PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

odys2008
27-09-10, 00:11
odys2008 για αυτό που λες να είναι στο ισόγειο η εισαγωγή, και πάλι αν τραβούσαμε σωλήνα ως εκεί θα ήταν 15μετρα και βάλε απόσταση! πάλι δε θα είχε ζόρι το μοτέρ? Αυτό που λες ότι όταν καιν γύρω πολλά μυρίζει , εννοείς ότι σας έρχεται και στους αεραγωγούς μυρωδιά από τέτοια, ή απλά μυρίζει έξω η πόλη? Και αν είναι απλά μυρωδιά, δε μας νοιάζει και τόσο..απλά λες ότι ΑΝ ρουφάει και φέρνει μέσα μυρωδιά, μήπως πρακτικά φέρνει τον καπνό και το μονοξείδιο και σιγά σιγά απλά κάνουμε ζημιά στα πνευμόνια μας?

εννοώ ότι μυρίζει έξω το χωριό. Τα πιο ψηλά κτήρια είναι 2όροφα εδώ. Ότι και αν κάνεις λίγη μυρωδιά θα σου έρχεται, φυσιολογικό είναι. Μονοξείδιο θα έχεις μέσα στο σπίτι έτσι κι αλλιώς αφού λίγο να μην στήσεις καλά τα ξύλα βγαίνει καπνός έξω από το τζάκι

stelios2
27-09-10, 22:54
εννοώ ότι μυρίζει έξω το χωριό. Τα πιο ψηλά κτήρια είναι 2όροφα εδώ. Ότι και αν κάνεις λίγη μυρωδιά θα σου έρχεται, φυσιολογικό είναι. Μονοξείδιο θα έχεις μέσα στο σπίτι έτσι κι αλλιώς αφού λίγο να μην στήσεις καλά τα ξύλα βγαίνει καπνός έξω από το τζάκι

Ναι. Αν δεν στησεις λιγο καλα τ ξυλα κ αν <λιγο> δεν τραβαει καλα το τζακι. Τοτε και μονον ναι.

stefp
29-09-10, 01:16
Το τζάκι φαίνεται να τραβάει καλά πάντως ( η καμινάδα..).
Η μεσαία περσίδα είναι όντως "εκτόνωσης" , έτσι θυμάμαι την έλεγε κι αυτός, δεν τραβάει από πουθενά κανονικά. Πως να φερει μυρωδιά λοιπόν από την μεσαία περσίδα? εγώ από ότι κατάλαβα αυτή είναι για να εκτονώνεται η θερμοκρασία πάνω από το τζάκι απλά και να μη σκάσει η γυψοσανίδα τίποτε..

Το δικό μας ζεσταίνει ΚΑΙ εξωτερικό αέρα, ΚΑΙ αναθερμαίνει τον εσωτερικό, όπως έλεγα έχει και κάτω από την εστία 2η εισαγωγή αέρα, η οποία ρουφάει αέρα μέσα από το δωμάτιο και το πηγαινει κατευθείαν στο "κουτί" του μοτέρ. Δεν έχει ρυθμίσεις το τζάκι για να κανονίσεις πόσο ρουφάει από το καθένα(μέσα έξω).
Αυτό με τη δίπλα ελεύθερη παροχή που λες το δοκίμασε αν δεν κάνω λάθος ο μάστορας όταν είχε έρθει για μια από τις δοκιμές (δοκίμασε να την κλείσει κάπως πάνω από την ταράτσα) αλλά και πάλι μύρισε (δεν είμαι σίγουρος όμως για το πόσο σωστά έκατσε να την κλείσει, ήταν μια από τις τελευταίες δοκιμές σε κείνη τη φάση και ήμασταν όλοι λίγο απελπισμένοι κι εκνευρισμένοι..)
Θα κοιτάξω να ξανακάνω καμία δοκιμή (μάλλον από παρασκευή, αρχίσαν βροχές πάλι εδώ και μας έχει σαπίσει.. Επίσης αν μπορέσω θα κάνω κανά σχέδιο για το πως είναι (ΟΣΟ θυμάμαι) η συνδεσμολογία του τζακιού, μήπως δεν τα εξηγώ κι εγώ καλά το τι πάει που

stelios2
29-09-10, 14:32
Δεν επικεντρωνεσαι σ αυτα που ρωταμε η λεμε οι αλλοι, διαβασε προσεκτικα, ολα οσα σου ειπαν εως τωρα ωστε να μπεις στο νοημα, εχεις αγανακτησει κ μπερδευτει.
Η <εκτονωσης> δεν εκτονωνει καποια πιεση, θερμοκρασια εκτονωνει και αυτο γινεται με ρευμα αερα. Δηλαδη απο καπου (χαμηλα ειναι το σωστο εδω, οτιδηποτε αλλο ειναι τραγικο λαθος!) εισερχεται ελευθερα αερας, ζεσταινεται (διαστελεται) δημιουργει ετσι εναν φυσικο ελκυσμο (ακριβως οπως μια καμιναδα) και βγαινει αυτος ο αερας απ αυτην την περσιδα. Αυτο το ρευμα εκτονωνει την θερμοκρασια εκει μεσα.
ΠΡΟΣΕΞΕ.. Πες στ μαστορα να ανοιξει κατω γ αυτην εισαγωγη αν δ υπαρχει! Ειτε εσωτερικα ειτε εξωτερικα, αλλα.. κατω.

gmaitre
29-09-10, 20:23
Το μαντέμι στα μεταλλικά τζάκια είναι προβληματικό και ανθυγιεινό.Πυρότουβλο και πάλι πυρότουβλο.Στο σπίτι μου έχω φτιάξει ενεργειακό τζάκι με πυρότουβλο με δική μου πατέντα.Και αυτό λόγω προβλήματος με μεταλλικό όπως είπες με οσμές.Από την πρώτη φορά που το άναψα δε μύριζε τίποτα το κόστος ήταν μικρότερο από ενεργειακό τζάκι ετοιματζίκο το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πιο όμορφο και έχω και την ικανοποίηση πως έκανα κάτι μόνος μου.Τώρα για την περιπτωσή σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι κάψτο μια μέρα στο φουλ με ανοιχτά παράθυρα.Έπειτα χαμηλή φλόγα και τα ξύλα όχι κολλητά στην εστία.Ειδάλλως ξηλωσέ το και βάλε πυρότουβλο.

stelios2
29-09-10, 22:56
Το μαντέμι στα μεταλλικά τζάκια είναι προβληματικό και ανθυγιεινό.Πυρότουβλο και πάλι πυρότουβλο.Στο σπίτι μου έχω φτιάξει ενεργειακό τζάκι με πυρότουβλο με δική μου πατέντα.Και αυτό λόγω προβλήματος με μεταλλικό όπως είπες με οσμές.Από την πρώτη φορά που το άναψα δε μύριζε τίποτα το κόστος ήταν μικρότερο από ενεργειακό τζάκι ετοιματζίκο το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πιο όμορφο και έχω και την ικανοποίηση πως έκανα κάτι μόνος μου.Τώρα για την περιπτωσή σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι κάψτο μια μέρα στο φουλ με ανοιχτά παράθυρα.Έπειτα χαμηλή φλόγα και τα ξύλα όχι κολλητά στην εστία.Ειδάλλως ξηλωσέ το και βάλε πυρότουβλο.

Ενεργειακο (κακος ορος αλλα ειναι μοδα στ παντα πια αυτος) θεωρειται το τζακι που ειναι αποδοτικο. Γ αυτο πρεπει να πληρει 2-3 προυποθεσεις. 1. να εχει πορτα, ενα τζακι χωρις πορτα αποβαλει μεσω τ καμιναδας, ηδη ζεστο αερα του χωρου. Πας γ υπνο πχ και καιει ακομα τι θα κανεις? θα κλεισεις το ταμπερ? Ε μεχρι το πρωι (κ αυτο εφ οσον το θυμηθεις) θα εχεις τεραστιες απωλειες.. 2. ενα καλο συστημα απαγωγης τ θερμοτητας, κλεινοντας τ πορτα η θερμοτητα εγκλωβιζεται. Αυτα απαιτουν με την σειρα τους κ αλλα πραγματα.. Κλεινοντας η πορτα να γυριζει αυτοματα σ εισαγωγη κυριως.. κρυου εξωτερικου αερα γ την καυση.
Σε ανοιχτο τζακι συμφωνω απολυτα! Το μαντεμι ειναι <κακο> υλικο γ εστιες! Απλα τυποποιειται (παραγωγη) και εδω και 15-20 χρονια κυριαρχησε μαζι με ενα σωρο προβληματα γυρω απ το τζακι σημερα. Λενε παντου κ παραμυθια! Αποδοση ανωτερη τ πυροτουβλου και κοτσανες! Ενεργειακο ομως ειναι αλλο πραγμα τελειως. Γεμισαμε ενεργειακα μαιμουδες! Του φιλου που εχει προβλημα ομως ειναι ενεργειακο. Το δικο σου δεν ειναι.

JERY
29-09-10, 23:11
Το μαντέμι στα μεταλλικά τζάκια είναι προβληματικό και ανθυγιεινό.Πυρότουβλο και πάλι πυρότουβλο.Στο σπίτι μου έχω φτιάξει ενεργειακό τζάκι με πυρότουβλο με δική μου πατέντα.Και αυτό λόγω προβλήματος με μεταλλικό όπως είπες με οσμές.Από την πρώτη φορά που το άναψα δε μύριζε τίποτα το κόστος ήταν μικρότερο από ενεργειακό τζάκι ετοιματζίκο το αισθητικό αποτέλεσμα είναι πιο όμορφο και έχω και την ικανοποίηση πως έκανα κάτι μόνος μου.Τώρα για την περιπτωσή σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι κάψτο μια μέρα στο φουλ με ανοιχτά παράθυρα.Έπειτα χαμηλή φλόγα και τα ξύλα όχι κολλητά στην εστία.Ειδάλλως ξηλωσέ το και βάλε πυρότουβλο.

