PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
28-05-11, 21:04
Φαντάζομαι ότι είδε τον τέλειο κύκλο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4062943&postcount=6683) ©. :p

kostantis
28-05-11, 21:13
treliaris:worthy::rofl:

Νikosanagn
28-05-11, 21:15
:lol::lol:

nmavro73
28-05-11, 21:36
Σήμερα μία καντίνα κυκλοφορούσε πολλή ώρα πάνω στον ποδηλατόδρομο της παραλίας. ΑΙΣΧΟΣ

Νikosanagn
28-05-11, 21:42
Πωπω να ποδηλατείς και να σου έρχεται η μυρωδιά απο την καντίνα όντως αίσχος....:p

kostantis
28-05-11, 21:46
Όταν λες καντίνα στον ποδηλατόδρόμο;
Να ανέβηκε γιατί αυτοκίνητο καντίνα πάνω στο πεζοδρόμιο δύσκολα.:hmm:

nmavro73
28-05-11, 21:53
Όταν λες καντίνα στον ποδηλατόδρόμο;
Να ανέβηκε γιατί αυτοκίνητο καντίνα πάνω στο πεζοδρόμιο δύσκολα.:hmm:
Ο ποδηλατόδρομος είναι στον πεζόδρομο της παραλίας. Η καντίνα πήγε από το Λευκό Πύργο μέχρι το Μακεδονία Παλλάς ΜΕΣΑ στις γραμμές του ποδηλατόδρομου. Και ναι ήταν αυτοκίνητο καντίνα. 'Έχω και φώτο

kostantis
28-05-11, 22:03
Αυτοκίνητο δηλαδή κινούνταν πάνω στον πεζόδρομο;:blink:
Jesus christ..
Έπρεπε να τον κατεβάσουν από το αυτοκίνητο οι διερχόμενοι και να τον αρχίσουν στις μάπες.

Νikosanagn
28-05-11, 22:16
Έπρεπε να τον κατεβάσουν από το αυτοκίνητο οι διερχόμενοι και να τον αρχίσουν στις μάπες. να του φάνε τα λουκάνικα :p.......

kostantis
28-05-11, 22:26
Σωστός.:lol:
Άδειασμα την καντίνα.
Hot-dog,σουβλάκια,μπύρες ότι είχε και δεν είχε μέσα.:biggrin:

alekan
28-05-11, 22:35
Νικουλάκη, είσαι τεντιμπόις

Νikosanagn
28-05-11, 22:40
Αλέκο φύγε απο το νήμα, δεν έχεις θέση εδώ :p

cranky
28-05-11, 22:45
Η καντίνα πήγε από το Λευκό Πύργο μέχρι το Μακεδονία Παλλάς ΜΕΣΑ στις γραμμές του ποδηλατόδρομου.
Η δημοτική "αστυνομία" ( :p ) πού ήταν ;


Νικουλάκη, είσαι τεντιμπόις
Λάθος κάνεις. :rtfm: :hit:
Είναι trendy μπόϊς. :yahoo: :yahoo:

Νikosanagn
28-05-11, 22:46
Oρίστε και η αποκατάσταση της αλήθειας :p

alekan
28-05-11, 22:47
Αλέκο φύγε απο το νήμα, δεν έχεις θέση εδώ :p

Τσ, τσ ,τσ...τι τραμπούκος...

ipo
29-05-11, 02:31
Σήμερα μία καντίνα κυκλοφορούσε πολλή ώρα πάνω στον ποδηλατόδρομο της παραλίας. ΑΙΣΧΟΣ
Έκανες κάποια ευγενική σύσταση στον οδηγό της; Στο χέρι μας είναι να αποτρέψουμε τέτοιες συμπεριφορές.

Σήμερα το απόγευμα καθώς γυρνούσα από Μαρούσι, πέρασα μία βόλτα από τον ποδηλατόδρομο Κηφισιάς - Κεφαλαρίου. Ήταν πολύ όμορφα, όπως το περίμενα, γεμάτο κόσμο. Στο δρόμο μου βρήκα δύο αυτοκίνητα να έχουν παρκάρει πάνω στον ποδηλατόδρομο. Ενημέρωσα ευγενικά τους οδηγούς ότι έχουν παρκάρει πάνω στον ποδηλατόδρομο. Ο ένας ένιωσε άσχημα (όχι ότι δεν το ήξερε) και έφυγε αμέσως, ενώ για το δεύτερο χρειάστηκε να περιμένω ένα λεπτό μπροστά από το αυτοκίνητό του, επειδή επέμενε να μπω αντίθετα στο δρόμο των αυτοκινήτων για να περάσω. Συνέχισα να του ζητάω να φύγει (όταν δω αναισθησία, μετά την πρώτη-δεύτερη νύξη, παύω την ευγένεια και γίνομαι απαιτητικός), λέγοντάς του ότι αρνούμαι να κινηθώ παράνομα προκειμένου να σταθμεύει αυτός κλείνοντας τον ποδηλατόδρομο. Οι περαστικοί σταμάτησαν και τον κοιτούσαν, οπότε ντράπηκε, έβαλε μπροστά και έφυγε.

