PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

nmavro73
23-05-11, 02:04
Παρατήρησα σήμερα ότι σε ένα γρανάζια πίσω η αλυσίδα δεν μπαίνει. Το υπερπηδαει. Και ενώ γράφει 4 στο δείκτη αυτό παει στο πέμπτο γρανάζι. Και όταν λέει 5 είναι στο έκτο.

ardi21
23-05-11, 02:09
Παρατήρησα σήμερα ότι σε ένα γρανάζια πίσω η αλυσίδα δεν μπαίνει. Το υπερπηδαει. Και ενώ γράφει 4 στο δείκτη αυτό παει στο πέμπτο γρανάζι. Και όταν λέει 5 είναι στο έκτο.

Παιξε με την ροδελα του συρματοσχοινου που παει στο πισω ντεραγιε. 1-2 κλικ αριστερα η δεξια και θα λυθει το προβλημα. Νομιζω για την περιπτωση που παει στην επομενη ταχυτητα θες 1-2 κλικ προς τα εξω. Αλλα τσεκαρε το και 'συ

Καθως γυριζεις την ροδελα να εχεις το ποδηλατο αναποδα και να αλλαζεις ταχυτητες ετσι ωστε να βρεις το σημειο που ολες λειτουργουν σωστα.

leros2004
23-05-11, 02:09
ρύθμιση χρειάζεσαι, αν πιάνουν τα χέρια σου, είναι πανεύκολο:
Ρίξε 1 ματιά εδώ: http://bicycletutor.com/

Edit: Με πρόλαβε o ardi21 :x

ipo
23-05-11, 02:12
Δες κι αυτό (http://www.sheldonbrown.com/derailer-adjustment.html) για αναλυτικές οδηγίες. Κυρίως την ενότητα "3. Indexing adjustment". Σε ενδιαφέρει να περιστρέψεις αριστερόστροφα το βαρελάκι που σημειώνεται στην εικόνα ως "Adjusting barrel".

http://www.youtube.com/watch?v=SkzvfCaIbyQ&feature=player_detailpage#t=343s
http://www.youtube.com/watch?v=SjJfKO_tAo0&feature=player_detailpage#t=142s

nmavro73
23-05-11, 13:15
Θα προσπαθήσω παιδιά, πιάνουν πιστεύω τα χέρια μου, κάνω αρκετά μόνη μου στο σπίτι. Είναι εκνευριστικό να μην περνάει η ταχύτητα και πολλές φορές κάνει μετακίνηση η αλυσίδα την ώρα που μετακινούμαι.

ipo
23-05-11, 13:19
Το ποδήλατο είναι εύκολο στη συντήρηση, δε χρειάζεται πάντοτε ο ποδηλατάς, ακόμα κι αν δεν είσαι έμπειρος. Μπορείς να κάνεις μόνη σου τις περισσότερες τακτικές ρυθμίσεις και αλλαγές περιφερειακών, με λίγη υπομονή και βοήθεια από κείμενα ή video στο διαδίκτυο.

Ειδικά αν προμηθεύεσαι μόνη σου ανταλλακτικά, κάνοντας online έρευνα αγοράς, μπορείς να κερδίσεις χρήματα, κάνοντας παράλληλα καλύτερη δουλειά από τον ποδηλατά. Θα προσέξεις περισσότερο τη λεπτομέρεια, σε σχέση με τον επαγγελματία που θέλει να βγάζει γρήγορα τη δουλειά.

hedgehog
23-05-11, 13:21
κάποιος, κάποτε, είχε ανεβάσει ένα link με χάρτες / διαδρομές για ποδηλασία / περπάτημα κλπ...

μπας και το θυμάται κανείς γιατί δεν το βρίσκω;;; :redface:

leros2004
23-05-11, 13:24
Καλησπέρα...
1 βοήθεια για το κοντεράκι μου θέλω, με λάστιχο 28 x 1.35 & 35 - 622 τη τιμή πρέπει να επιλέξω στο sigma 1606L ?
Στο manual http://www.sigmasport.com/us_media/produkte/bikecomputer/topline_wired/bc1606l/allgemein/visuals/ba.pdf δεν έχει τη διάσταση μου ...

ipo
23-05-11, 13:33
κάποιος, κάποτε, είχε ανεβάσει ένα link με χάρτες / διαδρομές για ποδηλασία / περπάτημα κλπ...

μπας και το θυμάται κανείς γιατί δεν το βρίσκω;;; :redface:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3423002&postcount=12

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα...
1 βοήθεια για το κοντεράκι μου θέλω, με λάστιχο 28 x 1.35 & 35 - 622 τη τιμή πρέπει να επιλέξω στο sigma 1606L ?
Στο manual http://www.sigmasport.com/us_media/produkte/bikecomputer/topline_wired/bc1606l/allgemein/visuals/ba.pdf δεν έχει τη διάσταση μου ...
Η ασφαλέστερη λύση, λόγω διακύμανσης της διαδρομής του ελαστικού με την πίεση που του έχεις βάλει και του βάρους σου, είναι να φουσκώσεις το λάστιχό σου, όσο το έχεις στις διαδρομές που κάνεις και να τοποθετήσεις τη βαλβίδα της μπροστινής ρόδας ακριβώς στο σημείο επαφής με το δρόμο. Εκεί βάζεις ένα σημάδι με κιμωλία ή κάποιο αντικείμενο (ένα μολύβι).

