PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

bilirius
31-12-10, 02:23
Καλημερα καλη χρονια σε ολους.δεν ξερω αν γινεται αλλα πλεον και σε ιδιωτικο κτεο εμαθα οτι μπορεις να περασεις το αυτοκινητο για ελεγχο.του υγραειου.

jimmys77
31-12-10, 12:22
Kαλη Χρονια! Σε ιδιωτικο το περασα. Απλα μετα πρεπει να πας στο μηχανολογικο για να περαστει και στην αδεια οτι κινησε και με υγραεριο

terry39
01-01-11, 11:41
Καλημερα καλη χρονια και οτι επιθυμειτε
σκεφτομαι να πουλησω το punto που εχω και εχει φτασει στα 134,000 χιλιομετρα
και να αγορασω καινουργιο fiat punto-punto evo με υγραεριο (εργοστασιακο) , πριν 1 μηνα που ειχα ρωτησει στη fiat Βεροιας μου ειπε οτι εχει μονο το panta διαθεσιμο , λογικα αποτι διαβασα και σε καποιες σελιδες περιμενουν τις νεες εκδοσεις μεσα στον Ιανουαριο,τι λετε ?
Αξιζει η αγορα νεου ή απλα να τοποθετησω το συστημα στο "παλιο" ?

tgi
01-01-11, 22:13
Καλή σου μέρα και καλή χρονιά!
Η άποψή μου είναι αν μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο που θέλεις με εργοστασιακή εγκατάσταση υγραερίου είναι το άριστο που θα κάνεις!!!
αν όμως το αυτοκίνητο που θέλεις δεν βγαίνει σε υγραέριο τότε βάλε σε κάποιον υπεύθυνο και με πείρα εγκαταστάτη υγραέριο. Προϋπόθεση είναι ότι το αυτοκίνητο που θα βάλεις υγραέριο θα το κρατήσεις για τουλάχιστον 3 χρόνια

Ένα ωραίο άρθρο που είδα στο internet είναι το παρακάτω :

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=12371&pbreak=0

HELL_pegaSOS
02-01-11, 14:54
Καλά το συζητάς συγκρίνεις το εργοστασιακό με γραπτή εγγύηση της εταιρείας με τα στρωσίματα, ξαναστρωσίματα του κάθε μπακαλοεπαγγελματία?


Εντάξει και βρίσκεις τον καλύτερο εμπειρότερο μάστορα, σε πόσους μήνες θα περιμένεις για την εγκατάσταση? Πόδες φορές θα κάνεις βόλτες για τις τελικές ρυθμίσεις και την συννενόηση?
Χαρτιά θα δώσει?
Θα είσαι σίγουρος ότι θα σου προτείνει το καλύτερο σύστημα για τα χρήματα που διαθέτεις κι όχι ένα δεύτερο μόνο και μόνο επειδή τα χει καλά με τον εκάστοτε εισαγωγέα?
Θα έχει εγγύηση καλής λειτουργίας και για πόσα έτη, με τις προυποθέσεις? Περισσότερα απ ότι τα εργοστασιακά αμάξια? Χωρίς να επηρεάσει την εγγύηση του ολοκαίνουριου αυτοκινήτου?


Οταν θα ξέρεις τις απαντήσεις, θα ξέρεις και την καταλληλότερη επιλογή. ;)

del1510
02-01-11, 22:45
kalispera...exw ena toyota celica ts tou 2002.evala aerio stin voulgaria 700eurw kai gia ta xartia kanonise enas filos mou pou mporei kai ekdidei adeies.to provlima einai oti edw kai eksi mines pou to exw perasei mou exei kapsei dyo fores ta mpouzi.auto apo tin mana tou forouse mpouzi iridiou(i toyota leei allagi meta apo 90.000 km) kai egw exw allaksei 2 fores idi me synolika km 12.000....i toyota mou eipe oti auta proteinei,o mixanikos mou eipe na valw apla mpouzi gia na doume pws paei...den kserw ti na kanw...opoios mporei na voithisei!!!!!

tgi
02-01-11, 22:57
kalispera...exw ena toyota celica ts tou 2002.evala aerio stin voulgaria 700eurw kai gia ta xartia kanonise enas filos mou pou mporei kai ekdidei adeies.to provlima einai oti edw kai eksi mines pou to exw perasei mou exei kapsei dyo fores ta mpouzi.auto apo tin mana tou forouse mpouzi iridiou(i toyota leei allagi meta apo 90.000 km) kai egw exw allaksei 2 fores idi me synolika km 12.000....i toyota mou eipe oti auta proteinei,o mixanikos mou eipe na valw apla mpouzi gia na doume pws paei...den kserw ti na kanw...opoios mporei na voithisei!!!!!

