PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
04-07-10, 20:50
35Κμ σημερα αβασανιστα , ανεβαινουμε

αντε και μπρεβετας http://en.wikipedia.org/wiki/Brevet_%28cycling%29

σημερα 150χλμ στο λιωπηρι παρεα με 30

wi fi thief
04-07-10, 20:58
Έχω το nergetic, ντάξει καλό είναι για τα λεφτά του. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι τα φρένα του, δε δείχνουν να πιάνουν και πολύ καλά. Δεν ξέρω αν φταίνε τα τακάκια ή κάτι άλλο...

αυτο ειναι σοβαρο θεμα και πρεπει να το κοιταξεις, ισως θελουνε αλλαγη τα τακακια (αν εχουν «ξεραθει» απο αχρησια ή φθαρει απο πολυχρησια ή δεν ειναι στη θεση που πρεπει) ισως θελει ρυθμιση η ντιζα...:hmm:
μην το αφηνεις ετσι, η ασφαλεια ειναι πανω απ' ολα, αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στα φρενα σου μην το καβαλας καθολου μεχρι να τα φτιαξεις

το μοντελο 2010 εχεις ή κανα παλιοτερο σε αλλο χρωμα; :oops:

(καιρο ειχα να σε «δω» anarki :))


Η αμαρτία μου είναι πως όποτε πάω σε μέρος με οικοδομικά υλικά ή χώμα τρώω σαβούρες κι ας έχω mountain bike.

στις στροφες, προσεχουμε πως φρεναρουμε (αποφευγουμε το αποτομο μπροστινο φρενο) ειδικα σε σκληρες επιφανειες με αμμο (οπως πχ η πολυ σκονισμενη ασφαλτος)
ειδικα η χοντρη αμμος που υπαρχει μπροστα απο οικοδομες (χρονιο ελληνικο προβλημα: οποιος χτιζει μια οικοδομη βαζει τα υλικα οπου τον βολευει αδιαφοροντας για την ασφαλεια και την αισθητικη μας) και η πολλη σκονη-πετραδακια που μαζευεται σε καποια απατητα σημεια διασταυρωσεων, ειναι σαν να εχουνε χυθει λαδια, τα mountain ειναι σχεδιασμενα για καλο κρατημα σε λασπη ή μαλακο χωμα χωραφιων κλπ, στις περιπτωσεις που αναφερομαστε δεν προσφερουν πολλα παραπανω απο τα αλλα διτροχα
εγω, παρ' οτι οδηγουσα πολυ επικινδυνα οταν ημουνα πιτσιρικας (σουζες, σφηνες, σλαλομ, αλματακια, ακροβατικα, μαγκιες και επιδειξη, κυκλοφορια στο κεντρο με κινηση χωρις τον παραμικρο σεβασμο σε φαναρια-μονοδρομους ΚΟΚ κλπ :oops::oops:) δεν θυμαμαι πολλες τουμπες, (μια θυμαμαι οπου εσπασα το χερι οταν ημουνα στο δημοτικο, αλλα μυαλο δεν εβαλα :p) αλλα αυτο δεν συμβαινει επειδη ημουνα καλος οδηγος αλλα μαλλον επειδη ημουνα τυχερος :p

Anarki
04-07-10, 21:29
αυτο ειναι σοβαρο θεμα και πρεπει να το κοιταξεις, ισως θελουνε αλλαγη τα τακακια (αν εχουν «ξεραθει» απο αχρησια ή φθαρει απο πολυχρησια ή δεν ειναι στη θεση που πρεπει) ισως θελει ρυθμιση η ντιζα...:hmm:
μην το αφηνεις ετσι, η ασφαλεια ειναι πανω απ' ολα, αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στα φρενα σου μην το καβαλας καθολου μεχρι να τα φτιαξεις

το μοντελο 2010 εχεις ή κανα παλιοτερο σε αλλο χρωμα; :oops:

(καιρο ειχα να σε «δω» anarki :))
Το ενδεχόμενο να έχουν ξεραθεί από αχρησία μου φαίνεται το πιο πιθανό, αυτή την αίσθηση μου δίνουν τουλάχιστον. Το έχω περίπου 1 μήνα (λογικά 2010 μοντέλο θα είναι, άσπρο), αλλά δεν ξέρω πόσο καιρό έμεινε στην αποθήκη. Επίσης, χαλαρώνουν από μόνα τους τα φρένα μετά από μερικές μέρες χρήσης και μου τη δίνει να χρειάζεται να τα πατάω δυνατά και να έχουν αυτή την ελαστικότητα τα χερούλια. Eννοώ ότι δε σταματάνε τελείως σε σαφές σημείο της διαδρομής τους, αλλά αν πιέσεις λίγο πιο δυνατά υποχωρούν όλο και περισσότερο.

