PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

isikol
03-01-13, 22:27
Καλησπερα σε ολους..θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μπορει καποιος μπορει να με βοηθησει...αγορασα πριν κανα μηνα μια rika...ενεργειακη σομπα απο τις καλυτερες στο κοσμο εμαθα...απο ξυλα δεν γνωριζω...το καπελο εχει γινει καταμαυρο και οι γειτονες παραπονιουνται γιατι βγαζει σταχτες...ο τζακας απο οπου την αγορασα μου ειπε οτι φταινε τα ξυλα..οτι ειναι χλωρα...ταυτοχρονα εκαιγα και ιταλικες μπρικετες...τις σκουροχρωμες....τι φταιει και γινεται ετσι το καπελο? ειναι δυνατον να βγαζει σταχτες απο την καμιναδα? εχει γεμισει ολη η ταρατσα...τι μπορει να φταιει? σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...

gkourlis
04-01-13, 03:49
καλή χρονιά... εχω ενεργειακό τζάκι Λαζάρου ελληνικο από θεσσαλονικη. Το δουλευω εδω και ενα χρονο και μου εμφανίζει μυρωδιά οταν καει δυνατά , εκει στους 80 - 90 βαθμούς. η μυρωδιά δεν εμφανίζεται στο χωρο του τζακιού (σαλόνι ) αλλά στις άκρες του σπιτιού (διάδρομο - κουζίνα). Σαν καμμένο πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Η μυρωδιά αυτή πρωτοεμφανίστηκε όταν το έκαψα απότομα με πολλή φλόγα. η γυψοσανιδα εχει μόνωση, τι μόνωση δεν ξέρω. Θα το κάψω και εγω "δυνατά" σύμφωνα με αυτά που διαβασα εδω... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για την εισαγωγή του αέρα θερμανσης. Ο τζακάς εχει βάλει την εισαγωγή αέρα απ'εξω ( 2 σπιραλ φ 125) και επιμένει ότι αν η εισαγωγή αέρα γίνει από μέσα α) δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στην απόδοση β) θα ακούγεται το μοτέρ γ) το τζάκι θα καπνίσει δ) θα αισθάνομαι ρευμα αέρα στα πόδια μου καθώς θα κάθμομαι στον καναπέ.. Με το φτωχό μυαλό μου το α πιστέυω οτι είναι λάθος του μάστορα, καθώς αλλο είναι να θερμαίνεις αέρα 0 και 5 βαθμών κελσίου και άλλο εσωτερικό που εχει 18 και πάνω βαθμούς. για τα αλλα 3 θα ήθελα τη γνώμη σας. Το θεμα δεν με ενδιέφερε πέρσι, γιατί δεν ήθελα να μπω σε μερεμέτια και γιατί γενικά είχα ποσότητα ξύλων. Φέτος όμως με την αιθαλομίχλη παρατήρω οτι ο εξωτερικός βρώμικος αέρας εισέρχεται μέσω του τζακιού στο σπίτι και το κάνει θάλαμο αερίων. Σκέφτομαι να βάλω την μια εισαγωγή από το εσωτερικό του σπιτιου και να το δουλευω σε χαμηλή ταχύτητα το μοτέρ και οταν η ατμόσφαιρα είναι επιβαρημενη να κλείνω την εξωτερική εισαγωγή. αλλωστε δεν εχω βαλει αεραγωγούς στα δωμάτια, με ενδιαφέρει μόνο η σαλονοκουζίνα.
στο ιδιο post θα ήθελα να εκφράσω και μια αλλη σκέψη μου. στο υπάρχων τζάκι σκέφτομαι να βάλω και μια σερπαντίνα νερού που να στέλνει ζεστό νερό στις σωληνώσεις ενος σώματος καλοριφέρ που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι και από ε΄κει στα άλλα σώματα του σπιτιού. Αν εχει δοκιμάσει κάπιος κάτι παρόμοιο ας σχολιάσει.

nyannaco
04-01-13, 09:41
καλή χρονιά... εχω ενεργειακό τζάκι Λαζάρου ελληνικο από θεσσαλονικη. Το δουλευω εδω και ενα χρονο και μου εμφανίζει μυρωδιά οταν καει δυνατά , εκει στους 80 - 90 βαθμούς. η μυρωδιά δεν εμφανίζεται στο χωρο του τζακιού (σαλόνι ) αλλά στις άκρες του σπιτιού (διάδρομο - κουζίνα). Σαν καμμένο πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Η μυρωδιά αυτή πρωτοεμφανίστηκε όταν το έκαψα απότομα με πολλή φλόγα. η γυψοσανιδα εχει μόνωση, τι μόνωση δεν ξέρω. Θα το κάψω και εγω "δυνατά" σύμφωνα με αυτά που διαβασα εδω... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για την εισαγωγή του αέρα θερμανσης. Ο τζακάς εχει βάλει την εισαγωγή αέρα απ'εξω ( 2 σπιραλ φ 125) και επιμένει ότι αν η εισαγωγή αέρα γίνει από μέσα α) δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στην απόδοση β) θα ακούγεται το μοτέρ γ) το τζάκι θα καπνίσει δ) θα αισθάνομαι ρευμα αέρα στα πόδια μου καθώς θα κάθμομαι στον καναπέ.. Με το φτωχό μυαλό μου το α πιστέυω οτι είναι λάθος του μάστορα, καθώς αλλο είναι να θερμαίνεις αέρα 0 και 5 βαθμών κελσίου και άλλο εσωτερικό που εχει 18 και πάνω βαθμούς. για τα αλλα 3 θα ήθελα τη γνώμη σας. Το θεμα δεν με ενδιέφερε πέρσι, γιατί δεν ήθελα να μπω σε μερεμέτια και γιατί γενικά είχα ποσότητα ξύλων. Φέτος όμως με την αιθαλομίχλη παρατήρω οτι ο εξωτερικός βρώμικος αέρας εισέρχεται μέσω του τζακιού στο σπίτι και το κάνει θάλαμο αερίων. Σκέφτομαι να βάλω την μια εισαγωγή από το εσωτερικό του σπιτιου και να το δουλευω σε χαμηλή ταχύτητα το μοτέρ και οταν η ατμόσφαιρα είναι επιβαρημενη να κλείνω την εξωτερική εισαγωγή. αλλωστε δεν εχω βαλει αεραγωγούς στα δωμάτια, με ενδιαφέρει μόνο η σαλονοκουζίνα.
στο ιδιο post θα ήθελα να εκφράσω και μια αλλη σκέψη μου. στο υπάρχων τζάκι σκέφτομαι να βάλω και μια σερπαντίνα νερού που να στέλνει ζεστό νερό στις σωληνώσεις ενος σώματος καλοριφέρ που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι και από ε΄κει στα άλλα σώματα του σπιτιού. Αν εχει δοκιμάσει κάπιος κάτι παρόμοιο ας σχολιάσει.Το τζάκι χρειάζεται αέρα για να συντηρήσει την καύση. Τα παλιά σπίτια με τα παραδοσιακά τζάκια μπάζανε από παντού, και έτσι η τροφοδοσία του τζακιού με αέρα ήταν εξασφαλισμένη. Τα σύγχρονα σπίτια με στεγανά κουφώματα δεν μπάζουν, γι'αυτό το λόγο οι τζακάδες κάνουν ειδικές κατασκευές για τροφοδοσία με αέρα απ'έξω. Αν εσύ κόψεις την εξωτερική τροφοδοσία, από πού θα τραβάει το τζάκι; Απλούστατα δεν θα τροφοδοτείται με επαρκή ποσότητα αέρα, οπότε θα έχεις χειρότερη καύση, άρα μικρότερη απόδοση και περισσότερους ρύπους μέσα και έξω.
Οσο για το άλλο που σκέφτεσαι με τη σερπαντίνα, θαυματουργές πατέντες δεν υπάρχουν, για τον απλούστατο λόγο ότι, όπως λέει κι ένας γκουρού της θέρμανσης, τη φύση δεν μπορείς να την κλέψεις. Για να γίνει σωστά κάτι τέτοιο θέλει τη μάνα του και τον πατέρα του (αυτοψία, μελέτη και σχεδιασμό από μηχανολόγο, πρόσθετα μέτρα ασφαλείας, αρκετές παρεμβάσεις στο υπάρχον σύστημα θέρμανσης, πολλά μερεμέτια, και βέβαια κάποιο σεβαστό ποσό), αλλιώς όχι μόνο θα πετάξεις τα λεφτά σου, αλλά και θα εγκαταστήσεις μία πηγή κινδύνου στο σαλόνι σου. Μακριά...

