PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19

odys2008
13-09-12, 20:24
Φίλε μου σε όλες τις επίσημες λίστες των εταιριών όλα τα honda είναι blacklisted, τι πιο επίσημο θες? Η vialle δεν βγαζει, η prins τα έχει blacklisted. Στους επίσημους καταλόγους τους σου μιλάω. Εδώ όπου βρουνε περνάνε αέριο. Οι 2 μεγαλύτερες εταιρίες αερίου δεν τοποθετούνε σε honda.
Δες τα:
http://www.autogastanken24.de/documents/Blacklist_Juli.pdf Λέει honda all models
και στον κατάλογο της brc είναι το hrv μέσα
Θεωρούνται από τους πιο ευαίσθητους κινητήρες

Το κέρδος ομως που θα έχεις από το καυσιμο θα είναι μεγαλύτερο από τα 500-600 ευρώ των βαλβίδων όταν χαλάσουν

GeorgeM.
13-09-12, 22:14
Δεν ξερω αν εχει ευαισθητους κινητηρες η honda, η αν υπαρχει προβλημα στις βαλβιδες, αλλα οντως πολλα συνεργεια βαζουν υγραεριο. Τωρα τι να πω... τα περισσοτερα μοντελα της στροφαρουν 8500+rpm κ οι βαλβιδες κανουν κολωτουμπες εκει ψηλα, αλλα δεν παθαινουν τιποτα...ισως με το υγραεριο την ακουνε ασχημα.σιγουρα ενα σετ ενισχυμενων βαλβιδων απ την αρχη ισως αποτρεψει μελλοντικα προβληματα...

NT1G
13-09-12, 22:24
Θέμα στις έδρες στις βαλβίδες έχει, όχι με τις βαλβίδες σαν βαλβίδες.

arianistas
13-09-12, 22:51
Δεν ξερω αν εχει ευαισθητους κινητηρες η honda, η αν υπαρχει προβλημα στις βαλβιδες, αλλα οντως πολλα συνεργεια βαζουν υγραεριο. Τωρα τι να πω... τα περισσοτερα μοντελα της στροφαρουν 8500+rpm κ οι βαλβιδες κανουν κολωτουμπες εκει ψηλα, αλλα δεν παθαινουν τιποτα...ισως με το υγραεριο την ακουνε ασχημα.σιγουρα ενα σετ ενισχυμενων βαλβιδων απ την αρχη ισως αποτρεψει μελλοντικα προβληματα...

Σε αυτές τις στοφές εννοείται ότι θα τις πάρεις στο χέρι.....εγώ λόγω τιμής της βενζίνης το δουλεύω μέχρι 3000-3500....

tsavman
13-09-12, 23:31
Το κέρδος ομως που θα έχεις από το καυσιμο θα είναι μεγαλύτερο από τα 500-600 ευρώ των βαλβίδων όταν χαλάσουν

Με 500-600 ευρώ παίρνεις ολόκληρο μπλοκ μετάχειρο, όχι μόνο βαλβίδες.

- - - Updated - - -


τα περισσοτερα μοντελα της στροφαρουν 8500+rpm κ οι βαλβιδες κανουν κολωτουμπες εκει ψηλα

Εκτός από τα type R civic, δεν έχω δει άλλο μοντέλο να στροφάρει τόσο ψηλά.




Θέμα στις έδρες στις βαλβίδες έχει, όχι με τις βαλβίδες σαν βαλβίδες.

Αυτό όντως είναι ένα πρόβλημα, αν ισχύει.
Μπορείς να μου πεις περιληπτικά τι παθαίνουν οι έδρες των βαλβίδων;

odys2008
13-09-12, 23:39
Ναι απλά το να βάλεις ενισχυμένες έδρες βαλβίδων και βαλβίδες, μαζί με πλάνισμα λείανση το καπάκι και αμοιβή μηχανουργίου και μηχανικού πόσο λες να πάει? Αν ξαναβάλεις καπάκι με τα ίδια μέταλα πάλι το ίδιο θα πάθεις.

Πάντως έστω και έτσι γεγονός είναι ότι συμφέρει.

Το πρόβλημα με το υγραέριο είναι ότι έχει πιο αργή ταχύτητα καυσης σε σχεση με την βενζίνη οπότε και συνεχίζει την καύση και μετά το άνοιγμα των βαλβίδων εξαγωγής και τις ψήνει. Βέβαια και πολλά αμάξια χάλασαν από φτωχά μίγματα

GeorgeM.
14-09-12, 00:29
Εκτός από τα type R civic, δεν έχω δει άλλο μοντέλο να στροφάρει τόσο ψηλά.


civic eg,crx, crx del sol,civic ek4, civic ek9,civic ep3,fn2, integra, s2000, rsx, nsx...

kossat
20-09-12, 13:40
Χθες ρώτησα για το δικό μου Honda Civic 1.8 (2006) και μου είπαν ότι μπαίνει κανονικά
σύστημα BRC.

