PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

raspoutiv
02-02-13, 21:04
είσαι αθεράπευτος αυτοκινητάκιας λοιπόν :p

στα σοβαρά, 6-7 μήνες ποδήλατο σε ανεβάζουν αρκετά από άποψη φυσικής κατάστασης. μπορεί να μην έχεις το μικρόβιο του ποδηλάτη, ίσως λόγω της μακρόχρονης έκθεσής σου στο ρόλο του οδηγού :), αλλά είναι κάτι που αποκτιέται με τον καιρό κι όχι με το ζόρι. αν θέλει να ρθει ας ερθει, αλλιώς ας προσπεράσει στο κάτω κάτω. αλλά πάντα με σεβασμό στους άλλους που κινούνται στο δρόμο
ο ποδηλάτης βλέπεις, θέλοντας και μη σέβεται ότι κινείται γύρω του. ο οδηγός έχει την αίσθηση του άτρωτου αφεντικού του δρόμου. κοίτα και τους ταρίφες να καταλάβεις :lol:

κάποια στιγμή αν κάνεις καμια εκδρομούλα και βγεις και offroad, μπορεί να το δεις αλλιώς
όπως και να χει, χάρη στον εαυτό σου κάνεις με το μισάωρο πετάλι την ημέρα :oneup:

ckbond
02-02-13, 21:28
Δεν αντιλέγω και συμφωνώ μαζί σου... έχω πιάσει αρκετές φορές τον εαυτό μου να απολαμβάνει αυτήν την σύντομη διαδρομή... επίσης νιώθω απίστευτη ανασφάλεια στον δρόμο με το ποδήλατο... όσο για τους ταρίφες καλύτερα να μην τους πιάσω στο στόμα μου.... :evil:

nm96027
16-04-13, 10:56
Παίδες το έχουμε ξανασυζήτησει παλιότερα νομίζω: υπάρχει site που σου υπολογίζει την κλίση της διαδρομής πάνω σε google maps?

Mouse Potato
16-04-13, 13:40
http://ridewithgps.com/

ipo
16-04-13, 14:26
Το ride with GPS είναι πολύ καλό τόσο για τη σχεδίαση διαδρομής με το ποντίκι στον υπολογιστή, όσο και για δεδομένα που καταγράφονται με GPS tracking από κινητό. Μπορείς να κάνεις export τα δεδομένα και να εισάγεις σε Google Earth. Τα υψομετρικά που δίνει το ridewithgps έχουν σταθερή απόκλιση προς τα πάνω.

manicx
16-04-13, 15:30
Εγώ πάντως με το Endomondo είμαι. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βλέπω τα πάντα, που είμαι, πόσο ψηλά είμαι, με πόσο πάω, τα πάντα.

manicx
17-05-13, 15:49
http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231248821

Άνδρες επιτρέπονται; Θα κάνει καλό στα μάτια... :p

alekan
17-05-13, 16:11
Και τονίζουν ότι η πρόσκληση αφορά μόνο κορίτσια, κάθε ηλικίας. «Κύριοι, ακόμη και με φούστες, δεν γίνονται δεκτοί. Αν θέλουν, μπορούν να μας περιμένουν στον τερματισμό!» τονίζουν.

......

Rebel Scum
25-05-13, 00:50
Με την αύξηση της δημοτικότητας του ποδηλάτου στη χώρα μας ήρθε η ώρα να θεωρηθεί το ποδήλατο κανονικό όχημα δρόμου και μια ψευτοπινακιδούλα και ασφάλεια να τα έχει όταν θέλει να κινείται στο δρόμο.

tsigarid
25-05-13, 02:11
Γιατί, για να πληρώνουμε επιπλέον φόρους;

Mouse Potato
25-05-13, 02:15
Καμία ιδέα για το πως μπορώ να αξιοποιήσω δημιουργικά την παλιά μου αλυσίδα που μόλις αντικατέστησα με νέα; Κάτι για decoration σκέφτομαι.

Νikosanagn
25-05-13, 02:16
Κάντην κολιέ :p

BlindG
25-05-13, 02:24
Επειδή τα άλλα δύο θέματα δεν αφορούν αυτό που θέλω να γράψω (το οποίο είναι πέρα από τον "χαβαλέ" :p ) το "αφήνω" εδώ. Βρίστε με πείτε οτι θέλετε αλλά να ξέρετε πως δεν γράφω από απέχθεια αλλά από αγανάκτηση.

Οι ποδηλάτες έχετε αρχίσει και υποφέρετε από τη νόσο του αυξανόμενου πληθυσμού: Όσο περισσότεροι γίνεστε, τόσο περισσότεροι γίνονται και ανόητοι που δεν έχουν ούτε λογική αλλά ούτε και ένστικτο αυτοσυντήρησης (τσαμπουνάνε και κάτι μαλθακότητες του στυλ "Η ύπαρξή ΜΟΥ στο δρόμο 'σου' είναι δικαίωμά ΜΟΥ" οι οποίες είναι άξιες μόνο για μούτζες και τίποτε άλλο).

Καλό θα ήταν λοιπόν, εφ'όσον διατηρείτε (και ορθώς) το παρεΐστικο στυλ, να λέτε και καμιά κουβέντα στους λιγότερο μυαλωμένους γιατί αν γίνει το κακό, μικρή σημασία έχει το ποιός φταίει.

Νikosanagn
25-05-13, 02:30
Το λες έτσι γενικά και αόριστα, ή κάτι σου έτυχε;

Rebel Scum
25-05-13, 02:31
Γιατί, για να πληρώνουμε επιπλέον φόρους;

Γιατί όταν είσαι πλέον όχημα δρόμου πρέπει τουλάχιστον να μπορείς να πληρώσεις τις ζημιές έναντι τρίτων και να ισχύουν για εσένα ό,τι και για τους άλλους χρήστες του δικτύου. Η έλλειψη κινητήρα δεν λέει κάτι.

ΥΓ. Δεν τα λέω θεωρητικά, υπάρχουν ήδη περιστατικά που με ευθύνη ποδηλατών έχουν γίνει ατυχήματα και οι παθόντες θα πάρουν το μακρύ για τις ζημιές που έπαθαν (που προς το παρόν είναι μόνο υλικές ευτυχώς στα περιστατικά που ξέρω).

Νikosanagn
25-05-13, 02:40
Γιατί όταν είσαι πλέον όχημα δρόμου πρέπει τουλάχιστον να μπορείς να πληρώσεις τις ζημιές έναντι τρίτων και να ισχύουν για εσένα ό,τι και για τους άλλους χρήστες του δικτύου. Η έλλειψη κινητήρα δεν λέει κάτι.

