PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Sebu
28-08-10, 22:54
Καλοριζικος

HELL_pegaSOS
30-08-10, 00:56
Θα πω στον αδελφό μου να το ψάξει...

Εχει ένα Renault Megane coupe του 2002 και όταν το πατάε (που το πατάει) καίει τα άντερα του.
Ενα κατοστάρι (αν όχι διακοσάρι αν πάει και για κανα μπάνιο) το μήνα για το σπίτι-δουλειά-δουλειά-σπίτι φεύγει άερας...

JERY
30-08-10, 14:14
Ξερει καποιος αν τα 5ης γενιας συστηματα εχουν συστημα λιπανσης ή το βαζεις εξτρα?

tgi
30-08-10, 20:02
Ερώτηση σε όλους σας:::
Εχει βάλει κανένας υγραέριο σε Citroen C4 Grand Picasso 1800cc ???
Ας μου στείλει pm!

konos
30-08-10, 21:00
Ξερει καποιος αν τα 5ης γενιας συστηματα εχουν συστημα λιπανσης ή το βαζεις εξτρα?

πήρα σήμερα σε επίσημη αντιπροσωπεία και μου είπαν χωρίς να ρωτήσω κατευθείαν 1800 ευρώ για 5ης γενιάς με σύστημα λίπανσης.
Μία απορία για όσους το έχουν βάλει και το χρησιμοποιούν: μυρίζει καθόλου;

p23os
01-09-10, 11:42
παιδια καλημερα... επειδη ειμαι απο πάτρα, αλλα ανεβαινω συχνα αθήνα και εχω αμάξι audi a3 2000 fsi . ξέρετε που μπορώ να βάλω υγραέριο για fsi στην αθήνα ?

BATMAN 22573
01-09-10, 23:40
den exei miroydia kauoloy. thn trhti afisa ena opel zafira 1800 gia tapoθετιση και μου υπανε τεταρτη απογεμα παραλαβη, αλλα ακομα το παραλαμβανο.1500 ευρω.δεν ξεκινισαμε καθολου καλλα απο την προτι μερα λετε να την φαμε την πατατα,,,,,,,:mad::nono:

........Auto merged post: BATMAN 22573 πρόσθεσε 4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΡΟΥΔΙΑ ΠΑΛΙΚΑΡΕ..:clap:

........Auto merged post: BATMAN 22573 πρόσθεσε 2 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ECO GAS Α ΚΤΕΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ..ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

utp
02-09-10, 03:03
παιδια καλημερα... επειδη ειμαι απο πάτρα, αλλα ανεβαινω συχνα αθήνα και εχω αμάξι audi a3 2000 fsi . ξέρετε που μπορώ να βάλω υγραέριο για fsi στην αθήνα ?

http://vdmotorsport.gr/

p23os
02-09-10, 08:36
http://vdmotorsport.gr/

πήρα τηλέφωνο αλλα μου ειπανε οτι δεν εχουν ακόμα για fsi μονο για tfsi ...κανεις άλλος ?

utp
02-09-10, 14:54
πήρα τηλέφωνο αλλα μου ειπανε οτι δεν εχουν ακόμα για fsi μονο για tfsi ...κανεις άλλος ?

http://www.ygraeriokinisi.gr/

p23os
02-09-10, 17:22
http://www.ygraeriokinisi.gr/

ευχαριστώ ...πηρα αλλα μου ειπαν για τέλος οκτωβριου ..κατι αλλο ?

utp
02-09-10, 17:35
Ρωτα αν εχουν συνεργατες καπου αλλου μπας και σε εξυπηρετησουν νωριτερα.
Αλλος ενας στη Θεσσαλονικη. http://autogas.gr/

p23os
02-09-10, 20:07
Ρωτα αν εχουν συνεργατες καπου αλλου μπας και σε εξυπηρετησουν νωριτερα.
Αλλος ενας στη Θεσσαλονικη. http://autogas.gr/

τον πηρα τηλεφωνο αλλα δεν εχει για fsi κινητηρες ....δυστηχως ,,,

JERY
02-09-10, 22:03
γραψε στο google βρεττος vialle εχει συστημα 5ης γενιας ειδικο για καθε τυπου αυτοκινητου αλλα ραντεβου το δεκεμβρη

utp
02-09-10, 22:11
γραψε στο google βρεττος vialle εχει συστημα 5ης γενιας ειδικο για καθε τυπου αυτοκινητου αλλα ραντεβου το δεκεμβρη

Αφου λεει πηρε και δεν βαζει σε fsi.μονο tfsi

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://vdmotorsport.gr/


πήρα τηλέφωνο αλλα μου ειπανε οτι δεν εχουν ακόμα για fsi μονο για tfsi ...κανεις άλλος ?

