PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Φανερός Πράκτωρ
23-05-11, 19:35
Μία ερώτηξις...
Υπάρχουν κοντεράκια που να μετράνε την κλίση ή κάποιο άλλο μαραφετάκι που να μπαίνει στο ποδήλατο και να την μετράει;
μια πολύ καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις gps (πχ του κινητού σου). μετά μπορείς να κάνεις export τα στοιχεία και να τα δεις σε χάρτη. Εκεί βλέπεις ταχύτητα, υψόμετρο (οπότε και υψομετρικές διαφορές - κλίση κλπ), τη διαδρομή που ακολούθησες. Είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι μπορείς να κρατήσεις ιστορικό και να κάνεις συγκρίσεις.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 6 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δες και αυτό αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002O0QBE8/ref=noref?ie=UTF8&s=electronics&psc=1

senkradvii
23-05-11, 19:55
δες και αυτό αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002O0QBE8/ref=noref?ie=UTF8&s=electronics&psc=1

Σώπα ρε.. 160£! Πάρε το zte blade με 35€ λιγότερα να έχεις και κινητό! :p

kostantis
23-05-11, 20:15
Ωραίο το Garminάκι zoup αλλά νομίζω ότι δεν μου χρειάζεται κάτι τόσο πολύ εξειδικευμένο.
Θα ψάξω καμία εφαρμογή java(jar) γιατί δεν χρησιμοποιώ smartphone όμως το κινητό μου έχει GPS αν δεν κάνω λάθος.(SE j20)

Φανερός Πράκτωρ
23-05-11, 20:23
Ωραίο το Garminάκι zoup αλλά νομίζω ότι δεν μου χρειάζεται κάτι τόσο πολύ εξειδικευμένο.
Θα ψάξω καμία εφαρμογή java(jar) γιατί δεν χρησιμοποιώ smartphone όμως το κινητό μου έχει GPS αν δεν κάνω λάθος.(SE j20)
αν αυτό είναι το κινητό σου

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/hazelj20?cc=hk&lc=en#view=features_specifications

τότε το υποστηρίζει το endomondo

http://www.endomondo.com/download/

Εγκαθιστάς την εφαρμογή και είσαι κούκλος (κάνεις όλα όσα είπα)

kostantis
23-05-11, 20:33
Ναι αυτή είναι η συσκευή μου.
Τέλεια!
Danke:p

Πόση ώρα κάνει να έρθει το sms; :biggrin:

tsigarid
23-05-11, 20:45
Το κινητό είναι καλή λύση για μικρές αποστάσεις. Την Κυριακή που έλιωσα στο ποδήλατο, με γεμάτη μπαταρία, το κινητό μου δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Χρησιμοποιώ το sports-tracker.

Φανερός Πράκτωρ
23-05-11, 20:47
Πόση ώρα κάνει να έρθει το sms; :biggrin:
δεν ξέρω, εγώ το έβαλα από το ovi store (nokia)

Mouse Potato
23-05-11, 20:48
Στο blade, το endomondo, μέσα σε 2 ώρες συνεχόμενου tracking θα φάει γύρω στο 20-25%. Η pro έκδοση λέει πως βελτιώνει και την διάρκεια της μπαταρίας αλλά δεν έχω ασχοληθεί μιας και σε κάθε ποδηλατικό session το drain είναι σχετικά μικρό.

Όλα αυτά με απενεργοποιημένο το 3G και κλειστή την οθόνη.

kostantis
23-05-11, 20:52
Αυτό που φοβόμουν..
Θα καταπίνει την μπαταρία το GPS.
Anyway θα το δοκιμάσω πλήρως φορτισμένο να δω πόσο θα αντέξει.

