PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

bilirius
12-11-10, 13:56
Καλησπερα,Παιδια αν θελετε διαβαστε εδω http://www.makthes.gr/news/economy/64884/ λεει οτι θα ανεβει τελικα το πετρελαιο θα γινει το ιδιο με το κινησης.το ιδο σχεδον θα γινει και με το φυσικο αεριο.αμεσως μετα τις εκλογες.

utp
12-11-10, 14:29
Καλησπερα,Παιδια αν θελετε διαβαστε εδω http://www.makthes.gr/news/economy/64884/ λεει οτι θα ανεβει τελικα το πετρελαιο θα γινει το ιδιο με το κινησης.το ιδο σχεδον θα γινει και με το φυσικο αεριο.αμεσως μετα τις εκλογες.

Λεει πουθενα για υγραεριο??

bilirius
12-11-10, 23:51
Για υγραεριο δεν λεει πουθενα,αλλα που θα παει θα το πουν,α,και κατι ακομα 0,752 το πηγε ο φιλος στο αεροδρομιο απο 0,736,σιγα σιγα συνεχεια το ανεβαζει,ενω την απλη βενζινη την ανεβασε μολις 1 λεπτο.

charitidisj
14-11-10, 12:26
Από Fiat και Opel υπάρχουν αρκετά μοντέλα διαθέσιμα. Οι αντιπροσωπείες αυτών των δύο τουλάχιστον έχουν ανακοινώσει οτι από το νέο χρόνο θα εισάγουν τα εργοστασιακά LPG μοντέλα τους κανονικά στην Ελλάδα.Η μετατροπή γίνετε στην Ελλάδα!!!

........Auto merged post: charitidisj πρόσθεσε 5 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κατανάλωση υγραερίου

2484 χιλιόμετρα και έκαψα 186,8 ευρώ υγραέριο και 39 ευρώ βενζίνη

δηλαδή 0,075 ευρώ το χιλιόμετρο

μαζί με την βενζίνη 0,090 το χιλιόμετρο

καίω έχτρα βενζίνη για 20 περίπου χιλιόμετρα στο κάθε γέμισμα υγραερίου

είναι κατά 80% μέσα σε πόλη και η κατανάλωση ίσως είναι λίγο τσιμπημένη

αλλά είμαι ευχαριστημένος
Κάτι δεν πάει καλά στο σύστημά σου !!!

dti
14-11-10, 18:33
Απ' όσο γνωρίζω μόνο η Subaru κάνει επίσημα εδώ τη μετατροπή.
Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο γράψε το...

konos
14-11-10, 19:03
Απ' όσο γνωρίζω μόνο η Subaru κάνει επίσημα εδώ τη μετατροπή.
Αν ξέρεις κάτι συγκεκριμένο γράψε το...

Και εγώ έχω τη εντύπωση ότι πρόκειται για υγραεριοκίνητα αυτοκίνητα κατευθείαν από τη γραμμή παραγωγής. Άλλωστε και οι δύο εταιρείες στο εξωτερικό έχουν υγραεριοκίνητα μοντέλα. Επιπλέον, 2000 ευρώ για κιτ εγκατάστασης περασμένο στην Ελλάδα σε opel corsa, έστω και με το πλεονέκτημα της εργοστασιακής εγγύησης, μάλλον είναι υπερβολική τιμή. Αν όμως πρόκειται για εργοστασιακή εγκατάσταση, που ίσως να μπορεί να χαρακτηριστεί και ως υβριδικό, τότε τα πράγματα αλλάζουν.

NIKOS1
14-11-10, 20:30
Η μετατροπή γίνετε στην Ελλάδα!!!

........Auto merged post: charitidisj πρόσθεσε 5 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάτι δεν πάει καλά στο σύστημά σου !!!

η τιμή του υγραερίου ανεβαίνει συνεχώς τους τελευταίους μήνες κάνε και εσύ μια κοστολόγηση αλλά να ξέρεις ότι εγώ το κινώ μέσα στην πόλη που η κατανάλωση είναι αυξημένη

ermis1964
15-11-10, 21:09
Πολλές εταιρείες (Fiat,Opel,Seat,Volvo) παράγουν τά λεγόμενα Bi-fuel (βενζίνη-υγραέριο).Απ'ότι ξέρω ή Fiat έχει Bi-fuel καί μέ βενζίνη-φυσικό αέριο.Μετατροπή σέ Bi-fuel στήν Ελλάδα γίνεται σέ εταιρικό επίπεδο μόνο στό Subaru Forester.Υβριδικό δέν χαρακτηρίζεται τό όχημα Bi-fuel.Υβριδικά χαρακτηρίζονται τά οχήματα στά οποία,ένα μέρος τής κινητικής τους ενέργειας εξασφαλίζεται από πηγή εκπομπής μηδενικών ρύπων.

