PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

kontinos
19-07-13, 00:36
Προφανώς δίνεις προτεραιότητα στα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά δε θα σταματήσεις να κυκλοφορείς στο δρόμο, επειδή υπάρχουν κι αυτά. Το λεωφορείο μπορεί κάλλιστα να περάσει τους ποδηλάτες, αν ο οδηγός εκτιμά ότι με τον τρόπο αυτό θα εξυπηρετήσει ταχύτερα το επιβατικό κοινό.
Ενταξει τωρα, και στις 2 απαντησεις σου εισαι υπερβολικος. Ναι ρε ανθρωπε, οταν ειμαστε ενα μινιμουμ απο 20 ανθρωπους στο λεωφορειο οχι παρακαλω, αλλα εχω την απαιτηση να κανουν στην ακρη οι ποδηλατες που μας πανε με 10χλμ/ω. Διοτι οχι μονο πανε αργα , αλλα για καποιο λογο κινουνται και διπλα διπλα στη λωριδα.
Ωραιο το ποδηλατο, καλο και αγιο, αλλα ελεος. Δηλαδη αν ο οδηγος ηταν βιδωμενος τι νομιζεις οτι θα γινοταν? Θα τους προσπερνουσε, σταση στα 50μετρα και εκκινηση στην ΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ με χιλια και ας κατσει ο ποδηλατης στη μεσαια απο οπου κανει προσπεραση να αγωνια. Και αυτο για ολες τις στασεις. Και μιλαμε για διπλο λεωφορειο.
Χρειαζεται και ενα μετρο ρε παιδια, τι δικαιολογια ειναι οτι αυτος που ξεπαρκαρει στον παραδρομο ειναι απροσεκτος κτλ? Οι συγκεκριμενοι ποδηλατες βεβαια επελεξαν να ακολουθησουν την τακτικη των μηχανακιων σε μεταγενεστερη φαση, ελισσομενοι αναμεσα σε λεωφορειο και αμαξια. Γελια...
Κι επειδη μιλας για νομιμοτητα και ταχυτητα, αν εκεινη την ωρα που το ποδηλατο κινειται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αναμεσα στις δυο λωριδες κι ερχομαι εγω με 80 (στα νομιμα ορια δηλαδη) και τον στειλω στον αγιο πετρο, πες μου τι γινεται.

Mouse Potato
19-07-13, 00:54
Ενταξει τωρα, και στις 2 απαντησεις σου εισαι υπερβολικος. Ναι ρε ανθρωπε, οταν ειμαστε ενα μινιμουμ απο 20 ανθρωπους στο λεωφορειο οχι παρακαλω, αλλα εχω την απαιτηση να κανουν στην ακρη οι ποδηλατες που μας πανε με 10χλμ/ω. Διοτι οχι μονο πανε αργα , αλλα για καποιο λογο κινουνται και διπλα διπλα στη λωριδα.
Ωραιο το ποδηλατο, καλο και αγιο, αλλα ελεος. Δηλαδη αν ο οδηγος ηταν βιδωμενος τι νομιζεις οτι θα γινοταν? Θα τους προσπερνουσε, σταση στα 50μετρα και εκκινηση στην ΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ με χιλια και ας κατσει ο ποδηλατης στη μεσαια απο οπου κανει προσπεραση να αγωνια. Και αυτο για ολες τις στασεις. Και μιλαμε για διπλο λεωφορειο.
Χρειαζεται και ενα μετρο ρε παιδια, τι δικαιολογια ειναι οτι αυτος που ξεπαρκαρει στον παραδρομο ειναι απροσεκτος κτλ? Οι συγκεκριμενοι ποδηλατες βεβαια επελεξαν να ακολουθησουν την τακτικη των μηχανακιων σε μεταγενεστερη φαση, ελισσομενοι αναμεσα σε λεωφορειο και αμαξια. Γελια...
Κι επειδη μιλας για νομιμοτητα και ταχυτητα, αν εκεινη την ωρα που το ποδηλατο κινειται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αναμεσα στις δυο λωριδες κι ερχομαι εγω με 80 (στα νομιμα ορια δηλαδη) και τον στειλω στον αγιο πετρο, πες μου τι γινεται.

Αυτό το τελευταίο δεν το έπιασα. Πως γίνεται το ποδήλατο να κινείται παρανόμως ανάμεσα σε δύο λωρίδες (τι ακριβώς εννοείς; ) κι εσύ να κινείσαι με 80km/h εντός πόλεως (προφανώς εκεί βρίσκεις μόνο ποδήλατα να κινούνται ανάμεσα σε δύο λωρίδες αν κατάλαβα καλά τι εννοείς) και να μην είσαι παράνομος;

Αν ισχύουν τα παραπάνω καλά θα κάνεις να επαναπροσδιορίσεις την οδηγική σου συμπεριφορά όταν κινείσαι σε δημόσιο δρόμο.

Μια φιλική συμβουλή από έναν οδηγό αυτοκινήτου/δίκυκλου (μηχανής & ποδηλάτου).

ipo
19-07-13, 00:56
Να τα πάρουμε λίγα-λίγα.


Ενταξει τωρα, και στις 2 απαντησεις σου εισαι υπερβολικος. Ναι ρε ανθρωπε, οταν ειμαστε ενα μινιμουμ απο 20 ανθρωπους στο λεωφορειο οχι παρακαλω, αλλα εχω την απαιτηση να κανουν στην ακρη οι ποδηλατες που μας πανε με 10χλμ/ω. Διοτι οχι μονο πανε αργα , αλλα για καποιο λογο κινουνται και διπλα διπλα στη λωριδα.

Αν πρόκειται για λεωφορειόδρομο, τότε ο ποδηλάτης οφείλει να κινείται στο δεξιό μέρος και να παραχωρεί προτεραιότητα στα ΜΜΜ. Αν όχι, τότε ο ΚΟΚ και η σύσταση της τροχαίας για την ασφάλειά του, λένε ότι πρέπει να κινείται κατά το δυνατόν στο μέσο της δεξιάς λωρίδας, σε δρόμο με τουλάχιστον 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση.

Μιας και μίλησες για απαιτήσεις. Δεν μπορούμε να έχουμε τέτοιες, πέρα από τις νόμιμες. Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι προσδοκίες, ο σεβασμός στον πιο ευάλωτο ή στο όχημα που εξυπηρετεί περισσότερο κόσμο (π.χ. λεωφορείο) και γενικά η ανοχή που πρέπει να υπάρχει σε χώρους μεγάλης συγκέντρωσης ατόμων και οχημάτων. Η ευγένεια στις περισσότερες περιπτώσεις υπερκαλύπτει τον ΚΟΚ και βοηθάει περισσότερο τη συνύπαρξη.


Δηλαδη αν ο οδηγος ηταν βιδωμενος τι νομιζεις οτι θα γινοταν? Θα τους προσπερνουσε, σταση στα 50μετρα και εκκινηση στην ΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ με χιλια και ας κατσει ο ποδηλατης στη μεσαια απο οπου κανει προσπεραση να αγωνια. Και αυτο για ολες τις στασεις. Και μιλαμε για διπλο λεωφορειο.

Αν ο οδηγός ήταν "βιδωμένος" όπως λες, θα μπορούσε να κάνει διάφορες επικίνδυνες παρανομίες και να προκαλέσει ατύχημα. Η λωρίδα δεν ανήκει σε κανένα, δεν έχει νόημα να μιλάμε για "λωρίδα ΤΟΥ". Όλοι οι νόμιμοι χρήστες της οδού μπορούν να τη χρησιμοποιούν εφόσον σέβονται τον ΚΟΚ.



Χρειαζεται και ενα μετρο ρε παιδια, τι δικαιολογια ειναι οτι αυτος που ξεπαρκαρει στον παραδρομο ειναι απροσεκτος κτλ? Οι συγκεκριμενοι ποδηλατες βεβαια επελεξαν να ακολουθησουν την τακτικη των μηχανακιων σε μεταγενεστερη φαση, ελισσομενοι αναμεσα σε λεωφορειο και αμαξια. Γελια...
Κι επειδη μιλας για νομιμοτητα και ταχυτητα, αν εκεινη την ωρα που το ποδηλατο κινειται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αναμεσα στις δυο λωριδες κι ερχομαι εγω με 80 (στα νομιμα ορια δηλαδη) και τον στειλω στον αγιο πετρο, πες μου τι γινεται.
Τώρα μιλάς για παρανομίες οι οποίες είναι σαφώς κατακριτέες και φέρουν ευθύνη όσοι τις κάνουν. Δε χρειάζεται να αναλύουμε τα προφανή.


