PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
02-07-11, 00:50
Κάνω "πηδάλι" (θεσσαλονικώτικο ιδίωμα είναι αυτό; ), αλλά πιο χαλαρά και αραιά. Το παράκανα πριν από μερικές εβδομάδες και καταπόνησα περισσότερο απ' όσο έπρεπε τον τετρακέφαλό μου με συνεχόμενες ποδηλατοβόλτες, οπότε τώρα χρειάζεται προσοχή.

Χτες πήγα μία χαλαρή βόλτα στη λίμνη του Μαραθώνα, με στάσεις για διατάσεις μπας και τη γλιτώσει το πόδι από σοβαρό τραυματισμό. Πολύ καλός καιρός, ενώ μπόλικοι ποδηλάτες έκαναν την ίδια διαδρομή με εμένα. Μάλλον έγινε διάσημη η ομορφιά της. :)

Δοκίμασα το μπροστινό φως (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=32085) και φαίνεται πολύ ποιοτικό και δυνατό, μακάρι να αντέξει. Σε σκοτεινά σημεία φωτίζει το δρόμο, αλλά δε θα το πρότεινα για φως μονοπατιού. Εκεί χρειάζεσαι κάτι δυνατότερο.

Πήρα κι ένα παγούρι 750ml (0,5€ από Jumbo), διότι τα 500 ml του προηγούμενου δεν έφταναν με τίποτα σε δίωρη καλοκαιρινή ποδηλασία. Σκέφτομαι να πάρω μία μεταλλική βάση παγουριού, γιατί είδα ότι κάποιες χωράνε μπουκάλια εμφιαλωμένου νερού του 1,5 λίτρου.

Εσύ πήγες πουθενά;

kostantis
02-07-11, 01:02
Πήγα το περασμένο Σάββατο και ετοιμάζομαι και για αύριο με την προυπόθεση να είναι καλός ο καιρός και να έχω τον κατάλληλο ελεύθερο χρόνο φυσικά.
Αύριο θα φέρει και ψηφιακή κάποιος από όλους μάλλον οπότε θα σας φτιάξω πάλι.:p

Ανεβάστε και καμία φωτογραφία να βλέπω και εγώ τα μέρη σας ρε παιδιά μιας και δεν έχω βρεθεί ποτέ κατά εκεί.:)

ipo
02-07-11, 01:13
Φωτογραφίες είχα ανεβάσει μαζί με τα review των κινητών.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=491628&garpg=5#content_start
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=499608&garpg=5#content_start

Περιμένουμε από τον Άρδη να ανεβάσει τίποτα από Ποίκιλο και το Mouse από Βάρκιζα. Αν στρίψεις την πλάτη σου στην πόλη, έχει πολύ ωραία θέα η παραλιακή.

Mouse Potato
02-07-11, 01:18
Εγώ βρίσκομαι πάντα βράδυ στην παραλιακή. Οπότε πρέπει να κουβαλάω αναγκαστικά μαζί μου τρίποδο και dSLR για να βγάλω φωτογραφίες... :(

ipo
02-07-11, 01:21
Αν έχεις φωτογραφική μηχανή compact που να υποστηρίζει μεγάλους χρόνους έκθεσης, μπορείς να τη στηρίζεις κάπου αλλού (βράχο, τοιχάκι, αυτοκίνητο, ποδήλατο). Έχω βγάλει φωτογραφίες με μεγάλους χρόνους έκθεσης με αυτόν τον τρόπο, όταν δεν είχα τρίποδο.

kostantis
02-07-11, 01:29
Μας άνοιξες την όρεξη ρε ipe με την μακαρονάδα.:biggrin:

crypter
02-07-11, 03:13
Πήρα κι ένα παγούρι 750ml (0,5€ από Jumbo), διότι τα 500 ml του προηγούμενου δεν έφταναν με τίποτα σε δίωρη καλοκαιρινή ποδηλασία. Σκέφτομαι να πάρω μία μεταλλική βάση παγουριού, γιατί είδα ότι κάποιες χωράνε μπουκάλια εμφιαλωμένου νερού του 1,5 λίτρου.