ΥΓ. Δεν τα λέω θεωρητικά, υπάρχουν ήδη περιστατικά που με ευθύνη ποδηλατών έχουν γίνει ατυχήματα και οι παθόντες θα πάρουν το μακρύ για τις ζημιές που έπαθαν (που προς το παρόν είναι μόνο υλικές στα περιστατικά που ξέρω).

Στην αρχή νόμιζα οτι κάνεις πλάκα, αλλά μάλλον δεν κάνεις τελικά...

Μα είμαστε σοβαροί; Ασφάλεια και για τους ποδηλάτες; Σιγά μην πληρώνουμε και τον αέρα απο τα βενζινάδικα που φουσκώνουμε τα ποδήλατα. Σόρυ που επιχειρηματολογία μου είναι τόσο φτωχή, αλλά δεν νομίζω οτι το συγκεκριμένο θέλει και περισσότερη ανάλυση.

Rebel Scum
25-05-13, 02:51
Στην αρχή νόμιζα οτι κάνεις πλάκα, αλλά μάλλον δεν κάνεις τελικά...

Μα είμαστε σοβαροί; Ασφάλεια και για τους ποδηλάτες; Σιγά μην πληρώνουμε και τον αέρα απο τα βενζινάδικα που φουσκώνουμε τα ποδήλατα. Σόρυ που επιχειρηματολογία μου είναι τόσο φτωχή, αλλά δεν νομίζω οτι το συγκεκριμένο θέλει και περισσότερη ανάλυση.

Πράγματι η επιχειρηματολογία είναι όχι μόνο φτωχή αλλά ανύπαρκτη.

Αλλά απάντησε μου τι θα κάνω εγώ αν εσύ περάσεις το στοπ ή το κόκκινο αέρα πατέρα και για να σε αποφύγω χάσω το έλεγχο της μηχανής μου και την καρφώσω πουθενά; Θα σε κυνηγάω στα δικαστήρια καμιά δεκαετία για να πάρω τα λεφτά για τις ζημιές που έπαθα με δική σου ευθύνη (αν τα πάρω);

Τα ποδήλατα έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν στο δρόμο (όχι σε όλους πάλι) αλλά θα πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα με τους άλλους.

tsigarid
25-05-13, 03:10
Πράγματι η επιχειρηματολογία είναι όχι μόνο φτωχή αλλά ανύπαρκτη.

Αλλά απάντησε μου τι θα κάνω εγώ αν εσύ περάσεις το στοπ ή το κόκκινο αέρα πατέρα και για να σε αποφύγω χάσω το έλεγχο της μηχανής μου και την καρφώσω πουθενά; Θα σε κυνηγάω στα δικαστήρια καμιά δεκαετία για να πάρω τα λεφτά για τις ζημιές που έπαθα με δική σου ευθύνη (αν τα πάρω);

Τα ποδήλατα έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν στο δρόμο (όχι σε όλους πάλι) αλλά θα πρέπει να έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα με τους άλλους.

Αν ως πεζός περάσω αέρα πατέρα το στοπ ή το κόκκινο και χάσεις τον έλεγχο της μηχανής και την καρφώσεις πουθενά; Μήπως να έχουν πινακίδες και ασφάλεια και οι πεζοί; Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.

- - - Updated - - -


Καμία ιδέα για το πως μπορώ να αξιοποιήσω δημιουργικά την παλιά μου αλυσίδα που μόλις αντικατέστησα με νέα; Κάτι για decoration σκέφτομαι.

Είδα ποδηλάτη να την έχει για καδένα μεταξύ κλειδιών και ζώνης, μια χαρά μου φάνηκε.

Rebel Scum
25-05-13, 03:12
Αν ως πεζός περάσω αέρα πατέρα το στοπ ή το κόκκινο και χάσεις τον έλεγχο της μηχανής και την καρφώσεις πουθενά; Μήπως να έχουν πινακίδες και ασφάλεια και οι πεζοί; Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται.

Το περίμενα το επιχείρημα του πεζού.

Οι ποδηλάτες δεν είναι πεζοί, είναι χρήστες του οδικού δικτύου (πάντα μιλάμε για όποιον καβαλάει στο δρόμο).

Το ότι αρκετοί νομίζουν ότι είναι πεζοί στο δρόμο χειροτερεύει τα πράγματα αλλά είναι άσχετο.

tsigarid
25-05-13, 03:17
Το περίμενα το επιχείρημα του πεζού.

Οι ποδηλάτες δεν είναι πεζοί, είναι χρήστες του οδικού δικτύου (πάντα μιλάμε για όποιον καβαλάει στο δρόμο).

Το ότι αρκετοί νομίζουν ότι είναι πεζοί στο δρόμο χειροτερεύει τα πράγματα αλλά είναι άσχετο.

Πατίνια; Σκειτμπορντ; Πεζοί που περνάνε το φανάρι, που είναι μέρος του οδικού δικτύου; Άσε, το επιχείρημά σου μπάζει από παντού.

Νikosanagn
25-05-13, 03:25
Μην ξεχάσουμε τους ανάπηρους με τα αμαξίδια, και τις άμαξες που έχουμε εδώ στην Κέρκυρα πολλές.

Δεν μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, στο κάτω κάτω η λύση στο πρόβλημα δεν ειναι ή "ενεση" της ασφάλειας των ποδηλάτων αλλά η δημιουργία ποδηλατόδρομων.

Rebel Scum
25-05-13, 03:27
Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά του περιστασιακού χρήστη του οδικού δικτύου με τον σταθερό; Ότι ο πεζός δεν κινείται σταθερά στο δίκτυο όπως ο ποδηλάτης; Ότι τα πατίνια και το σκέιτμπορντ δεν έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν στους δρόμους ενώ ο ποδηλάτης το έχει;

Επιπλέον τη διαφορά του παρελθόντος με κάποιο ποδήλατο στη χάση και στη φέξη με το παρόν που είναι τόσο συχνό; Κάποτε και αυτοκίνητα (πριν 100 χρόνια) και μηχανές (ακόμα πιο πρόσφατα) δεν είχαν υποχρέωση ασφάλισης.

Τώρα πρέπει να έρθει και η σειρά του ποδηλάτου από τη στιγμή που έχει γίνει καθημερινό μεταφορικό μέσο.

