PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

kostantis
04-06-11, 22:55
Τι τρομερό μαραφετάκι είναι αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/Bike-BMX-MP3-player-Pro-Light-Sound-Speaker-System-/380282633782?pt=UK_AudioTVElectronics_PortableAudio_MP3Players&hash=item588a9c7e36) ρε παιδιά.:eek:
Mp3+Led φωτάκι 2 σε 1!

Το φωτάκι του λέει;

Compact, high-luminance LED lens
Up to 1 watt LED with 60-75 degree lighting breadth
Peak brightness of up to 80 lumens

treli@ris
04-06-11, 22:58
Ενα βιντεο για 80 lumens (http://www.youtube.com/watch?v=kEZlkolmE8E), πιστευω ειναι λιγα :hmm:

ipo
04-06-11, 23:08
Μάλλον είναι αρκετά για να σε βλέπουν οι άλλοι στο δρόμο, ειδικά αν είναι παλλόμενο, αλλά δεν κάνει για μονοπάτι. Καθότι όμως το lumen μετράει φωτεινότητα ανά στερεά γωνία, για να συγκρίνεις δύο πηγές με ίδια lumens πρέπει να ξέρεις πόσο ανοικτή δέσμη φωτός έχει η καθεμία, διαφορετικά δεν ξέρεις ποια είναι καλύτερη.

Επίσης μετράνε κι άλλες παράμετροι όπως το πόσο ισότροπα φεύγει η δέσμη από το LED και το φακό εστίασης.

Φανερός Πράκτωρ
04-06-11, 23:10
ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως κάνω τη μετατροπή από lux σε lumens. Αλλά αν δίνεις τόσα λεφτά, κοίτα και αυτό εδώ (http://www.amazon.de/gp/product/B000ZJML3U/ref=oss_product). Το έχω και είναι αρκετά καλό. (για να βλέπεις - όχι μόνο για να σε βλέπουν)

ipo
04-06-11, 23:15
ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως κάνω τη μετατροπή από lux σε lumens.
Το lux είναι καλύτερη μονάδα μέτρησης για την περίπτωσή μας, διότι εμπεριέχει τον παράγοντα της επιφάνειας από την οποία περνάει το φως.

lux = lumens/επιφάνεια

Δηλαδή ένας συγκεκριμένος λαμπτήρας, με δεδομένη τροφοδοσία, εκπέμπει συγκεκριμένα lumens. Τα κάτοπτρα που θα τοποθετηθούν πίσω του και ο φακός που θα μπει μπροστά του σε ένα φως ποδηλάτου, καθορίζουν το εύρος της φωτεινής δέσμης. Όσο πιο ανοικτή η δέσμη, τόσο λιγότερα lux, αλλά τόσο περισσότερη η επιφάνεια που φωτίζει. Άλλοι προτιμούν έντονο φως συγκεντρωμένο (πολλά lux), άλλοι προτιμούν τα ίδια lumens του λαμπτήρα να μοιραστούν σε μεγαλύτερη επιφάνεια φωτίζοντάς τη, έστω και αμυδρότερα.

Φανερός Πράκτωρ
04-06-11, 23:17
άρα το να ξέρω ότι δίνει Χ lumens είναι άκυρο μια που αυτά μπορεί να τα δίνει εστιάζοντας το φως πχ σε ένα εκατοστό. ΟΚ... Thanks

ipo
04-06-11, 23:22
άρα το να ξέρω ότι δίνει Χ lumens lux είναι άκυρο μια που αυτά μπορεί να τα δίνει εστιάζοντας το φως πχ σε ένα εκατοστό. ΟΚ... Thanks
Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα σε πρώτη φάση, αλλά είναι ελαφρώς άτοπη σκέψη. Λογικά θα υπάρχει κάποιο πρότυπο μέτρησης, π.χ. σε απόσταση ενός μέτρου.

