PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19

terry39
07-04-11, 16:25
Πολύ καλή δουλειά , καλοτάξιδο

Αισίως εχω κανει 4,000 χιλιομετρα σε 80 μερες περιπου ... πολυ ωραιο το αισθημα να δινεις 20-22 ευρω και να λες φουλαρισε το :p

Μέχρι να ακριβύνει η τιμή του ... θα έχουμε πάρει άλλο αμάξι ... (2018)
σε 2 χρονια να ερθει στην ιδια τιμη ? Με τιποτα ... ισως βαλουν μυαλο καποιοι ...
οπως και μερικοι (κλεφτες) που πουλανε υγραεριο (Βλεπε Θεοδωρου)
χθες το ειχα 0,809 και σημερα το πρωι 0,798

Λεω οτι ειναι κλεφτης γιατι δεν γινεται να παει φιλαρακι με αδεια 52αρη ρεζερβουαρ και να του βαζει 54!!!!!!! Ελεος ...
Εβαλα κι εγω το πρωι 27 λιτρα (με ενα λαμπακι αναμμενο) ενω χωραει 30 λιτρα ....

odys2008
07-04-11, 17:24
53 άρα είναι η δικιά μου τελικά ;) τον θεοδώρου και εγώ στην μπούκα τον έχω, ήταν ο πιο άσχετος από αυτούς που είχα ρωτήσει

genos2000
08-04-11, 18:16
Με γεια σου αγορινα!!
Σε λιγες μέρες θα το κλεισω κι εγω απο τον Σταθη.
Για καμια ρυθμιση σου μιλησε?
Σου ευχομαι να εχεις πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!
Ασχετο,αλλα μηπως σου εδωσε και κιτ επισκευης ελαστικου?

odys2008
08-04-11, 18:32
Ναι μου έδωσε, αλλά εγώ του το ζήτησα extra. Όχι το vialle δεν χρειάζεται ρύθμιση. Οι άλλες μάρκες που βάζει ναι χρειάζονται

RyDeR
08-04-11, 19:48
Ναι μου έδωσε, αλλά εγώ του το ζήτησα extra. Όχι το vialle δεν χρειάζεται ρύθμιση. Οι άλλες μάρκες που βάζει ναι χρειάζονται

Πόσο το κίτ; :hmm:

genos2000
08-04-11, 22:28
Σου εδωσε καποιο manual?Το ρωταω γιατι στις φωτογραφιες στο site του ολα τα manual που φαινονται ειναι του lpfi και οχι του lpi και λεω μηπως για καποιο λογο δεν εμπορευεται το 2ο.

ILIAS1978
09-04-11, 01:39
ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΥΤ/ΤΟ ΜΕRCEDES 2000 CC,ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΖΟΡΙΖΟΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ..ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΜΟΥ.....ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤ/ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΣΤΗΝ AUTO GAS (KOIMHTHΡΙΑ ΕΥΟΣΜΟΥ).ΤΕΛΕΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ,ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ,ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΜΕΣΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...

odys2008
09-04-11, 03:48
Σου εδωσε καποιο manual?Το ρωταω γιατι στις φωτογραφιες στο site του ολα τα manual που φαινονται ειναι του lpfi και οχι του lpi και λεω μηπως για καποιο λογο δεν εμπορευεται το 2ο.

το manual είναι του lpi. Το αν θα μπεί lpi, lpfi, lpdi κτλ δεν το αποφασίζει αυτός, είναι ανάλογα το αυτοκίνητο.

genos2000
09-04-11, 16:13
Σωστος..Παντως σε ολες τις φωτο απο τον συγκεκριμενο εγκαταστατη εχω δει φανταστικη δουλεια.Μολις το περασω θα ανεβασω κι εγω φωτο.

odys2008
09-04-11, 20:51
Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Το κιτ μου ειναι lpfi τελικά και η διαφορά του με το lpi είναι ότι έχει ενσωματωμένη στην δεξαμενή την αντλία καυσίμου ;)

genos2000
09-04-11, 22:39
φιλε μου εχω την εντυπωση οτι το lpfi ειναι απλα για ολα τα αυτοκινητα και ρυθμιζεται απο τον εγκαταστατη.Ειναι δηλαδη για να καλυψει ολα τα αυτοκινητα τα οποια δεν υπαρχουν στουσ καταλογους της vialle ,για τα οποια δηλαδη δεν υπαρχει ετοιμο κιτ.Ολα τα 5ης γενιας εχουν την αντλια μεσα στη δεξαμενη σε αντιθεση μετα 4ης..Τι μοντελο εχεις ακριβως?Φοβαμαι οτι ο τυπος δε φερνει καθολου το lpi..

