PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

alekan
17-05-12, 16:07
Οταν σου επιτειθετε σκυλι και κουναει ετσι την ουρα του δεν ερχεται να σε φαει, ασε που ουρλιαζει σαν τρελος. Απλα σταματας και καθεσαι ακινητος ηρεμος, γαυγιζουν μυριζουν και περνας σιγα και ησυχα.

Άλλο το 1 σκυλί, κι άλλο μια αγέλη σκύλων, οι οποίοι φυλάνε και το χώρο τους.
Το "ένστικτο της αγέλης" σου θυμίζει τίποτα;
Νικουλάκη, επειδή ακούστηκε το αφεντικό τους ηρέμισαν.
Κάποιο θα τον βουτούσε, και θα έπεφταν όλα μαζί μετά.

George978
17-05-12, 16:14
Άλλο το 1 σκυλί, κι άλλο μια αγέλη σκύλων, οι οποίοι φυλάνε και το χώρο τους.
Το "ένστικτο της αγέλης" σου θυμίζει τίποτα;
Νικουλάκη, επειδή ακούστηκε το αφεντικό τους ηρέμισαν.
Κάποιο θα τον βουτούσε, και θα έπεφταν όλα μαζί μετά.

Στην επαρχια μενω και τυχαινει στα βουνα εδω να εχουμε απο τα μεγαλυτερα ζωικα κεφαλαια στην Ελλαδα δηλαδη γεματο απο στανες και τσοπανοσκυλα, καθε βολτα συναντω αγελες. Τωρα τι να σου πω, εγω ετσι κανω και περναω, και ποτε δε γκαζωνω.

alekan
17-05-12, 19:21
Στην επαρχια μενω και τυχαινει στα βουνα εδω να εχουμε απο τα μεγαλυτερα ζωικα κεφαλαια στην Ελλαδα δηλαδη γεματο απο στανες και τσοπανοσκυλα, καθε βολτα συναντω αγελες. Τωρα τι να σου πω, εγω ετσι κανω και περναω, και ποτε δε γκαζωνω.

Ok, δεν αμφιβάλλω καθόλου γι αυτά που λές. Τι να σου πώ, έχεις δίκιο; Έπεσες σε άλλα σκυλιά;
Στη συγκεκριμενη περίπτωση πάντως, τα σκυλιά αν δεν εμφανιζόταν ο ιδιοκτήτης, μάλλον θα του την έπεφταν, οπότε κερδίζει έδαφος η άποψή σου, ότι με τις αγριοφωνάρες δεν κάνεις τίποτα.
Επίσης, ήταν μάλλον εμφανές ότι τα ζώα τα έβαλαν με το ποδήλατο (τι ειν' τουτ'; γαβ γαβγαβ)

ipo
17-05-12, 19:48
Eγώ πάλι απορώ. Αφού ξέρετε που έχει σκυλιά και πως κυνηγάνε κόσμο γιατί περνάτε από εκεί; :hmm:
Σε πολλές από τις διαδρομές που κάνω έχει σκυλιά. Αν η ύπαρξη σκύλων ήταν κριτήριο για την επιλογή διαδρομής, τότε οι επιλογές θα περιορίζονταν δραματικά. Πρέπει αμέσως-αμέσως να πεις ότι δεν πάω σε 2 από τα 3 βουνά της Αττικής (Πεντέλη και Πάρνηθα), επειδή ξέρεις ότι θα υπάρχουν αγέλες σε 2 σημεία στο κάθε βουνό. Στην Πάρνηθα μαζεύονται στις ταβέρνες της Λεωφόρου Καραμανλή. Είναι πραγματικά επικίνδυνα για τους ποδηλάτες, αφού μπορεί να τους ρίξουν κάτω και να τους εκθέσουν στα διερχόμενα αυτοκίνητα. Η άποψή μου είναι ότι τα σκυλιά που επιδεικνύουν επιθετική συμπεριφορά προς ανθρώπους, θα πρέπει να απομακρύνονται από αστικές περιοχές.


