PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχαρητηρια Στους "ειρηνιστες" Της Πλακας



Σελίδες : 1 [2] 3 4

no_logo
06-05-06, 22:46
με κάλυψε η απάντηση του Nakraal


μα δεν περιμένω να είναι διαφορετική η αποψη σου όπως και του nakraal.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω ;)
Δεν με ενδιαφέρει ;)

alexis79
06-05-06, 22:49
Λοιπον ωραια η θεωρια και ολα αυτα αλλα εγωθα πω 1-2 πραγματα και δεν ξανασυμμετεχω στο παρων νημα:

1.Να μην τυχει σε κανενενα να ειναι συγκενικο του προσωπο(ειδικα γυναικοπαιδα) κοντα σε τετοιες βιαιοτητες....αν ειναι και λιγο ευαισθητοι τοτε το σοκ ειναι μεγαλο.


2.Αν 80000 φιλειρινικοι στο κοινονικο φορουμ και δε βρεθηκε κανενας να πλακωσει τους 100-200 που τους χαλασανε την εκδηλωση τοτε να μη βγαινουνε και να λενε για περιφρουριση απο τους ιδιους.


3.Η καμερα απο καναλι(ΑΝΤ1 νομιζω) που ητανε στην Β.Σοφιας παντως εδειχνε αλλα....τους κουκουλοφορους μεμωνομενα να μπαινουνε σαν κυριοι μεσα στα μπλοκ των κατα τα αλλα ειρηνιστων του φορουμ,οι οποιοι τους εβαζαν αναμεσα τους υποθαλπτοντας τους στην ουσια χωρις κανενα δισταγμο....


4.Υπαρχει σε αυτην τη χωρα η λεγομενη σιωπηρη πλειοψηφια,αλλα κοιμαται.... να ευχονται καποια ορθια τετραποδα που χαρακτηριζουνε αλλους ως "μικροαστους και νοικοκυραιους" να μην ξυπνησει ποτε γιατι μαυρο φιδι που τους εφαγε....

takis222
06-05-06, 22:52
Αλλά δεν έχω ακούσει για πολλές διαδηλώσεις που άλλαξαν κάτι στο διεθνή προσκήνιο.

Nα σου θυμισω οτι στον πολεμο του Βιετναμ λ.χ.επαιξε σημαντικοτατο ρολο η κατακραυγη της μαζας?

Μηπως ολοι σημερα, βολεμενοι και μη, χαιρουμε της οποιας δημοκρατιας εχουμε χαρην καποιον που εστω και τοτε αν οχι και σημερα διαδηλωναν κατα της χουντας?

Προς θεου δηλαδη ρε Διδυμε!!:)

Nakraal
06-05-06, 22:57
1.Να μην τυχει σε κανενενα να ειναι συγκενικο του προσωπο(ειδικα γυναικοπαιδα) κοντα σε τετοιες βιαιοτητες....αν ειναι και λιγο ευαισθητοι τοτε το σοκ ειναι μεγαλο.
....



Μα εγώ δεν αντιλέγω πως θα σοκαριστώ αν μου γίνει κάτι τέτοι. Θα σοκαριστώ με πολύ λιγότερα πράγματα. Αλλά δεν θα αγανακτήσω - κατηγορίσω κανέναν που δεν θα διαδηλώσει για την κακή μου τύχη. Αν οι Αμερικάνοι βομβαρδίσουν τον Πειραιά και σκοτώσουν χιλιάδες, θα αντισταθούμε όσο μπορούμε, αλλά μην απαιτήσετε από την κα Κούρνοβσον στην Σουηδία να μην πάει για ψώνια.

Και γιατί δεν έχει γίνει διαδήλωση για την Τσετσενία;;;

Μια ατάκα σε ένα περιοδηκό μερικούς μήνες πριν τον πόλεμο στο Ιράκ έγραφε....

"Υπάρχει ένας πόλεμος με 7000000 νεκρούς και δεν έχει γραφτεί λέξη, και ένας πόλεμος που δεν έχει πέσει σφαίρα και έχει γίνει παντού πρωτοσέλιδο"

Σνομπάρετε τους Τσετσένους ή διαμαρτύρεστε για κατεπιλογήν τραγωδίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Nakraal
06-05-06, 22:59
Nα σου θυμισω οτι στον πολεμο του Βιετναμ λ.χ.επαιξε σημαντικοτατο ρολο η κατακραυγη της μαζας?

Μηπως ολοι σημερα, βολεμενοι και μη, χαιρουμε της οποιας δημοκρατιας εχουμε χαρην καποιον που εστω και τοτε αν οχι και σημερα διαδηλωναν κατα της χουντας?

Προς θεου δηλαδη ρε Διδυμε!!:)

Ναι! Η κατακραυγή του Αμερικάνικου λαού για τα παιδιά τους και μόνο αυτά.

Συμφωνώ. Πάντα η κάθε γενειά χαίρεται τους καρπούς που είχε δρέψει η προηγούμενη.

takis222
06-05-06, 23:01
4.Υπαρχει σε αυτην τη χωρα η λεγομενη σιωπηρη πλειοψηφια,αλλα κοιμαται.... να ευχονται καποια ορθια τετραποδα που χαρακτηριζουνε αλλους ως "μικροαστους και νοικοκυραιους" να μην ξυπνησει ποτε γιατι μαυρο φιδι που τους εφαγε....

ΕΓΩ σε χαρακτηριζω μικροαστο και δηθεν νοικοκυραιο συμφωνα με τα γραφομενα σου.

Και ελπιζω να ξυπνησει η πλειοψηφια γιατι μου κανει κακο που κοιμαται:mad:

takis222
06-05-06, 23:03
Συμφωνώ. Πάντα η κάθε γενειά χαίρεται τους καρπούς που είχε δρέψει η προηγούμενη.
Με τα λεγομενα σου ομως η δικη σου γενια δεν θ'αφησει τιποτα.

Μαλλον οχι λαθος εκανα....θ'αφησει χρεη.;)

no_logo
06-05-06, 23:09
Και γιατί δεν έχει γίνει διαδήλωση για την Τσετσενία;;;

Μια ατάκα σε ένα περιοδηκό μερικούς μήνες πριν τον πόλεμο στο Ιράκ έγραφε....

"Υπάρχει ένας πόλεμος με 7000000 νεκρούς και δεν έχει γραφτεί λέξη, και ένας πόλεμος που δεν έχει πέσει σφαίρα και έχει γίνει παντού πρωτοσέλιδο"

Σνομπάρετε τους Τσετσένους ή διαμαρτύρεστε για κατεπιλογήν τραγωδίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


το καταλαβαίνεις πως λες παπάρες ή όχι;
με το συμπάθιο δηλαδή αλλά έχει κάποια ανάμιξη η ελλάδα στον πόλεμο της τσετσενίας; μήπως άλλες χώρες της δυτικής ευρώπης έχουν ανάμιξη;

Διαβάζεις αυτά που γράφουμε ή ότι έχεις στο κεφάλι σου το αραδιάζεις εδώ πέρα;
να σου κάνω quote το παραπάνω μήνυμα μου;


μένω ελλάδα και αγωνίζομαι για την μη συμμετοχή της χώρας μου.

no_logo
06-05-06, 23:11
Με τα λεγομενα σου ομως η δικη σου γενια δεν θ'αφησει τιποτα.

Μαλλον οχι λαθος εκανα....θ'αφησει χρεη.;)

και τις ακαθαρσίες της

Mosfet
07-05-06, 00:22
Τι να πει κανείς για πορείες αυτού του είδους;

Απλά να πει ότι οι διάφοροι δήθεν κουλτουριάριδες και ψευτοαριστεροί κόπτωνται για τις βόμβες που θα πέσουν στο Ιραν (όπως και με το Ιράκ) και καλά κάνουν, αλλά δεν τους είδα ποτέ να κάνουν καμιά πορεία έξω από την Τούρκικη πρεσβεία για τις συνεχείς παραβάσεις και παραβιάσεις στο Αιγαίο, ούτε βέβαια είδα καμιά πορεία μέχρι την Αμερικάνικη πρεσβεία, όταν οι Αμερικανοί αναγνώρισαν τα Σκόπια ως Μακεδονία. Μήπως αυτά είναι λιγότερο σημαντικά θέματα;

Αλήθεια, εθνική συνείδηση υπάρχει;

aroutis
07-05-06, 01:06
Εντέλει, στην Ελλάδα αν δεν μπορείς να περιφρουρήσεις κάτι, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου. Ακριβώς αυτό που λέω και γώ, ευτυχώς δεν είμαι και ο μόνος.

Απλά να πει ότι οι διάφοροι δήθεν κουλτουριάριδες και ψευτοαριστεροί κόπτωνται για τις βόμβες που θα πέσουν στο Ιραν (όπως και με το Ιράκ) και καλά κάνουν, αλλά δεν τους είδα ποτέ να κάνουν καμιά πορεία έξω από την Τούρκικη πρεσβεία για τις συνεχείς παραβάσεις και παραβιάσεις στο Αιγαίο, ούτε βέβαια είδα καμιά πορεία μέχρι την Αμερικάνικη πρεσβεία, όταν οι Αμερικανοί αναγνώρισαν τα Σκόπια ως Μακεδονία. Μήπως αυτά είναι λιγότερο σημαντικά θέματα;

Αλήθεια, εθνική συνείδηση υπάρχει;Μα τι λές τώρα, εδω δεν θέλουμε φαντάροι να πάμε, και μιλάμε για θέματα σαν αυτά; Κρυβόμαστε πίσω από το άλοθι της Ε.Ε. και του ΝΑΤΟ οτι δεν θα τολμήσει ποτέ η Τουρκία να μας κάνει "ντού" και αδιαφορούμε για το γεγονός οτι μας ποδοπατά τα δικαιωματά μας, μπαινοβγαίνει στo FIR και δεν μας ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ (!) να εξασκήσουμε το δικαίωμά μας να πάμε στα 6 ναυτικά μίλια, δεν τολμούμε (!) να κάνουμε ερευνες για πετρέλαιο. Και τι κάνουμε;

Βλέπουμε big brother, big mother, big sister, <insert your favorite reality b*llsh*t here> και ασκούμε την αντιαμερικανική μας μένη (και καλά ίσως κάνουμε) οταν μας δοθεί η ευκαιρία.

