PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

manicx
17-09-11, 23:01
αυτη τη παρασκευη οχι γιατι εχει αυτο http://www.bikefestival.gr/default.asp
την αλλη παρασκευη μεσα:oneup:

Highlights του φεστιβάλ: Τα βούρλα κοριτσάκια-φωτομοντέλα που τους έδωσαν ποδήλατα κι έκαναν βόλτες. Όση ώρα ήμουν εκεί τράκαραν μεταξύ τους 2 φορές ενώ κόντεψαν να με πατήσουν 3 φορές (είπαμε είμαι ωραίο παιδί αλλά όχι κι έτσι :p ). Κατά τα άλλα, ωραία πραγματάκια με την IDEAL να κλέβει την παράσταση με μοντέλα του 2012 (τα οποία ποιοτικά τα είδα πεσμένα σε σχέση με τα αντίστοιχα του 2011). Πολύ ηλεκτροκίνητο γενικά.

BlindG
22-09-11, 16:56
Επειδή ξέρω οτι θα αρχίσουν οι πέτρες, πρώτον φοράω ring mail πανοπλία και δεύτερον αφού αφήσω το σχόλιό μου εξαφανίζομαι γιατί δεν θέλω να δοκιμάσω την αντοχή της (:p) και γιατί το σχόλιο απλά παραμένει σ'εσάς να το αξιολογήσετε.

Μ'αυτά και μ'αυτά, τα ποδήλατα στους δρόμους έχουν αυξηθεί κατακόρυφα. Προφανώς δεν υπάρχει αρνητική πλευρά σε αυτό.
Δυστυχώς όμως είναι λυπηρό να βλέπεις έναν ενήλικα πάνω σε ποδήλατο να συμπεριφέρεται όπως τα παιδιά από τα οποία κανείς δεν μπορεί να ζητήσει τα ρέστα.
Τι εννοώ? Ελάχιστοι σέβονται τα φανάρια, ελάχιστοι σέβονται τη ροή κυκλοφορίας και ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν "χώνονται".
Θέλω να ελπίζω οτι δεν θα εγκαινιάσουμε νέα ύψη σε ατυχήματα με ποδήλατα και μηχανοκίνητα οχήματα....

Φανερός Πράκτωρ
22-09-11, 17:00
λες να δούμε σύγκρουση ποδηλάτη με τραμ; :p

manicx
22-09-11, 17:03
Οι ίδιοι που κάνουν αυτά με ποδήλατο, θα τα κάνουν και με ΙΧ. Δεν είναι θέμα ποδηλάτου αλλά παιδείας. Το μόνο που μπορώ να δω θετικά για τέτοια άτομα, είναι ότι αν αυτός ο ποδηλάτης πάρει το αυτοκίνητο του για να πάει πχ στο super market, θα αντιμετωπίσει πολύ πιο προσεκτικά έναν ποδηλάτη από ότι έκανε πριν ξεκινήσει να χρησιμοποιεί ποδήλατο.

nEC
22-09-11, 17:32
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...με το ποδήλατο καίω πολλά φανάρια, ποτέ όμως με αυτοκίνητο..
Βασικά τα μετατρέπω σε STOP...κόβεις λίγο, κοιτάς και φεύγεις. Δεν γίνεται να χάνεις τον ρυθμό σου κάθε 100-200 μέτρα...

δεν θα κάψεις ένα φανάρι με κίνηση, ένα φανάρι στην μεσογείων ή σε κόμβο...σε ένα συνοικιακό δρόμο που -οι περισσότεροι- προτιμούν για βόλτες, ένα κόκκινο που κάθεται μόνο του και περιμένει σε έναν άδειο δρόμο, τι να κάθεσαι να το κοιτάς?! κόβεις, ρίχνεις μια προσεκτική ματιά και φεύγεις...δεν θα ενοχλήσεις ούτε κανένα αυτοκίνητο, ούτε την σωματική σου ακεραιότητα!

manicx
22-09-11, 17:43
Δεν μιλάω αποκλειστικά για φανάρια. Μιλάω για μη τήρηση του ΚΟΚ γενικά. Εγώ σε όλα τα φανάρια σταματάω και περιμένω. Δεν είναι θέμα ρυθμού αλλά ασφάλειας.

