PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19

odys2008
28-08-11, 18:54
:oneup:

terry39
29-08-11, 10:38
VXU24@70,00
+7E τα μεταφορικά ... τελικά

35E έχουν τα απλά ngk που φοράει κανονικά το αμάξι ... dcpr8e-n

Το θέμα είναι αξίζουν τα 77Ε σε θέμα απόδοσης - κατανάλωσης ή όχι ?

odys2008
29-08-11, 11:03
Τα χρήματά τους θα τα βγάλουν. Κάθε 30000 km αλλάζεις μπουζί? Αυτά ακόμη και αν δεν θες να τα κρατήσεις, 100.000km σίγουρα θα τα κρατήσεις 60.

Να περιμένεις ομαλότερη λειτουργία σίγουρα, και πολύ μικρή πτώση κατανάλωσης, και λιγότερα missfires, ή και κομπιάσματα αν σου κάνει με το αέριο.

Ακου όμως τώρα τι γίνεται με τα δικά μου μπουζί. Είναι πορτοκαλί η πορσελάνη μέσα στο μπουζί. Αυτό μπορεί να προκλήθηκε ίσως από κάψιμο λαδιού, αλλά το αμάξι μου δεν κάιει καθόλου, ή από το lpg. Μάλλον από το δεύτερο, που όπως φαίνεται ταλαιπωρεί λίγο παραπάνω τα μπουζί.

Χρήματα στην τελική δεν θα χάσεις, απλά θα πληρώσεις 2 φορές μπουζί μαζεμένα, και για καμιά 2-3 χρόνια θα ξεχάσεις την υπαρξή τους

terry39
29-08-11, 11:37
:oneup:

Υπήρχε 1 τελευταίο σετ vxu24(τα vxu22 θα έρθουν σε κανα 2μηνο) και το πήρα , αύριο θα τα έχω και την Τετάρτη θα τα περάσω ... μαζί με μικρο service ...γιατί Δευτέρα παω ταξίδι , όπου πιστεύω θα καταλάβω διαφορά ή όχι ...

Ρώτησα και τον εγκαταστάτη μου (υγραερίου) και μου είπε ιριδίου με κλειστά μάτια....

Κάθε 20,000 τα άλλαζα ...

odys2008
29-08-11, 12:52
:oneup:

dimitsta
31-08-11, 22:34
Εάν κάποις γνωρίζει συνεργείο τηλέφωνο ή καποιο τρόπο εποικηνωνίασ πλησίον του Προμαχώνα μέχρι καμιά ώρα μέσα στην Βουλγαρία ας μου πει δίοτι εντός του μήνα θα πάω στη Βουλγαρία και θέλω να τοποθετήσω υγραέρι σε HUYNDAI ACCENT Σας Ευχαριστώ Δημήτρης
το εμαιλ μου είναι dimitsta@yahoo.gr

terry39
01-09-11, 07:23
Εάν κάποις γνωρίζει συνεργείο τηλέφωνο ή καποιο τρόπο εποικηνωνίασ πλησίον του Προμαχώνα μέχρι καμιά ώρα μέσα στην Βουλγαρία ας μου πει δίοτι εντός του μήνα θα πάω στη Βουλγαρία και θέλω να τοποθετήσω υγραέρι σε HUYNDAI ACCENT Σας Ευχαριστώ Δημήτρης
το εμαιλ μου είναι dimitsta@yahoo.gr

Και μετά ??
Ποιος θα σε υποστηρίζει στον τόπο σου ? Ή θα τρέχεις στη Βουλγαρία ?

dimitsta
02-09-11, 23:11
αυτό είναι δικό μου πρόβλημα

το ερώτημα ήταν άλλο εάν κάποιος γνωρίζει συνεργείο στη Βουλγαρία και τηλέφωνο

odys2008
03-09-11, 00:18
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, ΑΛΛΑ να ξέρεις ότι αν δεν δηλωθεί η μετατροπή σου, θα έχεις πρόβλημα με την ασφάλεια σου. Αν γίνει στην Βουλγαρία δεν μπορεί να δηλωθει αλλά πρέπει να βρεθεί κάποιος με το αζημίωτο φυσικά, για να στο πιστοποιήσει εφόσον βέβαια το σύστημα που βάλεις εχει τις προδιαγραφές για να μπορέσει να πιστοποιηθεί. Συνήθως αυτο κοστίζει 150-200 ευρώ.

