PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

harris
19-05-11, 12:57
Βλέπω με συμπάθεια (:p) αυτό για μπροστά (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/fenders/zefal-croozer-front.html), θα κάνει δουλειά ή θα βγούμε... λασπωμένοι; :hmm:

Για πίσω δεν ρωτάω γιατί βλέπω ότι υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια, οπότε θα κοιτάξω τι με βολεύει καλύτερα :)

nm96027
19-05-11, 13:00
Βλέπω με συμπάθεια (:p) αυτό για μπροστά (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-accessories/fenders/zefal-croozer-front.html), θα κάνει δουλειά ή θα βγούμε... λασπωμένοι; :hmm:

Για πίσω δεν ρωτάω γιατί βλέπω ότι υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια, οπότε θα κοιτάξω τι με βολεύει καλύτερα :)

Δεν το έχεις άμεση ανάγκη. Εκτός και αν έχεις διάθεση να πάρεις τα λασπωμένα βουνά ή να βγεις στην βροχή. Τα βασικά σε ένα ποδήλατο είναι: τροχοί, αλυσίδα, φρένα, κράνος, φώτα άντε και σέλα. :p Όλα αυτά τα έχεις, άρα είναι οκ! :cool: Δεν θες κάτι παραπάνω.

harris
19-05-11, 13:46
Μάλιστα κύριε ινστρούκτορα :p :lol:

Κοίτα, σήμερα αν είχα λασπωτήρες θα είχα βγει... το ψιλόβροχο δεν ήταν πρόβλημα, αλλά φοβήθηκα την γνωστή μαύρη γραμμή στην πλάτη και στη μούρη :p

Η πλάκα είναι ότι είδα στο δρόμο πριν λίγο έναν νεαρό με ΜΤΒ παρόμοιο με το δικό μου, χωρίς λασπωτήρες, και, το κυριότερο, χωρίς να είναι λερωμένο το... άσπρο του μπουφάν!!!! Πως το κατάφερε αυτό άραγε; :blink:

blade_
19-05-11, 15:03
ε δεν τον σταματαγες? :p

και γω ξενερωνω σημερα με τον κ@λοκαιρο...

ipo
19-05-11, 15:31
Κοίτα, σήμερα αν είχα λασπωτήρες θα είχα βγει... το ψιλόβροχο δεν ήταν πρόβλημα, αλλά φοβήθηκα την γνωστή μαύρη γραμμή στην πλάτη και στη μούρη :p
Θεωρώ τους λασπωτήρες απαραίτητους, αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το ποδήλατο σαν καθημερινό μέσο μεταφοράς, όλο το χρόνο. ΟΚ, τώρα ο καιρός είναι καλός, μέχρι αύριο το πρωί θα έχει στεγνώσει ο δρόμος. Αλλά αν πιάσει κρύο, πέρα από τις πολλές μέρες που θα βρέχει, θα πρέπει να περιμένεις και 1-2 μέρες να στεγνώσει ο δρόμος για να βγεις.

Με το mountain, εγγυημένα θα γεμίσεις λάσπη, λάδια στα ρούχα, τα οποία δε βγαίνουν κιόλας στο πλύσιμο. Έχω πετάξει μερικά ρούχα έτσι μικρός, που τα κατέστρεψε το κοκκινόχωμα και τα λάδια από το βρεγμένο δρόμο.

Και μία συμβουλή: Δε βγαίνουμε με το ποδήλατο με το πρωτοβρόχι (όταν βρέξει δηλαδή μετά από 1 μήνα ανομβρίας). Οι δρόμοι γλιστράνε απίστευτα και κινδυνεύουμε, τόσο από δικό μας γλίστρημα, όσο και από αυτοκινήτου. Πριν από χρόνια επέστρεφα από τη δουλειά με το ποδήλατο και έριξε βροχή ξαφνικά τον Ιούλιο. Πέρα από το ότι βρέθηκα ξαπλωμένος σε μία διασταύρωση χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να τρέχω, δεν μπορούσα να ανέβω κάποιες ανηφόρες, επειδή δεν υπήρχε πρόσφυση. Σπινάριζε το λάστιχο στην ορθοπεταλιά. :p