Αλλά για τους εαυτούς μας; ...

alexis79
07-05-06, 01:13
Να μην τυχει σε κανενενα να ειναι συγκενικο του προσωπο(ειδικα γυναικοπαιδα) κοντα σε τετοιες βιαιοτητες....αν ειναι και λιγο ευαισθητοι τοτε το σοκ ειναι μεγαλο.






@Nakraal το παραπανω σχολιο μου πηγενε για οσους ειχανε την ατυχια να βρισκονται σημερα στην ερμου την ωρα που γινοτανε οι βιαιοτητες...μια απο αυτους ητανε και η γυναικα μου και σιγουρα και αλλοι "καπιταλιστες φιλοπολεμοι" συμπολιτες μας .....που τολμησανε να μην πανε στην πορεια...ειρηνης



ΕΓΩ σε χαρακτηριζω μικροαστο και δηθεν νοικοκυραιο συμφωνα με τα γραφομενα σου.


@takis222To σχολιο μου περι που εχεις σε παραθεση δεν ητανε για σενα αλλα μαλλον εχεις τη μυγα και αυτοχαρακτηριζεσαι....Πηγαινε για καποιον "καραδημοκρατη" που εχει την απαιτηση να το βουλωσω
επειδη δεν του αρεσουνε αυτα που γραφω....ειναι αυτος που γραφει στο ποστ # 6 του παροντος....θαυμασε τον ειρηνικο δημοκρατη προοδευτικο αντικονφορμιστη με το συγκροτημενο και γεματο επιχηρηματα λογο του....

Xguru
07-05-06, 01:24
Έτυχε να δώ στην τηλεόραση τα επισόδεια με τους αναρχικούς στο σύνταγμα. Η συμπεριφορά της αστυνομίας και της ηγεσίας της ήταν τουλάχιστον προκλητική. Αν είναι απλά να χαζεύουν και να πετάνε κανένα χημικό καλύτερα να τους στείλουν σπίτι τους. Μπορούσαν άνετα με μια οργανωμένη επιχείρηση να συλλάβουν πολλά άτομα αλλά προτίμησαν να παίζουν τη γάτα με το ποντίκι και να αφήνουν τους αληταράδες να ξεσαλώνουν. Με το γάντι τους φέρθηκαν, ούτε παιδιά τους να ήταν...

Εντάξει οι διαδηλωτές, η αστυνομία που είναι πρωταρχικό χρέος της η διασφάλιση της τάξης τί έκανε; Εγώ σαν πολίτης θέλω να βγώ βόλτα και να αισθάνομαι προστατευμένος και γι αυτό χρέος έχει η αστυνομία.

BlindG
07-05-06, 01:51
Εντέλει, στην Ελλάδα αν δεν μπορείς να περιφρουρήσεις κάτι, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου.

Ειλικρινά είναι κάποιες ώρες που αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να επιτραπεί η οπλοφορία σε αυτή τη χώρα ή μήπως οι πορείες θα πρέπει να γίνονται παρουσία ιδιωτικού security.


Ακριβώς αυτό που λέω και γώ, ευτυχώς δεν είμαι και ο μόνος.


@Nakraal το παραπανω σχολιο μου πηγενε για οσους ειχανε την ατυχια να βρισκονται σημερα στην ερμου την ωρα που γινοτανε οι βιαιοτητες...μια απο αυτους ητανε και η γυναικα μου και σιγουρα και αλλοι "καπιταλιστες φιλοπολεμοι" συμπολιτες μας .....που τολμησανε να μην πανε στην πορεια...ειρηνης

Καλά, δε μου λέτε (Pelasgian, θα τα πούμε εμείς :whip:), η αστυνομία ΓΙΑΤΙ υπάρχει και πληρώνεται από τους πολίτες??? Γιατί κάθεται και τους κοιτάει όλους αυτούς??? Μήπως αντί να τα βάζετε με τους διαδηλωτές πρέπει να τα βάλετε με την αστυνομία που έχει το ρόλο μπιμπελό? alexis79 Λυπάμαι που μπορεί να κινδύνεψε η γυναίκα σου αλλά μήπως και εσύ τα έχεις βάλει με λάθος κόσμο???

Δηλαδή ΠΩΣ θα μπορούσαν ΑΟΠΛΟΙ διαδηλωτές που σκοπό είχαν μια ΕΙΡΗΝΙΚΗ πορεία να αντιμετωπίσουν τις ΚΟΤΕΣ τους "αναρχικούς" που ήταν ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΙ???
Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνουν ???

Και ΓΙΑΤΙ η ΟΠΛΙΣΜΕΝΗ αστυνομία ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΕΙ και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ??

Δηλαδή μην τρελλαθούμε ρε παιδιά!!!! Να ξέρουμε και ποιός φταίει!!!

Και Pelasgian, είδα τι γίνεται στις ΗΠΑ που είναι "ελευθερη" η οπλοφορία. Θα πάρω λοιπόν και εγώ ένα όπλο και έλα να μου ξαναπείς για το linux ;)

A και να ΜΗΝ ακούσω το "μα άνθρωποι είναι και οι αστυνομικοί και έχουν οικογένειες" γιατί είναι πολύ παλιό και δεν πιάνει. Δεν έχουν οικογένειες οι πυροσβέστες??? Αυτοί γιατί πάνε σαν τους μ@λ@κες εκεί που έχει πιάσει φωτιά??? Αμα ΘΕΣ να πας στην Αστυνομία αυτό είναι ΕΝΑ από τα τιμήματα που πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ.
Αλλιώς, είσαι απλώς ένα ον που απλώς θέλει κάποια εξουσία και αυτός είναι ο συντομότερος τρόπος για να την έχει!!!!


Βλέπουμε big brother, big mother, big sister, <insert your favorite reality b*llsh*t here> και ασκούμε την αντιαμερικανική μας μένη (και καλά ίσως κάνουμε) οταν μας δοθεί η ευκαιρία.

Αλλά για τους εαυτούς μας; ...

Αν θυμάμαι καλά, το big brother δεν είναι ΗΠΑνικό αλλά... Ολλανδικο;)

Xguru
07-05-06, 02:09
Ειλικρινά είναι κάποιες ώρες που αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να επιτραπεί η οπλοφορία σε αυτή τη χώρα ή μήπως οι πορείες θα πρέπει να γίνονται παρουσία ιδιωτικού security.

Για οπλοφορία πολιτών είναι λίγο άτοπο. Όποιος ξέρει από όπλα ξέρει ότι για να οπλοφορείς και να σέβεσαι το όπλο σου προπάντων, πρέπει να είσαι πολύ μάγκας και ικανότατος. Δεν κάνουν όλοι για να φέρουν όπλο ή καλύτερα ελάχιστοι είναι ικανοί και κατάλληλοι για κάτι τέτοιο.

Άσε που ο Έλληνας από παιδεία στο θέμα οπλο/οπλοφορία είναι πολύ πίσω, είναι άσχετοι και επικίνδυνοι (βλέπε για παράδειγμα την πλειοψηφία των οπλοφορούντων κρητικών). Γι αυτό και ποτέ δεν πρόκειται να δούνε όπλο νόμιμα.

maik
07-05-06, 02:31
4.Υπαρχει σε αυτην τη χωρα η λεγομενη σιωπηρη πλειοψηφια,αλλα κοιμαται.... να ευχονται καποια ορθια τετραποδα που χαρακτηριζουνε αλλους ως "μικροαστους και νοικοκυραιους" να μην ξυπνησει ποτε γιατι μαυρο φιδι που τους εφαγε....

Ναι βρε παιδακι μου να ξυπνησει επιτελους!!! να μπορουμε σαν ανθρωποι να κανουμε τα ψωνια μας. Ακους εκει να εχουν το θρασος να διαδηλωνουν τα κολοποαιδα για τον πολεμο οταν βγαινει η κυρια του κυριου για ψωνια.Με ποιο δικαιωμα;; την ρωτησαν πρωτα;;

Και δεν θα χρειαζομαστε ουτε αστυνομια ουτε τιποτε , οι καλο και τιμιοι πολιτες της σωπηρης πλειοψηφιας θα συλαμβανουν και θα παραδιδουν το καθε αποβρασμα που θα τολμησει να διαματηρηθει αφου πρωτα το περιποιηθουν οι ιδιοι. Οχι παιζουμε.
Εμπρος του καναπε οι ξαπλωμενοι!!!

Cafeeine
07-05-06, 02:36
Υπαρχει σε αυτην τη χωρα η λεγομενη σιωπηρη πλειοψηφια,αλλα κοιμαται.... να ευχονται καποια ορθια τετραποδα που χαρακτηριζουνε αλλους ως "μικροαστους και νοικοκυραιους" να μην ξυπνησει ποτε γιατι μαυρο φιδι που τους εφαγε....

...If there is hope, it lies in the proles....

(Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε ...)

coftaras
07-05-06, 02:38
Eγω ενα θα πω....Αν με 8000-10000 αστυνομικους μπορουν καποια τσ@γλανια κανουν τετοιες φασαριες και σπανε οτι θελουν και οπου θελουν και δεν πιανουν σχεδον κανενα τους τοτε ΠΟΤΕ δεν προκειτε να πιαστουν αυτα τα "βλασταρια".Σαν δεν ντρεπωμαστε λεω εγω.Εδω αναβληθηκε τελικος κυπελου Ελλαδας επειδη ολοι η αστυνομια ηταν στην Αθηνα για να προστατευσει την περιουσια του Ελληνα πολιτη.Και τι καταφερε ...ΤΙΠΟΤΑ.Ε!!!λοιπον να βρασω εγω τετοια αστυνομια.ΑΝΙΚΑΝΟΙ.

