PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
27-04-12, 14:12
ξερει κανεις που θα παει το φριντευ σημερα? αγχωθηκα...:p

Υ.Γ Θα φοραω ενα χακι αντιανεμικο-αδιαβροχο-ο θεος να το κανει-πανωφορι

ipo
27-04-12, 14:51
Θα πάει στη Σαλαμίνα.

vamvakoolas
27-04-12, 15:16
Θα πάει στη Σαλαμίνα.
πλακα κανεις?:oops::oops:

Μια φορα ειπα να κατεβω και παει.....Σαλαμινα?

Παλι καλα που δε παει....Λαρισσα

anyway θα παω μεχρι ενα σημειο (μη φαω και 2 μερες)

nEC
27-04-12, 18:22
ωχχχ..Σαλαμίνα ήταν το πρώτο freeday που πήγα πέρυσι με ένα ποδήλατο ideal trekking μεγέθους small και την ψιλοάκουσα :p

ωραία ήταν ομως ,διαδρομή, παντόφλα απέναντι κτλ..

Mouse Potato
27-04-12, 22:09
Οο ναι. Σαλαμίνα ήμουν κι εγώ στο περσινό freeday...

blade_
27-04-12, 23:04
1)Ποιον Ελληνα/δα γνωστο (στη σοουμπιζ και καλα:whistle:)θα θελατε να δειτε να προβαλει τη ποδηλασια?

Καλο βραδυ:hello

το μινι τουμπανο(παπαβασιλειου), πιστευω το χει ανετα με το καταλληλο ντυσιμο...

για κατι πιο κυριλλε,μια δουκισσα ειναι οτι πρεπει..

senkradvii
28-04-12, 00:25
το μινι τουμπανο(παπαβασιλειου), πιστευω το χει ανετα με το καταλληλο ντυσιμο...

για κατι πιο κυριλλε,μια δουκισσα ειναι οτι πρεπει..

:worthy: :worthy: :worthy:

leros2004
28-04-12, 05:34
Μόλις μαζευτήκαμε απο Σαλαμίνα .....
Όμορφη βόλτα :)

Νikosanagn
28-04-12, 05:35
Α, ρε τυχεροί...

leros2004
28-04-12, 05:38
Αύριο θα ανεβάσω και τη βόλτα.... παραλίγο να μας πιάσει και βροχή ...

ipo
28-04-12, 15:12
Από τη Σαλαμίνα έφθασα σπίτι μετά τις 6 το πρωί. 100 km χθες, μαζί με το πήγαινε-έλα Θησείο, οπότε έκανα σχεδόν 280 χιλιόμετρα τις τελευταίες 7 μέρες. Τα 190 χιλιόμετρα βγήκαν με δύο πήγαινε-έλα Σαλαμίνα. Η πλάκα είναι ότι οι ΕΘΕΛοντές ποδηλάτες πάνε αύριο Σαλαμίνα και μου περνάει φευγαλέα από το μυαλό να πάω και τρίτη φορά. :p

Κωστή δε σε είδα; Ήρθες τελικά;

ipo
28-04-12, 15:41
Μία μικρή ομάδα ποδηλατών, έμεινε χθες λίγο πίσω μας στη Σαλαμίνα, για να πάει άλλο καράβι για Μέγαρα. Από εκεί θα περνούσαν από Κόρινθο με τα ποδήλατα, με προορισμό την Επίδαυρο και το καράβι για Πόρο το Σάββατο το μεσημέρι. Διανυκτέρευση στον Πόρο (μετά από 2 μέρες ποδηλασίας) και επιστροφή στην Αθήνα την Κυριακή.

ipo
28-04-12, 17:14
Ο σκύλος του Freeday (Blacky), έχει προφίλ στο Facebook (http://www.facebook.com/MarioVanMil). Μπορείτε να τον κάνετε φίλο. Μερικές φορές κάνει και like σε post. :lol:

leros2004
28-04-12, 23:29
Και η διαδρομή: http://www.endomondo.com/workouts/k-kC8e5sTgY

vamvakoolas
30-04-12, 12:17
δεν ηρθα λογω διαδρομης. Καταρχην δε μπορω πολυωρες διαδρομες γιατι σαββατο πρωι παντα εχω προπονησεις. Υπηρχε η σκεψη να ερθω μεχρι κερατσινι ή περαμα αλλα το θεμα ηταν πως θα γυρναγα με το συγκεκριμενο ποδηλατο...

