PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
08-04-10, 14:52
Απλα πραγματα γουσταρει κανεις/μια τωρα που ανοιγει ο καιρος για βολτες?
Εγω προσωπικα εχω και κουρσα και ΜΤΒ οποτε παω...παντου

asterias
08-04-10, 15:32
Σε ποιά περιοχή μένεις φίλε vamvakoolas?

vamvakoolas
08-04-10, 16:38
eimai Αθηνα κεντρο και εχω οργωσει ολη την Αθηνα με το ποδηλατο

(μη μου πει κανενας, δες απο σαιτς που διοργανωνουν βολτες π.χ podilates.gr λεμε για πλακα, διασκεδαση και οχι με το χρονομετρο ή 250 ατομα)

asterias
08-04-10, 20:33
ειμαστε μακρυα, αν ημασταν κοντα ψηνομουνα, εγω ειμαι ηρακλειο.
για βολτα και χαβαλε οπως ειπες γιατι δεν ειμαστε και πιτσιρικια, τα χουμε τα χρονακια μας και τα κιλακια μας.

vasper
09-04-10, 17:29
Είμαι μέσα... Από Μοσχάτο. Ήδη πηγαινοέρχομαι με το ποδήλατο στην δουλειά (με το τρένο η μισή διαδρομή στο πήγαινε, με ποδήλατο στην επιστροφή)

Νikosanagn
09-04-10, 17:31
Kαι γώ θα ήμουν μέσα εαν δεν μου το εκλεβαν! :cry:

vamvakoolas
10-04-10, 00:53
Kyrιακη θα κανω προπονησουλα στα βορεια με κουρσα απο Μελισσια->Μαραθωνα γυρω στις 11!

Θα κανω και αλλες βολτες και κεντρο π.χ Πανεπιστημιουπολη με ΜΤΒ , παραλιακη με κουρσα κοκ

Καλυτερα πμ να συννενοουμαστε ή προτεινετε βολτες εσεις!!!

pelasgian
10-04-10, 01:03
Kαι γώ θα ήμουν μέσα εαν δεν μου το εκλεβαν! :cry:

έχω εγώ δεύτερο και είμαι κέντρο. Με τον Βάσπερ κάνουμε και εδρομές με το αμάξι με δύο ποδήλατα φορτωμένα.

Παραλιακή μπορούμε να πάρουμε το τραμ και να σου έρθουμε, αλλά είμαστε κουρέλια κωλόγεροι και πάμε αραχτοί.

vamvakoolas
10-04-10, 01:26
έχω εγώ δεύτερο και είμαι κέντρο. Με τον Βάσπερ κάνουμε και εδρομές με το αμάξι με δύο ποδήλατα φορτωμένα.

Παραλιακή μπορούμε να πάρουμε το τραμ και να σου έρθουμε, αλλά είμαστε κουρέλια κωλόγεροι και πάμε αραχτοί.

1)παραλιακη εγω προσωπικα δεν εχω ποδηλατησει μονος και ουτε (ψιλοφοβαμαι εκει και δε ξερω καλα τα περασματα)
2)Οταν παω βολτουλα κατεβαινω με αναλογα ποδηλατακια και οχι carbon-αρη

Εντος Αττικης σχεδον παντου με ποδηλατο εκτος τα φορτωνω με ΙΧ

Για ρυθμους ειπαμε....για πλακα και γνωριμια οχι για...μεταλλιο

Νikosanagn
10-04-10, 02:30
έχω εγώ δεύτερο και είμαι κέντρο. Με τον Βάσπερ κάνουμε και εδρομές με το αμάξι με δύο ποδήλατα φορτωμένα.