konos
15-11-10, 21:42
Φίλοι, έπεσε το μάτι μου σε αυτό το άρθρο:

http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=223388


Εν συντομία αναφέρεται στην πρόθεση κάποιων συμβούλων της κυβέρνησης για αύξηση της φορολογίας στο υγραέριο, με σκοπό την αύξηση των εσόδων (λέμε τώρα!!!).
Έχετε ακούσει, διαβάσει τίποτα σχετικό;

HELL_pegaSOS
15-11-10, 22:15
Δεν αποκλείεται αν περιμένουν να αυξηθεί ο αριιθμός των κατόχων συστημάτων υγραερίου για να τους στραγγίξουν μετα... Και να φανταστεί κανείς ότι στρίμωχνα τον αδελφό να σταματήσει να δίνει 40-50 την βδομάδα για βενζίνες. Πάλι θα το ρίξει στην αναμονή...:evil:


Σήμερα ήρθαν τα παιδάκια του ΔΝΤ με τους χαρτοφύλακες και απευθείας ξαναδιορθώσαν το έλλειμμα του 2009 στα 15 δις από τα 13 και του 2010 το ανεβάσαν προς τα πάνω κι αυτό. Που θα τα βρει ο Γιώργος?

Η θερμη υποδοχή της Πετρούλας στους εντολοδόχους του Ντομινικ Στροσκαν, δεν φάινεται να τους μαλάκωσε την καρδιά...
Αλλη φορά που θα ρθουν για νέα μέτρα, να τους στείλουμε την Μελέτη. :lol:

englishman
19-11-10, 11:53
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε νωρίτερα, αλλα για δείτε αυτό εδώ:




Φρένο στα πρατήρια υγραερίου από νόμο του 1984


Πέμπτη, 18 Νοεμβρίου 2010 - 08:48

Του Χάρη Φλουδόπουλου

Σοβαρά προβλήματα που φρενάρουν την ανάπτυξη πρατηρίων για υγραεριοκίνηση, δημιουργεί το απαρχαιωμένο νομοθετικό πλαίσιο για τη λειτουργία των συγκεκριμένων πρατηρίων. Πρόκειται για έναν νόμο του 1984, ηλικίας δηλαδή 26 ετών, που θεσπίστηκε την εποχή που τα αυτοκίνητα ακόμη δεν είχαν ABS, αναφέρει χαρακτηριστικά παράγοντας της αγοράς, θέλοντας να καταδείξει ότι το νομοθετικό πλαίσιο πρέπει να εκσυγχρονιστεί και να λάβει υπόψη του τις τεχνολογικές εξελίξεις, πάντα με γνώμονα την ασφάλεια.

Ο νόμος του 1984, θέτει μια σειρά από όρους πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ασφάλειας που θα πρέπει να έχει ο χώρος ανεφοδιασμού με υγραέριο. Έτσι, για να επιτραπεί η εγκατάσταση σταθμού ανεφοδιασμού υγραερίου πρέπει το οικόπεδο να βρίσκεται σε απόσταση διακοσίων μέτρων από κατοικημένη περιοχή, ενώ εάν προβλέπεται να στεγάζεται και συνεργείο τοποθέτησης συστήματος υγραερίου AutoGas kit, τότε η έκταση του οικοπέδου δεν πρέπει να είναι μικρότερη των 4 στρεμμάτων.

Σήμερα λειτουργούν πάνω από 30 πρατήρια υγραερίου και υπάρχει τεράστια ζήτηση για νέους σταθμούς. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση της Coral, δηλαδή της εταιρείας που διαδέχθηκε τη Shell Gas, που σχεδιάζει την υλοποίηση των απαραίτητων μετατροπών σε περίπου 50 πρατήρια που πληρούν τις προδιαγραφές του ισχύοντος νόμου, ώστε να μπορούν να εφοδιάζουν αυτοκίνητα με lpg. Έτσι τα πρώτα πρατήρια θα βρίσκονται κατά κύριο λόγο σε εθνικές οδούς, αλλά και σε συγκεκριμένα σημεία στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.

Μεγάλα οφέλη για τους οδηγούς

Το κόστος του υγραερίου σε σύγκριση με τη βενζίνη είναι πάνω από 50% χαμηλότερο: η τιμή της βενζίνης βρίσκεται στο 1,5 ευρώ το λίτρο όταν το υγραέριο κοστίζει 0,70 – 0,75 ευρώ το λίτρο. Βεβαίως η μέση κατανάλωση ανά χιλιόμετρο ενός υγραεριοκίνητου οχήματος είναι περίπου 20% μεγαλύτερη από τα βενζινοκίνητα, γεγονός που περιορίζει ανάλογα το όφελος.

