PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

kostantis
31-05-11, 12:45
Το τελευταίο που θέλουν οι συνεπιβάτες σου είναι να κάτσεις δίπλα τους. :p

Σωστοοοοοος:lol:

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 117 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κανά meeting πότε θα κάνουμε ρε παιδιά εμείς οι adslgr's cyclists wannabe team για να κάνουμε καμία διαδρομή;:p

Νikosanagn
31-05-11, 16:15
Ipos Το ραντεβού μας ισχύει για αυριο στο σταθμό Νερατζιώτισσα, ότι ώρα φτάσω, 6 ώρα θα έχω μπει στο σταθμό Δάφνη υπολογίζω κανένα μισάωρο -40 λεπτά το πολύ οκ?

ipo
31-05-11, 16:23
Ipos Το ραντεβού μας ισχύει για αυριο στο σταθμό Νερατζιώτισσα, ότι ώρα φτάσω, 6 ώρα θα έχω μπει στο σταθμό Δάφνη υπολογίζω κανένα μισάωρο -40 λεπτά το πολύ οκ?
Νικουλάκη, Δουκίσσης Πλακεντίας είπαμε, όχι Νερατζιώτισσα. Είναι σταθμός της μπλε γραμμής του μετρό, δε χρειάζεται να μπεις σε προαστιακό.

Προς το παρόν οι προγνώσεις λένε για ψιχάλες αύριο το βράδυ. Αλλά καλό είναι να δούμε τον καιρό αύριο το μεσημέρι, πριν ξεκινήσουμε, μη γίνει κανένας πανικός με καταιγίδα όπως σήμερα. Κατά 90% θα πάμε.

Νikosanagn
31-05-11, 16:24
Nαι σωστά μπερδεύτικα, τώρα που το χρωμάτισες κιόλας θα μου μείνει :p

Ipe, επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση αυριο το μεσημέρι να μην είμαι ον λαιν, μπορείς να μου στείλεις ένα σμς

ipo
31-05-11, 16:26
ΟΚ, θα σου στείλω SMS "ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ". :p


Μπορεί να έρθει και ο Χάρης. Έμαθα ότι του αρέσει να ανεβαίνει την Πεντέλη με βροχή. :p

Νikosanagn
31-05-11, 16:37
:lol::lol: Τι θα γνωρίσω κι αλλον moderator... o γκαντ τι τιμή... τ ακούτε οι υπόλοιποι να ψωφήσετε απο ζήλια :p

treli@ris
31-05-11, 16:41
Χαιρετισματα να δωσετε στο μικρο Χαρη :p

harris
01-06-11, 01:13
Μπορεί να έρθει και ο Χάρης. Έμαθα ότι του αρέσει να ανεβαίνει την Πεντέλη με βροχή. :p

Μόνο μην με περιμένετε με κρατημένη την αναπνοή και σκάσετε :twisted::p

ipo
01-06-11, 01:18
Πώς πήγε με τη βροχή χτες;

harris
01-06-11, 01:29
Πώς πήγε με τη βροχή χτες;

Απλά βράχηκε κάθε κύτταρό μου :p

manicx
01-06-11, 11:09
Σήμερα έφαγα μεγάλη ήττα. Κοπάνησα σε μια λακούβα και μαζί με τα σφραγίσματα βγήκε και η αλυσίδα την ώρα που έκανα πετάλι στο τούρμπο. Και σκάλωσε η :censored: μεταξύ του πλαστικού δίσκου και του τελευταίου γραναζιού σε τέτοιο σημείο που δεν έβγαινε με τίποτε. Μόνο 45 λεπτά μου πήρε να την βγάλω προσεκτικά γιατί αν την τράβαγα δεν ήξερα τι θα σπάσει πρώτα. Την ατυχία μου μέσα πρωϊνιάτικα.

blade_
01-06-11, 12:39
δε σε θελει εσενα το Bike :p

η μεση ειναι καλα?εμενα με σκοτωνουν κατι τετοια

manicx
01-06-11, 12:54
Μέση κομπλέ. Απλά έγινα τίγκα στο γράσο και δεν είχα και χαρτομάντιλα. Ευτυχώς ήμουν 800 μέτρα από την δουλειά.

ipo
01-06-11, 14:52
Καλό είναι να καθαρίσεις την αλυσίδα σου. Γράσο βάζουμε μόνο σε σχετικά κλειστές περιοχές που δεν έχουν άμεση επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Μέσα σε ρουλεμάν, σε κλειστούς οδηγούς και αρθρώσεις. Το γράσο και γενικότερα η περίσσεια λιπαντικού σε εξωτερική επιφάνεια, μαζεύει σκόνη, χώμα, καυσαέρια.