Βλέποντας την παραπάνω λίστα παρατηρώ
"Honda All models 2003>"
αυτό δεν σημαίνει όλα τα μοντέλα παλαιότερα του 2003?

tsavman
20-09-12, 14:45
Κανονικά έπρεπε να γράφει "Honda >2003" αλλά μάλλον αυτό εννοεί.
Ζήτα μία διευκρίνιση συγκεκριμένα για το μοντέλο σου στην BRC.

CasperQQ
22-09-12, 21:08
Λοιπόν φίλε μου όταν πήγα να αγοράσω το Audi A1 ρώτησα για την υγραεριοκίνηση . Ο υπεύθυνος του service μου είπε πως σαφώς το υγραέριο είναι πιο οικονομικό από την βενζίνη αλλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο αυτοκίνητο όπως λόγου χάρη πέσιμο των πίσω αναρτήσεων λόγου του επιπλέουν βάρους καθώς επίσης με τα χρόνια να σου καταστρέψει το κινητήρα. Μόλις άκουσα αυτούς τους δύο λόγους, απέφυγα αμέσως να προχωρήσω στην τοποθέτηση υγραεριοκίνησης. Τώρα όμως, αν το αυτοκίνητο είναι "μεγάλης ηλικίας" δεν νομίζω ότι θα πειράξει και τόσο η τοποθέτηση υγραερίου (αν φυσικά το δέχεται το αυτοκίνητο). Αυτή είναι η προσωπική μου καθαρά άποψη......!!!

tsavman
22-09-12, 23:53
Ο γαμπρός μου πέρασε υγραέριο σε nissan almera 15+ ετών, με 270.000 χιλιόμετρα. Με τα χιλιόμετρα που κάνει (150/ημέρα) σε ένα εξάμηνο έκανε απόσβεση. Όσον αφορά το αυτοκίνητο, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα, χώρια το ότι τριπλασιάστηκε η αξία του :rofl:

CasperQQ
23-09-12, 16:08
Ο γαμπρός μου πέρασε υγραέριο σε nissan almera 15+ ετών, με 270.000 χιλιόμετρα. Με τα χιλιόμετρα που κάνει (150/ημέρα) σε ένα εξάμηνο έκανε απόσβεση. Όσον αφορά το αυτοκίνητο, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα, χώρια το ότι τριπλασιάστηκε η αξία του :rofl:

Συμφέρει σε τέτοιου είδους αυτοκίνητα (ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω πολλών χιλιομέτρων). Όμως σε ένα αυτοκίνητο 4-5 ετών εφόσον το έχεις αγοράζει από την "μάνα" του βενζινοκίνητο νομίζω ότι δύσκολα το μετατρέπεις σε υγραέριο. Εγώ τουλάχιστον δεν θα το έκανα. Αν όμως το αυτοκίνητο ήταν 12-13 ετών θα έβαζα ανεπιφύλακτα..

tsavman
23-09-12, 17:54
Σίγουρα, παίζει μεγάλο ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας σε καινούριο αυτοκίνητο, απλά αν ένα ήδη ταλαιπωρημένο μοτέρ με 270.000χλμ δε βγάζει πρόβλημα, τότε πιστεύω πως ούτε το καινούριο μοτέρ ενός νέου αυτοκινήτου θα βγάλει.

odys2008
23-09-12, 18:07
Πάντως επειδή μιλάμε για κάθισμα των πίσω αναρτήσεων αυτό δεν ισχύει επ ουδενί. Μην τρελαθούμε κιόλας, τα 40kg επιπλέον (αν υπολογίσεις ότι βγάζεις την πίσω ρεζέρβα, ή και τα 70 αν την κρατήσεις) σε σημείο που έχει σχεδιαστεί να φέρει βάρος δεν είναι τίποτα για τις αναρτήσεις, ούτε για την συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Τώρα για καινούργιο αυτοκίνητο, εξαρτάται από το πόσα χιλιόμετρα κάνεις. Εγώ θα έβαζα ένα dedicated kit ειδικά σχεδιασμένο για το αμάξι (έχει 2-3 εταιρίες που βγάζουν) με αρκετό κόστος ~2000 ευρώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καθώς και τέλεια λειτουργία. Απλά αυτό για να γίνει απόσβεση θέλει περίπου 35000km οπότε μεγάλο ρόλο παίζουν τα χιλιόμετρα που κάνεις. Ένα τέτοιο σύστημα το έκανα απόσβεση σε 1 χρόνο και 3 μήνες. Τώρα έχω απλά κέρδος.