Νikosanagn
19-05-11, 15:33
Φαντάζομαι αυτούς που θα περνούσαν απο δίπλα σου... " Πωπωω.. κοίτα τι κάνει ο μάγκας, burnout με ποδήλατο..." :p

senkradvii
19-05-11, 15:35
Φαντάζομαι αυτούς που θα περνούσαν απο δίπλα σου... " Πωπωω.. κοίτα τι κάνει ο μάγκας, burnout με ποδήλατο..." :p

:tooth:tooth:tooth

ipo
19-05-11, 15:35
Πού να βλέπατε εκείνους με τα αμάξια που είδαν ένα ποδήλατο να παίρνει αργά μία στροφή και ξαφνικά να βρίσκεται ο ποδηλάτης αγκαλιά με την άσφαλτο. :lol: Ενώ είχε σταματήσει η βροχή, τα ρούχα έγιναν μαύρα από το καυσαέριο που είχε μαζευτεί στο δρόμο επί 2-3 μήνες που δεν είχε βρέξει. Το πρόσωπό μου είχε γίνει μαύρο, σαν να είχα βάλει φούμο σε στρατιωτική άσκηση. Γύρισα σπίτι και μπήκα κατευθείαν στο πλυντήριο. :p

Νikosanagn
19-05-11, 15:38
Πού να βλέπατε εκείνους με τα αμάξια που είδαν ένα ποδήλατο να παίρνει αργά μία στροφή και ξαφνικά να βρίσκεται ο ποδηλάτης αγκαλιά με την άσφαλτο. :lol: Ενώ είχε σταματήσει η βροχή, τα ρούχα έγιναν μαύρα από το καυσαέριο που είχε μαζευτεί στο δρόμο επί 2-3 μήνες που δεν είχε βρέξει. Το πρόσωπό μου είχε γίνει μαύρο, σαν να είχα βάλει φούμο σε στρατιωτική άσκηση.

"Αργά?" Που τα πουλάς αυτά βρε κάγκουρα....:p

Φαντάζομαι παιδιά τον Ipo... "βρεχει! yes επιτέλους, η ευκαιρία μου να δοκιμάσω τα πατηλίκια που έλεγα!¨:p

vamvakoolas
19-05-11, 15:45
ρε παιδια τι ειστε? σαλιγκαρια?

Με τη βροχουλα το μονο κακο ειναι τα ρουχα μας που θα πρεπει να πανε για πλυσιμο καποια στιγμη και το ποδηλατο που θα πρεπει να πλυθει (στο καπακι, μετα τη βολτα). Φοραμε (αν εχουμε) γυαλια με διαφανεις φακους (για τα απονερα/λασπες απο τους μπροστινους και το τροχο μας) και γαντια με καλη επενδυση και κρατημα στο τιμονι.

Τωρα αν το ποδηλατο μας το γνωριζουμε (φρενα σε καλη κατασταση, φουσκομενα λαστιχα) δεν εχουμε να φοβηθουμε τπτ..

Αν εχουμε λαστιχα που κοστιζουν κατω απο 4 ευρα :p:p ή δε θυμαμαστε ποτε τα ειχαμε αγορασει :rofl::rofl: προφανως και θα γλυστραμε:hmm:ή θα φοβομαστε να βγουμε.

Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:

senkradvii
19-05-11, 15:50
Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:

Προσαρμόστηκαν υποθέτω θέλοντας και μη. Άλλωστε αν βρέχει και συνέχεια θα γίνεται και σε συνήθεια σε αντίθεση με εδώ.. ;)

harris
19-05-11, 16:00
Φαντάζομαι αυτούς που θα περνούσαν απο δίπλα σου... " Πωπωω.. κοίτα τι κάνει ο μάγκας, burnout με ποδήλατο..." :p

ιερόσυλε, δεν γελάμε με τέτοια πράγματα (http://www.youtube.com/watch?v=6GNB7xT3rNE) :crazy:

manicx
19-05-11, 16:06
Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:

Έχουν και ποδηλατόδρομους που είναι από υλικό που εγγυάται καλύτερη πρόσφυση και δεν φοβάσαι τα καγκούρια οδηγούς που στη πρώτη γλίτσα από την βροχή χαίρονται οι οδικές βοήθειες. Χώρια που δεν έχει 25 βαθμούς θερμοκρασία με 90% υγρασία.