1,5 lίτρο γεμάτο μπουκάλι μου φαίνεται αρκετά βαρύ για εκείνο το σημείο του σκελετού. Τσέκαρε πόσα βάζει ως όριο ο κατασκευαστής. Στο δικό μου sector π.χ. έχει ώς όριο τα ~750ml τεσταρισμένα. :hmm:

ardi21
02-07-11, 03:54
Φωτογραφίες είχα ανεβάσει μαζί με τα review των κινητών.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=491628&garpg=5#content_start
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=499608&garpg=5#content_start

Περιμένουμε από τον Άρδη να ανεβάσει τίποτα από Ποίκιλο και το Mouse από Βάρκιζα. Αν στρίψεις την πλάτη σου στην πόλη, έχει πολύ ωραία θέα η παραλιακή.

Καλα αν περιμενεις απο μενα... Περναω φαση "βαριεμαι το ποδηλατο", δυστυχως.. Ελπιζω να περασει.

btw επειδη ειπες για το παγουρι του jumbo, στο cyclist υπαρχει θεμα οπου λενε οτι παρα πολλα παγουρια (και ακριβα) εχουν εντελως ακαταλληλα πλαστικα τα οποια δεν προοριζονται για να βαζεις τροφη/νερο. Για τσεκαρε το, κριμα ειναι για 3-4 ευρω να καταπινεις οτι να 'ναι.

Mouse Potato
02-07-11, 12:28
Πράγματι έχω ακούσει πολλά για την καταλληλότητα των παγουριών. Δυστυχώς δεν ξέρω να τα ξεχωρίσω. Ευελπιστώ το δικό μου pro να πληρεί τις προϋποθέσεις.

kostantis
02-07-11, 12:32
Πήρα και εγώ καινούριο παγουράκι πριν λίγες ημέρες,ένα iceberg 500αρι,δεν ξέρω όμως το πόσο κατάλληλο είναι.

ardi21
02-07-11, 12:36
Για τα παγουρια δειτε αυτο το ποστ http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?17318-%D0%E1%E3%EF%FD%F1%E9&p=299248#post299248

Εγω γενικα τα προσεχω αυτα (οτι γλυτωνουμε καλο ειναι). Και στο σπιτι πινω νερο σχεδον παντα απο γυαλινο μπουκαλι

kostantis
02-07-11, 12:37
Έχει το σήμα LDPE 4 στον πάτο.

ipo
02-07-11, 12:49
Θα καταλάβετε αν το παγούρι σας δεν είναι κατάλληλο, επειδή θα σας ρίξει σε φάση "βαριέμαι το ποδήλατο". :p

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 11 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1,5 lίτρο γεμάτο μπουκάλι μου φαίνεται αρκετά βαρύ για εκείνο το σημείο του σκελετού. Τσέκαρε πόσα βάζει ως όριο ο κατασκευαστής. Στο δικό μου sector π.χ. έχει ώς όριο τα ~750ml τεσταρισμένα. :hmm:
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να μην αντέχει το διαγώνιο τμήμα του σκελετού ενός mountain 1,5 κιλό βάρος. Θα το ψάξω όμως... :hmm:

Ώρες-ώρες μου περνάει από το μυαλό η αγορά ενός υδροδοχείου πλάτης, σαν αυτό που προτείνει ο Άρδης. Αλλά μου χρειάζεται σπάνια τόσο νερό, όταν κάνω διαδρομές άνω των 3 ωρών. Συνήθως για κανένα δίωρο βγαίνω και καταναλώνω 0,5 L ανά ώρα. Οι εταιρείες κατασκευή υδροδοχείων λένε ότι χρειάζεται 1 L νερού ανά ώρα ποδηλασίας σε συνθήκες ζέστης, αλλά δεν μπορώ να πιο τόσο πολύ όταν κάνω άσκηση.

Από τη μία όμως δε μου αρέσει η ιδέα να έχω σακίδιο στην πλάτη (βάρος, κακός αερισμός), από την άλλη είναι πολλά τα λεφτά Άρ(δ)η. 40-50€ για ένα υδροδοχείο 2 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57089)-3 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57090) λίτρων.

Mouse Potato
02-07-11, 13:52
Έχει το σήμα LDPE 4 στον πάτο.

Εμένα δεν γράφει αριθμό μέσα στο τρίγωνο... :oops:

kostantis
02-07-11, 13:53
Επικυνδινα τα πράματα τότε...:p

nmavro73
02-07-11, 19:27
Υπάρχει κάποιος που να ποδηλατει τα Σαββατοκύριακα στην περιοχή ασπροβαλτας; Το κουβαλαω καμμιά φορά το ποδήλατο και πηγαίνω από το σπίτι που είναι λίγο μετά την ασπροβαλτα μέχρι τα μπαράκια του σταυρού. Είναι πήγαινε έλα 20 χλμ.

tsigarid
02-07-11, 23:38
Το μπουκάλι μου έχει ένα τρίγωνο με το 4 μέσα :clap:

ipo
03-07-11, 11:43
Το παγούρι του Jumbo των 750 ml, έχει επίσης τον αριθμό 4 μέσα στο τρίγωνο. Μια χαρά για παγούρι του μισού ευρώ. Το παλιό μου παγούρι, 0,5 L γερμανικής κατασκευής, δεν έχει σχετική σήμανση.