CasperQQ
23-09-12, 18:21
Πάντως επειδή μιλάμε για κάθισμα των πίσω αναρτήσεων αυτό δεν ισχύει επ ουδενί. Μην τρελαθούμε κιόλας, τα 40kg επιπλέον (αν υπολογίσεις ότι βγάζεις την πίσω ρεζέρβα, ή και τα 70 αν την κρατήσεις) σε σημείο που έχει σχεδιαστεί να φέρει βάρος δεν είναι τίποτα για τις αναρτήσεις, ούτε για την συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Τώρα για καινούργιο αυτοκίνητο, εξαρτάται από το πόσα χιλιόμετρα κάνεις. Εγώ θα έβαζα ένα dedicated kit ειδικά σχεδιασμένο για το αμάξι (έχει 2-3 εταιρίες που βγάζουν) με αρκετό κόστος ~2000 ευρώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καθώς και τέλεια λειτουργία. Απλά αυτό για να γίνει απόσβεση θέλει περίπου 35000km οπότε μεγάλο ρόλο παίζουν τα χιλιόμετρα που κάνεις. Ένα τέτοιο σύστημα το έκανα απόσβεση σε 1 χρόνο και 3 μήνες. Τώρα έχω απλά κέρδος.
Κοίτα γενικά δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι όχι για το υγραέριο γι αυτό ρώτησα.Αλλά όμως από την στιγμή που ο υπεύθυνος του τμήματος service σου λέει ότι μπορεί να δημιουργήσει αυτά τα προβλήματα το αποφεύγεις. Ίσως όμως, να μην παρουσιάσει κανένα πρόβλημα το αυτοκίνητο αλλά σε καινούριο αυτοκίνητο το ρίσκο δύσκολα το παίρνεις.

tsavman
23-09-12, 21:02
Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι ένα καινούριο αυτοκίνητο έχει μεγαλύτερες ανοχές για μία τέτοια μετατροπή, από ένα παλαιότερο και πιθανώς κακομεταχειρισμένο. Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και το κιτ που θα τοποθετηθεί όπως και η ρύθμιση αυτού φυσικά από μηχανικό που γνωρίζει τι κάνει.

cool11
28-09-12, 13:15
Διαβαζω στα νεα μετρα:
*Την εξίσωση του φόρου του πετρελαίου κίνησης με αυτόν του υγραερίου κίνησης

Τι σημαινει αυτο πρακτικα?

Tiven
28-09-12, 14:08
Για φυσικό αέριο είπαν όχι για αυτό που καίνε τα αυτοκίνητα ;)

Βέβαια δεν θα ήταν έκπληξη αν κάνουν κάτι σιγά-σιγά και για το υγραέριο.

gedi
28-09-12, 15:13
Δεν είμαι σίγουρος ότι είπαν για φυσικό αέριο, γιατί οι μισές αναφορές λένε για LPG και οι άλλες μισές για φυσικό αέριο.

Προφανώς οι κατσαπλιάδες δεν ξέρουν ούτε να τα ξεχωρίσουν...

Υπάρχει καμιά έγκυρη πηγή?

29gk
28-09-12, 15:18
Για φυσικό αέριο είπαν όχι για αυτό που καίνε τα αυτοκίνητα ;)

Βέβαια δεν θα ήταν έκπληξη αν κάνουν κάτι σιγά-σιγά και για το υγραέριο.

Κι ομως για το υγραεριο κινησης ειναι η ειδηση !!

- - - Updated - - -


Δεν είμαι σίγουρος ότι είπαν για φυσικό αέριο, γιατί οι μισές αναφορές λένε για LPG και οι άλλες μισές για φυσικό αέριο.

Προφανώς οι κατσαπλιάδες δεν ξέρουν ούτε να τα ξεχωρίσουν...

Υπάρχει καμιά έγκυρη πηγή?

Ο ΣΚΑΙ το ανεφερε ολη μερα σημερα. Θα υπαρχει και στη σελιδα τους μαλλον.

cool11
28-09-12, 19:14
http://www.zougla.gr/automoto/article/i-timi-tou-igraeriou-aneveni-sto-120---se-apognosi-90000-idioktites

Οταν ελεγα οτι ΔΕΝ ειμαστε ΧΩΡΑ, κανεις δεν ακουγε.
Δεν ειμαστε χωρα για τιποτε.
Βαζεις φωτοβολταϊκα? Σε @@@@@!
Βαζεις υγραεριο? Σε @@@@@!
Κανεις παιδια? Σε @@@@@!

