PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
16-07-11, 00:10
Σήμερα έκανα την ανάβαση της Πεντέλης που σχεδίαζα πριν από μερικές ημέρες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4229470&postcount=3723). 14 χιλιόμετρα ανάβασης (άντε να είχε 1 km οριζόντιο δρόμο κοντά στο Κεφαλάρι), από τα 280 μέτρα υψόμετρο της αφετηρίας, στα 1080 μέτρα στην κορυφή της Πεντέλης, που είναι η παλιά βάση με τα ραντάρ.

1 ώρα και 40 λεπτά η ανάβαση (+10 λεπτά για 5 στάσεις) και μισή ώρα κατάβαση, συνολικά 28 km. Πολύ ωραία εμπειρία η "κατάκτηση" μίας ακόμα κορυφής. Η Πεντέλη όμως δε συγκρίνεται με τον Υμηττό που είναι καταπράσινος. Αν και έχει εξαιρετική θέα, το βουνό είναι πρακτικά γυμνό σε αυτό το μέρος και ο κόσμος λίγος. 2 ποδηλάτες είδα μόνο και μερικές παλιές Porsche που ευχαριστιόντουσαν τα στροφιλίκια.

Έφαγα λίγο άνεμο κόντρα, ενώ ο ήλιος με έχει βαρέσει καλά σήμερα. :p Όμως χειμώνα δε γίνεται εύκολα τέτοια διαδρομή, αφού στα 1100 μέτρα το κρύο είναι δεδομένο. Μπορείτε να δείτε τη διαδρομή στο συνημμένο.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις κοντές σχέσεις που έχει πλέον το ποδήλατό μου. Μπορώ να ανεβαίνω επικλινείς ορεινούς δρόμους με 6,5 km/h με την πρώτη μου σχέση (22 δόντια μπροστά, 32 πίσω), ενώ αν είχα πίσω ένα 34άρι ή 36άρι γρανάζι θα πήγαινα σε μερικά σημεία ακόμα πιο άνετα. Επόμενος στόχος η κορυφή της Πάρνηθας! :)

Νikosanagn
16-07-11, 00:27
Μπραβο ρε Γιώργη! :oneup::cool:

ipo
16-07-11, 00:30
Άσε τα μπράβο και ετοιμάσου για Πάρνηθα! :p

Νikosanagn
16-07-11, 00:34
Την Δευτέρα πάω ορθοπεδικό, ευχήσου να μην μου πει "Κομμένο το ποδήλατο για ενα χρόνο" :nurse:

ipo
16-07-11, 00:36
Περαστικά! Μάλλον θα σου πει "Άσε τα freeday και πιάσε τα βουνά". :p

Νikosanagn
16-07-11, 00:41
Ναι ε? Λες :p Ποια freeday βρε !

Παρασκευή ειναι σήμερα και είμαι σπίτι ορίστε...

Την προηγούμενη πάντως όπως είπε και ο Pelasgian ήταν πάρα πολύ ωραία στην Χασιά...

Βεβαια Το Freeday όπως έχουμε ξαναπει έχει καταντήσει μια αηδία και μισή.. εχει γεμήσει με καγκούρια και νταήδες που ειναι έτοιμοι να δείρουν στην κυριολεξία όποιον είναι στα φανάρια ή γενικα παραπονεθεί κλπ.. δεν φαντάζεστε.

Και επιπλέον εχει αυξηθεί πααααρα πολύ ο αριθμός των ποδηλάτων που πάνε freeday πάνω απο 2000 χιλιάρικα σίγουρα... anyway.

Mouse Potato
16-07-11, 01:14
:oneup: ipe... Πλέον είσαι έτοιμος να μπεις στην ομάδα μου... Keep up! :p

Λεπόν. Εγώ περίμενα λίγο να φύγει το freeday να ξεπήξουν οι δρόμοι και βγήκα για μια έντονη βολτάδα alone. ΔΠ -> Αθήνα (Πειραιώς) -> Πειραιάς (Θηβών) -> ΔΠ (23-24km) μέσα σε 48min. Πέτυχα τα 30km/h average σε αρκετά μεγαλύτερη απόσταση από ότι στο προηγούμενο ρεκόρ μου (8km)... :p

Δηλώνω ευχαριστημένος και νιώθω τους τετρακέφαλους μου να θέλουν να σκάσουν! :whistle:

@Νikosanagn περαστικά. Let us know...

ipo
16-07-11, 01:22
30 km/h μέση ταχύτητα για 24 km διαδρομής είναι πολύ καλή επίδοση. Δε σε έκοβαν τα φανάρια;

Mouse Potato
16-07-11, 01:32
30 km/h μέση ταχύτητα για 24 km διαδρομής είναι πολύ καλή επίδοση. Δε σε έκοβαν τα φανάρια;

Λίγα ήταν εκείνα που ήταν κόκκινα και με ανάγκασαν να σταματήσω τελείως. Τα νούμερα που ανέφερα είναι νούμερα καθαρής ποδηλασίας από το κοντέρ... Αλλά γενικώς δεν σταμάτησα πάνω από λίγα δευτερόλεπτα...

Νikosanagn
16-07-11, 04:12
Mouse αφού κατεβαίνεις και προς τα κάτω ενημέρωσε καμιά φορά να πάμε μαζί... Αν βέβαια μπορώ... Την Δευτέρα θα ξέρω.

senkradvii
16-07-11, 13:50
Nικουλάκι το γόνατο πως το έφαγες?

Νikosanagn
16-07-11, 14:36
Δεν το έφαγα, με τσιγκλάει εδώ και καιρό, μετά απο μια τεράστια βόλτα που έκανα με τα πόδια κοντά στα 9 χιλιόμετρα, από τότε με τσιγκλάει αρκετά όποτε το κουράζω...

pelasgian
16-07-11, 14:48
πλάκα πλάκα, όσες φορές έπαθα ζημιά και εγώ ήταν από ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ με λάθος παπούτσια και όχι από ποδήλατο.

Νikosanagn
16-07-11, 14:51
Adidas Stan smith Ήταν αθλητικά.. τι να πω.. θα δείξει.

pelasgian
16-07-11, 15:01
Ναι ε? Λες :p Ποια freeday βρε !

Παρασκευή ειναι σήμερα και είμαι σπίτι ορίστε...

Την προηγούμενη πάντως όπως είπε και ο Pelasgian ήταν πάρα πολύ ωραία στην Χασιά...

Βεβαια Το Freeday όπως έχουμε ξαναπει έχει καταντήσει μια αηδία και μισή.. εχει γεμήσει με καγκούρια και νταήδες που ειναι έτοιμοι να δείρουν στην κυριολεξία όποιον είναι στα φανάρια ή γενικα παραπονεθεί κλπ.. δεν φαντάζεστε.

Και επιπλέον εχει αυξηθεί πααααρα πολύ ο αριθμός των ποδηλάτων που πάνε freeday πάνω απο 2000 χιλιάρικα σίγουρα... anyway.

Χθες ήταν καλά πάντως. Πήγαμε στον ασπρόπυργο στην ίδια περίπου διαδρομή που ήταν για τη Χασιά. Ήταν καλά από άποψη παρέας, από διαδρομή ήταν συμπαθητικά και λίγο ... mad max αίσθηση όταν μπήκαμε στην βιομηχανική περιοχή. Πρέπει να ήμουν ο μόνος που χάρηκε όταν έβλεπα και ακουγα τα εργοστάσια να κάνουν νυχτερινή βάρδυα. Κάποιοι εργάζονται σε αυτή τη χώρα τέλος πάντων.

........Auto merged post: pelasgian πρόσθεσε 7 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Adidas Stan smith Ήταν αθλητικά.. τι να πω.. θα δείξει.

Όσες φορές έβαλα αθλητικά έπαθα μέση. Θέλω παπούτσι με ΤΑΚΟΥΝΙ και εσωτερικά αντικρανδασμικό πάτο. Βρήκα κάτι πολύ καλά χειροποίητα της Ισπανικής Φλούχος (Fluchos) τα οποία είναι κομψό παπούτσι να φορέσεις με παντελόνι καλό (τσάκιση κλπ) το οποιο όμως έχει: ραφτή και όχι κολημμένη σόλα, σωστό τακούνι και ΑΕΡΟΣΟΛΑ με βαλβίδα εκτόνωσης. Από πάνω είναι «καθαρό» και ένα ζευγάρι το έχω από το ... 2004! Το πληρώνεις ένα 150άρι, που αν με ρωτήσεις είναι ΤΣΑΜΠΑ, αλλά γίνεσαι άνθρωπος ρε φίλε! Μου άρεσε η λεπτομέρεια που έλεγε: «αυτό το ζευγάρι το έραψε ο Miguel Τάδε και εγγυάται την ποιότητα της εργασίας του».

