PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

senkradvii
21-07-11, 01:56
Νerds.. :p

vamvakoolas
21-07-11, 10:44
Νικολακη θα ηθελα να ερθω τουρ αλλα δυστηχως...->
http://www.hellenic-cycling.gr/component/content/article/26-c/462-2011-07-21-07-04-31.html



εχει κανεις φορητο air condition:rofl::rofl::rofl::rofl:

(μαλλον οποιος αντεξει απλως θα ειναι πρωταθλητης Ελλαδος:down:)

θεωρητικα τα 100 χλμ θα βγουν σε 3-3.5 ωρες μεσα στο καυσωνα, αναρωτιεμαι το freeday ποσες....μερες θα θελει για τη δικια του διαδρομη :p (κακια)

Φανερός Πράκτωρ
21-07-11, 12:25
Έκανα χθες 25 χιλιόμετρα. Τα μισά τα κατέγραψα με το sports tracker (το πήγαινε) και τα άλλα μισά με το endomondo (την επιστροφή). Οι εντυπώσεις μου από τα δύο προγράμματα μέχρι τώρα είναι οι εξής (σε Nokia 5230 (http://www.gsmarena.com/nokia_5230-2909.php)).

Endomondo (http://www.endomondo.com/)
Εφαρμογή τηλεφώνου - Απλή και περιεκτική:
- Μέτρηση χρόνου, απόστασης διαδρομής, ταχύτητας, calories.
- Ιστορικό διαδρομών + χάρτης για κάθε διαδρομή που θέλει όμως σύνδεση με το net. Υποστήριξη offline χαρτών θα βοηθούσε πολύ.
- Πολύ απλά στατιστικά - πχ ποιο χιλιόμετρό σου ήταν το πιο γρήγορο και ποιο το πιο αργό, χρόνους ανά χιλιόμετρο.
- Θα μπορούσε να παρουσιάζει τα στοιχεία με πιο παραστατικό τρόπο, όπως γραφήματα.

Site - Απλό και εύχρηστο:
- Εύκολο uploading των διαδρομών στο site.
- Όμορφα notification για το τι κάνουν οι φίλοι σου.
- Μεγάλο google map που σου δείχνει τη διαδρομή και γράφημα ταχύτητας, υψομέτρου για τη διαδρομή σου.
- Διάφορα επιπλέον στοιχεία όπως μέγιστη ταχύτητα, μέση ταχύτητα, χρόνος διαδρομής, χιλιόμετρα κλπ.
- Δυνατότητα export των διαδρομών σου σε αρχείο.

Sports tracker (http://www.sports-tracker.com/)
Εφαρμογή τηλεφώνου - Πλήρης στα όρια του bloated:
- Μέτρηση χρόνου, απόστασης διαδρομής, ταχύτητας.
- Έχει laps.
- Ιστορικό διαδρομών με χάρτη για κάθε διαδρομή. Αποθήκευση των χαρτών που κάνει download για μελλοντική χρήση. Με λίγο κόπο μπορείτε να βάλετε offline maps τελείως νόμιμα για να μην έχετε καθόλου σύνδεση με το net.
- Πολύ όμορφη παρουσίαση των στοιχείων που μετράει με όμορφα γραφήματα στο ίδιο το τηλέφωνο.
- Χρήσιμη η παρουσίαση του sunrise time και sunset time αλλά και της ώρας που υπολείπεται από αυτά.
- Θα μπορούσε να απουσιάζει το διαφημιστικό που σε παροτρύνει να αγοράσεις το heart beat measurement tool που σου πλασάρουν. Θα μπορούσαν επιπλέον να απουσιάζουν τα κενά γραφήματα για heart beat measurement στην περίπτωση που δεν υπάρχουν στοιχεία γι'αυτά.
- Η καταγραφή παρουσιάζει ατέλειες που δεν ξέρω που οφείλονται. Δηλαδή μπορεί ξαφνικά να σου βγάλει ταχύτητα 60 km/h ή peak στο υψόμετρο ενώ δεν υπάρχει τέτοια διακύμανση.
- Ήταν αδύνατο να κάνω upload στο site μια διαδρομή 12 χιλιομέτρων - απαράδεκτο.
- Όταν του ζητάς να σε ρωτάει αν μπορεί να συνδεθεί στο net δεν λειτουργεί σωστά η σύνδεση με το site.