Κανονικά η αλυσίδα σου πρέπει να έχει λιπαντικό, αλλά να φαίνεται απ' έξω στεγνή. Να μη λερώνεσαι όταν την πιάνεις ή ακουμπάς πάνω της.

manicx
01-06-11, 15:21
Δεν το εξήγησα καλά... Βασικά, με γράσο εννοούσα ότι λιπαντικό είχε από το εργοστάσιο. Δεν έχω κάνει κάτι ακόμα από πλευράς λίπανσης. Αυτό με τις σκόνες και τα χώματα το θυμάμαι στα BMX που είχαμε πιτσιρικάδες και το πλακώναμε με τα ελαιόλαδα. Για λίπανση αλυσίδας, κάτι τέτοιο (http://cyclist.gr/product.php?codenum=PED08GO120)είναι ok;

ipo
01-06-11, 15:44
Δεν το ξέρω, αλλά για να λένε ότι κάνει για την αλυσίδα, καλό θα 'ναι. Σημασία έχει να καθαρίζεις καλά με κάποιο διαλυτικό την αλυσίδα πριν το βάλεις, ώστε να φύγει η μπίχλα. Για τον καθαρισμό μπορείς να χρησιμοποιήσεις πετρέλαιο (να το αφαιρέσεις καλά μετά όμως με σαπούνι) ή ειδικά degreaser.

Αφού καθαρίσεις την αλυσίδα και βάλεις το νέο λιπαντικό, να την κάνεις μερικές στροφές για να πάει το λιπαντικό παντού και κατόπιν να αφαιρέσεις όσο έχει μείνει στην επιφάνειά της με απορροφητικό χαρτί. Έτσι θα αργήσει να ξαναμαζέψει μπίχλα και θα παραμείνει περισσότερο καιρό σε καλή κατάσταση.

Αν κάνεις σχολαστικά τη διαδικασία, στο τέλος το απορροφητικό χαρτί θα μένει στεγνό και καθαρό, όπως περνάει από πάνω του η αλυσίδα. Καθάρισα τη δικιά μου πριν από λίγες μέρες. Δεν έφτασα σε αυτό το σημείο, αλλά η αλυσίδα έδειχνε σχεδόν καινούρια.

manicx
01-06-11, 15:46
Ευχαριστώ! :oneup:

ipo
02-06-11, 01:24
Αφού κόπασε η μεσημεριανή βροχή, αποφασίσουμε να αγνοήσουμε το δελτίο καιρού που έλεγε βροχή για το βράδυ και να εμπιστευτούμε τον ήλιο που βγήκε. :)

50 km σήμερα με το Νικουλάκη. Αφετηρία ο σταθμός Δουκίσσης Πλακεντίας, ανάβαση στην Πεντέλη από την Παλαιά Πεντέλη και επιστροφή από Διόνυσο, Εκάλη, Νέα Ερυθραία, Κηφισιά, Μαρούσι. Ο καιρός μας έκανε τη χάρη, οπότε η ανάβαση πήγε περίφημα χωρίς ζέστη. Είδαμε κάμποσους ποδηλάτες στο δρόμο, οι περισσότεροι κουρσάτοι.

Highlight της βραδιάς στην επιστροφή, τα αδέσποτα που έκαναν το Νικουλάκη τα κάνει ρεπρίζ 30->50 km/h σε 3 δευτερόλεπτα. Τον είχα προειδοποιήσει ότι στήνουν καρτέρι σε κάποιο σημείο, αλλά δεν έδωσε τη δέουσα προσοχή, ενώ και οι σκύλοι αυτή τη φορά ήταν level 2, παραμονεύοντας πολύ κοντά στο δρόμο. :p