Παραλιακή μπορούμε να πάρουμε το τραμ και να σου έρθουμε, αλλά είμαστε κουρέλια κωλόγεροι και πάμε αραχτοί. Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση κατα δεύτερον και εγώ αραχτός πάω.... ας τελειώσω πρώτα με τις πανελλήνιες και το βλέπουμε αμα είναι... και όσο για την παραλιακή επειδή την έχω κάνει αρκετες φορές την διαδρομή η διαδρομή κατα 90% έχει φαρδιά πεζοδρόμια που μπορείς άνετε να πάς παράλληλα με το τραμ και μετά από κάποια φάση ακολουθώντας το τραμ και προς γλυφάδα η διαδρομή γίνετε πολύ ωραία ειδικά τις απογευματινές ώρες γιατί είσαι και ακριβώς δίπλα στην θάλλασα και το σημείο έχει πολύ λίγα αμάξια...Σας την συστήνω ανεπιφύλακτα.

vasper
10-04-10, 02:32
Παραλιακή έχει ποδηλατόδρομος/φαρδύς πεζόδρομος από το Τροκαντερό και προς Γλυφάδα, οπότε είναι άνετα. Υπάρχει επίσης ποδηλατόδρομος και από την Καλλιθέα στο Μοσχάτο (ακολουθεί το ποτάμι).

Νikosanagn
10-04-10, 02:35
Κάποιους ωραίους χάρτες έχει εδώ... http://www.podilates.gr/?q=maps

pelasgian
10-04-10, 02:57
Κάποιους ωραίους χάρτες έχει εδώ... http://www.podilates.gr/?q=maps

Και μια και λέμε για ποδήλατα και κωλόγερους και ΜΜΕ.

Θέλω να κάνω μία μόντα.

Να πάρω ένα σπαστό dahon που να μπορεί να μπει στο ΜΕΤΡΟ ως χειραποσκευή και να του πετάξω ένα bionX on steroids με παράνομο 1.5ΚW moter. (Όχι τόσο για να πάει πάνω από 25Km αλλά για να με ανεβάζει τις ανηφόρες που με το μισό KW της νομοθεσίας το βρίσκω από απίθανο μέχρι αστείο). Εντάξει, έχω δει τρελά στο youtube που ο άλλος έστρωνε στο κυνήγι αμάξια με ... 70Km/h και δεν με ενδιαφέρουν. Όμως το regenerative breaking για ... βεληνεκές και η υποδύναμη από brushless moteur με ενδιαφέρει.

Όποιος ξέρει, ποστάρει.

Και αφού τα κάνω όλα αυτά, θα πάρω και mp3 400άρι για τα γέλια.

Mouse Potato
10-04-10, 03:34
Πιθανότατα να κάνεις και μπράτσα κάθε φορά που το σηκώνεις για να το βάλεις στο μετρό :rolleyes:

ardi21
10-04-10, 16:56
Ψηνομαι και 'γω. Σημερα ανεβηκα Αιγαλεω (οσο μπορουσα!) και πριν μερικες μερες ειχα παει ΣΕΦ.

Εγω ειμαι Αγια Βαρβαρα αλλα το κακο ειναι οτι δεν παιζει αμαξι... Τουλαχιστον προς το παρον που δεν εχω σχαρα. Μετα μπορει να κανονιζω με κανα φιλο..

Για οποιον δεν το 'χει δει υπαρχει και νημα γενικα για συζητηση
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285084

ΥΓ. ΜΤΒ εχω

Skywalker333
10-04-10, 21:46
αν και εκει που μενω ειναι αρκετα εξοχικα, δεν βολευει για τρελη ποδηλαταδα λογο των απειρων ανηφορικων οδων και των στενων δρομων που δεν αφηνουν περιθορια επιβιωσης αν περασουν ταυτοχρονα δυο αμαξια.

παρολαυτα, μετα απο ερευνα και αρκετα χρονια, εχω βρει σουπερ διαδρομες με περιορισμενη κινηση και οποτε βρισκω ευκαιρια παω για 1-2 ωριτσες. απο τις πιο γαληνιες τις εβδομαδας!

vamvakoolas
10-04-10, 21:49
Εγω παιδια οπως εγραψα αν και εχω ΙΧ δε γουσταρω με τη καμια να οδηγω Αθηνα (κινηση/νευρα/αγχος)
Παντα με ποδηλατο ή μετρο τιποτα αλλο

