PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

blade_
12-07-11, 23:33
μαζι σου ειμαι..τα ξερω κ τα ζω αυτα καθημερινα..ειδικα το τελευταιο με τον ποδηλατοδρομο ειναι απιστευτο..λες κ τους σκοτωσες τη μανα,απιστευτη αγενεια

Φανερός Πράκτωρ
12-07-11, 23:43
Ουπςςςς
(http://medicalnews.gr/2011/07/h-%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B2%CE%BB%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B9/)
καρέκλα αυτοκινήτου θα βάλω από αύριο :p

sdikr
13-07-11, 00:09
μαζι σου ειμαι..τα ξερω κ τα ζω αυτα καθημερινα..ειδικα το τελευταιο με τον ποδηλατοδρομο ειναι απιστευτο..λες κ τους σκοτωσες τη μανα,απιστευτη αγενεια

Αυτή η αγένεια είναι κάτι που το έχουμε άσχετα με το τι καβαλάμε!

αυτή η καταραμένη αγένεια είναι και το μεγάλο πρόβλημα, σε δρόμους, σε πεζόδρομους, σε ποδηλατοδρόμους.
Πραγματικά τον ποδηλάτη στον δρόμο θέλω να τον σεβαστώ, αλλά αυτός δεν σέβεται καν τον εαυτό του!
Πας και μετα μια βόλτα στην παραλία και αλλάζεις εντελώς γνώμη :vava:

Τις προάλλες, είμαι συνοδηγός μαζί με τον πατέρα μου, κατεβαίνουμε την Αλεξάνδρου Σταύρου που γίνεται Συνδίκα, μπροστά μας 3 ποδηλάτες.

Αντί να πάνε στην άκρη, κάνουν το κύκνος (και οι 3 παράλληλα)
Με τα πολλά και εφόσον δεν περνάει κανείς απο το αντίθετο ρευμά, τους προσπερνάμε.

Λογικά το φανάρι μας πιάνει, και τι κάνουν τα αστέρια;
Περνάνε μπροστά μας και συνεχίζουν μετά το φανάρι στο 3 παράλληλα.

φυσικά στον κόσμο τους, τα 5 χλμ θα ήταν καλά, συνεχίζουμε, πάλι ασφαλής προσπέραση για το φανάρι της Δελφών.
Και πάλι μια απο τα ίδια, περνάνε μπροστά και μετά περνά περνά η μέλισσα, σταματήσαμε στην άκρη για 10 λεπτά και συνεχίσαμε μετά.

Το να κατέβω απο το αμάξι να του ρίξω μια στην μάπα, ήταν πολύ κοντά, άπλα΄είμασταν όλοι χαλαροί.

Πραγματικά ερώτηση,
Γιατί μπήκαν παράλληλα;
Γιατί πηγαίναν με κάτω απο 5χλμ σε δρόμο που μπορείς να πας με 50; (παρεμπόδιση κυκλοφορίας το λένε)
Γιατί ενώ τους σεβαστήκαμε για 1, 2 φανάρια, αντί να περάσουμε σύριζα δίπλα τους, αυτοί συνεχίσανε να μπαίνουν μπροστά σε παράλληλη φάση;

είναι τόσο απλά τα πράγματα που πρέπει να κάνουμε όλοι μας στον δρόμο ώστε όλα να πάνε καλά.

Τον έχω δεί τον άλλον να μπαίνει μπροστά μου (εγω με μηχανή) και μετά να ξεκινά σιγά σιγά να κάνει πετάλι, και δεν πάει κάν στα δεξιά!
Να βγαίνει απο το στενό (ενώ δεν έχει προτεραιότητα) και απλά να συνεχίζει στον κόσμο του.

Πραγματικά θεωρώ οτι πρέπει τα ποδήλατα να έχουν πινακίδα, καθώς και την ελάχιστη γνώση ΚΟΚ

blade_
13-07-11, 00:27
πολυ απλα εκμεταλλευονται καταστασεις,δυστυχως στην ελλαδα ειμαστε κ αρκετα εγωισταροι ..και τα αποτελεσματα ειναι εμφανη..

Νikosanagn
13-07-11, 00:38
Εγω προσωπικά κοιτάω συνέχεια μα συνέχεια πίσω μου οταν βρίσκομαι με το ποδήλατο σε κάποιο δρόμο, στο σημείο που εμποδίζω το αμάξι, κολλάω στο πεζοδρόμιο και του λέω να περάσει με το χέρι, Θα μπορούσα να μην το κάνω, αλλα για εμλενα δεν κοστίζει κάτι (τις πιο πολλες φορες ειναι διασκέδαση, και οχι πραγματική μετακίνηση), σε αυτόν ομως που γυρναει απο την δουλειά και θέλει σπίτι να φαει να κάνει ενα μπάνιο και να πέσει κοστίζει πολλά.

