PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

utp
10-04-10, 02:31
Θελω γνωμες για το θεμα....ηδη εκλεισα ραντεβου για τοποθετηση....δεν παει αλλο με την βενζινη...

Εντυπωσεις απο αυτους που ειναι υγραεριοκινητοι?

George978
10-04-10, 02:35
απο περιεργια ποσο θα παει η μετατροπη?

Mouse Potato
10-04-10, 02:35
Το είδα στις ειδήσεις τις προάλλες. Πόσο θα κοστίσει η μετατροπή και κατά πόσο φθηνότερο είναι το υγραέριο απ' τη βενζίνη;

Νikosanagn
10-04-10, 02:36
Και τι γίνετε με αυτοκινητοβιομηχανίες ,ανταλλακτικά κτλ καλύπτουν επισκευές?

utp
10-04-10, 02:37
Η μετατροπη ειναι 1400 ευρω για τετρακυλινδρο συγχρονο κινητηρα με ψεκασμο, στα παλια ειναι φθηνοτερη.
Το λιτρο εχει 0,65 ευρω.

Η εγγυηση παει περιπατο κατα 99% σε καινουριο αμαξι. Οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα.

George978
10-04-10, 02:37
εγω το συζητουσα σημερα με το κολλητο μου που ειναι βενζινας και ελεγε οτι αξιζει το κοπο με της σημερινες τιμες αλλα το μειονεκτημα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλα πρατηρια να σε εξυπηρετησουν

Νikosanagn
10-04-10, 02:38
Και κάει ακριβώς το ίδιο απο καυσάρια?Πως εμφανίστηκε έτσι απότομα από που μπορόυμε να δούμε περισσότερες πληροφορίες?

Mouse Potato
10-04-10, 02:40
Το έργο που παράγει ένα λίτρο υγραερίου κατά την καύση είναι ίδιο με αυτό που παράγει ένα λίτρο 95άρας βενζίνης; :hmm:

utp
10-04-10, 02:42
Στα συνεργεια που τοποθετουν υγραεριο γινεται πανικος αυτες τις μερες, ραντεβου μηνες μετα... δεν ειναι κατι καινουριο στην αγορα, απλα τωρα που τα βρηκαμε σκουρα πεσαμε με τα μουτρα.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το έργο που παράγει ένα λίτρο υγραερίου κατά την καύση είναι ίδιο με αυτό που παράγει ένα λίτρο 95άρας βενζίνης; :hmm:

Οχι, με το υγραεριο θα καις κατιτις παραπανω(περιπου 1 λιτρο στα 100χλμ) αλλα συγκρινε τιμη..0,65 με 1,45

George978
10-04-10, 02:43
ε ναι στα χανια με 1.5 ευρω το λιτρο πλεον δε παλευεται η κατασταση, παντως 1400 ειναι αρκετουτσικα...εχεις υπολογισει αποσβεση σε ποσο χρονο θα κανεις?

Mouse Potato
10-04-10, 02:45
Ενδιαφέρον. Φοβάμαι όμως πως θα την μυριστούν την δουλειά οι βενζινάδες και θα πάρει την ανηφόρα και το υγραέριο ;)

Πάντως διάβασα πως στην Ευρώπη είναι πολλά τα αυτοκίνητα με υγραέριο

utp
10-04-10, 02:45
ε ναι στα χανια με 1.5 ευρω το λιτρο πλεον δε παλευεται η κατασταση, παντως 1400 ειναι αρκετουτσικα...εχεις υπολογισει αποσβεση σε ποσο χρονο θα κανεις?

Αποσβεση σε ενα χρονο....αν και στα Χανια οι απατεωνες το εχουν 1.05 το υγραεριο..αλλα κινουμαι πολυ στην Αθηνα

pelasgian
10-04-10, 03:04
μία μπουκάλα, πόσα σε βγάζει;
Αυτά πάνε και αέριο και βενζίνη, δεν είναι;
Ξεκινάει βενζίνη, συνεχίζει αέριο, σωστά;

Mouse Potato
10-04-10, 03:13
Απ' ότι διάβασα στο επίσημο site σε κάποια συστήματα (5ης γενιάς) έχεις την δυνατότητα επιλογής.

utp
10-04-10, 03:17
Συνηθως μπαινει μουκαλα στη θεση της ρεζερβας, καμια 50-60 λιτρα.
Αν εχεις πολυ χωρο και βαλεις θερμοσιφωνα τοτε βαζεις καμια 80-100 λιτρα....και σε βγαζει αναλογα ποσο καιει το αμαξι..υπολογιζε καταναλωση +1 λιτρο σε σχεση με την βενζινη.

