PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
13-06-11, 14:54
Δεν έχω ανέβει Υμηττό με το ποδήλατο, ενώ πάνε πάρα πολλά χρόνια που το είχα κάνει με αυτοκίνητο, οπότε δεν θυμάμαι.

Οι εκτιμήσεις μου βασίζονται στο Google Earth, όπου βλέπω πολλούς δρόμους να ανεβαίνουν τον Υμηττό. Δεν ξέρω ποιοι από αυτούς είναι βατοί και ποιον παίρνεις εσύ.

Αν κατάλαβα καλά, παίρνεις τη Λεωφόρο Εθνικής Αντιστάσεως στην Καισαριανή, κατόπιν Δημητρίου Καραμολέγκου και περνάς κάτω από τη γέφυρα της Κατεχάκη (http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=37.965414,23.788104&spn=0.014599,0.021179&z=16) που βρίσκεται πάνω από την Καισαριανή, αλλά σε ύψος 280 μέτρων (το 320μ που είπες με μπέρδεψε). Μετά δεν ξέρω προς τα πού κατευθύνεσαι, διότι βλέπω πολλούς δρόμους να ανεβαίνουν τον Υμηττό.

Η κορυφή του Υμηττού είναι στα 1026 μέτρα, ενώ το πάρκο κεραιών είναι περίπου στα 900 μέτρα. Μπορείς σε παρακαλώ να φτιάξεις το σκαρίφημα της διαδρομής σε Google Earth (ή Google Maps) για να το δούμε; Πάντως όπως το περιγράφεις, με 5-6% κλίση δεν είναι πολύ δύσκολο, εκτός αν σε κάποια σημεία αυξάνει πολύ και σε άλλα έχει οριζόντιο δρόμο.

tsigarid
13-06-11, 16:11
Χτες αποφάσισα να πάω μια βόλτα μόνος, με σκοπό να γυμναστώ και λίγο, όχι απλά να κάνω βόλτα. Πήρα το ποτάμι προς το βορρά και μόλις τελείωσε ο δρόμος γύρισα πίσω. 26km σε 1:20, μια χαρά. Είναι εξαιρετική βόλτα, σκέφτομαι μήπως αξίζει να ξυπνάω μια ώρα νωρίτερα το πρωί και να την επαναλαμβάνω που και που...

manicx
14-06-11, 14:47
Καρέκλες έξω... Κι έχω έρθει δουλειά με ποδήλατο και δεν έχω και αδιάβροχο. Βλέπω μαζί με το πετάλι να τραβάω και κουπί...

blade_
15-06-11, 04:22
Τείνω να πιστέψω πως πολλοί έχουν τρομερά συμπλέγματα κατωτερότητας απέναντι στο αυτοκίνητο - που στο κάτω κάτω στον δρόμο του είναι -και τους οδηγούς. Θα ταίριαζε απόλυτα το "έκανε η μύγα κ..λο και... αφόδευσε τον κόσμο όλο". Πιστεύω πως η μειοψηφία αυτών έχουν τέτοια μυαλά. Ευτυχώς που υπάρχουν ευσυνείδητα άτομα εκεί πέρα, χωρίς κόμπλεξ, που συντονίζουν όσο μπορούν αυτή την βόλτα.


θα συμφωνησω απολυτα..την εχουν δει οι περισσοτεροι αρχοντες της ασφαλτου ναουμ κ του πεζοδρομιου επισης..κοψτε κατι..

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 7 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης αυτο που με τρελαινει ειναι το κουδουνακι στον πεζοδρομο...κατσε ρε φιλε..εμ ενοχλεις τους πεζους,εμ τους σπας κ τα @@,για να περασεις?

ipo
16-06-11, 17:59
Την τελευταία εβδομάδα που έχει συννεφιά έκανα 2 ακόμα λιμνομαραθώνιους, μία Νέα Μάκρη και δύο εξορμήσεις εντός της πόλης (Ψυχικό, Αγία Παρασκευή). 200 km συνολικά. Ωραίος καιρός για βόλτες. :)

Ψήνεται κανείς για ποδηλατοβόλτα το Σάββατο;

pelasgian
16-06-11, 21:12
επισης αυτο που με τρελαινει ειναι το κουδουνακι στον πεζοδρομο...κατσε ρε φιλε..εμ ενοχλεις τους πεζους,εμ τους σπας κ τα @@,για να περασεις?

αν είναι «ντριν» = «μεγάλε περνάω πρόσεξε μην τρομάξεις» είναι οκ.
αν είναι «ντριν-ντριν-ντριν» = «ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ» ....

είναι διαφορετικό.

Επίσης είναι δρόμος ήπιας κυκλοφορίας τις περισσότερες φορές και όχι πεζόδρομος.

blade_
16-06-11, 21:30
εννοειται αυτο που λες..σε μας ομως που ειμαστε τουριστικο μερος...ε κατσε ρε φιλε..εγω ντρεπομαι να περναω με το ποδηλατο κ συνηθως κανω κυκλο..εσυ τι εισαι?

pelasgian
16-06-11, 21:35
Να σου πω κάτι;
στον δρόμο ενοχλούμε τα αυτοκίνητα
στο πεζόδρομου τους πεζούς
στο πεζοδρόμιο «δεν κάνει»
στον λεωφορειόδρομο τα λεωφορεία.

