PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

blade_
20-05-11, 02:35
εφοσον ειναι μοντιφα δες μηπως γινεται να σου αλλαξουν το πισω μικροτερο γραναζι με καποιο ακομα μικροτερο..

Kezar
20-05-11, 02:50
ολα τα γραναζια αλλαζουν οτι θες..αρκει να βρεις να κουμπωνει το ενα με το αλλο..

ipo
20-05-11, 13:47
Εμένα μου είναι σημαντικές και οι κοντές και οι μακρυές! Τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό; :what:
Αυτό στα bold δυσκολεύομαι να καταλάβω. Ανέφερες πριν ως μειονέκτημα το γεγονός ότι έχει εν γένει κοντές σχέσεις. Δηλαδή βάζεις τη μακρύτερη σχέση (27η, δηλαδή το μεγαλύτερο δίσκο μπροστά με το μικρότερο γρανάζι πίσω) και δε σου φτάνει; Θέλεις να πηγαίνεις πιο γρήγορα σε οριζόντιο δρόμο/κατηφόρα απ' ό,τι επιτρέπει η σχέση αυτή;

Μου φαίνεται παράξενο, εκτός κι αν είναι τόσο κοντή πια που δεν επιτρέπει (με γρήγορο πετάλι) πάνω από 30km/h που είπες ότι έπιασες. Με τη μακρύτερη σχέση στο ποδήλατό μου (18η) πιάνω 40 km/h εύκολα και δε βρίσκω χρησιμότητα σε μακρύτερη σχέση. Ήδη σε οριζόντιο δρόμο τα 40 km/h κουράζουν, εξαιτίας της αεροδυναμικής αντίστασης. Συνήθως με 25-30 πηγαίνω σε τέτοιους δρόμους για μεγάλες αποστάσεις με τη 17η σχέση (ή τη 12η). Στις κατηφόρες που μπορεί να πιάσω 50 km/h, το πετάλι είναι άχρηστο, αλλά δε με νοιάζει, αφού μου φαίνεται μεγάλη η ταχύτητα.

vamvakoolas
20-05-11, 14:56
λοιπον παιδια υπαρχει ενα μπερδεμα.....



Καταρχην θα πρεπει να μαθουμε οτι δε σημαινει οτι οσο πιο πολλες ταχυτητες εχει το ποδηλατο μου τοσο γρηγοροτερο παει παντου ειναι...
Εξηγουμαι. Για τα ποδηλατα που μπροστα εχουν 3πλο δισκοβραχιωνα (δηλαδη το μεγαλυτερο ποσοστο) δηλαδη 3 γραναζια στη πεταλιερα: συνηθως πισω εχουμε απο 6-10 γραναζια (εξαρταται απο τα περιφερειακα και απο τη πισω ροδα μας αν θα εχει 6 ή 7 κοκ)..

Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι το ευρος το γραναζιων:οσο πιο μικρος ο αριθμος π.χ 11,12,13 των κορυφων τοσο πιο γρηγορα θα πηγαινουμε και οσο πιο μεγαλος π.χ 34,35,36 τοσο πιο ευκολα θα ανεβουμε τις ανηφορες, (κορυφες ειναι τα "καρφακια" σε καθε γραναζι)

Π.χ αν εχω μια κασσετα (το συνολο των γραναζιων στο πισω τροχων) που εχει ευρος 11 ως 36 με 6 γραναζιαειναι το ιδιο με μια κασσετα με ευρος 11 ως 36 με 10 γραναζια. Δηλαδη θα μπορω να πιασω την ιδια ταχυτητα και να ανεβω το ιδιο ευκολα απλως δε θα εχω τοσο καλες μεταβασεςι ή πιο ενδιαμεσες επιλογες αναλογα με τη κατασταση δεδομενουν οτι μιλαμε για το ιδιο ποδηλατο/αναβατη.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος, δε χρησιμοποιησα πολυ τεχνικα μη τα μπλεξουμε....

Υ.Γ:Τα ακροτιμονια στο ΜΤΒ βοηθουν απο ενα επιπεδο και πανω. Αν εισαι αρχαριος θα σε δυσκολεψουν γιατι στα βουνα μονοπατια κοκ βρισκουν σε θαμνους κλαδια κοκ ενω και λογω στασης σωματος δε θα εισαι τοσο...ευκινητος. Αντιθετα αν εχεις αποκτησει τεχνικη σε βοηθα στο πατα-τραβα στα ποδια συνηθως στις ανηφορες. Εγω προσωπικα οπως και πολλοι αλλοι αθλητες δεν εχουμε κυριως λογω κλαδια/θαμνους κοκ

ipo
20-05-11, 15:45
Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι το ευρος το γραναζιων:οσο πιο μικρος ο αριθμος π.χ 11,12,13 των κορυφων τοσο πιο γρηγορα θα πηγαινουμε και οσο πιο μεγαλος π.χ 34,35,36 τοσο πιο ευκολα θα ανεβουμε τις ανηφορες, (κορυφες ειναι τα "καρφακια" σε καθε γραναζι)
Πολύ σωστή παρατήρηση. Θεωρούσα δεδομένο ότι μία κασέτα με 8-10 γρανάζια θα έχει μεγαλύτερο εύρος από μία με 6. Αλλά για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις.

Είναι τόσο σημαντική η μεγαλύτερη πυκνότητα των σχέσεων; Ακόμα και με τα 6 γρανάζια μου φαίνονται αρκούντως πυκνές.

vamvakoolas
20-05-11, 17:31
παιζουν και αλλα θεματα και ισως καταλαβαινεις (marketing/πωλησεις κοκ)

Ok καλο ειναι να εχουμε 10πλη κασσετα αρα 3χ10=30 ταχυτητες αλλα δεν εχει τρελες διαφορες με την 9απλη ή την 8πλη ομως αντιστοιχα (αυτο ειναι το ζουμι)

ή η 8πλη με 7πλη και 6πλη και παει λεγοντας

βεβαια ειναι τρελη αναβαθμιση απο 6πλη, 7πλη να πας στη 10πλη...


τελος ενα καλο ειναι οτι αν εχεις τελευταιας τεχνολογιας περιφερειακα (9πλη 10πλη) εχεις πληθορα ανταλλακτικων αλλα και επιλογων σε κασσετες συνδιασμους και μαρκες....

Υ.Γ:Διαβαζα ενα αρθρο ενος παλιου πρωταθλητη ΜΤΒ που ελεγε οτι δουλευε με 9πλη κασσετα (οταν ολοι ειχαν 10πλη) και ελεγε (και εδειξε και τηλεμετρια) οτι και απο αυτες τις σχεσεις δε χρησιμοποιουσε αρκετα γραναζια!! ελεγε 5-6:worthy::worthy:

kostantis
20-05-11, 17:50
Πέρασα ακροτίμονα τελικά της pro τα μικρότερα που είχε για να μην βρίσκουν αλλά και για να είναι και κομψά!

