PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

terry39
09-10-10, 22:03
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

........Auto merged post: AFRODITI9 πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

θα σου στείλω πμ για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση

Κι εγω θελω πληροφοριες (και φυσικα τιμη ;) )
ευχαριστω

AFRODITI9
09-10-10, 22:38
Κι εγω θελω πληροφοριες (και φυσικα τιμη ;) )
ευχαριστω

σου εστειλα pm

AFRODITI9
10-10-10, 07:35
@terry39.... το πρόβλημα είναι ότι μετά την τοποθέτηση μπορει να χρειαστει να πας άλλες δυο με τρεις φορές για τις τελικές ρυθμίσεις Για αυτό είναι καλά το συνεργείο να είναι κάπου κοντά στον τόπο όπου μένεις

dlag
10-10-10, 09:33
@terry39.... το πρόβλημα είναι ότι μετά την τοποθέτηση μπορει να χρειαστει να πας άλλες δυο με τρεις φορές για τις τελικές ρυθμίσεις Για αυτό είναι καλά το συνεργείο να είναι κάπου κοντά στον τόπο όπου μένεις

Εχω βαλει και εγω το zavoli τον Ιούλιο σε opel vectra του 2008 .Εχω κανει με υγραεριο 3000χλμ. Ειμαι ευχαριστημενος- το εβαλα σε συνεργειο της Αθηνας που συνεργάζεται με Θεσααλονικιο εγκαταστάτη. Στείλε μου με pm σε παρακαλω για να μου πεις εσυ που το εγκατέστησες. ευχαριστώ

AFRODITI9
10-10-10, 16:04
Εχω βαλει και εγω το zavoli τον Ιούλιο σε opel vectra του 2008 .Εχω κανει με υγραεριο 3000χλμ. Ειμαι ευχαριστημενος- το εβαλα σε συνεργειο της Αθηνας που συνεργάζεται με Θεσααλονικιο εγκαταστάτη. Στείλε μου με pm σε παρακαλω για να μου πεις εσυ που το εγκατέστησες. ευχαριστώ

σου εστειλα πμ!!!

utp
11-10-10, 02:39
Για αυτό είναι καλά το συνεργείο να είναι κάπου κοντά στον τόπο όπου μένεις

Πολυ σωστο! Αυτο θα ηθελα να ξερω πως το αντιμετωπιζουν αυτοι που το τοποθετησαν Βουλγαρια....εκτος αν δεν τους παρουσιαζει το παραμικρο, οποτε παω πασο.

JERY
11-10-10, 04:33
ρε παιδια αφιστε τα pm και βαλτε και καμια τιμη

lebel1979
11-10-10, 17:16
Έχω TOYOTA COROLLA , έχω κλείσει ραντεβού για τον άλλο μήνα σε γνωστό συνεργείο στην Θεσ/νικη. Σήμερα έλαβα ένα διαφημιστικό από μία καινούργια εταιρεια στην Βιομηχανικη περιοχή. Πήρα τηλ απο περιέργεια περισσότερο για την τιμή. Με έκπληξη μου είπαν πως γενικά σε TOYOTA και ειδικά σε VVTI κινητήρες δεν αναλαμβάνουν να τοποθετήσουν το σύστημα. Με έχει πιάσει πανικός ... Αύριο θα πάω από εκεί να μου πούν τι συμβαίνει. Στον άλλο που έχω κλείσει δεν θα πώ ακόμα τιποτα. Έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο?

AFRODITI9
11-10-10, 17:43
Έχω TOYOTA COROLLA , έχω κλείσει ραντεβού για τον άλλο μήνα σε γνωστό συνεργείο στην Θεσ/νικη. Σήμερα έλαβα ένα διαφημιστικό από μία καινούργια εταιρεια στην Βιομηχανικη περιοχή. Πήρα τηλ απο περιέργεια περισσότερο για την τιμή. Με έκπληξη μου είπαν πως γενικά σε TOYOTA και ειδικά σε VVTI κινητήρες δεν αναλαμβάνουν να τοποθετήσουν το σύστημα. Με έχει πιάσει πανικός ... Αύριο θα πάω από εκεί να μου πούν τι συμβαίνει. Στον άλλο που έχω κλείσει δεν θα πώ ακόμα τιποτα. Έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο?

όντος είναι αρκετά περίεργο. μου δίνεις τα στοιχεία τις εταιρίας αυτής για να ρωτήσω και εγω. μήπως και καταλάβω τι συμβαίνει διότι και το δικό μου αυτοκίνητο είναι vvti

ermis1964
11-10-10, 22:12
Έχω TOYOTA COROLLA , έχω κλείσει ραντεβού για τον άλλο μήνα σε γνωστό συνεργείο στην Θεσ/νικη. Σήμερα έλαβα ένα διαφημιστικό από μία καινούργια εταιρεια στην Βιομηχανικη περιοχή. Πήρα τηλ απο περιέργεια περισσότερο για την τιμή. Με έκπληξη μου είπαν πως γενικά σε TOYOTA και ειδικά σε VVTI κινητήρες δεν αναλαμβάνουν να τοποθετήσουν το σύστημα. Με έχει πιάσει πανικός ... Αύριο θα πάω από εκεί να μου πούν τι συμβαίνει. Στον άλλο που έχω κλείσει δεν θα πώ ακόμα τιποτα. Έχει ακούσει κανείς κάτι τέτοιο?
Ο εγκαταστάτης πού στό είπε αυτό είναι μάλλον ανημέρωτος.Η πλειοψηφία τών κινητήρων σήμερα διαθέτει σύστημα μεταβλητού χρονισμού.Όλες οί εταιρείες κατασκευής συστημάτων υγραερίου τοποθετούν συστήματα σέ όλα τά οχήματα.Εξαίρεση αποτελεί ή Vialle ή οποία τοποθετεί συστήματα αερίου σέ συγκεκριμένα μοντέλα οχημάτων καί μάλιστα γιά τό κάθε μοντέλο οχήματος διαθέτει καί συγκεκριμένο σύστημα υγραερίου τό οποίο περιλαμβάνει τά πάντα,από σωληνώσεις μέ ταχυσύνδεσμους,μέχρι καί αποστάτες ανύψωσης τού πατώματος στό χώρο αποσκευών γιά νά χωρέσει ή δεξαμενή αερίου.Από τά συστήματα αερίου πού έχω δεί τό πιό ¨εργοστασιακό" είναι τής Vialle.

utp
12-10-10, 01:45
Και μενα CVVT ειναι το ιδιο πραμα....δεν παιζει κανα ρολο αυτο...
Μηπως ειπαν οτι εχουν ευαισθητα μεταλλα στις βαλβιδες?

