PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

dti
12-08-10, 19:36
Μη λέμε και γράφουμε τα ίδια και τα ίδια:
Γιατί να πάρει σε βάθος χρόνου κάποια χρήματα, όταν μπορεί να πάρει εδώ και τώρα πολλαπλάσια από το ΦΠΑ από τις αθρόες εγκαταστάσεις συστημάτων υγραερίου που γίνονται αυτή την εποχή;
Γιατί ν' ανακόψει αυτό το έσοδο για να κερδίσει ψίχουλα;
Μπορεί κάλλιστα να περιμένει 2-3 χρόνια και μετά, ενδεχομένως, να κάνει κάποια κίνηση.

Στο μεταξύ, όλοι εμείς που έχουμε ήδη βάλει υγραέριο θα έχουμε κάνει τουλάχιστον απόσβεση του κόστους.
Άσε που άνοιξε και άλλο "μέτωπο" τώρα με την ιδέα να εισάγουν βενζίνη οι πρατηριούχοι από τη Βουλγαρία (που είναι η φθηνότερη στην Ευρώπη) και να παρακάμψουν τα Ελληνικά Διυλιστήρια...
Το τελευταίο που τους νοιάζει τώρα είναι να ασχοληθούν με τους φόρους στο υγραέριο...

button
13-08-10, 10:30
εδω η βενζινη εχει 50 λεπτα μονο φορους σκεψου οτι δινεις το 1/3 αξιας στο κρατος ενω διπλα στην βουλγαρια με μιση τιμη γεμιζεις

εγω με hundai getz 1.1 περσι γεμιζα με 20€ και ειχα σχεδον 20 λιτρα και μου εφτανε μεχρι το λαιμο θαλασσα δουλεια και βολτες .τωρα με 10-12 λιτρα ουτε κατα διανεια να κανω βολτα

........Auto merged post: button πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και τωρα ειμαι κεντρο και βλεπο αναμενο λαμπακι ......χαχα

dti
14-08-10, 11:14
1/3 μόνο; Έχω την εντύπωση οτι πρέπει να είναι τουλάχιστον 1/2...

tgi
17-08-10, 15:29
Καλημέρα σε όλους σας,

Τα πρατήρια υγραερίου θα τα βρείτε στα παρακάτω link

Πρατήρια Υγραερίου σε excel (http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Av_8JwKOzdlWdHZ1TEpFbnhqeENScHNLMUkwTHZ1eHc&hl=el)

AutoGas.pdf (http://docs.google.com/fileview?id=0B__8JwKOzdlWOWViNTdlYzAtMTg4MC00NWU3LTlhNmEtM2FlMzQyYjM5ZGQz&hl=el)

αν θέλετε τα σημεια για navigation, τα σημεία ειναι στο παρακάτω link

Poi's (http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143)

Να τα ελέγχετε συχνά γιατι ανανεώνονται!!!! ;)

Sebu
17-08-10, 16:43
Συμφωνα με δελτια ειδησεων της Παρασκευης που περασε υστερα απο ανακοινωση του Υπουργειου Οικονομικων το 64% της τιμης της βενζινης ειναι φοροι και λοιπα τελη και μολις το 36% αυτης, ειναι η πραγματικη αξια του καυσιμου.

Καταλαβαινουμε λοιπον οτι οταν η απλη Αμολυβδη εχει 1,45 ευρω, τα 0,93 ευρω αφορουν φορους και τελη και η κανονικη τιμη της βενζινης οπως βγαινει απο το διυλιστηριο ειναι 0,52 ευρω.
Καταλαβαινετε επομενως για τι κλοπη μιλαμε απο την πλευρα του κρατους.

Εγω προσωπικα επειδη το αμαξι ειναι πολυ παλιο και δεν αξιζει τετοια επεμβαση ψαχνω καινουριο αμαξι το οποιο μαμα να εχει και υγραεριο.
Εχω ακουσει οτι σιγουρα VW, Audi, Skoda, Bmw, Opel και ισως Seat εχουν μοντελα με παραλληλη λειτουργια βενζινη/υγραεριο.
Θελω και κατι απο μερια Toyota αν υπαρχει ενω εχω διαβασει οτι και η Citroen βγαζει το C4 1,6 120ps με υποστηριξη υγραεριου.

Πιστευω οτι με μεση χρηση 10.000χλμ το χρονο και διαφορα τιμης βενζινης/υγραεριου 0,85 ευρω (η οποια σε διαφορα sites διαβαζω οτι θα ειναι κλειδωμενη μεχρι το 2018-2019) και μεση μικτη καταναλωση 10/100 θα εχεις 850 ευρω κερδος το χρονο επι 7 χρονια στη χειροτερη =>σχεδον 6.000 ευρω κερδος. Αν αφαιρεσουμε την αρχικα αυξημενη τιμη αγορας του αυτοκινητου που μπορει να ειναι +1.500-2.000 ευρω, εχουμε ενα πραγματικο οφελος γυρω στα +4.000 ευρω που δεν τα θεωρω καθολου λιγα.

Σε 8 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει για να δουμε τι θα γινει με τη διαφορα τιμης βενζινης/υγραεριου.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 0 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλημέρα σε όλους σας,

Τα πρατήρια υγραερίου θα τα βρείτε στα παρακάτω link

Πρατήρια Υγραερίου σε excel (http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Av_8JwKOzdlWdHZ1TEpFbnhqeENScHNLMUkwTHZ1eHc&hl=el)

AutoGas.pdf (http://docs.google.com/fileview?id=0B__8JwKOzdlWOWViNTdlYzAtMTg4MC00NWU3LTlhNmEtM2FlMzQyYjM5ZGQz&hl=el)

αν θέλετε τα σημεια για navigation, τα σημεία ειναι στο παρακάτω link

Poi's (http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143)

Να τα ελέγχετε συχνά γιατι ανανεώνονται!!!! ;)

Ευχαριστουμε για το χρησιμο ποστ :oneup:

GEO12
17-08-10, 20:58
Ας καταθέσω και εγώ την άποψή μου. Κάνω 25000 km τον χρόνο και σε συνδιασμό με την αύξηση των καυσίμων (μαζί με αυτές που θα γίνουν) το κόστος μετακίνησης γίνεται για εμένα απαγορευτικό. Όταν αποφάσισα να κάνω την μετατροπή άρχισα να ψάχνω στο INTERNET για συνεργεία, εγκαταστάτες, εγγυήσεις κ.τ.λ. Κάθε φορά που διάβαζα για κάποιο πρόβλημα στις βαλβίδες , στην αντλία ή στον εγκέφαλο εγκατέλειπα την ιδέα και έλεγα ότι δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις το αμάξι σου. Στο τέλος την εβδομάδας όμως όταν έδινα 70 euro για βενζίνη (θέλω ένα ντεπόζιτο την εβδομάδα) και με πόναγε η τσέπη μου ξανασκεφτόμουν την μετατροπή.
Σταμάτησα να διαβάζω το google και επισκέφτηκα 4 συνεργεία. Τα 2 πρώτα μου έδιναν ραντεβού μετά από 2-3 μήνες, στο τρίτο δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και κατέληξα στο τέταρτο. Εκεί μου έλυσαν κάθε απορία σχετικά με την μετατροπή, είδα αυτοκίνητα σε όλες τις φάσεις της μετατροπής και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Μετά από 20 μέρες (ραντεβού) τους πήγα το αμάξι Δευτέρα και το παρέλαβα Τετάρτη μεσημέρι ( μου έδωσαν και αυτοκίνητο για αυτό το διάστημα). Έχω κάνει μέχρι τώρα 1400 km απροβλημάτιστα. Έχω οδηγήσει εθνική οδό φορτωμένος με κλιματισμό και δεν καταλαβαίνω διαφορά με την βενζίνη. Το σύστημα το έχω 3 εβδομάδες και ήδη έχω γλιτώσει 130 euro βενζίνη (βάζω με 0,645 lt).
Θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα από την μικρή μου εμπειρία στο υγραέριο αλλά και με αυτά που έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα forums:
1. Εάν το έχετε πάρει απόφαση μην καθυστερείτε. Σταματήστε να δίνεται τα λεφτά σας στους κλέφτες που αντιμετωπίζουν το αυτοκίνητο της ελληνικής οικογένειας σαν σίγουρο μέσο είσπραξης για τα κρατικά ταμεία.
2. Επισκεφτείτε από κοντά τα συνεργεία μετατροπής και μην σχηματίζεται γνώμη από το internet. Άλλο το μαγαζάκι της γειτονιάς με 2 μηχανικούς και άλλο ολόκληρο συγκρότημα με 50 άτομα προσωπικό.
3. Ξεπεράστε τον φόβο ότι κάποιος θα βάλει χέρι στην μηχανή σας χωρίς να είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος. Γιατί δεν φοβόμαστε όταν δίνουμε το αμάξι για κάποια βελτίωση? Προκειμένου να κερδίσουμε 8-10 ίππους αφήνουμε κάποιον να το πειράξει και τις περισσότερες φορές δεν είναι η αντιπροσωπεία. Και εκεί κάποιο κιτ μετατροπής μπαίνει αλλά το κάνουμε άφοβα.
4. Μην πανικοβάλλεστε όταν διαβάζεται για κάποιον που πήρε τις βαλβίδες στο χέρι ή για άλλο πρόβλημα. Δηλαδή αυτός που παραλαμβάνει ένα καινούργιο αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία και του βγαίνει πρόβλημα στον κινητήρα σημαίνει ότι όλα τα αυτοκίνητα της συγκεκριμμένης μάρκας είναι προβληματικά?
Και τώρα τα άσχημα:
1. Παρόλο που όλοι οι μετατροπείς δηλώνουν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα υπάρχει διάχυτη στο internet η άποψη ότι μετά από 40000 km περίπου μπορεί να βγεί πρόβλημα στις βαλβίδες. Σε 2 χρόνια περίπου θα το διαπιστώσω.
2. Λένε ότι η τιμή του lpg θα ανέβει. Όσο και να πάει θα είναι πάντα πιο φτηνό από την αμόλυβδη. Έχω διαβάσει ακόμα για ένα κλείδωμα της τιμής μέχρι το 2018 αλλά δεν έχω βρεί κάτι επίσημο.
Συμπέρασμα: εάν κάποιος κάνει αρκετά km τότε το υγραέριο είναι μονόδρομος.Όσο το καθυστερεί τόσο αδειάζει η τσέπη του και τροφοδοτεί όλα τα λαμόγια που τρέφονται από την αγορά των καυσίμων.
Εγώ πάντως με αυτά που έχω διαβάσει φροντίζω να οδηγώ για κάποια km με βενζίνη. Όταν σβύνω την μηχανή το έχω πάντα γυρισμένο σε βενζίνη. Όταν βάζω μπροστά το πρωί με κρύο κινητήρα χρησιμοποιώ βενζίνη μέχρι να ζεσταθεί. Το ντεπόζιτο είναι πάντα πάνω από το μισό γιατί μπορεί να πάθει ζημιά η αντλία βενζίνης. Θα φροντίζω να μην παραλείπω sevice και αλλαγή λαδιών παρόλο που λένε ότι με υγραέεριο μπορούν να γίνονται πιο αραιά. Κάθε 10000 θα το πηγαίνω για έναν έλεγχο βαλβίδων μήπως προλάβω κάτι. Τα παραπάνω τα είπα στον εγκαταστάτη και αυτός γέλαγε λέγοντας ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. θα δούμε.......... Μέχρι στιγμής πάντως απολαμβάνω το 0,645 lt.................
Δεν αναφέρω συνεργεία και τιμές για ευνόητους λόγους.

chat1978
18-08-10, 09:08
Προσφάτως εξηγούσα στην αδερφή μου, ότι βάζεις κάτω την διαφορά το μήνα με αέριο και βενζίνη, υπολογίζεις πόσους μήνες θες για να κάνεις απόσβεση και αν αυτό είναι πριν την προβλεπόμενη αύξηση τους υγραερίου τότε το μόνο που έχεις να φοβηθείς είναι η δεξαμενή, ή έλλειψη χώρου στο πορτ μπαγκάζ, πιθανά η αφαίρεση της ρεζέρβας και η μετατροπή του αυτοκινήτου που την θεωρώ και την πιο ασήμαντη παράμετρο.

Για μένα το υγραέριο θα αυξηθεί όταν το αυτοκίνητα με σχετική τροφοδοσία φτάσουν σε ένα critical mass, που εγώ υπολογίζω ενστικτωδώς δεν θα είναι πριν τον Μάρτιο του 2011!

........Auto merged post: Demelene πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προσωπικά βάζω καύσιμα τον χειμώνα μια φορά τον μήνα περίπου! Δεν μπαίνω στην διαδικασία της μετατροπής, ασε που το κλιο που έχω δεν θα μείνει καθόλου χώρος

spima
18-08-10, 14:58
Δεν διαφημίζω κανέναν και ούτε έχω τέτοια πρόθεση. Νομίζω οτι ο καθένας δικαιούται να καταθέσει τις εμπειρίες και τις γνώσεις που έχει για το θέμα. Διαφορετικά ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του θέματος; Για να συζητάμε αόριστα, υποθετικά, χωρίς ουσία και κυρίως κάποια πληροφόρηση;
Για να σε διαψεύσω λοιπόν (σχετικά με τα περί διαφήμισης...) γράφω αυτά που έχω πει και σε άλλα forums:
Γενικά δεν με έπεισε κανείς από τους 2 αντιπροσώπους συστημάτων 5ης γενιάς στην Ελλάδα. Είτε γιατί οι εγκαταστάσεις του ενός θυμίζουν υπόστεγο και όχι συνεργείο, είτε γιατί τον άλλον τον είδα να προβληματίζεται με το διαθέσιμο χώρο στον κινητήρα μου (αν και υπάρχει κιτ ειδικά για την περίπτωσή μου), είτε γιατί δεν μπορούσαν να κλείσουν συγκεκριμένη ημερομηνία (αν και ήμουν πρόθυμος να πληρώσω μετρητά, ή να δώσω κάποια προκαταβολή), είτε γιατί δεν απαντούσαν σε emails, έπρεπε να τους πάρω εγώ επανειλημένα στο τηλέφωνο για να δώσουν μια προσφορά, κλπ. κλπ. που δείχνουν έλλειψη σεβασμού στον πελάτη, κακή επικοινωνία και ανοργανωσιά...
Γι αυτό επέλεξα να κάνω την τοποθέτηση στο εξωτερικό παράλληλα με τις διακοπές μου.
Όταν θα έχω ολοκληρώσει τη μετατροπή θα δώσω περισσότερες πληροφορίες για να μην πεις πάλι οτι κάνω διαφήμιση...