Site - Φουτουριστικό στα όρια του δυσκολόχρηστου:
- Παρουσίαση της διαδρομής σου σε google map (μικρότερο από του endomondo)
- Παράλληλη παρουσίαση των στοιχείων που μέτρησε το τηλέφωνο (ταχύτητα, υψόμετρο κλπ).
- Φουτουριστικό αλλά βαρύ μια που είναι όλο σε flash και δεν υπάρχει κανένας λόγος γι'αυτό.
- Δυνατότητα export των διαδρομών σου σε αρχείο.

Επίλογος
Το endomondo έχει επιλέξει απλό παρουσιαστικό και ότι έχει η εφαρμογή δείχνουν να δουλεύουν αξιόπιστα. Θα μπορούσε να υποστηρίζει offline χάρτες αλλά και να παρουσιάζει τα στοιχεία που μετράει με κανένα γράφημα στο ίδιο το τηλέφωνο. Το sports tracker έχει όμορφα στοιχεία όπως offline maps και όμορφα γραφήματα στο τηλέφωνο αλλά δεν δείχνει να είναι ακριβές, έχει προβλήματα συγχρονισμού με το site και το site, αλλά και η εφαρμογή του τηλεφώνου σε μικρότερο βαθμό, δείχνουν bloated.

elenita
21-07-11, 12:28
Να είχαμε και δρόμους της προκοπής για ποδηλασία, ειδικά στην Αθήνα.
Έχω ακούσει ότι θα φτιάξουν ποδηλατόδρομο στη Κηφισιά, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

ipo
21-07-11, 12:45
Έχω ακούσει ότι θα φτιάξουν ποδηλατόδρομο στη Κηφισιά, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.
Ο ποδηλατόδρομος βορείων προαστίων (Χαλάνδρι, Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Εκάλη) υπάρχει εδώ και χρόνια.

vamvakoolas
21-07-11, 14:10
Ο ποδηλατόδρομος βορείων προαστίων (Χαλάνδρι, Κηφισιά, Νέα Ερυθραία, Εκάλη) υπάρχει εδώ και χρόνια.

και ειναι φοβερος!:rofl::rofl::rofl: περυσι κανανε πειραμα και με βαλαν να ποδηλατησω στο τμημα κηφισσια προς (Μελισσια)τελος ποδηλατοδρομου και το τραβαγανε και με καμερα
-2 φορες πηγα να σκοτωθω
-εφαγα απειρα κλαδια στο κεφαλι
-1-2 φορες βγηκα αναγκαστικα στο αλλο ρευμα:oops:


Στη φιλη που γραφει για δρομους να της αναφερω οτι δεν εχουμε και τους καλυτερους δρομους στην Ευρωπη αλλα αυτο δε θα ειναι αποτρεπτικο στη ποδηλασια!;)

........Auto merged post: vamvakoolas πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

zoup: ωραια τα γραφεις να σε βω που φθινωπορο που θα ειμαι στα μερη σου να δουμε αν αυτα που γραφεις ειναι θεωρητικα ή τα κανεις κιολας:p

Φανερός Πράκτωρ
21-07-11, 15:02
zoup: ωραια τα γραφεις να σε βω που φθινωπορο που θα ειμαι στα μερη σου να δουμε αν αυτα που γραφεις ειναι θεωρητικα ή τα κανεις κιολας:p
Χαχαχα! ΟΚ, αλλά να κάνουμε όμως και κανένα διάλειμμα :p. Να μου μάθεις και καμιά τεχνική για να μην πηγαίνω ντουγρού!

vamvakoolas
21-07-11, 15:55
ναι ξερω 2-3 χλμ ποδηλασια και μετα μπυρα+σαρκα:p:pοχι σα κατι αλλους με κατσαρολες και γκαζακια:rofl::rofl::rofl:

Φανερός Πράκτωρ
21-07-11, 16:56
όχι βρε και 2-3, κάνε τα 10 για το διάλειμμα :). Μπύρα και κρέας στο τέλος για να αναπληρώσουμε τις χαμένες θερμίδες :p

Νikosanagn
21-07-11, 16:59
Πηρα ενα λίτρο lucozade για αυριο... καμια αλλη συμβουλή για να μην ξεμείνω τελείως...?

ipo
21-07-11, 17:50
Παστέλι και πολύ νερό. Ίσως και καμία μπανάνα για υλεκτρολύτες, αν και τα ισοτονικά έχουν.

Νikosanagn
21-07-11, 18:23
Γιατί παστέλι... κανω εναν συνηρμο με βασιλικό πολτό; ή καμία σχέση?

Τα ισοτονικά τι είναι;

Γιωργή εσύ τελικά δεν θα μπορέσεις να φανταστώ να ερθεις ε?

ipo
21-07-11, 18:27
Όχι Νικουλάκη, πρέπει να ξεκουράσω το πόδι μου.

tsigarid
21-07-11, 20:20
- Η καταγραφή παρουσιάζει ατέλειες που δεν ξέρω που οφείλονται. Δηλαδή μπορεί ξαφνικά να σου βγάλει ταχύτητα 60 km/h ή peak στο υψόμετρο ενώ δεν υπάρχει τέτοια διακύμανση.
Πλάκα κάνεις; Δεν πιάνω δηλαδή 300km/h κατά διαστήματα; :p

Ενώ συμφωνώ με αυτά που λες, καλά και κακά, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ πρόβλημα στο upload...

Mouse Potato
21-07-11, 20:58
Πηρα ενα λίτρο lucozade για αυριο... καμια αλλη συμβουλή για να μην ξεμείνω τελείως...?


Παστέλι και πολύ νερό. Ίσως και καμία μπανάνα για υλεκτρολύτες, αν και τα ισοτονικά έχουν.

Tour d' Atene αλά freeday είναι... Δεν είναι Tour de France αλά vamvakoolas... Χαλαρώστε... Το μόνο που θα έπαιρνα/πάρω είναι νερό και κανένα σάντουιτς! :cool:

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στη φιλη που γραφει για δρομους να της αναφερω οτι δεν εχουμε και τους καλυτερους δρομους στην Ευρωπη αλλα αυτο δε θα ειναι αποτρεπτικο στη ποδηλασια!;)

Έτσι ακριβώς. Βέβαια αρκετές φορές on ride σκέφτομαι τι θα μπορούσε να γίνει αν κάποιος από αυτούς που με προσπερνάνε* μου έδινε "φιλάκι" με τέτοιες ταχύτητες σε τέτοιους δρόμους... Δυστυχώς αυτή είναι πραγματικότητα...

*σπανίως αλλά γίνεται... :sneer:

Νikosanagn
21-07-11, 21:37
Ναι αλλά είναι πάνω απο 10 ώρες ρε συ mouse... την διαδρομή την έχεις δει?

Mouse Potato
21-07-11, 21:42
Ναι αλλά είναι πάνω απο 10 ώρες ρε συ mouse... την διαδρομή την έχεις δει?

12 ώρες με 8km/h Μ.Ο. και τόσες στάσεις; τι σε προβληματίζει; :p

Ο καθηγητής έκανε self-rotation ή εγώ ζαλίζομαι; :confused:

Seitman
21-07-11, 21:42
Νικουλάκις γιατί γύρισες ανάποδα? :what:

Νikosanagn
21-07-11, 21:48
Χαχαχα γιατί πιαστηκα τόσο καιρό ανάποδα.. θα ξαναλλάξω μετά απο λίγο καιρό γιατί ολο παράπονα μου κανει ο καθηγητής :p

Mouse συμφωνώ οτι ο μέσος όρος ταχύτητας στα Freeday δεν είναι μεγάλος, αλλα εχουν υπάρξει και freeday με πάνω απο 15 χλμ Μ.Ο. τα 8 που λες πιστεύω οτι είναι πολύ λίγα...

