PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

leros2004
02-06-12, 11:07
Η χθεσινή δυνατή ... βόλτα : http://www.endomondo.com/workouts/slarLVRtiAs

Πολύς ο κόσμος, ωραίες τούμπες, γενικά ήταν 1 καλή βραδιά :)

Zus
09-06-12, 14:40
Δεν κρατήθηκα, την έκανα την βόλτα που δεν θα μπορέσω το βράδυ, τώρα το καταμεσήμερο ο τρελός.

Αλλά με ζεμάτισε ο ήλιος και πήρα τον δρόμο της επιστροφής πολύ σύντομα :rofl:

manicx
11-06-12, 12:26
Εγώ χθες μαζοχίστηκα και ανέβηκα προς Δημόκριτο για να πάω σε έναν γνωστό με το Dahon. 12 το μεσημέρι. Μου έφυγε ο πάτος ενώ κόντεψα να πάθω ανακοπή. Πα πα πα, με το σπαστό δεν την πάλεψα. Στην κατηφόρα βέβαια πήγαινα πύραυλος.

nm96027
11-06-12, 14:42
Εγώ χθες μαζοχίστηκα και ανέβηκα προς Δημόκριτο για να πάω σε έναν γνωστό με το Dahon. 12 το μεσημέρι. Μου έφυγε ο πάτος ενώ κόντεψα να πάθω ανακοπή. Πα πα πα, με το σπαστό δεν την πάλεψα. Στην κατηφόρα βέβαια πήγαινα πύραυλος.

Καταρχήν ούτως ή αλλως ο συνδυασμός ζέστης και ανηφόρας είναι απίστευτος. Στην άνοδο στον Υμηττο ανεβαίνω πολύ εύκολα τις ανηφόρες υπο σκιά παρά εκείνες που τις βλέπει ο ήλιος. Μπορεί να είναι και ψυχολογικό βέβαια...

tsigarid
12-06-12, 00:08
Χτες έκανα τη μεγαλύτερη βόλτα μου έβερ, 105 χιλιόμετρα (θυμίζω, σχεδόν όλα επίπεδα). Έφαγα με το ζόρι από την κούραση και έπεσα ξερός για ύπνο, ενώ ακόμα και σήμερα νιώθω ότι δεν έχω ξεκουραστεί πλήρως. Άτιμη ζέστη...

tsigarid
17-06-12, 02:41
Αποφάσισα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο endomondo καθώς ανακάλυψα ότι έχει βγει καινούρια έκδοση για το κινητό μου. Επιτέλους πιάνει σήμα μέσα από την τσέπη μου, οπότε εδώ είμαστε: http://www.endomondo.com/workouts/64266628

Φανερός Πράκτωρ
17-06-12, 13:23
Αποφάσισα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο endomondo καθώς ανακάλυψα ότι έχει βγει καινούρια έκδοση για το κινητό μου. Επιτέλους πιάνει σήμα μέσα από την τσέπη μου, οπότε εδώ είμαστε: http://www.endomondo.com/workouts/64266628

σε έκανα add στο endomondo. Είμαι ο S.Z.

tsigarid
20-06-12, 03:02
Τι έγινε ρε παιδιά, πλάκωσε η ζέστη και δεν κάνει κανείς ποδήλατο; Ορίστε η σημερινή μου βόλτα: http://www.endomondo.com/workouts/65086584

Η επόμενη λογικά θα είναι από Σεπτέμβριο, καθώς έρχομαι στα πάτρια εδάφη για 2 μήνες :D

Νikosanagn
20-06-12, 03:46
Τι έγινε ρε παιδιά, πλάκωσε η ζέστη και δεν κάνει κανείς ποδήλατο; Ορίστε η σημερινή μου βόλτα: http://www.endomondo.com/workouts/65086584

Η επόμενη λογικά θα είναι από Σεπτέμβριο, καθώς έρχομαι στα πάτρια εδάφη για 2 μήνες :D

Δίπλα στο ποτάμι ε, αυτά ειναι...

ipo
20-06-12, 12:32
Τι έγινε ρε παιδιά, πλάκωσε η ζέστη και δεν κάνει κανείς ποδήλατο;
Κάνω συστηματικά πάνω από 150 χιλιόμετρα την εβδομάδα και μερικές φορές πάνω από 250 χιλιόμετρα. Πηγαίνω κλασσικά στο Freeday, αλλά ανεβαίνω και βουνό με μικρή παρέα προπονημένων ποδηλατών.