Mouse Potato
16-07-11, 15:02
Πρέπει να ήμουν ο μόνος που χάρηκε όταν έβλεπα και ακουγα τα εργοστάσια να κάνουν νυχτερινή βάρδυα. Κάποιοι εργάζονται σε αυτή τη χώρα τέλος πάντων.

Αυτοί να δεις πόσο χαίρονται όταν δουλεύουν βραδιάτικα μέσα στη ζέστη και κάποιοι άλλοι απολαμβάνουν τις βόλτες τους με τα ποδήλατα ή χωρίς... :p

ipo
16-07-11, 15:10
Όσον καιρό έκανα συστηματικά αθλητισμό, δεν είχα τραυματισμούς. Απ' όταν σταμάτησα όμως, πρέπει να προσέχω πολύ κάθε φορά που με πιάνει όρεξη για άθληση. Καλό ζέσταμα, διατάσεις πριν και μετά και το πιο σημαντικό είναι να θυμάμαι ότι πρέπει να βάζω τα όρια που θέτει το σώμα μου, όχι το μυαλό μου. Το τελευταίο είναι και το πιο δύσκολο, διότι θυμάσαι το παρελθόν και υπερεκτιμάς τις δυνατότητές σου, καταπονώντας το σώμα περισσότερο απ' όσο επιτρέπει η φυσική του κατάσταση. Μάλιστα μπορεί να μην καταλάβεις πολλά την ίδια μέρα που αθλείσαι, αλλά να διαπιστώσεις την καταπόνηση μετά από 1-2 μέρες.


Προσπαθώ να δω τώρα τη διαδρομή για Πάρνηθα και φαίνεται αρκετά δύσκολη. Αν θέλεις να πας στην ψηλή κορυφή των 1400 μέτρων, θα κάνεις ανάβαση 1200 μέτρων μέσα σε απόσταση 30 χιλιομέτρων (25 km από το ελάχιστο υψόμετρο). 5 ώρες σίγουρα με τις στάσεις και άλλη μία ώρα κατάβαση. Δηλαδή πρέπει να οργανώσεις εκδρομή 6-7 ωρών με σακίδια και προμήθειες φαγητού-νερού. Ξεφεύγει δηλαδή από τα 3ωρα, 4ωρα που κάνω μία στο τόσο. :hmm:

Βέβαια μπορείς να τερματίσεις 200 μέτρα πιο χαμηλά που είναι το καταφύγιο Μπάφι, να φας στο εστιατόριο και να επιστρέψεις. Και πάλι όμως είναι δύσκολη διαδρομή. Ενδιαφέρεται κανείς;

Mouse Potato
16-07-11, 15:17
Προσπαθώ να δω τώρα τη διαδρομή για Πάρνηθα και φαίνεται αρκετά δύσκολη. Αν θέλεις να πας στην ψηλή κορυφή των 1400 μέτρων, θα κάνεις ανάβαση 1200 μέτρων μέσα σε απόσταση 30 χιλιομέτρων. 5 ώρες σίγουρα με τις στάσεις και άλλη μία ώρα κατάβαση. Δηλαδή πρέπει να οργανώσεις εκδρομή 6-7 ωρών με σακίδια και προμήθειες φαγητού-νερού. Ξεφεύγει δηλαδή από τα 3ωρα, 4ωρα που κάνω μία στο τόσο. :hmm:

Αν έχεις κάνει την διαδρομή με κάποιο μηχανοκίνητο θα δεις ότι είναι αρκετά δύσκολη και σε αρκετά σημεία δυσκολεύεται ακόμα και το όχημα (κατεβάσματα κλπ). Είναι αρκετά δύσκολη ανάβαση με πολλές απαιτήσεις. Από την άλλη έχεις και ένα ποδήλατο το οποίο δεν σε βοηθάει πλήρως γι αυτό το εγχείρημα. Προσπάθησέ το κι αν δεις ότι δεν βγαίνει απλά γυρνάς πίσω. Δεν χωράνε εγωισμοί σε τέτοια θέματα.

