PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
11-08-11, 12:07
Ο άνεμος πράγματι δυσκολεύει πολύ την ποδηλασία, ειδικά αν τον έχεις κόντρα σε καμιά ανηφόρα.

manicx
11-08-11, 13:06
Από το ύψος στο Υγεία μέχρι διασταύρωση με Σ. Λούη που έχει μια ανεπαίσθητη ανηφόρα η Κηφισίας, τον είχα κόντρα. Όταν λέμε τα έφτυσα, το εννοώ γιατί έχει δυνατό άνεμο. Με το ζόρι 15-16χλμ/ω έλεγε το κοντέρ ενώ συνήθως πάω με 25 και πάνω στο σημείο αυτό. Και πετάλι πέτρα.

Giorgos18
15-08-11, 17:47
Βολτα κανεις σημερα το βραδυ?Προς Κεντρο?

kostantis
16-08-11, 14:03
Βγήκα βόλτα εντός πόλης για να δοκιμάσω την κάμερα και στο 2ο πεζοδρόμιο που κατέβηκα η βάση μας άφησε χρόνους.:tooth
Πρέπει να κάνω καμία πατέντα τώρα για να την στηρίξω στο τιμόνι.:hmm:
Ρίξτε καμία ιδέα.

Φανερός Πράκτωρ
21-08-11, 01:56
http://4.bp.blogspot.com/-aPQBrEDQGN0/TgcnkYlk0uI/AAAAAAAAArQ/SJorU2rwSz8/s1600/closed-for-vacation.jpg

:) ?

senkradvii
21-08-11, 02:16
Προφανώς.. :whistle:

Φανερός Πράκτωρ
21-08-11, 02:20
ώρα να φεύγουμε κι'εμείς...

ipo
21-08-11, 12:33
Δεν σταμάτησα λόγω καλοκαιριού, ίσα-ίσα που το καλοκαίρι κάνω πάντα περισσότερη γυμναστική. Αλλά με τη χαλαρή ποδηλασία ο μυϊκός τραυματισμός δεν περνούσε, οπότε το έκοψα τελείως για 3 εβδομάδες και βλέπουμε. Προς το παρόν από άθληση κάνω windsurfing και παίζω λίγο ping-pong. Βέβαια η ποδηλασία μου λείπει πολύ.

senkradvii
21-08-11, 12:40
Δεν σταμάτησα λόγω καλοκαιριού, ίσα-ίσα που το καλοκαίρι κάνω πάντα περισσότερη γυμναστική. Αλλά με τη χαλαρή ποδηλασία ο μυϊκός τραυματισμός δεν περνούσε, οπότε το έκοψα τελείως για 3 εβδομάδες και βλέπουμε. Προς το παρόν από άθληση κάνω windsurfing και παίζω λίγο ping-pong. Βέβαια η ποδηλασία μου λείπει πολύ.

E μα και εσύ δεν το ξεκουράζεις και τόσο το πόδι.. Απ'όσο ξέρω το windsurfing είναι πάρα πολύ απαιτητικό σε δύναμη και το πινγ πονγκ μπορεί να μη του φαίνεται αλλά λιώνεις.

ipo
21-08-11, 13:00
Έχεις δίκιο ότι δεν το ξεκουράζω καλά, αλλά δε θέλω να σταματήσω τη γυμναστική εντελώς. Ευτυχώς το πρόβλημα στο δικέφαλο είναι κυρίως όταν εκτείνεται γρήγορα όπως συμβαίνει στο ποδήλατο ή αν τρέξω κι όχι σε αργές ή στατικές τάσεις. Με το ping-pong μπορεί να πονέσω λίγο αν παίζω πάνω από μία ώρα, αλλά σταματάω αμέσως, κάνω διατάσεις και συνεχίζω μετά από λίγο με προσοχή, εφόσον ο μυς δεν πονάει.

Για παράδειγμα τώρα δε με πονάει καθόλου, αλλά ξέρω ότι αν κάνω 10 km ποδηλασίας θα πονάω λίγο για 5 μέρες μετά.

senkradvii
21-08-11, 14:48
Πάντως όπως πιστεύω ότι το ξέρεις ήδη και εσύ, όσο λιγότερο το ξεκουράζεις, τόσο περισσότερο θα σε ταλαιπωρεί. ;)

manicx
22-08-11, 12:01
Επιστροφή και για εμένα με πολλά μποφόρια και ζόρια στη ποδηλασία. Αλλά μου έλειψε το άτιμο 9 ημέρες.