ΎΓ Αν γίνει στραβή όλοι κοιτάνε το γράμμα του νόμου.

kostantis
03-09-11, 21:28
Έχει βάλει κάποιος υγραέριο σε πετρελαιοκινητήρα;

dimitsta
03-09-11, 23:17
και πάλι επιμένετε εκτός θέματος το ερώτημα είναι ότι εάν κάποιος γνωρίζει τηλέφωνο απο συνεργείο στη Βουλγαρία δεν με ενδιαφέρουν άλλες απαντήσεις ούτε θέμα νομιμότητας ούτε θέμα ασφάλειας αυτά αφορούν εμένα έχω τον τρόπο να το νομιμοποιήσω απλός δεν θέλω να μου πιάνουν τον κόλο οι Ελληνες με τις αρπαχτές τους διότι ούτε καλύτερη δουλεία κάνουν και μας χρεωνουν τα τριπλάσια

terry39
04-09-11, 08:20
Το θέμα του παρόντος νήματος είναι η υγραεριοκίνηση , έκανες μια ερώτηση και θα περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος με τον τρόπο που ζήτησες (e-mail ή πμ) !

Από κει και πέρα επειδή είναι forum και το διαβάζουν πολλοί χρήστες , πρέπει να "προστατέψουμε" αυτούς που δεν γνωρίζουν τι θα γίνει ΑΝ θα αποφασίσουν να εγκαταστήσουν σύστημα υγραεριοκίνησης στο εξωτερικό.

Πρέπει να ξέρουν ότι η εγκατάσταση του συστήματος δεν κάθεται 100% σωστά σε όλα τα αμάξια , πάντα ένα μεγάλο ποσοστό αυτοκινήτων έχει προβλήματα άλλοτε μεγάλα κι άλλοτε μικρά , μπορώ να πω πολλές περιπτώσεις μαζί και της δικιάς μου. Η εγκατάσταση συστήματος υγραερίου θεωρείται μετατροπή , με ότι αυτό συνεπάγεται...

Προσωπικά διάλεξα κατάστημα της Θεσ/νίκης που είχε χρόνια εμπειρίας στη Βουλγαρία και όταν χρειάζομαι κάτι πάω εκεί και με εξυπηρετούν χωρίς παραπάνω έξοδα μετακίνησης , έχω και απόδειξη για την εφορία και για όποιον την ζητήσει(υπηρεσία του Κράτους) και σε περίπτωση μεταπώλησης του αυτοκινήτου μου , ο αγοραστής θα είναι καλυμμένος, γιατί το σύστημα μου (BRC) υποστηρίζεται σε πολλά καταστήματα-συνεργεία,όχι μόνο στη Θεσ/νίκη .

Πριν 2 εβδομάδες ο προϊστάμενός μου βρήκε ένα συγκεκριμένο αμάξι που ήθελε και είχε και εγκατάσταση υγραερίου ... το σύστημα όμως είχε περαστεί στη Βουλγαρία και κανένα κατάστημα-συνεργείο της Θεσ/νίκης δεν το υποστήριζε γιατί δεν το ήξερε , ούτε κι αυτό που πέρασα εγώ το δικό μου σύστημα κι ας είχε πολλά χρόνια στη Βουλγαρία , λόγω αυτού του θέματος ακύρωσε την αγορά του . Βρήκε άλλο ίδιο αμάξι (χωρίς υγραέριο) και μετά τον απαραίτητο έλεγχο του προχώρησε στην αγορά του και την επομένη το πήγε για εγκατάσταση υγραερίου...