Υποτίθεται ότι τα ρύθμισαν στο μαγαζί από το οποίο τα πήρα, αλλά μάλλον θα πάω σε κανένα άλλο να τα κοιτάξουν. Είναι top priority, μην ανησυχείς :p Τους έχω εμπιστοσύνη ακόμα, χτες χρειάστηκε να φρενάρω πολύ απότομα και δε με πρόδωσαν. Ένας κύριος που είχε stop το θεώρησε λογικό να μου πάρει την προτεραιότητα και παραλίγο να πέσω πάνω του (βραδάκι ήταν αλλά έχω φώτα μπρος-πίσω και ανακλαστήρες μπρος-πίσω-πετάλια-ρόδες). Μετά μου έκανε και σήμα "πέρνα" με το χέρι, λες και μου παραχωρεί προτεραιότητα. Τι καλός.

(Ναι είχα πολύ καιρό να γράψω στο adslgr, κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου :oops:)

wi fi thief
04-07-10, 22:17
αν χαλαρωνουνε απο μονα τους, ισως ειναι θεμα ντιζας (ισως δεν την εχουνε σφιξει οπως πρεπει και αφηνει «τζογο» μετα απο πολλες χρησεις)

εγω οταν εχω καιρο να χρησιμοποιησω καποιο ποδηλατο, στην αρχη καθε διαδρομης φρεναρω αρκετες φορες για να «καθαρισει» το στεφανι και τα τακακια απο τυχον βρωμιες
βεβαια για μενα τα φρενα δεν ειναι τοσο σημαντικα οσο για σας, αφου στην πολη μου εχει ελαχιστες κατηφορες και δεν τρεχω (πια), μπορω ανετα να χρησιμοποιησω ποδηλατο μονο με μπροστινο φρενο

τα παλιοτερα τακακια (στα παλια φρενα με πεταλο) ητανε συνηθως χοντρα, με πολυ καουτσουκ και ξεραινοτανε ευκολα απο την αχρησια και τις καιρικες συνθηκες.
τα καινουρια με v-brakes ειναι μερα με νυχτα σε αυτον τον τομεα αλλα μετα απο πολυ καιρο αχρηστιας καλο θα ειναι να το εχουμε υπ' οψιν...

εμενα τα δικα μου (σε ενα berretta φθηνο) τριζουνε πολυ αλλα τους εχω εμπιστοσυνη, στο ποδηλατο της μανας μου (που το χρησιμοποιω πιο συχνα απ ολα οσα εχω επειδη εχει μαλακη σελα και καλαθακι και μου δινει την αισθηση οταν το καβαλαω οτι οδηγαω μηχανη chopper...:p) που ειναι ακομα πιο πολυ της πλακας εχει καλυτερα φρενα (αυτη την αισθηση μου δινουνε) :cool:

........Auto merged post: wi fi thief πρόσθεσε 34 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ενα ωραιο trailer απο το φετινο TdF αφιερωμενο σε ολους τους εραστες του ποδηλατου

http://www.youtube.com/watch?v=tRksR1jdt3c

:)

Tsour_ee
06-07-10, 18:24
Έχω το nergetic, ντάξει καλό είναι για τα λεφτά του. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι τα φρένα του, δε δείχνουν να πιάνουν και πολύ καλά. Δεν ξέρω αν φταίνε τα τακάκια ή κάτι άλλο...

Και εγώ έχω πάρει το nergetic μοντέλο 2010,πολύ όμορφο κατ'εμέ στο άσπρο-μαύρο,χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από μοντέλα και τεχνικά,θεωρώ ότι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και για κάποιον όπως εγώ που είχα μια δεκαετία να ασχοληθώ με το άθλημα είναι καλή επιλογή.Για τα φρένα προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα και είναι φοβερά σε αποτελεσματικότητα,πήγαινε να στο κοιτάξουν,επίσης θέλουν καμμιά 200χλμ μέχρι να στρώσουν,εμένα μου φαίνονται πολύ αποτελεσματικότερα τώρα σε σχέση με τα πρώτα χλμ.

Anarki
06-07-10, 21:56
Και εγώ έχω πάρει το nergetic μοντέλο 2010,πολύ όμορφο κατ'εμέ στο άσπρο-μαύρο,χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από μοντέλα και τεχνικά,θεωρώ ότι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και για κάποιον όπως εγώ που είχα μια δεκαετία να ασχοληθώ με το άθλημα είναι καλή επιλογή.Για τα φρένα προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα και είναι φοβερά σε αποτελεσματικότητα,πήγαινε να στο κοιτάξουν,επίσης θέλουν καμμιά 200χλμ μέχρι να στρώσουν,εμένα μου φαίνονται πολύ αποτελεσματικότερα τώρα σε σχέση με τα πρώτα χλμ.
Αχά, ενδιαφέρον. Δεν έχω κάνει ακόμα πάνω από 200 χιλιόμετρα λογικά, για μετακινήσεις μέσα στην πόλη το έχω. Ευχαριστώ ;)

FEFOS93
07-07-10, 00:50
Μιας που τελειωσε και το σχολειο.
Σαν δωρο ( θα εχω 200-250 ευρουλακια σε κανα μηνα ) και σκεφτομουνα να παρω ποδηλατο.
Να πω πως δεν εχω κανει ποτε ξανα ποδηλατο ( ναι οσοι το βρησκεται αστειο μπορειτε να γελασετε )
Λοιπον ειμαι 1.70 και βαρος 110-120 κιλα ( το ξερω το τρωω ολο μου το φαγητο)
Μηπως μπορειτε να μου προτεινετε ενα ποδηλατο, ξεχασα να πω πως μενω ηρακλειο κρητης.
Εδω υπαρχουν μαγαζια που πουλανε ποδηλατα οπως πχ( jumbo,carefour κτλ) αλλα δεν τα εμπιστευομαι αν και ειχα πριν απο ενα αρκετο διαστημα οτι το carefour πουλαει ποδηλατα cheroci ( σαν την μαρκα αυτοκινητων jeep).

Εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.
Και κατι αλλο το ποδηλατο το θελω για να κανω την βολτα μου.
Αν και παρολο που αναφερα αυτα τα μαγαζια δεν θα εκανα ποτε αγορα απο εκει.

vamvakoolas
07-07-10, 13:01
καλωςηλθες στο χωρο. Πριν σου πω μοντελο κατι αλλο:
Πρεπει να παρεις και κρανος κανα φωτακι και λουκετο...
Επισης μιας και το Ηρακλειο ειναι η πρωτευουσα της λακουβας οι πιο πολλοι εχουν ποδηλατο με αναρτηση, τυχαιο?
Για τα κιλα σου θες ενα ποδηλατο με καλο σκελετο (στα γραφω εκ πειρας). Μια καλη προταση ειναι αυτο
http://www.idealbikeshop.gr/eshop/products-details.aspx?rid=&catid=17&pId=15
(ολα τα ποδηλαταδικα εχουν ιντεαλ) και αν βρεις μοντελο παλιοτερης χρονιας θα σου βγει πιο φθηνο, μη τα σνομπαρεις....Γενικα κοιτα ποδηλατο με αλουμινενιο σκελετο (για χαμηλο βαρος) και το βασικοτερο να το καβαλησεις να δεις αν σου αρεσει και μπορεις να το ελεγξεις...

καλη τυχη

Ntalton
07-07-10, 14:28
Στους δρομους της Πατρας ειμαι και εγω ενας απο τους ποδηλατες (αν οχι και πολλους....).
Εγω για παραδειγμα μενω στα ψιλο-προαστεια και για να παω δουλεια, βολτα κλπ(που λογικα παει κεντρο) χρησημοποιω ποδηλατο.Και για διαδρομες στο βουνο επισης, πιο σπανια βεβαια, διοτι θελει λιγο παραπανω χρονο, τον οποιο δεν διαθετω σε αφθονια .Μαλιστα, μπορω να χαρακτηρησω τον εαυτο μου ως Σουμαχερ, δεν με σταματαει τιποτα (καλα ντε, σχεδον τιποτα!).

FEFOS93
07-07-10, 14:35
Ευχαριστω για την βοηθεια, οσο για τις λακουβες αλλο τιποτα.
Εχω δει μερικα ποδηλαταδικα εδω στο Ηρακλειο αλλα δεν μου τραβανε το ματι διοτι ειναι σαν τσαντιρια.
Και κατι αλλο γινεται να το παραγγειλω και να το μου στειλουν με μεταφορικη?
Και κατι που ξεχασα να πω ειναι αν γινεται το ποδηλατο να ειναι και για δρομο αλλα και για χωμα.

ardi21
07-07-10, 19:35
Ευχαριστω για την βοηθεια, οσο για τις λακουβες αλλο τιποτα.
Εχω δει μερικα ποδηλαταδικα εδω στο Ηρακλειο αλλα δεν μου τραβανε το ματι διοτι ειναι σαν τσαντιρια.
Και κατι αλλο γινεται να το παραγγειλω και να το μου στειλουν με μεταφορικη?
Και κατι που ξεχασα να πω ειναι αν γινεται το ποδηλατο να ειναι και για δρομο αλλα και για χωμα.

Σε αυτα τα χρηματα που θες οι επιλογες σου ειναι πολυ λιγες. Βασικα μονο Ideal γι'αξιοπρεπες ποδηλατο.

Μετα πας απο super market που θα δωσεις τσαμπα χρηματα.

Αυτο που σου προτεινε ο vamvakoolas ειναι μια χαρα. Κανει και για δρομο και για ελαφρυ χωματακι.

Και ναι γινεται να στο στειλουν με μεταφορικη. Απλα θα χρεωθεις κανα 15αρι σιγουρα.

Καλες βολτες;)

vamvakoolas
14-07-10, 23:18
θα κατεβει κανεις καμαρια μου τη παρασκευη ???

leros2004
14-07-10, 23:38
θα κατεβει κανεις καμαρια μου τη παρασκευη ???