Τα αλλα οπως τα λες ειναι.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απ' ότι διάβασα στο επίσημο site σε κάποια συστήματα (5ης γενιάς) έχεις την δυνατότητα επιλογής.

Και στα 4ης εχεις δυνατοτητα να επιλεξεις μπουκαλα....

George978
10-04-10, 03:25
Και από ασφάλεια τι λέει μπουκάλα ; μην τρακαρουμε και τιναχτεί το αμάξι στον αέρα

chat1978
10-04-10, 12:12
μία μπουκάλα, πόσα σε βγάζει;
Αυτά πάνε και αέριο και βενζίνη, δεν είναι;
Ξεκινάει βενζίνη, συνεχίζει αέριο, σωστά;
Και το κυριότερο, πόσο χρόνο θέλει το γέμισμα?

utp
10-04-10, 12:32
Και το κυριότερο, πόσο χρόνο θέλει το γέμισμα?

Γιατι? Ξερεις να αργει πολυ? Η αντλια απο οτι εχω δει ειναι λιγο πιο αργη απο των συγχρονων της βενζινης...

anger
10-04-10, 13:18
Άποψη μου ,καλά όλα αυτά ,άντε και θεματα ασφαλείας όλα οκ!απο επιδόσεις τί γινεται;Όπως είπαν και παραπάνω άν αυξηθεί και το αέριο;;;Και άν είναι να καίει λίγο παραπάνω ,μήπως έχει σχέση και με το πώς το πάς το τουτου σου;Άν δλδ για 200χλμ θέλω να φουλάρω δυο φορες την καλύτερη μήπως έρχεται πάνω κάτω τα ίδια άν υπολογίσεις και τα 1400 της εγκατάστασης και άν χάνεις και εγγύηση και πάθεις κάτι ,λέω γω τωρα,τί γίνεται.Τα ταξί που έχουν αέριο είναι άλλο θέμα.Για μένα άν δεν έρχεται εργοστασιακά μετατροπημένο ,δέ ξερω,αλλα δε πολυ εμπιστέυομαι!Και εκτός αυτου πόσα πρατήρια έχουν αέριο;Δλδ αναγκαστικά θα χρειαστείς και το ρεζερβουάρ γεμάτο με 95αρα ,μή τυχον και σε αφήσει στη μέση της Εθνικής και τότε θα πληρώσεις το καύσιμο όχι 1,40 αλλα 1,55!!Δέ ξέρω,ο καιρός θα δείξει..!!!

chat1978
10-04-10, 13:22
Γιατι? Ξερεις να αργει πολυ? Η αντλια απο οτι εχω δει ειναι λιγο πιο αργη απο των συγχρονων της βενζινης...
Όχι δεν το έχω δει. Είχα μεινει στο οτι ειναι συμπιεσμένο και γενικά αργεί να γεμίσει.
Γιαυτο και ρώτησα.

Επίσης εγώ δενέχω παρατηρήσει ποτέ κάτι σε εισοδο βενζινάδικο που λέει οτι βάζει υγραέριο. Ίσως βέβαια απλά επειδή δεν με ενδιέφερε να μην το έχω παρατηρήσει.

arial
10-04-10, 14:11
Eιδα χτες μια παρουσιαση που κανανε στις ειδησεις. Μαλιστα λεγανε και για την ιστοσελιδα που εχουν.

http://www.ygraeriokinisi.gr/

NT1G
10-04-10, 15:10
Επειδή είναι και πιο καθαρό καύσιμο το υγραέριο γλιτώνεις και μερικά λεφτά από τα service.
:)

Sebu
10-04-10, 15:26
Ναι ομως με θεμα ασφαλειας τι γινεται???? Διαρροες, αν τρακαρεις κτλ.

Επισης δεν χρειαζεται μετατροπες και ο κινητηρας???? Μπορει να δεχθει απευθειας το υγραεριο???

pelasgian
10-04-10, 15:29
με ΚΤΕΟ τι παίζει;
Πάντως άμα έχεις καρμπυρατέρ πρέπει να είναι πολύ πιο φτηνά.

