PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

zaras27
03-01-12, 15:48
Καλημερα Στελιο και ευχαριστω για την απαντηση.

Ο λογοσ που πληρωσα τζακι καλοριφερ 3000 και 1500 εγκατασταση αντι ενοσ λεβητα ειναι για να εχω τη δυνατοτητα να βλεπω φλογα οταν φτανω σε σημειο να αναβω 15 00 και μεχρι τισ 2200 ναμην βλεπω μεσα τοτε αστο...
Τι εννοεις σελιδες? εχω φαει το διαδυκτιο, και η εταιρια λεει οτι θα στειλει αντιθαμβωτικη κρεμα???Πες μας πως το ανάβεις δηλ τι χρησιμοποιείς :hmm:

aroukos
03-01-12, 16:30
Οτι εχει μεινει απο το βραδυ και ξερα λιανωματα απο ελια, ειμαι απο Κερκυρα και εχω δικα μου ξυλα απο ελιες

zaras27
03-01-12, 16:36
Οτι εχει μεινει απο το βραδυ και ξερα λιανωματα απο ελια, ειμαι απο Κερκυρα και εχω δικα μου ξυλα απο ελιεςΔοκίμασε μόνο με τα κυβακια τα ασπρα και οξιά να πάρει και μετά ρίξε την ελιά .Τα βραδυνά πέταγμα.

aroukos
03-01-12, 17:03
Και που να βρω οξια στην Κερκυρα?:hmm:
ρε φιλε τα λιανα ομως αρπαζουν και δεν καπνιζουν πιο ευκολα καπνιζει το κουτσουρακι αν δεν πιασει καλα η μηπως οχι?

giorgos80
05-01-12, 15:27
παιδια εχω προβλημα εχω κατασκευασει και εγκαταστησει τα φουγαρα του τζακιου μονος μου με εσωτερικη διαμετρο 19cm και εξωτερικη 23 cm.το τζακι που θελω να βαλω εχει εξοδο 25 cm.το προβλημα ειναι οτι 2-3 που πουλανε τζακια μου ειπανε οτι θα καπνιζει γιατι δεν θα βρισκει διεξοδο ο καπνος.απο την αλλη το αφεντικο μου που ειναι μηχανολογος και ασχολειται χρονια με φουγαρα για εξαερισμους λεει οτι ''ισως'' καπνισει τα πρωτα λεπτα
μεχρι να πιασει θερμοκρασια.εσεις τι λετε???εχει καποιος παρομοια εμπειρια??

stelios2
06-01-12, 09:29
Γιωργο ακου τον μηχανολογο κ ασε τους διαφορους, βαλε μισο μετρο 25αρι και μετα συστολη. Αν καπνιζει θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ απο αλλο λογο.

gandr
28-02-12, 05:12
Καλημέρα,
εχώ και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον τη φρικτή μυρωδιά του ενεργειακού τζακιού που τοποθέτησα στο καινούργιο μου σπίτι πρίν από τρείς μήνες. Εχθές και σήμερα άναψα το τζάκι για πρώτη φορά, για περίπου 12 ώρες κάθε ημέρα, με πολύ δυνατή φωτιά (πολλά ξύλα) και μύριζε πολύ έντονα, σαν καμένο χημικό, σε σημείο που από τις αναθυμιάσεις μας πόνεσε όλους ο λαιμός μας και δεν μπορούσαμε να καταπιούμε και φύγαμε άρον άρον από το σπίτι. Το τζάκι έχει γυψοσανίδα και πετροβάμβακα (νομίζω με αλουμίνιο) και δύο περσίδες ψηλά (στα δύο μέτρα) και ο σωλήνας που ανεβαίνει στην καμινάδα δεν είναι τελείως ευθύς έχει σε κάποιο σημείο μία κούρμπα. Πέραν της έντονης μυρωδιάς το τζάκι είχε και δύο κορδόνια, ένα γύρω από την πόρτα εσωτερικά και ένα λίγο πιό μέσα από την πόρτα περιμετρικά τοποθετημένο σε μία εσοχή (ρωγμή) στις πλευρές του τζακιού. Και τα δύο κορδόνια ξεκόλλησαν και δεν ξέρω εάν πρέπει να τα αντικαταστήσω. Δυστυχώς ο τζακάς μου δεν είναι συνεργάσιμος και επιπλέον την γυψοσανίδα και τον πετροβάμβακα μου τον τοποθέτησε άλλος (που φτιάχνει γυψοσανίδες). έχω μικρό παιδι και ενδιαφέρομαι για τις επιπτώσεις στην υγεία μας όλων αυτών των χημικών(κόλλες, ριτίνες κλπ) που αναφέρονται από άλλους ενδιαφερομένους στο φόρουμ. Τι προτείνετε να κάνω; να το ξηλώσω ή να κάψωξύλα μερικές ημέρες (χωρίς να είμαστε εμείς μέσα στο σπίτι) σε πολύ υψηλή θερμοκρασία μήπως και εξαφανιστεί η μυρωδία; και τι να κάνω με τα κορδόνια; ευχαριστώ :)

1kost12
28-02-12, 10:29
Καλημέρα,
εχώ και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον τη φρικτή μυρωδιά του ενεργειακού τζακιού που τοποθέτησα στο καινούργιο μου σπίτι πρίν από τρείς μήνες. Εχθές και σήμερα άναψα το τζάκι για πρώτη φορά, για περίπου 12 ώρες κάθε ημέρα, με πολύ δυνατή φωτιά (πολλά ξύλα) και μύριζε πολύ έντονα, σαν καμένο χημικό, σε σημείο που από τις αναθυμιάσεις μας πόνεσε όλους ο λαιμός μας και δεν μπορούσαμε να καταπιούμε και φύγαμε άρον άρον από το σπίτι. Το τζάκι έχει γυψοσανίδα και πετροβάμβακα (νομίζω με αλουμίνιο) και δύο περσίδες ψηλά (στα δύο μέτρα) και ο σωλήνας που ανεβαίνει στην καμινάδα δεν είναι τελείως ευθύς έχει σε κάποιο σημείο μία κούρμπα. Πέραν της έντονης μυρωδιάς το τζάκι είχε και δύο κορδόνια, ένα γύρω από την πόρτα εσωτερικά και ένα λίγο πιό μέσα από την πόρτα περιμετρικά τοποθετημένο σε μία εσοχή (ρωγμή) στις πλευρές του τζακιού. Και τα δύο κορδόνια ξεκόλλησαν και δεν ξέρω εάν πρέπει να τα αντικαταστήσω. Δυστυχώς ο τζακάς μου δεν είναι συνεργάσιμος και επιπλέον την γυψοσανίδα και τον πετροβάμβακα μου τον τοποθέτησε άλλος (που φτιάχνει γυψοσανίδες). έχω μικρό παιδι και ενδιαφέρομαι για τις επιπτώσεις στην υγεία μας όλων αυτών των χημικών(κόλλες, ριτίνες κλπ) που αναφέρονται από άλλους ενδιαφερομένους στο φόρουμ. Τι προτείνετε να κάνω; να το ξηλώσω ή να κάψωξύλα μερικές ημέρες (χωρίς να είμαστε εμείς μέσα στο σπίτι) σε πολύ υψηλή θερμοκρασία μήπως και εξαφανιστεί η μυρωδία; και τι να κάνω με τα κορδόνια; ευχαριστώ :)