Όταν πηγαίνω μεγάλη βόλτα με τα πόδια, όπως και πολλοί άλλοι περιπατητές, κρατάω μπαστούνι, στου οποίου τη θέα σχεδόν όλα τα σκυλιά απομακρύνονται (ένστικτο; δεν ξέρω). Αντιθέτως, έχουν επίσης μάθει ότι οι ποδηλάτες είναι ευάλωτοι στις επιθέσεις σκύλων. Αν κατέβεις από το ποδήλατο, γαβγίζουν αλλά κάνουν πίσω. Αν πας να ξανανέβεις, ορμάνε πάλι. Ξέρουν ότι πάνω στο ποδήλατο δεν μπορείς να αμυνθείς και τελικά το πας ποδαράτο μέχρι να βαρεθούν. Εναλλακτικά, τους μιλάς ήρεμα και γλυκά, απογοητεύονται που δεν μπαίνεις στο παιχνίδι της φοβέρας και φεύγουν. :p Τα τσοπανόσκυλα εξαιρούνται. Αν το κοπάδι είναι κοντά, είναι πολύ επιθετικά. Το μόνο που σε σώζει είναι παρέα τριών ατόμων και κανένα μεγάλο ξύλο στο χέρι, μέχρι να πλησιάσει ο τσοπάνος και να ηρεμήσουν.

vamvakoolas
18-05-12, 14:43
Σε πολλές από τις διαδρομές που κάνω έχει σκυλιά. Αν η ύπαρξη σκύλων ήταν κριτήριο για την επιλογή διαδρομής, τότε οι επιλογές θα περιορίζονταν δραματικά. Πρέπει αμέσως-αμέσως να πεις ότι δεν πάω σε 2 από τα 3 βουνά της Αττικής (Πεντέλη και Πάρνηθα), επειδή ξέρεις ότι θα υπάρχουν αγέλες σε 2 σημεία στο κάθε βουνό. Στην Πάρνηθα μαζεύονται στις ταβέρνες της Λεωφόρου Καραμανλή. Είναι πραγματικά επικίνδυνα για τους ποδηλάτες, αφού μπορεί να τους ρίξουν κάτω και να τους εκθέσουν στα διερχόμενα αυτοκίνητα. Η άποψή μου είναι ότι τα σκυλιά που επιδεικνύουν επιθετική συμπεριφορά προς ανθρώπους, θα πρέπει να απομακρύνονται από αστικές περιοχές.


Όταν πηγαίνω μεγάλη βόλτα με τα πόδια, όπως και πολλοί άλλοι περιπατητές, κρατάω μπαστούνι, στου οποίου τη θέα σχεδόν όλα τα σκυλιά απομακρύνονται (ένστικτο; δεν ξέρω). Αντιθέτως, έχουν επίσης μάθει ότι οι ποδηλάτες είναι ευάλωτοι στις επιθέσεις σκύλων. Αν κατέβεις από το ποδήλατο, γαβγίζουν αλλά κάνουν πίσω. Αν πας να ξανανέβεις, ορμάνε πάλι. Ξέρουν ότι πάνω στο ποδήλατο δεν μπορείς να αμυνθείς και τελικά το πας ποδαράτο μέχρι να βαρεθούν. Εναλλακτικά, τους μιλάς ήρεμα και γλυκά, απογοητεύονται που δεν μπαίνεις στο παιχνίδι της φοβέρας και φεύγουν. :p Τα τσοπανόσκυλα εξαιρούνται. Αν το κοπάδι είναι κοντά, είναι πολύ επιθετικά. Το μόνο που σε σώζει είναι παρέα τριών ατόμων και κανένα μεγάλο ξύλο στο χέρι, μέχρι να πλησιάζει ο τσοπάνος και να ηρεμήσουν.
μπραβο ιπο που αναφερεις το σημειο (εγω δε το ηξερα) να προσθεσω και εγω το κλασσικο σημειο που καθε φορα κανω αναγκαστικο σπριντ:p ειναι στο φραγμα του μαραθωνα (απο τη καφετερια προς το Καλεντζι, αμεσως μετα την ανηφορα της καφετεριας) και ειναι εξαιρετικα επικυνδυνα μιας και ειναι αγελη και ερχονται τελειως ξαφνικα (ειτε απο πισω σου ειτε απο χαντακια!:hmm:). Αν μπορουσε να γινει ενας πινακας με τα σημεια θα ηταν πολυ ενδιαφερον ...