Η διαφορά στην τιμή πάντως έχει εκτινάξει στα ύψη το ενδιαφέρον για μετατροπές αυτοκινήτων, με αποτέλεσμα τα λίγα συνεργεία να κάνουν λίστες αναμονής για τους ενδιαφερόμενους. Μέχρι στιγμής εκτιμάται ότι έχουν γίνει μετατροπές και κυκλοφορούν περίπου 10 χιλιάδες αυτοκίνητα με την ειδική φιάλη που τοποθετείται στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου. Η μετατροπή κοστίζει μεταξύ 1.000 και 1.500 ευρώ, ενώ η απόσβση επιτυγχάνεται μέσα σε ένα χρόνο.


http://www.capital.gr/news.asp?id=1089195



Είμαι τόσο κοντά στο να κάνω το βήμα για την μετατροπή, καθώς τα οφέλη όπως τα υπολόγισα είναι μεγάλα και κάνω απόσβεση σε <1 χρόνο μάλιστα, αλλά το παραπάνω άρθρο, σε συνδυασμό με τα προηγούμενα posts περί φορολόγησης με έχουν βάλει σε νέες σκέψεις.

kagouraki
19-11-10, 17:29
παιδια εγω ενα εχω να πω ... το λιτρο στο BP στον φοινικα εχει παει 79,5 λεπτα... ΑΙΣΧΟΣ αρχες καλοκαιριου που εκανα την μετατροπη ειχε 64 λεπτα... μεσα σε 5 μηνες 15 λεπτα πανω... ΑΙΣΧΟΣ ! !

dti
19-11-10, 18:45
Κάντε καταγγελίες, όσο είναι καιρός. Δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση, παρότι αυξήθηκε η τιμή του υγραερίου στις περισσότερες χώρες της Ε.Ε. το τελευταίο διάστημα. Πρέπει να έχουμε μάλλον την ακριβότερη τιμή και στο υγραέριο σε όλη την Ευρώπη και αυτή τη φορά η υψηλή τιμή δεν οφείλεται σε φορομπηχτική πολιτική!

cool11
19-11-10, 19:07
Οταν δεν εχεις σοβαρο κρατος, τι να περιμενεις μετα? Προκοπη?
No way out.

kagouraki
19-11-10, 23:53
Που μπορω να κανω καταγγελεια?

dti
20-11-10, 10:49
Εγώ θα ξεκινούσα από εδώ: http://www.efpolis.gr/ (Γενική Γραμματεία Καταναλωτή)

Έχω ήδη κάνει ερώτηση στο webmaster@fuelprices.gr γιατί στο Παρατηρητήριο Τιμών για τα καύσιμα δεν δημοσιεύονται οι τιμές του υγραερίου και περιμένω να δω αν θα απαντήσουν...

HELL_pegaSOS
23-11-10, 20:15
προσφορα και ζήτηση....:whistle:


Οσο δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο κι αυτό απαρχαιωμένο, αυξάνεται και η δυσπιστία των οδηγών σε εγκατάσταση των συστημάτων αλλα και η εκμετάλευση των οδηγών με εγκατεστημένα συστήματα, λόγω του ότι η κρίση και η έλλειψη πολλών πρατηρίων οδηγει εξασφαλισμένη άυξηση των "γκαζάδικων" αλλα σε συνθήκες μονοπώλιου...

dlag
26-11-10, 14:49
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΟΡΥΒΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ - ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΙ - ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ- ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΠΡΙΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ. ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ.

Φανερός Πράκτωρ
26-11-10, 18:27
γράφε με πιο έντονα και μεγάλα γράμματα. Τίποτα δεν βλέπω

kage
26-11-10, 19:26
τα ιδια πρεπει να λενε και αυτοι που αγορασαν αυτοκινητα με πετρελαιο για να κανουν οικονομια...πριν 2-3 χρονια και το πετρελαιο μισοτιμης ηταν...