Άρδη είδα και το ABUS σου από κοντά.Από τις φωτογραφίες φαίνεται πιο ψεύτικο αλλά εάν το δεις από κοντά είναι αρκετά στιβαρό και βαρύ καθώς επίσης.

Κάποιος σε προηγούμενες σελίδες είχε αναφέρει ότι είχε αγοράσει ένα πλαστικό πράμα με γρανάζια μέσα που κλείνει και περνάς την αλυσίδα από μέσα για γρασάρισμα ή καθάρισμα κάτι τέτοιο!
Ποιος ήτανε αυτός και πόσο το αγόρασε;:biggrin:

ipo
20-05-11, 18:13
Κάποιος σε προηγούμενες σελίδες είχε αναφέρει ότι είχε αγοράσει ένα πλαστικό πράμα με γρανάζια μέσα που κλείνει και περνάς την αλυσίδα από μέσα για γρασάρισμα ή καθάρισμα κάτι τέτοιο!
Ποιος ήτανε αυτός και πόσο το αγόρασε;:biggrin:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4101196&postcount=2273

kostantis
20-05-11, 18:16
ipo:oneup:
Είδα το ίδιο σήμερα στο makro στα 20 ευρώ.
Ήθελα να το τσιμπήσω αλλά δεν ήξερα εάν ήτανε καλή τιμή και το άφησα!

ipo
20-05-11, 18:29
βεβαια ειναι τρελη αναβαθμιση απο 6πλη, 7πλη να πας στη 10πλη...
Έχω δει τεράστια διαφορά σε γνωστούς με 24τάχυτο trekking, σε σχέση με το δικό μου 18τάχυτο mountain. Βέβαια συγκρίνουμε ποδήλατα με πολλές διαφορές, αλλά όταν πάμε δίπλα-δίπλα σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση, αυτοί κάνουν γρήγορα πετάλι με 2η ταχύτητα, ενώ εγώ αργά και με πίεση με πρώτη ταχύτητα. Όταν είμαι ξεκούραστος αναγκαστικά τους προσπερνάω, για να μη χαλάσω το ρυθμό μου (9 km/h με πρώτη), ενώ εκείνοι απλώς κατεβάζουν ταχύτητα, πάνε με 6 km/h και τους περισσεύει ένα ακόμη μεγαλύτερο γρανάζι για ακόμα πιο επικλινή ανηφόρα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 7 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τελος ενα καλο ειναι οτι αν εχεις τελευταιας τεχνολογιας περιφερειακα (9πλη 10πλη) εχεις πληθορα ανταλλακτικων αλλα και επιλογων σε κασσετες συνδιασμους και μαρκες....
Κοιτάζοντας στα online καταστήματα είχα την αντίθετη εντύπωση. Τα περισσότερα εξειδικευμένα εξαρτήματα αφορούν συστήματα 7-8 γραναζιών. Άλλωστε τα 9 γρανάζια δεν είναι ακόμα ευρέως διαδεδομένα, ενώ 10 έχουν λίγοι. Τα περισσότερα ποδήλατα trekking/mountain που πωλούνται τώρα, έχουν 8 γρανάζια. Φυσικά αν πας σε τιμές άνω των 1000€ θα βρίσκεις high end περιφερειακά και 9-10 γρανάζια.

Επίσης είδα ότι για 10 γρανάζια θέλεις ειδική αλυσίδα και γενικότερα περιφερειακά που κοστίζουν περισσότερο. Δεν είναι διαδεδομένα και ενδεχομένως θεωρούνται πολυτέλεια ακόμη ή για αγωνιστική χρήση. Σίγουρα είναι το μέλλον και μπορεί πολλοί κατασκευαστές να έχουν στραφεί σε 10πλα συστήματα, αλλά ακόμα βαράνε τις τιμές.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 5 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υ.Γ:Διαβαζα ενα αρθρο ενος παλιου πρωταθλητη ΜΤΒ που ελεγε οτι δουλευε με 9πλη κασσετα (οταν ολοι ειχαν 10πλη) και ελεγε (και εδειξε και τηλεμετρια) οτι και απο αυτες τις σχεσεις δε χρησιμοποιουσε αρκετα γραναζια!! ελεγε 5-6:worthy::worthy:
5-6 γρανάζια ή 5-6 σχέσεις συνολικά;

Χρησιμοποιώ και τα 6 γρανάζια με το μεσαίο δίσκο, τα 2-3 μεγάλα με το μικρό και τα 2 μικρά με το μεγάλο. Αλλά πολλά από αυτά τα χρησιμοποιώ μόνο για μεταβατική βάση από ανηφόρα σε κατηφόρα και αντίστροφα. Κάνω το 95% των χιλιομέτρων με 1η, 2η, 7η, 8η, 9η, 10η, 12, 18η. Άλλωστε κάποιοι συνδυασμοί ψιλοσυμπίπτουν (π.χ. 12η με 16η), οπότε επιλέγεις είτε το εκείνον που σου παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία στις επόμενες αλλαγές, είτε εκείνον που κρατάει την αλυσίδα παράλληλα με τη διεύθυνση μετακίνησης, ώστε να μην έχεις τριβές στην αλυσίδα και φθορές.

vamvakoolas
20-05-11, 21:20
στο αγωνιστικο ΜΤΒ σχεδον ολοι ειναι στη 10πλη κασσετα, εγω ειμαι 8πλη (καθαρα για λογους κοστους).

Παντως στο εξωτερικο που παιζουν αλλες τιμες ηδη σπανια βρισκεις καινουργιο ποδηλατο με κατω απο 8πλη κασσετα πισω! ενω ακομα και συστηματα με 3χ6, 3χ7 δεν εχουν πλεον ανταλλακτικα!!στη χωρα μας επειδη υπαρχουν ακομα ποδηλατες με τετοια συστηματα αλλα και μερικοι κατασκευαστες φτιαχνουν καινουργια μοντελα με 3χ7 ή 3χ8 υπαρχει επαρκεια...Παντως τα πλεονεκτηματα ειναι χαμηλοτερο βαρος, εννοειται μεγαλυτερο ευρος στις αλλαγες, ευκολοτερες μεταβασεις,και λογω τεχνολογιας ακριβεια στις αλλαγες (σπανια "σκαλωνουν"...).

Αν θυμαστε ειχα ποσταρει φωτο με τιμες απο ποδηλατα στη Γαλλια που δεν εχουν καμμια σχεση με εδω:evil:

Παντως επι της ουσιας τα εχω αναφερει...