Αυτές τις μέρες με τον άνεμο (5-7 beaufort), αυξάνει ο βαθμός δυσκολίας, αλλά είναι καλύτερα διότι δε ζεσταίνεσαι τόσο. Το καλοκαίρι ο άνεμος είναι σωτήριος. Παρεμπιπτόντως ο Υμηττός είναι κλειστός αυτές τις μέρες. Στην αρχή επέτρεπαν στα ποδήλατα να ανέβουν αφού είχαν κρατήσει τα στοιχεία σου, αλλά από χθες τα σταματάει κι αυτά η αστυνομία, για να αποτρέψουν εμπρηστικές ενέργειες.

Werdum
20-06-12, 13:06
Ipo χρησιμοποιείς το endomondo? Εαν ναι ανέβασε καμια διαδρομη σου να δουμε:)

ipo
20-06-12, 13:25
Όχι, δε χρησιμοποιώ εφαρμογή GPS tracking. Απ' όταν μου χάλασε το 5ο οδόμετρο μέσα σε 7 μήνες, σταμάτησα να χρησιμοποιώ και οδόμετρο.

Φανερός Πράκτωρ
20-06-12, 13:32
:lol: αυτό είναι να σε θέλει!
πάντως το κινητό το βάζεις σε μια τσέπη και το ξεχνάς. Ίσως έχει καλύτερη τύχη.

ipo
20-06-12, 13:33
Έχω απλό κινητό, όχι smartphone.

tsigarid
20-06-12, 18:44
Πλάκα κάνεις έτσι; Απαγορεύουν την πρόσβαση σε ολόκληρο βουνό γιατί φοβούνται εμπρησμούς;

Werdum
20-06-12, 21:57
Κοιτα ο Υμηττός ειναι ο Νο1 στοχος στην Αττικη για τους εμπρηστες και τους επακόλουθους..
Δεν ειναι δα και κατι το τρομερο να δειξεις ταυτότητα για να περασεις.

ipo
21-06-12, 00:27
Μέχρι τη Δευτέρα ανέβαινες με επίδειξη ταυτότητας. Από την Τρίτη και μετά δεν επέτρεπαν ούτε έτσι τη διέλευση.

Είναι λίγο ενοχλητικό να σε γυρνάνε πίσω, αλλά ο Υμηττός είναι σημαντικός πνεύμονας για την Αττική και ωραίος χώρος αναψυχής, οπότε η προστασία του είναι για καλό. Δε χάθηκε ο κόσμος να μην ανεβαίνουμε στον Υμηττό 10-20 μέρες κάθε καλοκαίρι που θα έχει δυνατό άνεμο.

Φανερός Πράκτωρ
21-06-12, 00:28
δεν περίμενα τέτοια οργάνωση πάντως από το Ελληνικό κράτος.

Νikosanagn
21-06-12, 00:39
Όντως ούτε εγω το περίμενα, αλλα και πάλι κάποιοι γκρινιάζουν :whistle:

tsigarid
21-06-12, 04:06
Εγώ δεν το λέω οργάνωση, το λέω "πονάει χέρι, κόψει χέρι". Τέλος πάντων, οφφτοπικιάσαμε πάλι...

nEC
21-06-12, 10:01
Με την παρνηθα γινεται το ιδιο?

ipo
21-06-12, 11:35
Δεν ξέρω για την Πάρνηθα, αλλά στην Πεντέλη ανεβαίνεις κανονικά. Άλλωστε δεν έχει μείνει πολλή βλάστηση εκεί για να καεί. Πάντως περιπολικά τριγυρνάνε και σε αυτή. Μάλιστα έχει αυξηθεί η επισκεψιμότητα της Πεντέλης από ποδηλάτες. Είτε ο κόσμος προπονήθηκε και αντέχει τις κλίσεις της, είτε η στέρηση του Υμηττού έστρεψε τους ορεινούς ποδηλάτες στην Πεντέλη.