Δε πα να δουν αν έρχομαι;

Ούτε θόρυβο κάνω, ούτε καυσαέρια παράγω, ούτε τόπο πιάνω, ούτε κλείνω τα πεζοδρόμια, ούτε χαλάω τους δρόμους, ούτε ενοχλώ τον οποιονδήποτε δεν θέλει να ενοχληθεί.

Στη τελική, στην Αγγλία οι ποδηλατόδρομοι είναι ΠΑΝΤΑ πάνω στο πεζοδρόμιο και σπάνια πάνω στον δρόμο. Ε, ας φτιάξουν ποδηλατοδρόμους για να μην τους ενοχλούμε. Και αυτοί μας ενοχλούνε. Αν αυτός κάνει τουρισμό, εγώ πάω στη δουλειά μου.

ipo
16-06-11, 21:55
Θεωρώ απαράδεκτο να αναγκάζεις πεζό να κάνει έστω κι ένα βήμα πιο δίπλα όταν κινείται σε πεζόδρομο, προκειμένου να χωρέσεις εσύ με το ποδήλατο. Κινήσου στον πεζόδρομο όταν δεν υπάρχει εναλλακτική, αλλά με υπομονή και αποδίδοντας πάντοτε προτεραιότητα σε όλους τους πεζούς και γνωρίζοντας ότι δεν είναι αυτή η κανονική θέση του ποδηλάτου.

Το ποδήλατο πρέπει να πηγαίνει είτε από το δρόμο, είτε από ποδηλατόδρομο. Το γεγονός ότι δυστυχώς δεν έχουμε ποδηλατόδρομους στη χώρα και ταυτόχρονα πολλοί οδηγοί δεν σέβονται τα ποδήλατα, δεν δίνει το δικαίωμα στους ποδηλάτες να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους πεζούς.

tsigarid
16-06-11, 21:59
Θεωρώ απαράδεκτο να αναγκάζεις πεζό να κάνει έστω κι ένα βήμα πιο δίπλα όταν κινείται σε πεζόδρομο, προκειμένου να χωρέσεις εσύ με το ποδήλατο. Κινήσου στον πεζόδρομο όταν δεν υπάρχει εναλλακτική, αλλά με υπομονή και αποδίδοντας πάντοτε προτεραιότητα σε όλους τους πεζούς και γνωρίζοντας ότι δεν είναι αυτή η κανονική θέση του ποδηλάτου.

Το ποδήλατο πρέπει να πηγαίνει είτε από το δρόμο, είτε από ποδηλατόδρομο. Το γεγονός ότι δυστυχώς δεν έχουμε ποδηλατόδρομους στη χώρα και ταυτόχρονα πολλοί οδηγοί δεν σέβονται τα ποδήλατα, δεν δίνει το δικαίωμα στους ποδηλάτες να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους πεζούς.
Συμφωνώ σε κάθε λέξη. :oneup:

sdikr
16-06-11, 22:00
Να σου πω κάτι;
στον δρόμο ενοχλούμε τα αυτοκίνητα
στο πεζόδρομου τους πεζούς
στο πεζοδρόμιο «δεν κάνει»
στον λεωφορειόδρομο τα λεωφορεία.

Δε πα να δουν αν έρχομαι;

Ούτε θόρυβο κάνω, ούτε καυσαέρια παράγω, ούτε τόπο πιάνω, ούτε κλείνω τα πεζοδρόμια, ούτε χαλάω τους δρόμους, ούτε ενοχλώ τον οποιονδήποτε δεν θέλει να ενοχληθεί.

Στη τελική, στην Αγγλία οι ποδηλατόδρομοι είναι ΠΑΝΤΑ πάνω στο πεζοδρόμιο και σπάνια πάνω στον δρόμο. Ε, ας φτιάξουν ποδηλατοδρόμους για να μην τους ενοχλούμε. Και αυτοί μας ενοχλούνε. Αν αυτός κάνει τουρισμό, εγώ πάω στη δουλειά μου.

Εδώ όμως αφού δεν έχουμε ποδηλατοδρόμους (που εκεί αν δεί ο ποδηλάτης τον πεζό τον χέζει) τότε καλό είναι να είμαστε ποιο χαλαροί

Συγνώμη αλλά το πεζοδρόμιο είναι ακριβώς αυτό, δρόμος για πεζούς

Νikosanagn
16-06-11, 22:03
Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα, και πρέπει και οι ίδιοι να σέβονται τα ποδήλατα στους ποδηλατόδρομους.

pelasgian
16-06-11, 22:10
Αν δεν υπάρχουν δρόμοι ειδικά για ποδήλατα, ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.

Στη χώρα που το δικαίωμα στην ύπαρξη κατακτιέται διά των διαγκωνισμών, τα ποδήλατα ρίχνουν κάτι ΑΓΚΩΝΙΕΣ, μην σε πάρουν.

Λέμε για τους ΕΛΛΗΝΕΣ πεζούς που περπατούν στην άκρη ή τη μέση ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ χωρίς να κοιτάν ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ; Αυτοί ζούνε συμπτωματικά!

Δεν χρειάζεται να ανέβεις εσύ στο πεζοδρόμιο για να σε πάρουν παραμάζωμα. Πάνε αυτοί ΜΟΝΙΜΩΣ στον δρόμο.

Ορισμένοι δεν πάνε καν στην άκρη, πάνε ακριβώς στη μέση του δρόμου. Όχι πεζόδρομου. Και με την πλάτη στη κίνηση.