Υπάρχει βέβαια και η λύση να μην επιτρέπεται η κυκλοφορία ποδηλάτων στους δρόμους όπως στους πεζούς. Δεν νομίζω να τη θέλουν όσοι χρησιμοποιούν ποδήλατο.

ΥΓ. Βάλτε και τα αεροπλάνα ρε σεις στα παραδείγματα σας. Στο κάτω κάτω μπορεί να κάνουν αναγκαστική προσγείωση σε δρόμο.
ΥΓ2. Αν φτιαχτούν ποδηλατόδρομοι όπου θα κινούνται μόνο ποδήλατα καμία ασφάλιση δεν απαιτείται. Μέχρι τότε όποιος κινείται στο δρόμο πρέπει να είναι όχημα δρόμου.

Νikosanagn
25-05-13, 03:36
Τα αεροπλάνα δεν μετράνε είναι ασφαλισμένα απο τις εταιρίες έτσι κι αλλιώς.

Αλλά και αυτά θα πρέπει να ασφαλίζονται όπως και να χει!

- - - Updated - - -

Ντάξει εχουμε διαφορετικές γνώμες, δεν πειράζει. Πέρα απο αυτό ομως, πολύ θα ηθελα να δω τρακάρισμα με ποδήλατο και αμάξι και να γίνει κάτι τέτοιο, αλλα ο ποδηλάτος να έχει ασφάλιση μικτή κιόλας :p

Rebel Scum
25-05-13, 03:44
Ντάξει εχουμε διαφορετικές γνώμες, δεν πειράζει. Πέρα απο αυτό ομως, πολύ θα ηθελα να δω τρακάρισμα με ποδήλατο και αμάξι και να γίνει κάτι τέτοιο, αλλα ο ποδηλάτος να έχει ασφάλιση μικτή κιόλας :p

Φίλε μου το θέμα δεν είναι απλά η ασφάλιση. Είναι όλο το νομικό πλαίσιο που αφορά σε ένα ποδήλατο που κινείται στο δρόμο. Δεν δύναται πλέον να θεωρείται κάτι σαν πεζός γιατί απλά δεν είναι.

Πλέον δεν περνάει μέρα που να μην πετύχω ποδηλάτη στο δρόμο να μην κάνει μλκιες. Είχαμε που είχαμε όλους τους τρελούς με τα αυτοκίνητα και με τις μηχανές τώρα έχουμε και ποδηλάτες που αν σταματήσουν σε κόκκινο θα τους πουν λεπρούς. Με τους πρώτους τουλάχιστον ξέρεις ότι έχεις κάποια προστασία από το νόμο σε περίπτωση ατυχήματος. Με τους ποδηλάτες απλά το απόλυτο τίποτα. Δεν μιλάμε για ποδηλάτη που βγήκε για βόλτα στην παραλία και πέρασε και από δρόμο για 100-200 μέτρα αλλά κίνηση αποκλειστικά στο δρόμο.

Μου έχει τύχει να μην μπορώ να ακολουθήσω με τη μηχανή ποδηλάτη. Στην Ελ. Βενιζέλου στη Νέα Σμύρνη να την κατεβαίνει μαλλιά (μπράβο για τη φυσική του κατάσταση) και να περνά τα αυτοκίνητα από δεξιά-αριστερά χωρίς να σταματά σε κανένα φανάρι. Τελικά τον έχασα. Όποιος θεωρεί αυτόν κάτι ανάλογο με πεζό απλά κοιτάει τη τσέπη του και λέει το κλασικό "ας μπει όπου να ναι αλλά μακριά από τον κ*λο μας".

ipo
25-05-13, 04:05
Σχετικά με τα κόκκινα φανάρια και γενικότερα τις παρανομίες θα πρέπει να υπάρχει πολιτική ίσης μεταχείρισης. Ό,τι πρόστιμο πέφτει για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες, να πέφτει και στους ποδηλάτες. Η ατιμωρησία δυστυχώς αφήνει όρια ασυδοσίας σε μερικούς κι αυτό ισχύει για όλα τα οχήματα. Αλλά επειδή δεν πέφτει κανένα πρόστιμο σε ποδήλατο, μερικοί ποδηλάτες έχουν ξεφύγει. Ας πληρώσουν κάμποσοι ποδηλάτες 700€ για παράβαση ερυθρού σηματοδότη και θα δείτε για πότε θα κυκλοφορήσουν τα νέα και θα περιμένουν όπως πρέπει στο φανάρι.

Κύριος στόχος είναι να αποτρέψουμε τις παραβάσεις του ΚΟΚ, και δευτερεύων να εξασφαλίσουμε ότι σε περίπτωση ατυχήματος (ή δυστυχήματος) θα αποζημιωθεί εκείνος που έχει δίκιο.

Rebel Scum
25-05-13, 04:20
Σχετικά με τα κόκκινα φανάρια και γενικότερα τις παρανομίες θα πρέπει να υπάρχει πολιτική ίσης μεταχείρισης. Ό,τι πρόστιμο πέφτει για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες, να πέφτει και στους ποδηλάτες. Η ατιμωρησία δυστυχώς αφήνει όρια ασυδοσίας σε μερικούς κι αυτό ισχύει για όλα τα οχήματα. Αλλά επειδή δεν πέφτει κανένα πρόστιμο σε ποδήλατο, μερικοί ποδηλάτες έχουν ξεφύγει. Ας πληρώσουν κάμποσοι ποδηλάτες 700€ για παράβαση ερυθρού σηματοδότη και θα δείτε για πότε θα κυκλοφορήσουν τα νέα και θα περιμένουν όπως πρέπει στο φανάρι.

Κύριος στόχος είναι να αποτρέψουμε τις παραβάσεις του ΚΟΚ, και δευτερεύων να εξασφαλίσουμε ότι σε περίπτωση ατυχήματος (ή δυστυχήματος) θα αποζημιωθεί εκείνος που έχει δίκιο.

ipo εγώ καταλαβαίνω ότι η ποδηλατική κουλτούρα στην Ελλάδα είναι καινούργια και αυτά τα κρούσματα είναι αναμενόμενα (σε συνδυασμό με την καφρίλα που μας διακρίνει εν γένει).

Αλλά αν το ποδήλατο θέλουμε να γίνει ένας παράλληλος τρόπος μετακίνησης πρέπει να έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις παρόμοια με αυτά των υπολοίπων οχημάτων (με τις απαραίτητες τροποποιήσεις βασισμένες στη φύση του).

Η εποχή του "ρομάντζου" και των impromptu ποδηλατοδρομιών που "παίρνουν πίσω την πόλη" δεν έχει μέλλον και ουσία αν δεν γίνει το επόμενο βήμα.