Μπορεις να μου πεις πληροφοριες για το συγκεκριμενο? Εχω θειο τζακα (μονο κλασσικα τζακια) και θα μας φτιαξει τωρα ενα ,σε ενα εξοχικο.Αν θες γραψε περιπου τι εκανες.
Βεβαια το θεμα ειναι να δεχτει να το κανεις γιατι ειναι υπερ των κλασσικων και οσα κανει ειναι αψογα απο θεμα λειτουργιας, ειναι λιγο ρισκο

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

βρηκα και ετοιμα ενεργειακα με πυροτουβλο ουτε καν ηξερα πως υπαρχουν

http://www.estianet.gr/index.php/Axis-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/View-all-products.html

stefp
30-09-10, 11:23
Δεν επικεντρωνεσαι σ αυτα που ρωταμε η λεμε οι αλλοι, διαβασε προσεκτικα, ολα οσα σου ειπαν εως τωρα ωστε να μπεις στο νοημα, εχεις αγανακτησει κ μπερδευτει.
Η <εκτονωσης> δεν εκτονωνει καποια πιεση, θερμοκρασια εκτονωνει και αυτο γινεται με ρευμα αερα. Δηλαδη απο καπου (χαμηλα ειναι το σωστο εδω, οτιδηποτε αλλο ειναι τραγικο λαθος!) εισερχεται ελευθερα αερας, ζεσταινεται (διαστελεται) δημιουργει ετσι εναν φυσικο ελκυσμο (ακριβως οπως μια καμιναδα) και βγαινει αυτος ο αερας απ αυτην την περσιδα. Αυτο το ρευμα εκτονωνει την θερμοκρασια εκει μεσα.
ΠΡΟΣΕΞΕ.. Πες στ μαστορα να ανοιξει κατω γ αυτην εισαγωγη αν δ υπαρχει! Ειτε εσωτερικα ειτε εξωτερικα, αλλα.. κατω.

Ναι για το εκτόνωσης έχω καταλάβει ότι είναι για θερμοκρασία, ίσως δε το διατύπωσα σωστά (τι να κάνω..δυστυχώς περιγράφεις ακριβώς το σε τι φάση είμαι τώρα : έχω απογοητευτεί και αγανακτήσει..δε θα μπορούσα να το θέσω πιο σωστά)
Αυτός ο αέρας που πρέπει να εισέρχεται ελεύθερα που λες, μήπως για αυτό υπάρχει αυτή η σωλήνα που κατεβαίνει από την ταράτσα (πάλι..) και κρέμεται ελεύθερη μες το τζάκι? (ανάμεσα από τη γυψοσανίδα και την καμινάδα). Όπως έρχεται αυτή, καταλήγει χαμηλά μεν (στο 1μ-1.5μ από το πάτωμα ας πούμε) οπότε από αυτή την άποψη είναι χαμηλά (η περσίδα εκτόνωσης είναι σχεδόν στο ταβάνι). Επειδη όμως ξεκινάει από την ταράτσα η είσοδος της σωλήνας, δε μας κάνει, θέλει νέα είσοδο για αέρα?

Και πάλι, αυτό δεν είναι απλά για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πολύ και πάθει τίποτε εξωτερικά το τζάκι (εγώ αυτό κατάλαβα ως λόγο ύπαρξής της). Τι επηρεάζει αυτό τις οσμές που έρχονται από ότι καίγεται ΜΕΣΑ στο τζάκι. Μπορεί να φέρνει αυτή τις οσμές από την καμινάδα? (γιατί ξεκινάει κι αυτή από τη βάση της καμινάδας στην ταράτσα). Αυτό λογικό ακούγεται, αν κι εχω μια εντύπωση ότι μπορεί να το δοκιμάσαμε. Αξίζει όμως άλλη μια δοκιμή με προσωρινό κλείσιμο.. Μπορεί το να ανοίξουμε νέα είσοδο από κάτω (και να κλείσουμε αυτή από πάνω) να αλλάξει "τη ροή των ρευμάτων αέρα" ας πούμε ή κάτι τέτοιο και να σταματήσει να μυρίζει?

stelios2
30-09-10, 21:24
stefp λογικα θα επρεπε να κατεβαινει ως το πατωμα αυτη, ομως και παλι το οτι δινεται αερας απο ψηλα ειναι ανορθοδοξο. Αλλου μπορει να δουλεψει αψογα σαν λυση (λυση εισαγωγης φρεσκου αερα στ χωρο) αυτο κ αλλου οχι. Ισως δηλαδη αντι να φερνει αερα απο πανω (θα ερχοταν ως κρυος αρα βαρυς) να θερμαινεται αυτη η σωληνα και να λειτουργει σαν καμιναδα τελικα και, το μοτερ διπλα να απορροφα και μερος αερα απ αυτην. Υποθεσεις ειναι ολα. Υποθεσεις μηπως βρεθει τροπος να μην μπεις σ διαδικασια ανοιγματος με ολα τα συνακολουθα..
Κλεισε την αυτην (την εκτονωσης κ απο εξω κ απο μεσα) και με κλειστο το μοτερ, ανοιχτο παραθυρο,σηκωμενη ψηλα η πορτα, ανναψε και παρατηρησε το. Εννοω να δουλεψει σαν απλο τζακι. Θα ανεβασει μεγαλυτερη θερμοκρασια ομως πρεπει να προσεχεις την επενδυση μην ζεσταθει πολυ (ταζερα αν εχει πχ να μην πιανεται να καιει, ζεστη σ τετοιο βαθμο. Αυτο θελει ωρες γ να συμβει αλλα στο λεω γ να προσεξεις) λογικα θα βγαλει καυτο αερα παρ ολο που δ δουλευει τ μοτερ και αν μυριζει κ αυτος τοτε θελει αννοιγμα. Αν κ ετσι μυρισει εχει διαρροες καπου. Νομιζω! Γνωμη λεω..
Δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο, αν κατι νεο διαπιστωθει στ μεταξυ και θελεις γνωμη.. ευχαριστως! Καλο ξεμπερδεμα ευχομαι, τι να πω..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 28 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορεις να μου πεις πληροφοριες για το συγκεκριμενο? Εχω θειο τζακα (μονο κλασσικα τζακια) και θα μας φτιαξει τωρα ενα ,σε ενα εξοχικο.Αν θες γραψε περιπου τι εκανες.
Βεβαια το θεμα ειναι να δεχτει να το κανεις γιατι ειναι υπερ των κλασσικων και οσα κανει ειναι αψογα απο θεμα λειτουργιας, ειναι λιγο ρισκο

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

βρηκα και ετοιμα ενεργειακα με πυροτουβλο ουτε καν ηξερα πως υπαρχουν

http://www.estianet.gr/index.php/Axis-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/View-all-products.html

Πολλα ενεργειακα στ εσωτερικο εχουν πυροτουβλο. Για λογους αισθητικης αλλα και αποδοσης η οποια αφορα τον γενικο σχεδιασμο της εστιας.
Επενδυσα εστια ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ που δεν εχει μοτερ, ουτε καν ταμπερ! Κ ομως ειναι υψηλοτατης αποδοσης.
Η πορτα σφραγιζει καλυτερα απο ψυγειο κλεινοντας. Γερμανικη. Οι ανθρωποι δεν παιζονται! Απαιτησαν καμιναδα στο πλαι (εδω επικρατει ο αμερικανικος τυπος με την καμιναδα πανω απ το τζακι, εκει απαγορευεται αυτο. Εκτος απο εργοστασιακες με πιστοποιηση κτλ) μονωση στ τοιχους που ακουμπα το τζακι, αερα σε συγκεκριμενα σημεια με σχεδιο κτλ.
Ασε τον θειο να κανει ενα τζακι σωστο. Εξοχικο ειναι. Τι θες με αποδοσεις κτλ γ γουστο το κλασικο χτιστο ειναι το καλυτερο.

to perasma
20-12-10, 03:19
Γεια σου φίλε τι έγινε με το πρόβλημα σου βρήκες τη λύση ρωτώ γιατί και εγώ έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα με τις μυρωδιές μόνο που σε εμένα ο εξωτερικός αέρας έρχεται ακριβός κάτω από την εστία.