Ο λόγος που επενέβην στη συζήτηση ήταν για να δείξω ότι οι ποδηλάτες μπορούν να κινούνται νόμιμα στη δεξιά λωρίδα, ακόμα και σε λεωφορειόδρομο. Επειδή μερικοί πιστεύουν ότι αυτό τους καθυστερεί (μεγάλη συζήτηση αυτό) δεν σημαίνει ότι πρέπει να φύγουν από τα μάτια τους.

vamvakoolas
19-07-13, 11:25
τα παντα ειναι θεμα παιδειας. Ο οδηγος ΙΧ που με ευκολια (κατα)κρινει τους ποδηλατες ή μηχανοβιους προφανως δεν εχει οδηγησει τετοιο οχημα να ξερει ιδιαιτεροτητες του για παραδειγμα δε περναμε ξυστα απο αναβατη, δε του κορναρουμε (η κορνα ειναι μονο για εκτατη αναγκη στη χωρα μας) και αλλα πολλα

Αντιστοιχα δε μπορει ο ποδηλατης να ταλαιπωρει οδηγους οχηματων επειδη για παραδειγμα θελει να κανει τη βολτα του. Ποιος δεν εχει δει ποδηλατη σε ανηφορα αντι να κανει δεξια να το παιζει επαγγελματιας και να καθεται στη μεση με απελπιστικα μικρη ταχυτητα λες και θα παρει το τροπαιο στο τελος της διαδρομης? Ποιος δεν εχει δει ποδηλατη με σκουρα ρουχα και χωρις φωτα στη νυχτα?

sdikr
19-07-13, 11:45
τα παντα ειναι θεμα παιδειας. Ο οδηγος ΙΧ που με ευκολια (κατα)κρινει τους ποδηλατες ή μηχανοβιους προφανως δεν εχει οδηγησει τετοιο οχημα να ξερει ιδιαιτεροτητες του για παραδειγμα δε περναμε ξυστα απο αναβατη, δε του κορναρουμε (η κορνα ειναι μονο για εκτατη αναγκη στη χωρα μας) και αλλα πολλα

Αντιστοιχα δε μπορει ο ποδηλατης να ταλαιπωρει οδηγους οχηματων επειδη για παραδειγμα θελει να κανει τη βολτα του. Ποιος δεν εχει δει ποδηλατη σε ανηφορα αντι να κανει δεξια να το παιζει επαγγελματιας και να καθεται στη μεση με απελπιστικα μικρη ταχυτητα λες και θα παρει το τροπαιο στο τελος της διαδρομης? Ποιος δεν εχει δει ποδηλατη με σκουρα ρουχα και χωρις φωτα στη νυχτα?

Κανένας! :p

frap
19-07-13, 13:28
Ξεχνάτε κάτι:
Δίνουμε πάντα προτεραιότητα στα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ οχήματα. Ελίσσονται πιο δύσκολα, φρενάρουν πιο δύσκολα.
Ειδικά στα λεωφορεία.

Ρήση οδηγού τράκτορα μιλώντας για τέτοια ζητήματα:
"Να πεταχτείς μπροστά μου και να φρενάρω; Είσαι καλά;[...]
Δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Δεν πετάχτηκε κανείς. Στον ίδιο δρόμο συναντηθήκανε, ο ένας πρόλαβε τον άλλον.

Αν ο οδηγός είναι σωστός, μετράει αν τον παίρνει, προσπερνά ολόκληρος, σταματά ομαλά στη στάση του και ξεκινά χωρίς ταρζανιές και (σε ανοιχτό δρόμο χωρίς κυκλοφοριακό και φανάρια ανά 50 μέτρα) αφήνει τα ποδήλατα στη σκόνη του. Αν καταλαβαίνει πως δεν τον παίρνει, ακριβώς γιατί μέσα σε 50 μέτρα ένα όχημα μήκους 20 μέτρων που κινείται με 40χλμ/ω δε μπορεί με ασφάλεια να προσπεράσει ένα άλλο που πάει με 25 και να ακινητοποιηθεί εμπρός του ή γιατί απλά με το κυκλοφοριακό δεν έχει νόημα, μένει πίσω.

Από την άλλη, ποδήλατο που σουλατσάρει με 10 μάλλον πρέπει να βγει από τη λεωφόρο και να πάει από το πεζοδρόμιο.

Γενικά, όπως είπε κι άλλος, είναι θέμα παιδείας και ευγένειας. Να προσθέσω και οξυδέρκειας... το να κάνεις σφήνα στο ποδήλατο (κι όχι μόνο) για να κερδίσεις 15 μέτρα άσφαλτο μέχρι το επόμενο φανάρι και 10 δευτερόλεπτα περισσότερη αναμονή σταματημένος, δεν έχει κανένα κέρδος για σένα, παρά επιφυλάσσει κινδύνους για όλους... Το να κάνει στο ποδήλατο στην άκρη σε ανοιχτό δρόμο, γιατί διαφορετικά απλά καθυστερεί άλλους που αντικειμενικά θα μπορούσαν να κινηθούν γρηγορότερα + βάζει σε κίνδυνο τον εαυτό του, επίσης.

vamvakoolas
19-07-13, 15:08
να ελαφρυνω το κλιμα

σημερα οι φριντευδες της Αθηνας θα κανουν το γυρο του νομου Αττικης (130χλμ)...

Οσοι πανε καλα να περασουν:lol: οι οδηγοι το νου σας για τις ωρες διελευσης
http://www.protothema.gr/culture/article/296004/tour-d-atene-3000-hiliades-podilates-kanoun-ton-guro-tis-polis-se-mia-nuhta/

ipo
19-07-13, 15:50
Νομίζω ότι γράφουν λάθος τις ώρες διέλευσης. Στη σελίδα του Freeday αναφέρθηκε ότι η διαδρομή (http://postimg.org/image/jveg07pt5/) είναι δεξιόστροφη, οπότε θα περάσει πρώτα από τη Βαρυμπόμπη. Μου φαίνεται πιο λογικό έτσι, αφού πέρσι η πρώτη στάση ήταν μετά από 2,5 ώρες, ενώ οι τελευταίες στάσεις ήταν πιο πυκνές.

Έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα αυτό που γράφουν στην εφημερίδα για 10 το πρωί στην Αγία Παρασκευή. Εκείνη την ώρα το Freeday θα έχει τερματίσει στο Θησείο. Πέρσι τερματίσαμε στις 8 το πρωί στο Θησείο και μάλιστα έφθασαν περί τα 300 άτομα στον τερματισμό.

vamvakoolas
19-07-13, 17:44
μεσα στη νυχτα απο μεσογεια και παραλιακη?

ουαουυυυυυυυυυ (risky):whistle:

ipo
19-07-13, 17:49
μεσα στη νυχτα απο μεσογεια και παραλιακη?

ουαουυυυυυυυυυ (risky):whistle:
Αυτό κάναμε και πέρσι. Αν θυμάμαι καλά, ήμασταν κατά τις 2 στη Γλυφάδα. Μάλιστα τρέχαμε με το Νικουλάκη και τον ξάδερφό του να προλάβουμε την πομπή, επειδή του έσκασε το λάστιχο και είχαμε μείνει πίσω.

leros2004
20-07-13, 19:58
Εντυπώσεις απο το τελευταίο freeday της σεζόν...
Μεγάλο ... 12 το μεσήμερι γύρισα στο σπίτι, απο εχθές στις 21.00 που έφυγα, πιάστηκε ο κ$λος μου....
Όλα κύλισαν μια χαρά με πολύ κόσμο στο τερματισμό .. Η χθεσινή σουμα: 160 χιλιόμετρα (freeday + σπιτι)

ipo
20-07-13, 20:00
Άλλοι επέστρεψαν στα σπίτια τους μετά τη μία το μεσημέρι. Παραπήγαινε αργά χθες και έκανε πολλές και μεγάλης διάρκειας στάσεις. Πέρσι με 160+ χιλιόμετρα (μαζί με το πήγαινε-έλα σπίτι), είχα επιστρέψει στις 9 το πρωί.

alekan
20-07-13, 20:04
Freeday ή brevet σε slow motion;

kontinos
21-07-13, 16:13
Ασχετο, ξεχασε χτες ποδηλατης κατι γυαλια στο ψιλικατζιδικο μας στην Αργυρουπολη, στον επικειμενο σταθμο του μετρο, συνοδευομενος απο μια κοπελα. Αν το διαβαζει, ας κανει πμ.

BlindG
22-07-13, 18:24
Προφανώς δίνεις προτεραιότητα στα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά δε θα σταματήσεις να κυκλοφορείς στο δρόμο, επειδή υπάρχουν κι αυτά. Το λεωφορείο μπορεί κάλλιστα να περάσει τους ποδηλάτες, αν ο οδηγός εκτιμά ότι με τον τρόπο αυτό θα εξυπηρετήσει ταχύτερα το επιβατικό κοινό.

Eδώ υπάρχει ένα λάθος:
Το λεωφορείο ΔΕΝ μπορεί να προσπερνά με την ίδια ευκολία όπως ένα ΙΧ.
Π.χ. για να προσπεράσεις, πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα (στο κιβώτιο, όχι χιλιόμετρα) και να ανοίξεις το γκάζι αρκετά ώστε να ολοκληρώσεις την προσπέραση όσο το δυνατόν συντομότερα. Ταδε έφη ΚΟΚ.

Όταν είσαι μέσα στο λεωφορείο (και το ξέρεις καλύτερα από εμένα), κατά την προσπέραση οι όρθιοι επιβάτες καταντάνε κορίνες του bowling, ειδικά αν ο οδηγός είναι και λίγο ατζαμής. Σκέψου τώρα να έχεις σουξου μουξου με τον ποδηλάτη και να προσπερνάει ο ένας τον άλλο κάθε τόσο. ΜΗΔΕΝ. Απλά ΜΗΔΕΝ.