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν ξέρω, εγώ το έβαλα από το ovi store (nokia)

Τον αριθμό τον γράφω +30693 κλπ έτσι ε;

Φανερός Πράκτωρ
23-05-11, 20:55
http://www.amazon.de/Nokia-BL-5J-Akku-1320-mAh/dp/B001O5ES0S/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1306172963&sr=1-2

:p

πάντως είναι αλήθεια ότι το gps τρώει πολύ μπαταρία. Εγώ δεν κάνω τόσο μεγάλες διαδρομές και δεν με έχει απασχολήσει σοβαρά το θέμα.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τον αριθμό τον γράφω +30693 κλπ έτσι ε;
λογικά ναι, αλλά όπως σου είπα δεν το έχω κατεβάσει ποτέ έτσι. Δες αν η se έχει κανένα repository από το οποίο μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή.

blade_
23-05-11, 21:19
Στο blade, το endomondo, μέσα σε 2 ώρες συνεχόμενου tracking θα φάει γύρω στο 20-25%. Η pro έκδοση λέει πως βελτιώνει και την διάρκεια της μπαταρίας αλλά δεν έχω ασχοληθεί μιας και σε κάθε ποδηλατικό session το drain είναι σχετικά μικρό.

Όλα αυτά με απενεργοποιημένο το 3G και κλειστή την οθόνη.

οχι παντα..εχει φορες που δε μου εχει φαει ουτε 6-7 σε μιαμιση ωρα...προφανως κ παιζουν ρολο το σημα του δορυφορου ,κινητου κτλ...

leros2004
23-05-11, 21:22
To sportypal τί λέει? Σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο Οmnia ...

ipo
23-05-11, 21:47
Ευπειθως αναφέρω, πως αποτόλμησα και κατάφερα να κάνω την πρώτη μου ανάβαση προς άνω μελίσσια... Μέσο όρο 9 και κάτι χαω, αν και έκανα δύο στάσεις μερικών δευτερολέπτων λόγω κούρασης...
Για ανηφόρες είναι πολύ καλά τα 9 km/h. :oneup: Κι εγώ τόσο προσπαθώ να πηγαίνω. Στις επικλινείς ανηφόρες πάω είτε με 2η με 12 km/h, είτε με πρώτη με 9-10 km/h. Μετά όμως από χιλιόμετρα ανηφόρας πέφτω στα 8-9 km/h.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το κινητό είναι καλή λύση για μικρές αποστάσεις. Την Κυριακή που έλιωσα στο ποδήλατο, με γεμάτη μπαταρία, το κινητό μου δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Χρησιμοποιώ το sports-tracker.
Ήθελα να το πω και στο Χάρη πριν, αλλά το ξέχασα. Καλό είναι σε μεγάλες αποστάσεις να κλείνουμε την εκφώνηση των στατιστικών από την εφαρμογή tracking, για να γλιτώνουμε κατανάλωση ισχύος.





Όλα αυτά με απενεργοποιημένο το 3G και κλειστή την οθόνη.
Όταν είχα για δοκιμή το LG Optimus 2x, είχα δοκιμάσει να κλείσω τα data για να δω πώς θα πάει το GPS (χωρίς a-GPS δηλαδή). Ε, σε 3 ώρες ποδηλασίας, δε βρήκε ποτέ δορυφόρο... :lol:

kostantis
23-05-11, 21:55
@ipo

:tooth

Ακόμη να μου έρθει το download link για το περγαmondo.:angryr:

harris
23-05-11, 21:55
Για ανηφόρες είναι πολύ καλά τα 9 km/h. :oneup: Κι εγώ τόσο προσπαθώ να πηγαίνω. Στις επικλινείς ανηφόρες πάω είτε με 2η με 12 km/h, είτε με πρώτη με 9-10 km/h. Μετά όμως από χιλιόμετρα ανηφόρας πέφτω στα 8-9 km/h.

Ορίστε τα στατιστικά της διαδρομής για να πάρεις μια ιδέα :)

87775

Για μέτρο, η μέγιστη ταχύτητα ήταν 23 χαω ;)

Και η επιστροφή, με την μέγιστη ταχύτητα εκεί που έχω το κόκκινο σημάδι στα 50χαω... πιο γρήγορα δεν πάει :hmm:

87776

blade_
23-05-11, 22:08
Όταν είχα για δοκιμή το LG Optimus 2x, είχα δοκιμάσει να κλείσω τα data για να δω πώς θα πάει το GPS (χωρίς a-GPS δηλαδή). Ε, σε 3 ώρες ποδηλασίας, δε βρήκε ποτέ δορυφόρο... :lol:

πλακα κανεις...το δημιουργημα μου(το blade δλδ :p ) παιζει στο λεπτο κ καποιες φορες στο διλεπτο μαξ..