Δεν αφήνω κανένα να κλείσει τον ποδηλατόδρομο μπροστά μου. Πάντοτε ζητώ ευγενικά να αλλάξουν θέση. Μόνο ως προς τους πεζούς υποχωρώ, ειδικά σε μέρη που δεν υπάρχει αρκετά πλατύ πεζοδρόμιο γι' αυτούς. Γενικά δε γκρινιάζω σε πεζούς, τους προσέχω πολύ, αλλά μερικές φορές που βρίσκονται κάποιες κυράτσες να ζητάνε τα ρέστα (γιατί πάω από τον ποδηλατόδρομο που νομίζουν ότι είναι για τους πεζούς), ακούνε το μάθημά τους. :lol:

Οι ποδηλατόδρομοι της Ελλάδας είναι ελάχιστα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον ας φροντίσουμε η κίνηση σε αυτά να είναι απρόσκοπτη. Δεν είναι χώρος για να κινούνται αυτοκίνητα, ούτε βολικό μέρος στάθμευσης για θρασείς οδηγούς.

Giorgos18
29-05-11, 03:05
Εδω και 5-6 μηνες που κυκλοφορω & ποδηλατω στην Αθηνα σχεδον καθημερινα, σε ωρες αιχμης και μη, μπορω να πω οτι υπαρχουν απολα τα ειδη κει εξω.

Εχει τυχει να σταματησω να περασει ενας πεζος κυριουλης, σταματαει και μου λεει με χαμογελο "εσυ προηγεισαι παντα"

'Η ξερω γω ποσες φορες ενω παω δεξια για να μην εμποδιζω στα στενα, πανε με τον ρυθμο μου τα αμαξια για να μην με στριμωξουν.

'Η ποσες φορες δεν με προσπερνανε για να στριψουν στα 10 μετρα μπροστα αλλα περιμενουν πισω μου να περασω την στροφη για να μπουν αυτοι.

Βεβαια υπαρχουν και οι τραγικουλιδες στον κοσμο τους, αλλα αυτους τους αντιμετωπιζουμε με ενα "αντε γεια" οταν τους προσπερναμε στο φαναρι που εχουν κολλησει :D

ipo
29-05-11, 03:27
Όταν βλέπω πεζό να κάνει στην άκρη για να περάσω, ενώ κινούμαι στον ποδηλατόδρομο, του λέω "ευχαριστώ" κι ας είναι υποχρέωσή του. Δυστυχώς δεν υπάρχουν σε όλους τους δρόμους αρκετά φαρδιά πεζοδρόμια για τους πεζούς, οπότε πρέπει να δείχνουμε κατανόηση.

Ως προς τα αυτοκίνητα, τα πράγματα είναι δύσκολα. Πολλοί επαγγελματίες οδηγοί δείχνουν αναισθησία και ανευθυνότητα. Κάθεσαι στη δεξιά λωρίδα, στο δεξιό της μέρος (ο ΚΟΚ λέει ότι πρέπει να κινείσαι στη μέση της λωρίδας), προκειμένου να διευκολύνεις τα αυτοκίνητα και το μετανιώνεις. Ταξί, λεωφορεία σε προσπερνούν με απόσταση 20-30 εκατοστών, λες και δεν υπάρχεις. Ειδικά με τα λεωφορεία, κάτι πρέπει να γίνει, συστηματικά με προσπερνούν επικίνδυνα και με κλείνουν.

Αν κινείσαι στη μέση της δεξιάς λωρίδας (σε δρόμο με 2-3 λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση), σου κορνάρουν και σε προσπερνούν επικίνδυνα, κλείνοντάς σε. Σήμερα το έκανε ένας επίτηδες, επειδή βαρέθηκε να είναι πίσω μου (είχε δύο λωρίδες αριστερά μου για να με περάσει, αλλά ίσως θεωρούσε παράνομο που κινούμουν στο δρόμο). Άλλαξε λωρίδα, κόρναρε και έκοψε δεξιά πάνω μου, αναγκάζοντάς με να κάνω δεξιά για να τον αποφύγω και αφού με πέρασε άρχισε να φωνάζει.