Εγώ σήμερα έκανα κοντά στο χλμ για δοκιμή με αδιάβροχο. Στα 200 μέτρα έσταζα μέσα στο αδιάβροχο από τον ιδρώτα οπότε δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα από το να βρέχομαι. Γύρισα πίσω κι έκανα ντουζ για να πάω δουλειά. Χώρια ότι αν κάνεις ποδηλασία σε επίπεδο χόμπι (πχ βολτίτσα στο χαλαρό χωρίς να νοιάζεσαι αν γίνεις παπί) και όχι για μεταφορά πχ σε δουλειά, σούπερ μάρκετ, κλπ είναι αδύνατο να πας με το ποδήλατο.

dkarko
19-05-11, 16:07
Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:

Γενικά πχ για Γαλλία που βρίσκομαι βρέχει πιο συχνά και καθαρίζουν έτσι και αλλιώς κανέναν δρόμο που και που. Έτσι συνήθως δεν έχεις πρόβλημα με γλίτσα στην πρώτη βροχή και όλα τα ποδήλατα που χρησιμοποιεί ο κόσμος σε καθημερινή βάση είναι παλιά, μεταχειρισμένα και σε κακή κατάσταση (Όπως και το δικό μου :p). Τα καλά ποδήλατα τα χρησιμοποιούν μόνο για σπορ, όχι στην καθημερινή μετακίνηση.

Αδιάβροχο που καλύπτει όλο το σώμα και κανένα πρόβλημα, δεν καταλαβαίνουν Χριστό.

blade_
19-05-11, 16:08
κλαιω οποτε βλεπω το βιντεακι..

ipo
19-05-11, 16:18
Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:
Η συνέχεια στη βροχή εξασφαλίζει ότι οι δρόμοι δε μαζεύουν καυσαέριο, λάδια, χώμα που γίνεται επικίνδυνη γλίτσα, μέχρι να ξεπλυθεί από τις πρώτες βροχές. Είναι τεράστια η διαφορά στην ολισθηρότητα του δρόμου κατά την πρώτης βροχή, σε σχέση με τις επόμενες.

Μιας και αναφέρθηκε η πίεση των ελαστικών. Πριν αλλάξω λάστιχα, δεν ασχολούμουν με τη σωστή μέτρηση της πίεσης των ελαστικών του ποδηλάτου. Τα πίεζα με το χέρι και όταν διαπίστωνα ότι έχει μειωθεί η πίεση, τα φούσκωνα μέχρι να σκληρύνουν πάλι με εμπειρική χονδρική μέτρηση με το χέρι.

Πρόσφατα είπα να ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή, που αναφέρει 40-65 psi για τα λάστιχα του mountain. Διαπίστωσα ότι με την εμπειρική μέτρηση τα είχα στα 40 psi. Τα φούσκωσα κατόπιν στα 50-55 psi και είδα μεγάλη διαφορά στο δρόμο. Αισθητά μικρότερη τριβή κύλισης, ενώ η άνεση δεν είχε χαλάσει πολύ.

Όταν διάβασα το μήνυμα του Χάρη σχετικά με τη μεγαλύτερη πίεση που πρέπει να έχουν τα λάστιχα για χρήση σε άσφαλτο, σκέφθηκα ότι ίσως πρέπει να ανεβάσω κι άλλο την πίεση. Χτες λοιπόν έκανα τη βόλτα μου με 60-63 psi (δεν ήθελα να τα πάω στο όριο των 65 psi). Νομίζω ότι υπήρχε ελαφρά βελτίωση στην τριβή κύλισης, αλλά το σίγουρο είναι ότι υπήρχε σημαντική χειροτέρευση στην άνεση. Ένιωθα έντονα κάθε ανωμαλία του δρόμου και τρανταζόμουν.

Θα τα αφήσω ακόμα για μερικές φορές έτσι, αλλά μάλλον θα επιστρέψω στα 55 psi που είχαν καλύτερο λόγο άνεσης/τριβή κύλισης.

vamvakoolas
19-05-11, 16:41
καλα ντε...μη βαρατε, ισως λαθος παραδειγμα:sorry:


Δηλαδη αν σε πιασει βροχη και εισαι με ποδηλατο (ενω ξεκινησες με συννεφα) τι θα κανεις?