Dark_Rex
23-05-11, 22:15
Όταν είχα για δοκιμή το LG Optimus 2x, είχα δοκιμάσει να κλείσω τα data για να δω πώς θα πάει το GPS (χωρίς a-GPS δηλαδή). Ε, σε 3 ώρες ποδηλασίας, δε βρήκε ποτέ δορυφόρο... :lol:

Κι ήμουν έτοιμος να το εκσφενδονίσω :evil: το legend μου σήμερα που είπα για πρώτη φορά να δοκιμάσω το runkeeper.

Φανερός Πράκτωρ
23-05-11, 22:49
Ακόμη να μου έρθει το download link για το περγαmondo.:angryr:
αν δεν σου έρχεται μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα άλλο παρεμφερές πρόγραμμα. Αν κατάλαβα καλά το sportypal που αναφέρθηκε πιο πάνω κάνει την ίδια δουλειά και υπάρχει και για το κινητό σου. Έχει αναφερθεί τουλάχιστον άλλον ένα στο συγκεκριμένο νήμα και αν δεν βολεύουν αυτά, μια αναζήτηση με το google σίγουρα θα βοηθήσει.

ipo
23-05-11, 23:06
πλακα κανεις...το δημιουργημα μου(το blade δλδ :p ) παιζει στο λεπτο κ καποιες φορες στο διλεπτο μαξ..
Το έχω γράψει στα αρνητικά σχόλια του review του LG Optimus 2x (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=499608&garpg=10#content_start). Ενώ λειτουργεί καλά με το a-gps on, όταν κλείνεις τα data δε βλέπει την τύφλα του.

blade_
23-05-11, 23:53
μεγαλο μειονεκτημα για τετοιο κινητο..σε κανει ομηρο για προγραμμα data

vamvakoolas
24-05-11, 00:13
Ευπειθως αναφέρω, πως αποτόλμησα και κατάφερα να κάνω την πρώτη μου ανάβαση προς άνω μελίσσια... Μέσο όρο 9 και κάτι χαω, αν και έκανα δύο στάσεις μερικών δευτερολέπτων λόγω κούρασης... Φυσικά η επιστροφή ήταν παιχνιδάκι :p

ελα βρε μενεις εκει κοντα? τα χτενισα ολα τα βουνα/και τα βπ το σ/κ που μας περασε με το ΜΤΒ, ισως να σε ειδα..

Υπαρχουν κοντερ που μετρανε κλισεις αλλα κοστιζουν ειτε οσο ενα καλο gps χεριου ειτε ενα κινητο με gps...δεν αξιζει...

Παιδια στη ανηφορα δε μετραμε ταχυτητα αλλα κυριως χρονο! Μετα πατηματα (π.χ με ποια σχεση το ανεβηκες) και βεβαια αποσταση. Η ταχυτητα ειναι αχρηστη...


Μιας και μιλαμε για αριθμους σημερα επιασα μεγιστη ταχυτητα μεσογειων 71.2km/h κουρσατος, πρεπει να περναγα αν θυμαμαι το λεωφορειο για αεροδρομιο που πηγαινε σα τρελο αλλα μου την εδινε που εκανε στασεις:p

blade_
24-05-11, 00:15
να μην εισαι σαλονικα να ουμ να περνας να με τραβας κ μενα :p

vamvakoolas
24-05-11, 00:19
να μην εισαι σαλονικα να ουμ να περνας να με τραβας κ μενα :p

εδω σε αγωνα οταν βγηκαμε σε εθνικη απο πισω ολοι (μη "φανε" αερα) αν και απαγορευεται:p επρεπε να παταγα αποτομα φρενο:rofl:

Φανερός Πράκτωρ
24-05-11, 00:21
Μιας και μιλαμε για αριθμους σημερα επιασα μεγιστη ταχυτητα μεσογειων 71.2km/h κουρσατος, πρεπει να περναγα αν θυμαμαι το λεωφορειο για αεροδρομιο που πηγαινε σα τρελο αλλα μου την εδινε που εκανε στασεις:p
και μετά πως σταματάς; με άγκυρα; :p

blade_
24-05-11, 00:26
γεια σου ρε βαμβακουλα με τα σλιπστριμ σου!!!

harris
24-05-11, 00:27
ελα βρε μενεις εκει κοντα?

Γράφω στο προφίλ μου :p

vamvakoolas
24-05-11, 00:32
και μετά πως σταματάς; με άγκυρα; :p
ρωτα το μηχανικο μου που αλλαζει τα τακακια οπως οι αλλοι σαμπρελες...:rofl:

Πολυδροσο που πεφτει? Δουκα?

ipo
24-05-11, 00:38
Μιας και μιλαμε για αριθμους σημερα επιασα μεγιστη ταχυτητα μεσογειων 71.2km/h κουρσατος, πρεπει να περναγα αν θυμαμαι το λεωφορειο για αεροδρομιο που πηγαινε σα τρελο αλλα μου την εδινε που εκανε στασεις:p
Μέγιστη ταχύτητα για κάθε περιοχή ή για το συγκεκριμένο σημείο; Θυμάμαι μικρός είχα πιάσει σε ελαφρά κατηφόρα 65 km/h με το mountain. Πλέον μέχρι 60 km/h σε μεγάλες κατηφόρες με μεγάλη κλίση, που επιταχύνεις κυρίως με το βάρος κι όχι με πετάλι.

Σε οριζόντιο δρόμο και για μεγάλες αποστάσεις πηγαίνω 25-30 km/h συνήθως.

vamvakoolas
24-05-11, 00:50
σα μεγιστη ταχυτητα εδωσε αυτην σημερα (που υποτιθεται οτι βγηκα χαλαρα)...πρεπει να εχει μικρη κατηφορικη κλιση, αποκλειεται σε ευθεια...αν και δε με εχω μετρησει:p

αν πηγαινεις με 25/30 χλμ μια θεση στη εθνικη νομιζω οτι σου αξιζει και δε το λεω κοροιδευτικα μιας και βγαινουν στη προπονηση μεση 25χλμ/ωρα (αλλα με ανηφορες και κατηφορες και ευθειες). Το ερωτημα ειναι για ποιες αποστασεις μιλαμε και ποσο διαρκει αυτη η μεση...:hmm:

ipo
24-05-11, 00:58
αν πηγαινεις με 25/30 χλμ μια θεση στη εθνικη νομιζω οτι σου αξιζει και δε το λεω κοροιδευτικα μιας και βγαινουν στη προπονηση μεση 25χλμ/ωρα (αλλα με ανηφορες και κατηφορες και ευθειες). Το ερωτημα ειναι για ποιες αποστασεις μιλαμε και ποσο διαρκει αυτη η μεση...:hmm:
Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενα μηνύματα, για μικτές διαδρομές με λόφους και μικρές αναβάσεις σε βουνά, έχω μέση ταχύτητα 17-18 km/h. Τα 25-30km, όπως ανέφερα, αφορούν αποκλειστικά οριζόντιες διαδρομές. Το είχα παρατηρήσει όταν κινούμουν στη Λεωφόρο Μαραθώνος, επί 8 km, από το Μαραθώνα μέχρι τη Νέα Μάκρη. Εκεί ο δρόμος είναι σχεδόν παντού οριζόντιος.