Εγώ κινδυνεύω περισσότερο από τον πεζό. Ο πεζός τι θα κάνει; Θα πέσει; Δεν τον γράφω όπως με γράφει, αλλά μην μου γυρίσετε το στομάχι ανάποδα με την «αγιογραφία» του έλληνα πεζού, γιατί μόλις έφαγα.

Δεν υπάρχουν πιο απρόβλεπτοι επικίνδυνοι ηλίθιοι στο κόσμο.

ipo
16-06-11, 22:16
Εμένα με ενοχλούν οι πεζοί που πηγαίνουν από τον ποδηλατόδρομο και εκνευρίζονται που περνάς δίπλα τους. Δε φτάνει που κάνουμε υπομονή και δεν τους λέμε τίποτα, ειδικά σε δρόμους όπου δεν υπάρχει πεζοδρόμιο, τους πειράζει κι από πάνω "τα ποδήλατα μας έλειπαν τώρα", "δεν έχεις κουδουνάκι;". Όσοι απομακρύνονται από τον ποδηλατόδρομο όταν σε βλέπουν ή ζητούν συγγνώμη, δε με ενοχλούν καθόλου.

Δε θεωρώ κακό ένας πεζός να κινείται προσεκτικά στον ποδηλατόδρομο, όταν αυτός είναι ελεύθερος, σε σημεία όπου δεν υπάρχει πεζοδρόμιο. Αλλά οφείλει να προσέχει τα ποδήλατα, να τους παραχωρεί προτεραιότητα όταν πλησιάζουν και σίγουρα να μην γκρινιάζει στους ποδηλάτες.

Μικρό το κακό με τους πεζούς πάντως. Προσωπικά χαίρομαι που τους βλέπω, μαζί με τους δρομείς και άλλους. Λέμε και καμία καλημέρα ή κανένα ευχαριστώ, οπότε υπάρχει διάθεση καλής επικοινωνίας.

Το χειρότερο είναι οι οδηγοί των αυτοκινήτων που παρκάρουν στον ποδηλατόδρομο. Είναι πολλοί εκείνοι που το θεωρούν ένα καλό μέρος για παρκάρισμα. Σε μέρα που λειτουργούν τα καταστήματα, θα αναγκαστώ να ζητήσω κάθε φορά από μερικούς να μου ανοίξουν το δρόμο και να ακούσω τη γκρίνια τους.

Νikosanagn
16-06-11, 22:19
Το χειρότερο είναι οι οδηγοί των αυτοκινήτων που παρκάρουν στον ποδηλατόδρομο. Είναι πολλοί εκείνοι που το θεωρούν ένα καλό μέρος για παρκάρισμα. Σε μέρα που λειτουργούν τα καταστήματα, θα αναγκαστώ να ζητήσω κάθε φορά από μερικούς να μου ανοίξουν το δρόμο και να ακούσω τη γκρίνια τους. :lol::lol:

Αυριο το freeday πάει Σαλαμίνια... λέω να πάω.

ipo
16-06-11, 22:22
Γελάς Νικουλάκη, επειδή είδες μία φορά έναν να το κάνει. Δυστυχώς το συναντώ σχεδόν κάθε φορά που θα πάρω ποδηλατόδρομο, ενώ πολλοί δεν έχουν καν το ήθος να υποχωρήσουν σε μία ευγενική νύξη. Νομίζουν ότι ο ποδηλάτης είναι ένας ενοχλητικός άνθρωπος που κινείται στις θέσεις παρκαρίσματος.

sdikr
16-06-11, 22:28
Αν δεν υπάρχουν δρόμοι ειδικά για ποδήλατα, ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ.

Στη χώρα που το δικαίωμα στην ύπαρξη κατακτιέται διά των διαγκωνισμών, τα ποδήλατα ρίχνουν κάτι ΑΓΚΩΝΙΕΣ, μην σε πάρουν.

Λέμε για τους ΕΛΛΗΝΕΣ πεζούς που περπατούν στην άκρη ή τη μέση ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ χωρίς να κοιτάν ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ; Αυτοί ζούνε συμπτωματικά!

Δεν χρειάζεται να ανέβεις εσύ στο πεζοδρόμιο για να σε πάρουν παραμάζωμα. Πάνε αυτοί ΜΟΝΙΜΩΣ στον δρόμο.

Ορισμένοι δεν πάνε καν στην άκρη, πάνε ακριβώς στη μέση του δρόμου. Όχι πεζόδρομου. Και με την πλάτη στη κίνηση.

Εγώ κινδυνεύω περισσότερο από τον πεζό. Ο πεζός τι θα κάνει; Θα πέσει; Δεν τον γράφω όπως με γράφει, αλλά μην μου γυρίσετε το στομάχι ανάποδα με την «αγιογραφία» του έλληνα πεζού, γιατί μόλις έφαγα.

Δεν υπάρχουν πιο απρόβλεπτοι επικίνδυνοι ηλίθιοι στο κόσμο.

Καλά ξέφυγες!
Δεν υπάρχουν δρόμοι για να βγώ με το (πως τα λένε εκείνα με τις τεράστιες ρόδες) όποτε θα βγώ όπου μου κατέβει!!