Και εγώ πριν 4 μήνες έβαλα τζάκι ενεργειακό το k-evo (προτίμησα ένα καλό ελληνικό για να μένουν όσο το δυνατόν τα χρήματα στην Ελλάδα…) και εγώ στην αρχή για 3-4 ανάματα είχα πάρα πολύ καπνό μυρωδιά, σαν μια παράξενη κάπνα που έχανες την ορατότητα μεσα στο δωμάτιο….. σιγά –σιγά η κάπνα κι η μυρωδιά έφυγε και τώρα είναι όλα εντάξει….
Για αυτό βάλτου φωτιά και μην το φοβάσαι…..άφησε το να κάψει σχετικά αρκετά, άνοιξε τα παράθυρα και άφησε το τζάκι να καίει για πολλές ώρες σε νορμάλ φωτιά ή έστω και ΛΙΓΑΚΙ παραπάνω και πιστεύω σε λίγες μέρες ένα έχει καθαρίσει από τις κόλλες, τα λάδια και τις μπογιές που είχε μεσα……
Βάλτου φωτιά και πήγαινε σε άλλο δωμάτιο και θα στρώσει…… :oneup:

gnomonas
02-03-12, 23:48
Γεια σας παιδια,ηθελα να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου,τοποθετησα ενα μαντεμενιο τζακι το Κ-4 κλειστο της Superkamin,με καμιναδα υψος περιπου 5+ μετρα ,Φ30 διατομη και καπελλο το γνωστο περιστροφικο,να σημειωσω οτι εχω φερει αερα απο εξω με σωληνα Φ8 κατω απο την εστια εκει που ειναι το καλαθακι της σταχτης,αντιμετωπιζω ομως το εξης προβλημα το τζακι τραβαει του σκοτωμου καιει τα ξυλα μια χαρα ομως οταν σφραγιζει το σπιτι με καινουργια αλουμινια που εχω τοτε καπνιζει και πρεπει να εχω ενα παραθυρο στην ανακλιση και τοτε ολα λειτουργουν μια χαρα,ομως οταν εξω κανει κρυο το αποτελεσμα ειναι να κρυωνει το σπιτι,ρωταω λοιπον αν μπορει καποιος να βοηθησει πως μπορω να διορθωσω το προβλημα μου ειπε καποιος να βαλω ηλεκτρικη καπνοδοχο με μοτερ που να βοηθαει το τραβηγμα του καπνου,το προβλημα ειναι απο οτι εγω καταλαβαινω οτι δεν του φτανει ο αερας και δυστυχως ουτε μπορω να φερω αλλη σωληνα ουτε να μεγαλωσω την υπαρχουσα,δοκιμασα να ψηλωσω και λιγο την καπνοδοχο παλι τιποτα,επισης το δοκιμασα και με πολυ αερα και με καθολου το αποτελεσμα ιδιο οταν ειναι ανοικτη ανακλιση τοτε το τζακι ειναι φοβερο οταν ομως ολα ειναι κλειστα προβλημα,ευχαριστω εκ των προτερων

stelios2
12-03-12, 22:45
Γνωμομας ειναι μεγαλη η διατομη τ καπνοδοχου γ αυτο το υψος, εβαλες και περιστροφικο (γιατι??) οπωσδηποτε αλλαξε τ καπελο, 2ον προσπαθησε να κλεισεις τ κλαπε στ ορια ισα ισα να τραβαει και αν και τοτε δε στρωσει δες τι θα κανεις με τον αερα. Σε λαθος σειρα βρισκεσαι. Μειωσε τον ελκυσμο στα λογικα πλαισια και τοτε ισως ο αερας επαρκεσει. Αν βαλεις και μοτερ να τραβαει παρα πανω τοτε ειναι που θα τα κανεις τελειως θαλασσα! Ποιος στο ειπε αυτο το τρελλο?

gnomonas
13-03-12, 00:14
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,όσον αφορά το περιστροφικό καπέλλο ναι πρέπει να είναι χαζομάρα που μπήκε αλλά έχω δοκιμάσει το τζάκι και με καθόλου εξωτερικό αέρα που σημαίνει ότι δεν γύριζε και με πολύ αέρα να γυρίζει τρελλά,το πρόβλημα παραμένει όταν έχω ανοικτό παράθυρο το τζάκι τραβάει τρελλά,όταν κλείσει αρχίζει ο καπνός,ο αερισμός που του έχω κάνει είναι κάτω από την εστία καύσης και βλέπω οτι έρχεται αέρας από εκεί βάζοντας το χέρι μου,μάλιστα μια μέρα για να δοκιμάσω έκλεισα τον αερισμό μήπως αυτό μου δημιουργούσε το πρόβλημα αλλά πάλι τα ίδια,όταν λες ότι μείωσε τον ελκυσμό πως το εννοείς; έχω δοκιμάσει να βάλω το κλαπέτο στη μέση αλλά δεν είδα διαφορά,αυτό που δεν δοκίμασα είναι να το κλείσω ακόμα περισσότερο,το προβλημά μου τι πιστεύεις ότι είναι δεν επαρκεί ο αέρας; γι αυτό και το ενισχύω με το παράθυρο;(αδύνατο το χειμώνα αυτο με το κρύο) τι άλλο να κάνω σημειωτέον ότι τρύπα για αέρα άλλη δεν μπορώ να κάνω εκει που είναι το τζακι τωρα πια περιμένω με αγωνία τις υποδείξεις σου

nyannaco
13-03-12, 09:26
Δεν το πολυ-έχω με τα τζάκια, οπότε μπορεί να πω και βλακεία... αν το πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια εισερχόμενου αέρα για την καύση, μήπως θα μπορούσες να το ενισχύσεις με ένα ανεμιστηράκι από PC στο σωλήνα (ίσως απ΄την έξω μεριά, αν η μέσα είναι πολύ κοντά στη φλόγα);