leros2004
30-06-12, 14:32
Μετά από αρκετές απουσίες (ελέω Euro) εχθές πήγα Freeday , μπάνιο δεν έκανα αλλά η βόλτα ήταν σούπερ http://www.endomondo.com/workouts/uQogCjJs9Qk

ipo
30-06-12, 14:44
Είχε πολύ κόσμο χθες και δεν ειδωθήκαμε. Ωραία βόλτα ήταν και πολύ όμορφη η στάση στην παραλία. Το μέρος ήταν ιδανικό και για τους απροετοίμαστους, με περίπτερα, πολλά σουβλατζίδικα, πιτσαρίες, ταχυφαγεία (fast food ντε! :p) και ταβέρνες. 90 χιλιόμετρα έκανα χθες.

leros2004
30-06-12, 16:03
Είχε πολύ κόσμο χθες και δεν ειδωθήκαμε. Ωραία βόλτα ήταν και πολύ όμορφη η στάση στην παραλία. Το μέρος ήταν ιδανικό και για τους απροετοίμαστους, με περίπτερα, πολλά σουβλατζίδικα, πιτσαρίες, ταχυφαγεία (fast food ντε! :p) και ταβέρνες. 90 χιλιόμετρα έκανα χθες.

Και μόλις ήμουν έτοιμος να ρίξω τα καρφάκια μου ........:sorry:

vamvakoolas
04-07-12, 14:04
Μουσείο Ηρακλειδών: Δωρεάν είσοδος στους τολμηρούς ποδηλάτες

http://www.skai.gr/news/culture/article/207267/mouseio-irakleidon-dorean-eisodos-stous-tolmirous-podilates-/

φοβερη η εκθεση, must

leros2004
04-07-12, 15:14
Μουσείο Ηρακλειδών: Δωρεάν είσοδος στους τολμηρούς ποδηλάτες

http://www.skai.gr/news/culture/article/207267/mouseio-irakleidon-dorean-eisodos-stous-tolmirous-podilates-/

φοβερη η εκθεση, must

Φοβερό το επίπεδο των σχολίων απο κάτω !!

terry39
04-07-12, 22:49
Είναι κανένας Βεροιώτης εδώ ; Το Σάββατο έχει βόλτα ...

Φανερός Πράκτωρ
07-07-12, 21:36
Αυτοκίνητο παρέσυρε και σκότωσε ποδηλάτη (http://www.nooz.gr/greece/autokinito-paresure-kai-skotose-podilati070712)

Mouse Potato
10-07-12, 17:01
Σήμερα μάλλον θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω μετρό και ηλεκτρικό με το ποδήλατο. Έχει αλλάξει κάτι από τότε που το "άνοιξαν" για τα ποδήλατα όλες τις ημέρες και ώρες στο τελευταίο βαγόνι;

Φχαριστώ

crypter
10-07-12, 17:33
Σήμερα μάλλον θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω μετρό και ηλεκτρικό με το ποδήλατο. Έχει αλλάξει κάτι από τότε που το "άνοιξαν" για τα ποδήλατα όλες τις ημέρες και ώρες στο τελευταίο βαγόνι;

Φχαριστώ

Nope. Πήγαινε απλά στο τελευταιο βαγόνι. :)

Mouse Potato
10-07-12, 17:37
Nope. Πήγαινε απλά στο τελευταιο βαγόνι. :)

Ναι αυτό το γνωρίζω. Thank you.

ipo
10-07-12, 17:57
Σήμερα μάλλον θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω μετρό και ηλεκτρικό με το ποδήλατο. Έχει αλλάξει κάτι από τότε που το "άνοιξαν" για τα ποδήλατα όλες τις ημέρες και ώρες στο τελευταίο βαγόνι;

Φχαριστώ



Μεταφορά Ποδηλάτων σε συρμούς της ΣΤΑΣΥ Α.Ε.