HaRRy
07-05-06, 02:46
Δε πήγα στην πορεία!
Δε παω Αθήνα κέντρο παρα μόνο για δουλειά και γυρνάω ΑΜΕΣΩΣ πίσω στα βόρεια!
Οι λόγοι πολλοί αλλα κυρίως οτι με κουράζει η βρώμα και το μπάχαλο αυτης της πόλης που τελικά δε ξέρω σε πόσα διαφέρει απο την Βαγδάτη...

ΑΛΛΑ ας μου επιτρέψετε να πω 2-3 πράγματα:
1. Η πορεία ήταν ΕΙΡΗΝΙΚΗ και μια ομάδα στάνταρ ατόμων τα σπάσανε χωρίς λόγο
Ισως πάλι ο λόγος ήταν να τα σπάσουνε για να αμαυρωθεί η πορεία!!!
2.Η Αστυνομία δεν υπάρχει για να προστατεύει τον κόσμο και την Βουλή αλλά την Αμερικάνικη Πρεσβεία... εγω αυτο κατάλαβα σήμερα απο όσα είδα στην τηλεόραση!!
Αμέτρητα οχήματα-οδοφράγματα-αστυνομικοί έξω απο την Α.Π. και ΛΙΓΟΣΤΟΙ έξω απο τη Βουλή και τα καταστήματα!!!
ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?? Τους πληρώνουμε για να κάνουν κλοιό γύρω απο την Αμερικάνικη Πρεσβεία???
Μιλάμε είχανε κάνει ΦΡΑΧΤΗ μέχρι τα μισά του δρόμου και παραπάνω!!!!
3. Μπορεί όλα αυτά να μη φέρνουν τεράστιο αποτέλεσμα αλλα ισως ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται για να υπενθυμίζουν πως ΟΛΟΙ θέλουμε ΕΙΡΗΝΗ και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και οχι ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ και ΠΟΛΕΜΟΥΣ...

Τωρα μπορω να επιστρέψω στην ησυχία της Β.Π. οικίας μου ...

pelasgian
07-05-06, 03:02
Αυτές οι προβοκάτσιες κατάφεραν αυτό που ήθελαν:
1ον να κάνουν τους διαδηλωτές «κακούς»
2ον να μη συζητάμε για τους λόγους της πορείας, αλλά γιατί δεν θα πρέπει να γίνονται
3ον να συζητάμε κατά πόσον οι αστυνομία μας είναι καλή ή όχι.
4ον να υπάρχει η υποψία ότι οι «γνωστοί - άγνωστοι» και η αστυνομία τα έχουν κάνει πλακάκια.
5ον να φαίνεται σε όλους τους πολίτες ότι η μόνη φροντίδα της αστυνομίας είναι να προστατέψουν τη πρεσβεία και όχι τους πολίτες.

Από αυτά και μόνο φαίνεται η νοσηρή νοοτροπία μας ως χώρα και λαό σε πολλά θέματα!

Lord_British
07-05-06, 03:18
Αυτές οι προβοκάτσιες κατάφεραν αυτό που ήθελαν:
1ον να κάνουν τους διαδηλωτές «κακούς»
2ον να μη συζητάμε για τους λόγους της πορείας, αλλά γιατί δεν θα πρέπει να γίνονται
3ον να συζητάμε κατά πόσον οι αστυνομία μας είναι καλή ή όχι.
4ον να υπάρχει η υποψία ότι οι «γνωστοί - άγνωστοι» και η αστυνομία τα έχουν κάνει πλακάκια.
5ον να φαίνεται σε όλους τους πολίτες ότι η μόνη φροντίδα της αστυνομίας είναι να προστατέψουν τη πρεσβεία και όχι τους πολίτες.

Από αυτά και μόνο φαίνεται η νοσηρή νοοτροπία μας ως χώρα και λαό σε πολλά θέματα!

Φιλε συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα θα σε παρακαλουσα να κανεις αντιστοιχα και προτασεις ωστε να μην καιγονται-βανδαλιζονται περιουσιες αθωων ανθρωπων σε καθε διαδηλωση-πορεια που πραγματοποιειται...

Φιλικα

Jim Slip
07-05-06, 03:28
Παιδιά σας παρακαλώ, μην συγκεντρώνεστε τόσο συχνά και προκαλείτε απομόνωση στην Αμερική, γιατί έχω συγγενείς εκεί και ανησυχώ. Δεν είναι να παίζεις μ'άυτά τα πράγματα.

evantigger
07-05-06, 03:31
Τι να πει κανείς για πορείες αυτού του είδους;

Απλά να πει ότι οι διάφοροι δήθεν κουλτουριάριδες και ψευτοαριστεροί κόπτωνται για τις βόμβες που θα πέσουν στο Ιραν (όπως και με το Ιράκ) και καλά κάνουν, αλλά δεν τους είδα ποτέ να κάνουν καμιά πορεία έξω από την Τούρκικη πρεσβεία για τις συνεχείς παραβάσεις και παραβιάσεις στο Αιγαίο, ούτε βέβαια είδα καμιά πορεία μέχρι την Αμερικάνικη πρεσβεία, όταν οι Αμερικανοί αναγνώρισαν τα Σκόπια ως Μακεδονία. Μήπως αυτά είναι λιγότερο σημαντικά θέματα;

Αλήθεια, εθνική συνείδηση υπάρχει;

Για να υπάρχει εθνική συνείδηση πρέπει να υπάρχει και ατομική συνείδηση κάτι που λείπει από πολλούς Έλληνες είτε αριστερούς, κεντρώους, δεξιούς. Ο καθένας για την πάρτη του.
Θέλετε μια λύση για να σταματήσουν οι πόλεμοι; Μποϋκοτάζ οικονομικό... Η Κύπρος το '50 έτσι ξεκίνησε τη (επανά)στάση της. Να δεις πότε θα τρέχουν και δε θα φτάνουν...

Hengeo
07-05-06, 03:47
Έχουμε και λέμε, γίνεται μία πορεία, μπαίνουν μερικοί μέσα και τα σπάνε, ποιοί οφελούνται;

1. Αυτοί που τα σπάνε; Εντάξει αυτοί εκτονώνονται με λάθος τρόπο αλλά κερδίζουν και την αντιπάθεια όλου του κοινωνικού συνόλου αφού είναι σίγουρα απαράδεκτες και καταδικαστέες τέτοιες ενέργειες.

2. Αυτοί που κάνουν την πορεία; Όχι βέβαια, σε τι να τους οφελήσει;

3. Οι αστυνομικοι; Οκ αυτοί την δουλειά τους κάνουν, εκτελούν εντολές και παίρνουν τον μισθό τους. Άντε εκτονώνουν και τα κόμπλεξ τους παιζοντάς το εξουσία.

4. Το κράτος. Χμ... εδώ είμαστε! Πρώτων απαξιώνεται η πορεία οπότε παιρνάει σαν κάτι το κακό στην συνείδηση των απλών πολιτών και δεύτερων για τον πρώτο λογο που ανέφερα η συμμετοχή είναι μικρή οπότε η κυβέρνηση φαίνεται σαν να μην υπάρχει δυσαρέσκεια προς τα έξω. Για να μην αναφέρω ότι απαξιώνουν έτσι και το χώρο των αναρχικών βαφτίζοντας έτσι αυτούς που τα σπάνε, και σε αυτό βοηθάει και η τηλεόραση.

Φυσικά και φταίνε αυτοί που κάνουν τις πορείες διότι δεν τις οργανώνουν-προστατεύουν σωστά και αν δεν μπορούν ας βρουν άλλο τρόπο διαμαρτυρίας!

Επίσης, δεν είμαι αποδός των θεωρίων συνομοσιών, απλά μαθηματικά είναι! Δεν λέω ότι ντε και καλά το κράτος βάζει αυτούς που τα σπάνε αλλά ότι επίτηδες δίνει εντολή στους αστυνομικούς να κάνουν τις πάπιες και να το αφήνουν, όπως και στα γήπεδα!

Τώρα στο αν έχουμε αποτέλεσμα οι πορείες-διαμαρτυρίες, εγώ νομίζω πως αν γίνουν σωστά, όως ήδη έγραψα, μπορεί να έχουν και να μην καταλήγουμε σε όλα αυτά τα τραγικά. Πχ. θυμάμαι πριν καμμιά 5ετία που είχε γίνει μια τεράστια απεργία για το ασφαλιστικό και έγινε η μεγαλύτερη συγκέντρωση στην Αθήνα από την μεταπολίτευση. Ε, το νομοσχέδιο το είχαν αποσύρει... από την προηγούμενη νύχτα!!! Και άγιος φοβέρα θέλει ;)

Κάτι τελευταίο, προτιμώ να μην τα βλέπω με κέντρο την χώρα μου αλλά πρώτα με το γενικό καλό. Και ναι, αν γινόταν με μία εβδομάδα χωρίς dsl να σωθεί ένας άνθρωπος οπουδήποτε θα το έκανα και το λέω ειλικρινά! Το δεύτερο δίλημμα για μένα δεν υφίσταται διότι ουσιαστικά σε βάζει να διαλέξεις αναμεσα στη λογική (1000 κινέζοι) και το συναίσθημα (ένα πρόσωπο που αγαπάμε). Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι πάντα η λογική στη μέση και εγώ θα διαλέξω το δεύτερο χωρίς τύψεις διότι μιλάμε για κάτι ανθρώπινο!

alexis79
07-05-06, 03:54
Ναι βρε παιδακι μου να ξυπνησει επιτελους!!! να μπορουμε σαν ανθρωποι να κανουμε τα ψωνια μας. Ακους εκει να εχουν το θρασος να διαδηλωνουν τα κολοποαιδα για τον πολεμο οταν βγαινει η κυρια του κυριου για ψωνια.Με ποιο δικαιωμα;; την ρωτησαν πρωτα;;

Και δεν θα χρειαζομαστε ουτε αστυνομια ουτε τιποτε , οι καλο και τιμιοι πολιτες της σωπηρης πλειοψηφιας θα συλαμβανουν και θα παραδιδουν το καθε αποβρασμα που θα τολμησει να διαματηρηθει αφου πρωτα το περιποιηθουν οι ιδιοι. Οχι παιζουμε.
Εμπρος του καναπε οι ξαπλωμενοι!!!


