PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχαρητηρια Στους "ειρηνιστες" Της Πλακας



Σελίδες : 1 2 [3] 4

vasper
08-05-06, 01:12
Το αστείο είναι ότι ναι μεν το "Κοινωνικό Φόρουμ" έχει δίκιο στον αγώνα του, αλλά οι Ιρακινοί, Αυγανοί, Ιρανοί και λοιποί, υποφέρουν το ίδιο είτε κάτω από τον Δικτάτορα Μπους είτε κάτω από τους δικούς τους Δικτάτορες. Δεν είδα όμως να κάνουν αγώνα για τον κίνδυνο πυρηνικών του Ιράν!!! Και δεν μιλάω για όπλα... η πυρηνική ενέργεια είναι επικίνδυνη και χωρίς να γίνει όπλο.

Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι το "Κοινωνικό Φόρουμ" δεν μπορεί να με αντιπροσωπεύσει, και για αυτό δεν κάνω πορεία μαζί του. Να πάνε μπροστά και από την πρεσβεία του Ιράν, να πάω και εγώ...

KLG
08-05-06, 01:33
Ποινική δίωξη κατά 17 ατόμων για τα επεισόδια στο αντιπολεμικό συλλαλητήριο
Βαρύτατες κατηγορίες απήγγειλε ο εισαγγελέας σε βάρος των δεκαεπτά συλληφθέντων για τα επεισόδια του Σαββάτου στο κέντρο της Αθήνας, κατά τη διάρκεια της πορείας του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Φόρουμ.


Αυτα δεν ειναι τιποτα, στην τελικη πορεια στη Θεσ/νικη της συνδυασκεψης για την προεδρεια της Ε.Ε. ειχανε κανει περιπου τοσες συλληψεις και μαλιστα μπροστα στην καμερα της ΕΤ1 ειχε γινει φυτεμα στοιχειων. Πηραν την τσαντα ενος παιδιου που τον ειχαν ξαπλωσει στον δρομο και φυσικα τον ειχαν ματωσει (μου φαινεται πως ηταν αμερικανος) και βαλανε κατι σφυρια μετα του την πασαρανε και αυτος δεν την επερνε, ωσπου τον πεταξανε στην κλουβα. Το εδειξε η ΕΤ1 ζωντανα και υπαρχει και σε βιντεο, μετα φυσικα εξαφανιστηκε.

Λετε η επαρατη δεξια αντι για σφυρια να εβαζε κανα πιστολι? Γιατι τελικα αυτες ειναι πανω κατω οι διαφορες τους.

Αν θυμαμαι καλα ειχαν πιασει και εναν Συριο, οποιος ηταν να παει για εκτελεσει σε περιπτωση που γυριζε πισω. Θυμαται κανεις τι εγινε ? Γμτ υπαρχει κοσμος που σαπιζει στις φυλακες και απο την αλλη κοσμος που γκρινιαζει γιατι μποτιλιαριστηκε.

odd
08-05-06, 01:48
Ενω κάποιοι άλλοι "πλένουν τα χερια τους" διαδηλώνοντας.

Εγώ προτιμώ τον τίτλο του καναπεδιάρη από τον τίτλο του αντιδραστικού ειρηνιστή, μη σου πω οτι ειμαι και περίφανος.

Μπράβο αγόρι μου. Να είσαι περήφανος! Κι εγώ είμαι περήφανος. Στη τελική μόνο και μόνο γιατί σου χαλάω τα ψώνια σου! ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!

Ακόμα η παραπάνω σου δήλωση αποτελεί προσβολή όχι για μένα, που το τρέξιμό μου για το φόρουμ και τη πορεία ήταν ελάχιστο, αλλά για αυτούς που έφαγαν ένα μηνα χοντρό πακέτο για να "πλύνουν τα χέρια τους".

Άλλα έπρεπε να τους το πεις να μην τρέχουν τζάμπα. Να ρθουν στον δικό σου νεροχύτη...

Αλλά έτσι είναι.. Η κοπριτοποίηση και η "ταξερωόλακαικάθομαισπίτιμουγιατίείμαιπρώτοςμάγκας" στις μέρες μας όχι μόνο ναμιμοποιείται αλλά αποτελεί και περηφάνια...

mich83
08-05-06, 01:51
Το πρώτο μήνυμα του thread είτε είναι το απόλυτο τρολάρισμα είται ο συγγραφέας του κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και πάσχει από ακατάπαυστη βλακεία. Πιθανολογώ πως συμβαίνει το πρώτο.

Θα μπορούσα να πω πολλά πάνω στη δράση των "γνωστών αγνώστων" αλλά έχουν χιλιοειπωθεί και άλλωστε οι περισσότεροι δε μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν 10 βασικά πράγματα αλλά κρίνουν με γνώμονα το αν χάλασε η ζαχαρένια τους. Αντ' αυτού θα πω κάτι άλλο. Πιστεύει κανείς ότι η Ελληνική αστυνομία και η εκάστοτε Ελληνική κυβέρνηση γενικότερα δε μπορεί αμα έχει τη βούληση να περιορίσει στο ελάχιστο τη δράση αυτών των ατόμων; Αλλά για σκεφτείτε τι τους συμφέρει περισσότερο; Να γίνει μια δυναμική μα συγχρόνως ειρηνικη πορεία 100.000 διαδηλωτών χωρις να συμβεί το παραμικρό παρά μόνο να εκφραστούν δυναμικά οι απόψεις τους κάθε ένα από εμάς ότι μπορούμε κι εμείς να συμμετάσχουμε την επόμενη φορά. Ή να γίνει μια πορεία 100.000 διαδηλωτών που θα σημαδευθεί από ξύλο, δακρυγόνα, πετροπόλεμο κ.α. (με την αμέριστη συμπαράσταση των Μ.Μ.Ε) και να αποτρέψει τον κόσμο από το να συμμετέχει σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Και φυσικά βάζωντας τον στο τρυπάκι των άδικων και αβάσιμων κατηγοριοποιήσεων των συμμετεχόντων. Τι από τα δύο είναι πιο ωφέλιμο, λοιπόν, για τις κυβερνήσεις που αποδεδειγμένα, με τις πράξεις τους, έχουν ταχθεί υπέρ των εκάστοτε πολέμων και αδικιών ανα τον κόσμο; Μα φυσικά το δεύτερο. Γι' αυτό και σκοπίμως γίνεται ότι γίνεται. Σκοπίμως παρεισφρύουν ασφαλίτες μέσα στο μαύρο μπλοκ για να δημιουργήσουν ένταση. Σκοπίμως οι πρασσινοσκούφηδες ματατζήδες (που ο καλύτερος έχει σκοτώσει τη μητέρα του) επηρρεασμένοι από το καθημερινό χαπάκωμα ακολουθούν τη τακτική του ανταρτοπόλεμου δίνωντας χώρο στους "εξεγερθέντες" και πυροδοτώντας παράλληλα το κλίμα. Σκοπίμως, σκοπίμως, σκοπίμως...

Ας αρχίσουμε να βλέπουμε λίγο την ουσία μέσα από την ένταση όλων αυτών τον καταστάσεων και θα μας αποκαλυφθούν, ώς δια μαγείας, άπειρα παιχνίδια που παίζονται και δεν είχαμε ποτέ φανταστει..

Xguru
08-05-06, 02:30
Κατ αρχήν επειδή μιλάς σε κάποια σημεία για κυβερνήσεις καλό είναι να είσαι συγκεκριμένος. Έχουμε μια κυβέρνηση η οποία και είναι υπέυθυνη για την λειτουργία της αστυνομίας και της ηγεσίας της αστυνομίας. Με άλλα λόγια πρέπει να λες ότι η κυβέρνηση της Ν.Δ. είναι υπέρ του πολέμου και γι αυτό φροντίζει εμμέσως να αμαυρώνονται τέτοιες εκδηλώσεις.

Εγώ πάλι δεν το πιστεύω αυτό. Πιστεύω ότι απλά είναι τόσο χύμα που δεν έχει να κάνει με ιδεολογία αλλά με τον ωχαδερφισμό και τον δημοσιουπαλληλισμό που φαίνεται σε όλες τις εκδηλώσεις της ελληνικής αστυνομίας (και των προϊσταμένων της) σύμφωνα με τα οποία ελάχιστες επιχειρήσεις της στέφονται με επιτυχία (παραδείγματα υπάρχουν πολλά).

Γιατί δε διορθώνεται; Για τους ίδιους λόγους που δε διόρθωνονται πάρα πολλά κακώς κείμενα του δημόσιου τομέα. Σε αυτό λοιπόν πατάνε μερικοί αληταράδες και τα κάνουν ρόιδο κάθε φορά.