Εγώ σίγουρα θα δυσκολευτώ σε μια τέτοια ανάβαση. Είχα κάνει κατά το παρελθόν μια παρόμοια ανάβαση η οποία ήταν γύρω στα 25χλμ συνεχόμενης ανηφόρας και είχα δυσκολευτεί αρκετά.

Επίσης, επειδή πρόκειται και για καλοκαίρι και η βόλτα θα είναι μεγάλης διάρκειας δεν μπορείς να αποφύγεις και τον έντονο ήλιο. Εκτός και αν ξεκινήσεις την βολτίτσα σου απογευματάκι και σε βρει το σκοτάδι κατά την διάρκεια...

ipo
16-07-11, 15:27
Θα προτιμούσα να την κάνω με το φως της ημέρας, οπότε μάλλον πρέπει να ξεκινήσω χαράματα, ώστε να είμαι στην κορυφή κατά τις 11 το πρωί. Στην κατάβαση δεν ενοχλεί η ζέστη. Εναλλακτικά το κανονίζω μία καλή μέρα τον Οκτώβριο που δεν ενοχλεί η ζέστη και ο ήλιος. Αν την κάνω, θα είναι με παρέα και όχι μόνος, αλλά όσο παρατηρώ τη διαδρομή, τόσο προβληματίζομαι. Μάλλον χρειάζομαι αρκετή προπόνηση πριν το επιχειρήσω.

Έχω κάνει τη διαδρομή μέχρι το Μπάφι μερικές φορές με αμάξι, αλλά δε θυμάμαι καλά την κλίση. Σίγουρα έχει δύσκολες ανηφορικές φουρκέτες, αλλά δε θυμάμαι καλά την κλίση του υπόλοιπου δρόμου. Έχω την αίσθηση ότι είναι πιο μικρή από εκείνη που είχε η χτεσινή διαδρομή.

Σε ποιο μέρος είχες κάνει τα 25km ανάβασης;

Mouse Potato
16-07-11, 15:31
Σε ποιο μέρος είχες κάνει τα 25km ανάβασης;

Στην Ήπειρο... Προς Ζαγοροχώρια. Ήμασταν παρέα και κάναμε το λάθος να φύγουμε 10 το πρωί. Δεν ήμουν και οργανωμένος με ποδηλατικό εξοπλισμό και ρούχα (ούτε και οι άλλοι βέβαια) και την βγάλαμε πολύ δύσκολα. Εκτός από έναν ο οποίος κάνει πρωταθλητισμό σε άλλο άθλημα και όποτε μέναμε πίσω γυρνούσε και μας έκανε παρέα στην ανηφόρα... :p

pelasgian
16-07-11, 15:36
Δεν θα το κάνεις τώρα με 39-40C ελπίζω! Σημείωση, το επόμενο freeday θα είναι ... 120km; άκουσα καλά; Ο γύρος της ... ΑΤΤΙΚΗΣ;;; ΓΟΥ*ΣΤΑ*ΡΩ!

ipo
16-07-11, 15:45
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ξέρω πως μετά από αρκετά χιλιόμετρα επικλινούς ανηφόρας αρχίζει η εξάντληση. Ακόμα κι αν σταματήσεις να ξεκουραστείς, δεν ξαναβρίσκεις τις δυνάμεις σου. Ξεκινάς και μετά από 1 km είσαι πάλι χώμα. 10-15 km ανηφόρας με κλίση 5-6% ξέρω ότι αργά ή γρήγορα τα βγάζω. Αλλά τι γίνεται με τα 25 km ή αν η κλίση ξεπερνάει για μεγάλη απόσταση το 7%;

Βοηθάει το πολύ καλό φαγητό το πρωί (αλλά και το προηγούμενο βράδυ), νερό και φαγητό κατά τη διάρκεια, αλλά από μόνα τους δεν είναι αρκετά. Επίσης βοηθάει η καλή παρέα, διότι ξεχνιέσαι με την κουβέντα και τραβάει ο ένας τον άλλον. Μόνος σου κοιτάς την ανηφόρα, το ρολόι και τα χιλιόμετρα, οπότε σε καταβάλει περισσότερο η κούραση.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν θα το κάνεις τώρα με 39-40C ελπίζω!
Προς το παρόν κοιτάζω τη διαδρομή στο Google Earth, μπας και αντιληφθώ μέρος της δυσκολίας της. Όσο την κοιτάζω, τόσο βλέπω ότι ξεπερνάει το επίπεδό μου. Απλά ονειρεύομαι μακρινούς στόχους. :p Άλλωστε, αν στο μέλλον καταφέρω να την κάνω, μετά θα πρέπει να βάλω στόχο τον Όλυμπο και πιο τρέχει 'κει απάνου. :lol:

Mouse Potato
16-07-11, 15:57
Επίσης βοηθάει η καλή παρέα, διότι ξεχνιέσαι με την κουβέντα και τραβάει ο ένας τον άλλον. Μόνος σου κοιτάς την ανηφόρα, το ρολόι και τα χιλιόμετρα, οπότε σε καταβάλει περισσότερο η κούραση.

