PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Mouse Potato
20-06-11, 20:38
Και ποιος αναφέρθηκε σε περπάτημα με 35C; Εκτός αυτού, με 35C αν θα την πάθεις, θα την πάθεις λόγω ηλίου (εκτός και αν μιλάμε για τέτοιες θερμοκρασίες το βράδυ) - το λες και μόνος σου -.

Από εκεί και πέρα αν φας ένα στάβλο αρνιά, το σίγουρο είναι ότι δεν θα μπορείς να περπατήσεις... :p

pelasgian
20-06-11, 21:20
υπάρχει το καθαρά΄"μηχανικό" μέρος, δηλαδή ότι το αίμα δεν μπορεί να είναι σε δύο μέρη χωρίς να σκίσεις την αντλία (καρδιά) και υπάρχει και το καθαρά "ηλεκτρονικό" μέρος που λέει ότι αν δεν δουλεύει η "αντλία" καλίου νατρίου δεν λειτουργούν σωστά οι μύες (ένας εκ των οποίων η καρδιά).

Αν λόγω υδρώτα διαταράξεις τους ηλεκτρολύτες, λόγω φαγητού διαταράξεις την πίεση και λόγω ζέστης κάνεις την καρδιά να δουλεύει πιο γρήγορα, τότε τα ζητάει ο πωπός να πας για επεισόδειο.

Δεν σου λέω να μείνεις, απλά "θα σου κοπεί η αναπνοή" και ξαφνικαικά θα θέλεις να ξαπλώσεις. -> bad news

manicx
21-06-11, 11:17
Σήμερα είδα τον Χριστό φαντάρο. Διασχίζοντας την Μεσογείων στο φανάρι μπροστά στην εκκλησία, μια βάβω με ένα accent περνάει με κόκκινο που έχει ανάψει τουλάχιστο 2" πριν. Μου περνάει χιλιοστά από τον μπροστινό τροχό κι ευτυχώς πρόλαβα και την είδα και φρέναρα με μπροστινό φρένο για να σηκωθώ στην μύτη του ποδηλάτου. Την πρόλαβα στο επόμενο κόκκινο φανάρι και ειλικρινά έγινα έξω φρενών. Σπάνια το κάνω αλλά μισό μέτρο μπροστά και θα είχα σκοτωθεί καθώς πέρασε με μεγάλη ταχύτητα. Να βράσω τη χώρα μου... :evil:

ipo
21-06-11, 18:24
Προς Βαμβακούλα και Άρδη που φορούν "ποδηλατικές κιλότες": Το νου σας! Να πηγαίνετε τοίχο-τοίχο. :p

http://www.youtube.com/watch?v=8QfuRbTRe6k&feature=player_detailpage#t=74s

senkradvii
21-06-11, 18:37
Προς Βαμβακούλα και Άρδη που φορούν ποδηλατικές κιλότες: Το νου σας! Να πηγαίνετε τοίχο-τοίχο. :p

http://www.youtube.com/watch?v=8QfuRbTRe6k&feature=player_detailpage#t=74s

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Φανερός Πράκτωρ
21-06-11, 19:32
Προς Βαμβακούλα και Άρδη που φορούν ποδηλατικές κιλότες: Το νου σας! Να πηγαίνετε τοίχο-τοίχο. :p

http://www.youtube.com/watch?v=8QfuRbTRe6k&feature=player_detailpage#t=74s
κάτι ήξερε ο pelasgian :lol:

kostantis
21-06-11, 20:12
Προς Βαμβακούλα και Άρδη που φορούν "ποδηλατικές κιλότες": Το νου σας! Να πηγαίνετε τοίχο-τοίχο. :p

http://www.youtube.com/watch?v=8QfuRbTRe6k&feature=player_detailpage#t=74s

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Ήρθε η ώρα να περάσετε κάμερα οπισθοπορείας στο ποδήλατο...

Mouse Potato
21-06-11, 21:01
Πάντα μεγάλη προσοχή σε διασταυρώσεις είτε έχουν είτε δεν έχουν φανάρια. Ευτυχώς την γλίτωσες...

-----------------------

Σχεδιάζω ολιγοήμερες διακοπές με το ποδήλατο σε συνδυασμό με camping. Αν και έχω βρει διάφορα threads στο web όσον αφορά ποδήλατο + νησί αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας/τις εμπειρίες σας. Η υψομετρική διαφορά και οι αποστάσεις θα παίξουν καθοριστικό ρόλο. Σκέφτομαι για Αντίπαρο (κυρίως) και Πάρο. Τι λέτε;

senkradvii
21-06-11, 21:10
Eμένα μου πετάχτηκε χθες και ενώ κινούμουν με το αυτοκίνητο σε δρόμο που είχα προταιρεότητα από το αντίθετο ρεύμα μια κοπέλα με ποδήλατο. Λίγο πιο γρήγορα να πήγαινα, λίγο πιο απρόσεχτος να ήμουν ή λίγο πιο αργά να είχε πεταχτεί και παίζει να βρισκόμασταν αγκαλιά και όχι με την καλή έννοια. Ήταν και πολύ όμορφη κοπέλα..

thomNikolaou
21-06-11, 21:51
Θέλει μεγάλη προσοχή πραγματικά εχώ δεν έχω καταφέρει ακόμα να
αρχίσω να το χρησιμοποιώ για τις μετακινήσεις μου γιατί φοβάμε.