Δεν έχει νόημα ο ένας κατασκευαστής να σου δίνει lux στο 1 εκατοστό και ο άλλος στα 5 μέτρα. Θα το κοιτάξω και θα σου πω αν βρω κάτι για να μη λέω ό,τι να 'ναι. :p

kostantis
04-06-11, 23:35
ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως κάνω τη μετατροπή από lux σε lumens. Αλλά αν δίνεις τόσα λεφτά, κοίτα και αυτό εδώ (http://www.amazon.de/gp/product/B000ZJML3U/ref=oss_product). Το έχω και είναι αρκετά καλό. (για να βλέπεις - όχι μόνο για να σε βλέπουν)

Αν αναφέρεσαι σε εμένα κοιτάω αυτό που κοιτάω γιατί έχει ενσωματωμένο mp3 player διαφορετικά εάν ενδιαφερόμουν για σκέτο φωτάκι σαφώς και βρίσκω καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.:)

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 12 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δείτε και ένα βιντεάκι εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=88HZUPoa4e0&feature=related).
Αναφέρει κάτι για 100 lumens.
Όταν δεν χρησιμοποείες το φωτάκι,βγαίνει και στην θέση του μπαίνει fm receiver.:eek:

Πολύ καλή υλοποίηση φαίνεται με μία πρώτη ματιά.

Ακούει και bee gees ο μιγιάγκι.:tooth

Φανερός Πράκτωρ
04-06-11, 23:48
εγώ πάντως θα πρότεινα να πάρεις ξεχωριστά φως για να φωτίζει και mp3 player για να παίζει μουσική. Π.χ. υπάρχει λόγος πχ που υπάρχουν και φωτογραφικές αλλά και βιντεοκάμερες.

Υπάρχει κανένα video που να το δείχνει πως φωτίζει σε πραγματικές συνθήκες πχ. σκοτεινό δωμάτιο/ σκοτεινό μονοπάτι κλπ;

kostantis
04-06-11, 23:54
Το καλύτερο είναι να πάρω ξεχωριστά φωτάκι απλά μου άρεσε αυτό για τους εξής λόγους:

1)Θα κουβαλάω 1 συσκευή αντί για 2.
2)Θα ακούω μουσική από τα ηχεία και όχι με ακουστικά το οποίο το θεωρω μεγάλο +.Δεν θέλω να φοράω γενικά ακουστικά και να απομονώνομαι από εξωτερικούς ήχους,θορύβους κλπ γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει.
3)Γενικά δεν ποδηλατώ βραδινές ώρες και αν τύχει σίγουρα δεν πρόκειται να το κάνω σε σκοτεινό μονοπάτι πάνω στο βουνό,εντός πόλεως ναι οπότε και δεν νομίζω πως θα χρειαστώ να ψάξω για ειδικό φωτάκι.:)

Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να δω κάποιο φωτάκι από κοντά στα ίδια lumens με αυτό για να πάρω μια ίδεα τι φως βγάζει.

Νikosanagn
06-06-11, 00:22
'Exω έρθει Καλαμάτα για μια βδομαδούλα και το τι ποδήλατο και ποδηλατόδρομοι υπάρχουν εδω δεν περιγράφεται, μπράβο στον Δήμαρχο που έχει φτιάξει ποδηλατόδρομους και στους ανθρώπους που χρησιμοποιούν το ποδήλατο για τις διαδρομές τους μέσα στην πόλη που είναι και μικρές οι αποστάσεις.

manicx
06-06-11, 11:14
Δύο ίδια (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4173037&postcount=3431) αγόρασε ο manicx. Manicx, να πηγαίνεις τοίχο-τοίχο! :p

:rofl: Θα κατεβάσω το κάθισμα τέρμα κάτω....

Πέρα από την πλάκα, είναι από εξαιρετική ποιότητα και το βασικό επειδή έρχομαι δουλειά καθημερινά φορώντας τα, δεν μυρίζουν καθόλου!

vamvakoolas
06-06-11, 13:31
...και οπως ειχα γραψει το Σαββατο εγινε η εξορμηση Ν. Ευβοια, συνολικα καμμια 100αρα χλμαλλα κυριως υψομετρικα ...ας μη τα αναφερω.
Αριστερα στο βαθος τα Ν.Στειρα και σε πρωτο πλανο τα Στειρα και ενα ακομα χωριο
http://img195.imageshack.us/img195/3843/72928340.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/195/72928340.jpg/)

οκ ειναι σχεδον κορυφη αλλα το τι αερα συναντησα..απλως δεν υπαρχει (με πεταξε μισο μετρο)

http://img811.imageshack.us/img811/2655/79871337.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/79871337.jpg/)

και τελος στο καραβι Μαρμαρι για Ραφηνα (και μετα συνεχεια για Αθηνα ποδηλατοντας)
http://img23.imageshack.us/img23/9617/98868070.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/98868070.jpg/)

την αλλη μερα ειχα αγωνα τρεξιμο, ναι ξερω το εκαψα :lol:

ipo
06-06-11, 15:13
Ωραία διαδρομή Κωστή! Με ποδήλατο δρόμου την έκανες; Μόνος ή με γκρουπάκι;

Νikosanagn
06-06-11, 15:14
Κωστή τρελό αγόρι με το μαλακό θα κάψεις καμια φλάτζα :p

vamvakoolas
06-06-11, 16:10
πηγα για να κανω εκπαιδευση σε νεο κουρσο-ποδηλατη...