Δεν έχεις άδικο αλλά συζητάς μέχρι το σημείο που μπορείς να συζητήσεις... Όταν αρχίσεις να κάνεις εισπνοές - εκπνοές 10 φορές το δευτερόλεπτο εκεί το μόνο που σκέφτεσαι είναι η ζωή σου και όχι η συζήτηση... :lol:

ipo
16-07-11, 16:00
Δεν έχεις άδικο αλλά συζητάς μέχρι το σημείο που μπορείς να συζητήσεις... Όταν αρχίσεις να κάνεις εισπνοές - εκπνοές 10 φορές το δευτερόλεπτο εκεί το μόνο που σκέφτεσαι είναι η ζωή σου και όχι η συζήτηση... :lol:
Σωστά. Το κόλπο είναι να αφήνεις τον πιο γυμνασμένο να μιλάει. Αυτό κάνω εγώ με το Νούμερο. Μιλάει εκείνος και χάνει αναπνοές, οπότε ερχόμαστε σχεδόν στο ίδιο επίπεδο. :p

Νikosanagn
16-07-11, 16:04
Ρε συ Ιπο με 40 βαθμους θες να ανέβεις την Πάρνηθα είσαι τρελός?

ipo
16-07-11, 16:09
Βρε Νικουλάκη, μου φαίνεται ότι δε διαβάζεις αυτά που γράφω. :p Απλώς κοιτάζω τη διαδρομή για να δω πόσο δύσκολη είναι. Σίγουρα δε θα την κάνω με 40°C, ούτε με δυνατό άνεμο. Αν την κάνω μέσα στο καλοκαίρι, θα ξεκινήσω ξημερώματα, με προμήθειες φαγητού-νερού, ώστε να είμαι στην κορυφή πριν τις 11. Αν βρω μεγάλη παρέα, μπορεί να αράξουμε σε κανέναν ίσκιο το μεσημέρι και να κατεβούμε όταν θα έχει πέσει λίγο ο ήλιος.

Και πάλι, οι υποθέσεις είναι πολλές, οπότε δεν ξέρω πότε και ΑΝ θα επιχειρήσω την ανάβαση στα 1400 μέτρα.

ardi21
16-07-11, 16:11
Δεν θα το κάνεις τώρα με 39-40C ελπίζω! Σημείωση, το επόμενο freeday θα είναι ... 120km; άκουσα καλά; Ο γύρος της ... ΑΤΤΙΚΗΣ;;; ΓΟΥ*ΣΤΑ*ΡΩ!

Ειχα παει στο περσινο μαζι με βαμβακουλα. Δεν το καναμε ολο λογω βαρεμαρας αλλα νομιζω ειναι απο τα λιγα που αξιζει να πας (μαζι με καποια αλλα θεματικα) για την εμπειρια.:oneup:

Βγαινει και ευκολα

Νikosanagn
16-07-11, 16:13
Θα λιώσεις, εγω στο λεω και 40 να μην έχει... Δεν είναι καθόλου εύκολη με αυτά που κοιτάς απο το google maps δεν θα καταλάβεις την δυσκολία της :p

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειχα παει στο περσινο. Νομιζω απο τα λιγα που αξιζει να πας (μαζι με καποια αλλα θεματικα) για την εμπειρια.:oneup:

Ναι όντως το tour d atene θα ειναι το επόμενο αν με αφήσει ο γιατρός, θα αλλάξω λάστιχα και θα πάω...

ipo
16-07-11, 16:14
Θα λιώσεις, εγω στο λεω και 40 να μην έχει... Δεν είναι καθόλου εύκολη με αυτά που κοιτάς απο το google maps δεν θα καταλάβεις την δυσκολία της
Έχω αρχίσει να συνηθίζω τη ζέστη, ενώ βοηθούν πολύ τα ποδηλατικά ρούχα. Το μόνο κακό είναι ο ήλιος που χτες με ξέσκισε.