DESTR0YER
02-06-11, 01:25
Highlight της βραδιάς στην επιστροφή, τα αδέσποτα που έκαναν το Νικουλάκη τα κάνει ρεπρίζ 30->50 km/h σε 3 δευτερόλεπτα. Τον είχα προειδοποιήσει ότι στήνουν καρτέρι σε κάποιο σημείο, αλλά δεν έδωσε τη δέουσα προσοχή, ενώ και οι σκύλοι ήταν level 2, παραμονεύοντας πολύ κοντά στο δρόμο. :p

Ε τον Νικουλάκη.........:lol: (Μην το καρφώνεις και συ το παιδί ρε!:p)

Νikosanagn
02-06-11, 01:37
Οι σκύλοι μου κλ@σαν τα @@ :p

Ήταν για την πλακα, επίτηδες το έκανα για να έχουμε λίγη δράση :p

H βόλτα πάντως ήταν φοβερή:oneup:

blade_
02-06-11, 01:39
ο σκυλος θελει ψυχραιμια ρε παιδια...ετσι την πατησα εγω με φιλο..περναει απο κατι σκυλια,κ αρχιζει να τρεχει..κ με αναγκαζει να τρεξω κ γω να τον φτασω και να κοψω τα σκυλια...μολις κανεις κατα πανω τους ,εχουν φυγει λουις

harris
02-06-11, 01:42
H βόλτα πάντως ήταν φοβερή:oneup:

Πόση ώρα την κάνατε την βόλτα; :hmm:

Νikosanagn
02-06-11, 01:45
Γιατί δεν ήρθες να μάθεις απο πρώτο χέρι? :hammered: :p

Εγώ έκανα 4 παρά κάτι ώρες μέχρι το Νέο ψυχικό, αύριο θα επιστρέψω σπίτι, προς το παρόν έχω πάρει σκηνή και έχω αράξει στο Σύνταγμα, ας είναι καλά το athens wi fi hot spot :p

Πλάκα κάνω :p

Πάντως αν πήγαινα μέχρι το σπίτι θα ήταν γύρω στις ώρες και κάτι

ipo
02-06-11, 01:49
ο σκυλος θελει ψυχραιμια ρε παιδια...ετσι την πατησα εγω με φιλο..περναει απο κατι σκυλια,κ αρχιζει να τρεχει..κ με αναγκαζει να τρεξω κ γω να τον φτασω και να κοψω τα σκυλια...μολις κανεις κατα πανω τους ,εχουν φυγει λουις
Έχω ξαναγράψει για τη συγκεκριμένη "αγέλη" :p. Είναι στο γήπεδο του Διονύσου, εκεί που αρχίσει η κατοικημένη περιοχή, καθώς έρχεσαι από το βουνό. Συνήθως βρίσκονται 100 μέτρα μακριά στα χωράφια και μόλις ακούν ποδήλατο (πάντα όμως!) τρέχουν προς τα κάτω. Το έχουν δει παιχνίδι, ξέροντας ότι τα ποδήλατα δεν πάνε γρήγορα και ότι οι ποδηλάτες είναι ευάλωτοι. Την προηγούμενη φορά ήταν 5-6 και ξέρω ότι τόσοι δε σταματάνε εύκολα αν είσαι μόνος σου. Σήμερα ήταν 2 μόνο και πολύ κοντά στο δρόμο, γι' αυτό παραλίγο να δαγκώσουν τα @@ του Νικουλάκη, αλλά τελικά του τα έκλασαν μόνο, όπως λέει. :lol:

Όταν κάνεις ποδήλατο, το τελευταίο που θέλεις είναι να σταματήσεις και να το πας με τα πόδια για 200 μέτρα. Μόλις το καβαλήσεις, πάλι θα σε πάρουν στο κυνηγητό, αν είναι αρκετοί κι ας τους έχεις τρομάξει πριν όπως λες.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πόση ώρα την κάνατε την βόλτα; :hmm:
Κάναμε μεγάλο κύκλο όμως για να συναντηθούμε, 50 km έγραψε το κοντέρ μου. Κανονικά ο γύρος Πεντέλης από την κορυφή των 700 μέτρων είναι λιγότερο από 35 χιλιόμετρα και χρειάζεται περίπου 2 ώρες, αν θυμάμαι καλά. Σήμερα η καθαρή ποδηλασία ήταν 3 ώρες και κάτι, με μέση ταχύτητα σχεδόν 16 km/h και μπόλικες στάσεις.

