PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθήνα - Λονδίνο χωρις αεροπλάνο?



xp1988
17-04-10, 19:15
Γεια σας,

πρέπει να γυρίσω στο Λονδίνο για να τελειώσω το τελευταίο μου έτος και απ ό,τι φαίνεται θα είναι λίγο δύσκολο λόγω του ηφαιστειακού νέφους. Έχω την εντύπωση πως θα κρατήσει αρκετά, δηλαδή και άλλες 2 - 3 εβδομάδες να κρατήσει δεν θα μου φαινόταν περίεργο. Μάλιστα σκέφτομαι σενάρια του τύπου κλείνουν όλες οι αεροπορικές εταιριες γιατι άπλα δεν μπορούν να λειτουργήσουν. (Την τελευταία φορά που είχαμε παρόμοιο φαινόμενο στην Ισλαδία διήρκησε 2 χρόνια).

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Έχει ταξιδέψει κανένας από εσάς Αθηνα - Λονδίνο με άλλο μέσο εκτος από αεροπλάνο? Και ποιον τρόπο μου προτείνετε, αν τελικά χρειαστεί? :p

treli@ris
17-04-10, 19:22
Ταξιδι με τρενο απο Αγγλια προς Αθηνα (http://www.seat61.com/Greece.htm)

Λογικα ισχυει και το αναποδο.

seabass
17-04-10, 19:25
Αν υπάρχει ο χρόνος, πρέπει να είναι φανταστικό ταξίδι! :cool:

vamvakoolas
17-04-10, 19:26
Mε αυτοκινητο
Μεχρι πατρα, μετα καραβι, βγαινεις Ανκονα (προτιμητεο) ή Bari.
Περνεις την Εθνικη για Μιλανο μετα συνεχιζεις για Αλπεις (συνορα)
Μπαινεις Γαλλια με κατευθυνση αρχικα Παρισι μετα Ρεν και τελος Calais.
Περνεις Καραβι (φθηνο) ή τρενο
Βγαινεις Dover (Αγγλια) εχει μονο ενα δρομο για Λονδινο
Εφτασες:rofl::rofl:

Χρονοι
Απο Πατρα Ιταλια 20 ωρες με τα γρηγορα
Μετα ΑΠΟ Ιταλια θα κανεις διανυκτερευση αναγκαστικα Γαλλια (υπαρχουν φθηνα ΜΟΤΕL στην εθνικη) και λογικα αργα το βραδυ Λονδινο
Συνολο 2.5 μερες (αντε 3 γιατι θα εισαι πτωμα λογικα)

Αυτο εγω ξερω και αποτι βλεπεις το εχω κανει αρκετες φορες

pelasgian
17-04-10, 19:33
Με μηχανή γίνεται αρκετά απλά σε τρεις μέρες. Μπορείς να συνδυάσεις όμως τρένα με μηχανή οπότε να κοιμάσαι το βράδυ που ταξιδεύεις με τρένο και να οδηγείς τη μέρα τη μηχανή. Με αμάξι λόγω καυσίμων και δύσκολης και ακριβής διαδικασίας φόρτωσης - εκφόρτωσης δεν πολύ λεει.

Σε πέντε μέρες θα πετάνε όλα κανονικά. Το πρόβλημα όμως είναι ότι το θείο παρουσία υγρασίας στην ατμόσφαιρα (σπάνιο φαινόμενο στο νησί, μόνο 360 μέρες στις 365) μολονότι κάνει καλό στη γυναικεία επιδερμίδα (καταστρέφοντας τα πνευμόνια και τις αρθρώσεις) δημιουργεί και ΥΔΡΟΘΕΙΟ, το οποίο δημιουργεί μία σειρά προβλημάτων. (Π.χ. σεξουαλικά, απώλεια μνήμης, ναυτία κλπ).

Οπότε, δεν θα βιαζόμουν να πάω να «τελειώσω» το πρώτο έτος υπό αυτές τις συνθήκες. ;)

Φανερός Πράκτωρ
17-04-10, 19:45
αυτά είναι προβλήματα!

George978
17-04-10, 19:45
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8624806.stm

mitsopanis
17-04-10, 20:06
http://www.viamichelin.com/
Επίσης αυτό είναι ένα πολύ καλο site για να προγραμματίσεις τέτοιου είδους ταξίδια.
Πάντως επειδή και εγω με παρέα θέλω να παω Σουηδία οδικώς το καλοκαίρι μέσω Ιταλίας και όχι (Σκόπια-Σερβια κλπ) αν πας τελικά δώσε καμια συμβουλή και πόσο σου βγήκανε τελικώς τα έξοδα.