Την περασμένη εβδομάδα ενώ ήμουν σε ορεινό δρόμο στα δεξιά της λωρίδας (1 λωρίδα ανά κατεύθυνση), πήγε να με προσπεράσει πάνω σε στροφή ένα πούλμαν... Ο οδηγός του αγροτικού που εμφανίστηκε κινούμενος σωστά στο αντίθετο ρεύμα, πρέπει να τα είδε όλα, με το πούλμαν μπροστά του στη στροφή. Σύρθηκε με κοκαλωμένες ρόδες για μερικά μέτρα, ενώ το πούλμαν φρενάρισε απότομα δίπλα μου (απορώ πώς δε με έκλεισε να με ρίξει στο χαντάκι). Εκεί σκέφτεσαι ότι πρέπει παντού και πάντα να κινείσαι στη μέση του δρόμου για να σε υπολογίζουν ως αυτοκίνητο και όχι ως αναλώσιμο. Αλλά δεν υπάρχει οδηγική παιδεία, ώστε να καταλάβουν οι οδηγοί ότι ο δρόμος δεν τους ανήκει και ότι τα ποδήλατα έχουν τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις ως προς τον ΚΟΚ. Θα αρχίσουν να κορνάρουν, θα σε προσπεράσουν ακόμα πιο επικίνδυνα, επειδή δεν έχουν την υπομονή να πάνε για μερικά μέτρα με αργή ταχύτητα, μέχρι να τελειώσει η στροφή.

Τελευταία, όλο και πιο συχνά μετανιώνω όταν βρίσκομαι στα δεξιά του δρόμου. Θέλω να διευκολύνω τα αυτοκίνητα και αυτό κάνω συνήθως (παρόλο που είναι παράτυπο από τον ΚΟΚ), αλλά είναι αρκετοί οι αναίσθητοι που μετατρέπουν αυτή τη διευκόλυνση σε κίνδυνο για εμένα.

Giorgos18
29-05-11, 03:33
Καλα κοιτα απο αρνητικα αλλο τιποτα.

Αν μου διναν απο 1 ευρω για καθε αμαξι που απο σταματημενο ξαφνικα πεταγεται μπροστα σου, θα μουν διακοπες τωρα :D

Αλλα τι να κανεις, ετσι ειναι.Προσοχη και υπομονη.

Απλα εμενα μαρεσει να κραταω τις θετικες αντιδρασεις, γιατι αν ειναι να συγχιζομαι με τον καθε οδηγο, θα με πιασει καταθλιψη.

ipo
29-05-11, 03:40
Εννοείται ότι κρατάς τα θετικά, αλλά κοιτάς τι μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση. Π.χ. σκέφτομαι σοβαρά να κρατάω τους αριθμούς των λεωφορείων που με κλείνουν (είναι πολύ συχνό το φαινόμενο) και να τους αναφέρω στον επόπτη της ΕΘΕΛ. Αν δεν έμαθαν κάποια βασικά πράγματα όταν πήραν το επαγγελματικό δίπλωμα, θα πρέπει να τα εμπεδώσουν με επιπλήξεις από τους προϊσταμένους τους.

Όπως έχω πει κι άλλες φορές, το καλό με το ποδήλατο είναι εκτονώνεσαι με την άσκηση και σου φεύγει η πίεση από τις συμπεριφορές των άλλων. Γενικά όμως αποφεύγω να κινούμαι στις λεωφόρους, προτιμώντας παράλληλους δρόμους ή άλλες διαδρομές.

blade_
29-05-11, 05:53
Όταν λες καντίνα στον ποδηλατόδρόμο;
Να ανέβηκε γιατί αυτοκίνητο καντίνα πάνω στο πεζοδρόμιο δύσκολα.:hmm:

σκεψου απλα σκηνικο..επειδη το μερος προσφατα εγινε κ "αγανακτισμενο",εχουν καπηλευτει το χωρο τουλαχιστον 10-12 καντινες+λουκουματζιδικα+μαλλογριαδικα+πασατεμπαδικα συν δε ξερω γω τι αλλο τι

γαστρονομικος παραδεισος η θεσσαλονικη

nmavro73
29-05-11, 09:21
Δεν τον προλαβαινα για σύσταση. Αν σας πω ότι την ώρα που ξεκίνησε Απο τον Πύργο έβγαζαν τους ποδηλάτες αρον αρον.
Η Δημοτική αστυνομία δεν ξέρω γιατί δεν ήταν εκεί. Συνήθως κυκλοφορούν με ποδήλατο. Η αλήθεια είναι ότι η καντίνα δεν μπορούσε να βγει. Αλλά αυτό είναι δικό τους θέμα. Να προέβλεπαν και ενα κενό κάπου να βγαίνουν.

qwertyuiop
29-05-11, 10:26
Έκανες κάποια ευγενική σύσταση στον οδηγό της; Στο χέρι μας είναι να αποτρέψουμε τέτοιες συμπεριφορές.