Θα πρεπει να μαθεις
-Να εχεις σε καλη κατασταση το ποδηλατο και καταλληλο εξοπλισμο
-να οδηγας σε ολισθηρο δρομο.

Εγω ειμαι απο αυτους τους "γραφικους" που κυκλοφορουν στη βροχη (και με κουρσα και με ΜΤΒ) και αν και στην αρχη ειχα ενδοιασμους και φοβους στη πορεια τα ξεπερασα. Αν δε βγεις ομως πως θα μαθεις?

ipo
19-05-11, 16:43
Συμφωνώ Κωστή σε όσα λες, απλά καλό είναι να προσέχουμε σε ακραίες καταστάσεις. Μιλάμε για 1-2 μέρες το χρόνο με τις πρώτες βροχές, όχι να κάθεσαι μέσα με κάθε βροχή. Ακόμα και το αμάξι αποφεύγω να χρησιμοποιήσω τέτοιες μέρες, αν δεν έχω σημαντική δουλειά. Ακόμα κι αν είναι κάποιος πολύ προσεκτικός και έμπειρος, δε σημαίνει ότι οι εκατοντάδες άλλοι οδηγοί που θα συναντήσει στο δρόμο του, αντιλαμβάνονται τη διαφορά στην ολισθηρότητα, με τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Kezar
19-05-11, 16:56
η μεγαλυτερη ευχαριστηση μου για εμενα ηταν οταν ημουν στην βροχη με το ποδηλατο ολα τα λεφτα απλα.

vamvakoolas
19-05-11, 17:02
Greek innovation (ΠΑΤΕΝΤΑ βρε αδελφε :p )
http://www.happyhotelier.com/wp-content/uploads/2007/05/drybike-umbrella-holder.jpg

ipo
19-05-11, 17:04
Στη Γερμανία είχα δει πολύ κόσμο να κυκλοφορεί με αντίστοιχα συστήματα ή απλά με την ομπρέλα στο χέρι και το άλλο χέρι στο τιμόνι. Επίσης κάποιοι είχαν τα παιδιά τους σε μικρό καθισματάκι πίσω, άλλοι σκυλάκια σε καλαθάκι μπροστά.

Νikosanagn
19-05-11, 17:28
60 psi... ρε παιδιά εμένα γιατί μου φαίνονται πάρα πολλά? Στο όριο θα έλεγα, εμένα στα 40+ δεν πιέζετε καν. Μην μου μείνει στο χέρι :p

Θα δοκιμάσω μέχρι τα 50... αν και πάλι λέω οτι μου φαίνονται πολλά...

Kezar
19-05-11, 17:41
αναλογα το λαστιχο...τα michelin αντεχουνε παρα πολυ πιεση..

kostantis
19-05-11, 18:37
Πριν από χρόνια επέστρεφα από τη δουλειά με το ποδήλατο και έριξε βροχή ξαφνικά τον Ιούλιο. Πέρα από το ότι βρέθηκα ξαπλωμένος σε μία διασταύρωση χωρίς να το καταλάβω και χωρίς να τρέχω, δεν μπορούσα να ανέβω κάποιες ανηφόρες, επειδή δεν υπήρχε πρόσφυση. Σπινάριζε το λάστιχο στην ορθοπεταλιά. :p

Τώρα που είπες για την ξάπλα τι μου θύμησες....
Βρέθηκα και εγώ ξαπλωμένος με τα μούτρα στην άσφαλτο να προσκυνάω :tooth γιατί έβρεχε και μόλις είχα φορέσει καινούρια λάστιχα,kenda koyote και είπα ας τα δοκιμάσω να δω τι λένε από κράτημα.
Ξεκινάω,αναπτύσσω ταχύτητα,πάω να πάρω την στροφή την διασταύρωση και σγκαρτναγκαμπλαγνκ....:rofl:
Μέχρι και τα αδέσποτα που ήτανε μπροστά στο συμβάν παίζει να γέλασαν..
Θεική ξάπλα...:tooth:tooth

ipo
19-05-11, 19:23
60 psi... ρε παιδιά εμένα γιατί μου φαίνονται πάρα πολλά? Στο όριο θα έλεγα, εμένα στα 40+ δεν πιέζετε καν. Μην μου μείνει στο χέρι :p

Θα δοκιμάσω μέχρι τα 50... αν και πάλι λέω οτι μου φαίνονται πολλά...
Νικουλάκη, δες τις λέει ο κατασκευαστής. Μπορεί να γράφει την πίεση πάνω στο προφίλ των ελαστικών.

