PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

Mouse Potato
15-11-11, 19:16
Δεν πιστεύω να μάσησε κανείς με τις βροχούλες, ε; :p

Είχα πολύ καιρό να βγω βολτίτσα με το ποδήλατο και το έκανα χθες. ~35km σε γρήγορους ρυθμούς. Αρκετό κρύο και λίγη βροχή αλλά τα κατάφερα.


To καμάρι μου. :) Ενός έτους (σχεδόν).
93256

Columbus SL custom size frame, 1,7 kgs.
Columbus Cro-Mo double butted fork
Miche custom deep V rims
Shimano Dura-Ace 7600 full set (Bottom Bracket, Wheel hubs, crankset, 48t chainring, front brake).
Titanium 16t rear cog.
KMC Z710 SL chain.
Tektro CNC alu brake lever
Charge Spoon saddle
Schwalbe Ultremo R1 (700CX23) tires
Charge Straw Handlebar
Velo leather stitched handlebar grips
No-name pedals :P
Total weight: ~8,0 kgs

Τούμπανο, πανάλαφρο και... ελληνικό. Χωρίς να έχω δοκιμάσει σε αποστάσεις fixed νομίζω πως θα είναι απόλαυση.

Giorgos18
15-11-11, 22:10
Σε κανα 20 λεπτο λεω να ξεκινησω για Ακροπολη/Θησειο μερια.

Ααααααααμα θελει καποιος ποσταρει πριν φυγω :p

mzaf
15-11-11, 22:32
Μιας και μιλάτε για ταχύτητα...το έχετε δει αυτό?
http://www.youtube.com/watch?v=UH9NX9R8c8k&feature=related

leros2004
19-11-11, 10:52
Τα χθεσινά:
Θησείο -> Γλυφάδα: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1749807

Γλυφάδα -> Σπίτι Μου http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1749887

tolism30
24-11-11, 21:20
Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα και εγώ στο club. Μόλις αγόρασα ένα Ideal Crossmo. Να το συνηθίσω πρώτα και μετά κανονίζουμε καμία βόλτα.

Mouse Potato
24-11-11, 23:39
Καλησπέρα σε όλους. Μπήκα και εγώ στο club. Μόλις αγόρασα ένα Ideal Crossmo. Να το συνηθίσω πρώτα και μετά κανονίζουμε καμία βόλτα.

Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος. :)

ipo
24-11-11, 23:41
Με γεια το ποδήλατο! Μόλις στρώσεις λίγο το σώμα σου πάνω στο ποδήλατο σε περιμένουμε σε κανένα Freeday. Αν κάνεις 2-3 ώρες ποδήλατο την εβδομάδα, σε 1-2 μήνες θα είσαι έτοιμος για τα χιλιόμετρα του Freeday.

Θα έρθει κανένας αύριο στο Freeday;

Α, ρε Νικουλάκη. Νύχτα έφυγες και μας άφησες μόνους να τριγυρνάμε 2.000 άνθρωποι τα βράδια. Αχ αμαν αμαν αμαν. :p

Mouse Potato
24-11-11, 23:45
Με γεια το ποδήλατο! Μόλις στρώσεις λίγο το σώμα σου πάνω στο ποδήλατο σε περιμένουμε σε κανένα Freeday. Αν κάνεις 2-3 ώρες ποδήλατο την εβδομάδα, σε 1-2 μήνες θα είσαι έτοιμος για τα χιλιόμετρα του Freeday.

Θα έρθει κανένας αύριο στο Freeday;

Από που κι ως που έχει απαιτήσεις το freeday ρε συ; Με τέτοιο ρυθμό, το μόνο που θα σε σταματήσει να φτάσεις ή ακόμα και να ξεπεράσεις κατά πολύ τα χιλιόμετρα του freeday θα είναι η νύστα... :p

Σε πειράζω... Έφυγε ο Νικο(υ)λάκης για το νησί και πρέπει κάποιος να τον αντικαταστήσει όσο σπουδάζει... :p

ipo
24-11-11, 23:49
Το αναφέρω πάντα σε νέους ποδηλάτες, διότι δεν είναι εύκολες όλες οι διαδρομές για κάποιον αγύμναστο. Ναι μεν είναι αργός ο ρυθμός, αλλά τα 50 χιλιόμετρα σε 5 ώρες είναι μπόλικα για αρχάριο ποδηλάτη, ειδικά αν η διαδρομή έχει παρατεταμένα ανηφορικά κομμάτια. Όταν είχαμε πάει Άγιο Στέφανο, πολλοί διαμαρτυρήθηκαν, οπότε οι διοργανωτές απάντησαν ότι το Freeday δεν είναι κατάλληλο για κάποιον που πρωτοανεβαίνει σε ποδήλατο μετά από χρόνια αποχής. Για κάποιον όμως που κάνει συστηματικά 2 μήνες ποδήλατο, θα του φανεί εύκολο.

leros2004
25-11-11, 00:21
Με γεια το ποδήλατο! Μόλις στρώσεις λίγο το σώμα σου πάνω στο ποδήλατο σε περιμένουμε σε κανένα Freeday. Αν κάνεις 2-3 ώρες ποδήλατο την εβδομάδα, σε 1-2 μήνες θα είσαι έτοιμος για τα χιλιόμετρα του Freeday.