οποτε γειωθηκε.
Ελπιζω την αλλη εβδομαδα σε μια πιο νορμαλ διαδρομη...

Καποια στιγμη να οργανωσουμε ποδηλατοεκδρομη στα κανακια...

ipo
30-04-12, 17:10
Με την ευκαιρία της αυριανής αργίας, αύριο το μεσημέρι ξεκινάμε από την Κηφισιά με τον nm96027 για να ανεβούμε στην Πάρνηθα με τα ποδήλατα. Θα ξεκινήσουμε στις 2 και θα επιστρέψουμε κατά τις 7-8 το απόγευμα. Όποιος ενδιαφέρεται, ας εκδηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του.

Mouse Potato
30-04-12, 18:35
Έχω να κάνω γερή βόλτα εδώ και αρκετούς μήνες. Οπότε φυσική κατάσταση, αντοχή -> 0. Παρ' όλα αυτά ψήνομαι... :oops:

nm96027
30-04-12, 18:43
Kαι εγώ είμαι μία από τα ίδια: δεν είμαι για πολλά-πολλά. Αλλά οκ, ποδήλατο ξέρουμε :p , στην χειρότερη θα κάνουμε δύο στάσεις παραπάνω. Το πολύ πολύ να αφήσουμε τα κόκκαλα μας εκεί πάνω και να ανοίξουν τρεις θέσεις για τις κληρώσεις του adslgr...:lol:

Άντε, ξεκουνίσου.

Το μόνο δίλημα που έχω, είναι να ανέβω κανονικά μέχρι την Κηφισιά ή να πάρω τον ηλεκτρικό.

ipo
30-04-12, 18:56
Mouse Potato, μην ανησυχείς, θα πάμε σε χαλαρό ρυθμό και θα κάνουμε στάσεις. Το βουνό έχει πολύ καλή θέα, πράσινο, σπάνια πανίδα (ελάφια) και η άνοιξη είναι πολύ καλή ευκαιρία για αναβάσεις. Το καλοκαίρι η ανάβαση γίνεται μόνο τα ξημερώματα, πριν αρχίσει η πολλή ζέστη, ενώ το χειμώνα έχει αρνητικές θερμοκρασίες στην κορυφή, οπότε θέλει ειδικό ντύσιμο.


Ξεκινάμε το μεσημέρι με στόχο να αποφύγουμε την άνοδο των εκδρομέων της πρωτομαγιάς με τα αυτοκίνητα. Θα κάνουμε στάσεις στο ενδιάμεσο για νερό, φωτογραφίες, ξεκούραση και μία μεγάλη στο καταφύγιο που έχει και εστιατόριο. Υπολογίζω ότι στις 6 το απόγευμα που θα κάνουμε τη μεγάλη στάση, θα έχει φύγει ο πολύς κόσμος από το καταφύγιο.


Επιτρέψτε μου δώσω κάποιες οδηγίες για την ανάβαση, μιας και την έχω κάνει μερικές φορές:

- Ό,τι πιο λεπτό-διαπνέον έχετε σε ρούχα για την ανηφόρα. Ίσως χρειαστεί και αντηλιακό σε όσους έχουν ανοικτό δέρμα.
- Για την κατάβαση το απόγευμα θα χρειαστείτε κάτι περισσότερο από ένα επιπλέον αντιανεμικό. Δηλαδή χειμερινή μπλούζα + αντιανεμικό/τζάκετ και ίσως μακρύ παντελόνι και γάντια. Η θερμοκρασία στα 1300 μέτρα το απόγευμα θα είναι κάτω από 15°C, μπορεί και 10°C.
- Πολύ καλό φαγητό απόψε και πλούσιο πρωινό αύριο. Όσο καλύτερα φάτε, τόσο λιγότερη κούραση θα νιώσετε. Όποιος έρθει με πρωινό τύπου καφέ και τοστ, θα έχει κάνει μεγάλο λάθος. Η πρότασή μου είναι να φάτε κανονικά πρωινό το πρωί και κατά τις 11-12 να φάτε και το μεσημεριανό σας, μερικές ώρες πριν ξεκινήσετε. Για παράδειγμα, θα φάω μακαρονάδα κατά τις 12 το μεσημέρι και θα πάρω άλλη μία μαζί μου σε ταπεράκι. Αποδίδει τα μέγιστα! :)
- Πάνω από 1 λίτρο νερό μαζί μας. Θα έχουμε ένα δίωρο ανηφόρας χωρίς καταστήματα ή άλλα σημεία ανεφοδιασμού. Μπορούμε να γεμίσουμε παγούρια στους πρόποδες (Μενίδι) και ψηλά στο καταφύγιο. Στο ενδιάμεσο θα είμαστε με δικά μας αποθέματα, ενώ τα παγούρια του μισού λίτρου δεν φθάνουν με την καμία.
- Φρούτα μαζί σας (μήλα, αχλάδια, μπανάνες) για να παίρνετε ηλεκτρολύτες. Όσο πιο πολλά μπορείτε να κουβαλήσετε, τόσο καλύτερα. Καλή ιδέα είναι να έχετε κι άλλο φαγητό μαζί σας (μπάρες δημητριακών, τοστάκια, παστέλι).
- Κράνος, φώτα (αν και δε θα χρειστούν με βάση τον προγραμματισμό, αλλά καλό είναι να υπάρχουν), εφεδρική σαμπρέλα. Θα έχω μαζί μου τρόμπα, μπαλώματα και μερικά εργαλεία, αλλά καλό είναι να έχετε κι εσείς τα βασικά.


Ξαναλέω ότι η Πάρνηθα είναι καταπληκτική και ο καιρός πολύ καλός. Όποιος έχει χρόνο, ας το επιχειρήσει. Από την Κηφισιά το καταφύγιο Μπάφι (1161μ.) απέχει 26 χιλιόμετρα και η κορυφή (1330μ.) 30 χιλιόμετρα. Αν κουραστούμε, σταματάμε στο καταφύγιο και γυρνάμε από εκεί, αφού ο βασικός στόχος είναι να περάσουμε καλά. Τα χιλιόμετρα είναι 60 (πήγαινε-έλα), αλλά οι κλίσεις του βουνού βατές. Πιο μικρές από Πεντέλη και Υμηττό, ενώ η θέα αποζημιώνει με το παραπάνω.

Mouse Potato
30-04-12, 19:02
Με έφαγαν οι κακές παρέες... :p Count me in κι ο θεός βοηθός...

leros2004
30-04-12, 19:21
Και φωτογραφικές να πάρετε μαζί.. θέλουμε υλικό εμείς που δεν θα έρθουμε !!!!

nm96027
30-04-12, 19:26
Σιγα μην βγούμε και φωτογραφίες με τα ποδηλατικά κολάν! Τι είμαστε; το φόρουμ του κοσμοπόλιταν;;;;:p

tsigarid
30-04-12, 19:57
Με την ευκαιρία της αυριανής αργίας, αύριο το μεσημέρι ξεκινάμε από την Κηφισιά με τον nm96027 για να ανεβούμε στην Πάρνηθα με τα ποδήλατα. Θα ξεκινήσουμε στις 2 και θα επιστρέψουμε κατά τις 7-8 το απόγευμα. Όποιος ενδιαφέρεται, ας εκδηλώσει εδώ το ενδιαφέρον του.

Δεν είναι αργία, είναι απεργία :p

Αχχχ μου λείπουν τα βουνά εδώ στις πεδιάδες.....

ipo
30-04-12, 20:24
Σιγα μην βγούμε και φωτογραφίες με τα ποδηλατικά κολάν! Τι είμαστε; το φόρουμ του κοσμοπόλιταν;;;;:p
Παρεμπιπτόντως, το κολάν θα σου φανεί πολύ χρήσιμο στην κατάβαση, αλλά στην ανάβαση θα λιώσεις. Σκοπεύω να φοράω βερμούδα και ίσως πάρω μαζί μου κολάν για να το φορέσω στην κατάβαση.