3lbereth
17-04-10, 20:24
Kαράβι απο Πάτρα για Βενετία. Καθημερινά δρομολόγια με ΑΝΕΚ (http://www.ferries.gr/anek/venice-gr.htm) ή ΜΙΝΟΑΝ (http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1941).
Υπάρχει τραίνο, το Artesia (http://www.artesia.eu/english/train-travel/train-schedules.php), απο Βενετία για Παρίσι και μετά το Eurostar (http://www.eurostar.com) για Λονδίνο.
Δες αν σε βολεύει κάρτα interrail. Τσέκαρε επίσης, τις εκπτώσεις που δικαιούσαι σα φοιτητής.

Χρόνοι:
Τα πλοία φεύγουν όλα απο Πάτρα στις 23:59 και φτάνουν Βενετία την μεθεπόμενη στις 8:00. (32 ώρες)
Το Artesia φεύγει 20:00 απο Βενετία και φτάνει 8:00 στο Παρίσι. (12 αναμονή + 12 ταξίδι)
Απο Παρίσι δεν έχεις πρόβλημα. Το Eurostar έχει συνεχείς αναχωρήσεις για St.Pancras και η διαδρομή κρατάει 2 ώρες και 15'.
Δυόμιση μέρες ταξίδι αλλά ακριβό - αν προσθέσεις εκτός των εισιτηρίων τους καφέδες, τα γεύματα κλπ. Απ΄την άλλη, αλλάζεις μόνο 3 μέσα και θα λυώσεις στην ξεκούραση. Θα έχεις επίσης άφθονες αυκαιρίες για to know us better και βολτούλα στη Βενετία.
Μπορείς να το ψάξεις και για τραίνο απο Αγκόνα ή Μπάρι, αλλά συνήθως, όσο πιό πολλά μέσα αλλάζεις, τόσο αυξάνει ο χρόνος στις ανταποκρίσεις.

Μήπως να περιμένεις να ανοίξουν τα αεροδρόμια? :p

WAntilles
17-04-10, 20:49
Ευκαρία και για γνωριμία με το TGV:

Είναι μοναδική εμπειρία.

Μιλάνο -> Λιόν -> Παρίσι

vamvakoolas
17-04-10, 21:46
Ευκαρία και για γνωριμία με το TGV:

Είναι μοναδική εμπειρία.

Μιλάνο -> Λιόν -> Παρίσι
δε βρισκεις εισητηριο ουτε με βησμα

Η αδελφη μου απο Βιεννη ερχεται οδικως (με πουλμαν αεροπορικης παρακαλω) μεχρι Ρουμανια και απο εκει αυριο με αεροπλανο (μακαρι να μην εχει θεμα)...

Για τα τρενα(συμβατικα)
+πιο ξεκουραστα
+πιο φθηνα
-προσοχη στις ανταποκρισεις

ΚΑΛΑ για γρηγορα και αξιοπιστα superfast και ασε τις Μινοικες να κανουν ....love boat και να σου χρεωνουν οτι ναναι μεσα
(Η ΑΝΕΚ κανενα τιτανικο εχει ακομα?(ηταν να της παρουν την αδεια αδριατικη)

KLG
18-04-10, 01:16
Nα σε ενημερώσω οτι μέχρι την Πεμπτη απο Παρισι προς Μαδρίτη ή Ρώμη δεν υπαρχουν θέσεις για τρενα. Το ξέρω επειδή οι γονείς μου είναι στο Παρίσι αποκλεισμένοι και δεν φαινεται διαφυγη..

Ή θα το προγραμματίσεις για 2 εβδομάδες in advance, ή θα νοικιάσεις αμάξι απο μια πανευρωπαική εταιρί (αν γίνεται να το πάρεις Λονδίνο, και να το παραδώσεις Αθήνα).

George978
18-04-10, 01:38
το μεγεθος της ταλαιπωριας ειναι ασυληπτο

Raven84
18-04-10, 01:59
xp1988 ανέμενε να ομαλοποιηθεί σύντομα η κατάσταση πάντως.

Σήμερα αργά απόγευμα η KLM έκανε δοκιμαστική πτήση ως τα 41.000 πόδια και η αρχική επιθεώρηση δεν βρήκε το παραμικρό πρόβλημα.

KLM test flight passes off without problem
KLM Royal Dutch Airlines carried out a test flight this evening between about 19.45 and 21:00 hours CEST in Netherlands airspace using a Boeing 737-800. The flight was carried out to establish whether air quality in the atmosphere meets the requirements for safe flight. No problems were encountered during the flight.
The aircraft was transferred to a hangar on landing where it underwent a thorough inspection. The results have been reported to the Transport and Water Management Inspectorate. The Inspectorate will take the decision on whether flight operations are possible.
KLM President & CEO, Peter Hartman, said: "At first glance there is no reason to suspect that anything is amiss. We observed no irregularities either during the flight or during the initial inspection on the ground. If the results of the technical inspection confirm this impression, we are ready to start by returning seven of our aircraft to Amsterdam from Düsseldorf. We hope to receive permission as soon as possible after that to start up our operation and to transport our passengers to their destinations." KLM Executive Vice-President Operations, Ype de Haan, was also on board the flight with Peter Hartman as an observer.
The aircraft flew to 41,000 feet (altitude of approximately 13 kilometres), which is the maximum altitude for this type of aircraft. KLM expects to receive the final results of the technical inspection tomorrow morning.

