PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19

evi21
01-05-11, 16:54
Εγω σας ειπα πραγματικο παραδειγμα ενος φιλου που εχει δυο αμαξια ετσι.
Τωρα για ολα τα αλλα θεματα δεν ξερω ακριβως τι εχει κανει.
Παντως εχει χαρτια Βουλγαριας.
Αν δεν λειτουργουν οι νομοι στην Βουλγαρια δεν το ξερω.
Εγω δεν εχω κανει κ ουτε ποτε θα εβαζα υγραεριο οτι ειδους πιστοποιηση και να ειχα γιατι ουτος ή αλλως ειναι επικίνδυνο.

gedi
02-05-11, 14:05
Εγω δεν εχω κανει κ ουτε ποτε θα εβαζα υγραεριο οτι ειδους πιστοποιηση και να ειχα γιατι ουτος ή αλλως ειναι επικίνδυνο.
Μην λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια από την αρχή.
Είναι το ίδιο ή και λιγότερο επικίνδυνο από την βενζίνη...

terry39
02-05-11, 15:13
Μην λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια από την αρχή.
Είναι το ίδιο ή και λιγότερο επικίνδυνο από την βενζίνη...

:oneup:
+ ότι η βενζίνη ΔΕΝ έχει δικλίδες ασφαλείας ...

fiorellitsa
02-05-11, 16:53
καπου διαβασα οτι εγινε εκρηξη σε συνεργειο εγκαταστασης υγραεριου...
τελικα αποδειχτηκε οτι η εκρηξη εγινε απο διαρροη βενζινης!

dti
02-05-11, 18:09
Εγω σας ειπα πραγματικο παραδειγμα ενος φιλου που εχει δυο αμαξια ετσι.

Το θέμα είναι οτι δεν μας είπες κάτι συγκεκριμένο. Πέταξες μια τιμή και οτι το έβαλε στη Βουλγαρία, χωρίς να δώσεις πληροφορίες τί σύστημα σε τί αυτοκίνητα, με τι εγγυήσεις, αν έλεγξε ο φίλος σου αν τυχόν υπάρχει πιστοποίηση του συστήματος στην Ελλάδα...κλπ.

Κι εγώ είδα να πουλιέται ένα αμάξι 450 ευρώ τις προάλλες. Τι λέει αυτό;
Μπορεί να συγκριθεί με ένα συγκεκριμένο μεταχειρισμένο π.χ. audi Α3 1.6 του 2009, με 18.000 χλμ., εγγύηση 1 έτους και τιμή 15.000 ευρώ;
Γι αυτό και έγραψα οτι τέτοιες ασάφειες που μόνο κακό κάνουν, θα πρέπει να αποφεύγονται για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

terry39
02-05-11, 18:19
καπου διαβασα οτι εγινε εκρηξη σε συνεργειο εγκαταστασης υγραεριου...
τελικα αποδειχτηκε οτι η εκρηξη εγινε απο διαρροη βενζινης!

Μαλλον θελανε να τρυπησουν διπλα απο την εισαγωγη της βενζινης( στη ταπα ) για να μην σκυβει ο ανθρωπος στον προφυλακτηρα και εκανε σπιθα και εγινε οτι εγινε ...

ovellixx
04-05-11, 17:23
θα σας παρακαλούσα για μια πληροφορία. Σκέφτομαι να κάνω εγκατάσταση του συστήματος της vialle σε opel asta 1,8. Στους καταλόγους της, είδα ότι για το αυτοκίνητό μου γράφει: garantie uitbereiding, Nee. Τι σημαίνει αυτό; Διότι ο εγκαταστάτης μου είπε ότι είναι μια επιπλέον εγγύση που δίνει η vialle για τον κινητήρα, αλλά στο εξωτερικό! Από την άλλη το "Nee" μήπως σημαίνει ότι θα έχω πρόβλημα μελοντικάστον κινητήρα;
Ευχαριστώ εκτων προτέρων.