Κατα αλλα υπηρχε ΦΕΚ, ευρωπαϊκη οδηγια με κλειδωμενες τιμες κλπ. Νομιζετε τα λαμογια που κυβερνανε δεν θα εβρισκαν τον τροπο. Και στα φωτοβολταικα, και στο υγραεριο κλπ.

Αυτη η χωρα δεν ειναι για τιποτε. Μα για τιποτε ομως.

marios79
28-09-12, 19:25
Τα μέτρα των 13,5 δις. ευρώ ήταν αναμενόμενο να..."μπλέξουν" και τον χώρο του αυτοκινήτου δεδoμένου ότι τα τελευταία 3 χρόνια οι εκάστοτε Κυβερνήσεις έχουν δείξει τις προθέσεις τους πυροβολώντας συνεχώς τον ευπαθή αυτό χώρο με συνεχώς νέα χαράτσια και αυξήσεις φορολογίας....

Το..."κουβάρι" των οδυνηρών μέτρων ξετυλίγεται σιγά-σιγά και οι προθέσεις φανερώνονται....Το ζητούμενο ήταν και θα είναι το πώς θα εισπράξουν! Η τιμή του υγραερίου πρόκειται να ανέβει σχεδόν στο...
1,20-1,25€ από το σχεδόν 0,90 που είναι σήμερα....και αυτό δεν το λέμε εμείς αλλά η απόφαση για εξίσωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) που λαμβάνει το κυβερνητικό επιτελείο...με σκοπό την αύξηση των εσόδων...Οι επιχειρηματίες του χώρου της υγραεριοκίνησης "παίρνουν" τα χαπάκια τους και οι χιλιάδες εργαζόμενοι τεχνικοί σε έναν χώρο του αυτοκινήτου με διαρκώς αυξανόμενο τζίρο τον τελευταίο καιρό είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα απειληθούν με τις απολύσεις που.."έρχονται".

Οι δουλειές τον τελευταίο καιρό πήγαιναν καλό για τον κλάδο όμως τώρα πια το κλίμα δεν θα είναι ευνοϊκό με δεδομένη την τεράστια ποσοστιαία αύξηση της τιμής του υγραερίου που μέχρι τώρα ήταν ένα...οικονομικό "αποκούμπι" ειδικά για τους πολίτες που λόγω εργασίας έπρεπε να διανύουν καθημερινά δεκάδες ή ακόμα και εκατοντάδες χιλιόμετρα στους δρόμους....

Μάλιστα η ίδια η απόφαση για εξίσωση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης (ΕΦΚ) σηματοδοτεί την ταυτόχρονη μείωση της τιμής του πετρελαίου κίνησης πλησιάζοντας στο 1,45-1,50€ το λίτρο και εξωθώντας πια τους άμεσα ενδιαφερόμενους στην αγορά μεταχειρισμένου ή καινούριου Diesel...

Από τα 90.000 οχήματα με κιτ υγραερίου θα πρέπει να σημειώσουμε ότι μόλις τα 78.000 είναι νόμιμα και δηλωμένα ενώ τα υπόλοιπα κυκλοφορούν χωρίς οι ιδιοκτήτες τους να τα έχουν δηλώσει ως υγραεριοκίνητα.

autocarnet.blogspot.gr

1comment
29-09-12, 14:31
M' άρεσε που κάποιοι λέγανε ότι υπάρχει απαράβατος νόμος μέχρι κάποια χρονολογία ότι το υγραέριο θα έχει τη μισή τιμή από την αμόλυβδη... Νομίζατε ότι δεν θα έβαζαν κι εκεί το χεράκι τους. Και θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα μας λυπηθούν και θα κατεβάσουν το φόρο στα καύσιμα!!

imr
30-09-12, 18:54
M' άρεσε που κάποιοι λέγανε ότι υπάρχει απαράβατος νόμος μέχρι κάποια χρονολογία ότι το υγραέριο θα έχει τη μισή τιμή από την αμόλυβδη... Νομίζατε ότι δεν θα έβαζαν κι εκεί το χεράκι τους. Και θέλουμε να πιστεύουμε ότι θα μας λυπηθούν και θα κατεβάσουν το φόρο στα καύσιμα!!

