PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6

apostolos_ext
27-09-11, 17:35
παιδια καλησπερα

εμενα μου εδωσε πολλες λυσεις η εταιρια (www.firetech.gr). εβαλα ενα καταπληκτικο τζακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

stelios2
29-09-11, 23:39
Υπάρχει εξειδικευμένος πετροβάμβακας στην ελληνική αγορά, με το όνομα Chimenea S της εταιρείας Knauf Insulation , δες στο http://www.knaufinsulation.gr/el/products/chimenea-petrobambakas-tzakion . Για το προϊόν αυτό αναφέρεται ότι είναι ειδικό για τζάκια, δεν έχει οσμές, και ότι τοποθετείται με την πλευρά του αλουμινίου προς την εστία.

Κάτι που πιθανότατα συνδέεται με το ζήτημα που αναφέρατε παραπάνω, αναφέρεται επίσης ότι "η μόνωση τζακιών με πετροβάμβακα αυξάνει σημαντικά την απόδοση του τζακιού, οδηγώντας την παραγόμενη ενέργεια εκεί που είναι επιθυμητή και προστατεύει τα δομικά στοιχεία που αποτελούν τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού. "



Εχω μια απορια να εκφρασω εδω.. θεωρειτε σοβαρη μια εστια που χρειαζεται μονωση και δεν την εχει τοποθετησει (την μονωση) ο κατασκευαστης? Μα ειναι σαν να αγοραζεις αυτοκινητο καινουριο και να σου λενε.. βαλε αντιψυκτικο. Σαν να αγοραζεις σπιτι και να σου πουν.. βαλε λαστιχα στα αλουμινιου κουφωματα να κλεισουν οι χαραμαδες.

gamma
07-10-11, 11:20
Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις, είμαι σίγουρος ότι θα με προφυλάξουν απο πολλές κακοτοπιές στην εγκατάσταση καινούριας ενεργειακής εστίας.

Απο εσάς που έχετε ενεργειακή εστία, έχει κανεις πρόβλημα με το ζεστό αέρα που βγάζει το βεντιλατέρ λόγω έλειψης υγρασίας , όπως πονόλαιμο?

Αξίζει να πληρώσει κανείς περισσότερα για να τοποθετήσει ενεργειακή εστία με υγραντήρα? http://www.estianet.gr/index.php/Jolly-mec-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC-%CE%A4%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/AERJOLLY-80/flypage.tpl.html

Υπάρχει εμπειρία απο κάποιον?

stefp
08-10-11, 01:16
δε μου λες.. αυτός ο πονόλαιμος που λες, εμφανίζεται μετά από πολύ ώρα που το καις? καμιά μυρωδιά δεν έχεις προσέξει εσύ? Ρωτάω επειδή φέτος θα το ξανανάψουμε σιγά σιγά.. και δε θυμάμαι σε τι "επίπεδο" έχω αφήσει τις οσμές από πέρυσι, μου 'χει μείνει στο μυαλό ότι έχει μειωθεί πολύ, αλλά είδωμεν..

stelios2
12-10-11, 22:17
δε μου λες.. αυτός ο πονόλαιμος που λες, εμφανίζεται μετά από πολύ ώρα που το καις? καμιά μυρωδιά δεν έχεις προσέξει εσύ? Ρωτάω επειδή φέτος θα το ξανανάψουμε σιγά σιγά.. και δε θυμάμαι σε τι "επίπεδο" έχω αφήσει τις οσμές από πέρυσι, μου 'χει μείνει στο μυαλό ότι έχει μειωθεί πολύ, αλλά είδωμεν..




Πεντε χρονια τωρα ζεσταινω τ σπιτι κυριως με τ τζακι, αεροθερμο, 145τμ καθαρους χωρους με ξυλινα κουφωματα. Καμια σχεση με τ ανεση τ καλοριφερ βεβαια. Οριακα, αν κανει κανεναν χειμωνα σκληρο δεν φτανει με τιποτα.. Ο μονος που εχει βηχα ειμαι εγω μαλλον επειδη καπνιζω πολυ. Ομως. Ειναι ξυλινα τα κουφωματα οπως ειπα κ ο αερας ανανεωνεται, το τονιζω αυτο για να συνεχισω και να πω οτι.. Δεν ειναι προβλημα. Δεν προκαλει προβλημα κανενα παραπανω το τζακι απο οποιαδηποτε αεροθερμανση! Που κ αυτη γενικα (η αεροθερμανση) προκαλει ''προβλημα'' υποκειμενικο. Διοτι.. Οταν θερμαινεις εναν χωρο τ χειμωνα αυτη η ποσοτητα θερμοτητας ΑΠΑΙΤΕΙ αλλην υγρασια! Στην αεροθερμανση λοιπον γενικα αυτη η ''απαιτηση'' ειναι πιο αισθητη! Ενω ειναι η ιδια σε ποσοτητα (η απαιτηση υγρανσης) ειναι πιο αμεση. Γιατι απλα θερμαινεις αερα που αναπνεεις κ αυτος με την σειρα του μεταδιδει την θερμοτητα στους διαφορους ογκους (επιπλα, τοιχοι κτλ), ενω μα τα σωματα θερμαινοιυμε ''ογκους'' (σωματα, επιπλα, τοιχοι κτλ)κ αυτοι μετα, μεταδιδουν την θερμοτητα στον αερα που αναπνεουμε με πιο ηπια αποτελεσματα.
Αυτο φαινεται στην πραξη και στ κλιματιστικα, ζεσταινουν γρηγορα (ψευδαισθηση δικη μας γιατι νιωθουμε να μας περιβαλει ζεστος αερας) και μολις κλεισουν κρυωνει γρηγορα ο χωρος..
Ολ αυτα σηκωνουν πολυ συζητηση.
Αν φιλε μου εχεις δυσφορια με μυρωδιες.. υπαρχει προβλημα! Το τζακι απο φυσικου του εξαεριζει τ χωρο και δημιουργει υγιεινη ατμοσφαιρα! Αυτο που λεω και τονιζω, ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ κ αν δεν συμβαινει σημερα στ πλειονοτητα αυτο τοτε κατι δεν παει καλα. Πολλα ισογεια σπιτια βαζουν τζακι και ησηχαζουν μια κ καλη με την υποδαπεδια υγρασια.
Μα θα τρελαθουμε? Εΐναι τ τζακι ενεργοβορο γιατι πετα μεσω καπνοδοχου αερα αλλα.. ντε κ καλα δημιουργει αρωστημενο περιβαλλον. Μαλιστα.. Ομως! Ενα τζακι ΣΩΣΤΟ η το ενα θα κανει και θα συμφωνησουμε οτι δεν ειναι τοσο αποδοτικο οσο αλλα συστηματα θερμανσης αλλα ανανεωνει τον αερα στο χωρο μας, η θα συμφωνησουμε οτι.. Ειναι αποδοτικοτατο αλλα επιβαρυνει την ατμοσφαιρα στ χωρο μας!
Εχει παντως υγραντηρες απλους, φθηνους, που αν εχεις τετοιο θεμα ξηρης ατμοσφαιρας θα σε καλυψουν ανετα.