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 17 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχει βάλει κάποιος υγραέριο σε πετρελαιοκινητήρα;

Νομίζω γίνεται ... αλλά γιατί να βάλει κάποιος υγραέριο σε πετρελαιοκινητήρα?

odys2008
04-09-11, 10:27
@terry άστον, προφανώς δεν γνωρίζει την στοιχειώδη συμπεριφορά σε ένα forum. Δεν μπήκα χθες καν στον κόπο να του απαντήσω. Νομίζει ότι το topic είναι δικό του, ή για να γράψουμε πρέπει απαραίτητα να του απαντήσουμε στην ερώτησή του. Μοιραζόμαστε όμως την εμπειρία μας και τις απόψεις μας για όλους

Επίσης πολλά από αυτά τα παμφθηνα που βάζουν βουλγαρία, είναι τρίτης γενιάς και δεν πληρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας, και δεν γίνεται να νομιμοποιηθούν. Δεν λέω ότι δεν βάζουν τέταρτης, απλά αν κάποιος το αποφασίσει να πάει εκεί να ξέρει να έχει το νου του.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι, πλέον αφού βάζουν με 1100 και 1200 στην ελλάδα, δεν υπαρχει λόγος να μπλέξεις με βουλγαρίες, γιατί θα πας σίγουρα 2 φορές , θα δώσεις χρήματα για να στο νομιμοποιήσουν (αν γίνεται), δεν θα έχεις απόδειξη για τα έξοδά σου, και για ότι γίνει θα πρέπει να τρέχεις βουλγαρία. Ακόμη και με 600 να στο βάλουν, βάλε 200 ευρώ διόδια βενζίνες, άλλα 150-200 για νομιμοποίηση και έχεις φτάσει στο 1000άρικο.Και δεν βάζω μέσα την περίπτωση που ξαναχρειαστεί να πας για τρίτη ή για τέταρτη φορά. Ε δεν αξίζει τον κόπο για κανένα λόγο, εκτός αν είσαι γενικά μεταξύ βουλγαρίας και ελλάδας.

Μην νομίζετε ότι το υγραέριο το βάζεις, και το ξεχνάς (όχι στην αρχή τουλάχιστον). Θα χρειαστεί σίγουρα να πάτε μερικές φορές, πχ για κάποιο σκορτσάρισμα, να σας ρυθμίσουν την ένδειξη της δεξαμενής κτλ



Έχει βάλει κάποιος υγραέριο σε πετρελαιοκινητήρα;

Μπαίνει υγραέριο, αλλά ψεκάζεται μαζί με πετρέλαιο. Μόνο ένα μικρό ποσοστό θα είναι υγραέριο και κυρίως θα καις πετρέλαιο. Έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά από το πετρέλαιο. Δηλαδή δεν συμφέρει για κανένα λόγο. Άσε που δεν υπαρχει περίπτωση να υπάρχει τεχνογνωσία Ελλήνων μαστόρων σε αυτό.

terry39
04-09-11, 11:05
Κι εγώ γι αυτό δεν ασχολήθηκα ... αλλά τελικά το έκανα γιατί το forum απευθύνεται και σε άτομα που μπορεί να πουν γιατί να μην πάω κι εγώ στη Βουλγαρία και να γλιτώσω χρήματα, αγνοώντας πολλά θέματα γύρω από τα συστήματα και τις προδιαγραφές - απαιτήσεις τους (ασφάλεια-συντηρήσεις κτλ)

On topic τώρα , @odys2008 Ευχαριστώ για την προτροπή (μπουζί) :oneup: μετά από 300 χιλιόμετρα περίπου με τα denso vxu24 μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος , αύριο πάω ταξίδι και θα φανεί καλύτερα ... και στην κατανάλωση!

odys2008
04-09-11, 12:23
Ωραία, χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος, κάνε περισσότερα km για να σχηματίσεις καλύτερη γνώμη. Λογικά ο κινητήρας θα πρέπει να είναι πιο πρόθυμος, και να έχεις πιο ήπιο ρελαντί. Διαφορά στην κατανάλωση της τάξεως του 0.3-0.5 λίτρα θα πρέπει να διαπιστώσεις κανονικά, αλλά το κέρδος είναι η πιο ομαλή λειτουργία.

