PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
18-07-12, 23:29
θα αναφερω παλι καποια ατυχεστατα περιστατικα απο τη σημερινη μου βολτουλα (καλα προπονηση ηταν αλλα λεμε:p).

Σε δρομο διπλης κατευθυνσης με διαζωμα με φυτα να χωριζει τα 2 ρευματα ποδηλατης ερχοταν αναποδα!! Το αστειο ειναι οτι στο ρευμα του ηταν αδειο!!Οταν φωναζαμε απλως γελαγε:whistle::whistle::whistle:

Στον Υμμητο λογω ανεμων απαγορευοταν καθε οχημα και ποδηλατης, μαντεψτε ποιος εκανε φασαρια?ποδηλατης!!

Το επισης αστειο ειναι οτι συχνα κλεινουν το βουνο για τον ιδιο λογο καλοκαιρι και οτι το κανουν οι ανθρωποι για την ασφαλεια...


Το περιεργο ειναι οτι οι νεοι σε ηλικια ως μεσηλικες (30-35) οταν τους εξηγησεις κατι με επιχειρηματα πανω στη ποδηλασια (κρανος φωτα κοκ) κατα μεγαλο ποσοστο θα σε ακουσουν. Το προβλημα ειναι τοσο οι "καγκουρες" οσο και τα στραβοξυλα μεγαλα σε ηλικια...

Και να περασω ενα επιπεδο και να σχολιασω τη μεγαλη κοτσανα στη χωρα μας που λεγεται ποδηλατοδρομος. Εδω περυσι αν θυμαμαι ειχα γραψει οτι με ειχε καλεσει δημος να δοκιμασω εναν τετοιο και τους ειπα οτι ....πηγα να σκοτωθω και τελικα βγηκα απο εκει για να μη σκοτωθω. Φετος εμαθα οτι επισης προωθειται κυριως στο δημο Αθηναιων...Δε μπορουν να μαθουν απο εξωτερικο (π.χ Λονδινο που επικρατει παρομοιο χαος με το κυκλοφοριακο) οτι η μονη βιωσιμη λυση ειναι η κοινη χρηση ποδηλατων με λεωφορεια στις ειδικες λωριδες?:hmm::hmm:
Αλλο Αθηνα, αλλο Τρικαλα και αλλο Αμστερνταμ...

ΥΓ: Η μετακινηση ποδηλατων με λεωφορεια ξεκινα σιγα σιγα απο Θεσ/κη. Ακουσα στην αρχη γιναν μερικα περιστατικα (απο οδηγους που δεν ειχαν ενημερωθει) αλλα αρχιζει και δουλευει-πιλοτικα- αλλα να μου πεις ετσι δεν εγινε και με το μετρο? ολα τελεια στην αρχη

ipo
19-07-12, 02:00
Είμαι κάθετος σε αυτό: πρέπει να μιλάμε, πρέπει να υπερασπιζόμαστε τα δικά μας δικαιώματα. Ο τύπος που κάνει ποδήλατο στην αποβάθρα θα καταστρατηγήσει μελλοντικά το δικό μου δικαίωμα να βάζω το ποδήλατο στο μετρό, όταν πλέον η πολιτεία αποφασίσει πως δεν μπορεί να επιτρέπει τέτοιες ανεύθυνες συμπεριφορές και πως το ποδήλατο πλέον απαγορεύεται.

Άρα πρέπει να εμπλακώ.
Συμφωνούμε. Μάλιστα όχι μόνο στο θέμα της ποδηλασίας, αλλά γενικότερα στην εμπλοκή που οφείλει να έχει ένας πολίτης ως προς τη συμπεριφορά άλλων στην κοινωνία. Τέτοιο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης έχουν έντονο οι Ελβετοί.

- - - Updated - - -


Το θεμα ποδηλατης/μετρο στη χωρα μας αν και στην αρχη (3μηνο) ολα ηταν υποδειγματικα πλεον ειναι #@$λο και ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ειμαι ποδηλατης και εξηγουμαι:
-ποδηλατες χρησιμοποιουν ασανσερ!
...
Κι όμως επιτρέπεται. Εννοείται βέβαια ότι οι ποδηλατες πρέπει να παραχωρούν προτεραιότητα σε όσους το έχουν ανάγκη (ηλικιωμένους, ΑΜΕΑ, ασθενείς).


Η μεταφορά των ποδηλάτων των επιβαινόντων στους συρμούς ειδικά στους σταθμούς του μετρό και του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου, γίνεται είτε πεζή είτε με τη χρήση των ανελκυστήρων.
ΣΤΑ.ΣΥ. (http://www.amel.gr/index.php?id=90&L=0&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=176&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=789a50cc3f085db49eb7b7a8ea44f124)

BlindG
19-07-12, 02:27
Oκ. Καλή η "πάσα" από τον vamvakoola :p

Ήθελα εδώ και μέρες να σας εκθέσω τον προβληματισμό μου.

Για αρχη να ξεκαθαρίσω οτι δεν μέμφομαι κανέναν. Ίσα ίσα, σέβομαι ιδιαιτέρως την θέλησή σας για άσκηση και τα παράπλευρα ωφέλη που έχει η ομαδική ποδηλασία.


Πριν δύο Παρασκευές, βρέθηκα στην παραλιακή με κατεύθυνση προς Βάρκιζα μετά τη 1 τα ξημερώματα.
Κάποια στιγμή πριν τη Γλυφάδα βλέπω ένα τσούρμο ποδηλάτες, στα δεξιά του δρόμου, όλοι (ή σχεδόν όλοι) με γιλέκα ή ανοιχτόχρωμες μπλούζες, φωτάκια... Τα πάντα. Τυπικότατοι σε όλα τους και μπράβο τους.
Μετά τη γλυφάδα, συνάντησα δεύτερο τσούρμο. Πάλι δεξιά, πάλι με σωστά ρούχα, πάλι με φωτάκια.... Πάλι τυπικότατοι...
Λίγο πριν τα λιμανάκια, τρίτο τσούρμο, ίδιας "ποιότητας".

Και εδώ ξεκινάει ο προβληματισμός.

