PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
09-06-11, 10:57
αντιγραφω το ποστ μου απο τους ποδηλατες για να μη γραφω τα ιδια...

παιδια η ανακοινωση δεν εχει νοημα ειναι ψιλοακυρη για εμας τους ποδηλατες μιας και ολοι μας σχεσον εδω και χρονια εκει κινομασταν (κανω λαθος?) χωρια που ειναι και λιγο επικινδυνο να ειμαστε στη μεσαι λωριδα με τις ταχυτητες που κινομαστε...

Ομως

-Συντομα θα αλλαξει ο ΚΟΚ και αποτι γνωριζω θα εχει πολλες διαταξεις για ποδηλατες (υποχρεωτικα κρανος φωτα κοκ) οποτε αυτο εντασσεται σε αυτα τα πλαισια

-επειδη απο αρκετες ασφαλιστικες υπαρχει σκεψη για ασφαλιση ποδηλατων/αναβατων (ηδη υπαρχει απο μια εταιρια) μιας και η αγορα ειναι μεγαλη, αυτη η ρυθμιση θα μας καταχυρωνει σε περιπτωση ατυχηματος...

Mouse Potato
09-06-11, 14:27
Πολλές επισημότητες διακρίνω και δεν μ' αρέσει... Άσε που για να μπαίνουν στο παιχνίδι και ιδιωτικές ασφαλιστικές, η "δωρεάν" και ελεύθερη μετακίνηση με το ποδήλατο θα αρχίσει να κοστίζει... Κάνω λάθος;

ipo
09-06-11, 14:39
Άσε που για να μπαίνουν στο παιχνίδι και ιδιωτικές ασφαλιστικές, η "δωρεάν" και ελεύθερη μετακίνηση με το ποδήλατο θα αρχίσει να κοστίζει... Κάνω λάθος;
Με δεδομένο ότι η φορολογική πολιτική καθορίζεται όχι σε λογικές βάσεις, αλλά παρατηρώντας τη νοοτροπία του κοινού, πιστεύω ότι πλησιάζει η ώρα που θα δούμε νομοθεσία που θα υποχρεώνει τους ποδηλάτες σε επιπλέον έξοδα.

Η αγορά αυτοκινήτου έχει πάρει την κατρακύλα (λίγες νέες ταξινομήσεις, καταθέσεις πινακίδων), μαζί της η αγορά των ασφαλειών, καθώς και η κατανάλωση βενζίνης, που μέχρι το 2009 αποτελούσαν σημαντικά φορολογικά έσοδα για το κράτος. Κάπως πρέπει να κλείσει η τρύπα και αν κοιτάξετε γύρω σας θα δείτε ότι πολύς κόσμος κάνει ποδήλατο, πολύ περισσότερος από τα προηγούμενα χρόνια.

Επειδή είναι δύσκολο να εισάγεις καινοτόμα νομοθεσία που υποχρεώνει σε έξοδα τους πολίτες, πιστεύω ότι σε πρώτη φάση θα μπει "τέλος ταξινόμησης" στα ποδήλατα που θα ενσωματωθεί στην τιμή πώλησής τους. Σαν να αυξάνεται δηλαδή ο Φ.Π.Α. από 23% σε 30% μόνο για ποδήλατα. Θα βρουν και μία δικαιολογία ("πάει για την κατασκευή ποδηλατοδρόμων") και θα το περάσουν.

Αργότερα υποθέτω ότι μπορεί να δούμε υποχρεωτική ασφάλιση στους ποδηλάτες και ακόμη πιο αργά τέλη κυκλοφορίας, πινακίδες/άδεια κυκλοφορίας, με το ανάλογο τίμημα. Άδεια οδήγησης δεν πιστεύω ότι θα ζητηθεί.

Mouse Potato
09-06-11, 14:45
Κάτι αντίστοιχο σκεφτόμουν κι εγώ. Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να ακολουθήσω την λογική (ή τον παραλογισμό) του κάθε κυβερνώντα που θέλει να βγάλει από την μύγα ξίγκι.

Τώρα όσον αφορά τον συντελεστή Φ.Π.Α. που αναφέρεις, υπάρχουν και οι αγορές από το εξωτερικό [αυτά ας τα σκέφτονται πριν ανεβάζουν τους συντελεστές και μειώνουν τους μισθούς aka μείωση της αγοραστικής μας δύναμης aka μείωση εσόδων για το κράτος]. Από εκεί και πέρα, μόνο εφόσον αισθανθώ ασφαλής, κάτι που προϋποθέτει την κατασκευή ποδηλατοδρόμων, αυστηρή νομοθεσία για τους παραβάτες κλπ, ίσως σκεφτώ την άμεση ή έμμεση φορολόγηση μου. Ημίμετρα όπως η κυκλοφορία σε λεωφορειοδρόμους κλπ, μόνο κακό κάνουν. Ας ελπίσω πως το κίνημα - αν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω έτσι - δεν θα κάτσει με σταυρωμένα χέρια σε περίπτωση μέτρων.

vamvakoolas
09-06-11, 15:56
ipo πριν λιγα χρονια ειχε αυξηθει ο ΦΠΑ στα ποδηλατα και τωρα οι εμποροι με το δικιο τους ζητουν να επιστρεψει σε εκεινο το καθεστως. Αλλα βρηκαν οι "αρχοντες" μελι αντε να το αφησουν...