ermis1964
27-11-10, 00:33
Πρέπει νά αντιδρούμε καί νά μήν ανεχόμαστε τούς κερδοσκόπους,όπως καί άν λέγονται αυτοί.Πρώτος καί καλύτερος κερδοσκόπος βέβαια είναι τό ίδιο τό κράτος γι'αυτό καί συντηρεί καί τούς ιδιώτες κερδοσκόπους.Αν σταματήσουμε νά τοποθετούμε συσκευές υγραερίου,σίγουρα θά πέσουν οί τιμές.Αν κλειδώσουμε τά αυτοκίνητά μας γιά 10 μέρες καί δέν βάλουμε καύσιμα δέν θά πέσουν οί τιμές καί εκεί?!Αν δέν πλήρώναμε διόδια θά είχαμε "συμβάσεις παραχώρησης"?!Πρέπει νά γίνει ένας σύλλογος αυτοκινητιστών ιδιωτικής χρήσης,νά εκδίδει προτροπές καί οδηγίες γιά τά πάντα πού αφορούν τό αυτοκίνητο.Μόνο έτσι θά μειωθεί τό κόστος χρήσης καί κτήσης.

sdikr
27-11-10, 00:37
Πρέπει νά αντιδρούμε καί νά μήν ανεχόμαστε τούς κερδοσκόπους,όπως καί άν λέγονται αυτοί.Πρώτος καί καλύτερος κερδοσκόπος βέβαια είναι τό ίδιο τό κράτος γι'αυτό καί συντηρεί καί τούς ιδιώτες κερδοσκόπους.Αν σταματήσουμε νά τοποθετούμε συσκευές υγραερίου,σίγουρα θά πέσουν οί τιμές.Αν κλειδώσουμε τά αυτοκίνητά μας γιά 10 μέρες καί δέν βάλουμε καύσιμα δέν θά πέσουν οί τιμές καί εκεί?!Αν δέν πλήρώναμε διόδια θά είχαμε "συμβάσεις παραχώρησης"?!Πρέπει νά γίνει ένας σύλλογος αυτοκινητιστών ιδιωτικής χρήσης,νά εκδίδει προτροπές καί οδηγίες γιά τά πάντα πού αφορούν τό αυτοκίνητο.Μόνο έτσι θά μειωθεί τό κόστος χρήσης καί κτήσης.


Αν το σταματήσεις για 10 μέρες θα ξέρουν ότι μετά θα πας να αγοράσεις,
βλέπεις ο Ελληνας ξέρει τον Ελλήνα
τα διόδια; εδώ το κάνεις σαν Ελληνας, λες να περάσω αλλά να μην πλήρωσω, κλπ κλπ

ΕΧΟΥΜΕ γεμίσει συλλόγους, φτάνει

ermis1964
27-11-10, 02:30
Αν το σταματήσεις για 10 μέρες θα ξέρουν ότι μετά θα πας να αγοράσεις,
βλέπεις ο Ελληνας ξέρει τον Ελλήνα
τα διόδια; εδώ το κάνεις σαν Ελληνας, λες να περάσω αλλά να μην πλήρωσω, κλπ κλπ

ΕΧΟΥΜΕ γεμίσει συλλόγους, φτάνειΜε τήν λογική αυτή ΄δέν πρέπει νά κάνουμε τίποτε.Ούτε νά διεκδικούμε κάτι΄,ούτε νά δημιουργούμε.Οσο για τά διοδια έχω πληρώσει ήδη.Τά τέλη κυκλοφορίας τά πληρώνουμε όλοι.Ας καταργήσουν λοιπόν τά τέλη κυκλοφορίας καί άς πληρώνουμε διόδια.Αυτό πού εχει γίνει στίς Ε.Ο καί εχουν γεμίσει σταθμούς διοδίων ανά 60 χλμ περίπου είναι σωστό?Ποιά ή έννοια τού δρόμου ταχείας κυκλοφορίας όταν κάθε μιση ώρα σταματώ?Οι εγκαταστάτες υγραερίου μόλις μυρίστηκαν παραδάκι αύξησαν τίς τιμές περί τό 35%-40%.Τό κράτος μόλις μυριστεί παραδάκι θά αυξήσει την τιμή τού αερίου.Λειτουργούμε σάν κράτος μέ κανόνες παρακμιακής μαφιόζικης
συμμορίας.

anon
27-11-10, 10:33
Με τήν λογική αυτή ΄δέν πρέπει νά κάνουμε τίποτε.Ούτε νά διεκδικούμε κάτι΄,ούτε νά δημιουργούμε.