Seitman
22-09-11, 17:44
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...με το ποδήλατο καίω πολλά φανάρια, ποτέ όμως με αυτοκίνητο..
Βασικά τα μετατρέπω σε STOP...κόβεις λίγο, κοιτάς και φεύγεις. Δεν γίνεται να χάνεις τον ρυθμό σου κάθε 100-200 μέτρα...

Ασχολίαστο... :x

Mouse Potato
22-09-11, 17:47
Συνήθως (9/10 βόλτες) κυκλοφορώ αργά το βράδυ. Ο λόγος είναι η μειωμένη κίνηση και η χαλαρότητα στους άδειους δρόμους. Σε φανάρια μεγάλων διασταυρώσεων σταματάω και περιμένω να ανάψει το πράσινο, με το οποίο μάλιστα δεν νιώθω και απόλυτα ασφαλής. Σε μικρούς δρόμους και διασταυρώσεις διπλο-τριπλο τσεκάρω και περνάω ανεξαρτήτως φαναριού. Πάντα βέβαια σε δρόμους που γνωρίζω και έχω περάσει είτε με ποδήλατο είτε με αυτοκίνητο πολλές φορές.

Σε άγνωστα λημέρια δεν με παίρνει να αγνοήσω τα φανάρια ούτε τον ΚΟΚ.

Όλα αυτά βράδυ και εκτός ΠΣΚ που βγαίνουν οι κάφροι.

nm96027
22-09-11, 17:53
Οι ίδιοι που κάνουν αυτά με ποδήλατο, θα τα κάνουν και με ΙΧ. Δεν είναι θέμα ποδηλάτου αλλά παιδείας. Το μόνο που μπορώ να δω θετικά για τέτοια άτομα, είναι ότι αν αυτός ο ποδηλάτης πάρει το αυτοκίνητο του για να πάει πχ στο super market, θα αντιμετωπίσει πολύ πιο προσεκτικά έναν ποδηλάτη από ότι έκανε πριν ξεκινήσει να χρησιμοποιεί ποδήλατο.

Θα συμφωνήσω. Έχω δει καγκουριές στο freeday που μου έχει γυρίσει το μάτι ανάποδα. Εν πολλοίς ο Τυφλός έχει δίκιο. Βλέπεις στο δρόμο ποδηλάτες απρόσεχτους, χωρίς κράνη, χωρίς φώτα που πάνε όπου τους βολεύει...

Βέβαια σήμερα είχα μία εξαίρεση: γυρνάω από το γραφείο σπιτι με το ποδήλατο (με τι άλλο να γυρίσω σήμερα..;;; ) και βλέπω ποδηλάτισσα με χαμηλοκάβαλο τζιν, με άσχετο παπουτσάκι, χωρίς κράνος, με βαθύ ντεκολτέ, να πηγαίνει ανάποδα σε ένα στενό στους αμπελοκήπους. Όπως καταλαβαίνετε όταν μου έπιασε την κουβέντα ("το ποδήλατο μου κάνει θόρυβο, μπορείς να με βοηθήσεις;" ) δεν τις έκανα καμία παρατήρηση...:p

nEC
22-09-11, 17:55
Ασχολίαστο... :x

Μην σου φαίνεται τόσο τραγικό στον Γέρακα-Βριλλισια-Χαλάνδρι που βγαίνω για βόλτες βράδια...

Seitman
22-09-11, 17:58
Και αν, που δεν το εύχομαι, γίνει καμιά στραβή; Τι γίνεται;
Άκρως επικίνδυνα πράγματα φίλε μου.

Thomas8
22-09-11, 17:58
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...με το ποδήλατο καίω πολλά φανάρια, ποτέ όμως με αυτοκίνητο..
Βασικά τα μετατρέπω σε STOP...κόβεις λίγο, κοιτάς και φεύγεις. Δεν γίνεται να χάνεις τον ρυθμό σου κάθε 100-200 μέτρα...
Μου αρέσει που θεωρείς δεδομένο ότι στο STOP "κόβεις λίγο, κοιτάς και φεύγεις". :p
Δυστυχώς αυτό με το σταμάτημα είναι πρόβλημα, ειδικά όταν σε κόβουν σε ανηφόρα.