Καλημέρα φίλε, θα ήθελα αν γίνετε να μου πεις που έκανες την εγκατάσταση μιας και εγώ ψάχνομε να βάλω υγραέριο στο αυτοκίνητο μου(hummer h2). Και για να μην πει κανένας ότι το κάνεις για διαφήμιση, αν μπορείς στείλε μου email(spima2008@hotmail.com). Ευχαριστώ και καλή σου μέρα.

........Auto merged post: spima πρόσθεσε 39 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:shock::shock: αλήθεια τι ασφάλεια πληρώνεις και τι βενζίνη τρώει
ρωτάω γιατί εχω μανία με hammer


είναι πολλή χρήσιμο εργαλείο άλλα λίγο ακριβό για ελλαδα


Λοιπών ασφάλεια πληρώνω 270 το 6μηνο και κατανάλωση 21λιτρα περίπου τα 100χλμ.
Είναι λίγο ιδιαίτερο αυτοκίνητο και μεγάλο αλλά μην ξεχνάμε δεν το έχω για καθημερινή χρήση και με μέσο όρο 10.000χλμ τον χρόνο υποφέρετε.

vamvakoolas
18-08-10, 15:15
πηγε σημερα ο κολλητος μου να το βαλει αλλα στη...Κομοτηνη (αν και ζει στην Αθηνα!)
Νομιζω του ειπαν για 1200 ευρα και μιλαμε για Α3 1600cc 2004
Αυριο μεθαυριο θα μαθω εντυπωσεις...

(ψηνομαι και εγω)

utp
18-08-10, 15:22
Επειδη βλεπω οτι εισαι στα χανια, μην σχολιασω τα αγροτικα των καγκουροβοσκων-χασισεμπορων. Παντως δεν συγκρινονται με το Hammer, αμα πιστευεις οτι εισαι normal αμα κυκλογορεις με τετοιο στην ελλαδα τι να πω:rofl:

Kαι νομιζεις οτι ειμαι καγκουροβοσκος με αγροτικο και μου το λες? Νομιζεις οτι αυτους εδω τους θεωρω νορμαλ?
Νορμαλ δεν το βρισκω να κυκλοφορεις στην ελλαδα με χαμερ, αλλα νορμαλ βρισκω οτι καποιος που το εχει να θελει να βαλει υγραεριο να κινητε πιο οικονομικα και εξ'αμελειας του πιο οικολογικα.

dti
18-08-10, 22:06
πηγε σημερα ο κολλητος μου να το βαλει αλλα στη...Κομοτηνη (αν και ζει στην Αθηνα!)

Το Bari στην Ιταλία όπου έκανα εγώ την εγκατάσταση, ίσως βολεύει περισσότερο:
Αθήνα-Πάτρα και 15 ώρες κρουαζιέρα στο Ιόνιο, ή μόλις 8,5 ώρες από Ηγουμενίτσα.

NIKOS1
19-08-10, 11:45
εγω εβαλα σε seat cordoba 1500 ευρω 5 γενιας

vamvakoolas
19-08-10, 12:00
Το Bari στην Ιταλία όπου έκανα εγώ την εγκατάσταση, ίσως βολεύει περισσότερο:
Αθήνα-Πάτρα και 15 ώρες κρουαζιέρα στο Ιόνιο, ή μόλις 8,5 ώρες από Ηγουμενίτσα.

εχεις απολυτο δικιο αλλα ο τυπος εχει κολληματα βαλε βενζινες ταλαιπωρια φαγητα κοκ το ιδιο θα του εβγαινε να το εβαζε εδω Αθηνα:whistle:

τι να πεις..

ermis1964
19-08-10, 20:20
Εχει τοποθετήσει φίλος κολλητός σύστημα υγραεριοκίνησης υγρού ψεκασμού 5ης γενιάς σέ Toyota Avensis 1,8 εδω καί 6 μήνες καί πάει μιά χαρά.Τό θέμα είναι ότι από 1.600 ευρώ πού τού στοίχισε τότε,τώρα τό χρεώνει ό συγκεκριμένος τεχνικός 2.000 ευρώ.

Sebu
20-08-10, 10:06
Ειναι η κλασσικη κουτοπονηρια του Ελληναρα.

Επειδη γεμισε ο τοπος (σε σχεση με λιγο καιρο πριν) και ηδη η τιμη της βενζινης εχει παει στο θεο ενω το υγραεριο ειναι ακομα στο 0,65 και εχουν διαφημιστει αρκετα, ξερουν οτι σιγα σιγα ο κοσμος θα στραφει εκει για να εξοικονομησει χρηματα οποτε αρχισαν να κοπανε στο χαμο.