lebel1979
12-10-10, 11:58
Λοιπόν μου είπαν πως η BRC έχει ένα υπόμνημα σε συνεργασία με την ασφαλιστική εταιρεία Lloyd’s, σύμφωνα με το οποίο σε κάποιους κινητήρες δεν συνιστά την εγκατάσταση υγραεριοκίνησης και η ασφαλιστική εταιρεία αντίστοιχα δεν αναλαμβάνει την αποζημίωση σε ζημιές που οφείλονται στην εγκατάσταση
Μέσα σε αυτό αναφέρει από ΤΟΥΟΤΑ κάποια YARIS –CARINA-AVENSIS.
Για τα COROLLA δεν αναφέρει συγκεκριμένα αλλά οι τεχνικοί εκεί μου είπαν πως οι VVTI κινητήρες έχουν ευαισθησία γενικότερα . Με απλά λόγια ότι στα 30.000-40.000 χλμ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μου χτυπήσουν οι βαλβίδες εξαγωγής.
Πραγματικά έχω προβληματιστεί πολύ γιατί στο συνεργείο που έκλεισα δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο.
Από εκεί πήγα κατευθείαν στην ΤΟΥΟΤΑ ΠΟΛΙΣ στο Β κτεο και εκεί μου είπε ο τεχνικός ότι όντως το τελευταίο διάστημα έχουν έρθει πολλά αυτοκίνητα για αλλαγή βαλβίδων και ΌΛΑ είχαν εγκατάσταση υγραεριοκίνησης.
Για το ότι σε περίπτωση που το αυτοκίνητο είναι καινούργιο με την εγκατάσταση χάνεις την εγγύηση , αυτό είναι δεδομένο για την TOYOTA.
Πήρα πριν από λίγο σε ένα φιλαράκι με YARIS στο οποίο έχει κάνει εγκατάσταση στο ίδιο συνεργείο που έχω κλείσει ραντεβού κι εγώ. Έμεινε κάγκελο με αυτά που του είπα. Και σε αυτόν δεν είπαν τίποτα ! Αλλά στο book service που του έδωσαν υπάρχει μία υποσημείωση για έλεγχο βαλβίδων στα 40.000 χλμ!

AFRODITI9
13-10-10, 19:33
@lebel1979
Μετάφραση από Βουλγαρικά σε Ελληνικά εγινε με αυτοματο μεταφραστη

Έγχυση αερίου - Honda Προδιαγραφές αυτοκινήτων για τη συναρμολόγηση της Honda
Γνωστή η Honda για την πρακτικότητα και την αντοχή, αυτά τα αυτοκίνητα συμπεριφέρονται τέλεια και με το φυσικο αερίο είναι όλα τα μοντέλα με επιτυχία μετατρέπονται σε φυσικό αέριο σύστημα έγχυσης τύπου φυσικού αερίου. Εγκατάσταση έγχυση αερίου στην HONDA είναι πολύ συγκεκριμένο και συχνά απαιτούν προσαρμοσμένες λύσεις, η ρύθμιση πρέπει να συμπληρωθεί από την επιθεώρηση και donastroyka κάθε τετράγωνο της κάρτας καυσίμων. Ειδικά για τα νεότερα μοντέλα χρειάζονται πολύ μεγάλη εμπειρία με τη μάρκα, καθώς και επαρκή κατανόηση της εγκατάστασης λογισμικού.

Ακόμη και σε μικρές ανακρίβειες κατά τον καθορισμό του αυτοκινήτου αντιδρά με το να μην κάνει αρκετή δύναμη και τα φώτα σηματοδότησης ένα λάθος στο σύστημα έγχυσης, οι απαιτήσεις για την ακριβή διανομή των καυσίμων είναι πολύ υψηλό.

Η υπηρεσία μας έχει παράδοση της εγκατάστασης και προσαρμογής έγχυση αερίου της Honda, έχουμε μετατρέψει πολλές από αυτές τις σκληρές αυτοκίνητα είναι επίσης επαναφερει πολλες ανεπιτυχής εγκατάστασης των συναδέλφων μας από άλλες υπηρεσίες και μπορούμε να πούμε ότι πάμε καλά
http://www.eurogas-bg.net/honda.php

firefox
14-10-10, 19:05
1) http://www.ygraeriokinisi.gr/autogas.html

2) http://www.autogas.gr/

τo πρώτο είναι ο αντιπρόσωπος τις βορειου ελλάδος (2) στην αθηνα?

έχει βάλει κανεις υγραέριο σε honda civic 1800? η honda έχει κάποιες ιδιαιτερότητες με τις βαλβίδες και τις έδρες τους όσο αφορά στην λίπανση. για αυτό ρωτάω και θέλω να πάρω info από κάποιον που έχει κάνει τέτοια μετατροπή

charitidisj
16-10-10, 10:33
Η μετατροπη ειναι 1400 ευρω για τετρακυλινδρο συγχρονο κινητηρα με ψεκασμο, στα παλια ειναι φθηνοτερη.
Το λιτρο εχει 0,65 ευρω.

Η εγγυηση παει περιπατο κατα 99% σε καινουριο αμαξι. Οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα.

Οι περισσότεροι μετατροπείς δίνουν κατά μέσο όρο δύο χρόνια εγγύηση σε ό,τι αφορά στη δική τους εγκατάσταση και στη λειτουργία της. Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός, ότι κάποιοι επίσημοι έμποροι και επισκευαστές αυτοκινήτων αναγνωρίζουν αυτού του είδους τις μετατροπές, δίχως να στερούν από τον πελάτη τους την εργοστασιακή εγγύηση.
Ωστόσο καλό θα είναι και αυτό να το διευκρινίσουμε πριν προχωρήσουμε στη μετατροπή, προκειμένου να είμαστε σίγουροι. Ενδεικτικά αναφέρουμε, ότι η Hyundai δηλώνει επίσημα, πως σε τέτοια περίπτωση η εργοστασιακή εγγύηση συνεχίζει κανονικά, εκτός εάν προκληθεί κάποια βλάβη σε μέρος του αυτοκινήτου, εξαιτίας σφάλματος στην εγκατάσταση του υγραερίου

firefox
17-10-10, 11:30
Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός, ότι κάποιοι επίσημοι έμποροι και επισκευαστές αυτοκινήτων αναγνωρίζουν αυτού του είδους τις μετατροπές, δίχως να στερούν από τον πελάτη τους την εργοστασιακή εγγύηση.
Ωστόσο καλό θα είναι και αυτό να το διευκρινίσουμε πριν προχωρήσουμε στη μετατροπή, προκειμένου να είμαστε σίγουροι. Ενδεικτικά αναφέρουμε, ότι η Hyundai δηλώνει επίσημα, πως σε τέτοια περίπτωση η εργοστασιακή εγγύηση συνεχίζει κανονικά, εκτός εάν προκληθεί κάποια βλάβη σε μέρος του αυτοκινήτου, εξαιτίας σφάλματος στην εγκατάσταση του υγραερίου