Και ναι υπάρχουν ποιο χάλια περιπτώσεις, πεζός που πήρε ποδήλατο και νομίζει οτι έπιασε τον παπά απο τα γένια

pelasgian
16-06-11, 22:37
Αυτά είναι πταίσματα αγαπητέ μου.

Κέντρο άμα πας, κινδυνεύει η ζωή σου από τους ηλίθιους.

Σε βλέπει ότι περνάς στο τέρμα πάντα δεξιά και ότι ακριβώς δίπλα σου έρχεται αμάξι. Ε, θα πεταχθεί μπροστά σου για να περιμένει ΚΑΤΩ από το πεζοδρόμιο το φανάρι.

Ο άλλος κάθεται και τα ξύνει με άλλον αργόσχολο και έχουν και οι δύο τα κοπρόσκυλά τους λυμένα.

Περνάω, με γαυγίζουν, παίρνω ανάποδες και τα στρώνω στο κυνήγι με το ποδήλατο γύρω γύρω και μου ζητάνε τα ρέστα επειδή «πάτησα» το σκύλο με το μπροστινή ρόδα (ίσα που τον ακούμπησα για να μην με δαγκώσει).

Φταίω εγώ αν πάρω και αυτόν στο κυνήγι με το ποδήλατο μετά;

Λέγοντας για σκύλους...

Σκηνικό στην Ιερά οδό σήμερα...

ΤΡΕΙΣ σκύλοι κλασικά να κυνηγήσουν τον ποδηλάτη.

Είχα κάτι νεύρα τσαρτάλια με τις εξετάσεις, οπότε πρέπει εκείνο το ΑΡΓΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ να ακούστηκε στο υπερπέραν γιατί μετά πόναγε ο λαιμός μου.

Αποτέλεσμα: οι σκύλοι έκαναν επιτόπου και τα γαυγίσματα σταμάτησαν αμέσως. Μετά με πέρασε ένας παπάκιας που γέλαγε ακόμα.

Ευτυχώς δηλαδή που είχα λύκο, ροντβάιλερ και μολοσό και τα έχω όλα χ....σμένα, όμως ποδηλάτης που δεν είναι «άνετος» μπορεί να βρεθεί πατημένος αν τα χάσει.

Τόσοι οι κίνδυνοι λόγω αγένειας ή ηλιθιότητας ή κρατικής αδιαφορίας και συζητάμε για την καλή συμπεριφορά των ποδηλατών;

Εδώ έριξε ένα ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ και επειδή δεν λειτουργεί ΚΑΝΕΝΑ αποχετευτικό στις άκρες των δρόμων και οι δρόμοι είναι πίστες μότοκροςς και βράχηκε μέχρι και το βρακί μου και θα μας πούνε για τους «καουμπόυδες ποδηλάτες που δεν προσέχουν»;

Δεν πάνε να δουν αν έρχομαι;

υ.γ. εσύ λες για bigfooter, εγώ ξέφυγα;

ipo
16-06-11, 22:43
Εδώ έριξε ένα ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ και επειδή δεν λειτουργεί ΚΑΝΕΝΑ αποχετευτικό στις άκρες των δρόμων και οι δρόμοι είναι πίστες μότοκροςς και βράχηκε μέχρι και το βρακί μου ...
Άρχοντα, δε σε κράτησε στεγνό το παντελονάκι μπριτάνια; :p


Όσοι ενοχλούνται από τους πεζούς, να κάνουν μία βόλτα από τον ποδηλατόδρομο της Νέας Ερυθραίας - Εκάλης. Τώρα που καλοκαίριασε έχει γεμίσει καλλίγραμμες κοπελίτσες. Άλλες πάνε βόλτα τα σκυλιά τους, άλλες περπατούν, πολλές τελευταία τρέχουν. Αυτές δεν ενοχλούν και κάνουν αμέσως στην άκρη με χαμόγελο. Οι γκρινιάρες γριές σου τη σπάνε... :p

pelasgian
16-06-11, 22:52
Η γκρίνια δεν με ενοχλεί, έχω προπόνηση και αντιπαντοφλικά μέτρα.

Το να κλείσει ολη τη κυκλοφορία ένας κ...ς σαν πλανήτης βέβαια είναι ένα θέμα, αρκεί να μην βιάζομαι.

Πλάκα πλάκα, το το μπριτάνια στέγνωσε αμέσως, ενώ το μακώ που φορούσα επάνω έμεινε μούσκεμα όλη τη διαδρομή.

Το μακώ πρέπει να πλυθεί σε υψηλή θερμοκρασία για να καθαρίσει από τις λάσπες, το μπριτάνια θέλει ένα νεράκι και άπλωμα χωρίς σίδερο.