........Auto merged post: genos2000 πρόσθεσε 6 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αν εχεις παντως το megane 2 το 1.6 θα επρεπε να σου βαλει το lpi,καθως υπαρχει στουσ καταλογους.

odys2008
09-04-11, 23:02
Όπως μου είπε και ο dti σε άλλο φόρουμ η μόνη διαφορά είναι στην αντλία. Δες και τα σχεδιαγράμματα, στην σελίδα της vialle δεν λέει κάτι τέτοιο πάντως για universal. Απλά γίνεται για εξοικονόμηση του χώρου για την αεροστεγή βαλβίδα

terry39
09-04-11, 23:25
Όπως μου είπε και ο dti σε άλλο φόρουμ η μόνη διαφορά είναι στην αντλία. Δες και τα σχεδιαγράμματα, στην σελίδα της vialle δεν λέει κάτι τέτοιο πάντως για universal. Απλά γίνεται για εξοικονόμηση του χώρου για την αεροστεγή βαλβίδα

Eκανες κανενα γεμισμα ?
να δεις ποση αυτονομια εχεις ?

odys2008
10-04-11, 10:47
Έκανα ένα με 410km περίπου, και λέω περίπου γιατί δεν ξέρω πόσα km κάνανε αυτοί με το αμάξι μου να έχει αέριο. Εγώ έκανα 400, και μόλις είχα πέσει στο τελευταίο λαμπάκι. έβαλα 39 λίτρα, με κόστος 30,9 ευρώ. Τώρα θα μετρήσω κανονικά αυτονομία, που θα το αφήσω να με αλλάξει σε βενζίνη, και το μηδένισα με το που φούλαρα ;)

terry39
10-04-11, 10:54
Έκανα ένα με 410km περίπου, και λέω περίπου γιατί δεν ξέρω πόσα km κάνανε αυτοί με το αμάξι μου να έχει αέριο. Εγώ έκανα 400, και μόλις είχα πέσει στο τελευταίο λαμπάκι. έβαλα 39 λίτρα, με κόστος 30,9 ευρώ. Τώρα θα μετρήσω κανονικά αυτονομία, που θα το αφήσω να με αλλάξει σε βενζίνη, και το μηδένισα με το που φούλαρα ;)

Καλημερα, ωραια ... μου φαινεται καλη αυτονομια
στο προηγουμενο ποστ μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4070428&postcount=551) ειπα οτι ο θεοδωρου ειναι κλεφτης .. δεν ξερω τι μπορει να φταιει , αν ειναι η οχι ...
230 χιλιομετρα και τωρα εμεινα με 1 λαμπακι ... ;) δεν ειδα αν οντως η δεξαμενη γεμισε με 80% ή παραπανω ... :cool: λογικα αυριο θα ξαναβαλω.. και θα επανελθω

odys2008
10-04-11, 11:08
Κοίτα εγώ βάζω από τον αρχοντόπουλο στην λητή που είναι gas θεοδώρου, αλλά τον ξέρουμε οικογενειακώς, και άνοιξε πρόσφατα ;)

Πάντως παίζει ρόλο και η αντλία που έχει το βενζινάδικο πόσο μπορεί να σε φουλάρει, γιατί το αέριο μπαίνει με πίεση στην δεξαμενή. Τώρα θα κάνω κανονική μέτρηση αυτονομίας, γιατί αυτή ήταν λίγο μπακάλικη. Πιστεύω τα 450 τα έχω ;)

terry39
10-04-11, 11:14
Κοίτα εγώ βάζω από τον αρχοντόπουλο στην λητή που είναι gas θεοδώρου, αλλά τον ξέρουμε οικογενειακώς, και άνοιξε πρόσφατα ;)

Πάντως παίζει ρόλο και η αντλία που έχει το βενζινάδικο πόσο μπορεί να σε φουλάρει, γιατί το αέριο μπαίνει με πίεση στην δεξαμενή. Τώρα θα κάνω κανονική μέτρηση αυτονομίας, γιατί αυτή ήταν λίγο μπακάλικη. Πιστεύω τα 450 τα έχω ;)

Σίγουρα ναι ... αλλά δεν ξέρω , να φταιει το μιγμα ? Να κλεβει η αντλια ?
Ειχα φουλαρει στου Μακροχωριου .. και ειχα 170 χιλιομετρα και ημουν τελευταιο λαμπακι .. γεμισμα στου Θεοδωρου 27 λιτρα και τωρα μου αναψε στα 230 ...
κανονικα παιρνει 29,6 λιτρα ... γι αυτο δεν ξερω ... καλο ειναι να εχεις ενα σταθερο πρατηριο και να κανεις συγκρισεις ετσι ;)

odys2008
10-04-11, 11:44
Έτσι είναι ;)