Φανερός Πράκτωρ
21-06-11, 22:17
κάτι ήξερε ο pelasgian :lol:
είμαι περήφανος για τους admin μας. Κάθε μέρα λαμβάνω μήνυμα ότι κάποιο μήνυμα μου μετακινήθηκε. Που θα μου πάει, θα αρχίσω να ποστάρω στα σωστά (ποδηλατικά) υποφόρουμ. :lol:

vamvakoolas
21-06-11, 23:44
Προς Βαμβακούλα και Άρδη που φορούν "ποδηλατικές κιλότες": Το νου σας! Να πηγαίνετε τοίχο-τοίχο. :p

http://www.youtube.com/watch?v=8QfuRbTRe6k&feature=player_detailpage#t=74s

Για καλη μου τυχη μεχρι στιγμης την εχει πεσει μονο κοπελα. Τωρα για ανδρα τι να κανουμε αφου αρεσω:p

bye the way:

191cm υψος με 77 kgr βαρος:whistle:

ipo
22-06-11, 00:50
Για καλη μου τυχη μεχρι στιγμης την εχει πεσει μονο κοπελα. Τωρα για ανδρα τι να κανουμε αφου αρεσω

bye the way:

191cm υψος με 77 kgr βαρος
Φτου σου, να μη σε ματιάσουμε παλικάρι μου! Τέτοια απολλώνια κορμάρα δε βρίσκεις εύκολα. Πρόσεχε μόνο με τις "ποδηλατικές κιλότες", μη σου την πέσει κανένας. :p

alekan
22-06-11, 00:52
Είσαι ελλιποβαρής.

ipo
22-06-11, 00:54
Eμένα μου πετάχτηκε χθες και ενώ κινούμουν με το αυτοκίνητο σε δρόμο που είχα προταιρεότητα από το αντίθετο ρεύμα μια κοπέλα με ποδήλατο. Λίγο πιο γρήγορα να πήγαινα, λίγο πιο απρόσεχτος να ήμουν ή λίγο πιο αργά να είχε πεταχτεί και παίζει να βρισκόμασταν αγκαλιά και όχι με την καλή έννοια. Ήταν και πολύ όμορφη κοπέλα..
Αντίστοιχα γλίτωσε μπροστά μου ένας αναίσθητος ποδηλάτης. Κατέβαινε ανάποδα σε μονόδρομο, βράδυ χωρίς φώτα, με ταχύτητα 30 km/h και βγήκε σε διασταύρωση που προφανώς δεν επιτρέπεται από το δρόμο που πετάχτηκε. Για καλή του τύχη πήγαινα πολύ αργά εκείνη τη στιγμή με το αυτοκίνητο (20 km/h), παρόλο που ο δρόμος ήταν άδειος και απλά πέρασε μπροστά μου σφαίρα. Αν δεν οδηγούσα εγώ εκείνη τη στιγμή το πιο πιθανό θα ήταν να τον φάει κάποιος με 40 km/h.

vamvakoolas
22-06-11, 10:41
Φτου σου, να μη σε ματιάσουμε παλικάρι μου! Τέτοια απολλώνια κορμάρα δε βρίσκεις εύκολα. Πρόσεχε μόνο με τις "ποδηλατικές κιλότες", μη σου την πέσει κανένας. :p


φανταζεσαι να εισαι αθλητης υπερβαρος ή με ενα γελοιο ποδηλατο και casual ρουχα?

δυστηχως ή ευτηχως πρεπει να προσγειωθουμε στη καθημερινοτητα.....


Ναι ειμαι ελλειποβαρης και προσπαθω να παρω βαρος και κυριως μυικο ιστο:hmm:

alekan
22-06-11, 10:45
Ναι ειμαι ελλειποβαρης και προσπαθω να παρω βαρος και κυριως μυικο ιστο:hmm:

Η πολλή αεροβίωση να έχεις υπόψιν πως δυσκολεύει αυτό σου τον στόχο.

Χρειάζεσαι πολύ και ποιοτικό φαγητό, -υδατάνθρακες, μπόλικη πρωτείνη και λιπαρά, κι εξάσκηση με αντιστάσεις (βάρη)
Αλλά, φαντάζομαι πως τα ξέρεις αυτά.

vamvakoolas
22-06-11, 10:53
εχεις απολυτο δικιο!! Απλως εχω αθλητικες υποχρεωσεις που δυστηχως δε μπορω να αλλαξω (το προπονητικο προγραμμα).

Μαγκες για να σας φτιαξω κατι που συζητιεται στο εξωτερικο (και κατι ψυλλα) στην Ελλαδα: Ηλεκτρικες αλλαγες στο ΜΤΒ!!
Γραφει το dirty biker.gr
Καιρός ήταν να γίνει και αυτή η προσπάθεια πιστεύω! Κάποιοι από εσάς μπορεί να έχετε ακούσει για την πρώτη ηλεκτρονική σειρά αλλαγής ταχυτήτων που έφτιαξε η Shimano για ποδήλατα δρόμου (κούρσες, μπλιαχ :D ) με την ονομασία Dura-Ace Di2. Όμως μέχρι πρόσφατα κανείς δεν τα είχε δει σε κάποιο mountain, αν και ήταν σχετικά εύκολο να το κάνει κάποιος, με την προϋπόθεση να εφαρμοστεί σε διπλή πεταλιέρα κι όχι την κλασσική τριπλή.