Χα χα χα οτι δημοσιος υπαλληλος θα κανει κριτικη σε αυτους που καθονται στον καναπε τους δεν το περιμενα...:lol: μαλλον μιλας εκ πειρας...μπραβο επαναστατη με εργοδοτη το κρατος πολυ καλα τα λες....αληθεια μια και εισαι και λιγο μεγαλος μεσω ΑΣΕΠ προσληφθηκες ή πηγες σε βουλευτη για το γνωστο ρουσφετακι??
κριμα παντως που τα ψωνια της δικιας σου κυριας και τα δικα σου τα πληρωνει-τα χρυσοπληρωνει μαλλον- ολος ο υπολοιπος ελληνικος λαος που δεν ειναι βολεμενος για να βγαινεις εσυ εκ του ασφαλους να το παιζεις και επαναστατης....αντε παω να ξαπλωσω στον καναπε μου καθως εχω μια κυριακη για ξαπλες σε αντι8εση με σενα που θα τις φχαριστιθεις απο δευτερα στη δουλεια σου...

φιλια τσε γκεβαρα μου:redface:

BlindG
07-05-06, 05:01
Αυτές οι προβοκάτσιες κατάφεραν αυτό που ήθελαν:
2ον να μη συζητάμε για τους λόγους της πορείας, αλλά γιατί δεν θα πρέπει να γίνονται


....:whip: Εσύ δεν τα έβαλες με αυτούς που κάνανε την πορεία?:whip:
Στα υπόλοια συμφωνούμε.


Φυσικά και φταίνε αυτοί που κάνουν τις πορείες διότι δεν τις οργανώνουν-προστατεύουν σωστά και αν δεν μπορούν ας βρουν άλλο τρόπο διαμαρτυρίας!

Αυτό λιγάκι παίζει. Ναι, θα μπορούσαν να οργανώνονται καλύτερα αυτοί που κάνουν την πορεία. Σε αυτό χωλαίνουμε. Δεν νομίζω όμως οτι μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα :what:
Στα άλλα που είπες πάντως συμφωνούμε.

no_logo
07-05-06, 09:01
για οσους ειχανε την ατυχια να βρισκονται σημερα στην ερμου την ωρα που γινοτανε οι βιαιοτητες...μια απο αυτους ητανε και η γυναικα μου και σιγουρα και αλλοι "καπιταλιστες φιλοπολεμοι" συμπολιτες μας .....που τολμησανε να μην πανε στην πορεια...ειρηνης


το γεγονός πως η διαδήλωση δεν πέρασε ποτέ από την ερμού, ούτε και κοντά από αυτή δεν σου λέει τίποτα έτσι;

manoulamou
07-05-06, 10:11
Και τωρα που καταλαγιασε ο κουνιαρχτος του πολεμου
εχω να συστησω τα εξης βιβλια:
http://www.protoporia.gr/protoporia/assets/books/9600501491.jpghttp://www.protoporia.gr/protoporia/assets/books/9608723205.jpg
Μετα το ευχαριστο διαφημιστικο διαλειμμα συνεχειστε το καταναλωτικο σας οργιο
υπερχρεωνοντας τις πιστωτικες σας καρτες και ετοιμαστειτε για το επομενο διακοποδανειο
αλλα οταν ξυπνησετε απο το ληθαργο οι φωνες καποιων θα σας θυμιζουν το ρητο:
<<Οποιος θελει την απολυτη ησυχια και ταξη ξερω εναν τοπο που επικρατει: το νεκροταφειο>>
απο αυτο το βιβλιο:http://www.protoporia.gr/protoporia/assets/books/9602104120.jpgκαθως και το:
<< First they came for the Jews and I did not speak out because I was not a Jew.
Then they came for the Communists and I did not speak out because I was not a Communist.
Then they came for the trade unionists and I did not speak out because I was not a trade unionist.
Then they came for me and there was no one left to speak out for me.
Pastor Martin Niem&#246;ller

Kiwi
07-05-06, 11:47
Μερικοί εδώ μέσα έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.

Επειδή συμμετείχα στην πορεία επιτρέψτε μου να πω κι εγώ λίγα πράγματα, από αυτά που ΔΕΝ μεταδώθηκαν από τα κανάλια.

Καταρχήν η πρώτη εντύπωσή μου ήταν το μέγεθος. Δε θα εκπλησόμουνα άμα μου έλεγαν ότι όταν η κεφαλή ήταν στη Βασ. Σοφίας, οι τελευταίοι ήταν ακόμα στο πεδίον του Άρεος.

Καταδεύτερον ήταν πολύχρωμη και πολυπολιτισμικη. Άνθρωποι από πολλές χώρες κάθε ηλικίας συμμετείχαν.

Κατα τρίτον τα επεισόδια που "χαρακτήρισαν" την πορεία ήταν μεμονωμένα και εγώ προσωπικά ούτε που τα κατάλαβα, εκτός από κάτι καπνούς στο βάθος και διάφορες οσμές δακρυγόνου που μου έσκαγαν σε διάφορα σημεία.

Η δική μου εντύπωση ως συμμετέχων ήταν ότι η πορεία ήταν ειρηνική και πανυγυρική. Αν εξαιρέσουμε τους γνωστούς μίζερους διαφόρων ελληνικών αριστερών πολιτικών οργανώσεων και κάτι παπούδες του ΣΥΝ, η υπόλοιπη σύνθεση ήταν δυναμική και μαχητική.

Πώς αυτή η πορεία και άλλες παρόμοιες επηρεάζουν τα παγκόσμια πολιτικά τεκτενώμενα; ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Και 10.000.000 να συμμετείχαν, πάλι κάτι δε θα γινόταν. Οι πορείες πλέον δεν έχουν την ισχύ που είχαν κάποτε γιατί πολύ απλά είναι πλήρως ελεγχόμενες από το σύστημα αλλά κυρίως γιατι τα ΜΜΕ και η εξουσία έχουν καταφέρει η πλειοψηφία να σκέφτεται όπως ακριβώς ορισμένοι εδώ μέσα: "Η κυράτσα μου πήγε για ψώνια στην Ερμού, όπως κάθε Σάββατο, αλλά σήμερα κάτι τσογλάνια της έσπασαν το αγαπημένο μαγαζί", ή "αν είναι δυνατόν να κλείνει ολόκληρο κέντρο για τόσες ώρες απλά για να διαδηλώσουν ορισμένοι για ουτοποιικές καταστάσεις".

Μετά την πορεία δεν αισθάνθηκα ότι έκανα κάτι φοβερό, ούτε ότι θα αλλάξω τον κόσμο. Τα συναισθήματα όμως σε μία διαδήλωση όπου βλέπεις ανθρώπους από όλο τον κόσμο, κάθε ηλικίας να χορεύουν και να υψώνουν μια κοινή φωνή εναντίον εγκληματικών, άδικων και πολεμικών πολιτικών πρακτικών, αξίζουν να βιωθούν έστω και για 2-3 ώρες. Ίσα ίσα για να μην ξεχνιόμαστε (που είναι πολύ εύκολο) ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις ίδιες ανάγκες.

Όχι να μην πάτε για ψώνια και όχι να μην αράξετε στον καναπέ σας για λίγες ώρες το Σάββατο. Αυτό το κάνετε όλες τις υπόλοιπες ημέρες ούτως ή αλλως.

maik
07-05-06, 13:11
Φιλε συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα θα σε παρακαλουσα να κανεις αντιστοιχα και προτασεις ωστε να μην καιγονται-βανδαλιζονται περιουσιες αθωων ανθρωπων σε καθε διαδηλωση-πορεια που πραγματοποιειται...

Φιλικα

Μονο μια προταση ευκολη και εφικτη

Να κανει η αστυνομια την δουλεια της αντι να "παιζει παιχνιδια" πολιτικα ή αλλα.

Εβλεπα απο την τηλεοραση τα επεισοδια .20-30 ατομα ηταν ολα κιολα . Τοσο δυσκολο ηταν να τους μαντρωσουν;;; Εδω κατεβηκαν απο ολη την Ελλαδα ενισχυσεις . Που ηταν ολοι αυτοι;;

Με ψυχραιμη σκεψη δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν ή ειναι ανικανοι οποτε πρεπει να πεσουν κεφαλια στα ανωτερα κλιμακια ή ειχαν τετοιες διαταγες οποτε παλι πρεπει να πεσουν κεφαλια.

pelasgian
07-05-06, 13:16
Φιλε συμφωνω απολυτα με οσα λες αλλα θα σε παρακαλουσα να κανεις αντιστοιχα και προτασεις ωστε να μην καιγονται-βανδαλιζονται περιουσιες αθωων ανθρωπων σε καθε διαδηλωση-πορεια που πραγματοποιειται...


1ον να εξεταστεί ΣΟΒΑΡΑ γιατί οι «γνωστοί-άγνωστοι» δεν μπορούν να βρεθούν. Αν εγώ ο άσχετος μπορώ να σκεφτώ ως λύση τη παρουσία μυστικών μέσα στη πορεία ώστε να σβερκώνουν τους ταραξίες, τότε μου κάνει εντύπωση που δεν το σκέφτονται οι της αστυνομίας.