Αυτό σε συνδυασμό με κάποιες δηλώσεις από εκπροσώπους των Lufthansa και Air Berlin ότι σε ferry πτήσεις αεροσκαφών τους ως τα 24.000 πόδια επίσης δεν είδαν το παραμικρό θα ζητηθεί να γίνουν πρακτικές δοκιμές και να μην βασίζονται πλέον μόνο στις μετεωρολογικές προσομοιώσεις.

Πάντως όπως είπε και ο KLG αν είναι κάτι επείγον μόνο η ενοικίαση θα σε σώσει .Αλλιώς υπομονή μια εβδομάδα το πολύ και με τον ένα(μόνο αεροπλάνο) ή τον άλλο(συνδυασμό μέσων) τρόπο θα μπορέσεις να ταξιδεψεις.

cafe
18-04-10, 15:54
Αν κάποιος έχει αυτοκίνητο και θέλει να κάνει το ταξίδι Αθήνα Λονδίνο, μπορώ να μοιραστώ τα έξοδα (και οδήγηση αν θέλει). Είμαι διαθέσιμος άμεσα.
Το έχω κάνει ήδη αυτό το ταξίδι και λίγα πράγματα τα γνωρίζω

........Auto merged post: cafe πρόσθεσε 46 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το e-mail μου goldnblue2012-adslgr@yahoo.co.uk

karavagos
19-04-10, 10:25
http://www.radarvirtuel.com/

PopManiac
19-04-10, 10:28
Εκτός και αν είναι υπέρτατη ανάγκη, καλό είναι να αποφύγετε ταξίδια αυτήν την περίοδο προς Λονδίνο.

Πέρα του χάους όλα τα εναλλακτικά μέσα (πλοία / τρένα) χρεώνουν ασύλληπτες και απαράδεκτες τιμές

anon
19-04-10, 10:38
Kαι νόμιζα ότι η αισχροκέρδεια είναι ελληνικό φαινόμενο και όλοι οι ξένοι είναι σούπερ ντούπερ σωστοί....

Πέραν του τρολαρίσματος, μήπως ξέρετε πόσο πάει πχ απο Ηγουμενίτσα προς Ανγκόνα ή Μπάρι η ταρίφα για ένα αυτοκίνητο, και κατα άτομο;

Raven84
19-04-10, 10:52
Πέραν του τρολαρίσματος, μήπως ξέρετε πόσο πάει πχ απο Ηγουμενίτσα προς Ανγκόνα ή Μπάρι η ταρίφα για ένα αυτοκίνητο, και κατα άτομο;

70-100 ευρώ το αυτοκίνητο ,αλλά τόσα για κάθε άτομο(αεροπορικού τύπου θέση...) από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα σε 2-3 εταιρίες για το Ηγουμενίτσα Ανγκόνα

anon
19-04-10, 11:15
Πολλά τα λεφτά... Δηλαδή για 4 άτομα με αυτοκίνητο μόνο να πάνε απο Ηγουμενίτσα μιλάμε για 500 ευρώ! Και άλλα τόσα για πίσω...

Raven84
19-04-10, 11:24
anon και οι "κανονικές" τιμές πάντως εκεί περίπου παίζουν για το Ηγουμενίτσα Ανγκόνα.

Τώρα γιατί είναι ήδη ακριβά οι λέξεις κλειδιά είναι άδεια βαπόρια, πρώην Γιουγκοσλαβία , Εγνατία οδός ,15 χρόνια καθυστέρηση...

gkarak
19-04-10, 13:26
Mένω Αγγλία και είχα κολλήσει Παρίσι λόγο ακύρωσης πτήσης.

Το Eurostar εχει 100% πληρότητα και ειναι απλώς πανάκριβο (aka Αισχροκέρδεια).

Καλύτερα με Ferry.

Μια συμβουλή πάντως. H γραμμή Le Havre - Portsmouth της Brittany Ferries έχει λιγότερο κόσμο αυτή τη περίοδο και δεν υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις.

Rebel Scum
19-04-10, 13:31
Έχουν αρχίσει κάποιες εταιρείες με λεωφορεία να βγάζουν δρομολόγια προς τις μεγάλες ευρωπαικές πόλεις...

Οπότε όσοι μεμονομένοι ας τηλεφωνήσουν στον ΕOT ή στην HATTA (http://www.hatta.gr/) για πληροφορίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.