Ε, λοιπόν μία εταιρεία από την Αμερική με το όνομα Fairwheel Bikes το έκανε και το αποτέλεσμα είναι άκρα εντυπωσιακό! Ομολογώ πως πράγματι στο μέλλον θα ξανασχοληθούμε γι’ αυτό το θέμα καθώς η τεχνολογία προχωρά και σιγά σιγά θα δούμε το ίδιο να κάνει κάποια στιγμή και η Sram. Ήδη έβγαλε ολόκληρη σειρά για Mountain με διπλή πεταλιέρα και 10άρα κασέτα οπότε κάποια στιγμή θα βγάλουν κι αυτοί ηλεκτρονική και τότε είναι που πραγματικά το παιχνίδι θα αρχίσει.

Εγώ πάντως ψήνομαι να έχω ηλεκτρονικές αλλαγές, αν βέβαια δε προσθέτουν και μεγάλο βαρός έτσι; Είπαμε η τεχνολογία, τεχνολογία. Αλλά και η λόξα με το βάρος λόξα…

http://www.bikeradar.com/news/article/interbike-2010-fairwheel-bikes-di2-mountain-bike-27855/

kai οποιος τρελος θελει παραγγελιες εδω

http://fairwheelbikes.com/cycling-blog/custom-bikes/di2-mountain-bike.html

Mouse Potato
22-06-11, 13:06
Είχα δοκιμάσει το ηλεκτρικό σύστημα της shimano σε μια κούρσα ideal σε μια έκθεση και μπορώ να πω πως ήταν ταχύτατο και πολύ ακριβές. Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι απευθύνεται σε αθλητές και enthusiasts...

ipo
22-06-11, 13:08
φανταζεσαι να εισαι αθλητης υπερβαρος ή με ενα γελοιο ποδηλατο και casual ρουχα?
...
Ναι ειμαι ελλειποβαρης και προσπαθω να παρω βαρος και κυριως μυικο ιστο:hmm:
Ε, δεν περιμένεις φαντάζομαι από εμάς να σου πούμε αν κάνεις καλά ή δεν κάνεις. Σίγουρα ξέρεις καλύτερα. Πάντως κι εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα τα 77 κιλά για το ύψος σου.


Η πολλή αεροβίωση να έχεις υπόψιν πως δυσκολεύει αυτό σου τον στόχο.

Χρειάζεσαι πολύ και ποιοτικό φαγητό, -υδατάνθρακες, μπόλικη πρωτείνη και λιπαρά, κι εξάσκηση με αντιστάσεις (βάρη)
Για υδατάνθρακες και πρωτεΐνες το καταλαβαίνω (από αυτά που έχω διαβάσει περί αθλητικής διατροφής). Τα λιπαρά όμως σε τι θα τον βοηθήσουν; Δε βοηθούν στην αναερόβια καύση, καίγονται πιο δύσκολα, δίνουν βάρος δυσανάλογο με την ενεργειακή τους απόδοση. Είσαι αθλητής ή διαιτολόγος;

alekan
22-06-11, 13:14
Ο λιπώδης ιστός, είναι η "αποθήκη" μας όσον αφορά στην ενέργεια.
Αν δεν υπάρχει, καις πρώτα τους υδατάνθρακες, οι οποίοι είναι ούτως ή αλλως άμεσης ή μεσης αποδέσμευσης, οπότε ξεμένωντας, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για καύσιμο τις πρωτείνες, οπότε αυτές δεν χρησιμοποιούνται για το "χτίσιμο" ή "μεγάλωμα" του μυικού ιστού.
(Νέος μυικός ιστός δεν μπορεί να δημιουργηθεί μετά το πέρας της ανάπτυξης, εκτός κι αν αρχίσεις να ντοπάρεσαι με αυξητική ορμόνη)

senkradvii
22-06-11, 13:19
Ο λιπώδης ιστός, είναι η "αποθήκη" μας όσον αφορά στην ενέργεια.
Αν δεν υπάρχει, καις πρώτα τους υδατάνθρακες, οι οποίοι είναι ούτως ή αλλως άμεσης ή μεσης αποδέσμευσης, οπότε ξεμένωντας, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για καύσιμο τις πρωτείνες, οπότε αυτές δεν χρησιμοποιούνται για το "χτίσιμο" ή "μεγάλωμα" του μυικού ιστού.
(Νέος μυικός ιστός δεν μπορεί να δημιουργηθεί μετά το πέρας της ανάπτυξης, εκτός κι αν αρχίσεις να ντοπάρεσαι με αυξητική ορμόνη)

Σωστός ο Alekan! :oneup:

alekan
22-06-11, 13:20
Nαί, αλλά βάζω πολλά "οπότε"...
Πρέπει να βελτιώσω τη σύνταξή μου :p

senkradvii
22-06-11, 13:25
Nαί, αλλά βάζω πολλά "οπότε"...
Oπότε πρέπει να βελτιώσω τη σύνταξή μου :p

Fixed! :p

pelasgian
22-06-11, 13:28
κάτι ήξερε ο pelasgian :lol:

Ο Κολοκοτρώνης που είχε αφήσει μουστάκες, φορούσε βράκες και ΑΠΟ ΠΑΝΩ έβαζε ΚΑΙ φουστανέλα μέχρι το γόνατο, μλκας ήταν;

Να ξεκινήσεις να πας καβάλα και να σε πάρει κάνας άλλος καβάλα;

Άσε μεγάλε «μην φτιάξουμε κανενός την ζωή».