BlindG
22-09-11, 18:01
Μια παρατήρηση:
Δεν με πειράζει ο εξοπλισμός (αν και θα έπρεπε). Με πειράζει η συμπεριφορά.
Και όχι, με μηχανοκίνητο όχημα δεν υπάρχει τέτοια συχνότητα παράβασης ΚΟΚ, εκτός από τους ντελιβεράδες που είναι ειδική κατηγορία. Δεν μπορεί ο ποδηλάτης που θα καβαλήσει μηχανοκίνητο να πατήσει με την ίδια ευκολία ένα κόκκινο φανάρι.

Όσο για τον εξοπλισμό, εννοείται πως δεν είναι καθόλου κακό να είσαι "προβλεπόμενος".
Τουλάχιστον όμως να τηρούνται μερικά βασικά πράγματα: ανοιχτόχρωμα ρούχα ειδικά το βράδυ και ανακλαστήρες στα πετάλια. Ο συνδιασμός των δύο, υποδηλώνει αμέσως ποδηλάτη στον πίσω οδηγό ακόμα και όταν δεν υπάρχουν τα χαριτωμένα φωτάκια.

Και εξηγώ: Στον οδηγό που σας βλέπει από πίσω το βράδυ, ο μόνος τρόπος να καταλάβει 100% οτι έχει να κάνει με ποδήλατο, είναι οι ανακλαστήρες των πεταλιών που ανεβοκατεβαίνουν. Όλα τα άλλα (leds, ανοιχτόχρωμα ρούχα, ρούχα με ανακλαστήρες κτλ) εκ πρώτης όψεως υποδηλώνουν εμπόδιο, σταθερό ή όχι. Γι'αυτό επιμένω στο συνδυασμό ανακλαστήρες+ανοιχτόχρωμα ρούχα.

φεύγει τρέχοντας :vava:

nEC
22-09-11, 18:03
Και αν, που δεν το εύχομαι, γίνει καμιά στραβή; Τι γίνεται;
Άκρως επικίνδυνα πράγματα φίλε μου.

ρε συ, μεγάλα παιδιά είμαστε...δεν θα κάψεις ένα φανάρι με κίνηση, ένα φανάρι στην μεσογείων ή σε κόμβο...σε ένα συνοικιακό δρόμο που -οι περισσότεροι- προτιμούν για βόλτες, ένα κόκκινο που κάθεται μόνο του και περιμένει σε έναν άδειο δρόμο, τι να κάθεσαι να το κοιτάς?! κόβεις, ρίχνεις μια προσεκτική ματιά και φεύγεις...δεν θα ενοχλήσεις ούτε κανένα αυτοκίνητο, ούτε την σωματική σου ακεραιότητα!

nm96027
22-09-11, 18:06
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο...με το ποδήλατο καίω πολλά φανάρια, ποτέ όμως με αυτοκίνητο..
Βασικά τα μετατρέπω σε STOP...κόβεις λίγο, κοιτάς και φεύγεις. Δεν γίνεται να χάνεις τον ρυθμό σου κάθε 100-200 μέτρα...

Όντως έχεις περιθώριο να παρανομήσεις ως ποδήλατο σε ένα φανάρι, περνώντας με κόκκινο: μπορείς να πάρεις την διάβαση των πεζών που μπορεί (ανάλογα με το φανάρι) να σου επιτρέπει να περάσεις.

ΑΛΛΑ:

Όποια μεθόδευση και να κάνεις, δεν παύεις ως ποδήλατο να βρίσκεσαι κάπου όπου η κυκλοφορία δεν το επιτρέπει. Κατά συνέπεια μπορείς να αποτελέσεις οδυνηρή έκπληξη για κάποιον άλλο που κάνει και αυτός την παρανομία του, είτε να υποστείς εσύ την οδυνηρή έκπληξη.

Παράδειγμα: την προηγούμενη εβδομάδα έβγαινα στην Β. Κωνσταντίνου (με κατεύθυνση προς τα κάτω) από την Μιχαλακοπούλου. Περιμένω να ανάψει πράσινο το φανάρι, παρότι η άνοδος της Β. Κωνσταντίνου είναι άδεια. Από μακρυά ανεβαίνει μόνο μία μηχανή η οποία προσπαθεί να "πνίξει" το πορτοκαλί και να περάσει. Καταλήγει να περάσει με κόκκινο του κερατά. Ωστόσο την ίδια ώρα άλλη μηχανή κατεβαίνει την Β. Κωνσταντίνου από την κάθοδο και αποφασίζει να στρίψει παρανόμως αριστερά προς Παγκράτι και Ιλίσσια. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο μηχανές να συγκρουστούν πάνω στην διασταύρωση (με το δικό μου φανάρι αναμμένο πράσινο) και να χτυπήσουν πολύ σοβαρά οι δύο αναβάτες, εκ των οποίων κανείς δεν φορούσε κράνος.