Doxaios
10-04-10, 16:31
Το έχει ένας φίλος μου στο αμάξι του. Αν το πατήσει πάνω από 110-120 αρχίζει να χτυπάει μια ένδειξη που σου λέει να το αλλάξεις σε βενζίνη επειδή δεν προλαβαίνει να αεριοποιηθεί το αέριο. Κατα τα άλλα το κόστος είναι στο 1/3 που θα έδινες για να βάλεις βενζίνη. Με ΚΤΕΟ κτλ δεν νομίζω να υπάχει πρόβλημα. Δεν είναι κάτι παράνομο. Τώρα για την ασφάλεια του θέματος τί να πώ. Πρακτικά αν το σκεφτεί κανείς ε από τη στιγμή που έχεις στη ρεζέρβα μια μπουκάλα με άκρως εύφλεκτο αέριο υποψιάζομαι οτι αμα τρακάρεις σοβαρά και υπάρχει διαρροή και σπινθήρας έ ένα πατιρντί θα γίνει...Επίσης δεν το γεμίζεις σε βενζινάδικα. Νομίζω δεν υπάρχει κανένα βενζινάδικο που να έχει και αέριο γιατί πολύ απλά θέλουν να πουλάνε την ακριβότερη βενζίνη. Συνήθως γεμίζεις από το συνεργείο που το τοποθετείς.

nmavro73
10-04-10, 16:48
Το έχει ένας φίλος μου στο αμάξι του. Αν το πατήσει πάνω από 110-120 αρχίζει να χτυπάει μια ένδειξη που σου λέει να το αλλάξεις σε βενζίνη επειδή δεν προλαβαίνει να αεριοποιηθεί το αέριο. Κατα τα άλλα το κόστος είναι στο 1/3 που θα έδινες για να βάλεις βενζίνη. Με ΚΤΕΟ κτλ δεν νομίζω να υπάχει πρόβλημα. Δεν είναι κάτι παράνομο. Τώρα για την ασφάλεια του θέματος τί να πώ. Πρακτικά αν το σκεφτεί κανείς ε από τη στιγμή που έχεις στη ρεζέρβα μια μπουκάλα με άκρως εύφλεκτο αέριο υποψιάζομαι οτι αμα τρακάρεις σοβαρά και υπάρχει διαρροή και σπινθήρας έ ένα πατιρντί θα γίνει...Επίσης δεν το γεμίζεις σε βενζινάδικα. Νομίζω δεν υπάρχει κανένα βενζινάδικο που να έχει και αέριο γιατί πολύ απλά θέλουν να πουλάνε την ακριβότερη βενζίνη. Συνήθως γεμίζεις από το συνεργείο που το τοποθετείς.

Γεμίζεις από βενζινάδικα που έχουν αέριο. Είναι κάμποσα πλέον. Αλλάζεις την άδεια κυκλοφορίας για να λέει ότι καις υγραέριο. Η μποτίλια στο πορτμπαγκάζ σου περιορίζει αρκετά το χώρο για αποσκευές. Υπάρχει μέσα στο αμάξι διακόπτης για να αλλάζεις από το ένα στο άλλο, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ξεμείνει σε ταξίδι. Με την τιμή της βενζίνης είναι οικονομικό. Όσο για την ασφάλεια, και βενζίνη που έχει το αμάξι σου επικίνδυνο είναι αν έχεις διαρροή σε τράκα. Δεν είναι λίγα τα αυτοκίνητα που κάηκαν σε τέτοιες περιπτώσεις.

utp
10-04-10, 17:08
Το έχει ένας φίλος μου στο αμάξι του. Αν το πατήσει πάνω από 110-120 αρχίζει να χτυπάει μια ένδειξη που σου λέει να το αλλάξεις σε βενζίνη επειδή δεν προλαβαίνει να αεριοποιηθεί το αέριο. Κατα τα άλλα το κόστος είναι στο 1/3 που θα έδινες για να βάλεις βενζίνη. Με ΚΤΕΟ κτλ δεν νομίζω να υπάχει πρόβλημα. Δεν είναι κάτι παράνομο. Τώρα για την ασφάλεια του θέματος τί να πώ. Πρακτικά αν το σκεφτεί κανείς ε από τη στιγμή που έχεις στη ρεζέρβα μια μπουκάλα με άκρως εύφλεκτο αέριο υποψιάζομαι οτι αμα τρακάρεις σοβαρά και υπάρχει διαρροή και σπινθήρας έ ένα πατιρντί θα γίνει...Επίσης δεν το γεμίζεις σε βενζινάδικα. Νομίζω δεν υπάρχει κανένα βενζινάδικο που να έχει και αέριο γιατί πολύ απλά θέλουν να πουλάνε την ακριβότερη βενζίνη. Συνήθως γεμίζεις από το συνεργείο που το τοποθετείς.