ειχε σκοπο να βγαλει πανω απο 100αρα σε χλμ (πριν το ρεκορ ηταν 63χλμ!) αλλα κατι:
-τα μαθηματα τεχνικης
-η διαδρομη (τοιχος σε ολη την Ευβοια)
-Η υψηλη ταχυτητα στην Αττικη

δεν αντεψε και εβγαλε 98χλμ:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

(Και ολα αυτα σε 3 εβδομαδες απο το 0 σχεδον)

senkradvii
06-06-11, 16:48
Έλα ρε για 2 χλμ!! Κρίμα.. Ας τον τραβούσες εσύ μόνο και μόνο για να το γράψει.. Δεν το πιστεύω ότι κόλλησε στα 2χλμ ενώ είχε ήδη κάνει 98! Kάτι μου λέει πως δεν έχει μέταλλο πρωταθλητισμού.. :p

ipo
06-06-11, 16:50
Όταν είχα κάνει το γύρο της Πεντέλης από Άγιο Στέφανο και Νέα Μάκρη με το mountain, επιστρέφοντας σπίτι είχα 58 χιλιόμετρα. Έκανα 2 χιλιόμετρα στην περιοχή γύρω από το σπίτι, μόνο και μόνο για να γράψω 60 km και να το έχω σαν προσωπικό ρεκόρ. :p

senkradvii
06-06-11, 17:18
Όταν είχα κάνει το γύρο της Πεντέλης από Άγιο Στέφανο και Νέα Μάκρη με το mountain, επιστρέφοντας σπίτι είχα 58 χιλιόμετρα. Έκανα 2 χιλιόμετρα στην περιοχή γύρω από το σπίτι, μόνο και μόνο για να γράψω 60 km και να το έχω σαν προσωπικό ρεκόρ. :p

that's the spirit my lad! :yahoo:

kostantis
06-06-11, 17:46
Όταν είχα κάνει το γύρο της Πεντέλης από Άγιο Στέφανο και Νέα Μάκρη με το mountain, επιστρέφοντας σπίτι είχα 58 χιλιόμετρα. Έκανα 2 χιλιόμετρα στην περιοχή γύρω από το σπίτι, μόνο και μόνο για να γράψω 60 km και να το έχω σαν προσωπικό ρεκόρ. :p

Μπορεί και να σταμάτησες όμως στα 58 και να πήγες σπίτι και να άρχισες να γυρνάς την μπροστινή ρόδα για να φτάσει στα 60.
Δεν το γνωρίζουμε αυτό....:p

vamvakoolas
06-06-11, 17:48
ποιος μιλησε για ανδρα?:p κοπελα ηταν

Μας επιασαν
βροχη (Ραφηνα)
καυσωνας (Ευβοια)
Ανεμοθυελλα (Ευβοια)
ελλειψη τροφης (για να προλαβω το καραβι για πισω)

και το τραγικο ειναι οτι μεχρι το σπιτι της ηταν 4 χλμ αλλα σταματησαμε γιατι ηταν επικηνδυνο λογω πολυ βροχης καπου στο Σταυρο αγ Παρασκευης (απο Ραφηνα ξαναγραφω)

Παντως δε παιζουν ρολο τα χλμ (αν και ειναι λιγο τραγικο το συγκεκριμενο) οσο η εμπειρια που αποκτας και το "μπριζωμα" για προσωπικη βελτιωση;)

tsigarid
07-06-11, 05:46
Τι είναι αυτά που λέτε ρε... Άκου υψομετρικές διαφορές... Εδώ όλα επίπεδα είναι! Έκανα 120km το ΣΚ (σε 2 μέρες, μην τρελαθούμε) αλλά οι ανηφόρες ήταν μόνο όταν ανέβαινα σε γέφυρες, άντε και 2 σημεία ακόμα. Πολύ χαλαρό το ποδήλατο στη γειτονιά μου :p

nm96027
07-06-11, 10:49
Παίδες να ρωτήσω κάτι;

Θέλετε μήπως να σπάσουμε το υπάρχον thread σε ένα θέμα ρουχισμού, σε ένα θέμα επιλογής ποδηλάτου και σε ένα θέμα με τεχνικές συμβουλές; Αυτό θα το κρατήσουμε για βόλτες και ανταλλαγή εμπειριών. Βλέπω πως το πλήθος και η θεματολογία των μηνυμάτων αυξάνεται ραγδαία.