Το συμπέρασμα για τον ποδηλάτη είναι πως όταν παραβαίνει τον ΚΟΚ και βρίσκεται σε μία θέση που δεν προβλέπεται, ανεβάζει το ρίσκο του έναντι άλλων παρανομούντων, η σύγκρουση με τους οποίους ασφαλώς θα είναι σε βάρος του ποδηλάτη.

nEC
22-09-11, 18:07
Μια παρατήρηση:
Δεν με πειράζει ο εξοπλισμός (αν και θα έπρεπε). Με πειράζει η συμπεριφορά.
Και όχι, με μηχανοκίνητο όχημα δεν υπάρχει τέτοια συχνότητα παράβασης ΚΟΚ, εκτός από τους ντελιβεράδες που είναι ειδική κατηγορία. Δεν μπορεί ο ποδηλάτης που θα καβαλήσει μηχανοκίνητο να πατήσει με την ίδια ευκολία ένα κόκκινο φανάρι.

Όσο για τον εξοπλισμό, εννοείται πως δεν είναι καθόλου κακό να είσαι "προβλεπόμενος".
Τουλάχιστον όμως να τηρούνται μερικά βασικά πράγματα: ανοιχτόχρωμα ρούχα ειδικά το βράδυ και ανακλαστήρες στα πετάλια. Ο συνδιασμός των δύο, υποδηλώνει αμέσως ποδηλάτη στον πίσω οδηγό ακόμα και όταν δεν υπάρχουν τα χαριτωμένα φωτάκια.

Και εξηγώ: Στον οδηγό που σας βλέπει από πίσω το βράδυ, ο μόνος τρόπος να καταλάβει 100% οτι έχει να κάνει με ποδήλατο, είναι οι ανακλαστήρες των πεταλιών που ανεβοκατεβαίνουν. Όλα τα άλλα (leds, ανοιχτόχρωμα ρούχα, ρούχα με ανακλαστήρες κτλ) εκ πρώτης όψεως υποδηλώνουν εμπόδιο, σταθερό ή όχι. Γι'αυτό επιμένω στο συνδυασμό ανακλαστήρες+ανοιχτόχρωμα ρούχα.

* BlindG φεύγει τρέχοντας :vava:

να κάνω μια παρατήρηση για τα LED... καλό είναι να τα έχουμε ΠΑΝΤΑ σε παλλόμενο, ειδικά το πίσω κόκκινο...τραβάει την προσοχή απο δεκάδες μέτρα μακριά και οι οδηγοί το έχουν συνηθίσει πλέον σαν "ΠΟΔΗΛΑΤΟ" και όχι σαν πυγολαμπίδα.

Πάντως θεωρώ απαράδεκτο ποδήλατα χωρίς φώτα μπροστά πίσω να κυκλοφορούν νύχτα. Πετυχαίνω συνέχεια τέτοιους ninja σαν οδηγός αυτοκινήτου και καταλαβαίνω πόσο τραγικά λίγο φαίνεσαι ...

Tsene
22-09-11, 18:34
Το βράδυ θέλει το ελάχιστο ένα φωσφορίζον γιλέκο.
http://direct.tesco.com/pi/Enlarge/3/AW11209-5523TPS987510.jpg

Επίσης φώτα μπρος-πίσω.
Εγώ έχω και πράσινα scratch για τον αστράγαλο με κόκκινα led.

ipo
22-09-11, 20:28
Το συμπέρασμα για τον ποδηλάτη είναι πως όταν παραβαίνει τον ΚΟΚ και βρίσκεται σε μία θέση που δεν προβλέπεται, ανεβάζει το ρίσκο του έναντι άλλων παρανομούντων, η σύγκρουση με τους οποίους ασφαλώς θα είναι σε βάρος του ποδηλάτη.
Αυτό είναι το καίριο σημείο. Συνήθως όποιος κάνει παράβαση, υποθέτει ότι όλοι οι υπόλοιποι κινούνται νόμιμα. Ελέγχει μόνο το δρόμο που εκείνη τη στιγμή έχει προτεραιότητα, υποθέτει ότι οι άλλοι κινούνται στο σωστό ρεύμα κυκλοφορίας και μέσα στα όρια επιτρεπτής ταχύτητας.