Εξού και το «rule britannia! rule the waves: britons never will be slaves»

υ.γ. φυσικά αυτά δεν τα ξέρεις, διότι έχεις πλύστρα, εγώ όμως δεν έχω ;) :p

υ.γ.2 ένας πισινός μένει χαρούμενος όταν συνδυάζει ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ παντελόνι που στεγνώνει γρήγορα με μία πολύ πολύ πολύ ΓΛΥΣΤΕΡΗ σέλα brooks, που έχει συντηρηθεί με ΓΥΑΛΙΣΤΙΚΟ για να γλυστράει ο πισινούλης μας και να μην συγκαίεται. Το γυαλιστικό το βάζετε στην σέλα, για όσους έχουν την απορία και το σκουπίζετε ΚΑΛΑ πριν κάτσετε.

ipo
16-06-11, 22:59
Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι πρέπει να πάρεις μακώ και βρακί τύπου μπριτάνια. Μισή δουλειά κάνεις μόνο με τα παντελόνια. :p


Στο πλύσιμο ρούχων δεν παίζει να με συναγωνιστείς. Έχω πλύνει περισσότερα ρούχα στο χέρι, απ' ό,τι εσύ σε πλυντήριο ρούχων. :rtfm:

pelasgian
16-06-11, 23:02
Γιατί; η πλύστρα κάνει απεργία;

Εγώ είχα προβληματικό μάγειρα πάντως και έφαγε πόρτα :lol:

Κοίτα, σήμερα ειδικά είπα να μην βάλω το αντιδρωτικό ισοθερμικό, διότι βγήκα μέρα ντάλα μεσημέρι και δεν ήθελα να φορέσω και γιλέκο από πάνω.

Ε, δεν φαντάστηκα ότι θα γίνει υδάτινος κόσμος η Ιερά οδός με τρεις σταγόνες νερό.

Μιλάμε για εργολάβους μαυραγορίτες της κατοχής.

υ.γ. βρε ... σαχλαμάρα, μπριτάνια είναι τύπος παντελονιού μόνο. Μήπως θέλεις και κάνα Οξφορντ βρακοζώνη;

Giorgos18
16-06-11, 23:13
Δεν καταλαβα γιατι λετε πως εχει αδικο ο Πελασγος.

Οταν ο καραγκιοζης πεζος Ελληναρας εχει σε μερικα σημεια 2 & 3 κυριολεκτικα μετρα πεζοδρομιο και περπαταει στην ακρη του δρομου, τι να πεις?Και τι να κανεις?

Ή οταν διασχιζουν φαναρι εκτος διαβασης?Η διαβαση ειναι 5 μετρα πιο κατω, και παραυτα επιλεγουν να περνανε απο την μεση του δρομου.

Ή οταν περνανε τον δρομο χωρις να κοιταξουν.

Ο Ελληναρας ειναι Ελληναρας ειτε ειναι με το αμαξι, ειτε με το ποδηλατο, ειτε με τα ποδια.

ipo
16-06-11, 23:16
Δε διαφωνούμε ως προς το γεγονός ότι υπάρχει κόσμος που παρανομεί. Η διαφωνία έγκειται στο λογικό άλμα: "Αφού παρανομούν οι Α,Β,Γ, τότε εγώ δικαιωματικά θα κάνω τη ζωή δύσκολη στους Α, Β, Γ, Δ, Ε, Ζ, Η, Θ κλπ."

Giorgos18
16-06-11, 23:19
Καλα εννοειται πως δεν παει ετσι αυτο.

Αλλα οταν βλεπεις οτι ειναι καθημερινο φαινομενο και η πλειοψηφια λειτουργει ετσι, τα παιρνεις.

Οταν κυκλοφορεις στο κεντρο σε κατι Πανεπιστήμιου & Σταδιου, δεν γινεται να πηγαινεις με το πασο σου.Ακολουθεις ρυθμους αυτοκινητων, οσο μπορεις.Κι αμα σου τυχει κανας απο τους παραπανω πεζους, να δω τι κανεις εκει.

ipo
16-06-11, 23:20
Οταν κυκλοφορεις στο κεντρο σε κατι Πανεπιστήμιου & Σταδιου, δεν γινεται να πηγαινεις με το πασο σου.Ακολουθεις ρυθμους αυτοκινητων, οσο μπορεις.Κι αμα σου τυχει κανας απο τους παραπανω πεζους, να δω τι κανεις εκει.
Τι κάνεις εσύ εκεί; Αφήνεις το δρόμο που λέει ο pelasgian και πηγαίνεις συστηματικά από το πεζοδρόμιο;

Giorgos18
16-06-11, 23:26
Ποδηλατω στην πολη 6 μηνες τωρα, 5 μερες τη βδομαδα αλλα πεζοδρομιο δεν εχω ανεβει ποτε.

Και σε περιπτωσεις που χρειαστει να κανω μανουβρες, φρεναρω κοφτα, και λογω καθαρης συγκεντρωσης που εχω στο δρομο, ισως 'μπω' πιο μεσα στο δρομο, ξεροντας πως δεν ερχεται διερχομενο οχημα.

Και στην ουσια ετσι παει.Το ποδηλατο σαν μεσο μεταφορας ιδιως σε δρομους οπως του κεντρου, απαιτει συγκεντρωση και προσοχη, καθως και να υπολογιζεις το οτιδηποτε.Ο λογος που κατανταει ετσι το πραγμα ειναι οι ασυνειδητοι πεζοι και οδηγοι που σου δημιουργουν κινδυνους.

senkradvii
17-06-11, 02:42
Συμφωνώ σε κάθε λέξη. :oneup:

Me too! :oneup:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 27 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σήμερα που είχα ρεπό πήγα με 2 φιλαράκια μπυρίτσες κάτω στην παραλία και εκεί που καθόμασταν ξαφνικά ο πλέον κεντρικός δρόμος του Βόλου κατακλύστηκε από ποδηλάτες. Δεκάδες! Και εγώ δεν το πήρα χαμπάρι!!!!!! :angryr:

Νikosanagn
17-06-11, 17:02
Me too! :oneup:

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 27 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σήμερα που είχα ρεπό πήγα με 2 φιλαράκια μπυρίτσες κάτω στην παραλία και εκεί που καθόμασταν ξαφνικά ο πλέον κεντρικός δρόμος του Βόλου κατακλύστηκε από ποδηλάτες. Δεκάδες! Και εγώ δεν το πήρα χαμπάρι!!!!!! :angryr:

Μην, πας... φαντάσου καμάκι που θα πέσει στην ηλέκτρα απο τα άλλα ποδήλατα :p

ipo
17-06-11, 17:07
Νικουλάκη, θα πάμε καμιά ποδηλατοβόλτα αύριο;

Νikosanagn
17-06-11, 17:16
Σήμερα θα πάω Σαλαμίνα ( Ή μέχρι Πέραμα αν βαριόμαστε να περάσουμε απέναντι) επειδή θα είμαστε κουρασμένοι, λέμε μήπως πηγαίναμε την Κυριακή καμιά βολτούλα είσαι μέσα?

Zus
18-06-11, 01:53
θα συμφωνησω απολυτα..την εχουν δει οι περισσοτεροι αρχοντες της ασφαλτου ναουμ κ του πεζοδρομιου επισης..κοψτε κατι..

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 7 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης αυτο που με τρελαινει ειναι το κουδουνακι στον πεζοδρομο...κατσε ρε φιλε..εμ ενοχλεις τους πεζους,εμ τους σπας κ τα @@,για να περασεις?

Ενώ οι άρχοντες της ασφάλτου είναι οι οδηγοί? Βρουμ βρουμ!!

Σοβαρά τώρα θες να ανοίξεις θέμα για Έλληνες οδηγούς? :rofl::rofl:

Νikosanagn
18-06-11, 02:48
50 χιλιομετράκια σήμερα μέχρι το πέραμα με το freeday και γυρισμό μόνοι μας, καλούτσικα ήταν, μόνο που η ελληνική καφρίλα έδωσε και πάλι το πάρον τόσο μέσα στο freeday όσο και στον δρόμο για το γυρισμό, μια μηχανή με 2 καλόπαιδα περάσαν δίπλα μου και ο ένας μου ούρλιαξε "ΕΙΣΑΙ @@@@@Σ" για πλάκα, για να γελάσουμε, παρα λίγο να πέσω στην Ποσειδώνος.

pelasgian
18-06-11, 03:48
Εγώ με το που τους είδα και μπήκαν στο στενό αριστερά από Δαφνί, είπα: τρελός οδηγός τους βάφτισε και την έκανα από ιερά οδό κατά τα γνωστά :)

Είχα και κάτι σπασμένες ακτίνες πίσω λόγω μίας «δύσκολης» εγκ χμ κατάβασης από κάπως ψηλότερο βράχο από ότι υπέθεσα αρχικά σε ένα μονοπάτι που αποδείχτηκε ότι τελείωνε στο σημείο που κατέβηκα από τον βράχο :whistle: (shit happens!), οπότε είπα να πάω και άλλα 30km πριν κάνω τον ακτινολόγο μηχανολόγο :)

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 6 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενώ οι άρχοντες της ασφάλτου είναι οι οδηγοί? Βρουμ βρουμ!!

Σοβαρά τώρα θες να ανοίξεις θέμα για Έλληνες οδηγούς? :rofl::rofl:

Το έχεις χάσει ήδη αν αρχίσεις να μιλάς για έλληνες.

(Οδηγούς, πεζούς, πιλότους, ελεγκτές εναερίου, εργολάβους δρόμων, κηπουρούς παρτεριών δίπλα σε δρόμο, ιδιοκτήτες σκύλων, χειριστές χαρταετών, γιαουρτλου-κεμπαμπτζίδες, κλπ κλπ).

Ο μόνος που δεν έχει αποπειραθεί να με σκοτώσει ακόμα νομίζω ότι είναι χειριστής φριτέζας σε σουβλατζίδικο (δεν τρώω πατάτες τηγανιτές) και γυναικολόγος ιατρός (δεν το έχω χρειαστεί ακόμα παρόλο που σε λίγο ο μισος ανδρικός πληθυσμός αν δεν κόψει τις μασαμπούκες θα πηγαίνει για τεστ ... παπ).

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


50 χιλιομετράκια σήμερα μέχρι το πέραμα με το freeday και γυρισμό μόνοι μας, καλούτσικα ήταν, μόνο που η ελληνική καφρίλα έδωσε και πάλι το πάρον τόσο μέσα στο freeday όσο και στον δρόμο για το γυρισμό, μια μηχανή με 2 καλόπαιδα περάσαν δίπλα μου και ο ένας μου ούρλιαξε "ΕΙΣΑΙ @@@@@Σ" για πλάκα, για να γελάσουμε, παρα λίγο να πέσω στην Ποσειδώνος.

Α, εσύ ήσουν;;;
Ε, είναι αυτά που φόραγες ρε φίλε! Το έλεγε και όλο το κομβόι πίσω σου :lol:
(Τι δηθεναρία είναι τούτος και τι την είδε κλπ κλπ κλπ - ξέρεις τώρα κατινιές αλλοπρόσαλες εντελώς).