Οι ποδηλάτες ήταν σε όλα άψογοι.
ΟΜΩΣ. Ποδηλατούσαν αργά τη νύχτα, σε δρόμο με ελλειπέστατο φωτισμό (ειδικά μετά τη Γλυφάδα), με αραιά-πλέον- φανάρια που συνεπάγεται μεγαλύτερες ταχύτητες και που -τελικά- ενδέχεται (τρόμερά μεγάλες πιθανότητες, όχι απλά ενδέχεται) να κυκλοφορούν και μεθυσμένοι.

Δεν τολμώ να σκεφτώ τις πιθανότητες.
Και το πρόβλημα εδώ δεν είναι πλέον να καταδείξουμε ευθύνες στον οδηγό, στο σύστημα, στο κράτος κτλ κτλ κτλ. Το πρόβλημα εδώ είναι τα πιθανά θύματα.

Και θυμίζω: Μιλάω για υπεύθυνους ποδηλάτες που κάνουν οτι είναι δυνατό -και πρέπον- για να ποδηλατούν σωστά.


Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Απλά την ευχή μου να μην έχουμε ατυχήματα.



Α. Σαν υστερόγραφο, επιστρέφοντας από τη βόλτα, είδα έναν μοτοσυκλετιστή αστυνομικό (ΔΙΑΣ?) που είχε σταματήσει ένα τσούρμο από ποδηλάτες στα δεξιά... Δεν ξέρω γιατί το έκανε...

Νikosanagn
19-07-12, 02:55
Τυφλέ γενικά εκει προς τα λιμανάκια είναι πάρα πολύ επικίνδυνα, και μαζεύει πολλούς ποδηλάτες σίγουρα κάτι θα πρέπει να γίνει.

Και ειδικά τώρα αν μου λες οτι ήταν και μετά τη μια τι να πω, πολύ επικίνδυνο εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.

Γενικά πάντων οι οδηγοί όσο και αν ακουγεται περίεργο προσέχουν τους ποδηλάτες, ή τουλάχιστον αυτό εχω αποκομίσει εγώ, υπάρχουν σίγουρα και εξαιρέσεις αλλά η πλειοψηφία προσέχει, κάθεται πίσω απο το ποδήλατο εκει που δεν χωράει να προσπεράσει και καμιά φορά ενώ κανεις σήμα στον οδηγό να περάσει απο φόβο μήπως δεν υπολογίσει καλά την απόσταση περιμένει μέχρι να βρει αρκετό χώρο ωστε να περάσει, εμένα πάντως μου έχει τύχει πολλές φορές.

vamvakoolas
19-07-12, 11:02
ipo πραγματικα δε το ηξερα:respekt: (αν και ο ποδηλατης μπηκε με κοσμο)

Στραβε/τυφλε και εγω μαζι σου αλλα ευτηχως πλεον στη χωρα μας εχει περασει στο μεσο οδηγο οτι πλεον κυκλοφορουν και ποδηλατα στους δρομους (οχι στα πεζοδρομια οπως παλια)...

Εδω σε προηγμενες χωρες π.χ Ιταλια γινονται ατυχηματα οπως περυσι τετοιο καιρο που ενας "θερισε" ενα ολοκληρο γκρουπ ποδηλατων!!


Στο αλλο ζητημα (φρυντευ) να τονισω ενα γεγονος που πρεπει να προβληματισει:

απο τη μια ειναι βολτα που ο καθενας αναλαμβανει τις ευθηνες του (οπως λεγεται) απο την αλλη υπαρχουν συγκεκριμενα ατομα που ελεγχουν κυκλοφορια, εχουν ενδοεπικοινωνια, καθοριζουν διαδρομη κοκ. Αυτο νομικα (σε περιπτωση τροχαιου)δε ξερω αν ειναι ορθο παντως υπαρχει θεμα αποσο ξερω με τροχαια και αστυνομια (και μαλιστα φημολογειται οτι δεν αναλαμβανει καποιος την ευθηνη της βολτας γιατι "ξερει" και τις ευθηνες και υποχρεωσεις απεναντι στο νομο που ..τον συνοδευουν)

Mouse Potato
19-07-12, 13:01
Στο αλλο ζητημα (φρυντευ) να τονισω ενα γεγονος που πρεπει να προβληματισει:

απο τη μια ειναι βολτα που ο καθενας αναλαμβανει τις ευθηνες του (οπως λεγεται) απο την αλλη υπαρχουν συγκεκριμενα ατομα που ελεγχουν κυκλοφορια, εχουν ενδοεπικοινωνια, καθοριζουν διαδρομη κοκ. Αυτο νομικα (σε περιπτωση τροχαιου)δε ξερω αν ειναι ορθο παντως υπαρχει θεμα αποσο ξερω με τροχαια και αστυνομια (και μαλιστα φημολογειται οτι δεν αναλαμβανει καποιος την ευθηνη της βολτας γιατι "ξερει" και τις ευθηνες και υποχρεωσεις απεναντι στο νομο που ..τον συνοδευουν)

Προφανώς και ο νόμος είναι ξεκάθαρος για τις παρανομίες που γίνονται συνεχώς στο freeday. Βεβαίως και αντιλαμβάνομαι πως τόσες χιλιάδες ποδήλατα θέλουν ειδικό χειρισμό (κλείσιμο κάθετων οδών, παραβιάσεις κόκκινου σηματοδότη κλπ) ώστε να παραμείνουν μια ενιαία μάζα, αλλά αυτό που γίνεται κάθε Παρασκευή είναι το λιγότερο ενοχλητικό για τους οδηγούς άλλων οχημάτων. Εάν έχω δουλειά ή θέλω να βολτάρω την Παρασκευή το βράδυ με το αυτοκίνητο, μπαίνω πάντα στο internet να δω προς τα που θα πάει το freeday ώστε να μην τους πετύχω στον δρόμο.

raspoutiv
19-07-12, 13:02
παιδιά, ίσως να χρειάζονται επιμορφώσεις οδικής συμπεριφοράς οι νέοι ποδηλάτες, που πλέον είναι πλεοψηφία

όσοι έχουν χρόνια στο πετάλι, λάθη σε θέματα ασφαλείας, αλλά πρωτίστως συμπεριφοράς δεν είχαν

με τη ραγδαία αύξηση των ποδηλατών, ίσως να πρέπει να βγάζουμε τελικά και δίπλωμα

vamvakoolas
19-07-12, 13:31
ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι παρακώλυση συγκοινωνιών...