Πολλές φορές μάλιστα τα αμάξια και ίσως οι άπειροι οδηγοί δεν με προσπερνάνε και ας έχουν χώρο, γιατί δεν ξέρουν αν εγώ τον έχω δει, αυτό ειναι καλό. βέβαια υπάρχουν και άλλοι που περνάνε με αρκετή ταχύτητα απο πολύ κοντά σου, και αυτό ειναι επικύνδυνο.

Φανερός Πράκτωρ
13-07-11, 00:51
Πραγματικά θεωρώ οτι πρέπει τα ποδήλατα να έχουν πινακίδα, καθώς και την ελάχιστη γνώση ΚΟΚ
αυτό δεν είναι κακή ιδέα αν ο ποδηλάτης θέλει να βγαίνει σε δρόμο.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 10 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πάντως τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρετε παραπάνω είναι θέμα τρόπων και κοινής λογικής (τα οποία δυστυχώς απουσιάζουν πολύ συχνά). ένας άνθρωπος που σέβεται τον συνάνθρωπό του αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό λογικά θα συμπεριφερθεί σωστά σε τέτοιες καταστάσεις.

Νikosanagn
13-07-11, 00:52
Αντικατοπτρισμός της κοινωνίας μας είναι το πως κυκλοφορούμε στους δρόμους.

sdikr
13-07-11, 00:57
αυτό δεν είναι κακή ιδέα αν ο ποδηλάτης θέλει να βγαίνει σε δρόμο.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 10 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πάντως τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρετε παραπάνω είναι θέμα τρόπων και κοινής λογικής (τα οποία δυστυχώς απουσιάζουν πολύ συχνά). ένας άνθρωπος που σέβεται τον συνάνθρωπό του αλλά και τον ίδιο του τον εαυτό λογικά θα συμπεριφερθεί σωστά σε τέτοιες καταστάσεις.


οπότε πάμε στο θέμα που ξεκίνησε την όλη διαμάχη,

ξέρουμε αν ο ποδηλάτης ήταν σωστός ως προς αυτός με το αυτοκίνητο;


ΥΓ το βίντεο είναι για κάποιον που βγήκε στον δρόμο

Φανερός Πράκτωρ
13-07-11, 01:01
οπότε πάμε στο θέμα που ξεκίνησε την όλη διαμάχη,
ξέρουμε αν ο ποδηλάτης ήταν σωστός ως προς αυτός με το αυτοκίνητο;
ΥΓ το βίντεο είναι για κάποιον που βγήκε στον δρόμο
όχι, αλλά ξέρουμε ότι η αντίδραση του οδηγού δεν ήταν σίγουρα σωστή :p

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

για τα υπόλοιπα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Zus
13-07-11, 01:22
Τραγικό είναι που τόλμησε να κάνει αυτή την κίνηση ο οδηγός, ότι και να συνέβει. Τα λόγια είναι περιττά.

Άψογη βραδυά μετά από καιρό για ποδήλατο. Δροσερό αεράκι επιτέλους. :respekt:

tsigarid
13-07-11, 02:16
πολυ απλα εκμεταλλευονται καταστασεις,δυστυχως στην ελλαδα ειμαστε κ αρκετα εγωισταροι ..και τα αποτελεσματα ειναι εμφανη..
Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Στη Νέα Υόρκη οι ποδηλάτες είναι οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί, χειρότεροι και από τους ταξιτζήδες!

nm96027
13-07-11, 08:21
Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Στη Νέα Υόρκη οι ποδηλάτες είναι οι πιο επικίνδυνοι οδηγοί, χειρότεροι και από τους ταξιτζήδες!