Κατόπιν σπρώχνεις το ποδήλατο ευθύγραμμα μπροστά βάζοντας βάρος με τα χέρια σου στο τιμόνι, περίπου όσο βάζεις και όταν κάνεις ποδήλατο, μέχρι το σημείο που η βαλβίδα θα βρεθεί εκ νέου στο κάτω μέρος. Σημαδεύεις το νέο σημείο, παίρνεις ένα μέτρο και μετράς την απόσταση των δύο σημείων. Αυτή είναι η περιφέρεια του ελαστικού σου, μετρημένη στις σωστές συνθήκες.

Όπως το κάνει αυτός (http://www.youtube.com/watch?v=ITJiguy-T3U#t=107s), αλλά χωρίς να βγάλεις τη ρόδα. Το λάστιχο έχει ελαφρώς μικρότερη περίμετρο από εκείνη που μετριέται χωρίς φορτίο, οπότε η μέθοδος που έγραψα παραπάνω δίνει τη μεγαλύτερη ακρίβεια. Καλύτερη και από του κατασκευαστή, αν σκεφθείς τις μεταβλητές της πίεσης, του βάρους και της φθοράς του πέλματος, που υπεισέρχονται.

vamvakoolas
23-05-11, 13:34
Καλησπέρα...
1 βοήθεια για το κοντεράκι μου θέλω, με λάστιχο 28 x 1.35 & 35 - 622 τη τιμή πρέπει να επιλέξω στο sigma 1606L ?
Στο manual http://www.sigmasport.com/us_media/produkte/bikecomputer/topline_wired/bc1606l/allgemein/visuals/ba.pdf δεν έχει τη διάσταση μου ...

2205:p

senkradvii
23-05-11, 13:39
Ή αλλιώς 2πρ όπου ρ η ακτίνα του κύκλου = ίντσες τη ζάντας + πάχος του λάστιχου.. :p

ipo
23-05-11, 13:42
Ή αλλιώς 2πρ όπου ρ η ακτίνα του κύκλου = ίντσες τη ζάντας + πάχος του λάστιχου.. :p
Δεν έχει τη μέγιστη ακρίβεια η μέθοδος αυτή, όπως είπα και πιο πάνω. Πρέπει να υπολογίσεις το προφίλ του ελαστικού (αυτό που λες "πάχος") υπό συγκεκριμένη πίεση και στις δύο πλευρές.

senkradvii
23-05-11, 13:50
Ενώ το να ασκείς πίεση στο τιμόνι, σε συνθήκες ποδηλασίας για να κάνεις μια περιστροφή είναι πιο ακριβές? Eντάξει δεν νομίζω πως έχει νόημα να παίζουμε με τα χιλιοστά.. ;)

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άλλωστε δεν νομίζω πως στις αποθηκευμένες διαστάσεις του κοντέρ υπολογίζουν τη χασούρα από την πίεση στο ελαστικό.

ipo
23-05-11, 13:59
Στο πρώτο συμφωνώ, είναι περίπου 1-2% το σφάλμα, ενώ για το δεύτερο έχω ενδοιασμούς. Δεν μπορεί να ξέρει ο κατασκευαστής του κοντέρ ούτε το βάρος σου, ούτε την πίεση που βάζεις στα λάστιχα, για να υπολογίσει το συντελεστή διόρθωσης. Όσα κοντέρ έχω δει, δέχονται σαν μεταβλητή μόνο την περιφέρεια της ρόδας ή τη διάμετρό της. Δεν εξετάζουν την πίεση που βάζεις στο λάστιχο, ούτε το βάρος που καθορίζουν το βαθμό παραμόρφωσης του πέλματος.

senkradvii
23-05-11, 14:05
Στο πρώτο συμφωνώ, είναι περίπου 1-2% το σφάλμα, ενώ για το δεύτερο έχω ενδοιασμούς. Δεν μπορεί να ξέρει ο κατασκευαστής του κοντέρ ούτε το βάρος σου, ούτε την πίεση που βάζεις στα λάστιχα, για να υπολογίσει το συντελεστή διόρθωσης. Όσα κοντέρ έχω δει, δέχονται σαν μεταβλητή μόνο την περιφέρεια της ρόδας ή τη διάμετρό της. Δεν εξετάζουν την πίεση που βάζεις στο λάστιχο, ούτε το βάρος που καθορίζουν το βαθμό παραμόρφωσης του πέλματος.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ βρε..

ipo
23-05-11, 14:07
Νόμιζα ότι σου ξέφυγε το "δεν" στη δεύτερη περίοδο. Τότε το δεύτερο επιχείρημά σου, πάει κόντρα στο πρώτο. Θα με κουφάνεις. :p

senkradvii
23-05-11, 14:12
Νόμιζα ότι σου ξέφυγε το "δεν" στη δεύτερη περίοδο. Τότε το δεύτερο επιχείρημά σου, πάει κόντρα στο πρώτο. Θα με κουφάνεις. :p