pelasgian
16-07-11, 16:44
Ο βασικός λόγος επιτυχίας του freeday είναι ακριβώς ότι γίνεται ΒΡΑΔΥ με ΔΡΟΣΙΑ. Ηλιος και ποδήλατο είναι ΔΡΑΜΑ. Είναι που είναι οι δρόμοι για να είναι, ε, ας μην αυτομαστιγωνομαστε κιόλας.

ipo
16-07-11, 16:59
Το freeday όμως έχει την ασφάλεια της μάζας. Άμα κινείσαι μόνος σου τα μεσάνυχτα, μπορεί να σε πάρει μαζί του κανένας απρόσεκτος ή μεθυσμένος οδηγός. Άσε που δε βλέπεις από μακριά τις λακκούβες κι ας έχεις καλό μπροστινό φως, ενώ χάνεις όλη τη θέα. Γενικά άμα κινείσαι μέρα είσαι πιο ασφαλής και το απολαμβάνεις περισσότερο. Το καλοκαίρι επιλέγεις πολύ πρωινές ή απογευματινές ώρες και διαπνέοντα ρούχα, οπότε μετριάζεται η ζέστη.

Mouse Potato
16-07-11, 17:01
Το freeday όμως έχει την ασφάλεια της μάζας. Άμα κινείσαι μόνος σου τα μεσάνυχτα, μπορεί να σε πάρει μαζί του κανένας απρόσεκτος ή μεθυσμένος οδηγός.

Μεγάλη αλήθεια.

Κι εγώ ως night rider αυτό φοβάμαι πιο πολύ... Γι αυτό κυκλοφορώ και σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο... :p

zolias
16-07-11, 22:42
ωραιο πραμα το ποδηματο ρε παιδια....;)

Νikosanagn
16-07-11, 22:52
Ταδε έφη zolias :p

kostantis
16-07-11, 22:58
Μετά από 1μιση εβδομάδα αποχής σήμερα 42 χιλιομετράκια.
Ανέβασμα όλο άσφαλτο και κατέβασμα χωματόδρομο κυρίως και λίγο άσφαλτο.

Το τι μέλισσα,μυγάκι,κάτι άλλα σαν αεροπλανάκια(ένα έκατσε και πάνω στο κράνος όταν το είχα κρεμασμένο μπροστά στο τιμόνι:p) μας τριγυρνούσαν δεν λέγεται.Πρέπει να τα τραβάει πολύ ο ιδρώτας.

Η ζέστη δυσκολεύει πάρα πολύ την κατάσταση δυστηχώς,απάλευτη η κάτασταση στην ανάβαση αν και ξεκινήσαμε 6 η ώρα.

Νikosanagn
16-07-11, 23:57
Ποιός ψήνετε για tour d atene την Παρασκευή? Ιπε? Αρδη? Πόντικα? Πελασγέ? Sen?:p Kostanti? :p

ipo
17-07-11, 00:13
Αρχίζει να μου φαίνεται δελεαστικό. Αλλά θα προσπαθήσω να βρω και μερικούς από την περιοχή μου, ώστε να έχω παρέα στο γυρισμό.

Νikosanagn
17-07-11, 00:18
Θα βρεις... έλα ρε Ιπο να εχω και καποιον θα βαρεθω μόνος μου, σκέψου κιόλας οτι 130 χιλιόμετρα είναι αυτά.. :D

Θα αρχίσει 10 η ώρα και θα είσαι σπίτι κατα 9-9μιση :p

Mouse Potato
17-07-11, 01:11
Θα βρεις... έλα ρε Ιπο να εχω και καποιον θα βαρεθω μόνος μου, σκέψου κιόλας οτι 130 χιλιόμετρα είναι αυτά.. :D

Θα αρχίσει 10 η ώρα και θα είσαι σπίτι κατα 9-9μιση :p

130; Ούτε τα 60 δεν θα κάνουν... :p

Θα έρθω κατά πάσα πιθανότητα... :)

Νikosanagn
17-07-11, 01:13
Κι όμως τόσο είναι αλλα στο τέλος μένουν καμια 100ρα το πολύ.