Και ας παμε στα πιο σοβαρα. Μερικοι ισως το μαθατε οτι εγινε ατυχημα στο παραδρομο του Σεφ και μαλιστα σε ωρα...ποδηλατικης αιχμης. Ενας καγκουρας εμβολισε ενα γκρουπ κουρσαδων με αποτελεσμα ενας απο αυτος να εχει συντριπτικο καταγμα στο ποδι και ευτηχως οι αλλοι αμιχες. Εγω προσωπικα επειδη τακτικα κανω βολτες ή προπονησεις εκει εχω σοκαριστει...Ευτηχως που παντα εχει εκει αμεση βοηθεια (ΕΚΑΒ ΕΛΛ.ΑΣ)μιας και ειναι σημειο...αραγματος και γλιτωσανε τα χειροτερα...:evil:


https://www.dropbox.com/sh/t2oyqe8k3e2s8mi/wtXHYhyX11/2012_5_16%20%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BF%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CF%81 %CE%BF%CE%BC%CE%BF%20%CE%A3%CE%95%CE%A6#f:P1320199%20[1200x1200].JPG

senkradvii
18-05-12, 14:49
Ναι ο Ίπος κάπου το ανέφερε χθες νομίζω. Οι φωτογραφίες είναι σοκαριστικές. Πρέπει να τον ταράξουν στις μηνύσεις.. :down:

Φανερός Πράκτωρ
18-05-12, 14:55
καλά αυτός σχεδόν τους δολοφόνησε. Τα ποδήλατα τα έχει σπάσει πραγματικά σε κομμάτια. Είναι όντως σοκαριστικό και ακόμα παραπάνω αν είναι διαδρομή που την κάνεις και εσύ

alekan
18-05-12, 15:02
Επειδή έχετε πιάσει λίγο "ευχάριστα" θέματα.
Την είδηση αυτή μάλλον δεν την ξέρατε
http://www.patrastimes.gr/arthro.php?id=16561
δεν θα την ήξερα κι εγώ, αλλα΄τυγχάνει γιός οικογενειακής φίλης της γυναίκας μου.

Δυστυχώς, τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα με θύματα ποδηλάτες, αυξάνονται κατά πολύ.

senkradvii
18-05-12, 15:07
Κρίμα...

vamvakoolas
18-05-12, 15:30
καλά αυτός σχεδόν τους δολοφόνησε. Τα ποδήλατα τα έχει σπάσει πραγματικά σε κομμάτια. Είναι όντως σοκαριστικό και ακόμα παραπάνω αν είναι διαδρομή που την κάνεις και εσύ

to ανατριχιαστικο ειναι οτι μετα απο λιγη ωρα θα εβγαινε βολτα...παιδικη ομαδα και κοριτσια με κουρσες!!

Το λεω γιατι τα παιδια γλιτωσαν λογω εμπειριας!

Τωρα για το παιδι στη Πατρα...κουραγιο στους γονεις :sorry:

ipo
18-05-12, 16:04
Στο νήμα του cyclist-friends.gr (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?41274-%F4%F1%EF%F7%E1%E9%EF-%F3%F4%EF-%D3%C5%D6/page10) που αναφέρεται στο ατύχημα κάποιος γράφει:



Είχα και ΄γω μία άσχημη εμπειρία ένα βράδυ που περνούσα από 'κει (είχαν στηθεί μια ντουζίνα κλεφτρόνια πίσω από τους θάμνους με μηχανάκια για πέσιμο) αλλά ευτυχώς την γλίτωσα. Έκτοτε δεν περνάω τα βράδια από εκεί, αλλά βλέποντας οτί ακόμα και μέρα μεσημέρι βγαίνουν παγανιά τα μ*%^σμένα... αίσχος.

Δηλαδή έχουμε αρχίσει να έχουμε θέμα ενέδρας κλεφτών σε ποδηλάτες; Δεν το είχα ξανακούσει.

vamvakoolas
18-05-12, 16:52
Στο νήμα του cyclist-friends.gr (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?41274-%F4%F1%EF%F7%E1%E9%EF-%F3%F4%EF-%D3%C5%D6/page10) που αναφέρεται στο ατύχημα κάποιος αναφέρει:




Δηλαδή έχουμε αρχίσει να έχουμε θέμα ενέδρας κλεφτών σε ποδηλάτες; Δεν το είχα ξανακούσει.