Βλέποντας στο δρόμο ενίοτε αθλητές, ξέρω ότι απέχω παρασάγγας από τις επιδόσεις τους. Μάλλον χρειάζομαι χρόνια προπόνησης για να πω ότι θα μπορώ να παρακολουθήσω το χαλαρό ρυθμό τους. Δεν έχω όμως τέτοια φιλοδοξία. Αν μπορέσω να κάνω συστηματικά 200 χιλιόμετρα το μήνα, θα είμαι ευχαριστημένος. Οι απώτεροι στόχοι μου για το φθινόπωρο είναι να ανέβω κανένα Υμηττό (εκεί ανεβαίνει ο nm96027, αλλά είναι χαμηλών τόνων και δεν το λέει) και αργότερα Πάρνηθα. Αλλά κι αυτοί στο χαλαρό, χωρίς να πιέζομαι, απλά για να ονειρεύομαι. :)

Προς το παρόν παλεύω τις εύκολες ασφάλτινες αναβάσεις της Πεντέλης, αλλά χρειάζομαι ακόμη προπόνηση, αφού τις κάνω με στάσεις. Σήμερα πήγα (πού αλλού; :p) λίμνη Μαραθώνα. Είχε πολύ καλό καιρό, με συννεφιά που έκοψε τη ζέστη, αλλά έφαγα πολύ μιγάκι στο δρόμο. Είχε γεμίσει η μπλούζα, ενώ κάποια στιγμή στην ανηφόρα που ήμουν λαχανιασμένος κατάπια ένα. :lol:

senkradvii
24-05-11, 01:23
Oρίστε τσίμπησες και την πρωτεΐνη σου.. :lol:

ipo
24-05-11, 01:28
Ναι, δεν έχω παράπονο. :lol: Το μυγάκι σου δίνει φτερά. :p

blade_
24-05-11, 01:33
dope o ipo....:hmm:

senkradvii
24-05-11, 01:41
Α ρε παιδιά τι κρίμα να μην είμαι Αθήνα (δεν πιστεύω ότι το γράφω εγώ αυτό το πράγμα βέβαια.. :shock: ), να πηγαίναμε καμιά βολτίτσα all together. Εγώ εδώ ψιλό-παρακαλάω και πάλι μόνος καταλήγω να βολτάρω. :p

nm96027
24-05-11, 09:32
Eγώ πάντως έχω προτείνει στον ipo να κάνουμε έναν Μαραθώνα το προσεχές ΣΚ. Τι λέτε;

vamvakoolas
24-05-11, 11:55
ipo οποτε θες καμμια καθημερινη να κανονισουμε και κανενα υμμητο, ειτε ασφαλτινο ειτε χωματινο, βεβαια πηγες, καντινες κοκ δεν εχουμε και πολλες εδω οποτε be prepeared...
(πιστευω οτι ο Υμμητος ειναι το πιο ομορφο βουνο ποδηλατικα στην Αττικη)

σ/κ αγωνες:sorry::sorry::sorry:

harris
24-05-11, 12:08
Πολυδροσο που πεφτει? Δουκα?

Λίγο παρακάτω, μετά την Αττική Οδό είναι το Πολύδροσο ;)

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Eγώ πάντως έχω προτείνει στον ipo να κάνουμε έναν Μαραθώνα το προσεχές ΣΚ. Τι λέτε;

Ποιοι να κάνουμε εννοείς; Έχετε βίντσι να με τραβάτε; :crazy: :rofl:

Σήμερα είπα να κάνω μία μέχρι την Παλλήνη, αλλά τελικά το φοβήθηκα... αν και τελικά μύθος είναι... 8 χλμ πήγαινε κι άλλα τόσα γύρνα, χωρίς φοβερές υψομετρικές διαφορές... θα το κάνω αύριο :)

ipo
24-05-11, 12:38
Vamvakoola, για Υμηττό δεν είμαι ακόμα. Όπως έχω δει το υψομετρικό προφίλ, στα πρώτα 3 χιλιόμετρα ανάβασης θα τα φτύσω. Θα προπονηθώ όμως αργότερα για ανάβαση Πεντέλης, από τη δύσκολη διαδρομή που ξεκινάει από την Πολιτεία και καταλήγει στην κορυφή με την παλαιά βάση με τα ραντάρ (1100m). Το είχα δοκιμάσει πριν από 3 μήνες και γύρισα πίσω μετά από 1 km. Είχε μεγάλη κλίση για αρχάριο ποδηλάτη.