θέσε το θέμα - ερώτημά σου στο lpgforum.gr
εκεί θα σου δώσουν απάντηση!

terry39
03-01-11, 00:46
Καλή σου μέρα και καλή χρονιά!
Η άποψή μου είναι αν μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο που θέλεις με εργοστασιακή εγκατάσταση υγραερίου είναι το άριστο που θα κάνεις!!!
αν όμως το αυτοκίνητο που θέλεις δεν βγαίνει σε υγραέριο τότε βάλε σε κάποιον υπεύθυνο και με πείρα εγκαταστάτη υγραέριο. Προϋπόθεση είναι ότι το αυτοκίνητο που θα βάλεις υγραέριο θα το κρατήσεις για τουλάχιστον 3 χρόνια

Ένα ωραίο άρθρο που είδα στο internet είναι το παρακάτω :

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=12371&pbreak=0

Πολυ καλο το αρθρο ... θα δω ακομα κι ενα ακομα το cruse θα ρωτησω μια φιλη που δουλευει στη chevrolet
το αμαξι το πηρα με 63,000 χιλιομετρα τον Απριλιου του 2008 ... και τωρα εχει 134,000
σπιτι-δουλεια-σπιτι ειναι 30 χιλιομετρα καθε μερα ... γι αυτο λεω για καινουργιο


Καλά το συζητάς συγκρίνεις το εργοστασιακό με γραπτή εγγύηση της εταιρείας με τα στρωσίματα, ξαναστρωσίματα του κάθε μπακαλοεπαγγελματία?


Εντάξει και βρίσκεις τον καλύτερο εμπειρότερο μάστορα, σε πόσους μήνες θα περιμένεις για την εγκατάσταση? Πόδες φορές θα κάνεις βόλτες για τις τελικές ρυθμίσεις και την συννενόηση?
Χαρτιά θα δώσει?
Θα είσαι σίγουρος ότι θα σου προτείνει το καλύτερο σύστημα για τα χρήματα που διαθέτεις κι όχι ένα δεύτερο μόνο και μόνο επειδή τα χει καλά με τον εκάστοτε εισαγωγέα?
Θα έχει εγγύηση καλής λειτουργίας και για πόσα έτη, με τις προυποθέσεις? Περισσότερα απ ότι τα εργοστασιακά αμάξια? Χωρίς να επηρεάσει την εγγύηση του ολοκαίνουριου αυτοκινήτου?
Οταν θα ξέρεις τις απαντήσεις, θα ξέρεις και την καταλληλότερη επιλογή. ;)

τις απαντησεις τις ξερω ηδη .. :p
Μαμα να ναι κι οτι(αν) τυχει θα σαι καλυμενος ;)

HELL_pegaSOS
03-01-11, 13:42
Τριάντα χιλιόμετρα εν έτη 2011 είναι πολλά, 1,65 χτες βάλαμε βενζίνη, η κατοστάρα έχει πάει 180+.

Αν δεν έχεις δικό σου σπίτι, μπορείς απλά να μετακομίσεις!
Δεν κάνω πλάκα.

terry39
07-01-11, 09:22
Τριάντα χιλιόμετρα εν έτη 2011 είναι πολλά, 1,65 χτες βάλαμε βενζίνη, η κατοστάρα έχει πάει 180+.

Αν δεν έχεις δικό σου σπίτι, μπορείς απλά να μετακομίσεις!
Δεν κάνω πλάκα.

Μενω 25ης Μαρτιου(ντεπω) και η δουλεια μου ειναι Ευοσμο ...
απο κεντρο ειναι περιπου στα 20, απο περιφερειακο (κυριως γυρισμο) ειναι παραπανω...