Νikosanagn
25-08-11, 23:38
Xαλαρή βολτίτσα στο κέντρο με τον Πόντικα, και τον Sen στο κέντρο... παρα πολύ ωραία :oneup:

Ελπίζω πόντικα να γύρισες σώος στο σπίτι, γιατί είσουν λίγο ζαλισμένος, όταν φεύγαμε :lol:

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βολτα κανεις σημερα το βραδυ?Προς Κεντρο?

Μαδα... φάκα... ούτε που το είδα... Γιώργο σορυ, θα ξανακανονίσουμε.

Mouse Potato
26-08-11, 00:02
Πράγματι ωραία η βολτίτσα... :oneup:

Η ζαλούρα έγινε εντονότερη όταν κατέβηκα προς Θησείο. Άσε... :twisted:

Νikosanagn
26-08-11, 00:04
Θύελλα... φαντάζομαι :lol: :p

Mouse Potato
26-08-11, 00:07
Θύελλα καλοκαιριάτικα... :p

kostantis
26-08-11, 00:09
Θύελλα ε;:p

Mouse Potato
26-08-11, 00:11
Θύελλα ε;:p

Ναι... Που να μην μπορείς να κάνεις ποδήλατο... :rolleyes:

kostantis
26-08-11, 00:13
Φαντάζομαι...:tooth

Νikosanagn
26-08-11, 00:35
Χαχα :p

Παιδά οτι προλάβουμε, ερχεται χειμώνας :p

manicx
26-08-11, 11:13
Θησείο ήμουν προχθές βράδυ. Πολύ ποδήλατο αλλά θέλει προσοχή να κοιτάς μπροστά και όχι αριστερά-δεξιά.. ;)

senkradvii
26-08-11, 18:59
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς για θύελλες και ζαλάδες. Εμένα ο κ@λος μου με πονάει! :lol:

Mouse Potato
26-08-11, 19:16
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς για θύελλες και ζαλάδες. Εμένα ο κ@λος μου με πονάει! :lol:

Αφού δεν άφησες πεζοδρόμιο για πεζοδρόμιο... :twisted:

Seitman
26-08-11, 19:17
Έτσι το λένε τώρα? "Πεζοδρόμιο"? :p

Νikosanagn
26-08-11, 19:35
Όχι, δίκιο εχει ο πόντικας, ο κύριος απο εκει είχε το ποδήλατό μου, και είπε να του αλλάξει λίγο τα φώτα :evil:

senkradvii
26-08-11, 20:48
Όχι, δίκιο εχει ο πόντικας, ο κύριος απο εκει είχε το ποδήλατό μου, και είπε να του αλλάξει λίγο τα φώτα :evil:

O κύριος από εδώ πήρε το ποδήλατό σου και είπε να το αξιοποιήσει λίγο, που το έχεις και μαραζώνει. Φτιάχτηκε για να πηδάει και να καβαλάει. Όχι για βόλτες σε Πλάκα, Θησείο freeday, tour de Athene και στάση στον Θανάση για κεμπάπ. :p

kostantis
26-08-11, 21:06
Επ τι γίνεται εδώ;
Πήγες Sen tour στην Αθήνα;:p

Νikosanagn
26-08-11, 21:07
Αχ ναι, καλέ μπράβο, ευχαριστώ :p

senkradvii
26-08-11, 21:19
Επ τι γίνεται εδώ;
Πήγες Sen tour στην Αθήνα;:p

He he! Πήγα ένα μικρό. :p


Αχ ναι, καλέ μπράβο, ευχαριστώ :p

Καλέ τίποτα. Χαρά μου! :biggrin:

kostantis
26-08-11, 22:33
Ένα μίνι πρώτο τεστάκι με την κάμερα.
video (http://vimeo.com/28209102).
Pass:adslgr

ipo
27-08-11, 00:18
Στα 75-80 δευτερόλεπτα έφαγε κλαδιά πάνω της έστριψε στον ουρανό;

ardi21
27-08-11, 00:27
Ένα μίνι πρώτο τεστάκι με την κάμερα.
video (http://vimeo.com/28209102).
Pass:adslgr

Γιατι στα βγαζει θολα?

kostantis
27-08-11, 11:35
Το βιντεάκι καταρχήν τραβήχτηκε απόγευμα οπότε δεν υπήρχε ο κατάλληλος φωτισμός.