Καμία συνομωσία σε κάθε κυβέρνηση κατά την γνώμη μου το μόνο που φταίει είναι ότι είμαστε ανοργάνωτοι και χύμα.

lemonidas
08-05-06, 02:41
Κατ αρχήν επειδή μιλάς σε κάποια σημεία για κυβερνήσεις καλό είναι να είσαι συγκεκριμένος. Έχουμε μια κυβέρνηση η οποία και είναι υπέυθυνη για την λειτουργία της αστυνομίας και της ηγεσίας της αστυνομίας. Με άλλα λόγια πρέπει να λες ότι η κυβέρνηση της Ν.Δ. είναι υπέρ του πολέμου και γι αυτό φροντίζει εμμέσως να αμαυρώνονται τέτοιες εκδηλώσεις.


Όντως, επί ΠΑΣΟΚ, οι πορείες ήταν ακαπέλωτες και απροβοκατσιαρισμένες. Και η κυβέρνηση είχε καταδικάσει ρητά τον πόλεμο :lol::rofl:

Xguru
08-05-06, 02:51
Όντως, επί ΠΑΣΟΚ, οι πορείες ήταν ακαπέλωτες και απροβοκατσιαρισμένες. Και η κυβέρνηση είχε καταδικάσει ρητά τον πόλεμο :lol::rofl:

Δε διαφωνώ και δεν το είπα γι αυτό που υπονοείς, απλά μιλάμε για συγκεκριμένο γεγονός και συγκεκριμένη κυβέρνηση προσπαθώντας να γίνει ένα όμορφο σενάριο συνομωσίας υπέρ του πολέμου μέσω αμαύρωσης διαδηλώσεων από 50 άτομα (που πιθανότατα είναι και αυτοί που μπουκάρουν και στο πολυτεχνείο και τα σπάνε γενικά σε οποιαδήποτε συγκέντρωση ανεξαρτήτα από το αντικείμενο της συγκέντρωσης έτσι για να παίξουν). Κάπου δε δένει όμως...

KLG
08-05-06, 02:56
και οι οποιοι 50 δεν εχουν καμια σχεση με τους κακομοιριδες που μπουζουριαζουν καθε φορα.... και οι οποιοι πιο πολυ αμαυρωνουν τον αντιεξουσιαστικο χωρο παρα την αριστερα. Και αυτο το ξερουν οι αντιεξουσιαστες, οπως και αυτους 50, αλλα ειναι μια περιεργη αισθηση της συντροφικοτητας ξενη σε μας που τους εμποδιζει να κανουν οτιδηποτε.

alifra
08-05-06, 02:58
Το να βαρας τους αστυνομικους δεν ειναι λυση.
Το να βαρας αυτους που πραγματικα φταινε ειναι λυση.
Αντε να τους βρεις ομως.
Τπυλαχιστον τους Ελληνες που φταινε μπορουμε ανετα να τους βρουμε.
Αυτοι θελουν.....
Ολα τα αλλα ειναι περιττα.
Kαι πιστευω η κυβερνηση χαιρεται με το να γινονται φασαριες για να ασχολουμαστε με αυτες και αυτοι να κλεβουν τα δισεκατομμυρια με την ησυχία τους.


Το πρώτο μήνυμα του thread είτε είναι το απόλυτο τρολάρισμα είται ο συγγραφέας του κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και πάσχει από ακατάπαυστη βλακεία. Πιθανολογώ πως συμβαίνει το πρώτο.

Θα μπορούσα να πω πολλά πάνω στη δράση των "γνωστών αγνώστων" αλλά έχουν χιλιοειπωθεί και άλλωστε οι περισσότεροι δε μπαίνουν καν στον κόπο να σκεφτούν 10 βασικά πράγματα αλλά κρίνουν με γνώμονα το αν χάλασε η ζαχαρένια τους. Αντ' αυτού θα πω κάτι άλλο. Πιστεύει κανείς ότι η Ελληνική αστυνομία και η εκάστοτε Ελληνική κυβέρνηση γενικότερα δε μπορεί αμα έχει τη βούληση να περιορίσει στο ελάχιστο τη δράση αυτών των ατόμων; Αλλά για σκεφτείτε τι τους συμφέρει περισσότερο; Να γίνει μια δυναμική μα συγχρόνως ειρηνικη πορεία 100.000 διαδηλωτών χωρις να συμβεί το παραμικρό παρά μόνο να εκφραστούν δυναμικά οι απόψεις τους κάθε ένα από εμάς ότι μπορούμε κι εμείς να συμμετάσχουμε την επόμενη φορά. Ή να γίνει μια πορεία 100.000 διαδηλωτών που θα σημαδευθεί από ξύλο, δακρυγόνα, πετροπόλεμο κ.α. (με την αμέριστη συμπαράσταση των Μ.Μ.Ε) και να αποτρέψει τον κόσμο από το να συμμετέχει σε τέτοιου είδους εκδηλώσεις. Και φυσικά βάζωντας τον στο τρυπάκι των άδικων και αβάσιμων κατηγοριοποιήσεων των συμμετεχόντων. Τι από τα δύο είναι πιο ωφέλιμο, λοιπόν, για τις κυβερνήσεις που αποδεδειγμένα, με τις πράξεις τους, έχουν ταχθεί υπέρ των εκάστοτε πολέμων και αδικιών ανα τον κόσμο; Μα φυσικά το δεύτερο. Γι' αυτό και σκοπίμως γίνεται ότι γίνεται. Σκοπίμως παρεισφρύουν ασφαλίτες μέσα στο μαύρο μπλοκ για να δημιουργήσουν ένταση. Σκοπίμως οι πρασσινοσκούφηδες ματατζήδες (που ο καλύτερος έχει σκοτώσει τη μητέρα του) επηρρεασμένοι από το καθημερινό χαπάκωμα ακολουθούν τη τακτική του ανταρτοπόλεμου δίνωντας χώρο στους "εξεγερθέντες" και πυροδοτώντας παράλληλα το κλίμα. Σκοπίμως, σκοπίμως, σκοπίμως...

Ας αρχίσουμε να βλέπουμε λίγο την ουσία μέσα από την ένταση όλων αυτών τον καταστάσεων και θα μας αποκαλυφθούν, ώς δια μαγείας, άπειρα παιχνίδια που παίζονται και δεν είχαμε ποτέ φανταστει..
Σωστη η σκεψη σου φιλε μου.
Τι να πω ειλικρινα, δεν ξερω.
Εχω μπερδευτει ποιος μας δουλευει τελικα.
Μαλλον πολλοι μας δουλεουν και σε πολλα επιπεδα.

WandereR
08-05-06, 08:01
Μπράβο αγόρι μου. Να είσαι περήφανος! Κι εγώ είμαι περήφανος. Στη τελική μόνο και μόνο γιατί σου χαλάω τα ψώνια σου! ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!

Ακόμα η παραπάνω σου δήλωση αποτελεί προσβολή όχι για μένα, που το τρέξιμό μου για το φόρουμ και τη πορεία ήταν ελάχιστο, αλλά για αυτούς που έφαγαν ένα μηνα χοντρό πακέτο για να "πλύνουν τα χέρια τους".

Άλλα έπρεπε να τους το πεις να μην τρέχουν τζάμπα. Να ρθουν στον δικό σου νεροχύτη...

Αλλά έτσι είναι.. Η κοπριτοποίηση και η "ταξερωόλακαικάθομαισπίτιμουγιατίείμαιπρώτοςμάγκας" στις μέρες μας όχι μόνο ναμιμοποιείται αλλά αποτελεί και περηφάνια...

Μπορείς να συνεχίσεις να διαδηλώνεις ενάντια στην παγκοσμιοποίηση, τον καπιταλισμό, στους πολέμους, στη φτώχεια, στο οτι ο ήλιος είναι κιτρινος και οι παπαρούνες κόκκινες.

Αλλά αν σε ρωτήσουν τι έχεις να προτείνεις, δεν απαντάς. Η μάλλον απαντάς, όχι με λόγο βέβαια αλλά με κραυγές, σαν αυτές που φώναζες σαββαταο μεσημερι: ΚΟΥΑ ΚΟΥΑ ΚΟΥΑ ΚΟΥΑ. Το συνθημα σου, τα συνθημα της σιωπής, το σύνθημα μιας πάπιας.
ΚΟΥΑΚΟΥΑ, το εμπεδώσαμε, γύρνα σπίτι σου περίφανος στον καναπέ σου τώρα, να πάμε και εμείς να κάνουμε τα ψώνια μας.

Kiwi
08-05-06, 08:26
Εγώ πάλι δεν το πιστεύω αυτό. Πιστεύω ότι απλά είναι τόσο χύμα που δεν έχει να κάνει με ιδεολογία αλλά με τον ωχαδερφισμό και τον δημοσιουπαλληλισμό που φαίνεται σε όλες τις εκδηλώσεις της ελληνικής αστυνομίας (και των προϊσταμένων της) σύμφωνα με τα οποία ελάχιστες επιχειρήσεις της στέφονται με επιτυχία (παραδείγματα υπάρχουν πολλά).
...
Καμία συνομωσία σε κάθε κυβέρνηση κατά την γνώμη μου το μόνο που φταίει είναι ότι είμαστε ανοργάνωτοι και χύμα.