odys2008
04-05-11, 17:26
Ισχύει αυτό που σου είπε, ότι αφορά την ασφάλιση του κινητήρα που γίνεται το εξωτερικό. Στην δική σου περίπτωση αυτή ΔΕΝ γίνεται στο εξωτερικό για κάποιους λόγους, ενώ αντίθετα άλλοι κινητήρες καλύπτονται κανονικά. Αυτό δεν νομίζω να μπορεί με σιγουριά να στο πεί κάποιος απλά εγώ το εξέλαβα ως "συμβατότητα" του κινητήρα με την υγραεριοκίνηση.

ovellixx
05-05-11, 16:04
Ευχαριστώ για την απάντησή σου odys2008. Αλλά λέγοντας "συμβατότητα" κινητήρα τι εννοείς;

terry39
05-05-11, 18:29
Ευχαριστώ για την απάντησή σου odys2008. Αλλά λέγοντας "συμβατότητα" κινητήρα τι εννοείς;

Η vialle έχει λίστες με τους κινητήρες ( τα μοντέλα ) των εταιριών που έχουν δοκιμάσει τα συστήματα της , όπου έχουν αναφερθεί προβλήματα (Βαλβίδες Κυρίως) ΔΕΝ "προωθεί" τα προϊόντα της , για ευνόητους λόγους ...
Κάποια κράματα κινητήρων δεν αντέχουν τις θερμοκρασίες που δημιουργούνται κατά τη καύση του υγραερίου !

fiorellitsa
05-05-11, 21:00
που μπορω να βρω αυτη τη λιστα

terry39
05-05-11, 21:37
που μπορω να βρω αυτη τη λιστα

Δοκίμασε εδω (http://www.vialle-deutschland.com/katalog.html)

κι εδω (http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upload/Consument_Catalogus_NL.pdf)
Αν και δεν ειναι αυτες νομιζω ... αν δεν κανω λαθος ο odys2008 ειχε παραθεσει κατι ... αν το βρω ..

Σ'αυτη τη λιστα δεν εχει (http://www.vialle.nl/bedrijfsprofiel/oem.html?L=1) Honda και opel .. που εχουν ακουστει οτι εχουν προβληματα

ovellixx
06-05-11, 00:06
Η vialle έχει λίστες με τους κινητήρες ( τα μοντέλα ) των εταιριών που έχουν δοκιμάσει τα συστήματα της , όπου έχουν αναφερθεί προβλήματα (Βαλβίδες Κυρίως) ΔΕΝ "προωθεί" τα προϊόντα της , για ευνόητους λόγους ...
Κάποια κράματα κινητήρων δεν αντέχουν τις θερμοκρασίες που δημιουργούνται κατά τη καύση του υγραερίου !

Συγνώμη, αλλά κάπου χάθηκα. Ο δικός μου κινητήρας είναι ο 1.8i 16V 103kW, Z18XER. Τελικά το kit της vialle ειναι κατάλληλο για το αυτοκίνητό μου, ή υπάρχει προβλημα με τα κράματα του κινητήρα;

odys2008
06-05-11, 13:13
Σε εσένα δεν προσφέρεται η προαιρετική ασφάλιση κινητήρα αφού στο πεδίο Garantie uitbereiding ο κινητήρας σου έχει Nee. Γενικά τα opel έχουν θέμα, γι αυτό αν δείς οι κινητήρες ecoflex της opel στο φυλλάδιο τους αναφέρουν πως έχουν αλλαγμένες βαλβίδες και έδρανα βαλβίδων ;)

Εδώ το λέει ξεκάθαρα : http://www.opel-osv.de/Titel__Opel_LPG_technology/Item__867/Parent__866/Lang__en-US/Inhalte.aspx

The gaseous fuel is then injected in the separate cylinders into the engine. LPG does not have the cooling and lubricating properties of a liquid fuel; the inlet and outlet valves and the valves seats in the engine are specially hardened and therefore specifically designed for the higher stress to which they are subjected in LPG operation.

ovellixx
07-05-11, 19:56
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου odys2008.

nikoslykos
07-05-11, 23:23
Γεια σας,
ενα αυτοκινητο με 1000 κυβικα και 55 ιππους ( οπως το Fiat Cinquecento ας πουμε) αν του κανεις μετατροπη σε υβριδικο με υγραεριο ποσο θα καιει περιπου στα 100χλμ??