NICK
19-10-11, 11:21
Διαβάζοντας το πρόβλημα με το τζάκι σου ήταν σαν να επαναλμβανόταν το δικό μου πρόβλημα που είχα και εγώ, έχοντας ακριβοπληρώσει εστία palazetti. ΄Οντως φθάνοντας στους 60 βαθμούς άρχισε να μυρίζει σαν να καιγόταν μπογιά όσο ανέβαινε η θερμοκρασία γινόταν η μυρωδιά ακόμη εντονότερη (μέχρι σύννεφο δημιουργόταν στο σπίτι απο κάτι καμένο) αν η θερμοκρασία έφθανε στους 90 βαθμούς. ΄Εχω κάψει πάνω απο 15 τόνους ξύλα και δεν μπορώ να πω ότι το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Απλά όταν δουλεύει στους 60 έως 70 βαθμούς δεν έχω αυτή την μυρωδιά απο εκεί και πέρα αρχίζω πλεον να ψάχνομαι γιατί μου έχει δημιουργηθεί άγχος.
Πήρα στην εταιρεία και μου είπαν τα ξύλα να τα βάζω με την αγκαλιά και όχι με το καρότσι ενοώντας να μην το υπερθερμάνω.
Αναφορικά με το τράβηγμα, με την καύση και με την απόδοση θερμότητας είμαι ευχαριστημένος

με εκτίμηση

stelios2
19-10-11, 21:33
Διαβάζοντας το πρόβλημα με το τζάκι σου ήταν σαν να επαναλμβανόταν το δικό μου πρόβλημα που είχα και εγώ, έχοντας ακριβοπληρώσει εστία palazetti. ΄Οντως φθάνοντας στους 60 βαθμούς άρχισε να μυρίζει σαν να καιγόταν μπογιά όσο ανέβαινε η θερμοκρασία γινόταν η μυρωδιά ακόμη εντονότερη (μέχρι σύννεφο δημιουργόταν στο σπίτι απο κάτι καμένο) αν η θερμοκρασία έφθανε στους 90 βαθμούς. ΄Εχω κάψει πάνω απο 15 τόνους ξύλα και δεν μπορώ να πω ότι το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Απλά όταν δουλεύει στους 60 έως 70 βαθμούς δεν έχω αυτή την μυρωδιά απο εκεί και πέρα αρχίζω πλεον να ψάχνομαι γιατί μου έχει δημιουργηθεί άγχος.
Πήρα στην εταιρεία και μου είπαν τα ξύλα να τα βάζω με την αγκαλιά και όχι με το καρότσι ενοώντας να μην το υπερθερμάνω.
Αναφορικά με το τράβηγμα, με την καύση και με την απόδοση θερμότητας είμαι ευχαριστημένος

με εκτίμηση

Καψτο χωρις αερα, με κλειστο τ βεντυλατερ δηλαδη ωστε να ανεβασουν οι λαμαρινες θερμοκρασια περισσοτερη απ την κανονικη τ συνηθισμενης χρησης. Προσοχη μονο στ επενδυση μην παθει ζημια λογω διαστολης. Πρακτικα αν δε μπορεις να πιασεις με πιεση το μαρμαρο 2-3 δευτερολεπτα κυνδυνευει..

john_karis
23-10-11, 15:34
Πολυ ωραιο το θεμα.

Θα ηθελα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις.

Οι ερωτησεις μου εχουν να κανουν με θεματα υγειας.

Εχω κασετα και ειμαι ευχαριστημενος. Βγαινουν 2 αεραγωγοι απο την κασετα στην γυψοσανιδα και μια τρυπα περσιδα που βγαζει την θερμοτητα του θαλαμου που εχει δημιουργηθει απο πετροβαμβακα πανω απο την κασετα. Αυτος ο θαλαμος ειναι ενα "κουτι απο πετροβαμβακα με την αλουμινενια του πλευρα προς τα μεσα. Σε αυτο τον θαλαμο υπαρχει και τυλιγμενος ο σωληνας ινοξ της καμιναδας τυλιγμενος με κεραμοβαμβακα.

Ακομα υπαρχει και ακομα μια τρυπα πανω αποτο ταβανι του πετροβαμβακα οπου μπηκε για να μην κεγετε η γυψοσανιδα .

Οι ερωτησεις μου:
1. Στον θαλαμο του πετροβαμβακα γινετε εξοδο θερμου αερα . Κατα ποσο ειναι υγιεινος λογο του πετροβαμβακα. Ο πετροβαμβακας αυτος εχει την αλουμινενια επιφανεια. Η μονη επιφανεια με ινες ειναι ο κεραμοβαμβακας που ειναι τυλιγμενος ο σωληνας.

2. Εξοδο θερμου περισιου αερα εχω και απο το μερος πανω απο το "ταβανι" του θαλαμου του πετροβαμβακα. Σε αυτην την περσιδα απο μεσα εχω την εξω μερια του θαλαμου ο οποιος οπως καταλαβενετε εχει την μερια με τις ινες του πετρουβαμβακα κΑι οχι την αλουμινενια. Κατα ποσο ειναι υγιεινος αφου σε αυτην την μερια εχω τις ινες. Υπαρχει περιπτωση αυτες να περναν απο τις περσιδες και να αιωρουνται μεσα στο σπιτι ?

Οπως βλεπετε αντιμετωπιζω καποιες φοβιες μου οσον αφορα την υγεια μεσα στο σπιτι.
Αν οι απαντησεις ειναι ΝΑΙ ειναι επιβλαβης αυτες οι ινες του πετροβαμβακα και μπορουν να περασουν εξω στο σπιτι .
Τι μπορω να κανω ? Να το ξυλωσω ? Και αν ναι τι να βαλω αφου η χρηση του πετροβαμβακα εξασφαλιζει την απαραιτητη μονωση της απλης γυψοσανιδας μου. Υπαρχει καποιο αλλο υλικο το οποιο να κανει θερμομωνοση ικανη να αντεξει θερμοκρασιες τζακιου ? Ισως ο φελοος ?

Καποιος φιλος παραπανω λεει για καποιο ειδικο υφασμα ποτισμενο με ενεργο ανθρακα που μπαινει στις περσιδες . Απο που ειναι αυτο κανα λινκ ? Εδω ελλαδα πουλιετε ? Μπορω να βαλω καποιο φιλτρο ενεργου ανθρακα αναλογο που χρησιμοποιουνται στα κλιματιστικα ??? Αυτο αντεχει την θερμοκρασια του θερμου αερα που ερζχετε απο τις περσιδες ? Μηπως αυτη η αντισταση του αερα απο το φιλτρο θα κανει κακο στο βεντιλατερ του τζακιου ? Και αν το βαλω αυτο το φιλτρο . Ειναι ικανο να κρατησει τις ινες του πετροβαμβακα (5-10μικρα) αλλα και τις αναθυμιασεις της ρυτινης του ?