Ειναι σιγουρο οτι σε λιγο καιρο θα ζητηθει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (και μαλλον ετσι πρεπει να γινει) τα γνωστα
φωτακια
κρανος
ισως και γιλεκο το βραδυ.
και σε αντιθετη περιπτωση προστιμο (πιστευω θα ειναι περιπου 50 ευρα).


Τωρα οι λεωφορειολωριδες δεν εντασσονται εκει αλλα κατα τη γνωμη μου στο παζαρι με ασφαλιστικες...

nm96027
09-06-11, 16:12
Eίμαι υπερ του υποχρεωτικού, φως, κράνος, γιλέκο. Καλά θα κάνουν να τα κάνουν υποχρεωτικά.

Τώρα για την ασφάλιση θα έλεγα πως δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική - αν και εγώ πολύ θα ήθελα να κάνω μία, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Έχει κάποιος link για την ασφαλιστική;

ipo
09-06-11, 16:18
Η Allianz είναι, αλλά δε γράφει κάτι στην ιστοσελίδα (http://www.allianz.com.gr) της για ποδήλατα. Πρέπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικώς.

http://www.podilates.gr/?q=node/12162

nm96027
09-06-11, 16:24
Βρήκα και αυτό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει: http://www.lifepartners.gr/page15.php

ipo
09-06-11, 16:30
Είμαι κατά του υποχρεωτικού γιλέκου. Ειδικά το καλοκαίρι, θα σκας άμα το φοράς κι ας είναι βράδυ. Κράνος και φώτα ας γίνουν υποχρεωτικά. Από εκεί και πέρα προσπαθούμε να φοράμε ρούχα με ανακλαστικές επιφάνειες, αλλά όχι και υποχρεωτικό γιλέκο.

kostantis
09-06-11, 16:37
Ετοιμάζω διαδρομή με υψομετρική διαφορά που θα σπάσει κόκκαλα.
Από τα 330μ στα ~2005 μέτρα και μετά ξανά στα 330μ...
Προσεχώς...:biggrin:

nm96027
09-06-11, 16:41
Ετοιμάζω διαδρομή με υψομετρική διαφορά που θα σπάσει κόκκαλα.
Από τα 330μ στα ~2005 μέτρα και μετά ξανά στα 330μ...
Προσεχώς...:biggrin:

:up:

Κατά που μεριά;:cool:

kostantis
09-06-11, 16:50
Κέντρο Νάουσας(330μ)->3-5 Πηγάδια Βάση(1430μ)->3-5 Πηγάδια κορυφή(2005μ)->Άγιο Πνεύμα(~1730μ)->3-5 Πηγάδια κορυφή και επιστροφή Νάουσα.
Η ανάβαση από την βάση στην κορυφή θα γίνει με λίφτ γιατί εάν ανέβω από τον χωματόδρομο που έχει α)θα χάσω πολύ χρόνο και δεν έχω τόσο διαθέσιμο, β)θα φτύσω αίμα.:tooth
Η κατάβαση θα γίνει όμως από τον χωματόδρομο και όχι με lift.
Ο χωματόδρομος είναι για FS σίγουρα αλλά θα την παλέψω και με το HT.

nm96027
09-06-11, 16:52
Κέντρο Νάουσας(330μ)->3-5 Πηγάδια Βάση(1430μ)->3-5 Πηγάδια κορυφή(2005μ)->Άγιο Πνεύμα(~1730μ)->3-5 Πηγάδια κορυφή και επιστροφή Νάουσα.
Η ανάβαση από την βάση στην κορυφή θα γίνει με λίφτ γιατί εάν ανέβω από τον χωματόδρομο που έχει α)θα χάσω πολύ χρόνο και δεν έχω τόσο διαθέσιμο, β)θα φτύσω αίμα.:tooth
Η κατάβαση θα γίνει όμως από τον χωματόδρομο και όχι με lift.
Ο χωματόδρομος είναι για FS σίγουρα αλλά θα την παλέψω και με το HT.

Tι να τα κάνεις καυμένε τα 2000 μέτρα; :lol: Έλα να ανέβουμε Καϊμακτσαλάν στα 2500...:whistle:

kostantis
09-06-11, 16:57
Αυτή την διαδρομή την έχω κάνει με 4x4 και ειδικά στο κατέβασμα επειδή κατέβαινα και πλακωμένος,λίγο wrc και έτσι χαχα,μόλις άρχισα να φτάνω χαμήλα ο πόνος που ένιωσα στα αυτιά δεν περιγράφεται.
Ένιωθα ότι θα σκάσουν τα τύμπανα μου+ότι είχα λίγη ζαλάδα.