Θα έρθει κανένας αύριο στο Freeday;

Α, ρε Νικουλάκη. Νύχτα έφυγες και μας άφησες μόνους να τριγυρνάμε 2.000 άνθρωποι τα βράδια. Αχ αμαν αμαν αμαν. :p

Παρών κατά 99% για αύριο...
Να φέρω τα λάβαρα του φόρουμ ?:p

Edit: Που πάει αύριο ??

ipo
25-11-11, 00:23
Αγίους Αναργύρους. (http://www.facebook.com/event.php?eid=327301760617218)

leros2004
25-11-11, 00:43
Άνετα :oneup:

leros2004
26-11-11, 11:01
Τα χθεσινά καμώματα:
Θησείο -> Αγ. Ανάργυροι: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1764698

Αγ. Ανάργυροι -> Μέχρι Νέα Σμύρνη: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1764697

Εχθές μου άρεσε πολύ όλη η διαδρομή και το κρύο ήταν πολύ ήπιο .....

nEC
26-11-11, 14:56
και εδώ θησείο με θησείο :p

http://img269.imageshack.us/img269/5357/screenshot2011112613584.th.jpg (http://img269.imageshack.us/img269/5357/screenshot2011112613584.jpg)

http://www.endomondo.com/workouts/29696169

ωραία ήταν...σχεδόν flat...

ipo
26-11-11, 16:16
Πραγματικά, πολύ όμορφη η διαδρομή του χθεσινού Freeday, θα την ευχαριστήθηκαν τα καρντάσια. :) Μαζί το με το πήγαινε-έλα Θησείο από και προς το σπίτι μου, έκανα για πρώτη φορά κάτι παραπάνω από 100 χιλιόμετρα ποδηλασίας.

PopManiac
26-11-11, 18:56
Σημαντική υπενθύμιση

Αφού όλοι εδώ ποδηλάτες και ποδηλάτισσες, θα ήθελα να σας μεταφέρω 2-3 πράγματα από την εμπειρία μου στο εξωτερικό αλλά και πώς τα βλέπω με το μάτι του τρίτου που έρχεται Αθήνα κατά καιρούς και οδηγεί:

1. ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ / ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ: Είναι απαράδεκτο ποδηλάτες χωρίς κράνος και έχω δυσάρεστες εμπειρίες από 3 γνωστά μου πρόσωπα Βρυξέλλες με σοβαρούς τραυματισμούς. Δυστυχώς, Αθήνα προσωπικά μόλις 1 στους 20 ποδηλάτες που βλέπω τηρεί τα βασικά

2. ΦΩΤΑ / ΣΗΜΑΝΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!! Ρισκάρετε επικίνδυνα τη ζωή σας χωρίς αυτά, και μπορεί το κακό να συμβεί κυριολεκτικά στην πιο άσχετη στιγμή που βγήκατε για να πάρετε τσιγάρα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να βλέπω διαρκώς ποδηλάτες στην Αθήνα βράδυ χωρίς καθόλου σημάνσεις ή με μια 'πορδή' (θα μου επιτρέψετε :p) αντανακλαστικού που με το αμάξι θα το δω στα 2 μέτρα μακριά. Να θυμάστε πως ΔΕΝ μπορεί να σας δει πάντα ο εκάστοτε οδηγός, εσείς πρέπει να "ανακοινώνετε" την παρουσία σας

3. ΔΕΞΙΑ στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα - Είναι παρανοϊκό και αυτοκτονικό να βλέπω ποδηλάτες και μάλιστα βράδυ στην Κηφισίας π.χ. είτε στην αριστερή πλευρά της δεξιάς λωρίδας ή σε μεσαία λωρίδα!!! Υπάρχουν πολύ πιο απλοί και ανώδυνοι τρόποι για να αυτοκτονήσει κανείς και χωρίς να βάζει άλλους σε μπελάδες...

Σόρρυ, είναι αυτονόητα, αλλά τουλάχιστον Αθήνα και ως οδηγός από εξωτερικό με περισσότερες Ευρωπαϊκές παραστάσεις πλέον τα βλέπω διαρκώς μπροστά μου.