Περιμενω καποια απαντηση σας γιατι καει πολυ το θεμα αυτο της υγειας. Γιατι αν ειναι να ζεσταθω και να κυνδινεψουμε εμεις και τα παιδια μας απο καρκινο δεν το καιω και καθολου.

ΥΓ1. Δεν εχω κανενα προβλημα απο μυρωδιες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Το μονο προβλημα μου ειναι η φοβια μου

ΥΓ2 Ο Διεθνής Οργανισμός Ερευνών για τον Καρκίνο (IARC), ολοκληρώνοντας τις εργασίες του “προγράμματος επαναξιολόγησης του κινδύνου καρκινογένεσης των ορυκτοβαμβάκων”, ενημέρωσε στις 16 Οκτωβρίου 2001 την προηγούμενη Μονογραφία και ταξινόμηση του 1987, σχετικά με τις επιπτώσεις στην υγεία των διαφόρων MMMF (Man-Made Mineral Fibres), αφαιρώντας τες από την Ομάδα 2B (πιθανώς καρκινογόνες). Το συμπέρασμα αυτό βασίστηκε σε μια επιδημιολογική μελέτη η οποία απέδειξε ότι δεν υπάρχει αύξηση του κινδύνου εμφάνισης καρκίνου στους χρήστες ή στους εργαζόμενους στην παραγωγή πετροβάμβακα.

giorgos a
25-10-11, 17:27
Γεια σας
εχω προβλημα με το ενεργειακο μου τζακι.Παρολο που το ''εκαψα'' στην αρχη,συνεχιζει και μυριζει.
Παρακαλω αν υπαρχει καποιος που ξερει ας μου πει τι να κανω..ευχαριστω.

zaras27
26-10-11, 16:40
Γεια σας
εχω προβλημα με το ενεργειακο μου τζακι.Παρολο που το ''εκαψα'' στην αρχη,συνεχιζει και μυριζει.
Παρακαλω αν υπαρχει καποιος που ξερει ας μου πει τι να κανω..ευχαριστω.Μπορείς να γινεις πιο συγκεκριμενος >Ποτε το εβαλες , πόσο το εκαψες κτλ ,

stelios2
26-10-11, 20:50
John_Karis Η γυψοσανιδα ακομη και η απλη να ειναι δεν καιγεται με τιποτα! Κακως δηλαδη τοσες μονωσεις και κακως εκει μεσα μονωθηκε κ ο σωληνας.. Ειναι το μονο σημειο που ισως καποια στιγμη στο μελον να σου μυρισει καμενο (αν μεινει ακαθαριστη και παρει φωτια ειναι πιθανον η μονωση να καει τοπικα και να μυρισει). Μονωση για αποφυγη θερμικων απωλειων (κ αυτο ακομα υπερβολη ειναι για μενα) μπαινει στους τοιχους.
Εχεις ενα κλειστο αεροθερμο κυκλωμα της κασετας.. Αυτο ειναι η κυρια ποσοτητα θερμοτητας. Εχεις και αλλο ενα η δυο (μπερδευτηκα λιγο εδω) ελευθερα κυκλωματα για να σου αποδωσει περισσοτερο. Αν ανησυχεις τοσο καταργησε τα αυτα! Κλεισε τις περσιδες τους απο μεσα και ανοιξε αντιστοιχες εξω, στον τοιχο να φευγουν εξω. Θα χασεις χιλιες θερμιδες το πολυ, αλλα θα εισαι σιγουρος και ησυχος.
Εγω προσωπικα δεν θα ανοιγα καμια εξω, απλα θα τις εκλεινα απο μεσα και θα εκανα μια μικρη μιας ιντσας στον εξω τοιχο ωστε να εκτονωθει ενδεχομενη πιεση καποια στιγμη πολυ εντονης καυσης η αυταναφλεξης τ καπνοδοχου.

pink_panther
11-11-11, 23:02
Εάν μυρίζει καπνιά πιθανώς έχει ραγίσει η εστία (το μαντέμι). Και μιλάω εκ πείρας, ατυχώς...

kostass1us
20-11-11, 00:59
Εάν μυρίζει καπνιά πιθανώς έχει ραγίσει η εστία (το μαντέμι). Και μιλάω εκ πείρας, ατυχώς...

Εμένα την δεύτερη μέρα που το άναψα έκανε ένα κρακ, σαν γκρεμίστηκε εσωτερικά. Δεν κατάλαβα εξωτερική αλλαγή. Κάλεσα τον τζακά και μου είπε ότι ράγισε το μαντέμι. Έβαλε κάτι σαν μαύρη κόλλα και από εκεί και πέρα ο θεός και η ψυχή μου. Μέχρι και ο γρανίτης που βρίσκεται μπροστά στο τζάκι διαστέλλεται και συστέλλεται..

john_karis
01-12-11, 20:03
Εγω προσωπικα δεν θα ανοιγα καμια εξω, απλα θα τις εκλεινα απο μεσα και θα εκανα μια μικρη μιας ιντσας στον εξω τοιχο ωστε να εκτονωθει ενδεχομενη πιεση καποια στιγμη πολυ εντονης καυσης η αυταναφλεξης τ καπνοδοχου.

Αυτη η τρυπα οπως λες μιας ιντσας προς τα εξω ειναι αρκετη για εκτωνωση ?

Να αναφερω οτι η μυρωδια αυτη που λεω βγαινει μονο απο τις περσιδες εκτονωσης που εχω. Αρα νωμιζω οτι μυριζουν ο πετροβαμβακας οταν ζεστενετε αρκετα. Εντωμεταξυ αν πιασεις την γυψοσανιδα καιει αρκετα . Ετσι αν βουλωσω την περσιδα εκτονωσης απο μεσα και ανοιξω μια τρυπα προς τα εξω προς το μπαλκονι θα ειμαι ενταξει απο αποψη διαθεσιμης εκτονωνσης ? Δηλαδη αυτη η ιντσα ειναι αρκετη ?