Το κάθε λάστιχο χρειάζεται διαφορετική πίεση, ενώ παίζουν ρόλο και οι συνθήκες που χρησιμοποιείται (άσφαλτος/χώμα, βαρύς/ελαφρύς ποδηλάτης). Όσο μεγαλύτερο είναι το βάρος του ποδηλάτη και όσο πιο λεπτό είναι το λάστιχο, τόσο περισσότερη πίεση χρειάζεται.

Η δύναμη που δέχεται το λάστιχο από το βάρος ποδηλάτου και αναβάτη μεταφέρεται στο δρόμο. Αυτή είναι δεδομένη και εξισορροπείται από το γινόμενο της πίεσης επί την επιφάνεια επαφής με το δρόμο (δύναμη = εμβαδό * πίεση). Άρα όσο πιο λίγη πίεση βάλεις σε ένα λάστιχο, τόσο μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το δρόμο θα αποκτήσει. Γι' αυτό τα λάστιχα με λίγη πίεση πλαταίνουν στο κάτω μέρος επαφής, με συνέπεια την αύξηση της τριβής κύλισης (και της στατικής, αλλά αυτό δε μας νοιάζει πολύ τώρα) και την ανάγκη για μεγαλύτερη καταβολή έργου κατά την ποδηλασία.

Επίσης αν το λάστιχο είναι από τη φύση του στενό (π.χ. κούρσας ή trekking), τότε δεν μπορεί να αποκτήσει την ίδια επιφάνεια επαφής με ένα λάστιχο 2,1" ενός mountain. Επομένως χρειάζεται περισσότερη πίεση από τα mountain, δηλαδή 100-120 psi στα ποδήλατα δρόμου. Σε ένα mountain με λάστιχο 2,4" μπορεί να χρειάζονται 30 psi μόνο. Τα δικά μου είναι 1,95" και ο κατασκευαστής λέει για 40 έως 65 psi.

Πάντως έχεις δίκιο ότι δεν πιέζονται καν... Στα 40 psi τα λάστιχα μου έδιναν την εντύπωση ότι ήταν καλά φουσκωμένα, με τη μέθοδο του ...ζουλήγματος. Όταν όμως μέτρησα την πίεση και από 40 psi την πήγα στα 50-55 psi η βελτίωση ήταν αισθητή στο δρόμο. Καλύτερη κύλιση, χωρίς μεγάλη μείωση της άνεσης.

Χτες που τα φούσκωσα στα 60+ psi μου πήρε πάνω από 5 λεπτά. Λίγο να αργούσα να βγάλω τη βαλβίδα και έπεφτε ξανά η πίεση στα 50 psi. Ακόμα κι όταν τρομπάριζα αργά (δεν κάνει τέλεια επαφή η βαλβίδα της τρόμπας ποδιού στη βαλβίδα presta) δεν μπορούσα να περάσω τα 55 psi. Πιο γρήγορα έφευγε ο αέρας, παρά έμπαινε. :p Ήθελε γρήγορο φούσκωμα και άμεση αφαίρεση της βαλβίδας για να πετύχω τα 60 psi. Μάλιστα απ' όσο διαβάζω οι μεγάλες πιέσεις δεν κρατάνε εβδομάδα στα λάστιχα. Οι κουρσίστες που είναι στα 120 psi, συμπληρώνουν αέρα ανά 2-3 μέρες.