Με το ποδήλατο δεν ξέρω πως θα είναι.
Δεν θα τρέχω πολύ στο κατέβασμα όπως και να έχει γιατί έχει κάτι λακουβάρες και κοτρόνες,απίστευτες.

ipo
09-06-11, 17:01
Δύσκολη διαδρομή ακούγεται, ακόμα και με το lift που θα χρησιμοποιήσεις. Από 330 μέτρα έως τη βάση είναι 1100 μέτρα ανάβαση. 17 km μήκος έχει αυτή η ανηφόρα; Η μέση κλίση, αν το βλέπω σωστά είναι 7-8% περίπου. Είναι ζόρι...

tsigarid
09-06-11, 17:24
Είμαι κατά του υποχρεωτικού γιλέκου. Ειδικά το καλοκαίρι, θα σκας άμα το φοράς κι ας είναι βράδυ. Κράνος και φώτα ας γίνουν υποχρεωτικά. Από εκεί και πέρα προσπαθούμε να φοράμε ρούχα με ανακλαστικές επιφάνειες, αλλά όχι και υποχρεωτικό γιλέκο.
Συμφωνώ απόλυτα. Τα φώτα και η προσεκτική (συντηρητική) οδήγηση αρκούν για το βράδυ. Όσο για το κράνος, απορώ πως υπάρχουν άνθρωποι (πιτσιρικάς ήμουνα και εγώ σε αυτούς) που δεν το φοράνε... Ειδικά το κράνος του ποδηλάτου είναι πολύ δροσερό, δεν είναι σαν τα τεράστια των μηχανών που ζεσταίνουν. :whip:

senkradvii
09-06-11, 17:55
Συμφωνώ και εγώ πως το γιλέκο είναι κάπως υπερβολή. Με την ίδια λογική θα πρέπει να φοράνε και όσοι καβαλάνε μηχανές και μηχανάκια.

Φώτα και κράνος βέβαια είναι απαραίτητα!

ipo
09-06-11, 18:04
Αν και φοράω πάντοτε κράνος, είχα διαβάσει πέρσι μία μελέτη που είχε δείξει ότι η υποχρεωτική χρήση κράνους σε κάποια χώρα (νομίζω Αυστραλία) δε μείωσε τα ατυχήματα και τους τραυματισμούς.

Απ' όσο θυμάμαι, η μελέτη ανέφερε ότι όποιος φοράει κράνος νιώθει περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με κάποιον που δε φοράει και τελικά προσέχει λιγότερο ο πρώτος. Επίσης σε συγκρούσεις με αυτοκίνητο το κράνος δε βοηθάει ιδιαίτερα αν γίνει το μοιραίο. Κυρίως προστατεύει από πτώσεις του ποδηλάτη, όχι από συγκρούσεις με άλλα οχήματα.

hedgehog
09-06-11, 18:08
....

Ειναι σιγουρο οτι σε λιγο καιρο θα ζητηθει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (και μαλλον ετσι πρεπει να γινει) τα γνωστα
φωτακια
κρανος
ισως και γιλεκο το βραδυ.
και σε αντιθετη περιπτωση προστιμο (πιστευω θα ειναι περιπου 50 ευρα).
....
τα φώτα για παράδειγμα τα αναφέρει ο ΚΟΚ ήδη... :)



[quote]Άρθρo 76
Φώτα πoδηλάτων
1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό.
Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα.

tsigarid
09-06-11, 18:30
ipo, το κράνος δεν προστατεύει από μικροτραυματισμούς αλλά από σοβαρά ή μοιραία περιστατικά. Οι στατιστικές για γενικούς τραυματισμούς δεν λένε κάτι σε αυτό το θέμα. Το χέρι σου θα το σπάσεις, είτε φοράς κράνος είτε όχι.
http://www.mikeoliveri.com/pics/demotivation/helmets.jpg :p

ipo
09-06-11, 18:58
Άρθρo 76
Φώτα πoδηλάτων
1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό.
Με τα bold εννοεί τους πλευρικούς ανακλαστήρες που μπαίνουν στους τροχούς;

Μάλλον καλυμμένος είμαι με μπροστινό φως, πίσω φως που έχει και ανακλαστική επιφάνεια, 4 ανακλαστήρες στα πετάλια και άλλους 4 στους τροχούς. Μέχρι πρόσφατα είχαν κι έναν λευκό μπροστά, αλλά τον έβγαλα για να χρησιμοποιήσω τη βάση του για το πίσω φως.



Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα.
Δηλαδή όλα τα άλλα ποδήλατα (π.χ. trekking, πόλης, fitness) πρέπει να έχουν ανακλαστικά και φώτα και τη μέρα;

senkradvii
09-06-11, 19:08
Δηλαδή όλα τα άλλα ποδήλατα (π.χ. trekking, πόλης, fitness) πρέπει να έχουν ανακλαστικά και φώτα και τη μέρα;

E καλά αυτό είναι ψιλό υπερβολή τώρα..

lewton
09-06-11, 20:04
Μια φορά στη ζωή μου έχω νιώσει το κράνος μου να χτυπάει με δύναμη την άσφαλτο.
Τα ενδεχόμενα είναι δύο:
-μου έσωσε τη ζωή
-λόγω του ότι ήταν αρκετά φαρδύ, αν δεν το φορούσα θα σταματούσε η κίνηση του κεφαλιού μου πριν αγγίξει την άσφαλτο, οπότε δε μου έσωσε τη ζωή
Τείνω στο πρώτο. :p

ipo
09-06-11, 20:09
Τώρα που το είπες, θυμήθηκα ότι η έρευνα έγραφε πως αλλάζει η ισορροπία του σώματος με τα 300-400gr στο πάνω μέρος του κεφαλιού και τείνει να βρίσκεται χαμηλότερα το κεφάλι στις πτώσεις, με την επιρροή του βάρους του κράνους κατά τα ατυχήματα.