ipo
22-06-11, 13:38
Ο λιπώδης ιστός, είναι η "αποθήκη" μας όσον αφορά στην ενέργεια.
Αν δεν υπάρχει, καις πρώτα τους υδατάνθρακες, οι οποίοι είναι ούτως ή αλλως άμεσης ή μεσης αποδέσμευσης, οπότε ξεμένωντας, ο οργανισμός χρησιμοποιεί για καύσιμο τις πρωτείνες, οπότε αυτές δεν χρησιμοποιούνται για το "χτίσιμο" ή "μεγάλωμα" του μυικού ιστού.
(Νέος μυικός ιστός δεν μπορεί να δημιουργηθεί μετά το πέρας της ανάπτυξης, εκτός κι αν αρχίσεις να ντοπάρεσαι με αυξητική ορμόνη)
Ναι, ο λιπώδης ιστός είναι η αποθήκη μας για ενέργεια, αλλά για έχει αργή διαδικασία αποθήκευσης και αποδέσμευσης ενέργειας. Στοιβάζεται αργά και αποδομείται επίσης πολύ αργά για να αποδώσει ενέργεια.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί μικρό ποσοστό λίπους για να πάρει την ενέργειά του για την άθληση. Κυρίως χρησιμοποιεί υδατάνθρακες και πρωτεΐνες. Ειδικά αν η καύση είναι αναερόβια προτιμά να κάψει τους μυς του (πρωτεΐνες) παρά το λίπος. Το σωματικό λίπος, όπως επίσης κι εκείνο των τροφών καίγεται μόνο κατά μικρό ποσοστό στην ημερήσια αθλητική ή μεταβολική δραστηριότητα.

Δεν είμαι διαιτολόγος, αλλά σε όσες συζητήσεις έχω κάνει με ειδικούς και όσα άρθρα έχω διαβάσει, όλοι προτείνουν τους υδατάνθρακες στους αθλητές και αποθαρρύνουν την κατανάλωση τροφών με πολλά λιπαρά. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι απολύτως αποφευκτέα, αλλά πρέπει να αποτελούν μικρό κλάσμα της ημερήσιας διατροφής μας. Άλλωστε ο Βαμβακούλας είμαι σίγουρος ότι προτιμά να μεγαλώσει τους μύες του και όχι να στοιβάξει λίπος. Επομένως χρειάζεται περίσσεια πρωτεϊνών και υδρογονανθράκων στη διατροφή του.

Γράφω αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει, αλλά δεν κατέχω σε βάθος. Είμαι ανοικτός να τα συζητήσουμε, ώστε να τα εμπεδώσουμε καλύτερα. :)

senkradvii
22-06-11, 13:49
Ναι, ο λιπώδης ιστός είναι η αποθήκη μας για ενέργεια, αλλά για έχει αργή διαδικασία αποθήκευσης και αποδέσμευσης ενέργειας. Στοιβάζεται αργά και αποδομείται επίσης πολύ αργά για να αποδώσει ενέργεια.

Ο οργανισμός χρησιμοποιεί μικρό ποσοστό λίπους για να πάρει την ενέργειά του για την άθληση. Κυρίως χρησιμοποιεί υδατάνθρακες και πρωτεΐνες. Ειδικά αν η καύση είναι αναερόβια προτιμά να κάψει τους μυς του (πρωτεΐνες) παρά το λίπος. Το σωματικό λίπος, όπως επίσης κι εκείνο των τροφών καίγεται μόνο κατά μικρό ποσοστό στην ημερήσια αθλητική ή μεταβολική δραστηριότητα.

Δεν είμαι διαιτολόγος, αλλά σε όσες συζητήσεις έχω κάνει με ειδικούς και όσα άρθρα έχω διαβάσει, όλοι προτείνουν τους υδατάνθρακες στους αθλητές και αποθαρρύνουν την κατανάλωση τροφών με πολλά λιπαρά. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι απολύτως αποφευκτέα, αλλά πρέπει να αποτελούν μικρό κλάσμα της ημερήσιας διατροφής μας. Άλλωστε ο Βαμβακούλας είμαι σίγουρος ότι προτιμά να μεγαλώσει τους μύες του και όχι να στοιβάξει λίπος. Επομένως χρειάζεται περίσσεια πρωτεϊνών και υδρογονανθράκων στη διατροφή του.

Γράφω αυτά που έχω διαβάσει και έχω ακούσει, αλλά δεν κατέχω σε βάθος. Είμαι ανοικτός να τα συζητήσουμε, ώστε να τα εμπεδώσουμε καλύτερα. :)

Δεν μίλησε ο Alekan για πρόσληψη πολλών λιπαρών (από ότι κατάλαβα εγώ το πολλά πήγε στην πρωτεΐνη και όχι και στα λιπαρά), αλλά πρόσληψη και αυτών. Δηλαδή δεν είναι απολύτως σωστό να αποφεύγεται εντελώς η πρόσληψη λιπαρών. Είναι απαραίτητα αλλά σε μικρές ποσότητες.

ipo
22-06-11, 14:21
Έχει σε bold τα λιπαρά, γι' αυτό εξέφρασα την απορία μου.

pelasgian
22-06-11, 15:14
Πάντως, μπορείς να κάψεις λίπος ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ αν είσαι σε 100-120 σφυγμούς για πάνω από 30 λεπτά και αντέξεις το γλυκαιμικό τοίχο (το σημείο στο οποίο λες «πάει έμεινα τώρα» και μετά συνειδητοποιείς ότι «άνοιξαν τα διπλά καρμπυρατέρ και χώνει μείγμα πολλών οκτανίων» -> τότε καις λίπος).