Αν καταφέρω το cube μου να με φέρει θα έρθω :p

Ερώτηση: Υπάρχει ελαττωματική σαμπρέλα ?
Εχτές έπαθα το πρώτο φούιτ (καλά το λέω ? :p), άλλαξα σαμπρέλα και είπα να μπαλώσω τη παλιά για ρεζέρβα. Σήμερα το πρωί τη τσέκαρα και ήταν ξεφούσκωτη ... Σκέφτομαι δεν έκανα σωστά το μπάλωμα. Φουσκώνω για να δω που χάνει και άνοιξε καινούργια τρύπα :hmm::hmm: Εννοείται εχτές δεν υπήρχε ,

wi fi thief
15-07-10, 00:06
το πιθανοτερο ειναι την πρωτη φορα που εφτιαξες τη φολα (αυτος ειναι ο βλαχικος ορος, επομενως ο σωστος :p) να υπηρχε η δευτερη τρυπα και να μην την ειχες δει
και την επομενη που ξεφουσκωσε, την ειδες ;)

leros2004
15-07-10, 00:27
το πιθανοτερο ειναι την πρωτη φορα που εφτιαξες τη φολα (αυτος ειναι ο βλαχικος ορος, επομενως ο σωστος :p) να υπηρχε η δευτερη τρυπα και να μην την ειχες δει
και την επομενη που ξεφουσκωσε, την ειδες ;)

Δεν υπάρχει περίπτωση, με την καινούργια τρύπα ούτε καν φούσκωνε σήμερα είναι μεγάλη διατομή, εχτές την φούσκωσα κανονικά ....
Επιπλέον το τσεκάρισμα το κάνω σε λεκάνη με νερό (Old school λέμε :p)

wi fi thief
15-07-10, 00:58
Δεν υπάρχει περίπτωση, με την καινούργια τρύπα ούτε καν φούσκωνε σήμερα είναι μεγάλη διατομή, εχτές την φούσκωσα κανονικά ....
Επιπλέον το τσεκάρισμα το κάνω σε λεκάνη με νερό (Old school λέμε :p)

το νερο δεν ειναι old school (ετσι γινεται παντα) τωρα για το ποσο παλια ειναι η λεκανη σου (σε ξυλινη σκαφη το εκανες; ) δεν ξερω :p

αν μιλαμε για μεγαλη ζημια, τοτε μαλλον επεσες σε ελλατωματικη σαμπρελα (ή σε σαμποταρισε το pet σου :p)

leros2004
15-07-10, 01:29
Η τρύπα είναι ίδια με αυτή που μπάλωσα: Φωτό η καινούργια τρύπα 75030 που έγινε εχτές βράδυ :whistle:
Πολύ κακό για 3€ :p

Ερώτηση καινούργια:
Ποιό απο τα 3 θα διαλέγατε για δροσερό νερό ?
1) Camelbak Chill Tour thermos bottle 610ml (http://www.profirad.de/camelbak-chill-tour-thermoflasche-610ml-p-15655.html)

2) Camelbak Podium Chill bottle thermos bottle 610ml (http://www.profirad.de/camelbak-podium-chill-bottle-thermoflasche-610ml-p-15654.html)

3) Elite Icberg 2H thermos bottle 650ml (http://www.profirad.de/elite-icberg-thermoflasche-650ml-p-16533.html)

ardi21
15-07-10, 02:36
Δεν αξιζει το μπαλωμα οταν μια καινουργια εχει 3-4 ευρω... Και μονο την βολτα που θα σου χαλασει σε περιπτωση που το μπαλωμα δεν αντεξει φτανει...

Οσο για το νερο κοιτα και αυτο
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=POL090301001 (εχει με 750ml).

Εχω διαβασει πολυ καλα σχολια και ειναι και απο εδω (εκτος και αν θες να παρεις και αλλα πραγματα απο εξω). Επισης ειναι τσεκαρισμενο 100% οτι ειναι απολυτα ασφαλες για την υγεια.

Για Παρασκευη ψηνομαι (οπως καθε παρασκευη.....:whistle:) ελπιζοντας οτι θα ειμαι καλα. Αυτη την στιγμη εχω 38 πυρετο:(

leros2004
15-07-10, 02:48
Δεν αξιζει το μπαλωμα οταν μια καινουργια εχει 3-4 ευρω... Και μονο την βολτα που θα σου χαλασει σε περιπτωση που το μπαλωμα δεν αντεξει φτανει...

Οσο για το νερο κοιτα και αυτο
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=POL090301001 (εχει με 750ml).

Εχω διαβασει πολυ καλα σχολια και ειναι και απο εδω (εκτος και αν θες να παρεις και αλλα πραγματα απο εξω). Επισης ειναι τσεκαρισμενο 100% οτι ειναι απολυτα ασφαλες για την υγεια.

Για Παρασκευη ψηνομαι (οπως καθε παρασκευη.....:whistle:) ελπιζοντας οτι θα ειμαι καλα. Αυτη την στιγμη εχω 38 πυρετο:(

Περαστικά :oneup:
Ναι το polar το είχα ξεχάσει τελείως....... Ότι θα παραγγείλω απέξω θα παραγγείλω ;) άλλα αν είναι καλύτερο θα πάρω αυτό ;)
Για σαμπρέλα εννοείται καινούργια αλλά με παραξένεψε ότι τρύπησε μόνη της (απλά φουσκωμένη στο μπαλκόνι ήταν) στο ξεκάρφωτο..... Και τη 1ή φορά που έσκασε ξαφνικά πίτα κάτω το λάστιχο χωρίς να κάνω ποδήλατο... Και η τρύπα ίδια :hmm:
Δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο όσα χρόνια έκανα ποδήλατο παλιότερα γιαυτό το έγραψα ....