Το επιχείρημά μου είναι πως δεν έχει και τόσο νόημα να παίζουμε με τα χιλιοστά. Είναι λεπτομέρειες μικρής σημασίας. Όπως δεν είναι απολύτως ακριβής η δική σου λύση, γιατί δεν μπορείς να ασκήσεις ακριβώς την ίδια πίεση στο ελαστικό για να κάνεις μια περιστροφή, σαν σε συνθήκες ποδηλασίας, έτσι δεν είναι και απολύτως ακριβές να το υπολογίσεις βάσει τύπου όπως λέω εγώ, όπως δεν είναι ακριβής και ο αυτόματος υπολογισμός του κοντέρ. Γιατί σε μπερδεύεσαι? :confused:

ipo
23-05-11, 14:15
Το επιχείρημά μου είναι πως δεν έχει και τόσο νόημα να παίζουμε με τα χιλιοστά. Είναι λεπτομέρειες μικρής σημασίας. Όπως δεν είναι απολύτως ακριβής η δική σου λύση, γιατί δεν μπορείς να ασκήσεις ακριβώς την ίδια πίεση στο ελαστικό για να κάνεις μια περιστροφή, σαν σε συνθήκες ποδηλασίας, έτσι δεν είναι και απολύτως ακριβές να το υπολογίσεις βάσει τύπου όπως λέω εγώ, όπως δεν είναι ακριβής και ο αυτόματος υπολογισμός του κοντέρ. Γιατί σε μπερδεύεσαι? :confused:
Η αξία μίας μέτρησης είναι τόσο υψηλότερη, όσο μικρότερο είναι το σφάλμα. Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καλάθι μία θεωρητική μέτρηση με 5% σφάλμα, με μία εμπειρική, όπου το σφάλμα είναι στο 1%, λέγοντας "και οι δύο δεν είναι απολύτως ακριβείς". Σε μία διαδικασία υπολογισμού, εφόσον δεν πρόκειται να δαπανήσεις πολύ χρόνο ή άλλους πόρους, επιλέγεις τη μέθοδο με το μικρότερο σφάλμα.

senkradvii
23-05-11, 14:16
Άσε που αν κάτσεις κανονικά πάνω στο ποδήλατό σου, και κάποιος 2ος μετρήσει το πάχος του ελαστικού τότε, θα βρει το πραγματικό μέγεθος όποτε ο τύπος θα είναι ακριβέστατος, από το να βάζεις υποθετικά δύναμη για να κάνεις την περιστροφή.. ;)

leros2004
23-05-11, 14:17
Ε κατά προσέγγιση παλικάρια δεν ψάχνω και το απόλυτο :p


2205:p

Αφεντικό αυτό αντιστοιχεί (κατά manual) στο 37 - 622 ή 700x35

senkradvii
23-05-11, 14:21
Η αξία μίας μέτρησης είναι τόσο υψηλότερη, όσο μικρότερο είναι το σφάλμα. Δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καλάθι μία θεωρητική μέτρηση με 5% σφάλμα, με μία εμπειρική, όπου το σφάλμα είναι στο 1%, λέγοντας "και οι δύο δεν είναι απολύτως ακριβείς". Σε μία διαδικασία υπολογισμού, εφόσον δεν πρόκειται να δαπανήσεις μεγάλο χρόνο ή άλλους πόρους, επιλέγεις τη μέθοδο με το μικρότερο σφάλμα.

Λέω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν αξίζει τον κόπο! Επίσης το σφάλμα εγώ το θεωρώ μεγαλύτερο του 1-2% όπως λες γιατί δεν μπορείς να ασκήσεις την ίδια δύναμη με ακρίβεια, όπως σε συνθήκες ποδηλασίας. Ορίστε πάρε την δεύτερη μου εκδοχή για να είσαι καλυμμένος.

Αλλά και πάλι ξανα λέω πως δεν πειράζει στην συγκεκριμένη περίπτωση ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις. Οι αποκλίσεις μεταξύ των μεθόδων είναι μικρές και άνευ σημασίας. Δεν διεξάγουμε κανά πείραμα ξέρω εγώ τι..

ipo
23-05-11, 14:21
Άσε που αν κάτσεις κανονικά πάνω στο ποδήλατό σου, και κάποιος 2ος μετρήσει το πάχος του ελαστικού τότε, θα βρει το πραγματικό μέγεθος όποτε ο τύπος θα είναι ακριβέστατος, από το να βάζεις υποθετικά δύναμη για να κάνεις την περιστροφή.. ;)
Εδώ χάνεις όμως το νόημα, διότι η ποσοστιαία μεταβολή του βάρους, είναι μικρή. Άλλο το να μετράς τον τροχό χωρίς καθόλου βάρος κι άλλο να συγκρίνεις τις διαστάσεις του τη μία με 35 και την άλλη με 30 κιλά φορτίο.


Επίσης το σφάλμα εγώ το θεωρώ μεγαλύτερο του 1-2% όπως λες γιατί δεν μπορείς να ασκήσεις την ίδια δύναμη με ακρίβεια, όπως σε συνθήκες ποδηλασίας.
Σκέψου λίγο τη μέγιστη μεταβολή (βάλε και λίγο παραπάνω για να νιώθεις καλύτερα) στην ακτίνα του τροχού και βρες την ποσοστιαία μεταβολή. Θα δεις αμέσως ότι είναι κάτω από τα όρια που έθεσα. Δεν έγραψα τυχαία τα νούμερα, απλώς έκανα γρήγορο και χονδρικό υπολογισμό του άνω ορίου.

senkradvii
23-05-11, 14:25
Ε κατά προσέγγιση παλικάρια δεν ψάχνω και το απόλυτο :p



Αφεντικό αυτό αντιστοιχεί (κατά manual) στο 37 - 622 ή 700x35

Αυτό λέω τόση ώρα. Και να χάσεις 3% δεν έγινε απολύτως τίποτα. ;)

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ χάνεις όμως το νόημα, διότι η ποσοστιαία μεταβολή του βάρους, είναι μικρή. Άλλο το να μετράς τον τροχό χωρίς καθόλου βάρος κι άλλο να συγκρίνεις τις διαστάσεις του τη μία με 35 και την άλλη με 30 κιλά φορτίο.