Τώρα από κάποιο σημείο και μετά που τα δείχνει πολύ θολά και κοιτάει και λίγο κατά επάνω όπως λέει και ο ipo είναι το σημείο που διασχίζω το κομμάτι με τις κοτρόνες κάτω και το ποδήλατο ταρακουνιέται πολύ άσχημα.
Εδώ εγώ πήγα να πέσω από το ποδήλατο η κάμερα θα σταθεί στην θέση στερεωμένη με 2 δεματικά;:p
Για την θολούρα υποθέτω πως ευθύνεται το ταρακούνημα με αποτέλεσμα να μην μπορεί η κάμερα να εστιάσει καθόλου.

ardi21
27-08-11, 19:17
Για δοκιμασε να τραβηξεις και ενα σε ασφαλτο. Γιατι εμενα σε χωμα τα δειχνει πιο καθαρα

Ntalton
01-09-11, 22:24
Χθες ειχα παει μια βολτουλα μεχρι Ομπλο το απογευμα. Οπως κατεβαινα στον κομβο στην εγλυκαδα επιασε μπορα... με το πρωτο φρεναρισμα βρεθηκα φαρδυς πλατυς αγκαλιασμενος με το πεζοδρομιο...:redface::oops:

Mouse Potato
01-09-11, 22:27
Χθες ειχα παει μια βολτουλα μεχρι Ομπλο το απογευμα. Οπως κατεβαινα στον κομβο στην εγλυκαδα επιασε μπορα... με το πρωτο φρεναρισμα βρεθηκα φαρδυς πλατυς αγκαλιασμενος με το πεζοδρομιο...:redface::oops:

Χτύπησες; Προσοχή στις βροχές μετά από περιόδους ξηρασίας... Ο ipo τα λέει και τα ξαναλέει αλλά εσείς δεν τον ακούτε! :p

Τι λάστιχα έχεις; Τα slick μου πάντως έχουν εξαιρετικό grip, για slick, σε βρεγμένο...

Ntalton
01-09-11, 22:35
Χτύπησες; Προσοχή στις βροχές μετά από περιόδους ξηρασίας... Ο ipo τα λέει και τα ξαναλέει αλλά εσείς δεν τον ακούτε! :p

Τι λάστιχα έχεις; Τα slick μου πάντως έχουν εξαιρετικό grip, για slick, σε βρεγμένο...

Οχι μια χαρα ειμαι, ευχαριστω!;)
Ντροπιαστηκα, σηκωσα το ποδηλατο και εφυγα τρεχαδιν:p
Οσο για το ποδηλατο ειναι mountain με 1 ιντσα λαστιχο. All terrain ειναι νομιζω, Michelin, θα σε γελασω..
:oops:

ipo
01-09-11, 22:51
Οσο για το ποδηλατο ειναι mountain με 1 ιντσα λαστιχο. All terrain ειναι νομιζω, Michelin, θα σε γελασω..

Πρόσεχε μη σε κλαιν, με τα Michelin. :p

Άμα έχει γλίτσα, ό,τι λάστιχο και να έχεις χρειάζεται μεγάλη προσοχή.

Ntalton
01-09-11, 22:56
Πρόσεχε μη σε κλαιν, με τα Michelin. :p

Άμα έχει γλίτσα, ό,τι λάστιχο και να έχεις χρειάζεται μεγάλη προσοχή.

Αυτο ξαναπεστο... :p

kostantis
02-09-11, 10:21
Για δοκιμασε να τραβηξεις και ενα σε ασφαλτο. Γιατι εμενα σε χωμα τα δειχνει πιο καθαρα

Τράβηξα και σε άσφαλτο.
Εντάξει αρκετά καλύτερα εφόσον η κάμερα δεν κουνιόταν πολύ και κατέβαινα με κανονική ταχύτητα αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένος από την ποιότητα.

Εδώ (http://vimeo.com/28473378) είναι το βιντεάκι.
Νταξ θα μου πεις τι θες από μια κάμερα των 10κάτι ευρώ,δεν θα είναι και gopro.:p

manicx
02-09-11, 10:41
Στην αρχή νόμισα ότι απογειώνεται το αεροπλάνο....

ipo
02-09-11, 13:25
Πράγματι, το μικρόφωνο καταγράφει πολύ παράξενα τους ήχους του περιβάλλοντος. Νομίζει κανείς ότι έχεις ερπύστριες. Ίδια κάμερα δεν έχει και ο Άρδης; Απ' όσο θυμάμαι τα δικά του video είναι σαφώς καλύτερα σε ποιότητα.