Χάρη, το σημαντικότερο στην ποδηλασία είναι οι υψομετρικές διαφορές. Αν ο δρόμος είναι οριζόντιος, κάνεις 100 km και δεν το καταλαβαίνεις. Μπορείς να χαράσσεις τη διαδρομή στο Google Earth και μετά να βλέπεις το υψομετρικό προφίλ, με δεξί κλικ πάνω στο όνομά της στο αριστερό μενού. Το κάνω πάντοτε πριν ξεκινήσω για μέρος που δεν ξέρω (για να δω αν θα μπορέσω να γυρίσω :p).

manicx
24-05-11, 12:51
Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4152618&postcount=3128);

KLG
24-05-11, 13:00
Υ.Γ:Στο εξωτερικο που συνεχεια βρεχει πως τη παλευουν καλε?:whistle:

Εμεις δεν την παλυεουμε... στις πρωτες 10 φορές που εγινε μουσκεμα και το σωβρακο το εγκατέλειψα το άθλημα :p Eυτυχώς το χαρηκα για 3 μηνες σε ενα μοναδικό καλοκαίρι για τα αγγλικά δεδομένα. Oυτε οι Αγγλοι την παλευουνε βέβαια... μόνο κάτι τελειώμενοι Ολλανδοι είναι παντώς καιρού...

Btw καιρός να μπει τόνος στον τίτλο του νήματος?

Ποδήλατο κανείς? ή Ποδήλατο κάνεις?

:p :p

nm96027
24-05-11, 13:04
Εμεις δεν την παλυεουμε... στις πρωτες 10 φορές που εγινε μουσκεμα και το σωβρακο το εγκατέλειψα το άθλημα :p


E, σταμάτα να φοράς σώβρακο και τελείωσε η υπόθεση.:p


Btw καιρός να μπει τόνος στον τίτλο του νήματος?

Ποδήλατο κανείς? ή Ποδήλατο κάνεις?

:p :p


Έτσι θα μείνει, για αναρωτιούνται όλοι!:cool:

senkradvii
24-05-11, 13:05
Έτσι θα μείνει, για αναρωτιούνται όλοι!:cool:

Όπως και εγώ εδώ και τόσο καιρό.. :p

ipo
24-05-11, 13:08
Btw καιρός να μπει τόνος στον τίτλο του νήματος?

Ποδήλατο κανείς? ή Ποδήλατο κάνεις?

:p :p
Το είχα πάντοτε απορία ποιος είναι ο τίτλος του νήματος. :p

Και ο Νικουλάκης. :p
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3485617&postcount=150

senkradvii
24-05-11, 13:32
Πολλοί είμαστε αλλά μόνο ο Νικουλάκις ετόλμησε να το ρωτήσει! :lol:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 17 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εν τω μεταξύ, μια μέρα το σκεφτόμουν και το ξανασκεφτόμουν και τελικά αποφάσισα να μην το ρωτήσω και διορθωθεί, γιατί μ'άρεσε έτσι σαν είδος λογοπαίγνιου. Βέβαια πιστεύω πως είναι "κανείς?" γιατί στο 1ο μήνυμα ρωτάει αν γουστάρει κανείς για βόλτες.


Απλα πραγματα γουσταρει κανεις/μια τωρα που ανοιγει ο καιρος για βολτες?
Εγω προσωπικα εχω και κουρσα και ΜΤΒ οποτε παω...παντου

kostantis
24-05-11, 13:50
Α ρε παιδιά τι κρίμα να μην είμαι Αθήνα (δεν πιστεύω ότι το γράφω εγώ αυτό το πράγμα βέβαια.. :shock: ), να πηγαίναμε καμιά βολτίτσα all together. Εγώ εδώ ψιλό-παρακαλάω και πάλι μόνος καταλήγω να βολτάρω. :p

Sen δεν έχετε ποδηλατικό σύλλογο στο Βόλο;

senkradvii
24-05-11, 13:50
Έχουμε. Απλά δεν το έχω εγώ να κάνω βόλτα με άτομα που δεν έχω καν ξαναμιλήσει.. :p

kostantis
24-05-11, 13:55
Δεν πάει έτσι το πράμα...