stelios2
15-03-12, 01:03
Υποδειξεις δεν υπαρχουν συζητηση κανουμε. υπαρχουν και τζακια ομως που καπνιζουν απ τ υπερβολικο τραβηγμα. Η καπνοδοχος σου ειναι μεγαλη κατ αρχην, ειτε φταιει η δε φταιει αυτο στ περιπτωση σου ξεκινας με λαθος δεδομενα και αυτο στ καλυτερη περιπτωση περιπλεκει τ πραγματα, στ χειροτερη ομως.. εχεις σοβαρες απωλειες στ σπιτι και φταιει αυτο. Η καπνοδοχος δημιουργει υποπιεση, κλεινοντας τ κλαπε δε κανεις και πολλα.. αερας ειναι περναει! Κλέισε την ψηλα, στην αποληξη (το μισο πχ στην διαμετρο της η κ περισσσοτερο, θα τ βρεις πρακτικα το ποσο δοκιμαζοντας) και μετα κοιτας ποσο αερα χρειαζεται ο χωρος σου ωστε να δουλευει καλα τ τζακι. Αν τραβα σαν τρελο κ εσυ του δωσεις την ανεση να τραβα οσο γουσταρει απλα θα εχεις αερηδες στ χωρο σου και θα στον κρυωνει. Αφου τραβαει τ τζακι με ανοιχτο παραθυρο ξεκινα απ αυτα, αν ηταν αλλιως και δεν τραβουσε γενικα, η με καποιον συγκεκριμενο καιρο θα λεγαμε.. αλλα.
Αερα θελει βεβαια, αλλα ειναι ο απαιτουμενος σαν ποσοτητα που θελει η εχει.. ποσοτικα βιτσια? Καταλαβες? Δεν ειναι το ζητουμενο μονο να μην καπνισει. Αν ηταν αυτο το ζητουμενο θα ανοιγες τ παραθυρο κ θα ησουν οκ!
Η καπνοδοχος τραβα εξω 150 εως 500 κυβικα αερα, αυτα εισερχονται στ χωρο σου απο καπου, αλλιως καπνιζει! Πρεπει να τα μειωσεις! Μετα θα δεις πως θα συμπληρωσεις τον αερα. Αυτη ειναι η σωστη σειρα αλλιως μην τ ανναβεις καθολου..

vogiatz
18-03-12, 12:34
Καλησπέρα και από μένα! Αγόρασαμε ενεργειακό τζάκι πριν από 1,5 μήνα και το καίμε καθημερινά από τότε σε θερμοκρασίες από 60-95 βαθμούς. Παρατηρώ ότι υπάρχει μόνιμα μια μυρωδιά καπνού (καπνιστού) η οποία όμως βγαίνει σίγουρα από τις περσίδες του βεντιλατερ και όχι από την περσίδα εκτόνωσης. Υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει κάποιος από τους αεραγωγούς(μέσα στην εστία) που θερμαίνουν τον αέρα του βεντιλατέρ και να μπαίνει κάπνα από εκεί;

stelios2
25-03-12, 22:56
Καλησπέρα και από μένα! Αγόρασαμε ενεργειακό τζάκι πριν από 1,5 μήνα και το καίμε καθημερινά από τότε σε θερμοκρασίες από 60-95 βαθμούς. Παρατηρώ ότι υπάρχει μόνιμα μια μυρωδιά καπνού (καπνιστού) η οποία όμως βγαίνει σίγουρα από τις περσίδες του βεντιλατερ και όχι από την περσίδα εκτόνωσης. Υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει κάποιος από τους αεραγωγούς(μέσα στην εστία) που θερμαίνουν τον αέρα του βεντιλατέρ και να μπαίνει κάπνα από εκεί;



Απο που τραβαει αερα ο ανεμιστηρας? Αν ειναι οπως τα λες κατι συμβαινει εκει.

science
05-08-12, 18:46
Ανακάλυψα ένα θέμα με 160 σελίδες για ενεργειακά Τζάκια σε ένα άλλο forum για την ενέργεια και το περιβάλλον (http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=showcat&catid=53&Itemid=53) που το έχουν αναλύσει το θέμα για τα καλά.

stelios2
17-08-12, 02:24
Ανακάλυψα ένα θέμα με 160 σελίδες για ενεργειακά Τζάκια σε ένα άλλο forum για την ενέργεια και το περιβάλλον (http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=showcat&catid=53&Itemid=53) που το έχουν αναλύσει το θέμα για τα καλά.

Ετσι μαζευετε κοσμο εκει?? Εκανες τ κοπο να γραφτεις εδω μονον κ μονον για να μας πεις αυτο? Ελληναρα εσυ πω πω πω... Τι αναλυσαν οι πανασχετοι ρε φιλε? Διαφημηση συγκεκριμενες μαρκες που πωλουνται στο Λιροι κανετε εκει!!! Ντροπη σας!

gnomonas
15-09-12, 21:31
Γειά σου φίλε Stelio2 καλό χειμώνα,επειδή πλησιάζει ο καιρός και μου είχες προτείνει παραπάνω να μικρύνω τη διατομή της καπνοδόχου μου λόγω του ότι κάπνιζε έχω Φ30 πως θα σου φαινόταν η ιδέα να βάλω μέσα στους χτιστούς δακτύλιους που έχουν σχηματίσει την καμινάδα σωλήνα τζακιού Φ25 ή να βάλω Φ20 έτσι αυτομάτως δεν μικραίνει η διατομή;θα ήθελα τη γνώμη σου γιατί το τζάκι τραβάει πάρα πολύ καλά αλλά όπως είχαμε πει καπνίζει γιατί μάλλον δεν του επαρκεί ο αέρας που του διοχετεύω στην εστία του απ'έξω και χρειάζεται ελαφρώς το παράθυρο γιατί έκανα τη χαζομάρα και έβαλα Φ30 για πες μου σε παρακαλώ,ευχαριστώ

science
18-09-12, 00:56
Ετσι μαζευετε κοσμο εκει?? Εκανες τ κοπο να γραφτεις εδω μονον κ μονον για να μας πεις αυτο? Ελληναρα εσυ πω πω πω... Τι αναλυσαν οι πανασχετοι ρε φιλε? Διαφημηση συγκεκριμενες μαρκες που πωλουνται στο Λιροι κανετε εκει!!! Ντροπη σας!


Την ξέρεις την παροιμία "Όσα δεν φτάνει η αλεπού....". Τόσο πολύ σε πειράζει να πάει ο κόσμος να ρίξει μια ματιά και εκεί?
Λες να τα παίρνουν και από το Λερόι? Αλλά βέβαια σου χαλάσαν τις δουλειές. Ντροπή τους!!!

antig
18-09-12, 16:53
καλησπερα θελω να βαλω ενεργιακο τζακι σε ενα σπιτι περιπου 80 τμ το οποιο ειναι πολυ συσκολο να περασουν σωληνες με αεραγωγους στα μεσα δωματια και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να βαλω ενεργειακο σε ενα σαλονι.Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην μπορυμε να σταθουμε απο την ζεστη;;;; εκει μεσα

Asteris
18-09-12, 19:39
Η ένταση που θα καίει το τζάκι ρυθμίζεται. Μπορεί να έχεις και 4-5 βαθμούς διαφορά σαλόνι δωμάτια. Θα δουλεύεις πχ 25 σαλόνι 20 δωμάτια, που νομίζω είναι μιά χαρά για ύπνο...