Μια χαρα ευκολο ειναι να εφαρμοστει αυτο, απλα θα παει και η αμολυβδη στο 2.40 ωστε το υγραεριο να εχει την μιση τιμη :p

cool11
18-10-12, 20:21
Τι λενε τα τελευταια δημοσιευματα? Οτι την σκαπουλαρε προς το παρον το υγραεριο?
Μεχρι να επανελθει δριμυτερη η κυβερνηση...

konos
20-10-12, 15:14
Η τραγικότητα/ασχετοσύνη της ελληνικής δημοσιογραφίας σε όλο της μεγαλείο!!!!!
Ο ΕΦΚ του υγραερίου είναι στα 200 ευρώ/μετρικό τόνο. Του πετρελαίου, σύμφωνα με τα μέτρα για την εξίσωση στο 80% του ΕΦΚ μεταξύ πετρελαίου κίνησης/θέρμανσης, θα το φέρει περίπου στα 328 ευρώ/μετρικό τόνο. Ως εκ τούτου, αν εξισωθούν οι δύο ΕΦΚ, η αύξηση θα είναι 128 (άντε 130) ευρώ στρογγυλά) στον μετρικό τόνο. ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ότι το υγραέριο βγάζει 1750 λίτρα στον μετρικό τόνο, η αύξηση θα ήταν, εφόσον υπήρχε εξίσωση, ή οποία ΔΕΝ υπάρχει, 130 ευρώ δια 1750 = 0,074 + ΦΠΑ 0,091 ή 9,1 λεπτό το λίτρο. Βάλτε και 1-2 λεπτά για τον πρατηριούχο για να υπερκαλύψει τη φορολόγησή του, με μία τιμή γύρω στα 87 λεπτά/λίτρο Αθήνα (η επαρχία είναι φθηνότερη) συζητάμε για σκάρτο ευρώ το λίτρο.
Οι άσχετοι της ελληνικής δημοσιογραφίας προφανώς υπολόγισαν αύξηση από τα 200 στα 400 και βάλε ευρώ του ΕΦΚ (δεν αποκλείω να είχαν μείνει και στον παλαιό ΕΦΚ του υγραερίου στα 125 ευρώ), και νομίζω ότι θεωρούν ότι ένας μετρικός τόνος υγραερίου έχει 1000 λίτρα, οπότε να τα 20-30 λεπτά και βάλε. Η ασχετοσύνη στο μεγαλείο της!!!!!
΄Οσο για το diesel έχω ένα Seat Leon επταετίας με 180000 χλμ σχεδόν (τα 60000 με γκάζι). Δεν είχα/έχω τα φράγκα να πάρω πετρέλαιο, οπότε το γκάζι ήταν η μόνη διέξοδος για οικονομική μετακίνηση της οικογένειάς μου. Μακάρι όλοι να έχουμε λεφτά να πάρουμε πετρέλαιο στο άμεσο μέλλον.....

odys2008
20-10-12, 16:50
Και εγώ πλέον έχω 50.000 κμ με υγραέριο και σύνολο 180.000 στο αμάξι μου. Όλα κομπλε! Τα χρήματα που έδωσα για εγκατάσταση αν και αρκετά (συνειδητά το έκανα) πλέον τα έχω αποσβέσει και με το παραπάνω

Για να μην είναι οικονομικό το υγραέριο πρέπει να πάει στα 1,40 το λίτρο, με τιμή βενζίνης στα 1,70....

cool11
20-10-12, 17:11
Προσωπικη εκτιμηση, περα απο τα απαραδεκτα δημοσιογραφικα λαθη, οτι δεν υπαρχει 'καπνος χωρις φωτια'...
Ως γνωστον, στην ελλαδα οτι κινειται, πλεον το 'πυροβολουν' (η κυβερνηση).
Οτι γινεται mainstream, τραβα την προσοχη, και προσεχως, πιθανως, την φορολογηση...
just my 2 cents...

odys2008
20-10-12, 17:59
Σωστά. Απλά πέρυσι που είχα κατέβει νότια Ελλάδα πρόσεξα ότι τα υγραεριοκίνητα σε σχέση με την βόρειο Ελλάδα είναι ελάχιστα. Ίσως γι αυτο δεν τα έχουν πυροβολήσει ακόμη. Κάποια στιγμή σίγουρα θα γίνει.

konos
21-10-12, 21:52
Μην ξεχνάς ότι στη Βόρεια Ελλάδα είχαν το παράδειγμα της Βουλγαρίας, όπου η υγραεριοκίνηση είναι διαδεδομένη εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Το θετικό είναι ότι αρχίζει και αναπτύσσεται σημαντικά το δίκτυο πρατηρίων στη Νότια Ελλάδα (μέχρι τα μέσα Αυγούστου νομίζω η Λακωνία δεν είχε κανένα πρατήριο!).

Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί δεν υπάρχει έντονη κινητικότητα να αλλάξει ο νόμος περί υποχρεωτικής χρήσης δύο καυσίμων (τα οχήματα στην Ελλάδα πρέπει να μπορούν να χρησιμοποιήσουν υγραέριο ΚΑΙ βενζίνη). Είχα γνωρίσει έναν Ελληνοαυστραλό, ο οποίος δούλευε για την πολεοδομία και λόγω διαδρομών το υπηρεσιακό του έκαιγε μόνο γκάζι για οικονομία. Πιστεύω ότι ένα εργοστασιακό monofuel LPG αυτοκίνητο θα είναι μία πολύ καλή πρόταση αγοράς. Ο αγοραστής ξέρει τις ανάγκες του, τις μετακινήσεις του (οι διακοπές στα νησιά του Αιγαίου θα είναι σίγουρα ένα θέμα!!!!), αλλά τα πλεονεκτήματα είναι πάρα πολλά νομίζω

cool11
07-11-12, 11:31
Αντιγραφω απο εδω
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ta_20_shmeia_fwtia_toy_polynomosxedioy_gia_ergasiaka_syntakseis_kai_thn_tseph_mas.1999749.html

Αυξάνεται κατά 10 λεπτά η τιμή του υγραερίου κίνησης.

Δηλαδη, αυτο που βαζουν στα υγραεριοκινητα αυτοκινητα?

konos
07-11-12, 14:31
Ναι, η τιμή ήδη έχει ανεβεί στα πρατήρια από εχθές, καθώς η αύξηση του ΕΦΚ ίσχυσε αναδρομικά από προχθές, ακόμη και για τις ποσότητες καυσίμου που είχαν ήδη εκτελωνιστεί και αγοραστεί από τα πρατήρια. Μύθος τα 25-30 λεπτά που έγραφαν πριν 2-3 εβδομάδες...

pilnik
15-11-12, 01:33
η τιμη στο 1€ σε σχέση με το 1,6 της βενζίνης συμφέρει πλέον οριακά. Εγώ έβαλα υγραέριο σε αυτοκίνητο (http://www.ygraerio-autokinito.gr) σε ενα fiesta. μετά από 2 χρόνια ακόμα παιδεύομαι. Είναι στο Νέο Ηράκλειο...
Εβαλα και στο rav4, 5ης γενιάς στο ρέντη. Ολα καλά σε αυτό. Οπως είναι τα πράγματα, με την τιμή, το κόστος μετατροπής, την χαμένη εγγύηση, τα ψιλοπροβλήματα ή χονδροπροβλήματα που θα δημιουργηθούν, την μείωση ζωής του κινητήρα, τα παραπάνω service μονο σε υψηλής κατανάλωσης οχήματα + πολλά χιλιόμετρα/ετος κάνουν συμφέρουσα την μετατροπή.

konos
15-11-12, 21:51
Η διάρκεια ζωής του κινητήρα είναι άμεση συνάρτηση του τρόπου οδήγησης και της σωστής ρύθμισης του συστήματος. Ειδικά με σύστημα υγρού ψεκασμού, εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά, δεν αναμένεται να έχεις τέτοιο θέμα, με λογική οδήγηση βεβαίως, βεβαίως. Αυτό με τα service, ειδικά για συστήματα υγρού ψεκασμού που δεν έχουν φίλτρα δεν πολυισχύει. Επιπλέον, αν κρατήσεις το όχημα κάποια χρόνια, σίγουρα θα βγεις κερδισμένος....
Εγώ με σύστημα αέριου ψεκασμού και 62000 χλμ σε δύο χρόνια με υγραέριο έχω δώσει 120 ευρώ σε service (στα οποία συμπεριλαμβάνεται και δεύτερη σειρά ρυθμίσεων από έτερο εγκαταστάτη του αρχικού) και τα θεωρώ πολύ λογικό έξοδο. Σίγουρα την παρούσα χρονική περίοδο δεν έχω την οικονομία που είχα το καλοκαίρι, αλλά από την άλλη πλευρά υπάρχει εγγύηση ότι η βενζίνη θα μείνει στο 1.60; Μακάρι όλων των ειδών τα καύσιμα να πωλούνται σε λογικές τιμές για να ανασάνουμε όλοι, πιστεύω όμως ότι με το ελληνικό κράτος όλα είναι τζόγος. Παίζεις τη ζαριά και περιμένεις

HELL_pegaSOS
16-11-12, 01:52
Μακάρι όλων των ειδών τα καύσιμα να πωλούνται σε λογικές τιμές για να ανασάνουμε όλοι, πιστεύω όμως ότι με το ελληνικό κράτος όλα είναι τζόγος. Παίζεις τη ζαριά και περιμένεις

Μου άρεζσε αυτό που είπες.
Ειδικά η δεύτερη πρόταση.