stefp
21-12-10, 02:57
Χαίρεται! Μαζευόμαστε σιγά σιγά.. :cry:
Λοιπόν, να σου πω πρώτα ότι μίλησα με άλλα 2 άτομα που είχαν ανάλογο πρόβλημα και θα σου πω τι έχω βρει ως τώρα και τι μου είπαν αυτοί, και ότι οριστική λύση δε μπορώ να πω ότι έχω βρει, όμως μου φαίνεται ότι βγαίνει άκρη.
Τα 2 παιδιά που μίλησαν μου είπαν τα εξής : Ο ένας ότι έλεγξε ο ίδιος όλα τα υλικά (και όπως μου το είπε έκανε καλή δουλειά, τα έκαιγε ένα ενα, άνοιξε το τζάκι και αντικατέστησε και κάποια, π.χ. τον πετροβάμβακα με ειδκό κεραμοβάμβακα (αν θυμάμαι καλά) τον οποίο παρήγγειλε απέξω κτλ) και δε μύριζε κάτι από αυτά που αναφέρουμε εδώ. ΟΜΩΣ σε αυτόν μύριζε μάλλον η κόλα που συνδέεται το μαντέμι με την καμινάδα, και τον άφησα στο στάδιο που θα ξανάνοιγε το τζάκι για να ελέγξει και αν μπορεί να κάνει αλλαγή κι εκεί, αλλά δεν έχουμε επιβεβαιώσει 100% αν τελικά έκανε την αλλαγή και είναι οκ.
Ο άλλος που μίλησα μου είπε ότι είχε το ίδιο θέμα για 1 χρόνο τουλάχιστον, όμως το αγνόησε και συνέχισε να καίει το τζάκι, ΠΟΛΥ, δηλαδή 3-4 μέρες τη βδομάδα, 10 ώρες τη μέρα..και πλέον το τζάκι έχει ξεμυρίσει τελείως, και μυρίζει μόνο όταν πιάσει πολύ ψηλές θερμοκρασίες, πάνω από 100βαθμούς,και του κλείσει το βεντιλατέρ για να μπουκώσει λίγο και τέτοια. Σε αυτόν μάλιστα πήγα και στο σπίτι και το είδα ο ίδιος (γιατί το έχει βάλει από τον ίδιο μάστορα με μένα!!) και όντως όση ώρα κάθεσαι μέσα δε μυρίζει τίποτε απολύτως, μόνο "πειραματικά" καταφέραμε να το κάνουμε να μυρίσει όπως το δικό μου κάποια στιγμή που το γεμίσαμε ξύλα και του κλείσαμε τον αέρα..
Οπότε τώρα εγώ : α) από πάνω έχω πλέον τραβήξει σωλήνα για να απομακρύνω την εισαγωγή αέρα από την καμινάδα, κι αυτό έχει βοηθήσει ΠΟΛΥ στη μυρωδιά..χωρίς να έχει λυθεί το θέμα όμως.. β) θέλω να πάω να βρω τον μάστορα να μου πει ακριβώς για την κόλα τι έχει βάλει να τσεκάρω μην τυχόν πέφτω στην περίπτωση του άλλου φίλου, αλλά ακόμη δεν έχω αξιωθεί να τον βρω.. γ) ως τότε, καίω το τζάκι αλύπητα!! κάθε μέρα το ανάβω πλέον, όσο περισσότερο μπορώ, και για να μη μυρίζει το σπίτι μέσα αλλά και να καεί σε πιο δυνατή θερμοκρασία έχω κλειστό το μοτέρ (οπότε ζεσταίνεται πιο πολύ εσωτερικά το τζάκι) κι ανάβει αυτομάτως όταν πάει στους 100 η θερμοκρασία, για να "εκτονωθεί" , οπότε τότε βγαίνει μια ελάχιστη μυρωδιά, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Εμένα έτσι δε με ενοχλεί καθόλου ουσιαστικά, αλλά δε ζεσταίνει προφανώς όπως αν δούλευε συνέχεια, όμως ελπίζω να καθαρίσει σιγά σιγά. Εμένα μου φαίνεται ότι υπάρχει βελτίωση ήδη..αλλά μην είναι και η ιδέα μου?!
έτσι κάπως έχει η κατάσταση τώρα..
Αν θες στείλε pm να σου δώσω και τηλ για περισσότερα.

bilirius
26-12-10, 18:28
Καλησπερα υπαρχει περιπτωση να εχουν μεινει μεσα στουσ αεραγωγους σκονες ιχνη κολλας ι οτιδηποτε αλλο και μολις φυσαει το βεντιλατερ να φερνει μεσα στο σπιτι την μυρωδια?

stefp
28-12-10, 03:39
λίγο χλωμό,γιατί είναι πλέον 3 χρόνια αυτή η δουλειά..και μυρίζει όχι μόνο στην αρχή που το ανάβουμε (οπότε να πεις είναι η σκόνη π.χ.) αλλά και κάθε μέρα αν το καίμε, και 5 ώρες μετά που είναι αναμμένο και φυσάει ήδη το βεντιλατέρ.. Για κόλλα που λες, αυτό είναι το ένα ζήτημα που παίζει, αλλά αν έχει πέσει ποσότητα κάπου και έχει κολήσει και ζεσταίνεται εκεί και μυρίζει και τέτοια..

lazarosnik
01-01-11, 15:55
λίγο χλωμό,γιατί είναι πλέον 3 χρόνια αυτή η δουλειά..και μυρίζει όχι μόνο στην αρχή που το ανάβουμε (οπότε να πεις είναι η σκόνη π.χ.) αλλά και κάθε μέρα αν το καίμε, και 5 ώρες μετά που είναι αναμμένο και φυσάει ήδη το βεντιλατέρ.. Για κόλλα που λες, αυτό είναι το ένα ζήτημα που παίζει, αλλά αν έχει πέσει ποσότητα κάπου και έχει κολήσει και ζεσταίνεται εκεί και μυρίζει και τέτοια..

καλυτερα να τελειωνεις την δουλεια με τον δικο σου τζακα που στο περασε και οχι να περιμενεις απο το ιντερνετ να βρεις την λυση.μετα απο τοσο καιρο και δεν εχει ερθει ακομη ο τζακας σου να κανει δουλεια.παρτον τηλ .αν δεν ερχεται παρε εναν αλλο τζακα να ερθει απο κοντα!λεφτα του εδωσες ειναι υποχρεωμενος να ερθει!

........Auto merged post: lazarosnik πρόσθεσε 5 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ερωτηση για τζακαδες.οταν ενα διαμερισμα ειναι ψηλα και συγκεκριμενα στον τριτο και δεν υπαρχει τροπος να μπει περσιδα απο εξω για την εισαγωγη φρεσκου αερα(δεν φτανεις ουτε με σκαλα),τοτε ολοι σηκωνουν τα χερια.Εσεις τι προτεινεται?εδω ο αλλος πηρε αερα διπλα απο την καπνοδοχο ΗΜΑΡΤΟΝ!η λυση κρυβεται στο σπιτακι του ασανσερ,τραβαμε αερα απο εκει και δεν εχει επαφη με τον εξωτερικο που μυριζει.τελος το προβλημα?

stefp
09-01-11, 22:10
Η πρόταση του δικού μου τζακά, πέρα από τα αρχικά "όχι, δε μυρίζει, είναι η ιδέα σας" και τέτοια, και αφού ήρθε ήδη μια φορά για να περάσουμε τις σωλήνες επάνω (που τραβάν τον αέρα από πιο μακριά από την καμινάδα και τέτοια..και όταν του είπαμε ότι μυρίζει ακόμη στράβωσε κάμποσο..) ήταν ότι αφού δε βρίσκουμε άκρη, να σπάσουμε τη γυψοσανίδα και να το ανοίξουμε όλο σιγά σιγά να δούμε μην έχει τελικά όντως καμιά σύνδεση πουθενά καμιά διαρροή, με δικά μας έξοδα εννοείται αυτό.. Προκειμένου να αποφύγουμε και τη ζημιά αυτή, και την όλη "ατσαλιά" που θα βγει, συν ότι και ο ίδιος λέει (κι εγώ το φοβάμαι) ότι δεν πρόκειται να βρούμε κάποια διαρροή έτσι..το ψάχνουμε μέσω ίντερνετ! Πάντως τελικά έχουν ήδη βρεθεί 4-5 άτομα (μαζί με όσους το ανέφεραν εδω μες το φόρουμ) που έχουν ανάλογο θέμα με τη μυρωδιά...οπότε μας φεύγει έστω απο το μυαλό ότι είναι ιδέα μας!
Για αυτό με το ασανσέρ οφείλω να πω δε το είχα σκεφτεί! τι να κάνω ρε παιδιά, συμβαίνουν αυτά! (και προφανώς ούτε ο τζακάς..). Από εκεί δε θα μυρίζει όμως από τίποτε μέσα από το φρεάτιο του ασανσέρ? Λάδια, γράσα ή δεν ξέρω τι? Μήπως δηλαδή και τώρα αντί να μονιμοποιήσω τις σωλήνες επάνω, να του πω να κλείσει τελείως την εισαγωγή από την καμινάδα και να κάνει τέτοια δουλειά? Βέβαια..το καλό είναι ότι είναι κοντά στο ασανσέρ, ούτε 3 μέτρα..το κακό είναι ότι μεσολαβεί μια βιβλιοθήκη που θα πρέπει να φύγει..και να αλλάξει όλη μας η διακόσμηση κοινώς. Μήπως αξίζει όμως?

FILENIA
10-01-11, 15:02
Ενεργειακο (κακος ορος αλλα ειναι μοδα στ παντα πια αυτος) θεωρειται το τζακι που ειναι αποδοτικο. Γ αυτο πρεπει να πληρει 2-3 προυποθεσεις. 1. να εχει πορτα, ενα τζακι χωρις πορτα αποβαλει μεσω τ καμιναδας, ηδη ζεστο αερα του χωρου. Πας γ υπνο πχ και καιει ακομα τι θα κανεις? θα κλεισεις το ταμπερ? Ε μεχρι το πρωι (κ αυτο εφ οσον το θυμηθεις) θα εχεις τεραστιες απωλειες.. 2. ενα καλο συστημα απαγωγης τ θερμοτητας, κλεινοντας τ πορτα η θερμοτητα εγκλωβιζεται. Αυτα απαιτουν με την σειρα τους κ αλλα πραγματα.. Κλεινοντας η πορτα να γυριζει αυτοματα σ εισαγωγη κυριως.. κρυου εξωτερικου αερα γ την καυση.
Σε ανοιχτο τζακι συμφωνω απολυτα! Το μαντεμι ειναι <κακο> υλικο γ εστιες! Απλα τυποποιειται (παραγωγη) και εδω και 15-20 χρονια κυριαρχησε μαζι με ενα σωρο προβληματα γυρω απ το τζακι σημερα. Λενε παντου κ παραμυθια! Αποδοση ανωτερη τ πυροτουβλου και κοτσανες! Ενεργειακο ομως ειναι αλλο πραγμα τελειως. Γεμισαμε ενεργειακα μαιμουδες! Του φιλου που εχει προβλημα ομως ειναι ενεργειακο. Το δικο σου δεν ειναι.


ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ, ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΜΕΝΟΥ ΞΥΛΟΥ . Ο ΤΖΑΚΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΡΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ . ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΛΑΠΕΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ . ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ . ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

lazarosnik
10-01-11, 19:01
Η πρόταση του δικού μου τζακά, πέρα από τα αρχικά "όχι, δε μυρίζει, είναι η ιδέα σας" και τέτοια, και αφού ήρθε ήδη μια φορά για να περάσουμε τις σωλήνες επάνω (που τραβάν τον αέρα από πιο μακριά από την καμινάδα και τέτοια..και όταν του είπαμε ότι μυρίζει ακόμη στράβωσε κάμποσο..) ήταν ότι αφού δε βρίσκουμε άκρη, να σπάσουμε τη γυψοσανίδα και να το ανοίξουμε όλο σιγά σιγά να δούμε μην έχει τελικά όντως καμιά σύνδεση πουθενά καμιά διαρροή, με δικά μας έξοδα εννοείται αυτό.. Προκειμένου να αποφύγουμε και τη ζημιά αυτή, και την όλη "ατσαλιά" που θα βγει, συν ότι και ο ίδιος λέει (κι εγώ το φοβάμαι) ότι δεν πρόκειται να βρούμε κάποια διαρροή έτσι..το ψάχνουμε μέσω ίντερνετ! Πάντως τελικά έχουν ήδη βρεθεί 4-5 άτομα (μαζί με όσους το ανέφεραν εδω μες το φόρουμ) που έχουν ανάλογο θέμα με τη μυρωδιά...οπότε μας φεύγει έστω απο το μυαλό ότι είναι ιδέα μας!
Για αυτό με το ασανσέρ οφείλω να πω δε το είχα σκεφτεί! τι να κάνω ρε παιδιά, συμβαίνουν αυτά! (και προφανώς ούτε ο τζακάς..). Από εκεί δε θα μυρίζει όμως από τίποτε μέσα από το φρεάτιο του ασανσέρ? Λάδια, γράσα ή δεν ξέρω τι? Μήπως δηλαδή και τώρα αντί να μονιμοποιήσω τις σωλήνες επάνω, να του πω να κλείσει τελείως την εισαγωγή από την καμινάδα και να κάνει τέτοια δουλειά? Βέβαια..το καλό είναι ότι είναι κοντά στο ασανσέρ, ούτε 3 μέτρα..το κακό είναι ότι μεσολαβεί μια βιβλιοθήκη που θα πρέπει να φύγει..και να αλλάξει όλη μας η διακόσμηση κοινώς. Μήπως αξίζει όμως?
Αυτα φιλε μου ειναι βασικες αρχες κατασκευης που πρεπει να εφαρμοζονται απο επαγελματιες τζακαδες.ολα τα αλλα με αεραγωγους κοντα σε καπνοδοχους και αλλα εγκληματα ειναι για ερασιτεχνεσ.και να σουπω κ κατι αλλο να σε τρελανω?εχεις δει αν στην ταρατσα σου ή στου διπλα εχει καμιναδα απο καυστηρα πετρελαιου η φυσικου αεριου?ποιος μου λεει οτι δεν τραβαει βρωμα και απο αυτα ο αεραγωγος σου?μιλαμε για πολυ βρωμα...

........Auto merged post: lazarosnik πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η πρόταση του δικού μου τζακά, πέρα από τα αρχικά "όχι, δε μυρίζει, είναι η ιδέα σας" και τέτοια, και αφού ήρθε ήδη μια φορά για να περάσουμε τις σωλήνες επάνω (που τραβάν τον αέρα από πιο μακριά από την καμινάδα και τέτοια..και όταν του είπαμε ότι μυρίζει ακόμη στράβωσε κάμποσο..) ήταν ότι αφού δε βρίσκουμε άκρη, να σπάσουμε τη γυψοσανίδα και να το ανοίξουμε όλο σιγά σιγά να δούμε μην έχει τελικά όντως καμιά σύνδεση πουθενά καμιά διαρροή, με δικά μας έξοδα εννοείται αυτό.. Προκειμένου να αποφύγουμε και τη ζημιά αυτή, και την όλη "ατσαλιά" που θα βγει, συν ότι και ο ίδιος λέει (κι εγώ το φοβάμαι) ότι δεν πρόκειται να βρούμε κάποια διαρροή έτσι..το ψάχνουμε μέσω ίντερνετ! Πάντως τελικά έχουν ήδη βρεθεί 4-5 άτομα (μαζί με όσους το ανέφεραν εδω μες το φόρουμ) που έχουν ανάλογο θέμα με τη μυρωδιά...οπότε μας φεύγει έστω απο το μυαλό ότι είναι ιδέα μας!
Για αυτό με το ασανσέρ οφείλω να πω δε το είχα σκεφτεί! τι να κάνω ρε παιδιά, συμβαίνουν αυτά! (και προφανώς ούτε ο τζακάς..). Από εκεί δε θα μυρίζει όμως από τίποτε μέσα από το φρεάτιο του ασανσέρ? Λάδια, γράσα ή δεν ξέρω τι? Μήπως δηλαδή και τώρα αντί να μονιμοποιήσω τις σωλήνες επάνω, να του πω να κλείσει τελείως την εισαγωγή από την καμινάδα και να κάνει τέτοια δουλειά? Βέβαια..το καλό είναι ότι είναι κοντά στο ασανσέρ, ούτε 3 μέτρα..το κακό είναι ότι μεσολαβεί μια βιβλιοθήκη που θα πρέπει να φύγει..και να αλλάξει όλη μας η διακόσμηση κοινώς. Μήπως αξίζει όμως?
Λαδια ,γρασα?τι λες ρε φιλε ειπαμε να μιλαμε σοβαρα!απο την στιγμη που εκει μεσα δεν γινεται καμια καυση δεν μυριζει τιποτε.χαμομιλακι μονο χαχαχαχα...

........Auto merged post: lazarosnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΓΕΙΑ ΣΑΣ . ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ, ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΜΕΝΟΥ ΞΥΛΟΥ . Ο ΤΖΑΚΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΡΕΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ . ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΛΑΠΕΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΖΑΚΙ . ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ . ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

τιποτα.μυρωδια καμενου ξυλου θα μυριζει,αφου καις ξυλα τι θα μυριζει?αφου δεν βγαζει καπνα ολα καλα.μην αγχωνεσαι.ψησε και κανενα κοψιδακι να το χαρεις...:oneup:

odys2008
10-01-11, 21:58
τιποτα.μυρωδια καμενου ξυλου θα μυριζει,αφου καις ξυλα τι θα μυριζει?αφου δεν βγαζει καπνα ολα καλα.μην αγχωνεσαι.ψησε και κανενα κοψιδακι να το χαρεις...:oneup:
:nono:
Έτσι πέρνουν φωτιά οι καμινάδες! Προσοχή, δεν θέλετε να δείτε να πέρνει φωτιά η καμινάδα, έχουν καεί σπίτια έτσι

lazarosnik
10-01-11, 22:12
:nono:
Έτσι πέρνουν φωτιά οι καμινάδες! Προσοχή, δεν θέλετε να δείτε να πέρνει φωτιά η καμινάδα, έχουν καεί σπίτια έτσι
Ε ενταξει μην ειμαστε τοσο υπερβολικοι φιλε μου και τρομαζουμε τον κοσμο.αν ψησεις μια ,δυο φορες τον μηνα δεν ειναι προβλημα αρκει μια φορα τον χρονο να γινεται καθαρισμος καμιναδας.Εξαλου το 80% αυτων που εχουν τζακακι ψηνουν.Μια ζωη την εχουμε:p

odys2008
10-01-11, 22:38
Ε ενταξει μην ειμαστε τοσο υπερβολικοι φιλε μου και τρομαζουμε τον κοσμο.αν ψησεις μια ,δυο φορες τον μηνα δεν ειναι προβλημα αρκει μια φορα τον χρονο να γινεται καθαρισμος καμιναδας.Εξαλου το 80% αυτων που εχουν τζακακι ψηνουν.Μια ζωη την εχουμε:p

Αν γίνεται κάθε χρόνο οκ ;)

Εδώ στην περιοχή μου στους 2 διπλανούς γείτονές μου πήρε φωτιά, την μια φορά γκρέμισε και την γυψοσανίδα από το τζάκι από τις εκρήξεις. Πριν μια βδομάδα πήγα για καφέ και στο απέναντι σπίτι πήρε φωτιά η καμινάδα. Σε εμάς πήρε μια φορά φωτιά, όπως και σε 2 φίλους μας που μένουν κοντά. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει μεγάλη ζημιά, αλλά είναι πολύ συχνό να πέρνουν φωτιά οι καμινάδες

ntoremi
10-01-11, 22:42
Αν γίνεται κάθε χρόνο οκ ;)