Για freeday δύσκολα να έρθω, ακόμα περιμένω το μπροστά φως (καταραμένη Κίνα :p)

vamvakoolas
15-07-10, 11:28
οποιοι ειναι να ερθουν σιγουρα αυριο να ποσταρουν

Χρηστο περαστικα:oneup:

leros2004 αν ερθει το ποδηλατο φερτο να το "στρωσεις" και να κανουμε και τη βολτα, φωτα σαμπρελα κοκ μη σε νοιαζουν...:p

Επειδη και εγω εχω συχνα θεμα με σαμπρελες (εμενα δεν εχει σκασει αλλα σε φιλους) αν και εχω απειρα αυτοκολλητακια ταινειες κοκ προτιμω να αλλαζω σαμπρελα και αν εχω χρονο και ορεξη φτιαχνω τη παλια. Φανταζεστε τον εαυτο σας να παλευει με στη νυχτα να βρει τρυπες, να φτιαξει σωστο μπαλομα κοκ??
Σαμπρελες εχει το πρακτικερ με το κιλο και συνοικιακα ποδηλαταδικα απο 2 ως 5 ευρα max:)

ardi21
15-07-10, 15:36
Οσον αφορα τις σαμπρελες εγω εχω παρει μια τετοια (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT0862262) για να την δοκιμασω η οποια εχει υγρο και υποτιθεται οτι σου κλεινει την τρυπα αμεσα. Στο καταστημα μου ειπαν οτι μπορεις να συνεχισεις για πολλα χιλιομετρα. Ενας μαλιστα την ειχε πανω 2 μηνες αφου ειχε τρυπησει.

Εχει δοκιμασει κανεις?

Ελπιζω να μην χρειαστει να δω αν κανει καλη δουλεια!:p

George978
15-07-10, 15:38
150 χλμ με τα schwalbe, ουδεν προβλημα φθορες μηδεν. Μονο που μαλακωσαν μου φαινεται και εχουν κρατημα πολυ καλο αλλα ζοριζομαι στο σταματα ξεκινα

Mouse Potato
15-07-10, 15:39
Οσον αφορα τις σαμπρελες εγω εχω παρει μια τετοια (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT0862262) για να την δοκιμασω η οποια εχει υγρο και υποτιθεται οτι σου κλεινει την τρυπα αμεσα. Στο καταστημα μου ειπαν οτι μπορεις να συνεχισεις για πολλα χιλιομετρα. Ενας μαλιστα την ειχε πανω 2 μηνες αφου ειχε τρυπησει.

Εχει δοκιμασει κανεις?

Ελπιζω να μην χρειαστει να δω αν κανει καλη δουλεια!:p

2€ μια απλή KENDA + 2€ οι λάμες για αλλαγή και μέσα σε 5 λεπτά έχεις αλλάξει την σαμπρέλα με μια καινούρια.

ardi21
15-07-10, 15:44
2€ μια απλή KENDA + 2€ οι λάμες για αλλαγή και μέσα σε 5 λεπτά έχεις αλλάξει την σαμπρέλα με μια καινούρια.

Παντα απλες παιρνω αλλα πηρα και αυτη για δοκιμη.

Ειναι μεγαλο πραγμα εκει που κατεβαινεις μονοπατι να μην σου σκασει το λαστιχο και να συνεχισεις κανονικα.

Χαλαλι τα 8 ευρω αν δουλευει...

Mouse Potato
15-07-10, 15:52
Παντα απλες παιρνω αλλα πηρα και αυτη για δοκιμη.

Ειναι μεγαλο πραγμα εκει που κατεβαινεις μονοπατι να μην σου σκασει το λαστιχο και να συνεχισεις κανονικα.

Χαλαλι τα 8 ευρω αν δουλευει...

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Εδώ στην μηχανή βάζεις fast και δεν σε πηγαίνει ούτε για 20 μέτρα. Ίδωμεν.

vamvakoolas
15-07-10, 16:58
Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Εδώ στην μηχανή βάζεις fast και δεν σε πηγαίνει ούτε για 20 μέτρα. Ίδωμεν.

συμφωνω και εγω σπανια εχω ακουσει καλα λογια αλλα γιάυτο που θες δηλαδη ειμαι μονοπατι μου σκαει και να επιστρεψω σε ενα σημειο σε ακτινα 1-2 χλμ δε θα εχεις θεμα...

πιο πολυ πιστευω ειναι θεμα ελαστικου, αν βλεπεις οτι αρχιζει τρυπηματα ή εχει ρωγμες....παμε για αλλα:p

οι λάμες στη ποδηλασια λεγονται "μανταλακια" και επιστημονικα εξωλκεις...