Εδω για καθε πορεια/αγωνα/εκδηλωση πρεπει να ειδοποιεις αστυνομια για να εισαι νομιμος (ωστε οι ανθρωποι να κλεισουν δρομους και να κατευθύνουν κυκλοφορια)

Εχω δει σε φρυντευ ενα παλικαρι να μεταφερει ηλικιωμενο (λιποθυμο) σε νοσοκομειο με το ιχ και να μη τον αφηνουν αλλα να το χλευαζουν και να γελανε και να του λενε μηνε πισω στην ουρα...

Υ.Γ:Και εγω πλεον καθε παρασκευη για το φοβο των Ιουδαιων ριχνω μια ματια που θα πανε...:p

nEC
19-07-12, 15:52
ηθελα να το γραψω αλλα με προλαβε ο ΟΑΣΑ (πιο κατω ανακοινωση). Το θεμα ποδηλατης/μετρο στη χωρα μας αν και στην αρχη (3μηνο) ολα ηταν υποδειγματικα πλεον ειναι #@$λο και ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ειμαι ποδηλατης και εξηγουμαι:
-ποδηλατες χρησιμοποιουν ασανσερ!
-ποδηλατες μπαινουν χυμα στα μεσαια βαγονια
-ποδηλατες δε σεβονται οχι μονο αλλους ποδηλατες αλλα και το κοινο εντος βαγονιου
-ποδηλατες παντα με τσαμπουκα (ακομα και αν εχουν δικιο)
-η μεταφορα των ποδηλατων με τις κυλ΄σκαλες ειναι must

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 φορες το μετρο με το ποδηλατο και μαλιστα και τις 2 ηταν επειδη επρεπε να παω σε μια παρουσιαση (marketing) που ηταν κλειστο το κεντρο. Και τις 2 φορες χρησιμοποιησα σκαλες και μαλιστα
-τη μια κατεβηκα με μια ηλικιωμενη ποδηλατισσα και αυτη κατεβηκε με κυλ σκαλες και μαλιστα της εκαναν συστασεις και αυτη...κατηγορουσε εμενα(δε ξερω γιατι!)
-την αλλη με κοιταζαν σα ζομπι οταν ανεβαινα τις σκαλες με το ποδηλατο και μαλιστα ενας ανδρας με χειροκροτησε και φωναζε μπραβο!

:down:Ντροπη...

http://www.econews.gr/2012/07/17/podilato-mesa-metafora/


το ασανσέρ επιτρέπεται για την μεταφορά ποδηλάτων και είναι μονόδρομος για υπερυπογειους σταθμους.

http://www.amel.gr/index.php?id=90&L=0&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=176&tx_ttnews[backPid]=2&cHash=789a50cc3f085db49eb7b7a8ea44f124

BlindG
20-07-12, 16:05
Στραβε/τυφλε και εγω μαζι σου αλλα ευτηχως πλεον στη χωρα μας εχει περασει στο μεσο οδηγο οτι πλεον κυκλοφορουν και ποδηλατα στους δρομους (οχι στα πεζοδρομια οπως παλια)...

Αυτό ισχύει τη μέρα που είμαστε "εντάξει" κτλ κτλ.
Το βράδυ που αρχίζει να ρέει το αλκοόλ, ο φωτισμός χωλαίνει και οι στροφές είναι "τυφλές", τα παραπάνω είναι απλά ευχολόγια και πλέον υπόκεινται σε έναν πιο σκληρό νόμο των πιθανοτήτων :(

vamvakoolas
24-07-12, 11:52
εκανα το εξης πειραμα:

πηρα μετρο με βαλιτσες και πηγαινα αεροδορμιο. Περιμενα το συρμο στο πρωτο βαγονι. Καπακι ερχεται παιδι με BMX κοντα μου.:down:Ακολουθει διαλογος

-Δεν επιτρεπεται η επιβηβαση στο πρωτο συρμο μονο στο τελευταιο
-εμενα μου ειπαν να μπω
-ποιος
-απο πανω ο υπευθηνος, εχω δει και αλλους
-Ο κανονισμος λεει ομως πισω!
-.....

εμεινε εκει και περιμενε. Φτανει ο συρμος (για αεροδρομιο) γεματος. Το παιδι δε χωραγε.:oops:Το αστειο ειναι οτι μεσα ειχε αλλα 3 ΒΜΧ!!:down::down:

Να τρελενεσαι:worthy:

Παω Βελγιο. Παω να κανω το μαγκα (οπως το παιδι με ΒΜΧ). Τι εγινε?
Περιμεναν ολοι οι επιβατες να αλλαξω θεση (να παω πισω) και ο μηχανοδηγος εβγαλε ανακοινωση (ξεφτιλιζοντας με) οτι ειμαι υπευθηνος για τη καθυστερηση:oneup: (το ειχα κανει και πιο παλια, τεσταρα τα αντανακλαστικα:p:p)

raspoutiv
24-07-12, 12:11
Παω Βελγιο. Παω να κανω το μαγκα (οπως το παιδι με ΒΜΧ). Τι εγινε?
Περιμεναν ολοι οι επιβατες να αλλαξω θεση (να παω πισω) και ο μηχανοδηγος εβγαλε ανακοινωση (ξεφτιλιζοντας με) οτι ειμαι υπευθηνος για τη καθυστερηση:oneup: (το ειχα κανει και πιο παλια, τεσταρα τα αντανακλαστικα:p:p)

:lol:
αυτό θα μπορούσε να ναι ρεπορτάζ του Top Gear (για ποδήλατα)

leros2004
27-07-12, 10:29
Σήμερα είναι το τελευταίο για το καλοκαίρι και μεγαλύτερο Freeday της χρονιάς ..

http://www.facebook.com/events/328548417235148/

Όσοι πιστοί προσέλεθετε

leros2004
30-07-12, 12:32
Η βολτούλα της Παρασκευής ....

http://www.endomondo.com/workouts/jF2fWEP4d5c

http://www.endomondo.com/workouts/v_heGnBw1gA

Giorgos18
05-09-12, 01:35
Το Αγκιστρι με trekking το φερνεις βολτα ή θα μου μεινει στα χερια σε κανα χωματοδρομο?