Αν εσείς τα τηρείτε, παρακαλώ μεταδόστε τα σε συναδέλφους σας ;)

ipo
26-11-11, 21:38
3. ΔΕΞΙΑ στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα - Είναι παρανοϊκό και αυτοκτονικό να βλέπω ποδηλάτες και μάλιστα βράδυ στην Κηφισίας π.χ. είτε στην αριστερή πλευρά της δεξιάς λωρίδας ή σε μεσαία λωρίδα!!! Υπάρχουν πολύ πιο απλοί και ανώδυνοι τρόποι για να αυτοκτονήσει κανείς και χωρίς να βάζει άλλους σε μπελάδες...
Ο κώδικας οδικής κυκλοφορίας επιβάλει στα δίκυκλα να κινούνται στο μέσον της δεξιάς λωρίδας, αν ο δρόμος έχει τουλάχιστον δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση. Σε αυτή την κατηγορία εμπίπτει η Λεωφόρος Κηφισίας στο μεγαλύτερο μέρος της. Μόνο αν οι δρόμοι έχουν μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, πρέπει ο ποδηλάτης να κινείται στο δεξιό άκρο της μοναδικής λωρίδας, ακόμα και εκτός αυτής, επί του ερείσματος, εάν η ποιότητά του επιτρέπει την ασφαλή κύλιση του ποδηλάτου.

Επειδή οδηγώ πολλά χρόνια στην Αθήνα αυτοκίνητο και τα τελευταία χρόνια κάνω συστηματικά ποδήλατο, θα έλεγα ότι ο σημαντικότερος εξοπλισμός ασφαλείας του ποδηλάτη είναι τα δυνατά παλλόμενα φώτα. Τα μικρά ανακλαστικά δε βοηθούν πολύ, ενώ τα αδύναμα φωτάκια δεν επισημαίνουν πάντοτε έγκαιρα το ποδήλατο. Πολύ καλή δουλειά κάνουν τα ανακλαστικά γιλέκα, σαν εκείνα που πρέπει χρησιμοποιούν οι οδηγοί αυτοκινήτων, αν πάθει βλάβη το αμάξι τους.

Θεωρώ το κράνος επίσης σημαντικό και το τονίζω σε όλους τους φίλους μου, αλλά δυστυχώς δεν καταφέρνω να τους πείσω πάντα. Δυστυχώς πολλοί το θεωρούν περιττό, αλλά θεωρώ ότι θα αλλάξει σύντομα η αντιμετώπισή τους, καθότι ολοένα και περισσότεροι ποδηλάτες φορούν κράνος.

Ως προς τη θέση στη δεξιά λωρίδα των δρόμων με πολλές λωρίδες κυκλοφορίας, έχω κάνει αρκετές φορές συζήτηση με ποδηλάτες, αλλά δεν έχουμε καταλήξει αν μας προστατεύει επαρκώς από τους ασυνείδητους η τήρηση του νόμου (οδήγηση στο μέσον της λωρίδας).

Τι μας έχει δείξει η πράξη και η συνύπαρξη με ασυνείδητους οδηγούς σε δρόμους με 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση:

- Αν κινείσαι (ως ποδηλάτης) στο δεξιό άκρο της δεξιά λωρίδας, τότε σε προσπερνούν χωρίς να σε υπολογίζουν καθόλου. Μέχρι στο πεζοδρόμιο σε ρίχνουν. Μου έχει τύχει να χρειαστεί να κάνω απότομα δεξιά, με κίνδυνο να πέσω στο πεζοδρόμιο, επειδή κάποιος που κινούνταν με 50 km/h πέρασε σε απόσταση 5 cm από εμένα.

- Αν κινείσαι, όπως προβλέπει ο ΚΟΚ, στο μέσον της δεξιάς λωρίδας, τότε γλιτώνεις από τους αναίσθητους οδηγούς, αλλά κινδυνεύεις από εκείνους που κάνουν κόντρες και προσπερνούν τις άλλες λωρίδες με φόρα από τα δεξιά. Ιδίως τη νύχτα.