Μη μασας ardi21...kai εγω τα ιδια ειμαι αν ξερεις καμια διαδρομη σε εσενα ερχομαι μεχρι εκει και παμε μαζι αλλιως το αντιθετο

Τις διαδρομες του podilates τις ξερω και σχεδον ολες τις εχω κανει με ΜΤΒ...αλλα προτιμαω αυτες που θα φτιαξουμε εδω

Μπορουμε να παμε π.χ καπου βολτα και μετα καφε/μπανιο/αραγμα γενικα
(εγω προσωπικα οπως εγραψα κατι τετοιο θα ηθελα)

ardi21
10-04-10, 22:17
Εγω παιδια οπως εγραψα αν και εχω ΙΧ δε γουσταρω με τη καμια να οδηγω Αθηνα (κινηση/νευρα/αγχος)
Παντα με ποδηλατο ή μετρο τιποτα αλλο

Μη μασας ardi21...kai εγω τα ιδια ειμαι αν ξερεις καμια διαδρομη σε εσενα ερχομαι μεχρι εκει και παμε μαζι αλλιως το αντιθετο

Τις διαδρομες του podilates τις ξερω και σχεδον ολες τις εχω κανει με ΜΤΒ...αλλα προτιμαω αυτες που θα φτιαξουμε εδω

Μπορουμε να παμε π.χ καπου βολτα και μετα καφε/μπανιο/αραγμα γενικα
(εγω προσωπικα οπως εγραψα κατι τετοιο θα ηθελα)

Kοιτα και 'γω τωρα αρχιζω και ψαχνομαι απο τα φορουμ οποτε δεν ξερω και πολλα! Παντως αμα σ'αρεσει το χωμα υπαρχουν διαδρομες στο cyclist.gr

http://www.cyclist-friends.gr/showpost.php?p=87620&postcount=1

Eγω σημερα επιχειρησα και πηγα για την κοκκινη διαδρομη του Αιγαλεω αλλα δεν εφτασα και πολυ πανω :P

Αν θες κανουμε και καμια της πολης απο τους ποδηλατες.

Γενικα ειμαι ανοιχτος σε προτασεις (να βρουμε καμια δικια μας π.χ) αλλα με ολιγον μετρο γιατι τωρα εχω αρχισει...!:p

wi fi thief
01-05-10, 19:53
Πανελλαδική Ποδηλατοπορεία 9 Μαΐου 2010


http://podilatestrikalon.files.wordpress.com/2010/04/2010.jpg

http://podilatestrikalon.wordpress.com/

http://www.youtube.com/watch?v=vwZiQBmoFfs&feature=player_embedded


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΚΕΙ! ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ!

Νikosanagn
01-05-10, 20:03
KΑι τι δεν θα έδινα να μου το είχαν κλέψει να πήγαινα... :(:cry:

wi fi thief
01-05-10, 20:24
KΑι τι δεν θα έδινα να μου το είχαν κλέψει να πήγαινα... :(:cry:

αλλη φορα να το κλειδωνεις καλα


71686

:p

ghbgr
01-05-10, 20:40
έκανα καθημερινά αλλά .... :cry: και μενα μου το κλέψανε ..

μάλλον το επόμενο θα το δένω .. σαν τη φωτο του wifi :p

Mouse Potato
01-05-10, 20:47
Πριν πολλά χρόνια το είχα κι εγώ έξω και κατά καιρούς έλλειπαν διάφορα περιφερειακά. Ευτυχώς ποτέ το ίδιο το ποδήλατο.