Κοίτα μόνο μην σε ξεγελάσει κανένας για μετατροπή με τα γνωστά φουρφούρια και τους κακάσχημους σωλήνες σαν μηχανοστάσιο μέσα στο τωρινό σου τζάκι, θα πάρεις ούτε 30-35% απόδοση, όταν το πιό απλό ενεργειακό τζάκι δίνει 70% με ελάχιστα παραπάνω λεφτά...

science
20-09-12, 23:49
Ετσι μαζευετε κοσμο εκει?? Εκανες τ κοπο να γραφτεις εδω μονον κ μονον για να μας πεις αυτο? Ελληναρα εσυ πω πω πω... Τι αναλυσαν οι πανασχετοι ρε φιλε? Διαφημηση συγκεκριμενες μαρκες που πωλουνται στο Λιροι κανετε εκει!!! Ντροπη σας!

Πάντως Στέλιο πλάκα πλάκα σου αρέσει εκείνη η παρέα
http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=58&id=21392&limit=15&limitstart=15&Itemid=53#25817
Το γιατί την την κατηγορείς εδώ μέσα δεν ξέρω όμως?
Είναι παράξενος ο κόσμος τελικά ....:whistle:

stelios2
24-09-12, 22:54
skience Πολυ σωστα ξεκινας το ονομα σου με μικρο.. Εγω κακεντρεχε μιλαω επωνυμα και σε οποιο φορουμ και να μπω δεν κρυβομαι, επισης ο λογος που θα μπω αφορα το μερακι μου για την δουλεια μου. Μερακι μου ειναι πρωτ απ ολα και μετα δουλεια. Δηλαδη εκει στο ενερτζ που μπηκα με ειδες να κανω τον καλο? Να χαιδευω αυτακια? Δεν σας τα εχωσα εκει? Αφου για να σας τα χωσουν εισαστε.. Δεν πουλαω κατι κακομοιρε! Η.. δεν παιρνετε χαμποαρι εκει και ειστε τοσο χοντροπετσοι? Παιρνετε βεβαια!! Να σου και ο αστεριους στ καπακι.. Σας προκαλεσα για συγκρισεις και το βουλωσατε. Και ισχυουν αυτες οι προκλησεις και δημοσια για οποτε θελετε! αστεριους μπορω να σου δειξω σε πμ δεκαδες μην που μου ζητανε κατασκευη και διακριτικα αρνιεμαι, γιατι απλα δεν εχω τ χρονο. Εγω ειχα παντα δουλεια και οταν τελειωσει τ πανυγυρι παλι θα εχω! Οσα προλαβαινω θα κανω οκ! Εσυ βλεπω.. εχεις χρονο για αυτα ε?? Εγω δουλευω μονος, δεν εχω χρονο ουτε και λογο να παραμυθιαζω κανεναν οπως εσεις. Εσυ εχεις κανεναν να δειξεις που πηγα να τον ψησω? Δεν εχεις κανεναν τετοιον και ουτε θα βρεις ποτε.
Και φυσικα δεν θα σας κανω τ χατηρι να σας αδειασω τ γωνια. Δικαιωμα μου.
Μα ειναι ηλιου φαεινοτερο, πρωτομπαινεις κακομοιρε σκιν και λες.. κοιταξτε εκει! Ε.. ολοι διαβαζουν, τα γραπτα μενουν λεμε, ετσι δε λεμε? Εγω πιστευω οτι μπηκες εδω για να παρεις κοσμο εκει! Αυτο πιστευω!

- - - Updated - - -

Γνωμονας δεν υπαρχει ισσοροπια εκει, αν βαλεις 20 εκ ενδεχεται με υγρα ξυλα να φραξει πιο γρηγορα, απο 20 εκ διατομη περνα οση ποσοτητα αερα θες. Κατι θα κανει κ αυτο, ομως το κυριο ειναι η εισαγωγη αερα για καυση και στο που θα τον δωσεις, αυτο εξαρταται κ απ τ τζακι σου. 8 εκ εισαγωγη ειναι πολυ μικρη. Αν οντως δεν υπαρχει αλλος τροπος ανοιξε αλλη μια 15 αρα πισω απο σωμα καλοριφερ ωστε να σπαει εκει τ ρευμα και να μην τ αισθανεσαι. Βγαλε και τ μπαλα απο πανω και βαλε ενα απλο καπελο. Για την διατομη τ σωληνα δε ξερω τ τζακι σου (οτι μας λες ξερω) προσωπικα θα την μειωνα στ 20 ξεροντας οτι πρεπει να τ καθαριζω λιγο συχνοτερα.

- - - Updated - - -

Αντιγκ εισαι τυχερος που δεν μπορεις να στειλεις αεραγωγους (αληθεια τι παραμυθι κ αυτο! Στα δεκα σπιτια το ενα μπορει να δεχθει τετοια εγκατασταση!) γιατι οταν γεμισουν βρωμα και σκονη δεν θα εχεις τροπο να τους καθαρισεις με τιποτα!

science
27-09-12, 02:46
skience Πολυ σωστα ξεκινας το ονομα σου με μικρο.. Εγω κακεντρεχε μιλαω επωνυμα και σε οποιο φορουμ και να μπω δεν κρυβομαι, επισης ο λογος που θα μπω αφορα το μερακι μου για την δουλεια μου. Μερακι μου ειναι πρωτ απ ολα και μετα δουλεια. Δηλαδη εκει στο ενερτζ που μπηκα με ειδες να κανω τον καλο? Να χαιδευω αυτακια? Δεν σας τα εχωσα εκει? Αφου για να σας τα χωσουν εισαστε.. Δεν πουλαω κατι κακομοιρε! Η.. δεν παιρνετε χαμποαρι εκει και ειστε τοσο χοντροπετσοι? Παιρνετε βεβαια!! Να σου και ο αστεριους στ καπακι.. Σας προκαλεσα για συγκρισεις και το βουλωσατε. Και ισχυουν αυτες οι προκλησεις και δημοσια για οποτε θελετε! αστεριους μπορω να σου δειξω σε πμ δεκαδες μην που μου ζητανε κατασκευη και διακριτικα αρνιεμαι, γιατι απλα δεν εχω τ χρονο. Εγω ειχα παντα δουλεια και οταν τελειωσει τ πανυγυρι παλι θα εχω! Οσα προλαβαινω θα κανω οκ! Εσυ βλεπω.. εχεις χρονο για αυτα ε?? Εγω δουλευω μονος, δεν εχω χρονο ουτε και λογο να παραμυθιαζω κανεναν οπως εσεις. Εσυ εχεις κανεναν να δειξεις που πηγα να τον ψησω? Δεν εχεις κανεναν τετοιον και ουτε θα βρεις ποτε.
Και φυσικα δεν θα σας κανω τ χατηρι να σας αδειασω τ γωνια. Δικαιωμα μου.
Μα ειναι ηλιου φαεινοτερο, πρωτομπαινεις κακομοιρε σκιν και λες.. κοιταξτε εκει! Ε.. ολοι διαβαζουν, τα γραπτα μενουν λεμε, ετσι δε λεμε? Εγω πιστευω οτι μπηκες εδω για να παρεις κοσμο εκει! Αυτο πιστευω!