EvilHawk
09-06-11, 20:13
Αν αλλάζει η ισορροπία με τα ποδηλατικά κράνη τότε με τα full face μοτοσυκλέτας τι θα έπρεπε να γίνεται; :p

Να φοράτε πάντα κράνος.

lewton
09-06-11, 20:20
Τώρα που το είπες, θυμήθηκα ότι η έρευνα έγραφε πως αλλάζει η ισορροπία του σώματος με τα 300-400gr στο πάνω μέρος του κεφαλιού και τείνει να βρίσκεται χαμηλότερα το κεφάλι στις πτώσεις, με την επιρροή του βάρους του κράνους κατά τα ατυχήματα.

Τελικά το κράνος έφταιγε. :p

ipo
09-06-11, 20:21
Πάντως έχω έναν γνωστό που έπεσε με το κεφάλι σε κράσπεδο και έσπασε το κράνος του. Αν δε φορούσε κράνος, μπορεί να μη ζούσε.

EvilHawk
09-06-11, 20:22
Μια φορά στη ζωή μου έχω νιώσει το κράνος μου να χτυπάει με δύναμη την άσφαλτο.
Τα ενδεχόμενα είναι δύο:
-μου έσωσε τη ζωή
-λόγω του ότι ήταν αρκετά φαρδύ, αν δεν το φορούσα θα σταματούσε η κίνηση του κεφαλιού μου πριν αγγίξει την άσφαλτο, οπότε δε μου έσωσε τη ζωή
Τείνω στο πρώτο. :p

Το σίγουρο είναι ότι θα σταματούσε το κεφάλι σου στην άσφαλτο χωρίς το κράνος.
Επίσης το κράνος παρέχει καλύτερη ασφάλεια όταν εφαρμόζει σφικτά στο κεφάλι, το φαρδύ κράνος έχει μικρότερη ασφάλεια.

lewton
09-06-11, 20:42
Το σίγουρο είναι ότι θα σταματούσε το κεφάλι σου στην άσφαλτο χωρίς το κράνος.
Επίσης το κράνος παρέχει καλύτερη ασφάλεια όταν εφαρμόζει σφικτά στο κεφάλι, το φαρδύ κράνος έχει μικρότερη ασφάλεια.
Σφιχτό ήταν, απλά λέγοντας φαρδύ εννοώ ότι είχε σχήμα κάπως πεταχτό αντί να είναι τέλεια κυκλικό και προσέθετε τουλάχιστον 3-4 πόντους στην ακτίνα του κεφαλιού μου.

kostantis
09-06-11, 21:12
Μία διόρθωση.
Το Άγιο Πνεύμα βρίσκεται σε ύψος 2.035m!

vamvakoolas
10-06-11, 11:15
se ζηλευω γμτ...

επειδη ειμαι και τρελος μη πολυβαζεις λεπτομεριες γιατι θα κανω καμμια καταδρομικη απο Αθηνα με ΜΤΒ και θα τρεχουμε μετα :p

ipo
10-06-11, 23:40
Όπως είπα και στο Νικουλάκη, την Παρασκευή το απόγευμα μάλλον θα επιχειρήσω ασφάλτινο γύρο Πεντέλης. Κηφισιά - Νέα Ερυθραία - Εκάλη - Δροσιά - Σταμάτα - Λίμνη Μαραθώνα - Καλέτζι - Μαραθώνας - Νέα Μάκρη - Διόνυσος. Είναι δύσκολη διαδρομή (τουλάχιστον για εμένα με το mountain) στην ανάβαση από Νέα Μάκρη προς Διόνυσο. Αλλά θέλω να το ξαναεπιχειρήσω κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι.

Αν σας ενδιαφέρει, ελάτε. Για σ/κ δεν ξέρω ακόμα, πρέπει να δω τον άνεμο για το windsurfing. :)
Έκανα πάλι τη διαδρομή. Αυτή τη φορά χρειάστηκαν περισσότερες στάσεις (10) στην ανηφόρα από τη Νέα Μάκρη προς τον Άγιο Πέτρο και μεγαλύτερης διάρκειας. Δεν ξέρω γιατί, αλλά κουραζόμουν πιο γρήγορα, παρόλο που γενικά νιώθω ότι έχει βελτιωθεί η φυσική μου κατάσταση. Ίσως δεν είχα φάει καλά.

Έκανα 60 χιλιόμετρα με μέση ταχύτητα 18 km/h. Είχε λίγη ζέστη, αλλά αρχίζω να τη συνηθίζω. Πολύ νερό και αντιηλιακό. :)

senkradvii
11-06-11, 02:16
Το ότι δεν είχες φάει καλά σε συνδυασμό με πιθανή αφυδάτωση λόγο ζέστης.