Mouse Potato
21-07-11, 21:49
Δεν ξέρω αλλά στο ΙΙ (νομίζω) εγώ δεν είχα κουραστεί καθόλου...

nmavro73
22-07-11, 15:22
Σήμερα έφερα το ποδήλατο εξοχή. Η διαδρομή έχει 3 χλμ παραδρομο μέχρι το χωριό. Περίπου αλλά 3 παραλιακά μπροστά από τα μπαράκια. Και μετά αλλά 4 με 5 σε επαρχιακό δρόμο με λίγη κίνηση και αρκετή σκιά. Περιλαμβάνει εκ περιτροπής μπάνιο στην επιστροφή στο δεύτερο κομμάτι.

ipo
22-07-11, 15:28
Ωραία διαδρομή ακούγεται. :oneup:


Περιλαμβάνει εκ περιτροπής μπάνιο στην επιστροφή στο δεύτερο κομμάτι.
Το "εκ περιτροπής μπάνιο" δεν κατάλαβα. Δηλαδή κάνει ο ένας μπάνιο και ο άλλος φυλάει τα ποδήλατα; :p

kostantis
22-07-11, 15:36
Ποιο παιδάκι από εδώ μέσα φοράει spd παπούτσια;

nmavro73
22-07-11, 15:46
Ωραία διαδρομή ακούγεται. :oneup:


Το "εκ περιτροπής μπάνιο" δεν κατάλαβα. Δηλαδή κάνει ο ένας μπάνιο και ο άλλος φυλάει τα ποδήλατα; :p
Όχι μόνη μου πάω. Κλειδώνω το ποδήλατο και κάνω μπάνιο. Αν θέλω. Αν δεν θέλω πάω μέχρι το σπίτι, αφήνω το ποδήλατο και κατεβαίνω 100 μέτρα περίπου στη θάλασσα
Είναι γενικά light διαδρομή σε σχέση με αυτές που κάνετε. Γενικά δεν μπορώ να κάνω πολύ ώρα ότι ανεβάζει γρήγορα σφιγμούς λόγω άσθματος οπότε δεν πηγαίνω για ποδηλασία σε βουνό. Αλλά είναι ωραία. Θα βγάλω μερικές φώτος στην πορεία με το κινητό αν είναι να ανεβάσω.
Κάπου έχει ένα συντριβάνι που παίζουν παιδιά και είναι παντού γεμάτο σαπουνόφουσκες

Φανερός Πράκτωρ
22-07-11, 16:59
Ποιο παιδάκι από εδώ μέσα φοράει spd παπούτσια;
δοκίμασα εγώ λίγο χθες, αν μετράει καθόλου αυτό.

ipo
22-07-11, 17:13
Έφαγες καμία σαβούρδα; :p Έχω ακούσει ότι τις πρώτες φορές ξεχνιέσαι και πέφτεις όταν πας να σταματήσεις.

nmavro73
22-07-11, 17:59
Έφαγες καμία σαβούρδα; :p Έχω ακούσει ότι τις πρώτες φορές ξεχνιέσαι και πέφτεις όταν πας να σταματήσεις.
Αν πας με σανδάλι τι πιθανότητες έχεις να σαβουρδιστείς :rofl:. Δεν με βλέπω να κουβαλάω και παπούτσι

Φανερός Πράκτωρ
22-07-11, 18:14
Έφαγες καμία σαβούρδα; :p Έχω ακούσει ότι τις πρώτες φορές ξεχνιέσαι και πέφτεις όταν πας να σταματήσεις.
με είχε τρομοκρατήσει αρκετά ο φίλος μου και ήμουν στην τσίτα - κάθε φορά που πατούσα φρένο ξεκλείδωνα αυτόματα και το πόδι :lol:. Όλα καλά αλλά πρέπει να κάνω μια σοβαρή διαδρομή για να δω τη διαφορά στο πετάλι (με ή χωρίς κλείδωμα)

Νikosanagn
23-07-11, 09:42
132 χιλιόμετρα, average speed 15,5 (ποντικα? :p) 3 στάσεις... 10 ώρες ποδηλασίας, μια όμορφη εμπειρία.