Εδώ στην περιοχή μου στους 2 διπλανούς γείτονές μου πήρε φωτιά, την μια φορά γκρέμισε και την γυψοσανίδα από το τζάκι από τις εκρήξεις. Πριν μια βδομάδα πήγα για καφέ και στο απέναντι σπίτι πήρε φωτιά η καμινάδα. Σε εμάς πήρε μια φορά φωτιά, όπως και σε 2 φίλους μας που μένουν κοντά. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει μεγάλη ζημιά, αλλά είναι πολύ συχνό να πέρνουν φωτιά οι καμινάδες

Τι προκαλει την φωτια στην καμιναδα; Το ψησιμο κοψιδιων;
Και τι σημαινει φωτια στην καμιναδα; Φωτια μεχρι πανω πανω; Φλογες οπως στα διυλιστηρια;

lazarosnik
11-01-11, 19:50
φωτια στο τζακι σημαινει οτι αρπαζει μεσα οσωληνας καπνοδοχος μεχρι επανω καιει κανα δεκαλεπτο πολυ δυνατα και μετα σταματαει.ΠΡΟΣΟΧΗ μην πανικοβληθειται και αρχεισετε να χτυπατε με πανια,πυροσβεστηρα κλπ.παρτε τα παιδια μακρια να μην φοβηθουνε και καντε πιο πισω.μην φοβαστε το μπουρι ειναι αντοχης ,δεν σκαει και η φωτια δεν μπαινει μεσα στο σπιτι.

zaras27
14-01-11, 16:20
Θελω να ρωτησω αν ειναι αισθητη η διαφορά μια κασέτας ενεργειακού στη θέση του πετρινου σε σχεση με το εξ ολοκληρου γκρεμισμα και φτιαξιμο ποιο ακριβου ενεργειακού .

Δηλ Κασέτα ενεργειακού 800 Ευρω ενω τα υπολοιπα ξεκινανε απο 1700 και ανεβαινουν Γιατί?

stefp
15-01-11, 01:15
Πάντως εμάς το κουσούρι με τη μυρωδιά μπορεί να το έχει, αλλά καμένο ξύλο δε μπορώ να πω ότι μυρίζει μέσα όταν ανοίγω την πόρτα..Έχει συμβεί αλλά 2-3 φορές όλες κι όλες..
Όσο για τα κοψίδια και τις φωτιές, όσους γνωστούς μου έχω που έχουν τζάκι (και γονείς και φίλοι) έπεφτε ως και 2-3 φορές τη βδομάδα ψήσιμο, κανείς δεν έπαθε τίποτε (βέβαια όντως το κάθε χρόνο καθάρισμα είναι σχεδόν στάνταρ..). Σ'ενα θείο μου άρπαξε, αλλά είχε 10ετία να την καθαρίσει... Και είναι φωτιά μεχρι επάνω όντως, είναι εντυπωσιακό αν δε λαχταρήσεις :)

lazarosnik
15-01-11, 16:26
Πάντως εμάς το κουσούρι με τη μυρωδιά μπορεί να το έχει, αλλά καμένο ξύλο δε μπορώ να πω ότι μυρίζει μέσα όταν ανοίγω την πόρτα..Έχει συμβεί αλλά 2-3 φορές όλες κι όλες..
Όσο για τα κοψίδια και τις φωτιές, όσους γνωστούς μου έχω που έχουν τζάκι (και γονείς και φίλοι) έπεφτε ως και 2-3 φορές τη βδομάδα ψήσιμο, κανείς δεν έπαθε τίποτε (βέβαια όντως το κάθε χρόνο καθάρισμα είναι σχεδόν στάνταρ..). Σ'ενα θείο μου άρπαξε, αλλά είχε 10ετία να την καθαρίσει... Και είναι φωτιά μεχρι επάνω όντως, είναι εντυπωσιακό αν δε λαχταρήσεις :)

ελα φιλαρακο μου πως παει?εγινε η δουλιτσα με τον αεραγωγο?;)

marina100
16-01-11, 20:20
Καλησπέρα,
Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

lazarosnik
16-01-11, 20:47
Καλησπέρα,
Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Ξαναδιαβασε ολα αυτα που εχουν ειπωθει παραπανω...

marina100
16-01-11, 21:14
Καλησπέρα,
Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

lazarosnik
17-01-11, 22:43
Καλησπέρα,
Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Δεν καταλαβες...το προβλημα σου το εχει και το παιδι που ανοιξε αυτο το θεμα οποτε δες ολες τις απαντησεις που του εχουμε δωσει..

trampoukosnat21
22-01-11, 19:49
λοιπόν, δεν ξερω από τεχνικά καθόλου, ωστόσο είχαμε το ίδιο πρόβλημα με το ενεργειακό μας τζάκι για περισσότερο από ένα χρόνο. μύριζε μαντέμι κάθε φορά που το ανάβαμε με χαμηλή ή δυνατή φωτιά, κι όσο πιο δυνατή τόσο πιο πολύ μύριζε, μέχρι που μας ενοχλούσε και το σβήναμε. κάποιος μας είπε ότι πρέπει να βάλουμε πολύ δυνατή φωτιά για να βγάλει τη μυρωδιά του και μετά θα είναι οκ. το κάναμε, καμιά διαφορά. ξενερώσαμε πάρα πολύ, γιατί ήταν πανάκριβο ruegg και το υπολογίζαμε για θέρμανση. φέτος το επιχειρήσαμε πάλι. ανάψαμε μια μέρα πολύ δυνατή φωτιά για πολλές ώρες. μας φλόμωσε κανονικά, δεν μπορούσες να σταθείς στο σπίτι, επιμείναμε όμως, ανοίξαμε όλα τα παράθυρα για να μη σκάσουμε, το αφήσαμε ώρες σε πολύ δυνατή φωτιά με ανοιχτά παράθυρα. και ω του θαύματος!! μετά από τέσσερις ώρες περίπου με πολύ δυνατή φωτιά, μυρωδιά τέλος. πλέον το ανάβουμε κάθε μέρα και είναι μια χαρά. καμιά φορά όταν είναι πάρα πολύ δυνατή η φωτιά βγάζει λίγο μαντεμίλα πάλι, αλλά μετά από λίγο περνάει. πιστεύω ότι σιγά σιγά θα φύγει τελείως.
Μην απογοητεύεσαι φίλε, και κυρίως μην αρχίσεις τα γκρεμίσματα. Επέμεινε με πολύ δυνατή φωτιά, ασ το να βγάλει μυρωδιά όσο μπορείς. Πιστεύω θα φτιάξει, θα δεις!

stefp
26-01-11, 10:54
Τι λες τώρα trampoukosnat21...!? εγινε τέτοιο μαγικό?:worthy:
Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να προχωρήσω σε άνοιγμα προς το φρεάτιο του ασανσέρ, είναι αλήθεια ότι πιθανώς να δώσει λύση αυτό, αλλά το πως θα γίνει μου φαίνεται μεγάλος μπελάς. Αφού έχει ήδη τραβήξει σωλήνες μέσα στο τζάκι ο άλλος προς την ταράτσα, θα πρέπει καταρχάς να ανοιχτεί το τζάκι (να σπάσουμε γυψοσανίδες δηλαδή), να "κόψει" από κει τις σωλήνες που παν ταράτσα, να βουλώσουμε τα από πάνω, και να κατευθύνουμε την εισαγωγή προς τον τοίχο του σπιτιού που χωρίζει με το φρεάτιο και να ανοίξουμε τρύπα εκεί και ενδιάμεσα να αλλάξουμε θέση στα μισά έπιπλα στο σαλόνι.. (έχω μια βιβλιοθήκη στο "δρόμο" της σωλήνας..). Οπότε προς στιγμή απλά το καίμε κάθε μέρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι το καίω μονίμως με κλειστό το βεντιλατέρ (οπότε προφανώς χάνω πολύ από την θέρμανση) κι ανάβει μόνο του όταν φτάσει 100 βαθμούς, με την ελπίδα ότι με τον καιρό θα "καεί" ότι είναι αυτό που προκαλεί τη μυρωδιά! (αυτό μου είπε ένας φίλος ότι έγινε σε αυτόν μετά από 2 χρόνια..)
Σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία (κάτι 120 νομίζω είχα δει) το είχα κάψει την πρώτη χρονια 2-3 φορές στην αρχή, αλλα η αλήθεια είναι ότι δε το άφησα να κάψει για ώρες.. Λες τώρα, μετά κι από τόσο κάψιμο, να το ξανακάνω ένα γερό.. burnout!?
Κάναμε και το άλλο ακροβατικό-παπατζιλίκι, για να μη μας ενοχλεί η μυρωδιά έστω αυτό το λίγο, αγοράσαμε από ΗΠΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα..σε ύφασμα! και το έχουμε κολήσει στις περσίδες που βγαίνει ο άερας :whistle: :oops: . Μου φαίνεται ότι κρατάει κάμποσο κι αυτό.. (δηλαδή τώρα και όταν ανοίγει το βεντιλατέρ έστω στους 100 δε μυρίζει σχεδόν καθόλου..).
Λοιπόν θα κάνω αυτό το μεγάλο κάψιμο που λες να δω τι θα γίνει πάλι.. και να δούμε!!
lazarosnik, θα το αναβάλω το τρύπημα τοίχου μπας και δω φως με τα υπόλοιπα.. και θα σας πω πως πάει!
Πάντως είναι (αν και δε θέλω να ακουστώ κακός) "παρήγορο" το ότι έχουν-είχαν κι άλλοι τέτοιο θέμα, οπότε λες "δεν είμαι τρελός!" τουλάχιστον!