Ας δημιουργηθούν ποδηλατόδρομοι όπου είναι εφικτό και ας περιοριστούν κι άλλο τα "μισητά" μηχανοκίνητα. Αλλά στον κοινό δρόμο πρέπει να υπάρχουν κοινοί κανόνες.

Είναι κρίμα να αποκτήσει το ποδήλατο την κακή φήμη που έχουν ήδη οι μηχανές (με δική τους ευθύνη) αλλά με τέτοιες συμπεριφορές είναι σε αυτό ακριβώς το δρόμο.

ΥΓ. Ασφάλιση και πινακίδες είναι ενδεικτικά. Η ασφάλιση μπορεί να είναι προσωπική και όχι του ποδηλάτου. Ή να υπάρχει κάποιο ταμείο που θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί και από το κράτος (αν θεωρεί ότι η χρήση ποδηλάτου είναι τόσο επωφελής κοινωνικά). Πολλά μπορούν να γίνουν χωρίς να μιλάμε για υψηλό χρηματικό κόστος.
Αλλά σίγουρα αυτή η κατάσταση της Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα : Ποδήλατο Edition δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ.

BlindG
25-05-13, 04:32
Το λες έτσι γενικά και αόριστα, ή κάτι σου έτυχε;

Είμαι συνέχεια στο δρόμο. Τα περιστατικά με τους απερίσκεπτους, ανόητους, καλαμοκαβαλημένους ποδηλάτες, έχουν αρχίσει και αυξάνουν επικίνδυνα.

Νikosanagn
25-05-13, 04:42
Δηλαδή; Πιο συγκεκριμένα; Ρωτάω για να δώ μηπως κι εγώ κανω μλκιες, οδηγουν σε μεγάλους αυτοκινητόδρομους μέσα στην μέση χωρίς κρανη φώτα και δεν ξερω ΄γω τι;

Seitman
25-05-13, 08:26
Τα κλασικά: συνεχείς παραβιάσεις ερυθρού σηματοδότη & STOP, σφήνες και το χειρότερο όταν θέλουν να μπουν σε κάποιον κάθετο αριστερά της πλευράς του δρόμου στέκονται έτσι (γυρνάνε κάθετα στον δρόμο) που αυτός που είναι πίσω τους δε βλέπει τι έρχεται από απέναντι (εκτός και αν είναι κάποιο ογκώδες όχημα).

alekan
25-05-13, 09:03
Καμία ιδέα για το πως μπορώ να αξιοποιήσω δημιουργικά την παλιά μου αλυσίδα που μόλις αντικατέστησα με νέα; Κάτι για decoration σκέφτομαι.

http://www.instructables.com/id/DIY-Bicycle-Chain-Earrings/
http://www.instructables.com/id/Victorian-Bicycle-Chain-Necklace/
http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-free-bending-bicycle-chain-wallet-ch-1/
http://www.instructables.com/id/How-to-make-a-Valentine-out-of-Bicycle-Chain/
http://www.instructables.com/id/Bike-Chain-Bracelet/
http://www.instructables.com/id/bicycle-chain-concentrically-wrapped-wisted-handle/
και η προσωπική μου προτίμηση
http://www.instructables.com/id/Bike-Chain-Bottle-Opener/

frap
25-05-13, 19:36
Κύριος στόχος είναι να αποτρέψουμε τις παραβάσεις του ΚΟΚ, και δευτερεύων να εξασφαλίσουμε ότι σε περίπτωση ατυχήματος (ή δυστυχήματος) θα αποζημιωθεί εκείνος που έχει δίκιο.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Το τι καντήλια έχω ρίξει για ηλιθίους που περνάνε έτσι διασταυρώσεις και το χειρότερο πάνε και τόσο αργά που θα με αναγκάσουν να (ξανά-) βγω αριστερότερα να τους περάσω μετά που θα ανάψει πράσινο...


Ας δημιουργηθούν ποδηλατόδρομοι όπου είναι εφικτό και ας περιοριστούν κι άλλο τα "μισητά" μηχανοκίνητα. Αλλά στον κοινό δρόμο πρέπει να υπάρχουν κοινοί κανόνες.
Ομοίως και στους (σωστούς) ποδηλατοδρόμους υπάρχουν κανόνες. Και μη ξεχνάμε ότι οι σωστοί ποδηλατόδρομοι, όχι τα εκτρώματα που έφτιαξε ο Παπαγεωργόπουλος, όταν διασταυρώνονται με τους υπόλοιπους δρόμους έχουν κι αυτοί σήμανση και πολλές φορές ξεχωριστούς σηματοδότες.


Τα κλασικά: συνεχείς παραβιάσεις ερυθρού σηματοδότη & STOP, σφήνες και το χειρότερο όταν θέλουν να μπουν σε κάποιον κάθετο αριστερά της πλευράς του δρόμου στέκονται έτσι (γυρνάνε κάθετα στον δρόμο) που αυτός που είναι πίσω τους δε βλέπει τι έρχεται από απέναντι (εκτός και αν είναι κάποιο ογκώδες όχημα).
Να συμπληρώσω κράνος και φώτα το βράδυ; Σεβασμός στο φλας του προπορευόμενου οχήματος στις διασταυρώσεις;

Οδηγική συνείδηση, αυτό μας λείπει...

tsigarid
26-05-13, 05:10
Εδώ που μένω πάντως οι ποδηλάτες παίρνουν κλήσεις κανονικότατα όπως κάθε όχημα, και ας μην έχουν πινακίδα και ασφάλεια. Υπάρχουν γραμμένοι κανόνες και όποιος δεν τους τηρεί τιμωρείται. Μήπως η παιδεία λείπει από πολλούς, και όχι η ασφάλεια;

BlindG
26-05-13, 06:26
Δηλαδή; Πιο συγκεκριμένα; Ρωτάω για να δώ μηπως κι εγώ κανω μλκιες, οδηγουν σε μεγάλους αυτοκινητόδρομους μέσα στην μέση χωρίς κρανη φώτα και δεν ξερω ΄γω τι;

Mην ψάχνεις κάτι εξειδικευμένο ή συγκεκριμένο.
Σου απάντησαν ήδη. Μιλάμε για τελείως κοινή λογική. Και έτσι για να προσθέσω κι'εγώ κάτι παραπάνω:

Ο ποδηλάτης θεωρεί πως δεν τρέχει τίποτα αν μιλάει στο κινητό την ώρα που ποδηλατεί, ειδικά χωρίς τη βοήθεια handsfree/bluetooth. Αμ έλα που δεν είναι έτσι.
Τζιβάτος χιπστεράς στη Λ. Συγγρού 02:30 τα ξημερώματα, είναι μεν στη δεξιά λωρίδα αλλά μιλάει με το ένα χέρι στο κινητό και κάνει ζικ-ζακ σε όλο το πλάτος της λωρίδας.