Δεν το κατάλαβα αυτό. Το ίδιο φορτίο θα μετρήσεις. Τον εαυτό σου. Έτσι θα βρεις και την χασούρα.

Α νομίζω κατάλαβα τι λες. Η ποσοστιαία μεταβολή μεταξύ την υποθετικής δύναμης που θα ασκήσεις και της πραγματικής δύναμης που ασκείται κατά την ποδηλασία, έτσι?

Όμως γιατί το χάνω το νόημα? Αν ανέβω και μετρήσει κάποιος 2ος το πάχος του ελαστικού εκείνη την ώρα δεν θα είναι το πραγματικό?

ipo
23-05-11, 14:29
Δεν το κατάλαβα αυτό. Το ίδιο φορτίο θα μετρήσεις. Τον εαυτό σου. Έτσι θα βρεις και την χασούρα.
Είπες ότι υπάρχει σημαντική διαφορά αν κάνεις τη μέτρηση με το δικό σου βάρος ή το βάρος του φίλου σου. Και σου είπα ότι σε αυτή την περίπτωση η διαφορά είναι αμελητέα και δεν έχει νόημα να υπολογιστεί. Ελέγχεις δηλαδή τον τροχό με φορτίο 30 κιλά και μετά με 35 κιλά. Δεν έχει αξία κάτι τέτοιο.

Αντιθέτως έχει αξία να ελέγξεις τον τροχό με φορτίο 35 κιλών, έναντι της απουσίας φορτίου (δηλαδή μόνο με το βάρος του ή τα 5 κιλά του ποδηλάτου).

Την πρώτη φορά το φορτίο αυξάνεται κατά 20%, ενώ τη δεύτερη κατά 700%.


Ξαναλέω για μία ακόμη φορά ότι η αξία μίας μέτρησης έγκειται στο σφάλμα της. Όλες οι μετρήσεις έχουν σφάλματα, δεν μπορείς να τις τσουβαλιάζεις όλες επειδή καμία δεν είναι απολύτως ακριβής. Μία μέτρηση με ακρίβεια 2%, είναι ανώτερη από μία με ακρίβεια 5%. Δεν είναι το ίδιο χάλια επειδή καμία δεν έχει 0% σφάλμα.

harris
23-05-11, 14:34
Λοιπόν, χθες δοκίμασα το runkeeper... έχει πλάκα που σου κρατάει τις διαδρομές, έχει καλά στατιστικά, έχει πλάκα η φωνή που σου ανακοινώνει τι έχει κάνει μέχρι εκείνη τη στιγμή...

Αν είναι κάνας άλλος εδώ που να έχει account, πμ ;)

Εχθές λοιπόν που το δοκίμασα σε μία εύκολη διαδρομή στην περιοχή μου, συνολικά 8 χλμ, το έβγαλα με μέσο όρο 24χαω!!! Μάλλον πρέπει να τον ηρεμήσω λίγο τον ρυθμό... προφανώς γι'αυτό κουράζομαι αρκετά εύκολα ακόμα... Σήμερα δοκίμασα διαδρομή 11χλμ στην ίδια περιοχή, με ρυθμό 16,5χαω (αν και σήμερα είχε τόσο κόντρα αέρα κάποια στιγμή που σε ελαφρά κατηφόρα νόμιζα ότι ανέβαινα το βουνό!!! :crazy: ) και η διαδρομή βγήκε πολύ πιο άνετα! Φυσικά να σημειώσω πως οι παραπάνω μέσες ταχύτητες έχουν και μικρές στάσεις σε φανάρια, περίπτερο για νερό (γρήγορη στάση :p ), οπότε ακόμα χειρότερα... πρέπει να κατεβάσω ρυθμούς και να αρχίσω να αποτολμώ μεγαλύτερες αποστάσεις ή μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας...

ipo
23-05-11, 14:39
Μπορείς να κάνεις public έναν χάρτη+μία διαδρομή (πρέπει να επιλέξεις public και τα 2) και να δώσεις το link για να το δούμε. Το μόνο κακό είναι ότι στο link φαίνεται το προφίλ σου. Μετά και να κάνεις private του χάρτες, κάποιος άλλος θα μπορεί να παρακολουθήσει τα γενικά στατιστικά σου.

Επίσης μπορείς να κάνεις export (αν πατήσεις το "advanced") σε Google Earth (kmz).

Το runkeeper αφαιρεί τις στάσεις από το χρόνο μετακίνησης, άρα δεν επηρεάζουν τη μέση ταχύτητα. Πάντως 24km/h είναι πάρα πολύ καλή μέση ταχύτητα, εκτός κι αν οι διαδρομές σου είναι σε οριζόντιο επίπεδο συνέχεια. Η δική μου μέση ταχύτητα σε διαδρομές 30+ km με αναβάσεις σε βουνά και λόφους είναι 17-18 km/h.

Ο αέρας πράγματι σε κουράζει γρήγορα αν είναι κόντρα.