Mouse Potato
03-07-11, 11:44
Το παγούρι του Jumbo των 750 ml, έχει επίσης τον αριθμό 4 μέσα στο τρίγωνο. Μια χαρά για παγούρι του μισού ευρώ. Το παλιό μου παγούρι, 0,5 L γερμανικής κατασκευής, δεν έχει σχετική σήμανση.

:worthy: θα πάω να το πάρω μάλλον... Σε τι χρώματα κυκλοφορεί; :p

ipo
03-07-11, 12:06
89148 89149

Από επιλογές, μόνο το λευκό που βλέπεις στην κουνημένη φωτογραφία και το ροζ.

Mouse Potato
03-07-11, 12:07
Εξαιρετικά... :oneup:

pelasgian
03-07-11, 12:29
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να μην αντέχει το διαγώνιο τμήμα του σκελετού ενός mountain 1,5 κιλό βάρος. Θα το ψάξω όμως... :hmm:


Μάλλον για τη βάση λέει και τις βίδες. Ο σκελετός αντέχει δεκάδες κιλά.



Ώρες-ώρες μου περνάει από το μυαλό η αγορά ενός υδροδοχείου πλάτης, σαν αυτό που προτείνει ο Άρδης. Αλλά μου χρειάζεται σπάνια τόσο νερό, όταν κάνω διαδρομές άνω των 3 ωρών. Συνήθως για κανένα δίωρο βγαίνω και καταναλώνω 0,5 L ανά ώρα. Οι εταιρείες κατασκευή υδροδοχείων λένε ότι χρειάζεται 1 L νερού ανά ώρα ποδηλασίας σε συνθήκες ζέστης, αλλά δεν μπορώ να πιο τόσο πολύ όταν κάνω άσκηση.


Αν σου πουλούσαν και μπαλάτζα για πατάτες, θα σου έλεγαν ότι πρέπει να τρως και 2 πατάτες την ώρα!



Από τη μία όμως δε μου αρέσει η ιδέα να έχω σακίδιο στην πλάτη (βάρος, κακός αερισμός), από την άλλη είναι πολλά τα λεφτά Άρ(δ)η. 40-50€ για ένα υδροδοχείο 2 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57089)-3 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57090) λίτρων.

Δηλαδή αγοράζεις 100 παγωμένα μπουκαλάκια νερό από το οποιοδήποτε περίπτερο. Επιπλέον πλεονέκτημα του περιπτέρου: παίρνεις και παστελάκι. Α, και το νερό δεν είναι ζεστό σαν κάτουρο.

Το μόνο αξεσουάρ που θέλω είναι φρεπεδόσταντ με πτυσσόμενο καλαμάκι.

Ακόμα γελάω με τα γέλια της κυρίας που έπλενε το δρόμο με τη μάνικα, σταματάω μπροστά της με κοιτάει ενώ πάω κατά πάνω της με απορία, «δώσμου λίγο τη μάνικα», με βλέπει να βρέχω κεφάλι, σβέρκο, να βγάζω πετσέτα από το βαλιτσάκι πίσω να σκουπίζομαι, να πίνω και λίγο και να λέω «αααααααααααααχχχχχχχχχχ».

Γελάει ακόμα νομίζω.

ipo
03-07-11, 12:42
Δηλαδή αγοράζεις 100 παγωμένα μπουκαλάκια νερό από το οποιοδήποτε περίπτερο.
Έχω κάνει αυτόν τον υπολογισμό :p, επειδή στις μεγάλες διαδρομές αγοράζω μεγάλο μπουκάλι νερού (1,5L), πίνω όσο μπορώ επί τόπου και με το υπόλοιπο γεμίζω το παγούρι. Σε 50 βόλτες έχει βγάλει τα λεφτά του το υδροδοχείο. Αλλά τόσο μεγάλες διαδρομές κάνω μία φορά το μήνα, οπότε μάλλον δε συμφέρει, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δε μου αρέσει να κουβαλάω σακίδιο.