Η διαδρομή αυτή δεν είναι εύκολη για mountain. Χρειάζεται λίγη προπόνηση και μερικές στάσεις. Αν όμως ξαναπάμε λίμνη Μαραθώνα, που είναι εύκολη διαδρομή και πάρα πολύ όμορφη, θα σου πρότεινα να έρθεις.

blade_
02-06-11, 02:14
αφου ειναι τα κακαλα στη θεση τους ολα καλα :p

ipo
02-06-11, 02:28
Είπα στο Νίκο, ότι αν ο ηλεκτρικός λειτουργεί πλήρως το καλοκαίρι (έστω και με τη μετεπιβίβαση στην Ομόνοια), θα πάω μία βόλτα από τα νότια προάστια για να κάνουμε την όμορφη παραθαλάσσια διαδρομή ΣΕΦ - Γλυφάδα. Χρωστάω και έναν Υμηττό στον nm96027, αλλά χρειάζομαι πολλή προπόνηση για να ανέβω στο επίπεδό του.

Για σαββατοκύριακο σκέφτομαι πάλι να πάω προς λίμνη. Όλοι είναι καλοδεχούμενοι, ενώ μπορούμε να κάνουμε στάση για καφέ/παγωτό/βάφλα/club sandwich, όπως κάναμε με το Νούμερο το περασμένο Σάββατο. Η διαδρομή είναι πολύ όμορφη και η θέα της λίμνης στην καφετέρια, μοναδική. :)

Mouse Potato
02-06-11, 02:58
Ρε γαμώτο θα ήθελα να σας ακολουθήσω αλλά είμαι βραδινός τύπος. Πριν λίγο έκανα μια χαλαρή βολτούλα 35km εδώ γύρω. Οργανώνω βόλτα ΔΠ -> Πειραιάς -> Σαρωνίδα που είναι γύρω στα 100km πήγαινε-έλα. Όποιος αντέξει και έχει όρεξη, καλοδεχούμενος. Πάντα βραδινές ώρες που δεν έχει κίνηση και έχει ησυχία.

ipo
02-06-11, 03:05
Προτιμώ τις ημερήσιες βόλτες. Απολαμβάνεις τη θέα, ειδικά αν είσαι στη φύση και οδηγείς με περισσότερη ασφάλεια, αφού φαίνεσαι πιο εύκολα και βλέπεις τις λακούβες στους δρόμους. Αν κυκλοφορείς 2-3 το βράδυ είσαι εκτεθειμένος στους μεθυσμένους.

Από την άλλη, καθώς θα σφίγγουν οι ζέστες, δε θα είναι ευχάριστο να ποδηλατείς τη μέρα. Το βράδυ ή ξημερώματα, θα είναι σαφώς καλύτερα.

ardi21
02-06-11, 04:50
Μετα τις 15-16 του μηνος θα πω και στον βαμβακουλα να κανονισουμε καμια χωματινη διαδρομη γιατι μιλαμε εχω ξεχασει πως ειναι το ποδηλατο... Γι'αυτο δεν γραφω συχνα κιολας.

Νικολακη ακους?:p

vamvakoolas
02-06-11, 11:55
Χρηστο εχω βρει special πιστες

1)Υμμητο (οπως παντα ..τεχνικη)
2)Πεντελη (καινουργια! τη φτιαξαν εντουραδες μιλαμε εχει τα παντα ολα! fun)
3)Συγγρου αλλα ..πατημενοι

Αν παμε να φωναξω και αλλα παιδακια:whistle:

Για σαββατο θα γινει αλλο ενα ρεκορ: απο Αθηνα->γυρος Ν Ευβοιας (Μαρμαρι Καρυστος και ισως Καβο Ντορο:crazy: )αντε για να ξεπιαστω...:rofl:

Νikosanagn
02-06-11, 12:36
Χρήστο εγώ στο έχω ξαναπεί είμαι μέσα.

Mouse potato, όταν το κάνονίσεις πες μας εγώ ψήνομαι.

Απλά πρέπει να κάνω κάτι με τα λάστιχα γιατί είναι μόνο για χώμα, ίσως βάλω ενδιάμεσα...

ipo
02-06-11, 12:44
Χρήστο εγώ στο έχω ξαναπεί είμαι μέσα.