Τράβα μία δύο ανηφορίτσες ορθοπεταλιά και αν δεν έχεις κάψει τα πνευμόνια σου ή δεν έχεις ρημάξει την καρδιά σου, θα κάψεις όσο λίπος θέλεις.

alekan
22-06-11, 15:18
Ο sen κατάλαβε καλύτερα το σιβυλλικό πρώτο μου ποστ. Τα bold στα λιπαρά, δεν εννοούσαν οτι πρέπει να προσλαμβάνεις πολλά, αλλά οτι δεν πρέπει να τα αποκλεισεις.
Σε γενικές γραμμές αν θες αύξηση του μυϊκού όγκου, πρέπει οι πρωτεΐνες να μην μετατρέπονται σε ενέργεια.

ipo
22-06-11, 15:53
Σε γενικές γραμμές αν θες αύξηση του μυϊκού όγκου, πρέπει οι πρωτεΐνες να μην μετατρέπονται σε ενέργεια.
Από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να αποφεύγεις την έντονη άσκηση και την αναερόβια καύση. Σωστά;

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως, μπορείς να κάψεις λίπος ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ αν είσαι σε 100-120 σφυγμούς για πάνω από 30 λεπτά και αντέξεις το γλυκαιμικό τοίχο (το σημείο στο οποίο λες «πάει έμεινα τώρα» και μετά συνειδητοποιείς ότι «άνοιξαν τα διπλά καρμπυρατέρ και χώνει μείγμα πολλών οκτανίων» -> τότε καις λίπος).

Τράβα μία δύο ανηφορίτσες ορθοπεταλιά και αν δεν έχεις κάψει τα πνευμόνια σου ή δεν έχεις ρημάξει την καρδιά σου, θα κάψεις όσο λίπος θέλεις.
Αυτά άκουγα παλιά να κυκλοφορούν στην πιάτσα, αλλά τελευταία διαβάζω διαφορετικά πράγματα από ειδικούς στο χώρο. Συγκεκριμένα ότι η καύση λίπους θέλει μεν άσκηση (και βέβαια διατροφή χαμηλή σε λιπαρά), αλλά όχι με πολλούς σφυγμούς, ούτε να φέρνει τον οργανισμό στο σημείο να νιώθει αδυναμία. Το αντίθετο μάλιστα, οι διαιτολόγοι προτείνουν να μειώσεις το ρυθμό του περπατήματος (ούτε καν τρέξιμο, σε παχύσαρκα άτομα με κακή φυσική κατάσταση) σε σημείο να νιώθεις άνετα.

120 σφυγμοί ανά λεπτό είναι πολλοί για αγύμναστο άνθρωπο. Περί γλυκαιμικού τείχους δεν γνωρίζω. Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο αναλυτικός επ' αυτού;

pelasgian
22-06-11, 16:02
Τα παχύσαρκα άτομα έχουν να σκεφτούν την καρδιά τους πρώτα πριν ασχοληθούν με το λίπος. Οπότε τους αρχίζουν δίαιτα να «συμμαζέψουν τους σκεμπέδες» και μετά όταν «έρθουν σε φόρμα» τους βάζουν και στον «μύλο».

Το γλυκαιμικό τοίχος είναι στην γυμναστική όταν έχεις κάψει το ζάχαρο που έχεις στο αίμα, τα έχεις παίξει, δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου, αλλά οι συνθήκες επιβάλλουν (π.χ. ένα καλό boost αδρεναλίνης γιατί έσκασε δίπλα σου μία αρκούδα) ότι συνεχίζεις το τρέξιμο. Τότε «αλλάζει καύσιμο» το μοτέρ και ανοίγουν οι διπλές πεταλούδες, μπαίνουν κομπρέσσορες, ανάβουν τα δεύτερα μπουζί και γενικά τα δίνει όλα.

Όλα τα παγκόσμια ρεκόρ έχουν σπάσει από «γεματούληδες» που δεν έφαγαν καλά κάνα δύο μέρες και που αποφάσισαν να μην ταϊσουν την αγέλη, αλλά αρχίσουν να τρέχουν και να τρέχουν και να τρέχουν ή να βαράνε και να βαράνε και να βαράνε, αναλόγως πώς του βγαίνει του καθενός η αδρεναλίνη.

Γι αυτό, προσοχή στις μπουνιές αυτού που φαίνεται εξαντλημένος. Μπορεί από μέσα του να έχει πάρει αναποδες, να βράζει το αίμα και να έχει «αλλάξει καύσιμο» και τότε ΤΡΕΧΑΤΕ.

βασικά, κάντε μία διατροφή πλούσια σε πρωτείνες και υδατάνθρακες και κάψτε το ζάχαρο με γυμναστική χαμηλής έντασης που χτίζει μύες. Όταν φτιαχτεί ένα «καλό μυϊκό σύστημα», τότε ανοίξτε τους ρυθμούς ώστε να καίτε λοίπος.