ασχετο πηγα και πηρα απο jumbo ενα σετακι αλενακια (απο 2mm ως 15mm αν θυμαμαι) στο εξωφρενικο ποσο των 1.90 ευρα, μετα πηρα και για το ΜΤΒ :oneup: τα δοκιμασα και ειναι τελειο

Ας μην αναφερω ποσο το ειδα σε αγγελιες και σε "μαγαζια"

wi fi thief
15-07-10, 17:16
150 χλμ με τα schwalbe, ουδεν προβλημα φθορες μηδεν. Μονο που μαλακωσαν μου φαινεται και εχουν κρατημα πολυ καλο αλλα ζοριζομαι στο σταματα ξεκινα

τα schwalbe εχουνε πολλη καλη φημη, θα μου εκανε εντυπωση το αντιθετο (παιζει βεβαια ρολο και η χρηση αλλα εσυ τζορτζ εισαι σε καλη ασφαλτο πιο πολυ να θυμαμαι καλα)

κι εγω σε αστικους δρομους/πλακοστρωτα (και μονο) κυκλοφορω, οποτε τα φθηνα μου slick kenda 26Χ1.95 (8 ευρω εκαστο, 12 με σαμπρελα και τοποθετηση) με ευχαριστουν με το παραπανω και δεν εχουνε φθαρει καθολου (ουτε καλα καλα οι τριχες τους δεν εχουνε φαγωθει...) ειναι βεβαια σκληρο λαστιχο πραγμα καλο στην αντοχη και την ταχυτητα αλλα οχι στην προσφυση ;)

λεω να παρω και ενα σετ 26Χ1.75 (επισης slick αλλα πιο μαλακο) ψαχνοντας πιο ανετη πεδηση με καλυτερο κρατημα, θα το εκανα ηδη αλλα ψαχνω να το συνδιασω και με ζαντες για να αλλαζω ευκολοτερα οποτε θελω :cool:

οσο για το νερο, να επιλεγετε διαδρομες με περιπτερα, καφενεδακια και ταβερνες :p

leros2004
15-07-10, 18:33
Τα λάστιχα και σε μένα schwalbe είναι όπως και η ελαττωματική σαμπρέλα ...... Αυτή που έβαλα είναι maxis και μέχρι στιγμής δεν σκάει μόνη της :p


leros2004 αν ερθει το ποδηλατο φερτο να το "στρωσεις" και να κανουμε και τη βολτα, φωτα σαμπρελα κοκ μη σε νοιαζουν...
Thanksss θα προσπαθήσω να έρθω ....


ασχετο πηγα και πηρα απο jumbo ενα σετακι αλενακια (απο 2mm ως 15mm αν θυμαμαι) στο εξωφρενικο ποσο των 1.90 ευρα, μετα πηρα και για το ΜΤΒ τα δοκιμασα και ειναι τελειο
Αν λες το πολυ εργαλείο που έχει και μαύρη θηκούλα το έχω και εγώ.... είναι super.
Απο jumbo αξίζουν επίσης τα (πίσω) φωτάκι 2€ νομίζω, τρόμπα ποδιού (5€), γαντάκια 3€ (μόνο Large) και έχει 1 set μπαλώματα 1 €...

ardi21
15-07-10, 19:12
Απο jumbo αξίζουν επίσης τα (πίσω) φωτάκι 2€ νομίζω, γαντάκια 3€ (μόνο Large)

Προσωπικα δεν θα επαιρνα αυτα τα δυο απο jumbo.

Τα φωτακια ειναι για την ασφαλεια σου και με 2 ευρω που εχω δει καποια δεν σε βλεπει ουτε γερακι στο 1 μετρο.

Τα γαντια ειναι και θεμα υγειας και των 3 ευρω αμφιβαλλω αν θα σε προστατεψουν και κρατησουν. Βεβαια αν δεν κοπανιεσαι σε χωματινες διαδρομες μπορει να σε καλυψουν. Με 15 ευρω παιρνεις επωνυμα και πολυ καλα παντως

Mouse Potato
15-07-10, 19:25
Τα γαντια ειναι και θεμα υγειας και των 3 ευρω αμφιβαλλω αν θα σε προστατεψουν και κρατησουν. Βεβαια αν δεν κοπανιεσαι σε χωματινες διαδρομες μπορει να σε καλυψουν. Με 15 ευρω παιρνεις επωνυμα και πολυ καλα παντως

Με 11€ είχα πάρει κάτι pro και μ' έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο. Απίστευτη ποιότητα.

wi fi thief
15-07-10, 19:28
BTW βρηκα τον στελιο βασκο τις προαλλες και τον ρωτησα για το ποδηλατο.