Καλά δεν άκουγες το δούλεμα πίσω σου;
Το μπραφ χαχαχαχα δεν το πρόσεξες εκεί που πήγες να φύγεις;

ipo
18-06-11, 11:56
Τι φορούσες Νικουλάκη; Κολάν και αμάνικη μπλούζα για να φαίνονται τα μούσκουλα; :p

Για αύριο, μάλλον μέσα είμαι. Κανονίστε και πείτε μου.

kostantis
18-06-11, 12:05
Διαβάστε αυτό (http://www.newsbeast.gr/world/arthro/187588/autobahn-gia-podilata/).:worthy:

ipo
18-06-11, 12:32
Ωραίος ο ποδηλατόδρομος πλάτους 5 μέτρων, στο ενδιάμεσο υπάρχουν άλλες πόλεις, όπως το Mulheim, το Essen, Bochum, οπότε θα εξυπηρετήσει πολύ κόσμο που κάνει καθημερινά 20-30 km για να πάει και να έρθει στη δουλειά του.

kostantis
18-06-11, 23:30
Πόση ώρα αφιερώνεται στην χώνεψη του μεσημεριανού γεύματος;
Πόση ώρα πρέπει να περάσει τέλος πάντων για να πιάσουμε ποδήλατο;
Ποιο είναι το σωστό;

ipo
18-06-11, 23:36
3 ώρες αν έχεις φάει κανονικά. Αν έχεις φάει πολύ ή λίγο ο χρόνος μεταβάλλεται.

kostantis
18-06-11, 23:44
Μάλιστα.
3ωρο αφήνω και εγώ σχεδόν πάντα απλά σήμερα ζορίστηκα λίγο,ένιωθα βάρος και λέω μήπως θα έπρεπε να αφήνω λίγο παραπάνω.:)

crypter
19-06-11, 00:03
Περιμένετε μετά το φαι; Εγώ πάντα ξεκινάω αμέσως αν είναι. Μου φαίνεται οτι βοηθάει στην χώνεψη. Σε μισή ώρα είμαι τζιτζι. :p

Mouse Potato
19-06-11, 00:20
Περιμένετε μετά το φαι; Εγώ πάντα ξεκινάω αμέσως αν είναι. Μου φαίνεται οτι βοηθάει στην χώνεψη. Σε μισή ώρα είμαι τζιτζι. :p

Κι εγώ το έχω κάνει πολλές φορές αυτό. Αλλά ξέρω ότι αν πιεστώ μετά το φαΐ, θα έχουμε τρεχάματα. Οπότε: χαλλλαρά... :p

senkradvii
19-06-11, 00:29
Περιμένετε μετά το φαι; Εγώ πάντα ξεκινάω αμέσως αν είναι. Μου φαίνεται οτι βοηθάει στην χώνεψη. Σε μισή ώρα είμαι τζιτζι. :p

Noμίζω πως ισχύει αυτό.. Πάντως καλό σίγουρα δεν είναι να αρχίσεις γυμναστική κατά τη διάρκεια της χώνεψης! :p

Zus
19-06-11, 02:17
Καμία ώρα μετά το φαί. Δεν κατάλαβα ποτέ κάτι.

Μιλάω όμως για αποστάσεις max 6-7 χιλιομέτρων.

lewton
19-06-11, 12:45
3 ώρες αν έχεις φάει κανονικά. Αν έχεις φάει πολύ ή λίγο ο χρόνος μεταβάλλεται.

Και αν χτυπήσεις ένα τεράστιο σάντουιτς όπου πεινάσεις και συνεχίσεις σχέδον στο καπάκι (ενα τεταρτάκι μετά);
Είναι ο μόνος τρόπος για να μην ξεραθώ στον ύπνο. :p

ipo
19-06-11, 14:12
Αρκετές φορές έχω κάνει ποδήλατο έχοντας φάει ελαφρά, ενώ σε μεγάλες διαδρομές (4 ώρες) στη μέση σταματάω για να φάω κάποιο γλυκό που δε θα βαρύνει το στομάχι, αλλά θα μου δώσει ενέργεια για να συνεχίσω, ειδικά αν έχω να ανέβω βουνό.

Δε σημαίνει ότι θα πεθάνεις, θα πάθεις κράμπα ή οτιδήποτε άλλο κακό, αν φας. Αλλά θα πέσει αισθητά η απόδοσή σου και θα δυσκολευτεί η χώνεψη, αν η γυμναστική είναι έντονη. Είναι άλλωστε γνωστό ότι η χαλαρή γυμναστική (περπάτημα), χωρίς σκυψίματα, βοηθάει τη χώνεψη.

Την περασμένη εβδομάδα χτύπησα δύο σουβλάκια με πίτα πριν γυρίσω σπίτι, έχοντας βέβαια μπροστά μου 3 χιλιόμετρα μόνο με οριζόντιο δρόμο και κατηφόρα. Με τον Νούμερο φάγαμε κάτι βάφλες ΝΑ με το συμπάθιο :p στη λίμνη του Μαραθώνα, ενώ μετά είχαμε τα χιλιόμετρα της ανηφόρας της επιστροφής. Τη βγάλαμε εύκολα βέβαια, αλλά θα ήταν ιδανικό να μην είχαμε φάει ή να είχαμε φάει πιο ελαφρά.