spima
20-08-10, 10:51
Ας καταθέσω και εγώ την άποψή μου. Κάνω 25000 km τον χρόνο και σε συνδιασμό με την αύξηση των καυσίμων (μαζί με αυτές που θα γίνουν) το κόστος μετακίνησης γίνεται για εμένα απαγορευτικό. Όταν αποφάσισα να κάνω την μετατροπή άρχισα να ψάχνω στο INTERNET για συνεργεία, εγκαταστάτες, εγγυήσεις κ.τ.λ. Κάθε φορά που διάβαζα για κάποιο πρόβλημα στις βαλβίδες , στην αντλία ή στον εγκέφαλο εγκατέλειπα την ιδέα και έλεγα ότι δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις το αμάξι σου. Στο τέλος την εβδομάδας όμως όταν έδινα 70 euro για βενζίνη (θέλω ένα ντεπόζιτο την εβδομάδα) και με πόναγε η τσέπη μου ξανασκεφτόμουν την μετατροπή.
Σταμάτησα να διαβάζω το google και επισκέφτηκα 4 συνεργεία. Τα 2 πρώτα μου έδιναν ραντεβού μετά από 2-3 μήνες, στο τρίτο δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και κατέληξα στο τέταρτο. Εκεί μου έλυσαν κάθε απορία σχετικά με την μετατροπή, είδα αυτοκίνητα σε όλες τις φάσεις της μετατροπής και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Μετά από 20 μέρες (ραντεβού) τους πήγα το αμάξι Δευτέρα και το παρέλαβα Τετάρτη μεσημέρι ( μου έδωσαν και αυτοκίνητο για αυτό το διάστημα). Έχω κάνει μέχρι τώρα 1400 km απροβλημάτιστα. Έχω οδηγήσει εθνική οδό φορτωμένος με κλιματισμό και δεν καταλαβαίνω διαφορά με την βενζίνη. Το σύστημα το έχω 3 εβδομάδες και ήδη έχω γλιτώσει 130 euro βενζίνη (βάζω με 0,645 lt).
Θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα από την μικρή μου εμπειρία στο υγραέριο αλλά και με αυτά που έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα forums:
1. Εάν το έχετε πάρει απόφαση μην καθυστερείτε. Σταματήστε να δίνεται τα λεφτά σας στους κλέφτες που αντιμετωπίζουν το αυτοκίνητο της ελληνικής οικογένειας σαν σίγουρο μέσο είσπραξης για τα κρατικά ταμεία.
2. Επισκεφτείτε από κοντά τα συνεργεία μετατροπής και μην σχηματίζεται γνώμη από το internet. Άλλο το μαγαζάκι της γειτονιάς με 2 μηχανικούς και άλλο ολόκληρο συγκρότημα με 50 άτομα προσωπικό.
3. Ξεπεράστε τον φόβο ότι κάποιος θα βάλει χέρι στην μηχανή σας χωρίς να είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος. Γιατί δεν φοβόμαστε όταν δίνουμε το αμάξι για κάποια βελτίωση? Προκειμένου να κερδίσουμε 8-10 ίππους αφήνουμε κάποιον να το πειράξει και τις περισσότερες φορές δεν είναι η αντιπροσωπεία. Και εκεί κάποιο κιτ μετατροπής μπαίνει αλλά το κάνουμε άφοβα.
4. Μην πανικοβάλλεστε όταν διαβάζεται για κάποιον που πήρε τις βαλβίδες στο χέρι ή για άλλο πρόβλημα. Δηλαδή αυτός που παραλαμβάνει ένα καινούργιο αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία και του βγαίνει πρόβλημα στον κινητήρα σημαίνει ότι όλα τα αυτοκίνητα της συγκεκριμμένης μάρκας είναι προβληματικά?
Και τώρα τα άσχημα:
1. Παρόλο που όλοι οι μετατροπείς δηλώνουν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα υπάρχει διάχυτη στο internet η άποψη ότι μετά από 40000 km περίπου μπορεί να βγεί πρόβλημα στις βαλβίδες. Σε 2 χρόνια περίπου θα το διαπιστώσω.
2. Λένε ότι η τιμή του lpg θα ανέβει. Όσο και να πάει θα είναι πάντα πιο φτηνό από την αμόλυβδη. Έχω διαβάσει ακόμα για ένα κλείδωμα της τιμής μέχρι το 2018 αλλά δεν έχω βρεί κάτι επίσημο.
Συμπέρασμα: εάν κάποιος κάνει αρκετά km τότε το υγραέριο είναι μονόδρομος.Όσο το καθυστερεί τόσο αδειάζει η τσέπη του και τροφοδοτεί όλα τα λαμόγια που τρέφονται από την αγορά των καυσίμων.
Εγώ πάντως με αυτά που έχω διαβάσει φροντίζω να οδηγώ για κάποια km με βενζίνη. Όταν σβύνω την μηχανή το έχω πάντα γυρισμένο σε βενζίνη. Όταν βάζω μπροστά το πρωί με κρύο κινητήρα χρησιμοποιώ βενζίνη μέχρι να ζεσταθεί. Το ντεπόζιτο είναι πάντα πάνω από το μισό γιατί μπορεί να πάθει ζημιά η αντλία βενζίνης. Θα φροντίζω να μην παραλείπω sevice και αλλαγή λαδιών παρόλο που λένε ότι με υγραέεριο μπορούν να γίνονται πιο αραιά. Κάθε 10000 θα το πηγαίνω για έναν έλεγχο βαλβίδων μήπως προλάβω κάτι. Τα παραπάνω τα είπα στον εγκαταστάτη και αυτός γέλαγε λέγοντας ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. θα δούμε.......... Μέχρι στιγμής πάντως απολαμβάνω το 0,645 lt.................
Δεν αναφέρω συνεργεία και τιμές για ευνόητους λόγους.

Καλημέρα,
βλέπω ότι μιλάς πολύ λογικά και αρκετά ενημερωμένος με την υγραεριοκινηση θα ήθελα αν γίνετε να μου στήλης email που το τοποθέτησες για να πάρω πληροφορίες και για το δικό μου αμάξι. Το email μου ειναιspima2008@hotmail.com.
Ευχαριστώ.

Sebu
20-08-10, 11:09
Χθες διαβασα ενα αρθρο ηλεκτρονικο των 4 τροχων, που εκαναν προσφατα δοκιμη σε ενα Κασκάι με LPG και αναφερουν και ολο το θεσμικο/νομοθετικο πλαισιο και καπου αναφερουν οτι με βαση την ελληνικη νομοθεσια πρεπει ολα τα μερη του κυκλωματος να αντικαθιστανται καθε 5 χρονια και το ντεποζιτο καθε 10.
Αν ειναι καθε 5 χρονια να τα αλλαζεις ολα ή σχεδον ολα και να δινεις παλι 1.000-1.500 ευρω δεν νομιζω οτι συμφερει οικονομικα αν δεν κανεις πολλα χλμ.

Εδω (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=11442) και το αρθρο. Πηγαιντε στη σελ 4 και λεει


3. Ποια είναι η νομοθεσία στη χώρας μας;
Η υγραεριοκίνηση στην Ελλάδα επιτρέπεται από το 1999, σύμφωνα με το άρ. 45 του Ν. 2773/1999, που δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στις 22-12-1999 και επιτρέπει την υγραεριοκίνηση όλων ανεξαιρέτως των οχημάτων ΙΧ, ΔΧ, ταξί κτλ. Τις τεχνικές προδιαγραφές και τους όρους κάτω από τους οποίους επιτρέπεται η υγραεριοκίνηση αυτοκινήτων οχημάτων αλλά και τις προϋποθέσεις και τους όρους ελέγχου και ασφαλούς κυκλοφορίας των υγραεριοκίνητων οχημάτων καθορίζει η υπουργική απόφαση 18586/698 της 29ης Μαρτίου 2000 και υπογράφεται από τον τότε υπουργό Μεταφορών, Τάσο Μαντέλη. Είναι διπλά επίκαιρη, εν ολίγοις… Από αυτές τις προϋποθέσεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι το βάρος από το νόμο δίνεται στην ασφάλεια. Μεταξύ άλλων, ουσιαστική αλλά και πρακτική σημασία έχει ότι: Η δεξαμενή υγραερίου αντικαθίσταται υποχρεωτικά μετά την πάροδο δεκαετίας από την ημερομηνία κατασκευής της και απαγορεύεται ρητά η επαναχρησιμοποίησή της. Τα αυτοκίνητα που έχουν διασκευαστεί για χρήση υγραερίου πρέπει να αντικαθιστούν εντός πενταετίας τα επιμέρους εξαρτήματά τους.

MeddlingMageGR
20-08-10, 18:40
καλα δεν υπαρχει περιπτωση να την αντικαταστησει κανεις... Η δεξαμενη στοιχίζει 900 ευρω!! Πρακτικα υπαρχει καποιος λόγος ? Χαλάει? φθείρεται ? παθαίνει κάτι? Η επειδη η νομοθεσία το λέει ?

Sebu
21-08-10, 00:01
Το λεει η νομοθεσια προς το παρον.

Αν ομως μελλοντικα το συνδεσουν με τον ελεγχο του ΚΤΕΟ, οπως θα γινει τωρα με την ασφαλεια του αυτοκινητου, το ΚΤΕΟ δεν θα σου δινει χαρτι αν εχουν παρελθει 5 χρονια και δεν εχεις αλλαξει τα κυρια μερη (πλην δεξαμενης).

MeddlingMageGR
21-08-10, 00:33
Το λεει η νομοθεσια προς το παρον.