Τα μειονεκτήματα της αυξημένης πίεσης είναι η μείωση της άνεσης, το γεγονός ότι χρειάζεται τακτική συντήρηση (φούσκωμα), η μείωση της πρόσφυσης σε σχέση με ένα λάστιχο με ελαφρώς μικρότερη πίεση (γι' αυτό στο χιόνι οι αυτοκινητιστές προτείνουν τη μείωση της πίεσης των ελαστικών) και το ότι αυξάνεται η πιθανότητα σκασίματος.

Kezar
19-05-11, 19:25
βαλε 55 πιεση σε στεγνο οδοστρωμα θα με θυμηθεις..ειναι κατι ενδιαμεσο...αν σηκωσει πανω απο 30 βαθμους θερμοκρασια βαλε 60..
αν μιλαμε για σωστο λαστιχο..

senkradvii
19-05-11, 19:25
Ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έπεσα.. Πρέπει να ήταν όταν πήγαινα γυμνάσιο που είχα διεμβολίσει μια κυρία επίσης με ποδήλατο η οποία θεώρησε σωστό να καθίσει ακριβώς εκεί που ήταν η ράμπα στο πεζοδρόμιο, για να μιλήσει με την γειτόνισσα. Θυμάμαι να τις μαζεύω τα μήλα μετά.. :tooth

kostantis
19-05-11, 19:30
Μήπως ήρθε η ώρα να ανοίξουμε και ένα τόπικ για τις γκάφες που έχουμε κάνει με τα ποδήλατα μας;:hmm::tooth

Kezar
19-05-11, 19:39
αν ανοιχτει νομιζω οτι θα ξεπεραστουν οι 200 σελιδες που εχει ως τωρα το θεμα..
αλλα θα εχει πολυ γελιο να διαβασουμε τις γκαφες του καθενος.

ipo
19-05-11, 21:20
60 psi... ρε παιδιά εμένα γιατί μου φαίνονται πάρα πολλά? Στο όριο θα έλεγα, εμένα στα 40+ δεν πιέζετε καν. Μην μου μείνει στο χέρι :p

Θα δοκιμάσω μέχρι τα 50... αν και πάλι λέω οτι μου φαίνονται πολλά...
Νικουλάκη, ποιο ελαστικό έχεις ακριβώς από αυτά (http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte/mtb/produkt/?ID_Produktgruppe=40&ID_Produkt=176) που είχες δείξει; Πρόσεξε διότι σε κάποια με πλάτος 2,35-2,40" το εύρος πιέσεων είναι 23-50 psi. Ακόμα και τα 2,10" έχουν μέγιστη προτεινόμενη πίεση τα 55 psi. Μη δοκιμάσεις να βάλεις πάνω από 45 psi, αν δε δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή για τον ακριβή τύπο των ελαστικών σου.

kostantis
19-05-11, 22:23
Τα ακροτίμονα βοηθάνε πραγματικά στην ανηφόρα;
Γενικά τόσα χρόνια ακούω ότι όντως βοηθάνε από διάφορα άτομα και από τους ποδηλατάδες που έχω περάσει αλλά δεν το έχω ψάξει σε βάθος αν όντως βοηθάνε.

Επειδή αύριο πάω για το πρώτο service και σκοπεύω να περάσω ακροτίμονα θα ήθελα να ξέρω αν όντως βοηθάνε και πώς βοηθάνε ή απλά είναι μια καράμελα το ότι βοηθάνε..

:oneup:

Kezar
19-05-11, 22:24
αν δεν εχεις δυναμη στα ποδια τι ακροτιμονια τι απο εδω τι απο εκει..δεν γινεται τπτ..!!!

harris
19-05-11, 23:03
αν δεν εχεις δυναμη στα ποδια τι ακροτιμονια τι απο εδω τι απο εκει..δεν γινεται τπτ..!!!

Και σωστές σχέσεις μετάδοσης θα προσθέσω... Όπως προείπα, νομίζω, εγώ που ακόμα είμαι τελείως προτάρης, με το Scottάκι βγάζει ανηφόρες που δεν θα το πίστευα ποτέ! ;)

Kezar
19-05-11, 23:08
ε ναι φυσικα δεν μπορεις να ανεβεις 1 ανηφορα με 12η ταχυτητα.

harris
19-05-11, 23:16
ε ναι φυσικα δεν μπορεις να ανεβεις 1 ανηφορα με 12η ταχυτητα.