Επίσης, ο ποδηλάτης πρέπει να κάνει τα πάντα για να διατηρηθεί μπροστά από το λεωφορείο, καθώς δεν έχει την πολυτέλεια να μπορεί να ποδηλατήσει πίσω από αυτό, λόγω καυσαερίων.

Τα δύο παραπάνω καθιστούν τον ποδηλάτη παράταιρο στην διαδρομή του λεωφορείου.
Και ΟΧΙ, δεν είναι θέμα παιδείας, ΕΝΑΣ ποδηλάτης να καθυστερεί ένα λεωφορείο των ΕΙΚΟΣΙ ατόμων. Ο ποδηλάτης απλά πρέπει να αλλάξει διαδρομή και να μη μπλέκει με λεωφορεία.


Α και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτή η νηπιαγωγική ισοπεδωτική καραμέλα για το δικαίωμα του ποδηλάτη να είναι στο δρόμο. Είναι σαν τους διάφορους που έλεγαν: "Δημοκρατία δεν έχουμε; Γιατί απαγορεύεται να χαιρετάνε ναζιστικά μέσα στο γήπεδο;;;;". Go figure.... :wall:



Freeday ή brevet σε slow motion;

Κοίτα ρε που μετά το άρμεγμα, μάθανε και το brevet και το κοπανάνε όπου βρούνε μερικοί :whip:

megahead13
22-07-13, 19:30
Eδώ υπάρχει ένα λάθος:
Το λεωφορείο ΔΕΝ μπορεί να προσπερνά με την ίδια ευκολία όπως ένα ΙΧ.
Π.χ. για να προσπεράσεις, πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα (στο κιβώτιο, όχι χιλιόμετρα) και να ανοίξεις το γκάζι αρκετά ώστε να ολοκληρώσεις την προσπέραση όσο το δυνατόν συντομότερα. Ταδε έφη ΚΟΚ.

Όταν είσαι μέσα στο λεωφορείο (και το ξέρεις καλύτερα από εμένα), κατά την προσπέραση οι όρθιοι επιβάτες καταντάνε κορίνες του bowling, ειδικά αν ο οδηγός είναι και λίγο ατζαμής. Σκέψου τώρα να έχεις σουξου μουξου με τον ποδηλάτη και να προσπερνάει ο ένας τον άλλο κάθε τόσο. ΜΗΔΕΝ. Απλά ΜΗΔΕΝ.

Επίσης, ο ποδηλάτης πρέπει να κάνει τα πάντα για να διατηρηθεί μπροστά από το λεωφορείο, καθώς δεν έχει την πολυτέλεια να μπορεί να ποδηλατήσει πίσω από αυτό, λόγω καυσαερίων.

Τα δύο παραπάνω καθιστούν τον ποδηλάτη παράταιρο στην διαδρομή του λεωφορείου.
Και ΟΧΙ, δεν είναι θέμα παιδείας, ΕΝΑΣ ποδηλάτης να καθυστερεί ένα λεωφορείο των ΕΙΚΟΣΙ ατόμων. Ο ποδηλάτης απλά πρέπει να αλλάξει διαδρομή και να μη μπλέκει με λεωφορεία.


Α και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτή η νηπιαγωγική ισοπεδωτική καραμέλα για το δικαίωμα του ποδηλάτη να είναι στο δρόμο. Είναι σαν τους διάφορους που έλεγαν: "Δημοκρατία δεν έχουμε; Γιατί απαγορεύεται να χαιρετάνε ναζιστικά μέσα στο γήπεδο;;;;". Go figure.... :wall:




Κοίτα ρε που μετά το άρμεγμα, μάθανε και το brevet και το κοπανάνε όπου βρούνε μερικοί :whip:
Δηλαδή εμένα ο Βρετανός που μου επιτρέπει να βρίσκομαι στη λεωφορειολωρίδα είναι ηλίθιος. Και το γεγονός ότι είμαι πάνω στο δρόμο (στα σημεία όπου δεν υπάρχει ειδική λωρίδα για τα ποδήλατα) και δεν έχω πρόβλημα με τους οδηγούς μικρών ή μεγάλων οχημάτων και με σέβονται κι εγώ αυτούς δεν είναι θέμα παιδείας. Μάλιστα... :down:

euri
22-07-13, 20:00
Δηλαδή εμένα ο Βρετανός που μου επιτρέπει να βρίσκομαι στη λεωφορειολωρίδα είναι ηλίθιος. Και το γεγονός ότι είμαι πάνω στο δρόμο (στα σημεία όπου δεν υπάρχει ειδική λωρίδα για τα ποδήλατα) και δεν έχω πρόβλημα με τους οδηγούς μικρών ή μεγάλων οχημάτων και με σέβονται κι εγώ αυτούς δεν είναι θέμα παιδείας. Μάλιστα... :down:

Ε μα και φυσικά. Είναι γνωστό ότι οι Βρετανοί είναι μπουρδομπαστουνόβλαχοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αμόρφωτοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αδερφές (όπως όλοι οι...Άγγλοι), <ό,τι άλλο προαιρείται ο ΤυφλόςΓ>. Αυτοί είναι ηλίθιοι, εμείς είμαστε η κρεμ-ντε-λα-κρεμ. Άσε δε που και ο Οβελίξ έλεγε παραπλήσια όταν επισκέφτηκε τη χώρα τους για να αντιμετωπίσουν την εισβολή του Καίσαρος. :)

megahead13
22-07-13, 20:56
Ε μα και φυσικά. Είναι γνωστό ότι οι Βρετανοί είναι μπουρδομπαστουνόβλαχοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αμόρφωτοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αδερφές (όπως όλοι οι...Άγγλοι), <ό,τι άλλο προαιρείται ο ΤυφλόςΓ>. Αυτοί είναι ηλίθιοι, εμείς είμαστε η κρεμ-ντε-λα-κρεμ. Άσε δε που και ο Οβελίξ έλεγε παραπλήσια όταν επισκέφτηκε τη χώρα τους για να αντιμετωπίσουν την εισβολή του Καίσαρος. :)
:lol: :respekt:

BlindG
22-07-13, 20:59
Δηλαδή εμένα ο Βρετανός που μου επιτρέπει να βρίσκομαι στη λεωφορειολωρίδα είναι ηλίθιος. Και το γεγονός ότι είμαι πάνω στο δρόμο (στα σημεία όπου δεν υπάρχει ειδική λωρίδα για τα ποδήλατα) και δεν έχω πρόβλημα με τους οδηγούς μικρών ή μεγάλων οχημάτων και με σέβονται κι εγώ αυτούς δεν είναι θέμα παιδείας. Μάλιστα... :down:

Προφανώς δεν ξέρεις να διαβάζεις.
Είπα πουθενά τι επιτρέπεται και τι όχι;
ΟΧΙ.

Aντ'αυτού έκανα περιγραφή συνθηκών στο δρόμο.


Ε μα και φυσικά. Είναι γνωστό ότι οι Βρετανοί είναι μπουρδομπαστουνόβλαχοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αμόρφωτοι (όπως όλοι οι μη-νότιοι Ευρωπαίοι), αδερφές (όπως όλοι οι...Άγγλοι), <ό,τι άλλο προαιρείται ο ΤυφλόςΓ>. Αυτοί είναι ηλίθιοι, εμείς είμαστε η κρεμ-ντε-λα-κρεμ. Άσε δε που και ο Οβελίξ έλεγε παραπλήσια όταν επισκέφτηκε τη χώρα τους για να αντιμετωπίσουν την εισβολή του Καίσαρος. :)

Αν μπορούσες να συνεισφέρεις στη συζήτηση χωρίς να τρολλάρεις, θα ήταν καλά.

megahead13
22-07-13, 23:37
Προφανώς δεν ξέρεις να διαβάζεις.
Είπα πουθενά τι επιτρέπεται και τι όχι;
ΟΧΙ.

Aντ'αυτού έκανα περιγραφή συνθηκών στο δρόμο.
Προφανέστατα και ξέρω να διαβάζω. Πράγματι δεν είπες πουθενά τί να επιτρέπεται και τί όχι. Εϊπες κάτι χειρότερο: Ότι οι ποδηλάτες είμαστε παράταιροι στη διαδρομή του λεωφορείου. Όπως επίσης είπες ότι δεν είναι θέμα παιδείας και να σταματήσει η νηπιαγωγική ισοπεδωτική καραμέλα για το δικαίωμα του ποδηλάτη να είναι στο δρόμο. :down: Είναι φανερό ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς, παρά ως συνήθως εκφράζεις την άποψή σου με απόλυτο τρόπο μη θέλοντας να ακούσεις τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς :down:


Αν μπορούσες να συνεισφέρεις στη συζήτηση χωρίς να τρολλάρεις, θα ήταν καλά.
Ενώ εσένα η συνεισφορά σου στο θέμα ποδήλατο είναι να μπεις κάθε φορά και να κράξεις. :down:

euri
23-07-13, 00:04
Αν μπορούσες να συνεισφέρεις στη συζήτηση χωρίς να τρολλάρεις, θα ήταν καλά.

Αφού με εγκαλείς στην τάξη ( :sorry: ) θα προσπαθήσω να συνεισφέρω, στο μέτρο του δυνατού βέβαια, μιας και δεν έχω υπέρτατη και απόλυτη γνώση.

