PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19

anikologr
25-03-11, 10:19
Έβαλα αέριο στο αυτοκίνητο μου ( hyuntai i 30 ) την περασμένη εβδομάδα και έχω ήδη κάνει 500 χιλιόμετρα ( έκανα επαγγελματικό ταξίδι ). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, η μπουκάλα τοποθετήθηκε στην θέση της ρεζέρβας, είναι 40 λίτρα, γέμισα με 30 ευρώ και έχω λίγο ακόμα !!! Καμία διαφορά στην οδήγηση, η ταχύτητα που οδηγάω είναι συνήθως 120 χλμ στην εθνική. Κόστος τοποθέτησης 1200 ευρω + φπα.

Καλημέρα

Έχω το ίδιο αυτοκίνητο και μόλις έκλεισα και εγώ ραντεβού για εγκατάσταση συστήματος 4ης γενι'ας OMVL. Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες? Σύστημα, αν έχεις βάλει έξτρα λίπανση και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο.

Ευχαριστώ

terry39
25-03-11, 10:42
Που έβαλε 52L δεξαμενή? Στη θέση της ρεζέρβας? Δεν προεξέχει προς τα πάνω?

Ναι εκει ... δεν ειναι τιποτα κι ας προεξεχει λιγο προς τα πανω... μπορει ο καθενας να κανει οτι εκανα κι εγω (και πολλοι αλλοι)
αγοραζεις-βρισκεις φελιζολ στο υψος που χρειαζεται για να ναι επιπεδο το μερος και το κοβεις ,το βαζεις γυρω - γυρω και ερχεται μια χαρα
και πριν την αλλαγη σε υγραεριο με τη ρεζερβα (*κανονικη) που ειχα, παλι ειχα φελιζολ γιατι ειχε διαφορα ...

RyDeR
26-03-11, 01:40
Μπορει να μπει brc (4ης γενιας) ή vialle (5ης γενιας)
Μπορειτε να ρωτησετε στη Χρυσαυγη (Λαγκαδα)
υπαρχει εκει συνεργειο που βαζει και τα 2 συστηματα ...
(FORD Σταθης) (προσοχη στο ιδιο σημειο υπαρχει και ο Σταθης -μονο- που δεν εχει καμια σχεση και σαν ποιοτητα αλλα και σαν εγκαταστασεις )

Ενδιαφέρον. Ευχαριστώ. :oneup:

Τι διαφορά έχουν αυτά τα συστήματα; Απο κόστος;

Θα πω τον φάδερ να παει να ρωτήσει γιατι στον λαγκαδά συχνα-πυκνά βρίσκεται...

terry39
26-03-11, 09:34
Ενδιαφέρον. Ευχαριστώ. :oneup:

Τι διαφορά έχουν αυτά τα συστήματα; Απο κόστος;

Θα πω τον φάδερ να παει να ρωτήσει γιατι στον λαγκαδά συχνα-πυκνά βρίσκεται...

Ο απλος Σταθης γυρω στα 1100 απ'οτι εχω ακουσει ... για τα υπολοιπα δεν ξερω .. πιστοποιηση, κτεο , εγυυηση κτλ
κι η Ford Σταθης 1300 (κομπλε) μπορει να σου δωσει αμαξι για να κανεις τη δουλεια σου , εχει γραμμη ΚΤΕΟ εντος , εχει εγκεφαλο για ολα τα αμαξια , εχει και vialle (2000Ε)
Εγω το εβαλα στη μοναστηριου , διπλα στη πυροσβεστικη στο Ellada gas (http://www.elladagas.com/)

chal_4
28-03-11, 14:37
Απ ότι κατάλαβα για κάποιο λόγο ψεκάζει και βενζίνη, όταν το αυτοκίνητο κινείται με υραέριο. Δηλαδή δεν θα παίρνει μπροστά με άδειο το ντεποζιτο της βενζίνης? Πόση θα είναι η κατανάλωση της βενζίνης?

chal_4
29-03-11, 14:57
Προσπάθησα να υπολογίσω πότε θα κάνω απόσβεση σε περίπτωση που βάλω υγραέριο.
Ας πούμε ότι:
Κατανάλωση με βενζίνη: 8L/100km
Κατανάλωση με υγραέριο: 9,5L/100Km
Τιμή βενζίνης: 1,60
Τιμή υγραερίου: 0,77
Κόστος μετατροπής: 1400 ευρώ. (μαζί με ΚΤΕΟ κλπ)

Επομένως Κόστος/Km
Με βενζίνη: 0,128 ευρώ/km.
Με υγραέριο: 0,073

Έφτιαξα τον παρακάτω τύπο: Απόσβεση (Km)= Κόστος μετατροπής / (Κοστος βενζίνης ανά Km - κόστος υγραερίου ανά Km)

Οπότε Απόσβεση = 1400 / (0,128-0,073) = 25454 Km!
Σύμφωνα με το παραπάνω με τα σημερινά δεδομένα στην τιμή της βενζίνης και του υγραερίου θα κάνω απόσβεση σε 25454Km!

chal_4
29-03-11, 17:51
Έχω το Ibiza 1.4 115hp μοντέλο '08.
1) Προτείνετε να επιλέξω σύστημα 4ης ή 5ης γενιάς?
2) Έχω δυνατότητα επιλογής ή αναγκαστικά μπαίνει 4ης?
3) Συμφέρει 5ης γενιας? Πόση είναι η διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με το 4ης γενιας?
4) Όντως αυξάνεται η ιπποδύναμη? Ή είναι θεωρητικό αυτό?
5) Γιατί με ρωτήσαν αν είναι FSI ο κινητήρας... Τι σχέση έχει αυτό με το αν θα βάλουν 4ης ή 5ης γενιας?
6) Μου είπαν ότι το σύστημα 5ης γενιάς είναι πιο ασφαλές επειδή δεν μπαίνει ξεχωριστός εγκέφαλος και γενικά λειτουργεί καλύτερα. Ισχύει?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά μετά απο αρκετό ψάξιμο μάλλον είναι οι τελευταίες απορίες μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

tsavman
29-03-11, 18:24
Αυτός ο κινητήρας TSI δεν είναι;
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, νομίζω κάποιοι δεν περνάνε συστήματα σε TSI. Επαναλαμβάνω πως δε γνωρίζω τίποτα από προσωπική εμπειρία, ό,τι έχω διαβάσει εδώ κ εκεί.