Πρώτα φτιάχνεις μυες και μετά καις το λίπος. Πρώτα βάζεις κομπρέσσορα, χταπόδι, διπλές πεταλούδες, πολλαπλούς ψεκασμούς, χαμηλώνεις καπάκια και μετά βγαίνεις να κάψεις μπόλικη βενζίνη ;)

ipo
22-06-11, 16:10
Νομίζω ότι τότε αρχίζεις να καις κυρίως πρωτεΐνες (τους μυς σου) και μικρότερο ποσοστό λίπους. Δεν είναι ό,τι καλύτερο αυτό. Καλύτερα να καις συνδυασμό υδατανθράκων και λίπους, παρά πρωτεϊνών και λίπους.

pelasgian
22-06-11, 16:20
όταν κάψεις κάποιες πρωτεϊνες στους μυς σου και μετά ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΚΑΛΑ και φας ΚΑΛΑ μπόλικες πρωτεϊνες, οι μύες σου γίνονται ΔΙΠΛΟΙ, όπως τα κόκκαλα που δυναμώνουν με την γυμναστική που κάνει μικρορωγμές που στην τιτάνωση γίνονται ακόμα πιο γερά.

όταν κάποια στιγμή θα αποκτήσεις μυικο σύστημα «απαιτήσεων», τότε αυτό θα καίει ακόμα και όταν κοιμάσαι.

Υπόψιν, ότι οι πρωτεϊνες καίγονται όταν περάσεις το σημείο της καλής οξυγόνωσης. Για αυτό, ανεβάζουμε σφυγμούς, σταματάμε να πάρουμε βαθιές αναπνοές, συνεχίζουμε, ξανά ξανά και ξανά. Επίσης, καίγονται όταν η διατροφή σου έχει κόψει υδατάνθρακες και λίπη.

Επίσης, ποτέ, ποτέ, ποτέ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ την έντονη γυμναστική. Πήγες ποδήλατο, τα έδωσες όλα, κάνε και μερικές χαλαρές βόλτες πριν πας σπίτι να φύγει λίγο το γαλακτικό οξύ. Αλλιώς θα βιώσεις ΠΟΛΥ πόνο.

ipo
22-06-11, 17:35
Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου; :p Δεν είναι δικά μου, αλλά αυτά που έχω διαβάσει από άρθρα διαιτολόγων και αθλητικών διατροφολόγων. Οι μύες θα αναπληρωθούν μεν, αλλά θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα αν έχεις φροντίσει με την περίσσεια υδατανθράκων πριν την άθληση να κάψεις όσο το δυνατόν λιγότερους από αυτούς και περισσότερους υδατάνθρακες.

Αυτό που λες για τα κόκαλα, δεν το γνωρίζω. Μου βάζεις πολλές άγνωστες έννοιες σήμερα, αλλά επιφυλάσσομαι να τις μελετήσω-συζητήσω με ειδικούς και να επανέλθω. Έναν ειδικό δεν έχουμε στο νήμα; Alekan είσαι διαιτολόγος;

Η καλύτερη αποθεραπεία είναι οι διατάσεις καθώς και λίγη ελαφριά άσκηση στο τέλος. Κυρίως όμως οι διατάσεις. Αυτό που δε γνωρίζουν κάποιοι παλαιότεροι προπονητές, είναι ότι οι νέες σχολές προτείνουν τις χαλαρές και προοδευτικές διατάσεις και ως ζέσταμα, καλύτερο από το τρέξιμο. Οι διατατικές ασκήσεις είναι μάλιστα ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις τραυματισμούς ως αθλητής και να γλιτώσεις από το έντονο "πιάσιμο" αν είσαι αγύμναστος.

Έχω περάσει από πολλούς προπονητές στα χρόνια που έκανα συστηματικά αθλητισμό και καθένας είχε να προτείνει και μερικές διαφορετικές διατάσεις. Αυτό το θέμα τουλάχιστον, πιστεύω ότι το κατέχω.

alekan
22-06-11, 19:58
Διαιτολογος δεν είμαι, απλα είχα διαβάσει αρκετά και είχα συζητήσει αρκετά με γυμναστές-προπονητες και ΤΕΙτζήδες, ένεκα του ότι ήμουν (προ αμνημονεύτων ετών :p) αθλητής καθώς και ερασιτεχνικά ασχολούμενος με προπόνηση με βάρη.

........Auto merged post: alekan πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Η καλύτερη αποθεραπεία είναι οι διατάσεις καθώς και λίγη ελαφριά άσκηση στο τέλος. Κυρίως όμως οι διατάσεις. Αυτό που δε γνωρίζουν κάποιοι παλαιότεροι προπονητές, είναι ότι οι νέες σχολές προτείνουν τις χαλαρές και προοδευτικές διατάσεις και ως ζέσταμα, καλύτερο από το τρέξιμο. Οι διατατικές ασκήσεις είναι μάλιστα ο καλύτερος τρόπος να αποφύγεις τραυματισμούς ως αθλητής και να γλιτώσεις από το έντονο "πιάσιμο" αν είσαι αγύμναστος.
.

Πολύ σωστό.

senkradvii
22-06-11, 20:03
Όλα όσα λέτε είναι σωστά. Και για τις διατάσεις και για την διατροφή και για το γλυκαιμικό τοίχος και για τους παχύσαρκους. Επίσης για φυσιολογικούς ανθρώπους που θέλουν να κάψουν, ενδεδειγμένοι είναι οι 120 σφυγμοί και κάτω. Παραπάνω απλά κουράζεσαι περισσότερο χωρίς έξτρα ώφελος.