Mouse Potato
01-05-12, 16:58
Δυστυχώς εγκατέλειψα.

Μια τα +20χλμ που είχα από το σπίτι μου μέχρι την Κηφισιά, μια η έλλειψη χλμ τους τελευταίους μήνες, μια τα παραπανίσια κιλά σε σχέση με παλιότερα, ο δικέφαλος βγήκε off. Τουλάχιστον έκανα 60χλμ συνολικά.

Η ομάδα πετάει και βλέπω να πετυχαίνει τον στόχο της.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

ipo
01-05-12, 21:28
Κάπου τώρα πρέπει να τερμάτισε και ο nm96027 με κοντά 90 χιλιόμετρα και πάνω από 1500 μέτρα συνολική υψομετρική ανάβαση.

Πολύ όμορφη η βόλτα, ο καιρός περίφημος και η παρέα πολύ ευχάριστη. Επόμενος προορισμός η κορυφή του Υμηττού. :)

nm96027
01-05-12, 22:05
Τερμάτισε, τερμάτισε ο nm96027....:lol:

manicx
01-05-12, 23:54
Σιγα μην βγούμε και φωτογραφίες με τα ποδηλατικά κολάν! Τι είμαστε; το φόρουμ του κοσμοπόλιταν;;;;:p

Στον επόμενο διαγωνισμό του adslgr.com που πάλι θα κερδίσω :p, θα έρθω πάλι με το κολλάν αλλά και φωτογραφική. Και μετά ανεβάζουμε φωτό cosmopolitan και την στέλνουμε και Σούπερ Κατερίνα!

leros2004
01-05-12, 23:59
Ολόκληρος ? :p

ipo
02-05-12, 00:03
Κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα θα κανονίσουμε ανάβαση Υμηττού από Καισαριανή. Ψηθείτε και οι υπόλοιποι. Σήμερα περάσαμε πολύ όμορφα.

vamvakoolas
02-05-12, 14:27
Κάποια στιγμή την επόμενη εβδομάδα θα κανονίσουμε ανάβαση Υμηττού από Καισαριανή. Ψηθείτε και οι υπόλοιποι. Σήμερα περάσαμε πολύ όμορφα.

οποτε πατε θα προσπαθησω να ερθω (ιδιως αν πατε καθημερινη μετα τις 18.00)

Περαν απο ξεναγηση θα ανεβητε κεραιες θα δειτε μνημειο ποδηλατη (vigor- παιδι που εχασε τη ζωη του σε ποδηλατοβολτα) μονοπατια κοκ

επισης θα φερω δωρακια


;)

nm96027
02-05-12, 15:04
οποτε πατε θα προσπαθησω να ερθω (ιδιως αν πατε καθημερινη μετα τις 18.00)

Περαν απο ξεναγηση θα ανεβητε κεραιες θα δειτε μνημειο ποδηλατη (vigor- παιδι που εχασε τη ζωη του σε ποδηλατοβολτα) μονοπατια κοκ

επισης θα φερω δωρακια


;)

Έχω πάει μερικές φορές (2-3) εκεί στο μνημείο αυτό.

Πως σκότώθηκε το παιδί; :(

vamvakoolas
02-05-12, 16:05
Έχω πάει μερικές φορές (2-3) εκεί στο μνημείο αυτό.