Ακόμα γελάω με τα γέλια της κυρίας που έπλενε το δρόμο με τη μάνικα, σταματάω μπροστά της με κοιτάει ενώ πάω κατά πάνω της με απορία, «δώσμου λίγο τη μάνικα», με βλέπει να βρέχω κεφάλι, σβέρκο, να βγάζω πετσέτα από το βαλιτσάκι πίσω να σκουπίζομαι, να πίνω και λίγο και να λέω «αααααααααααααχχχχχχχχχχ».
Σε κάποιο ποδηλατοφόρουμ είχα διαβάσει σχετική οδηγία. "Αν δείτε κάποιον να ποτίζει ή να πλένει αμάξι το καλοκαίρι, πείτε του να σας βρέξει με το λάστιχο."


Σήμερα το απόγευμα λέω να επιχειρήσω έναν ακόμη λιμνομαραθώνιο. :)

ipo
03-07-11, 14:57
Λαμβάνω την τιμή να ανακοινώσω δημόσια ότι σήμερα στις 18:00 θα λάβει χώρα χαλαρή ασφάλτινη ανάβαση Υμηττού. :p Όποιος ενδιαφέρεται να έρθει μπορεί να συνεννοηθεί για λεπτομέρειες με εμένα ή τον nm96027.

Mouse Potato
03-07-11, 15:03
Τι μου κάνετε... Ποιο είναι το σημείο συνάντησης;

nm96027
03-07-11, 15:43
Τι μου κάνετε... Ποιο είναι το σημείο συνάντησης;

http://maps.google.com/?ll=37.964078,23.787975&spn=0.014989,0.021286&z=16

Θα συναντηθούμε στο ξύλινο σπιτάκι της πυρόσβεσης, στην γέφυρα Κατεχάκη και Καραμολέγκου, στην Καισαριανή. Με αμάξι είναι η αμέσως επόμενη έξοδος μετά την Αττική Όδο, όπως ανεβαίνεις από Μεσογείων (βγαίνεις από την Κατεχάκη, στρίβεις αριστερά κάτω από την γέφυρα). Ή αν έρχεσαι από Καισαριανή είναι η γέφυρα 1km πιο πάνω από το νεκροταφείο Καισαριανής. Λίγα μέτρα πιο πάνω από την γέφυρα είναι το ξύλινο σπιτάκι.

Υπάρχει χώρος για παρκάρισμα. ;)

ipo
03-07-11, 22:32
Ευπειθώς αναφέρω ότι το εγχείρημα πέτυχε. :) 10 km ανάβασης (20 km πήγαινε-έλα), 650 μέτρα αύξηση υψομέτρου, πολύ πράσινο, φοβερή θέα, μπόλικος κόσμος. Κάναμε αρκετές 6-7 στάσεις για να ξεκουράζομαι εγώ κυρίως, αφού ο Νούμερος είναι σε ανώτερο level σε φυσική κατάσταση.

Φτάσαμε μέχρι το πάρκο κεραιών σε υψόμετρο 930 μέτρων (σύμφωνα με το Google Earth), περίπου 1 χιλιόμετρο από την κορυφή που βρίσκεται η βάση με τα ραντάρ. Μπόλικη κούραση, αλλά με την παρέα πέρασε πολύ ευχάριστα η ώρα και ασκηθήκαμε. Πολύ καλή εμπειρία, σίγουρα θα το ξαναεπιχειρήσω. Ο Υμηττός είναι πανέμορφος και καταπράσινος, είχα δεκαετίες να τον ανέβω.

Είδαμε πολλούς ποδηλάτες, κυρίως με downhill ποδήλατα, αλλά και μερικούς που ανέβαιναν από άσφαλτο.

Φανερός Πράκτωρ
03-07-11, 22:34
Σας έβρεξε κανένας με καμία μάνικα; :)

ipo
03-07-11, 22:36
Δυστυχώς δε βρήκαμε στο δρόμο κανένα μανικάρχη να μας καταβρέξει. :p Ευτυχώς είχε καλό καιρό οπότε δεν ζεσταθήκαμε πολύ, ενώ βοηθούσε η απογευματινή ώρα που είχε ψιλοπέσει ο ήλιος.

Μου έκανε εντύπωση που είδα μερικούς 40-50 ετών να ανεβαίνουν με το ποδήλατο ή τρέχοντας το βουνό. Όταν βρίσκεσαι στους ελεύθερους δημόσιους χώρους, βλέπεις μία άλλη πτυχή των Ελλήνων που αγαπούν τη φύση και την άθληση.