Papados
23-07-11, 09:46
132 χιλιόμετρα, average speed 15,5 (ποντικα? :p) 3 στάσεις... 10 ώρες ποδηλασίας, μια όμορφη εμπειρία.

Τέτοιες διαδρομές αξίζουν. Καλή ξεκούραση..

Αυτή την στιγμή κατεβαίνουν την Μεσογείων με 33Km/h

Νikosanagn
23-07-11, 09:51
Πιστεψε με την έχω ανάγκη....

Papados
23-07-11, 09:55
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δυστυχώς (ή ευτυχώς :biggrin:) δεν κατάφερα να έρθω σε αυτή την διαδρομή.
Του χρόνου πάλι να μαστε καλά.

Mouse Potato
23-07-11, 10:33
132 χιλιόμετρα, average speed 15,5 (ποντικα? :p) 3 στάσεις... 10 ώρες ποδηλασίας, μια όμορφη εμπειρία.

:oneup:

Έγινε ατύχημα στην Ποσειδώνος;

Papados
23-07-11, 10:38
Ναι εγινε λίγο μετά την πλατεία της Γλυφάδας προς Καλαμάκι. Ποδήλατο με μηχανή. Είδα ότι είχαν χτυπήσει και οι δύο, δεν ξέρω ποσο σοβαρά. Η αστυνομία με μηχανές είχε φτάσει εκεί πριν από μένα και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Στο ποδήλατο ήταν μια κοπελιά.
Βασικά το ατύχημα έγινε όση ώρα οι ποδηλάτες ήταν στην πλατεια της Γλυφάδας για διάλειμμα.

nmavro73
23-07-11, 11:10
Βάζω δύο φωτογραφίες από την αρχή της διαδρομής. Δεν την έκανα όλη λόγω ζέστης. Είναι ένα κόμμάτι έξω από το κάμπινγκ του ΕΟΤ αυτό, δυστυχώς μικρό

ipo
23-07-11, 13:03
132 χιλιόμετρα, average speed 15,5 (ποντικα? :p) 3 στάσεις... 10 ώρες ποδηλασίας, μια όμορφη εμπειρία.
Πράγματι καλή ποδηλατική εμπειρία και ρυθμός που δεν είναι αργός, ώστε να κουράζει.

Νikosanagn
23-07-11, 19:16
Εγιναν 2 ατυχήματα που ξέρω, ένα με μια μηχανή εκεί που είπε ο Παπάδος, και ένα στην κατηφόρα που εχει απο τα everest της Δροσίας προς Κηφισιά κλπ, βιαζόταν ένας να πάει στο αεροδρόμιο, και έκανε σφήνες με το τζιπ ανάμεσα στους ποδηλάτες, πανω που του λεει ένας σταματα θα σκοτώσεις κανέναν και εκείνος λεει στα @@ μου βιαζομαι να παω στο αεροδρόμιο, πέφτει πάνω σε εναν ποδηλάτη, οχι πολύ σοβαρό, αλλα χτύπησε... Το τι ακουσε...

Και λίγα λόγια για την διαδρομή που τώρα εχω κουράγιο να πω...


Αρχίσαμε απο το Θησείο και βγήκαμε Βουλιαγμένης, φτάσαμε εως την βουλα και πιάσαμε την Ποσειδώνος μέχρι την Γλυφάδα οπου και ήταν η πρώτη στάση, μετα την στάση ξεκινήσαμε παλι απο από Ποσειδώνος και φτάσαμε εως την Δραπετσώνα (αν δεν κάνω λάθος) μετά απο εκεί αρχήσαμε να ανεβαίνουμε προς Κορυδαλλό οπου και έγινε η δεύτερη στάση, επειτα απο εκεί πήγαμε κατευθείαν Βαρυμπόμπη (περνώντας διπλα απο το αερδρόμιο του Τατοίου) οπου και εγινε η τρίτη και τελευταία σταση...

Απο το Κορυδαλό μέχρι την Βαρυμπόμπη παίθανα στον πόνο απο το γόνατο, αλλα άντεξα...