Έχω ζήσει για μικρά έως σχετικά μεγάλα διαστήματα σε διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις, μεσαίου μεγέθους έως αρκετά μεγάλου. Παντού τα ποδήλατα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και κυκλοφορούσαν στους δρόμους μαζί με τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα οχήματα (εκτός αν υπήρχε ποδηλατόδρομος), είτε τα οχήματα ήταν σκούτερ είτε 2όροφα λεωφορεία (hint για την πόλη). Δεν είδα να παραπονιέται κανείς, είτε ως ποδηλάτης, είτε ως οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος για την ύπαρξη των "άλλων". Οι οδηγοί των μηχανοκίνητων σέβονταν την ύπαρξη των ποδηλατών στον ίδιο δρόμο με αυτούς. Ομοίως και οι ποδηλάτες.

Στην πόλη που ζω τώρα, το μόνο όχημα που έχω δει να μη δίνει οποιουδήποτε είδους προτεραιότητα σε ποδηλάτες (εκεί όπου πρέπει να παραχωρηθεί) είναι τα τραμ. Οτιδήποτε άλλο μηχανοκίνητο, από σκούτερ (ναι έχει και μερικά τέτοια εδώ), έως μεγάλα φορτηγά και λεωφορεία όχι μόνο συνυπάρχει, αλλά δίνει προτεραιότητα. Και επειδή χρησιμοποιώ καθημερινά ΜΜΜ, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι κανείς δε διαμαρτύρεται, ούτε ο οδηγός, ούτε ο επιβάτης. Και τα ΜΜΜ είναι γενικά στην ώρα τους.

Και για μένα ως οδηγό αυτοκινήτου εδώ στα βόρεια, οι ποδηλάτες είναι "ο φόβος και ο τρόμος" μου, όχι επειδή κάνουν κάτι περίεργο όταν κυκλοφορούν, αλλά επειδή απλά δεν έχω συνηθίσει/μάθει την ύπαρξη των ποδηλάτων στο οδικό δίκτυο. Τώρα μαθαίνω και πιέζω τον εαυτό μου όταν ετοιμάζομαι να στρίψω δεξιά, παρότι έχω πράσινο, να σταματάω σχεδόν για να μην καρφωθεί επάνω μου ο ποδηλάτης που κινείται δεξιότερα εμού, νόμιμα στη δική του λωρίδα, και είναι στο νεκρό σημείο των καθρεφτών μου. Ο ντόπιος δεν πιέζεται για να το κάνει αυτό, γιατί έχει μάθει (παιδεία το λένε αυτό; ) ότι σ'αυτό το μαμημένο οδικό δίκτυο υπάρχουν όλοι. Πρόσεξε, λέω υπάρχουν όλοι, όχι υπάρχουν κι άλλοι.

Καταλαβαίνω ότι για πολλούς οδηγούς στην Ελλάδα είναι δύσκολο να αποδεχθούν ότι στο δρόμο για τον οποίο πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας (άρα τους ανήκει...) κινούνται πλέον και άλλοι (που δεν πληρώνουν τέλη, άρα δεν τους ανήκει... / οι δρόμοι όμως κατασκευάζονται μόνο από τα τέλη κυκλοφορίας ή και από εθνικούς/δημοτικούς φόρους; ). Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή. Και θα πρέπει να μάθουν να συνυπάρχουν, αλλιώς κάποιοι θα πάνε στο χώμα, άλλοι στο νοσοκομείο και κάποιοι άλλοι στη φυλακή.

Και για να μην παρεξηγηθώ, σε καμία περίπτωση δεν αγιοποιώ τους ποδηλάτες (στην Ελλάδα). Αρκετοί (πολλοί, λίγοι, περισσότεροι) είναι το αντίστοιχο των κακομαθημένων οδηγών πολύτροχων σε έκδοση "ξένοιαστου καβαλάρη" σε ποδήλατο. Και αυτοί οφείλουν να μάθουν ότι ζητούν μέρος της πίτας του οδικού δικτύου από τους παραδοσιακούς τσιφλικάδες της ασφάλτου και θα πρέπει να μάθουν να συνυπάρχουν. Και επίσης θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ότι τα σιδερένια άλογα των μεγαλοτσιφλικάδων είναι πιο σιδερένια από τα δικά τους: αν δυο αυτοκίνητα περάσουν ξυστά, θα σπάσουν τους καθρέφτες τους, θα γδάρουν το χρώμα τους και χέστηκε η φοράδα στα αλώνια - αν περάσει ξυστά ένα αυτοκίνητο από έναν ποδηλάτη, εκτός του ότι θα χεστεί ο ποδηλάτης στην καλύτερη περίπτωση, ο καθρέφτης μπορεί να του σπάσει διάφορα μέρη του σώματος. Οπότε καλά θα κάνει προσέχει και αυτός, για το φουκαριάρικο σαρκίο του.

Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη και τη λιγοστή μου παιδεία καταλήγω ότι είναι θέμα...παιδείας το πώς θα συνυπάρξουν ποδηλάτες και εποχούμενοι σε ένα κοινό οδικό δίκτυο. Κάποιοι το κατάφεραν αυτό. Κάποιοι άλλοι κορνάρουν, μουτζώνουν και βρίζουν επειδή το προπορευόμενο αυτοκίνητο σταμάτησε σε δεξιά στροφή για να περάσει πεζός που έχει πράσινο (και προτεραιότητα) και μερικές φορές προσπερνάνε από αριστερά το αυτοκίνητο που σταμάτησε.

megahead13
23-07-13, 00:14
Ξανά :respekt: στον Euri!

ipo
23-07-13, 00:53
Συμφωνώ με το euri.



Αν μπορούσες να συνεισφέρεις στη συζήτηση χωρίς να τρολλάρεις, θα ήταν καλά.
Οφείλω να σου πω με τη σειρά μου, ότι η συμπεριφορά σου στο συγκεκριμένο νήμα βρίσκεται σε μερικές περιπτώσεις εντός των ορίων του trolling. Δεν έσβησα μηνύματα, διότι είναι αντιδεοντολογικό να σβήνεις μηνύματα κάποιου με τον οποίο διαφωνείς, αλλά θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις σου.

- - - Updated - - -


Α και κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτή η νηπιαγωγική ισοπεδωτική καραμέλα για το δικαίωμα του ποδηλάτη να είναι στο δρόμο.
Αφού είναι θεσμοθετημένο δικαίωμά του, γιατί πρέπει να το αποσιωπούμε; Όταν σου λέει ο άλλος "Δε με βολεύει που είσαι στο δρόμο μου. Πήγαινε αλλού." νομίζω ότι η προφανής απάντηση είναι η επίκληση στο δικαίωμα.

Ζώντας σε πυκνοκατοικημένο αστικό περιβάλλον, πρέπει να δραστηριοποιούμαστε με βάση κανόνες που ορίζουν την αρμονική συνύπαρξη. Σε κανέναν δεν αρέσει που έχει κυκλοφορική συμφόρηση στους δρόμους, αλλά δε λέει στους άλλους "Καθίστε ρε στα σπίτια σας και φύγετε από το δρόμο μου."

BlindG
23-07-13, 12:41
Προφανέστατα και ξέρω να διαβάζω. Πράγματι δεν είπες πουθενά τί να επιτρέπεται και τί όχι. Εϊπες κάτι χειρότερο: Ότι οι ποδηλάτες είμαστε παράταιροι στη διαδρομή του λεωφορείου. Όπως επίσης είπες ότι δεν είναι θέμα παιδείας και να σταματήσει η νηπιαγωγική ισοπεδωτική καραμέλα για το δικαίωμα του ποδηλάτη να είναι στο δρόμο. :down: Είναι φανερό ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς, παρά ως συνήθως εκφράζεις την άποψή σου με απόλυτο τρόπο μη θέλοντας να ακούσεις τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς :down:

Tα επιχειρήματα της άλλης πλευράς που παραθέτονται εδώ είναι το ίδιο ρομαντικά μ'αυτούς που πιστεύουν ακόμα στους μονόκερους και τα τετζερέδια με χρυσές λίρες στην άκρη του ουράνιου τόξου.


Ενώ εσένα η συνεισφορά σου στο θέμα ποδήλατο είναι να μπεις κάθε φορά και να κράξεις. :down:

Ναι γιατί εδώ νομίζετε πως έχετε μόνο δικαιώματα και ελάχιστες φορές βλέπετε τα χάλια σας.



Έχω ζήσει για μικρά έως σχετικά μεγάλα διαστήματα σε διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις, μεσαίου μεγέθους έως αρκετά μεγάλου. Παντού τα ποδήλατα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και κυκλοφορούσαν στους δρόμους μαζί με τα υπόλοιπα μηχανοκίνητα οχήματα (εκτός αν υπήρχε ποδηλατόδρομος), είτε τα οχήματα ήταν σκούτερ είτε 2όροφα λεωφορεία (hint για την πόλη). Δεν είδα να παραπονιέται κανείς, είτε ως ποδηλάτης, είτε ως οδηγός μηχανοκίνητου οχήματος για την ύπαρξη των "άλλων". Οι οδηγοί των μηχανοκίνητων σέβονταν την ύπαρξη των ποδηλατών στον ίδιο δρόμο με αυτούς. Ομοίως και οι ποδηλάτες.