άλλους κατασκευαστές που να κάνουν ότι κάνει και η Hyundai γνωρίζουμε?

firefox
23-10-10, 14:19
είχα επισκεφθεί πρόσφατα την greenautogas (συστήματα prins από ολλανδία) στον νέο κόσμο. δεν λέω ότι δεν έχουν γνώσεις αλλα τo συνεργείο με απογοήτευσε. καταρχήν πολύ βρωμιά. και επίσης ο τύπος εκεί και αυτός βρώμικος. περίμενα κάτι σύγχρονο και εξελιγμένο όπως σε προϊδεάζει και τo site και βρήκα ένα φθηνό συνεργείο μέσα στην βρώμα. και από συμπεριφορά δεν μου γέμισαν τo μάτι και πολύ. τα prins τα βάζει κανένας άλλος η μονο αυτοί?

konos
23-10-10, 20:43
είχα επισκεφθεί πρόσφατα την greenautogas (συστήματα prins από ολλανδία) στον νέο κόσμο. δεν λέω ότι δεν έχουν γνώσεις αλλα τo συνεργείο με απογοήτευσε. καταρχήν πολύ βρωμιά. και επίσης ο τύπος εκεί και αυτός βρώμικος. περίμενα κάτι σύγχρονο και εξελιγμένο όπως σε προϊδεάζει και τo site και βρήκα ένα φθηνό συνεργείο μέσα στην βρώμα. και από συμπεριφορά δεν μου γέμισαν τo μάτι και πολύ. τα prins τα βάζει κανένας άλλος η μονο αυτοί?

Την αντιπροσωπεία την έχει ο Φαρμάκης στα Ιωάννινα. Αν μπεις στο site του θα δεις ότι βάζει και άλλος ένας στην περιοχή Νέας Σμύρνης - Φαλήρου.
Εγώ και ένας φίλος βάλαμε στην greenautogas το σύστημα και περάσαμε και ΚΤΕΟ την προηγούμενη εβδομάδα. Έχω κάνει 3000 χλμ μέχρι τώρα. Όσες φορές έχει χρειαστεί να πάνω (ρυθμίσεις, απορίες κτλ) τα παιδιά με εξυπηρέτησαν άμεσα. Δεν γεμίζει το μάτι ιδιαίτερα, αλλά ξέρουν τί κάνουν. Ειδικά ο φίλος που είχε Honda HRV, μάρκα που δεν θεωρείται ότι πιο εύκολο για μετατροπή σε υγραέριο, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος. Επιπλέον, επειδή έχω πάει αρκετές φορές έχω δει και πολλά μεγάλα SVU και JEEΡ για μετατροπή.
Όσο για μένα, πιστεύω ότι το Prins είναι πολύ καλή επιλογή, αν και κοστίζει. Στο δικό μου αυτοκίνητο (Seat Leon, 1.6., μοντέλο 2005 - το προηγούμενο) είδα και διαφορά στις επιδόσεις (το λένε και άλλοι δύο που τους έδωσα το αυτοκίνητο να το δοκιμάσουν). Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι στο ρελαντί που και που, όταν είμαι πρώτη δευτέρα για πολύ ώρα, μπορεί να σκορτσάρει λίγο ο κινητήρας. Αυτό συμβαίνει γιατί στους κινητήρες της WAG οι ρυθμίσεις του αισθητήρα λ δεν είναι προσβάσιμες από το πρόγραμμα της PRINS (νομίζω ότι ισχύει και για τα υπόλοιπα συστήματα, δεν το ξέρω απόλυτα), οπότε η ρύθμιση των δύο εγκεφάλων δεν είναι 100%. Επιπλέον, το ηλεκτρόγκαζο μπερδεύει λίγο τα πράγματα. Αυτό το έχω διασταυρώσει και με άλλους που έχουν βάλει PRINS και έχουν αμάξια με κινητήρες της WAG (SEAT, VW κτλ). Αντίθετα, HONDA, TOYOTA κ.α. δεν φαίνεται να έχουν κανένα πρόβλημα με το PRINS (πάντα μιλώντας με άτομα που έχουν κάνει την μετατροπή στον συγκεκριμένο εγκαταστάτη). Σε κάθε περίπτωση, όμως, όταν το αμάξι είναι εν κινήσει, όλα είναι άψογα. Από θέμα οικονομίας, 1200 χλμ μεικτού κύκλου (700 αστικά, 500 υπεραστικά ανάμεικτα) 70 ευρώ, και με προοπτική να μειωθούν και άλλο μετά τις τελικές ρυθμίσεις.
Σημαντικό τελικά αποδεικνύεται και το θέμα της λίπανσης των βαλβίδων (λαδιέρα). Εγώ την έβαλα λίγες μέρες μετά την αρχική εγκατάσταση (έπεσα πάνω στην απεργία των μεταφορικών) και κατάλαβα διαφορά στον ήχο του κινητήρα (ήταν σαφώς πιο μεταλλικός με το υγραέριο από ότι με την βενζίνη). Τώρα, μετά βίας μπορώ να καταλάβω ηχητικά τη διαφορά. Μιλώντας και με άλλους εγκαταστάτες (έπιασα κουβέντα στο ΚΤΕΟ!!!) όλοι τελικά, αν και δεν το πολυλένε, πιστεύουν ότι χρειάζεται η λαδιέρα.