Σχετικά με το τελευταίο, ένα βράδυ ποδηλατούσα επί της Λεωφόρου Κηφισίας, στην αρχή του άλσους Συγγρού. Εκεί ο δρόμος στρίβει και έχει 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση κι επειδή έχει στάση λεωφορείου υπάρχει άλλη μία (μισή για την ακρίβεια) λωρίδα για την επιβράδυνση/επιτάχυνση λεωφορείου που κάνει στάση. Κινούμουν λοιπόν στο δεξιό άκρο της (4ης) δεξιάς λωρίδας και συνέβη (όχι για πρώτη φορά) το εξής τραγικό: Η αραιή κίνηση πήγαινε με ταχύτητα 60-70 km/h στις δύο αριστερές λωρίδες, ένας τους προσπερνούσε όλους με 100 km/h από τη δεξιά λωρίδα και ένας ακόμα έκανε κόντρα με τον προηγούμενο πηγαίνοντας με 120 km/h. Αν κινούμασταν όπως ορίζει ο ΚΟΚ, θα μας είχε σκοτώσει όλους στη δεξιά λωρίδα.

Σίγουρα υπάρχουν ποδηλάτες που οδηγούν συστηματικά ή περιστασιακά επικίνδυνα, αλλά οι οδηγοί που εκθέτουν τις ζωές των ποδηλατών σε κίνδυνο καθημερινά είναι πολύ περισσότεροι.

PopManiac
26-11-11, 22:03
ipo it's news το με, εγώ πάντως παντού εξωτερικό που έχω δει ποδηλάτες και δεν κινούνται σε ποδηλατόδρομο πάντοτε είναι δεξιά στη δεξιά λωρίδα.

Παντού και πάντοτε. ο Ελληνικός ΚΟΚ μάλλον δεν έχει λάβει υπόψιν του τα ποδήλατα ή αν τα έχει λάβει τα αντιμετωπίζει ως δίκυκλα (μηχανές κλπ)

Αν κινείστε στη μέση της λωρίδας προκαλείτε πρόβλημα στον οδηγό που θα αναγκαστεί να σας προσπεράσει ή στην πορεία πίσω σας που θα διαμορφώσετε ;)

Επιμένω πάντως, πρώτη φορά ακούω για ποδήλατα στη μέση λωρίδας και έχω την αίσθηση πως είναι πολύ επικίνδυνη συμβουλή ΙΜΗΟ

ipo
26-11-11, 22:27
Αν κινείστε στη μέση της λωρίδας προκαλείτε πρόβλημα στον οδηγό που θα αναγκαστεί να σας προσπεράσει ή στην πορεία πίσω σας που θα διαμορφώσετε ;)
Ο οδηγός που θα μας προσπεράσει, προκειμένου να το πράξει ασφαλώς, θα πρέπει να κρατήσει ικανή απόσταση από το ποδήλατο, επομένως να αλλάξει λωρίδα. Σε δρόμους με 2 ή περισσότερες λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, η προσπέραση γίνεται αλλάζοντας λωρίδα.

Το παραπάνω δεν ισχύει σε δρόμους με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, καθώς και σε λεωφορειολωρίδες, όπου ο ποδηλάτης οφείλει να κινείται στο δεξιό άκρο της λωρίδας.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 19 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άρθρo 16

Θέση επί της oδoύ

1. Στo oδικό δίκτυo της Χώρας ισχύει η δεξιά κατεύθυνση κυκλoφoρίας.
O oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται, τηρoυμένων των διατάξεων των
άρθρων 12 παράγραφος 1 και 17 παράγραφος 6 τoυ παρόντoς Kώδικα, να
oδηγεί τo όχημά τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς και αν
ακόμη oλόκληρo τo oδόστρωμα είναι ελεύθερo.

2. O oδηγός, με εξαίρεση την περίπτωση απoλύτoυ ανάγκης, υπoχρεoύται
να κινείται απoκλειστικά στις καθoρισμένες, για την κατηγoρία τoυ oχήματός
τoυ ειδικές oδoύς, oδoστρώματα και λωρίδες κυκλoφoρίας όπoυ υφίστανται
τέτoιες. Aν δεν έχει oριστεί λωρίδα κυκλoφoρίας ή ειδική oδός γι’ αυτoύς, oι
μεν oδηγoί φoρτηγών, λεωφoρείων και βραδυκίνητων και βραδυπoρoύντων
γενικά oδικών oχημάτων υπoχρεoύνται, τηρoυμένων των διατάξεων τoυ
άρθρoυ 17 παράγραφος 6 τoυ Kώδικα αυτoύ, να oδηγoύν αυτά στη δεξιά λω-
ρίδα κυκλoφoρίας στις oδoύς oι oπoίες έχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κατά
κατεύθυνση, oι δε oδηγoί μoτoπoδηλάτων, πoδηλάτων και μη μηχανoκίνητων
oχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων, υπoχρεoύνται να κινoύνται κατά μήκoς
oποιoυδήπoτε πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας βατoύ ερείσματoς της
oδoύ, εφόσoν υπάρχει, και δεν πρoκαλείται δυσχέρεια στoυς χρησιμoπoιoύντες
αυτό, άλλως πλησίoν τoυ άκρoυ δεξιoύ τoυ oδoστρώματoς.

3. Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ
είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύ-
θυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να
oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo
αυτής.

...

http://www.sefeaa.gr/downloads/2009/KOK.pdf

Στους λεωφορειόδρομους επετράπη η χρήση από ποδηλάτες πριν από μερικούς μήνες και η σχετική ρύθμιση βρίσκεται (νομίζω) σε κάποιο προεδρικό διάταγμα.

tsigarid
26-11-11, 23:50
3. ΔΕΞΙΑ στη ΔΕΞΙΑ λωρίδα - Είναι παρανοϊκό και αυτοκτονικό να βλέπω ποδηλάτες και μάλιστα βράδυ στην Κηφισίας π.χ. είτε στην αριστερή πλευρά της δεξιάς λωρίδας ή σε μεσαία λωρίδα!!! Υπάρχουν πολύ πιο απλοί και ανώδυνοι τρόποι για να αυτοκτονήσει κανείς και χωρίς να βάζει άλλους σε μπελάδες...
Οι επίσημες οδηγίες προς ποδηλάτες στη Νέα Υόρκη είναι "take the lane", δηλαδή ΜΗΝ πας δεξιά στη δεξιά λωρίδα. Αυτό το λένε για δύο λόγους: 1) για να μην σου κολλήσει κάποιος που σε προσπερνάει με αποτέλεσμα να βρεθείς ξαφνικά να χρειάζεσαι ικανότητες ακροβάτη, και 2) για να μην φας "πορτιά" από κάποιο παρκαρισμένο αυτοκίνητο που ανοίγει την πόρτα του και εσύ περνάς πολύ κοντά. Η προσωπική μου προσθήκη: Αν κάποιος καραγκιόζης έρθει πολύ κοντά σου, μπορεί να τρομάξεις και να κινηθείς ενστικτωδώς προς τα δεξιά. Καλύτερα να έχεις λίγο χώρο ;)

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΥΓ: Σε πολλές περιπτώσεις οδηγώ στη μέση της λωρίδας και σε δρόμους με μία λωρίδα, αλλά ξέρω ότι οι οδηγοί θα με σεβαστούν, ενώ στην Ελλάδα.....

Mouse Potato
27-11-11, 00:27
ΥΓ: Σε πολλές περιπτώσεις οδηγώ στη μέση της λωρίδας και σε δρόμους με μία λωρίδα, αλλά ξέρω ότι οι οδηγοί θα με σεβαστούν, ενώ στην Ελλάδα.....

Αυτό πιστεύω έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Ή τουλάχιστον δεν αποτελεί τον κανόνα αλλά την εξαίρεση. Επειδή οδηγώ αρκετά συχνά νύχτα, που η κίνηση είναι περιορισμένη, σπάνια έχει τύχει να αντιμετωπίσω πρόβλημα αγένειας. Όλοι με σέβονται και με προσπερνούν όταν χρειάζεται. Άλλοι αλλάζοντας εντελώς λωρίδα άλλοι πιάνοντας μισή από την δεξιά και την αριστερή. Ανάλογα με την περίσταση και πάντα σε σωστή απόσταση.

Πιστεύω πως η έννοια του ποδηλάτου στον δρόμο έχει κατανοηθεί πλήρως από τον μέσο Έλληνα Αθηναίο οδηγό. Από εκεί και πέρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, οι οποίες, κατά την εμπειρία μου, είναι λίγες.

tsigarid
27-11-11, 03:00
Αν αυτό ισχύει, είναι εξαιρετικά νέα Mouse Potato! :clap:

Mouse Potato
27-11-11, 03:17
Αν αυτό ισχύει, είναι εξαιρετικά νέα Mouse Potato! :clap:

Ο αριθμός των ποδηλάτων έχει αυξηθεί σημαντικά. Σίγουρα κάτι τέτοιο δεν θα έμενε απαρατήρητο. :oneup:

ardi21
27-11-11, 06:18
Οι οδηγοι των αυτοκινητων εχουν μια χαρα συμπεριφορα στους ποδηλατες. Παιζει ρολο και ο φοβος. Σου λεει κατσε να τον προσεχω γιατι με ενα φυσημα μπορει να βρεθει κατω απο τις ροδες μου

Νikosanagn
27-11-11, 09:01
Αυτό πιστεύω έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια. Ή τουλάχιστον δεν αποτελεί τον κανόνα αλλά την εξαίρεση. Επειδή οδηγώ αρκετά συχνά νύχτα, που η κίνηση είναι περιορισμένη, σπάνια έχει τύχει να αντιμετωπίσω πρόβλημα αγένειας. Όλοι με σέβονται και με προσπερνούν όταν χρειάζεται. Άλλοι αλλάζοντας εντελώς λωρίδα άλλοι πιάνοντας μισή από την δεξιά και την αριστερή. Ανάλογα με την περίσταση και πάντα σε σωστή απόσταση.