Αχα.
Κρατάω 2 πράγματα:
Παντού κυκλοφορούσαν ποδήλατα και
Κανείς δεν παραπονιόταν.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχω πει οτι δεν μπορούν να κυκλοφορούν ποδήλατα.
Επανειλημμένως όμως έχω πει οτι ισχύει το "Επειδή μπορείς δε σημαίνει οτι πρέπει", κυρίως για λόγους αυτοσυντήρησης.
Το εάν παραπονιέται κάποιος ή όχι είναι τεράστια συζήτηση.



Στην πόλη που ζω τώρα, το μόνο όχημα που έχω δει να μη δίνει οποιουδήποτε είδους προτεραιότητα σε ποδηλάτες (εκεί όπου πρέπει να παραχωρηθεί) είναι τα τραμ. Οτιδήποτε άλλο μηχανοκίνητο, από σκούτερ (ναι έχει και μερικά τέτοια εδώ), έως μεγάλα φορτηγά και λεωφορεία όχι μόνο συνυπάρχει, αλλά δίνει προτεραιότητα. Και επειδή χρησιμοποιώ καθημερινά ΜΜΜ, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι κανείς δε διαμαρτύρεται, ούτε ο οδηγός, ούτε ο επιβάτης. Και τα ΜΜΜ είναι γενικά στην ώρα τους.

Ο κοκ εκεί μπορεί να λέει άλλα πράγματα.
Επιπλέον, καλώ οποιονδήποτε νομίζει, να μου αντικρούσει τα επιχειρήματα (με επιχειρήματα παρακαλώ και όχι συννεφολογική των care bears) για τα μεγάλα οχήματα και την δυνατότητα ελιγμών, φρεναρίσματος κτλ.

Επίσης, cudos στην ΤΕΛΕΙΑ εικόνα που παρουσιάζεις για έξω. Προφανώς έξω είναι ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.

Αντικειμενισμός; I think not.


Και για μένα ως οδηγό αυτοκινήτου εδώ στα βόρεια, οι ποδηλάτες είναι "ο φόβος και ο τρόμος" μου, όχι επειδή κάνουν κάτι περίεργο όταν κυκλοφορούν, αλλά επειδή απλά δεν έχω συνηθίσει/μάθει την ύπαρξη των ποδηλάτων στο οδικό δίκτυο. Τώρα μαθαίνω και πιέζω τον εαυτό μου όταν ετοιμάζομαι να στρίψω δεξιά, παρότι έχω πράσινο, να σταματάω σχεδόν για να μην καρφωθεί επάνω μου ο ποδηλάτης που κινείται δεξιότερα εμού, νόμιμα στη δική του λωρίδα, και είναι στο νεκρό σημείο των καθρεφτών μου. Ο ντόπιος δεν πιέζεται για να το κάνει αυτό, γιατί έχει μάθει (παιδεία το λένε αυτό; ) ότι σ'αυτό το μαμημένο οδικό δίκτυο υπάρχουν όλοι. Πρόσεξε, λέω υπάρχουν όλοι, όχι υπάρχουν κι άλλοι.

Αυτό προφανώς ισχύει για τους ποδηλατόδρομους που υπάρχουν δεξιά και προφανώς θα περιλαμβάνονται στους τοπικούς ΚΟΚ. Λογικό.
Το ίδιο συμβαίνει και εδώ στα φανάρια. Πάντα κοιτάς δεξιά γιατί εκτός από ποδηλάτες, μπορεί να είναι και μηχανάκια. Nothing new.


Καταλαβαίνω ότι για πολλούς οδηγούς στην Ελλάδα είναι δύσκολο να αποδεχθούν ότι στο δρόμο για τον οποίο πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας (άρα τους ανήκει...) κινούνται πλέον και άλλοι (που δεν πληρώνουν τέλη, άρα δεν τους ανήκει... / οι δρόμοι όμως κατασκευάζονται μόνο από τα τέλη κυκλοφορίας ή και από εθνικούς/δημοτικούς φόρους; ). Η πραγματικότητα όμως είναι αυτή. Και θα πρέπει να μάθουν να συνυπάρχουν, αλλιώς κάποιοι θα πάνε στο χώμα, άλλοι στο νοσοκομείο και κάποιοι άλλοι στη φυλακή.

Και μόνο που το θέτεις σε βάση "πληρώνω τέλη άρα μου ανήκει", είσαι εκτός.
Δε με βρίσκει σύμφωνο το να πληρώνουν τα ποδήλατα πρόστιμο επειδή πέρασαν φανάρι.
ΑΠΑΙΤΩ όμως από τον ποδηλάτη να σέβεται τα σήματα κυκλοφορίας.
Και σας καλώ λοιπόν κύριοι να μου πείτε ΠΟΣΟΙ ποδηλάτες πιστεύετε οτι σέβονται τα σήματα και τις πορείες των δρόμων.

Καλά βρίζουμε όλοι τους ντελιβεράδες αλλά όταν είναι για εμάς, μόκο.


Και για να μην παρεξηγηθώ, σε καμία περίπτωση δεν αγιοποιώ τους ποδηλάτες (στην Ελλάδα). Αρκετοί (πολλοί, λίγοι, περισσότεροι) είναι το αντίστοιχο των κακομαθημένων οδηγών πολύτροχων σε έκδοση "ξένοιαστου καβαλάρη" σε ποδήλατο. Και αυτοί οφείλουν να μάθουν ότι ζητούν μέρος της πίτας του οδικού δικτύου από τους παραδοσιακούς τσιφλικάδες της ασφάλτου και θα πρέπει να μάθουν να συνυπάρχουν. Και επίσης θα πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ότι τα σιδερένια άλογα των μεγαλοτσιφλικάδων είναι πιο σιδερένια από τα δικά τους: αν δυο αυτοκίνητα περάσουν ξυστά, θα σπάσουν τους καθρέφτες τους, θα γδάρουν το χρώμα τους και χέστηκε η φοράδα στα αλώνια - αν περάσει ξυστά ένα αυτοκίνητο από έναν ποδηλάτη, εκτός του ότι θα χεστεί ο ποδηλάτης στην καλύτερη περίπτωση, ο καθρέφτης μπορεί να του σπάσει διάφορα μέρη του σώματος. Οπότε καλά θα κάνει προσέχει και αυτός, για το φουκαριάρικο σαρκίο του.

Ρομαντισμοί και γενικολογίες.
Επειδή μου τη λέτε ομαδικώς, δεν είδα ΚΑΝΕΝΑΝ σας να απαντά στις περιπτώσεις που έχω αναφέρει.
Όταν ΦΩΝΑΖΩ οτι δεν μπορούν οι ποδηλάτες να κυκλοφορούν στην παραλιακή στις 3 τα ξημερώματα επειδή υπάρχουν ΗΛΙΘΙΟΙ οδηγοί ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ, εσείς νομίζετε οτι θέλω να σας στερήσω το δικαίωμα να είστε στην άσφαλτο.
Προφανώς ΔΕ ΜΙΛΑΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Επιπλέον, όταν κάποιος αποφασίζει να καβαλήσει μηχανή, ΟΛΟΙ του λένε πως
"Τώρα πρέπει να προσέχεις ΔΙΠΛΑ: Μια για 'σένα και μια για τους άλλους".

Εδώ είστε όλοι "ΟΥΞΟΥ ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΙ ΤΣΙΦΛΙΚΑΔΕΣ! ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ" και περιμένετε να μην τρώτε κράξιμο...



Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη και τη λιγοστή μου παιδεία καταλήγω ότι είναι θέμα...παιδείας το πώς θα συνυπάρξουν ποδηλάτες και εποχούμενοι σε ένα κοινό οδικό δίκτυο. Κάποιοι το κατάφεραν αυτό. Κάποιοι άλλοι κορνάρουν, μουτζώνουν και βρίζουν επειδή το προπορευόμενο αυτοκίνητο σταμάτησε σε δεξιά στροφή για να περάσει πεζός που έχει πράσινο (και προτεραιότητα) και μερικές φορές προσπερνάνε από αριστερά το αυτοκίνητο που σταμάτησε.

Δεν είναι μόνο θέμα παιδείας, είναι και θέμα υποδομών.
Και ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για νιοστή φορά:
Κανείς δεν ζητά από τους ποδηλάτες να κάτσουν σπίτια τους. Ζητάς όμως ΚΟΙΝΟ ΝΟΥ.



Οφείλω να σου πω με τη σειρά μου, ότι η συμπεριφορά σου στο συγκεκριμένο νήμα βρίσκεται σε μερικές περιπτώσεις εντός των ορίων του trolling. Δεν έσβησα μηνύματα, διότι είναι αντιδεοντολογικό να σβήνεις μηνύματα κάποιου με τον οποίο διαφωνείς, αλλά θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις σου.

Μπα; Επειδή λέω οτι ΑΠΟ ΤΥΧΗ ΖΕΙΤΕ;;;;
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Δεν διαβάζεις τα απερίγραπτα πράγματα που βιώνω (γιατί προφανώς δε συμφέρουν) και αρκείσαι στο "Από τύχη ζείτε".

Το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι;
ΟΤΑΝ (δεν μπαίνω καν στον κόπο να γράψω "εάν") θα γίνει το ΧΟΝΤΡΟ ατύχημα, τότε θα είναι αργά και θα γελάω πικρόχολα όταν θα προσπαθείτε να αποδώσετε ευθύνες ενώ κάποιοι θα είναι στο νοσοκομείο ή χειρότερα.