Όντως. Την τελευταία φορά που ήρθα στην ΝΥ, σοκαρίστηκα από τον επίπεδο των ποδηλατών. Είδα πάρα πολλούς ποδηλάτες χωρίς φώτα και χωρίς κράνος, σε μία πόλη που είναι αντίστοιχα με την Αθήνα μη φιλική για ποδήλατα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση...

manicx
13-07-11, 10:46
οπότε πάμε στο θέμα που ξεκίνησε την όλη διαμάχη,

ξέρουμε αν ο ποδηλάτης ήταν σωστός ως προς αυτός με το αυτοκίνητο;

100% λάθος να είναι, το καφριλίκι και το ξύλο δεν είναι πρέπον. Αν είναι, με την παραμικρή παράβαση να πλακωνόμαστε στο ξύλο. Και το δίκιο του οδηγού, χάθηκε με την βιαιοπραγία στον άλλο. Θέλεις κι εσύ με το παραμικρό λάθος ΣΟΥ να σε πλακώνει ο άλλος στο ξύλο; Tο θέμα είναι ότι στο βίντεο βλέπεις ότι όλοι πήραν τον αριθμό του αυτοκινήτου. Και 100% λάθος να ήταν ο ποδηλάτης, ποιος θα βρει το δίκιο του στα δικαστήρια νομίζεις;

vamvakoolas
13-07-11, 13:32
να γραψω και εγω τη @#$ια μου (γνωμη μου):p

Οταν ερχονται επιδοξοι ποδηλατες που θελουν να μαθουν να βγαζουν μεγαλες αποστασεις εντος και εκτος αστικου δικτυου σε εμενα ΠΟΤΕ δε ξερουν πως να ποδηλατουν σε δρομο και γενικα τη θεση του ποδηλατη επι της οδου. Οποτε η πρωτη συναντηση αναλωνεται σε αυτο. Γενικα απο τη μια ειναι ευχαριστο η αυξηση των ποδηλατων απο την αλλη ειναι δυσαρεστη η εμφανιση και ποδηλατοζωων δηλαδη ατομων χωρις ουσιαστικα κανενα εξοπλισμο ασφαλειας και ουτε να γνωριζουν στο ελαχιστο απο ποδηλασια σε δρομο. Για να μη μενουμε στα λογια και στις αναλυσεις μερικες συμβουλες:
-Οταν ειμαστε πανω απο 2 παντα ειμαστε σε ζευγη. Αν ειμαστε ομως σε δρομο με μια λωριδα σε στιχο. Το ιδιο αν ειμαστε σε αναβαση (ακομα και με 2 λωριδες) και γενικα οταν εχουμε χαμηλη ταχυτητα.
-Δεν αλλαζουμε αποτομα κατευθυνση
-οταν ειμαστε σε ζευγη φροντιζουμε να εχουμε ιδια ταχυτητα και θεση με το διπλανο μας
-οταν ειμαστε σε δρομο αποφευγουμε τα προσπερασματα απο δεξια ειτε σε ποδηλατες ειτε σε οχηματα
-οταν εχουμε καποιο προβλημα δε σταματαμε αποτομα ουτε στη μεση του δρομου αλλα στην ακρη.
-Δε κανουμε "διαλογο" με κανεναν ακομα και να φταινε οι αλλοι (80% των περιπτωσεων) τα νευρα δεν οδηγουν πουθενα.

αυτα για αρχη.

Αναρωτιεμαι και το συζηταω με ποδηλατες: αυτη η εκπομπη για τα ποδηλατα στη τν δε μπορουσε να αφιερωσει 5 λεπτα σε αυτα που μολις εγραψα!:evil::evil:

ipo ποιος ο ποδηλατας? μυστικο ειναι καλε?:p

senkradvii
13-07-11, 14:23
Ωραίος και σωστός Βαμβακούλας! :oneup:

blade_
13-07-11, 14:45
Όντως. Την τελευταία φορά που ήρθα στην ΝΥ, σοκαρίστηκα από τον επίπεδο των ποδηλατών. Είδα πάρα πολλούς ποδηλάτες χωρίς φώτα και χωρίς κράνος, σε μία πόλη που είναι αντίστοιχα με την Αθήνα μη φιλική για ποδήλατα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση...

συγνωμη ,σοκαριστηκες με τους αμερικανους κ το επιπεδο τους?:hmm:

ipo
13-07-11, 15:44
ipo ποιος ο ποδηλατας? μυστικο ειναι καλε?:p
Αν προσέξεις το μήνυμά μου, έχω βάλει link προς την ιστοσελίδα του.



Πραγματικά θεωρώ οτι πρέπει τα ποδήλατα να έχουν πινακίδα, καθώς και την ελάχιστη γνώση ΚΟΚ
Για την πινακίδα έχω ενδοιασμούς, αλλά η γνώση του ΚΟΚ είναι απαραίτητη. Θυμάμαι ότι στο σχολείο κάναμε μαθήματα ΚΟΚ (για γνώση της συμπεριφοράς των πεζών), αλλά ειδικά για έναν ποδηλάτη χρειάζονται περισσότερα. Το κακό είναι ότι κάποιοι διακρίνουν την γνώση του ΚΟΚ από την εφαρμογή του. Ξέρω άτομα που δεν κάνουν παρανομίες με αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, αλλά όταν ποδηλατούν γίνονται κάγκουρες.