Πως σκότώθηκε το παιδί; :(

σε ενα μπρεβετ http://en.wikipedia.org/wiki/Brevet στο Πυργο οταν το παλικαρι πηγαινε κανονικα ενας οδηγος περασε στο αντιθετο ρευμα και κυριολεκτικα τον πεταξε 2 μετρα πανω (επιτοπου το κακο)

Σας παραθετω υλικο για το Γιωργο (vigor)

Μιλαγαμε μαζι γιατι και εγω εφτιαχνα ενα αντιστοιχο http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?3581-Restoring-the-mighty-old-Peugeot-103 (διαβαστε το αν εχετε χρονο)

http://www.youtube.com/watch?v=MpFdUK5RMzc

εχουν διοργανωθει πολλα ποδηλατικα events (αγωνες ομιλιες κοκ) στη μνημη του
κριμα:sorry:

nm96027
02-05-12, 16:28
σε ενα μπρεβετ http://en.wikipedia.org/wiki/Brevet στο Πυργο οταν το παλικαρι πηγαινε κανονικα ενας οδηγος περασε στο αντιθετο ρευμα και κυριολεκτικα τον πεταξε 2 μετρα πανω (επιτοπου το κακο)

Σας παραθετω υλικο για το Γιωργο (vigor)

Μιλαγαμε μαζι γιατι και εγω εφτιαχνα ενα αντιστοιχο http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?3581-Restoring-the-mighty-old-Peugeot-103 (διαβαστε το αν εχετε χρονο)

http://www.youtube.com/watch?v=MpFdUK5RMzc

εχουν διοργανωθει πολλα ποδηλατικα events (αγωνες ομιλιες κοκ) στη μνημη του
κριμα:sorry:

Δεν γνώριζα καθόλου την ιστορία...:(

Κρίμα!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

nm96027
02-05-12, 16:30
Ασφαλώς και είσαι ευπρόσδεκτος σε ανάβαση στον Υμηττο απλώς εγώ σε φυσική κατάσταση είμαι πιο πίσω από τον ipo και σαφώς πιο πίσω και από σένα. Ανεβαίνω μεν, αλλά με 2-3 στάσεις και αργό ρυθμό. Μέχρι την μπάρα (ο μισός Υμηττός) μετά την Καλοπούλα, μετά την μεγάλη στροφή, πριν την διασταύρωση του Χολαργού ανεβαίνω σχετικά εύκολα.

vamvakoolas
03-05-12, 11:01
Ασφαλώς και είσαι ευπρόσδεκτος σε ανάβαση στον Υμηττο απλώς εγώ σε φυσική κατάσταση είμαι πιο πίσω από τον ipo και σαφώς πιο πίσω και από σένα. Ανεβαίνω μεν, αλλά με 2-3 στάσεις και αργό ρυθμό. Μέχρι την μπάρα (ο μισός Υμηττός) μετά την Καλοπούλα, μετά την μεγάλη στροφή, πριν την διασταύρωση του Χολαργού ανεβαίνω σχετικά εύκολα.


βρε παιδια περυσι Υμμητο εδινα μαθηματα τεχνικης (κουρσα) σε ερασιτεχνες. Αναλογα με το ρυθμο θα πηγαινω και εγω. Παντως γενικα δεν ειναι θεμα φυσικης καταστασης ή κιλων που νομιζει η πλειοψηφια αλλα κυριως τεχνικης!


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Για τους λάτρεις του ποδήλατου και όχι μόνο:


Εγκώμιον Ποδηλάτου Πέμπτη 2/05, στις 19:00 στο Free Thinking Zone σε συνεργασία με το Εν Δελφοίς, το M-Bike και τη LIFO.

Παρουσιάζουμε το ομότιτλο βιβλίο του Μαρκ Οζέ και τον “Γύρο του Κόσμου με ένα ποδήλατο” της Μαρίας Παπαγιάννη.

Θα συζητήσουμε για το πως μπορούμε να βάλουμε το ποδήλατο στην καθημερινότητά μας! Μαζί μας ο καθηγητής συγκοινωνιολογίας του ΕΜΠ κ.Θανάσης Βλαστός, ο κ.Νίκος Φτερός από τους podilates.gr και ο κ.Σπύρος Παπαγεωργίου του M-Bike.

Παράλληλα φιλοξενούμε έκθεση φωτογραφίας για το ποδήλατο του κ. Πολυδεύκη Σταθόπουλου και θα εκθέσουμε συλλεκτικά ποδήλατα και city bikes για 10 ημέρες !