Υπάρχουν όμως ένα σωρό άλλοι συνδυασμοί παρανομίας, με τους οποίους μπορεί να κινούνται άλλοι, οπότε δύο παράνομοι καταλήγουν να συγκρούονται. Μετά ψάχνονται ποιος παρανομεί περισσότερο για να του ρίξουν το φταίξιμο. "Βρε πέρασα με κόκκινο, αλλά εσύ πήγαινες ανάποδα." "Απαγορεύεται η στροφή αριστερά που έκανα, αλλά εσύ πώς έτρεχες έτσι;", "Δε φταίω εγώ που πήγαινα με 100 km/h σε κατοικημένη περιοχή, αλλά εσύ που σταμάτησες παράνομα για να πάρεις τσιγάρα από το περίπτερο."

Σαν ποδηλάτης τηρώ τους όλους τους κανόνες του ΚΟΚ. Έχω δυνατό μπροστινό και πίσω φως, ανακλαστικά στους τροχούς, τα πετάλια και κάποια στα ρούχα, κράνος.

Mouse Potato
22-09-11, 21:29
Αυτό είναι το καίριο σημείο. Συνήθως όποιος κάνει παράβαση, υποθέτει ότι όλοι οι υπόλοιποι κινούνται νόμιμα. Ελέγχει μόνο το δρόμο που εκείνη τη στιγμή έχει προτεραιότητα, υποθέτει ότι οι άλλοι κινούνται στο σωστό ρεύμα κυκλοφορίας και μέσα στα όρια επιτρεπτής ταχύτητας.

Προσωπικά πάντα κοιτάω και ελέγχω οτιδήποτε γύρω μου. Αν βρίσκομαι σε κάθετο δρόμο κάποιου μονόδρομου, στη διασταύρωση θα κοιτάξω και τις δύο κατευθύνσεις κι ας είναι μονόδρομος. Κάτι που γίνεται εντελώς υποσυνείδητα αφού είμαι και περισσότερο εκτεθειμένος απ' ότι στο αυτοκίνητο.

nEC
22-09-11, 23:04
η αντίστοιχη εμπειρία του καθενός σαν οδηγό αυτοκινήτου / μηχανής βοηθάει σημαντικά την ιδιότητά του σαν ποδηλάτης.

Mouse Potato
22-09-11, 23:15
η αντίστοιχη εμπειρία του καθενός σαν οδηγό αυτοκινήτου / μηχανής βοηθάει σημαντικά την ιδιότητά του σαν ποδηλάτης.

Και το αντίστροφο...

vamvakoolas
23-09-11, 11:38
επειδη στην Ελλαδα ειμαστε ΖΟΥΓΚΛΑ οχι απο αποψη ποδηλατών (εκει θα εβαζα χειροτερο χαρακτηρισμο) αλλα απο αποψη ΚΟΚ συντομα με τις νεες αλλαγες με τα αυτοκινητα (αυστηροτερες ποινες) ελπιζω να περασουν και για το ποδηλατο που εχουν μεινει στο συρταρι καποιου γραφειου:

Υποχρεωτικα
Κρανος-φωτα (περαν των αντανακλαστικων)-σεβασμο στο ΚΟΚ(αρα θα πεφτουν και προστιμα:hmm:)

Στο εξωτερικο (υπολοιπη ευρωπη) αυτα ειναι δεδομενα απο...τη δεκαετια του 60!:p

Thomas8
23-09-11, 15:01
Είμαι περίεργος, όσοι έχετε καλά φώτα, κράνος, γιλέκα, επιπλέον ανακλαστικά τι τα κάνετε όταν πηγαίνετε κάπου? Πχ σινεμά, γήπεδο, θέατρο, καφετέρια, δουλειά ή όπου αλλού, ακόμη και για ψώνια.