Γιατί πηγαίναν με κάτω απο 5χλμ σε δρόμο που μπορείς να πας με 50; (παρεμπόδιση κυκλοφορίας το λένε)
Κάτι τέτοιο υφίσταται μόνο σε αυτοκινητόδρομο. Ούτε καν σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Είναι δικαίωμα του κάθε οδηγού (αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας, κάρου, ποδηλάτου) να κινείται με 5-10 km/h σε αστικό δρόμο, όπου το όριο ταχύτητας μπορεί να είναι 50 km/h.

Επιπλέον, αν ο δρόμος έχει τουλάχιστον 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση, ο ποδηλάτης πρέπει να κινείται στο μέσον της δεξιάς λωρίδας. Αν ο δρόμος έχει μόνο μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, τότε πρέπει να οδηγεί στο δεξιό άκρο του οδοστρώματος και αν είναι δυνατόν εκτός αυτού, δηλαδή επί βατού ερείσματος.

vamvakoolas
13-07-11, 16:38
μια παρεμβαση::p

ipo μπας και σου πηρe τοσα γιατι εβαλε και τα εργατικα μαζι? αν οχι τοτε...ΟΥΣΤ

ipo
13-07-11, 16:46
μια παρεμβαση::p

ipo μπας και σου πηρe τοσα γιατι εβαλε και τα εργατικα μαζι? αν οχι τοτε...ΟΥΣΤ
25€ μου είπε ότι κοστίζει το ανταλλακτικό (το οποίο στο Amazon έχει 16€ με τα μεταφορικά) και 10€ τα εργατικά, συνολικά 35€. Βέβαια αφιέρωσε μία ώρα στο ποδήλατό μου, γιατί χρειάστηκε μετατροπή που άλλοι ποδηλατάδες δεν ήξεραν να κάνουν, ώστε να χωρέσει 8πλέτα στη θέση της εξαπλέτας. Επίσης μου αντικατέστησε μία σπασμένη ακτίνα. Γενικά μου φάνηκε μια χαρά, έμπειρος και ευγενικός, απλώς οι τιμές του δε θα σε κάνουν να γίνεις μόνιμος πελάτης.

Ο Γατσούλης στη Νέα Ερυθραία χρεώνει 5€ τα εργατικά, γι' αυτό τον προτιμώ συνήθως. Αλλά και οι δύο έχουν ακριβά τα ανταλλακτικά. Γι' αυτό, ό,τι εξάρτημα μπορώ να τοποθετήσω μόνος μου, το αγοράζω από e-bay/amazon ή chainreaction/wiggle και γλιτώνω πολλά χρήματα. Όμως οι κασσέτες και οι δισκοβραχίωνες θέλουν ειδικό εργαλείο για να αποσυναρμολογηθούν, το οποίο μάλιστα βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις, ανάλογα με τα ανταλλακτικά που τοποθετούνται. Πρέπει δηλαδή να δώσεις 50€ για εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστες φορές στη ζωή σου.

ardi21
13-07-11, 16:55
ipo ποσα χρηματα εχεις ριξει πανω στο ποδηλατο συνολικα? Δεν μιλαω για ρουχισμο/αξεσουαρ αλλα για αναβαθμισεις/επιδιορθωσεις/εργατικα κτλ

vamvakoolas
13-07-11, 17:00
ipo ποσα χρηματα εχεις ριξει πανω στο ποδηλατο συνολικα? Δεν μιλαω για ρουχισμο/αξεσουαρ αλλα για αναβαθμισεις/επιδιορθωσεις/εργατικα κτλ

+1:worthy:

ipo
13-07-11, 17:06
ipo ποσα χρηματα εχεις ριξει πανω στο ποδηλατο συνολικα? Δεν μιλαω για ρουχισμο/αξεσουαρ αλλα για αναβαθμισεις/επιδιορθωσεις/εργατικα κτλ
Μέσα σε 10 μήνες έχω δώσει 100€ για αντικαταστάσεις κατεστραμμένων εξαρτημάτων (αλυσίδα, σέλα, δισκοβραχίωνα, λάστιχα, μεσαία τριβή) και 80€ για αναβαθμίσεις (δισκοβραχίωνα, κασέτα). Οι αναβαθμίσεις έγιναν την τελευταία εβδομάδα επειδή έχω αποφασίσει ότι μου αρέσουν οι ασφάλτινες αναβάσεις, οπότε χρειαζόμουν οπωσδήποτε ποδήλατο με κοντές σχέσεις. Ακόμα και καινούριο να αγόραζα, θα του άλλαζα κατευθείαν το δισκοβραχίωνα με έναν 22-32-42 ή 22-32-44.