Προφανώς... είναι συνδυασμός όλων... βάρους του ποδηλάτου, σχέσης μετάδοσης, βάρους δικού μας, και δύναμής μας ;)

ipo
19-05-11, 23:16
Και σωστές σχέσεις μετάδοσης θα προσθέσω... Όπως προείπα, νομίζω, εγώ που ακόμα είμαι τελείως προτάρης, με το Scottάκι βγάζει ανηφόρες που δεν θα το πίστευα ποτέ! ;)
24 ταχύτητες έχει;

Το δικό μου mountain έχει 18 ταχύτητες και πραγματικά σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση και μήκος με δυσκολεύει. Με το συνηθισμένο μου ρυθμό περιστροφής πεταλιών (πεταλάρισμα το λένε; ), η πρώτη ταχύτητα (μικρός εμπρόσθιος δίσκος, μεγάλο πίσω γρανάζι) επιτρέπει 9±1 km/h. Αν πέσω κάτω από 8 km/h, που το παθαίνω στις ανηφόρες πολλών χιλιομέτρων όταν αρχίζουν να τα φτύνουν οι μύες των ποδιών, αρχίζουν και καταπονούνται τα γόνατα, ενώ κουράζομαι πιο γρήγορα.

Αν είχα 8 γρανάζια πίσω, αντί για 6, θα μπορούσα να πάω με 6 km/h σε αυτές τις ανηφόρες με γρήγορο ρυθμό πεταλιών και να τις βγάλω πιο άνετα. Βλέπω τους φίλους μου με τα trekking και τα mountain των 24 ταχυτήτων, χαλαρά αυτοί γρήγορο πετάλι με 2η ταχύτητα κι εγώ είτε αναγκαστικά πιο γρήγορα, είτε αργά με δύναμη (άρα καταπόνηση και γρήγορη εξάντληση), είτε ορθοπεταλιά. Και πάει στο καλό στα πρώτα χιλιόμετρα βάζεις δύναμη, που έχεις αποθέματα γλυκογόνου. Αν όμως κάνεις ώρες ποδήλατο, δεν τραβάνε τα πόδια, λαχανιάζεις, αρχίζει η αναερόβια καύση και πρέπει αναγκαστικά να σταματήσεις για να ξεκουραστείς. Βέβαια με την προπόνηση βελτιώνεσαι και αντέχεις ολοένα και περισσότερο. :)

harris
19-05-11, 23:19
27 ταχύτητες έχει, αλλά είναι custom made από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ποδηλάτου, και αν και με αργή τελική σχέση μετάδοσης και άρα σχετικά αργό, ωστόσο στις ανηφόρες είναι απίστευτο! Βέβαια σκέψου ότι άμα βαριέμαι να κατεβάζω, για πλάκα ξεκινάει και με 23η-24η για πλάκα! ;)

Kezar
19-05-11, 23:19
οσο ποιο πολυ ζοριζεσαι στο ποδηλατο τοσο ποιο πολυ ζοριζεις της κλειδοσεις σου..και μετα απο λιγα χρονια θα αρχιζεις να πονας.
για αυτο κανουμε ποδηλατο με σταθερο ρυθμο και δεν ζοριζομαστε..!!!

ipo
19-05-11, 23:29
27 ταχύτητες έχει, αλλά είναι custom made από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ποδηλάτου, και αν και με αργή τελική σχέση μετάδοσης και άρα σχετικά αργό, ωστόσο στις ανηφόρες είναι απίστευτο!
Δεν καταλαβαίνω την εναντιωματική πρόταση. Αργό = καλό στις ανηφόρες εξ ορισμού.

Για εμένα τουλάχιστον είναι περιττές οι γρήγορες σχέσεις. Με τη 18η βγάζω άνετα 35-40 km/h (και παραπάνω από 50 για λίγη ώρα σε κατηφόρα με πολύ γρήγορο πετάλι), δε χρειάζομαι περισσότερα. Αυτό που θα ήθελα είναι μικρότερες σχέσεις για τις επικλινείς ανηφόρες.

harris
19-05-11, 23:47
Δεν καταλαβαίνω την εναντιωματική πρόταση. Αργό = καλό στις ανηφόρες εξ ορισμού.