Υπάρχει λύση, αλλά ως δια μαγείας αυτή ποτέ δεν χρησιμοποιείται. Λέγεται εκλογές, και με αυτές βγάζεις τους αντιπροσώπους σου. Διαφωνείς με τα διόδια; Διαφωνείς με την ασυδοσία, τις περισσότερες φορές μάλιστα υποστηριζόμενη και απο το κοινοβούλιο προς όφελος ορισμένων μόνο οικογενειών. Ε, σταμάτα πια να ψηφίζεις τους ίδιους μπλε και πράσινους κόκκους. Πάρε την εξουσία απο τα χέρια τους, δείξε ότι δεν μπορούν να σε έχουν δεδομένο, ότι θα ψηφίσεις τον έναν ή τον άλλο και κανέναν άλλο, και σταμάτα την κοινωνική αναλγησία. Μέχρι τότε, μόνο γκρίνια. Αποτέλεσμα σχεδόν ουδέν.

GRIGORIS1979
27-11-10, 17:46
Έβαλα αέριο στο αυτοκίνητο μου ( hyuntai i 30 ) την περασμένη εβδομάδα και έχω ήδη κάνει 500 χιλιόμετρα ( έκανα επαγγελματικό ταξίδι ). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, η μπουκάλα τοποθετήθηκε στην θέση της ρεζέρβας, είναι 40 λίτρα, γέμισα με 30 ευρώ και έχω λίγο ακόμα !!! Καμία διαφορά στην οδήγηση, η ταχύτητα που οδηγάω είναι συνήθως 120 χλμ στην εθνική. Κόστος τοποθέτησης 1200 ευρω + φπα.

tgi
27-11-10, 21:10
Έβαλα αέριο στο αυτοκίνητο μου ( hyuntai i 30 ) την περασμένη εβδομάδα και έχω ήδη κάνει 500 χιλιόμετρα ( έκανα επαγγελματικό ταξίδι ). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, η μπουκάλα τοποθετήθηκε στην θέση της ρεζέρβας, είναι 40 λίτρα, γέμισα με 30 ευρώ και έχω λίγο ακόμα !!! Καμία διαφορά στην οδήγηση, η ταχύτητα που οδηγάω είναι συνήθως 120 χλμ στην εθνική. Κόστος τοποθέτησης 1200 ευρω + φπα.

τι σύστημα έβαλες??
Τι μάρκα???

ermis1964
27-11-10, 21:39
Υπάρχει λύση, αλλά ως δια μαγείας αυτή ποτέ δεν χρησιμοποιείται. Λέγεται εκλογές, και με αυτές βγάζεις τους αντιπροσώπους σου. Διαφωνείς με τα διόδια; Διαφωνείς με την ασυδοσία, τις περισσότερες φορές μάλιστα υποστηριζόμενη και απο το κοινοβούλιο προς όφελος ορισμένων μόνο οικογενειών. Ε, σταμάτα πια να ψηφίζεις τους ίδιους μπλε και πράσινους κόκκους. Πάρε την εξουσία απο τα χέρια τους, δείξε ότι δεν μπορούν να σε έχουν δεδομένο, ότι θα ψηφίσεις τον έναν ή τον άλλο και κανέναν άλλο, και σταμάτα την κοινωνική αναλγησία. Μέχρι τότε, μόνο γκρίνια. Αποτέλεσμα σχεδόν ουδέν.Οί εκλογές είναι μιά μεγάλη φούσκα.Ψηφίζει τό 50% τού πληθυσμού σχηματίζουν κυβέρνηση και κάνουν ότι θέλουν,κομπάζοντας ότι έχουν πλειοψηφία.Παγκοσμίως γίνεται αυτό καί όχι μόνο εδώ.Δημοκρατία μέ επιθετικό προσδιορισμό δέν υπάρχει.Εχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία,προεδρική δημοκρατία,προεδρευομένη δημοκρατία,αντιπροσωπευτική δημοκρατία.Δημιουργήματα τών απανταχού λαμογιών.Η Δημοκρατία είναι μία,αλλά δέν συμφέρει τά λαμόγια.Όλοι οί "κόκκοι" πράσινοι,μπλέ,κόκκινοι,έχουν τό ίδιο αποτέλεσμα.Προσπορίζονται ιδίον όφελος καί καταβαραθρώνουν τόν λαό,χαιδευοντάς του τά αυτιά μέ παχιά λόγια.Γκρίνια είναι ή αντίθετη άποψη μέ επιχειρήματα!?Ασχολίαστο...