Δεν κάνουν τα λάστιχά σου Νικουλάκη για χώμα. Για άσφαλτο και freeday είναι, πού θα πας στα μονοπάτια; :p



Πάρε αυτά (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT09400339) που είχε προτείνει ο Άρδης. Είναι 80% ασφάλτινα και 20% χωμάτινα, ενώ έχουν και προστασία διάτρησης. Θα σε καλύψουν στο 95% των διαδρομών που κάνεις. Μία φορά στο τόσο πηγαίνεις σε χώμα με τον Άρδη, μπορείς να φοράς τα χωμάτινα λάστιχά σου. 20 λεπτά υπόθεση είναι η αλλαγή, μαζί με το φούσκωμα.

alekan
02-06-11, 14:48
Οι σκύλοι μου κλ@σαν τα @@ :p

Ήταν για την πλακα, επίτηδες το έκανα για να έχουμε λίγη δράση :p

H βόλτα πάντως ήταν φοβερή:oneup:
Νικουλακης ο Σκυλομάχος.

vamvakoolas
02-06-11, 14:55
για να ειμαστε και σοβαροι...

και τα λαστιχα που παραθετονται δεν ειναι της προκοπης για εκεινες τις πιστες ή μονοπατια (καλα δε το συζητω για βρεγμενα...γεια σου):whistle::whistle::whistle:

Εγω προσωπικα οπως και παραπολλοι fun του ΜΤΒ XC φοραμε

panaracer Fire xc pro 2.1

και ριξτε μια ματια και εδω για του λογου το αληθες
http://www.allmountain.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=67

Mouse Potato
02-06-11, 16:11
Της Panasonic είναι αυτά; :shock:

ipo
02-06-11, 16:32
και τα λαστιχα που παραθετονται δεν ειναι της προκοπης για εκεινες τις πιστες ή μονοπατια
Αν προσέξεις το post μου πιο πάνω, τα λάστιχα που ανέφερα, τα πρότεινα στο Νίκο επειδή κάνει το 99% των χιλιομέτρων του σε άσφαλτο. Του τα πρότεινα ως ασφάλτινα λάστιχα, με μικρή δυνατότητα για ομαλές χωμάτινες διαδρομές. Άλλωστε είπα ότι όταν πηγαίνει σε μονοπάτι, μπορεί να φοράει τα καλά χωμάτινα λάστιχα (http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte/mtb/produkt/index.php5?flash=1&ID_Produktgruppe=40&ID_Produkt=176&ID_Land=38&ID_Sprache=2&ID_Einsatzbereich=5&tn_mainPoint=Produkte&tn_subPoint=MTB) που έχει τώρα το ποδήλατό του.

DESTR0YER
02-06-11, 16:36
Δηλαδή αν πηγαίνει κάποιος με λάστιχα για χώμα σε άσφαλτο τι μπορεί να πάθει; (άσχετος:oops:) :p

ipo
02-06-11, 16:43
Δηλαδή αν πηγαίνει κάποιος με λάστιχα για χώμα σε άσφαλτο τι μπορεί να πάθει; (άσχετος:oops:) :p
Κουράζεται περισσότερο λόγω της αυξημένης τριβής κύλισης και της αεροδυναμικής αντίστασης. Έχοντας κάνει την αλλαγή από πολύ τρακτερωτά λάστιχα, σε ημιχωμάτινα, σε διαβεβαιώ ότι είναι αισθητή η διαφορά.

Επίσης έχεις καλύτερη πρόσφυση στις στροφές στην άσφαλτο, όταν έχεις ασφάλτινο λάστιχο.

Έκανα δοκιμές με δύο φίλους και τους έριχνα στην κατηφόρα χωρίς πετάλι, ενώ με τα παλιά λάστιχα μου έριχναν εκείνοι. Ο ένας με trekking.

DESTR0YER
02-06-11, 16:45
Κουράζεται περισσότερο λόγω της αυξημένης τριβής κύλισης και της αεροδυναμικής αντίστασης. Έχοντας κάνει την αλλαγή από πολύ τρακτερωτά λάστιχα, σε ημιχωμάτινα, σε διαβεβαιώ ότι είναι αισθητή η διαφορά.

Επίσης έχεις καλύτερη πρόσφυση στις στροφές στην άσφαλτο, όταν έχεις ασφάλτινο λάστιχο.