Δυστυχώς για εμάς, οι ξένοιτο έχουν καταλάβει προ πολλού. Νωρίτερα από εμάς.

cool11
04-08-13, 18:15
Μιας και το ζητουμενο ειναι η απόλυτα οικονομικη μετακινηση, αυτο εδω νομιζω ταιριαζει γάντι
http://news247.gr/eidiseis/auto/sto_dromo/moveo_fernei_thn_epanastash_to_anadiploumeno_scooter.2358652.html
Ηλεκτρικο, ντιζαϊνατο, οικολογικο, οικονομικο, και το φορτίζεις σπίτι, και το βαζεις και στο πατάρι!!!!

konos
04-08-13, 19:39
Μιας και το ζητουμενο ειναι η απόλυτα οικονομικη μετακινηση, αυτο εδω νομιζω ταιριαζει γάντι
http://news247.gr/eidiseis/auto/sto_dromo/moveo_fernei_thn_epanastash_to_anadiploumeno_scooter.2358652.html
Ηλεκτρικο, ντιζαϊνατο, οικολογικο, οικονομικο, και το φορτίζεις σπίτι, και το βαζεις και στο πατάρι!!!!

Με τιμή όμως πάνω από 2500 ευρώ (σύμφωνα με την ιστοσελίδα) και με δυνατότητα μεταφοράς ενός μόνο ατόμου, μάλλον δεν είναι τόσο συμφέρον όσο ακούγεται.... Καλύτερα να πάρεις ένα καλό ποδήλατο και να του βάλεις ένα μικρό μοτέρ να το κάνεις μοτοποδήλατο (όπως κάνου οι Γάλλοι εδώ και πολλά χρόνια...). Σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια (μεγαλύτεροι τροχοί γαρ) και θα σου έλθει και πολύ πιο φθηνά!

infested
05-08-13, 02:13
Μιας και το ζητουμενο ειναι η απόλυτα οικονομικη μετακινηση, αυτο εδω νομιζω ταιριαζει γάντι
http://news247.gr/eidiseis/auto/sto_dromo/moveo_fernei_thn_epanastash_to_anadiploumeno_scooter.2358652.html
Ηλεκτρικο, ντιζαϊνατο, οικολογικο, οικονομικο, και το φορτίζεις σπίτι, και το βαζεις και στο πατάρι!!!!

Επική σαχλαμάρα. Με 5 έως 10 φορές λιγότερα χρήματα μετατρέπεις ποδήλατο σε ηλεκτρικό το οποίο είναι ότι καλύτερο από άποψη οικονομίας.

Tiven
05-08-13, 02:43
Στο Ρέθυμνο είχα δει έναν τύπο με ένα σκουτερ μεγάλο σαν τα κανονικά τα 200αρια και ήταν ηλεκτρικό. Δεν έβγαζε κιχ, δίπλα σου να περνούσε.

Ξέρει κανείς αν έχουν κυκλοφορήσει τέτοια στην Ελλάδα;

blade_
05-08-13, 03:10
το οτι θα εβαζα φθηνοτερο αεριο στη χαλκιδικη αποτι θεσσαλονικη δε το περιμενα...τιμη θεσσαλονικης 89 λεπτα το φθηνοτερο.τιμη χαλκιδικης 87 λεπτα.να μη μιλησω για βεροια που παιζει 10 λεπτα κατω..

infested
05-08-13, 03:18
Στο Ρέθυμνο είχα δει έναν τύπο με ένα σκουτερ μεγάλο σαν τα κανονικά τα 200αρια και ήταν ηλεκτρικό. Δεν έβγαζε κιχ, δίπλα σου να περνούσε.

Ξέρει κανείς αν έχουν κυκλοφορήσει τέτοια στην Ελλάδα;

http://www.green-fundrive.gr/mod.php?id=190

Απίστευτο value for money. Αν δεν απεχθανόμουν τα δίκυκλα λόγω υψηλού ρίσκου θα κτυπούσα ένα τέτοιο στα σίγουρα.

odys2008
05-08-13, 14:41
το οτι θα εβαζα φθηνοτερο αεριο στη χαλκιδικη αποτι θεσσαλονικη δε το περιμενα...τιμη θεσσαλονικης 89 λεπτα το φθηνοτερο.τιμη χαλκιδικης 87 λεπτα.να μη μιλησω για βεροια που παιζει 10 λεπτα κατω..




Στην Λητή το έχει σταθερά 85 ;). Αλλά όντως γενικά ισχύει αυτό που λές :down:

blade_
05-08-13, 16:21
κατι παιζει με τον προεδρο στη θεσσαλονικη

Tiven
06-08-13, 00:20
Το υγραέριο δεν έχουν βρει τρόπο να το νοθεύουν ακόμα ε;

Με τίποτα κλανιές ξέρω γω :p

pakitis
13-08-13, 22:46
Το υγραέριο δεν έχουν βρει τρόπο να το νοθεύουν ακόμα ε;