Αν ομως μελλοντικα το συνδεσουν με τον ελεγχο του ΚΤΕΟ, οπως θα γινει τωρα με την ασφαλεια του αυτοκινητου, το ΚΤΕΟ δεν θα σου δινει χαρτι αν εχουν παρελθει 5 χρονια και δεν εχεις αλλαξει τα κυρια μερη (πλην δεξαμενης).

σωστη σκέψη, αλλα αν σκεφτείς οτι δημόσιο ΚΤΕΟ περνάς 1 φορά... και όλες τις υπόλοιπες ιδιωτικό, θα πρέπει να δώσουν την τεχνογνωσία στα ΙΚΤΕΟ να ελέγχουν εγκαταστάσεις υγραερίου (πράγμα που δεν ειναι εύκολο να γίνει)

dti
21-08-10, 19:46
Η δεξαμενή φέρει σφραγίδα (είναι "χτυπημένη") από το εργοστάσιο με την ημερομηνία κατασκευής της, οπότε είναι εύκολο να ελεγχθεί. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα όχι.
Στην πράξη, αν υπάρχει πρόβλημα, ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου θα πάει ν' αλλάξει το προβληματικό εξάρτημα. Για τη δεξαμενή υπάρχει αυτή η αυστηρότητα για λόγους ασφάλειας. Το κόστος της δεξαμενής (σκέτη) δεν είναι μεγάλο, το πολύ 300 ευρώ συνήθως. Η αντλία και η ηλεκτροβαλβίδα που τη συνοδεύουν κοστίζουν περισσότερο.
Καλό είναι να απαιτούμε "φρέσκια" δεξαμενή κατά την εγκατάσταση.

cool11
21-08-10, 19:50
Αυτα περι αλλαγης δεξαμενης δεν τα καταλαβαινω.
Δηλαδη αν καποιος αγορασει εξαρχης υγραεριοκινητο αυτοκινητο, θα πρεπει καθε 5 χρονια να αλλαζει δεξαμενη?
Τι ειναι, μελανι αναλωσιμο για τον inkjet εκτυπωτη μας που θελει αλλαγη????

NT1G
21-08-10, 20:06
Είναι δοχείο πίεσης.;)

Sebu
21-08-10, 20:49
Η δεξαμενή φέρει σφραγίδα (είναι "χτυπημένη") από το εργοστάσιο με την ημερομηνία κατασκευής της, οπότε είναι εύκολο να ελεγχθεί. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα όχι.
Στην πράξη, αν υπάρχει πρόβλημα, ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου θα πάει ν' αλλάξει το προβληματικό εξάρτημα. Για τη δεξαμενή υπάρχει αυτή η αυστηρότητα για λόγους ασφάλειας. Το κόστος της δεξαμενής (σκέτη) δεν είναι μεγάλο, το πολύ 300 ευρώ συνήθως. Η αντλία και η ηλεκτροβαλβίδα που τη συνοδεύουν κοστίζουν περισσότερο.
Καλό είναι να απαιτούμε "φρέσκια" δεξαμενή κατά την εγκατάσταση.

Ολα μπορουν να ελεγχθουν ;)

Ο νομος λεει 5 χρονια απο την εγκατασταση.

Για να μπορεσεις να περασεις επιτυχως ΚΤΕΟ θα πρεπει ο εγκαταστατης σου να σου εχει δωσει σχετικα χαρτια των εργασιων που γινανε (σαν βεβαιωση οτι ειναι εγκεκριμενος και οχι κανενας χασαπης) η οποια βεβαιωση θα εχει πανω και ημερομηνια.

Οταν παρελθει αυτη η ημερομηνια θα πρεπει θεωρητικα να αλλαξεις ολα τα κυρια στοιχεια.
Διαφορετικα ισως να κοβεσαι απο το ΚΤΕΟ (αμφιβαλλω αν η Τροχαια θα ελεγχει αν ενα αμαξι κινειται με βενζινη ή υγραεριο και αν εχει παρελθει η 5ετια).

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτα περι αλλαγης δεξαμενης δεν τα καταλαβαινω.
Δηλαδη αν καποιος αγορασει εξαρχης υγραεριοκινητο αυτοκινητο, θα πρεπει καθε 5 χρονια να αλλαζει δεξαμενη?
Τι ειναι, μελανι αναλωσιμο για τον inkjet εκτυπωτη μας που θελει αλλαγη????

Για μαμα υγραεριο δεν ξερω αν ισχυει ο νομος. Θα πρεπει ο καθε ενδιαφερομενος να τον κατεβασει και να τον διαβασει.

Ισως στα μαμα αυτοκινητα θεωρει οτι ειναι δομικο στοιχειο, οπως το ρεζερβουαρ της βενζινης αρα δεν συντρεχει κινδυνος και απλα ο νομος θελει να πιασει τις after market λυσεις μην τυχον εχει γινει καμια ματσακονια απο κανενα ασχετο και στην 5ετια υπαρχουν θεματα (διαρροων,πιεσεων κτλ κτλ).

vinso
22-08-10, 01:23
Γεια χαρά σε όλους σας..

Έχω ένα Ibiza 1.4 16v 2007 και σήμερα το άφησα στην ίδια την SEAT για εγκατάσταση υγραερίου..Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα σας πω εντυπώσεις..

Το υγραέριο μπήκε και τώρα είμαι σε φάση δοκιμών.. Μάλιστα μου είπαν να κάνω 2-3 γεμίσματα και μετά να πάω να μου το ρυθμήσουν.. Γενικά πολύ καλά..Το αυτοκίνητο το νιώθω πιο στρωτό και τραβάει καλύτερα..Από κατανάλωση ακόμα δεν έχω άποψη..

Με αυτό που χαίρομαι περισσοτερο είναι ότι έχω κάνει 300 χιλιόμετρα και και ο δείκτης της βενζίνης παραμένει στεθερός...:p:p:p

Το συνολικό κόστος της εγκατάστασης ήταν 1500 ευρο αλλά με 0,64 :oneup: την τιμή του λίτρου και περίπου 20,000 χιλιόμετρα το χρόνο θα το κάνω γρήγορα απόσβεση..

utp
22-08-10, 02:47
Το υγραέριο μπήκε και τώρα είμαι σε φάση δοκιμών.. Μάλιστα μου είπαν να κάνω 2-3 γεμίσματα και μετά να πάω να μου το ρυθμήσουν.. Γενικά πολύ καλά..Το αυτοκίνητο το νιώθω πιο στρωτό και τραβάει καλύτερα..Από κατανάλωση ακόμα δεν έχω άποψη..

Με αυτό που χαίρομαι περισσοτερο είναι ότι έχω κάνει 300 χιλιόμετρα και και ο δείκτης της βενζίνης παραμένει στεθερός...:p:p:p

Το συνολικό κόστος της εγκατάστασης ήταν 1500 ευρο αλλά με 0,64 :oneup: την τιμή του λίτρου και περίπου 20,000 χιλιόμετρα το χρόνο θα το κάνω γρήγορα απόσβεση..

Tι συστημα εβαλες?

konos
22-08-10, 08:29
Το υγραέριο μπήκε και τώρα είμαι σε φάση δοκιμών.. Μάλιστα μου είπαν να κάνω 2-3 γεμίσματα και μετά να πάω να μου το ρυθμήσουν.. Γενικά πολύ καλά..Το αυτοκίνητο το νιώθω πιο στρωτό και τραβάει καλύτερα..Από κατανάλωση ακόμα δεν έχω άποψη..