stefp
04-01-13, 20:08
καλή χρονιά... εχω ενεργειακό τζάκι Λαζάρου ελληνικο από θεσσαλονικη. Το δουλευω εδω και ενα χρονο και μου εμφανίζει μυρωδιά οταν καει δυνατά , εκει στους 80 - 90 βαθμούς. η μυρωδιά δεν εμφανίζεται στο χωρο του τζακιού (σαλόνι ) αλλά στις άκρες του σπιτιού (διάδρομο - κουζίνα). Σαν καμμένο πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Η μυρωδιά αυτή πρωτοεμφανίστηκε όταν το έκαψα απότομα με πολλή φλόγα. η γυψοσανιδα εχει μόνωση, τι μόνωση δεν ξέρω. Θα το κάψω και εγω "δυνατά" σύμφωνα με αυτά που διαβασα εδω... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για την εισαγωγή του αέρα θερμανσης. Ο τζακάς εχει βάλει την εισαγωγή αέρα απ'εξω ( 2 σπιραλ φ 125) και επιμένει ότι αν η εισαγωγή αέρα γίνει από μέσα α) δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στην απόδοση β) θα ακούγεται το μοτέρ γ) το τζάκι θα καπνίσει δ) θα αισθάνομαι ρευμα αέρα στα πόδια μου καθώς θα κάθμομαι στον καναπέ.. Με το φτωχό μυαλό μου το α πιστέυω οτι είναι λάθος του μάστορα, καθώς αλλο είναι να θερμαίνεις αέρα 0 και 5 βαθμών κελσίου και άλλο εσωτερικό που εχει 18 και πάνω βαθμούς. για τα αλλα 3 θα ήθελα τη γνώμη σας. Το θεμα δεν με ενδιέφερε πέρσι, γιατί δεν ήθελα να μπω σε μερεμέτια και γιατί γενικά είχα ποσότητα ξύλων. Φέτος όμως με την αιθαλομίχλη παρατήρω οτι ο εξωτερικός βρώμικος αέρας εισέρχεται μέσω του τζακιού στο σπίτι και το κάνει θάλαμο αερίων. Σκέφτομαι να βάλω την μια εισαγωγή από το εσωτερικό του σπιτιου και να το δουλευω σε χαμηλή ταχύτητα το μοτέρ και οταν η ατμόσφαιρα είναι επιβαρημενη να κλείνω την εξωτερική εισαγωγή. αλλωστε δεν εχω βαλει αεραγωγούς στα δωμάτια, με ενδιαφέρει μόνο η σαλονοκουζίνα.
στο ιδιο post θα ήθελα να εκφράσω και μια αλλη σκέψη μου. στο υπάρχων τζάκι σκέφτομαι να βάλω και μια σερπαντίνα νερού που να στέλνει ζεστό νερό στις σωληνώσεις ενος σώματος καλοριφέρ που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι και από ε΄κει στα άλλα σώματα του σπιτιού. Αν εχει δοκιμάσει κάπιος κάτι παρόμοιο ας σχολιάσει.
Όσον αφορά την εισαγωγή του αέρα, επειδή το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά από ότι ο nyannaco, νομίζω ότι εννοείς την εισαγωγή του αέρα που πάει πίσω από το μαντέμι και ζεσταίνεται, και βγαίνει από τους αεραγωγούς, έτσι? όχι την εισαγωγή του αέρα της καύσης? Γιατί θα πρέπει να υπάρχει και τέτοιο (χωρίς να είναι συνδεδεμένο με το μοτέρ αυτό). Αν το εννοείς όπως το λέω εγώ , τότε (εντελώς όπως το σκέφτομαι, δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.. εγώ το έχω δοκιμάσει, αλλά για λίγο, όταν έκανα τις δοκιμές για να φύγει η μυρωδιά κτλ, δεν έχω καθήσει να κάψω μέρα ολόκληρη έτσι) λογικά ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό που λες, δεν επηρεάζεται η καύση (αν όλα πηγαίνουν καλά, τότε οι δύο "αέρηδες" είναι σε διαφορετικά "κυκλώματα"...), α) δε βλέπω λόγο να επηρεαστεί η απόδοση του τζακιού, γ) δε βλέπω κανένα απολύτως λόγο να καπνίσει το τζάκι , β) το μοτέρ δεν ξέρω αν μπορεί να επηρεαστεί μόνο, γιατί κανονικά ο αέρας που περνάει χρησιμοποιείται και για την ψύξη του, οπότε όσο του έρχεται κρύος το βοηθάει, ενώ αν του έρχεται αέρας που είναι ήδη στους 60-70 , αυτό δε θα του είναι και καλό..αλλά θόρυβο? και τέλος το δ) λογικά ναι, θα δημιουργηθεί ρεύμα εσωτερικά..αλλά τόσο έντονο που να το νιώθεις στα πόδια? δεν το είχαμε προσέξει, τώρα που το λες με τρώει να κάνω πάλι δοκιμή, αλλα σαν υπερβολικό μου ακούγεται.. Εγώ μάλλον περισσότερο από όλα για τον καλό αερισμό του μοτέρ θα ανησυχούσα..
Για αυτό που λες με το νερό, κι εμείς τώρα μετανιώνουμε που πήραμε το ενεργειακό με αέρα, αντί να πάρουμε με σύνδεση νερού με τα καλοριφέρ, πήγαμε και ρωτήσαμε σε μηχανολόγο για το αν μπορούμε να κάνουμε μετατροπή και σύνδεσή του με τα καλοριφέρ, και μας είπε ότι καλύτερα να πάμε να πάρουμε καινούργιο από την αρχή, παρά να καθήσουμε να κάνουμε μετατροπή. Δε μας εξήγησε αναλυτικά, και μπορεί αυτόν να μη τον συμφέρει να καθήσει να κάνει όλη τη μελέτη κτλ και να προτιμάει να μας πουλήσει νέο, δεν ξέρω, αλλά (από κάτι παρουσιάσεις/συζητήσεις για το πως δουλεύει με το νερό) κι εμένα μου φαίνεται ότι όπως λέει ο nyannaco πρέπει να μπουν του κόσμου οι βάνες/στρόφιγγες/βαλβίδες ασφαλείας γιατί μπορεί να καταλήξεις να τα τινάξεις όλα στον αέρα (κι όχι μεταφορικά..)