Πιστεύω πως η έννοια του ποδηλάτου στον δρόμο έχει κατανοηθεί πλήρως από τον μέσο Έλληνα Αθηναίο οδηγό. Από εκεί και πέρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, οι οποίες, κατά την εμπειρία μου, είναι λίγες.


Συμφωνώ απόλυτα, μάλιστα κάποιοι ενώ τους λές να σε προσπεράσουν για να μην τους εχεις απο πίσω, δεν το κάνουν γιατί φοβούνται σε περίπτωση που ειναι στενός ο δρόμος, εγω προσωπικά δεν εχω αντιμετωπίσει καμία τέτοια συμπεριφορά, το μόνο που με πειράζει λίγο, είναι οταν με προσπερνουν ( σε λεωφόρους ) με μεγάλη ταχύτητα σε αρκετά μικρή απόσταση και τρομάζω, αλλα μόνο αυτό...



Ρε ΆΡΔΗ καιρό θέλω να ρωτήσω, που εχεις χαθεί!?!?!

manicx
28-11-11, 13:40
Η δική μου εμπειρία καθημερινής χρήσης ποδηλάτου σε πόλη είναι ότι αν πας εντελώς δεξιά, κινδυνεύεις από το κάκιστο οδόστρωμα από σκαψίματα για αέριο ή οπτική ίνα, από τα φρεάτια, από ότι λογής σκουπίδια υπάρχουν, από ηλικιωμένους με το σύνδρομο Frogger, από κακούς οδηγούς που παρκάρουν σε περίπτερα ή γενικά παρκάρουν 40 πόντους από το πεζοδρόμιο, από οδηγούς που ανοίγουν πόρτα λες και δεν συντρέχει κίνδυνος.

Ακόμα και σε δρόμους με 'κολλημένη' κίνηση, έχεις 3 επιλογές. Είτε περιμένεις στην σειρά σου, είτε παίζεις κορώνα γράμματα το κεφάλι σου πηγαίνοντας δεξιά, είτε πας ανάμεσα στις δύο λωρίδες. Το πρώτο το έχω κάνει, το δεύτερο όχι, το τρίτο το έχω κάνει κινούμενος όμως με χαμηλή ταχύτητα και τσαντίζοντας οδηγούς μηχανών που ήθελαν να πάνε με 60χλμ.

Σε δρόμους 2 λωρίδων με μέτρια κίνηση, όπως η Σπύρου Λούη, πάω στο ΜΕΣΟ της ΔΕΞΙΑΣ λωρίδας έχοντας και την ημέρα φώτα. Αν κάνεις πως πας δεξιά, τα φρεάτια είναι (μετρημένα) μέχρι κι 1,30-1,50 από το πεζοδρόμιο με αποτέλεσμα να κινδυνεύεις να φύγεις. Αν σε κάποιον δεν αρέσει, ας κορνάρει. Δεν φεύγω, συνεχίζω χωρίς χειρονομίες. Και αν μου γυρίσει κουβέντες, απλά τον αγνοώ.

ipo
28-11-11, 14:13
Πέρα από το απότομα άνοιγμα πόρτας παρκαρισμένου οχήματος, πιο επικίνδυνο θεωρώ την προσπέραση που κάνουν οι οδηγοί αφήνοντας απόσταση 30 εκατοστών, όταν κινείσαι στα δεξιά της δεξιά λωρίδας. Σε προσπερνούν σαν να μην υπάρχεις. Αν αφαιρεθούν ή τους στριμώξει κάτι από αριστερά, δεν έχουν περιθώριο ελιγμού και θα σε χτυπήσουν.

ardi21
29-11-11, 02:45
Ρε ΆΡΔΗ καιρό θέλω να ρωτήσω, που εχεις χαθεί!?!?!

Το εχω αφησει το ποδηλατακι εδω και καποιο καιρο οποτε δεν συμμετεχω. Παρακολουθω γενικα παντως ;)

Νikosanagn
29-11-11, 02:56
Ok... :)

ipo
02-12-11, 17:13
Ποιοι θα έρθουν στο Freeday απόψε; Να κανονίσουμε να συναντηθούμε για να γνωριστούμε από κοντά.

leros2004
02-12-11, 20:28
Οι γνωστοί άγνωστοι :p

Που πάμε σήμερα ????
Κάτι για βουνά άκουσα ......