Ο τυπος χρησιμοποιουσε 3χ8 αλλα στη πραξη 3χ5 αντε 3χ6 μιας και δε χρησιμοποιουσε καποια γραναζια πισω!!Οπως υποστηριζε ειχε τη καταλληλη τεχνικη. Πααντως προσωπικα και εγω εχω τυχει σε αγωνες να χρησιμοποιησω π.χ 2 γραναζια μπροστα και 1-2 λιγοτερα πισω ειτε απο τεχνικο προβλημα ειτε απο τους....τονους λασπης!!:p

ttsesm
21-05-11, 00:43
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/324025.html

ωραία πρωτοβουλία από τους φαν του ποδηλάτου στη Αθήνα....well done.

Kezar
21-05-11, 02:43
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/324025.html

ωραία πρωτοβουλία από τους φαν του ποδηλάτου στη Αθήνα....well done.

αυτη η συναντηση γινεται τα τελευταια χρονια φτανουν μεχρι διονυσσο και ξανα πισω..

pelasgian
21-05-11, 14:00
Υ.Γ:Διαβαζα ενα αρθρο ενος παλιου πρωταθλητη ΜΤΒ που ελεγε οτι δουλευε με 9πλη κασσετα (οταν ολοι ειχαν 10πλη) και ελεγε (και εδειξε και τηλεμετρια) οτι και απο αυτες τις σχεσεις δε χρησιμοποιουσε αρκετα γραναζια!! ελεγε 5-6:worthy::worthy:

Πολλές σχέσεις έχουν επικαλύψεις πάντως, δηλαδή, μία μεγάλος μπροστά, 3-4 πίσω, μου βγαίνει στο πόδι ίδια με μία 2 μπροστά 5-6 δίσκος πίσω...

ΟΜΩΣ, κατεβάζεις πιο ευκολα στην επιτάγχυνση τους πίσω δίσκους όταν τρελαίνεται το πόδι από ότι ανεβάζεις από το μεσαίο το μεγάλο.

Οπότε, αναλόγως των περιστάσεων έχεις ΑΛΛΕΣ ΣΩΣΤΕΣ επιλογές στις αλλάγες.

Διαφορετική επιλογή αν δίνεις μεγάλη ροπή εκείνη την ώρα, διαφορετική αν δίνεις μεγάλες στροφές.

Εγώ σταμάτησα να σπάω αλυσίδες μέσω προνοητικής αλλαγής με κατεβάσματα σε μεγάλες στροφές πριν κομπλάρω τις κοντές. Αν πας να κομπλάρεις κοντή ΠΙΣΩ ενώ χώνεις βαρυά το πετάλ, πάει η αλυσίδα. Ενώ αν βάλεις την μιικρή μπροστινή είναι πολύ πιο εύκολο.

Πάντως, η 18η μου είναι αργή. Πολλές φορές απλά πρέπει να ποδηλατώ σαν τρελός για να πιάσω τα 40-45 σε ευθεία. Δεν έχει σημασία αν είσαι μόνος, αλλά έχει σημασία όταν το κωλόπαιδο σε δει «παππού με παντελονάκι τσάκιση» και θέλει να σε περάσει και μετά του πέσει το πνευμόνι (του καπνιστή) στην άσφαλτο βλέποντας ότι είσαι ο σούπερ παππούς. :twisted:

Ένας χθες στην Ιερά οδό το εμπαίδωσε :crazy:

blade_
21-05-11, 15:02
πρεπει να σκεφτω σοβαρα το ενδεχομενο παντελονιου με τσακιση..:hmm:


:p

nm96027
21-05-11, 15:07
ipo:oneup:
Είδα το ίδιο σήμερα στο makro στα 20 ευρώ.
Ήθελα να το τσιμπήσω αλλά δεν ήξερα εάν ήτανε καλή τιμή και το άφησα!

Eίναι εξαιρετικό εργαλείο. Εγώ συνήθως βάζω βενζίνη μέσα (χωρίς να κρατάω τσιγάρο) και η αλυσίδα γίνεται καθαρή σαν πλυμένο μαχαιροπίρουνο. Μετά την περνάω και μία με το σπρέι και είναι οκ.

harris
21-05-11, 17:23
Όσο κι αν ακουστώ γραφικός ή και............. Παππούς :p τι λύση προτείνετε για να μην λερώνονται τα παντελόνια από την αλυσίδα; :crazy:

Νikosanagn
21-05-11, 17:25
Yπάρχουν κάτι μεταλλικά πιαστράκια και κάτι σκριτς σκράτς (είναι και ιφωσφοριζε τα δεύτερα). Κρατάνε το παντελόνι ενωμένο στο πόδι για να μην ακουμπάει την αλυσίδα.

Γιατί παππούς? Άντε βγάλτη μετά την βρώμα με το λάδι - γράσσο.

ipo
21-05-11, 17:28
Μπορείς να πάρεις λουράκια που σφίγγουν το παντελόνι στο ύψος του αστραγάλου. Θα σε καλύψουν κατά 90% και με λίγη προσοχή, δε θα ακουμπήσει ποτέ στην αλυσίδα. Με 2-3 ευρώ παίρνεις με ανακλαστική επιφάνεια, είτε ύφασμα με velcro, είτε με έλασμα.

Επιπλέον, καθάρισε την αλυσίδα σου. Κανονικά η αλυσίδες πρέπει να δίνουν την εντύπωση του στεγνού καθαρού μετάλλου στις εξωτερικές τους επιφάνειες. Αφιέρωσε μία μέρα 1 ώρα με λίγο πετρέλαιο (να το ξεπλύνεις μετά με σαπούνι), για να καθαρίσει εντελώς η αλυσίδα. Κατόπιν λίπανέ τη με ειδικό λάδι και τέλος σκούπισέ τη απ' έξω με απορροφητικό χαρτί. Πρέπει να έχει λιπαντικό στο εσωτερικό των αρθρώσεων, αλλά όχι στην επιφάνεια. Έτσι δε θα μαζεύει μπίχλα και δε θα σε λερώνει στο άγγιγμα.

Giorgos18
21-05-11, 17:36
Ψηνεται κανεις για αποψινη βολτα?

Σε ασφαλτρο :p

ipo
21-05-11, 17:39
Παίζει να ξεκινήσω σε καμιά ώρα για λίμνη Μαραθώνα. Αν ψήνεσαι, ανέβα.

Νikosanagn
21-05-11, 17:41
Ipo το άλλο σκ πάμε Λημνούλα?

Θα κάνουμε και καμπινγκ πικ-nick ξέρεις εσύ :p

ipo
21-05-11, 17:48
Και δεν πάμε...; :p Είναι εύκολη διαδρομή και πάρα πολύ όμορφη, την έχω κάνει ξεπέτα πλέον. 2 ώρες, 36km.