ntoremi
04-01-13, 22:13
Ο δικος μου τζακας στο δικο μου ενεργειακο τζακι εχει βαλει μοχλο ωστε να μπορω να ανοιγω και να κλεινω την εισροη αερα απο εξω. Εσενα δεν εχει τετοιο ωστε να δοκιμασεις και με κλειστη εισαγωγη αερα απο εξω;; Παντως και ο τζακας και οι οδηγιες του τζακιου μου και οι οδηγιες οσων αλλων τζακιων εχω δει λενε οτι πρεπει να υπαρχει εισαγωγη αερα απ'εξω παντα! Ο τζακας μου μαλιστα ηταν καθετος: ποτέ να μην καιω το τζακι με την εισροη φρεσκου αερα κλειστη. Ναι ειναι κρυος και πρεπει να θερμανθει σε υψηλη θερμοκρασια, αλλα, πιστεψε με, ειναι πανευκολο οταν το τζακι καιει κανονικα. Γενικα χρειαζεσαι τον φρεσκο αερα. Ειναι οπως στο αυτοκινητο που μπορεις να ανακυκλωνεις στην καμπινα τον υπαρχοντα αερα ή να φερνεις φρεσκο απ'εξω. Οταν ανακυκλωνεις τον εσωτερικο αερα, μετα απο λιγο αυτο ειναι νοσηρο, προκαλει ζαλαδα, πονοκεφαλο, αισθημα κουρασης κλπ.
Τελος οσον αφορα την αιθαλομιχλη, ε, με κλειστη την εισαγωγη φρεσκου αερα νομιζεις οτι θα γλιτωσεις την αιθαλομιχλη; Καποια στιγμη δεν θα ανοιξεις το παραθυρο σου; Το πρωι; Το μεσημερι; Να αερισεις το σπιτι; Δεν θα βγεις εξω καποια στιγμη να πας καπου; Ε, θα την εισπνευσεις την αιθαλομιχλη...

nyannaco
05-01-13, 00:50
Όσον αφορά την εισαγωγή του αέρα, επειδή το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά από ότι ο nyannaco, νομίζω ότι εννοείς την εισαγωγή του αέρα που πάει πίσω από το μαντέμι και ζεσταίνεται, και βγαίνει από τους αεραγωγούς, έτσι? όχι την εισαγωγή του αέρα της καύσης? Εχεις δίκιο, εγώ δεν το διάβασα καλά :redface:

gkourlis
08-01-13, 10:16
αυτο με τον αερισμο του μοτερ ουτε που το ειχα σκεφτει... εχεις δικιο stefp. Ευχαριστώ για την απάντηση σου. τελικα λεω να βαλω μια εισαγωγη απο μεσα μια επ εξω. Ο αερας για την καυση ειναι ανεξαρτητο κυκλωμα ερχεται απ εξω. Απλα εως τωρα σε εντονες μερες υγρασιας η αιθαλομιχλη πραγματικά μπαίνει ολη μέσα στο σπιτι. και μενω σε αραιοκατοικημένη περιοχη,λίγο εξω από Λαμία.

- - - Updated - - -

στην περιοχη μου κυριως εμφανίζεται το βραδυ, οταν ολα τα τζακια δουλευουν φουλ. το να ανοίξεις το σπιτι, κάνεις μια επιλογή και περιμένεις να καθαρίσει λίγο από κάποιο αεράκι η ατμόσφαιρα. ημίμετρα βέβαια αλλά απο το να βάζεις βεβιασμένα βρώμικο αερα στο σπίτι σου... καλύτερο μου φαίνεται.

Τελος οσον αφορα την αιθαλομιχλη, ε, με κλειστη την εισαγωγη φρεσκου αερα νομιζεις οτι θα γλιτωσεις την αιθαλομιχλη; Καποια στιγμη δεν θα ανοιξεις το παραθυρο σου; Το πρωι; Το μεσημερι; Να αερισεις το σπιτι; Δεν θα βγεις εξω καποια στιγμη να πας καπου; Ε, θα την εισπνευσεις την αιθαλομιχλη...

bxenos
08-01-13, 19:19
Το μοτέρ τραβά αέρα από σχάρα που βρίσκεται χαμηλά στη γυψοσανίδα σου, σωστά;
Άρα τραβά αέρα σε θερμοκρασία δωματίου. Δεν υπάρχει πρόβλημα υπερθέρμανσης του.
Προφανώς έχει κάνει λάθος ο stefp που αναφέρει θερμοκρασία αέρα εισόδου 60 με 70 βαθμούς.

Ο εξωτερικός αέρας είναι χρήσιμος για ανανέωση - αερισμό με φρέσκο αέρα, αλλά αν έξω η κατάσταση δεν παίζει... τον ξεχνάς.
Έχω στο δικό μου είσοδο και εξωτερικού και εσωτερικού και έχω κλειστή την εξωτερική με τις περσίδες, άρα το μεγάλο ποσοστό είναι ο εσωτερικός αέρας που ξαναζεσταίνεται και βγαίνει ψηλά.

Ενδεικτικές θερμοκρασίες που μέτρησα:
αέρας εισόδου στο μοτέρ 20 βαθμοί
αεροθάλαμος τζακιού: έως 270 βαθμούς
αέρας εξόδου: έως 90 βαθμούς με μοτέρ αναμμένο και έως 200 βαθμούς με μοτέρ σβηστό (φυσική ροή)

mar
08-01-13, 23:23
Φίλε μου, τι ενεργειακό τζάκι και κολοκύθια. Εξυπνος τίτλος γιά την αγορά. Στην Γερμανία υπάχουν τζάκια, τα οποία εγκαθίστανται κατόπιν άδειας του κρατικού επιτετραμένου μετά επίσκεψη της τοποθεσίας και των συνθηκών λειτουργίας. Αδειούχος τζακιάς κάνει μετά την εγκατάσταση αφού λάβει υπόψιν τις γραπτές οδηγίες του επιτετραμένου και ένα σωρό προδιαγραφές. Εμένα δεν μου επέτρεψε την εγκατάσταση, διότι το ήθελα 2 μέτρα μακριά από τον τοίχο/καμινάδα. Το υλικό κατασκευής πρέπει να είναι ειδικά τούβλα/πλακάκια/σοφά πυραντοχής, το δε ύψος και ο όγκος της καμινάδας πρέπει να ανταποκρίνονται στην προδιαγραφή. Στο σπίτι μου έπρεπε να εγκαταστήσω 2 τζάκια στην καμινάδα, διότι το ένα δεν θα κατάφερνε να την φθάσει στην σωστή θερμοκρασία και δεν θα εγινόταν η καύση σωστά.
Δυστυχώς δεν μπορώ στην περιπτωσή σου να μιλήσω συγκεκριμένα, υποθετικά αποδίδω το πρόβλημα σε ατελή καύση. Αλλά και με τα υλικά -γυψοσανίδες κλπ απαγορεύονται- θα έχεις σοβαρό πρόβλημα χωρίς να το μυρίζεις.