2ον να εξεταστεί ΣΟΒΑΡΑ πώς οι διοργανωτές σε συνδυασμό με την αστυνομία ή με ιδιωτικό security θα διαφυλάξουν την ΕΙΡΗΝΙΚΟΤΗΤΑ της πορείας.

Μιλάμε για ειρηνικές πορείες ώριμων πολιτών που αν δουν αστυνομία με πολιτικά να συλλαμβάνει τους «γνωστούς-άγνωστους» δεν θα πλακώσει την αστυνομία στο ξύλο, δεν είναι; Διότι, αν ΔΕΝ μιλάμε για τέτοιες πορείες, τότε να μη γίνονται. Δηλαδή αν οι πορείες είναι «ιδεολογικά» στην «άλλη πλευρά» του νόμου και της τάξης που προκύπτει από τη ψήφο της πλειοψηφίας, τότε να πάνε να κουρεύονται.

Μετά, μία πορεία με ένα διεθνές μήνυμα δε πρέπει να μετατρέπεται σε εμφύλιο! Δηλαδή, η αγροτική τράπεζα ΤΙ ΤΟΥΣ ΕΦΤΑΙΓΕ χθες;

Αναφορικά με το «καπέλωμα» από διάφορους «γραφικούς» συμφωνώ. Νομίζω πλέον ότι ακούω την ΙΔΙΑ ακριβώς φωνή σε κάθε πορεία που γίνεται στην Ελλάδα, όπως και σε κάθε συλλογική προσπάθεια που τους φαίνεται «μαζική». Τις περισσότερες φορές δε είναι αυτοί οι «γραφικοί» που λειτουργούν σαν κόκκινο πανί στους «άγνωστους» και τη πληρώνουν αυτοί που δεν είναι ούτε με τους μεν ούτε με τους δε, δηλαδή το 80%+ του κόσμου εκεί.

Αυτό το «καπέλωμα» το έχω σιχαθεί μιλάμε. Οποτεδήποτε κάτι μαζεύει «ομάδα», τσουπ, να και ο μαϊντανός. Μέχρι και για το open source τις επερωτήσεις στη βουλή τις κάνει ο συνασπισμός και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας λέει ο Bill Gates «αντιαμερικάνους και κομμουνιστές» και ΒΡΙΣΚΕΙ αυτιά να τον πιστέψουν.

Δηλαδή, το 80% που ΔΕΝ τους ψηφίζει να αποκλείεται από συμμετοχή σε πορεία επειδή τους γυρίζουν τα άντερα που βάφουν «κόκκινα» τα πάντα; Από πότε έχουν αυτοχρηστεί οι «οργανωτές» της οποιαδήποτε διαμαρτυρίας; Δηλαδή τώρα που ο ΣΥΝ πάει να καπελώσει και το «μαζικό κίνημα του open source» να πάω σε windows;

Δηλαδή δε μπορείς να διαμαρτύρεσαι από το κέντρο ή από τα δεξιά σε αυτή τη χώρα;
Δηλάδη δεν μπορούν κάποιες διαμαρτυρίες να γίνονται από τη βάση του φιλελευθερισμού που αντιτίθεται στο μονοπωλιακό status quo αλλά δεν τρώει και τις ουτοπικές φόλες ευχολογίων που δεν έχουν καμία σχέση με την οικονομική θεωρία;

maik
07-05-06, 13:25
Χα χα χα οτι δημοσιος υπαλληλος θα κανει κριτικη σε αυτους που καθονται στον καναπε τους δεν το περιμενα...:lol: μαλλον μιλας εκ πειρας...μπραβο επαναστατη με εργοδοτη το κρατος πολυ καλα τα λες....αληθεια μια και εισαι και λιγο μεγαλος μεσω ΑΣΕΠ προσληφθηκες ή πηγες σε βουλευτη για το γνωστο ρουσφετακι??
κριμα παντως που τα ψωνια της δικιας σου κυριας και τα δικα σου τα πληρωνει-τα χρυσοπληρωνει μαλλον- ολος ο υπολοιπος ελληνικος λαος που δεν ειναι βολεμενος για να βγαινεις εσυ εκ του ασφαλους να το παιζεις και επαναστατης....αντε παω να ξαπλωσω στον καναπε μου καθως εχω μια κυριακη για ξαπλες σε αντι8εση με σενα που θα τις φχαριστιθεις απο δευτερα στη δουλεια σου...

φιλια τσε γκεβαρα μου:redface:

Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.

Προσωπικη επιθεση οταν δεν εχουμε επιχειρηματα.

Αντε πες μας κι' αλλα .

Αληθεια σου πηρε πολυ ωρα να σκεφτεις αυτες τις σοφιες που εγραψες ;; διαβασες και κανενα βιβλιο για να τα εμπεδωσεις καλυτερα;; Ή σου τα εδωσαν γραπτα οι φιλοι σου της σιωπηρης πλειοψηφιας;;

Αντε αγορακι μου βαλε τα Prada σου παρε και το Cherokee σου και πανε στην εξοχη καμια βολτα να ξελαμπικαρει το μυαλο σου. Περνα και απο την Βαρη να φας κανενα κοψιδακι να ερθεις στα ισια.

Εδω σε φτυνουν ολοι οσοι απαντησαν στο νημα και συ εξακολουθεις να νομιζεις οτι βρεχει.

EvilHawk
07-05-06, 13:29
Αυτό το «καπέλωμα» το έχω σιχαθεί μιλάμε. Οποτεδήποτε κάτι μαζεύει «ομάδα», τσουπ, να και ο μαϊντανός. Μέχρι και για το open source τις επερωτήσεις στη βουλή τις κάνει ο συνασπισμός και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας λέει ο Bill Gates «αντιαμερικάνους και κομμουνιστές» και ΒΡΙΣΚΕΙ αυτιά να τον πιστέψουν.

Με μπέρδεψες τώρα, τι ακριβώς σε πείραξε?
Μια ωράια πρόταση θα ήταν να έχουμε μόνιμα αποκριές στην Βουλή, όταν κάνουν επερωτήσεις οι βουλευτές του Συνασπισμού να μεταμφιέζονται σε κυβερνητικούς βουλευτές , για να μπερδεύετε ο Bill ..... :p

Xguru
07-05-06, 13:50
Αυτές οι προβοκάτσιες κατάφεραν αυτό που ήθελαν:
1ον να κάνουν τους διαδηλωτές «κακούς»
2ον να μη συζητάμε για τους λόγους της πορείας, αλλά γιατί δεν θα πρέπει να γίνονται
3ον να συζητάμε κατά πόσον οι αστυνομία μας είναι καλή ή όχι.
4ον να υπάρχει η υποψία ότι οι «γνωστοί - άγνωστοι» και η αστυνομία τα έχουν κάνει πλακάκια.
5ον να φαίνεται σε όλους τους πολίτες ότι η μόνη φροντίδα της αστυνομίας είναι να προστατέψουν τη πρεσβεία και όχι τους πολίτες.

Από αυτά και μόνο φαίνεται η νοσηρή νοοτροπία μας ως χώρα και λαό σε πολλά θέματα!

Εγώ διαφωνώ, καλά κάνουμε και κάνουμε τη συζήτηση, και δεν φταίνε οι προβοκάτορες αλλά το κράτος που δεν φροντίζει να λειτουργήσουν οι κοινωνικοί μηχανισμοί αποτροπής τέτοιων βαρβαροτήτων. Όταν γίνει αυτό δικαιούμαστε να μιλήσουμε για οτιδήποτε άλλο.

Οι διαδηλωτές ας το διεκδηκήσουν, ας πιέσουν, να γίνουν ερωτήσεις στη βουλή, να αναζητηθούν ευθύνες έτσι ώστε να μπορούν στο μέλλον να διαδηλώνουν σωστά. Ας κάνουν μια διαδήλωση και γι αυτό.

Αδιαφορώντας για το ότι γίνεται υπονομεύουν το δικαίωμά τους να διαδηλώνουν. Ώραία η επανάσταση αλλά να κοιτάξουμε και λίγο τα του οίκου μας δε νομίζετε; Μας ενδιαφέρει η ειρήνη, ok αλλά ένταξει μωρέ κάηκαν και 50 μαγαζιά δεν έγινε τίποτα, ας το παραβλέψουμε! Δεν πάει έτσι.

Το θέμα το προβοκατώρων είναι μεγάλο και πρέπει πρώτα να συζητηθεί αυτό, να εξαντληθεί και να αντιμετωπιστεί για να τελειώνει και να πάμε στο επόμενο βήμα που είναι η διαδήλωση.

Αν δεν γίνεται να αντιμετωπιστεί να βγούνε στους δρόμους και να απαιτήσουν να μην πληρώνουμε τους αστυνόμους και την ηγεσία τους γιατί δεν κάνουν τίποτα. Απ την άλλη αν δεν θεωρούν σημαντικό θέμα να αμαυρώνονται οι εκδηλώσεις τους απο 50 άτομα κάθε φορά, ας συνεχίσουν να αδιαφορούν και εμείς θα συζητάμε για κουκουλοφόρους και θα έχουμε και δίκιο.

WandereR
07-05-06, 13:50
4. Το κράτος. Χμ... εδώ είμαστε! Πρώτων απαξιώνεται η πορεία οπότε παιρνάει σαν κάτι το κακό στην συνείδηση των απλών πολιτών και δεύτερων για τον πρώτο λογο που ανέφερα η συμμετοχή είναι μικρή οπότε η κυβέρνηση φαίνεται σαν να μην υπάρχει δυσαρέσκεια προς τα έξω. Για να μην αναφέρω ότι απαξιώνουν έτσι και το χώρο των αναρχικών βαφτίζοντας έτσι αυτούς που τα σπάνε, και σε αυτό βοηθάει και η τηλεόραση.