.........

JERY
03-09-10, 12:14
παρε και εδω http://www.xtreme4x4.gr/ βαζει συστηματα icom και εχει ραντεβου σε 2 βδομαδες

utp
04-09-10, 13:22
τον πηρα τηλεφωνο αλλα δεν εχει για fsi κινητηρες ....δυστηχως ,,,

Αφου αναφερει στο site του καθαρα οτι βαζει σε fsi.:hmm:

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 11 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38633.asp

Ενα ενδιαφερον αρθρο, μονο που εδω οι δημοσιογραφοι εχουν καταμπερδεψει το συστημα 4ης γενιας(αεριου ψεκασμου) με το 5ης (υγρου ψεκασμου). Αναφερουν οτι υπαρχει πνευμονας και οτι το συστημα ενεργοποιηται με τα ζεστα νερα της μηχανης. Σωστα αυτα αλλα για τα 4ης γενιας.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση το forester χρησημοποιει το LPfi της VIALLE που ειναι 5ης γενιας(υγρου ψεκασμου) και δεν εχει ουτε πνευμονα ουτε χρησιμοποιει τα νερα της μηχανης για κατι. Απλα εχει τρομπα υγραεριου στην μπουκαλα κατι που δεν εχουν τα αλλα συστηματα αεριου ψεκασμου.

terry39
04-09-10, 13:50
τελικα 1100
εδωσε 100+για βενζινη για να παει αλλα γυρισε εχοντας δωσει μονο 60

Ωραια .. γιατι οι "μαγκες" της Θεσ/νικη το ανεβασαν απο 1500 στα 1700-1800....
ετσι θα γινουν καλυτεροι μαγκες ... ακομα και αλεξ/πολη παω ... αν ειναι με 1000 ευρω...

:offtopic:Βλεπω οτι ειμαστε πολλοι που ειμαστε και σε αλλα forum και παρακολουθουμε τα ιδια νηματα :p:whistle: :offtopic:

Πηρα τηλεφωνο σ'αυτο της Κομοτηνης ... ραντεβου στο τελος της αλλης βδομαδας ... !!!!! την ιδια μερα η μετατροπη ...
1200 ευρω ... 4ης γενιας συστημα (BRC νομιζω το ειπε) (εχω punto 1,2 Μοντελο 2004 16v)... αναλογιστείτε οτι σε 2 χρονια εχω κανει 65,000 χιλιομετρα ... και το σκεφτομαι απο τοτε που πηρα το αμαξι μεταχειρισμενο ..(με 62,000 χιλιομετρα)... πανε ποσα λεφτα χαμενα στο Ελληνικο κρατος ... και τους παρατρεχαμενους ...

konos
04-09-10, 19:38
Πηρα τηλεφωνο σ'αυτο της Κομοτηνης ... ραντεβου στο τελος της αλλης βδομαδας ... !!!!! την ιδια μερα η μετατροπη ...
1200 ευρω ... 4ης γενιας συστημα (BRC νομιζω το ειπε) (εχω punto 1,2 Μοντελο 2004 16v)... αναλογιστείτε οτι σε 2 χρονια εχω κανει 65,000 χιλιομετρα ... και το σκεφτομαι απο τοτε που πηρα το αμαξι μεταχειρισμενο ..(με 62,000 χιλιομετρα)... πανε ποσα λεφτα χαμενα στο Ελληνικο κρατος ... και τους παρατρεχαμενους ...[/QUOTΕ