Mouse Potato
11-06-11, 11:58
Εγώ χθες το βράδυ έκανα πάλι την κλασσική διαδρομή (με κάποιες παραλλαγές) μέχρι τη βουλιαγμένη. 77km διαδρομής... Το βράδυ είναι εξαιρετικά για ποδηλασία... Α, στο γυρισμό πέτυχα και το Νικολάκη freeday... :p

Zus
11-06-11, 15:05
Η οδύσσεια ενός ποδηλάτη (http://news247.gr/kosmos/People-world/prostimo_astynomia_podhlatikes_lwrides_asteio_vinteo.1102148.html)

ipo
11-06-11, 16:23
Το έχει ανεβάσει ο Ψωλόρδος στα urls (https://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4184663&postcount=6732), από το YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bzE-IMaegzQ). Σχεδόν 2 εκατομμύρια θεάσεις μέσα σε 4 ημέρες.

Πιστεύω ότι είναι σωστή η στάση του αστυνομικού. Δεν μπορούμε να παραβλέπουμε μία παρανομία, επειδή υπάρχουν άλλες τριγύρω, ακόμη και χειρότερες. Ο ποδηλάτης θα ήταν δικαιολογημένος μόνο αν κοντά στο σημείο που πιάστηκε από το όργανο, υπήρχε εμπόδιο επί του ποδηλατοδρόμου. Αλλά δεν ήταν τέτοια η περίπτωση.

Γενικά θεωρώ εύστοχο το video και ευχάριστο, ενισχυτικό για την ποδηλατική κουλτούρα και αρκετά δυνατό για να στρέψει το ενδιαφέρον της πολιτείας κατά όσων κλείνουν τους ποδηλατόδρομους. Προσοχή όμως μην πάρετε τοις μετρητοίς τις πράξεις του. Σε περίπτωση σύγκρουσης με παράνομα σταθμευμένο όχημα, ο ποδηλάτης που το έχει δει φέρει μεγαλύτερη ευθύνη για την πρόσκρουση, σε σχέση με τον οδηγό που έχει σταθμεύσει παράνομα.

Ακόμα και στην Ελλάδα χρειαζόμαστε τη βοήθεια της τροχαίας και της δημοτικής αστυνομίας, διότι οι ποδηλατόδρομοι κλείνονται συστηματικά από άτομα που δείχνουν έλλειψη ποδηλατικής κουλτούρας, οδηγικής συνείδησης και αναισθησία. Επειδή κινούμαι τακτικά σε ποδηλατόδρομο, αναγκάζομαι σχεδόν κάθε φορά να ζητήσω από κόσμο να ανοίξει τον ποδηλατόδρομο. Μερικοί δε διστάζουν να παρκάρουν την ώρα που κινούμαι προς την κατεύθυνσή τους και να αποπειραθούν να δικαιολογηθούν "1 λεπτό θα κάνω μόνο".

Πρόσφατα μία κυρία με ανάγκασε να περιμένω 3 λεπτά για να πάει στη δουλειά της και να επιστρέψει, προτείνοντάς μου να κινηθώ ανάποδα σε μονόδρομο αυτοκινήτων, αντί να περιμένω να επιστρέψει. Μιλάμε για απερίγραπτη αναισθησία. Άλλοι ζητούν συγγνώμη, αλλά δε φεύγουν, πιστεύοντας ότι θα υποχωρήσω, αλλά πάντοτε περιμένω μέχρι να φιλοτιμηθούν. Λίγοι είναι εκείνοι που δείχνουν να "μετανιώνουν" και να απομακρύνονται άμεσα, ενώ κάποιοι φτάνουν στο σημείο να βρίζουν από πάνω τον "ενοχλητικό" ποδηλάτη που τους διώχνει από τη "θέση ολιγόλεπτης στάθμευσης".

pelasgian
11-06-11, 20:07
Αν και φοράω πάντοτε κράνος, είχα διαβάσει πέρσι μία μελέτη που είχε δείξει ότι η υποχρεωτική χρήση κράνους σε κάποια χώρα (νομίζω Αυστραλία) δε μείωσε τα ατυχήματα και τους τραυματισμούς.

Απ' όσο θυμάμαι, η μελέτη ανέφερε ότι όποιος φοράει κράνος νιώθει περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με κάποιον που δε φοράει και τελικά προσέχει λιγότερο ο πρώτος. Επίσης σε συγκρούσεις με αυτοκίνητο το κράνος δε βοηθάει ιδιαίτερα αν γίνει το μοιραίο. Κυρίως προστατεύει από πτώσεις του ποδηλάτη, όχι από συγκρούσεις με άλλα οχήματα.

χτες στο freeday έπεσε μία κοπελιά, έχασε ένα δοντάκι, έγινε μπλε μαρέν στη φάτσα και ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ. Αν ΔΕΝ φορούσε κράνος, θα την θυμόμασταν όλοι εμείς.

Πολύ δυσάρεστο με αυτή τη βρωμοζέστη, αλλά ακόμα πιο δυσάρεστο το να σκοτωθείς.