Πηρα τηλ. στη fiat(εσκιαδη)προχθες και ρωτησα... τα Punto-punto evo θα ερθουν με φυσικο αεριο ... και οπως ειχα την απλη απορια που και πως θα το γεμιζουμε ... την ιδια ακριβως ειχε και ο πωλητης της fiat ... :hmm:

Οποτε μαλλον για εγκατασταση στο υπαρχον θα παω ...
edit: Ελβετικο συστημα 5ης γενιας με 1200ευρω τοποθετηση + κτεο ειναι καλα ?
συν 2 χρονια εγγυησης ή 100,000 χιλιομετρα

NT1G
07-01-11, 18:39
Ποία μάρκα είναι το ελβετικό;

terry39
07-01-11, 18:45
Ποία μάρκα είναι το ελβετικό;

Δεν ξερω ... τελικα μου ειπε 1300...

Αν και εχουμε μια ομαδικη προσφορα απο αντιπροσωπο fiat στα 1000 ευρω ...
απο Δευτερα ομως θα εχω νεοτερα ....

(δεν ειναι καλα τα Ελβετικα?)

NT1G
07-01-11, 18:51
Δεν ξέρω για ελβετικό, τα σίγουρα 5ης γενιάς είναι της icom και της vialle.:)
Όταν λέμε 5ης γενιάς επίσης εννοούμε υγρό ψεκασμό υγραερίου γιατί πολλοί λένε διάφορα που δεν ισχύουν.:)

odys2008
07-01-11, 20:18
Λοιπόν τιμές που ρώτησα για θεσσαλονίκη:
Autogas theodorou 1300 με φπα σύστημα zavoli (6ης γενιάς μου είπε, βλακίες θα πω εγώ μια χαρά 4της γενιάς είναι με πνεύμονα + ότι είπε ένα σωρό πράγματα που δεν στέκουν για τα υγρού ψεκασμού, όπως και ότι τον προγραμματισμό του παράλληλου που έχει το 6της γενιάς το δικό του τον αναλαμβάνει αυτός), γενικότερα δεν μου έκανε καλή εντύπωση

Derveni autogas: Αυτός ήταν πάρα πολύ σωστά ενημερωμένος μου είπε εξαρχής ότι τα vialle δεν παίζονται, έρχονται κουτί για τον κινητήρα σου, με φωτογραφίες μέχρι και την τελευταία βίδα που θα βάλεις και που θα τρυπήσεις αλλά δεν τα εμπορεύεται γιατί για κάθε αμάξι έχεο διαφορετικό κιτ και θα πρέπει να έχει τεράστειο στοκ και σε τέτοιες εποχές είναι δύσκολο. Μου είπε ότι έχει 4ρτης γενιάς 2 συστήματα. Το ένα έχει 1500 με φπα και είναι κλασικό τεταρτης γενιάς με παράλληλο που τον προγαραματισμό του τον αναλαμβάνει αυτός. Έχει ένα ακόμη τέταρτης γενιάς ολανδικό με 1650 με φπα που έρχεται με παράλληλο προγραμματισμένο από το εργοστάσιο για το αμάξι σου, έχει δηλαδή έτοιμα files για τον κάθε τύπο αμαξιού από το εργοστάσιο. Και έχει και το icom με 2000ευρώ με φπα το οποίο ως πέμτης γενιάς δεν έχει παράλληλο και την διαχείρηση την αναλαμβάνει κανονικά ο εγκέφαλος του κινητήρα απλά "κλέβουν" το σήμα από τα μπέκ βενζίνης και ψεκάζουν υγραέριο υγρό πράγμα που ψύχει και τις βαλβίδες οι οποίες έχουν και τις λιγότερες φθορές σε σχέση με τα άλλα 2 συστήματα. Επίσης μου ξεκαθάρισε ότι είναι ένα από τα 5 συνεργεία που έχουν επίσημα άδεια στην θεσσαλονίκη να υπογράφουν μετατροπές οπότε και τα χαρτιά θα τα πάρω επιτόπου για το κτέο.

Σημείωση : τα κοψίματα και τα διάφορα κουλά που κάνουν οι μετατροπές με υγραέριο οφείλονται 99% στον λάθος προγραμματισμό του παράλληλου εγκέφαλου από τους εγκαταστάτες

dti
10-01-11, 19:51
vialle στη Θεσσαλονίκη (στο Λαγκαδά) βάζει η Ford Στάθης.