Εχεις απάντηση αλλά οχι εδώ αλλά εκεί (http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=78&id=25219&limit=15&limitstart=30&Itemid=53#27792)

stelios2
29-09-12, 18:22
Σιγα μην σου κανω το χατηρι σκινχεντ να ακολουθησω τ υποδειξεις σου..
Ντεν καταλαβαινετε μερικοι τι θα πει μερακι και ορεξη μπε? Ντεν καταλαβαινετε οτι θα μπαινω οπου γουσταρω γιατι μου αρεσει το θεμα κ οχι οι ανθρωποι εκει η ο σκοπος τους? Ντεν πειραζει μπε, καλη καρδια..

- - - Updated - - -

Skinxent εσυ εισαι ο συνταγματαρχης εκει? Ελικρινα προσπαθησα να σου απαντησω εκει αλλα.. δεν με αφηνει κατι. Η κακια μου τυχη να ναναι? Κακο συναπαντημα να ναι?? ξενος δακτυλος εναντιον μου να ναι??? Οχι. Απλοι ανθρωποι που μαγειρευουν σουπα ειναι! Ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ψαρευετε κοσμο για εκει! Δεν θα υιοθετησω τ δικη σας αγενεια να παραθεσω τι ειπαμε αλλου κτλ (αυτα ειναι προβληματα μικρα που δεν με αγγιζουν), διωξε με ΚΥΡΙΕ συνταγματαρχα απο εκει αφου εχεις τον τροπο και την εξουσια δικη σου. Ποσο νομιζεις θα παει το μαγαζι με τετοια νοοτροπια? Επταετια αποκλειεται, αλλες εποχες εκεινες κ αλλες οι σημερινες. Μεχρι να με διωξεις εγω θα μαι εκει, δεν θα χωνομαι σε κανεναν αθλιο αλλα.. Δεν μπορω να αντισταθω σε καμια προκληση. Προσεξτε με και παρακαλω-απαιτω πληθυντικο ως ανεφαιρετο δικαιωμα μου!
Κανενα προβλημα απο μερους μου κυρ συνταγματαρχα να σεβαστω το οποιοδηποτε Ελληνικο ονομα! Αλλα να διαβαζω διαφορα παρατσουκλια και να τα σεβαστω κ απο πανω? Σοβαρευτειτε! Εχουμε ξεφυγει σαν ανθρωποι, σαν πολιτες, σαν Χριστιανοι (οσοι ειστε χριστιανοι) σαν πατριωτες, σαν Εθνος.. Κ χιλια δυο αλλα τοσα!
Μπηκες εδω ''κυριε'' για να προσυλητησεις κοσμο στ μαγαζι σας! Κ ενω το εκανες αυτο υποχθονια και με αλλο ονομα.. Ειχες και την απαιτηση να καταλαβω εγω οτι εισαι.. ο ταδε! Ο συνταγματαρχης απο καπου αλλου? Διωξε με απο εκει εσυ που εχεις την εξουσια κυριε ΜΙΚΡΕ καισαρ! Εγω δεν φευγω, εγω μιλω απο μερακι κ οχι απο εμπορικο σκοπο!
Οπου βλεπω εγω θεμα για τζακια θα χωνω τ μουρη μου, τελος! Διωξε με, η συνεννοησου δημοσια μαζι μου (αν καταδεχεσαι εσυ ο.. μικρος καισαρας να μιλας μαζι μου. Το καταλαβαινω κ αυτο και την δυσκολια του..) δεν ειναι κατι κακο αυτο..


Συγνωμη σε ολους! Αναγκαζομαι διαρκως και συνεχως να ειμαι εκτος θεματος κ επι προσωπικων.

stelios2
01-10-12, 00:48
Εσυνεβη! Ο Συνταγματαρχης που νομιζει οτι ειναι Καισαρας δεν με εσβησε απο εκει, αλλα και δεν μπορω να γραψω τιποτα εκει.. Τυχαιο??? Ο συνταγματαρχης, που νομιζει ειναι καισαρας, ειναι (κατα παρατσουκλιον) ο σκινχεντ εδω και ο Τζου νετ εκει. Εγω ειμαι ο στελιος Φιλιππιδης. Οσο κ αν προσπαθουν καποιοι να καπελωσουν τ ιντερνετ απλα εχουν νοοτροπια αλλων εποχων.

eqvus
01-10-12, 01:05
Ανακάλυψα ένα θέμα με 160 σελίδες για ενεργειακά Τζάκια σε ένα άλλο forum για την ενέργεια και το περιβάλλον (http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&func=showcat&catid=53&Itemid=53) που το έχουν αναλύσει το θέμα για τα καλά.

Το ανακάλυψες ή είσαι admin ???:whistle:

stelios2
01-10-12, 01:10
Μα καλα science γιατι κανεις την κυρα Κατινα?
Στο φορουμ σου!
Προχθες!
Εσυ!
Μου τονισες οτι.. με εσενα τα εβαλα εγω εδω, οτι με εσενα μιλουσα εδω, λες κ εγω ειμαι υποχρεωμενος να μυριζω τα δαχτυλα μου να βρω ποιος εισαι.. Ε κ αμα εσυ εισαι ο θλιβερος συνταγματαρχης j net που αισθανεται καισαρας φταιω εγω? Αμα μπαινεις εδω ραδιουργα, κρυφα, πονηρα και υποχθονια, να ψαρευεις κοσμο γι το μερος σου, ειμαι εγω υποχρεωμενος να σεβαστω τ ραδιουργιες σου? Σβησατε μηνυματα μου εκει, δεν με διαγραψατε αλλα δεν μπορω να στειλω μην εκει, χιλία δυο! Ξερετε οτι υπαρχουν εισαγγελεις, αλλα ξερετε και οτι για τετοια μικρα θεματα κανεις δεν θα τρεξει σε εισαγγελεα. Λογαριαστε και το πεισμα του καθενος ομως, το οποιο και δεν το ξερετε.

zaras27
01-10-12, 10:31
Αν δεν κάνω λάθος εδω είναι νήμα για προβλήματα με ενεργειακά τζάκια και όχι αντιπαράθεσης από αλλα φορουμ .

Εξάλλου ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν αυτές οι αντιπαραθέσεις .Εχουμε που εχουμε θεματα με τα τζάκια ΗΜΑΡΤΟΝ

eqvus
01-10-12, 10:43
Αν δεν κάνω λάθος εδω είναι νήμα για προβλήματα με ενεργειακά τζάκια και όχι αντιπαράθεσης από αλλα φορουμ .