όσο για την αυτονομία, παίζει ρόλο το μίγμα βουτανίου προπανίου του lpg που έχει στο πρατήριο. Στο manual μου έλεγε ότι όσο περισσότερο βουτάνιο τόσο παραπάνω κατανάλωση έχεις

genos2000
10-04-11, 16:02
Όπως μου είπε και ο dti σε άλλο φόρουμ η μόνη διαφορά είναι στην αντλία. Δες και τα σχεδιαγράμματα, στην σελίδα της vialle δεν λέει κάτι τέτοιο πάντως για universal. Απλά γίνεται για εξοικονόμηση του χώρου για την αεροστεγή βαλβίδα

Μπορει να εχεις δικιο φιλε.Δεν πολυκαταλαβα απο το site και εστειλλα mail στη vialle.Μολις μου απαντησει θα σου πω!

Demosr
12-04-11, 18:17
Καλησπέρα σε όλους έχθες πήγα και ρώτησα στην ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ στον τσοπελογιαννη μου είπε ότι με 1350 € + τα εξωδα κτεο 120 μου βάζει το καλύτερο συστημανπου χρησημόοιει το landirenzo με λίγο ψάξιμο που εκανα είδα ότι το ίδιο σύστημα χρησημόοιει και η τουοτα αυτο το σύστημα στα αυτοκίνητα παραγωγής της
Εγω έχω ένα fabia 1.4 2005 μοντέλο
Τι πρέπει να προσεξω ρε παιδια γιατί βλέπω πολυ απατεωνια στην υγραεριοκινηση ;)

dti
12-04-11, 19:18
Καταρχή να εξασφαλίσεις οτι ο εγκαταστάτης είναι πιστοποιημένος και μπορεί να σου χορηγήσει τα χαρτιά για ΚΤΕΟ άμεσα μόλις τον εξοφλήσεις αφού τελειώσει την εγκατάσταση. Το ΚΤΕΟ στοιχίζει από 49 ευρώ και δεν χρειάζεται να το αναθέσεις σε άλλους, εκτός κι αν δεν αδειάζεις εσύ ούτε το απόγευμα, ούτε το Σάββατο...
Να ζητήσεις επίσης να δεις οτι όλα τα μέρη του kit είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Μεταφορών κλπ.
Να ξεκαθαρίσεις το θέμα της απόδειξης και οτι πρέπει να περιλαμβάνει το ΦΠΑ.
Να ρωτήσεις αν κάνει εξαγωγή της πολλαπλής εισαγωγής ή αν τρυπάει πάνω στο αυτοκίνητο ...με ότι αυτό συνεπάγεται...
Να ρωτήσεις ποια θα είναι η διαφορά στην κατανάλωση καυσίμου και στις επιδόσεις του αυτοκινήτου. Αν σου πει καμία, μακριά...
Να δεις άλλες εγκαταστάσεις που έχει κάνει ο συγκεκριμένος κι αν κάτι δεν σου αρέσει καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι.
Να ψάξεις στο google να δεις άλλες εγκαταστάσεις του συγκεκριμένου συστήματος για τυχόν προβλήματα που τυχόν έχουν αναφερθεί είτε στο ίδιο αυτοκίνητο είτε σε άλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό σου. Πάντως κοιτώντας στον κατάλογο της Vialle βλέπω οτι για το συγκεκριμένο κινητήρα δίνει τη μεγαλύτερη επέκταση εγγύησης, οπότε αυτό είναι πολύ καλό σημάδι για τη συμβατότητά του με την υγραεριοκίνηση. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει τίποτε, αν τυχόν γίνει κακή εγκατάσταση ή λάθος ρύθμιση από τον εγκαταστάτη.
Τέλος, ρώτα στη viagas που είναι η θυγατρική της κεντρικής αντιπροσωπείας της skoda να σου πουν ποιο σύστημα συνιστούν εκείνοι.

terry39
12-04-11, 19:46
Σίγουρα ναι ... αλλά δεν ξέρω , να φταιει το μιγμα ? Να κλεβει η αντλια ?
Ειχα φουλαρει στου Μακροχωριου .. και ειχα 170 χιλιομετρα και ημουν τελευταιο λαμπακι .. γεμισμα στου Θεοδωρου 27 λιτρα και τωρα μου αναψε στα 230 ...
κανονικα παιρνει 29,6 λιτρα ... γι αυτο δεν ξερω ... καλο ειναι να εχεις ενα σταθερο πρατηριο και να κανεις συγκρισεις ετσι ;)

Επανέρχομαι , το αφησα να αδειασει και να γυρισει σε βενζινη (380 χιλιομετρα)
Πηγα στη Θέρμη
(http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=649)
Πηρε οσο επρεπε να παρει : 29,3 λιτρα * 0,789Ε/λιτρο = 23,10Ευρω
Να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει ;)

genos2000
12-04-11, 20:01
Μπορει να εχεις δικιο φιλε.Δεν πολυκαταλαβα απο το site και εστειλλα mail στη vialle.Μολις μου απαντησει θα σου πω!