........Auto merged post: dti πρόσθεσε 4 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


kalispera...exw ena toyota celica ts tou 2002.evala aerio stin voulgaria 700eurw kai gia ta xartia kanonise enas filos mou pou mporei kai ekdidei adeies.to provlima einai oti edw kai eksi mines pou to exw perasei mou exei kapsei dyo fores ta mpouzi.auto apo tin mana tou forouse mpouzi iridiou(i toyota leei allagi meta apo 90.000 km) kai egw exw allaksei 2 fores idi me synolika km 12.000....i toyota mou eipe oti auta proteinei,o mixanikos mou eipe na valw apla mpouzi gia na doume pws paei...den kserw ti na kanw...opoios mporei na voithisei!!!!!

Όταν χρειάστηκε να γίνει κάποια ρύθμιση για πιο σωστή λειτουργία στο δικό μου σύστημα, βγήκαν τα Denso Ιριδίου και μπήκαν κάποια πολύ πιο "γενικά" μπουζί της Champion, που όμως λειτουργούν μια χαρά με το LPG.
Έχει βγάλει ειδικά μπουζί για κινητήρες με υγραέριο η NGK και η Bosch.

odys2008
10-01-11, 20:57
vialle στη Θεσσαλονίκη (στο Λαγκαδά) βάζει η Ford Στάθης.

:worthy::worthy:

Θα πάω να τσεκάρω, δίπλα μου είναι!

tgi
10-01-11, 23:08
και εγώ όταν είχα ρωτήσει τον εγκαταστάτη μου μου είχε πεί να μην βάλω πολυάκιδα και να βάλω κανονικά μπουζί....
για ιριδίου δεν ήταν και πολύ θετικός γιατί κάνουν πανάκριβα και δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα.....

διάβασε το lpgforum.gr έχει πολλά θέματα εκεί και είναι οι πλέον αρμόδιοι

dti
12-01-11, 21:13
Και με το ΚΤΕΟ που λένε τι θα κάνεις ; :hmm:
:)

Το ερώτημα που είχε τεθεί, σχετικά με εγκατάσταση συστήματος στο εξωτερικό, απαντήθηκε στην πράξη:
-Πέρασα κανονικά σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
-Παρέλαβα κανονικά τη νέα άδεια που αναγράφει και το υγραέριο.

Εννοείται οτι είχα τα σωστά χαρτιά (...και χωρίς γρηγορόσημα, κλπ.).

terry39
15-01-11, 19:47
Καλησπερα και παλι , απο Τριτη θα ειμαι κι εγω μελος της υγραεριοκινησης
συστημα brc ,δεξαμενη - ρεζερβας 42 λιτρων (puntακι εχω) ... μου ειπε θα γεμιζει με 36-38 λιτρα περιπου ...
για να δουμε ;)
στο μηχανολογικο που πρεπει να παω μετα , θα πρεπει να κλεισω ραντεβου ? Θα χρειαστει τιποτα αλλο εκτος της αδειας και της ταυτοτητας μου ?

dti
17-01-11, 20:53
Η 42άρα δεξαμενή με 80% πλήρωση πρέπει να γεμίζει με 33,60 λίτρα για λόγους ασφαλείας.
Πριν το "Μηχανολογικό" πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ, όπου θα χρειαστείς την Υπεύθυνη Δήλωση του εγκαταστάτη και τη Δήλωση Συμμόρφωσης του συστήματος μαζί με το ηλεκτρολογικό διάγραμμα της εγκατάστασης.

terry39
17-01-11, 21:21
Η 42άρα δεξαμενή με 80% πλήρωση πρέπει να γεμίζει με 33,60 λίτρα για λόγους ασφαλείας.
Πριν το "Μηχανολογικό" πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ, όπου θα χρειαστείς την Υπεύθυνη Δήλωση του εγκαταστάτη και τη Δήλωση Συμμόρφωσης του συστήματος μαζί με το ηλεκτρολογικό διάγραμμα της εγκατάστασης.