Εμμμμ... τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις; Όσο πιο κοντή η σχέση μετάδοσης τόσο πιο αργό είναι αλλά και πιο εύκολο στις ανηφόρες :what:

ipo
19-05-11, 23:53
Εμμμμ... τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις; Όσο πιο κοντή η σχέση μετάδοσης τόσο πιο αργό είναι αλλά και πιο εύκολο στις ανηφόρες :what:
Συμφωνούμε σε αυτό. Αλλά γιατί στην αρχή έγραψες το "αργό" ως μειονέκτημα;

blade_
20-05-11, 00:02
μηπως εννοει ο χαρης οτι ειναι αργο στις ευθειες?:hmm:

ipo
20-05-11, 00:28
Μάλλον αυτό εννοεί, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πολλά σενάρια ερασιτεχνικής χρήσης ενός ποδηλάτου βουνού (δηλαδή όχι αγώνες κατάβασης), που να αξιοποιούνται οι πολύ μακριές σχέσεις μετάδοσης. Αντιθέτως βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμες τις κοντές σχέσεις και θα ήταν ένας λόγος για τον οποίο θα επέλεγα ποδήλατο με 9-10 γρανάζια πίσω.

blade_
20-05-11, 01:29
m2..αν κ μαρεσουν οι χωματοδρομοι κ τα βραχια,μαλλον επομενη επιλογη θα ειναι ενα καλο ποδηλατο δρομου με 10 γραναζια πισω..πραγματικα αναρωτιεμαι ποσο πιο ευκολη θα ειναι μια ανηφορα σε σχεση με το δικο μου που εχει 7 πισω..

ipo
20-05-11, 01:32
m2..αν κ μαρεσουν οι χωματοδρομοι κ τα βραχια,μαλλον επομενη επιλογη θα ειναι ενα καλο ποδηλατο δρομου με 10 γραναζια πισω..πραγματικα αναρωτιεμαι ποσο πιο ευκολη θα ειναι μια ανηφορα σε σχεση με το δικο μου που εχει 7 πισω..
Πόσους δίσκους έχεις μπροστά; Πολλά ποδήλατα δρόμου έχουν μόνο δύο. Αν βάλεις σύστημα με 3 δίσκους, πετυχαίνεις κοντύτερες σχέσεις στην ανηφόρα, ακόμα και με την ίδια κασέτα πίσω.

harris
20-05-11, 01:38
μηπως εννοει ο χαρης οτι ειναι αργο στις ευθειες?:hmm:

Ναι αυτό εννοώ! :)

Ρε σεις... οι σχέσεις μετάδοσης έχουν να κάνουν με πολλά! Το παιδί που είχε το ποδήλατο προφανώς του ήταν σημαντικές οι κοντές σχέσεις! Εμένα μου είναι σημαντικές και οι κοντές και οι μακρυές! Τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό; :what:

Σκέφτομαι κάποια στιγμή την παραμετροποίηση των σχέσεων με την δική μου χρήση! Αν δεν κάνω λάθος, μπορώ να βάλω ό,τι γρανάζια θέλω, έτσι δεν είναι; :hmm:

blade_
20-05-11, 01:57
εχω ηδη 3...δλδ 21 ταχυτητες..

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

χαρη αυτος λες οτι παραμετροποιησε την πισω κασετα?

harris
20-05-11, 01:58
χαρη αυτος λες οτι παραμετροποιησε την πισω κασετα?

Και την πίσω και την μπροστά ;)

blade_
20-05-11, 02:03
το πιο σωστο θα ηταν να τον παρεις κ να τον ρωτησεις...βασικα μηπως εχει τις παλιες που σιγουρα θα σε βολευουν περισσοτερο..ποσες ειναι στο συνολο?οι ταχυτητες?

harris
20-05-11, 02:13
το πιο σωστο θα ηταν να τον παρεις κ να τον ρωτησεις...βασικα μηπως εχει τις παλιες που σιγουρα θα σε βολευουν περισσοτερο..ποσες ειναι στο συνολο?οι ταχυτητες?

Είπαμε... 27...

Και προς το παρόν με βολέυουν άψογα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.