Dear mr, mss,
thank you for your interest in our Vialle LPG products.
See links below for explanation between LPi and LPfi:
LPi (dedicated LPi system, specific for each brand/model/engine type)
http://www.vialle.nl/producten/lpi.html?L=1

LPfi ("universal" LPi system)
http://www.vialle.nl/producten/lpfi.html?L=1&cHash=42f430268f


Met vriendelijke groeten,
With kind regards,
Mit freundlichen Grüßen,

Vialle Alternative Fuel Systems B.V.



Leemkuil 7, 5626 EA Eindhoven, Netherlands
PO Box 28060, 5602 JB Eindhoven, Netherlands
Tel: +31(0) 40 2663660
Fax: +31(0) 40 2663661
e-mail:ordering@vialle.nl
website: www.vialle.nl
KvK Eindhoven: 241 35 372

Και η απαντηση της VIALLE.Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα επακριβως,αλλα μαλλον το lpfi ειναι universal.Και γιατι να μη βαζει τοτε ο stathis το lpi σε αυτοκινητα που υπαρχουν στους καταλογους?Εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να κανω,μαλλον την ψαχνω πολυ!!

Demosr
12-04-11, 20:51
Καταρχή να εξασφαλίσεις οτι ο εγκαταστάτης είναι πιστοποιημένος και μπορεί να σου χορηγήσει τα χαρτιά για ΚΤΕΟ άμεσα μόλις τον εξοφλήσεις αφού τελειώσει την εγκατάσταση. Το ΚΤΕΟ στοιχίζει από 49 ευρώ και δεν χρειάζεται να το αναθέσεις σε άλλους, εκτός κι αν δεν αδειάζεις εσύ ούτε το απόγευμα, ούτε το Σάββατο...
Να ζητήσεις επίσης να δεις οτι όλα τα μέρη του kit είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Μεταφορών κλπ.
Να ξεκαθαρίσεις το θέμα της απόδειξης και οτι πρέπει να περιλαμβάνει το ΦΠΑ.
Να ρωτήσεις αν κάνει εξαγωγή της πολλαπλής εισαγωγής ή αν τρυπάει πάνω στο αυτοκίνητο ...με ότι αυτό συνεπάγεται...
Να ρωτήσεις ποια θα είναι η διαφορά στην κατανάλωση καυσίμου και στις επιδόσεις του αυτοκινήτου. Αν σου πει καμία, μακριά...
Να δεις άλλες εγκαταστάσεις που έχει κάνει ο συγκεκριμένος κι αν κάτι δεν σου αρέσει καλύτερα μακριά κι αγαπημένοι.
Να ψάξεις στο google να δεις άλλες εγκαταστάσεις του συγκεκριμένου συστήματος για τυχόν προβλήματα που τυχόν έχουν αναφερθεί είτε στο ίδιο αυτοκίνητο είτε σε άλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό σου. Πάντως κοιτώντας στον κατάλογο της Vialle βλέπω οτι για το συγκεκριμένο κινητήρα δίνει τη μεγαλύτερη επέκταση εγγύησης, οπότε αυτό είναι πολύ καλό σημάδι για τη συμβατότητά του με την υγραεριοκίνηση. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει τίποτε, αν τυχόν γίνει κακή εγκατάσταση ή λάθος ρύθμιση από τον εγκαταστάτη.
Τέλος, ρώτα στη viagas που είναι η θυγατρική της κεντρικής αντιπροσωπείας της skoda να σου πουν ποιο σύστημα συνιστούν εκείνοι.

Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σαν εταιρία την γνωρίζετε την landirenzo γιΑτι απ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν παρά πολλές
Επίσης η βιαγκας δεν απαντάει ποτέ στο τηλ .......
Το ότι το μοντέλο του κινητήρα είναι συνεργασιμο με την υγραεριοκινηση σημαίνει ότι οποίο σύστημα και να βάλω είναι καλο
Εάν υπάρχει κανένα παλικάρι εδώ απο Αττική και ξέρει κανένα σινεργειο να μου συστήσει θα βοηθούσε πολυ

genos2000
12-04-11, 20:55
Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σαν εταιρία την γνωρίζετε την landirenzo γιΑτι απ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν παρά πολλές
Επίσης η βιαγκας δεν απαντάει ποτέ στο τηλ .......
Το ότι το μοντέλο του κινητήρα είναι συνεργασιμο με την υγραεριοκινηση σημαίνει ότι οποίο σύστημα και να βάλω είναι καλο
Εάν υπάρχει κανένα παλικάρι εδώ απο Αττική και ξέρει κανένα σινεργειο να μου συστήσει θα βοηθούσε πολυ

Φιλε απ' οτι ξερω ειναι πολυ γνωστη και σιγουρα ειναι η εταιρια που χρησιμοποιει η fiat για τα εργοστασιακα lpg αυτοκινητα της.Οποτε σιγουρα δεν ειναι τυχαια!

Demosr
12-04-11, 22:29
Ευχαριστω πολυ να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω στο αμάξι μου καμένο αισθητήρα Λ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτο ;

utp
14-04-11, 14:05
Ευχαριστω πολυ να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω στο αμάξι μου καμένο αισθητήρα Λ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτο ;

Το αμαξι πρεπει να λειτουργει στη πενα απο μηχανικης αποψης πριν βαλεις το αλλο συστημα πανω. Φαντασου να σου κανει προβληματα μετα, αντε να βρισκεις τι φταει.
Ο λ ειναι βασικο εξαρτημα που μετραει την εξοδο των καυσαεριων(βασικα το οξυγονο) και στελνει τις μετρησεις του στον εγκεφαλο ωστε να διορθωσει καταλληλα τον ψεκασμο.

odys2008
14-04-11, 14:55
Genos 2000 με έβαλες σε σκέψεις, και θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω, παρότι το αμάξι λειτουργεί τουλάχιστον υποδειγματικά στα 1000km που έκανα με υγραέριο. Θα στείλω mail κ εγώ στην vialle

NT1G
14-04-11, 15:35
Ευχαριστω πολυ να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω στο αμάξι μου καμένο αισθητήρα Λ θα μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτο ;

Φτιάξε τον λ.

genos2000
14-04-11, 17:26
Genos 2000 με έβαλες σε σκέψεις, και θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω, παρότι το αμάξι λειτουργεί τουλάχιστον υποδειγματικά στα 1000km που έκανα με υγραέριο. Θα στείλω mail κ εγώ στην vialle

Η αληθεια ειναι οτι και να ειναι universal και ακομη και να ρυθμιζεται εξ ολοκληρου απο τον εγκαταστατη δεν ειναι απαραιτητα κακο.Πιθανοτατα και θα παει μαι χαρα για παντα.Απλα μου κανει εντυπωση η χαμηλη τιμη του και θελω κι εγω πριν τα δωσω να σιγουρευτω τι βαζω και αν αυτο εχψει πιθανοτητα να με τρεχει μελλοντικα για ρυθμισεις,κατι που απεχθανομαι..Ακομη παντως δεν εχω καταλαβει ρι ακριβως παιζει..Αν σου απαντησουν στειλε την απαντηση.Thank you!

dti
14-04-11, 20:11
Ίσως στα LPfi να έχουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και να προωθούν τα συγκεκριμένα, χωρίς να σημαίνει οτι είναι κάπου υποδεέστερα σε σχέση με τα LPi. Από τη στιγμή που η ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου (LPe) είναι ίδια και στα δύο συστήματα και φορτώνεται το ίδιο λογισμικό (που έχει τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις από τη Vialle για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο) δεν πρέπει να υπάρχει καμία πρακτική διαφορά. Ίσα-ίσα που η δεξαμενή (τύπου ρεζέρβας) του LPfi πιάνει λιγότερο χώρο από εκείνη του LPi.
LPfi χρησιμοποιεί και η Subaru Hellas στο Forester που παραδίδει με εγγύηση αντιπροσωπείας.

genos2000
14-04-11, 20:38
Ίσως στα LPfi να έχουν μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους και να προωθούν τα συγκεκριμένα, χωρίς να σημαίνει οτι είναι κάπου υποδεέστερα σε σχέση με τα LPi. Από τη στιγμή που η ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου (LPe) είναι ίδια και στα δύο συστήματα και φορτώνεται το ίδιο λογισμικό (που έχει τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις από τη Vialle για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο) δεν πρέπει να υπάρχει καμία πρακτική διαφορά. Ίσα-ίσα που η δεξαμενή (τύπου ρεζέρβας) του LPfi πιάνει λιγότερο χώρο από εκείνη του LPi.
LPfi χρησιμοποιεί και η Subaru Hellas στο Forester που παραδίδει με εγγύηση αντιπροσωπείας.