Φίλε firefox, αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, στείλε PM, να τα πούμε προσωπικά.

ermis1964
23-10-10, 23:19
Αυτά τά "σκορτσαρίσματα" τά κάνει καί τό Toyota Avensis ενός φίλου πού έχει τοποθετήσει σύστημα icom υγρού ψεκασμού.Σέ επίσκεψη του,στό συνεργείο τού αντιπροσώπου τής icom,έθεσε τό πρόβλημα.Τί έκανε ό αντιπρόσωπος...Μέτρησε συμπίεση μέ συμπιεσόμετρο τό οποίο προσπαθούσε νά συγκρατήσει στίς οπές τών μπουζί.Μέτρησε 190-160-160-200 καί τού είπε πώς έχει πρόβλημα τό καπάκι τού κινητήρα."Καμμένη φλάντζα ή ρήγμα στό καπάκι" απεφάνθη ό "μάστορας".Έντρομος ό φίλος,παίρνει τό αυτοκίνητο του πάει στό συνεργείο τής Toyota,μετρούν συμπίεση μέ συμπιεσόμετρο τό οποίο βιδώνει στίς οπές τών μπουζί.Μετρούν 210-200-190-200 καί τόν ενημερώνουν πώς τό αυτοκίνητο είναι μιά χαρά.Προκύπτει από ολα αυτά πού διαβάζω καί ακούω πώς μέ τό υγραέριο δέν υπάρχει αυτή ή "στρωτή" λειτουργία τού κινητήρα πού υπάρχει μέ τήν βενζίνη.Δέν ενημερώνει βέβαια κανείς τεχνικός γιά τά όποια μειονεκτήματα τού υγραερίου,παρά μόνο γιά πλεονεκτήματα.Προσωπικά πιστεύω πώς θά πρέπει νά σταθμίζουμε όλες τίς παραμέτρους προτού προβούμε στήν εγκατάσταση οποιαδήποτε συστήματος.

utp
24-10-10, 04:57
Καταρχην μη κοιταται την βιτρινα του συνεργειου για να κρινεται αν θα κανετε την μετασκευη εκει. Ρωτηστε-μαθετε αν κανουν καλη δουλεια, και μην κοιταται αν ειναι μουτζουρωμενος ο μαστορας....αυτους με το γαντι τους φοβαμαι.

Οσον αφορα τον φιλο που ακουει πιο μεταλλικο ηχο καιγοντας υγραεριο, εγω εχω να πω ακριβως το αντιθετο.Οταν καιω υγραεριο η μηχανη δουλευει πιο γλυκα! Δεν εχω λαδιερα, και εχω συστημα 4ης γενιας. Η λαδιερα τι να λιπανει ρε παιδια? Ολο το θεμα στα προβληματα των βαλβιδων(αν οντως υπαρχει) ειναι στις βαλβιδες εξαγωγης που αρπανε απο τις υψηλοτερες θερμοκρασιες των καυσαεριων απο το υγραεριο. Με την λαδιερα πιστευω οτι χανεις το πλεονεκτημα της καθαριοτητας του υγραεριου που διατηρει τον χωρο καυσης πεντακαθαρο.

JERY
24-10-10, 12:27
Οπως εγραψα και πιο πριν , φιλος εχει βαλει icom rav4, δεν εχει γινει η τελικη ρυθμιση ακομα, αλλα εχει προβληματα , η καταναλωση ειανι στο 20 ( δεν εχουν ρυθμιστει βαλβιδες) καποιες φορες αλλαζει μονο του απο υγραεριο σε βενζινη, και ενω την προηγουμενη φορα γεμιζε με 52 λιτρα τωρα γεμισε με 42.
Θελει ακομα 2 γεμισματα για να παει για τις τελικες ρυθμισεις και βλεπουμε, παντως οποιος μπορει ας βαλει το συστημα της Vialle να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο

firefox
24-10-10, 15:59
Καταρχην μη κοιταται την βιτρινα του συνεργειου για να κρινεται αν θα κανετε την μετασκευη εκει. Ρωτηστε-μαθετε αν κανουν καλη δουλεια, και μην κοιταται αν ειναι μουτζουρωμενος ο μαστορας....αυτους με το γαντι τους φοβαμαι.


πάντως δεν είναι κακό να κρατάνε οι ίδιοι κάποια standards καθαριότητας δεν κάνει κόπο να έχεις τo μαγαζί καθαρό και τακτοποιημένο. στο κάτω κάτω μέσα στο αμάξι μου θα μπεις και δεν θέλω να κάθονται λέτσοι εκεί που κάποια στιγμή θα κάτσω και εγώ. ο συγκεκριμένος δεν μου γέμισε τo μάτι όσο αφορά τα παραπανω. αν τo είχε και αυτό θα ήταν ένα μεγάλο +.

άλλο τo κομμάτι τις δουλειάς και άλλο αυτό της καθαριότητας.

@konos:σου έστειλα pm και περιμένω απάντηση σου.

AFRODITI9
26-10-10, 07:50
@konos:σου έστειλα pm και περιμένω απάντηση σου.

γιατι ολα αυτα τα πμ? δημοσιο φορουμ ειναι..... και ο σκοπος ειναι η ανταλλαγη αποψεων !

chat1978
26-10-10, 09:49
γιατι ολα αυτα τα πμ? δημοσιο φορουμ ειναι..... και ο σκοπος ειναι η ανταλλαγη αποψεων !

Μπορεί να περιέχει επωνυμίες που ειδικά αν συνοδεύονται με χαρακτηρισμούς παραβιάζουν κάποιους κανόνες ή στην καλύτερη θεωρείται καλή ή κακή διαφήμιση.

firefox
26-10-10, 15:53
γιατι ολα αυτα τα πμ? δημοσιο φορουμ ειναι..... και ο σκοπος ειναι η ανταλλαγη αποψεων !

συμφωνώ μαζί σου κατά 99.9% ως προς τo κομμάτι όπου η ουσία είναι η ανταλλαγή απόψεων η διάδοση πληροφοριών και ενημέρωση.

τώρα για πιο πολλές λεπτομέρειες και ευκολία είναι πολύ πιο απλό να ανταλλαχθούν τηλεφωνα και να ειπωθούν και κάποια πράγματα από κοντά.

(πάντως μου έχει τύχει forum όπου σε νέα μέλη κρατάνε κλειστές τις ενότητες με τo ζουμί γιατί λέει δεν θέλουν να μπαίνουν άγνωστοι και να κλέβουν πληροφορίες). έλα να σε γνωρίσουμε σου λένε να βλέπεις όλο τo forum. και αν ο άλλος δεν έχει χρόνο η είναι από μακρινό μέρος? δεν έχει δικαίωμα στις πληροφορίες αυτός? πολύ άκυρο εκ μέρους τους...)