Διφορούμενο νόημα εδώ· ε.

Thomas8
29-05-11, 16:12
Σήμερα το απόγευμα καθώς γυρνούσα από Μαρούσι, πέρασα μία βόλτα από τον ποδηλατόδρομο Κηφισιάς - Κεφαλαρίου. Ήταν πολύ όμορφα, όπως το περίμενα, γεμάτο κόσμο.

Αυτός δεν είναι ένας από τους επικούς ποδηλατόδρομους που καταλήγουν σε κορμό δέντρου?

senkradvii
29-05-11, 16:19
Α ρε κάθε φορά που περνάω από τον ποδηλατόδρομο της παραλιακής του Βόλου, ξεχνάω να βγάλω μια φωτό ένα στύλο φωτισμού ακριβώς στην μέση του ποδηλατόδρομου! :respekt:

Νikosanagn
29-05-11, 16:23
Ipo πάμε Κέντρο σήμερα, να κάνουμε καμια βολτούλα, να κάτσουμε και στην διαδήλωση?

Giorgos18
29-05-11, 16:34
Αμα πατε κεντρο περαστε και μια βολτα απο εξαρχεια που θα δουλευω :p

Νikosanagn
29-05-11, 16:35
Που είσαι στο Μύλο? :p

pelasgian
29-05-11, 17:03
Α, παίδες, να σας πω κάτι:

Σε ΠΟΡΕΙΑ, να είσαστε στο ΚΕΝΤΡΟ της ΔΕΞΙΑΣ ΛΩΡΙΔΑΣ.
Σε ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ.

Γιατί;
Σε πορεία δεν θα σε στριμώξει κάποιος που νόμιζε ότι πέρναγε και έχει και χιλιόμετρα.
Στο φρενάρισμα όμως, αυτός που είναι από πίσω σου ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΩΣ ΦΡΕΝΟΥ, οπότε πας ΔΕΞΙΑ ΔΕΞΙΑ, ώστε αν δεν προλάβει να μην σε πάρει ΚΑΡΟΤΣΙ και σε κάνει αυτοκόλητο στον μπροστινό.

Επίσης, σε δρόμου που στρίβουν ΔΕΞΙΑ, να είσαστε ανάμεσα στην δεξιά και μεσαία, γιατί όλο και κάποιος ξεχνάει το φλας.

υ.γ. μην προσπερνάτε από ΔΕΞΙΑ !!! Τεράστια βλακεία, κοστίζει κόκκαλα. Ο καλός ποδηλάτης, είναι αυτός που έχει αυτοκίνητο και έχει φάει φρίκες από μηχανές και ποδήλατα.

Giorgos18
29-05-11, 17:08
Που είσαι στο Μύλο? :p

http://goo.gl/maps/5xMw

ipo
29-05-11, 19:02
Ipo πάμε Κέντρο σήμερα, να κάνουμε καμια βολτούλα, να κάτσουμε και στην διαδήλωση?
Δυστυχώς σήμερα δεν μπορώ. Ενημέρωσες τα ξαδέρφια για την Τετάρτη το απόγευμα;

DESTR0YER
29-05-11, 19:47
Δε βρέχει από Αθήνα μεριά; :hmm:

ipo
29-05-11, 20:05
Ήλιο είχε όλη τη μέρα.

Νikosanagn
29-05-11, 20:08
Μόλις γύρισα απο το Κέντρο, Πέρασα από πλατεία Συντάγματος Γκάζι Δ. Αεροπαγήτου κλπ ωραία ήταν έχει ωραία μέρα... γύρω στα 25 χιλιόμετρα έκανα...


Δυστυχώς σήμερα δεν μπορώ. Ενημέρωσες τα ξαδέρφια για την Τετάρτη το απόγευμα; Δουλεύει δυστυχώς...

ipo
29-05-11, 20:16
Ο ξάδερφος του ξαδέρφου όμως; :p

Νikosanagn
29-05-11, 20:21
Δεν έχω πολλές επαφές ρε συ Ιπε, αν τον δω στον προσωποπάπυρο θα του πω.

Mouse Potato
29-05-11, 22:04
Μόλις γύρισα απο το Κέντρο, Πέρασα από πλατεία Συντάγματος Γκάζι Δ. Αεροπαγήτου κλπ ωραία ήταν έχει ωραία μέρα... γύρω στα 25 χιλιόμετρα έκανα...