Το θεμα ειναι φορτωνεται το ιδιο λογισμικο ή βαζει χερι ο εγκαταστατης μονος του?
Πραγματικα δεν ξερω.Αν το ξερεις σιγουρα θα παω αυριο να το κλεισω!

odys2008
14-04-11, 21:49
Ο εγκαταστάτης δεν βάζει χέρι, εμένα μου είπε ότι θα πήγαιναν χθες από την vialle να του αναβαθμίσουν το software, οπότε αν έχω κάποιο θέμα να πάω να μου περάσει το νέο ;) που ενδεχομένως να του βάλουν

από την vialle πάντως στο ερώτημά μου, μου απάντησαν με το ίδιο mail με σένα

genos2000
15-04-11, 16:59
Επισης τα μπεκ και ολα τα παρελκομενα ειναι universal ή ειναι αυτα που αναφερονται στους καταλογους της vialle για καθε τυπο αυτοκινητου?Γιατι αν ισχυουν ολα αυτα ακριβως τοτε δε βλεπω τον λογο να βαλλε καποιος το lpi.Εν πασει περιπτωσει θεωρω εξαιρετικα αδυνατο να βγαλω ακρη και με βλεπω να περναω ο,τι μου βαλλει αυτος..

odys2008
15-04-11, 18:01
Τα μπέκ που αναφέρονται στο τιμολόγιο μου είναι ίδια με τα μπεκ που αναφέρει η vialle για το αμάξι μου και είναι τα V15, αυτά που αναφέρει και η vialle για το αμάξι μου από ότι είδα και από εδώ:
http://www.vialle-deutschland.com/katalog.html

δεν είναι universal δλδ,τα V15 είναι τα purple που αν δείτε στο αμάξι μου είναι αυτά τα μωβ ;),

βέβαια τα συγκεκριμένα μπαίνουν σε πολλά αμάξια, αλλά είναι τα σωστά για το αμάξι μου

odys2008
18-04-11, 20:21
Επειδή έγινε λόγος για τις διαφορές Lpi και LPfi παραθέτω link από το autogas forum από τον anemar, με μετάφραση από τα πολωνικά στα αγγλικά αλλά το κείμενο διαβάζεται πολύ άνετα:

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=pl&u=http://www.gazeo.pl/vialle_lpfi_i_lpdi__ewolucja_jest_dobra.php&ei=YkisTej9Ic7Xsgbjo8CXCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&ved=0CFgQ7gEwBw&prev=/search%3Fq%3Dlpi%2B%25CE%25AE%2Blpfi%26hl%3Den%26client%3Dsafari%26rls%3Den%26prmd%3Divnsfd

όπως φαίνεται λοιπόν το lpfi είναι η εξέλιξη του lpi χαρίζοντας του νέες δυνατότητες

genos2000
18-04-11, 21:55
..Ετσι φαινεται!Κι εγω ετσι θελω μιας και θα βαλλω το lpfi οπως φαινεται.Κατι ομως σιγουρα δεν ξερουμε καθοτι αν ειναι ολα ετσι τοτε υπαρχει θεμα εσωτερικου ανταγωνισμου μεταξυ των 2 συστηματων lpi-lpfi.Βασικα αν καναν την ιδια δουλεια και το lpfi ειναι φθηνοτερο και πιο συμαζεμενο θα επρεπε να καταργηθει το lpi και οχι να το εμπλουτιζουν και με νεα μοντελα..Ετσι δεν ειναι?

........Auto merged post: genos2000 πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παντως εισαι σιγουρος οτι δεν το ρυθμισε αυτος ετσι?Αναφερεται πουθενα οτι το κιτ ειναι αποκλειστικα για το αμάξι σου?

odys2008
19-04-11, 01:57
Υπάρχουν έτοιμα files για τον κάθε τύπο κινητήρα και φορτώνονται στον εγκέφαλο lpe ;). Τώρα αυτήν την λεπτομέρια δεν την γνωρίζω, αν ο lpe έρχεται για μένα, η είναι ένας και του φορτώνεται το software, αλλά λίγη σημασία έχει μιας και δεν τον φτιάχνει αυτός, τον παίρνει από την vialle