Όταν πρωτοξεκινάς άθληση, η βελτίωση είναι γρήγορη τις πρώτες μέρες, επειδή μαθαίνεις να αναπνέεις καλύτερα και βρίσκεις το ρυθμό στον οποίο αντέχεις περισσότερο. Σταδιακά βέβαια βελτιώνεται και η φυσική σου κατάσταση, αλλά με πιο αργό ρυθμό.

senkradvii
23-05-11, 14:41
Είπες ότι υπάρχει σημαντική διαφορά αν κάνεις τη μέτρηση με το δικό σου βάρος ή το βάρος του φίλου σου. Και σου είπα ότι σε αυτή την περίπτωση η διαφορά είναι αμελητέα και δεν έχει νόημα να υπολογιστεί. Ελέγχεις δηλαδή τον τροχό με φορτίο 30 κιλά και μετά με 35 κιλά. Δεν έχει αξία κάτι τέτοιο.

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι είπα.. Δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Εγώ το καβαλάω και ένας φίλος κάνει την μέτρηση. Αυτό είναι το ιδανικότερο για να μετρήσεις την χασούρα, από το να βάζεις υποθετικά δύναμη με τα χέρια στο τιμόνι όπως είπες. Μάλλον με διαβάζεις γρήγορα και με στεναχωρείς.. :p


Αντιθέτως έχει αξία να ελέγξεις τον τροχό με φορτίο 35 κιλών, έναντι της απουσίας φορτίου (δηλαδή μόνο με το βάρος του ή τα 5 κιλά του ποδηλάτου).

Την πρώτη φορά το φορτίο αυξάνεται κατά 20%, ενώ τη δεύτερη κατά 700%.


Ξαναλέω για μία ακόμη φορά ότι η αξία μίας μέτρησης έγκειται στο σφάλμα της. Όλες οι μετρήσεις έχουν σφάλματα, δεν μπορείς να τις τσουβαλιάζεις όλες επειδή καμία δεν είναι απολύτως ακριβής. Μία μέτρηση με ακρίβεια 2%, είναι ανώτερη από μία με ακρίβεια 5%. Δεν είναι το ίδιο χάλια επειδή καμία δεν έχει 0% σφάλμα.

Ξανα λέω λοιπόν και εγώ πως συμφωνώ με αυτό που λες, μια μέτρηση με 2% σφάλμα είναι ανώτερη σαφέστατα με μία με 5% αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει νόημα αυτό το 3%! Αυτό είπα. Νothing more, nothing less. Απλά η δικιά μου είναι πιο γρήγορη και την υπολογίζεις σε δεύτερα, βάση ενός τύπου. ;)

manicx
23-05-11, 14:49
Να κάνω μια ερωτησούλα περί πλυσίματος... Το Dahon έχει αρχίσει να πιάνει μούργα. Βέβαια ο διάολος έχει και πολλές βίδες/κλειδώσεις κλπ. Σκεφτόμουν δύο τινά:

α) Πλύσιμο με νερό και σφουγγάρι. Εκεί με τα λαδώματα τι πρέπει να προσέξω και τι υλικά (λιπαντικά) θα χρειαστώ (φαντάζομαι ένα για αλυσίδα κι ένα για κλειδώσεις κλπ;)
β) Να κάνω παιχνίδι με ατμοκαθαριστή. Πιο τοπικό και με ένα σφουγγάρι θα μαζεύω την μούργα αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι.

Κυρίως το καθάρισμα θα γίνει κάτω από τα φτερά και κάτω/μπροστά από τα πετάλια. Εκεί τα βλέπω πιο λερωμένα...

ipo
23-05-11, 14:56
Απλά η δικιά μου είναι πιο γρήγορη και την υπολογίζεις σε δεύτερα, βάση ενός τύπου. ;)
Και πώς μετράς τη διάμετρο του τροχού; Θεωρείς ακριβές το 28" του κατασκευαστή; Πάλι πρέπει να ανατρέξεις σε πίνακα για να δεις διαστάσεις, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με τον τύπο του ελαστικού.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι είπα.. Δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Εγώ το καβαλάω και ένας φίλος κάνει την μέτρηση. Αυτό είναι το ιδανικότερο για να μετρήσεις την χασούρα, από το να βάζεις υποθετικά δύναμη με τα χέρια στο τιμόνι όπως είπες.
Διάβασα τι έγραψες και το περιλαμβάνω στο συλλογισμό μου. Η ποσοστιαία μεταβολή του βάρους είναι μικρή σε αυτή την περίπτωση, ενώ είναι τεράστια όταν χρησιμοποιείς θεωρητικά νούμερα κατασκευαστή ή μετρήσεις χωρίς φορτίο.

Είναι πολύ σημαντικό να αξιολογούμε τις διαφορές βάσει ποσοστού και όχι εμμονής στην απόλυτη ακρίβεια. Μία παράμετρος έχει διαφορετική αξία, διαφορετικό συντελεστή σημαντικότητας, ανάλογα με το πόσο επηρεάζει τη μέτρηση. Εσύ τις τσουβαλιάζεις όλες λέγοντας ότι καμία δεν είναι απολύτως ακριβής ή τις θεωρείς σημαντικές (το ανάποδο δηλαδή) μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν.

Οι συντελεστές σε μία εξίσωση μπορούν να παραλειφθούν (απλοποιηθούν) μόνο αν η ποσοστιαία μεταβολή που επιφέρουν είναι μικρή. Δεν τους αθροίζεις βάσει πλήθους, ούτε μπορείς να τους θεωρείς όλους εξίσου αδιάφορους.