04-11-11 10:48


Το μέτρο της μεταφοράς ποδηλάτων των επιβαινόντων στους συρμούς της ΣΤΑΣΥ Α.Ε., που ίσχυε μέχρι τέλος του Οκτωβρίου 2011, συνεχίζει να ισχύει μέχρι νεωτέρας.

Υπενθυμίζεται ότι:

Επιτρέπονται μέχρι δύο ποδήλατα εξυπηρετούμενα από την τελευταία θύρα κάθε συρμού, όλες τις ημέρες και ώρες, δηλαδή από Δευτέρα έως και Κυριακή, από την έναρξη μέχρι και τη λήξη της λειτουργίας σε όλους ανεξαιρέτως τους σταθμούς.
Ανεξάρτητα από την εφαρμογή της ανωτέρω πολιτικής μεταφοράς ποδηλάτων, εξακολουθούν να έχουν απόλυτη προτεραιότητα τα ΑμεΑ και τα άτομα που χρήζουν ειδικής βοήθειας (ηλικιωμένοι και εγκυμονούσες).
Η μεταφορά των ποδηλάτων των επιβαινόντων στους συρμούς ειδικά στους σταθμούς του μετρό και του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου, γίνεται είτε πεζή είτε με τη χρήση των ανελκυστήρων. Απαγορεύεται αυστηρά η μεταφορά ποδηλάτων με τις κυλιόμενες κλίμακες.


ΑΜΕΛ (http://www.amel.gr/index.php?id=90&L=0&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=176&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=789a50cc3f085db49eb7b7a8ea44f124)

Mouse Potato
10-07-12, 21:50
ΑΜΕΛ (http://www.amel.gr/index.php?id=90&L=0&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=176&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=789a50cc3f085db49eb7b7a8ea44f124)

Ναι ρε συ. Το ξέρω. Απλά, δεδομένου ότι "συνεχίζει να ισχύει μέχρι νεωτέρας" και ότι ανακοίνωση είναι από 11/11, δεν ήξερα μήπως αν έχει αλλάξει πάλι. Όπως και να 'χει danke. Δεν χρησίμευσε τελικά. :p

leros2004
11-07-12, 00:36
Το μικρό freeday της Παρασκευής http://www.endomondo.com/workouts/tCfYUjrIV-4

Επίσης την Τετάρτη είχα τη φαεινή ιδέα να δοκιμάσω τα όρια μου ... Ξεκίνησα στις 16.00 απο Αγιο Δημήτριο για Αγία Παρασκευή .... http://www.endomondo.com/workouts/hPJK0InTA_4

ipo
16-07-12, 02:55
Πρόσφατα έμαθα ότι στην παρέα του Freeday, έχουμε και τον tasos-tasos. Μάλιστα συντονίζει ενεργά την ποδηλατοπομπή με έλεγχο διασταυρώσεων, PMR, καμτσίκι. :p

Τάσε ακούς;

vamvakoolas
18-07-12, 11:13
ηθελα να το γραψω αλλα με προλαβε ο ΟΑΣΑ (πιο κατω ανακοινωση). Το θεμα ποδηλατης/μετρο στη χωρα μας αν και στην αρχη (3μηνο) ολα ηταν υποδειγματικα πλεον ειναι #@$λο και ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ειμαι ποδηλατης και εξηγουμαι:
-ποδηλατες χρησιμοποιουν ασανσερ!
-ποδηλατες μπαινουν χυμα στα μεσαια βαγονια
-ποδηλατες δε σεβονται οχι μονο αλλους ποδηλατες αλλα και το κοινο εντος βαγονιου
-ποδηλατες παντα με τσαμπουκα (ακομα και αν εχουν δικιο)
-η μεταφορα των ποδηλατων με τις κυλ΄σκαλες ειναι must

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 φορες το μετρο με το ποδηλατο και μαλιστα και τις 2 ηταν επειδη επρεπε να παω σε μια παρουσιαση (marketing) που ηταν κλειστο το κεντρο. Και τις 2 φορες χρησιμοποιησα σκαλες και μαλιστα
-τη μια κατεβηκα με μια ηλικιωμενη ποδηλατισσα και αυτη κατεβηκε με κυλ σκαλες και μαλιστα της εκαναν συστασεις και αυτη...κατηγορουσε εμενα(δε ξερω γιατι!)
-την αλλη με κοιταζαν σα ζομπι οταν ανεβαινα τις σκαλες με το ποδηλατο και μαλιστα ενας ανδρας με χειροκροτησε και φωναζε μπραβο!