Aυτο με τα πανω απο 120 ειναι προβλημα, μεχρι την τελικη του πρεπει να πηγαινεις με υγραεριο...για τι αμαξι μιλαμε?

Το θεμα ασφαλειας το εχω ξεπερασει...δεν τιθεται κανενα τετοιο θεμα, υπαρχουν βαλβιδες που ελευθερωνουν αμεσως το αεριο χωρις να συμβαινει το παραμικρο, και η μπουκαλα δεν ειναι οτι κι' ότι αντεχει τρομερες πιεσεις...σε σχεση με το ρεζερβουαρ της βενζινης που ειναι πλαστικο.
Τα πρατηρια ειναι καπου 25 στην Αττικη. Καντε μια αναζητηση να δειτε...

pelasgian
10-04-10, 19:09
σαφώς είναι πιεστικό δοχείο. Εξάλλου άλλο να τρέξει και να κάνει λίμνη και άλλο να κάνει εκτόνωση

Doxaios
10-04-10, 19:11
για τι αμαξι μιλαμε?
Ένα καινούργιο SEAT leon είναι.

wesker
10-04-10, 19:22
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα πάντως....

NT1G
10-04-10, 19:41
Πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν μοντέλα με LPG/βενζίνη, αυτές τι φιάλες χρησιμοποιούν για να είναι ασφαλή τα οχήματα; Δεν νομίζα να έχουν τόση διαφορά από αυτές που βάζουν οι εταιρίες μετατροπής.
:)

utp
10-04-10, 21:13
Oπως ειπε και καποιος το υγραεριο φευγει αμεσα στον αερα μεσω βαλβιδας μολις πιεστει η μπουκαλα πανω απο καποιο οριο, η βενζινη γινεται λιμνη κατω στο δρομο....σκεφτητε την διαφορα ;)

Tzimmys
10-04-10, 21:17
Εγώ σήμερα το είδα στην τηλεόραση και νομίχω πως είναι το μέλλον. Αν κατάλαβα καλά, μένοει παράλληλα και η βενζίνη, οπότε μιλάμε για υβριδικό αμάξι με κόστος από 1000 ωσ 2000 ευρώ. Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλά. Απλά πιστεύω, όπως είπε και ένα παλικάρι παραπάνω, ότι όταν κάνει πολύς κόσμος την μετατροπή, θα ανέβει και το αέριο. Κλασική Ελλαδίτικη συμπεριφορά.

JERY
11-04-10, 01:16
αυτο το συστημα το ειχε πατερας φιλου μου πριν 10 χρονια σε ταξι.
Οταν μου το ειχε πει μαλιστα τοτε μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
Προβλημα ασφαλειας δεν νομιζω να υπαρχει, και πανω απο 120 μεσα στη πολη δεν πηγαινεις

Aλλα και η αποσβεση δεν εχει σχεση, οταν βαζεις αεροτομη κανεις αποσβεση που κανει 300ε και βαλε?
Λες ειναι κατι εξτρα.
Παντως ειναι το μελλον σιγουρα, γιατι τα ηλεκτρικα που θα κυκλοφορισουν φετος θα κανουν 40.000ε , σιγουρα δεν συμφερουν

Α και μην βαλετε ολοι, γιατι θα το παρει πρεφα ο υπουργος και θα βαλει φορο για να παει οσο η βενζινη:p