Όλοι όσοι μέχρι τώρα γράφτηκαν στον σύλλογο που έχετε,κανείς δεν γνώριζε τον άλλον αλλά στην πορεία έρχετε το δέσιμο και η γνωριμία γιατί στο κάτω κάτω σας ενώνει και μία κοινή αγάπη,η αγάπη για την ποδηλασία.
Βλέπεις με ποια άτομα κολλάς και αρχίζεις να κανονίζεις μαζί τους ποδηλατοβόλτες.
Πού το ξες μπορεί να προκύψει και κάποια δυνατή φιλία από εκεί μέσα εκτός εάν είσαι γενικά μοναχικός τύπος και προτιμάς να ποδηλατείς μόνος σου.Τότε ναι σεβαστή η άποψη σου! :)

senkradvii
24-05-11, 14:21
Ναι συμφωνώ με όσα λες, απλά ο χαρακτήρας μου είναι έτσι, ώστε να θέλω να συναναστρέφομαι με άτομα που τα θεωρώ οικεία, τουλάχιστον στην αρχή. Όχι πως δυσκολεύομαι να κάνω νέες γνωριμίες, του εναντίον δηλαδή, αλλά το να πάω κάπου μόνος μου με όλους τους άλλους άγνωστους μου φαίνεται κάπως. Έναν γνωστό να είχα, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

harris
24-05-11, 15:09
Vamvakoola, για Υμηττό δεν είμαι ακόμα. Όπως έχω δει το υψομετρικό προφίλ, στα πρώτα 3 χιλιόμετρα ανάβασης θα τα φτύσω.

Αυτά να τα πεις στο νούμερο, που έχει βαλθεί να με πείσει ότι... "δεν είναι και τίποτα"!!! :crazy: :lol:


Θα προπονηθώ όμως αργότερα για ανάβαση Πεντέλης, από τη δύσκολη διαδρομή που ξεκινάει από την Πολιτεία και καταλήγει στην κορυφή με την παλαιά βάση με τα ραντάρ (1100m). Το είχα δοκιμάσει πριν από 3 μήνες και γύρισα πίσω μετά από 1 km. Είχε μεγάλη κλίση για αρχάριο ποδηλάτη.

Δεν πας καλά, έτσι; :crazy: :rofl: :p


Χάρη, το σημαντικότερο στην ποδηλασία είναι οι υψομετρικές διαφορές. Αν ο δρόμος είναι οριζόντιος, κάνεις 100 km και δεν το καταλαβαίνεις. Μπορείς να χαράσσεις τη διαδρομή στο Google Earth και μετά να βλέπεις το υψομετρικό προφίλ, με δεξί κλικ πάνω στο όνομά της στο αριστερό μενού. Το κάνω πάντοτε πριν ξεκινήσω για μέρος που δεν ξέρω (για να δω αν θα μπορέσω να γυρίσω :p).

Να'ναι καλά το runkeeper που σου βγάζει άμεσα το προφίλ της διαδρομής :p

ipo
24-05-11, 15:27
Αυτά να τα πεις στο νούμερο, που έχει βαλθεί να με πείσει ότι... "δεν είναι και τίποτα"!!! :crazy: :lol:

Δεν πας καλά, έτσι; :crazy: :rofl: :p

Να'ναι καλά το runkeeper που σου βγάζει άμεσα το προφίλ της διαδρομής :p
Ο NM έχει πολύ καλή φυσική κατάσταση και του φαίνονται όλα εύκολα. Εμένα να ακούς που είμαστε κοντά σε φυσική κατάσταση. :p

Για την ανάβαση που λέω στην ψηλότερη κορυφή της Πεντέλης έχω ακόμα πολύ δρόμο. Θα αργήσει.

Το runkeeper δείχνει διαδρομές που έχεις κάνει. Δε βοηθάει ιδιαίτερα στην αξιολόγηση της δυσκολίας των μελλοντικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.