Για περίμενε λίγο τους ειδικούς στο thread να σου απαντήσουν..

terry39
29-03-11, 20:51
Απ ότι κατάλαβα για κάποιο λόγο ψεκάζει και βενζίνη, όταν το αυτοκίνητο κινείται με υραέριο. Δηλαδή δεν θα παίρνει μπροστά με άδειο το ντεποζιτο της βενζίνης? Πόση θα είναι η κατανάλωση της βενζίνης?

καλο ειναι να υπαρχει 1/4 βενζινης γιατι ΠΑΝΤΑ ξεκιναει με βενζινη και για να.μην χαλασει η αντλια βενζινης

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 7 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω το Ibiza 1.4 115hp μοντέλο '08.
1) Προτείνετε να επιλέξω σύστημα 4ης ή 5ης γενιάς?
2) Έχω δυνατότητα επιλογής ή αναγκαστικά μπαίνει 4ης?
3) Συμφέρει 5ης γενιας? Πόση είναι η διαφορά στην κατανάλωση σε σχέση με το 4ης γενιας?
4) Όντως αυξάνεται η ιπποδύναμη? Ή είναι θεωρητικό αυτό?
5) Γιατί με ρωτήσαν αν είναι FSI ο κινητήρας... Τι σχέση έχει αυτό με το αν θα βάλουν 4ης ή 5ης γενιας?
6) Μου είπαν ότι το σύστημα 5ης γενιάς είναι πιο ασφαλές επειδή δεν μπαίνει ξεχωριστός εγκέφαλος και γενικά λειτουργεί καλύτερα. Ισχύει?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά μετά απο αρκετό ψάξιμο μάλλον είναι οι τελευταίες απορίες μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
το 5ης γενιας ειναι ακριβοτερο κατα 600ευρω περιπου,οντως δεν εχει εξτρα εγκεφαλο, το αν ειναι καλυτερο η οχι δν μπορει να πει κανεις,γιατι ακομα.δν εχει ωριμασει σαν συστημα, δεν ξερω αν οι υπολογισμοι σου ηταν σωστοι, ισως σε.συμφερε να παρεις.πετρελαιο,εξαρταται κι απτα ποσα χλμ κανεις τον χρονο

limit
29-03-11, 20:56
Όχι δεν είναι TSI κινητήρας!

dti
31-03-11, 20:11
το 5ης γενιας ειναι ακριβοτερο κατα 600ευρω περιπου,οντως δεν εχει εξτρα εγκεφαλο, το αν ειναι καλυτερο η οχι δν μπορει να πει κανεις,γιατι ακομα.δν εχει ωριμασει σαν συστημα...

Με αυτή τη λογική γιατί να βάλει 4ης γενιάς κι όχι 3ης ή 2ης που έχουν "ωριμάσει" πολύ περισσότερο; :p
Τα συστήματα 5ης γενιάς με υγρό ψεκασμό έχουν αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα και δεν είναι τυχαίο οτι οι κορυφαίες εταιρείες στο χώρο της υγραεριοκίνησης στρέφονται προς τα εκεί. Μετά τη Vialle και την Icom, ήδη παρουσίασε τέτοιο σύστημα και η Prins.
Βέβαια ταιριάζουν περισσότερο σε σύγχρονα αυτοκίνητα και λόγω κόστους ίσως δεν συμφέρει η εγκατάστασή τους σε αυτοκίνητα μικρής αξίας και παλιάς τεχνολογίας.
Τα περισσότερα από τα όποια προβλήματα έχουν καταγραφεί σε κινητήρες οφείλονται στις ανεπαρκείς ρυθμίσεις κινητήρα και γι αυτές ευθύνονται οι "παράλληλοι" εγκέφαλοι των περισσοτέρων συστημάτων 4ης γενιάς (αέριου ψεκασμού) και η σχετική ασχετοσύνη πολλών εγκαταστατών.
Ο εγκέφαλος που υπάρχει στα συστήματα 5ης γενιάς υιοθετεί την εργοστασιακή χαρτογράφηση που έχει πολύ πιο σωστές ρυθμίσεις σε όλες τις περιπτώσεις σε σχέση με εκείνες που κάνει ο μαστρο-Μήτσος (με το λαπιτόπι...). Εννοείται φυσικά οτι κάνει τις απαιτούμενες τροποποιήσεις στην ποσότητα καυσίμου και στο αβάνς.

chal_4
31-03-11, 20:54
H brc όμως δεν έχει 5ης γενιάς. Και σε συνεργείο μου είπαν (με επιφύλαξη το μεταφέρω) για περιστατικά που "σπάσανε" κινητήρες από 5ης γενιάς σύστημα...Κι αυτό επειδή υγρό ψυχρό καύσιμο (-40 C) πέφτει στα καυτά μέταλα του κινητήρα...

apocosm
31-03-11, 21:33
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα Peugeot 307 1,6 Xsi του 2002 με 150.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση, ατρακάριστο χωρίς κανένα σημαντικό μηχανολογικό πρόβλημα μέχρι σήμερα. Έχω τον εξής προβληματισμό. Αξίζει να επενδύσω πάνω του και να βάλω αέριο; Όταν βάλατε εσείς αέριο, πόσα χιλιόμετρα είχε το αυτοκίνητό σας; Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο για την εγκατάσταση αερίου;

pelasgian
31-03-11, 23:10
http://www.aptera.com/

utp
01-04-11, 03:01
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα Peugeot 307 1,6 Xsi του 2002 με 150.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση, ατρακάριστο χωρίς κανένα σημαντικό μηχανολογικό πρόβλημα μέχρι σήμερα. Έχω τον εξής προβληματισμό. Αξίζει να επενδύσω πάνω του και να βάλω αέριο; Όταν βάλατε εσείς αέριο, πόσα χιλιόμετρα είχε το αυτοκίνητό σας; Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο για την εγκατάσταση αερίου;

