PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν αναγνωριζει το DVD-R/RW



george122
19-04-10, 17:46
Εχω ενα Acer Aspire 3005 και ξαφνικα εκει που αντεγραφα ενα dvd σταματησε η αντιγραφη κοιταω στον "Υπολογιστης μου" και βλεπω οτι δε υπαρχει το DVD R/RW ουτε στην διαχειρηση υλικου φαινοταν. Δοκιμασα να το δω με το Everest αλλα ουτε αυτο το βλεπει. Το εβγαλα το εβαλα παλι και ξανα τα ιδια.... ρευμα δειχνει οτι περνει γιατι αναβει το λαμπακι οταν ξεκιναει ο υπολογιστης... δοκιμασα να περασω τους drivers αλλα λεει οτι δεν υπαρχει συσκευη... Το μοντελο ειναι της Toshiba-Samsung TS-L532A
καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!!!

r3b31
19-04-10, 17:51
μπες στο bios άμα δεν το βλέπει και εκεί (ή άμα το βλέπει αλλά δεν μπορείς να bootαρεις πχ το dvd των windows) πας κατα πάσα πιθανότητα για καινούργιο, μην αναχώνεσαι είναι φτηνά

jimmy956
19-04-10, 18:14
Δοκίμασε αυτό : http://en.kioskea.net/forum/affich-25531-help-i-have-uninstalled-my-cd-dvd-rom-driver

και ίσως, κάποιο από αυτά http://support.microsoft.com/kb/314060

cranky
19-04-10, 18:20
Ρίξε μια ματιά κι' εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3282395&postcount=4).

george122
19-04-10, 18:41
ευχαριστω!!!! τα εχω δοκιμασει αλλα τιποτα .....

s3nsit
19-04-10, 18:43
αν το dvd ειναι συρταρωτο δοκιμασε να το πιεσεις σχετικα μηπως εχει κουνησει. πιεσε το απο μπροστα οπως καταλαβαινεις προς τη μερια του λαπτοπ. μετα κανε μια επανεκκινησε και δες αν στο εμφανιζει

george122
19-04-10, 18:50
το εχω βαλει και το εχω βγαλει δυο φορες... εξαλλου βιδωνεται κιολας οποτε δυσκολο να μην παταει...
ευχαριστω παντως....

fumantsu
19-04-10, 23:52
Εχω ενα Acer Aspire 3005 και ξαφνικα εκει που αντεγραφα ενα dvd σταματησε η αντιγραφη κοιταω στον "Υπολογιστης μου" και βλεπω οτι δε υπαρχει το DVD R/RW ουτε στην διαχειρηση υλικου φαινοταν. Δοκιμασα να το δω με το Everest αλλα ουτε αυτο το βλεπει. Το εβγαλα το εβαλα παλι και ξανα τα ιδια.... ρευμα δειχνει οτι περνει γιατι αναβει το λαμπακι οταν ξεκιναει ο υπολογιστης... δοκιμασα να περασω τους drivers αλλα λεει οτι δεν υπαρχει συσκευη... Το μοντελο ειναι της Toshiba-Samsung TS-L532A
καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!!!

Μηπως στο device manager ειναι με θαυμαστικο;

dmax
20-04-10, 08:16
Εχω ενα Acer Aspire 3005 και ξαφνικα εκει που αντεγραφα ενα dvd σταματησε η αντιγραφη κοιταω στον "Υπολογιστης μου" και βλεπω οτι δε υπαρχει το DVD R/RW ουτε στην διαχειρηση υλικου φαινοταν. Δοκιμασα να το δω με το Everest αλλα ουτε αυτο το βλεπει. Το εβγαλα το εβαλα παλι και ξανα τα ιδια.... ρευμα δειχνει οτι περνει γιατι αναβει το λαμπακι οταν ξεκιναει ο υπολογιστης... δοκιμασα να περασω τους drivers αλλα λεει οτι δεν υπαρχει συσκευη... Το μοντελο ειναι της Toshiba-Samsung TS-L532A
καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω!!!!

Εάν στο bios δεν αναγνωρίζετε πουθενά η συσκευή dvd, μην παιδεύεσαι τσάμπα.
Είναι θέμα hardware. Ο southern controller έχει πρόβλημα και η λύση είναι μόνο αλλαγή motherboard.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν λίγο καιρό με ένα acer aprire 3680.
Πρώτα δεν αναγνώριζε το σκληρό δίσκο και μετά το dvd.

george122
20-04-10, 13:23
Μηπως στο device manager ειναι με θαυμαστικο;

δεν φαινεται καθολου στο device manager....

........Auto merged post: george122 πρόσθεσε 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εάν στο bios δεν αναγνωρίζετε πουθενά η συσκευή dvd, μην παιδεύεσαι τσάμπα.
Είναι θέμα hardware. Ο southern controller έχει πρόβλημα και η λύση είναι μόνο αλλαγή motherboard.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν λίγο καιρό με ένα acer aprire 3680.
Πρώτα δεν αναγνώριζε το σκληρό δίσκο και μετά το dvd.

δοκιμασα μια παλια συσκευη που ειχα και την αναγνωρισε κανονικα (το κακο ειναι οτι η συγκεκριμενη δεν διαβαζει πια δισκακια...) οποτε δεν νομιζω να φταιει η motherboard. αρα παω για καινουριο DVD/RW και ας ειχα πει οτι δεν ξαναχαλαω λεφτα για το συγκεκριμενο μηχανημα γιατι ειναι αρκετα παλιο....:(

dmax
20-04-10, 13:32
Είσαι τυχερός, μικρό το κακό.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.