Είναι πολωνικό αυτό νομίζω, το έχω βρει Αθήνα 1400 ευρώ για Seat Leon 1.6 2005 (λίγο πριν αλλάξει το μοντέλο), αλλά με αναμονή για αρχή Οκτωβρίου. Μου έκανε καλή εντύπωση γιατί είδα και πολλά ταξί.
Από ότι έχω καταλάβει για τέταρτης γενιάς η ταρίφα είναι 1400-1500 ευρώ, ενώ για πέμπτης ακουμπά τα 2000. Βέβαια, και από ότι διαβάζω αλλού παίζει η φήμη ότι τα πέμπτης γενιάς συστήματα είναι λίγο ρίσκο. Δεν ξέρω τί να πω.
Σε κάποιον που βρήκα για πέμπτης γενιάς Prins (ολλανδικό) μου είπε ότι με την κατάλληλη ρύθμιση δεν υπάρχει επιπλέον κατανάλωση σε σχέση με το πετρέλαιο, σε αντίθεση με τους κινητήρες άμεσου ψεκασμού (FSI κτλ), όπου υπάρχει αύξηση 15-20%. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε ότι θα πάμε μαζί ΚΤΕΟ για να τελειώνουμε σε μία ώρα (ή ξέρει κόσμο και διευκολύνει, ή ξέρει κόσμο και καλύπτει τις μαμακίες....)
Ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι ότι σε όσους μίλησα για τέταρτης γενιάς που είπαν αλλαγή φίλτρων και έλεγχο στα 20000 χλμ, ή μία φορά τον χρόνο, ενώ σε αυτόν με τα πέμπτης γενιάς μόνο αλλαγή φίλτρου κάθε 75000 χλμ. Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι δεν έχω πειστεί ότι για το δικό μου αυτοκίνητο αξίζει όντως να μπει σύστημα πέμπτης γενιάς... Όσο ψάχνω, τόσο μπλοκάρω.

p23os
06-09-10, 08:44
επειδη εχω ενα audi a3 2.ooo κιβυκα fsi και τελικα βρηκα οτι ταιρειαζει το συστημα της tartarini ,,εχει κανεις καποια γνωμη για αυτην την εταιρια ? ευχαριστώ

........Auto merged post: p23os πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παρε και εδω http://www.xtreme4x4.gr/ βαζει συστηματα icom και εχει ραντεβου σε 2 βδομαδες

πήρα τηλέφωνο άλλα μου είπαν ότι πρώτον δεν έχουν σύστημα για fsi κινητήρες και δεύτερον δεν ασχολούνται με ιχ..

konos
13-09-10, 15:01
επειδη εχω ενα audi a3 2.ooo κιβυκα fsi και τελικα βρηκα οτι ταιρειαζει το συστημα της tartarini ,,εχει κανεις καποια γνωμη για αυτην την εταιρια ? ευχαριστώ

........Auto merged post: p23os πρόσθεσε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........



πήρα τηλέφωνο άλλα μου είπαν ότι πρώτον δεν έχουν σύστημα για fsi κινητήρες και δεύτερον δεν ασχολούνται με ιχ..

Τσέκαρε το www.greenautogas.gr. Πρέπει να βάζουν σε fsi. Είναι στην Αθήνα, έκλεισα ραντεβού να βάλω την άλλη εβδομάδα. Θα μεταφέρω εντυπώσεις

terry39
15-09-10, 09:25
Τσέκαρε το www.greenautogas.gr. Πρέπει να βάζουν σε fsi. Είναι στην Αθήνα, έκλεισα ραντεβού να βάλω την άλλη εβδομάδα. Θα μεταφέρω εντυπώσεις

Ωραιος ;) ακομα ενας στο club ...
για πες μας λεπτομεριες για τη μετατροπη που θα κανεις...
αμαξι.. τι γενιας συστημα θα βαλεις .. και φυσικα ποσα χρηματα σου ζητησαν

(διαβασα οτι ανεβασαν τις τιμες του λιτρου στα 0,75Ε , δεν υποτιθεται οτι υπαρχει "ασφαλεια"-πλαφον μεχρι το 2018? )

Sebu
15-09-10, 14:28
Ωραιος ;) ακομα ενας στο club ...
για πες μας λεπτομεριες για τη μετατροπη που θα κανεις...
αμαξι.. τι γενιας συστημα θα βαλεις .. και φυσικα ποσα χρηματα σου ζητησαν

(διαβασα οτι ανεβασαν τις τιμες του λιτρου στα 0,75Ε , δεν υποτιθεται οτι υπαρχει "ασφαλεια"-πλαφον μεχρι το 2018? )

Υπάρχει "κλειδωμα" ως προς την σχεση του με την τιμη της βενζινης.

Δεν σημαινει οτι θα παραμεινει σταθερη η τιμη του υγραεριου μεχρι το 2018-2019.

Σημαινει οτι μεχρι τοτε θα παραμενει κλειδωμενη η διαφορα τιμης του με την βενζινη.