Φανερός Πράκτωρ
13-07-11, 17:20
πλησιάζεις ipo, πλησιάζεις :)

ipo
13-07-11, 17:29
πλησιάζεις ipo, πλησιάζεις :)
Πράγματι πλησιάζω στα 350€ που είναι το κόστος ενός καλού ποδηλάτου, αλλά ταυτόχρονα επί ένα χρόνο έχω απολαύσει το ποδήλατο και έχω γυμναστεί. Επίσης η εικόνα της ποδηλασίας που θα ήθελα να κάνω γίνεται ολοένα και λιγότερο θολή.

Π.χ. αν είχα αγοράσει ποδήλατο πριν από ένα χρόνο, θα είχα πάρει ένα mountain από Praktiker με 150€. Κατόπιν είδα ότι δεν αξίζει κάτι τέτοιο λόγω ποιότητας, ενώ στην πορεία διαπίστωσα ότι μου ταίριαζε καλύτερα το trekking. Όμως ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θέλω trekking ή fitness ή κούρσα. :p Από trekking μου έχει γυαλίσει αυτό (http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-off-road-bikes/kettler-fly-speed.html), αλλά δε σκοπεύω προς το παρόν να πάρω ποδήλατο.

KLG
13-07-11, 17:48
Πόσο ανεύθυνος είναι ο οδηγός του Citroen που τραυμάτισε δύο ποδηλάτες για να αποφύγει το δέντρο; Ας έπεφτε στα χωράφια καλύτερα, όχι πάνω στους ποδηλάτες που κάνουν αγώνα...

Ελεος ρε παιδια... καρφωτός για το δεντρο πήγαινε... απο πίσω του ηταν η μηχανή, και πιο πισω αλλα ποδηλατα. Χαμός θα γινόταν αν το καρφωνε. Αθλημα δρόμου είναι, ας κοιτάνε λίγο και οι ποδηλατες γυρω τους... σαν αλογα με παρωπίδες πάνε.

ipo
13-07-11, 18:03
Πιστεύω ότι θα ήταν προτιμότερο να πέσει στα χωράφια αριστερά (όχι πάνω στο δέντρο), παρά πάνω στους ποδηλάτες. Πρόκειται για δημοσιογραφικό αυτοκίνητο που κάλυπτε τον αγώνα ποδηλασίας. Οφείλει να έχει τη στοιχειώδη ευαισθησία, ώστε να προτιμά τις υλικές ζημιές από τους ανθρώπινους τραυματισμούς των αγωνιζόμενων.

Αν προσέξεις το video, θα δεις ότι το αυτοκίνητο κινείται πιο γρήγορα από το ρυθμό των ποδηλατών. Δε θα μπορούσαν να τον δουν οι ποδηλάτες, ούτε έχουν την ευχέρεια κινήσεων όταν βρίσκονται σε μικρές αποστάσεις μεταξύ τους.

Είναι καθαρή αμέλεια και επιπολαιότητα (καθώς και ανακλαστική αντίδραση) του οδηγού, που προσπερνούσε με τις αριστερές ρόδες του αυτοκινήτου στο χώμα και δεν είδε το δέντρο που ήταν στο όριο του δρόμου.

KLG
13-07-11, 18:11
Καρφωτός πήγαινε ιπο για το δενδρο, ακόμα και αν φρεναρε θα επεφτε ο μισός στο αυλάκι και το ατυχημα με τη μηχανή απο πισω και τους αλλους ποδηλάτες θα γινόταν. Απλά οι ποδηλάτες είχαν το μυαλό τους στην αλλη πλευρα του ανταγωνισμου και ουτε που προσεξαν τη μανουβρα του αυτοκινήτου.