Αφού είναι θεσμοθετημένο δικαίωμά του, γιατί πρέπει να το αποσιωπούμε; Όταν σου λέει ο άλλος "Δε με βολεύει που είσαι στο δρόμο μου. Πήγαινε αλλού." νομίζω ότι η προφανής απάντηση είναι η επίκληση στο δικαίωμα.

Ζώντας σε πυκνοκατοικημένο αστικό περιβάλλον, πρέπει να δραστηριοποιούμαστε με βάση κανόνες που ορίζουν την αρμονική συνύπαρξη. Σε κανέναν δεν αρέσει που έχει κυκλοφορική συμφόρηση στους δρόμους, αλλά δε λέει στους άλλους "Καθίστε ρε στα σπίτια σας και φύγετε από το δρόμο μου."

Κανείς δε λέει "ΦΥΓΕ από το δρόμο".
Σταμάτα κι'εσύ τις γενικολογίες.

Όταν λέω ΜΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 3 ΤΟ ΠΡΩΙ δεν είναι γιατί είμαι τσιφλικάς της ασφάλτου ή γιατί θέλω να σας στερήσω το δικαίωμα στην ποδηλατάδα σας (ο άλλος ο βλάχος το λέει brevet :wall: ). Είναι γιατί εσείς κινδυνεύετε από τους ηλίθιους που πίνουν και οδηγούν με 1000.

Και έχω επανειλημμένως πει (τι διάολο μόνος μου μιλάω ελληνικά γαμώτο μου;;; ) οτι δεν τίθεται θέμα δικαιώματος αλλά αυτοσυντήρησης το να μην κάνετε κάποια πράγματα.


Χωνεύτε το: Όπως η Αθήνα ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ το τραμ και το μόνο που έχει καταφέρει το τραμ είναι να δημιουργεί κυκλοφοριακές συμφορήσεις και να καθυστερεί ανεπανόρθωτα καθιστώντας εαυτόν ΑΧΡΗΣΤΟ (με μοναδικό υποστηρικτή τον nm96027 που ως δια μαγείας είναι ο μόνος που έχει να πει καλά λόγια γι'αυτό το έκτρωμα), έτσι δεν έχουμε υποδομή για ποδήλατα.

ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΛΟΙΠΟΝ: Το παραπάνω δεν στερεί από τους ποδηλάτες το δικαίωμα να είναι στο δρόμο. Αποτελεί όμως τον βασικότερο λόγο γιατί θα πρέπει να έχουν οξυμένο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και να μην προβαίνουν σε ενέργειες που βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή τους, με την ψευδεπίφαση του δικαιώματος ύπαρξης στο δρόμο.




Και κλείνω με την εξής ρήση που είπα και προηγουμένως:
Όταν θα γίνει το κακό, θα έχει πολύ λίγη σημασία το ποιός φταίει.

megahead13
23-07-13, 13:04
Ναι γιατί εδώ νομίζετε πως έχετε μόνο δικαιώματα και ελάχιστες φορές βλέπετε τα χάλια σας.
Μίλα για τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους ελληναράδες συμπεριλαμβανομένων και αριθμού των ποδηλατών. Αν πρόσεξες, πού μάλλον δεν πρόσεξες, δεν είπα κάτι τέτοιο. Για να τελειώνουμε, αν νομίζεις ότι πείθεις με χαρακτηρισμούς (βλέπε βλάχος), με υπογραμμισμένα και τονισμένα κεφαλαία και με emoticon γελιέσαι. Κάτσε ξαναδιάβασε τι σου έγραψε ο Ευριπίδης, γιατί δεν έχεις καταλάβει τίποτα και τα ξαναλέμε:

http://www.youtube.com/watch?v=lyl5DlrsU90

:)

vamvakoolas
23-07-13, 14:52
παιδια για να προχωρησω λιγο στη συζητηση και να μη τρωγομαστε:oops: στη συζητηση που ειχα με το καθηγητη του ΕΜΠ (Βλαστος) καταληξαμε οτι τελικα για να υπαρξει το ποδηλατο στη χωρα μας αφου δεν υπαρχει παιδεια (λειτουργουν αραγε τα παρκα κυκλοφοριακης αγωγης σε ολη την Ελλαδα) ο μονος τροπος δυστηχως ειναι δια μεσου δυστηχως της νομοθεσιας δηλαδη αν ο ποδηλατης κανει αυτο εχει προστιμο, αν ο οδηγος κανει αυτο στο ποδηλατο εχει προστιμο, ο ποδηλατης πρεπει να κατεχει τα εξης και παει λεγοντας. Ελπιζω η σχετικη νομοθεσια που ειναι ετοιμη καποια στιγμη να επικυρωθει να τελειωνουμε

PopManiac
23-07-13, 14:53
Κακά τα ψέμματα κύριοι κι εγώ πλέον έχω αρκετή εμπειρία οδήγησης σε πόλεις Ευρώπης και Βόρειας Αμερικής και νομίζω πως υπάρχει μία τάση ρομαντισμού εδώ.

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που υπάρχουν ποδηλατόδρομοι ή όπου επιτρέπεται τα ποδήλατα να βρίσκονται σε λεωφορειόδρομους (π.χ. Βρυξέλλες λόγω σχεδιασμού δεν επιτρέπεται).

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου οι ποδηλάτες καλούνται να συνυπάρξουν με τους οδηγούς.

Εδώ δεν είναι πάντα ρομαντικά τα πράγματα, έχω δει καταστάσεις υπέρτατου εκνευρισμού με ποδηλάτες να κλείνουν ένα δρόμο πηγαίνοντας με 10χλμ και προκαλώντας ουρά 15 αυτοκινήτων από πίσω ενώ στην τελική μπορούσε να ανέβει στο πεζοδρόμιο ή - γιατί όχι; - να περιμένει να περάσει η κίνηση.

Θεωρώ κατ'αρχήν πως τα ποδήλατα φιλοξενούνται στον δρόμο και όχι το ανάποδο, οι ποδηλάτες (όσο φιλικοί και να είναι με το περιβάλλον και όσο ρομαντική να είναι η κίνησή τους) δεν έχουν το φυσικό δικαίωμα στον δρόμο.

Τουτέστιν, όντως όπου μπορούν ας μένουν δεξιά... Αλλά, διάολε, οδηγώ ρε παιδιά αυτοκίνητο, μην μου μπαίνετε μπροστά και κατσικώνεστε εκεί!

Εγώ όποτε οδηγώ ποδήλατο σε δρόμο δίνω προτεραιότητα στην κίνηση. Όχι το ανάποδο ;)

- - - Updated - - -

Να προσθέσω πως την καλύτερη συμπεριφορά ποδηλατών σε τέτοιες περιπτώσεις την έχω δει στην Γερμανία που μεριάζουν τα ποδήλατα στον δρόμο

BlindG
23-07-13, 15:02
Μίλα για τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους ελληναράδες συμπεριλαμβανομένων και αριθμού των ποδηλατών. Αν πρόσεξες, πού μάλλον δεν πρόσεξες, δεν είπα κάτι τέτοιο. Για να τελειώνουμε, αν νομίζεις ότι πείθεις με χαρακτηρισμούς (βλέπε βλάχος), με υπογραμμισμένα και τονισμένα κεφαλαία και με emoticon γελιέσαι. Κάτσε ξαναδιάβασε τι σου έγραψε ο Ευριπίδης, γιατί δεν έχεις καταλάβει τίποτα και τα ξαναλέμε:

http://www.youtube.com/watch?v=lyl5DlrsU90

:)

Πάγια τακτική:
Μικρές ανούσιες απαντήσεις με ειρωνείες και υπεκφυγές.
Όταν θα έχετε νεκρό, τα ξαναλέμε.

ipo
23-07-13, 15:06
Θεωρώ κατ'αρχήν πως τα ποδήλατα φιλοξενούνται στον δρόμο και όχι το ανάποδο, οι ποδηλάτες (όσο φιλικοί και να είναι με το περιβάλλον και όσο ρομαντική να είναι η κίνησή τους) δεν έχουν το φυσικό δικαίωμα στον δρόμο.
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι βρίσκω τη συγκεκριμένη θεώρησή σου αυθαίρετη και λανθασμένη. Το ποδήλατο είναι ένα μέσο μεταφοράς και έχει δικαίωμα χρήσης του δρόμου, όπως έχουν τα άλλα οχήματα. Ο ποδηλάτης οφείλει να τηρεί τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και να παραχωρεί προτεραιότητα όπου προβλέπεται. Αντίστοιχα οφείλουν όλοι οι νόμιμοι χρήστες της οδού.