........Auto merged post: ermis1964 πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έβαλα αέριο στο αυτοκίνητο μου ( hyuntai i 30 ) την περασμένη εβδομάδα και έχω ήδη κάνει 500 χιλιόμετρα ( έκανα επαγγελματικό ταξίδι ). Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, η μπουκάλα τοποθετήθηκε στην θέση της ρεζέρβας, είναι 40 λίτρα, γέμισα με 30 ευρώ και έχω λίγο ακόμα !!! Καμία διαφορά στην οδήγηση, η ταχύτητα που οδηγάω είναι συνήθως 120 χλμ στην εθνική. Κόστος τοποθέτησης 1200 ευρω + φπα.Πολύ καλή τιμή.Τί μάρκα σύστημα έβαλες καί τί γενιά?Πού έκανες τήν τοποθέτηση?

dlag
28-11-10, 10:20
dlag έγραψε:
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΚΥΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΘΟΡΥΒΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ - ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΙ - ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ- ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΠΡΙΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ Η ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ. ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ

bilirius
03-12-10, 02:29
Σημερα εκανα ανεφοδιασμο υγραεριου προς 0.799
και το ωραιο ειναι πως την απλη την εχει 1,53
και το ακομα πιο ωραιο ειναι πως το πετρελαιο το βαρελι εχει 89 δολαρια.θυμαστε που το βαρελι ειχε φτασει το 150 δολαρια?ε,τοτε ειχε 1,50 η βενζινη και το υγραεριο τοτε ειχε 50 λεπτα!

cool11
03-12-10, 10:56
Πολυ 'γρηγορα' τον πηρε τον ανηφορο η τιμη του υγραεριου...

tsavman
03-12-10, 12:42
0.76 είχε τη Δευτέρα το πρωί στο βενζινάδικο στα ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης.
Παρακολουθώ αυτό το νήμα και έτυχε να το προσέξω όταν περνούσα από εκεί.

tgi
03-12-10, 14:40
νεο forum για υγραεριοκίνηση

www.lpgforum.gr

grsotos
03-12-10, 19:58
Δεν εβαλα ακομα . Το ψαχνω. Καθε μερα βλεπω νεα κολπα.
Χθες μια κυρια ειπε στον υπαλληλο του πρατηριου να το βαλει στο αργο.
Γιατι? Υπαρχει λογος ? Μπορει να μου πει καποιος?

ermis1964
03-12-10, 20:56
Οσο ανεβαίνει ή τιμή τής βενζίνης θά ανεβαίνει καί τού υγραερίου.Τήν Τετάρτη 1/12 στήν ΑΘήνα τιμή αερίου 0,77. Πέμπτη 2/12 στήν Αγχίαλο τού Βόλου τιμή αερίου 0,849.Ότι θέλουν κάνουν.

bilirius
03-12-10, 23:51
Το βαρελι εκλεισε στα 91$,αυτο σημαινει οτι εχει σπασει το ψυχολογικο φραγμα των 80$,να περιμενετε μεγαλη αυξηση στα καυσιμα απο δευτερα που θα κανουν ανεφοδιασμο και τα βενζιναδικα.

bilirius
05-12-10, 22:13
Υγραεριο τιμη λιτρου σημερα 0,807!Περιοχη αεροδρομιου AEGEAN!θεσσαλονικη.

JERY
05-12-10, 22:43
προσοχη με την υγραεριοκινηση στο ρεντη, οι τυποι εχουν πολυ δουλεια και εχουν ψηλα τον αμανε.....
συγγενικο προσωπο που ειχε βαλει σε συνεργαζομενο συνεργειο της υγραεριοκινησης,
του εβγαλαν την παναγια για να του κανουν τις τελικες ρυθμισεις.... και τον εκαναν μπαλακι απο τον εναν στον αλλον.Μεχρι του ειπε να πληρωσει για ενα εξαρτημα που ηθελε αλλαγη.
Οποιος μπορει ας προτιμισει το βρετο και vialle

Οσο για τη τιμη του υγραεριου ειναι μονοπώλιο, τα πρατηρια ειναι ελαχιστα γιατι ο νομος με τις προυποθεσεις των πρατηριων ειναι απο το 1985 και προβλεπει 4 στρεματα οικοπεδο και αλλα κουλα με αποτελεσμα να βγαινει πολυ δυσκολα η αδεια.
Εχει ενδιαφερθει μεγαλη εταιρεια για να ανοιξει πρατηρια LPG στην ελλαδα

Ολα τα μοντελα FIAT με LPG
Φανταστειτε ποσο θα καιει το 500
http://www.sport-fm.gr/article/350961

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 8 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπον βρηκα τα αρθρα


http://www.capital.gr/news.asp?details=1089195
Φρένο στα πρατήρια υγραερίου από νόμο του 1984

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση της Coral, δηλαδή της εταιρείας που διαδέχθηκε τη Shell Gas, που σχεδιάζει την υλοποίηση των απαραίτητων μετατροπών σε περίπου 50 πρατήρια που πληρούν τις προδιαγραφές του ισχύοντος νόμου, ώστε να μπορούν να εφοδιάζουν αυτοκίνητα με lpg. Έτσι τα πρώτα πρατήρια θα βρίσκονται κατά κύριο λόγο σε εθνικές οδούς, αλλά και σε συγκεκριμένα σημεία στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.