john_who
07-05-11, 23:55
5 ευρώ, γιατί ρωτάς;

terry39
07-05-11, 23:59
Ισως να μην αξιζει ... το συστημα θα κοστισει περισσοτερο απ οσο πιανει το αμαξι
ποσα λιτρα καις τωρα στα 100 χιλιομετρα ? προσθεσε κι ενα 10% πολλαπλασιασε το με 0,80 και θα μαθεις ;)

fiorellitsa
08-05-11, 00:05
κανονικα ειναι 29% παραπανω η καταναλωση...

nikoslykos
08-05-11, 01:56
ροταω γιατι λογω σχολης θα πρεπει να πηγαινω καθημερικα αθηνα - χαλκιδα...

terry39
08-05-11, 08:06
κανονικα ειναι 29% παραπανω η καταναλωση...

Εγώ κάτι τέτοιο δεν έχω διαπιστώσει (brc συστημα)

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ροταω γιατι λογω σχολης θα πρεπει να πηγαινω καθημερικα αθηνα - χαλκιδα...

Μηνιαία κάρτα για ΟΣΕ ? δεν σε συμφέρει ?
Αλλιώς προχώρα το ;)

fiorellitsa
08-05-11, 10:37
Εγώ κάτι τέτοιο δεν έχω διαπιστώσει (brc συστημα)

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μηνιαία κάρτα για ΟΣΕ ? δεν σε συμφέρει ?
Αλλιώς προχώρα το ;)

το υγραεριο εχει κατα 29% λιγοτερη ενεργεια ανα λιτρο απο τη βενζινη,οποτε για να χεις ιδιες επιδοσεις πρεπει να εχεις 29% περιπου περισσοτερη καταναλωση
χοντρικα ολα αυτα

nikoslykos
08-05-11, 10:56
Εγώ κάτι τέτοιο δεν έχω διαπιστώσει (brc συστημα)

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μηνιαία κάρτα για ΟΣΕ ? δεν σε συμφέρει ?
Αλλιώς προχώρα το ;)

εχεις ιδεα ποσο κοστιζει η φοιτιτικη μηνιαια?

Arkady
08-05-11, 11:14
Γεια σας,
ενα αυτοκινητο με 1000 κυβικα και 55 ιππους ( οπως το Fiat Cinquecento ας πουμε) αν του κανεις μετατροπη σε υβριδικο με υγραεριο ποσο θα καιει περιπου στα 100χλμ??

Απ'όσα έχω διαβάσει και σε άλλα fora, η πλειοψηφία όσων έχει βάλει υγραέριο κάνει λόγο για 10%-15% αύξηση της κατανάλωσης.
Πάντως για τόσο μικρό αμάξι, δεν έχει και πολύ νόημα να το μετατρέψεις σε υγραέριο. Ούτως ή άλλως έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση, οπότε θα κάνεις απόσβεση της επένδυσης σε αρκετά μεγάλο διάστημα, ενώ θα χάσεις και χώρο αποσκευών σε ένα ήδη μικρό αυτοκίνητο.
Η υγραεριοκίνηση συμφέρει σε αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού ή υψηλής κατανάλωσης.

terry39
08-05-11, 14:34
Απ'όσα έχω διαβάσει και σε άλλα fora, η πλειοψηφία όσων έχει βάλει υγραέριο κάνει λόγο για 10%-15% αύξηση της κατανάλωσης.
Πάντως για τόσο μικρό αμάξι, δεν έχει και πολύ νόημα να το μετατρέψεις σε υγραέριο. Ούτως ή άλλως έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση, οπότε θα κάνεις απόσβεση της επένδυσης σε αρκετά μεγάλο διάστημα, ενώ θα χάσεις και χώρο αποσκευών σε ένα ήδη μικρό αυτοκίνητο.
Η υγραεριοκίνηση συμφέρει σε αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού ή υψηλής κατανάλωσης.

Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω
και παλι θα εχεις κερδος ... αν το κρατησεις (και κανεις χιλιομετρα)
απο τον Ιανουαριο που εχω κανει τη μετατροπη εχω κερδος ... γιατι
γεμιζα 3 φορες το μηνα απο 60-62 ευρω (1,40-1,45/λιτρο τοτε) περιπου 180 ευρω /μηνα
μετα τη μετατροπη γεμιζω ανα βδομαδα (γιατι εχω 29 λιτρα ντεποζιτο υγραεριου) 22-23 ευρω ...
οποτε στρογγυλα ξοδευω 90 ευρω ανα μηνα ... και 110 δινω δοση για το συστημα , απο Δεκεβρη που θα τελειωσω τις δοσεις θα εχω καθαρο κερδος 100+ ευρω με fiat punto του 2003 ....που ναι ηταν οικονομικο (εβγαζε 500-550 χιλιομετρα το ρεζερβουαρ(45λιτρα) με 60 ευρω ομως τοτε) τωρα με 29 λιτρα υγραεριο ομως μου βγαζει 350χιλιομετρα (23 ευρω)

4 μηνες τωρα εχω κανει 7,000 χιλιομετρα σχεδον ....
7,000 χιλιομετρα υγραεριο = 20 γεμισματα απο 23 ευρω (0,80EΧ29ltr) = 460 ευρω
7,000 χιλιομετρα βενζινης = 13 γεμισματα απο 74 ευρω πλεον (45ltrX1,65E) = 960 ευρω

Διαφορα 500ευρω στους 4 μηνες ... Χοντρικα ;) , αντε πες 450 (με κανα 2 φορες που εβαλα και για ψυχολογικους λογους βενζινη ) οποτε το 1/3 των εξοδων της εγκαταστασης βγηκαν απο τη διαφορα βενζινης/υγραεριου

nikoslykos
08-05-11, 15:15
Δηλαδη Αθηνα Χαλκιδα πηγαινε ελα που εινια καπου 180 χιλιομετρα συνολο 12 φορες το μηνα δηλαδη 2160 περιπου χιλιομετρα.Ποσα Θα χαλαω το μηνα??

fiorellitsa
08-05-11, 15:17
τα μισα ακριβως απο τη βενζινη

Arkady
08-05-11, 17:08
Συγνωμη αλλα δεν θα συμφωνησω
και παλι θα εχεις κερδος ... αν το κρατησεις (και κανεις χιλιομετρα)
απο τον Ιανουαριο που εχω κανει τη μετατροπη εχω κερδος ... γιατι
γεμιζα 3 φορες το μηνα απο 60-62 ευρω (1,40-1,45/λιτρο τοτε) περιπου 180 ευρω /μηνα
μετα τη μετατροπη γεμιζω ανα βδομαδα (γιατι εχω 29 λιτρα ντεποζιτο υγραεριου) 22-23 ευρω ...
οποτε στρογγυλα ξοδευω 90 ευρω ανα μηνα ... και 110 δινω δοση για το συστημα , απο Δεκεβρη που θα τελειωσω τις δοσεις θα εχω καθαρο κερδος 100+ ευρω με fiat punto του 2003 ....που ναι ηταν οικονομικο (εβγαζε 500-550 χιλιομετρα το ρεζερβουαρ(45λιτρα) με 60 ευρω ομως τοτε) τωρα με 29 λιτρα υγραεριο ομως μου βγαζει 350χιλιομετρα (23 ευρω)

4 μηνες τωρα εχω κανει 7,000 χιλιομετρα σχεδον ....
7,000 χιλιομετρα υγραεριο = 20 γεμισματα απο 23 ευρω (0,80EΧ29ltr) = 460 ευρω
7,000 χιλιομετρα βενζινης = 13 γεμισματα απο 74 ευρω πλεον (45ltrX1,65E) = 960 ευρω

Διαφορα 500ευρω στους 4 μηνες ... Χοντρικα ;) , αντε πες 450 (με κανα 2 φορες που εβαλα και για ψυχολογικους λογους βενζινη ) οποτε το 1/3 των εξοδων της εγκαταστασης βγηκαν απο τη διαφορα βενζινης/υγραεριου

Δεν είπα ότι δεν θα έχεις κέρδος χρησιμοποιώντας υγραέριο.
Είπα ότι σε ένα αμάξι μικρού κυβισμού και μικρής κατανάλωσης, θα αργήσει κανείς να κάνει απόσβεση της εγκατάστασης υγραερίου.