:down:Ντροπη...

http://www.econews.gr/2012/07/17/podilato-mesa-metafora/

manicx
18-07-12, 11:23
Θα συμφωνήσω σε όλα. Η κατάσταση είναι αστεία. Κατεβαίνω συνήθως με το Dahon κέντρο και πάντα το σπάω/ανοίγω εκτός σταθμού. Μερικοί ποδηλάτες μου κάνουν συστάσεις (!!!) να μην το σπάω και μου λένε "δεν βαριέσαι;" ενώ αυτοί την ίδια στιγμή δεν αφήνουν άνθρωπο χωρίς 'ροδιές' σε ρούχα ή σε πόδια.. Σε ασανσέρ το βάζω ΠΑΝΤΑ σπαστό και πάντα εφόσον εξυπηρετηθούν ηλικιωμένοι ή άτομα με ειδικές ανάγκες (αν και στο ασανσέρ πάντα μπαίνουν άσχετοι οπότε είναι θέμα γενικά κουλτούρας και παιδείας). Άρπα κόλα η ιστορία....

Mouse Potato
18-07-12, 13:13
Είναι πράγματι λυπηρό που ενώ επιτεύχθηκε κάτι που ζητούσαμε εδώ και τόσο καιρό, η υπό όρους είσοδος των ποδηλάτων στα μέσα σταθερής τροχιάς, κάποιοι ανεγκέφαλοι δεν σέβονται αυτή την "κατάκτηση".

Μου είχε τύχει κάποια στιγμή, ενώ ήμουν πεζός, να βρεθώ σε δύσκολη κατάσταση με έναν μεσήλικα ποδηλάτη ο οποίος ενώ είχε μπει σε βαγόνι που δεν επιτρεπόταν να μπει, είχε την απαίτηση να κάθεται και μπροστά στην πόρτα με αποτέλεσμα να παρεμποδίζει την διέλευση.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

megahead13
18-07-12, 14:06
Απλά τα πράγματα μάγκες. Είναι γενικότερο θέμα έλλειψης ποδηλατικής κουλτούρας και έλλειψης παιδείας. Βρέθηκα στη Σαλλλονίκη :p τέλος Φλεβάρη-αρχές Μάρτη. Πολύ σωστά στην παραλία έχει μπει λωρίδα ειδικά για τα ποδήλατα. Ξέρετε που τη γράφουν όμως οι περισσότεροι πεζοί. Λόγω καταστάσεων το ποδήλατο μπήκε για τα καλά στην καθημερινότητά των πολιτών, ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις, δυστυχώς όμως δεν αντιμετωπίζεται με τον απαιτούμενο σεβασμό. Είπαμε έλλειψη παιδείας...

Seitman
18-07-12, 14:40
Είναι γενικό το κακό.
Τις προάλλες ήμουν Καρδίτσα, η οποία έχει ουκ ολίγους ποδηλατόδρομους. Ε ένας τύπος έχει "κατεβεί" στο δρόμο, είναι μέσα στη μέση (ούτε καν δεξιά) και ρεμβάζει. Έκανε στην άκρη μόνο όταν έφτασα πίσω του και του τράβηξα στα αυτιά την αεροκόρνα του φορτηγού :evil:

Εχθές ένας, μου πετάχτηκε από το STOP και μου ζήτησε τα ρέστα όταν το απένειμα το παράσημο της ανοιχτής παλάμης. Άλλαξε γνώμη όμως μόλις βγήκα από το αυτοκίνητο. :biggrin:

vamvakoolas
18-07-12, 15:36
Απλά τα πράγματα μάγκες. Είναι γενικότερο θέμα έλλειψης ποδηλατικής κουλτούρας και έλλειψης παιδείας. Βρέθηκα στη Σαλλλονίκη :p τέλος Φλεβάρη-αρχές Μάρτη. Πολύ σωστά στην παραλία έχει μπει λωρίδα ειδικά για τα ποδήλατα. Ξέρετε που τη γράφουν όμως οι περισσότεροι πεζοί. Λόγω καταστάσεων το ποδήλατο μπήκε για τα καλά στην καθημερινότητά των πολιτών, ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις, δυστυχώς όμως δεν αντιμετωπίζεται με τον απαιτούμενο σεβασμό. Είπαμε έλλειψη παιδείας...


που να δεις το κορυφαιο: σε σταδιο με ταρταν (Δημοτικο) ενω εκανα προπονηση στιβο (και ημουν σουρα οπως λεμε απο τη κοπωση) ξαφνικα βλεπω στη λωριδα μου μανα με καροτσι!!!
Στο ιδιο σταδιο αθλητες κανουν ζικ ζακ με παπουδες που περπατανε και βολταρουν:twisted::twisted:

Ο δημος ευαισθητοποιηθηκε και κολλησε ενα χαρτι Α4 με την απαγορευση:rofl::rofl::rofl:

Τι να πεις...



Υ.Γ:Θελω εναν απο αυτους τους ποδηλατες/σες που κανουν τους μαγκες ειτε χωρις κρανος ειτε αναποδα σε δρομους ειτε στο μετρο να τους παρω μαζι μου σε καμμια προπονηση χρονομετρου (45->65 χλμ/ωρα). :evil:

nm96027
18-07-12, 15:50
ηθελα να το γραψω αλλα με προλαβε ο ΟΑΣΑ (πιο κατω ανακοινωση). Το θεμα ποδηλατης/μετρο στη χωρα μας αν και στην αρχη (3μηνο) ολα ηταν υποδειγματικα πλεον ειναι #@$λο και ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ειμαι ποδηλατης και εξηγουμαι:
-ποδηλατες χρησιμοποιουν ασανσερ!
-ποδηλατες μπαινουν χυμα στα μεσαια βαγονια
-ποδηλατες δε σεβονται οχι μονο αλλους ποδηλατες αλλα και το κοινο εντος βαγονιου
-ποδηλατες παντα με τσαμπουκα (ακομα και αν εχουν δικιο)
-η μεταφορα των ποδηλατων με τις κυλ΄σκαλες ειναι must

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 φορες το μετρο με το ποδηλατο και μαλιστα και τις 2 ηταν επειδη επρεπε να παω σε μια παρουσιαση (marketing) που ηταν κλειστο το κεντρο. Και τις 2 φορες χρησιμοποιησα σκαλες και μαλιστα
-τη μια κατεβηκα με μια ηλικιωμενη ποδηλατισσα και αυτη κατεβηκε με κυλ σκαλες και μαλιστα της εκαναν συστασεις και αυτη...κατηγορουσε εμενα(δε ξερω γιατι!)
-την αλλη με κοιταζαν σα ζομπι οταν ανεβαινα τις σκαλες με το ποδηλατο και μαλιστα ενας ανδρας με χειροκροτησε και φωναζε μπραβο!

:down:Ντροπη...

http://www.econews.gr/2012/07/17/podilato-mesa-metafora/

Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει εμείς να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

Εγώ πλέον κάνω παρατηρήσεις σε όσους τα κάνουν όλα αυτά. Αυτό που με κάνει και τρελαίνομαι είναι αυτοί που κάνουν ποδήλατο στην αποβάθρα...

megahead13
18-07-12, 15:55
που να δεις το κορυφαιο: σε σταδιο με ταρταν (Δημοτικο) ενω εκανα προπονηση στιβο (και ημουν σουρα οπως λεμε απο τη κοπωση) ξαφνικα βλεπω στη λωριδα μου μανα με καροτσι!!!
Στο ιδιο σταδιο αθλητες κανουν ζικ ζακ με παπουδες που περπατανε και βολταρουν:twisted::twisted:

Ο δημος ευαισθητοποιηθηκε και κολλησε ενα χαρτι Α4 με την απαγορευση:rofl::rofl::rofl:

Τι να πεις...