Το πρώτο δίκτυο πρατηρίων υγραερίου στους ελληνικούς δρόμους "στήνει" η Shell
http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/0d8d5647-1a38-4bfd-b508-97a51ab3d55d

Καθετοποιημένα συνεργεία υγραερίου…

Στην αγορά μάλιστα αυτήν, των συνεργείων που ασχολούνται με μετατροπές, πρόκειται σύντομα να κάνουν την εμφάνισή τους νέοι, πιο δυνατοί από τους σημερινούς παίκτες. Τη στιγμή αυτή βρίσκεται προς ψήφιση στη Βουλή το ν/σχέδιο για τις μεταφορές, με ρυθμίσεις και για τις μετατροπές αυτοκινήτων ώστε να τροφοδοτούνται και με υγραέριο, και με τις οποίες δίνεται η δυνατότητα σε αντιπροσωπείες να πάρουν άδεια για να δημιουργήσουν καθετοποιημένα συνεργεία. Τα συνεργεία αυτά γίνεται κατανοητό ότι θα εκτοπίσουν αργά ή γρήγορα όλα τα μεμονωμένα μικρότερα που υπάρχουν σήμερα. Ταυτόχρονα, πολλές αντιπροσωπείες ξεκινούν να εισάγουν στην ελληνική αγορά υγραεριοκίνητα μοντέλα : Τέτοια είναι η Subaru που έχει φέρει το πρώτο καινούργιο υγραεριοκίνητο ΙΧ.

Το πλάνο 5ετίας της Coral

Όσο για τα πρώτα πρατήρια υγραερίου της Coral, θα μπορεί κανείς να τα βρει κατά μήκος εθνικών οδών και στα μεγάλα αστικά κέντρα, της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, με στόχο στη 3ετία να φτάσουν τα 100 και στη 5ετία να καλύπτουν όλους τους Νομούς.

Το πλάνο της ξεκινά από τα ιδιολειτουργούμενα πρατήρια και σταδιακά θα συμπεριλάβει και περίπου 50 πρατήρια τρίτων, που φέρουν σήμερα τα σήματα της Shell και της Avin. Σε κάθε περίπτωση δεν θα συμπεριλαμβάνει και τα 1.200 που έχει συνολικά το νέο σχήμα, για λόγους ασφαλείας αφού πολλά απ’ αυτά βρίσκονται σε ισόγεια πολυκατοικιών. Όσο για το κόστος μετατροπής είναι γύρω στα 50 με 60.000 ευρώ ανά βενζινάδικο.

jimmys77
08-12-10, 23:37
EΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!
Χαρτια για ΚΤΕΟ εχετε παρει?????????????????
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ειμαι ενας απο τους καμμενους!!!
[B] Ολοι τρεξαμε να βαλουμε υγραεριο και το χρυσοπληρωσαμε αλλα δεν ειδαμε εαν εχει ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ!!!!!


Η εγκατασταση μου εγινε στην ecogas
Aπο εγκυρη πηγη εμαθα οτι θεσσαλονικη 2 ΜΟΝΟΝ εχουνε αδεια εγκαταστατη, ο ΘΕΟΔΩΡΟΥ και ο Γεωργιαδης ολοι οι υπολοιποι δινουν χαρτια (εαν δωσουνε!) με υπογραφες αλλης επαρχιακης εταιριας που συνεργαζονται.

bilirius
10-12-10, 02:24
Εγω το εβαλα τον αυγουστο στον κατσαμπερη,και ακομα δεν εχω παρει τιποτα!

jimmys77
11-12-10, 17:06
O Κατσαμπερης αμα τον ζορισεις λιγο μπορει να σου δωση,εδωσε σε φιλο μου μετα απο πιεση και φυσικα εδωσε χαρτια απο Ξανθη,το αμαξι περασε κανονικα κτεο.


Οσοι εχουμε βαλει στο ECOGAS πρεπει να δουμε τι θα γινει με αυτον!

bilirius
13-12-10, 02:20
Μα καλα υποχρεωμενος δεν ειναι να δωσει?πρεπει να τον ζορισουμε για να μας τα δωσει?

dti
13-12-10, 23:18
...εδωσε σε φιλο μου μετα απο πιεση και φυσικα εδωσε χαρτια απο Ξανθη,το αμαξι περασε κανονικα κτεο.!