Και εγώ πάω για τα vk20t από βδομάδα μαζί με το service :oneup:

........Auto merged post: odys2008 πρόσθεσε 34 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Terry παίζει να πρόσεξες όταν άλλαξες μπουζί αν η πορσελάνη τους έχει γίνει πορτοκαλί δίπλα στο ηλεκτρόδιο? Τα δικά μου που κάνανε 10.000 με βενζίνη και 10.000 με αέριο έγιναν λιγάκι πορτοκαλί

terry39
04-09-11, 12:29
Τα είδα λίγο καφέ (?) ... 15000 χιλιόμετρα με υγραέριο όλα ... φορούσα ngk dcpr8e-n
Μου φάνηκαν βρώμικα πάντως ...

konos
04-09-11, 12:30
Έχω Seat Leon 1.6 (μοντέλο 2005) με σύστημα υγραεριοκίνησης Prins από τον προηγούμενο Οκτώβριο και έχω γράψει 28000 χλμ περίπου με υγραέριο. Το σύστημα δεν έχει θέματα, μόνο κάποιες φορές στο ρελαντί κάνει κάτι σκαμπανεβάσματα. Έχω ακούσει για τα μπουζί ιριδίου. Είναι συγκεκριμένα για κάθε κινητήρα και μάρκα αυτοκινήτου και για υγραεριοκίνηση; Ρωτάω γιατί σε λίγο έχω service και είναι ευκαιρία να τα αλλάξω.

terry39
04-09-11, 12:43
@konos δες εδώ στη λίστα των leon (http://www.globaldenso.com/cgi-bin/global/plug/euro/4w/4w-plug.cgi?name=LEON&filename=4w-79.txt&action=search) vk20 λέει ...
vk20 site 1 (http://www.automoto-eshop.gr/denso-vk-20-iridium-tough.html) (η τιμή είναι ανά τεμάχιο)
vk20 site 2 (http://www.best-spares.gr/times_mpouzi_denso_spark_plugs_prices.php) μέχρι τη Δευτέρα που παράγγειλα τα δικά μου (Τρίτη τα είχα στη Βέροια) είχε τιμές ... ;)
εδω βέβαια γράφει τα vk20Y, αν πάρεις τηλέφωνο ρώτησε τους ποιο να πάρεις και θα σου πουν .

Σε ngk διαλέγεις τον κινητήρα σου (http://www.ngk.de/produktfinder/produktfinder/PKW/ZK_LPG/SEAT/LE%C3%93N/)... αλλά μάλλον είναι το lpg1
πάλι στο best-spares (http://www.best-spares.gr/times_mpouzi_denso_spark_plugs_prices.php)
αν δεις και κάτω έχει πίνακα με αντιστοιχία ngk-denso

odys2008
04-09-11, 20:48
Για υγραέριο αν βρεις θα πάρεις τα vk20t αλλιώς τα vk20(Y)

Τώρα αν πράγματι έχουν διαφορές με τα vk20Y δεν ξέρω, αλλά τα vk20t δίνει για υγραέριο

terry39
11-09-11, 22:17
Έλεος με τις τιμές ανά περιοχή, 0,750 έβαλα 2 φορές στον Λούρο (http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=6533#%CA%F1%E9%F4%E9%EA%DD%F2) και 0,829 έχει εδώ (Ημαθία)

Tiven
11-09-11, 22:49
παντού για 0.8 και πάνω πάει

odys2008
12-09-11, 13:27
Στην θεσσαλονίκη όλα έιναι πάνω από 0.8

Hercules
14-09-11, 13:52
Στον Γέρακα και στο Πικέρμι έχει περίπου 0,865 αυτή την στιγμή.