Σημερα ρωτησα και με εξηγησαν .. θα κανουν τα χαρτια αυτοι, θα παω στο ΚΤΕΟ και το ΚΤΕΟ θα τα στειλει στο μηχανολογικο και θα πρεπει να παω εκει για την αλλαγη-προσθηκη στην αδεια ...
Αντε αυριο παραλαμβανω :) φτανουν πια τα βενζιναδικα

Προς τους Θεσαλλονικεις που βαζετε υγραεριο ?εχετε παρατηρησει διαφορες απο πρατηριο σε πρατηριο?

terry39
18-01-11, 14:27
Το παρελαβα ... τελικα εχω 37αρα δεξαμενη
ολα μια χαρα στο δρομο ... την αλλαγη που εκανα με 90χλμ δεν την καταλαβα
μονο που μυριζει λιγο ... ισως επειδη ειναι η αρχη οπως μου ειπαν ...
ΤΕΛΟΣ ΠΙΑ ΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ

tgi
18-01-11, 14:55
Μπράβο σου...
Καλως όρισες στην ομάδα μας!!!

Για ότι πληροφορίες θέλεις, μπορείς να μπείς στο w w w . l p g f o r u m . g r
ακόμα και για προβλήματα ή ιδέες!!!

για γκαζάδικα δες την υπογραφή μου

terry39
18-01-11, 15:22
Μπράβο σου...
Καλως όρισες στην ομάδα μας!!!

Για ότι πληροφορίες θέλεις, μπορείς να μπείς στο w w w . l p g f o r u m . g r
ακόμα και για προβλήματα ή ιδέες!!!

για γκαζάδικα δες την υπογραφή μου

Ευχαριστω
ξερω που εχει στις περιοχες που με ενδιαφερει

gedi
18-01-11, 17:35
Ξέρει κανείς τι γίνεται με LPG και rotary (wankel) κινητήρες, πιο συγκεκριμένα για Mazda RX-8?

terry39
19-01-11, 22:30
Πωω ντραπηκα σημερα ... πηγα να το γεμισω ... εβαλα 16,5λιτρα κι εδωσα 12,71Ευρω...
παντως με 7,5ευρω εκανα 110 χιλιομετρα περιπου :p μια χαρα ξεκινησε η αποσβεση ...

HELL_pegaSOS
19-01-11, 23:49
Ξέρει κανείς τι γίνεται με LPG και rotary (wankel) κινητήρες, πιο συγκεκριμένα για Mazda RX-8?


Ουπς.

Δύσκολη περίπτωση μου ακούγεται.
Που να βρεις μηχανικό με εμπειρία στου wankel? :hmm:

tifozi3
20-01-11, 12:12
την καλημερα και απο εμενα επειδη ενδιαφερομαι και εγω να βαλω υγραεριο στο 307 αλλα εχω το sw και δεν θελω να χασω τπ πορτ μπακαζ ξερεται αν υπαρχουν ντεποζιτα επιπεδα γιατι η ρεζερβα ειναι κατω απο το αυτοκινιτο .μιλαμε για θεσσαλονικη και αν ναι που να παω να ρωτησω ευχαριστω

drivingteacher
20-01-11, 18:38
την καλημερα και απο εμενα επειδη ενδιαφερομαι και εγω να βαλω υγραεριο στο 307 αλλα εχω το sw και δεν θελω να χασω τπ πορτ μπακαζ ξερεται αν υπαρχουν ντεποζιτα επιπεδα γιατι η ρεζερβα ειναι κατω απο το αυτοκινιτο .μιλαμε για θεσσαλονικη και αν ναι που να παω να ρωτησω ευχαριστω
και στο δικό μου Alhambra από κάτω είναι η ρεζέρβα.Ταιριάζουν βάσεις και η μπουκάλα πάει από κάτω μια χαρά.
Κοντόπευκο φουλάρω αέριο με 0,788€ στην Σαντορίνη αμόλυβδη 1,72€ :rofl::rofl::rofl:

dti
21-01-11, 23:48
μονο που μυριζει λιγο ... ισως επειδη ειναι η αρχη οπως μου ειπαν ...