kage
26-10-10, 16:16
άλλους κατασκευαστές που να κάνουν ότι κάνει και η Hyundai γνωρίζουμε?
nissan (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=11442&pbreak=0)υποθετω οτι αν εχεις νισσαν και βαλεις σε αυτον θα χεις και εργοστασιακη εγγυηση

charitidisj
30-10-10, 16:44
Κάνω 20000 km τον χρόνο και σε συνδυασμό με την αύξηση των καυσίμων (μαζί με αυτές που θα γίνουν) το κόστος μετακίνησης γίνεται για εμένα απαγορευτικό. Όταν αποφάσισα να κάνω την μετατροπή άρχισα να ψάχνω στο INTERNET για συνεργεία, εγκαταστάτες, εγγυήσεις κ.τ.λ. Κάθε φορά που διάβαζα για κάποιο πρόβλημα στις βαλβίδες , στην αντλία ή στον εγκέφαλο εγκατέλειπα την ιδέα και έλεγα ότι δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις το αμάξι σου. Στο τέλος την εβδομάδας όμως όταν έδινα 40 ευρώ για βενζίνη με πόναγε η τσέπη μου ξανασκεφτόμουν την μετατροπή.
Σταμάτησα να ψάχνω το google και επισκέφτηκα 4 συνεργεία. Τα 2 πρώτα μου έδιναν ραντεβού μετά από 2-3 μήνες, στο τρίτο δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και κατέληξα στο τέταρτο. Εκεί μου έλυσαν κάθε απορία σχετικά με την μετατροπή, είδα αυτοκίνητα σε όλες τις φάσεις της μετατροπής και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Τετάρτη το πήγα και το παρέλαβα πέμπτη απόγευμα . Έχω κάνει μέχρι τώρα 3000 km απροβλημάτιστα. Έχω οδηγήσει εθνική οδό φορτωμένος με κλιματισμό και δεν καταλαβαίνω διαφορά με την βενζίνη. Το σύστημα το έχω 4 εβδομάδες και ήδη έχω γλιτώσει 180 euro βενζίνη (βάζω με 0,645 lt).
Θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα από την μικρή μου εμπειρία στο υγραέριο αλλά και με αυτά που έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα forums:
1. Εάν το έχετε πάρει απόφαση μην καθυστερείτε. Σταματήστε να δίνεται τα λεφτά σας στους κλέφτες που αντιμετωπίζουν το αυτοκίνητο της ελληνικής οικογένειας σαν σίγουρο μέσο είσπραξης για τα κρατικά ταμεία.
2. Επισκεφτείτε από κοντά τα συνεργεία μετατροπής και μην σχηματίζεται γνώμη από το internet. Άλλο το μαγαζάκι της γειτονιάς με 2 μηχανικούς και άλλο ολόκληρο συγκρότημα με 15 άτομα προσωπικό.
3. Ξεπεράστε τον φόβο ότι κάποιος θα βάλει χέρι στην μηχανή σας χωρίς να είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος. Γιατί δεν φοβόμαστε όταν δίνουμε το αμάξι για κάποια βελτίωση? Προκειμένου να κερδίσουμε 8-10 ίππους αφήνουμε κάποιον να το πειράξει και τις περισσότερες φορές δεν είναι η αντιπροσωπεία. Και εκεί κάποιο κιτ μετατροπής μπαίνει αλλά το κάνουμε άφοβα.
4. Μην πανικοβάλλεστε όταν διαβάζεται για κάποιον που πήρε τις βαλβίδες στο χέρι ή για άλλο πρόβλημα. Δηλαδή αυτός που παραλαμβάνει ένα καινούργιο αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία και του βγαίνει πρόβλημα στον κινητήρα σημαίνει ότι όλα τα αυτοκίνητα της συγκεκριμένης μάρκας είναι προβληματικά?
Και τώρα τα άσχημα:
1. Παρόλο που όλοι οι μετατροπείς δηλώνουν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα υπάρχει διάχυτη στο internet η άποψη ότι μετά από 40000 km περίπου μπορεί να βγει πρόβλημα στις βαλβίδες. Σε 2 χρόνια περίπου θα το διαπιστώσω.
2. Λένε ότι η τιμή του lpg θα ανέβει. Όσο και να πάει θα είναι πάντα πιο φτηνό από την αμόλυβδη. Έχω διαβάσει ακόμα για ένα κλείδωμα της τιμής μέχρι το 2018 αλλά δεν έχω βρει κάτι επίσημο.
Συμπέρασμα: εάν κάποιος κάνει αρκετά km τότε το υγραέριο είναι μονόδρομος.Όσο το καθυστερεί τόσο αδειάζει η τσέπη του και τροφοδοτεί όλα τα λαμόγια που τρέφονται από την αγορά των καυσίμων.
Φοράω Zavoli και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση , προγραμματισμός έγινε μια φορά και όλα λειτουργούν τέλεια, δεν έχω λαδιερα κ.λ. . Μου κόστισε 1400 ευρώ . Το αμάξι δουλεύει καλύτερα από την βενζίνα . Σήμερα που πέρασα να πιο καφέ στα γραφεία του συγκροτήματος και ήρθανε αυτοκίνητα που είχαν βάλει υγραέριο και μέσα σε όλα ήταν εκτός από suv δυο M3 τελευταία μοντέλα και ένα 350 Z. Εντάξει και μόνο που το είδα μου φτάνει !!!