Δεν ξανασυζητάω με μαθηματικό, είναι αδύνατο να τον βάλεις στην πειραματική λογική... :p

senkradvii
23-05-11, 15:11
Και πώς μετράς τη διάμετρο του τροχού; Θεωρείς ακριβές το 28" του κατασκευαστή; Πάλι πρέπει να ανατρέξεις σε πίνακα για να δεις διαστάσεις, οι οποίες αλλάζουν ανάλογα με τον τύπο του ελαστικού.

Grrrrrr. Ίπε δεν ξέρω αν ήταν όντως το σχέδιο σου να με κουράσεις για να παραδεχτώ την ανωτερότητα της μεθόδου σου αλλά τα κατάφερες! :chair: (να με κουράσεις δηλαδή όχι να την παραδεχτώ.. :lol: )

Ναι θεωρώ ακριβές το 28" του κατασκευαστή γιατί υποτίθεται πως έτσι πρέπει να είναι. Λοιπόν πάρε ένα φίλο, μια μεζούρα, καβαλάς το ποδήλατό σου, ο φίλος παίρνει την μεζούρα, αρχίζει από το κέντρο της ρόδας και την φέρνει κάθετα στο πάτωμα. Βρήκες όλη την ακτίνα με την χασούρα λόγω βάρους. Πάρε το τύπο. Αντικατέστησε. Το βρήκες.

Επίσης θεωρώ πως το επίπεδο είναι με μηδενική κλίση, ο φίλος σου ξέρει πως να μετρήσει κάθετα προς αυτό, η μεζούρα είναι ακριβής, έχω αφοδεύσει πριν ανέβω στο ποδήλατο και παίρνω τα πρώτα 15 ψηφία του π.. :twisted:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ιπε σε ικετεύω. Αποδέξου πως δεν τις τσουβαλιάζω αλλά πως για να βάλεις μια γ@μήμένη τιμή, σε ένα κοντέρ, για να μετράει της βόλτες σου, όταν κάνεις ποδήλατο, δεν πειράζει αν χάσεις και 3%. Έτσι άλλωστε κάνουν και τα κοντέρ από μόνα τους.

Είναι για την πλάκα σου και όχι για επιστημονικό πείραμα. Chiiiiiiiiil.. Δες την πρακτική και χαλαρή (άντε και τεμπέλικη) πλευρά του μαθηματικού! :cool:

ipo
23-05-11, 15:39
Ιπε σε ικετεύω. Αποδέξου πως δεν τις τσουβαλιάζω αλλά πως για να βάλεις μια γ@μήμένη τιμή, σε ένα κοντέρ, για να μετράει της βόλτες σου, όταν κάνεις ποδήλατο, δεν πειράζει αν χάσεις και 3%. Έτσι άλλωστε κάνουν και τα κοντέρ από μόνα τους.
Sen, σε αυτό έχουμε συμφωνήσει από την προηγούμενη σελίδα. Είπα ότι πρόκειται για 1-2% σφάλμα που δεν πειράζει.

Απλώς η δική μου προσέγγιση είναι "άμα για τη μία μέθοδο χάσεις 3 λεπτά και για την άλλη 5, ας κάνεις εκείνη με τα 5 λεπτά, αν είναι να κερδίσεις 2% σε ακρίβεια. Φυσικά δε θεωρώ λάθος κίνηση, να εφαρμόσει άλλος μέθοδο με μικρότερη ακρίβεια.

Τι τσατίστηκες; Κουβέντα κάνουμε... Για να περνάμε καλά είναι το φόρουμ και να μαθαίνουμε. :)

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα...
1 βοήθεια για το κοντεράκι μου θέλω, με λάστιχο 28 x 1.35 & 35 - 622 τη τιμή πρέπει να επιλέξω στο sigma 1606L ?
Στο manual http://www.sigmasport.com/us_media/produkte/bikecomputer/topline_wired/bc1606l/allgemein/visuals/ba.pdf δεν έχει τη διάσταση μου ...

Αφεντικό αυτό αντιστοιχεί (κατά manual) στο 37 - 622 ή 700x35
Έριξα μία ματιά online, αλλά οι απόψεις δε βλέπω να συγκλίνουν. Άλλος για τα 36-622 περίμετρο 217 cm, άλλος 218,5 cm, άλλος 214 cm. Ποια είναι η μάρκα/τύπος του ελαστικού σου;

senkradvii
23-05-11, 15:47
Βρε συ δεν τσατίστηκα σε καμία περίπτωση. (μάλλον μου έχει βγει το όνομα.. :oops: )

Ίσα ίσα στο χαλαρό το πήρα και επίσης μ'αρέσει πολύ που υποστηρίζεις την άποψή σου με τέτοιο εξοντωτικό σθένος, καλή διάθεση και επιχειρηματολογία! :oneup:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλά για την δική μου αρχική μέθοδο που χάνεις σε ακρίβεια δεν χρειάζεσαι ούτε καν 1' ενώ για την 2 με τον φίλο κερδίζεις μέγιστη ακρίβεια. :sneer:

ipo
23-05-11, 16:19
Ίσα ίσα στο χαλαρό το πήρα και επίσης μ'αρέσει πολύ που υποστηρίζεις την άποψή σου με τέτοιο εξοντωτικό σθένος, καλή διάθεση και επιχειρηματολογία! :oneup:

Δεν είναι εξοντωτικό, αλλά αναζωογονητικό να επιχειρηματολογώ με άτομα που έχουν την καλή διάθεση να συζητήσουν καλοπροαίρετα και με διάθεση να με διορθώσουν ή να μάθουν κάτι, ώστε τελικά να βγει στην επιφάνεια η αλήθεια κι ας έχω άδικο ή δίκιο στις αρχικές μου θέσεις. :) Έτσι κι αλλιώς, προ πολλού (όπως έθιξες) έχουμε ξεφύγει από την ουσία του θέματος και συζητάμε για λεπτομέρειες μικρής σημασίας για τις ποδηλατικές βόλτες.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 28 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα να γράψω ότι είδα από κοντά το ποδήλατο του Χάρη. Είναι πάρα πολύ όμορφο με περιφερειακά Deore και XT (!), σε καλή κατάσταση. :oneup: Αμέλησα να το σηκώσω για να δω πόσο ελαφρύ είναι (12 κιλά νομίζω).

Μου έκαναν εντύπωση τα στεφάνια. Ενώ τα λάστιχά του είναι σχετικά χοντρά (μάλλον 2"), τα στεφάνια είναι πολύ στενά και μάλλον για λάστιχα tubeless. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια στεφάνια. Πάντως τα λάστιχά του δεν είναι πάρα πολύ τρακτερωτά, οπότε δε θα κόβουν πολύ σε ασφάλτινη χρήση.

senkradvii
23-05-11, 16:22
Δεν κατάλαβες.. Εξοντωτικό για την συνομιλητή σου εννοούσα! :p

Εσύ μπορεί να το βρεις αναζωογονητικό (όπως και εγώ γι'αυτό και άλλωστε είπα πως το γουστάρω ;) ) αλλά τον άλλον μπορείς να τον στείλεις άνετα.. :tooth

Ποιοi λέγανε πως τα 100€ για το ποδήλατο του Χάρη δεν ήταν δα και καμιά φοβερή τιμή? :p

ipo
23-05-11, 16:25
Ποιοi λέγανε πως τα 100€ για το ποδήλατο του Χάρη δεν ήταν δα και καμιά φοβερή τιμή? :p
Πιστεύω πως άνετα έπιανε στην αγορά 300€, παρόλο που είναι 5 ετών και έχει υποστεί αρκετή μεταχείριση. Πολύ όμορφο και καλά "ντυμένο". Η τιμή που το πήρε ήταν αναμφισβήτα κελεπούρι και το ποδήλατο καλύτερο από ένα καινούριο που θα έπαιρνε με 300€.

Νikosanagn
23-05-11, 16:31
Πιστεύω πως άνετα έπιανε στην αγορά 300€, παρόλο που είναι 5 ετών και έχει υποστεί αρκετή μεταχείριση. Πολύ όμορφο και καλά "ντυμένο". Η τιμή που το πήρε ήταν αναμφισβήτα κελεπούρι και το ποδήλατο καλύτερο από ένα καινούριο που θα έπαιρνε με 300€.

300 € με τίποτα, ipo, με τίποτα όμως.

ipo
23-05-11, 16:32
300 € με τίποτα, ipo, με τίποτα όμως.
Μόνο τα στεφάνια, τα XT και τα Deore, παίζει να κάνουν μεταχειρισμένα 150€. Προσπαθείς να τον πείσεις να σου το πουλήσει σε σκοτωμένη τιμή; :p

Το ποδήλατο πριν από 5 χρόνια κόστιζε 1200€. Έπεσε δηλαδή στο 1/6 της τιμής;

senkradvii
23-05-11, 16:37
Πιστεύω πως άνετα έπιανε στην αγορά 300€, παρόλο που είναι 5 ετών και έχει υποστεί αρκετή μεταχείριση. Πολύ όμορφο και καλά "ντυμένο". Η τιμή που το πήρε ήταν αναμφισβήτα κελεπούρι και το ποδήλατο καλύτερο από ένα καινούριο που θα έπαιρνε με 300€.

Δεν έχω ιδέα πόσο θα μπορούσε να πιάσει έξω μεταχειρισμένο αλλά ότι πιθανώς είναι καλύτερο από ένα καινούργιο 300€ το πιστεύω. Βέβαια εμείς μιλάμε για το 1/3, όποτε.. :worthy:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


300 € με τίποτα, ipo, με τίποτα όμως.

Επ speaking of the devil, που είσαι εσύ? Τελείωσες με τα γραψίματα?

vamvakoolas
23-05-11, 16:51
εγω εδωσα στο τυπο που ρωταγε τη μετρηση που χρειαζεται με βαση το κοντερακι του. Αυτη ειναι η πιο κοντα στη διασταση του τροχου του. Τωρα εσεις μπορει να λετε για μαθηματικους τυπους και μετρησεις αλλα στη πραξη και το καλυτερο κοντερ του κοσμου δεν ειναι τοσο ακριβες. Πλεον στη ποδηλασια χρησιμοποιειεται η τεχνολογια gps και μαλιστα ακομα και για τον αρχαριο ποδηλατη μιας και επεσαν οι τιμες (π.χ ειδα το πρωι αγγελια για συσκευουλα με 100 ευρ)..
Ακομα και στους αγωνες ενω παλια μετραγανε με κοντερ (ειτε ΙΧ ειτε ποδηλατο) πλεον μετρανε με αυτο τον τροπο (και μαζι με υψομετρικα κλισεις κοκ).