Τι λέτε;

senkradvii
07-06-11, 10:55
Mακέλευσέ το! Σίγουρα τα μηνύματα για εξοπλισμό κτλ να είναι συγκεντρωμένα θα είναι πολύ καλύτερο! :oneup:

vamvakoolas
07-06-11, 12:25
Παίδες να ρωτήσω κάτι;

Θέλετε μήπως να σπάσουμε το υπάρχον thread σε ένα θέμα ρουχισμού, σε ένα θέμα επιλογής ποδηλάτου και σε ένα θέμα με τεχνικές συμβουλές; Αυτό θα το κρατήσουμε για βόλτες και ανταλλαγή εμπειριών. Βλέπω πως το πλήθος και η θεματολογία των μηνυμάτων αυξάνεται ραγδαία.

Τι λέτε;

μαζι σου! γιναμε πολλ....οι:rofl:

ipo
07-06-11, 13:07
Παίδες να ρωτήσω κάτι;

Θέλετε μήπως να σπάσουμε το υπάρχον thread σε ένα θέμα ρουχισμού, σε ένα θέμα επιλογής ποδηλάτου και σε ένα θέμα με τεχνικές συμβουλές; Αυτό θα το κρατήσουμε για βόλτες και ανταλλαγή εμπειριών. Βλέπω πως το πλήθος και η θεματολογία των μηνυμάτων αυξάνεται ραγδαία.

Τι λέτε;
Συμπτωματικά σκεφτόμουν το ίδιο την περασμένη εβδομάδα, μιας και το νήμα έχει μεγάλη συμμετοχή και τα μηνύματα που έχουν διαχρονική αξία χάνονται μέσα στην πλάκα και στα μηνύματα περί εμπειριών στις βόλτες.

Τι διάκριση όμως θα κάνουμε και σε ποιες κατηγορίες; Όσο πιο πολλές οι κατηγορίες, τόσο περισσότερο θα αρχίσουμε τα "είσαι off-topic, υπάρχει άλλο θέμα γι' αυτό", που ενοχλούν τους νέους αναγνώστες.

Σίγουρα πρέπει να μείνει το υπάρχον, ως έχει στην κατηγορία "Meeting Point". Δηλαδή ως νήμα που θα κανονίζουμε συναντήσεις και θα λέμε εμπειρίες από ποδηλατικές βόλτες.

Στην κατηγορία "Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=46)", μπορούμε να βάλουμε δύο θέματα.
1) Ποδήλατο: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού, ρούχων
2) Ποδήλατο: Τεχνικά θέματα

Τα οποία θα έχουν πιο αυστηρό χαρακτήρα από το παρόν νήμα, ώστε να παραμένουν πυκνές οι χρήσιμες πληροφορίες. Άμα τραβάει πολύ ο χαβαλές σε αυτά, τα μηνύματα θα μεταφέρονται στο "Ποδήλατο κάνεις;"

Φανερός Πράκτωρ
07-06-11, 13:15
Νομίζεις ότι είναι καλή ιδέα τα (υπο)θέματα να είναι σε διαφορετικές κατηγορίες (αν είναι σχετικά κοντά το ένα θα τραβάει το άλλο πιο εύκολα);
Κατά τα άλλα είναι αλήθεια ότι χάνονται τα χρήσιμα μηνύματα μέσα στον χαβαλέ.

ipo
07-06-11, 13:24
Νομίζεις ότι είναι καλή ιδέα τα (υπο)θέματα να είναι σε διαφορετικές κατηγορίες (αν είναι σχετικά κοντά το ένα θα τραβάει το άλλο πιο εύκολα);
Κατά τα άλλα είναι αλήθεια ότι χάνονται τα χρήσιμα μηνύματα μέσα στον χαβαλέ.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι θα είναι σε διαφορετικές κατηγορίες για το λόγο που λες, αλλά:
Εδώ είμαστε στο "The Meeting Point", όπου δεν ταιριάζουν τεχνικά θέματα. Το τρέχον νήμα ταιριάζει απόλυτα στο μέρος, αφού εδώ κανονίζουμε συναντήσεις, αλλά δεν ταιριάζουν θέματα με τεχνικές πληροφορίες ή πληροφορίες αγοράς.