Αν πχ η κλεδωμενη διαφορα τιμης τους ειναι 0,75 ευρώ τότε όταν η βενζίνη πάει 1,75 ευρώ το λίτρο (χωρίς να έχουν μεταβληθεί οι φόροι του κράτους), το υγραεριο θα εχει 1 ευρω κ.ο.κ.

konos
15-09-10, 21:35
Ωραιος ;) ακομα ενας στο club ...
για πες μας λεπτομεριες για τη μετατροπη που θα κανεις...
αμαξι.. τι γενιας συστημα θα βαλεις .. και φυσικα ποσα χρηματα σου ζητησαν

(διαβασα οτι ανεβασαν τις τιμες του λιτρου στα 0,75Ε , δεν υποτιθεται οτι υπαρχει "ασφαλεια"-πλαφον μεχρι το 2018? )

Σε Seat Leon 2005 1.6 (το προηγούμενο μοντέλο, από τα τελευταία που βγήκαν πριν έλθει το νέο), 116000 χλμ, σύστημα πέμπτης γενιάς Prins (ολλλανδικό). Επειδή έχω κανονική ρεζέρβα χωράει δεξαμενή 66 λίτρα (ωφέλιμα 53 περίπου, όσο και το ρεζερβουάρ της βενζίνης). Τιμή 2000 ευρώπουλα. Οι λόγοι που επέλεξα το πιο ακριβό σύστημα (όχι τέταρτης γενιάς που πάει στα 1500 ευρώ περίπου):

1. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις η κατανάλωση παραμένει η ίδια (δηλαδή 1 λίτρο υγραέριο/1 λίτρο βενζίνη, το έχει τσεκάρει γνωστός που έβαλε το ίδιο σύστημα σε Honda HRV στον ίδιο συνεργείο), χωρίς απώλεια στην απόδοση και με καλύτερα αρπάγματα χαμηλά (το τελευταίο θα πρέπει να περιμένω για να το δω και στο δικό μου αυτοκίνητο)

2. Η λίπανση που γίνεται με τον υγρό ψεκασμό του υγραερίου είναι σαφώς καλύτερη από αυτή με τον αέριο (στην τιμή περιλαμβάνεται και επιπρόσθετο σύστημα λίπανσης βαλβίδων Valvecare, συμπληρώνεις υγρό κάθε 5000 χλμ).

3. Στα συστήματα τέταρτης γενιάς αναμειγνύεται βενζίνη με υγραέριο στις υψηλές στροφές, ενώ στις πέμπτης δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο (έτσι μου έχουν πει, δεν το έχω διασταυρώσει ακόμη...)

3. Η συντήρηση (αλλαγή φίλτρων) γίνεται κάθε 75000 χλμ και όχι κάθε 20000 χλμ.

4. Το συγκεκριμένο σύστημα το παινεύουν πολύ.

5. Ο τύπος με έπεισε πιο πολύ από τους άλλους

Όλα αυτά βέβαια πρέπει να επιβεβαιωθούν στην πράξη....

Περισσότερα σε 10-15 ημέρες που θα το έχω λειτουργήσει.

dti
15-09-10, 22:23
Από όσα έχω διαβάσει, ψάξει κι ακούσει, 5ης γενιάς σύστημα (δηλαδή με υγρό ψεκασμό, χωρίς πνεύμονα) η Prins δεν έχει. Κατά τ' άλλα η Prins θεωρείται από τις πολύ καλές (και ακριβές) εταιρείες του χώρου της υγραεριοκίνησης, οπότε ίσως έτσι δικαιολογείται το αυξημένο κόστος. Αλλά να μη σε παραμυθιάζουν οτι θα σου βάλουν 5ης γενιάς σύστημα. Ευτυχώς υπάρχει το google και αυτόματα καταρρίπτεται οποιαδήποτε π@π@ρολογία που πλασσάρουν έντεχνα οι εγκαταστάτες.
Τέλος, 5ης γενιάς σύστημα και επιπρόσθετο σύστημα λίπανσης βαλβίδων valvecare ΔΕΝ έχω ξανακούσει.
4ης γενιάς και valvecare, ΝΑΙ
5ης γενιάς και πρόσθετο που μπαίνει στο ρεζερβουάρ βενζίνης, ΝΑΙ

HELL_pegaSOS
15-09-10, 22:24
Επειδή η αγορά ακόμη είναι νέα και οι πελάτες που ενδιαφέρονται πολλοί και ανύσηχοι.
Ξέρετε κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα να τοποθετεί με αξιόπιστα στοιχεία τις τεχνολογίες για υγραεριοκίνηση καθώς και λεπτομέρεις για τις εταιρείες του χώρου?