Α, είδαμε και κάτι homo sapiens να ζευγαρώνουν μέσα σε αυτοκίνητα, αλλά δε δώσαμε σημασία. :p

Φανερός Πράκτωρ
03-07-11, 22:37
ζηλεύω :)

nm96027
04-07-11, 01:34
Ευπειθώς αναφέρω ότι το εγχείρημα πέτυχε. :) 10 km ανάβασης (20 km πήγαινε-έλα), 650 μέτρα αύξηση υψομέτρου, πολύ πράσινο, φοβερή θέα, μπόλικος κόσμος. Κάναμε αρκετές 6-7 στάσεις για να ξεκουράζομαι εγώ κυρίως, αφού ο Νούμερος είναι σε ανώτερο level σε φυσική κατάσταση.


Για να είμαστε ακριβείς, ο νούμερος δεν σε ακριβώς ανώτερο level. Απλώς λόγω σχέσεων μετάδοσης μπορεί και ποδηλατεί πιο αργά, αρά κουράζεται λιγότερο.

Το μόνο σίγουρο είναι πως με χαλαρούς ρυθμούς η ανάβαση δεν είναι κάτι απίστευτα δύσκολο, ειδικά αν το κάνεις μία φοράς την εβδομάδα. Και ασφαλώς δεν χρειάζεται κάθε φορά να ανεβαίνει κάποιος μέχρι τέρμα: και μέχρι τον αναμεταδότη του ΟΤΕ είναι μία ωραία σχετικά εύκολη ανάβαση.

Γενικά ο Υμηττός (το συζητούσαμε αυτό και μεταξύ μας ανεβαίνοντας) είναι ένα καλό παράδειγμα πολύ ωραίου φυσικού τοπίου, μόλις 20 λεπτά από το κέντρο.

vamvakoolas
04-07-11, 13:04
σημερα μου εκαναν το εξης πειραμα: o vamvakoolas αστικος ποδηλατης!

Πηρα το ΜΤΒ μου (ημιαγωνιστικη version απλως κουμποτα πεταλια διαφορα με το κανονικο και ...carbon τιμονι:p) και μου δωσαν μια σακα και μια σακουλα να παραδωσω απο Πεντελη->κεντρο.

Το μονο που ζητησα απο τον αγωνιστικο εξοπλισμο μου ηταν....γαντια (μην εχω καμμια πτωση). Ρουχισμος ηταν casual (μακο και σορτσακι) και κρανος. Ξεκινησα 7.30 εφτασα 8.00

Συμπερασματα. Τη παλεψα με το σορτσακι (χωρις pad) αλλα παιδια πως αντεψα χωρις να σκηστει (ανεβα κατεβα ποδηλατο) μιας και φαρδυ...μαλλον απο τυχη. Η μακο (βαμβακερη) αντεψε ιδρωτα αλλα με το που σταματησα μετα απο 2 λεπτα ειχε γινει...σφουγγαροπανο! Δηλαδη σε δουλεια αν πας εισαι οκ εμφανισιακα αλλα θα πρεπει να βρεις τροπο να ξε-ιδρωσεις/στεγνωσεις τα ρουχα σου
Τα κουπωτα πεταλια αν εξαιρεσεις την εκκινηση στα φαναρια...ειναι must!
Οποτε με επιανε ενα φαναρι ημουν μεν μπροστα με τα μηχανακια αλλα προς τα δεξια και οχι στη μεση.
Πηγα απο κεντρικους δρομους (Λ Πεντελης/Μεσογειων/Μιχαλακοπουλου/Β Σοφιας)

Γενικα με τους οδηγους δεν ειχα θεμα (κινδυνος/μποτιλιαρισματα) ουτε με τα λεωφορεια. Παντως οσο ανεβαζε θερμοκρασια τοσο χειροτερα ηταν.
Συμβουλη:
Σε λωριδα σε λεωφορους (με 2 και παραπανω λωριδες ανα κατευθυνση) να ειστε στη μεση αντε στη χειροτερη προς τα δεξια λιγο, αν εισαστε τερμα δεξια παιζει να σας τσακισουν σε κανενα καγκελο και δε λογαριαζουν καθολο το ποδηλατο
Οχι νευρα με οδηγους γιατι απλα...θα φτασετε πιο γρηγορα:respekt:
παγουρι οπωσδηποτε οπως και κρανος

manicx
04-07-11, 13:16
Εγώ με μακό δεν την παλεύω. Ειδικά για δουλειά, 9 χλμ διαδρομή. Εδώ σήμερα πήγα σε super market 7:50 με τα ρούχα του σπιτιού (βερμούδα και μακό), 1.2χλμ, και στο γυρισμό την άκουσα με το ίδρωμα. Το κακό με τα μακό είναι ότι δεν αναπνέει το δέρμα και μετά γίνεται σφουγγαρόπανο. Και ειδικά στη δουλειά, δεν είναι μόνο το στέγνωμα αλλά ότι στεγνώνει και ο ιδρώτας πάνω σου με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγιεινή.