Άλλη λύση που σκέφτηκα είναι στο "Πολιτική ... και Αθλητιμός" να μπει subforum "Ποδήλατο", όπου εκεί θα τοποθετηθούν όλα τα ποδηλατικά νήματα, για να είναι το ένα κοντά στο άλλο και ταυτόχρονα να μην τα τρώει το index (αν σε κάποιο δε γράφουμε καιρό, δε θα φαίνεται πλέον στις πρώτες σελίδες, αν είναι χύμα στο "Πολιτική... Αθλητισμός").

Αλλά μάλλον είναι τραβηγμένο το adslgr να έχει subforum για το ποδήλατο, γι' αυτό κατέληξα στο διαχωρισμό σε δύο κατηγορίες. Μην ξεχνάτε ότι εδώ μέσα γράφουμε τακτικά μόνο 15 άτομα, απλώς είμαστε φλύαροι, γράφουμε πολλά μηνύματα και κάνουμε χαβαλέ. :p Δηλαδή δε συμμετέχει πλήθος κόσμου, ώστε να δικαιολογηθεί subforum "Ποδήλατο".

Mouse Potato
07-06-11, 13:35
Συμφωνώ και επαυξάνω πως δεν χρειάζεται subforum για το ποδήλατο. Από την άλλη, οι συμμετέχοντες θα γνωρίζουμε τα "κατατόπια" οπότε σίγουρα τα συγκεκριμένα threads δεν θα χαθούν. Ο μη-συμμετέχοντας/αναγνώστης θα τα βρει εξίσου εύκολα είτε με google search είτε με απλή ανάγνωση των sections που βρίσκονται τα threads, εάν και εφόσον τα διατηρούμε ενεργά. Συνεπώς, η βέλτιστη λύση για διαχωρισμό είναι αυτή που αναφέρει ο ipos.

senkradvii
07-06-11, 13:53
Με προβληματίζει το γεγονός ότι θα είναι σε διαφορετικές κατηγορίες για το λόγο που λες, αλλά:
Εδώ είμαστε στο "The Meeting Point", όπου δεν ταιριάζουν τεχνικά θέματα. Το τρέχον νήμα ταιριάζει απόλυτα στο μέρος, αφού εδώ κανονίζουμε συναντήσεις, αλλά δεν ταιριάζουν θέματα με τεχνικές πληροφορίες ή πληροφορίες αγοράς.

Άλλη λύση που σκέφτηκα είναι στο "Πολιτική ... και Αθλητιμός" να μπει subforum "Ποδήλατο", όπου εκεί θα τοποθετηθούν όλα τα ποδηλατικά νήματα, για να είναι το ένα κοντά στο άλλο και ταυτόχρονα να μην τα τρώει το index (αν σε κάποιο δε γράφουμε καιρό, δε θα φαίνεται πλέον στις πρώτες σελίδες, αν είναι χύμα στο "Πολιτική... Αθλητισμός").

Αλλά μάλλον είναι τραβηγμένο το adslgr να έχει subforum για το ποδήλατο, γι' αυτό κατέληξα στο διαχωρισμό σε δύο κατηγορίες. Μην ξεχνάτε ότι εδώ μέσα γράφουμε τακτικά μόνο 15 άτομα, απλώς είμαστε φλύαροι, γράφουμε πολλά μηνύματα και κάνουμε χαβαλέ. :p Δηλαδή δε συμμετέχει πλήθος κόσμου, ώστε να δικαιολογηθεί subforum "Ποδήλατο".

Eγώ θεωρώ πιο σωστή την μαρκαρισμένη λύση.

ipo
07-06-11, 14:00
Αιτήσου το στο "Τι θα θέλατε να έχει το adslgr.com;" :p

"Στα πλαίσια της ανάδειξης του κοινωνικού και φιλοπεριβαλλοντικού χαρακτήρα του forum, πιστεύω ότι αρμόζει ένα subforum ποδήλατο στο adslgr.com." :p

vamvakoolas
07-06-11, 16:59
μου αρεσουν τα τελευταια ποστς σοβαρεψατε και το μονο που λυπει...ειναι να το κανουμε σωματειο, συνδικατο:p


Ανακοινωση:
Καθε χρονο με φιλους κανουμε τη διαδρομη απο Τροκαντερο προς Γλυφαδα (ισως και πιο κατω) παντα μετα τις 21.00 και παντα απο το παραδρομο/πεζοδρομια.