Btw πουθενά στην Ευρώπη ή στο εξωτερικό δεν έχω δει ποδηλάτες πόλης να φοράνε κράνη.

Φανερός Πράκτωρ
23-09-11, 15:03
το φως βγαίνει εύκολα, τα ρούχα σε τσάντα και αλλάζεις στο γραφείο σου ή τουαλέτα αν πας δουλειά.

senkradvii
23-09-11, 15:08
Το κράνος?

Επίσης είχα ρωτήσει παλιά, αλλά ποτέ απάντηση δεν πήρα, πω μπορούμε να προστατέψουμε τα παντελόνια από τα γράσα, πέρα των αντιαισθητικών μανταλακίων. :p Ξέρει να πει κανείς?

Tsene
23-09-11, 15:17
Είμαι περίεργος, όσοι έχετε καλά φώτα, κράνος, γιλέκα, επιπλέον ανακλαστικά τι τα κάνετε όταν πηγαίνετε κάπου? Πχ σινεμά, γήπεδο, θέατρο, καφετέρια, δουλειά ή όπου αλλού, ακόμη και για ψώνια.

Btw πουθενά στην Ευρώπη ή στο εξωτερικό δεν έχω δει ποδηλάτες πόλης να φοράνε κράνη.

Στην τσέπη ή στην τσάντα. Το γιλέκο διπλώνει και δεν πιάνει όγκο. Το κράνος μπορείς να τα κλειδώσεις επάνω στο ποδήλατο.

Για τα κράνη κάνεις λάθος. Εδώ στο Cambridge φοράνε πάρα πολλοί κράνος. Ειδικά γυναίκες μόνες τους ή που κουβαλάνε μικρά παιδιά, και φυσικά και τα παιδιά.

Φανερός Πράκτωρ
23-09-11, 15:24
Το κράνος?

Επίσης είχα ρωτήσει παλιά, αλλά ποτέ απάντηση δεν πήρα, πω μπορούμε να προστατέψουμε τα παντελόνια από τα γράσα, πέρα των αντιαισθητικών μανταλακίων. Ξέρει να πει κανείς?

κράνος αν και θα έπρεπε (και έχω), δεν φοράω. Αλλά όταν πας στη δουλειά σου, δεν είναι τίποτα να το βάλεις και αυτό δίπλα σου στο γραφείο ή σε μια γωνία μαζί με τα φώτα. Δεν είναι ότι τα περιφέρεις όλη τη μέρα. Όταν πας βόλτα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα μια που εκεί δεν μπορείς να έχεις και μια τσάντα με όλο τον εξοπλισμό συνέχεια από δίπλα +να αλλάζεις. Σε αυτή την περίπτωση (εξόδους) χρησιμοποιώ το αμάξι.

Τα παντελόνια μου εμένα δεν είναι τόσο χαλαρά για να λερώνονται ή δουλεύει καλά το προστατευτικό της αλυσίδας.

manicx
23-09-11, 15:26
Όλα αυτά περι μεταφοράς λύνονται με ένα ποδήλατο πόλης, μια σχάρα και μια τσάντα σαν αυτή (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=38040).

Στη δουλειά έχω 2 τσάντες σχάρας, και μαζί με τα παραπάνω(κράνος, αδιάβροχα, ρούχα κλπ) παίρνω και ταπεράκι... :p

senkradvii
23-09-11, 15:32
Για τα παντελόνια κανείς? Που έχει χαθεί ο Πελασγός να μας πει τι κάνει με τα Britania του?? :p

Tsene
23-09-11, 15:45
Straps στο ύψος του αστραγάλου. Μια χαρά μαζεύει το παντελόνι.

Φανερός Πράκτωρ
23-09-11, 15:50
Straps στο ύψος του αστραγάλου. Μια χαρά μαζεύει το παντελόνι.
αυτό βλέπω πάντως να κάνουν και οι πιο πολλοί που έχουν τέτοιο θέμα και δεν είναι και τόσο αντιαισθητικό.

senkradvii
23-09-11, 15:51
Straps στο ύψος του αστραγάλου. Μια χαρά μαζεύει το παντελόνι.


Το κράνος?

Επίσης είχα ρωτήσει παλιά, αλλά ποτέ απάντηση δεν πήρα, πω μπορούμε να προστατέψουμε τα παντελόνια από τα γράσα, πέρα των αντιαισθητικών μανταλακίων. :p Ξέρει να πει κανείς?