Με αυτό που χαίρομαι περισσοτερο είναι ότι έχω κάνει 300 χιλιόμετρα και και ο δείκτης της βενζίνης παραμένει στεθερός...:p:p:p

Το συνολικό κόστος της εγκατάστασης ήταν 1500 ευρο αλλά με 0,64 :oneup: την τιμή του λίτρου και περίπου 20,000 χιλιόμετρα το χρόνο θα το κάνω γρήγορα απόσβεση..

Σε ποια αντιπροσωπεία της SEAT πήγες; Έχω Seat Leon 2005 και με τουλάχιστον 25000 χλμ/έτος, τα οποία φέτος προβλέπεται να αυξηθούν, το σκέφτομαι σοβαρά. Για να μην υπάρχει θέμα γκρίζας διαφήμησης αν θέλεις στείλε με πμ τα στοιχεία.
Ξέρει κανείς τί χωρητικότητα έχουν οι μπουκάλες που μπαίνουν στη θέση της ρεζέρβας;

chat1978
22-08-10, 12:02
Σαν την αλλαγή καταλύτη μου μυρίζει το συγκεκριμένο με την δεξαμενή!

Sebu
22-08-10, 13:09
Οι μπουκαλες της ρεζερβας εχω την εντυπωση οτι κυμαινονται γυρω στα 40-50 λιτρα.

@demelene: Και καταλυτη θεωρητικα και πρακτικα θα επρεπε να αλλαζουμε ανα καποια χρονια. Αλλα το θεσμικο πλαισιο ειναι ανυπαρκτο οποτε ποιος θα μας "υποχρεωσει"????

Πχ γινεται εγω με ενα αυτοκινητο 13+ χρονων να ειμαι με τον μαμα καταλυτη και αυτος να δουλευει ακομα αποδοτικα στη διαχειριση των ρυπων???
Δεν συζηταω για τα πρωτα καταλυτικα της αποσυρσης του Μητσοτακη (1992+) τα οποια μπορει να κυκλοφορουν ακομα με τον ιδιο καταλυτη.

Συν του οτι πολλοι επιλεγουν για λογους επιδοσεων στα αμαξια τους να αφαιρουν τον καταλυτη και στη θεση του βαζουν "ψευτικο-αδειο" ωστε σε τυχον ελεγχο με το καθρεφτακι απο κατω να μην προδοθουν.

chat1978
22-08-10, 13:49
Αλλα το θεσμικο πλαισιο ειναι ανυπαρκτο οποτε ποιος θα μας "υποχρεωσει"????

Εμ αν και ξέρω ότι τα φράγκα είναι πολλά!
Αλήθεια κάθε πότε είναι? Νομίζω 150.000 χλμ δεν είναι?

Sebu
22-08-10, 17:16
Δεν εχω ιδεα

dti
22-08-10, 22:48
Ισως στα μαμα αυτοκινητα θεωρει οτι ειναι δομικο στοιχειο, οπως το ρεζερβουαρ της βενζινης αρα δεν συντρεχει κινδυνος...

Η 10ετία για τις δεξαμενές ισχύει παντού και είναι από τα standards ασφαλείας που επιτρέπουν στα υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα να εισέρχονται σε υπόγεια parking ή να μεταφέρονται σε πλοία, ferry boats, κλπ.. Και φυσικά το ίδιο ισχύει και στις ΟΕΜ και στις aftermarket εγκαταστάσεις.
Τις ίδιες δεξαμενές από τους ίδιους κατασκευαστές προφανώς χρησιμοποιούν τα εργοστάσια των αυτοκινητοβιομηχανιών.
π.χ. στο site της vialle αναφέρονται αρκετοί κατασκευαστές τους οποίους προμηθεύει με τα συστήματά της (όχι οτι η ίδια κατασκευάζει και δεξαμενές... Κι αυτή από Πολωνία αγοράζει...).

vinso
23-08-10, 00:24
Tι συστημα εβαλες?

Εβαλα Ιταλικο (αν θυμάμαι καλα) Tartarini η μάρκα και 5ης γενιάς

dlag
23-08-10, 13:19
Ο νόμος ( ΦΕΚ 411) ΑΝΑΦΈΡΕΙ ΡΗΤΑ ¨για την αλλαγη τηε δεξαμενής και ΟΧΙ ΓIA TA υπόλοιπα. Η αναφορά των 4τροχών αφορά κριτήρια του περιοδικού και δεν έχουν σχέση με το νόμο που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο

ermis1964
24-08-10, 20:03
Εβαλα Ιταλικο (αν θυμάμαι καλα) Tartarini η μάρκα και 5ης γενιάς

Είναι υγρού ψεκασμού δηλαδή?

HELL_pegaSOS
25-08-10, 02:12
Το έργο που παράγει ένα λίτρο υγραερίου κατά την καύση είναι ίδιο με αυτό που παράγει ένα λίτρο 95άρας βενζίνης; :hmm:

Υποτίθεται ότι είναι πιο καθαρό κάυσιμο.

Εγώ πάντως σε καινούριο αμάξι με εγγύηση δεν θα πείραζα κάτι.
Καλύτερα να πειραματιστούν κάποιοι άλλοι με την νέα μόδα ώστε να την χρησιμοποιήσουμε όταν θα ναι πιστοποιημένη.( και ίσως πιο ακριβή)

Το υγραέριο τι προδιαγραφές πρέπει να έχει και ποιος ελέγχει τις προδιαγραφές? Επίσης να θυμήσω ότι οι διακινητές καυσίμων στην Ελλάδα είναι μανούλες στους αγιασμους (=νοθείες). Πειρασμός η τιμή όμως...
:tease:

utp
25-08-10, 03:57
Υποτίθεται ότι είναι πιο καθαρό κάυσιμο.

Εγώ πάντως σε καινούριο αμάξι με εγγύηση δεν θα πείραζα κάτι.
Καλύτερα να πειραματιστούν κάποιοι άλλοι με την νέα μόδα ώστε να την χρησιμοποιήσουμε όταν θα ναι πιστοποιημένη.( και ίσως πιο ακριβή)

Το υγραέριο τι προδιαγραφές πρέπει να έχει και ποιος ελέγχει τις προδιαγραφές? Επίσης να θυμήσω ότι οι διακινητές καυσίμων στην Ελλάδα είναι μανούλες στους αγιασμους (=νοθείες). Πειρασμός η τιμή όμως...
:tease:

Δεν νοθευεται το υγραεριο. Παρα μονο υπαρχουν μικροδιαφορες στα ποσοστα προπανιου-βουτανιου.
Για το καινουριο αυτοκινητο...περι ορεξεως...δεν ειναι καθολου νεα μοδα...απλα τωρα σιγα σιγα μαθαινουν στην ελλαδα οτι το πετρογκαζ δεν ειναι μονο για την κουζινα.

chat1978
25-08-10, 09:36
Δεν νοθευεται το υγραεριο.