lazarosnik
26-01-11, 20:53
Τι λες τώρα trampoukosnat21...!? εγινε τέτοιο μαγικό?:worthy:
Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να προχωρήσω σε άνοιγμα προς το φρεάτιο του ασανσέρ, είναι αλήθεια ότι πιθανώς να δώσει λύση αυτό, αλλά το πως θα γίνει μου φαίνεται μεγάλος μπελάς. Αφού έχει ήδη τραβήξει σωλήνες μέσα στο τζάκι ο άλλος προς την ταράτσα, θα πρέπει καταρχάς να ανοιχτεί το τζάκι (να σπάσουμε γυψοσανίδες δηλαδή), να "κόψει" από κει τις σωλήνες που παν ταράτσα, να βουλώσουμε τα από πάνω, και να κατευθύνουμε την εισαγωγή προς τον τοίχο του σπιτιού που χωρίζει με το φρεάτιο και να ανοίξουμε τρύπα εκεί και ενδιάμεσα να αλλάξουμε θέση στα μισά έπιπλα στο σαλόνι.. (έχω μια βιβλιοθήκη στο "δρόμο" της σωλήνας..). Οπότε προς στιγμή απλά το καίμε κάθε μέρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι το καίω μονίμως με κλειστό το βεντιλατέρ (οπότε προφανώς χάνω πολύ από την θέρμανση) κι ανάβει μόνο του όταν φτάσει 100 βαθμούς, με την ελπίδα ότι με τον καιρό θα "καεί" ότι είναι αυτό που προκαλεί τη μυρωδιά! (αυτό μου είπε ένας φίλος ότι έγινε σε αυτόν μετά από 2 χρόνια..)
Σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία (κάτι 120 νομίζω είχα δει) το είχα κάψει την πρώτη χρονια 2-3 φορές στην αρχή, αλλα η αλήθεια είναι ότι δε το άφησα να κάψει για ώρες.. Λες τώρα, μετά κι από τόσο κάψιμο, να το ξανακάνω ένα γερό.. burnout!?
Κάναμε και το άλλο ακροβατικό-παπατζιλίκι, για να μη μας ενοχλεί η μυρωδιά έστω αυτό το λίγο, αγοράσαμε από ΗΠΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα..σε ύφασμα! και το έχουμε κολήσει στις περσίδες που βγαίνει ο άερας :whistle: :oops: . Μου φαίνεται ότι κρατάει κάμποσο κι αυτό.. (δηλαδή τώρα και όταν ανοίγει το βεντιλατέρ έστω στους 100 δε μυρίζει σχεδόν καθόλου..).
Λοιπόν θα κάνω αυτό το μεγάλο κάψιμο που λες να δω τι θα γίνει πάλι.. και να δούμε!!
lazarosnik, θα το αναβάλω το τρύπημα τοίχου μπας και δω φως με τα υπόλοιπα.. και θα σας πω πως πάει!
Πάντως είναι (αν και δε θέλω να ακουστώ κακός) "παρήγορο" το ότι έχουν-είχαν κι άλλοι τέτοιο θέμα, οπότε λες "δεν είμαι τρελός!" τουλάχιστον!
εννοειται ρε στεφ δεν μπορει ολα τα τζακια να εχουν πληρη επιτυχια στην τοποθετηση.παιζουν πολλα ρολο ακομη και το κλιμα της περιοχης,πχ δυνατοι ανεμοι,υγρασια κτλ.Το παρηγορο ειναι οτι ολα αυτα διορθωνονται!Ολα γινονται μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται:p

anjana
27-01-11, 05:05
καλησπερα.εγω εκανα μια μεγαλη βλακεια σημερα.Εκει που εκαιγε το ενεργειακο μας τζακι σε αρκετα ψηλη θερμοκρασια αδειασα μεσα το καδο με τα χαρτια τουαλετας (ντροπη μου) και αρχισε να βαραει ο συναγερμος να μυριζει το μαντεμι και να ακουγονται διαφορα τριξιματα μεχρι που σε λιγο αρχισαν να πεφτουν απο τη καμιναδα φλογες.τρομοκτρατηθηκα εριξα νερο στη φωτια και ανεβηκα στη ταρατσα και τι να δω.εβγαινε απο τη καμιναδα ενα πραγμα που εμοιαζε με πυρωμενη βροχη ακριβως οπως στα πυροτεχνηματα, μαζι με μαυρο καπνο. μετα απο λιγο κι αφου εσβησα εντελως τη φωτια στο τζακι διαπιστωσα οτι οι γριλλιες στη κορυφη της καμιναδας ειχαν γινει απο μαυρες που ηταν πριν,ασπρες.βρε παιδια τι πιστευετε..παει το κατεστρεψα το τζακι?φοβαμαι να το αναψω παλι μετα απο αυτο

lazarosnik
27-01-11, 18:45
χα χα χα χα ειναι αυτο που λεμε "χεσε μεσα"!!!!:rotfl:ειναι η κλασικη κ@λ@περιπτωση!!πρωτον πηρε φωτια η καμιναδα οτι κ να εβαζες να καψεις θα επαιρνε φωτια.Δεν επρεπε να τρομοκρατηθεις τοσο κ να ριξεις νερο κτλ χειροτερα τα εκανες.τωρα θα σκουριασεις το μαντεμι.τουλαχιστον το σκουπισες μετα να μην εχει νερα?γιατι δεν διαβαζεις πιο πανω εχουμε αναφερει τι κανουμε στην περιπτωση που αρπαξει η καμιναδα....τελοσ παντων.κανε το εξης ..φωναξε συνεργειο κ πες τους να σου κανουν καθαρισμο την καμιναδα και το καπελο και μετα οκ....δωσε χωρις φοβο

........Auto merged post: lazarosnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δες στην σελιδα 5 τι αναφερω σχετικα..

anjana
27-01-11, 20:14
Λαζαρε ευχαριστω για τις συμβουλες.σημερα το αναψα δειλα δειλα και δεν ειδα να βγαζει απο πουθενα καπνους πχ απο τις γριλιες οπως φοβομουνα.θα καλεσω συνεργειο να το καθαρισουν και ΔΕΝ ξαναριχνω μεσα αυτα τα εκρηκτικα κ@λοχαρτα, το ορκιζομαi:P

sterst
13-02-11, 21:07
καλησπερα και απο μενα...
εχω ενεργειακο τζακι απο περσι ,το οποιο δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα....
πριν απο λιγες μέρες παρατηρησα πως μόλις κλείσω την πόρτα του τζακιου (σειρόμενη πάνω -κατω) δεν καίει καλά και μόλις ανοίξω την πόρτα όλος ο καπνός μπαίνει μεσα στο σπίτι.
το δοκίμασα μια -δυο φορες και παντα το ίδιο θέμα.
σήμερα παρατήρησα πως εφόσον κλείσω την πόρτα και την ανοίξω ,με το άνοιγμα δεν ανοίγει το κλαπέτο και για αυτο καπνίζει.(το κλαπέτο ανοίγει και κλείνει αυτοματα με το ανοιγμα και κλείσιμο της πόρτας)

τι γίνετε τωρα? διορθώνετε η κατάσταση???????
τα φώτα σας παιδια...

αυριο θα επικοινωνήσω με τον κατασκευαστή, απλά επειδή είναι σε μεγάλη απόσταση ίσως μου κάνει νερα ......για αυτό και ρωτάω να πάρω κάποια ιδέα....

stefp
16-02-11, 22:12
τώρα κι εγώ ειδικός δεν είμαι..αλλά λογικά ναι!το θέμα είναι αν διορθώνεται "από μέσα", χωρίς να χρειαστεί να κάνεις ζημιά καθόλου στην επένδυση..

stelios2
22-02-11, 22:21
Sterst τι εγινε τελικα λυθηκε το προβλημα με το κλαπε?