Η άποψη αυτή στέκει από τη μία πλευρά, αλλά από την άλλη υπάρχουν γεγονότα που ενισχύουν τη συγκεκριμένη "θεωρία συνομοσίας".

Καταρχήν τα ΜΜΕ "επικάλυψαν" το μέγεθος και το είδος της πορείας ΜΟΝΟ με τα μεμονωμένα επεισόδια και σε κάποιον που δεν ήταν στο κέντρο και απλά είδε τηλεόραση η εντύπωση που δημιουργήθηκε ήταν ότι πάλι έγινε μία ασήμαντη πορεία όπου πάλι τα κάνανε μπάχαλα όλοι αυτοί οι αναρχο-φασιστο-αριστεριστές (!). Βέβαια σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το αντι-επιχείρημα ότι τα ΜΜΕ θέλουν ως γνωστόν να πουλάνε προϊόντα πανικού και έντασης. Γιατί όμως και τα κρατικά κανάλια επέμειναν σε αυτο;

Κατα δεύτερον, μου φαίνεται λίγο αφύσικο αν πχ ο δημόσιος υπάλληλος αστυνομικός τρώει πέτρες και μολότωφ στο κεφάλι αλλά έχει τοοοόσο μεγάλο ωχαδερφισμό ώστε να μην αντιδράσει. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, η αντίδραση των διμοιριών ήταν "σκάμε 2-3 δακρυγόνα οπότε απλά φεύγουν".

Κάτα τρίτον, για οποιαδήποτε υλική ζημιά προκαλείται, η αυθόρμητη και χωρίς στοιχεία αντίδραση θέλει τους ταραξίες να είναι οπωσδήποτε από τον αντιεξουσιαστικό χώρο. Αυτή η αντίδραση είναι τόσο προβοκατόρικη που πολλές φορές έχω ακούσει και για επεισόδια στα γήπεδα ο δημοσιογράφος να "υποπτεύεται" ότι αυτοί δεν είναι χούλιγκανς αλλά οι γνωστοί άγνωστοι αναρχικοί (!)

Nakraal
08-05-06, 09:24
το καταλαβαίνεις πως λες παπάρες ή όχι;
με το συμπάθιο δηλαδή αλλά έχει κάποια ανάμιξη η ελλάδα στον πόλεμο της τσετσενίας; μήπως άλλες χώρες της δυτικής ευρώπης έχουν ανάμιξη;

Διαβάζεις αυτά που γράφουμε ή ότι έχεις στο κεφάλι σου το αραδιάζεις εδώ πέρα;
να σου κάνω quote το παραπάνω μήνυμα μου;

Α!!!!!!!!!! Εγώ νόμιζα πως διαδηλώνατε εναντίων του πολέμου! Αααα! Διαδηλώνατε τελικά για να μη συμμετάσχουμε;; Και τι σχέση έχει η Αμερικανική πρεσβεία σε όλα αυτά;

Μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

EvilHawk
08-05-06, 09:35
Α!!!!!!!!!! Εγώ νόμιζα πως διαδηλώνατε εναντίων του πολέμου! Αααα! Διαδηλώνατε τελικά για να μη συμμετάσχουμε;; Και τι σχέση έχει η Αμερικανική πρεσβεία σε όλα αυτά;

Μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

To 4o Ευρωπαικό Κοινωνικό Φόρουμ (και κατ'επέκταση η πορεία) είχε συγκεκριμένη θεματολογία, που περιληπτικά μπορείς να βρείς στο http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=596276&postcount=95 , εσύ δεν βλέπεις καμμία σχέση?

Nakraal
08-05-06, 09:48
Αν θέλουμε "απλά να μη συμμετάσχουμε" - να κάνουμε πορεία στη βουλή. Αυτό εννοώ.

vasper
08-05-06, 09:53
Επιτέλους συνέλαβαν κάποιους... Άντε να δούμε. Καλή αρχή. Γιατί όμως μόνο 17; Εγώ είδα πολλούς περισσότερους...

Kiwi
08-05-06, 10:01
Επιτέλους συνέλαβαν κάποιους... Άντε να δούμε. Καλή αρχή. Γιατί όμως μόνο 17; Εγώ είδα πολλούς περισσότερους...

Πάντα συλλαμβάνουν κάποιους. Κάποιοι προφυλακίζονται, μετά έρχονται αντίποινα, η αστυνομία και τα ΜΜΕ έχουν λόγο να τρομοκρατούν τον κόσμο και η ιστορία συνεχίζεται.

artlovergr
08-05-06, 10:13
Για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους άλλο η πορεία του Κοινονικού φόρουμ (ένα φόρουμ με αριστερά "χρώματα" οπου συμμετέχουν σ αυτό ακτιβιστές, οικολογικές και περιβαντολογικές οργανώσεις, αριστεροί διανοούμενοι, συνδικαλιστές , πολίτες που αντιτίθενται στον νεοφιλελευθερισμό και τον ιμπεριαλισμό, ειρηνιστές και Οργανώσεις κατά των φυλλετικών διακρίσεων , οργανώσεις για την υπεράσπιση της θέσης της γυναίκας και στην δύση αλλά ιδιαίτερα στις κοινωνίες του τρίτου κόσμου, οργανώσεις κατά της παιδικής εκμετάλευσης και άλλοι. Το φόρουμ αυτό δίνει την ευκαιρία να αναπτυχθούν ιδές και να διαμορφωθούν "πολιτικές" κατά των πολέμων των φυλλετικών διακρίσεων συνδικαλιστικές και κοινωνικές διεκδικήσεις. Το συγκεκριμένο φόρουμ ευελπιστεί να γίνει ένα παγκόσμιο κίνημα προς το παρρόν είναι ένας φορέας ανταλαγής απόψεων)
Και άλλο οι πορείες των γνωστών άγνωστων που επιτέλους θα έπρεπε κάποια στιγμή αυτά τα τσογλάνια να τα συλλάβουν και να τους υποχρεώσουν (οχι τουσ γονείς τους αλλά τους ίδιους) να εργαστούν για να αποκαταστήσουν τις ζημιές που κάνανε . Έριξες γκαζάκι στο αμάξι μου δόύλευε τώρα μέχρι να μου ξεπληρώσεις τις ζημιές να δο'υμε ποιός απ αυτούς τους ψευτο αναρχικούς θα ξανα προκαλέσει φθορά ξένης περιουσί8ας ούτε κουρέματα γουλί που διάβασα παραπάνω ούτε φυλακές ούτε ξύλο ο καλλύτερος σοφρωνισμός

vasper
08-05-06, 10:19
Πάντα συλλαμβάνουν κάποιους. Κάποιοι προφυλακίζονται, μετά έρχονται αντίποινα, η αστυνομία και τα ΜΜΕ έχουν λόγο να τρομοκρατούν τον κόσμο και η ιστορία συνεχίζεται.

Εννοώ με κατηγορίες για κακουργήματα... Θέλω μόνο να δω κάνα "προοδευτικό" να βγαίνει και να κλαίει για τα κακομοιρα τα "παιδιά". Εκεί θα πέσει γέλιο (και κλάμα).

KLG
08-05-06, 11:53
-προοοδευτικος: Τα παιδια δεν ειχαν καμια σχεση, συνηθως συλλαμβανουν ασχετο κοσμο που δεν ξερει να φυλαγεται, αυτος που πεταει τη μολοτωφ δεν ειναι πρωταρης, ξερει πως να κρυφτει και ας βρωμαει απο χιλιομετρο βενζινη.

Αν πιστευεις οτι με συλληψεις θα μειωθει η βια στις διαδηλωσεις ειναι τουλαχιστον αστειο. Να σου πω τι θα γινει: 5-10 πορειες συμπαραστασης, το ΕΚΦ και μερικοι φοιτητικοι συλλογοι θα το στηριξουν εξ αποστασεως. Οι αντεξουσιαστες θα τρεχουν για να ξελασπωσουν μερικους που δεν γουσταρουνε να βλεπουν μπροστα τους (αυτους που κανουν τα επεισοδια) και μερικους αλλους που δεν γουσταρουν 2 φορες (εγω δεν ξερω τιποτα, ημουν περαστικος -θυμηθειτε το κειμενο με το καρπουζι στα Νεοελληνικα κειμενα λογοτεχνιας στην Γ'Λυκειου-) . Σε καποια φαση θα αρχισουν τα "Δοξα και τιμη...." και "Λευτερια λευτερια..." θα γινουν και μερικα αντιποινα εναντιων της αστυνομιας και τσουπ νεες συλληψεις. Ο κυκλος της βιας και των συλληψεων ξανα απο την αρχη. Μετα θα ξεχαστει το θεμα και 20 χρονα παιδια θα σαπιζουν στην φυλακη για 10 χρονια, ενω οι βιαστες και οι δολοφονοι βγαινουν στα 5 με καλη διαγωγη. Στο κατω κατω το κινημα εχει πολλους μαρτυρες.