Δεν ειναι φρευντει δηλαδη απειρα ποδηλατα, 5-6 ατομα ειμαστε και βεβαια οι ρυθμοι δεν ειναι...χελωνας. Αυτη την εβδομαδα θα γινει η πρωτη βολτα την επομενη ελπιζω να συμμετεχω!! Φωτακια/κρανος must!

Παρακληση (προσωπικη)
Εχει κανεις να μου δανεισει camelback ή ζωνη για παγουρια για τη κυριακη μονο? τρεχω ενα αγωνα και δε θελω να δινω λεφτα για ...2 ωρες χρησης:evil:

nm96027
07-06-11, 17:10
Λοιπόν ανοίχτηκαν 2 νέα θέματα: ένα για αγορά ποδηλάτου και εξοπλισμού και ένα για τεχνικά θέματα και συντήρηση. Αυτό το κρατάμε για τις ποδηλατοβόλτες και τον χαβαλέ της υπόθεσης! Ανοίχτηκαν εδώ στο meeting point.

οκ?



Εχει κανεις να μου δανεισει camelback ή ζωνη για παγουρια για τη κυριακη μονο? τρεχω ενα αγωνα και δε θελω να δινω λεφτα για ...2 ωρες χρησης:evil:

Δυστυχώς δεν έχω...:(

Νikosanagn
07-06-11, 17:11
Στο άλλο δεν θα πατάει κανείς μόνο ο Βαμβακούλας εμείς εδώ :p

Παίδες το ΣΚ τι θα κάνουμε? Ιπο? Άρδη? Λοιποί? Ψήνομαι για Υμμητό. Αμα κανονίσετε κάτι μου λέτε θα είμαι μέσα.

kostantis
07-06-11, 17:22
Ωραίος nm!:oneup:
Ευχαριστούμε.

Νikosanagn
07-06-11, 17:27
Νm έιρθες και έβαλες μια τάξη :p

ipo
07-06-11, 18:03
Λοιπόν ανοίχτηκαν 2 νέα θέματα: ένα για αγορά ποδηλάτου και εξοπλισμού και ένα για τεχνικά θέματα και συντήρηση. Αυτό το κρατάμε για τις ποδηλατοβόλτες και τον χαβαλέ της υπόθεσης! Ανοίχτηκαν εδώ στο meeting point.

Ευχαριστούμε! Θα κάνουμε σκούπισμα στο παρόν θέμα για χρήσιμα μηνύματα προς μεταφορά στα νέα ή θα τα αφήσουμε όπως είναι;

kostantis
07-06-11, 22:09
Άστα έτσι όπως είναι ipo!
Να κάνουμε μία νέα αρχή στα καινούρια θέματα.:oneup:

cranky
07-06-11, 22:18
'Exω έρθει Καλαμάτα για μια βδομαδούλα και το τι ποδήλατο και ποδηλατόδρομοι υπάρχουν εδω δεν περιγράφεται,

Παίδες το ΣΚ τι θα κάνουμε? Ιπο? Άρδη? Λοιποί? Ψήνομαι για Υμμητό. Αμα κανονίσετε κάτι μου λέτε θα είμαι μέσα.
Γύρισες, Νικουλάκη ; :yahoo: :yahoo:
Απο Καλαματιανός, ξανάγινες Καλαμακιανός ; :worthy: :worthy:

ipo
07-06-11, 22:57
Σήμερα έκανα έναν ακόμα λιμνομαραθώνιο. Αν και είχε ζέστη το μεσημέρι, το απόγευμα μου έκατσε μία λυτρωτική συννεφιά, οπότε η διαδρομή πήγε περίφημα. Λίγοι ποδηλάτες σήμερα, αλλά πολλοί πεζοί στον ποδηλατόδρομο της Εκάλης. Το τοπίο στη λίμνη ήταν καταπληκτικό, αφού η άπνοια έκανε τα νερά να φαίνονται κρυστάλλινα με φόντο το ηλιοβασίλεμα. Μοναδικές σκηνές. :)

Έκανα 35 km με μέση ταχύτητα 19 km/h.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παίδες το ΣΚ τι θα κάνουμε? Ιπο? Άρδη? Λοιποί? Ψήνομαι για Υμμητό. Αμα κανονίσετε κάτι μου λέτε θα είμαι μέσα.
Έχω αρχίσει να κάνω windsurfing τα σαββατοκύριακα, οπότε μπήκε στην ποδηλασία και η παράμετρος του ανέμου. Άμα φυσάει είναι πιθανό να πλανάρω στα κύματα. :p Αν όχι, είμαι ελεύθερος για ποδήλατο.