Πως και έτσι? Τι το κάνει ανόθευτο;

anon
25-08-10, 10:23
Δεν θα μπορούσαν να ρίξουν μερικα κυβικά πεπιεσμένο αέρα απλά μέσα στην δεξαμενή που έχουν το γκάζι; Τι πιο απλό; Εκεί που θα σου έβαζε γκάζι 100%, σου βάζει 90% γκάζι και 10% αέρο κοπανιστό.

Sebu
25-08-10, 11:10
Εχω την εντυπωση πως το γκαζι ειναι υγροποιημενο αρα οπως στην βενζινη δεν εχει νοημα η νοθεια με αερα.

Αλλωστε για αυτο λεγεται LPG (Liquid ή Liquifide Petrol Gas).

Η "νοθεια" που μπορει να γινει οπως προαναφερθηκε ειναι στην αναλογια βουτανιου-προπανιου η οποια καθοριζει και τα οκτανια του καυσιμου για αυτο και εχει ενα ευρος τιμης οκτανιων το LPG. Δεν γνωρίζω τώρα αν το βουτάνιο ή το προπάνιο είναι πιο φθηνο το ενα απο το αλλο αρα συμφερει να μεταβαλλεις την αναλογια υπερ του ενος ή του αλλου.

Τελος νομιζω οτι το ντεποζιτο σου "απαγορευεται" για λογους ασφαλειας να φουλαρει 100% αλλα γεμιζει κατα 85% με καυσιμο (για σκοπους εκτονωσης ή κατι τετοιο).

Αυτα απο οτι εχω ψαξει και διαβασει κατα καιρους.

utp
25-08-10, 12:14
Η μονη κλεψια που μπορει να γινει ειναι να κλεβει η αντλια νομιζω.

MeddlingMageGR
25-08-10, 12:31
Εχω την εντυπωση πως το γκαζι ειναι υγροποιημενο αρα οπως στην βενζινη δεν εχει νοημα η νοθεια με αερα.

Αλλωστε για αυτο λεγεται LPG (Liquid ή Liquifide Petrol Gas).

Η "νοθεια" που μπορει να γινει οπως προαναφερθηκε ειναι στην αναλογια βουτανιου-προπανιου η οποια καθοριζει και τα οκτανια του καυσιμου για αυτο και εχει ενα ευρος τιμης οκτανιων το LPG. Δεν γνωρίζω τώρα αν το βουτάνιο ή το προπάνιο είναι πιο φθηνο το ενα απο το αλλο αρα συμφερει να μεταβαλλεις την αναλογια υπερ του ενος ή του αλλου.

Τελος νομιζω οτι το ντεποζιτο σου "απαγορευεται" για λογους ασφαλειας να φουλαρει 100% αλλα γεμιζει κατα 85% με καυσιμο (για σκοπους εκτονωσης ή κατι τετοιο).

Αυτα απο οτι εχω ψαξει και διαβασει κατα καιρους.

Τυπικές Ιδιότητες Εμπορικού LPG
Το υγραέριο (Liquified Petroeleum Gas ή LPG) είναι μία γενική ονομασία που
αναφέρεται σε υγροποιημένα αέρια καύσιμα αποτελούμενα κυρίως από κορεσμένους
υδρογονάνθρακες (CvH2v+2) με τρία ή τέσσερα άτομα άνθρακα (v=3 και v=4).
Οι υδρογονάνθρακες αυτοί σε συνήθεις θερμοκρασίες και πιέσεις περιβάλλοντος
υφίστανται σε αέρια φάση. Με μικρή όμως αύξηση της πίεσης ή και ελαφρά ψύξη
υγροποιούνται και καταλαμβάνουν πολύ μικρότερο όγκο (μόλις το 1/250 του όγκου
της αέριας φάσης). Για το λόγο αυτό το υγραέριο, στις διάφορες μορφές του,
αποθηκεύεται και διακινείται κατά κύριο λόγο σε υγρή και όχι σε αέρια φάση.
Η αποθήκευση του υγραερίου γίνεται σε κατάλληλα δοχεία (δεξαμενές, φιάλες) είτε
υπό μέση πίεση στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος είτε υπό χαμηλότερη πίεση σε
κατώτερη όμως θερμοκρασία. Είναι μάλιστα δυνατή η υγροποίηση και αποθήκευση
του υγραερίου και υπό ατμοσφαιρική πίεση αλλά σε επαρκώς χαμηλή θερμοκρασία.
Στην αέρια φάση, το υγραέριο έχει χαρακτηριστικά που μοιάζουν με αυτά του
φυσικού αερίου. Στην υγρή φάση μοιάζει με τη βενζίνη, ως προς τον τρόπο της
μεταφοράς, της αποθήκευσης και της μέτρησης, με τη βασική διαφορά όμως ότι για
να διατηρηθεί το υγραέριο σε υγρή κατάσταση πρέπει να βρίσκεται υπό πίεση. Στη
συνήθη πάντως χρήση το δοχείο που περιέχει το υγραέριο, δηλαδή η φιάλη ή η
δεξαμενή, περιέχει και αέριο.
Το ειδικό βάρος του υγρού υγραερίου είναι περίπου το μισό από αυτό του νερού, ενώ
οι ατμοί (αέρια φάση) του υγραερίου είναι βαρύτεροι από τον αέρα και γι' αυτό, σε
ελεύθερη κατάσταση, 'ρέουν' στο έδαφος και στις αποχετεύσεις, συσσωρευμένοι στα
χαμηλότερα σημεία.
Το υγραέριο, όπως εξ' άλλου και τα λοιπά καύσιμα, καίγεται στην αέρια φάση, σε
θερμοκρασίες υψηλότερες του σημείου ανάφλεξης (flash point), δηλαδή της
θερμοκρασίας εκείνης στην οποία πρέπει να φθάσει το καύσιμο για να εξατμισθεί
αρκετή ποσότητα και να υπάρξει έναυση με την παρουσία κάποιας φλόγας. Στη
θερμοκρασία δε του περιβάλλοντος, η οποία είναι υψηλότερη του σημείου
ανάφλεξης, εξαεριώνεται επαρκής ποσότητα υγραερίου για την αρχική τροφοδότηση
της φλόγας, ενώ με τη θερμότητα από την καύση παράγεται πρόσθετο αέριο ή ατμός
από το υγρό καύσιμο.
Το προπάνιο και το βουτάνιο έχουν παρόμοιες ιδιότητες, αλλά διαφέρουν κατά πολύ
στις συνθήκες αποθήκευσής τους. Το προπάνιο έχει χαμηλότερο σημείο βρασμού από
το βουτάνιο και η μετατροπή του από υγρό σε αέριο συνεχίζεται ακόμα και σε πολύ
χαμηλές θερμοκρασίες. Αυτή η ιδιότητα το καθιστά κατάλληλο για χρήση στον
οικιακό και τουριστικό τομέα, σε συστήματα θέρμανσης, για την παροχή ζεστού
νερού και το μαγείρεμα καθώς και για ένα μεγάλο αριθμό χρήσεων στον αγροτικό
τομέα και τη βιομηχανία. Συνεπώς, το προπάνιο είναι ο καλύτερος τύπος υγραερίου
για χρήση ως καύσιμο.[3]
Το υγραέριο έχει χαμηλό σημείο καύσης, και συγκεκριμένα για το βουτάνιο είναι
στους -76F
Λανθάνον σημείο τήξης, είναι το σημείο που μετατρέπεται από την υγρή στη αέρια
φάση σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία. Για το υγραέριο το σημείο τήξης
περιορίζεται από τον βαθμό στον οποίο η απαιτούμενη θερμότητα μπορεί να εξαχθεί
από το υγροποιημένο υγραέριο που περιέχεται σε ένα δοχείο και την ατμοσφαιρική
θερμοκρασία, όταν αυτή δεν είναι αρκετή για την απαιτούμενη εξάτμιση του
υγραερίου τότε προστίθεται θερμότητα, θερμαίνοντας το δοχείο.
Σημαντικό χαρακτηριστικό στοιχείο του υγραερίου είναι η πίεση που αναπτύσσει σε
ένα κλειστό δοχείο. Όσο αυξάνεται η θερμοκρασία τόσο μεγαλύτερες πιέσεις
εφαρμόζονται στ τοιχώματα. Ωστόσο σε σημαντικά χαμηλές θερμοκρασίες η πίεση
μπορεί να μειωθεί κάτω της ατμοσφαιρικής.
Μεγαλύτερες εσωτερικές πιέσεις ασκούνται σε φιάλες προπανίου το οποίο είναι
πλεονέκτημα σε αρκετές εμπορικές εφαρμογές, με την διαφορά όμως ότι απαιτούνται
πιο ισχυρές φιάλες κάτι που ανεβάζει το κόστος.