στο Φαληρο ανεκαθεν εχει τετοιες συμμοριες και εγω προσωπικα σπανια παω μονος (παω μονος πολυ νωρις το πρωι). Το χειροτερο δεν ειναι αυτοι με τα μηχανακια αλλα να πετυχεις τιποτα τσιγγανους (χωρις να εχω τιποτα με ολους) σε απομακρυσμενο σημειο (π.χ Μενιδι). Εκει μονο με οπλο ...σωζεσαι

Υ.Γ Στο φορουμ αυτο εχω το ιδιο nickname (εγω ειμαι βρε :p) οποτε αν γραφω καποιος εκει ειμαι εγω

megahead13
18-05-12, 17:14
Πωπω ρε φούστη μου! Τι δολοφόνοι είναι αυτοί;;; :down: :evil: Ευτυχώς εδώ πάνω δεν ανησυχώ με αυτό το θέμα όταν βρίσκομαι στο δρόμο και όχι σε σημείο που είναι ειδικά για ποδήλατα. Η συμπεριφορά των οδηγών άψογη, ακόμα και κάτι φορτηγά ναααα με το συμπάθειο :p περνούν συχνά από δίπλα μου με απόλυτη προσοχή χωρίς να υπάρξει ο παραμικρός κίνδυνος.

euri
21-05-12, 21:59
Από σήμερα ένα RIXE Cross (http://2011.rixe-bikes.de/bikes.asp?ProjektNr=200047) (σε λευκό όμως) έχει αναλάβει τον άχαρο και δύσκολο ρόλο να μεταφέρει το θλιβερό μου σαρκίο.

ipo
21-05-12, 22:14
Ελεεινό ποδήλατο πήρες, έπρεπε να μας ρωτήσεις πρώτα. Κρίμα τα λεφτά... :(












Με γεια και καλοτάξιδο! Πολύ όμορφο φαίνεται. Περιμένουμε περιγραφή από τις πρώτες εντυπώσεις. :)

euri
21-05-12, 22:29
Έκανα λίγο πάνω από 6 χλμ σήμερα (διαδρομή από το κατάστημα μέχρι το σπίτι). Στα πρώτα 200-300 μέτρα κόντεψα να φάω τα μούτρα μου στο φρενάρισμα μερικές φορές και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί. Μετά κατάλαβα ότι ήταν η μπροστινή ανάρτηση που βυθιζόταν εύκολα. Τη ρύθμισα σε σκληρότερη θέση και το με έσωσα (δεν είχα οδηγήσει ξανά ποδήλατο με ανάρτηση).

Έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω ποδήλατο (από το 1995...) και δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Μου φάνηκε σχετικά εύκολο πάντως. Θα το δοκιμάσω εκτενώς τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω.

Κατά τα άλλα, η φυσική μου κατάσταση δε με βοηθάει καθόλου, και βασικά αυτός είναι ο κύριος λόγος για την αγορά ποδηλάτου. Ελπίζω με τον καιρό ότι θα βελτιωθώ. Απλά σήμερα έτυχε να έχει πολλή ζέστη για τα εδώ δεδομένα (~22°C) και έσκασα.


Ελεεινό ποδήλατο πήρες, έπρεπε να μας ρωτήσεις πρώτα. Κρίμα τα λεφτά... :(

Ήταν το φτηνότερο που μπόρεσα να βρω σε υβριδικό (και να μην είναι από σούπερ-μάρκετ)... :p

leros2004
21-05-12, 22:53
Πόσο πήγε το μαλλί ?

euri
21-05-12, 22:56
Το είχαν προσφορά στα 499 από αρχική τιμή 599.

http://www.larunpyora.com/product_info.php?cPath=28_207&products_id=893

megahead13
21-05-12, 22:57
Κατά τα άλλα, η φυσική μου κατάσταση δε με βοηθάει καθόλου, και βασικά αυτός είναι ο κύριος λόγος για την αγορά ποδηλάτου. Ελπίζω με τον καιρό ότι θα βελτιωθώ. Απλά σήμερα έτυχε να έχει πολλή ζέστη για τα εδώ δεδομένα (~22°C) και έσκασα.
Καλά κι εμένα η φυσική μου κατάσταση χάλια είναι, είχα και απίστευτη δουλειά το τελευταίο δίμηνο και τα 'χα φτύσει μέχρι να συνέλθω. Πλέον όμως τις τελευταίες 2-3 βδομάδες τα 10km (μια κατεύθυνση, 20km πήγαινε-έλα) και με αρκετές ανηφορο-κατηφόρες τα βγάζω με σχετική άνεση. Σε μισή ώρα είμαι δουλειά. Σε σχέση με την αρχή έχω ρίξει το χρόνο μου 10 ολόκληρα λεπτά, γιατί έχω μάθει τη διαδρομή καλύτερα και φυσικά γιατί με τον καιρό δυνάμωσα :up:

euri
21-05-12, 23:00
Θα ήθελα κι εγώ να πηγαίνω στη δουλειά με το ποδήλατο, παρότι είμαι περίπου στα 12km. Το κακό είναι ότι μέχρι να συνηθίσω και να αποκτήσω τη φυσική κατάσταση ώστε να φτάνω στη δουλειά και να μπορώ να δουλέψω, θα έρθει ο χειμώνας. Και εδώ πάνου χειμώνας και ποδήλατο είναι περίεργος συνδυασμός για τους μη-μυημένους... Ακόμα και λάστιχα με καρφιά να βάλω, δε με βλέπω να μπορώ να κινούμαι στα χιόνια και τους πάγους :mrgreen:

kostarcng
21-05-12, 23:02
Μην ξεχνάτε να πίνετε υγρά τώρα το καλοκαίρι, η αφυδάτωση παραμονεύει, εσείς με τα ποδήλατα. Παράδειγμα' να μια συνταγή για λεμονίτα στην υπογραφή μου. :)

megahead13
21-05-12, 23:02
Θα ήθελα κι εγώ να πηγαίνω στη δουλειά με το ποδήλατο, παρότι είμαι περίπου στα 12km. Το κακό είναι ότι μέχρι να συνηθίσω και να αποκτήσω τη φυσική κατάσταση ώστε να φτάνω στη δουλειά και να μπορώ να δουλέψω, θα έρθει ο χειμώνας. Και εδώ πάνου χειμώνας και ποδήλατο είναι περίεργος συνδυασμός για τους μη-μυημένους... Ακόμα και λάστιχα με καρφιά να βάλω, δε με βλέπω να μπορώ να κινούμαι στα χιόνια και τους πάγους :mrgreen:
Αν το κάνεις καθημερινά είναι υπόθεση 3-4 εβδομάδων ;)

euri
21-05-12, 23:03
Ένα Powerade με γεύση πορτοκάλι που είχα μαζί μου, έκανε καλή δουλειά :D

ipo
21-05-12, 23:05
Όσοι ξεκινάτε τώρα να ξέρετε ότι η άνοδος τις πρώτες εβδομάδες είναι γρήγορη, όχι τόσο επειδή γυμνάζεσαι, όσο επειδή μαθαίνεις να χειρίζεσαι αποτελεσματικότερα το ποδήλατο.

- Μαθαίνεις να χειρίζεσαι καλύτερα την αντοχή σου: Κόβεις ταχύτητα στις ανηφόρες πριν κουραστείς και επιταχύνεις εκεί που νιώθεις άνεση. Αν φτάσεις στο σημείο να λαχανιάσεις, ναι μεν γυμνάζεσαι, αλλά δεν είναι αποδοτικό για μεγάλες αποστάσεις.
- Αλλάζεις σε καταλληλότερο χρόνο της ταχύτητες, ώστε να διατηρείς σταθερό ρυθμό στο πεταλάρισμα. Με αυτόν τον τρόπο πηγαίνεις πιο γρήγορα και κουράζεσαι λιγότερο.
- Συνηθίζει το καβάλο και δε σε πονάει. (Euri, θα πονέσεις σίγουρα την πρώτη εβδομάδα, οποιαδήποτε σέλα κι αν έχεις. Μην την αλλάξεις, απλώς κάνε υπομονή λίγες ημέρες.).


Μετά το μήνα ακολουθεί και η βελτίωση της φυσικής κατάστασης, που κάνει ακόμα πιο άνετη την ποδηλασία. Από εκεί που τα 10 km φαίνονταν κάποτε σε όλους μας πολλά, μετά τα 50 km σου φαίνονται απλή διαδρομή.

euri
21-05-12, 23:05
Αν το κάνεις καθημερινά είναι υπόθεση 3-4 εβδομάδων ;)

Θα δείξει...έχω σκοπό τώρα που έχει μεγαλώσει πολύ η μέρα, να βγαίνω βόλτες αφού γυρίσω από τη δουλειά. Αφενός να γνωρίσω την περιοχή, αφετέρου να κουνηθώ και λίγο, γιατί πολύ στο καρεκλάτο και καναπεδάτο το είχα ρίξει τον τελευταίο καιρό (και χωρίς παρέα...)