Τέλος, Save The Day 12 & 13 Μαίου στις 12:00 καλλιστεία ποδηλάτου...και αναβατών καθώς και αγώνες δεξιοτεχνίας ποδηλάτου μικρών και μεγάλων!
Σκουφά 64, 10680 Αθήνα


email: info@freethinkingzone.gr

tsigarid
07-05-12, 23:48
86 χιλιόμετρα χτες, παρέα με 32.000 άτομα. Μία μικρή γεύση από τον κόσμο, τη διαδρομή, και κυρίως τη θέα: http://youtu.be/YWHs1_cRxA0

vamvakoolas
08-05-12, 11:02
86 χιλιόμετρα χτες, παρέα με 32.000 άτομα. Μία μικρή γεύση από τον κόσμο, τη διαδρομή, και κυρίως τη θέα: http://youtu.be/YWHs1_cRxA0

εγω ειχα παει φριντευ παρασκευη αλλα δεν ειδα κανενα:sorry:

senkradvii
08-05-12, 14:05
εγω ειχα παει φριντευ παρασκευη αλλα δεν ειδα κανενα:sorry:

Άλλο Αθήνα, άλλο ΝΥ.. :p

alekan
17-05-12, 09:15
Δεν ξέρω αν το έχετε δεί, το βρήκα σε φόρουμ κυνόφιλων.Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


http://www.youtube.com/watch?v=6IuFoxpPNAM

senkradvii
17-05-12, 11:30
Δεν ξέρω αν το έχετε δεί, το βρήκα σε φόρουμ κυνόφιλων.Παραλίγο να του ορμήσουν 20 τσομπανόσκυλα


http://www.youtube.com/watch?v=6IuFoxpPNAM

Όχι ρε φίλε.. Mάλιστα προχθές επιτέθηκαν 4-5 κοπρίτες σε έναν παππούλη τραυματίζοντάς τον χωρίς λόγο μπροστά στα μάτια μου στην παραλία του Βόλου, σε ένα σημείο που μαζεύονται.

Στο Λιμνοχώρι κιόλας; Να ξέρω να μην πάω ποτέ βόλτα με ποδήλατο στο χωριό μου, γιατί αν γλιτώσω από αρκούδες θα με φάνε τα σκυλιά μου φαίνεται. :p

manicx
17-05-12, 11:43
Χθες το βράδυ ήμουν με το Dahon στην Παναγούλη ακριβώς στο ύψος του Έθνους (στη Jetoil). Με πήραν στο κυνήγι 4 λύκοι, ναααα, θηρία. Αν με έβαζες με κούρσα δίπλα θα την είχα αφήσει 100 μέτρα πίσω σε 4". Ευτυχώς με είδαν ενώ τα είχα περάσει αλλιώς αν έκανε κανά σάλτο κάποιο, με είχε σωριάσει για πλάκα. Θα το έγραφα και τελικά με το που μπαίνω βλέπω post για σκυλιά. Τυχαίο;

ipo
17-05-12, 14:28
Με σκυλιά έχω πολλές εμπειρίες αδρεναλίνης. Σκεφθείτε τώρα να φθάνω με το ποδήλατο στην κορυφή της Πεντέλης κατάκοπος και πριν προλάβω να πιάσω το παγούρι μου να βλέπω να τρέχουν κατά πάνω μου 4 τσοπανόσκυλα. Κάνω μεταβολή και κατάβαση με ταχύτητα που δεν έχεις πια πετάλι και τα σκυλιά να κατεβαίνουν κάθετα στο δρόμο από το βουνό και να με φθάνουν στην αρχή. Με 50 km/h ώρα όμως τη γλιτώνεις. :p