Με άλλα λόγια, τον χτυπάς -χωρίς να το θέλεις- γιατί είναι ηλίθιος και τον σπας και στο ξύλο αν σηκωθεί γιατί νομίζει οτι δεν έχει ευθύνες την ώρα που είναι στο δρόμο.

Rebel Scum
26-05-13, 12:09
Εδώ που μένω πάντως οι ποδηλάτες παίρνουν κλήσεις κανονικότατα όπως κάθε όχημα, και ας μην έχουν πινακίδα και ασφάλεια. Υπάρχουν γραμμένοι κανόνες και όποιος δεν τους τηρεί τιμωρείται. Μήπως η παιδεία λείπει από πολλούς, και όχι η ασφάλεια;

Εγώ ανέφερα την ασφάλεια γιατί ξέρουμε πως λειτουργεί η δικαιοσύνη εδώ σε περίπτωση τέτοιων διεκδικήσεων. Ζήσε Μάη μου.
Επιπλέον δες το κι αλλιώς. Σε περίπτωση σοβαρής σωματικής βλάβης που θα προκαλέσει ο ποδηλάτης θα είναι καλυμμένος και δεν θα κινδυνεύει να χάσει ότι έχει στην κατοχή του.
Πάντως στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες ασφάλειες οι οποίες είναι ατομικές για τον ποδηλάτη. Το ποσό είναι υποχρεωτικό δεν το γνωρίζω. Άλλες συνθήκες όμως εκεί... υποδομές, νοοτροπία. Εδώ απλά μπήκαν στο(ακατάλληλο) οδικό δίκτυο με την ίδια νοοτροπία που είχαν σαν οδηγοί (χειρότερη αφού δεν θεωρουν ότι έχουν όχημα αλλά παιχνίδι) και βλέπουμε.

ipo
26-05-13, 12:38
Πάντως στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες ασφάλειες οι οποίες είναι ατομικές για τον ποδηλάτη.
Και στην Ελλάδα υπάρχουν εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια αστικής ευθύνης σε ποδηλάτες. Περίπου 20€/έτος κοστίζει η ασφάλιση. Ένα τυχαίο παράδειγμα (http://www.insurancenow.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85/), χωρίς να γνωρίζω την αξιοπιστία της εταιρείας.

Σίγουρα λείπει η οδηγική παιδεία σε κάποιους ποδηλάτες και σε ακόμα περισσότερους οδηγούς μηχανοκίνητων οχημάτων. Καλό είναι να μιλάμε για παιδεία, αλλά να μην ξεχνάμε ότι αυτή έχει μεγάλη διαφορά φάσης μέχρι να δει κανείς αποτελέσματα. Γι' αυτό και μιλάμε για πιο άμεσα μέτρα, όπως τα πρόστιμα στους παραβάτες.

BlindG
27-05-13, 00:51
Σίγουρα λείπει η οδηγική παιδεία σε κάποιους ποδηλάτες και σε ακόμα περισσότερους οδηγούς μηχανοκίνητων οχημάτων. Καλό είναι να μιλάμε για παιδεία, αλλά να μην ξεχνάμε ότι αυτή έχει μεγάλη διαφορά φάσης μέχρι να δει κανείς αποτελέσματα. Γι' αυτό και μιλάμε για πιο άμεσα μέτρα, όπως τα πρόστιμα στους παραβάτες.


Επειδή υποφέρετε από το σύνδρομο "ναι μεν αλλά εσείς", να το θέσω όσο πιο ψύχραιμα και "αντικειμενικά" μπορώ:

Όπως είπα προηγουμένως, το πρόβλημα με τους ποδηλάτες, είναι οτι όσο αυξάνονται οι ποδηλάτες, αυξάνονται και οι ελαφρόμυαλοι στις τάξεις των.
Αντιστοίχως, έχω boldoκοκκινίσει τις δύο λέξεις κλειδιά: "κάποιοι" ποδηλάτες και "ακόμα περισσότεροι" οδηγοί.

Ε λοιπόν είναι ΚΑΘΕΤΗ πεποίθησή μου πως ΑΝ ο αριθμός των ποδηλατών, φτάσει τον αριθμό των οδηγών, οι υπερφύαλοι ελαφρόμυαλοι ποδηλάτες, θα είναι πολύ πολύ πολύ ΠΟΛΥ περισσότεροι από τους αντίστοιχους οδηγούς.


Ο λόγος είναι πολύ πολύ απλός και δώστε βάση:
Ο οδηγός για πάρει το δίπλωμα, θέλει-δε-θέλει, πρέπει να περάσει από μια διαδικασία που όσο ηλίθιος και να είναι, του εφιστάται η προσοχή στο γεγονός οτι φέρει ευθύνη κινούμενος στο οδόστρωμα. Χτυπάς πεζό, πληρώνεις. Περνάς το κόκκινο, πληρώνεις. κτλ κτλ. You get the point.

Αντιθέτως, ο ποδηλάτης, δεν περνάει από καμία τέτοια διαδικασία και θεωρεί αυτοβούλως πως είτε βρίσκεται στο βουνό, είτε στη Λ. Συγγρού, απλά κάνει το σουλάτσο του και μόνο οι άλλοι έχουν ευθύνη να τον προσέχουν.
Εκεί έγγυται το πρόβλημα με τους ποδηλάτες και ξαναλέω: Συνετίστε τους ελαφρόμυαλους πριν είναι αργά.

ipo
27-05-13, 01:27
Πολλοί ποδηλάτες είναι κάτοχοι διπλώματος οδήγησης αυτοκινήτου ή μοτοσυκλέτας. Παρόλα αυτά, κάποιοι φέρονται στο δρόμο διαφορετικά σε σχέση με όταν οδηγούν μηχανοκίνητο όχημα. Ένας από τους λόγους που πράττουν έτσι, είναι το γεγονός ότι ξέρουν πως δεν βεβαιώνονται πρόστιμα σε ποδηλάτες.