Edit: Που θα είναι το ραντεβού του Adsl ???

Νikosanagn
02-12-11, 21:34
Στο περίπτερο adsl όπως πάντα :lol:

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδά, την επόμενη Παρασκευή θα κατέβω Αθήνα, μην μου πει κάνεις, δεν μπορώ σήμερα, σας εφαγα :p

Ipe ειδικά για σένα το λεω! :p

ipo
03-12-11, 15:33
84 χιλιόμετρα χτες, πολύ όμορφη διαδρομή με μπόλικες επικλινείς ανηφόρες σε Καρέα και Άνω Βούλα. Το ευχαριστηθήκαμε όσο δεν πάει. Μπόλικη υγρασία, με τα ποδήλατα να σπινάρουν στην ορθοπεταλιά στις ανηφόρες και να πηγαίνουν με τις πάντες στις κατηφόρες. :lol:

senkradvii
03-12-11, 15:53
Άλλα της και drifting! :lol:

ipo
03-12-11, 16:21
Δεν το έχω ξαναζήσει να κατεβαίνω κατηφόρα με το πλάι. Μερικοί που ξεχνιόντουσαν, επιτάχυναν και μετά πατούσαν απότομα τα φρένα, έπεφταν κάτω. Δεν μπορούσες να κάνεις κάτι παραπάνω. Πατούσες σταθερά τα φρένα, μέχρι να κολλήσει ο πίσω τροχός και να αρχίσεις να πηγαίνεις με το πλάι. Κατόπιν άφηνες λίγο το πίσω φρένο για να γυρίσεις ίσια και ξανά πάλι. Αν πατούσες περισσότερο το μπροστινό, μοιραία θα έπεφτες κάτω. Πρακτικά σερνόσουν στην κατηφόρα, χωρίς να μπορείς να επιβραδύνεις περισσότερο, ευχόμενος να μην πέσει ο μπροστινός ή ο πίσω σου, με ταχύτητα περί τα 10 km/h. Στη δε ανηφόρα, πολλοί κολλούσαν με το σπινάρισμα του τροχού και ανέβαζαν το ποδήλατο με τα πόδια.

leros2004
04-12-11, 02:30
Το χθεσινό Freeday με ζόρισε ελαφρώς.....
Αργοκαθυστερημένος ως συνήθως ... έτρεχα σαν παλαβός να προλάβω την εκκίνηση, αποτέλεσμα πίσω λάστιχο σκασμένο (Φούϊτ για τους γνώστες :p) στις στήλες Ολυμπίου Διός ...
Με τα χέρια μέχρι το θησείο ... ευτυχώς υπήρχαν κάποιο ποδηλάτες ακόμα εκεί αλλά και αυτοί με πρόβλημα..
Σαμπρέλα είχα μαζί μου, τρόμπα απο τα παιδιά... οπότε όλα καλά... Το ζόρι ήταν να βρούμε την υπόλοιπη ποδηλατοπορεία. Τελικά μετά απο αρκετή ανηφόρα και παρακάμψεις καταφέραμε να πετύχουμε το Freeday στο φανάρι του περιφερειακού... Μέχρι εκεί μου βγήκε η γλώσσα ....

Κατά τα άλλα αν εξαιρέσω το στρίμωγμα στην εκκίνηση, στις ανηφόρες της επιστροφής και 1 κύκλο που κάναμε (δεν κατάλαβα γιατί) τα υπόλοιπα τα χάρηκα και εγώ....

Τα κουτσουρεμένα κομμάτια:
http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1779960

http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1779962

Την επόμενη Παρασκευή ελπίζω να προλάβω το meeting του φόρουμ :oops:

ipo
04-12-11, 02:49
Ο κύκλος που έγινε μετά τη στάση, κοντά στην εκκλησία ήταν όλα τα λεφτά με την απότομη ανηφόρα και τις κατηφόρες μετά στην Άνω Βούλα. Όπως και με τους υπόλοιπους λόφους, ο στόχος ήταν να ανεβοκατεβαίνουμε σαν ασανσέρ, σε συμφωνία με τον τίτλο του χθεσινού Freeday.

ipo
04-12-11, 22:17
Το λοιπόνε! :p

Ποδηλατοβόλτα για την κατάκτηση της κορυφής της Πάρνηθας.

Βρήκα μερικά άτομα για να κάνω την ασφάλτινη ανάβαση στην Πάρνηθα, που ονειρευόμουν το καλοκαίρι. Το πιθανότερο είναι να το κάνουμε κάποια Κυριακή κοντά στις γιορτές ή εντός αυτών, με την προϋπόθεση να είναι καλός ο καιρός.