Κανενα απολυτως οριο. Στο ενα μου αμαξι(το καινουριο) εβαλα στις 45.000 και στο αλλο στις 160.000 που ειναι 20 χρονων και σκοπευω να το κρατησω αλλα 20 χρονια. Δεν εχει να κανει με την αξια του αυτοκινητου και τα χιλιμετρα που εχει διανυσει, αλλα ποσα χλμ κανεις σημερα με αυτο και αν εχεις σκοπο να το δωσεις στο συντομο μελλον.

terry39
01-04-11, 10:30
Με αυτή τη λογική γιατί να βάλει 4ης γενιάς κι όχι 3ης ή 2ης που έχουν "ωριμάσει" πολύ περισσότερο; :p
Τα συστήματα 5ης γενιάς με υγρό ψεκασμό έχουν αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα και δεν είναι τυχαίο οτι οι κορυφαίες εταιρείες στο χώρο της υγραεριοκίνησης στρέφονται προς τα εκεί. Μετά τη Vialle και την Icom, ήδη παρουσίασε τέτοιο σύστημα και η Prins.
Βέβαια ταιριάζουν περισσότερο σε σύγχρονα αυτοκίνητα και λόγω κόστους ίσως δεν συμφέρει η εγκατάστασή τους σε αυτοκίνητα μικρής αξίας και παλιάς τεχνολογίας.
Τα περισσότερα από τα όποια προβλήματα έχουν καταγραφεί σε κινητήρες οφείλονται στις ανεπαρκείς ρυθμίσεις κινητήρα και γι αυτές ευθύνονται οι "παράλληλοι" εγκέφαλοι των περισσοτέρων συστημάτων 4ης γενιάς (αέριου ψεκασμού) και η σχετική ασχετοσύνη πολλών εγκαταστατών.
Ο εγκέφαλος που υπάρχει στα συστήματα 5ης γενιάς υιοθετεί την εργοστασιακή χαρτογράφηση που έχει πολύ πιο σωστές ρυθμίσεις σε όλες τις περιπτώσεις σε σχέση με εκείνες που κάνει ο μαστρο-Μήτσος (με το λαπιτόπι...). Εννοείται φυσικά οτι κάνει τις απαιτούμενες τροποποιήσεις στην ποσότητα καυσίμου και στο αβάνς.

Την απαντηση την εδωσες μονος σου :worthy:

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κανενα απολυτως οριο. Στο ενα μου αμαξι(το καινουριο) εβαλα στις 45.000 και στο αλλο στις 160.000 που ειναι 20 χρονων και σκοπευω να το κρατησω αλλα 20 χρονια. Δεν εχει να κανει με την αξια του αυτοκινητου και τα χιλιμετρα που εχει διανυσει, αλλα ποσα χλμ κανεις σημερα με αυτο και αν εχεις σκοπο να το δωσεις στο συντομο μελλον.

:oneup:::worthy:::oneup:

odys2008
01-04-11, 11:25
H brc όμως δεν έχει 5ης γενιάς. Και σε συνεργείο μου είπαν (με επιφύλαξη το μεταφέρω) για περιστατικά που "σπάσανε" κινητήρες από 5ης γενιάς σύστημα...Κι αυτό επειδή υγρό ψυχρό καύσιμο (-40 C) πέφτει στα καυτά μέταλα του κινητήρα...

Δεν πέφτει παγωμένο το υγρό υγραέριο. Αυτό βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Καθώς όμως βρεθεί σε ατμοσφαιρική πίεση, ή και λιγότερη εξατμίζεται απορροφώντας θερμότητα από τα μέταλλα του κινητήρα, προστατεύοντας έτσι τις βαλβίδες.

Την όλη ζημιά με τα 5ης γενιάς την έχει κάνει η icom η οποία έβγαλε το δικό της σύστημα ανώριμο και με προβλήματα, και μέχρι να τα διορθώσει μάθανε όλοι την καραμέλα ότι τα 5ης γενιάς δεν είναι δοκιμασμένα. Ψάξτε στο internet να δείτε αν υπάρχουν προβλήματα με τα vialle. Ελάχιστα ως καθόλου θα βρείτε. Αντίθετα δείτε ποσα προβλήματα έχουν τα "δοκιμασμένα" 4ρτης που στηρίζεσαι στην ρύθμιση "ίσα βάρκα ίσα γιαλό" του κάθε μάστορα, που ούτε σωστό ψεκασμό δεν μπορούν να κάνουν, αφού η λειτουργία του πνεύμονα επηρεάζεται και από την θερμοκρασία περιβάλλοντος και από το γεγονός ότι είναι μακριά από το σημείο ψεκασμού, που σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει ψεκασμός ακριβείας, ούτε να διατηρηθεί σωστά η πίεση του εξαερωμένου υγραερίου. Οπότε τα μίγματα είναι στο "περίπου"

terry39
02-04-11, 14:16
Μετα απο καιρο εκτος πολης - αυτοκινητου , σημερα το γεμισα ξανα ...
22Ευρω = 27,6 λιτρα Χ 0,979Ε/λιτρο = 370 χιλιομετρα ... :whistle:

RyDeR
02-04-11, 14:28
Δεν πέφτει παγωμένο το υγρό υγραέριο. Αυτό βρίσκεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Καθώς όμως βρεθεί σε ατμοσφαιρική πίεση, ή και λιγότερη εξατμίζεται απορροφώντας θερμότητα από τα μέταλλα του κινητήρα, προστατεύοντας έτσι τις βαλβίδες.