Το "ναι μεν, αλλά εσείς" που έθιξες είναι πραγματικότητα. Πρόβλημα οδηγικής συμπεριφοράς υπάρχει γενικότερα στη χώρα μας. Χρειάζεται παιδεία, αλλά και αστυνόμευση, ώστε όσοι αγνοούν την εκπαίδευση που έχουν λάβει, να ελέγχονται.

Η συμπεριφορά στο οδικό δίκτυο, πρέπει να διδάσκεται σε όλους. Από τους πεζούς, μέχρι τους οδηγούς νταλίκας. Όλοι όσοι έρχονται σε επαφή με το οδικό δίκτυο, μπορούν να προκαλέσουν δυστύχημα, αν παραβούν τους κανόνες κυκλοφορίας. Κι ένας πεζός, αν πεταχτεί στο δρόμο, μπορεί να αναγκάσει όχημα να βγει από την πορεία του και να προκαλέσει σοβαρό ατύχημα. Το ίδιο και ένα ποδήλατο ή μία μοτοσυκλέτα. Αυτό είναι το ίδιο για όλους. Όμως στα μηχανοκίνητα οχήματα, προστίθεται ο κίνδυνος που εγκυμονεί από λανθασμένη χρήση, εξαιτίας του βάρους τους και της ταχύτητας που μπορούν να αναπτύξουν (το γινόμενό τους είναι η ορμή). Στο δεύτερο κομμάτι λοιπόν, δε συγκρίνεται η ζημιά που μπορεί να προκαλέσει ένα ποδήλατο, σε σχέση με εκείνη που μπορεί να προκαλέσει ένα αμάξι. Στο πρώτο κομμάτι ισχύει το ίδιο για πεζούς, ποδήλατα, μοτοσυκλέτες, αμάξια, φορτηγά.

Το συνετίστε τους τους ελαφρόμυαλους, ισχύει για όλους. Όπως θα το πω σε ένα φίλο ποδηλάτη, έτσι πρέπει να το πει κι άλλος. Το ίδιο ισχύει για για τους οδηγούς άλλων αυτοκινήτων. Όταν ο άλλος σου λέει πάω με 120km/h στη λεωφόρο, αντί να δείξεις θαυμασμό να του πεις ότι κάνει λάθος. Όταν παρκάρει κοντά σε διασταύρωση και περιορίζει την ορατότητα, να του επισημαίνεις το λάθος του. Όταν περνάει φανάρι με κόκκινο, να του εξηγείς ότι είναι εν δυνάμει δολοφόνος.

Σχετικά με την πεποίθησή σου, επίτρεψέ μου να έχω διαφωνίες. Προσωπικά βλέπω κόσμο που αρχίζει να οδηγεί ποδήλατο, να οδηγεί πιο προσεκτικά στο δρόμο ακόμα και με το αμάξι του. Ευαισθητοποιείται, καταλαβαίνει ότι το δρόμο μοιράζονται οχήματα με διαφορετικές δυνατότητες και ότι ένα λάθος του, μπορεί να γρατζουνίσει τον προφυλακτήρα του, αλλά να στείλει κιόλας άλλον στον τάφο. Σίγουρα υπάρχουν και εκείνοι που λες, αλλά δε συμφωνούμε στο πλήθος τους.

BlindG
27-05-13, 01:42
Eκτιμώ το πνεύμα εθνικής συμφιλίωσης (ας πιάσουμε όλοι τα χέρια και ας αυτοβελιτωθούμε κτλ κτλ κτλ) αλλά αν δεν δείξεις δάχτυλο, δουλειά δε γίνεται.

Κάποια πράγματα πρέπει να ειπωθούν και να εντυπωθούν.
Όσο και αν θέλει ο ποδηλάτης να θεωρεί πως η Συγγρού και η Ποσειδώνος είναι κτήμα του και πεδίο για σουλάτσο, είναι βαθιά νυχτωμένος.
Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική από τον υπερφύαλο ρομαντισμό του και είναι η εξής απλή:

Βρίσκεται με ένα όχημα που πάει με 20-30-40χλμ/ω σε έναν δρόμο που η μέση ωριαία είναι 80, που κυκλοφορούν φονιάδες οδηγοί που κάνουν σφήνες, που κυκλοφορούν φονιάδες σκουτεράδες που είναι πιο ηλίθιοι από ξύλινα πατώματα και για να το θέσω γλαφυρότερα, τα ποδήλατα απλά αποτελούν παραφωνία σε έναν τέτοιο δρόμο.

Αν λοιπόν τα ποδήλατα άγονται και φέρονται με το "έχω ίσα δικαιώματα", απλώς πάνε εθελοντές.

Ένα αυτοκίνητο, δεν μπορεί να τη "βγει" σε ένα φορτηγό γιατί όλοι οι φορτηγατζήδες (και ξέρω τι λέω) λένε το εξής: "Αν φρενάρω, θα μου έρθει το φορτίο στο κεφάλι και θα διπλώσει η νταλίκα προξενόντας πολύ μεγαλύτερη ζημιά απ'ότι αν "φάω" τον ηλίθιο μπροστά μου".

Θέλετε δε θέλετε, στην άσφαλτο ισχύει (νόμιζω και από τον ΚΟΚ) οτι τα μεγαλύτερα οχήματα έχουν προτεραιότητα διότι έχουν μικρότερη δυνατότητα ελιγμών και φρεναρίσματος και γιατί -πολύ απλά- μπορούν να σε σκοτώσουν χωρίς να πάθουν σχεδόν τίποτα.


Κλείνω με το εξής και δεν ξανασχολούμαι (αν θέλετε να πετάτε στα σύννεφα, είναι δικαίωμά σας και η ζωή δική σας):
Ο (υπεύθυνος) δικυκλιστής, κυκλοφορεί με δεκατέσσερα μάτια ανοιχτά γιατί ξέρει οτι π.χ. στο πράσινο που περνάει στη διασταύρωση, μπορεί να υπάρχει ο κάθετος τετράτροχος μαλάκας που θεωρεί οτι το κόκκινο είναι "για τους άλλους". Έτσι λοιπόν, από ένστικτο αυτοσυντήρησης, έχει μάτια και προσέχει τι κάνουν οι άλλοι.
Ο ποδηλάτης απλά κοιτάζει τον ουρανό και αγοράζει τρεντομοδάτα LEDάκια για να κάνει το ποδήλατο χριστουγεννιάτικο δέντρο, θεωρώντας πως επιτελεί έτσι το καθήκον του.

manicx
27-05-13, 12:13
Γενικά, η άποψη μου από την καθημερινή μετακίνηση στην πόλη είναι ότι πολλοί ποδηλάτες πρέπει να αναθεωρήσουν και να πάρουν ΜΜΜ. Το τι βλέπω καθημερινά είναι ασύλληπτο από τον ανθρώπινο νου. Ξεκινάω από τα βασικά, εξοπλισμός ασφαλείας ποδηλάτου. 40 ευρώ βάσει ΚΟΚ είναι σιγουράκι η κλήση στο 80% των ποδηλατών από τη μη ύπαρξη πλάγιων ανακλαστικών στους τροχούς (αυτά που μπαίνουν στις ακτίνες ή τροχούς με ανακλαστική λωρίδα). Φώτα μπρος πίσω, πολυτέλεια, πάνω από το 50% δεν έχουν (άλλα 40€). Κράνος, θα έλεγα ένα 20% φοράει (αυτά από δικές μου εκτιμήσεις πάντα με ότι βλέπω καθημερινά).