Όμως έκεί που θα κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις είναι αυτό που είπε ο, για ακόμα μια φορά απολαυστικός στις περιγραφές του, Πελασγός και συγκεκριμένα πως πρώτα χτίζεις μυς και μετά καις. Θεωρώ πως πρέπει να είναι το αντίθετο. Κάνωντας ασκήσεις για μυϊκή ενδυνάμωση και έχοντας παραπάνω λίπος θεωρώ πως μαζί με την ανάπτυξη του μυϊκού ιστού εγκλωβίζεις και λίπος. Έτσι ουσιαστικά φουσκώνεις χωρίς να έχεις "καθαρούς" μυς όμως. Απ'ότι έχω συζητήσει και έχω δει σε φίλους και γνωστούς, τα παιδιά που ήταν αδύνατα και αρχίσαν μυϊκή ενδυνάμωση καταφέραν να δημιουργήσουν ένα πολύ καλύτερο και καθαρό μυϊκό σύστημα από τα παιδιά τα οποία ήταν παχύσαρκα και αρχίσαν να χτίζουν. Οι 2οι να μεν χάσανε λίπος αλλά το μυϊκό τους σύστημα δεν ήταν σε καμία περίπτωση γραμμωμένο. Πιο πολύ πρησμένο φαινόταν. Πιστεύω πως πρώτα στεγνώνεις και μετά φουσκώνεις καθαρά.

alekan
22-06-11, 21:54
Αυτό που λέει γλαφυρός Πελασγός, ισχύει κατά βάση στις γυναίκες άνω των 35.
Για να αποβάλλουν λίπος, πρέπει να αυξήσουν τον μυικό όγκο.

Βάλτε μας στην τάξη, το ξεσκίσαμε στα off χεχε...

vamvakoolas
22-06-11, 22:10
ναι ας βαλει καποιος γιατι λαδωνω τα πληκτρα τρωγοντας....πιτσα:p

ipo
23-06-11, 07:10
Όμως έκεί που θα κρατήσω κάποιες επιφυλάξεις είναι αυτό που είπε ο, για ακόμα μια φορά απολαυστικός στις περιγραφές του, Πελασγός και συγκεκριμένα πως πρώτα χτίζεις μυς και μετά καις. Θεωρώ πως πρέπει να είναι το αντίθετο. Κάνωντας ασκήσεις για μυϊκή ενδυνάμωση και έχοντας παραπάνω λίπος θεωρώ πως μαζί με την ανάπτυξη του μυϊκού ιστού εγκλωβίζεις και λίπος. Έτσι ουσιαστικά φουσκώνεις χωρίς να έχεις "καθαρούς" μυς όμως. Απ'ότι έχω συζητήσει και έχω δει σε φίλους και γνωστούς, τα παιδιά που ήταν αδύνατα και αρχίσαν μυϊκή ενδυνάμωση καταφέραν να δημιουργήσουν ένα πολύ καλύτερο και καθαρό μυϊκό σύστημα από τα παιδιά τα οποία ήταν παχύσαρκα και αρχίσαν να χτίζουν. Οι 2οι να μεν χάσανε λίπος αλλά το μυϊκό τους σύστημα δεν ήταν σε καμία περίπτωση γραμμωμένο. Πιο πολύ πρησμένο φαινόταν. Πιστεύω πως πρώτα στεγνώνεις και μετά φουσκώνεις καθαρά.
Δεν ξέρω τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση. Πιστεύω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, επομένως έχει διαφορετικά τάση να φτιάχνει ογκώδεις μύες ή γραμμωμένους. Για παράδειγμα ξέρω πολύ αδύνατο άτομο που κάποτε σκιζόταν στη γυμναστική. Είχε βελτιώσει φοβερά τη φυσική του κατάσταση, είχε γίνει πολύ δυνατός, αλλά το σώμα του δεν είχε όγκο, ούτε αντίστοιχη γράμμωση για το επίπεδό του. Μπορεί να ήταν γενετικά έτσι ή να μην είχε αναπτύξει μύες στην εφηβική ηλικία και να μην μπορούσε στα 30 του.

Πάντως οι μύες που δίνουν τη δύναμη είναι λεπτοί και γραμμωμένοι, όχι οι φουσκωτοί του marketing και των συμπληρωμάτων διατροφής με ορμόνες.

Η δική μου άποψη είναι να γυμνάζεσαι όσο σου αρέσει, με γνώμονα τη διάρκεια σε βάθος ετών. Να σταματάς όταν βαριέσαι, να συνεχίζεις αργότερα και γενικά να προσπαθείς να διατηρείς την άθληση που θα κρατήσει καιρό και δε θα σε ξεθυμάνει μετά από μερικούς μήνες, επειδή σε κούρασε. Σκοπός είναι να έχεις την υγεία σου, να εκτονώνεις με την άθληση τις καθημερινές πιέσεις και να περνάς καλά.

Οτιδήποτε έρχεται εις βάρος της διάρκειας της γυμναστικής σε βάθος ετών, καλό είναι να περιοριστεί. Δεν έχει νόημα να πλακωθείς στο γυμναστήριο για 6 μήνες ή 1 χρόνο και μετά να το ρίξεις στον καναπέ. Καλύτερα να βρεις ένα κινητικό χόμπι (ή να δοκιμάζεις διάφορα) που θα σου μείνει χρόνια.