Νikosanagn
07-06-11, 23:53
Γύρισες, Νικουλάκη ; :yahoo: :yahoo:
Απο Καλαματιανός, ξανάγινες Καλαμακιανός ; :worthy: :worthy:

Την πέμπτη γυρνάω είναι ωραία εδώ :smoke::hippy:

:p

senkradvii
08-06-11, 14:28
Kαι εγώ θέλω βούλτα με του πουδήλατού μου.. :cry:

nm96027
08-06-11, 14:33
Στο άλλο δεν θα πατάει κανείς μόνο ο Βαμβακούλας εμείς εδώ :p

Παίδες το ΣΚ τι θα κάνουμε? Ιπο? Άρδη? Λοιποί? Ψήνομαι για Υμμητό. Αμα κανονίσετε κάτι μου λέτε θα είμαι μέσα.

Διαλέξτε για το ΣΚ. Τι θέλετε; Υμηττό, παραλία ή Μαραθώνα;

Εγώ είμαι μέσα! :yahoo:

........Auto merged post: nm96027 πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για όσους φοβούνται τις αποστάσεις (εννοώ πως θα φτάσουμε εκεί) θυμίζω πως για παραλία έχουμε διαθέσιμο τον ηλεκτρικό και το τραμ, για μαραθώνα έχουμε ηλεκτρικό και για υμηττό έχουμε το μετρό αν το κάνουμε Κυριακή.

Ακούω γνώμες και συμμετοχές αλλιώς θα αρχίσουν τα ban...

ipo
08-06-11, 16:27
Όπως είπα και στο Νικουλάκη, την Παρασκευή το απόγευμα μάλλον θα επιχειρήσω ασφάλτινο γύρο Πεντέλης. Κηφισιά - Νέα Ερυθραία - Εκάλη - Δροσιά - Σταμάτα - Λίμνη Μαραθώνα - Καλέτζι - Μαραθώνας - Νέα Μάκρη - Διόνυσος. Είναι δύσκολη διαδρομή (τουλάχιστον για εμένα με το mountain) στην ανάβαση από Νέα Μάκρη προς Διόνυσο. Αλλά θέλω να το ξαναεπιχειρήσω κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι.

Αν σας ενδιαφέρει, ελάτε. Για σ/κ δεν ξέρω ακόμα, πρέπει να δω τον άνεμο για το windsurfing. :)

hedgehog
08-06-11, 19:58
Τα ποδήλατα τώρα και στους λεωφορειόδρομους για το καλοκαίρι (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=81849&catid=3)...

Mouse Potato
08-06-11, 20:14
Τα ποδήλατα τώρα και στους λεωφορειόδρομους για το καλοκαίρι (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=81849&catid=3)...

ΟΚ, δεκτό. Δώσανε μια σημασία και στα ποδήλατα... Όμως μέχρι τώρα από που πηγαίναμε; Από τα πεζοδρόμια; :p

Ουσιαστικά πάνε να νομιμοποιήσουν τα ποδήλατα στους δρόμους.

Μήπως όμως πλέον θα έρθουν και μέτρα αντίστοιχα των αυτοκινήτων; Τέλη κλπ; ;)

Νikosanagn
08-06-11, 20:23
Διαλέξτε για το ΣΚ. Τι θέλετε; Υμηττό, παραλία ή Μαραθώνα;

Εγώ είμαι μέσα! :yahoo:

........Auto merged post: nm96027 πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για όσους φοβούνται τις αποστάσεις (εννοώ πως θα φτάσουμε εκεί) θυμίζω πως για παραλία έχουμε διαθέσιμο τον ηλεκτρικό και το τραμ, για μαραθώνα έχουμε ηλεκτρικό και για υμηττό έχουμε το μετρό αν το κάνουμε Κυριακή.

Ακούω γνώμες και συμμετοχές αλλιώς θα αρχίσουν τα ban...