Τώρα το νέο το έχω αυστηρά μέσα... Και δεν του λείπει τίποτα :oops:

Πιθανότατα να πάω την επόμενη Κυριακή

wi fi thief
01-05-10, 21:27
κι εμενα μου κλεψανε ενα peugeot του πατερα μου οταν ημουνα πιτσιρικας :(

τωρα εχουμε πολλα ποδηλατα σπιτι, εχω και φθηνο και ακριβο (αλλα συνηθως παιρνω της μανας μου επειδη εχει καλαθακι και βολευει αν κουβαλαω κατι :p)

εκτος απο το ακριβο τα αλλα τα κλειδωνω οπου ναι χωρις να ανυσηχω, δεν ετυχε να μου ξανακλεψουν ή να μου παρουνε ενα στεφανι ή τη σελα

αν μου παρουνε θα το παρουνε ολοκληρο αν το βρουνε ξεκλειδωτο μονο και μονο επειδη πχ βιαζεται καποιος να παει καπου και δεν εχει μεσο και το βρισκει μπροστα του και μπαινει στον πειρασμο...

το εχω κανει κι εγω... δυο τρεις φορες το επεστρεψα οταν τελειωσα τη δουλεια μου

απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου δεν θυμαμαι ΟΥΤΕ μια μερα χωρις ποδηλατο, ειναι το κυριοτερο μεσο μετακινησης μου εντος πολης

το ξερω οτι σε πολλες περιοχες της ελλαδας λογω συνθηκων αντιμετωπιζετε το ποδηλατο σαν χομπυ ή σαν σπορ αλλα στα 3καλα και στην ολλανδια που εχω ζησει ειναι βασικοτατο στην καθημερινοτητα πολλων

δεν εχω κανει ποδηλατο στην αθηνα αλλα θα ηθελα πολυ, επειδη ειμαι ανηφορακιας και πεζοδρομιακιας (μου αρεσουνε τα σλαλομ) :p

θελω να κανω ποδηλατο στο μανχαταν και θα γινει συντομα :cool:

Νikosanagn
01-05-10, 21:37
το εχω κανει κι εγω... δυο τρεις φορες το επεστρεψα οταν τελειωσα τη δουλεια μου :lol:


βεβαια αυτο ισχυει για παρα πολυ κοσμο και στα 3καλα και στην ολλανδια οπου εχω ζησει ως τωρα. Nαι, σιγά κιόλας μην έχει η Ολλάνδία τους ποδηλατόδρομους που έχουμε κι εδώ ας μην μιλήσω και για οδική συμπεριφορά...άστο σου λέω είμαστε πολύ μπροστα θα έπρεπε να μας ζηλεύεις...

Πλάκα κάνω καλε μην βαράτε :p


επειδη ειμαι ανηφορακιας και πεζοδρομιακιας Ντάξει πές οκ για τις ανηφόρες, αλλά για πεζοδρόμια ακριβώς μιλάς? στο Σύνταγμα τελευταία φορά που κοίταξα είχε κάτι.......


δεν εχω κανει ποδηλατο στην αθηνα αλλα θα ηθελα πολυ Πίστεψέ με δεν θέλεις... ο ποδηλάτης στην Αθήνα είναι σαν να μην υπάρχει αλλα περιέργως όλο και αυξάνονται οι ποδηλάτες... πάντως συμφωνώ στο οτι η Ελλάδα έχει μέρη για να κάνεις ποδήλατο που όσο μα όσο και να ψάξεις αλλού δεν θα βρεις παρόμοια....

ardi21
02-05-10, 23:14
Πίστεψέ με δεν θέλεις... ο ποδηλάτης στην Αθήνα είναι σαν να μην υπάρχει αλλα περιέργως όλο και αυξάνονται οι ποδηλάτες...

Σ'αυτο θα διαφωνησω.

Η πλειοψηφια των οδηγων σε προσεχει παρα πολυ. Σε βλεπει και παει οσο πιο μακρυα σου γινεται μειωνοντας πολυ την ταχυτητα.

Τουλαχιστον αυτο εχω δει με τα ματια μου. Παντα θα υπαρχουν οι ηλιθιοι αλλα ειναι λιγοι.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε τις υποδομες οποτε δυσκολευει η ζωη και του ποδηλατη και των υπολοιπων οδηγων;)

ghbgr
02-05-10, 23:30
Σ'αυτο θα διαφωνησω.

Η πλειοψηφια των οδηγων σε προσεχει παρα πολυ. Σε βλεπει και παει οσο πιο μακρυα σου γινεται μειωνοντας πολυ την ταχυτητα.