Αν ανοιγα μια τρυπα 7-8 εκατοστων μήπως θα ηταν καλυτερα για να φευγουν οι αναθυμιασεις οσο πιο πολυ γινετε ? Μηπως με τετοια μεγαλυτερη τρυπα θα κρυωνει μεσα ο θαλαμος και η κασετα ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΥΓ Αν στην επομενη σαιζον ξυλωσω το τζακι και αλλαξω τον πετροβαμβακα με καποιον που δεν βρωμαει , τι θα ηταν καλο να βαλω ? Ποια μαρκα ? Ακουσα για εναν δανεζικο που δεν μυριζει ποιος ειναι αυτος ?

stelios2
02-12-11, 08:26
Ειναι αρκετη στο να φυγουν οι μυρωδιες εαν προερχονται απο κει, η να εκτινωθει η πιεση σε εντονη καυση (πηρε φωτια η καπνοδοχος πχ) η γυψοσανιδα αν ειναι σωστα τοποθετημενη δεν εχει αναγκη με τιποτα.. Η επενδυση ομως δε ξερω. Λογικα εφ οσον παιρνεις θερμοτητα με συγκεκριμενο τροπο αυτες οι θυριδες μεσα ψηλα ειναι για να επωφελυθεις οτι περισσευει, δε ξερω πως ειναι η εστια σου, ισως δεν τ φτανει μετα ο αερας τι να πω? Η επενδυση αν ειναι μαρμαρο πχ ραγιζει οταν ζεσταθει υπερβολικα, δε μπορεις να τ πιασεις. Το προτεινα σαν ευκολη προχειρη δοκιμη.

john_karis
02-12-11, 10:29
Εγω δεν θελω μιας ιντσας τρυπα αλλα αντε 5-7 εκατσοστα ωστε να φευγουν ευκολα οι αναθυμιασεις εξω. ΕΡΩΤΗΣΗ : Θα εχω προβλημα με τετοια τρυπα εφοσον την ζεστη την περνω απο την κασετα και απο τις 2 εξξοδους βεντιλατερ που εχει ? Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να διαταραχτει η ισοροπια μεσα στον θαλαμο που κανει η γυψοσανιδα και ετσι να ψυχραινει μεσα την καπνοδοχο αλλα και τους σωληνες που στελνουν με βεντιλατερ τον θερμο αερα και ετσι να μην ζεστενετε πλεον η κασετα ?

Εχω τεσταρει και εκλεισα την εκτονωση της γυψοσανιδας ,που βγαινει προς το παρον μεσα στο σπιτι , να δω τι γινετε. Παρατηρησα οτι μετα απο λιγο ,εφοσον εχω αρκετη ζεστη στην κασετα , περασαν αυτες οι αναθυμιασεις και παλι μεσα απο τις εξοδους του βεντιλατερ. Αρα αν δεν εκτονωνετε καλα οι αναθυμιασεις βρισκουν τροπο και φευγουν παλι προς το σπιτι .

Ετσι Ποια ειναι η ενδεδειγμενη διαμετρος τρυπας εκτονωνσης προς τα εξω (εξω στο μπαλκονι) ωστε και να εκτονονετε η πιεση του θαλαμου και να φευγουν οι αναθυμιασεις αλλα και να μην προκαλω προβλημα με τον ψυχρο αερα που μπορει να μπαινει απο την τρυπα.

stelios2
03-12-11, 08:32
Δεν ξερω φιλε μου, υποθεσεις ειναι αυτες και μονο στ πραξη θα το δεις. Απλα ειναι ευκολοτερη δοκιμη αυτη απο αλλες, οι οποιες θα απαιτουσαν μαλλον να δω απο κοντα τι γινεται (πραγμα αδυνατον βεβαια) μηπως καταλαβω κατι αλλο. Αυτο με τ 2 εξοδους του ζεστου αερα δε τ καταλαβα, η αναροφηση που γινεται εχει σημασια και θεωρω οτι γινεται εσωτερικα του χωρου σου και ισως κ 2η εξωτερικα οι οποιες ομως δεν εχουν σχεση με το κενο πισω απ τ γυψοσανιδα. Δεν ειναι ενα κλειστο κυκλωμα αυτο τ αεροθερμο απομονωμενο τελειως απ το κενο? Αερα για καυση δεν παιρνει απ εξω η κασετα αλλα χρησιμοποιεις αυτον που μπαινει απ τ περσιδες εκτονωσης? Τοτε ισως εχεις προβλημα καπνισματος κλεινοντας τες.

dim_togias
09-12-11, 01:52
Γεια σας και από μένα.
Την Τρίτη 6/12 εγκατέστησα ενεργειακή κασέτα και φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα (μυρίζει) ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες εκτόνωσης. Θα δοκιμάσω την τρύπα σε εξωτερικό τοίχο την άλλη βδομάδα μήπως μετά από μερικά ανάματα σταματήσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν περσίδες με ενσωματωμένο φίλτρο;
Καλό είναι να γράφουμε ότι παρατηρούμε σχετικό ώστε οι εμπειρίες καθενός να βοηθούν τους υπόλοιπους.

john_karis
09-12-11, 09:36
πρεπει να το φουντωσεις για 10 ωρες συνεχομενα. Ειναι η καπνα που βγαζει επειδη ειναι καινουριο

zaras27
09-12-11, 14:05
Και μάλιστα ανέβασε τις ώρες σε 15 με πολύ φωτιά για να ζεσταθούν φουλ όλες οι επιφάνειες

1kost12
10-12-11, 09:31
Γεια σας και από μένα.
Την Τρίτη 6/12 εγκατέστησα ενεργειακή κασέτα και φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα (μυρίζει) ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες εκτόνωσης. Θα δοκιμάσω την τρύπα σε εξωτερικό τοίχο την άλλη βδομάδα μήπως μετά από μερικά ανάματα σταματήσει. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν περσίδες με ενσωματωμένο φίλτρο;
Καλό είναι να γράφουμε ότι παρατηρούμε σχετικό ώστε οι εμπειρίες καθενός να βοηθούν τους υπόλοιπους.

αγαπήτε φίλε.... δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. και εγω προσφατα εβαλα ενεργειακο αεροθερμο τζακι και μου εκανε τα ιδια τις πρωτες μερες...
καυτο κανονικά και καλο θα ειναι να το φουλαρεις....για 2-3 φορες, να καψει ολα τα χρωματα και τυχων αλλα σκευασματα που εχει απο την μανα του (απο το εργοσασιο) και μετα απο μαξιμουμ μια βδομαδα θα εισαι ενταξει!
δωστου τωρα να καταλαβει, ανοιξε τα παραθηρα να φευγει η αιθάλη .......και καλορίζικο και καλο χειμώνα!!!

dim_togias
10-12-11, 10:43
Σας ευχαριστώ όλους. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Πάντως κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει τρομερή απόδοση, όταν ανάβει "τραγουδάει" κιόλας, με τη φυσική ροή που έχει. Σαν πίνακας της αναγέννησης είναι. Χαζεύεις να το βλέπεις να καίει με τις πολύχρωμες φλόγες του.
Λιακάδα ξελιακάδα εγώ το ανάβω:))
Καλό χειμώνα!!