χαιρετώ / διπλ. μηχανολόγος

gkourlis
09-01-13, 09:17
ετσι ακριβως θελω να το φτιαξω και εγω bxenos. εχεις κάποιο πρόβλημα, πχ αισθάνεσαι ρευμα αερα οταν κάθεσαι μπροστά στο τζάκι; Όταν κλείνεις την εξωτερική παροχή, υπάρχει δυσλειτουργία του μοτέρ λόγω διαφοράς παροχής αέρα από τις 2 εισόδους;

- - - Updated - - -



Δυστυχώς δεν μπορώ στην περιπτωσή σου να μιλήσω συγκεκριμένα, υποθετικά αποδίδω το πρόβλημα σε ατελή καύση. Αλλά και με τα υλικά -γυψοσανίδες κλπ απαγορεύονται- θα έχεις σοβαρό πρόβλημα χωρίς να το μυρίζεις.

χαιρετώ / διπλ. μηχανολόγος
Εντυπωσιακά αυτά που λες για την Γερμανία, ίσως τα δούμε και εδω σε καμια 30αρια χρόνια... Η τοποθέστηση γυψοσανίδας είναι οτι πιο κοινό υπάρχει αυτή τη στιγμή σε χιλιάδες σπίτια. είναι και αυτές ανθυγιεινές στο τζάκι; τι θα μπορούσε να τοποθετηθεί αν αυτής ως επένδυση σε τζάκι; Επίσης οταν λεσ κλπ ποια άλλα υλικά απαγορευονται. Πιστευω πως μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου ως ειδικός

mar
09-01-13, 14:12
Δεν είμαι ειδικός γιά τζάκια αλλά γιά οργάνωση βιομηχανιών. Τα υλικά πρέπει να έχουν σερτιφικάτ (έγκριση), διότι δεν δημιουργείται πρόβλημα μόνον υγείας αλλά και ευθύνης γιά την πυροασφάλεια (εδώ περνάει 1 φορά τον χρόνο ειδικός και κάνει συντήρηση βάσει νομοθεσίας). Από την έρευνα που έκανα γιά την προσωπική μου περίπτωση κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι η καλύτερη λύση είναι ένα προκατασκευασμένο τζάκι ελβετικής ή αυστριακής κατασκευής, υπάρχουν και με 3 όψεις φωτιάς, από εμπρός, αριστερά και δεξιά. Ετσι αποφεύγει κανείς το πρόβλημα των μαστόρων και των υλικών. Ερώτημα απομένει σχετικά με την καμινάδα, ύψος και μέγεθος, σε εμένα ήταν το μέγεθος μεγαλύτερο του επιτρεπόμενου, διότι η καμινάδα είχε κατασκευασθεί γιά 3 μεγάλες σόμπες ή τζάκια.

bxenos
09-01-13, 16:52
ετσι ακριβως θελω να το φτιαξω και εγω bxenos. εχεις κάποιο πρόβλημα, πχ αισθάνεσαι ρευμα αερα οταν κάθεσαι μπροστά στο τζάκι; Όταν κλείνεις την εξωτερική παροχή, υπάρχει δυσλειτουργία του μοτέρ λόγω διαφοράς παροχής αέρα από τις 2 εισόδους;
όχι δεν υπάρχει ρεύμα αέρα, διότι ο καυτός αέρας μόλις βγεί, πάει προς τα πάνω και όχι παράλληλα στο έδαφος.
Στο μοτέρ τι δυσλειτουργία να υπάρχει; Δεν καταλαβαίνει από που έρχεται αέρας!

madmanos16
16-01-13, 12:02
Γειασ σας παιδια

Εχω να κανω μια ερωτηση...Εβαλα και εγω ενεργειακο τζακι σε συνεννοηση με τον διαχειρηστη της πολυκατικιας(φυσικα τα εξοδα δικα του) και στην αρχη η ζεστη ηταν πολυ ωραιο αποτελεσμα της επιλογης αυτης...Στη συνεχεια οπως ειπε και ο Stepf η μυρωδια υπυρξε(αλλα για λιγο)...Το προβλημα μου ειναι αλλο ...Μετα απο σχεδον καθημερινη χρηση τον 2ο μηνα αρχισε το σπιτι να βαζει υγρασια σε σημεια που δεν υπηρχαν ακομα αι στο σαλονι που βρισκεται το τζακι!!!!!Ναι καλα ακουτε με περιπου 26 βαθμους στο σαλονι αρχισε να βαζει υγρασια...Να σας
1(ενημερωσω οτι δεν εχω ιδεια για την ποιοτητα του τζακιου)
2(τα λουμινια ειναι στεγανα)
3(τα υπολοιπα δωματια του σπιτιου και αυτα ειναι ζεστα..αλλα υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας περιπου2-3 βαθμοι)
4(το ενεργειακο τζακι δεν εχει ανεμηστηρακι)

καμια ιδεα παιδια....παρακαλω αν βρειτε κατι πειτε μου γιατι κοιμαμαι εγω και οι γονεις μου και αναπναιουμε θανατο...
ευχαριστω πρωκαταβολικα

nyannaco
16-01-13, 12:31
Εφ'όσον το σπίτι ζεσταίνεται, η λογική υπόθεση είναι ότι η υγρασία προέρχεται από την καύση (η οποία, ως γνωστόν, παράγει CO2 και νερό). Για να συμβεί όμως αυτό, θα πρέπει ένα υπολογίσιμο μέρος των καυσαερίων να μην φεύγει από την καμινάδα, αλλά να παραμένει μέσα στο σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση, βέβαια, η μυρωδιά είναι έντονη. Είναι βέβαιο ότι σταμάτησε να μυρίζει, ή μήπως απλώς το συνηθίσατε;
Επίσης, τα στεγανά αλουμίνια εμποδίζουν την τροφοδοσία του τζακιού με αέρα για την καύση. Παίρνει το τζάκι σου αέρα καύσης από έξω, από την τοποθέτησή του; Αερίζετε επαρκώς το χώρο;
Μήπως η κουζίνα είναι ενιαία με το σαλόνι, και τραβάει τα καυσαέρια μέσα ο απορροφητήρας όταν λειτουργεί;

bxenos
16-01-13, 16:36
Μήπως απλώνετε μπουγάδα μέσα στο σπίτι;

dfoust
17-01-13, 16:55
Το σπίτι έχει καλή θερμομόνωση;
Αν όχι τότε δημιουργείται από την μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας.

kostas777
13-02-13, 13:31
Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ???ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ???ΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ???ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΙΔΕΡΟ ???ΣΑΝ ΨΟΦΗΜΙ???ΠΛΑΣΤΙΚΟ??? ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΙΔΕΡΟ=ΚΑΚΗ ΡΟΗ ΑΕΡΑ ΨΟΦΗΜΙ=ΚΑΙΓΕΤΑΙ Ο ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑΣ
ΠΛΑΣΤΙΚΟ =ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ Η ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΩΤΙΚΟ

- - - Updated - - -

Η ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΟ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ???ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΩΣΤΕΣ???ΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ???ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΙΔΕΡΟ ???ΣΑΝ ΨΟΦΗΜΙ???ΠΛΑΣΤΙΚΟ??? ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΙΔΕΡΟ=ΚΑΚΗ ΡΟΗ ΑΕΡΑ ΨΟΦΗΜΙ=ΚΑΙΓΕΤΑΙ Ο ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑΣ
ΠΛΑΣΤΙΚΟ =ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ Η ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΩΤΙΚΟ

kwstas75
23-02-13, 23:14
φιλε μου εγω τοποθετω τζακια
αν σου εχει βαλει πετροβαμβακα μεσα στο τζακι, και για καποιο λογο βραχικε, η ακομη βρεχεται, τοτε αυτη η περιεργη μυρωδια προερχεται απο εκει.

stefp
23-02-13, 23:36
Σ'ευχαριστώ Κώστα.. κι εγώ προς τα εκεί πλέον τείνω.. Αν και δε ξέρω το εξής: ΑΝ βράχηκε-μούσκεψε πολύ ο πετροβάμβακας, θα συνέλθει κάποια στιγμή αν σταματήσει να μπαίνει νερό, ή πάει, πρέπει να τον ξυλώσω και να βάλω νέο για να φύγει η μυρωδιά??