Υψηλός Βαθμός Απόδοσης
Το υγραέριο παρουσιάζει ορισμένα βασικά πλεονεκτήματα έναντι των υγρών
καυσίμων τα οποία κυρίως καλείται να υποκαταστήσει. Ως σημαντικότερα δε
συγκριτικά πλεονεκτήματα του υγραερίου αναφέρονται τα εξής:
19
· Μεγαλύτερος ενεργειακός βαθμός απόδοσης. Η αυξημένη ενεργειακή απόδοση
του υγραερίου έχει ως αποτέλεσμα την εξοικονόμηση ενέργειας, από την οποία
προκύπτει βέβαια οικονομικό όφελος που είναι τόσο μεγαλύτερο όσο μεγαλύτερη
είναι η συμμετοχή του κόστους του καυσίμου στη διαμόρφωση του συνολικού
κόστους μιας δραστηριότητας. Στον παρακάτω πίνακα παρουσιάζεται η
ενεργειακή σχέση του υγραερίου με τα άλλα υγρά καύσιμα.

http://img718.imageshack.us/img718/7625/energiakisygkrisi.th.jpg (http://img718.imageshack.us/my.php?image=energiakisygkrisi.jpg)


Οι λόγοι που οδηγούν στην παραπάνω αυξημένη ενεργειακή απόδοση του υγραερίου
και στην εξοικονόμηση ενέργειας από τη χρήση του είναι:
· Η υψηλή θερμογόνος δύναμή, κατά 50% μεγαλύτερη αυτής του πετρελαίου
· Η έλλειψη θείου από το υγραέριο και συνεπώς η μη ύπαρξη οξειδίων του θείου
στα καυσαέρια επιτρέπει τη χρήση συστημάτων ανάκτησης θερμότητας χωρίς τον
κίνδυνο διαβρώσεων.

HELL_pegaSOS
25-08-10, 13:23
Εχω την εντυπωση πως το γκαζι ειναι υγροποιημενο αρα οπως στην βενζινη δεν εχει νοημα η νοθεια με αερα.

Αλλωστε για αυτο λεγεται LPG (Liquid ή Liquifide Petrol Gas).

Η "νοθεια" που μπορει να γινει οπως προαναφερθηκε ειναι στην αναλογια βουτανιου-προπανιου η οποια καθοριζει και τα οκτανια του καυσιμου για αυτο και εχει ενα ευρος τιμης οκτανιων το LPG. Δεν γνωρίζω τώρα αν το βουτάνιο ή το προπάνιο είναι πιο φθηνο το ενα απο το αλλο αρα συμφερει να μεταβαλλεις την αναλογια υπερ του ενος ή του αλλου.

Τελος νομιζω οτι το ντεποζιτο σου "απαγορευεται" για λογους ασφαλειας να φουλαρει 100% αλλα γεμιζει κατα 85% με καυσιμο (για σκοπους εκτονωσης ή κατι τετοιο).

Αυτα απο οτι εχω ψαξει και διαβασει κατα καιρους.



Η αναλογία αυτή οπότε θα ναι το κλειδί για εμάς όπως και για τους γνωστούς κερδοσκόπους.


Εχω επίσης να πω ότι μου λύθηκε η απορία για τις αστραπιαίες εκρήξεις αυτοκίνήτων στο χόλυγουντ με μόνο μία σφαίρα, ή με ένα απλό τρακάρισμα. Ολα παραγεμισμένα τεπόζιτα υγραερίου θα χουν...:crazy:

vamvakoolas
25-08-10, 13:29
πηγε σημερα ο κολλητος μου να το βαλει αλλα στη...Κομοτηνη (αν και ζει στην Αθηνα!)
Νομιζω του ειπαν για 1200 ευρα και μιλαμε για Α3 1600cc 2004
Αυριο μεθαυριο θα μαθω εντυπωσεις...

(ψηνομαι και εγω)

τελικα 1100
εδωσε 100+για βενζινη για να παει αλλα γυρισε εχοντας δωσει μονο 60

imr
25-08-10, 13:57
πηγε σημερα ο κολλητος μου να το βαλει αλλα στη...Κομοτηνη (αν και ζει στην Αθηνα!)
Νομιζω του ειπαν για 1200 ευρα και μιλαμε για Α3 1600cc 2004
Αυριο μεθαυριο θα μαθω εντυπωσεις...

(ψηνομαι και εγω)

Αυτο ειναι FSI ε?
Ποιο συστημα εβαλε? εντυπωσεις?

vamvakoolas
25-08-10, 14:55
fsi και απο οδηγικα/θορυβο ειναι σα να μην αλλαξε κατι (και μιλαμε για 900+ χλμ ταξιδι!)

imr
27-08-10, 15:44
fsi και απο οδηγικα/θορυβο ειναι σα να μην αλλαξε κατι (και μιλαμε για 900+ χλμ ταξιδι!)

Μηπως εχεις καποιο λινκ? Εμενα με ψιλοαποθαρυνει το οτι τα fsi/tsi ειναι σχετικα νωρις που βγηκαν συστηματα με υγραεριουργηθηκε

vamvakoolas
27-08-10, 15:49
http://komotini.olx.gr/afs-autogas-iid-100158653

υπαρχει και σχετικο θεμα στο φορουμ στους 4τ

imr
27-08-10, 16:15
http://komotini.olx.gr/afs-autogas-iid-100158653

υπαρχει και σχετικο θεμα στο φορουμ στους 4τ

Ωραιος, ευχαριστω :)

utp
28-08-10, 03:55
Το βαλα και γω...tomasseto ιταλικο στο Ιλιον 1400 ευρω. Μπουκαλα 50 λιτρα, αυτονομια περι 400 και κατι χλμ...το αμαξι παει σαν πριν απλα με καλυτερο αρπαγμα στις χαμηλες...
Ευχαριστημενος γενικα!

Φουλαρω με 32 ευρω στα 400 χλμ:worthy:
Εναντι 80 ευρω βενζινης με 450 χλμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.