Αλεξανδρος Τερζης
12-12-11, 21:13
Σε εναν μηνα γινετε να κολλησει πισσα σε ενεργειακο τζακι μεσα σε εναν μηνα?? με 1 (εναν) τονο ξυλα???? Θελω αμεση απαντηση. Ευχαριστω

john_karis
13-12-11, 09:25
Τι εννοεις πισσα ? Στο θαλαμο καυσης ενα λεπτο στρωμα σαν μαυρη μπογια ? Αν ναι ΝΑΙ ειναι φυσιολογικο. Εσυ τι λες . Προιοντα καυσης ειναι . Και αν ηταν και υγρα τα ξυλα ακομα παραπανω.

xekolla90
13-12-11, 15:09
καλησπερα κ απο εμενα, πριν μια εβδομαδα εβαλα ενα ενεργειακο τζακι regal ελληνικης κατασκευης , με πυριμαχη γυψοσανιδα .εχει 2 περσιδες πανω στην γυψοσανιδα, κ με μια σωληνα 7μ μηκος που βρισκεται μεσα σε ενα κτιστο καναπε απο τουβλα ο οποιος ανοιγει σαν ενα μπαουλο... βγαινει ακομη μια περσιδα.... το μοτερ βρισκετε πισω απο το τζακι σε μια μικρη αποθηκη που ειναι ουσιαστικα προεκταση της κουζινας.....

το προβλημα μου ειναι ο θορυβος απο το μοτερ κ απο της σωληνωσεις.... τι προτεινεται για ηχομονωση του μοτερ?μπορω να φτιαξω ενα κουτι μεταλλικο να το ντυσω με πετροβαμβακα κ να βαλω μεσα το μοτερ? για την σωληνα που βρισκεται μεσα στον χτιστο καναπε κ κανει αρκετο θορυβο πως να κανω την μονωση? με armaflex k πετροβαμβακα? υπαρχει καποιο εναλλακτικο προιον οικολογικο κ εντελως ακινδυνο? γιατι κ το Moter κ ο σωληνας που θελω να μονωσω βρισκονται μεσα στο σπιτι..... οι σωληνες μεσα στο τζακι μεσα στην γυψοσανιδα δεν μονωθηκαν. αυτο ηταν λαθος απο αποψη θορυβου? επειδη ερχεται θορυβος κ μεσα απο τις περσιδες......
μετα υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλω το μοτερ εξω απο το σπιτι στην αυλη?θα υπαρξει καποιο προβλημα, παλι να το βαλω σε ενα κουτι μεσα ?

stelios2
14-12-11, 00:11
Ηχομονωση ειναι η δυσκολοτερη μονωση. Δεν διευκρινιζεις που εντοπιζεται ο θορυβος, στ εξαγωγες η στην εισαγωγη-αναρροφηση? Αν ειναι στ εξαγωγη θες ηχοπαγιδα, εχει ετοιμες του μετρου με 10 εκ διαμετρο η μικροτερη κ μπαινοιυν μετα ντ ανεμιστηρα. Αν ακουγεται ο ανεμιστηρας θα κανεις καποιο κουτι, οχι μεταλικο (θα λειτουργησει επιβαρυντικα τ μεταλικο) και θα ψαξεις πρακτικα πως θα μειωθει ο θορυβος.. Βαζοντας μονωτικο (υαλοβαμβακα- πετροβαμβακα) σ σημεια μεσα στ κουτι αυτο κ εφ οσον καταληξεις καπου θα τα τυλιξεις με μεταλικη σιτα ωστε να μην τα διαλυσει το ρευμα τουτ στ χωρο σου.

nyannaco
14-12-11, 11:35
Προσοχή σε ό,τι κάνεις με το μοτέρ, θα πρέπει να αερίζεται για να ψύχεται!

stefp
14-12-11, 19:43
Διαβάζοντας το πρόβλημα με το τζάκι σου ήταν σαν να επαναλμβανόταν το δικό μου πρόβλημα που είχα και εγώ, έχοντας ακριβοπληρώσει εστία palazetti. ΄Οντως φθάνοντας στους 60 βαθμούς άρχισε να μυρίζει σαν να καιγόταν μπογιά όσο ανέβαινε η θερμοκρασία γινόταν η μυρωδιά ακόμη εντονότερη (μέχρι σύννεφο δημιουργόταν στο σπίτι απο κάτι καμένο) αν η θερμοκρασία έφθανε στους 90 βαθμούς. ΄Εχω κάψει πάνω απο 15 τόνους ξύλα και δεν μπορώ να πω ότι το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Απλά όταν δουλεύει στους 60 έως 70 βαθμούς δεν έχω αυτή την μυρωδιά απο εκεί και πέρα αρχίζω πλεον να ψάχνομαι γιατί μου έχει δημιουργηθεί άγχος.
Πήρα στην εταιρεία και μου είπαν τα ξύλα να τα βάζω με την αγκαλιά και όχι με το καρότσι ενοώντας να μην το υπερθερμάνω.
Αναφορικά με το τράβηγμα, με την καύση και με την απόδοση θερμότητας είμαι ευχαριστημένος

με εκτίμηση

Δεν είχα αντιληφθεί ότι είχαν εμφανιστεί νέα μηνύματα στο thread, πόσο μάλλον κάτι που με αφορά τόσο άμεσα όπως αυτό! (καθότι με Palazzeti ίδιο πρόβλημα..).
Το θέμα είναι ότι τι πάει να πει να μην το υπερθερμαίνεις? και γιατί δηλαδή ?? και γιατί άλλα τζάκια (που έχει βάλει άλλος γνωστός μου εδώ από έλληνα κατασκευαστή με τα μισά λεφτά από μένα) το καίει φουλ και μας έκανε και demo να ανεβάζει στους 120+ βαθμούς και δε μύριζε απολύτως τίποτε!?? αν είναι έτσι... μααααυρο στην Palazzeti!! :down:
Κι εγώ από τράβηγμα/καύση/απόδοση θερμότητας όπως λες, πολύ ευχαριστημένος είμαι.. αλλά με τη μυρωδιά τι γίνεται..
Τέλος πάντων, κι εμάς έχει πλέον περιοριστεί αρκετά η μυρωδιά, αλλά χωρίς να έχει εξαφανιστεί. Εγώ πλέον το καίω με κλειστό το βεντιλατέρ ώσπου φτάνει στους 100C, οπότε εκεί ανάβει μόνο του κι ανάβει και σβήνει κατά διαστήματα, και μ'αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου (έως καθόλου) μυρωδιά στο χώρο, αλλά όπως ειναι προφανές δε ζεσταίνει και όπως θα ζέσταινε αν είχαμε συνέχεια ανοιχτό τον αέρα..
Κι αλήθεια, σου είπαν από palazzeti ότι να μη το καις πολύ? Δηλαδή εγώ που το καίω μονίμως στους 100C θα πάθει κάτι? Η επένδυση πάντως δε δείχνει το παραμικρό να ενοχλείται (η γυψοσανίδα), ούτε καν καίει απέξω ή κάτι τέτοιο..