Επί του πρακτικού:
Σύμφωνα με το spritmonitor.de (http://www.spritmonitor.de/en/overview/16-Fiat/525-Cinquecento.html?sort=1&powerunit=2), η μέση κατανάλωση ενός βενζινοκίνητου Cinquecento είναι 6,48lt/100km, ενώ ενός υγραεριοκίνητου 7,24lt/100km.
Αν δούμε την διαφορά τιμής βενζίνης/υγραερίου σε ένα τυχαίο πρατήριο (http://www.gasprice.gr/main/station_prices_hist.asp?idstation=1517&selmonth=5&selyear=2011&flag=0&numppage=30), θα δούμε ότι το η τιμή λίτρου αμόλυβδης είναι 1,657€ ενώ του υγραερίου 0,799€.

Άρα ανά 100χλμ το κάθε αυτοκίνητο δαπανά:
-6,48*1,657=10,74€ το βενζινοκίνητο
-7,24*0,799=5,78€ το υγραεριοκίνητο

Επομένως το κέρδος είναι 10,74€-5,78€= 4,96€/100km

Αν λάβουμε υπόψιν ότι το μέσο μικρό αυτοκίνητο πόλης κάνει περίπου 10.000χλμ το χρόνο, προκύπτει ένα κέρδος 496€ ετησίως.
Δεδομένου ότι η μετατροπή σε υγραέριο θα κοστίσει περίπου 1000€, προκύπτει ότι η απόσβεση θα γίνει σε 2 χρόνια και κάτι ψιλά.
Βέβαια, όσο πιο πολλά χιλιόμετρα κάνει ο καθένας και όσο πιο φθηνά κάνει την εγκατάσταση, τόσο το κέρδος μεγαλώνει και μειώνεται ο χρόνος της απόσβεσης.

Εν κατακλείδι και προσωπικά μιλώντας πάντα, δεν θα επένδυα σε τοποθέτηση υγαρερίου σε αμάξι μικρού κυβισμού.
2 χρόνια ως διάστημα απόσβεσης της επένδυσης τα θεωρώ πάρα πολλά, ιδιαίτερα αν λάβει κανείς υπόψιν του ότι στο ασταθές οικονομικό περιβάλλον της Ελλάδας, μπορεί αύριο κιόλας να επιβληθούν στο υγραέριο αντίστοιχοι φόροι με την βενζίνη και η επένδυση μου να πάει στράφι.

Από κει και πέρα, θεωρώ ότι ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

utp
09-05-11, 21:21
Παιδια υπαρχει κανεις εδω μεσα που να εχει βαλει υγραεριο σε αμαξι με μονό ψεκασμο να μου πει πληροφοριες?

Tiven
09-05-11, 23:22
αλήθεια, έχει δοκιμάσει κανείς υγραέριο σε κανα μικρό αμάξι του στυλ Matiz;;; :p
ή δεν μπαίνει καν.. :hmm:

θα πάρουμε ένα σύντομα για την πόλη γιατί με το Celica 11-13 λίτρα δεν παλεύεται η κατάσταση

tsavman
09-05-11, 23:28
αλήθεια, έχει δοκιμάσει κανείς υγραέριο σε κανα μικρό αμάξι του στυλ Matiz;;; :p
ή δεν μπαίνει καν.. :hmm:

θα πάρουμε ένα σύντομα για την πόλη γιατί με το Celica 11-13 λίτρα δεν παλεύεται η κατάσταση


Μόλις είδα διαφήμιση στην τηλεόραση για εργοστασιακό υγραεριοκίνητο και βενζινοκίνητοFiat Panda ;) ..

odys2008
10-05-11, 00:00
αλήθεια, έχει δοκιμάσει κανείς υγραέριο σε κανα μικρό αμάξι του στυλ Matiz;;; :p
ή δεν μπαίνει καν.. :hmm:

θα πάρουμε ένα σύντομα για την πόλη γιατί με το Celica 11-13 λίτρα δεν παλεύεται η κατάσταση