Μετά την βαρυμπόμπη άρχισαν τα δύσκολα... ο ήλιος είχε βγει για τα καλά, και πάνω που φτασαμε στην διασταυρωση, που δεξια πας για Κηφισιά και αριστερά προς Δροσια Αγιο Στέφανο κλπ, εμείς πήγαμε Αριστερά, στον Αγιο Στέφανο... μετα ανεβήκαμε δροσιά κατηφορήσαμε εως την Κηφισιά, και μετα απο εκει βρεθήκαμε στην Δ.Πλακεντίας, μες στις άκρες αυτή ήταν η βόλτα...

ipo
24-07-11, 03:39
Αρχίσαμε απο το Θυσίο και βγήκαμε Βουλιαγμένης, φτάσαμε εως την βουλα και πιάσαμε την Πωσειδώνος μέχρι την Γλυφάδα οπου και ήταν η πρώτη στάση, μετα την στάση ξεκινήσαμε παλι απο από Πωσειδώνος και φτάσαμε εως την Δραπετσόνα (αν δεν κάνω λάθος) μετά απο εκεί αρχήσαμε να ανεβαίνουμε προς Κορυδαλλό οπου και έγινε η δεύτερη στάση, επειτα απο εκεί πήγαμε κατευθείαν Βαρυμπόμπη (περνώντας διπλα απο το αερδρόμιο του Τατοίου) οπου και εγινε η τρίτη και τελευταία σταση...
Αρχικά θυσίασες το Θησείο, μετά βούλιαξες την Ποσειδώνος, πήγες να το σώσεις με τη Γλυφάδα, αλλά χάλασε πάλι στη Δραπετσώνα. Ο Κορυδαλλός και η Βαρυμπόμπη ευτυχώς σώθηκαν. :p

Πάντως η βόλτα ακούγεται πολύ καλή. Να κάνεις ποδήλατο, αλλά θα σου πρότεινα να προσέχεις περισσότερο το πόδι σου. Καλό είναι σταματάς όταν αρχίζεις να πονάς.

Νikosanagn
24-07-11, 03:59
Δεν τα παω καλά με τα ονόματα... και εχω γράψει ελάχιστες φορες αυτες τις λέξεις, mr. perfect:p

Το γόνατο θα ξεκουράζεται για πολλή :lol: πολλοί καιρό τωρα...

vamvakoolas
25-07-11, 12:30
Νικολακη για να σε ποναγε το ποδι κατι δεν ειχες ρυθμισει σωστα!:evil:

Το παλουκοσελο? το τιμονι/λαιμο? τι?
Να το δουμε καμμια φορα...

Παντως ευγε...:clap::clap::clap:

SPD υπαρχουν 2 ειδων (βασικα) αναφερεσαι για ΜΤΒ?

Απο σημερα ποδηλατο χαλαρα οποτε αν ειναι για βολτουλα μεεεεεεεεεεεσα!

Papados
25-07-11, 13:07
Μια που αναφέρεις ρυθμίσεις. Υπάρχει κανένας καλός οδηγός για την ρύθμιση του τιμονιου και την κλίση της σελάς.
Ξέρω ότι το καλύτερο είναι, αλλαγή ρύθμισης και δοκιμή, αλλά συνήθως ξεβολεύομαι ύστερα από αρκετα χιλιόμετρα, όποτε είναι λίγο δύσκολο.
Τουλάχιστον αν υπάρχει κάτι να διαβάσω να το έχω σαν μπουσουλα.

ipo
25-07-11, 13:57
Μια που αναφέρεις ρυθμίσεις. Υπάρχει κανένας καλός οδηγός για την ρύθμιση του τιμονιου και την κλίση της σελάς.
Αν κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο για "bike handlebar adjustment" και "bike seat adjustment" θα βρεις πάρα πολλές οδηγίες. Πιο ευχάριστα και παραστατικά είναι τα video που θα βρεις.