ο σκελετος ητανε full carbon απο εργοστασιο της taiwan που κατασκευαζει τους περισσοτερους σκελετους για τις μεγαλες εταιριες (και του βαλανε τα γραμματα και τον βαψανε στην αθηνα) και ολα τα αλλα -φυσικα- campagnolo (μου ειπε και μοντελο, δεν θυμαμαι)
προτεινει trek/specialized για δρομο και scott/cannondale για τα υπολοιπα
του ειπα οτι το ποδηλατο μου ειναι της πλακας και μου λεει: δεν εχει σημασια, φερτο εδω να σου φτιαξω το υψος της σελλας (σημαντικοτερο, μου ειπε, ακομα και απο το βαρος του σκελετου) και το τιμονι ;)

ardi, εγω του ελεγα για τα ποδηλατα και αυτος μου ελεγε για τον μπαρλο :respekt:

ardi21
15-07-10, 19:33
του ειπα οτι το ποδηλατο μου ειναι της πλακας και μου λεει: δεν εχει σημασια, φερτο εδω να σου φτιαξω το υψος της σελλας (σημαντικοτερο, μου ειπε, ακομα και απο το βαρος του σκελετου) και το τιμονι ;)

ardi, εγω του ελεγα για τα ποδηλατα και αυτος μου ελεγε για τον μπαρλο :respekt:

Απ'οτι ξερω το υψος της σελας πρεπει να τετοιο ετσι ωστε οταν καθεσαι να πατας με τις μυτες στο εδαφος η αλλιως το ποδι σου να ειναι εντελως τεντωμενο στο σημειο οπου το πεταλι στην κυκλικη του κινηση βρισκεται στο κατωτερο σημειο.

:respekt::respekt:

Mouse Potato
15-07-10, 19:44
Απ'οτι ξερω το υψος της σελας πρεπει να τετοιο ετσι ωστε οταν καθεσαι να πατας με τις μυτες στο εδαφος η αλλιως το ποδι σου να ειναι εντελως τεντωμενο στο σημειο οπου το πεταλι στην κυκλικη του κινηση βρισκεται στο κατωτερο σημειο.

:respekt::respekt:

Όχι ακριβώς. Φέρνεις το πετάλι στην κατώτερη θέση έτσι ώστε ο βραχίονας να είναι κάθετος με το έδαφος. Μετά πατάς με την φτέρνα το πετάλι και κοιτάς αν είναι τεντωμένο το πόδι.

Μετά ακολουθεί ρύθμιση εμπρός ή πίσω και κλίσης της σέλας :wall:

wi fi thief
15-07-10, 19:56
Θα του το παω καποια μερα και θα σας πω τι εκανε, ισως δεν ισχυει για ολους ο ιδιος κανονας ;)

Mouse Potato
15-07-10, 19:57
Η πράξη έχει δείξει ότι το ρυθμίζεις βάσει βασικών κανόνων κι από εκεί και πέρα ότι σ' ενοχλεί το βελτιώνεις με τον καιρό.

wi fi thief
15-07-10, 20:01
δεν το εψαξα, δεν ξερω, αλλα λογικα σκεφτομενος νομιζω οτι οι κανονες θα πρεπει να εχουνε να κανουνε με τη γενικη γεωμετρια του ποδηλατου καθως και για ποιο σκοπο το ρυθμιζεις (ταχυτητα; ανεση; αποστασεις; σπριντς; )

λογικο δεν ειναι; :hmm:

Mouse Potato
15-07-10, 20:03
Σαφώς και έχει να κάνει με την γεωμετρία του ποδηλάτου, την σέλα κλπ κλπ. Γι αυτό δεν μπορεί το ύψος να είναι το ίδιο.

vamvakoolas
15-07-10, 21:03
leros2004 ελα γιατι θα ειναι απο τα μερη σου (μιση διαδρομη) και θα ειναι και προτελευταια μετα γιοκ

Πηρα οχι το πολυεργαλειο αλλα μια θηκουλα μαυρη που εχει μεσα πολλα κλειδια αλλεν...Επισης μου εχουν πει για τσαντακι σελας αλλα δε βρηκα γμτ (jumbo avenue)...

Παιδια για τη σελα και το υψος ειναι σα τη γνωμη ο καθενας εχει και μια...Εγω οποτε παω βολτα με κουρσα ΠΑΝΤΑ μου λενε παλαιμαχοι για τη σελα (αν και καθε φορα τη διορθωνω τη θεση) τι να πεις. Γενικα ισχυει αυτο με το να ακουμπας με τις μυτες στο εδαφος..(εξαρταται απο ειδος ποδηλατου και τη γεωμετρια)

leros2004
16-07-10, 02:20
Μόλις γύρισα από χαλαρή βόλτα (30kmh) Μαρίνες Φλοίσβου κτλ , Γλυφάδα και πίσω, όλα καλά και με φουσκωμένο πίσω λάστιχο :p.
Για το φωτάκι του Jumbo δεν συμφωνώ είναι πολύ καλό για τα $ του. Σήμερα το είδα και στη πράξη για αρκετή ώρα στο cube που έχει το φιλαράκι ....
Στο jumbo αλίμου και στου Πειραιά είχε αρκετά τσαντάκια πάντως... Έχει 2 μοντέλα , για τη σέλα και για το σκελετό. Αυτό της σέλας είναι ψιλομάπα πολύ low quality ,αυτό του σκελετού τρώγεται αλλά πανάκριβο 2€ :p
Για freeday θα προσπαθήσω αλλά δύσκολη μέρα η Παρασκευή, πολλές βραδινές υποχρεώσεις ;)

firefox
17-07-10, 13:42
και γω μέσα για βόλτα όταν και οποτε. χτες πήγα freeday για πρώτη φορα. γέλιο είχε μαζευτήκαμε καμια 600-700 ποδήλατα και πήγαμε καβούρι!!