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 01:14
ipo, πόσα κιλά είναι το ποδήλατό σου;

Νikosanagn
17-07-11, 01:16
Να μου πεις αν ειναι Μπρε.:p

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ipo, πόσα κιλά είναι το ποδήλατό σου;

Ατόφιο ατσάλι, μπορεί και ατόφιο μολύβι... δεν θα ναι καμια 20ρα :p

Mouse Potato
17-07-11, 01:20
Κι όμως τόσο είναι αλλα στο τέλος μένουν καμια 100ρα το πολύ.

Το ίδιο λέμε... Καλά με τέτοιο ρυθμό μπορεί να μην κουράζεσαι αλλά καταντάει κάπως εκνευριστικό.

Σήμερα έκανα ένα ζέσταμα με ανηφόρα, σταμάτησα σε ένα δημοτικό γήπεδο, έκανα διατάσεις κλπ, και έκανα 5 + 5 γύρους χαλαρό τρέξιμο... Μ' άρεσε ο συνδυασμός αλλά νιώθω κάτι ενοχλήσεις στο πόδι. Τις επόμενες μέρες έχει ξεκούραση (αλήθεια θα πάει κανείς αύριο για μπάνιο με τους ΕΘΕΛοντές; ) για να έρθω στο tour d atene...

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 01:20
Ατόφιο ατσάλι, μπορεί και ατόφιο μολύβι... δεν θα ναι καμια 20ρα

επειδή και εμένα κάπου εκεί πρέπει να είναι (19-20), τα είδα όλα σήμερα που έκανα 40 χιλιόμετρα με ανηφόρες. ζήλευα τον φίλο μου με το ελαφρό scott του.

Mouse Potato
17-07-11, 01:21
Ατόφιο ατσάλι, μπορεί και ατόφιο μολύβι... δεν θα ναι καμια 20ρα :p

:lol::lol:

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


επειδή και εμένα κάπου εκεί πρέπει να είναι 19-20, τα είδα όλα που έκανα 40 χιλιόμετρα με ανηφόρες. ζήλευα τον φίλο μου με το ελαφρό scott του.

Δεν ρωτάνε ποτέ την ηλικία και τα κιλά μιας γυναίκας και του ποδηλάτου του ipo... :nono:

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 01:23
Δεν ρωτάνε ποτέ την ηλικία και τα κιλά μιας γυναίκας και του ποδηλάτου του ipo... :nono:
:lol::lol::lol::p

Νikosanagn
17-07-11, 01:28
Ipo σε μουσείο στο έχουν ζητήσει? :p

Tον δισκοβραχίονα τον παλιο δεν πιστεύω να τον πέταξες... μια περιουσία τον σκοτώνεις... :lol:

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 01:29
μην τους ακούς ipo, ζηλεύουν επειδή εμείς γυμναζόμαστε περισσότερο :p

ipo
17-07-11, 01:50
ipo, πόσα κιλά είναι το ποδήλατό σου;
Δεν το έχω απογυμνώσει τελείως από τσαντάκια και φώτα για να το ζυγίσω, αλλά είναι κάπου μεταξύ 16 και 17 κιλά γυμνό. Με τσαντάκια, εργαλεία/σαμπρέλα/τρόμπα, φώτα και γεμάτο παγούρι, δηλαδή όπως το έχω όταν κάνω ποδηλασία, είναι 19 κιλά.

Πάντως με το ποδήλατο αυτό, τα πάω καλύτερα από πολλούς γνωστούς μου με trekking και mountain των 13 κιλών, αφού είμαι καλύτερα προπονημένος. Περισσότερο μετράει ο ποδηλάτης, παρά το ποδήλατο, εκτός αν μιλάμε για αγώνες όπου όλοι είναι προπονημένοι και το μισό κιλό κάνει τη διαφορά.

Το μόνο κακό με αυτό το ποδήλατο, είναι ότι θα μπορούσε να με αποθαρρύνει στην αρχή. Από τη στιγμή που άρχισαν να στρώνουν λίγο οι ποδηλατικοί μύες και βελτιώθηκε κάπως η φυσική μου κατάσταση, δεν υπάρχει κάτι που να με εμποδίζει, ενώ το γεγονός ότι τα πάω καλά με το συγκεκριμένο ποδήλατο με κάνει να αισθάνομαι ακόμα καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς πλέον με τους περισσότερους φίλους μου δεν μπορώ να πάω βόλτα που θα ευχαριστηθώ γυμναστική, αφού εκείνοι κουράζονται νωρίτερα. Πάω για την παρέα και το χαβαλέ, με εξαίρεση 2-3 άτομα (όπως ο Νούμερος) που έχουν καλύτερη φυσική κατάσταση από εμένα. Να σημειώσω ότι στις παρέες μου δυστυχώς δεν έχω ποδηλάτες που ασχολούνται συστηματικά με αγώνες, αυτοί είναι πολλά επίπεδα πάνω από εμένα.