Σε 1000άρι c2 έχουμε lovato, είναι υπερ-οικονομικο:p

Tiven
10-05-11, 10:27
Το φαντάζομαι... :rofl:

γιατί έριξα το θέμα για το lpg matiz χθες σπίτι και τσίμπησαν :D


σε 2 χρόνια θα έχει απόσβεση πιστεύω.. πόσο ποια να ανέβει το υγραέριο, η βενζίνα 2 σύντομα

fiorellitsa
10-05-11, 11:06
εγω λεω να παρω το Nissan leaf αμα ειναι φτηνο :P

terry39
10-05-11, 13:48
εγω λεω να παρω το Nissan leaf αμα ειναι φτηνο :P

Nissan Leaf: πρόβλημα με το σύστημα εκκίνησης
(http://www.econews.gr/2011/04/11/nissan-leaf-problem/)

Ποσα ευρω θα ειναι το καθε γεμισμα του περιπου ?

t3hsofos
10-05-11, 14:09
γνωριζει κανεις αν μπορω να βρω καπου εντυπωσεις ιδιοκτητη απο μετατροπη σε υγραεριο seat leon 1.6 8v '00 ?

γενικα η αναζητηση μεσω google δεν βγαζει κατι συγκεκριμενο,οπότε αν εχει καποιος εδω ή σε καποιο αλλο φορουμ κατι συγκεκριμενο,ας με ενημερωσει..

ευχαριστω

dti
11-05-11, 10:13
Κάνε αναζήτηση σε εξειδικευμένα forums όπως το www.autogasforum.gr , στο σχετικό topic στο 4t forum (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=13461) ή στο seatclub.gr/forum

Kezar
11-05-11, 11:25
γεια σου ρε utp με το υγραεριο..τουμπανω το εχεις κανει και δεν καιει τπτ..!!

tedd
11-05-11, 22:09
Ο απλος Σταθης γυρω στα 1100 απ'οτι εχω ακουσει ... για τα υπολοιπα δεν ξερω .. πιστοποιηση, κτεο , εγυυηση κτλ
κι η Ford Σταθης 1300 (κομπλε) μπορει να σου δωσει αμαξι για να κανεις τη δουλεια σου , εχει γραμμη ΚΤΕΟ εντος , εχει εγκεφαλο για ολα τα αμαξια , εχει και vialle (2000Ε)
Εγω το εβαλα στη μοναστηριου , διπλα στη πυροσβεστικη στο Ellada gas (http://www.elladagas.com/)

Επειδη και εγω ενδιαφερομαι να βάλω το σύστημα της ΒRC στο ELLADA GAS, ποια ειναι η αποψη σου για το συγκεκριμενο συνεργείο, ευχαριστημένος? κάνει καλή και προσεγμένη δουλεια? και τέλος την τάπα γεμίσματος που την εγκαθιστουν? διπλα στο ρεζερβουάρ βενζίνης ή στον προφυλακτήρα;

Φυσικά αν έχει και κανεις αλλος αποψη ή εμπειρία για τον εν λόγω εγκαταστάτη καλοδεχούμενη.

terry39
11-05-11, 23:07
Επειδη και εγω ενδιαφερομαι να βάλω το σύστημα της ΒRC στο ELLADA GAS, ποια ειναι η αποψη σου για το συγκεκριμενο συνεργείο, ευχαριστημένος? κάνει καλή και προσεγμένη δουλεια? και τέλος την τάπα γεμίσματος που την εγκαθιστουν? διπλα στο ρεζερβουάρ βενζίνης ή στον προφυλακτήρα;

Φυσικά αν έχει και κανεις αλλος αποψη ή εμπειρία για τον εν λόγω εγκαταστάτη καλοδεχούμενη.