dlag
31-10-10, 17:21
Κάνω 20000 km τον χρόνο και σε συνδυασμό με την αύξηση των καυσίμων (μαζί με αυτές που θα γίνουν) το κόστος μετακίνησης γίνεται για εμένα απαγορευτικό. Όταν αποφάσισα να κάνω την μετατροπή άρχισα να ψάχνω στο INTERNET για συνεργεία, εγκαταστάτες, εγγυήσεις κ.τ.λ. Κάθε φορά που διάβαζα για κάποιο πρόβλημα στις βαλβίδες , στην αντλία ή στον εγκέφαλο εγκατέλειπα την ιδέα και έλεγα ότι δεν είναι καλή ιδέα να πειράξεις το αμάξι σου. Στο τέλος την εβδομάδας όμως όταν έδινα 40 ευρώ για βενζίνη με πόναγε η τσέπη μου ξανασκεφτόμουν την μετατροπή.
Σταμάτησα να ψάχνω το google και επισκέφτηκα 4 συνεργεία. Τα 2 πρώτα μου έδιναν ραντεβού μετά από 2-3 μήνες, στο τρίτο δεν μου άρεσε η αντιμετώπιση και κατέληξα στο τέταρτο. Εκεί μου έλυσαν κάθε απορία σχετικά με την μετατροπή, είδα αυτοκίνητα σε όλες τις φάσεις της μετατροπής και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Τετάρτη το πήγα και το παρέλαβα πέμπτη απόγευμα . Έχω κάνει μέχρι τώρα 3000 km απροβλημάτιστα. Έχω οδηγήσει εθνική οδό φορτωμένος με κλιματισμό και δεν καταλαβαίνω διαφορά με την βενζίνη. Το σύστημα το έχω 4 εβδομάδες και ήδη έχω γλιτώσει 180 euro βενζίνη (βάζω με 0,645 lt).
Θα ήθελα να επισημάνω κάποια πράγματα από την μικρή μου εμπειρία στο υγραέριο αλλά και με αυτά που έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα forums:
1. Εάν το έχετε πάρει απόφαση μην καθυστερείτε. Σταματήστε να δίνεται τα λεφτά σας στους κλέφτες που αντιμετωπίζουν το αυτοκίνητο της ελληνικής οικογένειας σαν σίγουρο μέσο είσπραξης για τα κρατικά ταμεία.
2. Επισκεφτείτε από κοντά τα συνεργεία μετατροπής και μην σχηματίζεται γνώμη από το internet. Άλλο το μαγαζάκι της γειτονιάς με 2 μηχανικούς και άλλο ολόκληρο συγκρότημα με 15 άτομα προσωπικό.
3. Ξεπεράστε τον φόβο ότι κάποιος θα βάλει χέρι στην μηχανή σας χωρίς να είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος. Γιατί δεν φοβόμαστε όταν δίνουμε το αμάξι για κάποια βελτίωση? Προκειμένου να κερδίσουμε 8-10 ίππους αφήνουμε κάποιον να το πειράξει και τις περισσότερες φορές δεν είναι η αντιπροσωπεία. Και εκεί κάποιο κιτ μετατροπής μπαίνει αλλά το κάνουμε άφοβα.
4. Μην πανικοβάλλεστε όταν διαβάζεται για κάποιον που πήρε τις βαλβίδες στο χέρι ή για άλλο πρόβλημα. Δηλαδή αυτός που παραλαμβάνει ένα καινούργιο αυτοκίνητο από την αντιπροσωπεία και του βγαίνει πρόβλημα στον κινητήρα σημαίνει ότι όλα τα αυτοκίνητα της συγκεκριμένης μάρκας είναι προβληματικά?
Και τώρα τα άσχημα:
1. Παρόλο που όλοι οι μετατροπείς δηλώνουν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα υπάρχει διάχυτη στο internet η άποψη ότι μετά από 40000 km περίπου μπορεί να βγει πρόβλημα στις βαλβίδες. Σε 2 χρόνια περίπου θα το διαπιστώσω.
2. Λένε ότι η τιμή του lpg θα ανέβει. Όσο και να πάει θα είναι πάντα πιο φτηνό από την αμόλυβδη. Έχω διαβάσει ακόμα για ένα κλείδωμα της τιμής μέχρι το 2018 αλλά δεν έχω βρει κάτι επίσημο.
Συμπέρασμα: εάν κάποιος κάνει αρκετά km τότε το υγραέριο είναι μονόδρομος.Όσο το καθυστερεί τόσο αδειάζει η τσέπη του και τροφοδοτεί όλα τα λαμόγια που τρέφονται από την αγορά των καυσίμων.
Φοράω Zavoli και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση , προγραμματισμός έγινε μια φορά και όλα λειτουργούν τέλεια, δεν έχω λαδιερα κ.λ. . Μου κόστισε 1400 ευρώ . Το αμάξι δουλεύει καλύτερα από την βενζίνα . Σήμερα που πέρασα να πιο καφέ στα γραφεία του συγκροτήματος και ήρθανε αυτοκίνητα που είχαν βάλει υγραέριο και μέσα σε όλα ήταν εκτός από suv δυο M3 τελευταία μοντέλα και ένα 350 Z. Εντάξει και μόνο που το είδα μου φτάνει !!!

Εχω βάλει και εγω zavoli σε opel vectra 1600 toy 2008 kai εχω κάνει 3000χλμ. χωρίς κανένα πρόβλημα.Που το εγκατέστησες; αν δεν θέλεις να απαντήσεις εδώ στείλα πμ. Εγώ το εγκατέστησα σε συνεργάτη (εδώ στην Αθήνα) ενός γνωστού Θεσσαλονικιού εγκαταστάτη

kombi
06-11-10, 02:19
Μπορείς να μου στείλεις με ΠΜ που το εγκατέστησες στην Αθήνα?
Έχει τοποθετήσει κανείς το tomaseto και εάν ναι είναι ευχαριστημένος?

konc
06-11-10, 03:27
Δεν κάθησα να διαβάσω όλο το thread αλλά διαβάστε αυτό.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25613
ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Ειλικρινά, μόνο κέρδος θα έχετε και θα αναθεωρήσετε αρκετά περί lpg.

Όσοι βαριέστε, τουλάχιστον διαβάστε αυτό
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=395839&postcount=27
μετά θα διαβάσετε και το υπόλοιπο ;)

kage
06-11-10, 04:05
το μονο σιγουρο ειναι οτι οι πληροφοριες ακομη και εκει ειναι διαφορετικες μεταξυ τους..παντως ο rapid φαινετε να τα ξερει καλυτερα.Αλλα τι ακριβως εννοει οταν λεει να περιμενει ενας που θελει να βαλει?
μηπως η blacklist ειναι του 07?
παντως βλεπω http://www.autogastanken24.de/preise οτι στην γερμανια οι τιμες ειναι στο 2χιλιαρο ακομη και για 4κυλινδρο.
πριν 2 χρονια που δεν ηταν μοδα το υγραεριο.καποιος εγκαταστατης μου λεγε οτι δεν παθαινουν τιποτα κτλ.μετα απο 2 χρονια ειδα οτι τα καλα συστηματα εχουν ΟΛΑ λαδιερα!
Ειμαι σιγουρος πλεον οτι το 90% βαζει οτι να ναι και λεει οτι να ναι για να πεσει το χρημα...

dti
06-11-10, 11:34
Όσοι βαριέστε, τουλάχιστον διαβάστε αυτό
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=395839&postcount=27
μετά θα διαβάσετε και το υπόλοιπο ;)

Δε συμφωνώ οτι το συγκεκριμένο post είναι διαφωτιστικό, σε πολλά σημεία είναι λάθος και θυμίζει τύπο ..."ξερόλα".

Αντίθετα, απόλυτα διαφωτιστικό, αντικειμενικό και κυρίως με γνώση από εμπειρία, κατόχου αυτοκινήτου με σύστημα υγραερίου, είναι αυτό εδώ:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25613&page=6

Με απλά, κατανοητά λόγια, ίσως είναι μακράν το καλύτερο post σχετικά με την υγραεριοκίνηση σε πολλά forums που ασχολούνται με αυτό το θέμα.

konos
06-11-10, 23:44
Αυτό που καταθέτω προσωπικά είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω και ασχολούμαι τόσο πιο πολύ περιπλέκεται το ζήτημα, όσον αφορά στις πιθανές παραμέτρους που κάποιος πρέπει να λάβει υπόψη. Από την άλλη πλευρά, το αποφάσια το έβαλα και δεν μπορώ να κάτσω να χολοσκάω και να το ψάχνω συνεχώς. Το ρημάδι δουλεύει μια χαρά (3500 χλμ μέχρι τώρα) και το αφήνω εκεί....