serf f2
11-04-10, 01:30
αυτο το συστημα το ειχε πατερας φιλου μου πριν 10 χρονια σε ταξι.
Οταν μου το ειχε πει μαλιστα τοτε μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
Προβλημα ασφαλειας δεν νομιζω να υπαρχει, και πανω απο 120 μεσα στη πολη δεν πηγαινεις
Απο οτι θυμάμαι στα ταξι ξεκινούσες με βενζίνη το αμάξι και μετα γύρναγες κάποιο διακόπτη σε υγραέριο.
Πάντως απο θεμα ασφαλείας δεν πιστευω να υπαρχει πρόβλημα γιατι υπάρχουν ασφαλιστικές βαλβίδες που κοβουν την τροφοδοσία.
Τώρα αν το μπαμ γίνει πάνω στην μπουκάλα ????
Σε θέμα απόδοσης από οτι κοίταξα σε κάποια σαιτ είδα οτι δίνουν μερικα συστηματα και παραπάνω ίππους απο οτι η βενζίνη:hmm::hmm:
Το κόστος ομως το βλέπω πολυ υψηλό ακόμα και σίγουρα αν κάνει πολύς κόσμος την μετατροπή θα ανέβει και η τιμή του gas
Πάντως απο οτι ειχα ακούσει απαγορεύεται η χρήση του υγραεριου σε Ι.Χ στην Αθήνα Αληθεύει αυτό?

utp
11-04-10, 01:58
Πάντως απο οτι ειχα ακούσει απαγορεύεται η χρήση του υγραεριου σε Ι.Χ στην Αθήνα Αληθεύει αυτό?

Oχι, επιτρεπεται κανονικοτατα.

........Auto merged post: utp πρόσθεσε 17 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.e-typos.com/content.aspx?catid=13&cid=4696

pelasgian
11-04-10, 04:03
πάντως το θέμα της απόσβεσης είναι προβληματικό σε ΙΧ.

1400 -) 1000 λιτρα -) 15000 Κμ

διαφορά μισή τιμή, άρα 30000 Km για να αποσβέσεις. Αν βλάψεις εγγύηση και προκύψει βλάβη που δεν καλύπτεσαι, δεν θα αποσβέσεις ποτέ.

chat1978
11-04-10, 11:38
πάντως το θέμα της απόσβεσης είναι προβληματικό σε ΙΧ.

1400 -) 1000 λιτρα -) 15000 Κμ

διαφορά μισή τιμή, άρα 30000 Km για να αποσβέσεις. Αν βλάψεις εγγύηση και προκύψει βλάβη που δεν καλύπτεσαι, δεν θα αποσβέσεις ποτέ.
Και εγώ για παράδειγμα που αγόρασα ενα αυτοκίνητο με προβληματικο σε κατανάλωση κινητήρα, βλέπω ότι κάπου τώρα στα 7χρόνια και 65000 θα είχα αποσβέσει την διαφορά των 1500+ευρώ σε καύσιμα.
Τώρα αν οργώνεις όλη την Ελλάδα τότε οκ.

Κάτι αντίστοιχο πιστεύω και για τα υβριδικά!

pelasgian
11-04-10, 17:10
Όταν δεν είχα καταλάβει την απάτη με τα υβριδικά και γενικά τα «πράσιν'άλογα & πράσιν'ανάπτυξη» ήμουν θερμός υποστηριχτής.

Όμως, κατάλαβα ότι δημιουργήθηκαν για τους εξής λόγους:
1) ξεκάρφωμα για τα πλουτοκρατικά μεγάλα οχήματα (ναι είναι μεγάλο, αλλά είναι οικολογικό!)
2) ηθικό μανιπουλάρισμα για αλλαγή στόλου (πάρε καινούργιο αμάξι, σώσε τις πολικές αρκούδες!)
3) ενδιάμεσο βήμα για τα ηλεκτρικά τώρα που έρχονται οι σούπερ μπαταρίες.

Το φτηνότερο και χρησιμότερο όχημα είναι αυτό που δεν χρησιμοποιείς για να πάρεις ΜΜΜ, το ποδήλατο, τα πόδια και άντε κάνα ταξιδάκι αναψυχής το καλοκαίρι στις διακοπές. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα άλλα, είναι κοροϊδία. Είναι σαν το κάπνισμα, με φίλτρα, με ελαφρά, με πόρους, με φτερά στα πλάγια, αν δεν το ΚΟΨΕΙΣ, δεν υπάρχει σωτηρία.

sdikr
11-04-10, 17:20
Δεν είναι κάτι νέο, σε άλλες χώρες υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια,

Το είχα δει το 2001 στην Αυστραλία και κάπως μου φάνηκε περίεργο, αλλά μια χαρά τα πήγαινε τότε και πριν και μετά.
Lpg το λέγανε εκεί, βίδωνες την μάνικα στο αυτοκίνητο και απλά γέμιζες.