........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σήμερα έκανα ένα ζέσταμα με ανηφόρα, σταμάτησα σε ένα δημοτικό γήπεδο, έκανα διατάσεις κλπ, και έκανα 5 + 5 γύρους χαλαρό τρέξιμο... Μ' άρεσε ο συνδυασμός αλλά νιώθω κάτι ενοχλήσεις στο πόδι. Τις επόμενες μέρες έχει ξεκούραση
Ποιος είσαι, ο Μπαλμπόας; :p Βάρεσες και 500 κάμψεις στο τέλος; :p Πριν από 10 χρόνια έκανα κάτι αντίστοιχο: Μισή ώρα περπάτημα, 1 ώρα τρέξιμο σε γήπεδο, κοιλιακούς/κάμψεις, διατάσεις και επιστροφή σπίτι με άλλη μισή ώρα γρήγορο περπάτημα. Μέσα σε 3 μήνες είχε αυξηθεί κατακόρυφα η φυσική μου κατάσταση, αλλά μετά άρχισαν οι βροχές και το έκοψα.

Πάντως δεν είναι καλή επιλογή η εκκίνηση με ανηφόρα. Επειδή ξεκινάω πάντα την ποδηλασία με ελαφρά ανηφόρα, κάνω πριν χαλαρές διατάσεις για ζέσταμα (ό,τι ασφαλέστερο οι ελαφριές διατάσεις) και κάνω με κοντή σχέση για τα πρώτα χιλιόμετρα. Κυρίως προσπαθώ να κρατάω δυνάμεις και σταθερό ρυθμό, ώστε να αντέξω περισσότερη ώρα ανάβασης και να κάνω λιγότερες στάσεις.

Mouse Potato
17-07-11, 01:55
Δεν το έχω απογυμνώσει τελείως από τσαντάκια και φώτα για να το ζυγίσω, αλλά είναι κάπου μεταξύ 16 και 17 κιλά γυμνό. Με τσαντάκια, εργαλεία/σαμπρέλα/τρόμπα, φώτα και γεμάτο παγούρι, δηλαδή όπως το έχω όταν κάνω ποδηλασία, είναι 19 κιλά.

Πάντως με το ποδήλατο αυτό, τα πάω καλύτερα από πολλούς γνωστούς μου με trekking και mountain των 12 κιλών, αφού είμαι καλύτερα προπονημένος. Περισσότερο μετράει ο ποδηλάτης, παρά το ποδήλατο, εκτός αν μιλάμε για αγώνες όπου όλοι είναι προπονημένοι και το μισό κιλό κάνει τη διαφορά.

Έτσι ακριβώς... :oneup:


Ποιος είσαι, ο Μπαλμπόας; :p Βάρεσες και 500 κάμψεις στο τέλος; :p Πριν από 10 χρόνια το έκανα αυτό: Μισή ώρα περπάτημα, 1 ώρα τρέξιμο σε γήπεδο, κοιλιακούς/κάμψεις, διατάσεις και επιστροφή σπίτι με άλλη μισή ώρα γρήγορο περπάτημα. Μέσα σε 3 μήνες είχε αυξηθεί κατακόρυφα η φυσική μου κατάσταση, αλλά μετά άρχισαν οι βροχές και το έκοψα.

Πάντως δεν είναι καλή επιλογή η εκκίνηση με ανηφόρα. Επειδή ξεκινάω πάντα την ποδηλασία με ελαφρά ανηφόρα, κάνω πριν χαλαρές διατάσεις για ζέσταμα (ό,τι ασφαλέστερο οι ελαφριές διατάσεις) και αρχίζω με κοντή σχέση για τα πρώτα χιλιόμετρα.

Ναι δεν είχαμε σκοπό αλλά αφού έκατσε... Ίσως γι αυτό έχω και ενοχλήσεις στο πόδι...

Και μιας και είπες Μπαλμπόα:

:p:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.