Πάντως ο Πελασγός έχει εν μέρει δίκιο σε αυτό που είπε. Αν αυξήσεις το μεταβολισμό σου με αεροβική άσκηση και μεγαλώσεις το μυϊκό σου σύστημα, τότε χρειάζεσαι περισσότερη ενέργεια για τη συντήρηση του οργανισμού σου, επομένως καις περισσότερο λίπος καθημερινά (μαζί με υδατάνθρακες φυσικά). Ξεκινάς λοιπόν με γυμναστική και αφήνεις το σώμα σου να διαμορφωθεί όπως το βολεύει και ανάλογα με την άσκηση που κάνεις (αεροβική, δυναμική). Άλλος θα μετατρέψει το λίπος σταδιακά σε φουσκωτούς μύες, άλλος θα αδυνατίσει και θα αναδείξει τη γράμμωση. Και τα δύο καλά είναι.

alekan
23-06-11, 07:49
Είναι θέμα σωματότυπου κοντολογίς, ipo

senkradvii
23-06-11, 12:50
Η δική μου άποψη είναι να γυμνάζεσαι όσο σου αρέσει, με γνώμονα τη διάρκεια σε βάθος ετών. Να σταματάς όταν βαριέσαι, να συνεχίζεις αργότερα και γενικά να προσπαθείς να διατηρείς την άθληση που θα κρατήσει καιρό και δε θα σε ξεθυμάνει μετά από μερικούς μήνες, επειδή σε κούρασε. Σκοπός είναι να έχεις την υγεία σου, να εκτονώνεις με την άθληση τις καθημερινές πιέσεις και να περνάς καλά.

Συμφωνώ απόλυτα! :oneup:

Πάντως απ'ότι ξέρω για να μπορέσεις να κάνεις το "τέλειο" σώμα αυτό εξαρτάται 70% από την διατροφή, 15% από γενετικούς παράγοντες και άλλα 15% από την ίδια την γυμναστική.

Το παραπάνω το είχα δει στο αγαπημένο μου γυμναστήριο από τα τόσα που έχω γυρίσει, στη Θεσσαλονίκη και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση και ποτέ δεν το ξεχνάω!

Giorgos18
25-06-11, 02:08
Σημερα στην Θηβων στο Περιστερι κατα τις 10 παρα το βραδυ μετρησα γυρω στα 10 ποδηλατα, τα 8 δεν ειχαν φωτα.(καλα για κρανος δε το αναφερω καν)

botnick
25-06-11, 03:04
Χαιρετώ την ποδηλατική παρέα από προσωπική εμπειρία μετά το στρατό είχα πάρει 40 ολόκληρα κιλά! από 80 στα 120 :( οπού μια μέρα ένας φίλος μου λέει πάμε μια βόλτα με τα ποδήλατα χαλαρά, Μετά από λίγο καιρό το έκανα δεύτερο μεταφορικό μεσώ ώσπου πλέον τώρα είναι το μοναδικό μεταφορικό μου μεσώ :) πλέον είμαι 75 κυλλά σταθερά τα τελευταία 7 χρόνια ,βεβαία η διατροφή μου έχει αλλάξει όχι junk food απλά τα ξεσυνήθισα όχι ανθρακούχα ποτά και ελάχιστα γλυκά (για της υπογλυκαιμίες ) η καλλίτερη διατροφή τουλάχιστον για τον δικό μου οργανισμό είναι η μεσογειακή και ποδηλατάκι + λίγη άσκηση βαρακια + μονόζυγο και χτίζεις ένα πολλή καλό σώμα;) όταν κάνεις την οποιαδήποτε άσκηση αγγαρεία δεν έχει τα αποτελέσματα που περιμένεις...

ipo
25-06-11, 03:10
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Από τα 120 κιλά πήγες στα 75;! :shock: Μέσα σε πόσον καιρό κατάφερες να χάσεις έναν άνθρωπο από πάνω σου; Μπράβο!

cranky
25-06-11, 03:15
Σιγά το δύσκολο. :what:
Κι' ένας κολλητός μου, έχασε 95 κιλά σε μιά μέρα. :up:

Χώρισε. :tooth :biggrin:

botnick
25-06-11, 03:26
@cranky:oneup: @ipo μέσα σε ένα χρόνο χωρίς γιατρό διατροφολόγο άπλα κάνοντας τα παραπάνω που είπα στο προηγούμενο ποστ μου;)

ipo
25-06-11, 03:38
Χαρά στο κουράγιο σου. Να χάνεις 4 κιλά το μήνα σταθερά επί ένα χρόνο είναι πολύ δύσκολο. Πάντως δεν είναι καλό για την καρδιά να χάνεις κιλά με τόσο μεγάλο ρυθμό. Κανονικά μέχρι 2 κιλά το μήνα πρέπει.

Μη μου πεις ότι τα 40 κιλά τα είχες πάρει σε ένα χρόνο στο στρατό...

kostantis
25-06-11, 22:35
32km σήμερα,τα μισά άσφαλτο και τα άλλα μισά χώμα.
Η σημερινή διαδρομή ήτανε ένα καλό μάθημα για να αρχίσω να μαθαίνω χώμα,τεχνική κλπ.
Το πρώτο πράμα που διαπίστωσα ήτανε ότι χρειάζομαι καλύτερο λάστιχο για χώμα.

Η χωμάτινη διαδρομή δυστηχώς εάν και ήτανε τρομερή,ήτανε γεμάτη μελίσσια.
Κάποιος κορυφαίος μάλιστα έβαλε μερικά ακριβώς πάνω στον δρόμο στην άκρη.
Αυτοί που τα βάζουνε από ποιον πέρνουνε άδεια από τον δήμο;

Θέλω να πάω να ρωτήσω να δω πήραν άραγε άδεια αυτοί που τα βάλανε εκεί;

kostantis
02-07-11, 00:13
Πού εξαφανιστήκατε όλοι;
Παρατήσατε το πηδάλι και λιώνετε στις παραλίες;:biggrin:

@ ADSLgr.com All rights reserved.