Και ολα αυτα vasper, για να αιθανονται ασφαλεις ανθρωποι σαν και σενα. Ασφαλεις και σιγουροι πως και την επομενη μερα θα μπορουν να πανε στη δουλεια τους ή τα ψωνια τους, χωρις να τους χαλασει τη ζαχαρενια καποιος αλητης, αλιμονο γιατι 1 ωρα στην κινηση δεν αντεχεται, ενω 1 ωρα να περιμενεις να περασει το αρχιεπισκοπικο αυτοκινητο ειναι αλλη φαση.

Nakraal
08-05-06, 12:54
-Και ολα αυτα vasper, για να αιθανονται ασφαλεις ανθρωποι σαν και σενα. Ασφαλεις και σιγουροι πως και την επομενη μερα θα μπορουν να πανε στη δουλεια τους ή τα ψωνια τους, χωρις να τους χαλασει τη ζαχαρενια καποιος αλητης, αλιμονο γιατι 1 ωρα στην κινηση δεν αντεχεται, ενω 1 ωρα να περιμενεις να περασει το αρχιεπισκοπικο αυτοκινητο ειναι αλλη φαση.

Και αυτό εσύ το κατακρίνεις; Αυτός δεν είναι ο ρόλος της κοινωνίας ;
Η προστασία των μελών της δηλαδή;

Xguru
08-05-06, 12:58
-προοοδευτικος: Τα παιδια δεν ειχαν καμια σχεση, συνηθως συλλαμβανουν ασχετο κοσμο που δεν ξερει να φυλαγεται, αυτος που πεταει τη μολοτωφ δεν ειναι πρωταρης, ξερει πως να κρυφτει και ας βρωμαει απο χιλιομετρο βενζινη.

Αν πιστευεις οτι με συλληψεις θα μειωθει η βια στις διαδηλωσεις ειναι τουλαχιστον αστειο. Να σου πω τι θα γινει: 5-10 πορειες συμπαραστασης, το ΕΚΦ και μερικοι φοιτητικοι συλλογοι θα το στηριξουν εξ αποστασεως. Οι αντεξουσιαστες θα τρεχουν για να ξελασπωσουν μερικους που δεν γουσταρουνε να βλεπουν μπροστα τους (αυτους που κανουν τα επεισοδια) και μερικους αλλους που δεν γουσταρουν 2 φορες (εγω δεν ξερω τιποτα, ημουν περαστικος -θυμηθειτε το κειμενο με το καρπουζι στα Νεοελληνικα κειμενα λογοτεχνιας στην Γ'Λυκειου-) . Σε καποια φαση θα αρχισουν τα "Δοξα και τιμη...." και "Λευτερια λευτερια..." θα γινουν και μερικα αντιποινα εναντιων της αστυνομιας και τσουπ νεες συλληψεις. Ο κυκλος της βιας και των συλληψεων ξανα απο την αρχη. Μετα θα ξεχαστει το θεμα και 20 χρονα παιδια θα σαπιζουν στην φυλακη για 10 χρονια, ενω οι βιαστες και οι δολοφονοι βγαινουν στα 5 με καλη διαγωγη. Στο κατω κατω το κινημα εχει πολλους μαρτυρες.

Και ολα αυτα vasper, για να αιθανονται ασφαλεις ανθρωποι σαν και σενα. Ασφαλεις και σιγουροι πως και την επομενη μερα θα μπορουν να πανε στη δουλεια τους ή τα ψωνια τους, χωρις να τους χαλασει τη ζαχαρενια καποιος αλητης, αλιμονο γιατι 1 ωρα στην κινηση δεν αντεχεται, ενω 1 ωρα να περιμενεις να περασει το αρχιεπισκοπικο αυτοκινητο ειναι αλλη φαση.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα μειωθεί η βία με συλλήψεις με ενδιαφέρει να εφαρμόζεται ο νόμος και τα όργανα της τάξης να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Επίσης υπερτιμάς αυτούς που κάνουν τα επεισόδια. Το ότι η αστυνομία δε θέλει ή δε μπορεί δε σημαίνει ότι τα 50 αυτά άτομα είναι ικανοί. Σε οποιαδήποτε οργανωμένη χώρα αν γινόταν συστηματικά κάτι τέτοιο να είσαι σίγουρος ότι θα τους είχαν μπουζουριάσει (και θα τους είχαν και σε videoclip για να αποδειχθεί η ενοχή τους). Και αν τους πιάσουν μια φορά την επόμενη θα το σκεφτούν οι υπόλοιποι γιατί θα ξέρουν ότι θα πληρώσουν γι αυτό που κάνουν και δε θα το αντιμετωπίσουν σαν παιχνιδάκι. Ας κάνουν όσες διαμαρτυρίες θέλουν,το θέμα είναι να συλληφθούν και να αντιμετωπίσουν την δικαιοσύνη. Τέλος, το ότι οι βιαστές και οι δολοφόνοι βγαίνουν σε 5 με καλή διαγωγή δεν είναι άλοθι για να κάνει ο καθένας ότι θέλει και να μένει ατιμώρητος.

vasper
08-05-06, 12:59
KLG, αυτοί που κάνουν τις φασαρίες δεν είναι αυτοί που κάνουν τις πορείες. Αυτό το ξέρω. Τώρα αν πήγαιναν αυτοί που έκανα την πορεία και στην Ιρανική πρεσβεία (όχι μόνο στην Αμερικάνικη), θα ήμουν μέσα.

Από κει και πέρα, αυτούς που συνέλαβαν τους έπιασαν επ'αυτοφώρο με τις μολότωφ και για μένα πρέπει αν είναι παιδιά όπως λες (που ο ένας ήταν μόνο ανήλικος) να συλλάβουν και τους γονείς.

Τους ενήλικες μπορούν να τους κουρέψουν γουλί και να τους βάλουν ταμπέλα τεντιμπόϊ.

Όσο για τις πορείες, αν είναι 10000 ή 100000 άτομα δεν με πειράζει. Οι 100 που κλείνουν το δρόμο με πειράζουν. Και συνήθως τον κλείνουν όχι όταν πάω για ψώνια, αλλά όταν πάω στην εργασία μου χωρίς να έχουν κανένα τέτοιο δικαίωμα.

supermario
08-05-06, 13:04
KLG, αυτοί που κάνουν τις φασαρίες δεν είναι αυτοί που κάνουν τις πορείες. Αυτό το ξέρω. Τώρα αν πήγαιναν αυτοί που έκανα την πορεία και στην Ιρανική πρεσβεία (όχι μόνο στην Αμερικάνικη), θα ήμουν μέσα.

Από κει και πέρα, αυτούς που συνέλαβαν τους έπιασαν επ'αυτοφώρο με τις μολότωφ και για μένα πρέπει αν είναι παιδιά όπως λες (που ο ένας ήταν μόνο ανήλικος) να συλλάβουν και τους γονείς.

Τους ενήλικες μπορούν να τους κουρέψουν γουλί και να τους βάλουν ταμπέλα τεντιμπόϊ.

Όσο για τις πορείες, αν είναι 10000 ή 100000 άτομα δεν με πειράζει. Οι 100 που κλείνουν το δρόμο με πειράζουν. Και συνήθως τον κλείνουν όχι όταν πάω για ψώνια, αλλά όταν πάω στην εργασία μου χωρίς να έχουν κανένα τέτοιο δικαίωμα.

Στην Ιρανικη πρεβεια γιατι να πανε;;;

vasper
08-05-06, 13:09
Στην Ιρανικη πρεβεια γιατι να πανε;;;

Δες την διακύρηξη του "Κοινωνικού Φόρουμ" και θα δεις γιατί... Εκτός αν το Ιρανικό καθεστώς που καταπιέζει τις ανθρώπινες ελευθερίες, και προσπαθεί να φτιάξει πυρηνικά εργοστάσια (επικίνδυνα για το περιβάλλον).... είναι στην σωστή πλευρά...!!!

PiFd
08-05-06, 13:19
Θα μπορούσαν να συλλάβουν όλους αυτούς και να τους τιμωρήσουν με κοινωνική εργασία όπως γίνεται σε άλλες χώρες του κόσμου (πιστεύω σωστά).
Σε όλους αυτούς που στηρίζουν τέτοιες ενέργειες βίας (ως κατά της εξουσίας και της γενικότερης κατάστασης), πως θα αντιδρούσαν αν πήγαιναν κάποιοι τρίτοι και τους έκαιγαν το αυτοκίνητο τους ή τους λήστευαν; Μάλλον θα αντιδρούσαν αλλιώς και δε θα τους υποστήριζαν:hmm:

supermario
08-05-06, 13:25
Δες την διακύρηξη του "Κοινωνικού Φόρουμ" και θα δεις γιατί... Εκτός αν το Ιρανικό καθεστώς που καταπιέζει τις ανθρώπινες ελευθερίες, και προσπαθεί να φτιάξει πυρηνικά εργοστάσια (επικίνδυνα για το περιβάλλον).... είναι στην σωστή πλευρά...!!!