Την όλη ζημιά με τα 5ης γενιάς την έχει κάνει η icom η οποία έβγαλε το δικό της σύστημα ανώριμο και με προβλήματα, και μέχρι να τα διορθώσει μάθανε όλοι την καραμέλα ότι τα 5ης γενιάς δεν είναι δοκιμασμένα. Ψάξτε στο internet να δείτε αν υπάρχουν προβλήματα με τα vialle. Ελάχιστα ως καθόλου θα βρείτε. Αντίθετα δείτε ποσα προβλήματα έχουν τα "δοκιμασμένα" 4ρτης που στηρίζεσαι στην ρύθμιση "ίσα βάρκα ίσα γιαλό" του κάθε μάστορα, που ούτε σωστό ψεκασμό δεν μπορούν να κάνουν, αφού η λειτουργία του πνεύμονα επηρεάζεται και από την θερμοκρασία περιβάλλοντος και από το γεγονός ότι είναι μακριά από το σημείο ψεκασμού, που σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει ψεκασμός ακριβείας, ούτε να διατηρηθεί σωστά η πίεση του εξαερωμένου υγραερίου. Οπότε τα μίγματα είναι στο "περίπου"

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το 5ης Vs 4ης; :hmm: Κάτι άρχισα να καταλαβαίνω άλλα θέλω more info.:p

terry39
02-04-11, 14:37
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το 5ης Vs 4ης; :hmm: Κάτι άρχισα να καταλαβαίνω άλλα θέλω more info.:p

Το συστημα της 4ης γενιας περιλαμβανει και εγκεφαλο που δουλευει παραλληλα με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου
Το συστημα της 5ης γενιας ΔΕΝ εχει εξτρα εγκεφαλο και συνεργαζεται το συστημα με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου απευθειας ...

κι ενα θεμα με το ειδος ψεκασμου(μορφη ψεκασμου -αεριο-υγρο-) του υγραεριου

Ενα ακομα σημειο αντιπαραθεσης ειναι η λαδιερα
http://www.youtube.com/watch?v=H2-1NJgtmuo

Εγω δεν φοραω κι τα παιδια απτο καταστημα που εβαλα το συστημα , μου συνεστησαν να μην βαλω , μιας και δεν χρειαζεται ... (εξτρα +70ευρω περιπου)

odys2008
02-04-11, 15:13
Πολύ σωστά τα λέει το βίντεο, its all about mixures (μίγματα αέρα καυσίμου). Στην πλειοψηφία τα 4ρτης επειδή ακριβώς ΔΕΝ ακολουθούν τους εργοστασιακούς χάρτες αλλά ακολουθούν ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Ο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ λειτουργούν πολλές φορές με φτωχά μίγματα.
Δείτε στο θέμα στο φορουμ των 4 τροχών πόσα αμάξια βγάζουν σφάλμα lean mixure. Αυτό έχει ως συνέπεια αυξημένες θερμοκρασίες καύσης, που φθείρουν βαλβίδες και πιστόνια κτλ.
Εδώ έρχεται το 5ης γενιάς να λύσει αυτό το πρόβλημα, αφού δεν χρησιμοποιεί παράλληλο εγκέφαλο αλλά τον εργοστασιακό κάνοντας μια αναγωγή με κάποια στοιχεία που έχει και το σήμα που δίνει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου για ψεκασμό βενζίνης το μετατρέπει σε σήμα για τα μπεκ υγραερίου τα οποία και ψεκάζουν ανάλογα. Άρα έτσι δεν επεμβαίνει ο εγκαταστάτης αλλά ουσιαστικά ακολουθούμε τους εργοστασιακούς χάρτες.
Τώρα τα 5ης γενιάς ώς προς την θερμοκρασία καύσης έχουν το άλλο μεγάλο πλεονέκτημα. Ψεκάζουν υγρό το υγραέριο στον θάλαμο καύσης το οποίο και εξατμίζεται απορροφώντας θερμότητα από βαλβίδες,τοιχώματα, πιστόνια κτλ βοηθώντας στην διατήρηση χαμηλότερων θερμοκρασιών στον θάλαμο καύσης, που αποτελεί και το κυρίως πρόβλημα των βαλβίδων.
Επίσης στα 5ης γενιάς υπάρχει μπέκ ΣΕ ΚΑΘΕ κύλινδρο, δίπλα ακριβώς απο αυτόν της βενζίνης, που επιτρέπει ψεκασμό ακριβείας, όπως ακριβώς και με της βενζίνης, και με σταθερή πίεση καυσίμου που εξασφαλίζεται από το ότι το καύσιμο φτάνει υγρό, χωρίς πρώτα να εξαερωθεί.
Τώρα σε αυτό το σημείο είναι και η μεγάλη διαφορά με τα 4ρτης γενιάς. Τα 4ρτης έχουν ενα μπεκ (νομίζω) στην εισαγωγή απλά, αλλά αυτό (η αυτά αν είναι 4 τα μπεκ) τροφοδοτούνται από τον πνεύμονα στον οποίο το υγρό υγραέριο φτάνει και εξατμίζεται πρώτα πριν οδηγηθεί στα μπεκ.
Αυτό είναι και το πρόβλημα, καθώς η εξάτμιση του υγραερίου, δεν είναι απόλυτα ελεγχόμενη. Εξαρτάται από την θερμοκρασία, και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί άμεσα στα ms που απαιτεί ο ψεκασμός ακριβείας και η αλλαγές του φορτίου του κινητήρα, με αποτέλεσμα τελικά να μην έχει απόλυτα σταθερή πίεση καυσίμου. Αυτό μπορεί φαινομενικά να μην είναι πρόβλημα, οδηγεί τελικά όμως σε όχι απόλυτα ακριβή μίγματα, που τελικά υπό συνθήκες είναι φτωχά έχοντας και τα προβλήματα που έχουν πολλάκις αναφερθεί στα φόρουμ.