Πολυ καλη συμπεριφορα , οτι χρειαστηκα πηγα και μου το καναν χωρις χρηματα
(εκτος τα μπουζι που ειχα αλλαξει και τα πληρωσα)
Ειναι επαγγελματιες , απο Βουλγαρια που η χωρα ειναι πολλα χρονια στην υγραεριοκινηση

Και η δουλεια του Ford Σταθης και σε brc αλλα και σε vialle ηταν πολυ καλη ... φυσικα της vialle ηταν καλυτερη ... οι 2 συναδερφοι με το brc ειχαν προβλημα με τα λαμπακια του "δεικτη" γεμισματος ... και ο ενας με την δεξαμενη (γεμιζει με 100%) , λειπω ομως 2 βδομαδες τωρα απτη δουλεια και δεν εχω νεοτερα ...

Το καλο με το Ellada Gas ειναι οτι ειναι στο "κεντρο" και οτι χρειαστεις πεταγιεσαι και το βλεπεις ... στα χαρτια τους ηταν αριστοι (μονο το μηχανολογικο της Βεροιας που υπαγεται πλεον το αμαξι μου , ζητουσε καποια εξτρα χαρτια αλλα σε 2 μερες τα ειχαν ετοιμα)
-θελανε μεταφραση-

utp
11-05-11, 23:15
γεια σου ρε utp με το υγραεριο..τουμπανω το εχεις κανει και δεν καιει τπτ..!!

ασε ρε KEZAR τα δινω στα σερβις τωρα 30.000 κμ το χρονο κανω! Εμπλεξα! :p

tedd
12-05-11, 01:49
terry39, σε ευχαριστώ πολυ για την αμμεση απαντηση σου, απο παρασκεύη ή δευτερα παω να το βαλω και εγω να τελειωνω βαρεθηκα να ψαχνομαι και να διαβαζω, αν διαβαζα τοσο και στις πανελληνιες πρωτος θα παιρνουσα:lol:

focus1
12-05-11, 20:12
Καλησπέρα σε όλους .
Σε Ford focus II 2007mod. Έχει τοποθετήσει κανείς το Vialle Lpfi?

terry39
12-05-11, 20:40
terry39, σε ευχαριστώ πολυ για την αμμεση απαντηση σου, απο παρασκεύη ή δευτερα παω να το βαλω και εγω να τελειωνω βαρεθηκα να ψαχνομαι και να διαβαζω, αν διαβαζα τοσο και στις πανελληνιες πρωτος θα παιρνουσα:lol:

:p Να'σαι καλα ... θελει το διαβασμα του το θεμα ...

Μολις γυρισα απο tour Βεροια-Θεσ/νικη-Αλεξ/πολη-Θεσ/νικη -Βεροια
Γεμισα το πρωι απτον Θεοδωρου (27,70Ευρω) 34,8 λιτρα(0,798Ε) !!!!! ενω γεμιζω 29,4 περιπου , πηγα να ζητησω εξηγησεις και αρχισε να μου λεει κατι @@ ο μαστορας ... + οτι θα βγαλει παραπανω χιλιομετρα κι οντως εβγαλε ....
πηγα αλεξ/πολη και στο γυρισμο γυρισε στη βενζινη μετα απο 398χιλιομετρα
(συνηθως μου βγαζει 350 περιπου χιλιομετρα)
Εβαλα στη Ξανθη 31,6 λιτρα!!!!! 25 ευρω(0,79Ε) , μπηκα Θεσ/νικη για λιγο και εφτασα Βεροια με κατεγραμενα 280 χιλιομετρα και με ρεζερβα ... αλλα 60-70 χιλιομετρα ... πες στρογγυλα 350 να παει ....
750 περιπου χιλιομετρα 53 ευρω περιπου ...

tommygun
13-05-11, 00:56
τωρα ειδα το θεμα.

κι εγω εχω βαλει LPG εδω και 2 μηνες στο ενα αμαξι και θα βαλω και στο αλλο.

~6 Εuro στα 100χλμ μου κοστιζει τωρα το μικρακι :)

τα εδωσα μια και καλη, αλλα ψυχολογικα φτιαχνομαι καθε φορα που φουλαρω με τα μισα λεφτα και καθε φορα που βλεπω βενζιναδικο με τιμες πραγματικα μαυρου χρυσου πλεον.

odys2008
13-05-11, 01:12
Μετά από 3000km με υγραέριο, τα πάντα δουλεύουν άψογα εκτός από ένα θεματάκι με τελείως κρύο κινητήρα και τέρμα γκάζι για τα πρώτα 30'' που έχει γυρίσει σε αέριο όταν ο κινητήρας είναι πολύ κρύος*.Δεν οδηγώ ποτέ έτσι με κρύο κινητήρα, απλά ήμουν λίγο κάφρος όταν δοκίμαζα την εγκατάσταση υγραερίου :p .Πολύ μικρή λεπτομέρεια δηλαδή, αλλά δεν έχω προλάβει να πάω να το κοιτάξω. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα θέμα, και το αμάξι με αέριο πηγαίνει καλύτερα.