Έκανα δοκιμές με δύο φίλους και τους έριχνα στην κατηφόρα χωρίς πετάλι, ενώ με τα παλιά λάστιχα μου έριχναν εκείνοι. Ο ένας με trekking.

Κατατοπιστικότατος, thanks;) Και πώς καταλαβαίνουμε τι λάστιχα φοράει το ποδήλατό μας; (Αν είναι για άσφαλτο ή για χώμα; )

Mouse Potato
02-06-11, 16:47
Κατατοπιστικότατος, thanks;) Και πώς καταλαβαίνουμε τι λάστιχα φοράει το ποδήλατό μας; (Αν είναι για άσφαλτο ή για χώμα; )

Τα τρακτερωτά είναι για χώμα. Όσο πιο λεία είναι τόσο πιο ασφάλτινα.

ipo
02-06-11, 16:47
Κατατοπιστικότατος, thanks Και πώς καταλαβαίνουμε τι λάστιχα φοράει το ποδήλατό μας; (Αν είναι για άσφαλτο ή για χώμα; )
Πες μας τη μάρκα και τον τύπο ή βγάλε μία φωτογραφία για να σου πούμε. Αν έχεις mountain, με τα εργοστασιακά λάστιχα, κατά πάσα βεβαιότητα είναι χωμάτινα.

Πάντως τα εντελώς λεία λάστιχα (slick) δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, ό,τι καλύτερο για την ελληνική άσφαλτο. Σκάνε πιο εύκολα, ενώ είναι λιγότερο ασφαλή στις ανωμαλίες του οδοστρώματος και στο χαλίκι. Αν είχαμε τέλεια άσφαλτο, θα ήταν ιδανικά.

Φανερός Πράκτωρ
02-06-11, 16:53
Μάλλον εγώ φοράω μια μέση λύση (αν και πρέπει να είναι μάρκα μ'έκαψες). Είναι λεία στο κέντρο και στο πλάι είναι τρακτεροτά. Κάπως έτσι (http://bicyclewarehouse.com/merchant/328/images/large/tire_kenda_kross.jpg)

DESTR0YER
02-06-11, 16:59
Πες μας τη μάρκα και τον τύπο ή βγάλε μία φωτογραφία για να σου πούμε. Αν έχεις mountain, με τα εργοστασιακά λάστιχα, κατά πάσα βεβαιότητα είναι χωμάτινα.

Πάντως τα εντελώς λεία λάστιχα (slick) δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, ό,τι καλύτερο για την ελληνική άσφαλτο. Σκάνε πιο εύκολα, ενώ είναι λιγότερο ασφαλή στις ανωμαλίες του οδοστρώματος και στο χαλίκι. Αν είχαμε τέλεια άσφαλτο, θα ήταν ιδανικά.

Δυστυχώς το ποδήλατο είναι στο χωριό και δε μπορώ να το βγάλω photo....πάντως είναι ένα montana με μανίσια λάστιχα αν αυτό βοηθάει....

ipo
02-06-11, 17:04
Μάλλον εγώ φοράω μια μέση λύση (αν και πρέπει να είναι μάρκα μ'έκαψες). Είναι λεία στο κέντρο και στο πλάι είναι τρακτεροτά. Κάπως έτσι
Αυτό είναι ένα υβρίδιο, μεταξύ χωμάτινων και ασφάλτινων λάστιχων. Υπάρχουν πολλά τέτοια. Τα τακάκια στην άκρη προσφέρουν καλύτερη πρόσφυση στο χώμα, ειδικά υπό κλίση. Όμως αποτελούν μεγάλο συμβιβασμό και για τις δύο περιπτώσεις.

Η καλύτερη λύση είναι να έχεις δύο σετ ελαστικών (ή δύο ποδήλατα :p).

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχώς το ποδήλατο είναι στο χωριό και δε μπορώ να το βγάλω photo....πάντως είναι ένα montana με μανίσια λάστιχα αν αυτό βοηθάει....
Η εταιρεία που αναφέρεις βγάζει ποδήλατα πολλών ειδών. Το δικό σου είναι mountain, trekking ή κάτι άλλο;

Φανερός Πράκτωρ
02-06-11, 17:06
Υπάρχουν πολλά τέτοια. Τα τακάκια στην άκρη προσφέρουν καλύτερη πρόσφυση στο χώμα, ειδικά υπό κλίση.
Ναι, αυτό είδα τώρα που έψαχνα για την εικόνα.