Πήρα τα χαρτιά από το ιδιωτικό ΚΤΕΟ (κόστος 60 ευρώπουλα), την άδεια από το υπουργείο (χωρίς κανένα κόστος, απλά χρειάστηκε να πάω δύο φορές), την κατέθεσα στην ασφαλιστική (κανένα κόστος πάλι, ούτε κάποια δυσκολία) και πλέον έχω ολοκληρώσει. Μπορεί να πάω σε καμιά εβδομάδα να δουν μήπως χρειάζεται καμιά ρύθμιση το σύστημα (που δεν νομίζω) και μετά δεν θα ασχοληθώ πάλι.

Καταλαβαίνω ότι ο καθένας μας θέλει την καλύτερη προσφορά για τα λεφτά του και την περισσότερη εξασφάλιση για το αυτοκίνητό του, αλλά για να τα λέμε τα πράγματα όπως είναι, απόλυτη εξασφάλιση δεν υπάρχει. Οι κινητήρες είναι φτιαγμένοι και ρυθμισμένοι να καίνε βενζίνη, οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο μετά τη μετατροπή να πράγματα να μην είναι 100% όπως κα πριν. Απλά, η εξοικονόμηση από το κόστος του καυσίμου είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, αν και για μένα εξίσου σημαντική είναι και η απαλλαγή από το άγχος να πάρω το αμάξι και να πάω μία βόλτα χωρίς να το πολυσκέφτομαι....

Τελειώνω λέγοντας ότι άνοιξε το πρατήριο επί της Πειραιώς (#61 στον Ταύρο), ενώ μάλλον μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει ανοίξει πρατήριο στην Πάτρα

anon
06-11-10, 23:57
το ότι ανοίγουν νεα πρατήρια συνεχώς δείχνει ότι τελικά πληθαίνουν τα υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα.

konos
08-11-10, 21:21
το ότι ανοίγουν νεα πρατήρια συνεχώς δείχνει ότι τελικά πληθαίνουν τα υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα.

Σίγουρα είναι καλό, αλλά για να λέμε την αλήθεια αυτό στην Πειραιώς είχε κλείσει και άνοιξε πάλι ως ΒΡ, ενώ στην Πάτρα το συγκεκριμένο πρατήριο κάνει διανομή σε οικιακές εγκαταστάσεις (βλέπε Ξενοδοχεία, σπίτια κτλ) εδώ και καιρό, οπότε λίγο πολύ ήταν μέσα στο παιχνίδι.

Αυτό που συμβαίνει τώρα τελευταία είναι ότι έχουν τσιμπήσει λίγο οι τιμές του υγραέριου (από 2-3 λεπτά ως 5-6, ανάλογα με την περιοχή σε σχέση με κανά μήνα πριν) στην Αθήνα. Θεωρητικά το υγραέριο ακολουθεί την τιμή του πετρελαίου, αλλά δεν ξέρω με πόση καθυστέρηση, ούτε βέβαια γνωρίζω τις προθέσεις των πρατηριούχων.

Αναρωτιέμαι πότε θα φτάσει ο στόλος των υγραεριοκίνητων την κρίσιμη μάζα, ώστε να αποτελεί υπολογίσιμο μέγεθος για την κατανάλωση καυσίμου πανελλαδικά. Μην ξεχνάτε ότι πολλά ταξί που έκαιγαν υγραέριο στο παρελθόν, έχουν γυρίσει σε πετρέλαιο, εκμεταλλευόμενα την οικονομία των νέων πετρελαιοκινητήρων και το σαφές πλεονέκτημα ως προς την αντοχή και τη συντήρηση, οπότε υπήρξε ή υπάρχει μία τάση για μείωση στην κατανάλωση του υγραέριου.

Μέχρι να γίνουμε πολλοί, μάλλον θα κινούμαστε στο περιθώριο (κάτι όχι απαραίτητα κακό αν λάβουμε υπόψη το φοροεισπρακτικό μένος που διέπει το κράτος...)

tgi
08-11-10, 21:31
Σίγουρα είναι καλό, αλλά για να λέμε την αλήθεια αυτό στην Πειραιώς είχε κλείσει και άνοιξε πάλι ως ΒΡ, ενώ στην Πάτρα το συγκεκριμένο πρατήριο κάνει διανομή σε οικιακές εγκαταστάσεις (βλέπε Ξενοδοχεία, σπίτια κτλ) εδώ και καιρό, οπότε λίγο πολύ ήταν μέσα στο παιχνίδι.

ποιό πρατήριο στην Πειραιώς άνοιξε ξανα ως BP ????
σε ποιό ύψος???

cool11
08-11-10, 22:42
Ξερει κανεις πως μπορουμε να μαθουμε ποια νεα μοντελα(καινουρια) βγαινουν απο την ιδια την κατασκευαστρια εταιρια σε εκδοση 'υγραεριου', και αν αυτα ερχονται στην ελλαδα?
Θα ηταν χρησιμο να ξερουμε τι υπαρχει σε νεες επιλογες.
Οι υπαρχοντες χρηστες βενζινοκινητων κανουν τη μετατροπη.
Δεν ειναι κριμα καποιος που ετοιμαζεται να αγορασει νεο αμαξι ομως, να το αγορασει και μετα να παει αμεσως για μετατροπη?

dti
08-11-10, 23:04
Από Fiat και Opel υπάρχουν αρκετά μοντέλα διαθέσιμα. Οι αντιπροσωπείες αυτών των δύο τουλάχιστον έχουν ανακοινώσει οτι από το νέο χρόνο θα εισάγουν τα εργοστασιακά LPG μοντέλα τους κανονικά στην Ελλάδα.

konos
08-11-10, 23:34
ποιό πρατήριο στην Πειραιώς άνοιξε ξανα ως BP ????
σε ποιό ύψος???

Είναι στον Ταύρο, Πειραιώς 61 αν θυμάμαι καλά, πιο κάτω από την Σχολή Καλών Τεχνών. Νομίζω παλαιότερα ήταν JETOIL.

tgi
09-11-10, 00:08
Είναι στον Ταύρο, Πειραιώς 61 αν θυμάμαι καλά, πιο κάτω από την Σχολή Καλών Τεχνών. Νομίζω παλαιότερα ήταν JETOIL.