Για τις λωρίδες ορθά το λες. Εγώ και να κορνάρουν είμαι στα 3/5 προς δεξιά. Στα 4/5 το φοβάσαι όχι μόνο για αυτοκίνητα αλλά και για πεζούς επειδή δεν σε ακούν. Στα 5/5 θα πάρεις όλα τα καπάκια των αποχετεύσεων παραμάζωμα και θα σε πονέσουν οπίσθια, σφραγίσματα και κλειδώσεις μιας και είναι κακοφτιαγμένα.

Επίσης, ασχέτως των stop, πάντα να κοντοσταματάς. Αν δεν το έκανα 2-3 φορές θα με είχαν πάρει από κάτω κάτι κυρίες με iPod που στα @$%*& το stop. Και πάντα κουδουνάκι ντριν-ντριν σε διασταυρώσεις.

treli@ris
04-07-11, 13:22
Δοκιμαστε γυμνοι βρε απο πανω και με μαγιω απο κατω :mrgreen:

senkradvii
04-07-11, 14:45
Δοκιμαστε γυμνοι βρε απο πανω και με μαγιω απο κατω :mrgreen:

:up::up::up:

Και κυρίως οι φίλες ποδηλάτισσες.. :twisted:

manicx
04-07-11, 14:55
Και αν κυκλοφορεί ο αγανακτισμένος (http://www.youtube.com/watch?v=GC9AgSykzRc)με φετίχ τα ποδηλατικά κολάν, τώρα θα βρεθεί στον παράδεισο...

ipo
04-07-11, 17:03
Σε λωριδα σε λεωφορους (με 2 και παραπανω λωριδες ανα κατευθυνση) να ειστε στη μεση αντε στη χειροτερη προς τα δεξια λιγο, αν εισαστε τερμα δεξια παιζει να σας τσακισουν σε κανενα καγκελο και δε λογαριαζουν καθολο το ποδηλατο
Δεν έχω ακόμα καταλήξει τι πρέπει να κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν είσαι τελείως δεξιά, όπως είπες, υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι οδηγοί που δε σε υπολογίζουν και κινούνται σαν να μην υπάρχεις στη δεξιά λωρίδα, αφήνοντας 20 εκατοστά κενό από το τιμόνι σου. Είναι πολύ επικίνδυνο.

Αν κινηθείς στη μέση, αρχίζουν τα κορναρίσματα. Μία φορά πέτυχα έναν τύπο που κορνάριζε, ενώ είχε άλλες δύο λωρίδες δρόμο αριστερά του. Κατόπιν με προσπέρασε βρίζοντας και με έκλεισε επίτηδες, αναγκάζοντάς με να στρίψω απότομα προς το πεζοδρόμιο και να πατήσω φρένο για να μη με ρίξει κάτω. Ο δρόμος μπροστά ήταν τελείως ελεύθερος, τόσο στη δεξιά όσο και στη μεσαία λωρίδα, οπότε ήταν εμφανές ότι το έκανε επίτηδες.

Μία άλλη οδηγός σε κάποιο σημείο που ξεκινούσε 4η (μισή) λωρίδα στα δεξιά, με προσπέρασε ξυστά από τα δεξιά. Η λωρίδα που κινούνταν ήταν για λίγα μέτρα και μισή σε πλάτος, για τη στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς πολλοί οδηγοί βλέπουν τους ποδηλάτες ως ενοχλητικά για την κυκλοφορία άτομα, αντί να καταλάβουν ότι εξαιτίας τους μειώνεται το κυκλοφοριακό πρόβλημα.

Giorgos18
04-07-11, 17:06
Εγω τις προαλλες ειδα εναν ποδηλατη να κατεβαινει την Πανεπιστημιου με τα χερια στις τσεπες.