Λοιπόν το ΣΙΓΟΥΡΟ είναι ότι μέχρι πρόσφατα περνούσε νερό.. δε θυμάμαι αν το ξανάγραψα, αλλά ενώ νομίζαμε ότι μας είχε μείνει μόνο η μυρωδιά, η οποία βρήκαμε ότι αν βάζουμε τη φωτιά-θράκα προς τη δεξιά μεριά της εστίας τότε περιορίζεται κάπως,οπότε το είχαμε αφήσει εκεί το θέμα, πριν κανά μήνα πέσαν ΜΕΓΑΛΕΣ βροχές εδώ.. κι έτυχε και δεν άναψα τζάκι συνεχόμενα εκείνες τις μέρες, για κάποιο λόγο... μετά την 3η μέρα βροχής, άρχισαν να τρέχουν νερά μες το σπίτι, τα οποία βγαίναν από το τζάκι, μέσα από την επένδυση (εκεί που υπήρχε η κόληση του μαρμάρου με το πλακάκι στο πάτωμα) , κι ερχόταν όχι από το εσωτερικό της εστίας, αλλά από ότι φάνηκε έχουν μαζευτεί στο επάνω μέρος της εστίας, απέξω από αυτή, και κατεβαίνουν από την ταράτσα και στη συνέχεια κυλούν από εκεί είτε στο πάτωμα τα πολλά(έξω από την εστία), είτε μπροστά από την πόρτα πέφταν λίγα και τέτοια ωραία.. Κι όταν μιλάω για νερό, δεν εννοώ ότι έσταξε στο πάτωμα.. εννοώ ότι πήραμε σφουγγαρίστρα και για ένα 24ωρο μαζεύαμε νερά, στρώσαμε πετσέτες γύρω γύρω κι αδειάζαμε μπωλ με νερό... Οπότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ μέσα έχει γίνει χαμός από το νερό, και απλά επειδή το καίγαμε συνήθως το τζάκι εξατμιζόταν σιγά σιγά τα νερά και δεν κατεβαίναν τόσο που να βγουν έξω, αλλά σίγουρα και μαζευόταν ώσπου να κάψει το τζάκι (αν π.χ. για 2-3 μέρες εγώ δεν το άναβα), και κάναν υγρασία μπόλικη μέσα και τα 'χουν μουσκέψει όλα πλέον από μεσα..
Με το που το πήρα χαμπάρι αυτό, καταρχάς άναβα κάθε μέρα τζάκι στο φουλ πλέον για να μη μπορεί να μαζευτεί νερό και να εξατμιστεί αυτό που υπήρχε ήδη, και όταν σταματήσαν οι βροχές ανέβηκα ταράτσα και πέρασα με μονωτικό ότι ρωγμή έβλεπα, ότι πιθανό σημείο υπήρχε κοντά στην καμινάδα, γύρω της, επάνω της, κτλ.. ΕΛΠΙΖΩ ότι την έκλεισα την όποια τρύπα υπήρχε (είδα μερικές ύποπτες ρωγμές, στη βάση της καμινάδας), από τότε ξανάβρεξε κι επίτηδες δεν ανάψαμε τζάκι τότε για να δούμε αν ξαναστάξει τίποτε, δεν εμφανίστηκε ξανά υγρασία καθόλου , αλλά 100% σίγουρος δε μπορώ να είμαι γιατί δεν ξέρω μέσα τι γίνεται..
Αλλά πλέον τώρα ανάβοντας τζάκι πάλι, η μυρωδιά ακόμη παραμένει.. Οπότε για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα : Αυτό σημαίνει ότι ο πετροβάμβακας είναι για πέταμα-ξύλωμα, έχει πάρει πλέον μούχλα, ή έχει καταστραφεί οριστικά και του μένει η μυρωδιά, ή με τον καιρό (π.χ. με τον ήλιο όλο του καλοκαιριού, ζέστες, και ως του χρόνου..) θα ξεμυρίσει και θα είναι εντάξει αν δεν ξαναμπεί νερό?
Ή μήπως το ότι μυρίζει ακόμη όταν το καίμε σημαίνει ότι συνεχίζει να μπαίνει από κάπου νερό? Βασικά θέλω να δοκιμάσω να ρίξω και κάμποσο νερό για ώρες με το λάστιχο για να δω αν φανεί κάτι, αλλά δεν ξέρω κι αυτό αν θα δείξει κάτι.. Ή π.χ. αν μπαίνει τελικά νερό όχι από πάνω από ταράτσα, αλλά από ρωγμή που έχει γίνει στον τοίχο πίσω από το τζάκι και "βγαίνει" στο πλάι της πολυκατοικίας που είναι ακάλυπτο (και είναι και στον 3ο και δε μπορούμε από κάτω να δούμε αν υπάρχει καμιά ρωγμή..). Αν και τραβηγμένο μου ακούγεται πολύ αυτό..
Να μην τα πολυλογώ, να περιμένω να ξεμυρίσει ή δε θα γίνει ποτέ, οπότε να το πάρω απόφαση ότι θέλει "χάλασμα" η γυψοσανίδα, ξύλωμα ο πετροβάμβακας, και αλλαγή?