dim_togias
15-12-11, 16:32
Όταν λέτε ότι είστε ευχαριστημένοι από ην απόδοση του τζακιού σας, πως το εννοείτε; Πόσα κιλά ξύλα την ημέρα πρέπει να καίει το τζάκι για μια λογική θερμοκρασία σε χώρο 130 τ.μ. για να ειναι κάποιος ευχαριστημένος;
Αλήθεια όσοι είμαστε Αττική μήπως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια κίνηση μαζικής αγοράς ξύλων για να πετύχουμε καλύτερη τιμή; Και δε μιλώ για φέτος αλλά για το επόμενο καλοκαίρι όταν οι ξυλάδες κάθονται.
Αν πάμε σε κάποιον ξυλέμπορα και πούμε θέλουμε 2τόνους Χαλάνδρι, 3 τόνους Κρυονέρι, 2 τόνους Κηφισιά κ.λπ. πιστεύω ότι θα μας δώσει καλύτερη τιμή.
Τι λέτε;

1kost12
16-12-11, 14:52
Δεν είχα αντιληφθεί ότι είχαν εμφανιστεί νέα μηνύματα στο thread, πόσο μάλλον κάτι που με αφορά τόσο άμεσα όπως αυτό! (καθότι με Palazzeti ίδιο πρόβλημα..).
Το θέμα είναι ότι τι πάει να πει να μην το υπερθερμαίνεις? και γιατί δηλαδή ?? και γιατί άλλα τζάκια (που έχει βάλει άλλος γνωστός μου εδώ από έλληνα κατασκευαστή με τα μισά λεφτά από μένα) το καίει φουλ και μας έκανε και demo να ανεβάζει στους 120+ βαθμούς και δε μύριζε απολύτως τίποτε!?? αν είναι έτσι... μααααυρο στην Palazzeti!! :down:
Κι εγώ από τράβηγμα/καύση/απόδοση θερμότητας όπως λες, πολύ ευχαριστημένος είμαι.. αλλά με τη μυρωδιά τι γίνεται..
Τέλος πάντων, κι εμάς έχει πλέον περιοριστεί αρκετά η μυρωδιά, αλλά χωρίς να έχει εξαφανιστεί. Εγώ πλέον το καίω με κλειστό το βεντιλατέρ ώσπου φτάνει στους 100C, οπότε εκεί ανάβει μόνο του κι ανάβει και σβήνει κατά διαστήματα, και μ'αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου (έως καθόλου) μυρωδιά στο χώρο, αλλά όπως ειναι προφανές δε ζεσταίνει και όπως θα ζέσταινε αν είχαμε συνέχεια ανοιχτό τον αέρα..
Κι αλήθεια, σου είπαν από palazzeti ότι να μη το καις πολύ? Δηλαδή εγώ που το καίω μονίμως στους 100C θα πάθει κάτι? Η επένδυση πάντως δε δείχνει το παραμικρό να ενοχλείται (η γυψοσανίδα), ούτε καν καίει απέξω ή κάτι τέτοιο..

Εγώ φέτος έχω πήρα …συγκεκριμένα έχω αυτό....http://www.k-evo.gr/leitoyrgia#reasons (Κ-evo).
Στην αρχή για 2-3 καύσεις μύριζε και είχα ανχωθει, μετά όμως…..ΤΙΠΟΤΑ, το έχω πάει και στα 128 c βαθμούς (φυσικά η πλακέτα του βεντηλατερ κτυπάει από το 120 ένα μικρό ηχητικό σήμα σαν συναγερμός και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την μυρωδιά…. Το μάξιμουμ το έχω πάει 2-3 φορές και πάντα το έχω μεταξύ στα 80 βαριά 90 βαθμούς….
Άρα σημαίνει ότι καλό είναι να το φουλάρατε πολύ καλά να κάψει ότι δεν έχει κάψει στην χαλαρή φωτιά και ελπίζω να λυθούν τα προβλήματα….

........Auto merged post: 1kost12 πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όταν λέτε ότι είστε ευχαριστημένοι από ην απόδοση του τζακιού σας, πως το εννοείτε; Πόσα κιλά ξύλα την ημέρα πρέπει να καίει το τζάκι για μια λογική θερμοκρασία σε χώρο 130 τ.μ. για να ειναι κάποιος ευχαριστημένος;
Αλήθεια όσοι είμαστε Αττική μήπως θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια κίνηση μαζικής αγοράς ξύλων για να πετύχουμε καλύτερη τιμή; Και δε μιλώ για φέτος αλλά για το επόμενο καλοκαίρι όταν οι ξυλάδες κάθονται.
Αν πάμε σε κάποιον ξυλέμπορα και πούμε θέλουμε 2τόνους Χαλάνδρι, 3 τόνους Κρυονέρι, 2 τόνους Κηφισιά κ.λπ. πιστεύω ότι θα μας δώσει καλύτερη τιμή.
Τι λέτε;

Εγώ είμαι μεσα στην κίνηση αυτή με 4 βαριά 5 τόνους στην Χαλκίδα όμως. Όμως προκύπτει ένα βασικό θεμα. Εντάξει κανονίζουμε κλπ όμως πως θα τα μοιράσουμε σπίτι με σπίτι;;;; ακόμη και δίπλα να έιναι τα σπίτια…. Θα πηγαίνει κάθε τόσο το φορτηγό στην γεφυροπλαστιγκα για να ζυγίζεται;;;;; το βλέπω πολύ χλωμό!!! Δύσκολο!!!!
Πάντως εγώ θα χρειαστώ για του χρόνου το πολύ 5 τόνους…. Εντάξει άμα είναι ΠΟΛΥ καλή τιμή παίρνω και 6 υπόγειο υπάρχει μεγάλο…. Φτάνει να είναι τα ξύλα κομμένα και όχι κάπου στο 1.20 που τα φέρνουν από έξω….

jimopoulos
16-12-11, 17:52
ηρθαν 2 μαστορια πωλητες στο σπιτι μου για κασετττα.ο ενας λεει θα εκμεταλευτει την υπαρχουσα παροχη εξωτερικου αερα για να μην παιρνει αερα απο εσωτερικα.ο αλλος λεει οτι ο εξωτερικος αερας χρησιμοποιειται μονο στην δυτερογνη καυση και στην πρωτογενη παιρνει απο εσωτερικα.τι απο τα δυο ισχυει γιατι με εχουν καταμπερδεψει.η πρωτη ειναι της edilkamin και η δευτερη της camineti.

dim_togias
16-12-11, 19:57
http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=53&id=1222&Itemid=53

Αν είναι να βάλεις κασέτα ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο. Νομίζω ότι η αερόθρμη καμινάδα βοηθάει και το μετάνιωσα που δεν έβαλα. Ίσως την προσθέσω σύντομα.

oska
18-12-11, 11:07
Για σας φίλοι μου θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος γιατί μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι στο ενεργειακό τζάκι?
Ευχαριστώ!