DOU
17-07-10, 20:33
Τωρα τελευταια εχουν γινει πολυ μοδα τα φωτακια,ολοι μα ολοι φωτακια μπροστα και πισω στο ποδηλατο να αναβοσβηνουν.Ενταξει ρε παιδια σας βλεπουνε πως κανετε ετσι.:p

Mouse Potato
17-07-10, 20:38
Τωρα τελευταια εχουν γινει πολυ μοδα τα φωτακια,ολοι μα ολοι φωτακια μπροστα και πισω στο ποδηλατο να αναβοσβηνουν.Ενταξει ρε παιδια σας βλεπουνε πως κανετε ετσι.:p

Τα φώτα στο ποδήλατο είναι απαραίτητα. Τα ανακλαστικά δεν επαρκούν. Να φανταστείς εγώ στο δικό μου έχω δυο (μπροστά) πάνω που αναβοσβήνουν με διαφορετική συχνότητα.

ardi21
17-07-10, 20:41
Δεν ειναι μοδα ρε συ, ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας...

Την νυχτα και ειδικα σε δρομους με χαμηλο φωτισμο δεν σε βλεπουν ουτε για ζητω.

Θα ανεβαινες σε μηχανακι που δεν εχει φωτα? Ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα;)

DOU
17-07-10, 20:47
Ενταξει υπερβολικοι ειστε ρε σεις,να εχεις ενα μπροστα και ενα πισω φτανουν,αλλα οχι τωρα να εχεις 3-4 φωτακια οπως κανουν καποιοι να αναβοσβηνουν σαν χριστουγεννιατικο δεντρο.:p Αυτο φτανει τα ορια της καγκουριας.

Mouse Potato
17-07-10, 20:53
Ενταξει υπερβολικοι ειστε ρε σεις,να εχεις ενα μπροστα και ενα πισω φτανουν,αλλα οχι τωρα να εχεις 3-4 φωτακια οπως κανουν καποιοι να αναβοσβηνουν σαν χριστουγεννιατικο δεντρο.:p Αυτο φτανει τα ορια της καγκουριας.

Δεν έχω δει κάποιον που να έχει 3-4. Τα φώτα στο ποδήλατο είναι πιο πολύ για να σε βλέπουν και όχι για να βλέπεις (στην πόλη).

Ένα πολύ καλό παράδειγμα σου έδωσε ο ardi.

ardi21
17-07-10, 20:55
Οντως, ουτε εγω εχω δει ποτε κανεναν με 3-4:hmm:

Το αντιθετο βλεπω συχνα. Να μην εχουν καθολου η να εχουν το ενα απο τα δυο (συνηθως πισω μονο)...:down:

Παντως με 3-4 θα 'ναι "ωραιο" θεαμα, ειδικα αν ειναι κοντα στα Χριστουγεννα:p

Που κυκλοφορεις να ερθω να γελασω λιγο??:p

vamvakoolas
18-07-10, 19:27
επειδη ο φιλος μας επεινε το καφε του και ειδε ενα χριστουγεννιατικο δεντρο ειπε να το γραψει γιατι κατα τη γνωμη του ειναι ντεμοντε!

Ας ερθει μια βολτα μαζι μου (αν κανει ποδηλατο) ειτε Αθηνα ειτε αν ανεβω εγω πανω και μετα θα θελει να βαλει φωτακια απο χριστουγεννιατικο δεντρο....(αν ξαναβγει βεβαια μετα απο τη "βολτα")


Υ.Γ : Ο αθλητης Antonoglou θεσσαλονικιος
http://www.greekathlon.com/Antonoglou_Equipment.html
ξερεις με ποσα φωτακια κυκλοφορει?:respekt:

ardi21
18-07-10, 19:34
Ενταξει ρε ο DOU δεν το πε με κακια, ειναι καλο παιδι και Αεκτζης:p

Απλα θα το ειδε σε εναν και θα του φανηκε περιεργο:)

ΥΓ. Θελω να σε παω μια κοντρα με καμια κουρσα καμια μερα:p Ειμαι ψιλοπεριεργος να καβαλησω...:whistle:

Mouse Potato
18-07-10, 19:40
ΥΓ. Θελω να σε παω μια κοντρα με καμια κουρσα καμια μερα:p Ειμαι ψιλοπεριεργος να καβαλησω...:whistle:

Πάρε ένα τέτοιο (http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCBkModel.jsp?sid=10Tarmac&eid=4350&menuItemId=9256) και πήγαινε. :p

vamvakoolas
18-07-10, 19:44
ρεσυ τωρα που ετοιμασα το 1ο γιατι δε μου το ελεγες?
anyway οποτε εισαι ετοιμος πες βεβαια πριν
1)θα σου κανω ιδιαιτερο spd πεταλια
2)Να μαθεις μανετες

κατι τετοιο σου κανει?
απλως εμενα εχει πιο πολλα ανθρακονηματα και βαρος 9kgr:worthy:
http://img17.imageshack.us/i/83705066ke0.jpg/

@ ADSLgr.com All rights reserved.