Μερικοι ανθρωποι εχουν μυαλο μηδεν, ειτε οδηγανε ποδηλατο ειτε αμαξι ειτε καροτσι λαικης.

pelasgian
04-07-11, 17:09
ζηλεύω :)

Δεν βρίσκεις θηλυκό homo sapient ή αμάξι;

vamvakoolas
05-07-11, 11:03
Δεν έχω ακόμα καταλήξει τι πρέπει να κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν είσαι τελείως δεξιά, όπως είπες, υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι οδηγοί που δε σε υπολογίζουν και κινούνται σαν να μην υπάρχεις στη δεξιά λωρίδα, αφήνοντας 20 εκατοστά κενό από το τιμόνι σου. Είναι πολύ επικίνδυνο.

Αν κινηθείς στη μέση, αρχίζουν τα κορναρίσματα. Μία φορά πέτυχα έναν τύπο που κορνάριζε, ενώ είχε άλλες δύο λωρίδες δρόμο αριστερά του. Κατόπιν με προσπέρασε βρίζοντας και με έκλεισε επίτηδες, αναγκάζοντάς με να στρίψω απότομα προς το πεζοδρόμιο και να πατήσω φρένο για να μη με ρίξει κάτω. Ο δρόμος μπροστά ήταν τελείως ελεύθερος, τόσο στη δεξιά όσο και στη μεσαία λωρίδα, οπότε ήταν εμφανές ότι το έκανε επίτηδες.

Μία άλλη οδηγός σε κάποιο σημείο που ξεκινούσε 4η (μισή) λωρίδα στα δεξιά, με προσπέρασε ξυστά από τα δεξιά. Η λωρίδα που κινούνταν ήταν για λίγα μέτρα και μισή σε πλάτος, για τη στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς πολλοί οδηγοί βλέπουν τους ποδηλάτες ως ενοχλητικά για την κυκλοφορία άτομα, αντί να καταλάβουν ότι εξαιτίας τους μειώνεται το κυκλοφοριακό πρόβλημα.

σα συμβουλη--->γραψτε τους αν κορναρουν, φωναζουν κοκ. Θυμαμαι καποτε που ενας ταριφας με ειχε βαλει στο ματι σε ολη τη μεσογειων (απο κεντρο->σταυρο) και οταν φτασαμε σταυρο του λεω: Ωραια, τερματισες? λιγο πιο κατω εχουν τις απονομες και τις σαμπανιες:rofl::rofl::rofl:
Καγκελο ο ταριφας:oneup:
Επιπλεον με ειδοποιησαν για εναν οδηγο ΟΑΣΑ που κινειται στη μεσογειων (δε ξερω γραμμη) και εχει κομπλεξ με ποδηλατες! με το που δει ποδηλατη θα προσπαθησει να περασει απο πανω του, να τον κλεισει, να του κανει τη ζωη μαρτυριο:evil: οποτε ημουν υποψιασμενος και οπλισμενος με ψυχραιμια

ermoulis
05-07-11, 11:25
Να ρωτήσω ως τροχοφόρο όχημα που είναι το ποδήλατο δεν μπορώ να κινούμαι όπου γουστάρω;

sdikr
05-07-11, 11:30
Να ρωτήσω ως τροχοφόρο όχημα που είναι το ποδήλατο δεν μπορώ να κινούμαι όπου γουστάρω;

Φυσικά φτάνει να μην δημιουργείς πρόβλημα στην κίνηση
πχ δεν μπορείς να πας με 5 σε έναν δρόμο που είναι για 90 :p

ipo
05-07-11, 12:59
Να ρωτήσω ως τροχοφόρο όχημα που είναι το ποδήλατο δεν μπορώ να κινούμαι όπου γουστάρω;
Σε δρόμους με πολλές λωρίδες ανά κατεύθυνση πρέπει να κινείσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά. Στο μέσον της λωρίδας, με εξαίρεση κάποιους λεωφορειόδρομους, όπου υπάρχει οδηγία που αναφέρει ότι πρέπει να κινείσαι στο δεξιό τους άκρο. Αλλάζεις λωρίδα μόνο αν βρεις αργό προπορευόμενο όχημα ή θέλεις να στρίψεις αριστερά σε φανάρι. Δεν μπορείς π.χ. να πηγαίνεις με 30 km/h στη μεσαία λωρίδα, ενώ η δεξιά είναι ελεύθερη.