:whistle: :p

Φανερός Πράκτωρ
23-09-11, 15:54
τα straps δεν είναι μανταλάκια... :)

http://www.bikerumor.com/wp-content/uploads/2009/04/byekyle-colors.jpg

senkradvii
23-09-11, 16:05
Oh. Aυτό το ροζουλί θα μου πηγαίνει μούρλια. Βγαίνουν και σε άλλα χρώματα μήπως? :p

nm96027
23-09-11, 16:08
Τα περιφερειακά του ποδηλάτου δεν είναι όντως πρόβλημα. Με μία τσάντα πλάτης ή ποδηλάτου βολεύεσαι άνετα. Το δύσκολο είναι το ντύσιμο ειδικά σε μέρες που η βροχή είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο...

Φανερός Πράκτωρ
23-09-11, 16:10
Oh. Aυτό το ροζουλί θα μου πηγαίνει μούρλια. Βγαίνουν και σε άλλα χρώματα μήπως? :p
το ροζάκι σκεφτόμουν να το προτείνω και εγώ. Ειδικά αν συνδυαστεί με ένα στυλ à la Κωνσταντάρας που προτείνει ο Πελασγός. :p

senkradvii
23-09-11, 16:12
το ροζάκι σκεφτόμουν να το προτείνω και εγώ. Ειδικά αν συνδυαστεί με ένα στυλ à la Κωνσταντάρας που προτείνει ο Πελασγός. :p

:lol::lol::lol::lol:

Νikosanagn
23-09-11, 16:42
Πήγα σήμερα μια βολτούλα στην πόλη με το ποδήλατο, μικρή γιατι βιαζόμουν, πόσο γαμάτο είναι το ποδήλατο στην Κέρκυρα, εκτός του σε κάτι σημεία εχει ποδηλατόδρομους, συναντας κι αλλους ποδηλάτες, και εχει δρόμους που ειναι τίγκα στα δεντρα, αρκετα καλό οδόστρωμα... πολυ ωραία... :)

Eχει και κατι σαν freeday πολυ πιο μικρό (πολυ καλο αυτό γιατι στο freeday γινεται της πόπης) θα παω σήμερα...

Βρήκα και ποδηλατάδικο για να αλλάξω τα λάστιχα αλλα ο ενδοιασμός μου παραμένοι, ασφάλτινα εντελώς, ή λεπτά και με λίγα δοντάκια στην άκρη... δεν θέλω να παρω κατι και να το μετανοιώσω.

senkradvii
23-09-11, 17:23
Να μια λύση για σένα.. ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΑ 2! :p

senkradvii
28-09-11, 02:42
Ναι μωρέ ο Βολάκος! (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=148748) :yahoo:

manicx
10-10-11, 11:06
Σήμερα ήρθα δουλειά με τις καρέκλες. Ο εξοπλισμός που είχα τελικά είναι άριστος. Δεν βράχηκα ούτε για αστείο. Κάλυμμα κράνους, αδιάβροχο παντελόνι, αδιάβροχο και τα overshoes και δεν κατάλαβα μία. Και οι τσάντες που πήρα, αδιάβροχες τελικά καθώς με αυτό τον χαμό δεν μπήκε σταγόνα μέσα. Λίγο γλίτσα στην αρχή μέχρι να ξεκινήσουν οι καρέκλες και μετά απλά πολύ νερό. Τα λάστιχα στο Crossmo (της μάνας του) μια χαρά, ενώ με ξάφνιασαν τα φρένα που παρά το ότι είχαν γίνει μούσκεμα έπιαναν τρομερά καλά. Τι απεργίες μου λέτε; Ποδήλατο!