Κοιτα, δεν ξερω πως (και αν) εχει εκλεγει νομιμα η κυνερνηση του Ιραν. Αν εχει βγει κανονικα με εκλογες, σημαινει κατι αυτο, ετσι;;; Ισως οτι ενα τετοιο καθεστως θελουν;;; Σου θυμιζει κατι απο Ελλαδα, ισως;;; Που ολοι διαμαρτυρομαστε για τις κυβερνησεις νδ και πασοκ και τελικα ενας απο αυτους τους δυο κερδιζει;;;;

Οσο για τα πυρηνικα εργοστασια , δεν νομιζω οτι ειναι η μονη χωρα που προσπαθει να αποκτησει τετοια, ετσι;;;; Ασε που υπαρχουν αλλες, περιουσιες, χωρες που ηδη εχουν και πυρηνικα εργοστασια, και πυρηνικα υποβρυχια και πυρηνικα οπλα ηδη!!! Ξαφνικα μας πειραξε το κακο Ιραν;;;;; Αν ειναι ετσι γιατι κανεις δεν εχει πει ή κανει κατι για τις ηπα που εχει χρησιμοποιησει πυρηνικα 2 φορες και πλεον απειλει να τα ξαναχρησιμοποιησει;;; 'Η μηπως για τους "φιλους" γαλλους που κανουν πυρηνικες δοκιμες σε διαφορες περιοχες του Ειρηνικου Ωκεανου;;;; 'Η μηπως αυτα δεν ειναι επικινδυνα για το περιβαλλον.
Και τελικα ποια ειναι η σωστη πλευρα;;;;; Για να ξερουμε και εμεις δηλαδη. Οσοι δεν ειναι με μας δηλαδη, ειναι αντιπαλοι εξ ορισμου;;;; Κατι μου θυμιζει η λογικη αυτη.....Α, τον μπους!!!!!

vasper
08-05-06, 13:40
Κοιτα, δεν ξερω πως (και αν) εχει εκλεγει νομιμα η κυνερνηση του Ιραν. Αν εχει βγει κανονικα με εκλογες, σημαινει κατι αυτο, ετσι;;; Ισως οτι ενα τετοιο καθεστως θελουν;;; Σου θυμιζει κατι απο Ελλαδα, ισως;;; Που ολοι διαμαρτυρομαστε για τις κυβερνησεις νδ και πασοκ και τελικα ενας απο αυτους τους δυο κερδιζει;;;;

Οσο για τα πυρηνικα εργοστασια , δεν νομιζω οτι ειναι η μονη χωρα που προσπαθει να αποκτησει τετοια, ετσι;;;; Ασε που υπαρχουν αλλες, περιουσιες, χωρες που ηδη εχουν και πυρηνικα εργοστασια, και πυρηνικα υποβρυχια και πυρηνικα οπλα ηδη!!! Ξαφνικα μας πειραξε το κακο Ιραν;;;;; Αν ειναι ετσι γιατι κανεις δεν εχει πει ή κανει κατι για τις ηπα που εχει χρησιμοποιησει πυρηνικα 2 φορες και πλεον απειλει να τα ξαναχρησιμοποιησει;;; 'Η μηπως για τους "φιλους" γαλλους που κανουν πυρηνικες δοκιμες σε διαφορες περιοχες του Ειρηνικου Ωκεανου;;;; 'Η μηπως αυτα δεν ειναι επικινδυνα για το περιβαλλον.
Και τελικα ποια ειναι η σωστη πλευρα;;;;; Για να ξερουμε και εμεις δηλαδη. Οσοι δεν ειναι με μας δηλαδη, ειναι αντιπαλοι εξ ορισμου;;;; Κατι μου θυμιζει η λογικη αυτη.....Α, τον μπους!!!!!

Μισό... η Αμερική δεν έχει δημοκρατικό πολίτευμα και έχει το Ιράν; Σίγουρα αστειέυεσαι. Εμένα δεν με εκφράζει τέτοιο μονόπλευρο "Κοινωνικό Φόρουμ".

Όσο για μένα... με πειράζουν όλοι οι Δικτάτορες. Από τον Μπους μέχρι τον Αγιατολάχ και από τον Μπιν Λάντεν μέχρι τον Μουσάραφ.

Kiwi
08-05-06, 13:43
Παρεπιπτόντως μόλις εγκρίθηκε το πυρηνικό πρόγραμμα της Βραζιλίας από την ΙΑΕΑ. Εκεί προφανώς οι εκτάσεις του Αμαζονίου είναι ήδη κατεστραμένες οπότε τα πυρηνικά εργοστάσια δε θα έχουν να μολύνουν κάτι. ;)
Α και φυσικά η Βραζιλία ως σύμμαχος χώρα με τρελλές μπίζνες με αμερικάνικες επιχειρήσεις, δεν πρόκειται να εξελίξει όπλα γιατί αυτα τα πράγματα τα κάνουν μόνο οι κακοί και οι φρουροί του πλανήτη.

supermario
08-05-06, 13:46
Μισό... η Αμερική δεν έχει δημοκρατικό πολίτευμα και έχει το Ιράν; Σίγουρα αστειέυεσαι. Εμένα δεν με εκφράζει τέτοιο μονόπλευρο "Κοινωνικό Φόρουμ".

Όσο για μένα... με πειράζουν όλοι οι Δικτάτορες. Από τον Μπους μέχρι τον Αγιατολάχ και από τον Μπιν Λάντεν μέχρι τον Μουσάραφ.

Κανεις λαθος. Δεν μιλησα για τις ηπα. Μιλησα για το Ιραν γιατι σε αυτο αναφερθηκες. Και ειπα οτι δεν γνωριζω πως (και αν) εχει εκλεγει η κυβερνηση του.

Αν σε πειραζουν λοιπον οι δικτατορες, τοτε ο πρωτος στην λιστα σου θα επρεπε να ειναι ο μπους, Γιατι εχει πετυχει να επεκτεινει την δικτατορια του και εκτος ηπα......
Ας δουμε λοιπον πως μπορουμε να ξεφορτωθουμε την παγκοσμια δικτατορια που μας εχουν επιβαλει οι ηπα και μετα βλεπουμε πως μπορουμε να ξεφορτωθουμε και τους "τοπικους" δικτατορες

vasper
08-05-06, 13:47
Κανεις λαθος. Δεν μιλησα για τις ηπα. Μιλησα για το Ιραν γιατι σε αυτο αναφερθηκες. Και ειπα οτι δεν γνωριζω πως (και αν) εχει εκλεγει η κυβερνηση του.

Αν σε πειραζουν λοιπον οι δικτατορες, τοτε ο πρωτος στην λιστα σου θα επρεπε να ειναι ο μπους, Γιατι προσπαθει (και εχει πετυχει) να επεκτεινει την δικτατορια του και εκτος ηπα......
Ας δουμε λοιπον πως μπορουμε να ξεφορτωθουμε την παγκοσμια δικτατορια που μας εχουν επιβαλει οι ηπα και μετα βλεπουμε πως μπορουμε να ξεφορτωθουμε και τους "τοπικους" δικτατορες

Στην λίστα των δικτατόρων είναι όλοι μαζί στην πρώτη γραμμή. Δεν υπάρχει χειρότερος ή καλύτερος δικτάτορας!!!

supermario
08-05-06, 13:52
Στην λίστα των δικτατόρων είναι όλοι μαζί στην πρώτη γραμμή. Δεν υπάρχει χειρότερος ή καλύτερος δικτάτορας!!!

Το παιζει καποιος αλλος στον πλανητη παγκοσμιος "νταβας" και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι;;;
Δεν νομιζω. Οσο λοιπον καποιος πιστευει ,οτι ολος ο πλανητης πρεπει να κανει οτι εκεινος γουσταρει, για μενα τουλαχιστον ειναι ο χειροτερος και χριζει προτεραιοτητας να τον ξεφορτωθουμε. Ολοι οι αλλοι ερχονται 2οι, 3οι κτλ

Nakraal
08-05-06, 13:52
Εμ...ναι. Δεν μπορούμε να ξεφορτοθούμε τον παγκόσμιο δικτάτορα, και αν και όταν κάποιος πιο δυνατός το κάνει θα ναι μόνο για να δούμε κάποιον άλλον παγκόσμιο δικτάτορα. Πως σου φαίνεται η Κίνα; Είναι πιο αρεστή; Αν είμαστε εμείς μεσω ΕΝ; Τότε θα είναι καλά;

supermario
08-05-06, 14:04
Εμ...ναι. Δεν μπορούμε να ξεφορτοθούμε τον παγκόσμιο δικτάτορα, και αν και όταν κάποιος πιο δυνατός το κάνει θα ναι μόνο για να δούμε κάποιον άλλον παγκόσμιο δικτάτορα. Πως σου φαίνεται η Κίνα; Είναι πιο αρεστή; Αν είμαστε εμείς μεσω ΕΝ; Τότε θα είναι καλά;


Χμμμ. Φανηκε καπου σε αυτα που εγραψα οτι θα ηθελα να ειμαι με αυτους που κανουν οτι θελουν τον πλανητη;;;;;; Δεν το νομιζω. Οχι φιλε μου. Ουτε αν ειναι η Κινα παγκοσμιος δικτατορας, ουτε αν ειναι η ΕΝ , θα ειμαι ευχαριστημενος. Δεν θελω κανεναν δικτατορα πανω απο το κεφαλι μου. Αν εσυ γουσταρεις που καποιος καθοριζει το τι θα κανεις, τοτε με γεια σου με χαρα σου. Διαλεξε νταβα και προχωρα. Εγω που δεν θελω καποιον μπορω να διαμαρτυρομαι;;;

Nakraal
08-05-06, 14:12
Supermario δεν καταλαβαίνεις τι λέω...μ; Μπορείς να διαμαρτύρεσαι όσο θες, πάντα θα ναι κάποιος απο πάνω σου εκτός και αν είσαι εσύ πάνω από τους υπόλοιπους.