tsigarid
21-05-12, 23:05
Θα ήθελα κι εγώ να πηγαίνω στη δουλειά με το ποδήλατο, παρότι είμαι περίπου στα 12km. Το κακό είναι ότι μέχρι να συνηθίσω και να αποκτήσω τη φυσική κατάσταση ώστε να φτάνω στη δουλειά και να μπορώ να δουλέψω, θα έρθει ο χειμώνας. Και εδώ πάνου χειμώνας και ποδήλατο είναι περίεργος συνδυασμός για τους μη-μυημένους... Ακόμα και λάστιχα με καρφιά να βάλω, δε με βλέπω να μπορώ να κινούμαι στα χιόνια και τους πάγους :mrgreen:

12 km δεν είναι τίποτα, ειδικά αν είναι όλα επίπεδα.

euri
21-05-12, 23:07
- Συνηθίζει το καβάλο και δε σε πονάει. (Euri, θα πονέσεις σίγουρα την πρώτη εβδομάδα, οποιαδήποτε σέλα κι αν έχεις. Μην την αλλάξεις, απλώς κάνε υπομονή λίγες ημέρες.).

Ποια πρώτη βδομάδα ρε Γιώργο, πλάκα μου κάνεις; Από την πρώτη ώρα λέμε... :rofl:

leros2004
21-05-12, 23:09
Καλοτάξιδο !!!! και το χρωματάκι πολύ δυνατό !!
Edit: Άσε τη σέλα ήσυχη, θα συνηθίσει ο ποπός ...

Και η βροχερή βόλτα της Παρασκευής, μετά από αποχή μιας βόλτας επανήλθα και είπα να αυτοτιμωρηθώ πηγαίνοντας με Dahon 7τάχυτο :cry:
http://www.endomondo.com/workouts/u1pIX18BsHA


Φήμες κυκλοφορούν στους ποδηλατικούς κύκλους ότι κάποιος φοβήθηκε τη βροχή :oops:

euri
21-05-12, 23:11
12 km δεν είναι τίποτα, ειδικά αν είναι όλα επίπεδα.

Δε διαφωνώ, αλλά τα πάντα είναι σχετικά. Είμαι εντελώς αγύμναστος, έχω μπόλικα παραπανίσια κιλά, οπότε προς το παρόν τα 12km μου φαίνονται ζόρικα, ειδικά αν μετά πρέπει να είμαι σε θέση να εργαστώ. Σίγουρα αργότερα θα είναι καλύτερα.


Καλοτάξιδο !!!! και το χρωματάκι πολύ δυνατό !!


Ευχαριστώ :)

Σε λευκό το αγόρασα. Το πορτοκαλί ήταν πολύ χτυπητό στο μάτι και το λευκό κάνει πολλή ωραία αντίθεση με το μαύρο πηρούνι και τα μαύρα λάστιχα.

tsigarid
21-05-12, 23:22
euri το κόλπο που δεν αποτυγχάνει ποτέ είναι να πηγαίνεις πολύ αργά. Αν βάλεις στόχο να μην ιδρώσεις, τα 12km θα περάσουν χωρίς να πάρεις χαμπάρι, και ας τα κάνεις σε μία ώρα. Όσο για τη σέλα, θα πονάς από την πρώτη ώρα και για διάρκεια μίας με δύο εβδομάδες, απλά σφίξε τα δόντια και υπομονή, όλοι περάσαμε από εκεί!

ipo
21-05-12, 23:32
Ποια πρώτη βδομάδα ρε Γιώργο, πλάκα μου κάνεις; Από την πρώτη ώρα λέμε... :rofl:
Ναι, από την πρώτη φορά σε πονάει και διαρκεί μία εβδομάδα με δέκα μέρες ο πόνος, αν κάνεις τακτικά ποδήλατο. Είναι αναμενόμενο, όπως και το πιάσιμο σε διάφορες μυϊκές ομάδες που ήταν αδρανείς τόσον καιρό. Μην αλλάξεις σέλα.

raspoutiv
21-05-12, 23:33
κι ο πόνος από τη σέλα είναι σχετικός, πάρε μαλακιά αν προτιμάς

μεγάλη χαρά να βλέπω πως οι ποδηλάτες αυξηθήκαμε τόσο τα τελευταία χρόνια. ελπίζω να μην οφείλεται αυτή η αύξηση μόνο σε οικονομικούς λόγους

euri
22-05-12, 00:34
Μπα, μην ανησυχείτε, δεν πρόκειται να αλλάξω σέλα, το θυμάμαι και από τα παλιά τα χρόνια... :lol:

Όσο για το πιάσιμο που λες, αύριο μάλλον θα το ξέρω. Πάντως, την προηγούμενη εβδομάδα έπαιξα Fruit Ninja Kinect (http://marketplace.xbox.com/en-US/Product/Fruit-Ninja-Kinect/66acd000-77fe-1000-9115-d80258410b79) σε XBox για κάνα δίωρο και το ίδιο βράδυ είχα πιαστεί από τη μέση και πάνω. Σήμερα με την πρώτη ποδηλατάδα μετά από τόσα χρόνια δεν έχω πιαστεί ακόμα...

leros2004
23-05-12, 21:12
Σήμερα είπα να δοκιμάσω μια καινούργια διαδρομή ....
Π. Φάληρο -> ΙΚΕΑ http://www.endomondo.com/workouts/nDks87Euz48

Επιστροφή μετά από στάση για πρωινό ... http://www.endomondo.com/workouts/vycMaA4t-E4

tasos-tasos
24-05-12, 18:21
έχετε ενημερωθεί για τα τελευταία γεγονότα, ατυχήματα, στο ΣΕΦ και τον θάνατο του 14χρονου στην Πάτρα?

το Σάββατο στις 17.00, μέσω Facebook και αρκετών συλλόγων κλπ, οργανώνεται ποδηλατική διαμαρτυρία, στον παράδρομο του ΣΕΦ

https://www.facebook.com/events/218260031625661

euri
27-05-12, 17:39
Σήμερα δοκίμασα κάτι διαφορετικό. Αφού έκανα τη βόλτα μου, περίπου 1,5 ώρα (για πρώτη φορά ανέβηκα και την ανηφόρα προς το σπίτι μου - yay! :p), επέστρεψα στο σπίτι, ήπια μπόλικα υγρά και πήγα στη σάουνα. Μιάμιση ώρα σάουνα και τα αποτελέσματα είναι θαυμάσια - πλήρης χαλάρωση και ευφορία. Μου φαίνεται θα το καθιερώσω ως ρουτίνα :)

ipo
27-05-12, 21:54
Μου φαίνεται θα το καθιερώσω ως ρουτίνα :)
Σταδιακά μπορείς να καθιερώσεις σκέτη σάουνα, χωρίς ποδηλασία. :p

euri
27-05-12, 22:36
Σταδιακά μπορείς να καθιερώσεις σκέτη σάουνα, χωρίς ποδηλασία. :p

Αυτή είναι καθιερωμένη εδώ και πολύ καιρό :p

ipo
27-05-12, 22:38
Ναι, αλλά πας να το χαλάσεις τελευταία με την ποδηλασία. Σήμερα έχασες 1,5 ώρα σάουνα, κάνοντας ποδήλατο. Θα μπορούσες να κάνεις 3 ώρες σάουνα. :p

euri
27-05-12, 22:50
Σωστά, αλλά μετά δε θα μπορώ να γράφω σε αυτό το θέμα. Θα πρέπει να ανοίξω άλλο, ειδικό για σάουνα :p

Όσο για το τρίωρο στη σάουνα, ε, winter is coming, τότε θα είναι χρήσιμο :lol:

Φανερός Πράκτωρ
27-05-12, 23:17
στο σπίτι είναι η σάουνα; :p

euri
28-05-12, 01:01
Ναι :)

tsigarid
28-05-12, 01:51
Μόλις γύρισα από 45 χιλιόμετρα (σχεδόν επίπεδα). Εντυπωσιάστηκα από το χρόνο μου, 2 ώρες 15 λεπτά (21km/h). Δεν περίμενα να μπορώ να αντέξω τόσο γρήγορο ρυθμό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Τελικά το καθημερινό ποδήλατο (ακόμα και για μικρές διαδρομές κυρίως) κάνει δουλειά... Ελπίζω να μπορώ να περπατήσω αύριο :p

leros2004
28-05-12, 09:53
Μόλις γύρισα από 45 χιλιόμετρα (σχεδόν επίπεδα). Εντυπωσιάστηκα από το χρόνο μου, 2 ώρες 15 λεπτά (21km/h). Δεν περίμενα να μπορώ να αντέξω τόσο γρήγορο ρυθμό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Τελικά το καθημερινό ποδήλατο (ακόμα και για μικρές διαδρομές κυρίως) κάνει δουλειά... Ελπίζω να μπορώ να περπατήσω αύριο :p

Κούρσα ?