Κράνος, φώτα, ανακλαστικά, καθρέπτες και πάρτε και αυτό το καθρεπτάκι κράνους ή γυαλιών καθότι σε γλυτώνει από ΠΟΛΛΑ!

υ.γ. κοψαμε κάτι γύφτους που έκοβαν καλώδια ΔΕΗ και μετά πήραν στο κατόπι όσους γύρισαν ανάποδα την παιανίας κορωπίου και τους πλάκωσαν στα ... αυγά;

nm96027
11-06-11, 20:19
Πολύ δυσάρεστο με αυτή τη βρωμοζέστη, αλλά ακόμα πιο δυσάρεστο το να σκοτωθείς.



Σωστός γενικότερα, αλλά ενδεχομένως να μην είναι τόσο δυσάρεστο με την ζέστη το κράνος: αν βγεις πρωι για ποδήλατο, το κράνος λειτουργεί και ως καπέλο. ;)

ipo
11-06-11, 21:23
... πάρτε και αυτό το καθρεπτάκι κράνους ή γυαλιών καθότι σε γλυτώνει από ΠΟΛΛΑ!
Το είδα σε κάποιον γνωστό και μου άρεσε πολύ. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα.

Νikosanagn
11-06-11, 21:26
Εγώ χθες το βράδυ έκανα πάλι την κλασσική διαδρομή (με κάποιες παραλλαγές) μέχρι τη βουλιαγμένη. 77km διαδρομής... Το βράδυ είναι εξαιρετικά για ποδηλασία... Α, στο γυρισμό πέτυχα και το Νικολάκη freeday... :p

Έχασες δεν ήμουν, έχω να πάω παρα πολύ καιρό και δεν ξέρω αν θα ξαναπάω.

Mouse Potato
11-06-11, 21:38
Έχασες δεν ήμουν, έχω να πάω παρα πολύ καιρό και δεν ξέρω αν θα ξαναπάω.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής, το έχω σιχαθεί. Ειδικά χθες που βρέθηκα κάπου μέσα τους, επιβεβαίωσα ότι μερικοί εκεί μέσα κουβαλάνε μυαλά 10χρονου στην καλύτερη... Πέρα από την κίνηση που δημιουργήσανε στην παραλιακή [κακά τα ψέμματα: καλό χρυσό το ποδήλατο, αλλά ΠΣΚ βράδυ θα το δημιουργήσεις το πρόβλημα σε τέτοιες οδούς], αφού ανά στοιβάδες έπιαναν ακόμα και τις 2 δεξιές λωρίδες, σε κάποια φάση ήθελε ένα ταξί να σταματήσει δεξιά. Ο άνθρωπος έβγαλε το φλας του κανονικά και προσπαθούσε να μπει στην δεξιά λωρίδα, ανάμεσα στους ποδηλάτες. Πέρα από το γεγονός ότι δεν του επέτρεπαν να μπει, όταν τελικά κατάφερε και μπήκε, τον πλάκωσαν στα γιουχαρίσματα...

Τείνω να πιστέψω πως πολλοί έχουν τρομερά συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στο αυτοκίνητο - που στο κάτω κάτω στον δρόμο του είναι -και τους οδηγούς. Θα ταίριαζε απόλυτα το "έκανε η μύγα κ..λο και... αφόδευσε τον κόσμο όλο". Πιστεύω πως η μειοψηφία αυτών έχουν τέτοια μυαλά. Ευτυχώς που υπάρχουν ευσυνείδητα άτομα εκεί πέρα, χωρίς κόμπλεξ, που συντονίζουν όσο μπορούν αυτή την βόλτα.

ipo
11-06-11, 22:38
Τείνω να πιστέψω πως πολλοί έχουν τρομερά συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στο αυτοκίνητο - που στο κάτω κάτω στον δρόμο του είναι -και τους οδηγούς.
Ο δρόμος ανήκει σε όλα τα τροχοφόρα που κινούνται νόμιμα. Στα ποδήλατα, τα Ι.Χ., τα επαγγελματικά αυτοκίνητα, τις μοτοσυκλέτες και τα λεωφορεία. Όλοι πρέπει να τηρούν τον Κ.Ο.Κ. και να σέβονται τους άλλους οδηγούς. Κανονικά το freeday θα έπρεπε να καταλαμβάνει μία μόνο λωρίδα για να μη δημιουργεί κυκλοφοριακό πρόβλημα.

Θα έπρεπε να αφήσουν τον ταξιτζή να μπει στη δεξιά λωρίδα, αλλά ίσως το γιουχάρισμα το έφαγε επειδή έκανε στάση σε περιοχή που απαγορεύεται. Νομίζω ότι επί της παραλιακής απαγορεύεται η στάση και η στάθμευση.

Το Freeday είναι ωραίο σαν θεσμός, αλλά δεν παύει να δημιουργεί πρόβλημα τέτοια μαζική οργάνωση, όπως άλλωστε δημιουργείται σε πορείες, σε συναυλίες, σε αθλητικά δρώμενα, όπου η μεγάλη συγκέντρωση πλήθους και οχημάτων χειροτερεύει έντονα τις κυκλοφοριακές συνθήκες.