dim_togias
18-12-11, 12:12
Δυστυχώς αυτό είναι πρόβλημα. Και μενα μαυρίζει. Συνήθως το καθαρίζω μέρα παρά μέρα. Πιο πολύ μαυρίζει αν κλείσει κανείς τον αέρα εισόδου τελείως και έχει ακόμα φλόγα στην εστία. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίνε τα ξύλα (υγρασία).

zaras27
18-12-11, 18:03
Δυστυχώς αυτό είναι πρόβλημα. Και μενα μαυρίζει. Συνήθως το καθαρίζω μέρα παρά μέρα. Πιο πολύ μαυρίζει αν κλείσει κανείς τον αέρα εισόδου τελείως και έχει ακόμα φλόγα στην εστία. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίνε τα ξύλα (υγρασία).
Τα μικρά δαδιά που βαζετε στην αρχή φταίνε

stelios2
18-12-11, 20:32
Στα δικα μου τζακια δεν μαυριζει το τζαμι. Μια φορα τον μηνα ας πουμε αμα σου καθεται καπως στραβα στ ματι και θες τ καθαριζεις..

dim_togias
18-12-11, 23:01
Τα μικρά δαδιά που βαζετε στην αρχή φταίνε

Βασικά ανάβω το τζάκι κάθε πρωί χρησιμοποιώντας χαρτιά α4, που έχω αρκετά λόγω δουλειάς. Λέτε αυτό να είναι η αιτία; Πάντως από το πρωί μέχρι το μεσημέρι το τζάμι είναι καθαρό μετά αρχίζει να μαυρίζει σαν οδοντοστοιχία (καθαρά τα ούλα, μαύρα τα δόντια) και μάλιστα περισσότερο στα άκρα και λιγότερο στο κέντρο. Η εστία μου (κασέτα γερμανική spartherm) είναι 90χ60χ60
Ας γράψει κάποιος που έχει εμπειρία πως πρέπει να ανάβουμε και πως πρέπει να τροφοδούμε το τζάκι για να μη μαυρίζει το τζάμι.
Ευχαριστώ

1kost12
19-12-11, 11:31
εμενα μαυριζει λιγο στις πανω ακρη των τσαμιών( πρισματικό) σχετικά αργά. το καθαρίζω καθε 15-20 μερες και μονο μαυριζει στις πανω πλευρες οπως σας ειπα των τζαμιών και ειδικά οταν το εχω φουλαρει υπερβολικά με παρα πολυ φωτιά....
μηπως φιλε θελει να του αφηνεις λιγο τον αερα ανοιχτό κατω στο τζαμι που ειναι ενας συρτης;;; (καπου στο μεσο της διαδρομής θα ελεγα...) σκεψεις κανω και....ουσιαστική απαντηση θα σου δωσουν οι ειδικοι μεσα στο φορουμ....
απλά "παιξε" λιγο με τον αερα..... (και παλι, σκεψεις κανω......)

zaras27
19-12-11, 15:17
Εγω περιμένω τεκμηριωμένη απάντηση γιατί θα πάρει φωτιά η καμινάδα όταν έχεις ενεργειακό ?:rtfm:

stefp
20-12-11, 00:33
όσον αφορά το άναμα του τζακιού πάντως αλλά και το μαύρισμα του τζαμιού, νομίζω το να ανάβεις με Α4 είναι αρκετά λάθος ιδέα.. Χωρίς να έχω επιστημονική άποψη επί του θέματος, αλλά έχω ακούσει ότι τα χαρτιά γενικά δεν πρέπει να καίγονται στο τζάκι γιατί αφήνουν πάρα πολλά στερεά κατάλοιπα, τα οποία και μαυρίζουν το τζάκι αλλά και κάθονται στα τοιχώματα της καμινάδας και αυξάνουν αρκετά την πιθανότητα να αρπάξει τελικά. (χωρίς καμιά τεκμηρίωση τα παραπάνω..αλλά σε ότι παρέες βρέθηκα που μιλούσαν για τζάκια συμφωνούσαν όλοι περί των χαρτιών!). Και με βάση τα παραπάνω.. παίζει ρόλο και στο μαύρισμα του τζαμιού :)
Εμένα πάντως με τη χρήση του σύρτη που έχει μπροστά φυσάει όντως αέρα μπροστά από το τζάμι ("αεροκουρτίνα" όπως μας το λέγαν) με αποτέλεσμα να μη μαυρίζει σχεδόν καθόλου, δεν είμαστε κι εμείς πολύ ευαίσθητοι μάλλον στο θέμα αυτό αλλά 1 φορά στους 2 μήνες το καθαρίζουμε κι αυτό αν υπάρχει όρεξη, όχι ότι βλέπουμε μεγάλο πρόβλημα..

stelios2
21-12-11, 08:36
stefp ειναι σωστο γ αυτο και δεν μαυριζει.. η δε ξερουν να το δουλευουν η κατι δεν εγινε καλα στ τοποθετηση η ειναι τετοια η εστια που το μαυριζει και ειναι οι περισσοτερες τετοιες.. Ζαρας ενα στ εκατο ειναι ενεργειακο, ολα τα υπολοιπα ειναι αεροθερμα η υδραυλικα με πορτα, τ οποια κρυωνουν τ θαλαμο και η καυση ειναι ατελης, πολυ κακη. Αυτα τα κακο καμενα καπναερια ειναι για τ ιδο λογο και αρκετα κρυα. Σ ενα σωστα χτισμενο τζακι πχ η καπνοδοχος ισως δεν χρειαστει και καθαρισμα ποτε, αλλα εχει μειωμενη θερμικη αποδοση στ χωρο μας.

dim_togias
21-12-11, 11:00
Πιθανοτατα να έχετε δικιο. Θα δοκιμάσω το προσάναμα με σταχτη και πετρελαιο να δουμε αν έχει διαφορά. Η εμπειρία μου από τζάκι ελάχιστη και απο ενεργειακό τζάκι μηδαμινή.
Αλήθεια τον σύρτη για την αεροκουρτίνα τον έχετε μονιμα ανοικτό ή τον κλείνετε κάποια στιγμή;
Σας ευχαριστώ

1kost12
21-12-11, 12:25
Πιθανοτατα να έχετε δικιο. Θα δοκιμάσω το προσάναμα με σταχτη και πετρελαιο να δουμε αν έχει διαφορά. Η εμπειρία μου από τζάκι ελάχιστη και απο ενεργειακό τζάκι μηδαμινή.
Αλήθεια τον σύρτη για την αεροκουρτίνα τον έχετε μονιμα ανοικτό ή τον κλείνετε κάποια στιγμή;
Σας ευχαριστώ

εγω σχετικά προσφατα εχω κανει τζακι, τον συρτη κατω στην αεροκουρτηνα τον κλεινω αφου παρει πολύ καλά τον τζακι για να κανω οικονομια στα ξυλα. δεν εχω σοβαρό προβλημα με το μαυρισμα... Καθε 15 με 18 μερες με ενα χαρτι το σκουπίζω.....
απλά "παιξε¨λιγο με τον συρτη. κανε μια μερα ανοιχτο, μια μερα κλειστό, μια μερα ενδιαμεσα και ειμαι σιγουρος οτι βρεις το ιδανικο....