Όμως αποτελούν μεγάλο συμβιβασμό και για τις δύο περιπτώσεις.
Η καλύτερη λύση είναι να έχεις δύο σετ ελαστικών (ή δύο ποδήλατα :p).
Καλά εδώ βαριέμαι να παίρνω το ποδήλατο σε Κ.Σ., θα αλλάζω και λάστιχα; :p (αυτό με τα 2 ποδήλατα το αφήνω ασχολίαστο :p)
Απλά θα βάλω κάποια στιγμή ασφάλτινα μια που δεν βγαίνω σχεδόν ποτέ εκτός δρόμου.

vamvakoolas
02-06-11, 17:10
ξαναγραφω αλλο ασφαλτινο αλλο χωματινο αλλο ενδιαμεσο!

Τωρα αν θελει να ερθει σε μονοπατι ή πιστα δε κανουν τα ενδιαμεσα αλλα το συγκεκριμενο λαστιχο που φοραει επειδη οντως ειναι πολυ καλο (αν και ενδιαμεσο) θα βγαλει τη διαδρομη απλως....δε τα παει καλα με τα σκασιματα:whistle:

ipo
02-06-11, 17:12
Καλά εδώ βαριέμαι να παίρνω το ποδήλατο σε Κ.Σ., θα αλλάζω και λάστιχα; :p (αυτό με τα 2 ποδήλατα το αφήνω ασχολίαστο :p)
Αν όμως πηγαίνεις 100% σε άσφλτο, αλλά μία φορά το μήνα κατεβαίνεις ένα δύσκολο μονοπάτι, αυτή είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Πολλοί ποδηλάτες έχουν δύο ποδήλατα για να κάνουν και MTB και άσφαλτο. Αλλά θέλει χρήματα... Χτες είδαμε έναν τύπο με ποδήλατο fitness (κούρσα με ίσιο τιμόνι) και ζήλεψα. :)



Απλά θα βάλλω κάποια στιγμή ασφάλτινα μια που δεν βγαίνω σχεδόν ποτέ εκτός δρόμου.
Αυτό ακριβώς είναι το κριτήριο για να βάλεις ασφάλτινα λάστιχα. Καλώς ή κακώς βρέθηκες με ένα ποδήλατο βουνού (όπως εγώ), οπότε πρέπει να φροντίσεις να το βελτιστοποιήσεις για την τρέχουσα χρήση.

DESTR0YER
02-06-11, 17:46
Η εταιρεία που αναφέρεις βγάζει ποδήλατα πολλών ειδών. Το δικό σου είναι mountain, trekking ή κάτι άλλο;

Νομίζω είναι mountain bike....δεν παίρνω και όρκο ;)

........Auto merged post: DESTR0YER πρόσθεσε 10 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τέτοιο (http://www.podilatoupoli.gr/podilatoupoli/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=60&category_id=9&manufacturer_id=3&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=el) στιλ είναι σε μαύρο (άρα είναι mountain bike;))

Νikosanagn
03-06-11, 00:03
Ipo δεν τους είπες, για τον τύπο στον ποδηλατόδρομο...

Παιδιά έχετε δει τον Ipo να τα χώνει? :p

Eγώ ναι, και γ@μώ τις φάσεις... σκιάχτηκα! :lol:

Και για να μην πολυλογώ, κλασσικος ελληνάρας αρνείτο να μετακινήσει το αμάξι του απο τον πεζόδρομο και μας την έλεγε και απο πάνω, κλασσικα όταν φύγαμε άρχισε τα βρισίδια.

Φανερός Πράκτωρ
03-06-11, 00:10
Ipo δεν τους είπες, για τον τύπο στον ποδηλατόδρομο...

Παιδιά έχετε δει τον Ipo να τα χώνει? :p

Eγώ ναι, και γ@μώ τις φάσεις... σκιάχτηκα! :lol:

Και για να μην πολυλογώ, κλασσικος ελληνάρας αρνείτο να μετακινήσει το αμάξι του απο τον πεζόδρομο και μας την έλεγε και απο πάνω, κλασσικα όταν φύγαμε άρχισε τα βρισίδια.
αυτά τα θέλουμε σε video :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.