οχι!!!
παλιά ήταν BP.... τώρα είναι jetoil!!! άνοιξε πριν από 5 μήνες για βενζίνη και πριν από 2 μήνες για υγραέριο!!!
τις τελευταίες 3 εβδομάδες έχει χαλασμένη αντλία υγραερίου!!!

Είναι του Πανακίδη! http://panikidis.com/

utp
09-11-10, 03:35
Σε τι τιμη ειναι το λιτρο στη Πειραιως?

sv2evs
09-11-10, 12:53
Καλημέρα, ένας φίλος ψάχνει να βάλει αντίστοιχο σε υδρογόνο σε κινητήρα με πετρέλαιο...γνωρίζει κανείς κάτι ?

cool11
09-11-10, 18:01
Από Fiat και Opel υπάρχουν αρκετά μοντέλα διαθέσιμα. Οι αντιπροσωπείες αυτών των δύο τουλάχιστον έχουν ανακοινώσει οτι από το νέο χρόνο θα εισάγουν τα εργοστασιακά LPG μοντέλα τους κανονικά στην Ελλάδα.

Μου λες κανενα μοντελο σε οπελ, κανενα διακριτικο, γιατι ριχνω μια ματια στο autotriti(ο πληρεστερος καταλογος για αυτοκινητα) και δεν ξεχωριζω ποια εχουν τετοιο κινητηρα.

dti
09-11-10, 22:12
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=180224&cid=12


Τρία μοντέλα της Opel με υγραέριο!

Δυναμική θα είναι από το 2011 η παρουσία της Opel στην κατηγορία των αυτοκινήτων που «καίνε» υγραέριο. Σύμφωνα με την ελληνική εισαγωγική εταιρεία, από το νέο έτος θα ξεκινήσει η διάθεση τριών δημοφιλών μοντέλων της τα οποία εκτός από τις εκδόσεις βενζίνης και diesel θα είναι διαθέσιμες και με υγραέριο (LPG).

Ο λόγος για το Corsa 1.2 με 85 ίππους, το Meriva 1.4 με 120 ίππους και το Astra 1.4 turbo με τους 140 ίππους. Και οι τρεις εκδόσεις θα επιβαρύνονται με 2.000 επιπλέον της τιμής του τρέχοντας τιμοκαταλόγου.

NIKOS1
10-11-10, 18:22
κατανάλωση υγραερίου

2484 χιλιόμετρα και έκαψα 186,8 ευρώ υγραέριο και 39 ευρώ βενζίνη

δηλαδή 0,075 ευρώ το χιλιόμετρο

μαζί με την βενζίνη 0,090 το χιλιόμετρο

καίω έχτρα βενζίνη για 20 περίπου χιλιόμετρα στο κάθε γέμισμα υγραερίου

είναι κατά 80% μέσα σε πόλη και η κατανάλωση ίσως είναι λίγο τσιμπημένη

αλλά είμαι ευχαριστημένος

kagouraki
10-11-10, 22:09
δεν ξερω τι λετε αλλα εγω εχω το συστημα τοποθετημενο στο αμαξι μου εδω και 6 μηνες περιπου και εχωκανει καμια 10.000 και ολα κομπλε ! το μονο αρνητικο ειναι οτι αυτοι που μου το βαλλαν στην eco gas ειναι μπουφοι (η βαριουντε να ασχοληθουν απο την στιγμη που τα πηραν μετρητα) και δεν μπορουν να μου το ρυθμησουν να δειχνει σωστα η σταθμη της φιαλης... ολα τα αλλα ειναι κομπλε ! οικονομια! σε 2000 εχο και σερβις του αμαξιου.λαδια φιλτρα μπουζι.μιας και ειμαι μηχανικος θα βγαλω και το κεφαλαρι μια να δω και τις βαλβιδουλες μου ! ! αναμενεται αποτελεσματα !!!

bilirius
11-11-10, 02:32
Καλησπερα στην θεσσαλονικη στο υψος του αεροδρομιου,απο 0,69 το πηγε μεσα σε μια εβδομαδα 0,72,και σημερα το πηγε 0,73,6.ωραια πολυ γρηγορα δεν αωεβαινει βρε παιδια?Και να φανταστειτε οτι η βενζινη δεν εχει ανεβει!:mad:

NIKOS1
11-11-10, 15:17
Καλησπερα στην θεσσαλονικη στο υψος του αεροδρομιου,απο 0,69 το πηγε μεσα σε μια εβδομαδα 0,72,και σημερα το πηγε 0,73,6.ωραια πολυ γρηγορα δεν αωεβαινει βρε παιδια?Και να φανταστειτε οτι η βενζινη δεν εχει ανεβει!:mad:

η ζητηση φερνει την αυξηση
και στην αθηνα τα ιδια :down:

lykil
12-11-10, 01:12
φίλε μου nikgreek γεια σου.πολύ ωραία αυτά που έγραψες και πολύ ενημερωτικά. Εγώ έχω βάλει υγραέριο στο αυτοκινητό μου εδώ και ένα μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Θέλω αν μπορεις επειδή σε βλέπω ψαγμένο με το υγραέριο ,να μου έστελνες τα βεζινάδικα της Βουλγαριας και της υπόλοιπης Ευρώπης που έχουν υγραέριο , σε POI για destinator 7 ελληνικό. Ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων γιατί πιστεύω ότι θα προσπαθήσεις να βοηθήσεις. Αν μπορεί και κάποιος άλλος φίλος να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων

dlag
12-11-10, 09:49
Καλησπερα στην θεσσαλονικη στο υψος του αεροδρομιου,απο 0,69 το πηγε μεσα σε μια εβδομαδα 0,72,και σημερα το πηγε 0,73,6.ωραια πολυ γρηγορα δεν αωεβαινει βρε παιδια?Και να φανταστειτε οτι η βενζινη δεν εχει ανεβει!:mad:
H τιμή του υγραερίου για οικιακή χρήση είναι ίδια με αυτη για αυτοκίηνση; Ποιά είναι η τιμή για οικιακή χρήση; Αν οι τιμές με το νόμο είναι ίδιες δεν θα πρέπει να γίνονται αυξήσεις οπότε θα πρέπει να το ψάξουμε το ζήτημα συντονισμένα μεσω τησ αρμόδιας υπηρεσίας, ( φαντάζομαι απο το υπουργείο ανάπτυξης)

@ ADSLgr.com All rights reserved.