Εξάλλου ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν αυτές οι αντιπαραθέσεις .Εχουμε που εχουμε θεματα με τα τζάκια ΗΜΑΡΤΟΝ

Νομίζω ότι σε όλο το νήμα είναι ο μονός επαγγελματίας του χώρου που μπήκε στον κόπο να δώσει βοήθεια και συμβουλές.
Ένα παράπονο είχε ο άνθρωπος, ασ'τον να το βγάλει οπό μέσα του :)

stefp
05-10-12, 12:25
Νομίζω ότι σε όλο το νήμα είναι ο μονός επαγγελματίας του χώρου που μπήκε στον κόπο να δώσει βοήθεια και συμβουλές.
Ένα παράπονο είχε ο άνθρωπος, ασ'τον να το βγάλει οπό μέσα του :)

+1 :oneup:

stelios2
05-10-12, 21:19
Ζαρρας εχεις δικιο, αλλα μπηκε ο ''συνταγματαρχης'' εδω και αντι να δωσει μια απαντηση, γνωμη, κατι στ προβλημα τ ανθρωπου.. εμμεσως πλην σαφως ειπε.. αμα θες να σου πω ελα εκει! Αυτο δεν σε ενοχλει? Αυτο δεν ειναι το πραγμα στ ουσια του? Και εφ οσον εγω το κοπροσκυλο τον εθιξα ξαναμπηκανε μετα να δωσανε τα.. φωτα τους. Για το αλλοθι. Για να δικαιολογησουν τ αδικαιολογητα. Τι ιντερνετ θελέις?
Εκτοτε, ειμαι εγω εκει συνεχως και φαινομαι σε συνδεση, αλλα δεν μπορω να στειλω τιποτα. Φασισμος. Αλλα εχει και το ωραιο του και γ αυτο δεν ξεγραφομαι, ειναι σαν να τους λεω σας γραφω στ ..... μου!
Εκεινο το φορουμ ειναι παραγωγο της αγορας. Αν μιλαμε γ αυτην την πλευρα τ ιντερνετ τοτε εχουν δικιο.
Τελος με αυτο παντως και συγνωμη, απλα να το βουλωσω δεν γινεται.

nick22
08-11-12, 21:17
καλησπερα ,εχω ενα προβλημα με ενα τζακι καλοριφερ που μου τοποθετησαν πριν λιγες μερες.στο χωρο του τζακιου υπηρχε ηδη καμιναδα σε αναμονη 30αρα ανοχειδωτη 3,5 μετρων περιπου η οποια ομως δεν ειχε μονωθει παρα ειναι κλεισμενη κατευθειαν με μπετο.απο το τζακι φευγει μια 23αρα ανοξειδωτη σπυραλ περιπου 0,80 ποντους μηκος οπου και μπαινει μεσα στην 30αρα με μια μικρη κρουμπα.οταν πρωτο αναβω το τζακι και για μιση ωρα σταζει συνεχεια νερο απο εκει που εφαπτεται η 23αρα με την 30αρα και φυσικα εξω απο την 23αρα .μετα σταματαει.και την επομενη μερα παλι τα ιδια.τη πρεπει να κανω για να σταματησει το νερο?μηπως ειναι λυση να βαλω την 23αρα απο το τζακι μεσα στην 30αρα καμιναδα μεχρι πανω την εχοδο?
και δευτερο προβλημα οταν φυσαει απο 5 μποφωρ και πανω ακουγεται ενα εκνευριστικο σφυριγμα του αερα μεσα στο τζακι.να τονισω οτι δεν αλλαζει κατι αν ανοιγοκλεισω το ταμπερ κατω απο το τζακι η ανοιχω καποιο παραθυρο του σπιτιου.παρα μονο αν ανοιξω την συρομενη πορτα του τζακιου εστω 10 ποντους πανω για να σταματησει.το τζακι ειναι ιταλικο γνωστης εταιριας.τι μπορω να κανω για να σταματησει το σφυριγμα? ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας.

Asteris
08-11-12, 21:30
Θέλει να τραβήξεις την 23άρα μέχρι πάνω και να σφραγίσεις κάτω και πάνω το κενό από την 30άρα.

stelios2
09-11-12, 00:48
Ακριβως οπως σωστα στο ειπε ο Αστερης. Ομως.. Ειναι υδραυλικο και εστιασε και στην θερμοκρασια επιστροφης τ νερων, ξεφευγει απ τα ορια του τζακιου αυτο. Ισως δηλαδη χρειαζονται αλλαγες στ συνδεση με τ γενικοτερο κυκλωμα τ νερου. Ενα τριτο σημειο ειναι το καπελο τ καπνοδοχου, ολα μα ολα (εγγυημενα) μπαζουν νερα και ισως σταθηκαν εκει στην απαραδεκτη ενωση κ ξερασαν με το ανναμα, αυτο ειναι ευκολο να το εντοπισεις εσυ σαν χρηστης γιατι ξερεις ποτε εβρεξε τελευταια κτλ..

nyannaco
09-11-12, 09:51
Το πρόβλημα με τα νερά είναι ξεκάθαρα η καμινάδα. Οταν ανάβεις στην αρχή, τα καυσαέρια έρχονται σε επαφή με την παγωμένη καμινάδα και υγροποιούνται οι υδρατμοί που περιέχουν. Με την πάροδο του χρόνου, αφενός η καμινάδα αρχίζει και ψηλοζεσταίνεται, αφετέρου ίσως και ν θερμοκρασία των καυσαερίων ανεβαίνει λίγο καθώς φουντώνει η φλόγα και ζεσταίνεται και τοσώμα του τζακιού.
Η σωστή λύση είναι, όπως προειπώθηκε, να ανεβάσεις τη μικρότερης διαμέτρου καμινάδα μέχρι επάνω, χρησιμοποιώντας ανοξείδωτη μονωμένη, και να μονώσεις και το πρώτο τμήμα του σπιράλ με πάπλωμα υαλοβάμβακα.

petros2
09-11-12, 13:31
Χαιρετώ όλη την παρέα..Θα πω και εγω τον πονο μου.. stelios2 σε παρακολουθω και νομιζω πως θα έχεις απάντηση και στο δικό μου θεματακι..Λοιπόν, έχω ενεργειακο τζακι supra 162c, με δυο αεραγωγους και ψηλα περσιδα εκτονωσης..3 χρόνια το έχω το τζακι, δεν το έκαψα πάρα πολυ την πρώτη χρονιά, περυσι λίγο παραπάνω και φέτος θα το κάψω στο φουλ..Την πρώτη χρονιά, δεν μου μυρισε ιδιαίτερα, πέρυσι με κάτι χλωρά ξύλα, σκέτη αγανάκτηση, ούτε ζέστη έκανε και καπνό και μυρωδιά στο φουλ....Φέτος πήρα φοβερά ξύλα, ξερή οξιά..Το χθεσινό αποτέλεσμα που είχε και λίγο κρύο, το έκαψα στο φουλ, μυρίζουν τα πίσω τα δωμάτια, στο σαλόνι λίγο μυρίζει μόνο κάποια γωνία ψηλά.. Το άναψα φέτος άλλες 3 φορές αλλά δεν μου έκανε νούμερα, απλά χθές ήταν ολη την μέρα ο θερμοστάτης στο high.Ανοίγω τα παράθυρα και μετά έρχεται η μυρωδιά και στο σαλόνι!Απο ζέστη 26 βαθμους έφτασα στο σαλόνι, και αν δεν άνοιγα για να ξεμυρίσει θα πήγαινε και παραπάνω..Και πέρυσι η μυρωδιά πήγαινε στα υπνοδωμάτια..Μένω στον έκτο καιι είμαι απο παντού ανοιχτός με αρκετό βοριά..Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:1.υπάρχει περίπτωση να έρχεται μυρωδιά επειδή το ανάβουν οι απο κάτω?και ειδικά ο πρώτος που καιει χλωρά?οι καμινάδες πάνω είναι ενωμένες απο όλουσ του ορόφους.2.έχω την εντύπωση πως χάνει απο τα ενώματα μέσα στην εστία γιατί στην αρχή δεν μυρίζει, μετά απο κάποιες ώρες το πιάνει, και απλά το βγάζει απο την εκτονωση..Σε αυτη την περίπτωση είναι καλή λύση να βάλω συλικονη πυρίμαχη η κάποιο άλλο υλικο που αναφέρθηκε παλιοτερα?3.Γιατί μυρίζουν μέσα τα δωμάτια επειδή έιναι πιο κρύα απο το σαλόνι?4. Για τα τζάκια supra έχετε καλή γνώμη? Να πω επίσης οτι οι αεραγωγοι κοιτάζουν το ταβάνι επειδη είναι πάνω σε ένα ραφι που έγινε για διακοσμητικους λόγους. Πετροβάμβακα δεν μου έβαλε καθόλου..Και κάτι πολύ, πολύ, πολύ σημαντικο!! Το σπίτι μυρίζει μερικές φορές και ενώ το τζάκι είναι σβηστό! Σήμερα το πρωί πχ μυρίζει μου είπε η γυναίκα μου..Τι συμβαίνει δεν μπορω να καταλάβω...Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