Giorgos18
10-10-11, 11:13
Εγω χθες σχολασα οχι με καρεκλες, αλλα με ολο το σετ :p

Φοραγα μονο αδιαβροχο μπουφανακι ομως, οποτε.....κολυμπησα.Τουλαχιστον δεν επαθα πνευμονια :D

nm96027
10-10-11, 12:42
Σήμερα ήρθα δουλειά με τις καρέκλες. Ο εξοπλισμός που είχα τελικά είναι άριστος. Δεν βράχηκα ούτε για αστείο. Κάλυμμα κράνους, αδιάβροχο παντελόνι, αδιάβροχο και τα overshoes και δεν κατάλαβα μία. Και οι τσάντες που πήρα, αδιάβροχες τελικά καθώς με αυτό τον χαμό δεν μπήκε σταγόνα μέσα. Λίγο γλίτσα στην αρχή μέχρι να ξεκινήσουν οι καρέκλες και μετά απλά πολύ νερό. Τα λάστιχα στο Crossmo (της μάνας του) μια χαρά, ενώ με ξάφνιασαν τα φρένα που παρά το ότι είχαν γίνει μούσκεμα έπιαναν τρομερά καλά. Τι απεργίες μου λέτε; Ποδήλατο!

Πολύ ωραίος! Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, γιατί απέχω πολύ από τον εξοπλισμό αυτό. Άσε που με το megisto φοβάμαι ολίγον περισσότερο να βγω σε τόσο νερό, αν και το έχω κάνει 1-2 φορές.

senkradvii
10-10-11, 12:58
Άντε για προτείνετε κανένα αδιάβροχο παντελονάκι, οvershoes και αδιάβροχες τσαντούλες διότι είμαι άσχετος.. :oops:

Seitman
10-10-11, 13:06
Για τσαντούλες στον Κωστέτσο :p

senkradvii
10-10-11, 13:10
Για τσαντούλες στον Κωστέτσο :p

Ου ου.. :p

manicx
10-10-11, 13:25
Άντε για προτείνετε κανένα αδιάβροχο παντελονάκι, οvershoes και αδιάβροχες τσαντούλες διότι είμαι άσχετος.. :oops:

Εδώ είσαι

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4362214&postcount=530

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 3 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πολύ ωραίος! Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό, γιατί απέχω πολύ από τον εξοπλισμό αυτό. Άσε που με το megisto φοβάμαι ολίγον περισσότερο να βγω σε τόσο νερό, αν και το έχω κάνει 1-2 φορές.

Μην φοβάσαι. Με Crossmo είμαι εγώ, παραπλήσια ποδήλατα και δεν μάσησε μία. Απλά θέλει και λασπωτήρες. Γενικά θέλει προσοχή. Εγώ λίγο στην αρχή τα χρειάστηκα όταν πάτησα σε καπάκι στο δρόμο και από την γλίτσα έκανα μια πατινάδα μικρή στον πίσω τροχό. Και θέλει χαμηλή ταχύτητα, φρενάρισμα νωρίς και να παίρνεις στροφές ίσιος για να μην φύγεις. Απλά με εξέπληξαν και τα λάστιχα που μου έδιναν αίσθηση πρόσφυσης.

senkradvii
10-10-11, 13:30
Εδώ είσαι

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4362214&postcount=530


Ευχαριστώ πολύ! :oneup:

ipo
10-10-11, 18:14
Μετά τη σημερινή βροχή, μειώνεται σημαντικά το ενδεχόμενο να συναντήσει κανείς γλίτσα τους επόμενους μήνες. Βέβαια τα λάδια καραδοκούν, αλλά τουλάχιστον έγινε το φετινό καλό πρωτοβρόχι.

Ntalton
17-10-11, 20:29
Μετα απο αυτο το τριημερο συνεχων βροχων, ειπα και εγω να βγω μια σημερα. Κατεβαινω στην εισοδο και το ποδηλατο δεν ηταν εκει... Τι στο καλο λεω, θα ειναι στο μπαλκονι ή θα το ειχα παει στον μαστορα το Σαββατο. Βλεπω στο μπαλκονι, στην ταρατσα, παιρνω τον ποδηλατα τηλεφωνο πουθενα ομως ποδηλατο... Κατεβαινοντας λοιπον κοιτω πιο προσεκτικα, ειχε καποιος προσπαθησει να το τραβηξει για να σπασει η αλυσιδα, ματαια μαλλον... Δεν ξερω πως αλλιως καταφερε να το παρει, αλλα οποιος και να το πηρε πραγματικα να ευχεται να μην το βρω ποτε στον δρομο μου:evil::chair:
Και μολις του ειχα αλλαξει τακακια, του ειχα αλλαξει λαστιχα, ψαλιδι, πεταλια... :wall:

@ ADSLgr.com All rights reserved.