RyDeR
02-04-11, 16:24
Ωραία, κατάλαβα.Οπότε πρέπει να δώ οπωσδήποτε κάτι 5ης γενιάς.

Το θέμα είναι στους TSI τι παίζει με τον άμεσο ψεκασμό; Πως θα ψεκαστεί το αέριο;

NT1G
02-04-11, 16:28
Από τα μπεκ της βενζίνης.

pelasgian
02-04-11, 16:30
Περιπλέκετε οικονομικά θέματα πολύ:

οικονομοτεχνικά για να έχει νόημα η εγκατάσταση, θα πρέπει να βγάλετε ένα 30% κέρδος από το αρχικό κόστος εγκατάστασης.

Πόσα είναι τα χιλιόμετρα που κάνετε ώστε να αποσβέσετε και στη συνέχεια να κερδίσετε από αυτή την εγκατάσταση;

Π.χ.
Έστω ότι έχω ένα audi A3 1.6 FSI, πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνω ώστε να κερδίσω 1300 ευρώ από εξοικονόμηση για τα 1000 ευρώ που έδωσα;

RyDeR
02-04-11, 16:34
Από τα μπεκ της βενζίνης.

Και απο την στιγμή που δεν μπαίνει πολύς extra εξοπλισμός, γιατί είναι ακριβότερο ένα τέτοιο σύστημα; Δεν θα έπρεπε να είχε ίδια τιμή;

Ακόμα, αυτό σε εμένα τον άσχετο ακούγεται ευκολότερο... γιατί "τρέμουν" να το περάσουν πολλοί;

odys2008
02-04-11, 16:44
Στα FSI, TSI, TFSI κτλ άμεσου ψεκασμού χρησιμοποιούνται τα ίδια μπεκ της βενζίνης για τον ψεκασμό υγραερίου.

Όσο για το κόστος και το κέρδος που λες pelasgian μπορείς να το υπολογίσεις και εσύ. Απλά να έχεις υπ'όψην σου ότι, η κατανάλωση στο υγραεριο είναι 20% υψηλότερη από αυτήν της βενζίνης. Οπότε για κέρδος 1300 ευρώ έχουμε
Κέρδος*100=(ΤιμήΒενζίνης*Κατανάλωση - 1,2 * Τιμή υγραερίου*Κατανάλωση)*Χιλιόμετρα

Λύσε την εξίσωση ως προς τα χιλιόμετρα και το βρήκες. Ο συνετελεστής 1.2 είναι λόγω της αύξησης της κατανάλωσης.
Με κατανάλωση 7,8 λίτρα, τιμή βενζίνης 1,62 και τιμή υγραερίου 0,77 κέρδος 1300 ευρώ επιτυγχάνεται μετά από 23946 Km

........Auto merged post: odys2008 πρόσθεσε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και απο την στιγμή που δεν μπαίνει πολύς extra εξοπλισμός, γιατί είναι ακριβότερο ένα τέτοιο σύστημα; Δεν θα έπρεπε να είχε ίδια τιμή;

Γιατί πληρώνεις το κόστος της εξέλιξης και στα vialle ότι έρχεται κιτάκι για το αμάξι σου και δεν είναι ένα που μπαίνει σε όλα τα αμάξια



Ακόμα, αυτό σε εμένα τον άσχετο ακούγεται ευκολότερο... γιατί "τρέμουν" να το περάσουν πολλοί;

Για τα vialle συγκεκριμένα απαιτείται εκπέδευση από την vialle για να μπορείς να πάρεις και να περάσεις δικά της συστήματα οπότε πολλοί επαγγελματίες το αποφεύγουν

terry39
02-04-11, 18:54
Γιατί πληρώνεις το κόστος της εξέλιξης και στα vialle ότι έρχεται κιτάκι για το αμάξι σου και δεν είναι ένα που μπαίνει σε όλα τα αμάξια

:oneup:
το σύστημα της vialle γίνεται βάσει του κωδικού του αυτοκινήτου που θα γίνει η εκάστοτε τοποθέτηση, γι αυτο αν κλεισει καποιος το συστημα της vialle προς τοποθετηση , θα χρειαστει να δωσει στο καταστημα φωτοτυπια της αδειας κυκλοφοριας
το καθε κιτ ερχεται με σχεδιαγραμμα της εταιριας(vialle) για το που θα τρυπηθει - τοποθετηθει το καθε εξαρτημα του συστηματος

Για τα vialle συγκεκριμένα απαιτείται εκπέδευση από την vialle για να μπορείς να πάρεις και να περάσεις δικά της συστήματα οπότε πολλοί επαγγελματίες το αποφεύγουν

:oneup:
(γιατι οπως ξερουμε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ολοι επαγγελματιες ) ... οι γνωστοι μπαρμπα γιαννης - μπαρμπα κωστας - μπαρμπα μητσος , που ειχαν ενα απλο συνεργειο και αφου ειδαν οτι εχει ψωμι η δουλεια ... γιναν και εγκαταστατες υγραεριοκινησης... η συγκεκριμενη εταιρια εκπαιδευει τους μελλοντικους εγκαταστατες του συστηματος της , κι αυτο δεν αρεσει - συμφερει σε καποιους

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περιπλέκετε οικονομικά θέματα πολύ:

οικονομοτεχνικά για να έχει νόημα η εγκατάσταση, θα πρέπει να βγάλετε ένα 30% κέρδος από το αρχικό κόστος εγκατάστασης.

Πόσα είναι τα χιλιόμετρα που κάνετε ώστε να αποσβέσετε και στη συνέχεια να κερδίσετε από αυτή την εγκατάσταση;

Π.χ.
Έστω ότι έχω ένα audi A3 1.6 FSI, πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνω ώστε να κερδίσω 1300 ευρώ από εξοικονόμηση για τα 1000 ευρώ που έδωσα;

Αν ειχα ενα audi fsi που λες ... για να εχω το κερδος που λες ... θα το πουλουσα και θα επαιρνα ενα TDI απλα ... ;) :p

Γιατι θα εδινες 2,000 ευρω για το συστημα ...(οχι 1000) και για να ερθει το κερδος των 1300 ευρω ...θα αργουσε πολυ ...