Με τίποτα κλανιές ξέρω γω :p

αχχαχαχα, θα με προσλαμβάνανε στα σίγουρα τότε.. :p

1kost12
16-09-13, 20:19
Γεια σας. θέλω να σα κάνω μια ερώτηση. Γνωστό φιλικό άτομο έχει αυτοκίνητο είναι μάρκας volgsvagen golf 1400 GT του 2007 επειδή ο γνωστός μου δεν ασχολείται με αυτά με έβαλε έμενα….. έχει σκοπό να το κρατήσει 5 πατημένα χρόνια και κάνει πολλά χιλιόμετρα την ημέρα. (60 χιλ) Αξίζει να βάλει συσκευή υγραερίου;;; τι συσκευή να βάλει;; της 5ης γενιάς;;;;; κανένα στην Αθήνα με σωστή και υπεύθυνη δουλειά που να αναλάβει τα πάντα ΚΤΕΟ
Πόσο περίπου το κυριότερο θα στοιχίσει;;;;; έχετε βάλει κανένας σας υπήρξε κάτι που θα πρέπει να προσέξει;;;;;;

utp
16-09-13, 21:01
Γεια σας. θέλω να σα κάνω μια ερώτηση. Γνωστό φιλικό άτομο έχει αυτοκίνητο είναι μάρκας volgsvagen golf 1400 GT του 2007 επειδή ο γνωστός μου δεν ασχολείται με αυτά με έβαλε έμενα….. έχει σκοπό να το κρατήσει 5 πατημένα χρόνια και κάνει πολλά χιλιόμετρα την ημέρα. (60 χιλ) Αξίζει να βάλει συσκευή υγραερίου;;; τι συσκευή να βάλει;; της 5ης γενιάς;;;;; κανένα στην Αθήνα με σωστή και υπεύθυνη δουλειά που να αναλάβει τα πάντα ΚΤΕΟ
Πόσο περίπου το κυριότερο θα στοιχίσει;;;;; έχετε βάλει κανένας σας υπήρξε κάτι που θα πρέπει να προσέξει;;;;;;

Να παει σε αυτον εδω. http://www.qgas.gr Απο τους κορυφαιους. Να βαλει το ακριβο συστημα της PRINS με την ηλεκτρονικη λαδιερα. Το αμαξι αυτο δεν ειναι απλο, ειναι αμεσου ψεκασμου και twincharger.

Aλλος ενας κορυφαιος ειναι αυτος εδω http://www.lpgas.gr/. Αν δεν μπει ηλεκτρονικη λαδιερα τοτε πρεπει σε καποια φορτια ο κινητηρας πρεπει να εμπλουτιζεται με βενζινη για να δροσιζονται οι βαλβιδες εξαγωγης που συνηθως την ακουνε. Ας παει να συζητησει και βλεπει.

konos
16-09-13, 21:18
Συμφωνώ με τον UTP για τις προτάσεις των συνεργείων που κάνει. Εγώ έχω βάλει σε Seat Leon PRINS εδώ και τρία χρόνια παρά ένα μήνα. 82000 χλμ χωρίς πρόβλημα και συνεχίζω.
Το κόστος θα είναι σίγουρα πάνω από 1000 ευρώ αν πας σε Prins. Το θέμα είναι ότι επειδή πρόκειται για αμάξι άμεσου ψεκασμού πιθανότατα θα χρειάζεται να ψεκάζεται συνεχώς βενζίνη, καθώς τα μπεκ βενζίνης είναι μέσα στον κύλινδρο και δεν μπορούν να μείνουν στεγνά, επειδή θα τοποθετηθούν επιπρόσθετα μπεκ υγραερίου. Η Prins πλέον έχει σύστημα που χρησιμοποιεί απευθείας τα μπεκ βενζίνης για την έγχυση υγραερίου σε αυτοκίνητα άμεσου ψεκασμού, οπότε ξεχνάς τη βενζίνη, αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά, και δεν γνωρίζω αν μπορεί να το φορέσει ο κινητήρας του εν λόγω μοντέλου.

1kost12
16-09-13, 21:19
ΠΕΡΙΠΟΥ τι κόστος θα εχει;;;;;; απλά για να ξερει μια περιπου τιμή.....

utp
16-09-13, 21:22
ΠΕΡΙΠΟΥ τι κόστος θα εχει;;;;;; απλά για να ξερει μια περιπου τιμή.....

Eχει πολλες παραμετρους. Κοντα 1500 για κατι καλο να υπολογιζει. Αλλιως εχει και πολυ φθηνοτερα σε μαστορους της κακιας ωρας και τα δινει υστερα τα υπολοιπα χρηματα σιγα σιγα στις επισκευες. Ετσι πανε αυτα. Aν ξερει τι αμαξι εχει(εννοωντας ποσο δυσκολο ειναι) δεν πρεπει να του φανουν πολλα τα 1500.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.