Η παραπάνω θεώρησή σου όχι μόνο δεν προκύπτει από κάποιο θεσμικό ή ηθικό δίκαιο, αλλά αντιβαίνει σε αυτά. Πού ακριβώς την στηρίζεις;

megahead13
23-07-13, 15:18
Πάγια τακτική:
Μικρές ανούσιες απαντήσεις με ειρωνείες και υπεκφυγές.
Όταν θα έχετε νεκρό, τα ξαναλέμε.
Καμία υπεκφυγή και καμία ειρωνεία. Σου λέω καθαρά και με ειλικρίνεια την άποψή μου. Νεκροί έχουν υπάρξει (και δυστυχέστατα θα συνεχίσουν να υπάρχουν :() και δεν ήταν ποδηλάτες μόνο. Όταν ο ελληνάρας μάθει από οδηγική παιδεία και από ελληνάρας γίνει Έλληνας και σέβεται τους άλλους είτε ως ποδηλάτης είτε ως οδηγός μικρότερου ή μεγαλύτερου μηχανοκίνητου οχήματος είτε ακόμα-ακόμα ως πεζός τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε πιωμένοι ή Άρι Βατάνεν των δημοσίων δρόμων θα σκοτώνουν όποιον βρουν μπροστά τους (πεζό, ποδηλάτη ή επιβάτη άλλου οχήματος), ποδηλάτες θα γράφουν τους άλλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και θα δημιουργούν ουρές ή ότι άλλο, ντελιβεράδες θα πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους, μηχανόβιοι θα κάνουν ζιγκ-ζαγκ και πεζοί θα πηδάνε τις διαχωριστικές νησίδες σε μεγάλες λεωφόρους για να περάσουν απέναντι, αντί να πάνε από τη διάβαση που βρίσκεται ελάχιστα πιο πάνω και να περιμένουν το σηματοδότη. Τώρα μπορείς να συνεχίσεις να ωρύεσαι μόνο για τους κακούς ποδηλάτες ή μόνο για τους κακούς νταλικέρηδες ή μόνο για τους κακούς μηχανόβιους, κοκ. Καλή συνέχεια αγαπητέ Ανδρέα :hello

BlindG
23-07-13, 15:21
Χαίρομαι που το να έχουμε νεκρούς το θεωρείς φυσική συνέπεια και το περνάς στα ψιλά ενώ εστιάζεις αποκλειστικά στο ποιός βρίζει ποιόν.
Δείχνει -αν μη τι άλλο- ρεαλιστική αντίληψη της κατάστασης.

Α και θυμίζω: Όταν λέμε "θα έχουμε νεκρούς", δεν εννοούμε "θα έχουμε νεκρούς τετράτροχους τσιφλικάδες"... :-k

megahead13
23-07-13, 15:25
Χαίρομαι που το να έχουμε νεκρούς το θεωρείς φυσική συνέπεια και το περνάς στα ψιλά ενώ εστιάζεις αποκλειστικά στο ποιός βρίζει ποιόν.
Δείχνει -αν μη τι άλλο- ρεαλιστική αντίληψη της κατάστασης.

Α και θυμίζω: Όταν λέμε "θα έχουμε νεκρούς", δεν εννοούμε "θα έχουμε νεκρούς τετράτροχους τσιφλικάδες"... :-k
Ερμηνεύεις όπως θες :down: Ποτέ δεν έγραψα ή εννόησα κάτι τέτοιο. Το ακριβώς αντίθετο :closed:

BlindG
23-07-13, 15:28
Νεκροί έχουν υπάρξει (και δυστυχέστατα θα συνεχίσουν να υπάρχουν ) και δεν ήταν ποδηλάτες μόνο.

Aν αυτό θεωρείς πως ΔΕΝ είναι αντιμετώπιση "ψιλά γράμματα", οκ πάσο.

(Α, μου αρέσει το "δεν ήταν ποδηλάτες μόνο"... δηλαδή ψοφάνε και οδηγοί τετράτροχων από συγκρούσεις με ποδήλατα; Και αν ναι, σε τι αναλογία δυστυχημάτων και κάτω από ποιές συνθήκες; )

ipo
23-07-13, 15:28
Κατ' αρχάς, συμφωνώ ότι οι ποδηλάτες είναι οι πιο ευάλωτοι χρήστες του δρόμου. Πράγματι, έχουν αυξημένο κίνδυνο να τραυματιστούν, ακόμα και θανάσιμα, σε σχέση με τους οδηγούς άλλων οχημάτων που έχουν υψηλή παθητική ασφάλεια.

Θυμίζω όμως ότι η τελευταία συζήτηση ξεκίνησε από τη ρήση "Δεν πρέπει να είστε στο δρόμο, γιατί καθυστερείτε το λεωφορείο." η οποία είναι κατά τη γνώμη έωλη.


Αλλάζουμε λοιπόν θέμα, επειδή επιμένει σε αυτό ο BlindG, και θέτουμε το εξής: Πρέπει κάποιος να προβαίνει στη χρήση του ποδηλάτου σε δημόσιους δρόμους, με δεδομένο ότι διακινδυνεύει τη ζωή του, επειδή μερικοί άλλοι οδηγοί είναι απρόσεκτοι και κάνουν παρανομίες;

BlindG
23-07-13, 15:38
Θυμίζω όμως ότι η τελευταία συζήτηση ξεκίνησε από τη ρήση "Δεν πρέπει να είστε στο δρόμο, γιατί καθυστερείτε το λεωφορείο." η οποία είναι κατά τη γνώμη έωλη.

Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που η ανθρωπότητα με απογοητεύει.
Εδώ βιώνω κάποιες τέτοιες στιγμές.

Βρε IPO, έγραψα:


Τα δύο παραπάνω καθιστούν τον ποδηλάτη παράταιρο στην διαδρομή του λεωφορείου.


Και γράφεις:


Δεν πρέπει να είστε στο δρόμο, γιατί καθυστερείτε το λεωφορείο.[



Δηλαδή για όνομα του οτι έχετε ιερό, ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος σας κάνει μαθήματα ελληνικών και κιτρινισμού;;;;;;;;;

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Παραδίνομαι, μη με χτυπάτε άλλο.
Θα ομολογήσω.

megahead13
23-07-13, 15:45
Aν αυτό θεωρείς πως ΔΕΝ είναι αντιμετώπιση "ψιλά γράμματα", οκ πάσο.

(Α, μου αρέσει το "δεν ήταν ποδηλάτες μόνο"... δηλαδή ψοφάνε και οδηγοί τετράτροχων από συγκρούσεις με ποδήλατα; Και αν ναι, σε τι αναλογία δυστυχημάτων και κάτω από ποιές συνθήκες; )
Και μετά λες ότι σε ειρωνευόμαστε... Και για να σου απαντήσω μπορεί οδηγοί τετράτροχων να μη σκοτώνονται από συγκρούσεις με ποδήλατα, αλλά εμένα η μάνα μου έχασε παλιά της μαθήτρια (και δικιά μου φίλη κατά κάποιον τρόπο) με το φίλο της, όταν μεθυσμένος μπήκε στο αντίθετο ρεύμα στη Βεϊκου μέσα στο Γαλάτσι και έπεσε πάνω τους. Τους άφησε και τους δυο στον τόπο 20 χρονών παιδιά. Οπότε μη μας πουλάς πνεύμα και μη μας το παίζεις πιο ευσυνείδητος και ευαίσθητος. Πραγματικά δεν ασχολούμαι άλλο.

BlindG
23-07-13, 15:48
Δυστυχήματα σαν αυτά που περιγράφεις υπάρχουν παντού.
Αλλά και σ'αυτό που περιέγραψες δεν είπες ποιός οδηγούσε τι, οπότε μην ασχολείσαι γιατί όταν πρέπει να ασχοληθείς με γεγονότα, απλά δεν το κάνεις.

Νικαετός
23-07-13, 15:50
Πρέπει κάποιος να προβαίνει στη χρήση του ποδηλάτου σε δημόσιους δρόμους, με δεδομένο ότι διακινδυνεύει τη ζωή του, επειδή μερικοί άλλοι οδηγοί είναι απρόσεκτοι και κάνουν παρανομίες;

Μια απορία. Τι σε (σας) κάνει να πιστεύετε πως έχετε δικαίωμα στη "χρήση" του δημόσιου δρόμου?? Αν εγώ ως πεζός ή ως "καβαλλάρης" τετράποδου θελήσω να κυκλοφορώ στους "δημόσιους δρόμους" σημαίνει ότι έχω το δίκαίωμα ή ότι κάνω κακή ερμηνεία αυτού του δικαιώματος??

ipo
23-07-13, 16:16
Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που η ανθρωπότητα με απογοητεύει.
Εδώ βιώνω κάποιες τέτοιες στιγμές.

Βρε IPO, έγραψα:

Και γράφεις:
Δηλαδή για όνομα του οτι έχετε ιερό, ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος σας κάνει μαθήματα ελληνικών και κιτρινισμού;;;;;;;;;

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Παραδίνομαι, μη με χτυπάτε άλλο.
Θα ομολογήσω.
Δεν είπα ότι το έγραψες εσύ. Άλλο μέλος το έγραψε. Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τη συζήτηση και θα καταλάβεις.

- - - Updated - - -


Μια απορία. Τι σε (σας) κάνει να πιστεύετε πως έχετε δικαίωμα στη "χρήση" του δημόσιου δρόμου??
Η νομοθεσία προβλέπει τη χρήση ποδηλάτων για κίνηση στους δρόμους της χώρας, με μερικές ειδικές ρυθμίσεις σε σχέση με τα μηχανοκίνητα οχήματα. Για παράδειγμα το άρθρο 29 του ΚΟΚ απαγορεύει τη χρήση ποδηλάτου σε αυτοκινητόδρομο και σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας (ορίζονται με συγκεκριμένο τρόπο αυτές, δεν είναι οι οδοί όπου τα αμάξια τείνουν να τρέχουν). Επιπλέον ειδικές ρυθμίσεις υπάρχουν στο άρθρο 40 του ΚΟΚ.