Tiven
14-09-11, 14:15
μόλις βάλει ακόμα περισσότερος κόσμος θα το ξεσκίσουν στους φόρους και αυτό


από την βενζίνη έχετε δει πόσα παίρνει το κράτος σε κάθε λίτρο;

tsavman
14-09-11, 15:58
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, γύρω στο €1 είναι ο φόρος σε κάθε λίτρο βενζίνης

Hercules
14-09-11, 17:05
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, γύρω στο €1 είναι ο φόρος σε κάθε λίτρο βενζίνης

Κανονική κλοπή.

Tiven
14-09-11, 19:25
Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, γύρω στο €1 είναι ο φόρος σε κάθε λίτρο βενζίνης


Κανονική κλοπή.


ακριβώς

τώρα το αφήνουν το υγραέριο ακόμα αλλά όταν μπει για τα καλά στα αμάξια θα δείτε πόσο θα φτάσει και εκεί


Το θέμα είναι πότε θα γίνει αυτό και πότε θα φτάσει τιμές βενζίνης... μην ξεχνάμε πως ανεβαίνει και η βενζίνη ταυτόχρονα.

Πιστεύω πως ακόμα προλαβαίνει κάποιος να βάλει και να κάνει και απόσβεση εκτός αν κάνουν κανα ξαφνικό

odys2008
14-09-11, 20:17
Ήδη όμως στο υγραέριο είμαστε πάνω από την μέση τιμή της ευρώπης που διαμορφώνεται κάπου στα 75 λεπτά. Τον χειμώνα θα φτάσουμε σίγουρα τα 90, λόγω μίγματος, αν δεν αρχίσουν να πέφτουν οι τιμές διυλιστηρίου

cool11
28-09-11, 22:29
Ναι, στην χωρα που ζουμε και απο την οποια δεν περιμενω τιποτε σωστο, το ειχα προβλεψει
http://news247.gr/oikonomia/agora/aisxrokerdeia_xwris_elegxo_sthn_agora_ygraerioy_kinhshs.1389199.html

gtsiaousis
01-12-11, 12:02
Ερώτηση: έχω Golf Plus του 2008 1.4TSi με 144PS, με αποτρέπουν να μετατρέψω σε υγραέριο, εκτός αν βάλω το σύστημα της vialle Ολλανδίας των περίπου 2800 ευρώ (έναντι 1800 που κοστίζει το απλό σύστημα, το οποίο όμως θέλει ρύθμιση και ξανά ρύθμιση και πολλοί αγανακτούν, λέει, και το ξηλώνουν στο τέλος). Ευχαριστώ

terry39
01-12-11, 13:12
Σου είπαν 2800 το σύστημα για tsi και 1800 για απλό κινητήρα (πάντα της vialle)?
Ποιοι σε αποτρέπουν ;;

gtsiaousis
02-12-11, 10:58
Μου είπαν 2800 κοστίζει το vialle (και μου είπαν ότι είναι το μόνο απόλυτα αξιόπιστο για TSI κινητήρες) και 1800 ένα από τα συστήματα "της σειράς" (όχι vialle), για τα οποία επαναλαμβάνω ότι άκουσα ότι οι ιδιοκτήτες παραπονιούνται για πλημμελή λειτουργία και τελικά ζητούν να τα ξηλώσουν...

terry39
04-12-11, 10:58
Σε ποια περιοχή είσαι ?
Στη Θεσ/νίκη το vialle σε απλό κινητήρα τοποθετημένο έχει 1800Ε
για tsi δεν ξέρω πόσο κοστίζει , αλλά όχι και +1000Ε

Υπάρχουν πολλές εταιρίες στην αγορά , όπως και αρκετές αντιπροσωπείες που έχουν αρχίσει την εγκατάσταση υγραερίου .

Όπως και να το κάνεις είναι μετατροπή και θα υπάρχουν προβλήματα ... ;)

gtsiaousis
04-12-11, 21:01
Καστοριά μένω, από Κοζάνη ήταν η πληροφόρηση σχετικά με το σύστημα vialle....
Το θέμα είναι αν όντως είναι το vialle το μόνο σύστημα χωρίς προβλήματα για tsi κινητήρα. Γιατί αν είναι,..... χαλάλι και τα 1000 ευρώ παραπάνω

terry39
05-12-11, 09:34
Το αν είναι χαλάλι ή όχι θα το υπολογίσεις μόνος σου.
Για να κάνει κάποιος μετατροπή σε υγραέριο , σημαίνει ότι σκοπεύει να κρατήσει το αμάξι του για αρκετό καιρό και να κάνει πολλά χιλιόμετρα , ώστε να ωφεληθεί (και) από το κόστος της μετατροπής αλλά και των μετακινήσεων.