Μέση κατανάλωση ~9,4ltr/100km άρα λίγο κάτω από 7,5Ε ανά 100km. Η αυτονομία μου είναι περίπου 460km. :oneup:
(megane II 1.6 με Vialle Lpfi)

Παιδιά με περίπου 2500km τον μήνα που κάνω έχω σωθεί, καμία σχέση το κόστος μετακίνησης

*Όταν εννοώ πολύ κρύος, εννοώ όταν είναι το τσοκ ακόμη ανοιχτό. Τα υγρού ψεκασμού δεν περιμένουν τα νερά να ζεσταθούν, ίσα ίσα λίγο ζεσταίνεται το μπλοκ και μπαίνει το αέριο, χωρίς να χρειάζεται να ανέβει η θερμοκρασία στην μέση

terry39
13-05-11, 08:34
:oneup:
Το μονο που με χαλαει εμενα ειναι η αυτονομια λογω μικρου ντεποζιτου ... 29 ωφελιμο :down:

odys2008
13-05-11, 10:15
Όντως είναι μικρή! Ίσως έπρεπε να θυσιάσεις μερικούς πόντους από το πορτμπαγαζ για να βάλεις μεγαλύτερη. Εγώ το σκέφτομαι ότι αν εχανα 3-4 πόντους θα έβαζα 60άρα δεξαμενή, και μάλλον θα ήταν καλύτερα αν το έκανα έτσι, αλλά εντάξει δεν είναι άσχημη η αυτονομία μου.

terry39
13-05-11, 10:43
Όντως είναι μικρή! Ίσως έπρεπε να θυσιάσεις μερικούς πόντους από το πορτμπαγαζ για να βάλεις μεγαλύτερη. Εγώ το σκέφτομαι ότι αν εχανα 3-4 πόντους θα έβαζα 60άρα δεξαμενή, και μάλλον θα ήταν καλύτερα αν το έκανα έτσι, αλλά εντάξει δεν είναι άσχημη η αυτονομία μου.

Ισως θα παω να κανω τραμπα ...
Και τωρα εχω φελιζολ για να ισιαξει πισω το μερος ..
τα 460 χιλιομετρα που εχεις ειναι Αριστη αυτονομια ;)

odys2008
13-05-11, 12:02
Δεν λέω ότι είναι άσχημη, ή ότι δεν μου φτάνει απλά αν τώρα ξαναέβαζα αέριο ίσως έβαζα 60άρα αντί για την 53άρα που έχω, εξαρτάται από το πόσο θα έχανα, γιατί έχω μικρο πορτ μπαγαζ, γιατί αυτούς τους 4-5 πόντους αν τους δω στην πράξη μπορεί και να αλλάξω γνώμη... Τελος παντων είναι όπως λες άριστη και σε καμία περίπτωση δεν με προβληματίζει.

Πάντως γι αυτό που σου συνέβη με τον θεοδώρου, αν θεωρήσουμε ότι δεν έκλεβε η αντλία (όπως λες και εσύ σου έβγαλε τα σωστά km) μάλλον κόλλησε η ασφάλεια πλήρωσης που έχει η δεξαμενή σου για το 80% της χωρητικότητας και έτσι πήρε παραπάνω αέριο. Το έχω ξαναδιαβάσει να γίνεται, αλλά πως τυχαίνει να ακούω ότι συμβαίνει τόσο συχνά στον θεοδώρου ? :hmm:

Α και κάτι ακόμη, έχω κάψει περίπου 15-20 ευρώ βενζίνη στα 3000km που έκανα

@ ADSLgr.com All rights reserved.