Φανερός Πράκτωρ
17-09-12, 18:49
Χάρηκα που αυτές τις μέρες που είμαι Αθήνα είδα πολλά ποδήλατα στο δρόμο! Βέβαια ενώ με χαροποιεί να βλέπω ποδηλάτες στο δρόμο έχω πολλές αμφιβολίες για την ασφάλειά τους όταν τους βλέπω να κυκλοφορούν σε μεγάλες/γρήγορες λεωφόρους (π.χ. Βουλιαγμένης) ή επικίνδυνα μέρη (λιμανάκια).

raspoutiv
17-09-12, 19:05
Χάρηκα που αυτές τις μέρες που είμαι Αθήνα είδα πολλά ποδήλατα στο δρόμο! Βέβαια ενώ με χαροποιεί να βλέπω ποδηλάτες στο δρόμο έχω πολλές αμφιβολίες για την ασφάλειά τους όταν τους βλέπω να κυκλοφορούν σε μεγάλες/γρήγορες λεωφόρους (π.χ. Βουλιαγμένης) ή επικίνδυνα μέρη (λιμανάκια).

με τις πρώτες βροχές τους θέλω :p

leros2004
17-09-12, 20:36
Τι να μας κάνουν οι βροχές :p

Η πρεμιέρα της προηγούμενης Παρασκευής: http://www.endomondo.com/workouts/lcy7TQaCPzc

Η διαδρομή της τελευταίας Παρασκευής: http://www.endomondo.com/workouts/p3ByJg7ZR-g

http://www.endomondo.com/workouts/mTeJO-AXTWE

vamvakoolas
25-09-12, 13:32
Παιδια μετα απο πολλα χρονια ειχα το 1ο μου ατυχημα Ελλαδα και συγκεκριμμενα Αθηνα..:oops::oops::sorry:

Στα πλαισια της εβδομαδας χωρις ΙΧ το σαββατο (που εκλεισε και η πανεπιστημιου) ειχε και brevet (κατι μεταξυ αγωνα και freeday με αγωνιστικα ποδηλατα) που τερματιζε Θησειο...

Για να μη πολυλογω απεναντι απο το καλλιμαρμαρο που αρχιζει να κατηφοριζει ενας οδηγος με εκλεισε με αποτελεσμα η ροδα μου να σφηνωθει στις ραγες του τραμ (ακριβως στη στροφη για ζαππειο). Εκεινη τη στιγμη πήγαινα με 35 χλμ/ωρα με αποτελεσμα
-μικροζημιες στο ποδηλατο (περιπου 60 ευρ)
-βαθουλωμα στο κρανος (ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ)
-εγκαυμα στο χερι (συρθηκα στην ασφαλτο)

αν και οδηγουσα αγωνιστικο ποδηλατο (κουρσα) αν δεν εκανα τοσα χρονια ΜΤΒ θα ωστε να ξερω να πεφτω...θα σας ειχα αφησει. Οποτε ΜΤΒ για να γλιτωνουμε πτωσεις:p
(ο οδηγος περαν του σοκ σταματησε ενδιαφερθηκε και νομιζε οτι στη καλυτερη θα την ειχα γλιτωσει με σπασμενο χερι/ποδι, οταν με ειδε να συνεχιζω επαθε 2ο σοκ)

Υ.Γ: Τελικα πολυ @#$@$ες οι διοργανωτες μιας και αποτι εμαθα και αλλοι ποδηλατες ειχαν ατυχηματα στο κεντρο και μαλιστα ενας συγκουστηκε με τουριστρια στο μουσειο της ακροπολης:evil::evil::down: φαντασου δηλαδη να κανεις 200+ χλμ (ολο το γυρο της αττικης)και στα τελευταια μετρα να ρισκαρεις τη ζωη σου:whistle:

raspoutiv
25-09-12, 13:44
κλασσικά το πιο επικίνδυνο είναι να ποδηλατείς μέσα γκρουπ. όλο και κάποιος δε θα προσέξει, θα φρενάρει απότομα, θα κόψει άγαρμπα, θα παει να περάσει σφήνα, και θα γίνει η ζημιά.

καλά που δεν έπαθες τίποτα σοβαρό
αλλά ρε αθεόφοβε, με στραπατσαρισμένο ποδήλατο και γδαρμένος, πήγες να συνεχίσεις την κούρσα; :D
τι ζημιά έπαθε το κουρσάκι; ζάντα φαντάζομαι και τι άλλο;

leros2004
25-09-12, 15:03
Το '''επεισοδιακό'' freeday της Παρασκευής: http://www.endomondo.com/workouts/g5jTXIpz644

Η επιστροφή με πολλές όμως παρακάμψεις απο την πορεία του Freeday ...

Νikosanagn
25-09-12, 15:24
Για να μη πολυλογω απεναντι απο το καλλιμαρμαρο που αρχιζει να κατηφοριζει ενας οδηγος με εκλεισε με αποτελεσμα η ροδα μου να σφηνωθει στις ραγες του τραμ (ακριβως στη στροφη για ζαππειο). Εκεινη τη στιγμη πήγαινα με 35 χλμ/ωρα με αποτελεσμα
-μικροζημιες στο ποδηλατο (περιπου 60 ευρ)
-βαθουλωμα στο κρανος (ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ)
-εγκαυμα στο χερι (συρθηκα στην ασφαλτο)


Aκριβώς στο ίδιο σημείο σε ένα freeday κάνει ένας "Προσοχή στις ΡΑΓΕΣ" και εκέινη την ώρα ακριβως μπροστά μου τρώει μια τουμπα η μπροστινή, πολύ άσχημη, φόραγε και κράνος και χτύπησε στο σαγόνι :( πρέπει να πόνεσε πάρα πολύ αν και σηκώθηκε, οχι εχουν χτυπήσει με το σαγόνι ή στο σαγόνι, καταλαβαίνουν γιατί το λέω...