stelios2
10-11-12, 00:47
Παιδια σχεδον ολα μα ολα τα καπελα βαζουν νερα, το λεω με βεβαιοτητα αυτο. Το θεμα ειναι.. ποσα νερα και ποτε και αν γινεται αντιληπτο (αν εστω κ μετα απο μπορα φτασουν κατω στ εστια).
Κλεισιμο το διακενο τ σωληνων πανω κατω και μια διευκρινηση.. κεραμοβαμβακα στ κατω σφραγισμα, η εστω πετροβαμβακα ο υαλοβαμβακας θα εξαφανιστει εκει. Κατω δεν θα μπορεσει να σφραγιστει σιγουρα και με βεβαιοτητα γ αυτο θελει μεγαλη επιμελεια στο επανω.
Εστω και λιγα νερα να περασουν υγραινεται ο σωληνας (αν εχει μονωσεις μεσα ακομα χειροτερα, υγραινονται αυτες) κ οτι αλλο εκει και τελικα σε πολλα τζακια μυριζουν ατμοι με καμενο χρωμα σκουριες κτλ. Αυτο βγαζει μια μυρωδια ''τζακιλας'' ενω δεν υπαρχει καπνος. Δεν καπνιζει το τζακι δηλαδη αλλα υπαρχει μποχα.
Πετρο ολα υποθεσεις ειναι, αν ειναι καπνα απο αλλες καπνοδοχους εμπλεξες. Οταν καπνιζει εντονα ενα τζακι φαινεται, οταν ειναι ελαχιστα δεν φαινεται το αντιλαμβανεσαι μονο. Ο καπνος η η οποιαδηποτε οσμη ταξιδευει στα περα σημεια τ σπιτιου μαζι με τ θερμο αερα και καθως κρυωνει πεφτει και εντοπιζεται μακρυα. Μυριζει και ενω ειναι σβηστο διοτι η εχεις υποπιεση καποια στιγμη στ χωρο σου (απορροφητηρας πχ) και εισερχεται αερας μεσω καπνοδοχου σου κ μυριζει.
Δοκιμαζε καθε φορα που ψαχνεσαι και με ανοιχτο καποιο παραθυρο (μηπως με τ ωρα εχεις υποπιεση στ χωρο σου) μηπως δεις διαφορα. Εγω λεω να ανεβασεις τ καπνοδοχο σου, να εχει οσο γινεται μεγαλυτερη διαφορα απ τις αλλες. Με τις ενωσεις της εστιας μην ασχολεισαι την καπνοδοχο ανεβασε και ισως περισσοτερο αερα απ εξω.

petros2
10-11-12, 00:57
Στελιο σε ευχαριστω...Σημερα καιει μια χαρα, δεν μυρισε τίποτα και το ευχαριστηθηκα..μπορει να καπνίζει επειδή φτάνει τα όρια του?μήπως μπουκώνει απλά? Το χειρηστήριο του βεντιλαντέρ τι χρήση να το κάνω?να το έχω στο τέρμα η λίγο πιο κάτω?Και κάτι τελευταίο, την σωλήνα που πέρνει αερα απο έξω, να την κλείνω γιατι συνήθωσ την αφήνω ανοιχτή..μήπως είναι λάθος?

nick22
10-11-12, 22:12
παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.σημερα ηρθαν οι μαστοροι και περασαν μια μικροτερη ανοχειδωτη φ230 μονωμενη με υαλοβαμβακα απο την εστια μεχρι και απανω το πουλι. απανω σφραγιστικε καλα και με πυριμαχο κονιασμα καθως και στο κατω μερος . αυριο θα το αναψω παλι να δω γιατι εκτος απο το νερο που εσταζε στην αρχη καπνιζε λιγο και το σπιτι μαλλον επειδη στη αρχη στο πρωτοαναμα ο καπνος δεν ανεβαινε ευκολα αφου φουντωνε μεσα η εστια απο καπνο δυσκολευοντας να τον αποβαλει.μετα οταν ζεστενοταν νομιζω δεν ειχε προβλημα εφευγε κανονικα.
σε λιγες μερες αν ολα πανε καλα θα το κλεισω με πυριμαχη γυψοσανιδα και θα ηθελα να ρωτησω αν χρειαζεται η οχι μονωση ? ο κατασκευαστης δεν αναφερει τιποτα για μονωση πουθενα (h2oceano23kw).και δευτερη ερωτηση η μια περσιδα τοποθετητε χαμηλα την δευτερη περσιδα μπορω να την βαλω σε υψος 1,8 μετρων περιπου μπροστα απο της υδραυλικες συνδεσεις η χρειαζεται να παει απαρετητα πιο ψηλα υψος οροφου 2,85 συνολο ? ευχαριστω και παλι!

stelios2
11-11-12, 08:03
Καλημερα. Παιδια δεν ξερω τις εστιες.. μαρκες μοντελα κτλ γιατι χρονια τωρα φτιαχνω μονο δικα μου. Ο Αστερης τ ξερει πολυ καλυτερα αν δει εδω τ ερωτησεις.
Εισαγωγη αερα στ χωρο και ικανες καπνοδοχοι!
Το ''πουλι'' θα σου βαζει νερα, προσεξε το. Σε παρα πολλες περιπτωσεις η μυρωδιες ειναι υγρασια που γινεται ατμος, αυτος περνα απο παντου σαν μυρωδια.
Τα κοντρολ τ βεντυλατερ διαβαστε και μαθετε καλα τ μενου του, αναλογα με τα ξυλα.. με ξερα μπορεις να το ξεκινας απο χαμηλη θερμοκρασια με υγρα θελει υψηλοτερη, η γνωμη μου ειναι να ξεκινα απο 70 βαθμους και υστερηση 10 να κλεινει δηλαδη στους 60. Γενικα με χαμηλη θερμοκρασια εξοδου χρειαζονται περισσοτερα κυβικα κ αρα στροφες κτλ κ αν τυχουν κ υγρα ξυλα γινεται μια χλιαρη κατασταση με καπνες κακη καυση κ.α.