Αυτο είναι απο τα πρώτα πραγματα που σου έρχεται στο μυαλό. Αλλά το προβλημα έιναι οτι δεν νομίζω κανείς απο δαυτους να σκέφτεται πως θα κυβερνήσει 10ετια για να φτιάξει και πρόγραμμα. Αντε να βγει μια 4ετια, μετα κοιτάμε και για μια ακόμα, ε αν δεν μας βαρεθήκανε να βγάλουνε και άλλη μια.

Υπάρχει και ένα 5° που ξέχασες, να είναι ανίκανοι. Και πάλι όμωςγεννάται το ερώτημα τόσο ανίκανοι?

Στο τι απο τα 2 είναι απαντηση δεν μπορώ να δώσω, και ουτε με ενδιαφέρει, ένας μηχανισμός σε σίψη είναι όλο το θέμα.

pelasgian
07-05-06, 14:04
Με μπέρδεψες τώρα, τι ακριβώς σε πείραξε?
Μια ωράια πρόταση θα ήταν να έχουμε μόνιμα αποκριές στην Βουλή, όταν κάνουν επερωτήσεις οι βουλευτές του Συνασπισμού να μεταμφιέζονται σε κυβερνητικούς βουλευτές , για να μπερδεύετε ο Bill ..... :p

Ότι πάνω που πάει το open source να κάνει «κονέ» μέσα σε εταιρείες ή το δημόσιο, βγαίνει ο γνωστός «μαζικός» του 3% και το βάφει εμπριμέ. Τη τρέλα μου μέσα, από την άλλη ο Περισσός έχει ORACLE και windows αλλά το «κίνημα των προγραμματιστών ανοικτού κώδικα» στα μυαλά των περισσοτέρων έχει συνδυαστεί με κομμουνισμό ή με αριστερά.

Το open source ούτε αριστερά είναι ούτε δεξιά, ούτε τίποτα. Είναι μία τεχνική λύση που λειτουργεί υπό τη προϋπόθεση ότι δεν έχεις του υπερνταβά των πέντε ηπείρων να προσπαθεί να διαβρώσει οποιαδήποτε μορφή τεχνολογίας και ανοικτού πρωτόκολλου σχετικού με υπολογιστές για να διαιωνήσει το μονοπώλιό του που το κυνηγά τόσο η ΕΕ όσο και οι ΗΠΑ.

Και από την άλλη έχεις το Αλογοσκούφη να νομίζει ότι άμα μιλήσει με οποιονδήποτε υποστηρίζει το open-source ότι έχει να κάνει με κομμουνιστές, όπως και το κόσμο να πιστεύει ότι αν πας σε μία πορεία όπως τη χτεσινή ότι είσαι και και καλά «μαζικός».

Είναι φιλελεύθεροι, με το ελευθερία όπως στο FREE software, δε γουστάρουν ούτε καπελώματα, ούτε πατρώνους, ούτε «μαζικοποίηση», ούτε εξτρεμιστές, ούτε συνδικαλιστές, ούτε πΟΤΕγκάθετους, ούτε «νταβάδες», ούτε «καραγκιόζιδες» ούτε τίποτα από τα εγχωρίως καλλιεργούμενα φρούτα εποχής και τη βιομηχανία εντυπώσεων (βλέπε: «α αυτοί οι μαλλιάδες που μπαίνουν στα κομπιούτερ είναι;»)

WandereR
07-05-06, 14:11
και ενοχλήθηκες επειδή καουστηκε στην βουλή η λέξη ελευθερο λογισμικό, αντιθέτως με τον αλλον που απαξιεί και να το δοκιμάσει.

Ακόμα και σαν μια χουφτα ψήφους να σε βλέπουν σε συμφέρει το οτι πολιτικοποιεί το θέμα.

vgiozo
07-05-06, 14:29
Σβήσε με...

Hengeo
07-05-06, 17:40
Αυτο είναι απο τα πρώτα πραγματα που σου έρχεται στο μυαλό. Αλλά το προβλημα έιναι οτι δεν νομίζω κανείς απο δαυτους να σκέφτεται που θα κυβερνήσει 10ετια για να φτιάξει και πρόγραμμα. Αντε να βγει μια 4ετια, μετα κοιτάμε και για μια ακόμα, ε αν δεν μας βαρεθήκανε να βγάλουνε και άλλη μια.

Υπάρχει και ένα 5° που ξέχασες, να είναι ανίκανοι. Και πάλι όμωςγεννάται το ερώτημα τόσο ανίκανοι?

Στο τι απο τα 2 είναι απαντηση δεν μπορώ να δώσω, και ουτε με ενδιαφέρει, ένας μηχανισμός σε σίψη είναι όλο το θέμα.

Δεν θα διαφωνήσω. Μπορεί να είναι παντελώς ανίκανοι και απλώς να βολεύει αυτή η κατάσταση το κράτος και να μην ρίχνουν κεφάλια. Η ουσία είναι πως είναι σάπιο το όλο σύστημα... :(

squib
07-05-06, 18:58
αυτό που ποτέ δε κατάλαβα είναι το ποιος είναι ο χαζός της υπόθεσης...

ο διαδηλωτής που νομίζει ότι το "χαζοαμερικανακι" τεξανός θα ενοχληθεί από τη συγκέντρωση του ή ο τεξανός που έχει ιδιοκτησία τη μισή β. ευβοια σε διαστάσεις και χέστηκε κ αν ψωνίσαμε και αν τα σπάσαμε και γενικώς....

και στη τελική γιατί δε κάναν κυριακή να βγάλουμε και εμείς το μεροκάματο και να πάμε μαζί τους την επομένη? ε? λεπτομέρειες πρώτα θα σώσω το Ιράν και μετά θα πληρώσω το νοίκι....


τώρα να μη σου τύχει είναι να πέσεις πάνω σε πορεία αλλά και λίγο common sense δε βλάπτει ε?

και μη απαντήσετε καμμιά εξυπνάδα του ύφος δλδ να φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε....

είναι σαν φοράς πράσινο κασκόλ στο πασαλιμάνι μέρα ντέρμπυ...εντάξει ζώα αυτοί αλλα και εσύ...

spyrosn
07-05-06, 20:55
Να κανει η αστυνομια την δουλεια της αντι να "παιζει παιχνιδια" πολιτικα ή αλλα.

Εβλεπα απο την τηλεοραση τα επεισοδια .20-30 ατομα ηταν ολα κιολα . Τοσο δυσκολο ηταν να τους μαντρωσουν;;; Εδω κατεβηκαν απο ολη την Ελλαδα ενισχυσεις . Που ηταν ολοι αυτοι;;

1ον να εξεταστεί ΣΟΒΑΡΑ γιατί οι «γνωστοί-άγνωστοι» δεν μπορούν να βρεθούν. Αν εγώ ο άσχετος μπορώ να σκεφτώ ως λύση τη παρουσία μυστικών μέσα στη πορεία ώστε να σβερκώνουν τους ταραξίες, τότε μου κάνει εντύπωση που δεν το σκέφτονται οι της αστυνομίας.

Ποινική δίωξη κατά 17 ατόμων για τα επεισόδια στο αντιπολεμικό συλλαλητήριο
Βαρύτατες κατηγορίες απήγγειλε ο εισαγγελέας σε βάρος των δεκαεπτά συλληφθέντων για τα επεισόδια του Σαββάτου στο κέντρο της Αθήνας, κατά τη διάρκεια της πορείας του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ.

Σε βάρος των δεκαεπτά -μεταξύ των οποίων είναι ένας αλλοδαπός και ένας ανήλικος- ασκήθηκε ποινική δίωξη για παράβαση του νόμου περί εκρηκτικών, έκρηξη κατά συρροή, εμπρησμός κατά συρροή και ληστεία (κακουργήματα).

Επίσης κατηγορούνται για αντίσταση κατά της αρχής, διακεκριμένη φθορά κατά συρροή, επικίνδυνες σωματικές βλάβες και παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία (πλημμελήματα).

Η υπόθεση ανατέθηκε σε τακτικό ανακριτή.

Δεν αποκλείεται να αυξηθεί ο αριθμός των συλληφθέντων, καθώς από την αστυνομία έχουν γίνει άλλες 26 προσαγωγές.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=703896&lngDtrID=244

WandereR
07-05-06, 21:03
αυτό που ποτέ δε κατάλαβα είναι το ποιος είναι ο χαζός της υπόθεσης...

ο διαδηλωτής που νομίζει ότι το "χαζοαμερικανακι" τεξανός θα ενοχληθεί από τη συγκέντρωση του ή ο τεξανός που έχει ιδιοκτησία τη μισή β. ευβοια σε διαστάσεις και χέστηκε κ αν ψωνίσαμε και αν τα σπάσαμε και γενικώς....

και στη τελική γιατί δε κάναν κυριακή να βγάλουμε και εμείς το μεροκάματο και να πάμε μαζί τους την επομένη? ε? λεπτομέρειες πρώτα θα σώσω το Ιράν και μετά θα πληρώσω το νοίκι....


τώρα να μη σου τύχει είναι να πέσεις πάνω σε πορεία αλλά και λίγο common sense δε βλάπτει ε?

και μη απαντήσετε καμμιά εξυπνάδα του ύφος δλδ να φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε....

είναι σαν φοράς πράσινο κασκόλ στο πασαλιμάνι μέρα ντέρμπυ...εντάξει ζώα αυτοί αλλα και εσύ...