Ακόμα και το γεγονός ότι κλείνουν κάθετους δρόμους, με αφήνει σκεπτικό. Από τη μία θα χαλάσει η συνοχή, αν κάποιοι κολλάνε πίσω, από την άλλη το ποδήλατο δεν έχει επιπλέον δικαιώματα επί του δρόμου για να απαιτεί με τη δύναμη του πλήθους την προτεραιότητα. Ειδικά το freeday, δεν είναι μία πορεία, αλλά ένας θεσμός με συστηματική επανάληψη. ΟΚ, την Παρασκευή μετά τις 22:00 δεν υπάρχει η κίνηση της ημέρας, αλλά φαντάζομαι ότι θα κάνει τη ζωή δύσκολη σε αρκετούς οδηγούς, στα σημεία απ' όπου περνάει, ειδικά αν δεν μένει ελεύθερη λωρίδα.

Έχοντας βρεθεί σε μικρότερες ποδηλατικές ομάδες, έχω πει στους οργανωτές, ότι δε θεωρώ σωστό το κλείσιμο των δρόμων. Ειδικά όταν υπάρχει φανάρι και βλέπεις να περιμένουν στον κάθετο δρόμο 5 αμάξια, πρέπει να τα αφήνεις να περάσουν κι όχι να τα σταματάς και μετά να επιβάλεις το ρυθμό σου. Ο άλλος π.χ. μπορεί να έχει κανονίσει να πάει κάπου συγκεκριμένη ώρα και δεν έχει προβλέψει ότι θα χάσει 15 λεπτά εξαιτίας του Freeday.

Καγγουριές και συμπεριφορές ελιτισμού αυξάνουν το μίσος των αυτοκινητιστών προς το ποδήλατο, αντί να τους εμπνέουν σεβασμό και προσοχή.



Υ.Γ.: Σιγά μη δεν ξαναπάει ο Νικουλάκης Freeday. :p Mouse έχεις πάει πολλές φορές;

Νikosanagn
11-06-11, 23:04
Αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους έχω ξενερώσει κι εγώ...

Mouse Potato
12-06-11, 00:03
@ipo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Στην περίπτωση όμως του ταξί, του οποίου ο οδηγός υποθέτω σταμάτησε για να αφήσει πελάτη, που ναι μεν είναι παράνομο, αλλά από την άλλη δεν έχεις τους δρόμους με περιοχές στάσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα, πιστεύω πως ήταν λάθος το γιουχάρισμα. Όπως ο ίδιος σεβάστηκε το πλήθος και την πολύ χαμηλή ταχύτητα του ποδηλάτη, ο οποίος πολλές φορές έπιανε και 2 λωρίδες με προσπεράσεις κλπ, έτσι και εκείνος πρέπει να τον σεβαστεί και να του παραχωρήσει προτεραιότητα εκεί που μπορεί.

Όσον αφορά το κλείσιμο των κάθετων οδών, βρίσκομαι σε δίλημμα. Σίγουρα από την μια πρέπει να σέβεσαι τους φωτεινούς σηματοδότες όπως και οι υπόλοιποι στον δρόμο (aka δεν αποτελείς εξαίρεση επειδή βρίσκεσαι επί της οδού με κάτι "μη συνηθισμένο"), από την άλλη όμως, σε τόσο μεγάλο αριθμό ποδηλάτων, κινδυνεύεις να χάσεις το δέσιμο της ομάδας. Το τελευταίο μπορεί να προκαλέσει αργοπορία ή/και ατύχημα.

Συνήθιζα να πηγαίνω κάθε Παρασκευή πριν 1+ χρόνο αλλά πλέον απέχω. Προτιμώ να βγαίνω μόνος μου ή με μικρή παρέα...

pelasgian
12-06-11, 00:24
Σωστός γενικότερα, αλλά ενδεχομένως να μην είναι τόσο δυσάρεστο με την ζέστη το κράνος: αν βγεις πρωι για ποδήλατο, το κράνος λειτουργεί και ως καπέλο. ;)

Κάνω ένα κόλπο που είναι ευκολο με ίσιο (και λίγο :lol: ) μαλλί.

Βρέχω τα μαλλιά και τα χτενίζω πίσω, βάζω το κράνος και ο αέρας που φυσάει δουλεύει ως aircondition.

Παραμένεις υγρός για πολύ ώρα λόγω ιδρώτα, αλλά για να μην σου μυρίζει το κράνος τραγοπουρτσίλα, πάρε ένα πανάκι και σκούπιζε τα μαλλιά μία στο τόσο, βρέχε το κεφάλι σου με νερό, ξανά χτένισμα κλπ κλπ. Που και που ρίχνε κάνα καθάρισμα στο κράνος (δύο τρεις φορές στη διαδρομή.)

ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΣΑΚΙΣΗ (ακούς George!) το μαλλί πίσω κολλημένο σε στυλ Κωνσταντάρα είναι όλα τα λεφτά, ειδικά αν έχεις και τριχωτό στήθος και μπορείς να βάλεις κάνα χαϊμαλί επάνω και να το συνδυάσεις με παντελόνι τσάκιση, καμπάνα και πουκαμισάκι λουλουδάτο.