Δουλεύει δυστυχώς...

Ρε συ. Ίδια ακριβώς βόλτα έκανα... :p

ipo
29-05-11, 22:06
Εσείς είστε αδερφές ψυχές! Κρίμα να μη συναντηθείτε. :p

nmavro73
29-05-11, 23:21
Πάλι καντίνα πάνω στον ποδηλατοδρομο. Και ένα μηχανάκι χωρίς φώτα. Πέρυσι νομίζω σκοτώθηκε κάποιος που τον χτύπησε μηχανάκι στον ποδηλατοδρομο

senkradvii
30-05-11, 00:14
Πάλι καντίνα πάνω στον ποδηλατοδρομο. Και ένα μηχανάκι χωρίς φώτα. Πέρυσι νομίζω σκοτώθηκε κάποιος που τον χτύπησε μηχανάκι στον ποδηλατοδρομο

E εντάξει κοίτα. Η παραλία της Θεσσαλονίκης είναι τεράστια και φωταγωγημένη. Άνετα βλέπεις μηχανάκι και χωρίς φώτα όσο και αποφεύγεις καντίνα. Βέβαια ιδίως για καντίνα θα ήταν καλό να κάνεις μια μικρή παρατήρηση..

nmavro73
30-05-11, 00:47
E εντάξει κοίτα. Η παραλία της Θεσσαλονίκης είναι τεράστια και φωταγωγημένη. Άνετα βλέπεις μηχανάκι και χωρίς φώτα όσο και αποφεύγεις καντίνα. Βέβαια ιδίως για καντίνα θα ήταν καλό να κάνεις μια μικρή παρατήρηση..
Έχει όμως γίνει ατύχημα έτσι. Είναι επικίνδυνο. Και δεν παύει να ναι παράνομο

ipo
30-05-11, 00:55
Να τον μαλώσεις τότε. :p

nmavro73
30-05-11, 01:11
Να τον μαλώσεις τότε. :p
Μπορώ να πάω στην τροχαία με τη φωτό του και την πινακίδα του; Θα δημοσιεύσω και τις φωτός στο podilates-thess

ipo
30-05-11, 01:42
Πρόσεξε να μη φαίνεται η πινακίδα και το πρόσωπό του στις φωτογραφίες που θα ανεβάσεις στο φόρουμ που λες. Πριν κάνεις καταγγελία, καλό είναι να του κάνεις μία ευγενική σύσταση. Όχι ότι δεν έχει επίγνωση της παρανομίας που κάνει, αλλά μπορεί να ντραπεί με τη σύσταση και να μην το επαναλάβει. Αν δεις αναισθησία, τον ενημερώνεις ότι θα το αναφέρεις στην τροχαία και ανάλογα προχωράς. Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι καλό να πηγαίνεις απευθείας στο τελευταίο βήμα, παρακάμπτοντας τα υπόλοιπα. Μην είμαστε και δικομανείς.

Νikosanagn
30-05-11, 03:09
Ρε συ. Ίδια ακριβώς βόλτα έκανα... :p

Kρίμα όντως να μην το ξέρουμε να κάνουμε μαζί ττην βόλτα έψαχνα για καμια παρέα αλλα δεν βρήκα κανένα γνωστό, αν το ξανακάνεις πες μου να πάμε μαζί...

nmavro73
30-05-11, 07:19
Ήταν η ίδια καντίνα που είδα και την άλλη φορά. Νομίζω ότι ξέρει πολύ καλά τι κάνει

senkradvii
30-05-11, 17:02
Ήταν η ίδια καντίνα που είδα και την άλλη φορά. Νομίζω ότι ξέρει πολύ καλά τι κάνει

Να του το επισημάνεις τότε με ευγενικό τρόπο. ;)

A good way takes you a long way..

ipo
30-05-11, 18:02
Πες του κιόλας ότι είσαι νίτζας. Πιάνει. :p

lewton
30-05-11, 23:52
Άμα έχεις κάνει 10 χιλιόμετρα ανάβασης, το τελευταίο που θέλεις είναι να ανέβεις όλη την Κηφισίας. :p

Ναι, το μετρό μου περνάει από το μυαλό σαν λύση επιστροφής. Κυριακή επιτρέπεται η είσοδος ποδηλάτων.

Το τελευταίο που θέλουν οι συνεπιβάτες σου είναι να κάτσεις δίπλα τους. :p

Φανερός Πράκτωρ
30-05-11, 23:57
πφφ κακίες... :p (αλλά συμφωνώ :D)

@ ADSLgr.com All rights reserved.