Υ.Γ:Θελω εναν απο αυτους τους ποδηλατες/σες που κανουν τους μαγκες ειτε χωρις κρανος ειτε αναποδα σε δρομους ειτε στο μετρο να τους παρω μαζι μου σε καμμια προπονηση χρονομετρου (45->65 χλμ/ωρα). :evil:
Ότι να 'ναι...


Σε αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει εμείς να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.

Εγώ πλέον κάνω παρατηρήσεις σε όσους τα κάνουν όλα αυτά. Αυτό που με κάνει και τρελαίνομαι είναι αυτοί που κάνουν ποδήλατο στην αποβάθρα...
Ολόσωστος!! :oneup: :oneup: :oneup: Η ανοχή είναι ότι χειρότερο.

Νikosanagn
18-07-12, 16:27
Παιδιά εγώ έχω χρησιμοποιήσει το ποδήλατο στο Μετρό καμια δεκαριά φορές, ούτε μια φορά δεν σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ασανασέρ η κοιλιώμενες σκάλες, μερικές φορές ανθρωποι μου ελεγαν να παω με κοιλιώμενες για να μην κουβαλάω το ποδήλατο με τα χέρια στις σκάλες, εννοείται πως ποτέ δεν το έκανα, είναι επικίνδυνο και γαιδουριά, αν κάποιοι συμπολίτες μας δεν μπορούν να καταλάβουν τα αυτονόητα κι εγώ ντέπομαι... Επίσης αρκετές φορές δεν έχω μπει σε συρμό, περιμένοντας τον επόμενο για να μην στριμώξω κανέναν, το οτι δεν σέβονται οτι εστω και αυτό το μικρό μέρος ειναι για ποδηλάτες δεν πάει να πει οτι θα κάνω την γαιδουριά πάνω στην γαιδουριά.

Πάντως όσα αναφέρει ο Κωστής παραπάνω ουδέποτε τα έχω δει, πολύ πιθανό να έτυχε, σίγουρα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα άλλα θέλω να πιστεύω οτι ειναι εξαιρέσεις στον κανόνα.


Θυμίστε μου κάτι, το μετρό δεν επιτρέπεται και στο πρώτο βαγόνι του Μετρό;

vamvakoolas
18-07-12, 17:10
Ότι να 'ναι...


Ολόσωστος!! :oneup: :oneup: :oneup: Η ανοχή είναι ότι χειρότερο.

δεν ειναι οτι ναναι ..

Θελω να τονισω τον ωχαδελφισμο που υπαρχει στην Ελλαδα σε ολους τους τομεις.

Τι να σχολιασω οταν βλεπω σε λεωφορειοδρομο ανηφορικο, ποδηλατη να ειναι στη μεση της λωριδας και να πηγαινει "τρενακι" 3 λεωφορεια? δηλαδη οι επιβατες σε τι φταινε?



Εγω προσωπικα δεν αναλαμβανω καμμια δραση ουτε σχολιαζω τιποτα αν βλεπω ποδηλατες. Μου θυμιζει το ολο σκηνικο το freeday που καποια στιγμη θελαν να συμμετασχουν αθλητες με σκοπο να βοηθησουν να συμβουλεψουν κοκ και τελικα...ειδαν οτι ειδαν και δε ξαναπατησε κανεις;)

raspoutiv
18-07-12, 17:16
vamvakoola καλώς να κοιτάμε τα του οίκου μας, αλλά στο θέμα γαϊδουριά τα πρωτεία δεν ανήκουν στους ποδηλάτες

αυτοί που εγώ ξέρω πάντως, είναι όλοι επιφυλακτικοί στο δρόμο και καθόλου προκλητικοί.