Από έγκυρη πηγή γνωρίζω οτι είναι μόλις 13 οι πιστοποιημένοι εγκαταστάτες σε όλη την Ελλάδα...

kage
14-12-10, 00:42
αφηστε το υγραεριο θα γινει οτι εγινε με το πετρελαιο πριν καν ελευθερωθει στην Αθηνα..
οι τιμες lpg ανα χωρα..δεν ειναι μονο θεμα λαμογιας στην Ελλαδα...
http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/doc/prices/bulletin_with_taxes/2010_12_06_with_taxes_1535.pdf
------
Η Ευρωπαϊκή Ένωση μεταξύ άλλων μέτρων, εξέδωσε και την Οδηγία 2003/96 για τα ελάχιστα επίπεδα φορολόγησης των ενεργειακών προϊόντων.

Το υγραέριο κίνησης αποτελεί νόμιμο και θεμιτό εναλλακτικό καύσιμο, το οποίο προωθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση με την Οδηγία 2003/30/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου της 8ης Μαΐου 2003, με διττό στόχο:

* την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών της Ευρώπης και
* την βελτίωση της ποιότητας του περιβάλλοντος>>
http://www.seepe.gr/site/main.php?page=content&contentID=18
οδηγια απ οσο ξερω δεν ειναι νομος!αλλωστε ποια χωρα θα μειωνε φορους αυτες τις μερες...
------------------
δειτε ποστ και στο φορουμ 4τ

jimmys77
23-12-10, 16:40
Tελικα χαρτια απο την ECOGAS πηρα!!! Φυσικα με αλλα στοιχεια εγκαταστατη,αλλα αυτα δεν με νοιαζει κιολας, το αμαξι περασε κτεο κανονικα και σε λιγες μερες πρεπει να παω απο το μηχανολογικο για να περαστει στην αδεια η κινηση και με υγραεριο.

bilirius
26-12-10, 00:46
Καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους, 25/12/10
τιμη LPG aegean 0.773
Περιοχη αεροδρομιο θεσσαλονικη!

angel3
28-12-10, 17:43
Tελικα χαρτια απο την ECOGAS πηρα!!! Φυσικα με αλλα στοιχεια εγκαταστατη,αλλα αυτα δεν με νοιαζει κιολας, το αμαξι περασε κτεο κανονικα και σε λιγες μερες πρεπει να παω απο το μηχανολογικο για να περαστει στην αδεια η κινηση και με υγραεριο.

Και εγώ έβαλα στην ECOGAS αρχές Σεπτέμβρη αλλα χαρτιά δεν πήρα ακόμη. καθε εβδομάμα και δικαιολογίες. Δεν ξέρω τι να κάνω. μπορεις να μου πεις πως τα καφερες?
Ευχαριστώ

drivingteacher
29-12-10, 02:39
Πανικιδης Κοντοπευκο JetOil 26/12 0,788€

Collective_Soul
29-12-10, 17:44
Καλα ετσι οπως το πανε θα φτασει το πετρελαιο

kastoras74
30-12-10, 03:40
Καστοριά, το μοναδικό πρατήριο με υγραέριο, τιμή 0,83 /λίτρο (ΕΚΟ)

jimmys77
30-12-10, 20:50
Και εγώ έβαλα στην ECOGAS αρχές Σεπτέμβρη αλλα χαρτιά δεν πήρα ακόμη. καθε εβδομάμα και δικαιολογίες. Δεν ξέρω τι να κάνω. μπορεις να μου πεις πως τα καφερες?
Ευχαριστώ Kοιτα απο οτι εχω καταλαβει, εχει μερικα χαρτια (απο αλλους φυσικα εγκαταστατες) και σιγα σιγα δινει, πιστευω εαν τον ζορισεις λιγο θα σε δωσει (αλωστε και αυτος θελει να ξεμπερδευει με ολους αυτους που τον πρηζουνε).Εμενα μου τα εδωσε και κατευθειαν πηγα και το περασα κτεο. Η ταλαιπωρια μου τωρα αρχιζει με το ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ! ηδη εχω παει 2 φορες και δεν μπορεσα να κανω δουλεια.Την 1 φορα ηταν ημερα ΤΕΤΑΡΤΗ και τις τεταρτες το μηχανολογικο της θεσσαλονικης δεν εξυπηρετη το κοινο!!!!!!!!! Την 2 φορα που πηγα δηλαδη σημερα γινοταν Ο ΧΑΜΟΣ απο τους ΕΛΛΕΙΝΟΥΣ που παραδιδαν πινακιδες!!!!! οποτε σηκωθηκα και εφυγα,οποτε αρχη του νεου χρονου και νωρις νωρις στο μηχανολογικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.