Οπότε προσοχή και πάλι προσοχή, Κωστή ελπίζω να σου έμεινε και καμία σέξυ ουλή :p

Περαστικά και προσοχή.

Λέρε γιατι επεισοδιακό το τελευταίο freeday?

sdikr
25-09-12, 15:44
Aκριβώς στο ίδιο σημείο σε ένα freeday κάνει ένας "Προσοχή στις ΡΑΓΕΣ" και εκέινη την ώρα ακριβως μπροστά μου τρώει μια τουμπα η μπροστινή, πολύ άσχημη, φόραγε και κράνος και χτύπησε στο σαγόνι :( πρέπει να πόνεσε πάρα πολύ αν και σηκώθηκε, οχι εχουν χτυπήσει με το σαγόνι ή στο σαγόνι, καταλαβαίνουν γιατί το λέω...

Οπότε προσοχή και πάλι προσοχή, Κωστή ελπίζω να σου έμεινε και καμία σέξυ ουλή :p

Περαστικά και προσοχή.

Λέρε γιατι επεισοδιακό το τελευταίο freeday?

Ασε το έχω δοκιμάσει σε μηχανάκι, να φόρας κράνη, μπουφάν, προστασίες και να πέφτεις και να σκάς με το σαγόνι ouch

leros2004
25-09-12, 15:59
Aκριβώς στο ίδιο σημείο σε ένα freeday κάνει ένας "Προσοχή στις ΡΑΓΕΣ" και εκέινη την ώρα ακριβως μπροστά μου τρώει μια τουμπα η μπροστινή, πολύ άσχημη, φόραγε και κράνος και χτύπησε στο σαγόνι :( πρέπει να πόνεσε πάρα πολύ αν και σηκώθηκε, οχι εχουν χτυπήσει με το σαγόνι ή στο σαγόνι, καταλαβαίνουν γιατί το λέω...

Οπότε προσοχή και πάλι προσοχή, Κωστή ελπίζω να σου έμεινε και καμία σέξυ ουλή :p

Περαστικά και προσοχή.

Λέρε γιατι επεισοδιακό το τελευταίο freeday?


Τιποτα το ανησυχητικό έπεσε μια ''busa'' πάνω σε 2 ποδηλατες με καμιά 100αρια χιλιόμετρα .... :oops:

Νikosanagn
25-09-12, 16:06
Σοβαρά μιλάς; Είναι εντάξει οι άνθρωποι; Πως έγινε;

Μίλα μωρεεεεεε :p

blade_
25-09-12, 16:19
Παιδια μετα απο πολλα χρονια ειχα το 1ο μου ατυχημα Ελλαδα και συγκεκριμμενα Αθηνα..:oops::oops::sorry:

Στα πλαισια της εβδομαδας χωρις ΙΧ το σαββατο (που εκλεισε και η πανεπιστημιου) ειχε και brevet (κατι μεταξυ αγωνα και freeday με αγωνιστικα ποδηλατα) που τερματιζε Θησειο...

Για να μη πολυλογω απεναντι απο το καλλιμαρμαρο που αρχιζει να κατηφοριζει ενας οδηγος με εκλεισε με αποτελεσμα η ροδα μου να σφηνωθει στις ραγες του τραμ (ακριβως στη στροφη για ζαππειο). Εκεινη τη στιγμη πήγαινα με 35 χλμ/ωρα με αποτελεσμα
-μικροζημιες στο ποδηλατο (περιπου 60 ευρ)
-βαθουλωμα στο κρανος (ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ)
-εγκαυμα στο χερι (συρθηκα στην ασφαλτο)

αν και οδηγουσα αγωνιστικο ποδηλατο (κουρσα) αν δεν εκανα τοσα χρονια ΜΤΒ θα ωστε να ξερω να πεφτω...θα σας ειχα αφησει. Οποτε ΜΤΒ για να γλιτωνουμε πτωσεις:p
(ο οδηγος περαν του σοκ σταματησε ενδιαφερθηκε και νομιζε οτι στη καλυτερη θα την ειχα γλιτωσει με σπασμενο χερι/ποδι, οταν με ειδε να συνεχιζω επαθε 2ο σοκ)

Υ.Γ: Τελικα πολυ @#$@$ες οι διοργανωτες μιας και αποτι εμαθα και αλλοι ποδηλατες ειχαν ατυχηματα στο κεντρο και μαλιστα ενας συγκουστηκε με τουριστρια στο μουσειο της ακροπολης:evil::evil::down: φαντασου δηλαδη να κανεις 200+ χλμ (ολο το γυρο της αττικης)και στα τελευταια μετρα να ρισκαρεις τη ζωη σου:whistle:

περαστικα!θα σε αποζημειωσει?

leros2004
25-09-12, 16:27
Απο θαύμα δεν είχαμε θύματα .....

Στην επιστροφή στο φανάρι του Καβουριου, ξεκινήσαμε να βγαίνουμε στη παραλιακή .... Κάποια στιγμή ακούγονται (χωρις να φαίνονται) μηχανές να ''ανοίγουν'', (χαλαρά αρχισα να μετακινούμαι προς το διάζωμα) σε χρόνο ντε τε φτάνουν στην ανηφορική ευθεία στο το ρεύμα προς Βαρη. (Ποδηλάτες αρχίζουν να ανοίγουν το δρόμο), ο ένας μάλλον δεν πήρε χαμπάρι ότι έχουμε κλείσει το δρόμο και συνεχίζει χωρις να κόβει ταχύτητα... Περίπου στα μισά της ευθείας το παίρνει χαμπάρι και πλακώνεται στα φρένα ... Η μηχανή πάει φιδάκι, φτάνει σε μας (ηταν τυχερός που η μια λωρίδα δεν είχε αμάξι) περνάει απο πίσω μου περίπου 2 ποδήλατα απόσταση και μέχρι να γυρίσω το κεφάλι ακούμε μπαμ..... και σχεδόν ακαριαία πάλι να γκαζώνει ...
Επικρατεί ψηλοπανικός .. εκει που τρελάθηκα είναι, που όταν κατάφερα να πλησιάσω τα ποδήλατα που χτύπησε, δεν υπήρχαν οι αναβάτες .. και νόμιζα οτι τους ειχε εκσφενδονίσει απο εδώ και απο εκεί... Ευτυχώς τα παιδιά απο οτι εμεθα δεν έπαθαν κατι σοβαρό ... Ενας λιγο στο χερι και ο αλλος στο πόδι

Νikosanagn
25-09-12, 16:33
Kαι τι έγινε τελικα έφυγε το βόδι;

Ποιά είναι η ισχύσουσα σελίδα στο facebook ρε παιδιά; Γιατι δεν τους βρίσκω πια;

vamvakoolas
25-09-12, 16:39
Απο θαύμα δεν είχαμε θύματα .....