tolis t.
29-12-11, 03:05
Σ ενα σωστα χτισμενο τζακι πχ η καπνοδοχος ισως δεν χρειαστει και καθαρισμα ποτε
Εδω θα διαφωνήσω με τον μάστορα, η καπνοδόχος χρειάζεται καθάρισμα μια φορά το χρόνο αν το καις 3-4 φορές την εβδομάδα. Ασχετα αν είναι αερόθερμο, χτιστώ, τζάκι-καλοριφερ... Θέλει καθαρισμό γιατί είναι υποπροϊόν καύσης αυτό που κολλάει στην καμινάδα και πέρνει :onfire:φωτιά:onfire:

zaras27
29-12-11, 13:34
Εδω θα διαφωνήσω με τον μάστορα, η καπνοδόχος χρειάζεται καθάρισμα μια φορά το χρόνο αν το καις 3-4 φορές την εβδομάδα. Ασχετα αν είναι αερόθερμο, χτιστώ, τζάκι-καλοριφερ... Θέλει καθαρισμό γιατί είναι υποπροϊόν καύσης αυτό που κολλάει στην καμινάδα και πέρνει :onfire:φωτιά:onfire: Εγώ πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί όταν είχα ανοιχτό τζάκι το εκαιγα κάθε μέρα και όταν τον έφερνα να μου το καθαρίσει μου έλεγε ότι τζάμπα πληρώνω αφού μου έδειχνε οτι είναι πεντακάθαρο .Φυσικά καίω μόνο οξιά υπόψιν.
Τώρα που έβαλα ενεργειακό μου είπε κάθε 2 χρόνια να το καθαρίζω οπότε στο τέλος της σαιζόν θα δούμε τι έχει μέσα η καμινάδα

stelios2
30-12-11, 02:10
Ολα ειναι πολυ σχετικα παιδια, τιποτα δεν ειναι απολυτο. Εγω παρατηρω αυτο. Εχω τζακι χτιστο που ανναβε 15 χρονια για τ πλακα μονο, αλλα τ εκαιγα, σιγουρα αντιστοιχει σε 2-3 χρονια συνεχους λειτουργιας! Κ ομως τ καπελο ειναι καθαρο οπως κ η καπνοδοχος.. 7 χρονια με εφετος εχω αεροθερμο, καμια σχεση. Φετος αλλαξα καπνοδοχο και τ καπελο μαυρισε σ εναν μηνα! Τ παλιου χτιστου ειναι καθαρο.
Τοτε βεβαια δεν αγοραζα ξυλα γ να ζεσταθω, δεν με πιεζε κατι, ισως ηταν ξερα και τα.. τωρα στ νεο τζακι υγρα. Αλλα αυτο που λεω εχει σημασια. Ειναι καπως ετσι σιγουρα.
Κοιταχτε γυρω καπνοδοχους κ οπου ειναι καταμαυροι ρωτηστε κ θα δειτε οτι ειναι ''νεου τυπου'' ενεργειακα δηλαδη.

nt1969
31-12-11, 03:05
καλησπερα και χρονια πολλα κι απο εμενα

εβαλα ενεργειακο τζακι πριν 3 μηνες και ολα καλα μεχρι πριν 2 εβδομαδες. το αναβα καθε μερα για 8 ωρες περιπου χωρις προβλημα. πριν 2 εβδομαδες σταματησε να ανοιγοκλεινει το ταπερ με το ανοιγμα της πορτας , με αποτελεσμα να μην μπορω να λειτουργησω το τζακι αφου ολος ο καπνος περναγε στο σπιτι μολις ανοιγα την πορτα να βαλω ξυλα.ηρθε ο τεχνιτης ποθ το εβαλε και ψεκασε το ταπερ μ ενα υγρο. ολα καλα για 2 αναματα και μετα τα ιδια. ηρθε παλι και με πολυ δυσκολια και μ ενα τρυπανακι ανοιξε τισ τρυπεσ που συγκρατουν το ταπερ κι ετσι ανοιγε πολυ πιο ευκολα. δυστυχως μετα πλαι απο 3 αναματα το ταπερ δεν ανοιγει και δεν μπορω να λειτουργησω το τζακι!!! ο τεχνικος εχει σηκωσει τα χερια ψηλα γιατι δεν ξερει το να κανει και απο την εταιρεια του λενε οτι δεν μπορει να συμβαινει κατι τετοιο εκτος αμα καιω πευκο!!! ευτυχως που ο τεχνικος ειναι φιλος και ξερει οτι εκαψα μονο ελια που δε δικαιολογει κατι τετοιο...καμμια ιδεα για το τι φταιει? η εστια ειναι artisti camineti

aroukos
02-01-12, 23:45
Καλησπερα και καλη χρονια
Γεια σας γραφω απο Κερκυρα και ειμαι καινουριο μελος
Εβαλα πριν απο τρεις εβδομαδες ενα τζακι καλοριφερ ( Bertucci 33kw) και εχω προβλημα με το τζαμι,μετα απο 12 ωρες χρησης δεν βλεπεις απο τη μαυραδα, τα ξυλα που καιω ειναι ελιας τουλαχιστον ενος χρονου κομμενα,αρχικα οταν αναβω πιανει μια θαμπαδα και οσο περναει η ωρα σκουραινει, το τζακι εχει κλαπετο καυσαεριων αλλα δεν εχει μεγαλη διαφορα στο μαυρισμα,το τζακι σαν αποδοση ειναι πολυ καλο.μηπως εχετε καμια λυση?

stelios2
03-01-12, 01:49
ΝΤ1969 δεν υπαρχει τροπος να μενει ανοιχτο? Να μην το παρασυρει η πορτα και οσον αφορα τ καταναλωση να την ελεγχεις με την τροφοδοσια? Κατι θα εγινε εκει μεσα..
Αρουκο αν ξερεις να το χειριζεσαι τοτε ισως η εστια αυτη το μαυριζει, πολλες το μαυριζουν απο τ κατασκευη τους, διαβασε μια δυο σελιδες πριν τι λενε γ αυτο μηπως εντοπισεις κατι.

aroukos
03-01-12, 10:26
Καλημερα Στελιο και ευχαριστω για την απαντηση.

Ο λογοσ που πληρωσα τζακι καλοριφερ 3000 και 1500 εγκατασταση αντι ενοσ λεβητα ειναι για να εχω τη δυνατοτητα να βλεπω φλογα οταν φτανω σε σημειο να αναβω 15 00 και μεχρι τισ 2200 ναμην βλεπω μεσα τοτε αστο...
Τι εννοεις σελιδες? εχω φαει το διαδυκτιο, και η εταιρια λεει οτι θα στειλει αντιθαμβωτικη κρεμα???

@ ADSLgr.com All rights reserved.