Ειδικά αν πάει κανείς από Σταμάτα, που είχε προτείνει ο Dark_Rex, γλιτώνει 1-2 χιλιόμετρα ανηφόρας στο πήγαινε-έλα, οπότε κάνει και για σχετικά νέους ποδηλάτες.

Giorgos18
21-05-11, 17:48
Παίζει να ξεκινήσω σε καμιά ώρα για λίμνη Μαραθώνα. Αν ψήνεσαι, ανέβα.

Αποψινη aka βραδακι μεσα στην πολη :p

ipo
21-05-11, 17:50
Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά όταν μπορώ, προτιμώ τις ημερήσιες ποδηλατάδες στην εξοχή.

kostantis
21-05-11, 18:03
Ipo το άλλο σκ πάμε Λημνούλα?

Θα κάνουμε και καμπινγκ πικ-nick ξέρεις εσύ :p

Όπα τι έχουμε εδώ;
Θα κάνουμε και πηδάλι εκτός freeday;:crazy::tooth

Καιρός ήτανε!Θα έχεις τελειώσει και με τις εξετάσεις οπότε θα είσαι κυριλέ!:cool:

Mouse Potato
21-05-11, 19:07
Δεν ξέρω κατά πόσο τεχνική είναι η ερώτηση και ποιοι μπορεί να γνωρίζουν αλλά θα την κάνω. Δημιουργήθηκε ένα θέμα με το adjustment των δισκόφρενών μου και όταν καβαλάω το ποδήλατο και το πιέζω ένα από τα δύο τακάκια του πίσω δίσκου ακουμπάνε πάνω στον δίσκο και κάνει φασαρία. Χαλάρωσα εντελώς το εξωτερικό τακάκι (σε σημείο που να μην έπιανε το φρένο) και είδα πως συνέχιζε να μου το κάνει. Τα έσφιξα ξανά και έκανα ένα calibration (όπως δείχνουν τα βίντεο στο youtube (http://www.youtube.com/watch?v=KW7UdDa4GP8) = πατημένο το φρένο και σφίξιμο με άλεν αφού είχα ξεσφίξει από τη βάση) και ο θόρυβος ελατώθηκε πολύ σε σημείο που ακούγεται μόνο όταν ασκείται μεγάλη πίεση στην ρόδα/στο κέντρο. Έτσι ο φταίχτης είναι το εσωτερικό τακάκι του πίσω δίσκου.

Το πρόβλημα: Από την εσωτερική πλευρά έχει μια βίδα (ρύθμιση με άλεν) με την οποία ρυθμίζεις το εσωτερικό τακάκι (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/padin_.jpg). Αυτή η βίδα δεν στρίβει με τίποτα προς καμία κατεύθυνση (δεξιά/αριστερά - in/out). Μου την έχουν χαλάσει κατά την ρύθμιση; Φοβάμαι μην την σπάσω. Θέλω να τραβήξω λίγο το τακάκι προς τα "μέσα" όπως καταλαβαίνετε. Τι μπορώ να κάνω για να ρυθμίσω το εσωτερικό τακάκι;

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 7 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σκέφτηκα να ρίξω λίγο WD40 εκεί στην βίδα μήπως και κουνηθεί αλλά δεν ξέρω μήπως πάει μέσα στο τακάκι η πέσει στον δίσκο.

Νikosanagn
21-05-11, 21:19
Όπα τι έχουμε εδώ;
Θα κάνουμε και πηδάλι εκτός freeday;:crazy::tooth

Καιρός ήτανε!Θα έχεις τελειώσει και με τις εξετάσεις οπότε θα είσαι κυριλέ!:cool:

Freeday έχω να πάω κανα δύμηνο λόγω εξετάσεων, αλλα θα πηγαίνω το καλοκαίρι γιατί είναι πολύ ωραία με την δροσούλα, και όχι τόσο εύκολο όσο νομίζεται κάποιοι, βέβαια δεν λέω έχει ψηλογ@αμηθεί η όλη φάση με τον τόσο κόσμο αλλα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες βόλτες μια είναι και τετάρτι με πιο λίγο κόσμο που είναι πολύ ωραία.

ipo
21-05-11, 22:27
Αυτή τη φορά πήγα στη λίμνη μέσω Σταμάτας - Αμυγδαλέζας. Είναι περίπου 1 km μικρότερη η απόσταση και γλιτώνεις κάποιες μεγάλες ανηφόρες του Αγίου Στεφάνου, οπότε ο βαθμός δυσκολίας μειώνεται.

Ο καιρός είναι ακόμα πολύ καλός, δεν έχει αρχίσει η ζέστη, αλλά παραδόξως είδα λιγότερους από 20 ποδηλάτες σε όλη τη διαδρομή. Κάποια στιγμή είδα στο βάθος σε μία μεγάλη ευθεία έναν παππού να πηγαίνει αργά με το ποδήλατο. Τον προσπέρασα και έπαθε πελασγίτιδα:


Πολλές φορές απλά πρέπει να ποδηλατώ σαν τρελός για να πιάσω τα 40-45 σε ευθεία. Δεν έχει σημασία αν είσαι μόνος, αλλά έχει σημασία όταν το κωλόπαιδο σε δει «παππού με παντελονάκι τσάκιση» και θέλει να σε περάσει και μετά του πέσει το πνευμόνι (του καπνιστή) στην άσφαλτο βλέποντας ότι είσαι ο σούπερ παππούς.

Άρχισε να κάνει γρήγορα πετάλι και ήταν κολλημένος πίσω μου, επί ένα χιλιόμετρο, μέχρι την πλατεία της Σταμάτας, όπου αλλάξαμε δρόμο. Τον είχα δει πολλά μέτρα πριν τον φτάσω να πηγαίνει σταθερά με αργό ρυθμό (κάτι σαν παλιά κούρσα είχε), αλλά μάλλον πήρε ανάποδες όταν με είδε να τον περνάω με +10km/h. :lol: Πάντως καλά πήγαινε για 70 χρονών.


Χρόνια πολλά Κωστή!

pelasgian
22-05-11, 15:35
Άρχισε να κάνει γρήγορα πετάλι και ήταν κολλημένος πίσω μου, επί ένα χιλιόμετρο, μέχρι την πλατεία της Σταμάτας, όπου αλλάξαμε δρόμο. Τον είχα δει πολλά μέτρα πριν τον φτάσω να πηγαίνει σταθερά με αργό ρυθμό (κάτι σαν παλιά κούρσα είχε), αλλά μάλλον πήρε ανάποδες όταν με είδε να τον περνάω με +10km/h. :lol: Πάντως καλά πήγαινε για 70 χρονών.