Το παν είναι να έχεις στυλ ρε παιδί μου :)

Αν μη τι άλλο τον ποδηλάτη που κατεβαίνει, βγάζει κράνος, βρέχει μαλλί και τραβάει μία τσατσαριά πριν πάει στο καφέ, τον σέβεσαι :)

ipo
12-06-11, 00:32
ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΣΑΚΙΣΗ (ακούς George!) το μαλλί πίσω κολλημένο σε στυλ Κωνσταντάρα είναι όλα τα λεφτά, ειδικά αν έχεις και τριχωτό στήθος και μπορείς να βάλεις κάνα χαϊμαλί επάνω και να το συνδυάσεις με παντελόνι τσάκιση, καμπάνα και πουκαμισάκι λουλουδάτο.
...
Αν μη τι άλλο τον ποδηλάτη που κατεβαίνει, βγάζει κράνος, βρέχει μαλλί και τραβάει μία τσατσαριά πριν πάει στο καφέ, τον σέβεσαι :)
Η χοντρή χρυσή αλυσίδα στο λαιμό σου λείπει και θα είσαι άρχοντας. :p

Φανερός Πράκτωρ
12-06-11, 02:41
Κάνω ένα κόλπο που είναι ευκολο με ίσιο (και λίγο :lol: ) μαλλί.

Βρέχω τα μαλλιά και τα χτενίζω πίσω, βάζω το κράνος και ο αέρας που φυσάει δουλεύει ως aircondition.

Παραμένεις υγρός για πολύ ώρα λόγω ιδρώτα, αλλά για να μην σου μυρίζει το κράνος τραγοπουρτσίλα, πάρε ένα πανάκι και σκούπιζε τα μαλλιά μία στο τόσο, βρέχε το κεφάλι σου με νερό, ξανά χτένισμα κλπ κλπ. Που και που ρίχνε κάνα καθάρισμα στο κράνος (δύο τρεις φορές στη διαδρομή.)

ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΤΣΑΚΙΣΗ (ακούς George!) το μαλλί πίσω κολλημένο σε στυλ Κωνσταντάρα είναι όλα τα λεφτά, ειδικά αν έχεις και τριχωτό στήθος και μπορείς να βάλεις κάνα χαϊμαλί επάνω και να το συνδυάσεις με παντελόνι τσάκιση, καμπάνα και πουκαμισάκι λουλουδάτο.

Το παν είναι να έχεις στυλ ρε παιδί μου :)

Αν μη τι άλλο τον ποδηλάτη που κατεβαίνει, βγάζει κράνος, βρέχει μαλλί και τραβάει μία τσατσαριά πριν πάει στο καφέ, τον σέβεσαι :)

Συγγνώμη, δεν κρατήθηκα! :p

http://www.latestbuy.com.au/img/product-Images/mank-350c.jpg

pelasgian
12-06-11, 10:33
Η χοντρή χρυσή αλυσίδα στο λαιμό σου λείπει και θα είσαι άρχοντας. :p

«Άρχοντας είμαι» (c) Pelasgian 2011, αλλά η χοντρή χρυσή αλυσίδα είναι κάτι να το σκεφτεί κανείς.
(Και στην συνέχεια να το απορρίψει αν θέλει να συνεχίσει να ζει κυκλοφορόντας στο κέντρο).

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συγγνώμη, δεν κρατήθηκα! :p

http://www.latestbuy.com.au/img/product-Images/mank-350c.jpg

σουσπανσουάρ-κίνι της nike;

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

να ρε το πρότυπο:
http://2.bp.blogspot.com/_1Kcv6ltYI-U/TU0gIRyAJpI/AAAAAAAAA_o/ZzkM0Djsu1M/s1600/konstantaras_papagiannopoulos_h_633_451.jpg

ipo
12-06-11, 23:12
Σταμάτησε η βροχή το απόγευμα και έβγαλε ήλιο, οπότε επιχείρησα έναν ακόμη λιμνομαραθώνιο. Λασπώθηκα λίγο από τους βρεγμένους δρόμους, αλλά γλίτωσα τη ζέστη των προηγούμενων ημερών. Λίγος κόσμος, αλλά υπέροχος καιρός.

Στην επιστροφή, μετά τη Σταμάτα, δοκίμασα να περάσω από Ροδόπολη από τη Λεωφόρο Ροδοπόλεως, αλλά τελικά δεν αξίζει. Ανεβαίνεις κάτι λόφους και καταλήγεις σχετικά ψηλά, στο Διόνυσο.

nm96027
13-06-11, 14:23
Σήμερα πρωί-πρωί ανέβηκα Υμηττό, όχι τέρμα, μέχρι τον αναμεταδότη του ΟΤΕ, στα 620. Αν πάρουμε ως αρχή της ανάβασης την γέφυρα της Κατεχάκη στα 320 μέτρα, μιλάμε για ανάβαση 300 μέτρων σε 5.6 km. Ipo αν θυμάμαι καλά το υπολόγιζες λίγο παραπάνω ή όχι;

Πάντως (αν και το έχω κάνει πολλές φορές) δεν κουράστηκα ιδιαίτερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.