σήμερα σε αναλυτή καυσαερίων είδαμε ότι τα μίγματά μου με lpg είναι ελαφρώς πιο πλούσια από ότι με την βενζίνη :oneup:

genos2000
19-04-11, 17:23
Υπάρχουν έτοιμα files για τον κάθε τύπο κινητήρα και φορτώνονται στον εγκέφαλο lpe ;). Τώρα αυτήν την λεπτομέρια δεν την γνωρίζω, αν ο lpe έρχεται για μένα, η είναι ένας και του φορτώνεται το software, αλλά λίγη σημασία έχει μιας και δεν τον φτιάχνει αυτός, τον παίρνει από την vialle

σήμερα σε αναλυτή καυσαερίων είδαμε ότι τα μίγματά μου με lpg είναι ελαφρώς πιο πλούσια από ότι με την βενζίνη :oneup:

Αν το software το παιρνει απο τη vialle και αφορα μονο το αμαξι σου και αυτος απλα το φορτωνει στο lpe και το ξερεις αυτο οντως τοτε εννοειται κανενα προβλημα.Απο κατανάλωση πως πας?Εν γενει ολα πανε καλα?Thanks και sorry για το πρηξιμο..

odys2008
19-04-11, 18:21
Από κατανάλωση 20% επάνω, γύρω στο 9,5/100km

Πρόβλημα κανένα στα 1400km

chal_4
23-04-11, 18:36
Την κατανάλωση με υγραέριο την μετρήσατε με τα λίτρα υγραερίου που καταναλώσατε σε χ χιλιόμετρα. Την κατανάλωση της βενζίνης τη μετρήσατε με τον ίδιο τρόπο ή βασιστήκατε σε αυτά που λέει ο υπολογιστής ταξιδιού? Δε νομίζω ότι ο υπολογιστής ταξιδιού δίνει αξιόπιστες πληροφορίες.

terry39
23-04-11, 19:59
Την κατανάλωση με υγραέριο την μετρήσατε με τα λίτρα υγραερίου που καταναλώσατε σε χ χιλιόμετρα. Την κατανάλωση της βενζίνης τη μετρήσατε με τον ίδιο τρόπο ή βασιστήκατε σε αυτά που λέει ο υπολογιστής ταξιδιού? Δε νομίζω ότι ο υπολογιστής ταξιδιού δίνει αξιόπιστες πληροφορίες.

Εχω fiat punto 2003 Μοντελο , το ρεζερβουαρ της βενζινης παιρνει 45 λιτρα
το γεμιζα με 62 ευρω (1,40Ε/λιτρο) και μου εβγαζε 550 χιλιομετρα στη καλυτερη περιπτωση!

Τωρα με 29 λιτρα υγραεριου βγαζω 370 χιλιομετρα (απο συγκεκριμενο πρατηριο) , οπου 29 λιτρα = 23 ευρω

Με 2 γεμισματα = 58 λιτρα υγραεριου = 46ευρω βγαζω στρογγυλα 740 χιλιομετρα
αν υπολογισεις μεση τιμη βενζινης τωρα 1,65Ε Χ 45 λιτρα = περιπου 74 ευρω για να fullαρω πλεον με βενζινη

Τον υπολογιστη ταξιδιου δεν τον προσεχω ... προσεχω τις καταγραφες που κανω ...
Αδειαζω εντελως και γεμιζω απο διαφορετικα πρατηρια
Σε καθε γεμισμα μηδενιζω τον μερικο χιλιομετρητη και αλλαζω πρατηριο (Θεσ/νικη βλεπεις) να δω πιο μιγμα ειναι καλυτερο για το αμαξι και πιο μου βγαζει χιλιομετρα ...
Για το μιγμα λεω γιατι εχω αναμενο λαμπακι ψεκασμου ... οταν εβαλα απο συγκεκριμενο πρατηριο μου εσβησε ... μεχρι που εβαλα απο αλλο και ξαναναψε ...


Εχω πλεον 4000+ χιλιομετρα σε 3 μηνες ...

chal_4
23-04-11, 20:55
Γιατί 2 γεμισματα = 48 λιτρα υγραεριου?? Μήπως εννοείς 58?

terry39
23-04-11, 21:14
Γιατί 2 γεμισματα = 48 λιτρα υγραεριου?? Μήπως εννοείς 58?

:sorry: σωστα το διορθωσα!

odys2008
23-04-11, 22:08
Δε νομίζω ότι ο υπολογιστής ταξιδιού δίνει αξιόπιστες πληροφορίες.
Εξαρτάται στο μοντέλο. Στο δικό μου είναι ακριβέστατος σε πληροφορώ. Το πολύ να έχω 0.3-04 λίτρα απόκλιση σε σχέση με την αντλία κάθε 50 λίτρα. Λιγότερο από 1% σφάλμα;)

utp
26-04-11, 05:46
Αρκετα νεα πρατηρια παιδια εχουν ανοιξει, δυστηχως ομως ανταγωνισμος 0. Ολοι ιδια τιμη. Ελαχιστοι κανουν την διαφορα.

evi21
26-04-11, 11:10
Eνας γνωστος εβαλε υγραεριο σε 2 αυτοκινητα του στην Βουλγαρια με 700 ευρω.
Και του εδωσαν βουλγαρικα χαρτια.
Λετε αξιζει?

terry39
26-04-11, 13:10
Eνας γνωστος εβαλε υγραεριο σε 2 αυτοκινητα του στην Βουλγαρια με 700 ευρω.
Και του εδωσαν βουλγαρικα χαρτια.
Λετε αξιζει?