Στην επιστροφή στο φανάρι του Καβουριου, ξεκινήσαμε να βγαίνουμε στη παραλιακή .... Κάποια στιγμή ακούγονται (χωρις να φαίνονται) μηχανές να ''ανοίγουν'', (χαλαρά αρχισα να μετακινούμαι προς το διάζωμα) σε χρόνο ντε τε φτάνουν στην ανηφορική ευθεία στο το ρεύμα προς Βαρη. (Ποδηλάτες αρχίζουν να ανοίγουν το δρόμο), ο ένας μάλλον δεν πήρε χαμπάρι ότι έχουμε κλείσει το δρόμο και συνεχίζει χωρις να κόβει ταχύτητα... Περίπου στα μισά της ευθείας το παίρνει χαμπάρι και πλακώνεται στα φρένα ... Η μηχανή πάει φιδάκι, φτάνει σε μας (ηταν τυχερός που η μια λωρίδα δεν είχε αμάξι) περνάει απο πίσω μου περίπου 2 ποδήλατα απόσταση και μέχρι να γυρίσω το κεφάλι ακούμε μπαμ..... και σχεδόν ακαριαία πάλι να γκαζώνει ...
Επικρατεί ψηλοπανικός .. εκει που τρελάθηκα είναι, που όταν κατάφερα να πλησιάσω τα ποδήλατα που χτύπησε, δεν υπήρχαν οι αναβάτες .. και νόμιζα οτι τους ειχε εκσφενδονίσει απο εδώ και απο εκεί... Ευτυχώς τα παιδιά απο οτι εμεθα δεν έπαθαν κατι σοβαρό ... Ενας λιγο στο χερι και ο αλλος στο πόδι
δεν ηξερα το περιστατικο αλλα το εμαθα εδω-> http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15348


Σχετικα με το δικο μου ο οδηγος (μια παρεα νεαρων ηταν) σταματησε ενδιαφερθηκε.Μαλιστα το δικαιολογησα μιας εκεινη την ωρα ειχε κλεισει η πανεπιστημιου (διοργανωση δημου) και εκλειναν και τις στηλες του ολυμπιου διος, ολοι ειχαν νευρα, σηρινες παντου, χαος

Εφοσον δεν εγινε ζημια (δικη μου ποδηλατο ολα οκ). Mονος ημουν,το "ποδηλατακι" κανει μια περιουσια (εγω δεν εχω τοσα χρηματα για να το αγοραζα, χορηγια ειναι)

ξαναγραφω παντα κρανος:oneup:

leros2004
25-09-12, 18:13
δεν ηξερα το περιστατικο αλλα το εμαθα εδω-> http://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15348
Μόλις του έριξα μια ματιά, απο οτι φαίνεται ήταν SS η μηχανή.. δεν περίμενα τιποτα περισσότερο απο ιδιοκτήτη BMW....
Καλά τα σχόλια στο φόρουμ τους είναι απολαυστικά ...



Kαι τι έγινε τελικα έφυγε το βόδι;

Ποιά είναι η ισχύσουσα σελίδα στο facebook ρε παιδιά; Γιατι δεν τους βρίσκω πια;

Ναι έφυγε .... οταν θα βρεθεί ξαπλωμένος (θέμα χρόνου είναι) του εύχομαι το ίδιο ακριβώς...

http://www.facebook.com/events/347757115314674/

Νikosanagn
25-09-12, 18:36
Μόλις είδα και ένα βίντεο που εχει αναρτήσει μια κοπέλα στην σελίδα του fb, ντάξει τι να πω.

Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα και δεν μπορώ να το δώ απο μια οπτική πλευρά κακός μηχανόβιος χτύπησε ποδήλατα.

Το θέμα ειναι οτι και να γίνει και να τρέχεις και να φταις κλπ κλπ, σταματάς να δεις. Είναι όλοι καλά; Χτύπησα κανέναν κάτι ρε παιδί μου, τέλος πάντων, οτι και να πεις ειναι λίγο για τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές.

Πάντως απο το βίντεο καταλαβαίνεις οτι είχε πιάσει καμιά 200ρα (πρέπει να κόντευε να τερματήσει κάποια ταχύτητα 3η ή 4η λογικά) καλά που είναι η συγκεκριμένη μηχανή και πρόλαβε και φρέναρε αρκετά.

Πιστεύω οτι αμα ψάξουν λίγο θα τον βρουν, η μηχανή είναι πολύ ακριβή, και το δρομολόγιο που ακολουθούσε ο τύπος (ώρα και μέρος) λίγο ασυνίθιστα, οπότε κάτι μπορεί να κάνουν...

manicx
26-09-12, 11:06
Σήμερα εμένα ένας άνοιξε πόρτα από το αυτοκίνητο διάπλατα. Δίπλα από τα αριστερά είχα αυτοκίνητο οπότε δεν μπορούσα να ελιχθώ. Το πρωί έκανα έλεγχο και ρύθμιση στα φρένα. Κάθε 48 ώρες τα ελέγχω καθώς μετακινούμαι καθημερινά εντός πόλης. Το ποδήλατο σταμάτησε σε 1.5 μέτρο, 10 εκ πριν πέσω στην πόρτα. Αν τα είχα 'γραμμένα' όλα, θα είχα φάει την πόρτα και θα είχα χτυπήσει και με τον οδηγό. Έλεγχος τα φρένα παιδιά, μέσα στην πόλη ποτέ μην το αγνοείτε. Και τα λάστιχα, μην τα αφήσετε να γίνουν slick...