Φανερός Πράκτωρ
23-07-13, 16:49
Τυφλέ, δεν είμαστε όλοι τυφλοί.

Μπορούμε να διαβάσουμε και χωρίς bold & υπογραμμισμένα.

:p

BlindG
23-07-13, 16:52
Δεν είπα ότι το έγραψες εσύ. Άλλο μέλος το έγραψε. Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τη συζήτηση και θα καταλάβεις.

To oποίο το φέραμε αλλού, λίγο αργότερα...



Τυφλέ, δεν είμαστε όλοι τυφλοί.

Μπορούμε να διαβάσουμε και χωρίς bold & υπογραμμισμένα.

:p

Δυστυχώς δεν είναι (μόνο) θέμα τύφλας αλλά πια τονίζω τα αυτονόητα ΜΠΑΣ ΚΑΙ....
Αλλά του κάκου... :wall:

kontinos
23-07-13, 22:28
Καλα βρε ιπο, ειπα εγω δεν πρεπει να ειναι οι ποδηλατες στον δρομο γιατι καθυστερουν το λεωφορειο? Με παρερμηνευεις, ηθελημενα μαλλον, για να φτασεις στο συμπερασμα που εχεις προκαθορισει.
Αυτο που ειπα ειναι πως το βρισκω παραλογο λιγοι(<5) ποδηλατες να κινουνται στη δεξια λωριδα της λεωφορου Βουλιαγμενης, και μαλιστα οχι σε σειρα αλλα και διπλα διπλα, σε απελπιστικα χαμηλη ταχυτητα πηγαινωντας καροτσακι ενα λεωφορειο γεματο κοσμο, οταν σχεδον σε ολο το μηκος της λεωφορου, και ειδικα στο σημειο εκεινο, υπαρχει φαρδυτατος και ασφαλεστατος παραδρομος (στα Πολυκλαδικα).
Αυτο που ειπα επι της ουσιας ειναι πως το βρισκω γαιδουρια να ταλαιπωρουμαι εγω και ποσοι αλλοι σε ενα μεσο μαζικης μεταφορας επειδη ο αλλος κανει εκεινη την ωρα το χαλαρωμα του σε λεωφορο και μαλιστα ενω εχει εναλλακτικες να διευκολυνει μια -οπως πολυ ευστοχα χαρακτηρισε καποιος- αβολη κατασταση, δεν το κανει.
Οταν μαλιστα αργοτερα διαπιστωνω οτι μπορει να κινηθει ταχυτατα, και μαλιστα με επικινδυνους και παρανομους ελιγμους στην ιδια λεωφορο, ειναι λογικο να ενοχλουμαι.
Αυτο δεν σημαινει οτι αρνουμαι την συνυπαρξη ολων στον δρομο, αλλα πραγματικα πρεπει να υπαρχει μια κοινη λογικη.

ipo
23-07-13, 22:33
Καλα βρε ιπο, ειπα εγω δεν πρεπει να ειναι οι ποδηλατες στον δρομο γιατι καθυστερουν το λεωφορειο? Με παρερμηνευεις, ηθελημενα μαλλον, για να φτασεις στο συμπερασμα που εχεις προκαθορισει.

Αυτό έγραψες:


Ενταξει τωρα, και στις 2 απαντησεις σου εισαι υπερβολικος. Ναι ρε ανθρωπε, οταν ειμαστε ενα μινιμουμ απο 20 ανθρωπους στο λεωφορειο οχι παρακαλω, αλλα εχω την απαιτηση να κανουν στην ακρη οι ποδηλατες που μας πανε με 10χλμ/ω.

kontinos
23-07-13, 22:36
Δεν εγραψα μονο αυτο, περιεγραψα και την οδηγικη συμπεριφορα των ποδηλατων και το περιβαλλον, και τις εναλλακτικες τους. Δεν μιλησα για δρομο μιας λωριδας χωρις εναλλακτικες κτλ. Μην απομονωνεις κομματια για να καταληξεις εκει που θες. Μιλαμε για την λεωφορο Βουλιαγμενης. Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις?

ipo
23-07-13, 22:39
Συνολικά έγραψες ότι απαιτείς το ποδήλατο να πάει στον παράδρομο. Αυτή είναι η ουσία από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση και όλη η ανάλυση.

Πράγματι, έγραψες κι άλλα θέματα, σχετικά με παρανομίες, τα οποία είναι προφανή και συμφωνούμε. Παραθέτω τις προτάσεις που με ενδιαφέρουν για να σου δείξω ότι η απαίτησή σου δεν ευσταθεί θεσμικά, ενώ είναι ταυτόχρονα υποκειμενική. Ο καθένας μας ενοχλείται από κάτι, από την παρουσία κάποιου άλλου. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να του πει "πάγαινε απ' αλλού γιατί δε με βολεύει η παρουσία σου".

Αμοιβαία ανοχή και ευγένεια είναι η λύση στην αρμονική συνύπαρξη στις πυκνοκατοικημένες πόλεις.

kontinos
23-07-13, 22:44
Συνολικά έγραψες ότι απαιτείς το ποδήλατο να πάει στον παράδρομο. Αυτή είναι η ουσία από την οποία ξεκίνησε η συζήτηση και όλη η ανάλυση.

Η ουσια της συζητησης ειναι οτι οι ποδηλατες που συναντησαμε ηταν γαιδουρια. Προφανως, εκει οπου εχει τη δυνατοτητα, και δεν μιλαω ως οδηγος αυτοκινητου, αυτον ας τον παει ο ποδηλατης καροτσακι οσο θελει σε τετοιο δρομο οπου ο οδηγος εχει απειρες επιλογες. Αλλα ως χρηστης μεσου μαζικης μεταφορας, ναι, θεωρω οτι ο ποδηλατης πρεπει να σεβαστει το γεγονος οτι στο δρομο κυκλοφορουν μεγαλα οχηματα που κουβαλανε αρκετο κοσμο, και οχι να γραφει στα παλια του τα παπουτσια ενα μινιμουμ απο 20 ατομα. Οποτε αν δεν ξερει τι αλλο μπορει να κανει για να μην ταλαιπωρει τοσο κοσμο, ας παει απο τον παραδρομο.

ipo
23-07-13, 22:49
Έγραψα και στην αρχή της συζήτησης, ότι αν το λεωφορείο μπορεί να πάει πιο γρήγορα από τα ποδήλατα, θα τα προσπεράσει και τέλος. Αν τα ποδήλατα πάνε γρηγορότερα, τότε θα φύγουν μπροστά, όπως είναι αρκετά πιθανό σε ευθεία ή κατηφόρα, διότι το λεωφορείο κάνει συχνές στάσεις και χάνει χρόνο. Το να πηγαίνουν ο ένας κοντά στον άλλον σημαίνει ότι κανένας από τους δύο δεν έχει σημαντικό όφελος στο χρόνο μετάβασης από προσπέραση.

kontinos
23-07-13, 22:51
Δεν μπαινεις σε λεωφορειο συχνα μαλλον, ε?

ipo
23-07-13, 22:55
Δεν μπαινεις σε λεωφορειο συχνα μαλλον, ε?
Κι όμως χρησιμοποιώ λεωφορείο, όπως και άλλα μέσα μαζικής μεταφοράς (ηλεκτρικό, μετρό), καθώς και ποδήλατο. Τα ποδήλατα δε με έχουν ενοχλήσει ως επιβάτη λεωφορείου. Ενοχλητικά μου φαίνονται κάποια ταξί, που σταματάνε όπου να 'ναι, έχοντας το λεωφορείο να περιμένει πίσω τους, καθώς και όσοι διπλοπαρκάρουν ή παρκάρουν σε στροφές και δε χωράει το λεωφορείο να περάσει.

kontinos
23-07-13, 23:02
Ελπιζω να μην σου τυχει τοτε παρομοιο περιστατικο. Παντως το επιχειρημα σου σχετικα με την προσπεραση, την ταχυτητα και το οφελος στον χρονο για λεωφορειο και ποδηλατες, ειναι εωλο, διοτι η μεση ταχυτητα του λεωφορειου καθοριζεται απο τις στασεις, την κινηση φυσικα, και την ταχυτητα που αναπτυσσει αναμεσα στις στασεις. Αν το ποδηλατο περιοριζει αυτη την ταχυτητα σε σημαντικο βαθμο, και συνυπολογιζοντας το γεγονος οτι ο οδηγος πρεπει να υπολογισει φυσικα οτι θα σταματησει συντομα, η μεση ταχυτητα του οχηματος περιοριζεται σημαντικα, χωρις να παιζει ρολο η δυναμικη της ταχυτητας αυτης καθεαυτης, εξαιτιας των ειδικων συνθηκων.
Με απλα λογια δεν παιζει ρολο ποιος μπορει να παει πιο γρηγορα, δεν μιλαμε για αμαξι-ποδηλατο εδω.

Edit: Για ταξιτζηδες και διπλοπαρκαρισματα θα συμφωνησω εννοειται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.