Αν σου μυρίζει όποτε γεμίζεις, δεν είναι επειδή είναι αρχή...
Ίσως μένει κάποια ποσότητα μεταξύ βαλβίδας πλήρωσης και δεξαμενής.
Κοίταξέ το, είναι θέμα που λύνεται.
Αν σου μυρίζει μέσα στο αυτοκίνητο έστω και λίγο, συνέχεια, εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και πρόσεξέ το, ειδικά αν υπάρχει κάποιος που καπνίζει...
Σε μια σωστή εγκατάσταση, δεν μυρίζει τίποτε και δεν καταλαβαίνει κανείς, που δεν γνωρίζει, οτι έχεις σύστημα υγραεριοκίνησης.

terry39
22-01-11, 11:14
Αν σου μυρίζει όποτε γεμίζεις, δεν είναι επειδή είναι αρχή...
Ίσως μένει κάποια ποσότητα μεταξύ βαλβίδας πλήρωσης και δεξαμενής.
Κοίταξέ το, είναι θέμα που λύνεται.
Αν σου μυρίζει μέσα στο αυτοκίνητο έστω και λίγο, συνέχεια, εκεί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και πρόσεξέ το, ειδικά αν υπάρχει κάποιος που καπνίζει...
Σε μια σωστή εγκατάσταση, δεν μυρίζει τίποτε και δεν καταλαβαίνει κανείς, που δεν γνωρίζει, οτι έχεις σύστημα υγραεριοκίνησης.

Πήγα στο μαγαζί που μου έκαναν την εγκατάστασή και το διορθώσανε...
τώρα θα πρέπει να αλλάξω τα μπουζί ... σε πρόσφατο service που έκανα δεν μου τα άλλαξε ο μηχανικός για να μην ανεβάσουμε το κόστος , γιατί άλλαξα ιμάντα χρονισμού ... αλλά μετά από 150 χιλιόμετρα(με το υγραέριο) μου άναψε το λαμπάκι στο σύστημα του ψεκασμού ...
και μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το μείγμα(επειδή φουλαρα απο αλλού) , να πάω να το διορθώσουμε και να αλλάξω και τα μπουζί με ngk...

xleon
27-01-11, 00:18
Γεια σας, εχω Honda Civic 2002 1600cc V-Tech 110hp, γνωριζει κανείς κατι σχετικα με την μετατροπή σε υγραεριοκίνηση.Πιο σύστημα θα είναι καλύτερο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο γιατί με τα συνεργεία τοποθέτησης δεν μπορείς να καταλήξεις σε ασφαλές συμπέρασμα. Κάποιοι προτείνουν 4ης γενιάς με σύστημα λίπανσης ενώ άλλοι 5ης γενιάς ως την καλύτερη και μοναδική λύση η οποία όμως είναι και πολύ ακριβότερη. Πάντως σχεδόν όλοι εντοπίζουν κάποιο πρόβλημα στις βαλβίδες και δεν ξέρω αν τελικά υπάρχει λύση και πόσο αξιόπιστη είναι.
Ευχαριστώ.

dti
27-01-11, 18:57
Τα Honda είναι γενικώς σε αρκετές black lists οπότε με όποιον εγκαταστάτη κι αν μιλάς, ζήτησέ του να δεις τί λέει η κατασκευάστρια εταιρεία του συστήματος για τα Honda.
Έχει γραφεί κι αλλού οτι ορισμένοι εγκαταστάτες δεν ακουμπάνε καθόλου τα Honda, οπότε ...ξανασκέψου το.

tifozi3
28-01-11, 13:38
καλημερα και παλι αν γινεται να μου πειται κανενα συνεργειο αν γινεται για δ.θεσσαλονικη που εχεται παει και αν γινεται καμια τιμη στο περιπου που εχει κανεναs για πεζω 307 για να ξερω και εγω αν ειναι καλεs η προσφορεs που θα μου δοσουν.ευχαριστω

gntaxi
29-01-11, 10:28
καλημερα και παλι αν γινεται να μου πειται κανενα συνεργειο αν γινεται για δ.θεσσαλονικη που εχεται παει και αν γινεται καμια τιμη στο περιπου που εχει κανεναs για πεζω 307 για να ξερω και εγω αν ειναι καλεs η προσφορεs που θα μου δοσουν.ευχαριστω

Autogas Γιαννητσων 181 ,200μ πριν τα κτελ Μακεδονια
τιμες και ποιοτητα εργασιας δεν γνωριζω

terry39
10-02-11, 00:10
Autogas Γιαννητσων 181 ,200μ πριν τα κτελ Μακεδονια
τιμες και ποιοτητα εργασιας δεν γνωριζω