barbax41221
04-03-13, 14:20
Έλα ρε φίλε ακόμη ταλαιπωρήσε με αυτή τη μυρωδιά; Έχει πάνω απο χρόνο που βλέπω το πρόβλημά σου και αν και προσπάθησα να σου απαντήσω έπρεπε να γίνω μέλος και κάτι τέτοια τα οποία δεν πολυγουστάρω.Αλλα απο την άλλη βλέπω το πρόβλημά σου το έχεις ακόμη και είπα να σε βοηθήσω.Καταρχάς θέλω να σου πώ οτι κάνω αυτή τη δουλειά δηλαδή εισαγωγές και τοποθετήσεις τζακιών έχω κάνει σεμινάρια για τις τοποθετήσεις και ο,τι σου γράψω είναι πέρα ως πέρα σωστό.Και μην ξεχνάς οτι πρέπει να τα κάνεις έτσι ακριβώς όπως στα γράφω, αλλιώς το τζάκι θά χάσει είτε απο απόδοση είτε απο την καλή του λειτουργία,κάπνισμα κλπ.
Η μυρωδιά που έχεις έιναι η ρητίνη του πετροβάμβακα όταν υπερθερμαίνεται.ΔΕΝ έχει σημασία το οτι βράχηκε.
Δεν παίζει κανένα ρόλο η γυψοσανίδα.Ούτε δημιουργέι κάποιο πρόβλημα.
Πολύ σωστά ο τεχνικός εγκατέστησε πετροβάμβακα απο μέσα απο το τζάκι για να έχεις μια καλή απόδοση.Το θέμα είναι Τί ποιότητας πετροβάμβακα έχεις;
Ο πετροβάμβακας αυτού του είδους πρέπει να αντέχει στους 800 βαθμούς κελσίου.Οπότε μιλάμε για τις λεγόμενες πλάκες κεραμιζόλ.Αν χρησιμοποίησε τύπου σαν ρολό, πυκνότητας των 50 κιλών, τότε καλά κρασιά ο τεχνικός είναι αδαής,για να μην πώ άχρηστος.Η πυκνότητα πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 κιλά σίγουρα με αλουμίνιο ειδικώς για τοποθέτηση μέσα στην επένδυση του τζακιού. ΑΛΛΑ ακόμη και αν πήρε ειδικό που τον πουλάνε για αυτό ακριβώς τον λόγο πάλι μπορει να μυρίσει.Είχαμε το ίδιο πρόβλημα και εμείς που εισάγαμε απο την εταιρεία PYROTEK στην Αθήνα.Τα κουτιά γράφαν FIREROCK έγραφαν οτι είναι πλυμένος και ειδικά για αυτό τον σκοπό, ήταν σε κόκκινα κουτιά με φωτογραφία απο τζάκι.Ωστόσο ορισμένες φορές έιχαμε αυτή την ιδιαίτερη μυρωδιά.Όταν μιλούσα με τον εισαγωγέα μου ορκίζονταν οτι δεν είχε πρόβλημα πουθενά και οτι ο0 πετροβάμβακας είναι εγγυημένος.Ωστόσο τα προβλήματα γινόταν περισσότερα.Τελικά φέραμε απο το εξωτερικό μόνοι μας και ξανα ντύσαμε τα εν λόγω τζάκια με δικά μας έξοδα και τα προβλήματα εξαφανιστήκαν.Πρέπει να σου πω πως ορισμένες φορές δεν είχαμε πρόβληματα αλλά, αλλες πάλι ναι. Πρεπει να γρεμιστει η επένδυσει της εστίας, γύρω γύρω να υπάρχει κενο 13 εκ.Τα 3 εκ θα μπει πλακες κεραμιζόλ η promasil (calcium silicat) το οποίο είναι και πιο ακριβο.Φυσικά οι περσίδες πάιζουν μέγα ρόλο επάνω πρέπει να έχεις 700 τεραγωνικά εκατοστά μινιμουμ και κάτω 600.φυσικά πρεπει να υπάρχει και εξωτερικός αέρας στην κουκουλα 200 τεραγωνικά εκ μινιμουμ.Πετροβάμβακα καλό θα βρείς απο τον Χατζή Αναστάσιο στην Ελλαδα,φέρνει τις Chazelles.
Αυτά για αρχή αν θές άλλες πληροφορίες στειλε μου email η μπες στην ιστοσελίδα μου www.tzakicy.com

stefp
05-03-13, 15:44
Σ'ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο! Άστα να πάνε, έχω κλείσει 3ετία με το πρόβλημα κι ακόμη το'χω... Το εδώ thread είχε το καλό ότι πέραν των άλλων άκουσα διάφορα που δεν τα ήξερα, αλλά που τελικά σίγουρα δεν τα ήξερε κι αυτός που μου τα'βαλε.. Δυστυχώς την περίοδο που το'βαλα εγώ για την πόλη μας ήμουν "μπροστά", δεν είχε σχεδόν κανένας ενεργειακό, οπότε κάναν πειράματα οι τζακάδες πάνω στους πρώτους από ότι φαίνεται..
Τέλος πάντων...
Τώρα δυστυχώς λόγω κρίσης κτλ δεν είμαστε σε φάση για τρελά μερεμέτια, οπότε προς στιγμήν το καίω όπως έλεγα λίγο σχετικά, η μυρωδιά δεν είναι και τρελή, και κάνω υπομονή.. Το σχέδιο δράσης είναι να περιμένουμε καταρχάς να έρθει πιο καλός καιρός, να μαζέψουμε και κανά φράγκο, και να κοιτάξουμε μετά να δούμε ΑΝ μπορούμε να γκρεμίσουμε τη γυψοσανίδα, χωρίς να καταστρέψουμε ότι υπάρχει (στο κάτω μέρος) από την επένδυση με μάρμαρο που υπάρχει..Αν αυτό δεν είναι δυνατό, έχουμε πρόβλημα (γιατί άλλο κόστος έχει το μάρμαρο..!!). Η ιδέα (μέχρι πριν το μήνυμά σου) ήταν ότι ρίχνω γυψοσανίδα, περνάω νέο πετροβάμβακα, ξαναβάζω γυψοσανίδα, με συνολικό κόστος αν γίνεται ενδεικτικά 300€ (έως 500, δεν ξέρω τώρα τιμές, αλλά τότε περίπου τόσα είχε πάρει ο γυψοσανιδάς). Τώρα αυτό που λες για πλάκες κεραμιζόλ θα το ψάξω, αλλά να δω και κόστος κτλ , γιατί αν είναι να φτάσει π.χ. σύνολο 2000, περαν ότι δεν τα'χω τώρα να τα δώσω, θεωρητικά πάω και παίρνω καμιά σόμπα πελετ ή κάτι άλλο και αφήνω το τζάκι να το καίω για παρέα! Έχω βρει εναν γνωστό μου που κάνει εγκαταστάσεις τζακιών πλέον εδώ κι έχει το καλό ότι έβαλε στο σπίτι του ενεργειακό , σε νεόχτιστο σπίτι, οπότε το έψαξε πολύ κι ελπίζω ότι αφού το κοίταξε για το δικό του, θα μπορέσει να ασχοληθεί και με το δικό μου λίγο παραπάνω... Βέβαια το τι ξέρει ο καθένας είναι σχετικό, κι εγώ πιστεύω πολύ στο "μαθαίνω απο τα προβλήματα", οπότε κι αυτό που λες ότι ότι και να σας λέγαν/δοκιμάζατε είχατε κάποια προβληματάκια και μυρωδιές μεχρι που δοκιμάσατε να παίρνετε από έξω μόνοι σας τα υλικά παίζει ρόλο..
Τώρα για το πόσο είναι οι περσίδες ή πόση απόσταση έχει εσωτερικά ο πετροβάμβακας από την εστία, δεν ξέρω (τις περσίδες θα τις μετρήσω, η αλήθεια είναι ότι τις είχα ψιλοαγνοήσει ως τώρα, εφόσον υπήρχαν). Για αυτό που λες, ότι είναι η ρητίνη που υπερθερμαίνεται, είσαι σίγουρος όμως, έτσι? Το ρωτάω πάλι (αν και το έχεις με bold) για έναν λόγο : γιατί μου μυρίζει εμένα το ίδιο έντονα το τζάκι είτε με το που παίρνει το μοτέρ μπροστά , στους 50C, είτε στους 100C? Θερμαίνεται τόσο πολύ και περνάει το "όριο" που δημιουργείται δυσοσμία από τους 50 ακόμη??
Σ'ευχαριστώ και πάλι, θα κοιτάξω και το site σου !

bxenos
06-03-13, 14:08
Όχι 500άρι, αλλά με τα υλικά μου βγήκε κάπως έτσι:
ένα κουτί πετροβάμβακα για τζάκια (http://www.knauf.gr/www/el/insulation/products_1/products_9.php?prod_id=5652) μου βγήκε 80 ευρώ. Η τοποθέτηση γυψοσανίδας + παράθυρα για σχαράκια 200 ευρώ και άλλα 30 περίπου ευρώ ένα τετραγωνικό μέτρο κεραμοβάμβακα για μόνωση εκεί που είναι πολύ κοντά το τζάκι στη γυψοσανίδα.
Έφτιαξα και έναν αυτοματισμό για να ελέγχει τον ανεμιστήρα (on,off και ταχύτητα λειτουργίας) με 50 ευρώ κόστος και τέλος το θέμα γυψοσανίδας.