RyDeR
02-04-11, 21:41
Ευχαριστώ για το info guys. Ακούγεται σοβαρή εταιρία απο την στιγμή που λέτε οτι ασχολείται κάπως προσωπικά με το κάθε αμάξι και εκπαιδέυει προσωπικό. Θα κάνω τις ερωτήσεις μου αυτήν την εβδομάδα.

Ουσιαστικά θέλω αυτό (http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1&cHash=42f430268f).

Μόνο στο "FORD Στάθης" μπορώ να το εγκαταστήσω; Άλλους στην Θεσσαλονίκη που περνάνε επίσημα Vialle συστήματα δεν έχει; Είναι το ίδιο καλοί; Μην το διακυνδυνέψω.

Ακόμα, απο την τοποθέτηση της παραγγελίας πόσο περίπου θέλει το σύστημα να κατέβει Ελλάδα; Πάω, μου το εγκαθιστούν και φεύγω ή θέλει να αφήσω το αμάξι καμία μέρα μέσα;

terry39
02-04-11, 21:53
Ευχαριστώ για το info guys. Ακούγεται σοβαρή εταιρία απο την στιγμή που λέτε οτι ασχολείται κάπως προσωπικά με το κάθε αμάξι και εκπαιδέυει προσωπικό. Θα κάνω τις ερωτήσεις μου αυτήν την εβδομάδα.

Ουσιαστικά θέλω αυτό (http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1&cHash=42f430268f).

Μόνο στο "FORD Στάθης" μπορώ να το εγκαταστήσω; Άλλους στην Θεσσαλονίκη που περνάνε επίσημα Vialle συστήματα δεν έχει; Είναι το ίδιο καλοί; Μην το διακυνδυνέψω.

Ακόμα, απο την τοποθέτηση της παραγγελίας πόσο περίπου θέλει το σύστημα να κατέβει Ελλάδα; Πάω, μου το εγκαθιστούν και φεύγω ή θέλει να αφήσω το αμάξι καμία μέρα μέσα;

Εχει ακουστει οτι θελει 2-3 εβδομαδες-για να ερθει το κιτ- ... κι οτι δινεις μια προκαταβολη για να γινει η παραγγελια , στο συγκεκριμενο μαγαζι το πας πχ Δευτερα και το εχεις Τεταρτη (μεχρι τοτε μπορεις να μετακινησε με αυτοκινητο της εταιριας ) αρκει να συνενοηθεις νωρις και να εισαι τυχερος ... ποιο θα σου κατσει :p

(το περναει και το απαιτουμενο ΚΤΕΟ μιας κι εχει αδεια - γραμμη ΚΤΕΟ)

RyDeR
02-04-11, 22:03
Εχει ακουστει οτι θελει 2-3 εβδομαδες-για να ερθει το κιτ- ... κι οτι δινεις μια προκαταβολη για να γινει η παραγγελια , στο συγκεκριμενο μαγαζι το πας πχ Δευτερα και το εχεις Τεταρτη (μεχρι τοτε μπορεις να μετακινησε με αυτοκινητο της εταιριας ) αρκει να συνενοηθεις νωρις και να εισαι τυχερος ... ποιο θα σου κατσει :p

(το περναει και το απαιτουμενο ΚΤΕΟ μιας κι εχει αδεια - γραμμη ΚΤΕΟ)

Έγινε, ευχαριστώ και πάλι. :oneup:

Ακόμα κάτι, η δεξαμενή στο σχήμα "donut" πόσα λίτρα παίρνει; Αυτή η κ@λοVW μικρότερο χώρο αποσκευών στο Tiguan δεν μπορούσε να βάλει... :down:

terry39
02-04-11, 22:16
Έγινε, ευχαριστώ και πάλι. :oneup:

Ακόμα κάτι, η δεξαμενή στο σχήμα "donut" πόσα λίτρα παίρνει; Αυτή η κ@λοVW μικρότερο χώρο αποσκευών στο Tiguan δεν μπορούσε να βάλει... :down:

Αν διαβασεις και τα προηγουμενα μου Post's
η δικια μου ειναι 37λιτρα punto 1,200 cc 2003 Μοντελο
του αδερφου μου 44λιτρα ibiza 1,400cc 2003 μοντελο
σε φιλο με ibiza 2004 μοντελο 101hp 1,400cc μπηκε 52λιτρα οπως και σε chevrolet lacetti 1,400cc

τοσο πιστευω θα παρει και στο tiguan ( η ρεζερβα ειναι μεσα αν δεν κανω λαθος ε? )
αν ειναι εξω μπορει να μπει τυπου "θερμοσιφωνα" οπως το λεω εγω :p

odys2008
02-04-11, 22:19
Παιδιά άσχετα με το τι λέει ο ford στάθης παραγγελία έκανα σε αυτόν 15/2 και θα το περάσω μεθάυριο το κιτ. Οπότε να ξέρετε είναι 1,5 μήνας η αναμονή για να έρθει από ολλανδία, ακριβώς γιατί έρχεται για κάθε αμάξι ξεχωριστά

Δείτε και στα προηγούμενα πόστ, είχα ποστάρει πότε έκανα παραγγελία
Στην θεσσαλονίκη μόνο αυτός περνάει vialle

terry39
02-04-11, 22:20
Παιδιά άσχετα με το τι λέει ο ford στάθης παραγγελία έκανα σε αυτόν 15/2 και θα το περάσω μεθάυριο το κιτ. Οπότε να ξέρετε είναι 1,5 μήνας η αναμονή για να έρθει από ολλανδία, ακριβώς γιατί έρχεται για κάθε αμάξι ξεχωριστά

Ωραια :)
με το καλο να μπεις στο club ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΤΑ ΒΕΝΖΙΔ(ΑΔΙΚΑ) :p ,
σε τι αμαξι θα μπει ? τι δεξαμενη θα παρει ?