blak pit 2
23-02-11, 17:57
Ενεργειακό τζάκι σύμφωνα με τα πλαίσια που ισχύουν σε Γαλλία ,Ιταλία ,Γερμανία και άλλες ευρωπαικές χώρες είναι το τζάκι που έχει βαθμό απόδοσης από 70℅ και πάνω πιστοποιημένο με CE ακολουθώντας τη νόρμα ΕΝ 13229. Οποιαδήποτε άλλη πιστοποίηση (TUV ,ISO) δε γίνεται αποδεκτή για ενεργειακό τζάκι. Μόνο στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο που να καθορίζει τι είναι το ενεργειακό τζάκι και τι standard πρέπει να πληροί. Επίσης σε αυτές τις χώρες απαγορεύεται να πουλιέται οποιαδήποτε συσκευή χωρίς CE. Η Palazzetti φυσικά και καλύπτει όλες αυτές τις προδιαγραφές.
Όσον αφορά τον αέρα από κάτω (αν και ξεφεύγω από το πρόβλημα του τζακιού), Η Piazzetta (Ιταλικό εργοστάσιο) τον στέλνει από κάτω εδώ και πολλά χρόνια. Το σύστημα της το έχει ονομάσει MULTIFUOCΟ SYSTEM. Όλα τα υπόλοιπα μεγάλα εργοστάσια (EDILKAMIN,PALACCETTI,GRILLI CAMINETTI,BERTUCCI,JOLLY-MEC) επιμένουν να στέλνουν τον αέρα από πάνω. Αλλά δε θα μπώ σε ανάλυση για πιο λόγο ο ένας τον στέλνει κάτω και οι άλλοι επάνω .Έχουν πάντως τα επιχειρήματά τους.
Επανέρχομαι στο θέμα του προβλήματος. Όλα αυτά τα εργοστάσια (συμπεριλαμβανομένης και της Palaccetti) δίνουν βαθμό απόδοσης 70 ως 75℅ στα αερόθερμα τζάκια τους. Αυτό σημαίνει ότι αν πχ έχουμε κάποια δεδομένη στιγμή καύση που παράγει 10.000 kcal/h τότε καταλήγουν στο χώρο οι 7.000 kcal (λαμβάνοντας υπ’ όψιν 70℅ βαθμό απόδοσης).Οι υπόλοιπες 3.000 kcal (χιλιοθερμίδες) που πηγαίνουν? Χάνονται στο περιβάλλον διαμέσου της καμινάδας και αποβάλλονται και από τα τοιχώματα του τζακιού. Επίσης όλα αυτά τα εργοστάσια επιβάλλουν τη μόνωση σε τοίχο και γυψοσανίδα ακριβώς για τις απώλειες θερμοκρασίας που καταλήγουν στην εξωτερική πλευρά του τζακιού. Μόνο η JOLLY-MEC δίνει οδηγία για τοποθέτηση με σκέτη γυψοσανίδα επειδή τα τζάκια της τα βγάζει ήδη μονωμένα από το εργοστάσιο. Και αυτοί μονώνουν με πετροβάμβακα αλλά με πετροβάμβακα χωρίς ρητίνες γιατί σε αυτές τις χώρες απαγορεύονται.
Αυτό που λέω είναι απλό. Οι θερμοκρασίες που καταλήγουν έξω από το τζάκι ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον πετροβάμβα (από την εσωτερική του πλευρά) και έτσι βγαίνει αυτή η ανεξήγητη μυρωδιά. Στην Ελλάδα ακόμη δεν ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί παραγωγής πετροβάμβακα που ισχύουν στην Ιταλία και αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται πολύ συχνά. Μέχρι στιγμής εδώ υπάρχει ένας ,εισαγόμενος από Δανία πετροβάμβακας που κάνει για μόνωση ενεργειακών τζακιών.
Υ.Γ.
Σχεδόν όλα αυτά τα εργοστάσια τα έχω επισκεφτεί στην Ιταλία και σε 2 κάναμε τοποθέτηση σε πραγματικούς πελάτες τους ,παρουσία δικών τους συνεργείων και συνεργείων της εταιρείας μου.

καλησπερα πωσ λεγετε ο πετροβαμβακασ?με πιο τροπο πιοσ ειναι ο καλυτεροσ να τον στερεωνουμε στον τοιχο στησ γυψοσανιδεσ και στο τζακι γυρο?εχεισ παρα πολυ αξιοζυλευτεσ και ενδιαφερουσεσ γνωσεισ!!! φιλε!!!αν μπωρεισ να γραψεισ τη μαρκα στηλ την μου στο email μου.πια ειναι η γνωμη σου εαν επενδιαμε το τοιχο πισω απο το τζακι με ytog το οποιο δεν καιγετε ειναι ακαυστο οποτε δεν θα μυριζει λογικα.και ειναι πανησχηρο θερμομονοτικο!θα ηταν εφηκτη μια τετοια μονοση? επισεισ με καποιο τροπο με μια κοφτρα θα ελεγα πρεπει να μονονετε και η πανω πλευρα σε υψοσ 25-30 εκατοστα πανω απο τησ περσιδεσ εκτονωσησ τησ γυψοσανιδασ οστε να μη φευγει ασκοπα στο ταβανι η ζεστη και κρυωνει ο αερασ.ευχαριστο.

regal
20-03-11, 12:18
Γεια σε όλους είναι η πρωτη φορά που γράφω σε φορουμ για τζακια
είμαι κατασκευαστής ενεργειακών τζακίων στην Ελλάδα
Ενα καλό tips ειναι σε τζακια που είναι ενεργειακά και μυρίζουν όταν καινε ένας λογος είναι τα υλικά τα χρώματα οι κόλες τα λάδια απο τις λαμαρίνες, αλλά και τα αέρια που εκπέμπει το μαντέμι σε όλη την διάρκεια της ζωής του.

το ruegg δεν έχει μαντέμι έχει σαμοτ το οποιο είναι κατα πολύ καλητερο απο το μαντέμι με μεγαλήτερη απόδοση και χωρίς αέρια στην κάυση του αντέχει 1450 c ενώ το μαντέμι 800c
η μυρωδιά που παρουσιάζεται είναι απο τα μέταλλα και μπορει να εξαφανιστεί αν ρίξουμε ανα καπάκι αποριπαντικου στην αναρροφηση του βεντηλατέρ από την έξω πλευρά δηλαδή απο εκεί που ρουφάει.
θα δειτε τεράστεια αλλαγή και λυση στο πρόβλημα.;)

stelios2
20-03-11, 18:49
Γεια σε όλους είναι η πρωτη φορά που γράφω σε φορουμ για τζακια
είμαι κατασκευαστής ενεργειακών τζακίων στην Ελλάδα
Ενα καλό tips ειναι σε τζακια που είναι ενεργειακά και μυρίζουν όταν καινε ένας λογος είναι τα υλικά τα χρώματα οι κόλες τα λάδια απο τις λαμαρίνες, αλλά και τα αέρια που εκπέμπει το μαντέμι σε όλη την διάρκεια της ζωής του.

το ruegg δεν έχει μαντέμι έχει σαμοτ το οποιο είναι κατα πολύ καλητερο απο το μαντέμι με μεγαλήτερη απόδοση και χωρίς αέρια στην κάυση του αντέχει 1450 c ενώ το μαντέμι 800c
η μυρωδιά που παρουσιάζεται είναι απο τα μέταλλα και μπορει να εξαφανιστεί αν ρίξουμε ανα καπάκι αποριπαντικου στην αναρροφηση του βεντηλατέρ από την έξω πλευρά δηλαδή απο εκεί που ρουφάει.
θα δειτε τεράστεια αλλαγή και λυση στο πρόβλημα.;)

Το samot ειναι σπασμενο πυροτουβλο (ψημενο πυροχωμα δηλαδη, σαφως ανωτερο ως ψημενο βεβαια) αλλα αδρανες, δηλαδη πηζει με πυροτσιμεντο κ εχει την εννοια τ αμμου, αντικαθιστα την αμμο, η οποια σε θερμοκρασιες δεν κανει. Το πυροτσιμεντο καταρεει στ 600 βαθμους περιπου αλλα αν ψηθει κανονικα γινεται πυροπλακα στην οποια φυσικα και μπορεις να λιωσεις μαντεμι.. κ το μαντεμι δεν αντεχει μονο 800.. Εγω φτιαχνω εστιες με σαμοτ και πυροτσιμεντο αλλα να μην λεμε κ οτι να ναι.. Αυτο το.. ruegg που λες τ ειναι? Εστια? Δειξτην μας.
Αυτο με το απορυπαντικο διευκρινησε το σε παρακαλω! Εΐναι ουσιαστικο αν δουλευει και το ακουω πρωτη φορα!

jkoukos
20-03-11, 20:53
Η Ruegg (http://www.ruegg-cheminee.com/ww/en/pub/products.htm) είναι ελβετική εταιρεία κατασκευής εστιών θέρμανσης.

stefp
21-03-11, 00:40
όντως, τι εννοείς "ρίξε απορρυπαντικό από την έξω μεριά" ??? γιατί αν είναι να λυθεί τόσο απλά το θέμα..να το δούμε! (μη μείνει μόνο καμιά μυρωδιά απορρυπαντικού μόνιμα αντί για την αλλη!! :whistle: )

stelios2
21-03-11, 21:55
Ναι, το.. ουδετερο με μπερδεψε. Δεν φταιει το μαντεμι σαν υλικο παιδια, κατα την συναρμογη ομως τ τμηματων προκυπτουν καμια φορα προβληματα. Εαν προκειται για πυροπλακες αυτες εσωκλειονται σε σιδερενια κατασκευη (λαμαρινα, οχι ατσαλινη κα χαζα αυτα για εντυπωσεις λεγονται) η οποια στα κρισιμα σημεια κολλιεται οποτε κ δεν υπαρχει διαρροη σιγουρα. Και με μαντεμενια εσωτερικη επενδυση μπορουν να φτιαχτουν βεβαια ετσι, αλλα.. επειδη απο μονο του το μαντεμι μπορει να ειναι ταυτοχρονα και κορμος (η εστια δηλαδη) για λογους κοστους η προχειροτητας παραβλεπεται (οχι παντα κ απ ολους) ο κολλητος στ ραφες κορμος..
Προσωπικα ειμαι κατα στ μαντεμι και δεν ξαναπιανω στα χερια μου ποτε. Οχι ομως επειδη υστερει σαν υλικο αλλα οι κατασκευες που συνηθως φτιαχνουν..

santiago13
23-03-11, 15:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΖΑΚΙ ΜΕ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΟ ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΚΑΙ ΑΔΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ NORDICA ITALIKO ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ...ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΟΥΡΑ-ΜΑΥΡΙΛΑ ΠΑΝΤΟΥ ..Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΟΣΜΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ,ΑΛΟΥΜΙΝΙΑ, ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΛΑ...ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΝΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΕΧΩ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΝ ΤΖΑΚΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ...ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ...ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΞΗΛΩΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ...