Άποψη μου πάντως είναι ότι οι γυψοσανίες δεν είναι η καλύτερη λύση επένδυσης για ενεργειακά τζάκια που έχουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας. Αλλά πενία τέχνας κατεργάζεται

dfoust
09-03-13, 23:28
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.lanordica-extraflame.com/public/Allegati/6098000_TERMOCAMINO_650-800_GR.pdf

Έχω μια απορία με το ντύσιμο της γυψισανιδας:
Διαβάζω στο μανιουαλ για τις γκριλιες εισαγωγής αέρα αλλά με έχει μπερδέψει πόσες θελει για να δουλέψει σωστά; σίγουρα μία 20-25cm για φρέσκο αέρα από έξω, σε άλλη εικονα έχει μία μέσα στο σπίτι χαμηλά και μια ψηλά.
Μπορεί κάποιος να μου πει πόσες θέλει και σε πια σημεία.
Ευχαριστώ.

Έχω επισύναψη το PDF για βοήθεια

jkoukos
10-03-13, 13:02
Δες τις 2 εικόνες (14 & 15) του pdf, που έχουν μερικές διαφορές.
Θέλεις τουλάχιστον 2 ανοίγματα, το ένα για εισαγωγή δροσερού αέρα και το άλλο για εξαγωγή θερμού.
α. Για την εισαγωγή, αν μπορείς φέρνεις φρέσκο αέρα απ' έξω (εικ. 15), διαφορετικά θα χρησιμοποιήσεις τον εσωτερικό του σπιτιού (εικ. 14). Και στις 2 περιπτώσεις η είσοδος θα γίνει χαμηλά.
β. Για την εξαγωγή θερμού αέρα θέλεις ένα άνοιγμα περίπου 20cm από την οροφή του δωματίου. Όμως προσοχή στις 2 εικόνες, όπου στη μεν 15 ο θερμοθάλαμος είναι ενιαίος και θέλει μία γρίλια (Νο6), ενώ στην εικόνα 14 ο θερμοθάλαμος έχει 2 διαμερίσματα άρα θα χρειαστείς 2 γρίλιες τοποθετημένες αντίστοιχα στην ίδια απόσταση (~20cm) από την οροφή τους.
γ. Στην εικόνα 15 δείχνει (αλλά δεν ονομάζει) και μία ακόμη γρίλια για βεβιασμένη εξαγωγή θερμού αέρα (με σωλήνα), που απ' ότι είδα στα χαρακτηριστικά της συσκευής δεν υπάρχει, άρα δεν την λαμβάνεις υπόψη.

stefp
11-03-13, 09:43
Όχι 500άρι, αλλά με τα υλικά μου βγήκε κάπως έτσι:
ένα κουτί πετροβάμβακα για τζάκια (http://www.knauf.gr/www/el/insulation/products_1/products_9.php?prod_id=5652) μου βγήκε 80 ευρώ. Η τοποθέτηση γυψοσανίδας + παράθυρα για σχαράκια 200 ευρώ και άλλα 30 περίπου ευρώ ένα τετραγωνικό μέτρο κεραμοβάμβακα για μόνωση εκεί που είναι πολύ κοντά το τζάκι στη γυψοσανίδα.
Έφτιαξα και έναν αυτοματισμό για να ελέγχει τον ανεμιστήρα (on,off και ταχύτητα λειτουργίας) με 50 ευρώ κόστος και τέλος το θέμα γυψοσανίδας.

Άποψη μου πάντως είναι ότι οι γυψοσανίες δεν είναι η καλύτερη λύση επένδυσης για ενεργειακά τζάκια που έχουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας. Αλλά πενία τέχνας κατεργάζεται
Τον πετροβάμβακα τον αγόρασες μόνος σου ή απλά μιλώντας με τον μάστορα σου έβαλε αυτόν? Ποιό από τα 2 που έχει στη σελίδα πήρες? Ο 1ος δε γράφει τίποτε για θερμοκρασίες, ο "από κάτω" γράφει "εως 640C" .. Υποθέτω για αυτό πήρες και τον κεραμοβάμβακα που λες (γιατί γράφει παραπάνω ο barbax ότι πρέπει μέχρι 800C να αντέχει..). Το που θα μπει ο πετροβάμβακας, που ο πιο "ανθεκτικός" κεραμοβάμβακας το υπολόγισες εσύ (με το μάτι ας πούμε, που σου φαίνεται πιο κοντά και μπορεί να δημιουργηθεί θέμα..) ή πάλι μάστορας/τζακάς?
Ρωτάω τώρα λίγο λεπτομέρειες/χαζά ίσως, αλλά μετά το χουνέρι που έχω πάθει, λέω κάτσε να δώσω σημασία στο παραμικρό, μπας και βάλω μπροστά τώρα την άνοιξη να το φτιάξω..

dfoust
12-03-13, 10:17
Δες τις 2 εικόνες (14 & 15) του pdf, που έχουν μερικές διαφορές.
Θέλεις τουλάχιστον 2 ανοίγματα, το ένα για εισαγωγή δροσερού αέρα και το άλλο για εξαγωγή θερμού.
α. Για την εισαγωγή, αν μπορείς φέρνεις φρέσκο αέρα απ' έξω (εικ. 15), διαφορετικά θα χρησιμοποιήσεις τον εσωτερικό του σπιτιού (εικ. 14). Και στις 2 περιπτώσεις η είσοδος θα γίνει χαμηλά.
β. Για την εξαγωγή θερμού αέρα θέλεις ένα άνοιγμα περίπου 20cm από την οροφή του δωματίου. Όμως προσοχή στις 2 εικόνες, όπου στη μεν 15 ο θερμοθάλαμος είναι ενιαίος και θέλει μία γρίλια (Νο6), ενώ στην εικόνα 14 ο θερμοθάλαμος έχει 2 διαμερίσματα άρα θα χρειαστείς 2 γρίλιες τοποθετημένες αντίστοιχα στην ίδια απόσταση (~20cm) από την οροφή τους.
γ. Στην εικόνα 15 δείχνει (αλλά δεν ονομάζει) και μία ακόμη γρίλια για βεβιασμένη εξαγωγή θερμού αέρα (με σωλήνα), που απ' ότι είδα στα χαρακτηριστικά της συσκευής δεν υπάρχει, άρα δεν την λαμβάνεις υπόψη.

ευχαριστώ φίλε μου. Εγώ έχω την δυνατότητα να πάρω αερα από έξω να βάλω και από μέσα;; ο θάλαμος θα είναι ενιαίος. Οι οδηγίες λένε για φ20 από έξω και 750cm2 άνοιγμα από χαμηλά.

jkoukos
12-03-13, 10:37
Μόνο απ' έξω θα πάρεις αέρα και μία γρίλια ψηλά, 20cm από το ταβάνι, με άνοιγμα 1000cm2 ή 2 ανοίγματα των 500cm2.

dfoust
12-03-13, 22:43
Μόνο απ' έξω θα πάρεις αέρα και μία γρίλια ψηλά, 20cm από το ταβάνι, με άνοιγμα 1000cm2 ή 2 ανοίγματα των 500cm2.