Τουλαχιστον αυτο εχω δει με τα ματια μου. Παντα θα υπαρχουν οι ηλιθιοι αλλα ειναι λιγοι.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε τις υποδομες οποτε δυσκολευει η ζωη και του ποδηλατη και των υπολοιπων οδηγων;)

βασικα.. υποδομή για ποδηλάτες στη πόλη .. απλά 0 (ΜΗΔΕΝ).
βέβαια για τον ασυρματοκλεφτη που γουστάρει πεζοδρόμια και ειδικές διαδρομές είναι πραγματικά πρόκληση!!!

όσο αφορά τους λατρεμένους και γαμ@τους οδηγούς στην Αθήνα (τους μισώ :oops: , σαν ποδηλάτης - πεζός - οδηγός) ... φυσικά κ κόβουν ταχύτητα και σε προσέχουν (κ εγω το κανω οταν οδηγώ .. :cool: ) αλλά πολύ φοβάμαι για να μην χάσεις την ισορροπία σου και τους λερώσεις ή γρατσουνίσεις το αμαξάκι τους! :p

για να πούμε όμως και τη μεριά των οδηγών .. φίλοι ποδηλάτες ... pleeaaase όταν είστε (κ γω μαζι) στους δρόμους της αθήνας με αυτοκίνητα.. τα χέρια στο τιμόνι .. όχι κινητά .. και κρανάκι.. για να νιώθει κ ο οδηγός (δεν φταίει αυτός που δεν υπάρχει υποδομή στην αθήνα) πιο safe ... και ότι δεν θα σου κάνει ζημιά σε μία λάθος δική σου ή δική του κίνηση.
σεβασμός στους γύρω .. όποιοι και να ειναι!

Big Lebowski
03-05-10, 00:01
Σ'αυτο θα διαφωνησω.

Η πλειοψηφια των οδηγων σε προσεχει παρα πολυ. Σε βλεπει και παει οσο πιο μακρυα σου γινεται μειωνοντας πολυ την ταχυτητα.

Τουλαχιστον αυτο εχω δει με τα ματια μου. Παντα θα υπαρχουν οι ηλιθιοι αλλα ειναι λιγοι.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε τις υποδομες οποτε δυσκολευει η ζωη και του ποδηλατη και των υπολοιπων οδηγων;)

Και εγώ περιέργως αντιμετωπίζω παρόμοια συμπεριφορά από τους οδηγούς αυτοκινήτων στην Αθήνα. Κόβουν ταχύτητα, με προσέχουν, μέχρι και προτεραιότητα μου δίνουν καμιά φορά! Αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα για τους Αθηναίους οδηγούς:p

Νikosanagn
03-05-10, 11:53
Mάλον εγώ είμαι ο άτυχος... πάντως σε σχέση με ποιό παλιά τώρα που οι ποδήλάτες γίνονται και πιό πολλοί προσέχουν περισσότερο...

vamvakoolas
03-05-10, 12:20
http://www.scribd.com/doc/15553842/%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF

παρακαλω διαβαστε τα/διαδωστε τα...

Οπως εχει γραφτει ο προθυπουργος της Ελλαδας αγορασε (τη προηγουμενη εβδομαδα--->για να προλαβει το ΦΠΑ?:rofl:) απο γνωστο μαγαζι νεο ποδηλατο ενω και ο Γαλλος συναδελφος του δε παει πισω
http://hagoromo.blogspot.com/2010/03/president-sarkzys-new-trek-madone.html

minoras
03-05-10, 13:16
Οσοι κανετε ποδηλατο Αθηνα καλο θα ηταν να φορατε μασκες..διαφορετικα περισσοτερο κακο κανετε παρα καλο στον οργανισμο σας!

crypter
03-05-10, 13:18
Οσοι κανετε ποδηλατο Αθηνα καλο θα ηταν να φορατε μασκες..διαφορετικα περισσοτερο κακο κανετε παρα καλο στον οργανισμο σας!