ipo
13-07-11, 18:14
Καρφωτός πήγαινε ιπο για το δενδρο, ακόμα και αν φρεναρε θα επεφτε ο μισός στο αυλάκι και το ατυχημα με τη μηχανή απο πισω και τους αλλους ποδηλάτες θα γινόταν. Απλά οι ποδηλάτες είχαν το μυαλό τους στην αλλη πλευρα του ανταγωνισμου και ουτε που προσεξαν τη μανουβρα του αυτοκινήτου.
Συμφωνώ ότι πήγαινε καρφωτός για το δέντρο. Μπορούσε όμως να στρίψει το τιμόνι προς τα χωράφια/αυλάκι αριστερά, αντί προς τα ποδήλατα δεξιά. Η ταχύτητα που κινούνταν πρέπει να ήταν περί τα 40 km/h.

http://www.youtube.com/watch?v=tWT8yeHGA0U&t=9s

Φανερός Πράκτωρ
13-07-11, 18:50
πάντως αν πήγαινε για τα χωράφια θα έκανε τρελό σάλτο... Θα έδινε θέαμα...
Το πιο πιθανό είναι πάντως να είδε το δέντρο τελευταία στιγμή,να αντέδρασε ενστικτωδώς και τους ποδηλάτες να τους είδε - κατάλαβε ότι θα τους ακουμπήσει - όταν ήταν πια πολύ αργά (δλδ όταν τους είχε πια σχεδόν ακουμπήσει).

senkradvii
13-07-11, 19:20
Πάντως έτσι όπως το βλέπω ξανά και ξανά το βίντεο και στα χωράφια να το έστριβε και θα έβρισκε πάλι στο δέντρο μάλλον και θεωρώ πιθανό να έφερνε και τούμπα, γιατί αν προσέξετε είναι ανηφορικά μετά το στενό αυλάκι.. Όπως και να έχει θεωρώ πως ήταν από τις στιγμές που λες shit happens.

blade_
13-07-11, 21:19
εγω πιστευω οτι αφαιρεθηκε κ τον τραβηξε μεσα το αυλακι κ στην επαναφορα βρηκε τους ποδηλατες

vamvakoolas
14-07-11, 10:58
για να γραψουμε και καποια γεγονοτα:

1)Οι αγωνες ποδηλασιας (τυπου tour/γυρου) γινονται σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δρομους
2)Τα αμαξια συνοδειας που εχουν δηλωθει ειναι ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ απο τους ποδηλατες
3)Οι οδηγοι οχηματων αν θελουν να προσπερασουν θα το κανουν σε δρομο με τουλαχιστον 2 λωριδες
4)Αρκετοι ποδηλατες εχουν ωτοασπιδες (οχι ενδοεπικοινωνια, απαγορευεται, απλως για να ειναι συγκεντρωμενοι ή δε θελουν να ακουν ανεμο)
5)Σε χωματοδρομους για κανενα λογο δε προπορευεται οχημα ποδηλατη παρα μονο μοτοσυκλετα (ειτε συνοδειας ειτε κριτη ειτε δημοσιογραφικο)


Αυτα ισχυουν για αγωνες ειτε γινονται Γαλλια ειτε...Ζαμπια:oneup:
Τωρα ποιος φταιει?:evil:

blade_
14-07-11, 11:17
εσυ :p

senkradvii
14-07-11, 12:25
εσυ :p

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Φανερός Πράκτωρ
14-07-11, 12:31
εσυ :p
1-0? :p

senkradvii
14-07-11, 13:26
1-0? :p

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

ipo
14-07-11, 13:51
εσυ :p
:lol: :oneup:

Mouse Potato
14-07-11, 13:55
Σχεδιάζω ολιγοήμερες διακοπές με το ποδήλατο σε συνδυασμό με camping. Αν και έχω βρει διάφορα threads στο web όσον αφορά ποδήλατο + νησί αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας/τις εμπειρίες σας. Η υψομετρική διαφορά και οι αποστάσεις θα παίξουν καθοριστικό ρόλο. Σκέφτομαι για Αντίπαρο (κυρίως) και Πάρο. Τι λέτε;

Μιας και δεν είπατε, το πήρα πείσμα και πήγα... :p

Εντυπώσεις:

-> Τα 10km στην Αθήνα με τα 10km στην Πάρο/Αντίπαρο δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το υψομετρικό σκαμπανέβασμα σε σκίζει.

-> Οι αποστάσεις είναι σε λογικά πλαίσια αλλά με τον ήλιο δεν μπορείς να πας πουθενά. Όταν έπεφτε και βράδιαζε ο φωτισμός των δρόμων ήταν ανύπαρκτος. Με ένα καλό φως μπροστά (για να βλέπεις κυρίως και όχι απλά για να σε βλέπουν - ας είναι καλά το cree φακουδάκι που έχω) και ένα-δύο καλά πίσω, κάνεις τη δουλειά σου.