η αυτονομία που είχε εκεί ήταν αρκετά μεγαλύτερη απο 200 χιλιόμετρα

nodasz
11-04-10, 19:47
Όταν δεν είχα καταλάβει την απάτη με τα υβριδικά και γενικά τα «πράσιν'άλογα & πράσιν'ανάπτυξη» ήμουν θερμός υποστηριχτής.

Όμως, κατάλαβα ότι δημιουργήθηκαν για τους εξής λόγους:
1) ξεκάρφωμα για τα πλουτοκρατικά μεγάλα οχήματα (ναι είναι μεγάλο, αλλά είναι οικολογικό!)
2) ηθικό μανιπουλάρισμα για αλλαγή στόλου (πάρε καινούργιο αμάξι, σώσε τις πολικές αρκούδες!)
3) ενδιάμεσο βήμα για τα ηλεκτρικά τώρα που έρχονται οι σούπερ μπαταρίες.

Το φτηνότερο και χρησιμότερο όχημα είναι αυτό που δεν χρησιμοποιείς για να πάρεις ΜΜΜ, το ποδήλατο, τα πόδια και άντε κάνα ταξιδάκι αναψυχής το καλοκαίρι στις διακοπές. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα άλλα, είναι κοροϊδία. Είναι σαν το κάπνισμα, με φίλτρα, με ελαφρά, με πόρους, με φτερά στα πλάγια, αν δεν το ΚΟΨΕΙΣ, δεν υπάρχει σωτηρία.

Επετρεψε μου να διαφωνησω πολυ μαζι σου.
1. υπαρχουν διαφοροι βαθμοι βλαβης στο περιβαλλον. Δεν ειναι ιδιο πραγμα ενα SUV και ενα υβριδικο. Αλλη ζημια κανει το ενα αλλη το αλλο. Το να τα ισοπεδωνουμε ολα και να λεμε οτι ολα βλαπτουν δεν ειναι σωστο. Ολα βλαπτουν , οχι ομως ολα το ιδιο.

2. ολοι οι φιλοι μου με βριζανε οταν πηρα το Honda civic hybrid. Τωρα ολοι με ζηλευουν. Ενας κολλητος μου πηγε να με καρυδωσει οταν του ειπα οτι το καλοκαιρι ταξιδεψα αριβως 1000 χμ με κοστος 50ε για τη βενζινη .Αρνιοταν να το πιστεψει. Ενας αλλος αρνοταν να πιστεψει οτι πιο φτηνα παω στη δουλεια καθε μερα με το αμαξι παρα με το τρενο .... ( αληθεια ειναι , 20 χμ πηγαινε ελα = 1 λτ = 1,40 ε οταν με συγκοινωνια θελω 2ε τη μερα )

Συμπερασμα : καμια φορα και το καπνισμα με φιλτρο καλο ειναι :hmm:

chat1978
12-04-10, 12:53
3) ενδιάμεσο βήμα για τα ηλεκτρικά τώρα που έρχονται οι σούπερ μπαταρίες.

Για πες.... γιατι οι μπαταρίες δεν έχουν εξελιχτει καθόλου εδώ και εν 1τρις χρονια

JERY
12-04-10, 14:51
Ποια ηλεκτρικα? Μου φενεται δεν ειδατε την τιμη για ενα μικρο αυτοκινητο τυπου micra.
Η τιμη ειναι 40.000!!:whistle:

kostas007
12-04-10, 14:59
υγραεριο εχει ενα βενζιναδικο bp πισω απο το καρφουρ αλιμου

παντως σκεφτειτε οτι μπορουμε να μαζευομε και τις κλανιες μας!

utp
13-04-10, 00:31
υγραεριο εχει ενα βενζιναδικο bp πισω απο το καρφουρ αλιμου

παντως σκεφτειτε οτι μπορουμε να μαζευομε και τις κλανιες μας!

Kλανιες...:hmm: ετσι παιζει να ανεβασουμε την καμπυλη ροπης, ισως και τα ορια του κοφτη:p αλλα θα κοπουμε στα καυσαερια

kostas007
13-04-10, 00:54
μη γελας
σε ανεπτυγμενες χωρες μαζευουν σκατα απο αγελαδες τα επεξεργαζονται και παραγουν μεθανιο...

serf f2
14-04-10, 16:04
Επειδη ημουν ετοιμος να βαλω υγραεριο εκανα μια ερευνα και να τι βρηκα.