stelios2
24-03-11, 22:37
Sanτiago αφου δεν καπνιζει-μυριζει νομιζω δε φταιει η εγκατασταση αλλα η συσκευη, ισως δηλαδη προβλημα στ συγκεκριμενο η στ παρτιδα αυτη. Το τζακι σου παλια τραβουσε κανονικα? Μηπως νομιζεις οτι δεν καπνιζει τωρα? Αν ειναι οπως τα λες ευθυνη του εργοστασιου ειναι τοτε σιγουρα, αλλα δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο..

katdoc
02-04-11, 19:50
όντως, τι εννοείς "ρίξε απορρυπαντικό από την έξω μεριά" ??? γιατί αν είναι να λυθεί τόσο απλά το θέμα..να το δούμε! (μη μείνει μόνο καμιά μυρωδιά απορρυπαντικού μόνιμα αντί για την αλλη!! :whistle: )

Δεν διαβασα ολα τα post και ουτε ειμαι ειδικος αλλα εχω τζακι και καποιες φορες μυριζε και βρηκα τι εφταιγε.Το μαντεμι που εχω ειναι φτηνο (με επιασαν οι γυφτιες μου) και δεν ειναι χυτο.Δηλαδη εχει πολλα σημεια συγκολλησης ενω τα καλα απ'οσο εμαθα εχουν μονο ενα σημειο συγκολλησης,το καπακι.Παρατηρησα οτι οταν τα ξυλα καιγοταν στις ακρες του τζακιου αυτο μυριζε ενω οταν ηταν μια σημαζεμενη φωτια στο κεντρο της εστιας ο καπνος εφευγε κανονικα απο το κεντρο χωρις προβλημα μυρωδιας.
Εβαλα λοιπον μια ειδικη θερμοαντοχη τυπου σιλικονη στα σημεια συγκολλησης των κομματιων και το προβλημα λυθηκε.Δυστηχως αν το καις παρα πολυ τοτε σπαει και η σιλικονη και πρεπει να ξαναβαλεις. :whistle:

zack1234
03-04-11, 17:54
Εγω εχω προβλημα αποδοσης του τζακιου που εχω τοποθετησει. Ειναι ενα γωνιακο πρισματικο ΛΑΖΑΡΟΥ 85 εκ. ενεργειακο και απο οτι μου ειπαν ζεσταινει 75 τ.μ. αλλα το δικο μου δεν μπορει να ζεστανει ενα χωρο 40 τ.μ. Ενω το τζακι καει ξερα ξυλα με φλογα δεν ανεβαζει θερμοτητα και δυσκολευεται να παρει μπρος το βεντιλατερ που στην αυτοματη ρυθμιση αναβει στους 45 βαθμους στην εξοδο των περσιδων.Σαν να χανεται η ζεστη του καπου. Πρεπει να εισαι στο μισο μετρο για να σου ερχεται ζεστη με ανοιχτο το τζαμι. Με κλειστο ειναι σαν μια ωραια κορνιζα με φοντο μια φωτια.Σε διπλανο μου σπιτι ενα απλο λαμαρινενιο τζακι που καιει τα ιδια ξυλα κανει φουρνο ενα χωρο 60 τ.μ. και το δικο μου που ειναι ενεργειακο καιει σαν καντηλι. Και μη φανταστειτε πως ειμαι σε καποιο μερος που κανει ψοφοκρυο. Στα Χανια της Κρητης ειμαι. Μηπως κανω καποιο λαθος εγω ; Μηπως εχει γινει καποιο λαθος στην τοποθετηση ; Δεν ξερω τι φταιει αλλα ξερω πως καιω 50 κιλα ελαιοξυλα ημερησιως και δεν ζεσταινομαι. Αν μπορειτε να βοηθησετε ειμαι ανοιχτος σε γνωμες. Ευχαριστω πολυ........

stelios2
05-04-11, 00:46
zack αν καιει σαν καντηλι δεν θα καταναλωσει 50 κιλα τ ημερα τ αλλου που ζεσταινει δηλαδη ποσα καιει?? Λαμαρινενιο τζακι δεν υπαρχει. Συγκρινεις ανομοια πραγματα βιαστικα, μπορει τ σπιτι του να ναι πιο μονωμενο πχ πολυ βασικο θεμα αυτο, μπορει επισης αυτος να εχει τ λεβητα στ φουλ συνεχως και η ζεστη απ τ τζακι να περισευει.. χιλια δυο μπορει. Αφου δεν καπνιζει δ μυριζει κτλ γιατι να υπαρχει προβλημα? Μηπως ετσι φαινεται δηλαδη αλλα δεν ειναι. Η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι πολυ κοντα μου και δεν εχω καθολου καλη γνωμη γ αυτους. 2 φορες παλια πηρα μαντεμια απ αυτους παλια κ δεν ξαναπατησα εκει. Δεν κανω τ συνηγορο τ διαβολου δηλαδη. Νομιζω οτι κατι μπερδευεις ομως.. Ισως και να μην ειναι ενεργειακο δηλαδη αλλα να ετσι σου ειπαν αυτοι που στο πουλησαν. 45 βαθμοι εναρξης ειναι πολυ μικρη θερμοκρασια, λογω ροης σχεδον ψυχρο τ νιωθεις το ρευμα στ χερι.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 26 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν διαβασα ολα τα post και ουτε ειμαι ειδικος αλλα εχω τζακι και καποιες φορες μυριζε και βρηκα τι εφταιγε.Το μαντεμι που εχω ειναι φτηνο (με επιασαν οι γυφτιες μου) και δεν ειναι χυτο.Δηλαδη εχει πολλα σημεια συγκολλησης ενω τα καλα απ'οσο εμαθα εχουν μονο ενα σημειο συγκολλησης,το καπακι.Παρατηρησα οτι οταν τα ξυλα καιγοταν στις ακρες του τζακιου αυτο μυριζε ενω οταν ηταν μια σημαζεμενη φωτια στο κεντρο της εστιας ο καπνος εφευγε κανονικα απο το κεντρο χωρις προβλημα μυρωδιας.
Εβαλα λοιπον μια ειδικη θερμοαντοχη τυπου σιλικονη στα σημεια συγκολλησης των κομματιων και το προβλημα λυθηκε.Δυστηχως αν το καις παρα πολυ τοτε σπαει και η σιλικονη και πρεπει να ξαναβαλεις. :whistle:


Μαντεμι λεμε τον χυτοσιδηρο, χυτος δηλαδη, χυτο ειναι κ το δικο σου θες δε θες χι χι χι!
Επισης τ μαντεμι δεν ειναι ποτε κολλητο, δε ξερω τ ακουσες κ τι σου ειπαν και ποιοι..
Δε φταιει το φτηνο μαντεμι, φταιει η απροσεκτη τοποθετηση. Αλλου δεν τυχαινει να υπαρχει προβλημα, οποτε κ οι μαστοροι το παιρνουμε (το οτι εκανα τοσα πχ ετσι κ δεν ειχα προβλημα) σαν κανονα καμια φορα για τ ευκολια μας, τ βιασυνη μας. Εχει καθε τετοια εστια (δεν ξαναπιανω μαντεμι στ χερια μου ποτε, δουλεια θα αλλαξω αν ειναι) πατωμα-πλατη-δεξια-αριστερη πλευρα- κ ενα καπακι ας τ πω που τα σκεπαζει-δενει αυτα μεταξυ τους κ επανω απ αυτο ο κωνος (ο καπνοσυλεκτης που οδηγει τ καπναερια στ καπνοδοχο), αυτα θηλυκωνουν μεταξυ τους και στ ενδιαμεσο τ συναρμογης μπαινει ενας πυριμαχος στοκος που αν δ μπει σωστα απ τ αρχη μενουν κενα. Οσο και να στοκαρεις τωρα αυτα με τ καιρο θα πεφτουν. Τετοιον στοκο ακαυστο πολυ πιο αντοχης της σιλικονης θα βρεις σε σιδηρικα ειδη. Μαρκα ειναι χενκελ. Σωληναριο ιδιο με τ σιλικονης, εχει γκρι χρωμα και θα το ξεχωρισεις απ τ υψηλη θερμοκρασια αντοχης που γραφει (πανω απο χιλιους) τα μαγαζια συνηθως το νομιζουν κ αυτο σιλικονη, δεν ξερουν. Γυρω στα 8 ευρω κανει. Δεν καιγεται με τιποτα! Ισως κ αυτο πεσει με τ καιρο ομως, γιατι δεν ειναι ελαστικο, σκληρο υλικο, πετρα γινεται δοκιμασε το.
Δοκιμασε κ ενα ματζουνι πυριμαχο παραδοσιακο.. ασπραδι αυγου, ασβεστη σκονη και λιγο βαμβακι για ινες, κανε τα μια παστα σαν στοκο και βαλε..

Γιάννης Φ
25-08-11, 16:04
Υπάρχει εξειδικευμένος πετροβάμβακας στην ελληνική αγορά, με το όνομα Chimenea S της εταιρείας Knauf Insulation , δες στο http://www.knaufinsulation.gr/el/products/chimenea-petrobambakas-tzakion . Για το προϊόν αυτό αναφέρεται ότι είναι ειδικό για τζάκια, δεν έχει οσμές, και ότι τοποθετείται με την πλευρά του αλουμινίου προς την εστία.

Κάτι που πιθανότατα συνδέεται με το ζήτημα που αναφέρατε παραπάνω, αναφέρεται επίσης ότι "η μόνωση τζακιών με πετροβάμβακα αυξάνει σημαντικά την απόδοση του τζακιού, οδηγώντας την παραγόμενη ενέργεια εκεί που είναι επιθυμητή και προστατεύει τα δομικά στοιχεία που αποτελούν τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού. "

@ ADSLgr.com All rights reserved.