Το δεύτερο αποκλείεται (για την Ελλάδα σαν χώρα ξεχωριστή) για τα επόμενα 10.000 χρόνια.

Ζεύς δώσε μου την δύναμη να αλλάξω αυτό που μπορώ να αλλάξω, την θέληση να αντέξω αυτό που δεν μπορώ να αλλάξω και την σοφία να διακρίνω την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο...

Δεν είναι καλύτερα να πολεμάς για πράγματα που μπορείς να αλλάξεις;

supermario
08-05-06, 14:21
Supermario δεν καταλαβαίνεις τι λέω...μ; Μπορείς να διαμαρτύρεσαι όσο θες, πάντα θα ναι κάποιος απο πάνω σου εκτός και αν είσαι εσύ πάνω από τους υπόλοιπους.

Το δεύτερο αποκλείεται (για την Ελλάδα σαν χώρα ξεχωριστή) για τα επόμενα 10.000 χρόνια.

Ζεύς δώσε μου την δύναμη να αλλάξω αυτό που μπορώ να αλλάξω, την θέληση να αντέξω αυτό που δεν μπορώ να αλλάξω και την σοφία να διακρίνω την διαφορά μεταξύ αυτών των δύο...

Δεν είναι καλύτερα να πολεμάς για πράγματα που μπορείς να αλλάξεις;

Αυτο το παντα καποιος θα ειναι απο πανω θα μας φαει.... Οχι πως διαφωνω με αυτο που λες, αυτο ομως δεν σημαινει οτι μου αρεσει και οτι γουσταρω που συμβαινει. Μακαρι καποια στιγμη να βαζαμε μυαλο αλλα ποιος το εχασε για να το βρουμε εμεις (οι ανθρωποι)...

Nakraal
08-05-06, 14:28
Νομίζεις πως εγώ γουστάρω; Καθόλου. Και κατα του πολέμου είμαι στις περιπτώσεις Ιράκ 2003 και Ιράν. Γιατί με την Σερβία και με το Ιράκ το 1991 πόλεμος έπρεπε να γίνει.

Απλά καταλαβαίνω πως η όποια διαμαρτυρία είναι χάσιμο χρόνου με εξαίρεση το ότι δηλώνεις πως δεν είσαι βλάκας και ξέρεις πως οι "επεμβάσεις" δεν γίνοντε στο όνομα της δημοκρατίας, αλλά του συμφέροντος. Αλλά πέρα από αυτό καλύτερα να αγωνίζεσαι για άλλα , πιο απτά πράγματα.

supermario
08-05-06, 14:34
. Γιατί με την Σερβία και με το Ιράκ το 1991 πόλεμος έπρεπε να γίνει.


Τι εννοεις οτι επρεπε να γινει;;;;



Απλά καταλαβαίνω πως η όποια διαμαρτυρία είναι χάσιμο χρόνου με εξαίρεση το ότι δηλώνεις πως δεν είσαι βλάκας και ξέρεις πως οι "επεμβάσεις" δεν γίνοντε στο όνομα της δημοκρατίας, αλλά του συμφέροντος. Αλλά πέρα από αυτό καλύτερα να αγωνίζεσαι για άλλα , πιο απτά πράγματα.

Τα πιο απτα πραγματα ποια ειναι;;;

Nakraal
08-05-06, 14:50
Τι εννοεις οτι επρεπε να γινει;;;;



Τα πιο απτα πραγματα ποια ειναι;;;

Το Ιράκ εισέβαλλε στο Κουβέιτ για να αρπάξει τα πετρέλαια με την αφορμή πως το Κουβέιητ είναι μια επαρχία του Ιράκ, και βασιζόμενο πως οι ΗΠΑ δεν θα μπαίναν στην διαδικασία επέμβασης μετά από το κόμπλεξ της αποτυχίας στο Βιετνάμ. Το Ιράκ έπρεπε είτε να αποσυρθεί από το Κουβέητ είτε να αντιμετωπίσει τις συνέπειες, όπως και έγινε.

Στο Κόσσοβο οι Σέρβοι προσπαθούσαν να κάνουν γενοκτονία της Αλβανικής πλειονότητας.

Ποιο απτα πράγματα είναι η καθημερινότητα σου. Και αν θες κάτι μεγαλύτερο πολέμα για την βελτίωση της κοινωνίας που ζείς.

Τέλος πάντων εσύ ξέρεις ποιοι είναι οι αγώνες σου. Απλά λέω πως είναι περιττό να αγωνίζεσαι για κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει.

stone
08-05-06, 15:11
Ας πω και εγω την αποψη μου.
Εγω πηγα και στις 2 πορειες.Και σε αυτη των αναρχικων αλλα και σε αυτη του φορουμ χωρις να ανηκω σε κανενα απο τους 2 χωρους.Ειμαι ανεντακτος και ανεξαρτητος ιδεολογικα οποτε εκρινα, αν και στραβωνω με τις πορειες οπως γινονται και θεωρω οτι ΙΣΩΣ καλυτερα να μην γινοταν και καθολου,οτι μπορουσα να παω και στις 2.

Η πρωτη μου αρεσε περισσοτερο αν και μικρη σε μεγεθος καθως ηταν πιο σοβαρη,ακουστηκαν πιο αληθινα και ουσιαστικα πραγματα και δεν επεσε ουτε αναπτηρας αν και ηταν υπο το κλιμα τρομοκρατιας.
Η δευτερη ηταν τεραστια αφου ο κοσμος ηταν μεχρι εκει που εβλεπε το ματι σου αλλα χαρακτηριζοταν απο στοιχεια τα οποια με ξενερωνουν και με κανουν να μην θελω να πηγαινω σε πορειες.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Τωρα οσον αφορα τα επεισοδια εγω τα αντιληφθηκα μονο οταν εφτασα στον Αρειο Παγο και ειδα το καμμενο περιπολικο και απο την οσμη των χημικων που υπηρχε απο κει και περα μεχρι το τελος της πορειας αφου ειχαν ψεκασει τα παντα(λες και ειμαστε κατσαριδες) και μου εκανε μεγαλη εντυπωση πως τα ΜΜΕ το βραδυ ειχανε ασχοληθει ΜΟΝΟ με τα επεισοδια και λεγανε τα ιδια που βλεπω και εδω απο πολλους.

Τα πιο χαρακτηριστικα(και αστεια) ειναι η διαταραξη της καθημερινοτητας,η παρεμποδιση των ψωνιων και η αναγκαιοτητα της καταστολης.Μεχρι και κουρεμα γουλι διαβασα:rofl:.Πιο τρελο πισωγυρισμα δεν εχω ξανακουσει.
Λοιπον και για να φτασω στο κυριως θεμα του νηματος που ειναι η βια ,εχω να πω οτι για αυτην την κατασταση φταιμε ολοι.Φταινε αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι κανουν οτι κανουν στις πορειες περισσοτερο και δεν εξηγουν με καποιο τροπο τις πραξεις τους.Δεν ειναι δυνατον να καις και να σπας χωρις να δωσεις στον αλλο να καταλαβει τουλαχιστον το ΓΙΑΤΙ το κανεις.Οσο περισσοτερο ξερει ο αλλος τον τροπο που σκεφτεσαι τοσο πιο ευκολα μπορει να σε κατανοησει και τοσο πιο ευκολα μπορει να κανει αντιλογο και μπορει να βρεθει μια ακρη ευκολοτερα,π.χ. εαν εγω παω και καψω τα μηχανακια των αναρχικων την ωρα που εχουν συγκεντρωθει καπου και με δουν, το πιο πιθανο ειναι να με περασουν για φασιστα,μπατσο,προβοκατορα και χιλια δυο αλλα.Θα με τσακισουν και οι υπολοιποι θα επικροτουν.Εαν εγω ομως ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ προλαβω και τους εξηγησω τον λογο που το εκανα που θα ειναι ας πουμε οτι τα μηχανακια τους βρωμιζουν τον αερα που αναπνεω και μου στερουν το οξυγονο που το εχω αναγκη για να επιβιωσω ειμαι σιγουρος οτι λιγοτεροι(εστω και ενας) θα θελουν να με τσακισουν.Οποτε ειναι αναγκαιο να εξηγεις τις πραξεις σου οχι μονο για τους αλλους αλλα και για σενα αφου για να αναγκαστεις να εξηγησεις θα πρεπει να σκεφτεις λογικα επιχειρηματα που ισως και να μην τα βρεις και τελικα καταληξεις σε αλλες μεθοδους.