Προσωπικα δε χρησιμοποιω κοντερ για χλμ αποστασεις απλως μου δειχνει μια ενδειξη (στο περιπου;))

Νikosanagn
23-05-11, 16:54
Επ speaking of the devil, που είσαι εσύ? Τελείωσες με τα γραψίματα?

Nαι, επιτέλους!:worthy: Φεύγω τώρα πάω χωρίο με τα φιλαράκια...

Ιπο ναι, τόσο πέφτουν οι τιμές φαντάσου οτι απο την στιγμή που το παίρνεις χάνεις 30+ % η τεχνολογία προχωράει και αυτα θεωρούνται ξεπερασμένα, εγώ πιστεύω οτι δύσκολα θα έπιανε 200...

blade_
23-05-11, 16:56
ωραια αμα βρειτε ενα αλλο ιδιο με 100 σφυριχτε μου το παιρνω

ipo
23-05-11, 17:00
Nαι, επιτέλους!:worthy: Φεύγω τώρα πάω χωρίο με τα φιλαράκια...
Ωραία! Καλά πήγες; Νόμιζα ότι τελείωνες την Πέμπτη.

Όταν γυρίσεις από το χωριό, σφύρα να πάμε καμιά βόλτα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ωραια αμα βρειτε ενα αλλο ιδιο με 100 σφυριχτε μου το παιρνω
Εγώ δίνω 110€. Σφυρίξτε πρώτα σε εμένα. :p

senkradvii
23-05-11, 17:01
ωραια αμα βρειτε ενα αλλο ιδιο με 100 σφυριχτε μου το παιρνω

Πάρε σειρά.. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4141742&postcount=2849) :p

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Εγώ δίνω 110€. Σφυρίξτε πρώτα σε εμένα. :p

Και εσύ το ίδιο! :p

Dark_Rex
23-05-11, 17:21
υ.γ. για όσους ρώτησαν, να πάτε μία βόλτα στα Marks & Spencer, έχει πολύ ωραία παντελόνια συνθετικά, αμέσως αφήνουν τον υδρώτα να φύγει, δεν σκίζονται δεν τσαλακώνονται και δεν χρειάζονται πολύ σίδερο. Μία στις 10 πλύσεις θέλουν ένα καθαριστήριο που με 5 ευρώ στο κάνουν τσίλικο. Αφήστε τις σαβούρες των καουμπόηδων και των προλεταριοριζοντων «YO!» στην άκρη και συνδυάστε την τεχνολογία των υφασμάτων, με την κομψή εφαρμογή. Είναι και αθάνατα πρακτικά. Πρέπει να μαλώσεις με σκύλο και να μην ξέρεις να τους δέρνεις για να χαλάσει. Ταιριάζουν υπέροχα σε ποδήλατα touring με ίσιο τιμόνι και σέλα electra ή brooks για επιπλέον άνεση.

tata!

Δάσκαλε επιτέλους έδωσες χρησμό!
Η αναζήτηση του holy grail (a.k.a παντελόνι μπριτάνια με τσάκιση,δίνει +30 PS στο ποδήλατο, και σε κάνει Μπραντ Πιτ στην εμφάνιση) λαμβάνει τέλος.Ήρθε η ώρα να κάνω τη μετάβαση απο το αθάνατο ντρίλινο --> μπριτάνια με τσάκιση, το οποίο είναι και bachelor friendly.:worthy:

blade_
23-05-11, 17:44
μας εφαγε λαχανο ο σεν...γκρρρ

Νikosanagn
23-05-11, 17:47
Ωραία! Καλά πήγες; Νόμιζα ότι τελείωνες την Πέμπτη.

Όταν γυρίσεις από το χωριό, σφύρα να πάμε καμιά βόλτα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ δίνω 110€. Σφυρίξτε πρώτα σε εμένα. :p

Ιpo πιστεύω καλά, για βόλτα, θα δούμε γιατί μετα θα ξαναφύγο μια βδομαδούλα αλλα παίζει να πάω λιμνούλα την Κυριακή, οπότε θα σε πάρουμε τηλέφωνο.

kostantis
23-05-11, 17:52
Άντε Νικολή τέλος τα βάσανα.
Λιώσε ελεύθερα τώρα και άσε εμάς να λιώνουμε στην μαμημένη εξεταστική μέχρι 1 Ιουλίου!
:drunk:

ipo
23-05-11, 18:11
Ιpo πιστεύω καλά, για βόλτα, θα δούμε γιατί μετα θα ξαναφύγο μια βδομαδούλα αλλα παίζει να πάω λιμνούλα την Κυριακή, οπότε θα σε πάρουμε τηλέφωνο.
Μπράβο! Καλές διακοπές λοιπόν. :)

harris
23-05-11, 19:10
Ευπειθως αναφέρω, πως αποτόλμησα και κατάφερα να κάνω την πρώτη μου ανάβαση προς άνω μελίσσια... Μέσο όρο 9 και κάτι χαω, αν και έκανα δύο στάσεις μερικών δευτερολέπτων λόγω κούρασης... Φυσικά η επιστροφή ήταν παιχνιδάκι :p

kostantis
23-05-11, 19:11
Μία ερώτηξις...
Υπάρχουν κοντεράκια που να μετράνε την κλίση ή κάποιο άλλο μαραφετάκι που να μπαίνει στο ποδήλατο και να την μετράει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.