Το πόσο σε βαραίνει το φαγητό γίνεται καλύτερα αντιληπτό, αν τρέξεις. Παλιότερα που έτρεχα 7-10 km, αν είχα φάει πολύ και δεν είχαν περάσει 4 ώρες, έπεφτε πολύ η απόδοση, ενώ ένιωθα και το στομάχι να παραπονιέται. Ειδικά αν είχα πιει το πρωί κανένα γάλα (έχει πολλά στάδια μετατροπών και αργεί να φύγει από το στομάχι) και δεν είχε περάσει 3ωρο, στα πρώτα χιλιόμετρα μετάνιωνα που είχα ξεκινήσει. Το ποδήλατο είναι πιο χαλαρή άσκηση, αν δεν πας λαχανιασμένος σε καμία ανηφόρα, οπότε επιτρέπει ελαφρά γεύματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι η καλύτερη επιλογή.

Σε μεγάλες ανηφόρες με βαραίνει ακόμη και το νερό (το έχω γράψει και παλιότερα στο νήμα). Αν κάνω το λάθος να πιω πάνω από 200 ml νερό τη στιγμή που είμαι σε ανηφόρα, βλέπω αμέσως ότι δυσκολεύομαι. Γι' αυτό πάντοτε πίνω πολύ νερό όταν τελειώνει η ανηφόρα και λίγο κατά τη διάρκεια της ανάβασης.

vamvakoolas
20-06-11, 11:30
μετα τις εμπειρικες αφηγησεις και λιγα πραγματα για την υγεια μας:

-τωρα το καλοκαιρι καταναλωνουμε αρκετο ΝΕΡΟ κυριως καθε 20 -30λεπτο και γενικα δε πρεπει να αισθανομαστε διψα. Παντα νερο πριν διψασουμε

-Οταν περνουμε καποιο ισοτονικο ή καποιο ενεργειακο ρωφημα/γευμα παντα επισης καταναλωνουμε νερο μιας και πρεπει να "αραιωθει" για να μην εχουμε προβληματα υγειας και επιπλοκες

-Ο καθε οργανισμος ειναι μοναδικος οποτε και η διατροφη δεν ειναι η ιδια για ολους. Βοηθανε ομως οι μπανανες, μπαρες δημητριακων φρουτα τοστ. Καποια βαρια διατροφη (κρεας/τηγανιτα/λιπαρα/σαλτσες) μιας και ειναι δυσκολη στη πεψη μπορουν επισης να προκαλεσουν επιπλοκες.

-Οταν ειναι να κανουμε μεγαλη διαδρομη (πανω απο 2ωρα) τρωμε καλα αλλα ποιοτικα:τοστ, μακαρονια,οσπρια και γενικα τροφιμα πλουσια σε υδατανθρακες...ακομα και σοκολατοειδη

Η ποδηλασια δεν ειναι σαν αλλες μορφες αθλητισμου (κολυμβηση/ταχυτητα) αλλα επειδη ειναι χομπι αντοχης καλο ειναι να τρωμε καλα πριν βγουμε μεγαλη βολτα (οπως ακριβως και οταν ειναι να τρεξουμε μεγαλες αποστασεις)...

Θυμιζω οτι 1 ωρα ποδηλασια ισοδυναμει με τουλαχιστον 500 θερμιδες για το μεσο ποδηλατη!!
Υ.Γ:
Συμφωνα με μελετη τα ισοτονικα υγρα/τροφη προσφερουν βελτιωση σε αθλητες περιπου 3-4% και για μικρο χρονικο διαστημα! Στο μεσο ποδηλατη δε προσφερουν τιποτα ισως το αντιθετο μιας και οπως ανεφερα πρεπει να καταναλωσουμε και αρκετο ΝΕΡΟ ενω εχουν και πολλες θερμιδες με οχι τοσο μεγαλο ενεργειακο περιεχομενο.


Δεν ειμαι διατροφολογος (ακομα και ο διατροφολογος πρεπει να ειναι καταρτησμενος για τη ποδηλασια) αλλα τοσο καιρο μετα απο καθοδηγηση ειδικων (ιατρων και διατροφολογων)και διαβασμα αρκετο πιστευω οτι εχω καποια αποψη....

pelasgian
20-06-11, 19:36
Περιμένετε μετά το φαι; Εγώ πάντα ξεκινάω αμέσως αν είναι. Μου φαίνεται οτι βοηθάει στην χώνεψη. Σε μισή ώρα είμαι τζιτζι. :p

μέχρι να πάθεις ανακοπή, μια χαρά θα είσαι.

ΠΟΤΕ έντονη γυμναστική μετά από φαγητό.

Mouse Potato
20-06-11, 19:55
μέχρι να πάθεις ανακοπή, μια χαρά θα είσαι.

ΠΟΤΕ έντονη γυμναστική μετά από φαγητό.

Τι τρομοκρατία είναι αυτή; Ποιος ανέφερε έντονη γυμναστική; Σε λίγο δεν θα μπορούμε και να περπατάμε μετά από φαγητό.

pelasgian
20-06-11, 20:30
με 35C και το περπάτημα είναι έντονη γυμναστική. Εδώ σου λέει ο άλλος πίνε πολλά υγρά φάε ελαφρά, μην πιεις οινοπνευματώδη και μείνε σε μέρος σκιερό και κλιματιζόμενο και εδώ συζητάτε αν θα πάρεις και ... ποδήλατο να πας και τους σφυγμούς στο θεό και να πάρεις όλο το αίμα της χώνευσης να το στείλεις στα άκρα για ψύξη και άσκηση.

Απλά φονιάδες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.