Τωρα για τους υπολοιπους που νομιζουν οτι με την καταστολη λυνονται τα προβληματα ειναι βαθια νυχτωμενοι.Δεν υπαρχει πιο αποτυχημενος τροπος επιλυσης προβληματων.Η καταστολη δημιουργει αντιδραση πολλες φορες και μεσω της βιας και τοτε η καταστολη γινεται ακομα πιο ασφυκτικη και παει αλυσιδα.Αν συλληφθουν αυτα τα 100 ατομα ας πουμε θα ερθουν αλλα 100 και αν ξανασυλληφθουν θα δημιουργηθουν αλλα 100 λογω της κοινωνιας που ζουμε και ακομα χειροτερα οταν θα ξαναβγουν τα 100 θα ειναι ειναι πιο οργισμενα απο πριν.Δηλαδη στα παιδια τους χρησιμοποιουν την καταστολη μεσα στο σπιτι? Αν εχεις 2 παιδια και το ενα κανει ακριβως οτι του λες ενω το αλλο ειναι ατακτο και διαφορετικο απο το αλλο τοτε το μαντρωνεις στο σπιτι και το πλακωνεις στα χαστουκια.Δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη για να καταλαβεις τι προσωπικοτητα θα διαμορφωσει το παιδι μετα.

Τελος το ζουμι ειναι οτι η βια δεν πρεπει να αναπαραγεται και ακομα περισσοτερο η τυφλη βια.Παρ'ολα αυτα ομως εγω δεν μπορω να κανω τον μπατσο και να δινω κοσμο στο κρατος το οποιο μου κανει χειροτερα.Κοσμο ο οποιος στην τελικη παιζει το κεφαλι του για τα πιστευω του.Ο βολεμενος και ο παρτακιας δυσκολα θα το κανει αυτο.

Xguru
08-05-06, 20:37
Φταινε αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι κανουν οτι κανουν στις πορειες περισσοτερο και δεν εξηγουν με καποιο τροπο τις πραξεις τους.Δεν ειναι δυνατον να καις και να σπας χωρις να δωσεις στον αλλο να καταλαβει τουλαχιστον το ΓΙΑΤΙ το κανεις.Οσο περισσοτερο ξερει ο αλλος τον τροπο που σκεφτεσαι τοσο πιο ευκολα μπορει να σε κατανοησει και τοσο πιο ευκολα μπορει να κανει αντιλογο και μπορει να βρεθει μια ακρη ευκολοτερα,π.χ. εαν εγω παω και καψω τα μηχανακια των αναρχικων την ωρα που εχουν συγκεντρωθει καπου και με δουν, το πιο πιθανο ειναι να με περασουν για φασιστα,μπατσο,προβοκατορα και χιλια δυο αλλα.Θα με τσακισουν και οι υπολοιποι θα επικροτουν.Εαν εγω ομως ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ προλαβω και τους εξηγησω τον λογο που το εκανα που θα ειναι ας πουμε οτι τα μηχανακια τους βρωμιζουν τον αερα που αναπνεω και μου στερουν το οξυγονο που το εχω αναγκη για να επιβιωσω ειμαι σιγουρος οτι λιγοτεροι(εστω και ενας) θα θελουν να με τσακισουν.Οποτε ειναι αναγκαιο να εξηγεις τις πραξεις σου οχι μονο για τους αλλους αλλα και για σενα αφου για να αναγκαστεις να εξηγησεις θα πρεπει να σκεφτεις λογικα επιχειρηματα που ισως και να μην τα βρεις και τελικα καταληξεις σε αλλες μεθοδους.

Ζητάς λογική εξήγηση σε παράλογες πράξεις, δεν δίνουν εξήγηση γιατί δεν έχουν εξήγηση παρά μόνο να κάνουν το καλαμπούρι τους θέλουν τα παιδιά.



Τωρα για τους υπολοιπους που νομιζουν οτι με την καταστολη λυνονται τα προβληματα ειναι βαθια νυχτωμενοι.Δεν υπαρχει πιο αποτυχημενος τροπος επιλυσης προβληματων.Η καταστολη δημιουργει αντιδραση πολλες φορες και μεσω της βιας και τοτε η καταστολη γινεται ακομα πιο ασφυκτικη και παει αλυσιδα.Αν συλληφθουν αυτα τα 100 ατομα ας πουμε θα ερθουν αλλα 100 και αν ξανασυλληφθουν θα δημιουργηθουν αλλα 100 λογω της κοινωνιας που ζουμε και ακομα χειροτερα οταν θα ξαναβγουν τα 100 θα ειναι ειναι πιο οργισμενα απο πριν.Δηλαδη στα παιδια τους χρησιμοποιουν την καταστολη μεσα στο σπιτι? Αν εχεις 2 παιδια και το ενα κανει ακριβως οτι του λες ενω το αλλο ειναι ατακτο και διαφορετικο απο το αλλο τοτε το μαντρωνεις στο σπιτι και το πλακωνεις στα χαστουκια.Δεν χρειαζεται και πολυ σκεψη για να καταλαβεις τι προσωπικοτητα θα διαμορφωσει το παιδι μετα.

Η καταστολή είναι απαραίτητη ιδιαίτερα όταν γίνονται μεμονωμένες αξιόποινες και άδικες πράξεις. Το αν λύνει ή όχι το πρόβλημα δεν έχει σημασία, καταστολή πρέπει να υπάρχει όταν παραβιάζονται οι νόμοι. Το πώς θα καταφέρεις να μην γίνονται αξιόποινες πράξεις είναι άλλο θέμα και κακώς μπερδεύονται. Η καταστολή είναι για να προστατευθούν οι υπόλοιποι, να εφαρμοστεί ο νόμος και να μπορέσει να αναλάβει η δικαιοσύνη προκειμένου να υπάρχει σωφρονισμός. Άρα χρειάζεται. Ναι δεν αποτελεί τη λύση απαραίτητα για να μην ξαναέχουμε ανάλογες ενέργειες (αν και κάτι μου λέει ότι θα περιορίζονταν σημαντικά).


Τελος το ζουμι ειναι οτι η βια δεν πρεπει να αναπαραγεται και ακομα περισσοτερο η τυφλη βια.Παρ'ολα αυτα ομως εγω δεν μπορω να κανω τον μπατσο και να δινω κοσμο στο κρατος το οποιο μου κανει χειροτερα.Κοσμο ο οποιος στην τελικη παιζει το κεφαλι του για τα πιστευω του.Ο βολεμενος και ο παρτακιας δυσκολα θα το κανει αυτο.
Το άχαρο αυτό έργο ευτυχώς ή δυστυχώς το έχει αναλάβει η αστυνομία κι εκεί πρέπει να μείνει, γι αυτό πληρώνονται οι κύριοι. Τέλος κι εγώ πιστεύω ότι ο γείτονας μου είναι φασίστας και δεν αξίζει ζει, πρέπει να τον πυροβολήσω γιατί κατ' εμέ δεν αξίζει να ζει και μετά όλοι να αισθάνονται οίκτο επειδή έπαιξα το κεφάλι μου για τα πιστεύω μου(παράδειγμα ήταν ο γείτονας μου είναι μια χαρά);

stone
08-05-06, 22:50
Ζητάς λογική εξήγηση σε παράλογες πράξεις, δεν δίνουν εξήγηση γιατί δεν έχουν εξήγηση παρά μόνο να κάνουν το καλαμπούρι τους θέλουν τα παιδιά.
Δεν θα μπω στην διαδικασια να τους υπερασπιστω αλλα η αποψη σου οτι κανουν καλαμπουρι επιβεβαιωνει αυτο που ειπα και στον μεγαλυτερο βαθμο φταινε αυτοι.