Και η διαδρομή της Παρασκευής... ίσως το ποιο εύκολο Freeday που έχω κάνει ... http://www.endomondo.com/workouts/ibDvsVyUDVg

manicx
28-05-12, 11:07
Θα ήθελα κι εγώ να πηγαίνω στη δουλειά με το ποδήλατο, παρότι είμαι περίπου στα 12km. Το κακό είναι ότι μέχρι να συνηθίσω και να αποκτήσω τη φυσική κατάσταση ώστε να φτάνω στη δουλειά και να μπορώ να δουλέψω, θα έρθει ο χειμώνας. Και εδώ πάνου χειμώνας και ποδήλατο είναι περίεργος συνδυασμός για τους μη-μυημένους... Ακόμα και λάστιχα με καρφιά να βάλω, δε με βλέπω να μπορώ να κινούμαι στα χιόνια και τους πάγους :mrgreen:

Στο Espoo ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που πάγωσε το ύφασμα από το μπουφάν και κριτσάναγε κάθε φορά που τσάκιζε το ύφασμα. Γελούσαν μέχρι και οι χιονάνθρωποι! Πάντως καλοκαίρι μέσα στο πράσινο είναι τρομερά.

tsigarid
28-05-12, 17:33
Κούρσα ?

Και η διαδρομή της Παρασκευής... ίσως το ποιο εύκολο Freeday που έχω κάνει ... http://www.endomondo.com/workouts/ibDvsVyUDVg

Αν εννοείς τύπο ποδηλάτου, ναι. Για την ιστορία, σήμερα δεν νιώθω το παραμικρό!! Ίσως την επόμενη φορά πρέπει να κάνω παραπάνω χιλιόμετρα :p

euri
28-05-12, 19:54
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Strava cycling (http://www.strava.com/); Είναι αντίστοιχο του Endomondo από ό,τι κατάλαβα.


Στο Espoo ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που πάγωσε το ύφασμα από το μπουφάν και κριτσάναγε κάθε φορά που τσάκιζε το ύφασμα. Γελούσαν μέχρι και οι χιονάνθρωποι! Πάντως καλοκαίρι μέσα στο πράσινο είναι τρομερά.

Το χειμώνα με τους -20° (και...βγάλε) έτρεχε η μύτη μου και πάγωνε (κρυστάλλιαζε) το μουστάκι μου. Τι μου λες εσύ τώρα για το μπουφάν! :rofl:

Τώρα είναι καταπληκτική εποχή πάντως: δεν έχει πολλή ζέστη ( ~20°) και τα πάντα έχουν πρασινίσει...

raspoutiv
28-05-12, 20:14
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Strava cycling (http://www.strava.com/); Είναι αντίστοιχο του Endomondo από ό,τι κατάλαβα.



Το χειμώνα με τους -20° (και...βγάλε) έτρεχε η μύτη μου και πάγωνε (κρυστάλλιαζε) το μουστάκι μου. Τι μου λες εσύ τώρα για το μπουφάν! :rofl:

Τώρα είναι καταπληκτική εποχή πάντως: δεν έχει πολλή ζέστη ( ~20°) και τα πάντα έχουν πρασινίσει...

με -20 τα θελες. αλλά λογικά θα είχε και πάγο στο δρόμο οπότε το ποδήλατο αποκλείεται ούτως ή άλλως.

τώρα είναι πράγματι καλή εποχή για ποδήλατο, αλλά και το χειμώνα στην Ελλάδα, και το καλοκαίρι, μπορείς να βαράς πετάλι άφοβα.

και φυσικά σε αστικές περιοχές, εννοείται πως το δίκυκλο δε σταματάει ποτέ

euri
28-05-12, 20:22
Ερρ, δεν το διευκρίνισα...πεζός ήμουν :lol:

Τότε δεν είχα ποδήλατο, αλλά και να είχα δεν νομίζω ότι θα έβγαινα στον πάγο, ακόμα και με λάστιχα με καρφιά.

tsigarid
28-05-12, 23:17
Συνάδελφός μου κάνει ποδήλατο στη Σουηδία χειμώνα, έχοντας λάστιχα με καρφιά. Είναι ολίγον τι πορωμένος όμως...

euri το strava δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά πρόσφατα διάβαζα σε κάποιο άρθρο (NY Times αν θυμάμαι καλά) ότι είναι από τα καλύτερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.