-> Με το μπάνιο στη θάλασσα είχα θέμα γιατί έπρεπε οπωσδήποτε να ξεπλυθώ καλά και να φορέσω κάτι άλλο για να καβαλήσω το ποδήλατο. Ο νοών νοείτω... :rolleyes:

-> Μετά το φαΐ στην ταβέρνα ήθελα να πάρω το ποδήλατο και να το φουντάρω στη θάλασσα.

-> Με το κλείδωμα των ποδηλάτων τα βράδια είχα ένα άγχος αλλά τις περισσότερες των περιπτώσεων είτε είχα οπτική επαφή είτε ήταν σε κοντινή απόσταση ώστε να τα ελέγχω.

-> Στην Αντίπαρο ήταν πολλοί με ποδήλατα.

-> Η Πάρος έχει φοβερά... μέρη για να δεις. :p

-> Το ποδήλατο μετράει... generally :respekt:

Το ποδήλατό μου ατενίζει:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/th_DSC00434.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/DSC00434.jpg?t=1310640818)

Windows FTW:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/th_DSC00419_1.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/DSC00419_1.jpg?t=1310640857)

senkradvii
14-07-11, 15:28
Mε το γατίσιο μάτι του.. ;)

Νikosanagn
14-07-11, 15:34
Ωραίος Mouse... :oneup:

To είχα πάρει και εγώ πέρισυ στην Σάμο, το ποδήλατο μετράει στο νησί.

tsigarid
14-07-11, 15:46
-> Μετά το φαΐ στην ταβέρνα ήθελα να πάρω το ποδήλατο και να το φουντάρω στη θάλασσα.
:worthy:

nm96027
14-07-11, 15:47
Μιας και δεν είπατε, το πήρα πείσμα και πήγα... :p

Εντυπώσεις:

-> Τα 10km στην Αθήνα με τα 10km στην Πάρο/Αντίπαρο δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το υψομετρικό σκαμπανέβασμα σε σκίζει.

-> Οι αποστάσεις είναι σε λογικά πλαίσια αλλά με τον ήλιο δεν μπορείς να πας πουθενά. Όταν έπεφτε και βράδιαζε ο φωτισμός των δρόμων ήταν ανύπαρκτος. Με ένα καλό φως μπροστά (για να βλέπεις κυρίως και όχι απλά για να σε βλέπουν - ας είναι καλά το cree φακουδάκι που έχω) και ένα-δύο καλά πίσω, κάνεις τη δουλειά σου.

-> Με το μπάνιο στη θάλασσα είχα θέμα γιατί έπρεπε οπωσδήποτε να ξεπλυθώ καλά και να φορέσω κάτι άλλο για να καβαλήσω το ποδήλατο. Ο νοών νοείτω... :rolleyes:

-> Μετά το φαΐ στην ταβέρνα ήθελα να πάρω το ποδήλατο και να το φουντάρω στη θάλασσα.

-> Με το κλείδωμα των ποδηλάτων τα βράδια είχα ένα άγχος αλλά τις περισσότερες των περιπτώσεων είτε είχα οπτική επαφή είτε ήταν σε κοντινή απόσταση ώστε να τα ελέγχω.

-> Στην Αντίπαρο ήταν πολλοί με ποδήλατα.

-> Η Πάρος έχει φοβερά... μέρη για να δεις. :p

-> Το ποδήλατο μετράει... generally :respekt:

Το ποδήλατό μου ατενίζει:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/th_DSC00434.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/DSC00434.jpg?t=1310640818)

Windows FTW:

http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/th_DSC00419_1.jpg (http://i167.photobucket.com/albums/u140/lazydog_gr/Misc/DSC00419_1.jpg?t=1310640857)


:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

Mouse Potato
14-07-11, 16:04
Mε το γατίσιο μάτι του.. ;)

Ναι είναι αλληγορική η photo... :p

Πλάκα πλάκα στο σκότος έκανε πολύ καλή δουλειά...


Ωραίος Mouse... :oneup:

To είχα πάρει και εγώ πέρισυ στην Σάμο, το ποδήλατο μετράει στο νησί.

Μεγάλο νησί η Σάμος... Την πάλεψες;

ipo
14-07-11, 16:09
Ωραία εκδρομή ποντικέ!



-> Τα 10km στην Αθήνα με τα 10km στην Πάρο/Αντίπαρο δεν έχουν καμία απολύτως σχέση. Το υψομετρικό σκαμπανέβασμα σε σκίζει.