Κατά τα άλλα, το μέρος που κάνεις ποδήλατο είναι πολύ όμορφο.

vamvakoolas
02-09-11, 14:38
αυτη τη κυριακη θα γινει αγωνας ποδηλασιας ....στη Κηφισσια. Οι αγωνες αυτου του ειδους ειναι συναρπαστικοι (για μας επικίνδυνοι) γιατι εχουν μεγαλες ταχυτητες, πτωσεις (αρκετα συχνα) και ανατροπες στη σειρα καταταξης συνεχεια.
http://www.mbike.gr/article.asp?catid=4056&subid=2&pubid=8581
εγω δυστηχως δε θα ειμαι εκει (θα ειμαι στη μαγευτικη ...Τριπολη για αλλο αγωνα) αλλα θα ειμαι το σαββατο απο το πρωι για προπονηση με αλλους αθλητες..(οποιος θελει:whistle:)χαλαρα

Εγω θα ειμαι την επομενη εβδομαδα στις πιο λαικες γειτονιες
http://www.mbike.gr/article.asp?catid=4056&subid=2&pubid=8579

ipo
02-09-11, 15:23
Στην αρχή βλέπω το χάρτη στο Κεφαλάρι και λέω "σιγά τα 2 km της διαδρομής". Μετά είδα ότι ο αγώνας έχει 20 γύρους (20 x 2,1 km). :shock: Τι μέση ταχύτητα έχουν οι καλοί αθλητές σε τέτοιους αγώνες; Η διαδρομή έχει ελαφρά ανηφορική κλίση στη μεγάλη της διάσταση.

Νikosanagn
02-09-11, 15:28
Ipo το πόδι πως πάει;

ipo
02-09-11, 15:33
Δεν πονάει εδώ και μέρες, αλλά έχω σταματήσει το ποδήλατο για μερικές εβδομάδες, οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται. Πρέπει να κάνω μερικά χιλιόμετρα ανηφόρας (όπως τις άλλες φορές) για να διαπιστώσω αν έχει επουλωθεί ο δικέφαλος. Την επόμενη εβδομάδα θα επιχειρήσω κανένα λιμνομαραθώνιο για να μπω στο κλίμα και ελπίζω να μη με πιάσει πάλι. Θέλω να πιστεύω ότι ένας μήνας αποχής έδωσε στο μυ τον απαραίτητο χρόνο επούλωσης.

Σε περπάτημα, ping-pong και windsurfing δε με πονάει, αλλά μου λείπει πολύ η ποδηλασία.

vamvakoolas
02-09-11, 15:49
@ipo χωρις να ειμαι ειδικος αλλα με βαση την εμπειρια δοκιμασε καλυτερα στροφαρισμα (δηλαδη ακομα και σε ευθεια να εχεις ευκολες ταχυτητες για να γυρναει γρηγορα το ποδι) να δεις οτι εισαι οκ. Με την ανηφορα ρισκαρεις
επισης επειδη μιλαμε για περιπου 50χλμ στα circuit λογικα ειναι προς το τελος οι αθλητες να "σουρωνουν" ζαλιζονται ή να θωλονουν...εκει να δειτε πτωσεις!


Θα ηθελα να μοιραστω με τη παρεα τη περιπετεια του mouse potato. Ο ανθρωπος (δε τον ξερω καν) επειδη θελει να αγορασει ποδηλατο και μαλιστα ακριβο εκανε το πιο λογικο:
μπηκε σε ενα φορουμ ποδηλασιας να μαθει τι παιζει ή να παρει καποια γνωμη. Επειδη που και που μπαινω σε κατι τετοια φορουμ διαβασα το θεμα που ανοιξε.
Χωρις πλακα (επειδη ηταν και πολλες σελιδες) βρηκα ελευθερο χρονο, πηρα μια τυροπιτουλα και 1 λτ νερακι και διαβασα....

Το τι @#$ες του γραψαν δεν εχει προηγουμενο. Μαλιστα αυτο που ειναι παραλογο ειναι οτι ο διαλογος περασε μεταξυ των μελων και σε προσωπικο επιπεδο και προσβλητικο οπως το ειδα απο τη μερια του αναγνωστη. Επισης υπηρχαν ατομο που του προτειναν χρεπια (ευνοητοι λογοι) και μαλιστα προσπαθουσαν να το πεισουν γιάυτο....
Τελος επειδη οι "ειδικοι" δεν ειχαν επιχειρηματα (μιας και ελαχιστοι ανθρωπο εχουν καβαλησει πολλα ποδηλατα για να εχουν γνωμη) αρχισαν να προσθετουν βαρυτητα στη γνωμη τους με το σκεπτικο οτι
-ηταν μεγαλυτεροι σε ηλικια
-Η Γερμανια ειναι εχθρος μας οι ΗΠΑ ειναι μαζι μας (παραδειγμα)
-ξερουν το ταδε φιλο που αυτος ξερει το ταδε φιλο που ο φιλος του...:rofl:

γενικα ολα αυτα (τα εχω γραψει και εκει) ενα νεο ατομο που θελει να ασχοληθει με τη ποδηλασια αντι να του φουντωσουν το ενδιαφερον γι'αυτη μαλλον τον οδηγουν στη....φουντα:p

Mouse Potato
02-09-11, 16:02
:lol::lol:

Θα γραπωθώ από τα λεγόμενα του vamvakoola και θα πω τούτο:

Έχω παρατηρήσει πως στον συγκεκριμένο χώρο (της ποδηλασίας) υπάρχει έντονος κομπλεξισμός από την μεριά των έμπειρων και των ειδημόνων, νομίζοντας πως είναι μικροί θεοί. Αυτό δε επεκτείνεται και στους μη επαγγελματίες αθλητές στον ίδιο χώρο. Έχω παρατηρήσει πάμπολλες φορές άτομα που βρίσκονται στον δρόμο και κάνουν απλά την βόλτα τους να βγάζουν τρελούς κομπλεξισμούς σε πεζούς και αυτοκίνητα.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί στον συγκεκριμένο χώρο έχουν καλλιεργηθεί τέτοιου είδους συμπεριφορές και χαρακτήρες αλλά με λυπεί αφάνταστα. Μεγαλύτερο πάτημα βρίσκουν εκείνοι που χάρη στην ανωνυμία που τους προσφέρει το κάθε λογής forum βγάζουν όλα τα απωθημένα που δεν μπορούν να βγάλουν στον δρόμο για διαφόρους λόγους.

Ψυχανάλυση in progress....

ipo
02-09-11, 16:15
Διαπίστωσα κι εγώ αλαζονεία διαβάζοντας το συγκεκριμένο νήμα αγοράς κούρσας. Δυστυχώς κάποιοι που αποκτούν εμπειρία, έχουν κουραστεί να γράφουν τα ίδια και τα ίδια και τελικά γράφουν κάτι συνοπτικό με απόλυτο τρόπο, επειδή ξέρουν μέσα τους ότι έχουν δίκιο. Όμως αυτό δεν τους κάνει καλούς συνομιλητές. Αν θέλει κάποιος να προσφέρει στη συζήτηση, ας το κάνει με επιχειρήματα. Αν βαριέται να γράφει τα ίδια κατεβατά, η άποψή μου είναι ότι είναι το καλύτερο είναι να απέχει από τη συζήτηση, παρά να αρχίσει τα "άκου που σου λέω, κάτι ξέρω", "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", "αυτοί που με ξέρουν με εμπιστεύονται" και άλλες υπερφίαλες δηλώσεις εμπειρίας.

Χωρίς διάθεση παρεξήγησης και εντελώς καλοπροαίρετα, η εντύπωσή μου είναι ότι και μερικά δικά σου post Κωστή κινούνται κοντά σε αυτά τα πλαίσια. Σίγουρα η εμπειρία σου είναι μεγαλύτερη απ' ό,τι των υπολοίπων στο ποδηλατικό νήμα του adslgr και η συνεισφορά σου πολύτιμη, αλλά δεν εξωτερικεύεται με τον καλύτερο τρόπο. Η εμπεριστατωμένη γνώση πρέπει να φρενάρει κάποιον από την επιμονή επικράτησης της άποψής του. Ας εκφραστεί τεκμηριωμένα και όποιος έχει ανοιχτά τα μάτια του, ας τη διαβάσει.

Mouse, ένα Bianchi σαν αυτό που κοιτάζεις έχει πάρει ένας γνωστός μου. Είπε ότι το έφερε καινούριο από Ιταλία με 900€, ενώ στην Ελλάδα κοστίζει 1200€.

vamvakoolas
02-09-11, 16:27
παιδια τα εχω ξαναγραψει
μπορει εσεις να γραφεται τις γνωμες σας στο πλαισιο της συζητησης αλλα υπαρχουν ατομα που ψαχνονται για συμβουλες (χωρις καν να ειναι μελη) και διαβαζουν. Οποτε διαβαζω κατι εντελως λαθος θα παρεμβω αποτομα. Ομως υπαρχουν θεματα (οπως διατροφη, commuting εξοπλισμος) που πραγματικα διαβαζω και εγω με ενδιαφερον και μαθαινω απο εδω.
Αλλωστε τα ξερουν και παιδια που με εχουν συναντησει δεν εχω σνομπαρει καμμια βολτα (ειτε απο εδω ειτε freeday, peristeropetalies κοκ) παρολο που μπορει να θυσιασω προπονηση ή ελευθερο χρονο οπου καθομαστε και κανουμε 2-3 φορουμ μεταξυ μας στο....μιλητο:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.