Αξιζει ?
Αν λεμε ΑΝ παθει κατι ? θα πρεπει να παει στη Βουλγαρια ή θα παει σε καποιο τοπικο καταστημα με εξτρα χρεωση ?
Κτεο Ελληνικο περασε ? κανονικα ? Αν οχι Μπορει να περασει? η θα πρεπει να παει να πληρωσει αλλον εγκαταστατη να του δωσει τα απαριτητα χαρτια ? Την αδεια του την αλλαξαν ? Μπορει να την αλλαξει ?
Εγγυηση εχει ?

Πολλοι ηταν αυτοι που ηθελαν να πανε εκει (κ εγω μεσα σ αυτους) αλλα επελεξα Ντοπιο καταστημα ,επειδη που μου δινει τη δυνατοτηα να παω αναπασα στιγμη να κοιταξουν οτιδηποτε χρειαστω , χωρις να πληρωσω τπτ εξτρα (οπως κι εχω παει 4-5 φορες)
Με τα χαρτια τους ολα κανονικα .. το κτεο περαστικε κανονικα , η αδεια τροποποιηθηκε ανετα ... ολα καλα ...

οπως πολλοι εχουν παει και δεν εχουν προβλημα ... ειναι τι(και ποιος) θα σου τυχει .. ΠΑΝΤΑ

mairi67
27-04-11, 22:45
Εγω ξεερω απο εναν γνωστο μου που εκανε αλλαγη σε σχετικα καινουριο αυτοκινητο αλλα πηγε Βουλγαρια και του ηρθε πολυ ποιο φθηνα .Αν εχεις και καλες επαφες με αυτους στην ελλαδα για τα χαρτια του τελωνειου ολα καλα..

dti
30-04-11, 12:59
Χωρίς να αναφέρεται ποιο συγκεκριμένο σύστημα τοποθετήθηκε, σε τί αυτοκίνητο, με τί κόστος, εγγύηση, χαρτιά, κλπ., κλπ., οποιαδήποτε αναφορά για "φθηνό" σύστημα στη Βουλγαρία, καλό είναι να αποφεύγεται.
Γιατί αντίστοιχα θα πω κι εγώ οτι όταν ρώτησα για το icom jtg (υγρού ψεκασμού) το Βούλγαρο αντιπρόσωπο η προσφορά του ήταν ακριβώς ίδια με εκείνη της εδώ αντιπροσωπείας.
Τώρα, αν υπάρχουν κάποιοι που είναι πρόθυμοι να βάζουν σε κίνδυνο τους εαυτούς τους και τους συνεπειβαίνοντες στο αυτοκίνητό τους, μετά την εγκατάσταση φθηνών ανώνυμων συστημάτων υγραεριοκίνησης, που ενδεχομένως δεν είναι καν πιστοποιημένα τα μέρη τους και φυσικά δεν έχουν καμία πιθανότητα να κυκλοφορούν νόμιμα (ΚΤΕΟ, άδεια κυκλοφορίας), καλό είναι να μη διαφημίζουν αυτό που έχουν κάνει. Προσοχή, δεν λέω οτι όλα τα συνεργεία μετατροπών στη Βουλγαρία είναι παράνομα κι όλα τα συστήματα είναι μη πιστοποιημένα. Πιθανότατα να υπάρχουν συστήματα νόμιμα που τελικά να κοστίζουν φθηνότερα από την αντίστοιχη εγκατάσταση στην Ελλάδα, αν δεν χρειαστεί καμία απολύτως ρύθμιση στο μέλλον...
Αλλά αντι να ψάχνουμε το φθηνότερο, πρέπει να ψάχνουμε το κατάλληλο kit για το αυτοκίνητό μας που να είναι πιστοποιημένο στην Ελλάδα και στη συνέχεια ελέγχουμε αν ο εγκαταστάτης έχει την κατάλληλη άδεια (που θα του επιτρέψει να μας χορηγήσει τα χαρτιά που απαιτούνται από το ΚΤΕΟ και το Υπουργείο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.