Έεεεεεεεετσι... :) Οι νέοι και άπειροι αναβάτες που λόγω των ΠΟΛΛΩΝ λαθών που κάνουν στην τεχνική του ποδηλάτου ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ στιγμιαία είναι ένας πρώτης τάξεως στόχος για κογιόνι. Ειδικά άμα είναι πολύ πιτσιρικάδες, της σχολής των burgers, τσιγάρο, φραπέ και πήραν και κάνα πολύ σέξυ «mountain» για να είναι YO!, είναι πολύ ασφαλή θύματα.

Αν είχε πάθει «πελασγίτιδα» (παρουσιάζεις κάτι σαν αρρώστια, ενώ είναι το ακριβώς αντίθετο - μήπως είσαι κομμουνιστής; ) θα έβλεπες τον κώλο του επί πολλά χιλιόμετρα προσπαθώντας να τον περάσεις.

Το έχω σύστημα, να τους βλέπω εγκαίρως και μετά να τους παίζω «κορόιδο» αλλάζοντας ΣΤΑΔΙΑΚΑ την ταχύτητα, μέχρι που να λυώσουν από την βλακεία τους και τον ψυχαναγκαστικό εγωισμό τους.

Κάτι που οι γυναίκες δεν κάνουν ποτέ, δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικές.\

Οπότε, εκεί πρέπει να τις δουλεύεις. Το καλύτερο είναι να πηγαίνεις μία από την δεξιά πλευρά, μία από την αριστερή κάνοντας σβούρες γύρω τους και να σχολιάζεις το ποδήλατο: «α και τι ωραίο, έχει και κουδουνάκι, χμμμμ πολύ σέξυ δισκόφρενα, μου αρέσει η σέλλα σου» κλπ κλπ κλπ.

Το καλύτερο είναι: «αυτή η σέλλα είναι πολύ αναπαυτική!»
«μπα και που το κατάλαβες;;;»
«ο κώλος σου μου φαίνεται πολύ ευχαριστημένος»

Πρόσεξε μόνο μην σου πέσει από τα γέλια.

Επίσης καφρίλες και αηδίες με σχόλια «τι είσαι εσύ και τι αυτο και τι το άλλο»

ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ.

Μόνο τρομοκράτηση με μεγάλη καραμούζα που έχει φούσκα στην άκρη και ακούγεται σαν αερόκορνα φορτηγού.

(βλέποντας φυσικά αυτά που κάνουν οι άλλοι στο freeday).

ipo
22-05-11, 21:38
Κάτι που οι γυναίκες δεν κάνουν ποτέ, δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικές.\

Οπότε, εκεί πρέπει να τις δουλεύεις. Το καλύτερο είναι να πηγαίνεις μία από την δεξιά πλευρά, μία από την αριστερή κάνοντας σβούρες γύρω τους και να σχολιάζεις το ποδήλατο: «α και τι ωραίο, έχει και κουδουνάκι, χμμμμ πολύ σέξυ δισκόφρενα, μου αρέσει η σέλλα σου» κλπ κλπ κλπ.

Το καλύτερο είναι: «αυτή η σέλλα είναι πολύ αναπαυτική!»
«μπα και που το κατάλαβες;;;»
«ο κώλος σου μου φαίνεται πολύ ευχαριστημένος»

Πρόσεξε μόνο μην σου πέσει από τα γέλια.

Μία τα παντελόνια μπριτάνια, μία οι προμελετημένες και μεθοδικές κινήσεις, μία η άριστη ατσίγαρή σου φυσική κατάσταση και λίγο το σέξυ δεξιό προφίλ, πάω στοίχημα ότι σε κάθε βόλτα θα ρίχνεις τουλάχιστον από τρεις γυναίκες. :p

Αντιθέτως, όποιος καπνίζει, φοράει ποδηλατικές βερμούδες, πάει χύμα στο κύμα και ψηφίζει ΚΚΕ, δεν έχει στο ήλιο μοίρα ως προς τις γυναίκες, σωστά; :lol:

Αρχίζεις και μου θυμίζεις ένα γνωστό μου στο Δημοτικό, που πήγαινε σε άλλο σχολείο και προσπαθούσε να μας πείσει ότι κάθε μέρα με το σχόλασμα τον έπαιρναν στο κυνήγι όλες οι κοπέλες της τάξης του και έτρεχε μέχρι στο σπίτι του, ώστε να γλιτώσει από τον αστείρευτο πόθο των 10χρονων κοριτσόπουλων. :lol:

Φανερός Πράκτωρ
22-05-11, 21:40
Το καλύτερο είναι: «αυτή η σέλλα είναι πολύ αναπαυτική!»
«μπα και που το κατάλαβες;;;»
«ο κώλος σου μου φαίνεται πολύ ευχαριστημένος»
:lol::lol::lol: δεν ξέρω αν θα έπιανε αλλά σίγουρα εγώ θα γέλαγα αν ήμουν κοντά και το άκουγα!

pelasgian
22-05-11, 22:34
Μία τα παντελόνια μπριτάνια, μία οι προμελετημένες και μεθοδικές κινήσεις, μία η άριστη ατσίγαρή σου φυσική κατάσταση και λίγο το σέξυ δεξιό προφίλ, πάω στοίχημα ότι σε κάθε βόλτα θα ρίχνεις τουλάχιστον από τρεις γυναίκες. :p

Αντιθέτως, όποιος καπνίζει, φοράει ποδηλατικές βερμούδες, πάει χύμα στο κύμα και ψηφίζει ΚΚΕ, δεν έχει στο ήλιο μοίρα ως προς τις γυναίκες, σωστά; :lol:

Αρχίζεις και μου θυμίζεις ένα γνωστό μου στο Δημοτικό, που πήγαινε σε άλλο σχολείο και προσπαθούσε να μας πείσει ότι κάθε μέρα με το σχόλασμα τον έπαιρναν στο κυνήγι όλες οι κοπέλες της τάξης του και έτρεχε μέχρι στο σπίτι του, ώστε να γλιτώσει από τον αστείρευτο πόθο των 10χρονων κοριτσόπουλων. :lol:

Αχ, μου αρέσεις γιατί είσαι παρεξηγιάρα και τσιμπάς. Τι ωραία αίσθηση, να τσιμπάει ο mod το τυράκι του troll. Όπως θα έλεγε και ο Wan: yessssss, let the anger free, feel the dark side of the force!


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/4329723049_6abd60de0a_o_d-1-.jpg/200px-4329723049_6abd60de0a_o_d-1-.jpg


Για να τροφοδοτήσω τα πάθη σου, κάτσε να κάνω μία βρετανική δήλωση:

Τρεις σε μία μέρα δεν είναι διαχειρίσιμες αγαπητέ μου.
Περιορίσου σε κάτι πιο πρακτικό, όπως μία για τρεις μέρες.