Το αμάξι σου παει στον 4ο χρόνο του , πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει ήδη και πόσα κάνεις ανα χρόνο ;
Ένα diesel πχ μπορεί να σε συμφαίρει παραπάνω , λένε ότι όταν βάζεις υγραέριο το παντρεύεσαι ...

Προσωπικά το punto μου , το είχα με 134,000KM τον Ιανουάριο (2011) που έκανα τη μετατροπή , σήμερα είμαι στις 158,500ΚΜ = 24,500ΚΜ σε σχεδόν 11 μήνες , 1/11/11 είχα 155900ΚΜ , σε ένα μήνα έκανα 2,600ΚΜ κάνοντας τη διαδρομή Βέροια-Θεσ/νίκη σχεδόν ανα μέρα .
Με 150Ε υγραέριο και 30Ε βενζίνης(Για ψυχολογικούς λόγους) , κέρδισα ~40% απ'ότι θα πλήρωνα σε βενζίνη αποκλειστικά (γύρω στα 330Ε θα κόστιζε) τώρα πλέον αρχίζω και κερδίζω από την μετατροπή , έχοντας ολοκληρώσει την απόσβεση του συστήματος.

Κάθε αμάξι έχει άλλη κατανάλωση γι αυτό και ο υπολογισμός της απόσβεσης είναι διαφορετικός
Θα ρωτήσω στο συνεργείο που έκανα την μετατροπή (brc σύστημα) και θα ενημερώσω αν έχει διαφορά στους F/TSI και για εσένα αλλά και για τους υπόλοιπους συμφορουμίτες.

graal
06-12-11, 18:29
Συνηθως μπαινει μουκαλα στη θεση της ρεζερβας, καμια 50-60 λιτρα.
Αν εχεις πολυ χωρο και βαλεις θερμοσιφωνα :rofl::rofl::respekt:

........Auto merged post: graal πρόσθεσε 22 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι σωστο κι αυτο.παντως γλιτωνεις και τα μπουζι σε καθε σερβις αρα συμφερει ακομα περισσοτερο:rofl:

το υγραεριο παντως περα απο επικινδυνο θα ειναι και λιγο ανορθοδοξο να κουβαλας 30-40 κιλα μπουκαλες στο πορτπαγκαζ
περα απο την αυξημενη καταναλωση λογω βαρους,θα εχεις και αυξημενο κεντρο βαρους και παρομοια προβληματα.

θα αλλαξει και η κατανομη βαρους πχ απο το 53/47 αναμεσα σε μπροστα και πισω αξονα σε 40/60 δινοντας σε μπροστοκινητο αμαξι χαρακτηριστικα κεντρομηχανου/πισωμηχανου πισωκινητου οχηματος. :lol::lol::lol::respekt:

tsavman
07-12-11, 16:38
θα αλλαξει και η κατανομη βαρους πχ απο το 53/47 αναμεσα σε μπροστα και πισω αξονα σε 40/60 δινοντας σε μπροστοκινητο αμαξι χαρακτηριστικα κεντρομηχανου/πισωμηχανου πισωκινητου οχηματος. :lol::lol::lol::respekt:

Υπερβολές. Κρατάς το κανονικό ρεζερβουάρ άδειο και δεν αλλάζει τίποτα :lol:

utp
31-12-11, 18:44
Οσοι υπολογιζετε το βαρος της μπουκαλας και την κατανομη του βαρους, τοτε λαθος θεμα διαβαζετε.