Ο βασικός κανόνας για το ύψος της σέλας είναι να βρίσκεται σε σημείο ώστε το πόδι στο κατώτερο σημείο (για την ακρίβεια όταν βρίσκεται σε ευθεία με τον κατακόρυφο σωλήνα του σκελετού) να μην είναι πλήρως τεντωμένο, αλλά να λυγίζει ελαφρά. Η κλίση της είναι υποκειμενική και εξαρτάται από το πόσο σε ενοχλεί η πίεση της μύτης της στο καβάλο ή αν γλιστράς μπροστά.

Το τιμόνι είναι επίσης υποκειμενικό, διότι η θέση του εξαρτάται από την ευλυγισία σου. Αν δεν είσαι ευλύγιστος, αναγκαστικά επιλέγεις σχετικά όρθια θέση. Αν είσαι ευλύγιστος το κατεβάζεις πιο χαμηλά, ώστε να πέφτει βάρος στα χέρια και να μην καταπονούνται οι χόνδροι της σπονδυλικής στήλης από τις ανωμαλίες του δρόμου. Πάντως η ευλυγισία βελτιώνεται σταδιακά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις με το τιμόνι ψηλά και να το κατεβάζεις με τον καιρό.

vamvakoolas
25-07-11, 14:30
ψυνεται:twisted: κανεις?

http://aianteia.weebly.com/piepsilonrho943.html :whistle:

Νikosanagn
25-07-11, 14:38
Νικολακη για να σε ποναγε το ποδι κατι δεν ειχες ρυθμισει σωστα!:evil:

Το παλουκοσελο? το τιμονι/λαιμο? τι?
Να το δουμε καμμια φορα...

Παντως ευγε...:clap::clap::clap:

SPD υπαρχουν 2 ειδων (βασικα) αναφερεσαι για ΜΤΒ?

Απο σημερα ποδηλατο χαλαρα οποτε αν ειναι για βολτουλα μεεεεεεεεεεεσα!

Tι δεν έχω ρυθμίσει σωστά βρε, έχω χοντροπάθεια της επιγονατίδας γιαυτό με πόναγε.

ipo
25-07-11, 14:49
ψυνεται:twisted: κανεις?

http://aianteia.weebly.com/piepsilonrho943.html :whistle:

Διαδρομή: Εκκίνηση από την πλατεία του χωριού Αιάντειο. Μετά από περίπου 1000 μέτρα ευθεία ξεκινά ανηφορικός χωματόδρομος και μονοπάτι σε πευκοδάσος για περίπου 3,5 χλμ μέχρι το υψηλότερο σημείο στα 380 μέτρα. Στη συνέχεια, κατηφορικός χωματόδρομος και κυρίως μονοπάτι σε πευκοδάσος, με μικρές ανηφοριές μέχρι τον τερματισμό στην παραλία Κανακίων, με περίπου 90% υπό σκιά.
10% μέση κλίση δηλαδή + ανώμαλος δρόμος, αν υποθέσουμε ότι το σημείο εκκίνησης είναι κοντά στο επίπεδο της θάλασσας (νησί). Πολύ δύσκολο, παρόλο που τα 350 μέτρα ανάβασης δεν είναι πολλά.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Έχει υψομετρικό χάρτη (http://aianteia.weebly.com/upsilonpsiomicronmuepsilontaurhoiotakappa972-deltaiotaalphadeltarhoomicronmu942sigmaf.html). :) 500 μέτρα οριζόντιος δρόμος στα 50μ υψόμετρο και μετά 330 μέτρα ανάβασης μέσα σε 3,3 χιλιόμετρα. Μάλιστα το διάγραμμα δείχνει ένα σημείο με αλλαγή κυρτότητας, οπότε μιλάμε για 11-12% κλίση. Αγγούρι...

hedgehog
25-07-11, 15:51
Και τον Αύγουστο τα ποδήλατα σε μετρό και τραμ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=296341)
αν θυμάμαι καλά , νέα πρέπει να είναι η τοποθέτηση ποδηλάτων και στο πρώτο βαγόνι...

ipo
25-07-11, 16:33
Και τον Αύγουστο τα ποδήλατα σε μετρό και τραμ (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=296341)
αν θυμάμαι καλά , νέα πρέπει να είναι η τοποθέτηση ποδηλάτων και στο πρώτο βαγόνι...
Δεν αναφέρει κάτι για ωράριο επιτρεπόμενης χρήσης. Μέχρι τώρα επιτρέπονταν στο μετρό μόνο Τετάρτη απόγευμα και Κυριακή.