Επίσης, θέλεις να χάσεις 100 ευρώ; Θα έρθω το μεσημέρι με 30C, με πουκάμισο, γραβάτα, παντελόνι τσάκισι να πάμε βόλτα με τα ποδήλατα. Όταν λόγω καπνίσματος θα είσαι προ-εμφραγματικός, θα βάλω στο M&S παντελόνι με την τσάκιση (έχει και ωραία ψιλή ρίγα) ένα πράσινο χαρτονόμισμα που θα έχεις φέρει μαζί μου. Εγώ δεν θα φέρω, γιατί δεν θα χρειαστεί.

Δεν είναι θέμα φυσικής κατάστασης, είναι το μυαλό του μηχανικού, που πάντα κερδίζει το μυαλό το χαοτικού θεωρητικού για ... πρακτικούς λόγους.

υ.γ. για όσους ρώτησαν, να πάτε μία βόλτα στα Marks & Spencer, έχει πολύ ωραία παντελόνια συνθετικά, αμέσως αφήνουν τον υδρώτα να φύγει, δεν σκίζονται δεν τσαλακώνονται και δεν χρειάζονται πολύ σίδερο. Μία στις 10 πλύσεις θέλουν ένα καθαριστήριο που με 5 ευρώ στο κάνουν τσίλικο. Αφήστε τις σαβούρες των καουμπόηδων και των προλεταριοριζοντων «YO!» στην άκρη και συνδυάστε την τεχνολογία των υφασμάτων, με την κομψή εφαρμογή. Είναι και αθάνατα πρακτικά. Πρέπει να μαλώσεις με σκύλο και να μην ξέρεις να τους δέρνεις για να χαλάσει. Ταιριάζουν υπέροχα σε ποδήλατα touring με ίσιο τιμόνι και σέλα electra ή brooks για επιπλέον άνεση.

tata!

ipo
22-05-11, 22:50
Πελασγέ, φοβάμαι ότι έκανες μερικές λανθασμένες εκτιμήσεις. Δεν παραξηγήθηκα, ούτε νιώθω την επιθυμία να συγκριθώ μαζί σου, αλλά να κάνω πλάκα. Με το παραπάνω post προσπάθησα απλώς να σου δείξω ότι τείνεις να γίνεις γραφικός με τα σχόλια περί φυσικής κατάστασης και γυναικών που πετάς στο άσχετο.

Επίσης, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω για μία ακόμη φορά, αλλά δεν καπνίζω. Ίσως σου φαίνεται παράξενο, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν καπνίζουν, αλλά δεν προσπαθούν ούτε να το τονίσουν, ούτε να συγκριθούν με τους καπνιστές μιλώντας απαξιωτικά γι' αυτούς. Σεβόμαστε τον άνθρωπο με τα πάθη του και τις προτιμήσεις του.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ποδήλατο κάνω επειδή μου αρέσει. Μου αρέσει να γυμνάζομαι, να βρίσκομαι στη φύση, να θέτω στόχους και να τους φτάνω, να κάνω παρέα με άτομα που έχουν αντίστοιχα ενδιαφέροντα. Δε νιώθω την ανάγκη να φτάσω κάποιον, να προσπεράσω κάποιον άλλο ή να βάλω στοίχημα. Ούτε μου κάνει αίσθηση να έχω καλύτερο ποδήλατο από άλλους, καλύτερα ρούχα και εξοπλισμό. Αν κάτι με ικανοποιεί, το διατηρώ, αν όχι το αλλάζω και πάντα συναγωνίζομαι στους στόχους τον εαυτό μου. Θαυμάζω άλλους αθλητές ποδηλάτες, αλλά δεν ανυπομονώ να πλησιάσω το επίπεδό τους, ούτε τους ζηλεύω. Αντιθέτως χαίρομαι που βλέπω κόσμο γύρω μου να ασχολείται με το άθλημα, τους χαιρετάω στο δρόμο, αντί να τους πηγαίνω κόντρα και ενίοτε συνεχίζω παρέα μαζί τους.

blade_
22-05-11, 23:31
Νομιζω οτι λιγο πολυ αυτο ειναι το νοημα της ποδηλασιας κ του παροντος τοπικ...

pelasgian
22-05-11, 23:35
Αν τα διαβάζεις αυτά που γράφω without a grain of salt και απαντάς με σοβαρότητα «πειραγμένου» πολύ φοβάμαι ότι θα μπω στην δύσκολη θέση να διευκρινήσω ότι σε δουλεύω ψιλό γαζί και συ τα παίρνεις στα σοβαρά.

Λέω δύσκολη θέση, διότι είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται το προφανές και αυτό δεν δείχνει ωραία επάνω σου.

Το αν θα γίνω γραφικός που λες, δεν με απασχολεί, δεν είμαι δα και σε κάνα συνέδριο. Χώρια που σε συνέδρια ακούγονται και πιο χοντρά αστεία.

υ.γ. πάντως, είμαι παντελώς σίγουρος πλέον ότι είσαι κομμουνιστής, δεν αντιλαμβάνεσαι τα ΑΣΤΕΙΑ. Το ποδήλατό σου μήπως είναι κόκκινο;

ipo
22-05-11, 23:40
Πέρα από αντικαπνιστής είσαι και αντικομμουνιστής; :lol:


Φιλική συμβουλή: Όταν βγαίνεις με το ποδήλατο κοίτα να δεις τι σου αρέσει πραγματικά να κάνεις, όχι να προσπαθείς να βλέπεις αν πηγαίνεις πιο γρήγορα από τους νεότερους, αν φοράς καλύτερο παντελόνι, αν καπνίζεις λιγότερο, αν ψηφίζεις ορθότερα, αν το ποδήλατό σου έχει καλύτερη σέλα. Μην ψάχνεις για ανταγωνισμό και συγκρίσεις, αλλά δες τα κοινά που μπορεί να έχεις με άλλους ώστε να συναναστραφείς. Θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα με την επικοινωνία, σε σχέση με την κόντρα.

pelasgian
22-05-11, 23:43
Αργείς να το καταλάβεις, αλλά στο τέλος φτάνεις εκεί.
Όπως ακριβώς και με το ποδήλατο!

Mouse Potato
22-05-11, 23:43
Σήμερα συνάντησα έναν σχετικά μεγάλης ηλικίας ποδηλάτη με μια κούρσα που το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν προφανώς να βρίσκεται μπροστά μου. Καθώς ανέβαινα είχα αποκτήσει έναν σχετικά καλό ρυθμό και έφτασα σε σημείο να τον προσπεράσω. Με το που τον προσπέρασα ανέβασε ταχύτητα και έκανε έναν ελιγμό ώστε να με προσπεράσει. Επειδή διατηρούσα όμως εγώ τον ρυθμό μου τον πέρασα ξανά μετά από κάποια δευτερόλεπτα αλλά εκείνος το μόνο που ήταν να κάνει είναι να ανεβάσει ρυθμό και να με προσπεράσει ξανά και να ρίξει την ταχύτητα του μπροστά μου.