Nighthunter
28-09-12, 19:35
Έχω μια (ίσως αφελή για τους γνωρίζοντες) απορία.
Έχω ένα trekking με 21 ταχύτητες. Ας υποθέσουμε ότι κινούμαστε σε ένα δρόμο με "καλή" ταχύτητα δηλαδή γρήγορο γρανάζωμα (μεγάλο δίσκο μπροστά/μικρό πίσω) και χρειαστεί να φρενάρουμε απότομα για κάποιο λόγο πριν προλάβουμε να αλλάξουμε ταχύτητα. Από στάση (και ειδικά αν ο δρόμος είναι και λίγο ανηφορικός) είναι δύσκολο να ξεκινήσεις με το ίδιο γρανάζωμα. Πόσο γρήγορα πρέπει να στροφάρεις πριν αλλάξεις ταχύτητα; Γιατί στο δικό μου που μου έχει τύχει αυτό κανα δυο φορές κι έχω δοκιμάσει να αλλάξω ταχύτητα πριν αρχίσω να πεταλάρω γρήγορα (αφού είναι ζόρικο το ξεκίνημα) η αλλαγή δεν γίνεται καλά ή δεν γίνεται καν πριν περάσουν λίγα μέτρα.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός... :)

Νikosanagn
28-09-12, 19:44
Έχω μια (ίσως αφελή για τους γνωρίζοντες) απορία.
Έχω ένα trekking με 21 ταχύτητες. Ας υποθέσουμε ότι κινούμαστε σε ένα δρόμο με "καλή" ταχύτητα δηλαδή γρήγορο γρανάζωμα (μεγάλο δίσκο μπροστά/μικρό πίσω) και χρειαστεί να φρενάρουμε απότομα για κάποιο λόγο πριν προλάβουμε να αλλάξουμε ταχύτητα. Από στάση (και ειδικά αν ο δρόμος είναι και λίγο ανηφορικός) είναι δύσκολο να ξεκινήσεις με το ίδιο γρανάζωμα. Πόσο γρήγορα πρέπει να στροφάρεις πριν αλλάξεις ταχύτητα; Γιατί στο δικό μου που μου έχει τύχει αυτό κανα δυο φορές κι έχω δοκιμάσει να αλλάξω ταχύτητα πριν αρχίσω να πεταλάρω γρήγορα (αφού είναι ζόρικο το ξεκίνημα) η αλλαγή δεν γίνεται καλά ή δεν γίνεται καν πριν περάσουν λίγα μέτρα.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός... :)

Βασικά αυτό είναι ένα πρόβλημα γενικά αν ξεχαστείς και δεν κατεβάσεις ταχύτητα πριν φρενάρεις, εγώ τον τελευταίο χρόνο το εχω συνιθήσει και όταν παω κάπου ψηλογρήγορα απλά κατεβάζω ταχύτητα λιγο πριν φρενάρω, το καλό με αυτό ειναι οτι όταν εχεις κάποια ταχύτητα και κατεβάσεις αμέσως η ταχύτητα κατεβαίνει πανεύκολα, με μια πεταλιά οσο χρειάζεται για να μπει η αλυσίδα στον δίσκο, ενώ στο ξεκίνημα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Απλά προσπάθησε όταν πας να σταματήσεις να βάζεις την ταχύτητα με την οποία θα ξεκινήσεις μετά (να κατεβάζεις δηλαδη).

Mouse Potato
28-09-12, 19:50
Θέλει ιδιαίτερη προσοχή σε τέτοιες αλλαγές. Σε γενικές γραμμές δεν συνιστάται η αλλαγή ταχυτήτων από στάση. Ιδιαίτερα εάν το σασμάν σου δεν είναι και κάποιας αξιόπιστης σειράς μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Να φροντίζεις να "περνάς" την επιθυμητή ταχύτητα πριν την ανηφόρα. Εγώ κατεβάζω ταχύτητα καθώς φρενάρω (για την ακρίβεια όταν αφήνω την μανέτα μετά από το πρώτο δυνατό φρενάρισμα) ή ελάχιστα ms (:p) πριν χρειαστώ τα φρένα μου και ενώ πεταλάρω.

Προσοχή λοιπόν στις αλλαγές.

Extra tip: Να κοιτάς πάντα η αλυσίδα σου να είναι σε ευθεία και να μην είναι στραβή. Πχ. αν έχεις 3 δίσκους μπροστά και 7άρα κασέτα πίσω, να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς 1ο δίσκο μπροστά και 7η ταχύτητα πίσω.

Nighthunter
28-09-12, 20:05
Πάντα κατεβάζω ταχύτητα όταν περιμένω να σταματήσω (φανάρι πχ). Απλά πεταλάρω στον "αέρα" όσο χρειάζεται. Γι΄αυτό ρώτησα γι' απότομο φρενάρισμα που δεν προλαβαίνεις να κατεβάσεις (αν σου πεταχτεί κάποιος πχ). Σε στάση δεν αλλάζω ποτέ. Στην ανάγκη (κι αν είναι ανηφόρα) θα σηκώσω τον πίσω τροχό και θα αλλάξω ταχύτητα με μια πεταλιά εύκολα. Απλά έλεγα μήπως ξέρει κάποιος το ιδανικό στροφάρισμα από στάση πριν αλλάξεις ταχύτητα.
Στραβή αλυσίδα δεν έχω, τα ξέρω τα κόλπα :)

tsigarid
28-09-12, 20:26
Δεν παίζει ρόλο με τι ταχύτητα (κίνησης) αλλάζεις ταχύτητα, απλά δεν πρέπει να "ζορίζεις" το ποδήλατο τη στιγμή της αλλαγής, πχ μην κάνεις ορθοπεταλιά. Και με 2km/h μπορείς να αλλάξεις, αρκεί να κάνεις χαλαρά πετάλι.