Xαχαχαχα πεθαίνω για τα μυνήματα που δεν έχουν emoticon και λένε τέτοια πράγματα :p

Λοιπόν είμαι και εγώ μέσα πολύ! Και επειδή μένω ένα χιλιόμετρο από παραλία βαριέμαι να πάμε μόνο εκεί... προτιμώ υμμητό ξέρω γώ που δεν έχω πάει ποτέ, νιμι ξέρεις απο υμμητό καμια χωμάτινη διαδρομή και μετά να κατηφορίσουμε απο τα λημέρια μου?

Thomas8
09-06-11, 00:53
Τα ποδήλατα τώρα και στους λεωφορειόδρομους για το καλοκαίρι (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=81849&catid=3)...


ποδηλάτες θα πρέπει να τηρούν τις διατάξεις του ΚΟΚ και οφείλουν να παραχωρούν απόλυτη προτεραιότητα στα ΜΜΜ και στα υπόλοιπα οχήματα

Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω. Για τα λεωφορεία εντάξει, προφανώς, αλλά για τα υπόλοιπα γιατί? Δηλαδή αν χωθεί μπροστά από το ποδήλατο ταξί (εννοείται με έντονο κορνάρισμα ΜΕΤΑ τον ελιγμό) πάλι φταίει ο ποδηλάτης? Ή αν σε διασταύρωση χωρίς φανάρι στρίψει κάποιος ακριβώς μπροστά από το ποδήλατο?

harris
09-06-11, 01:23
Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω. Για τα λεωφορεία εντάξει, προφανώς, αλλά για τα υπόλοιπα γιατί? Δηλαδή αν χωθεί μπροστά από το ποδήλατο ταξί (εννοείται με έντονο κορνάρισμα ΜΕΤΑ τον ελιγμό) πάλι φταίει ο ποδηλάτης? Ή αν σε διασταύρωση χωρίς φανάρι στρίψει κάποιος ακριβώς μπροστά από το ποδήλατο?

Αυτό είναι το πρόβλημά σου εσένα; Το να βρεθείς να σου περνάει ξυστά το λεωφορείο δεν σε πειράζει; :p

ipo
09-06-11, 01:53
Τα ταξί δεν απαγορεύονται στους λεωφορειόδρομους; Νομίζω μόνο δημόσια ΜΜΜ, δίκυκλα και οχήματα ασφαλείας επιτρέπονται.

Αυτό που λέει ο Χάρης, είναι πράγματι επικίνδυνο. Ήδη σε κανονικές λωρίδες, σε δρόμους με 2-3 λωρίδες κυκλοφορίας, όπου τα ποδήλατα οφείλουν να κινούνται στο μέσον της λωρίδας, τα περισσότερα λεωφορεία σε περνάνε σε μικρή απόσταση και σταδιακά σε πλησιάζουν. Μέχρι να περάσει το πίσω μέρος του λεωφορείου έχεις βρεθεί σε απόσταση 30 cm από το λεωφορείο, κάτι το οποίο θεωρώ επικίνδυνο. Κανονικά θα έπρεπε να σε προσπερνούν αλλάζοντας κανονικά λωρίδα, κάτι το οποίο λίγοι ενσυνείδητοι οδηγοί λεωφορείων κάνουν.

Οπότε τίθεται θέμα με τις λεωφορειολωρίδες. Είναι οι λωρίδες που έχουν φτιαχτεί για να πηγαίνουν πιο γρήγορα τα ΜΜΜ και να μην κολλάνε στην κίνηση. Δεν είναι δυνατόν να αναγκάζονται τα λεωφορεία σε ζιγκ-ζαγκ (δεξιά-μεσαία λωρίδα), ούτε να πηγαίνουν στις ανηφόρες με 15 km/h που πάει το ποδήλατο.

Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει, αλλά η λύση είναι δύσκολη. Από τη μία είναι εντελώς εκτεθειμένος ο ποδηλάτης στη μεσαία λωρίδα (αν του απαγορευτεί ο λεωφορειόδρομος), από την άλλη είναι πάλι εκτεθειμένος στα λεωφορεία που θα περνούν ξυστά αν του επιτραπεί με τους όρους που διαβάσαμε και τέλος θα αργούν τα λεωφορεία στην εξυπηρέτηση του κοινού αν οι ποδηλάτες καταλαμβάνουν πλήρως τη λωρίδα. Δύσκολο τρίλημμα. :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σήμερα έκανα 30 km/h σε χαλαρό ρυθμό μέσα στην πόλη. Το απόγευμα πήγε να μου το χαλάσει με μία βροχή, αλλά ευτυχώς δεν κράτησε πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.