Στα παραπάνω βάζω επίσης ποδηλάτες που έχουν ποδήλατα κακοσυντηρημένα (ελαστικά διαλυμένα με ελάχιστη πίεση) και παντελώς λάθος θέση οδήγησης που καθιστά το λάθος εύκολο και τον τραυματισμό σχεδόν σίγουρο). Για νοοτροπία, ώρες-ώρες είμαι σίγουρος ότι θα λένε πολλοί ποδηλάτες "ο μ@κ@κ@ς με το κράνος που περιμένει στα φανάρια και σε κάθε στροφή βγάζει το χέρι"... Τι να πω, έτσι πιστεύω. Ανάθεμα και αν περιμένει κανείς σε φανάρι. Δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ. Προχθές ερχόμουν και περνάει ένα βόιδι στο Χαλάνδρι με ποδήλατο ενώ είχε φανάρι. Ερχόμουν εγώ και πλακώθηκα στα φρένα. Σε αυτοκίνητα δεν ασχολούμαι καν αλλά αυτός άκουσε τα εξ αμάξης. Ούτε κράνος φόραγε τίποτε. Θα έπεφτε πάνω μου και θα γέλαγε ο κόσμος.

Βέβαια όχι ότι με τα αυτοκίνητα πάει καλύτερα η φάση. Πρόσφατα είχε μια βαρβάτη πτώση καθώς με έκλεισε ταξί στον παράδρομο της Παπανικολή-Καποδιστρίου στα Σίδερα Χαλανδρίου (εκεί που είναι η εκκλησία). Έχοντας παρατάξει το δεξί χέρι ότι στρίβω βλέπω ταξί στο 1 μέτρο να κάνει σφήνα. Αποτέλεσμα να πέσω κι ευτυχώς από πίσω έρχονταν μηχανή που σταμάτησε και τα αυτοκίνητα. Αλλιώς θα σας έγραφα από τα σύννεφα. Προχθές, πάλι το ίδιο με ΙΧ κι ένα τύπο 'βαρύ' και ασήκωτο. Πρόλαβα ευτυχώς να φρενάρω και μόνο ο μπροστινός τροχός βρήκε λίγο προφυλακτήρα χωρίς να πέσω. Γενικά η κατάσταση στην Ελλάδα είναι κακή. Μας λείπει η παιδεία γενικά. Με το αυτοκίνητο είσαι περισσότερο προσεκτικός γιατί έχεις την αίσθηση του όγκου αλλά και της μεγάλης ζημιάς. Με το ποδήλατο τα βλέπουμε αέρινα όλα και χάνουμε την αίσθηση της ευθύνης αλλά και του κινδύνου. Απογοήτευση.

vamvakoolas
27-05-13, 13:43
παιδια ολοι εχετε δικιο (απο λιγο):p:p

Εχει ψηφιστει απο ευρωκοινοβουλιο σχετικη διαταξη οπου καθε ποδηλατης πρεπει να εχει ασφαλιση και υποχρεωτικα καλυψη αστικης ευθηνης για 3ους (και μαλιστα για μεγαλο ποσο). Στη χωρα μας μεχρι στιγμης δεν εχει παρει χαμπαρι κανεις τιποτα αλλα σιγουρα οι ασφαλιστικες θα το μυριστουν και θα πιεσουν τη κυβερνηση να μεταφερει το νομοσχεδιο προς διαβουλευση (ειναι ετοιμο). στη βουλη. Παντως εδω και μερικες εβδομαδες καθε αθλητης ποδηλασιας που παει εξωτερικο ειναι υποχρεωμενος να ασφαλιστει (αρα...κατι κινειται).

ΣΤΟ νομοσχεδιο που ανεφερα υπαρχουν υποχρεωσεις για κρανος φωτισμο και γιλεκο (φωσφοριζε το βραδυ). Επισης οι ποδηλατες θα εχουν κυρωσεις για παραβιασεις του ΚΟΚ. Σημερα η τροχαια μπορει να επιβαλει διοικητικες κυρωσεις μονο για...αδεια κυκλοφορειας:rofl::rofl::rofl: (εχει μεινει απο τη δεκαετια του 50 αυτο) και βεβαια για κινηση σε αυτοκινητοδρομο σε ποδηλατες.

Τωρα περι συμπεριφορας εφοσον το ποδηλατο εγινε μοδα, αναγκαστικα και καποιες κακες νοοτροπιες θα περασουν και στη ποδηλασια...Στο χερι μας ειναι οσοι εδω ξερουν να δινουν καμμια συμβουλη και...ας πεσει στο γκρεμο;)

Πριν μερικες ωρες ημουν σε αγωνα ποδηλασιας οπου το πρωι ειχε παιδικο αγωνα και μαλιστα στη κατηγορια προ δημοτικου :worthy: ειχε τουλαχιστον 10 παιδακια:respekt::respekt:με τα κρανη και τα ποδηλατακια τους

manicx
27-05-13, 13:55
Η άδεια κυκλοφορίας κι επομένως και πινακίδων έχει καταργηθεί με τον Ν3542/2007, άρθρο 80 που τροποποιεί το άρθρο 88 του Ν2696/1999. Οπότε δεν μπορεί να σε γράψει κανείς για άδεια και πινακίδες.

vamvakoolas
27-05-13, 14:25
Η άδεια κυκλοφορίας κι επομένως και πινακίδων έχει καταργηθεί με τον Ν3542/2007, άρθρο 80 που τροποποιεί το άρθρο 88 του Ν2696/1999. Οπότε δεν μπορεί να σε γράψει κανείς για άδεια και πινακίδες.