Μεταφορά ποδηλάτων των επιβαινόντων στα μέσα σταθερής τροχιάς

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της προσβασιμότητας και της προώθησης της συνεργασίας των αστικών συγκοινωνιών με τους εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης (ποδήλατο), ο ΟΑΣΑ ανακοινώνει την επέκταση του μέτρου της μεταφοράς ποδηλάτων των επιβαινόντων στους συρμούς των μέσων σταθερής τροχιάς και κατά το μήνα Αύγουστο.

Συγκεκριμένα, η μεταφορά ποδηλάτων των επιβαινόντων στους συρμούς, κατά τον μήνα Αύγουστο, θα γίνεται ως εξής:

για τους συρμούς των γραμμών 1,2 & 3 έως 2 ποδήλατα στο εμπρόσθιο μέρος του πρώτου βαγονιού του συρμού και έως δυο ποδήλατα στο οπίσθιο μέρος του τελευταίου βαγονιού του συρμού.
για το τραμ, έως δυο ποδήλατα στο οπίσθιο μέρος του οχήματος.

Σημειώνεται ότι, το μέτρο μεταφοράς ποδηλάτων των επιβαινόντων, ξεκίνησε να εφαρμόζεται πιλοτικά από την 1η Μαρτίου και στο Μετρό, ενώ νεώτερη αξιολόγηση αναμένεται τον Σεπτέμβριο.


http://www.oasa.gr/news.php?id=funk357

harris
25-07-11, 17:04
Τελικα τι ισχυει με το μετρο; ξερει κανεις; :)

vamvakoolas
25-07-11, 17:26
Tι δεν έχω ρυθμίσει σωστά βρε, έχω χοντροπάθεια της επιγονατίδας γιαυτό με πόναγε.

οτιναναι:evil:

-αν εχεις προσφατα αυτη τη παθηση δεν επρεπε να κανεις τοση ωρα ποδηλατο:whistle:
-αν την εχεις καιρο τοτε δεν ακολουθησες/θεις σωστη αποκατασταση
-σιγουρα δεν εκανες ζεσταμα παρολο που εχεις τη παθηση
-θεωρητικα αν ειχες κανει σωστο ζεσταμα θα σου εκανε και καλο η ποδηλασια στα πλαισια της αποκαταστασης
-αν κανουμε ποδηλασια για πανω απο 30 λεπτα κανουμε παντα αποθεραπεια (αμφιβαλω αν ακολουθαει κανεις το τελευταιο:whistle:) που ειτε μπορει να ειναι δυναμικη -πανω στο ποδηλατο- με γρηγορο στροφαρισμα αλλα με χαμηλη ταχυτητα κινησης, ειτε στατικη, κατεβαινουμε και κανουμε διατασεις σωματος

Νikosanagn
25-07-11, 17:31
Μάλιστα γιατρε.... μόνο που, έκανα ζέσταμα, το ποδήλατο επιτρεπεται, (οχι σε τοσο μεγάλο βαθμό ισως αλλα επιτρεπεται) την εχω αρκτετό καιρό την πάθηση.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για την αποκαταστασή του εκτός απο εξωτερικές κρέμες, φάρμακα δεν θέλησε να δώσει ο γιατρός λόγω της ηλικίας μου.

Η ποδηλασία δεν κάνει κακό στην πάθηση, απλα τρίβονται τα κόκαλα και πονάει, το μπάνιο κάνει καλό.

Και τέλος πάντων, οτι και να εκανα θα με πόναγε, απλά το καλό ειναι οτι δεν πρήζεται, εδώ με πονάει σε χαλαρό περπάτημα στο ποδήλατο δεν θα με πόναγε ρε Κωστή?

@ ADSLgr.com All rights reserved.