-> Οι αποστάσεις είναι σε λογικά πλαίσια αλλά με τον ήλιο δεν μπορείς να πας πουθενά. Όταν έπεφτε και βράδιαζε ο φωτισμός των δρόμων ήταν ανύπαρκτος. Με ένα καλό φως μπροστά (για να βλέπεις κυρίως και όχι απλά για να σε βλέπουν - ας είναι καλά το cree φακουδάκι που έχω) και ένα-δύο καλά πίσω, κάνεις τη δουλειά σου.
Αν δεν έχει υψομετρικές διαφορές, δεν κουράζεσαι και δεν αξίζει. :) Βέβαια με τον ήλιο δε λέει να ανεβαίνεις λόφους και βουνά.

Σχετικά με μπροστινό φως, πήρε ένας φίλος μου το SSC-P7 1200 lumens (http://cgi.ebay.co.uk/SSC-P7-1200Lm-LED-Bicycle-bike-HeadLight-headLamp-Light-/260782244855?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item3cb7d543f7#shId) με 40€ με τα μεταφορικά. Φωτίζει πολύ καλά, σχεδόν σαν μεσαία σκάλα αυτοκινήτου.

Νikosanagn
14-07-11, 16:09
Όχι :p

Δεν το πήρα για να μετακινούμε μόνο και μόνο με αυτό, ήταν ένας φίλος μου εκει απλά το πήρα μήπως πηγαίναμε καμια βόλτα...

Mouse Potato
14-07-11, 16:41
Ωραία εκδρομή ποντικέ!

Αν δεν έχει υψομετρικές διαφορές, δεν κουράζεσαι και δεν αξίζει. :) Βέβαια με τον ήλιο δε λέει να ανεβαίνεις λόφους και βουνά.

Μωρέ αν θες να πας για ένα καφέ ή ένα ποτό και δεν ορίζεις τα πόδια σου ή στάζεις από ιδρώτα, δεν αξίζει... Πίστεψέ με... :p


Σχετικά με μπροστινό φως, πήρε ένας φίλος μου το SSC-P7 1200 lumens (http://cgi.ebay.co.uk/SSC-P7-1200Lm-LED-Bicycle-bike-HeadLight-headLamp-Light-/260782244855?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item3cb7d543f7#shId) με 40€ με τα μεταφορικά. Φωτίζει πολύ καλά, σχεδόν σαν μεσαία σκάλα αυτοκινήτου.

Εγώ είχα ένα φακό με βάση ποδηλάτου 240lm (τρώει 3 ΑΑΑ μέσα σε λιγότερο από 6 ώρες) και έκανε άριστα την δουλειά του. Τον έχω πάνω μόνο και μόνο για τέτοιου είδους emergency καταστάσεις.

tsigarid
14-07-11, 22:26
Αν δεν έχει υψομετρικές διαφορές, δεν κουράζεσαι και δεν αξίζει. :) Βέβαια με τον ήλιο δε λέει να ανεβαίνεις λόφους και βουνά.
Αν δεν έχει ανηφόρες, απλά τρέχεις σαν παλαβός, οπότε κουράζεσαι μια χαρά.
Γιαγιά με μπαστούνι: 50 πόντοι

manicx
15-07-11, 12:04
Περί tour de france και λοιπών γαλλικών αγώνων o λόγος

http://www.youtube.com/watch?v=LKClW7UUmpQ

και

http://www.youtube.com/watch?v=H8KwcNP-eI4

spectator vs cow....

spectator wins!

Φανερός Πράκτωρ
15-07-11, 12:07
καλά ο θεατής έκανε combo...

pelasgian
15-07-11, 13:22
Εγώ είχα ένα φακό με βάση ποδηλάτου 240lm (τρώει 3 ΑΑΑ μέσα σε λιγότερο από 6 ώρες) και έκανε άριστα την δουλειά του. Τον έχω πάνω μόνο και μόνο για τέτοιου είδους emergency καταστάσεις.

Εγώ έχω δύο strobo για να με βλέπουν με flashια 200 lummens ΕΚΑΣΤΟΣ και ένα maglite 6D δεμένο στο σκελετό που όταν το ανάβεις ... ξημερώνει. Με τρώει ο κ...ς μου να κάνω το tactical conversion kit με 3 5watt led και να γίνει της τατιάνας όποτε το ανάβω. Γενικά, δεν μου αρέσει το overkill, μόνο το thrashing the envelope.

@ ADSLgr.com All rights reserved.