Υπάρχουν επιθυμητές προδιαγραφές ή παθαίνοντας-μαθαίνοντας θα μάθουμε τα +/- κάθε εταιρείας και γενιάς συστημάτων?

dti
15-09-10, 22:28
(διαβασα οτι ανεβασαν τις τιμες του λιτρου στα 0,75Ε , δεν υποτιθεται οτι υπαρχει "ασφαλεια"-πλαφον μεχρι το 2018? )

Πού το διάβασες αυτό; Σε άλλο forum γράφτηκαν πρόσφατα οι τιμές σε αρκετά πρατήρια σε Αθήνα (όπου δεν υπήρξε καμία αύξηση) και στη Θεσσαλονίνη (όπου υπήρξε μικρή αύξηση, αλλά όχι οτι έφθασε μέχρι και 0,75).

Κατά τ' άλλα, έχω δει τιμή 0,778 στο ΣΕΑ Κορινού τον Αύγουστο (ίσως δικαιολογείται λόγω Εθνικής Οδού ...και Shell), ενώ στην Κρήτη (ίσως λόγω μεταφορικών) η τιμή ήταν (και ίσως είναι) κοντά στο 0,90 ευρώ/λίτρο.

terry39
16-09-10, 13:49
Υπάρχει "κλειδωμα" ως προς την σχεση του με την τιμη της βενζινης.

Δεν σημαινει οτι θα παραμεινει σταθερη η τιμη του υγραεριου μεχρι το 2018-2019.

Σημαινει οτι μεχρι τοτε θα παραμενει κλειδωμενη η διαφορα τιμης του με την βενζινη.

Αν πχ η κλεδωμενη διαφορα τιμης τους ειναι 0,75 ευρώ τότε όταν η βενζίνη πάει 1,75 ευρώ το λίτρο (χωρίς να έχουν μεταβληθεί οι φόροι του κράτους), το υγραεριο θα εχει 1 ευρω κ.ο.κ.

Ok αν ειναι ετσι ...
αλλα απο 0,67Ε σε μια μερα ανεβηκε στα 0,75Ε
ετσι διαβασα κι αυτο με παρεξενεψε...

utp
16-09-10, 16:51
Μονο οι απατεωνες την ανεβασαν.
Εσεις να βαζετε απο τους σωστους, η τιμη σημερα η φυσιολογικη ειναι 0,66

tsavman
16-09-10, 20:04
Σήμερα στη Θεσσαλονίκη, στο Dracoil κοντά στα ΚΤΕΛ Μακεδονία η τιμή ήταν 0.749

dti
17-09-10, 18:49
Χθες, στη JetOil στο Χαλάνδρι (Σταθμός Δουκίσσης Πλακεντίας) η τιμή ήταν 0,65 :)

odys2008
20-09-10, 20:23
Και στην Λητη στο autogas θεωδώρου εδώ και καιρό είναι 0,75:down:

kage
21-09-10, 04:24
αν και δεν εχω παρακολουθησει την κουβεντα αλλα πριν 2 χρονια που το χα ψαξει εβγαλα τα συμπερασματα (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2429515#post2429515) μου...
ρωτηστε τους στην αντ/πεια αν χανετε εγγυηση+τι εγγυηση σας δεινουν αυτοι που βαζουν το κιτ(καλης λειτουργειας οτι δεν χαλαει ή ας πουμε οτι αν χαλασει κατι σε μηχανη θα σας το φτιαξουν π.χ. εγκεφαλος,βαλβιδες,αντλια βενζινης(ρωτηστε τιμες εργασια+ανταλακτικα για τα πρωτα 2)?παιζει αραγε εγγυηση με χ χρονια ή km ή τιποτα απο τα 2?
τελος κοιτατε πότε κάνει απόσβεση το κιτ. δηλ να υπολογισετε πόσα χιλιόμετρα κάνετε το χρόνο και με τι κατανάλωση και σε ποσο καιρο θα γινει η αποσβεση.

tsavman
21-09-10, 10:07
Αν θέλεις κάνε quote τα συμπεράσματά σου εδώ, γιατί το myPhone forum απαιτεί registration για να εμφανίσει το λινκ σου.