manicx
05-07-11, 13:20
Και πάντα χεράκι στην αλλαγή κατεύθυνσης γιατί υπάρχουν μερικά γίδια που αν κινείσαι σε δρόμο με 2 λωρίδες και είσαι δεξιά και φτάνεις σε διασταύρωση, πηγαίνουν αριστερή λωρίδα αυτοί επειδή στη δεξιά είναι ο αλήτης ο ποδηλάτης που μας καθυστερεί κι ενώ εσύ πχ θέλεις να στρίψεις αριστερά στη διασταύρωση αυτός μπορεί να θέλει να στρίψει δεξιά από λάθος λωρίδα περνώντας είτε σύριζα μπροστά σου είτε από πάνω σου. Χειρότερο σημείο για αυτό είναι η διασταύρωση στην πρώην πλ. Κένεντι. Και κουδουνάκι ανά χείρας πάντα με το που φτάνεις στο σημείο που στρίβεις.

vamvakoolas
05-07-11, 13:22
και να γινουμε συγκεκριμενοι (βασei ΚΟΚ)

Απαγορευεται η κυκλοφορια ποδηλατων σε κλειστους αυτοκινητοδρομους/δρομους ταχειας κυκλοφορειας (εννοουν Αττικη οδο/εθνικη οδο) και υπαρχει προστιμο

Επισης οπου υπαρχει λεωφορειολωριδα κινουμαστε εντος αυτης.


Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις ΔΕΝ υπαρχει κανενας περιορισμος αρκει να σεβομαστε τους κανονες του ΚΟΚ

(βεβαια συντομα οπως εχω ξαναγραψει θα αλλαξει και θα εχει αλλαγες για τους ποδηλατες ;) )


Και ενα ευτραπελο: παλια απαγορευοταν η κινηση τροχοφορων που δεν ειχαν μηχανη και δε μπορουσαν να αποκτησουν ταχυτητα πανω απο 40 χλμ την ωρα αν θυμαμαι. Καποια στιγμη ορισμενοι αθλητες εκαναν προπονηση εθνικη οδο γιατι πλεον με κουρσες αναπτυσσεις ταχυτητες ανω των 50χλμ/ωρα. Οποτε περασαν αλλαγη οπου απαγορευονται τα ποδηλατα :rofl:

manicx
05-07-11, 13:28
Άρα απαγορεύεται να διοργανώνονται και αγώνες στη χώρα μας σε εθνικούς δρόμους; :p

vamvakoolas
05-07-11, 13:55
Άρα απαγορεύεται να διοργανώνονται και αγώνες στη χώρα μας σε εθνικούς δρόμους; :p


ασφαλως!


Σε καθε αγωνα πρεπει να ειδοποιειται η τροχαια της περιοχης!

Αλλωστε προσφατα το πανελληνιο πρωταθλημα αναβληθηκε γιατι οι τροχονομοι ηταν στους special olympics. Ακομα και σε λαικους αγωνες αν δε ειδοποιειται η τροχαια ειναι θεωρητικα παρανομοι!:p

pelasgian
06-07-11, 02:01
ναι, το freeday θεωρείται πλέον πίστα στο midnight club :)

παίδες, έχει δοκιμάσει κανένας να βαρέσει σκύλο που επιτέθηκε σε ποδήλατο με maglite με 6D μπαταρίες στο κεφάλι;

Έπεσα σε κοπάδι με 9 κοπρόσκυλα και δεν πέρασα καλά. Το ένα με έκλεισε το δρόμο και στράφηκα εναντίον του και υποχώρησε, 3-4 με καταδίωξαν και όταν έμεινε ένα που επέμεινε γύρσα το ποδήλατο και το κυνήγησα, αλλά τσαντίστηκα τόσο πολύ που σκέφτομαι να γυρίσω με το αμάξι και άμα τα πετύχω να δω ποιος θα τρομάξει.

Αυτά τώρα σε κεντρικό δρόμο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας.

manicx
06-07-11, 11:26
Τι ώρα αυτό; Εγώ τις προάλλες αρκετά πρωί πήγα για ζέσταμα πριν τη δουλειά και μου βγήκαν 2 λύκοι. Αντί για ζέσταμα πήρα φωτιά στο πετάλι ρισκάροντας να πάθω και καμιά μυική ζημιά. Πρωί, επειδή είναι και πιο ήσυχα υπάρχουν πολλά αδέσποτα που ψάχνονται. Με το που βγει ο ήλιος χάσκουν σε πλατείες. Το θέμα είναι μην φας καμιά τούμπα γιατί την έκατσες.

manicx
07-07-11, 19:47
Κάτι τέτοια διαβάζω και με πιάνει φόβος:

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=99407

@ ADSLgr.com All rights reserved.