xristos pov
24-05-12, 13:32
NIKGREEK, ΕΧΩ ΕΝΑ LADA NIVA KAI ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΙΣΩ, ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ,ΗΛ. ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΛΠ. ΨΑΧΝΩ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ,ΤΗΛ ΚΛΠ.
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ 5 NIVA,AN ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (chrispov@gmail.com, 6977 349 435)

chal_4
06-07-12, 18:05
Να ρωτήσω κάτι σχετίκο για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Στη φορολογική δήλωση τις δαπάνες για την εγκατάσταση του συστήματος υγραερίου θα τις δηλώσουμε μαζί με τις άλλες δαπάνες?
Οι κωδικοί 087-088 στον πινακα 7 (14) αναφέρονται μόνο στα ακίνητα?

Gio Alex
07-07-12, 19:43
Καλησπέρα και από εμένα. Θέλω να βάλω υγραέριο σε VW Polo 1400 του 2000. Μου είπαν για ένα σύστημα 4ης γενιάς της εταιρίας Fobos ή Phobos, γύρω στα 900€ το συνολικό κόστος. Την έχει ακούσει κάποιος? Επίσης με το αυτοκίνητό μου έχει ακούσει κανένας να έχει θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

mitridi_g
07-07-12, 19:48
μπάινει σε όλα τα συμβατικά αυτοκίνητα παραγωγής?

GeorgeM.
07-07-12, 22:42
ονομα κ πραμα...

arianistas
12-09-12, 19:52
Καλησπέρα στην παρέα....Έχω ένα honda civic 1.8 '08...Σκέφτομαι να βάλω αέριο και θέλω να ρωτήσω μήπως έχει βάλει κάποιος από εσάς ή έχει ακούσει κάτι για αυτό το αυτοκίνητο...Ευχαριστώ.

Tiven
12-09-12, 20:46
Και εμείς θα βάλουμε σε ένα Celica '93 (1600cc) και Getz (1100cc) και θα ήθελα καμια πληροφορία.

Παλιότερα κάποιος μου είχε πει κάτι πως στο toyota θα είναι δύσκολο γιατί έχουν πιο ευαίσθητα μέταλλα, ισχύει;

arianistas
12-09-12, 21:44
Αυτό για τα toyota το έχω ακούσει κι εγώ.Όσο για το Getz έχει βάλει κι ένας συνάδερφος με 850 ευρώ πριν 4 μήνες και προς το παρόν είναι ικανοποιημένος.Μάλιστα μου είπε ότι θα μπορούσε να το βάλει και στη hyundai αλλά με 1250 ευρώ.....

odys2008
12-09-12, 22:23
Στο honda αν βάλεις θα πάρεις τις βαλβίδες στο χέρι. Όπου και να δεις στα honda ΔΕΝ μπαινει αέριο.

GeorgeM.
12-09-12, 23:19
Προφανως μιλας για τα Honda που εχουν υψηλη συμπιεση, δηλαδη τα vti, s2k, ep3 κλπ, και αυτο μονο και μονο για να μην χαλασεις τον χαρακτηρα του αμαξιου...υγραεριο μπαινει κανονικα σε ολα τα honda και σαν εταιρια βαζει πολυ καλα μεταλλα στους κινητηρες της.

tsavman
12-09-12, 23:27
Νομίζω το ίδιο ισχύει και στα Toyota, κυρίως λόγω του μεταβλητού χρονισμού των βαλβίδων (vvti).
Ίσως χρειάζεται να αντικατασταθούν με άλλες -after market- πιο ενισχυμένες, ειδικά οι βαλβίδες εξαγωγής που τρώνε μεγαλύτερο ζόρι.

arianistas
12-09-12, 23:51
Στο honda αν βάλεις θα πάρεις τις βαλβίδες στο χέρι. Όπου και να δεις στα honda ΔΕΝ μπαινει αέριο.
Όταν λες όπου και να δεις?Έχω βρει συνεργεία που βάζουν σε honda και μάλιστα το ένα είναι και αντιπροσωπεία της honda.Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έβαλε ή που ξέρει περίπτωση....Εσύ έχεις ακούσει κάτι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.