Μην ψάχνεις να βρεις λογική ή ουσία. Τσάμπα χάνεις το χρόνο σου.

no_logo
07-05-06, 21:06
http://athens.fse-esf.org/ESF_EN1_upload.gif/image_mini


Η επιτυχία του 4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ (Αθήνα 4-7 Μάη) ξεπέρασε και τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις. Με 100.000 διαδηλωτές στην συγκλονιστική διαδήλωση του Σαββάτου και με περισσότερους από 35.000 συμμετέχοντες στις εργασίες του, το Φόρουμ απέδειξε τόσο τις δυνατότητες των ελληνικών κινημάτων (που φάνηκαν άλλωστε και στις κινητοποιήσεις του προηγούμενου διαστήματος) όσο και το σφρίγος του αντιπαγκοσμιοποιητικού κινήματος. Για τέσσερις μέρες η Αθήνα έγινε η ευρωπαϊκή πρωτεύουσα της αντίστασης, για τέσσερις μέρες δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι έστελναν το παντού το μήνυμα: Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός!

Πέρα από την μαζική συμμετοχή θα πρέπει να επισημάνουμε και μερικά ποιοτικά χαρακτηριστικά του 4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ:

1 Η συμμετοχή των ακτιβιστών από την Ανατολική Ευρώπη και την Τουρκία ήταν μεγαλύτερη από ποτέ (πάνω από 2.000) δείχνοντας ότι το Φόρουμ αγκαλιάζει όλη την ήπειρο και όχι μόνο τη Δυτική Ευρώπη.

2 Υπήρξε μαζική παρουσία στις συζητήσεις. Ο κόσμος ήρθε για να ακούσει και για να συζητήσει και όχι μόνο για να παρευρεθεί στο γεγονός.

3 Για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Φόρουμ τα συνδικάτα είχαν οργανική θέση στην Οργανωτική Επιτροπή.

4 Η τέχνη και η κουλτούρα είχαν κεντρική θέση στο Φόρουμ με πάνω από 120 καλλιτεχνικά γεγονότα και με τη συμμετοχή εκατοντάδων καλλιτεχνών.

Το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ απευθύνει τον πιο θερμό χαιρετισμό:

#στους χιλιάδες πολίτες από την Ελλάδα και το εξωτερικό που πλημμύρισαν τους δρόμους της Αθήνας και πορεύτηκαν με αποφασιστικότητα παρά την βροχή δακρυγόνων

#στους εκατοντάδες εθελοντές του Ελληνικού Κοινωνικού Φόρουμ που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να οργανωθεί το 4ο Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Φόρουμ. Σε αυτούς οφείλεται η επιτυχία του γεγονότος

#στις ομάδες περιφρούρησης του Ελληνικού Κοινωνικού Φόρουμ οι οποίες είχαν τεράστια συμβολή στο να ολοκληρωθεί η διαδήλωση και να έχει τη διάταξη που είχε αποφασίσει η Οργανωτική Επιτροπή.

Οι ομάδες που χρησιμοποίησαν τους διαδηλωτές ως ασπίδα προστασίας απέναντι στην Αστυνομία, έδειξαν με τις πράξεις τους ότι θεωρούν εχθρούς το Φόρουμ και τους ανθρώπους του. Η συμπεριφορά τους στην πορεία του Σαββάτου (αν και δεν αλλοιώνει το χαρακτήρα της) είναι δείγμα ακραίου πολιτικού αυταρχισμού.

Μετά το 4ο Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Φόρουμ έχουμε κάθε λόγο να είμαστε αισιόδοξοι τόσο για τις προοπτικές του αντιπαγκοσμιοποιητικού κινήματος όσο και για τους αγώνες που θα γίνουν στην Ελλάδα το ερχόμενο διάστημα. Όσοι και όσες βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις Μπάσκετ-Ξιφασκίας αφουγκράστηκαν τις ανάσες μιας άνοιξης που έρχεται…

Αθήνα 7 Μάη

και η Διακήρυξη της Συνελευσης των Κινημάτων, λόγω όγκου την ανεβάζω σε spoiler
Διακήρυξη της Συνέλευσης των Κινημάτων του 4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ

Αθήνα 7 Μαΐου 2006

Εμείς, γυναίκες και άντρες των κοινωνικών κινημάτων της Ευρώπης ήρθαμε στην Αθήνα μετά από χρόνια κοινών εμπειριών στους αγώνες ενάντια στον πόλεμο, το νεοφιλελευθερισμό, όλες τις μορφές ιμπεριαλισμού, αποικιοκρατίας, ρατσισμού, διακρίσεων και εκμετάλλευσης, ενάντια σε κάθε απειλή οικολογικής καταστροφής.



Ο χρόνος αυτός υπήρξε σημαντικός καθώς μια σειρά κοινωνικών αγώνων και εκστρατειών κατόρθωσαν να σταματήσουν νεοφιλελεύθερα σχέδια όπως την Ευρωπαϊκή Συνταγματική Συνθήκη, την Οδηγία για τις Λιμενικές Υπηρεσίες, και το Σύμφωνο Πρώτης Πρόσληψης στην Γαλλία.



Κινήματα αντίστασης στο νεοφιλελευθερισμό μεγαλώνουν και αντιτίθενται στη δύναμη των πολυεθνικών, του G8 και οργανισμών όπως ο ΠΟΕ, το ΔΝΤ και η Παγκόσμια Τράπεζα, καθώς και στις νεοφιλελεύθερες πολιτικές των ΗΠΑ και της ΕΕ.



Σημαντικές πολιτικές αλλαγές υλοποιήθηκαν στην Λατινική Αμερική οι οποίες ταρακούνησαν τη νεοφιλελεύθερη επίθεση και σε μερικές περιπτώσεις οι λαϊκές κινητοποιήσεις κατόρθωσαν να σταματήσουν τις ιδιωτικοποιήσεις.



Η παρούσα κατάσταση προσφέρει πολλές ευκαιρίες αλλά κρύβει και πολλούς κινδύνους. Η αντίθεση και αντίσταση στον πόλεμο και την κατοχή στο Ιράκ αποκάλυψαν την αποτυχία της Βρετανικής και Αμερικανικής στρατηγικής. Ο κόσμος αντιμετωπίζει τον εφιάλτη ενός νέου πολέμου στο Ιράν. Η αυθαίρετη απόφαση της ΕΕ να διακόψει τη χρηματοδότηση στην Εθνική Παλαιστινιακή Αρχή είναι απαράδεκτη και επιδεινώνει την όλη κατάσταση. Η καταπίεση του κουρδικού λαού δεν έχει τερματιστεί ακόμη.



Συντηρητικές δυνάμεις σε Βορρά και Νότο ενθαρρύνουν τον «πόλεμο των πολιτισμών» που στοχεύει στη διαίρεση των καταπιεσμένων λαών, που με τη σειρά της προκαλεί απαράδεκτη βία, βαρβαρότητα και επιπλέον επιθέσεις στα δικαιώματα και την αξιοπρέπεια των μεταναστών και των μειονοτήτων.



Παρόλο που η ΕΕ είναι μια από τις πλουσιότερες περιοχές του κόσμου, δεκάδες χιλιάδες ανθρώπων ζουν σε φτώχεια, είτε λόγω της μαζικής ανεργίας είτε λόγω της γενικότερης απορύθμισης των εργασιακών σχέσεων. Οι πολιτικές της ΕΕ που βασίζονται στην ατέρμονη εξάπλωση του ανταγωνισμού μέσα κι έξω από την Ευρώπη συνιστούν επίθεση στην εργασία, τους εργαζόμενους και τα κοινωνικά δικαιώματα, τις δημόσιες υπηρεσίες, την εκπαίδευση, το σύστημα υγείας κλπ. Η ΕΕ στοχεύει στη μείωση των αμοιβών των εργαζομένων, στην περικοπή εργασιακών κατακτήσεων καθώς και στη γενίκευση της επισφαλούς εργασίας.



Εμείς απορρίπτουμε αυτή τη νεοφιλελεύθερη Ευρώπη και κάθε προσπάθεια επαναφοράς της απορριφθείσας Συνταγματικής Συνθήκης. Αγωνιζόμαστε για μια άλλη Ευρώπη φεμινιστική, οικολογική, μια Ευρώπη ανοιχτή, της ειρήνης, της κοινωνικής δικαιοσύνης, της βιώσιμης ανάπτυξης, της επάρκειας σε τρόφιμα, της αλληλεγγύης, με σεβασμό στα δικαιώματα των μειονοτήτων και της αυτοδιάθεσης των Λαών.



Καταδικάζουμε το κυνήγι μαγισσών και την ποινικοποίηση του κινήματος της εναλλακτικής παγκοσμιοποίησης (alterglobal) και των άλλων προοδευτικών κινημάτων στην Ανατολική και Δυτική Ευρώπη.



Βγαίνουμε από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Φόρουμ της Αθήνας έχοντας κάνει ένα βήμα μπροστά στον καλύτερο συντονισμό Ανατολικών και Δυτικών κινημάτων, με κοινή αποφασιστικότητα να αγωνιστούμε για ειρήνη, εργασία και για τη διασφάλιση της ανθρώπινης ζωής. Θα προωθήσουμε το πρόγραμμά μας Ευρωπαϊκών εκστρατειών και κινητοποιήσεων για τα βασικά ζητήματα της κοινής πλατφόρμας που αναπτύχθηκε στα δίκτυα του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ.



Είναι ανάγκη να συντονίσουμε τη δουλειά μας, να καθορίσουμε μια αποτελεσματική στρατηγική για την επόμενη περίοδο και να δυναμώσουμε και να επεκτείνουμε το κίνημά μας.



Καλούμε όλα τα Ευρωπαϊκά κινήματα να ανοίξουν ένα μεγάλο διάλογο για να αποφασίσουμε όλοι μαζί νέα κοινά βήματα κατά τους επόμενους μήνες στα πλαίσια της διαδικασίας του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ.



Μερικά πολύ σημαντικές δράσεις βρίσκονται ήδη στην ατζέντα μας:

Θα κινητοποιηθούμε για την καθολική απόσυρση των στρατευμάτων από Ιράκ και Αφγανιστάν, ενάντια στην απειλή ενός νέου πολέμου στο Ιράν, ενάντια στην κατοχή στην Παλαιστίνη, για τον πυρηνικό αφοπλισμό, για το κλείσιμο των στρατιωτικών βάσεων στην Ευρώπη και καλούμε για μια βδομάδα δράσεων από την 23η ως την 30η Σεπτεμβρίου 2006.