Το ίδιο έκανα και όταν περνούσα από το γήπεδο του Διονύσου (θα σας πει και ο Νικουλάκης που ένιωσε την αναπνοή ενός σκύλου στη γάμπα του), καθώς και τις ταβέρνες της Πάρνηθας που τα σκυλιά μαζεύονται 10-10. Όμως έκανα στροφή στη συμπεριφορά μου πριν από μερικούς μήνες, όταν μου έμαθε μία φίλη πώς να τα μεταχειρίζομαι. Αν τους μιλήσεις χαρούμενος και τα φωνάξεις κοντά σου, οι κόπροι συνήθως βαριούνται (τα τσοπανόσκυλα εξαιρούνται, παραμένουν άγρια). Επομένως, αν έχω την ευκαιρία τρέχω με περισσότερα από 40 km/h για να τα γλιτώσω, ενώ αν κλείνουν το δρόμο, τους μιλάω φιλικά αντί να τα φοβερίσω. Συνήθως πιάνει και ξεμπερδεύεις νωρίτερα. Αν πας να τα φοβερίσεις και είναι πάνω από 5, νιώθουν την ασφάλεια της αγέλης και επιμένουν περισσότερο.


Χθες ένας οδηγός παρέσυρε 3 ποδηλάτες (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?41274-%F4%F1%EF%F7%E1%E9%EF-%F3%F4%EF-%D3%C5%D6) στον παράδρομο της παραλιακής. Ο ένας με σπασμένο πόδι και οι άλλοι μάλλον καλά. Πέρασε πάνω από το ένα ποδήλατο.

senkradvii
17-05-12, 14:59
Με σκυλιά έχω πολλές εμπειρίες αδρεναλίνης. Σκεφθείτε τώρα να φθάνω με το ποδήλατο στην κορυφή της Πεντέλης κατάκοπος και πριν προλάβω να πιάσω το παγούρι μου να βλέπω να τρέχουν κατά πάνω μου 4 τσοπανόσκυλα. Κάνω μεταβολή και κατάβαση με ταχύτητα που δεν έχεις πια πετάλι και τα σκυλιά να κατεβαίνουν κάθετα στο δρόμο από το βουνό και να με φθάνουν στην αρχή. Με 50 km/h ώρα όμως τη γλιτώνεις. :p

Το ίδιο έκανα και όταν περνούσα από το γήπεδο του Διονύσου (θα σας πει και ο Νικουλάκης που ένιωσε την αναπνοή ενός σκύλου στη γάμπα του), καθώς και τις ταβέρνες της Πάρνηθας που τα σκυλιά μαζεύονται 10-10. Όμως έκανα στροφή στη συμπεριφορά μου πριν από μερικούς μήνες, όταν μου έμαθε μία φίλη πώς να τα μεταχειρίζομαι. Αν τους μιλήσεις χαρούμενος και τα φωνάξεις κοντά σου, οι κόπροι συνήθως βαριούνται (τα τσοπανόσκυλα εξαιρούνται, παραμένουν άγρια). Επομένως, αν έχω την ευκαιρία τρέχω με περισσότερα από 40 km/h για να τα γλιτώσω, ενώ αν κλείνουν το δρόμο, τους μιλάω φιλικά αντί να τα φοβερίσω. Συνήθως πιάνει και ξεμπερδεύεις νωρίτερα. Αν πας να τα φοβερίσεις και είναι πάνω από 5, νιώθουν την ασφάλεια της αγέλης και επιμένουν περισσότερο.


Χθες ένας οδηγός παρέσυρε 3 ποδηλάτες (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?41274-%F4%F1%EF%F7%E1%E9%EF-%F3%F4%EF-%D3%C5%D6) στον παράδρομο της παραλιακής. Ο ένας με σπασμένο πόδι και οι άλλοι μάλλον καλά. Πέρασε πάνω από το ένα ποδήλατο.

Σωστός στις πληροφορίες για τα σκυλιά! :oneup:

Ο κλασσικός, ο μ@λ@κ@ς κάγκουρας Έλληνας οδηγός ο άλλος.. Άκου εκεί να τραβήξει χειρόφρενο για να κάνει επί τόπου στροφή! :wall:

Νikosanagn
17-05-12, 15:22
Το ίδιο έκανα και όταν περνούσα από το γήπεδο του Διονύσου (θα σας πει και ο Νικουλάκης που ένιωσε την αναπνοή ενός σκύλου στη γάμπα του), καθώς και τις ταβέρνες της Πάρνηθας που τα σκυλιά μαζεύονται 10-10