RyDeR
02-04-11, 22:23
Αν διαβασεις και τα προηγουμενα μου Post's
η δικια μου ειναι 37λιτρα punto 1,200 cc 2003 Μοντελο
του αδερφου μου 44λιτρα ibiza 1,400cc 2003 μοντελο
σε φιλο με ibiza 2004 μοντελο 101hp 1,400cc μπηκε 52λιτρα οπως και σε chevrolet lacetti 1,400cc

τοσο πιστευω θα παρει και στο tiguan ( η ρεζερβα ειναι μεσα αν δεν κανω λαθος ε? )
αν ειναι εξω μπορει να μπει τυπου "θερμοσιφωνα" οπως το λεω εγω :p

Για να δούμε. Γιατί μιλάμε για 17άρα ρεζέρβα, ίσως πάρει πράμα. Ναι μέσα είναι.

Αν γίνει κάτι με το λάστιχο τι κάνουμε; Μένουμε εκεί και περιμένουμε ε; :p

Καλά ο θερμοσίφωνας μετράει αλλά παίζει και να μην τον χωράει ακόμα και τώρα άδειο. :p



Παιδιά άσχετα με το τι λέει ο ford στάθης παραγγελία έκανα σε αυτόν 15/2 και θα το περάσω μεθάυριο το κιτ. Οπότε να ξέρετε είναι 1,5 μήνας η αναμονή για να έρθει από ολλανδία, ακριβώς γιατί έρχεται για κάθε αμάξι ξεχωριστά

Δείτε και στα προηγούμενα πόστ, είχα ποστάρει πότε έκανα παραγγελία
Στην θεσσαλονίκη μόνο αυτός περνάει vialle

ΟΚ. :oneup:

odys2008
02-04-11, 22:25
Ωραια :)
με το καλο να μπεις στο club ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΤΑ ΒΕΝΖΙΔ(ΑΔΙΚΑ) :p ,
σε τι αμαξι θα μπει ? τι δεξαμενη θα παρει ?

Σε megane II 1.6 μοντ 2004. Θα πάρει 60άρα δεξαμενή, που θα γεμίζει με λίγο λιγότερα από 50 λίτρα. Έχει τεράστιο χώρο για ρεζέρβα :p



Αν γίνει κάτι με το λάστιχο τι κάνουμε; Μένουμε εκεί και περιμένουμε ε;



Όσο για το λάστιχο, θα του κάνω ένα ρούχο και θα το ντύσω :p. Θα το έχω έτσι κανονικά στο port. Τώρα αν πάθω λάστιχο τότε:
α) θα σκοτώσω τον Merphy
β) θα πάρω και ένα κιτ επισκευής
γ) θα είμαι και πολύ γκαντέμης....

terry39
02-04-11, 22:53
Για να δούμε. Γιατί μιλάμε για 17άρα ρεζέρβα, ίσως πάρει πράμα. Ναι μέσα είναι.

Αν γίνει κάτι με το λάστιχο τι κάνουμε; Μένουμε εκεί και περιμένουμε ε; :p

Καλά ο θερμοσίφωνας μετράει αλλά παίζει και να μην τον χωράει ακόμα και τώρα άδειο. :p

ΟΚ. :oneup:

εγω φοραω 185/60 r14
οποτε μια 50-60 θα τα εχει ανετα :p

Αν παθεις λαστιχο οταν αλλαξεις σε υγραεριοκινηση παιζεις τζοκερ ... εκτος κι αν ειναι να αλλαξεις λαστιχα και βαλεις continental που εχουν δωρεαν (επιτοπου) σερβις - αλλαγη για 2 χρονια ... :)

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε megane II 1.6 μοντ 2004. Θα πάρει 60άρα δεξαμενή, που θα γεμίζει με λίγο λιγότερα από 50 λίτρα. Έχει τεράστιο χώρο για ρεζέρβα :p


Ωραια ... μια χαρα μου ακουγεται ... 500+ χιλιομετρα αυτονομια πρεπει να την εχεις ;)

RyDeR
02-04-11, 22:55
εγω φοραω 185/60 r14
οποτε μια 50-60 θα τα εχει ανετα :p

Αν παθεις λαστιχο οταν αλλαξεις σε υγραεριοκινηση παιζεις τζοκερ ... εκτος κι αν ειναι να αλλαξεις λαστιχα και βαλεις continental που εχουν δωρεαν (επιτοπου) σερβις - αλλαγη για 2 χρονια ... :)


Ωραια ... μια χαρα μου ακουγεται ... 500+ χιλιομετρα αυτονομια πρεπει να την εχεις ;)

50 λίτρα ωφέλιμο πές... 400-450km αυτονομία θα την έχω. Τζάμι.

Ενδιαφέρον για τα Continental, θα το δώ και αυτό (πλησιάζει ο καιρός για τσουχτερό service + λάστιχα :scared: ).

Tiven
03-04-11, 14:07
Κάτι διάβασα πως της 5ης γενιάς συνδέονται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Για αυτοκίνητα με OBD1 (OBD2 μπαίνουν από 2000 και μετά νομίζω ) και συγκεκριμένα ένα Celica του 93 μάλλον δεν μπαίνει τέτοιο ε;

RyDeR
03-04-11, 14:15
Κάτι διάβασα πως της 5ης γενιάς συνδέονται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Για αυτοκίνητα με OBD1 (OBD2 μπαίνουν από 2000 και μετά νομίζω ) και συγκεκριμένα ένα Celica του 93 μάλλον δεν μπαίνει τέτοιο ε;

Τι να το κάνεις το 5ης γενιάς σε ένα τέτοιο αμάξι; Βάλε ένα φθηνό, πιστευώ δεν αξίζει τα λεφτά.