Respect στην ηλικία του τύπου που βρίσκει το θάρρος να ποδηλατεί και ένα μεγάλο κρίμα στην ηλιθιότητα που κουβαλούσε. Δεν βρίσκω λόγο να με βλέπει και να τον βλέπω ανταγωνιστικά σε κάτι που το κάνουμε για τον χαβαλέ μας και δη σε συνθήκες που είναι επικίνδυνες (στενός δρόμος με κίνηση και φανάρια).

Και για να το συνδέσω με αυτά που αναφέρετε, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ipo για την δεοντολογία που πρέπει να έχουμε. Βρίσκω σωστό να υπάρχει ανταγωνιστικότητα μόνο με τον εαυτό μας ώστε να φτάνουμε τους στόχους μας και να βελτιωνόμαστε. Το αν εγώ ρίχνω περισσότερες γκόμενες με το ποδήλατο απ' ότι εσύ και αν έχω +5km/h περισσότερη μέση ταχύτητα από εσένα δεν λέει κάτι. Είμαστε συνοδοιπόροι.

Φανερός Πράκτωρ
22-05-11, 23:49
Αργείς να το καταλάβεις, αλλά στο τέλος φτάνεις εκεί.
Όπως ακριβώς και με το ποδήλατο!
αυτό το στυλ μαστίγιο-καρότο στην Αγγλία το απέκτησες; :p

pelasgian
22-05-11, 23:50
Μα, είναι δυνατόν να κάνετε ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και να ... παρεξηγιέστε όταν σας ... προσπερνάει ο άλλος στο δρόμο; Δηλαδή, απαγορεύεται να «παίξει» κάποιος μαζί σας; Αντί να θυμώνεις, μήπως να του έπιανες την κουβέντα;

Για αυτό λέω ότι το ποδήλατο είναι θεραπευτικό. Σε μία κοινωνία που θεωρεί (με ολέθρια αποτελέσματα για αυτήν) το ΝΕΟ και το ΠΙΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ και το ΠΙΟ ΜΟΔΑΤΟ τα μόνα «αληθινά» και προεξοφλεί ότι ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είναι ... roadworthy, είναι θεραπευτικό να τρώει τάπες από μερικούς «γκρι πάνθηρες» για να εμπαιδώνει ότι χάνεις όταν χάσεις τον αγώνα μέσα σου, όχι όταν κάνουν «χρίτσι χρίτσι» τα γόνατα ή αν ξεφλουδίσει το παλιάς σχολής ποδήλατό σου.

Την άλλη φορά έπεσα σε ... 60άρη ποδηλάτη. Φίλε, ο άνθρωπος ήταν κινητή βιβλιοθήκη σε θέματα ποδηλάτου και ήταν και ... τσόβανο. Σε σχέση με κάτι χρέπια σαπιοκοιλιάδες 40άρηδες, ήταν πρώτος γκόμενος. Επίσης, ήταν και «αέρας» στο δρόμο.

ipo
22-05-11, 23:56
Mouse, ο τύπος μπορεί να νόμιζε ότι εσύ είχες βάλει στόχο να τον προσπερνάς συνεχώς. :p Σκέψου τώρα να λέει στους φίλους του:
"Συνάντησα ένα παλικάρι που ήθελε να μου το παίξει μάγκας και με προσπερνούσε συνέχεια, λες και δεν είχε άλλη δουλειά να κάνει. Αλλά τα είδε όλα όταν είδε πως δε με φτάνει." :p

Ίσως μερικοί νιώθουν άβολα με την ηλικία τους και προσπαθούν να αποδεικνύουν (είτε στους άλλους, είτε στον εαυτό τους) ότι είναι ακμαίοι. Κακό γι' αυτούς βέβαια που σκέφτονται έτσι, αλλά καλό είναι που κάνουν ποδήλατο.

Πάντως χαίρομαι που ο κόσμος το έχει ρίξει στην ποδηλασία, για όποιο λόγο κι αν το κάνει. Θα αποκτήσει καλή φυσική κατάσταση ο μέσος Έλληνας, θα μειωθεί το καυσαέριο στις μεγαλουπόλεις και θα γλιτώσουμε τη διαρροή συναλλάγματος από το πετρέλαιο που εισάγουμε για την παραγωγή καυσίμων.

Mouse Potato
22-05-11, 23:59
Μα, είναι δυνατόν να κάνετε ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και να ... παρεξηγιέστε όταν σας ... προσπερνάει ο άλλος στο δρόμο; Δηλαδή, απαγορεύεται να «παίξει» κάποιος μαζί σας; Αντί να θυμώνεις, μήπως να του έπιανες την κουβέντα;

Η ηλιθιότητα του τύπου ήταν απερίγραπτη. Εκτός του ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό μου με προσπέρναγε για κάποια δευτερόλεπτα και καθόταν μπροστά μου για να με κόψει.

Επίσης ουδέποτε δεν θα έπιανα την κουβέντα σε κάποιον που μου δείχνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το κόμπλεξ κατωτερότητας του.

Εκτός αυτού ήταν άκρως επικίνδυνος γιατί με έκλεινε σε δρόμο ο οποίος είχε μόνο μια λωρίδα για τα αυτοκίνητα και τα πράγματα ήταν οριακά. Αν ήθελε να με ανταγωνιστεί στα ίσια μετά χαράς να το έκανα σε ελεγχόμενες συνθήκες και με ίδιο ποδήλατο.

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 2 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Mouse, ο τύπος μπορεί να νόμιζε ότι εσύ είχες βάλει στόχο να τον προσπερνάς συνεχώς. :p Σκέψου τώρα να λέει στους φίλους του:
"Συνάντησα ένα παλικάρι που ήθελε να μου το παίξει μάγκας και με προσπερνούσε συνέχεια, λες και δεν είχε άλλη δουλειά να κάνει. Αλλά τα είδε όλα όταν είδε πως δε με φτάνει." :p

Ο σταθερός ρυθμός μου αποδείκνυε πως δεν είχα τέτοιο σκοπό. Το αντίθετο μάλιστα.

Τελικά έστριψε σε μια διασταύρωση και συνέχισα χωρίς να έχω έναν μ****** μπροστά μου να με κόβει.

ipo
22-05-11, 23:59
Μα, είναι δυνατόν να κάνετε ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ και να ... παρεξηγιέστε όταν σας ... προσπερνάει ο άλλος στο δρόμο;
Εσύ είπες μερικά post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4150160&postcount=3064) πιο πριν ότι δε σου αρέσει να περνούν νέοι στο δρόμο. Με τον εαυτό σου τα βάζεις τώρα; :p Αυτό σου λέμε, ότι δεν είναι κακό να σε προσπεράσει κάποιος, ίσα-ίσα τον χαίρεσαι που έχει καλή φυσική κατάσταση.