Η διαδρομή είναι 25 χιλιόμετρα από τη Λεωφόρο Καραμανλή στο Μενίδι μέχρι το πάρκο κεραιών στην κορυφή της Πάρνηθας, με υψομετρική διαφορά 1130 μέτρα (200μ --> 1330μ). Λίγο πιο κάτω από την κορυφή βρίσκεται το καταφύγιο Μπάφι που έχει εστιατόριο με μαγειρευτά φαγητά και συγκεντρώνει πολλούς εκδρομείς, ορειβάτες, ποδηλάτες.

Σήμερα που είχε καλό καιρό, έκανα μία βόλτα προς τα εκεί με το αυτοκίνητο. Η διαδρομή είναι υπέροχη, αλλά με υψηλό βαθμό δυσκολίας για ποδηλασία. Είδα μερικούς ποδηλάτες να ανεβαίνουν από άσφαλτο και τους ζήλεψα. Πρέπει να είναι πολύ καλή εμπειρία.

Νικουλάκη, κανόνισε να φέρεις το ποδήλατο από την Κέρκυρα για να ανεβούμε. Ετοιμαστείτε ψυχολογικά και οι υπόλοιποι. :) Η ανάβαση θα μας πάρει περί τις 5 ώρες με τις στάσεις, ενώ η κατάβαση καμιά ώρα, οπότε πρέπει να ξεκινήσουμε πρωί για να κάνουμε όλη την εκδρομή με φως ημέρας.

leros2004
04-12-11, 23:57
Σήμερα με μια μικρή παρέα, κάναμε βολτούλα μέχρι το Waffle House στη Βουλιαγμένη ... εγώ έκανα το 2/2 στα πίσω λάστιχα :twisted:
Ευτυχώς στο δρόμο προς επιστροφή....

Προς Βουλιαγμένη: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1783563

Επιστροφή (μέχρι τη στάση του Τράμ) http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1783561

Εντύπωση μου έκανε ο αριθμός των ποδηλάτων που ήταν μέσα στο βαγόνι .....

Για την μεγάλη βόλτα περιμένουμε ενημέρωση μήπως και έρθω παρέα σας ....

Giorgos18
06-12-11, 05:17
Σημερα στο μετρο προς Αγ Δημητριο κατα τις 6 ηταν μαζι μου 2 παιδια στο τελευταιο βαγονι, πιασαμε ψιλοκουβεντα οσο προλαβαμε.

Ηταν κανεις απο δω μεσα?

ermoulis
07-12-11, 11:27
Μιας και έκοψα το παρασκευιατικο μπασκετακι λεω να πηγαινω και εγω freeday.Θα χαρω να τα πουμε απο κοντα.cheers.

ipo
08-12-11, 17:06
http://vimeo.com/27030485

Νικουλάκη, βρήκες ποδήλατο για το αυριανό Freeday;

Νikosanagn
08-12-11, 17:15
Ipe, τελικά δεν θα έρθω ρε συ εχω γενέθλια άυριο, και όταν το είχα πει δεν ήξερα οτι πέφτει Παρασκευή, και θα μαζευτούμε σπίτι κοριτσοπαρέα :p :tooth

cranky
08-12-11, 17:18
..., και θα μαζευτούμε σπίτι κοριτσοπαρέα :p :tooth

:rofl: :rofl: :rofl:

senkradvii
08-12-11, 17:20
Ipe, τελικά δεν θα έρθω ρε συ εχω γενέθλια άυριο, και όταν το είχα πει δεν ήξερα οτι πέφτει Παρασκευή, και θα μαζευτούμε σπίτι κοριτσοπαρέα :p :tooth

Tι δηλώσεις είναι αυτές βρε χρυσέ μου? :lol:

Mouse Potato
08-12-11, 17:21
Ipe, τελικά δεν θα έρθω ρε συ εχω γενέθλια άυριο, και όταν το είχα πει δεν ήξερα οτι πέφτει Παρασκευή, και θα μαζευτούμε σπίτι κοριτσοπαρέα :p :tooth

Ελάτε όλες μαζί βρε Νικολάκη! :p

ipo
08-12-11, 17:46
:rofl:

Χρόνια σου πολλά καλή μου!

Φανερός Πράκτωρ
08-12-11, 17:59
ξέρει τι κάνει ο Νικολάκης! Ο καλύτερος τρόπος για να βγάλεις γκόμενα :lol:

Νikosanagn
08-12-11, 17:59
:princess2 :lol:

ipo
08-12-11, 18:04
ξέρει τι κάνει ο Νικολάκης! Ο καλύτερος τρόπος για να βγάλεις γκόμενα :lol:
Αρκεί να μη σου μείνει κουσούρι ή βγάλεις γκόμενο. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.