ωραια βρηκαμε ποιον θα καλουν οι ποδηλατες οταν τους γραφουν

παραδειγμα

http://epitropesdiodiastop.blogspot.gr/2012/06/blog-post_4070.html

blade_
27-05-13, 14:34
Επειδή τα άλλα δύο θέματα δεν αφορούν αυτό που θέλω να γράψω (το οποίο είναι πέρα από τον "χαβαλέ" :p ) το "αφήνω" εδώ. Βρίστε με πείτε οτι θέλετε αλλά να ξέρετε πως δεν γράφω από απέχθεια αλλά από αγανάκτηση.

Οι ποδηλάτες έχετε αρχίσει και υποφέρετε από τη νόσο του αυξανόμενου πληθυσμού: Όσο περισσότεροι γίνεστε, τόσο περισσότεροι γίνονται και ανόητοι που δεν έχουν ούτε λογική αλλά ούτε και ένστικτο αυτοσυντήρησης (τσαμπουνάνε και κάτι μαλθακότητες του στυλ "Η ύπαρξή ΜΟΥ στο δρόμο 'σου' είναι δικαίωμά ΜΟΥ" οι οποίες είναι άξιες μόνο για μούτζες και τίποτε άλλο).

Καλό θα ήταν λοιπόν, εφ'όσον διατηρείτε (και ορθώς) το παρεΐστικο στυλ, να λέτε και καμιά κουβέντα στους λιγότερο μυαλωμένους γιατί αν γίνει το κακό, μικρή σημασία έχει το ποιός φταίει.

δεν εχεις αδικο.το παρατηρω και γω πολυ απο τοτε που το ποδηλατο εγινε μοδα."εγω ειμαι στο δρομο κ κανενας αλλος"

δυστυχως

Rebel Scum
28-05-13, 00:48
Εγώ πάντως προχτές το πήρα με το ΙΧ, μπήκα μέσα στο Τατόι που κυκλοφορούν μόνο πεταλούδες και έκανα μια ωραία μικρή βολτίτσα 10χλμ με ποικιλία κλίσεων.

Τις βόλτες στο δρόμο ποτέ δεν τις κατάλαβα μέσα στην Αθήνα. Εκτός ότι πρέπει να έχεις τρελή άγνοια κινδύνου, δεν καταλαβαίνω τι είναι το διασκεδαστικό να κάνεις βόλτες μέσα στο τσιμέντο.

Τέλος πάντων άσχετα με το μου αρέσει εμένα, πρέπει να επικαιροποιηθεί το νομικό πλαίσιο για το ποδήλατο γιατί μιλάμε πια για ένα μέσο που κινείται ανάμεσα μας.

Χαίρομαι πάντως που η πλειοψηφία εδώ στο θέμα έχει υπεύθυνη θέση.

ΥΓ. Είχα να βρίσω στο δρόμο πολύ καιρό.....πρόσφατα όμως ένας φίλτατος ποδηλάτης μέσα στη μέση της βενιζέλου στη Ν. Σμύρνη πήγαινε χαλαρός με το κινητό στο αυτί και από πίσω μια ουρά 20 αυτοκίνητα. Κατά τα άλλα δεν λέω προβλεπόμενος....κράνος, υπόδημα και ολόσωμο ποδηλατικό κολάν να τονίζει την σαμπρέλα(sic) γύρω από τη μέση :p

BlindG
28-05-13, 03:05
Γενικά, η άποψη μου από την καθημερινή μετακίνηση στην πόλη είναι ότι πολλοί ποδηλάτες πρέπει να αναθεωρήσουν και να πάρουν ΜΜΜ.

Δε νομίζω οτι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Εκτιμώ βαθύτατα τον κάθε άνθρωπο που ξεκουνιέται από τον καναπέ και ασκείται, ακόμα και για να πάει στη δουλειά.
Κατά τη γνώμη μου, το πρόβλημα δεν είναι να φύγουν τα ποδήλατα από τους δρόμους (π.χ. τις ώρες αιχμής) (*) κάποιες ώρες. Το θέμα -για 'μένα- είναι να κυριαρχήσει η κοινή λογική και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, κόντρα στο "μοδάτο" της ποδηλασίας, ή στο άλλο άκρο των νεο-ανα-γεννημένων φυσιοποδηλατολατρών που ξαφνικά την είδαν επαναστάτες χωρίς αιτία. Παν μέτρον άριστον!




(*) Θεωρώ βέβαια οτι ποδηλασία τέτοιες ώρες, μάλλον κακό κάνει γιατί ο ποδηλάτης αναπνέει τα πάντα στο διάβα του αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Μπορεί π.χ. να επιλέξει λιγότερο κεντρικούς δρόμους.

ipo
28-05-13, 09:33
Χθες που επέστρεφα στο σπίτι με ποδήλατο, πέρασαν κάθετα μπροστά μου με κόκκινο ένα αμάξι και μία μοτοσυκλέτα. Αγνόησαν και το κόκκινο φανάρι και εμένα που ερχόμουν. Άλλος ένας με προσπέρασε και με έκλεισε. Οποιαδήποτε παρανομία είναι μεμπτή, είτε είναι από ποδηλάτη, είτε από οδηγό μοτοσυκλέτας, είτε από φορτηγατζή. Τα ποδήλατα έχουν στο δρόμο δικαιώματα και υποχρεώσεις. Δεν είναι παρείσακτα οχήματα, ούτε η χρήση τους είναι λιγότερο σημαντική από εκείνη του Ι.Χ..

euri
28-05-13, 11:42
Meanwhile in Europe: Google Maps bike directions in more countries (http://googlepolicyeurope.blogspot.co.uk/2013/05/bringing-biking-directions-to-more-of.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+EuropeanPublicPolicyBlog+%28European+Public+Policy+Blog%29)

manicx
28-05-13, 12:42
(*) Θεωρώ βέβαια οτι ποδηλασία τέτοιες ώρες, μάλλον κακό κάνει γιατί ο ποδηλάτης αναπνέει τα πάντα στο διάβα του αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Μπορεί π.χ. να επιλέξει λιγότερο κεντρικούς δρόμους.

http://www.youtube.com/watch?v=EXMPnnjftDs

blade_
30-05-13, 00:48
http://www.youtube.com/watch?v=EXMPnnjftDs

για ποτε σε εχουν μπαγλαρωσει στην Αθηνα γι αυτο... :p

Zus
02-06-13, 21:43
Έχει πλάκα να διαβάζεις το τόπικ. Αν γράφουν κιόλας σε αυτό, "βασιλιάδες" οδηγοί αυτοκινήτων, γίνεται ακόμα πιο αστείο. :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.