kage
22-09-10, 02:48
<<για το αν θα παρεις αλογα αν βαλεις 100+ οκτανια διαβαστε...
περισσότερα οκτάνια σημαίνει καύση μικρότερης ταχύτητας, υψηλότερης θερμοκρασίας και άρα μεγαλύτερη ασφάλεια ως προς τον κίνδυνο της προανάφλεξης+μεγαλυτερη "αντοχη" στην υψηλοτερη συμπιεση .
Ένα μέρος της βενζίνης φεύγει άκαυστο από την εξαγωγή (ή μένει γύρω από τα ελατήρια καταστρέφοντας τα και μολύνοντας το λάδι). Ποιός πιθανώς θα δει τελικά διαφορά; Αυτός που έχει ανεβάσει το αβανσ με πρόγραμμα. Οι υπόλοιποι θα είναι στα ίδια ή και χειρότερα εφόσον ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω.
Τώρα για τις διαφορές που παρατηρούνται; Οι 100άρες έχουν κάποια πρόσθετα λιπαντικά που δίνουν μια πιο ομαλή αίσθηση στη λειτουργία του κινητήρα. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ αν και εφόσον το αυτοκίνητο λειτουργούσε κανονικά πιο πριν με βενζίνη χαμηλότερων οκτανίων. Αν τώρα ο αισθητήρας για πυράκια βάραγε υπερωρίες με την προηγούμενη βενζίνη για λόγους όπως μοτέρ με υψηλή συμπίεση, χαμηλή ατμοσφαιρική πίεση, υψηλές θερμοκρασίες εισερχόμενου αέρα, χαμηλά ποσοστά υγρασίας, κτλπ και έπεφτε η απόδοση είναι ένα εντελώς άλλο θέμα που ευθύνεται το αυτόματο κατέβασμα του αβανσ από την ECU.
το Knock sensor ειναι αυτο που ρυθιμιζει αβανς αναλογα με τα πυρακια αρα την ποιοτητα της βενζινης.εφοσον βαζεις χειροτερη βενζινη ριχνει αβανς για να περιορισει πυρακια.εννοειτε πως δεν γινεται το αντιστροφο,να μεγαλωσει αβανς για να χει καλυτερες καυσεις
--------------------------------------------------------
τι εγγυηση δινεις εσυ για να καταλαβω...
θα μου εγγυηθεις οτι μεχρι χ κμ δεν θα χαλασει τιποτα?π.χ. λεω εγω τωρα,βαλβιδες ?
-----------------
για τις τιμες οπως κ σεις κ αυτοι απο εταιριες παιρνουν τα κιτ...
ε κ στην σημερινη εποχη των emails,ebay,eshop κτλ Μπορει καποιος ευκολα να δει ποσο κοστιζει το κιτ κ ποσο χρεωνεται η εργασια.
-----------------
αυτα για τα λιτρα τα εγραψα γιατι ειδα οτι γραφουν καποιοι οτι κανουν κ λιγοτερη καυση...οτι τελικα καιει κ λιγο παραπανω ολα αυτα τα κιτ που βαζαν μεχρι τωρα, τωρα το γραφετε,περα απο το δικο μου ποστ.
---------------------
εσυ που ρωτας αν ειμαι μηχανολογος μηχανικος ,εισαι εσυ που ανεβασες κ το χαρτι απο δυναμομετρο κ γραφεις τοσο ανορθογραφα ε?μαλιστα.
----------------
σε καμμια περιπτωση δεν εγραψα πουθενα οτι δεν αξιζει...απλα να λεμε τα πραγματα οπως εχει κ οχι οπως βολευει..
οι ευρωπαιοι τα βαζουν απο το εργοστασιο εδω αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει ουτε ενα με υγραεριο εργοστασιακο...>>

xristosts1971
22-09-10, 22:59
για μετατρροπη στη βουλγαρηα τη λετε

........Auto merged post: xristosts1971 πρόσθεσε 62 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οι τιμες στο πεντε εινε ιδιες με βουλγαρια

HELL_pegaSOS
22-09-10, 23:31
Ενας του της πιάτσας του αυτοκινήτου, (δάσκαλος σχολής οδηγών) μου πε ότι τα μηχανήματα από Βουλγαρία δεν περνάνε Κτεο. Εχει σχέση με τις πιστοποιήσεις και τα ISO.

Δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα. Πάντως και αλήθεια να ναι, ξέρουμε ότι με ένα 50άρι το πολύ περνάς και σκελετό αυτοκινήτου με κινητήρα ...flintstones..

http://blogs.sundaymercury.net/anorak-city/the-flintstones.jpg.:p

tgi
25-09-10, 13:25
Χτυπήστε την ακρίβεια.
Δώστε ένα καλό μάθημα στους μπαγαπόντηδες....
για τιμές για το υγραέριο η gasprise έφτιαξε το παρακάτω :

http://www.gasprice.gr/main/searchforstations_gas.asp?orderid=41

νομίζω πως αξίζει τον κόπο...
αν έχετε κάποια νέα πρόταση, στείλτε μήνυμα στον admin του site!

konos
26-09-10, 12:18
Λοιπόν, εγκατέστησα το σύστημα την προηγούμενη Τρίτη (Prins, ολλανδικό). Ακόμη περιμένω το σύστημα λίπανσης των βαλβίδων (Valvecare) - ας όψεται η απεργία των μεταφορέων. Πρώτες εντυπώσεις:

1. Το αμάξι πάει όπως και πριν. Αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη, είναι και του μηχανικού από το συνεργείο που το πηγαίνω για service, που το πήρε για βόλτα και για έλεγχο. Επιφυλλάσσομαι να πω περισσότερα αργότερα, γιατί άλλαξα δίσκο-πλατό, οπότε δεν μπορώ να το ζορίσω πολύ ακόμη. Ίσως η πρώτη να είναι λίγο πιο αργή, αλλά ποτέ δεν ήταν και γρήγορη στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

2. Για κατανάλωση είναι λίγο νωρίς, καθώς δεν έχω πάει για τις τελικές ρυθμίσεις. Προς το παρόν δεν φαίνεται να καίει περισσότερο από το γνωστό +10% σε σχέση με τη βενζίνη. Ο εγκαταστάτης μου είπε ότι μετά τις τελικές ρυθμίσεις θα μειωθεί και άλλο η κατανάλωση, με απώτερο στόχο το 1/1. Οψόμεθα...

3. Χρειάστηκε να αλλάξω αισθητήρα λάμδα (θυμίζω ότι έχω Seat Leon, 2005, 1600cc, το προηγούμενο μοντέλο με 117000 χλμ) καθώς είχα ένδειξη (λαμπάκι στο καντράν) για μη σωστή λειτουργία. Με τη βενζίνη δεν είχα την ένδειξη αυτή, αν και το διαγνωστικό μηχάνημα εντόπιζε πρόβλημα. Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με την ευαισθησία του αισθητήρα, που πρέπει να είναι περισσότερη για το υγραέριο. Λογικά μετά την αλλαγή θα βελτιωθεί και η κατανάλωση.

4. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος (έχω κάνει περί τα 700 χλμ εντός και εκτός πόλης). Σε χαμηλές και υψηλές ταχύτητες το αμάξι πάει όπως και πριν. Δεν ακούω τον κινητήρα να ζορίζεται, αν και νομίζω ότι είναι πιο μεταλλικός ο ήχος όταν λειτουργεί με υγραέριο σε σχέση με τη βενζίνη (θα το συγκρίνω μόλις μπει το σύστημα λίπανσης). Το μόνο θέμα που έχει προκύψει είναι ότι στο ρελαντί εντός πόλης μετά από πολλά σταμάτα ξεκίνα 1 στις 10 φορές περίπου ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές (μεταξύ 700-1000). Πήγα στη SEAT, όπου μου έκαναν πάλι τη βασική ρύθμιση του συστήματος των αισθητήρων, και το θέμα έχει περιοριστεί πάρα πολύ. Παρόλα αυτά, ο εγκαταστάτης μου είπε ότι δεν επιδέχεται απόλυτης γιατριάς. Το καλό είναι ότι μόλις δώσω λίγο γκάζι (μέχρι 2000 στροφές) το παίξιμο αυτό σταματά. Δεν ξέρω αν αυτή η ιδιομορφία εντοπίζεται μόνο σε κινητήρες VAG, ή σε μοντέλα της SEAT, ή σε σχέση με το σύστημα που εγκατέστησα. Περιμένω τις δικές σας εμπειρίες.

Περισσότερα σε κανένα 10ήμερο που θα έχουν τακτοποιηθεί όλες οι εκκρεμότητες.

JERY
26-09-10, 16:22
Γνωστος εβαλε το συστημα icom σε rav4 γεμιζει 50 λιτρα με 35ε, καμια διαφορα το μονο ασχημο ειναι οτι ακουγεται ο ηχος της αντλιας αλλα του ειπα να βαλει αυγουλιερα απο αφρολεξ ή πισοχαρτο πανω απο το σκεπαστρο της μπουκαλας για να μην ακουγεται.
Η τοποθετηση εγινε στο extreme 4x4 , εκει τον εστειλαν απο την υγραεριοκινηση, επειδη δεν ειχε ραντεβου οι υπογραφες ομως νοιμζω οτι μπαινουν στην υγραεριοκινηση.
Γενικα δεν φενεται να ειναι τοσο εμπειροι , για παραδειγμα στο site του βρετου φενεται οτι εχει βγαλει τη βαλβιδα σε rav4 στο ρεζερβουαρ αλλα εκει του ειπαν οτι δεν μπορουσαν να το κανουν και την εβαλαν κατω απο το προφυλαχτηρα.
Μεχρι στιγμης ολα καλα, σημερα του μηδενισαμε και το μετρητη για να δουμε ποσα χιλιομετρα θα βγαλει 50 λιτρα

utp
29-09-10, 01:47
o βρεττος εχει σχεδια του καθε αμαξιου και δεν τρυπαει στην τυχη, για αυτο βγαζει την ταπα εκει. Ξερει που να τρυπησει και πως. ειναι ενα κλικ παραπανω απο τους αλλους. για αυτο και τετοιες τιμες.