Τις φαρμακευτικες μασκες (που δεν βολευουν καθολου) η υπαρχουν και ειδικα προσαρμοζομενες για το ποδηλατο; Ειχα δει να φοραει ενας αλλα δεν προλαβα να ρωτησω απο που την πηρε. :hmm:

Νikosanagn
03-05-10, 13:35
Τις φαρμακευτικες μασκες (που δεν βολευουν καθολου) η υπαρχουν και ειδικα προσαρμοζομενες για το ποδηλατο; Ειχα δει να φοραει ενας αλλα δεν προλαβα να ρωτησω απο που την πηρε. Υπάρχουν και κάτι άλλες (τρομακτικες:p) σας αυτές που φοράν τα ματ(παρόμοιες) πιο νορμαλ όμως...

manicx
03-05-10, 14:19
Να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από αυτά τα μικρά σπαστά ποδήλατα που μπορώ να παίρνω σε μετρό σαν χειραποσκευή. Δεν είναι και για πολλά πολλά, περίπου για 2χλμ πήγαινε και 2χλμ έλα το πρωϊ προς το μετρό και πίσω στο σπίτι το θέλω. Αξίζει; Υπάρχουν κάποια sites να δω πληροφορίες και πιθανές τιμές στην Ελλάδα;Τώρα με τις βενζίνες στα ύψη σκέφτομαι να το βάλω μπροστά.

ardi21
03-05-10, 14:23
Aν λες τα dahon ειναι μια χαρα γι'αυτο που τα θες και πολυ καλα ποδηλατα.

http://www.dahon.gr/bikes.htm

Νikosanagn
03-05-10, 14:25
Πιστεύω οτι αξίζει για αυτό που το θες.... θα το προτιμούσα και εγώ σίγουρα....

nm96027
03-05-10, 14:29
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Αν και ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να μπορέσουμε να δούμε ποδήλατα στο μετρό.

ardi21
03-05-10, 14:34
Νομιζω ειναι θεμα χρονου απο την στιγμη που απελευθερωθηκε και η χρηση τους στον ΗΣΑΠ.

nm96027
03-05-10, 14:37
Νομιζω ειναι θεμα χρονου απο την στιγμη που απελευθερωθηκε και η χρηση τους στον ΗΣΑΠ.

Είναι και αυτός ένας παράγοντας όμως γενικώς δεν αρκεί γιατί στην ΑΜΕΛ είναι πολύ κάθετοι σε αυτό το θέμα.

Ευελπιστώ γιατί η Μπιρμπίλη είναι ένας εξαιρετικές συνήγορος του ποδηλάτου στην Ελλάδα (μαζί με τον καθηγητή Βλαστό έχουν γράψει βιβλίο σχετικά) και περιμένω πολλά πράγματα από αυτήν σχετικά με το ποδήλατο γενικότερα. Ωστόσο με την πολιτική πάντα οφείλεις να είσαι επιφυλακτικός.

Νikosanagn
03-05-10, 14:42
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Αν και ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να μπορέσουμε να δούμε ποδήλατα στο μετρό. Kαλά αν γίνει και αυτό... και αν κρίνω από το πόσο βολεύει η χρήση του στο τραμ... Θα βολέυει πάραα πολύ!

manicx
03-05-10, 14:45
Aν λες τα dahon ειναι μια χαρα γι'αυτο που τα θες και πολυ καλα ποδηλατα.

http://www.dahon.gr/bikes.htm

Ευχαριστώ. Ναι αυτά είναι και βλέπω ότι τα 20" είναι σε καλές τιμές, 4-5 γεμίσματα ρεζερβουάρ (αν και να πω αυτά με 16" είναι σούπερ). Έχει και μερικά που BMX-οφέρνουν, θα πηγαίνω μετρό με σούζα! :p Θα πάω Μεσογείων να τα δω και αν ειναι θα το πάρω άμεσα μιας και ο καιρός έχει ανοίξει.