Tiven
03-04-11, 14:21
καίει που καίει τα άντερά του μέσα στην πόλη, θα γλίτωνα κάτι παραπάνω με της 5ης από ότι διάβασα :p

αν και μου φαίνεται η καλύτερη λύση θα είναι να μην του βάλω καν και να πάρω ένα μικρό για την πόλη :lol:

odys2008
03-04-11, 14:31
4ρτης βάλτου, άλλωστε η διαχείριση του κινητήρα είναι πολύ απλουστευμένη.Είναι από τα πρώτα που είχαν εγκέφαλο για την διαχείριση. Πάντως και εδώ μπαίνει πέμπτης γενιάς λογικά, αφού δεν νομίζω να παίρνει πληροφορίες από την obd αλλά από τα καλώδια της μπεκιέρας.
Βασικά σε toyota θα έχεις πρόβλημα με τις βαλβίδες λογικά, δεν πρέπει να χρησιμοποιούσαν μέταλλα τότε που αντέχουν σε τέτοιες θερμοκρασίες καύσης, γιατί και τώρα είναι σχεδόν όλα σε blacklist, και η vialle τα εξαιρεί από τo warranty plan της.

terry39
03-04-11, 16:34
καίει που καίει τα άντερά του μέσα στην πόλη, θα γλίτωνα κάτι παραπάνω με της 5ης από ότι διάβασα :p

αν και μου φαίνεται η καλύτερη λύση θα είναι να μην του βάλω καν και να πάρω ένα μικρό για την πόλη :lol:

Celica του 93 ?
θελεις να το κρατησεις ακομα πολυ ? παρε ενα μικρο κι εισαι οκ ;)

Tiven
03-04-11, 17:31
Δε ξέρω. Το συγκεκριμένο αμάξι το αγαπώ :)
Για την ώρα το κρατάω μέχρι να έχω λεφτά αργότερα για κάτι που να τρέχει κάπως

Κάτι μικρό πάντως θα ήταν χρήσιμο και μπορώ να ψήσω να το αγοράσουν οι γονείς για την οικογένεια γενικά :p

terry39
03-04-11, 17:54
Δε ξέρω. Το συγκεκριμένο αμάξι το αγαπώ :)
Για την ώρα το κρατάω μέχρι να έχω λεφτά αργότερα για κάτι που να τρέχει κάπως

Κάτι μικρό πάντως θα ήταν χρήσιμο και μπορώ να ψήσω να το αγοράσουν οι γονείς για την οικογένεια γενικά :p

Προσωπικα με το Punto ειμαι πολυ ευχαριστημενος
το πηρα με 63,000 χιλιομετρα(το Πασχα του 2008) και τωρα κοντευει τα 140,000 χιλιομετρα σε 3 χρονια περιπου ... δεν εχει βγαλει κατι σοβαρο ... και πλεον με 3500E περιπου τα βρισκεις ευκολα ;)
Με ενα γεμισμα εβγαζε 500-600 χιλιομετρα αναλογα την βενζινη και την οδηγηση βεβαια... αλλα τοτε γεμιζε με 40-43 ευρω και τωρα θελει 65 ... περιπου ... αν τ αφησεις βενζινη ...

odys2008
06-04-11, 22:51
Από χθες έχω κάνει 180km, το σύστημα απλά άψογο, έχει γίνει και εξαιρετική δουλειά, πηγαίνει και καλύτερα με το υγραέριο απο ότι με βενζίνη.
Κανένα απολύτως σκορτσάρισμα δεν είχα, ούτε κατά την αλλαγή, ακόμη και αν αυτή γίνεται εν κινήσει.

terry39
06-04-11, 23:04
Από χθες έχω κάνει 180km, το σύστημα απλά άψογο, έχει γίνει και εξαιρετική δουλειά, πηγαίνει και καλύτερα με το υγραέριο απο ότι με βενζίνη.
Κανένα απολύτως σκορτσάρισμα δεν είχα, ούτε κατά την αλλαγή, ακόμη και αν αυτή γίνεται εν κινήσει.

Καλως ηρθες στο club ;)
το οτι παει καλυτερα αποτι με βενζινη , το παρατηρησε κι ενας συανδερφος που εβαλε ..
ισως εχει σχεση και ποσα κυβικα ειναι ... :cool:

odys2008
06-04-11, 23:46
Τα υγρού ψεκασμού κερδίζουν σε ιπποδύναμη ;)

jdtech
07-04-11, 01:30
Άλλωστε το υγραέριο έχει περισσότερα οκτάνια ακόμη και από την super αμόλυβδη. Έχω την εντύπωση όμως πως χάνεις λίγο σε ροπή κατα αναλογία. Δηλάδή παρότι αυξάνεται η ιπποδύναμη η ροπή παραμένει σταθερή ή χάνεις ελάχιστα. Έτσι κι αλλιώς πάντως αξίζει.

cuprakatos
07-04-11, 02:28
Οτι και να λέμε , εγω πιστεύω ότι σε δύο το πολύ χρόνια θα έχει ίδια τιμή με την βενζίνη , επειδή έχουμε να κάνουμε με αλήτες , απλά πράγματα

odys2008
07-04-11, 11:51
Μερικές φώτο
http://img585.imageshack.us/img585/6444/img0484so.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/3304/img0485d.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/2571/img0486su.jpg

http://img842.imageshack.us/img842/7679/img0487df.jpg

http://img861.imageshack.us/img861/484/img0488e.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/6786/img0489pt.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/8753/img0490g.jpg

http://img231.imageshack.us/img231/6622/img0491fw.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/342/img0492tu.jpg

Η vialle δίνει το εξάρτημα αυτό για να φουλάρεις και να μην είναι αυτή η βλακεία έξω στον προφυλακτήρα όπως κάνουν στο 99% των μετατροπών εδώ
http://img197.imageshack.us/img197/5039/img0493sl.jpg

η δουλειά είναι άριστη, όπως φαίνεται, και τα εξαρτήματα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 4ρτης γενιάς

@ ADSLgr.com All rights reserved.