ElladaGas μηπως?
εκει πηγα εγω

tifozi3
10-02-11, 12:08
ok ευχαριστω

manos_p
13-02-11, 20:09
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος , και εβαλα υγραεριο στο αμαξι μου ενα πολο 1200 3κυλιδρο και με 45 λιτρα με βγαζει 560 χλμ ειναι καλα?περιμενα να μου κανει γυρω στα 700 χλμ.Καει σωστα?

terry39
13-02-11, 22:32
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος , και εβαλα υγραεριο στο αμαξι μου ενα πολο 1200 3κυλιδρο και με 45 λιτρα με βγαζει 560 χλμ ειναι καλα?περιμενα να μου κανει γυρω στα 700 χλμ.Καει σωστα?

Καλως ηρθες
εμενα με 24λιτρα με εβγαλε 300 χιλομετρα και με 29 λιτρα 350 χιλιομετρα ... οποτε νομιζω εισαι οκ , αν το εβαλες προσφατα θα ξαναπας για την τελικη ρυθμιση
σε σχεση με την βενζινη καιει +10% , ποσα χιλιομετρα σου βγαζαν τα 45 λιτρα βενζινης?

manos_p
14-02-11, 13:45
Τα 45 λιτρα βενζινης με βγαζει 680 χλμ και τα 45 λιτρα υγραεριου τελικα με βγαζει 600 χλμ μετα την ρυθμιση οποτε είμαι καλά?
Σ ευχαριστω.

terry39
14-02-11, 16:44
Τα 45 λιτρα βενζινης με βγαζει 680 χλμ και τα 45 λιτρα υγραεριου τελικα με βγαζει 600 χλμ μετα την ρυθμιση οποτε είμαι καλά?
Σ ευχαριστω.

Μια χαρα πιστευω ... ;)
η τσεπη σου πως το βλεπει ?
;):p

manos_p
14-02-11, 20:49
Καλα προς το παρων αλλα κατι μου ειπαν για φυσικο αεριο στη βουλγαρια με 0,35 το λιτρο
Υπαρχει περιπτωση να ρθει και ελλαδα?
Μετατροπη απο υγραεριο σε φυσικο γινετε ?

terry39
15-02-11, 00:20
Καλα προς το παρων αλλα κατι μου ειπαν για φυσικο αεριο στη βουλγαρια με 0,35 το λιτρο
Υπαρχει περιπτωση να ρθει και ελλαδα?
Μετατροπη απο υγραεριο σε φυσικο γινετε ?

Και 0,5 εχει το υγραεριο
για φυσικο αεριο δεν ξερω ποτε και πως θα γινει ... την ιδια απορια ειχα κι εγω , οταν ψαχνομουν να παρω το νεο punto με "υγραεριο" οπως νομιζα .. που τελικα θα ειναι με φυσικο αεριο, οπως μου ειπε ο πωλητης της FIAT και ειχαμε κι οι δυο την ιδια απορια ...πως θα γεμιζει ... :whistle::hmm:... μεχρι τοτε βλεπουμε ;)

odys2008
15-02-11, 04:14
Πάντως με CNG(Compressed natural gas) βγάζει η ρενώ έδω και χρόνια στην ευρώπη

odys2008
15-02-11, 17:32
Από σήμερα είμαι σε αναμονή του Vialle LPi για το αυτοκίνητό μου (megane II 1.6) . Θα είναι σε 2-3 εβδομάδες εδώ.

Για όσους δεν γνωρίζουν η Vialle βγάζει συγκεκριμένα κιτ για το κάθε αμάξι, γι αυτο ζητάνε και αριθμό πλαισίου για να κάνεις την παραγγελία, παραγγέλνεται στην Ολλανδία και έρχεται

Όπως ενημερώθηκα επειδή το δικό μου έχει ολόκληρο αμπάρι για ρεζέρβα παίρνει 60 λίτρα δεξαμενή οπότε αυτό μου δίνει λίγο λιγότερο από 50 λίτρα ωφέλιμο :oneup:

steve2004
15-02-11, 18:03
Καλησπέρα...
Έβαλα πριν μια εβδομάδα υγραέριο σε ένα suzuki swift 1.3 μοντέλο 2006. Το κιτ είναι ιταλικό μάρκας alitalia. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Υπολόγισα ότι για 500χλμ ξοδεύω 29€. Πραγματική οικονομία !
Την μετατροπή την έκανα στην AUTO GAS Injection ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ Π.- ΓΚΟΥΝΙΩΤΗΣ Η. ΟΕ στη περιοχή κοιμητηρίων Ευόσμου στη Θεσαλλονίκη.