το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει στα ΜΜΜ είναι τα νέα λεωφορεία να έχουν την πρόβλεψη και για μεταφορά ποδηλάτων, όπως έχουν για αναπηρικά αμαξίδια

nm96027
18-07-12, 17:17
Είμαι κάθετος σε αυτό: πρέπει να μιλάμε, πρέπει να υπερασπιζόμαστε τα δικά μας δικαιώματα. Ο τύπος που κάνει ποδήλατο στην αποβάθρα θα καταστρατηγήσει μελλοντικά το δικό μου δικαίωμα να βάζω το ποδήλατο στο μετρό, όταν πλέον η πολιτεία αποφασίσει πως δεν μπορεί να επιτρέπει τέτοιες ανεύθυνες συμπεριφορές και πως το ποδήλατο πλέον απαγορεύεται.

Άρα πρέπει να εμπλακώ.

raspoutiv
18-07-12, 17:22
μαζί σου

megahead13
18-07-12, 17:32
δεν ειναι οτι ναναι ..

Θελω να τονισω τον ωχαδελφισμο που υπαρχει στην Ελλαδα σε ολους τους τομεις.

Τι να σχολιασω οταν βλεπω σε λεωφορειοδρομο ανηφορικο, ποδηλατη να ειναι στη μεση της λωριδας και να πηγαινει "τρενακι" 3 λεωφορεια? δηλαδη οι επιβατες σε τι φταινε?
Και πού διαφωνούμε στα παραπάνω;; :what:


Εγω προσωπικα δεν αναλαμβανω καμμια δραση ουτε σχολιαζω τιποτα αν βλεπω ποδηλατες. Μου θυμιζει το ολο σκηνικο το freeday που καποια στιγμη θελαν να συμμετασχουν αθλητες με σκοπο να βοηθησουν να συμβουλεψουν κοκ και τελικα...ειδαν οτι ειδαν και δε ξαναπατησε κανεις;)
Να με συγχωρείς, εδώ όμως διαφωνώ. Μεταξύ άλλων είναι και η ανοχή μας και το «δε μιλάω (για να μη μπλέξω, γιατί χέστηκα, κτλ)» που φταίει για πολλά από τα στραβά της Ελληνικής κοινωνίας. Όσοι καταλαβαίνουν 2 πράγματα παραπάνω μπορούν να μιλήσουν τουλάχιστον στους πιο πιτσιρικάδες ώστε να μη γίνουν βόδια σαν τους γονείς τους και σαν τη γενιά τη δικιά μας (των 25-30+).

- - - Updated - - -


Είμαι κάθετος σε αυτό: πρέπει να μιλάμε, πρέπει να υπερασπιζόμαστε τα δικά μας δικαιώματα. Ο τύπος που κάνει ποδήλατο στην αποβάθρα θα καταστρατηγήσει μελλοντικά το δικό μου δικαίωμα να βάζω το ποδήλατο στο μετρό, όταν πλέον η πολιτεία αποφασίσει πως δεν μπορεί να επιτρέπει τέτοιες ανεύθυνες συμπεριφορές και πως το ποδήλατο πλέον απαγορεύεται.

Άρα πρέπει να εμπλακώ.
Όχι μόνο αυτό. Αν θέλουμε να βελτιωθούμε και να φτιάξουμε 2-3 στραβά της καθημερινότητάς μας πρέπει να μιλάμε και να κάνουμε παρατήρηση (με ωραίο πάντα τρόπο και όχι τον κλασσικό ελληναράδικο) σε όσους κάνουν τη βλακεία τους. Ξαναλέω κυρίως στους πιτσιρικάδες που είναι πιο εύκολο να καταλάβουν, μη γίνουν τα παιδάκια σαν τα μούτρα μας.

Πάντως, σε ένα παρόμοιο θέμα, εντύπωση μου έκανε την τελευταία φορά που κατέβηκα Ελλάδα και χρησιμοποίησα το μετρό (πριν κάνα μήνα δηλαδή) ότι όλοι καθόντουσαν στη δεξιά μεριά των κυλιόμενων. Παλιά ούτε αυτό το αυτονόητο δεν κάναμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.