- - - Updated - - -

Καλημερα. Παιδια δεν ξερω τις εστιες.. μαρκες μοντελα κτλ γιατι χρονια τωρα φτιαχνω μονο δικα μου. Ο Αστερης τ ξερει πολυ καλυτερα αν δει εδω τ ερωτησεις.
Εισαγωγη αερα στ χωρο και ικανες καπνοδοχοι!
Το ''πουλι'' θα σου βαζει νερα, προσεξε το. Σε παρα πολλες περιπτωσεις η μυρωδιες ειναι υγρασια που γινεται ατμος, αυτος περνα απο παντου σαν μυρωδια.
Τα κοντρολ τ βεντυλατερ διαβαστε και μαθετε καλα τ μενου του, αναλογα με τα ξυλα.. με ξερα μπορεις να το ξεκινας απο χαμηλη θερμοκρασια με υγρα θελει υψηλοτερη, η γνωμη μου ειναι να ξεκινα απο 70 βαθμους και υστερηση 10 να κλεινει δηλαδη στους 60. Γενικα με χαμηλη θερμοκρασια εξοδου χρειαζονται περισσοτερα κυβικα κ αρα στροφες κτλ κ αν τυχουν κ υγρα ξυλα γινεται μια χλιαρη κατασταση με καπνες κακη καυση κ.α.

petros2
12-11-12, 14:14
Καλημέρα παιδιά!Πολύ αγανάκτηση ρε παιδιά αυτη η κάπνα! Νομίζω οτι κάτι παίζει με τισ καμινάδες σε εμένα..Μένω στον έκτο και οι καμινάδες από όλη την πολυκατοικία είναι ισουψείς και κολλημένες και όποτε το ανάβει ο πρώτος όροφος κάτι γίνεται και μου μυρίζει..Αν ψηλώσω την καμινάδα μου λέτε να κάνω κάτι? Αν βάλω και φουρφουρι μήπως είναι καλύτερα?Και έχω μια εντύπωση πως είναι και κοντή η καμινάδα μου..

conceicao
19-11-12, 20:14
καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα.....εχω ενα ενεργειακο τζακι la nordika και η πορτα απο το τζακι δεν στεκεται επανω καθολου.....πεφτει κατευθειαν.......καμια λυση υπαρχει?

conceicao
23-11-12, 14:43
ευχαριστω για το ενδιαφερον...........

axxis
23-11-12, 15:08
πιθανώς να μην ξέρει κάποιος να σου απαντήσει.
τι να κάνουμε, δεν τα ξέρουμε όλα εδώ μέσα.

stefp
23-11-12, 23:40
ευχαριστω για το ενδιαφερον...........
έχει δίκιο ο axxis, μη νομίζεις ότι το κάνει κανείς από κακία! κι εγώ το είδα το μήνυμά σου, και άλλοι, αλλά άμα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, να σου γράψουμε ότι ξέρεις ενδιαφερόμαστε, συμπάσχουμε, έχεις την υποστήριξή μας ψυχολογικά..? Κι ο stelios που έγραφε αρκετά σε οτιδήποτε με τζάκια έφαγε ban, δεν ξέρω γιατί...

dfoust
26-11-12, 22:48
Καλησπέρα παιδιά είμαι στην εγκατάσταση τζάκι καλοριφέρ τις nordica. Ο μάστορας που το πουλάει μου λέει ότι μπαίνει και σε κλειστό δοχείο και βάζει μια θερμοστατικη βαλβίδα σε περίπτωση υπερθέρμανσης. Τώρα το μανιουαλ που είδα από την εταιρεία γραφει ότι μπαίνει μόνο σε ανοιχτό δοχείο τι να κανω να τον εμπιστευτώ; Max πίεση λειτουργίας δίνει 1.5 bar. Thermocamino 650 prismatico για 138τ.μ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

stefp
27-11-12, 15:59
Τώρα, χωρίς να ξέρω για το συγκεκριμένο τίποτε, αν το manual λέει ότι μπαίνει μόνο σε ανοιχτό δοχείο..?!? πως ο άλλος λέει "ναι ναι και σε κλειστό..".. Για κλασική π@π@ριά μάστορα μου φαίνεται.. Κι εμάς που λέγαν ότι "μπαίνει η είσοδος του αέρα για το ενεργειακό από πίσω του ή στο πλάι" , όταν είπαμε για να το πάει πάνω στην ταράτσα λέει "ναι ναι μωρέ, γιατί να μη το βάλουμε, τι θα γίνει...?"... και το βάλαμε, και τελικά το μοτέρ μας ρούφαγε από όλες τις γύρω καμινάδες και μας τα'φερνε μέσα σπίτι.. Άσχετο με το δικό σου μεν, αλλά αυτό το "ναι ναι μωρέ, γίνεται.." θέλει να έχεις ΠΟΛΥ μεγάλη εμπιστοσύνη στο μάστορα για να τον αφήσεις να το κάνει, 90-95% λένε ότι βλακεία τους κατέβει στο κεφάλι και είτε τους διευκολύνει στη δουλειά, είτε για να μη χάσουν τον πελάτη (σου λέει μην πω εγώ δε γίνεται, και πάει σε άλλο γάτο και του πει ότι το κάνει εκείνος..)

hipis
09-12-12, 15:13
Ακουστε και το δικο μου <<περιεργο>> προβλημα. Πριν 20 περιπου ημερες μου τοπεθετησαν την κασσερα la Nordica h49 vendilato.Παροτι το χω αναψει 10 φορες δυνατα και εχει φυγει η μυρωδια παρατηρω μια εντονη πικριλα στο στομα.Δεν μυριζει κατι απλα αμεσως το στομα σου πικριζει και νιωθεις βαρια την αναπνοη σου.Επισης πονοκεφαλιαζεις.Να πω οτι εχουν βαλει πετροβαμβακα με οψη αλουμινιου παντου (και στην πλατη της κασσετας .Πισω απο τη τζακι μου εβγαλαν αγωγο γυσικης ροης , αλλα επειδη υπηρχε ντουλαπα απο πισω , συνδεσαν απο τον τοιχο μια ευκαμπτη σωληνα αλουμινιου η οποια διασχιζει την νοτυλαπα και βγαινει εξω απο αυτην με περσιδα.Τι να φταιει?Να

andreasp
14-12-12, 02:09
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ σωλήνα σπιράλ διατομής 8 ή 10 πόντων, που να αντέχει στην απευθείας επαφή με την φωτιά? Θέλω να κάνω μία δοκιμή, αντίστοιχη με αυτά τα αερόθερμα τζακιού που έχουν βγάλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.