Καλούμε για μια διεθνή μέρα δράσης και κινητοποίησης την 7η Οκτωβρίου 2006 σε Ευρώπη και Αφρική, για μια άνευ όρων νομιμοποίηση και ίσα δικαιώματα για όλους τους μετανάστες στην Ευρώπη. Για το κλείσιμο όλων των κέντρων κράτησης στην Ευρώπη, για τον τερματισμό των απελάσεων, ενάντια στην ανασφάλεια, για μια κοινή άδεια παραμονής και εργασίας, για την Ευρωπαϊκή υπηκοότητα με βάση τη μόνιμη κατοικία

Θα κινητοποιηθούμε ενάντια στην αποδιάρθρωση των δημοσίων υπηρεσιών, για κοινωνικά δικαιώματα, συντονίζοντας τους αγώνες μας σε όλη την Ευρώπη στους επόμενους μήνες.



Τον Ιανουάριο του 2007 το Παγκόσμιο Κοινωνικό Φόρουμ θα συναντηθεί στο Ναϊρόμπι. Η ανάπτυξη των Αφρικανικών κοινωνικών κινημάτων είναι καθοριστική για όλον τον κόσμο. Η οικοδόμηση του Παγκόσμιου Κοινωνικού Φόρουμ θα είναι μια ευκαιρία για αγώνα ενάντια στην Ευρωπαϊκή εκμετάλλευση και νεο-αποικιοκρατία.



Τον Ιούλιο (2006) θα γίνει συνάντηση των G8 στην Αγία Πετρούπολη. Τον Ιούνιο του 2007 Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και G8 θα συναντηθούν στο Ροστόκ της Γερμανίας. Θα εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία τέτοιων συναντήσεων για γενικότερη σύγκλιση των αγώνων μας.

7/5/2006 Το Γραφείο Τύπου

της Ελληνικής Οργανωτικής Επιτροπής

του 4ου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ

ciaoant1
07-05-06, 21:28
Αποψή μου είναι ότι τέτοιες ενεργειες μόνο πίσω πάνε όλα τα αριστερα/κομμουνιστικά/αναρχικά/αντικαπιταλιστικά κινήματα...Μακάρι μια μέρα να φτάσουμε στην Επανάσταση και ο κόσμος να πειστεί ότι πρέπει να πολεμήσει...Έως τότε όμως, δεν έχει νόημα να σπας, χωρίς να έχεις εξασφαλίσει οτι ο κόσμος καταλαβαίνει το γιατί το κάνεις αυτό και σε στηρίζει...Δεν είναι σωστό τόσες χιλιάδες κόσμου να σταμπάρονται ως "αλήτες", μόνο και μόνο εξαιτίας ορισμένων που είναι είτε βλακες είτε προβοκάτορες/πράκτορες...

Από την άλλη όμως, δε κρατιέμαι και θα το πω, όσο αρνητικό θεωρώ το να τα κάνουν λαμπόγυαλο αυτοί που τα σπάνε, άλλο τόσο θεωρώ αρνητικό και το ότι οι περισσότεροι είναι γενικά αποχαυνωμένοι και έχουν επιλέξει στη ζωή τους μια στάση του "καλού" και "δημοκρατικού" πολίτη που ποτέ δεν αντιδρά σε κανέναν και σε τίποτα, παρά μόνο όταν οι "γνωστοι-άγνωστοι" τα σπάνε. Για να μην πω ότι αν το να τα σπας σημαίνει ότι είσαι βλακας/πράκτορας, το να κάθεσαι απαθής απέναντι σε όσα συμβαίνουν σήμερα στην κοινωνία είναι απάνθρωπο...

όσο για το αν οι πορείες έχουν αποτέλεσμα, ας διαβάσουν όσοι τις αμφισβητουν πως κερδίθηκε το 8ωρο πριν κάτι χρόνια, όταν οι εργάτες εξεγέρθηκαν, τα έσπασαν (άλλα τότε ήταν πολλοί, δηλαδή πρώτα έπεισαν πολλούς αι μετά τα έσπασαν, όπως πρέεπι να γίνεται σε κάθε εξέγερση)...και ας αναλογισθούν μετά πως στις μέρες μας ΧΑΘΗΚΕ το 8ωρο (γιατί είναι προφανές ότι χάθηκε επειδή απλούστατα οι σημερινοί άνθρωποι δεν το υπερασπίζονται, είναι αποσχολημενοι στον καναπέ τους- εξ ου και η έκφραση "δημοκρατία του καναπέ")

mskalamari
07-05-06, 23:06
Συμπέρασμα:

Ολοι όσοι δεν πήγαμε στην πορεία ή όσοι δεν ανήκουμε στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας, είμαστε μαζόχες και γουστάρουμε να δουλέυουμε 24 ώρες την ημέρα, μας αρέσει που πεινάνε και πεθαίνουν παιδιά στον πλανήτη μας, φτιαχνόμαστε όταν οι Κλίντον-Μπούς βομβαρδίζουν δεξιά και αριστερά ενώ καθόμαστε στον αναπαυτικό καναπέ και παραγγέλνουμε Pizza Hut.

Όλοι όσοι ανήκουν στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο είναι οι έξυπνοι, δραστήριοι πολίτες, που μονοπολούν τον τίτλο του "Δημοκρατικού"+"Προοδευτικού" πολίτη και αποφάσισαν να αφήσουν τον υπολογιστή των 3.000 ευρώ, το ακριβό αμάξι και το διαμέρισμα με όλα τα comforts, για λίγες ώρες και να πάνε να διαδηλώσουν κατα τις Νέας Τάξης....

maik
07-05-06, 23:31
Συμπέρασμα:

Ολοι όσοι δεν πήγαμε στην πορεία ή όσοι δεν ανήκουμε στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας, είμαστε μαζόχες και γουστάρουμε να δουλέυουμε 24 ώρες την ημέρα, μας αρέσει που πεινάνε και πεθαίνουν παιδιά στον πλανήτη μας, φτιαχνόμαστε όταν οι Κλίντον-Μπούς βομβαρδίζουν δεξιά και αριστερά ενώ καθόμαστε στον αναπαυτικό καναπέ και παραγγέλνουμε Pizza Hut.

Όλοι όσοι ανήκουν στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο είναι οι έξυπνοι, δραστήριοι πολίτες, που μονοπολούν τον τίτλο του "Δημοκρατικού"+"Προοδευτικού" πολίτη και αποφάσισαν να αφήσουν τον υπολογιστή των 3.000 ευρώ, το ακριβό αμάξι και το διαμέρισμα με όλα τα comforts, για λίγες ώρες και να πάνε να διαδηλώσουν κατα τις Νέας Τάξης....

Οι γενικευσεις δεν βοηθανε στην συζητηση. Ομως αν διαδηλωναν 1 εκατομυριο ατομα να εβλεπα τοτε με ποση ευκολια θα εδιναν "διευκολυνσεις" και αυτη η κυβερνηση και η προηγουμενη. Ο καναπες ομως και η TV με τα χρωματιστα πυροτεχνηματα ειναι πιο ευκολος. Ενταξει θα δουμε και το κακομοιρο το πιτσιρικι που καηκε απο τις βομβες , θα πουμε "τι κριμα!!!" ισως και να αγανακτησουμε λιγο , και θα τρεξουμε να μπουκωθουμε με την πιτσα . Τι μας νοιαζει εξαλου , αυτοι ειναι μακρυα μας. Ας μην τα εβαζαν με τον πλανηταρχη.

WandereR
07-05-06, 23:39
Τς τς τς.

Ενω κάποιοι άλλοι "πλένουν τα χερια τους" διαδηλώνοντας.

Εγώ προτιμώ τον τίτλο του καναπεδιάρη από τον τίτλο του αντιδραστικού ειρηνιστή, μη σου πω οτι ειμαι και περίφανος.

maik
07-05-06, 23:46
Τς τς τς.

Ενω κάποιοι άλλοι "πλένουν τα χερια τους" διαδηλώνοντας.

Εγώ προτιμώ τον τίτλο του καναπεδιάρη από τον τίτλο του αντιδραστικού ειρηνιστή, μη σου πω οτι ειμαι και περίφανος.
Αν καποια στιγμη σε στειλουν (λογω ηλικιας) σε μια εμπολεμη ζωνη στην αλλη ακρη του κοσμου να υποθεσω οτι και παλι θα εισαι το ιδιο περηφανος;;

takis222
08-05-06, 00:03
Τς τς τς.



Εγώ προτιμώ τον τίτλο του καναπεδιάρη

Aπ΄τα 21σου ε?.......(!):hmm:

Δηλαδη στην ηλικια του 'Maik49' ουτε ο καναπες δεν θα σου φτανει....:rofl:

takis222
08-05-06, 00:15
Συμπέρασμα:

Ολοι όσοι δεν πήγαμε στην πορεία ή όσοι δεν ανήκουμε στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας, είμαστε μαζόχες και γουστάρουμε να δουλέυουμε 24 ώρες την ημέρα, μας αρέσει που πεινάνε και πεθαίνουν παιδιά στον πλανήτη μας, φτιαχνόμαστε όταν οι Κλίντον-Μπούς βομβαρδίζουν δεξιά και αριστερά ενώ καθόμαστε στον αναπαυτικό καναπέ και παραγγέλνουμε Pizza Hut.



Συγνωμη αλλα δεν πηγα στην πορεια,και δεν ανηκω στον συγκεκριμενο χωρο,ομως.......δεν νιωθω ετσι οπως περιγραφεις.

Μπορουμε να ξεφυγουμε απο καποια "καλουπια"?

@ ADSLgr.com All rights reserved.