Nighthunter
28-09-12, 20:40
Δεν παίζει ρόλο με τι ταχύτητα (κίνησης) αλλάζεις ταχύτητα, απλά δεν πρέπει να "ζορίζεις" το ποδήλατο τη στιγμή της αλλαγής, πχ μην κάνεις ορθοπεταλιά. Και με 2km/h μπορείς να αλλάξεις, αρκεί να κάνεις χαλαρά πετάλι.

Ναι αυτό είναι. Προφανώς όταν ξεκινάς με βαρύ πάτημα ζορίζεται παραπάνω μέχρι να "ρολάρεις".

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ipo
29-09-12, 15:18
Κλασσικό το πρόβλημα που περιγράφεις, οπότε πρέπει να είσαι προνοητικός. Αν ξεχαστείς ή δεν προλάβεις, δεν αλλάζεις ταχύτητα σε στάση. Ξεκινάς ορθοπεταλιά σιγά-σιγά και μετά αλλάζεις, αφού επιταχύνει το ποδήλατο και καθίσεις στη σέλα.

Αν τύχει το παραπάνω και έχεις μπροστά ανηφόρα, το καλύτερο είναι να κάνεις αυτό που έγραψες:

Στην ανάγκη (κι αν είναι ανηφόρα) θα σηκώσω τον πίσω τροχό και θα αλλάξω ταχύτητα με μια πεταλιά εύκολα.

Νikosanagn
30-09-12, 02:21
Eίναι λίγο επίπονο πάντως για τα σασμανάκια η αλλαγή με τόση πίεση (ανηφόρα ορθοπεταλία κλπ).

raspoutiv
30-09-12, 15:07
Eίναι λίγο επίπονο πάντως για τα σασμανάκια η αλλαγή με τόση πίεση (ανηφόρα ορθοπεταλία κλπ).

είναι επίπονο και καταστροφικό για τα γόνατα. καλύτερα αν σου τύχει να κάνεις το κόλπο με τον υψωμένο τροχό, κι ας φαίνεται αστείο στους γύρω. το πρόβλημα είναι πως για να γίνει καλά αυτό πρέπει να έχεις πετάλια που να κουμπώνουν με τα παπούτσια γιατί με 1 πόδι κάνεις μόνο τη μισή πεταλιά.
εγώ αν την πάθω σε ανηφόρα έτσι, κατεβαίνω λίγο πίσω κι αλλάζω ταχύτητα τότε, αν το επιτρέπει ο δρόμος κι η κίνηση δλδ. είναι μη σου τύχει

ipo
30-09-12, 16:46
Eίναι λίγο επίπονο πάντως για τα σασμανάκια η αλλαγή με τόση πίεση (ανηφόρα ορθοπεταλία κλπ).
Φυσικά και είναι επίπονο, δεν πρέπει να το κάνουμε ποτέ. Ανέφερα ότι κάνεις αν μπορείς ορθοπεταλιά με την ταχύτητα που έχεις, κατόπιν κάθεσαι στη σέλα και κάνεις πετάλι χωρίς πίεση και τότε αλλάζεις ταχύτητα.

Έχω δει εκτροχιαστές να στραβώνουν και νύχια εκτροχιαστών να σπάνε με αλλαγή σε ανηφόρα. Σε εμένα άλλαξε μόνη της η ταχύτητα σε μία ανάβαση, όταν έκανα ορθοπεταλιά με πίεση και έσπασε δόντι από γρανάζι πίσω.

Mouse Potato
09-10-12, 19:47
Άρρωστο...


http://www.youtube.com/watch?v=7ZmJtYaUTa0

ΥΓ: WD-40 σε ποδήλατο αρκετών χιλιάδων ευρώ;; :wall:

raspoutiv
09-10-12, 20:30
και χωρίς αναρτήσεις! άκρως εντυπωσιακό

μου δωσε κάποιες ιδέες αλλά μου ριξε και το ηθικό τελείως. εγώ δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά - άλλο αν είναι άχρηστα

btw, πρέπει το όλο βίντεο να έγινε για να διαφημιστεί η Pinarello και τα πανάκριβα ποδήλατά της ;)

Mouse Potato
09-10-12, 20:36
Πιο πολύ για διαφήμιση του WD-40 μου κάνει... :p

Είδατε τι μπορεί να κάνει ένα ποδήλατο 12 χιλιάδων (και βάλε) ευρώ; :cool:

raspoutiv
09-10-12, 20:44
Πιο πολύ για διαφήμιση του WD-40 μου κάνει... :p

Είδατε τι μπορεί να κάνει ένα ποδήλατο 12 χιλιάδων (και βάλε) ευρώ; :cool:

αυτό που δε δείχνει το video, είναι το πόσα διαφορετικά ποδήλατα χρησιμοποιήθηκαν. γιατί μετά από κάθε τέτοια καταπόνηση, ή και ατύχημα, όλο και κάτι θα στράβωνε :)

alekan
09-10-12, 21:10
ΥΓ: WD-40 σε ποδήλατο αρκετών χιλιάδων ευρώ;; :wall:

Πλάκα κάνεις;
Το WD-40 είναι ότι κοντινότερο στη θεότητα έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος.
:p

tsigarid
13-10-12, 03:05
Έχω αρχίσει να κάνω πολύ περισσότερο ποδήλατο απ' ότι έκανα, γιατί μετακόμισα και αυξήθηκε η διαδρομή προς τη δουλειά, και ως προς την απόσταση αλλά και ως προς τον βαθμό δυσκολίας, καθώς δεν είναι επίπεδη πλέον. Έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι να φορέσω τα παντελόνια μου, γιατί με στενέυουν στους γοφούς! Θα πρέπει να αλλάξω γκαρνταρόμπα μπαμπαστρούμφ; Μόνο αυτό μας έλειπε...

raspoutiv
13-10-12, 10:49
τουμπάνιασες δλδ :p

αυτά είναι ;)

George978
18-10-12, 08:21
9$ http://www.reuters.com/video/2012/10/17/laser-speed-sensor-promises-safer-air-tr?videoId=238453312&videoChannel=6&refresh=true

@ ADSLgr.com All rights reserved.