Παιδιά πράγματι, είχαμε πάει βόλτα με τον Ίπο και όπως κατηφορίζαμε απο την πεντέλη, δεν θυμάμαι σε πιο ύψος είμασταν είχε ήδη βραδιάσει, με είχε προηδοποιείσει οτι σε λίγο θα μας την πέσουν σκυλιά, δεν έδωσα και φοβερή σημασία η αλήθεια είναι, και είχαμε ήδη αρκετή ταχυτητα, μου είχε πει οτι σε κάποια φάση θα μου φωνάξει να αρχίσω να τρέχω (ευτυχώς ηταν κατηφόρα) 5 χιλιόμετρα λιγότερα να πήγαινα και με έπιανε, την είχα κάτσει πρέπει να πηγαίναμε τουλάχιστον με 40 -45 χιλιόμετρα δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν με είχε προφτάσει, πάρα πολύ αγριεμένα σκυλια.

Τώρα είδα και το βίντεο, παιδιά ανατρίχιασα, αν μου συνεβαινε αυτό το πράγμα δεν θα ήξερα πραγματικά τι να κάνω, τα σκυλιά ηρέμησαν οτι αρχισε να τους μιλάει ήρεμα ή ηρέμησαν επειδή ήρθαν τα αφεντικά;

senkradvii
17-05-12, 15:25
Eγώ πάλι απορώ. Αφού ξέρετε που έχει σκυλιά και πως κυνηγάνε κόσμο γιατί περνάτε από εκεί; :hmm:

George978
17-05-12, 15:28
Όχι ρε φίλε.. Mάλιστα προχθές επιτέθηκαν 4-5 κοπρίτες σε έναν παππούλη τραυματίζοντάς τον χωρίς λόγο μπροστά στα μάτια μου στην παραλία του Βόλου, σε ένα σημείο που μαζεύονται.

Στο Λιμνοχώρι κιόλας; Να ξέρω να μην πάω ποτέ βόλτα με ποδήλατο στο χωριό μου, γιατί αν γλιτώσω από αρκούδες θα με φάνε τα σκυλιά μου φαίνεται. :p

Οταν σου επιτειθετε σκυλι και κουναει ετσι την ουρα του δεν ερχεται να σε φαει, ασε που ουρλιαζει σαν τρελος. Απλα σταματας και καθεσαι ακινητος ηρεμος, γαυγιζουν μυριζουν και περνας σιγα και ησυχα.

Φανερός Πράκτωρ
17-05-12, 15:31
Αν και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο και μιλάω εκ του ασφαλούς, κάτι βαρύ δεν θα βοηθούσε;
πχ
102490
Επιπλέον αν αδιαφορήσεις και δεν τους δώσεις καμία σημασία, θα επιτεθούν παρόλα αυτά; Εγώ αυτό έχω ακούσει. Δηλαδή αν τους δείξεις ότι φοβάσαι, είσαι χαμένος, αν μείνεις ψύχραιμος και κάνεις ότι δεν τρέχει τίποτα τότε δεν θα επιτεθούν.

Φανερός Πράκτωρ
17-05-12, 15:33
Οταν σου επιτειθετε σκυλι και κουναει ετσι την ουρα του δεν ερχεται να σε φαει, ασε που ουρλιαζει σαν τρελος. Απλα σταματας και καθεσαι ακινητος ηρεμος, γαυγιζουν μυριζουν και περνας σιγα και ησυχα.

ΟΚ, οπότε δεν το έχω ακούσει μόνο εγώ.

edit: πρέπει να ενεργοποιήσουν ξανα το auto-merge των posts

senkradvii
17-05-12, 15:37
Οταν σου επιτειθετε σκυλι και κουναει ετσι την ουρα του δεν ερχεται να σε φαει, ασε που ουρλιαζει σαν τρελος. Απλα σταματας και καθεσαι ακινητος ηρεμος, γαυγιζουν μυριζουν και περνας σιγα και ησυχα.

Το παππούλη που είδα εγώ όμως μια χαρά τον στείλανε στο νοσοκομείο, ενώ σε εμάς μετά κουνούσαν τις ουρές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.