Η καταστολή είναι απαραίτητη ιδιαίτερα όταν γίνονται μεμονωμένες αξιόποινες και άδικες πράξεις. Το αν λύνει ή όχι το πρόβλημα δεν έχει σημασία, καταστολή πρέπει να υπάρχει όταν παραβιάζονται οι νόμοι. Το πώς θα καταφέρεις να μην γίνονται αξιόποινες πράξεις είναι άλλο θέμα και κακώς μπερδεύονται. Η καταστολή είναι για να προστατευθούν οι υπόλοιποι, να εφαρμοστεί ο νόμος και να μπορέσει να αναλάβει η δικαιοσύνη προκειμένου να υπάρχει σωφρονισμός. Άρα χρειάζεται. Ναι δεν αποτελεί τη λύση απαραίτητα για να μην ξαναέχουμε ανάλογες ενέργειες (αν και κάτι μου λέει ότι θα περιορίζονταν σημαντικά).
Μιλησα για την καταστολη σαν τροπο επιλυσης προβληματων επειδη αυτο θεωρουν πολλοι και ΟΧΙ για την καταργηση της.Οτι δηλαδη θα λυθουν τα προβληματα μεσω της καταστολης.Συμφωνω περα για περα οτι κακως μπερδευεται η χρηση της καταστολης με την λυση των προβληματων.Αυτο πες το και στους αλλους.


Το άχαρο αυτό έργο ευτυχώς ή δυστυχώς το έχει αναλάβει η αστυνομία κι εκεί πρέπει να μείνει, γι αυτό πληρώνονται οι κύριοι.
Συμφωνω μεχρι και την τελεια σου και γι'αυτο δεν προκειται να τους βοηθησω.


Τέλος κι εγώ πιστεύω ότι ο γείτονας μου είναι φασίστας και δεν αξίζει ζει, πρέπει να τον πυροβολήσω γιατί κατ' εμέ δεν αξίζει να ζει και μετά όλοι να αισθάνονται οίκτο επειδή έπαιξα το κεφάλι μου για τα πιστεύω μου(παράδειγμα ήταν ο γείτονας μου είναι μια χαρά);
Ο οικτος ειναι προσωπικο θεμα και φυσικα στο ακραιο παραδειγμα που εθεσες δεν θα στον εδινα ποτε.

desertman
09-05-06, 14:16
οσο για του αναρχικους με τους μπατσους μην ταραζεσται.απλα αφηστε τουσ να ζουν υον ερωτα τους.ειδατε τι ωραια τα πηγαν στο ραντεβου τους το σαββατο?και μην μου πειτε πως δεν ηταν ολα στημενα?

μα φυσικά και ήταν στημένα...

2 μέρες πριν είχαν βγει για καφέ και τα κανόνισαν...

dngun
09-05-06, 14:37
Το Ιράκ εισέβαλλε στο Κουβέιτ για να αρπάξει τα πετρέλαια με την αφορμή πως το Κουβέιητ είναι μια επαρχία του Ιράκ, και βασιζόμενο πως οι ΗΠΑ δεν θα μπαίναν στην διαδικασία επέμβασης μετά από το κόμπλεξ της αποτυχίας στο Βιετνάμ. Το Ιράκ έπρεπε είτε να αποσυρθεί από το Κουβέητ είτε να αντιμετωπίσει τις συνέπειες, όπως και έγινε.

Στο Κόσσοβο οι Σέρβοι προσπαθούσαν να κάνουν γενοκτονία της Αλβανικής πλειονότητας.

Ποιο απτα πράγματα είναι η καθημερινότητα σου. Και αν θες κάτι μεγαλύτερο πολέμα για την βελτίωση της κοινωνίας που ζείς.

Τέλος πάντων εσύ ξέρεις ποιοι είναι οι αγώνες σου. Απλά λέω πως είναι περιττό να αγωνίζεσαι για κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει.

Ρε παιδιά δεκτά αυτά αλλά οι ΗΠΑ τι δουλειά είχαν? Δηλαδή κάθε φορά που 2 οι παραπάνω χώρες θα αντιμετωπίζουν προβλήματα πρεπεί να έρχεται η Αμερική να <<επιβάλλει>> την τάξη??? Ε όχι ρε παιδιά

manoulamou
09-05-06, 16:02
μα φυσικά και ήταν στημένα...
2 μέρες πριν είχαν βγει για καφέ και τα κανόνισαν...

Δεν εχουν αναγκη οι εξτρεμιστες σε μια κοινωνια -και οχι μονο- να ανταλλασσουν sms ή
επισκεψεις αβροφροσυνης για να συνεννοουνται...
Ολες χρησιμοποιουν τα ιδια μεσα απο διαφορετικη γωνια και αποβλεπωντας
σε διαφορετικη καταληξη: Tρομοκρατειστε με ακραιες μορφες βιας
τον απλο μικροαστο πολιτη, στειλτε τον στον καναπε
μπροστα στην τηλεοραση με γουρλωμενα ματια να παρακολουθει την καταστροφη της περιουσιας των αλλων. Ετσι θα τον κανουμε ο.τι θελουμε μετα!!
Μπους ο καλυτερος φιλος με τον Λαντεν και πριν και μετα κοροϊδα αμερικανακια!

manoulamou
11-05-06, 20:30
Α και κατι επικαιρo:Αξιζει ενα μεγαλο μπραβο στην αψογα οργανωμενη υποδοχη
απο τις τοπικες και οχι μονο αρχες λιμενικων και αστυνομικων στη Ραφηνα
στους αγνους φιλαθλους που προαγουν το ιδανικο της ευγενους αμιλλας!!!
Εστεφθη υπο πληρους επιτυχιας...Υποτιθεται οτι ειχε αναβληθει ο αγωνας
εξ αιτιας των ειρηνιστων της Πλακας!

Nakraal
12-05-06, 07:44
Ρε παιδιά δεκτά αυτά αλλά οι ΗΠΑ τι δουλειά είχαν? Δηλαδή κάθε φορά που 2 οι παραπάνω χώρες θα αντιμετωπίζουν προβλήματα πρεπεί να έρχεται η Αμερική να <<επιβάλλει>> την τάξη??? Ε όχι ρε παιδιά

Ιράκ 1991 και Σερβία ήταν επεμβάσεις του ΝΑΤΟ κατόπιν από "διεθνή παράκληση" του ΟΗΕ. Και δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχει ένας διεθνής μπάτσος αρκεί να ξέρει πότε και πού θα μπουκάρει...

supermario
12-05-06, 13:29
Ιράκ 1991 και Σερβία ήταν επεμβάσεις του ΝΑΤΟ κατόπιν από "διεθνή παράκληση" του ΟΗΕ. Και δεν είναι καθόλου κακό να υπάρχει ένας διεθνής μπάτσος αρκεί να ξέρει πότε και πού θα μπουκάρει...


Προφανως δεν εχεις προσεξει οτι ο "μπατσος" μπουκαρει οποτε και οπου γουσταρει....
Και στο κατω κατω γιατι να υπαρχει ο διεθνης μπατσος;;;;; Ποιος τον διορισε ως μπατσο;;; Ποιος τον ελεγχει;;;;;

Nakraal
12-05-06, 13:40
Προφανως δεν εχεις προσεξει οτι ο "μπατσος" μπουκαρει οποτε και οπου γουσταρει....Από την 11 Σεπ και μετά ναί.
Και στο κατω κατω γιατι να υπαρχει ο διεθνης μπατσος;;;;; Για να βάζει κράτη όπως το Ιράκ στη θέση τους Ποιος τον διορισε ως μπατσο;;; Αυτοδιορίστικε. Γιατί; Επειδή μπορεί.Ποιος τον ελεγχει;;;;;Ο ΟΗΕ. Αλλά από την 11η Σεπ και μετά δεν μπορεί. Γιατί; Επειδή δεν μπορεί

Και για όσους χαίρονταν (και εγώ ανάμσεσά σας) όταν έβλεπαν τους Πύργους στις φλόγες, να καταλάβουν πως εξαιτίας των Πύργων, κάνουν ότι θέλουν οι Αμερικάνοι.

supermario
12-05-06, 15:07
Και για όσους χαίρονταν (και εγώ ανάμσεσά σας) όταν έβλεπαν τους Πύργους στις φλόγες, να καταλάβουν πως εξαιτίας των Πύργων, κάνουν ότι θέλουν οι Αμερικάνοι.


Αρα δεν μιλαμε για μπατσο! Μιλαμε για νταβατζη!! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. Μην μπερδευομαστε λοιπον. Αν κανεις δεν τον ελεγχει και κανεις δεν μπορει να κανει κατι για την ασυδοσια του, τοτε μιλαμε για νταβατζη.

Οσο για την λογικη "επειδη εγινε η 11/9 σας γ*μ*ω τα πρεκια" τοτε να το κανουμε ζουγκλα να τελειωνουμε.

vasper
12-05-06, 15:27
Μέλη του "Κοινωνικού Φόρουμ" και όχι αναρχικοί ή κάτι άλλο ήταν αυτοί που πήγαν στον Κορυδαλό και άνοιξαν πανό γύρο από το κτήριο που γινόταν η νέα δίκη των μελών της 17 Νοέμβρη... με συνθήματα "Λευτεριά στους πολιτικούς κρατούμενους" και διάφορα άλλα συντροφικά. Τα σχόλια δικά σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.