........Auto merged post: steve2004 πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα...
Έβαλα πριν μια εβδομάδα υγραέριο σε ένα suzuki swift 1.3 μοντέλο 2006. Το κιτ είναι ιταλικό μάρκας alitalia. Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Υπολόγισα ότι για 500χλμ ξοδεύω 29€. Πραγματική οικονομία !
Την μετατροπή την έκανα στην AUTO GAS Injection ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ Π.- ΓΚΟΥΝΙΩΤΗΣ Η. ΟΕ στη περιοχή κοιμητηρίων Ευόσμου στη Θεσαλλονίκη.

Θεσσαλονίκη sorry

jefferson
16-02-11, 18:12
να ρωτήσω κάτι ;
η θερμοκρασία στον κύλινδρο και στις βαλβίδες (εξαγωγής κυρίως) στους βενζινοκινητήρες είναι 250 βαθμοί ενώ στο Lpg 500+ αυτό δεν έχει επίπτωση στην μακροζωία του κινητήρα ;
το ρωτάω γιατί έχω ένα HONDA CIVIC και ενδιαφέρομαι

odys2008
16-02-11, 19:23
Καταρχήν να ξέρεις ότι πολλοί κατασκευαστές έχουν αποκλείσει ΟΛΑ τα honda για το πρόβλημα που αναφέρεις. Οι θερμοκρασίες είναι της τάξης των 800-900 βαθμών Κελσίου με βενζίνη, με υγραέριο είναι λίγο παραπάνω λόγω της καλύτερης καύσης. Όπως με έχουν ενημερώσει όμως, τα 5της γενιάς λόγω του ότι ρίχνουν υγρό το υγραέριο, αυτό κατά την εξάτμιση μέσα στον κύλινδρο τους ψύχει, όπως και τις βαλβίδες. Δεν ξέρω όμως παραπάνω, ίσως ένας μηχανολόγος μηχανικός να μας βοηθούσε, θα προσπαθήσω να ρωτήσω μερικούς φίλους μου μηχανολόγους, τις επόμενες μέρες μιας και είμαι στο πολυτεχνείο

NT1G
16-02-11, 21:59
Η θερμοκρασία στο LPG είναι ανεβασμένη κιόλας γιατί δεν έχει και το σωστό αβάνς ο κινητήρας.

jefferson
17-02-11, 19:26
Καταρχήν να ξέρεις ότι πολλοί κατασκευαστές έχουν αποκλείσει ΟΛΑ τα honda για το πρόβλημα που αναφέρεις. Οι θερμοκρασίες είναι της τάξης των 800-900 βαθμών Κελσίου με βενζίνη, με υγραέριο είναι λίγο παραπάνω λόγω της καλύτερης καύσης. Όπως με έχουν ενημερώσει όμως, τα 5της γενιάς λόγω του ότι ρίχνουν υγρό το υγραέριο, αυτό κατά την εξάτμιση μέσα στον κύλινδρο τους ψύχει, όπως και τις βαλβίδες. Δεν ξέρω όμως παραπάνω, ίσως ένας μηχανολόγος μηχανικός να μας βοηθούσε, θα προσπαθήσω να ρωτήσω μερικούς φίλους μου μηχανολόγους, τις επόμενες μέρες μιας και είμαι στο πολυτεχνείο

δεν μπορώ να φανταστώ οτι τα μέταλα του κινητήρα στο VW να αντέχουν πιο πολύ από το HONDA σε πολλά διαφημιστικά εχω δεί και HONDA αυτό που λεω εγώ μακροπρόθεσμη λειτούργία του κινητήρα αφόρα όλα τα αυτοκίνητα

@ ADSLgr.com All rights reserved.