Στην Ελλαδα Αθηνα οι τιμες πανε 1400 ευρω για ιντσεκτιον 4 κυλινδρο το παλιο συστημα
και 1700 ευρω το εξελιγμενο και 3000 ευρω για καποιο απου διαθετει και λιπανση του κινητηρα ετσι η αλλαγη δεν συμφέρει για την ωρα για ιδιώτη και συμβουλεύω να μην την κάνετε ακόμα γιατι ειναι ακριβή οταν ενα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο με υγραεριο κοστίζει 2500 μοντ 98 Επισεις ειδα τσιμπημένες τι τιμές κιόλας στο υγραεριο (70 σεντς) απο 57- 60 νορμαλ τιμη σε καποια πρατηρια
Σε συνεργεία που ρώτησα έχουν ραντεβού εως τον Ιανουάριο
Η εγκατασταση διαρκει 4 ωρες +++. Πας σήμερα το αμαξι και το παίρνεις αυριο
Η διαφορα του εξελιγμενου απο το παλιο συστημα ειναι οτι το εξελιγμένο διαθέτει δικη του τρομπα υγραεριου πράγμα που δεν επιτρέπει το πάγωμα του αερίου κατω απο τους 4 κελσιου
Τοποθετούν ντεπόζιτο στην θεση της ρεζερβας η μπουκαλα 1 2 όσες θες στο πορτ μπαγκαζ οπότε αν εχεις πολυ μεγαλο χωρο αποφασίζεις τι θες.
Το συστημα ειναι το ιδιο ανα κατηγορια α=27-122 ιππους και β=122-190 ίππους οπότε το βγάζεις και μπορείς να το βάλεις στο καινούργιο σου αμάξι

Λοιπον απο θεμα αποδοσης δεν υπαρχει γιατι το α συστημα χάνει γύρω στο 5% σε τελική ταχύτητα ενω το β τίποτε και τα δυο ρυθμίζονται μεσω υπολογιστη με αναλογο software ωστε να ειναι ακριβως ιδια με την βενζινη η αποδοση του κινητηρα
Οταν τελειωση το υγραεριο γυρναει αυτοματα στην βανζινη εν κινηση χωρις να αντιληφθει τιποτα ο οδηγος
Πρατηρια LPG υπαρχουν αρκετα στην Αθηνα Θεσσ/κη Ιωαννινα Αρτα κλπ αλλα οχι σε Νησια και αλλες περιοχες ακομα. Πολλοι αγοραζουν μπουκαλες για το μαγειρεμα και με καποιες αντλειες 12βολτ φουλαρουν το ντεποζιτο αλλα δεν γνωριζω σε θεμα ασφαλειας τι παιζει
Αυτο που με ενδιέφερε πολύ ηταν το θεμα αξιοπιστίας της μηχανης
Ζημια στον κινητηρα κανει αλλα οχι σε συντομο χρονικο διάστημα .Καιει βαλβιδες κεφαλης εδρανα κλπ αλλα σε μια χρηση 15 ετων και μετα απο 230.000 χιλιομετρα οποτε θα εχεις κανει την αποσβεση της Ζημιας κατα τα αλλα επειδη το υγραεριο ειναι καθαροτερο δεν αφηνει καταλοιπα οπως η βενζινη και ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ κινητηρας ζει περισσότερο
Τιμες
Στην Ινδια τα συστηματα ξεκινούν απο 124 ευρω( για αυτοκίνητα με καρμπιρατέρ) εως 1200 ευρώ
Τουρκία και Βουλγαρία οι τιμές παίζουν στα 500 600 και 1000 ευρω

kostas007
14-04-10, 17:20
σε παπι γινεται?:rofl:
τι περιλαμβανει η τιμη της μετατροπης εκτος απο εργατικα?

serf f2
14-04-10, 17:33
σε παπι γινεται?:rofl:
τι περιλαμβανει η τιμη της μετατροπης εκτος απο εργατικα?

Σε παπί υπάρχει ένα μόνο κιτ ...Πετάλια :rofl:

Xouzouris
14-04-10, 18:16
Καλο το υγραεριο, αλλα για οσους προκειται να αγορασουν και εχουν λιγη υπομονη παραπανω μαλλον φαινεται οτι επιτελους ερχεται η απελευθερωση της πετρελαιοκινησης (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=27161153) σε Αθηνα-Θεσσαλονικη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.