Mouse Potato
23-05-11, 00:00
Ίσως μερικοί νιώθουν άβολα με την ηλικία τους και προσπαθούν να αποδεικνύουν (είτε στους άλλους, είτε στον εαυτό τους) ότι είναι ακμαίοι. Κακό γι' αυτούς βέβαια που σκέφτονται έτσι, αλλά καλό είναι που κάνουν ποδήλατο.

Αυτό ακριβώς ήθελε να αποδείξει σ' εμένα ή/και στον εαυτό του.

pelasgian
23-05-11, 00:01
Την επόμενη φορά, δοκίμασε να πας από το πλάι, να πεις «καλήμερα, ωραία μέρα για ποδηλατάδα, κάνετε καιρό ποδήλατο; το βρίσκω σε εξαιρετική κατάσταση». Μετά αφού τον χαιρετίσεις ευγενικά πες ότι: «θα πρέπει να βιαστώ τώρα διότι προέκυψε κάτι, καλή σας μέρα και πάλι».

Συνήθως, είναι η «ποζερία» και «περιφρόνηση» προς τον άλλο ποδηλάτη που κάνει να εμφανίζονται «συμπεριφορές». Αν απλά και επιδεικτικά τον προσπεράσεις, μπορεί να αποφασίσει να κάνει και αυτός επίδειξη, εξάλλου, τα παιχνίδια επιτρέπονται σε όλες τις ηλικίες. Να δείτε τον DSK.

Το θεωρώ αδιανόητο σε μία πόλη εκατομυρίων ΚΟΝΣΕΡΒΩΝ με ρόδες, να συναντήσω ποδηλάτη στον δρόμο και να μην τον χαιρετίσω ή να μην πιάσω την κουβέντα. Αν γίνουν και οι ποδηλάτες αδιάφοροι και κομπλεξικοί σαν τους οδηγούς των αυτοκινήτων, χαθήκαμε. Ήδη έχει εμφανιστεί το είδος των πανάκριβων επιδεικτικών ποδηλάτων που δεν σου μιλάνε στο δρόμο επειδή «είναι ανώτεροι» και οι οποίοι look down on you.

υ.γ. ipo, τώρα θα κάνεις και quote στα αστεία μου για να ... επιχειρηματολογήσεις; Εξάλλου, δεν είπα ότι ΕΜΕΝΑ δεν μου αρέσει, είπα ότι ΕΚΕΙΝΩΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ όταν δεν μπορούν.

υ.γ.2 απλά εμένα τυχαίνει να μου αρέσει που σε αυτούς δεν τους αρέσει :lol:

υ.γ.3. επίσης, γυρίζω και κυνηγάω του σκύλους που τρέχουν και με γαυγίζουν, το οποίο είναι ακόμα πιο διασκεδαστικό. Δοκιμάστε το εξής: απότομο φρένο με γραμμή στο δρόμο, γύρισμα κεφαλιού και ασκαρδαμικτή κοίταγμα σε στυλ: «τρέχει τίποτα» και όταν παγώσει ο σκύλος, μεταβολή και κατά πάνω του... Τρελό γέλιο όταν αρχίσει να πηγαίνει γύρω γύρω και τον ακουλουθείς χτυπώντας το κουδούνι.

ipo
23-05-11, 00:03
Την άλλη φορά έπεσα σε ... 60άρη ποδηλάτη. Φίλε, ο άνθρωπος ήταν κινητή βιβλιοθήκη σε θέματα ποδηλάτου και ήταν και ... τσόβανο. Σε σχέση με κάτι χρέπια σαπιοκοιλιάδες 40άρηδες, ήταν πρώτος γκόμενος. Επίσης, ήταν και «αέρας» στο δρόμο.

Αυτό δεν είναι τίποτα... Όταν ξεκίνησα να κάνω ποδήλατο και πήγαινα στο Άλσος Συγγρού, με είχε περάσει στην ανηφόρα του άλσους ένας τύπος 60χρονών τρέχοντας. :lol: Με ένα μήνα προπόνησης όμως πήγαινα με καλύτερο ρυθμό από τους περισσότερους ποδηλάτες.

pelasgian
23-05-11, 00:21
Αυτό δεν είναι τίποτα... Όταν ξεκίνησα να κάνω ποδήλατο και πήγαινα στο Άλσος Συγγρού, με είχε περάσει στην ανηφόρα του άλσους ένας τύπος 60χρονών τρέχοντας. :lol: Με ένα μήνα προπόνησης όμως πήγαινα με καλύτερο ρυθμό από τους περισσότερους ποδηλάτες.

Ξέρεις πόσοι ήταν ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι ο «γέρος» δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του και αυτοί ως τζόβανοι ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ οφείλουν να του πουν «τόπο στα νιάτα» και μετά είδαν τα @@ τους στο παρμπρίζ; (όπως όταν κάνεις την λάθος εκτίμηση ότι ο παππούς με το παλιό αμάξι δεν ξέρει να οδηγεί και ότι το αμάξι του έχει την ίδια κατάσταση μηχανής με το χρώμα του αμαξώματος).

ipo
23-05-11, 00:32
Αν δεις κάποιον με σορτσάκι (βλέπεις τη γράμμωση) φαίνεται αμέσως ότι έχει καλή φυσική κατάσταση. Στο άλσος έχω δει πολλούς 40-50 ετών που έχουν καλύτερη φυσική κατάσταση απ' ό,τι είχα εγώ πριν από χρόνια που έκανα συστηματικά αθλητισμό.

Γενικά όταν οδηγώ αυτοκίνητο, θαυμάζω όσους βλέπω να κάνουν την ίδια διαδρομή με ποδήλατο, ενώ όταν κάνω ποδήλατο, θαυμάζω όσους τρέχουν. Αλλά το τρέξιμο το βαριέμαι, παρόλο που είναι καλύτερη άσκηση. :p Με το ποδήλατο κάνεις μεγαλύτερες διαδρομές, έχεις γρηγορότερες εναλλαγές εικόνων, έχεις ευκαιρίες να ξεκουραστείς σε ευθείες κατηφόρες, δε σε εξαντλεί.

Είχαν ένα συνάδελφο που κάθε απόγευμα μετά τη δουλειά έβγαζε το κοστούμι, έβαζε το σορτσάκι κι έκανε 10-20 km τρέχοντας. :shock: Χαρά στο κουράγιο του.

senkradvii
23-05-11, 00:51
Γουστάρω διαλόγους εδώ και 2 σελίδες!

Πελασγέ έτσι όπως τα λες μου θυμίζεις ένα ξάδερφό μου και μόνο γι'αυτό σε πάω! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.