JERY
29-09-10, 12:45
o βρεττος εχει σχεδια του καθε αμαξιου και δεν τρυπαει στην τυχη, για αυτο βγαζει την ταπα εκει. Ξερει που να τρυπησει και πως. ειναι ενα κλικ παραπανω απο τους αλλους. για αυτο και τετοιες τιμες.

Mην σου πω οτι ο Βρετος ειναι και πιο φθηνος, μου ειχε πει 1800ε + οτι θα εκανε καποια εκπτωση απο το club.Απλα ειχε ραντεβου μετα απο 2 μηνες και ο δικος μου το ηθελε γρηγορα

dti
02-10-10, 10:07
Γενικα δεν φενεται να ειναι τοσο εμπειροι , για παραδειγμα στο site του βρετου φενεται οτι εχει βγαλει τη βαλβιδα σε rav4 στο ρεζερβουαρ αλλα εκει του ειπαν οτι δεν μπορουσαν να το κανουν και την εβαλαν κατω απο το προφυλαχτηρα.

Υπάρχουν συν και πλην και στις 2 περιπτώσεις. Μάλλον προτίμησαν την πιο εύκολη και γρήγορη λύση.
Δεν είναι μόνο ο εγκαταστάτης που κάνει τη διαφορά, αλλά κυρίως το σύστημα και η εταιρεία που το υποστηρίζει, καθώς η vialle (θεωρητικά) έχει μελετήσει το κάθε αυτοκίνητο και βγάζει το κατάλληλο kit προσαρμοσμένο στις δυνατότητες και ιδιατερότητες του κάθε μοντέλου. Δίνει μάλιστα πατρόν, φωτογραφίες και οδηγίες στον εγκαταστάτη ώστε να κάνει ποιο εύκολη και κυρίως σωστά μελετημένη δουλειά, χωρίς πειραματισμούς.

firefox
09-10-10, 12:08
Έχω ένα civic 1800 5θυρο (μοντέλο 2010) και σκέφτομαι να κάνω την μετατροπή σε υγραέριο μιας και κάνω πολλά χιλιόμετρα κάθε μέρα.

Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ήδη τέτοια μετατροπή ας μαζευτούμε να συγκεντρώσουμε απόψεις και γνώμες.

AFRODITI9
09-10-10, 17:50
εγώ έβαλα to zavoli 4ης γενιάς σε ένα SUZUKI SX4 1600cc mod 2010. με 49lit αέριο κάνω 600 km. δλδ πληρώνω 35€ αντί για τα 60€ που θα έδινα για βενζίνη.

charitidisj
09-10-10, 18:16
Καλησπέρα και από εμένα . Έβαλα και εγώ σε Hyundai Accent 1.5 το ιταλικό zavoli το αμάξι λειτουργεί τελεία !!! Το αμάξι είναι πρώτου σταδίου 110 τροχό και τον επόμενο μήνα θα πάω από περιέργεια δυναμόμετρο .

AFRODITI9
09-10-10, 19:02
Το αμάξι είναι πρώτου σταδίου 110 τροχό και τον επόμενο μήνα θα πάω από περιέργεια δυναμόμετρο .

Τι σημαίνει αυτό? μπορείς να μας το εξηγήσεις και σε μας που δεν ήμαστε τόσο σχετικές:hmm:

tsavman
09-10-10, 19:03
Τι σημαίνει αυτό? μπορείς να μας το εξηγήσεις και σε μας που δεν ήμαστε τόσο σχετικές:hmm:

Είναι "φτιαγμένο", αλλά όχι πολύ :p

firefox
09-10-10, 19:55
εγώ έβαλα to zavoli 4ης γενιάς σε ένα SUZUKI SX4 1600cc mod 2010. με 49lit αέριο κάνω 600 km. δλδ πληρώνω 35€ αντί για τα 60€ που θα έδινα για βενζίνη.

σε ποιο μαγαζί τo τοποθέτησες?

AFRODITI9
09-10-10, 21:59
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

........Auto merged post: AFRODITI9 πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

θα σου στείλω πμ για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση

@ ADSLgr.com All rights reserved.