Νikosanagn
03-05-10, 14:46
Ευχαριστώ. Ναι αυτά είναι και βλέπω ότι τα 20" είναι σε καλές τιμές, 4-5 γεμίσματα ρεζερβουάρ (αν και να πω αυτά με 16" είναι σούπερ). Έχει και μερικά που BMX-οφέρνουν, θα πηγαίνω μετρό με σούζα! Θα πάω Μεσογείων να τα δω και αν ειναι θα το πάρω άμεσα μιας και ο καιρός έχει ανοίξει. Θα κάνεις και μπράτσα! ;)

Mouse Potato
03-05-10, 14:53
Σχετικό-άσχετο:

Χρειάζομαι οπωσδήποτε σχάρα για το αυτοκίνητο για την μεταφορά του ποδηλάτου. Δυστυχώς μετά από μια χθεσινή εξόρμηση μου στο κέντρο (είχα πολύ καιρό να κάνω ποδήλατο σε δρόμο) κατάλαβα ότι το MTB μου απλά δεν κάνει για δρόμο. Μ' έχει ρημάξει στον πόνο ο ποπός :lol:

Έτσι πλέον μόνο offroad διαδρομές.

Γνωρίζει κανείς επί του θέματος;

ardi21
03-05-10, 14:57
Σχετικό-άσχετο:

Χρειάζομαι οπωσδήποτε σχάρα για το αυτοκίνητο για την μεταφορά του ποδηλάτου. Δυστυχώς μετά από μια χθεσινή εξόρμηση μου στο κέντρο (είχα πολύ καιρό να κάνω ποδήλατο σε δρόμο) κατάλαβα ότι το MTB μου απλά δεν κάνει για δρόμο. Μ' έχει ρημάξει στον πόνο ο ποπός :lol:

Έτσι πλέον μόνο offroad διαδρομές.

Γνωρίζει κανείς επί του θέματος;

Εγω εχω μια απο τον κασσιματη που μπαινει στο πορτ-μπαγκαζ και ειναι η κλασσικη με τους ιμαντες.

Την ειχα παρει 60 ευρω, κανει για 3 ποδηλατα και ειναι πολυ καλη. Οι καλυτερες βεβαια ειναι αυτες για κοτσαδορο -αν εχεις κοτσαδορο- και μετα πανε της οροφης που το ποδηλατο ειναι ορθιο. Αλλα ειναι πιο ακριβες.

Παρε μια καλη με ιμαντες (οχι απο praktiker δηλαδη) και εισαι σουπερ.

Οσο για τον πονο πρεπει οπωσδηποτε να παρεις κολαν η βερμουδα με μαξιλαρακι. Εντελως αλλη αισθηση;)

Το ΜΤΒ μια χαρα κανει για δρομο (δεν ειναι βεβαια κουρσα) και ειδικα αν του βαλεις ασφαλτινα λαστιχα.

Απλα χρειαζεται ο καταλληλος ρουχισμος, οπως σε ολα τα ειδη ποδηλατου

Βεβαια αν κανεις και off road πρεπει να τ'αλλαζεις η να εχεις δυο ποδηλατα:p

Νikosanagn
03-05-10, 15:01
Το ΜΤΒ μια χαρα κανει για δρομο (δεν ειναι βεβαια κουρσα) και ειδικα αν τους βαλεις ασφαλτινα λαστιχα Συμφωνώ...όπως μπορείς επίσης να πάρεις και κάτι ωραίες σέλες με tzel είναι φοβερές...

Mouse Potato
03-05-10, 15:05
Εγω εχω μια απο τον κασσιματη που μπαινει στο πορτ-μπαγκαζ και ειναι η κλασσικη με τους ιμαντες.

Την ειχα παρει 60 ευρω, κανει για 3 ποδηλατα και ειναι πολυ καλη. Οι καλυτερες βεβαια ειναι αυτες για κοτσαδορο -αν εχεις κοτσαδορο- και μετα πανε της οροφης που το ποδηλατο ειναι ορθιο. Αλλα ειναι πιο ακριβες.

Παρε μια καλη με ιμαντες (οχι απο praktiker δηλαδη) και εισαι σουπερ.

Κάτι αντίστοιχο για το πορτ-μπαγκάζ θέλω κι εγώ. Έχω ακούσει για τις Thule. Είναι αξιόλογες;


Οσο για τον πονο πρεπει οπωσδηποτε να παρεις κολαν η βερμουδα με μαξιλαρακι. Εντελως αλλη αισθηση;)

Έχω τέτοια βερμούδα απλά χθες έβαλα ένα σορτσάκι λόγω διαδρομής και κεκτημένης ταχύτητας.


Το ΜΤΒ μια χαρα κανει για δρομο (δεν ειναι βεβαια κουρσα) και ειδικα αν τους βαλεις ασφαλτινα λαστιχα

Η άσφαλτος θέλει μεγάλη διάμετρο ζάντας και λεία λάστιχα. Τίποτα απ' τα δυο δεν "χωράει" σ' ένα MTB. Imo πάντα :)


Βεβαια αν κανεις και off road πρεπει να τ'αλλαζεις η να εχεις δυο ποδηλατα:p

Ακριβώς. Απλά έτυχε να βγω στον δρόμο μετά από καιρό

ardi21
03-05-10, 15:10
Κάτι αντίστοιχο για το πορτ-μπαγκάζ θέλω κι εγώ. Έχω ακούσει για τις Thule. Είναι αξιόλογες;



Έχω τέτοια βερμούδα απλά χθες έβαλα ένα σορτσάκι λόγω διαδρομής και κεκτημένης ταχύτητας.



Η άσφαλτος θέλει μεγάλη διάμετρο ζάντας και λεία λάστιχα. Τίποτα απ' τα δυο δεν "χωράει" σ' ένα MTB. Imo πάντα :)



Ακριβώς. Απλά έτυχε να βγω στον δρόμο μετά από καιρό

H Thule ειναι -αν οχι η καλυτερη- απο τις καλυτερες.

Αφου ξεχασες την "πανοπλια" σου τοτε καλα να παθεις:p

Το ιδανικο ειναι αυτο που λες, δηλαδη κουρσα.

Αλλα αν βαλεις λεια ασφαλτινα λαστιχα σε MTB θα χεις αλλο ποδηλατο για την πολη. Μεγαλη διαφορα.

George978
08-05-10, 02:55
παιδες ειμαι να παρω ενα ποδηλατακι , ψαχνοντας εδω και εκει τεινω προς αυτο http://www.bike-center.gr/product_info.php?cPath=139&products_id=4346&osCsid=75b7dae259f761c2d73244b80299c94b

1.90 , 100 κιλα και οι διαδρομες μου ασφαλτινες , η Ξανθη εχει και καμπο που προσφερεται για διαδρομες ομορφες...τι λετε?

wi fi thief
08-05-10, 14:43
οχι, δεν ειναι το amsterdam :p

72049

λιγα ειναι σημερα, θα βγαλω κι αλλες απο μερη με περισσοτερα

απλα ομως αν σκεφτει κανεις οτι εστω αυτα τα 30 θα ητανε (διπλο)παρκαρισμενα αυτοκινητα μπορει να καταλαβει...

μιλαω παντα για ποδηλατα (ολων των ειδων) που ειναι καθημερινο μεσο και οχι απλα χομπυ :cool:

@ george: εγω εχω και mountain και δρομου (το ενα εχει ταχυτητες, το αλλο οχι) και κυκλοφορω πολυ ανετα στην πολη μου, ανεξαρτητως καιρου ή διαδρομης
συνισταται παντως ποδηλατο με 10 ταχυτητες (shimano παντα) και να μη φαινεται ακριβο (αν το θελεις για να κανεις τη δουλεια σου και οχι για χομπυ) για να μην στο κλεβουνε.

αν παρεις ποδηλατο με slic λαστιχα, φροντισε να εχει προφυλακτηρες γιατι θα σε πιτσιλιζει σε πολυ βρεγμενους δρομους

George978
08-05-10, 15:04
τα ΜΤΒ μου λενε λογω γεωμετριας κουραζουν σε μεγαλες αποστασεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.