Η γρίλια από έξω είναι εντάξει μια Φ20-25cm;;

jkoukos
12-03-13, 23:05
Σύμφωνα με το pdf που έδωσες, ανάλογα το μοντέλο που έχεις:
Για το 800 θέλεις Φ25-30cm.
Για το 650 θέλεις Φ20-25cm.

Μπορείς αντί για Φ20 να βάλεις 2 Φ10 δίπλα-δίπλα.

axxis
13-03-13, 11:43
Δεν έχω σχέση με τζάκια οπότε αυτό που ρωτάω μπορεί να είναι και χαζό αλλά ένα άνοιγμα Φ20 έχει επιφάνεια 314cm2 ενώ ένα Φ10 έχει 78,5cm2.
Πως γίνεται δύο ανοίγματα Φ10 να είναι το ίδιο με ένα Φ20;

nyannaco
13-03-13, 11:52
Δεν έχω σχέση με τζάκια οπότε αυτό που ρωτάω μπορεί να είναι και χαζό αλλά ένα άνοιγμα Φ20 έχει επιφάνεια 314cm2 ενώ ένα Φ10 έχει 78,5cm2.
Πως γίνεται δύο ανοίγματα Φ10 να είναι το ίδιο με ένα Φ20;Δεν γίνεται φίλε μου. Κι από τζάκια να μην ξέρεις, η στοιχειώδης γεωμετρία δεν αλλάζει ;)

maria diamandi
01-12-13, 15:21
γεια σας διαβασα οτι εχετε πολλοι το ιδιο προβλημα με μενα κ ηθελα την γνωμη σας.εχω κανει το τζακι ενεργειακο εδω κ 5 χρονια κ οταν το αναβω μυριζει κατι εντονα σαν χημικο ...οχι καπνα.μου ειπαν κ μενα στην αρχη οτι ετσι μυριζει οταν ειναι καινουργιο .κ μετα απο καποια αναμματα θα σταματαγε η μυρωδια.εχουν περασει 5 χρονια αλλα τιποτα.ανυσηχω πολυ μηπως αναπνεουμε κατι βλαβερο .εχω κ παιδι μικρο κ φοβαμαι ακομα περισσοτερο.η καμιναδα ειναι γυψοσανιδα ,επενδυμενη με πετροβαμβακα.οποιος εχει το αναλογο προβλημα θα ηθελα να με βοηθησει.

Asteris
01-12-13, 15:25
Βρωμαει το μαντέμι του τζακιού, γιατί υπερθερμαίνεται. Χρειάζεται να ανοίξεις εισαγωγή αέρα από κάτω και εξαγωγή αέρα στην πάνω μεριά, ώστε να κυκλοφορεί αέρας γύρω από το μαντέμι και να το δροσίζει. Το εγχειρίδιο του τζακιού σου αναφέρει πόσο μέγεθος θα είναι τα ανοίγματα, συνήθως 400-500cm2 κάτω και το τριπλάσιο επάνω...

stefp
02-12-13, 00:22
Γιατί όμως να βρωμάει το μαντέμι στο δικό μου (μας,και των άλλων στο thread που έχουν θέμα) τζάκι και όχι όλων ας πούμε?! έχω παει σε σπίτια φίλων με ενεργειακό και δεν εχουν καμία μυρωδιά σαν το δικό μου (για την ακρίβεια ο ένας έχει, αλλά σε πολύ λιγότερο εντονο).
Εισαγωγή αέρα από κάτω, που εννοείς? να ρουφάει και κάτω από το τζάκι αέρα για να το περνάει μες το μοτέρ, ή τρύπα κάτω απο τη βάση απλά να αερίζεται όλη η βάση? Γιατί το 1ο το έχω (εισαγωγή αέρα 2η για το μοτέρ), αλλά για τρύπα στη βάση, χλωμό, είναι από μάρμαρο η βάση κάτω, να της κάνω τρύπα..?
Εξαγωγή αέρα έχει στο τέρμα πάνω της καμινάδας, εκεί σχεδόν που ενώνεται με ταβάνι.
Θα κοιτάξω να βγάλω καμια φωτό σε καμιά φάση, γιατί δεν ξέρω οι περιγραφές πόσο κατανοητές είναι..
πάντως και φέτος, μετά από 5 χρόνια κι εμείς, πάλι μυρωδιά... ειδικά 1η φορά χάλια, 2η φορά πιο οκ, και μετά που το κάψαμε πολλές ώρες μύριζε μεν, αλλά μετρίασε αρκετά (ή συνηθίσαμε εμείς τη μυρωδιά?).. αλλά σίγουρα κάτι μυρωδιά παίζει, λίγο ή πολύ!

Asteris
02-12-13, 14:54
Το τζάκι θέλει ροή αέρα τριγύρω του για να δροσίζεται και ταυτόχρονα να ζεσταίνει αυτόν τον αέρα και να τον αποδίδει στο δωμάτιο. Αν μιλάμε για πραγματικό ενεργειακό τζάκι που από 3 κιλά ξύλο-10.000 θερμίδες, θα δώσει τις 7000 στον χώρο, αν το πνίξεις από ροή αέρα, θα την πληρώσει το μαντέμι και οι γυψοσανίδες που θα μυρίσει από υπερθέρμανση. Αν το τζάκι είναι "τύπου" ενεργειακό, που όλη την θερμότητα την ρουφάει η καμινάδα και μένουν 2-3 χιλιάδες θερμίδες στο μαντέμι, είναι φυσικό να μην καταφέρνει να ζεστάνει αρκετά τα σίδερά του, ούτε την κατασκευή τριγύρω του, ώστε να έχει μυρωδιές...

Τρύπα θέλει στην βάση από μάρμαρο που έχεις. Θες δεν θες. Αλλιώς μάλλον δεν σώζεται η κατάσταση, όλα τα άλλα θα είναι ημίμετρα. Ροή αέρα με μόνο μία τρύπα, την επάνω, δεν γίνεται...

Αν θες βάλε ένα link από την εστία σου, να την τσεκάρω καλύτερα...

sotisdiv
03-12-13, 23:30
Μετά απο 3 χρόνια και 235 μηνύματα να υποθέσω οτι άκρη δεν έχει βγει.
Πολλές οι γνώμες που ακούστηκαν καμία όμως δεν φαίνεται να δίνει οριστικό τέλος στο θέμα της μυρωδιάς.
Κοινώς...θα παραμείνουμε με την απαίσια μεταλλική μυρωδιά καθώς απ´ότι φαίνεται η φάση τζάκι είναι λίγο λαχείο.

Asteris
03-12-13, 23:54
Έτσι νομίζεις, ότι επειδή έπεσες σε άσχετους, η φάση τζάκι είναι λαχείο? Απλή θερμομηχανική είναι, κατηγορίας λυκείου και κάτω μάλιστα.

Lagman
05-12-13, 15:25
Σε μένα δε βρωμάγε το Μαντεμι αλλα ο πετροβαμβακας και η Γυψοσανιδά που καιγότανε ...

stefp
05-12-13, 16:17
Το τζάκι θέλει ροή αέρα τριγύρω του για να δροσίζεται και ταυτόχρονα να ζεσταίνει αυτόν τον αέρα και να τον αποδίδει στο δωμάτιο. Αν μιλάμε για πραγματικό ενεργειακό τζάκι που από 3 κιλά ξύλο-10.000 θερμίδες, θα δώσει τις 7000 στον χώρο,
Σ'ευχαριστώ καταρχάς για το ενδιαφέρον σου. Εϊναι ενεργειακό κανονικά, σύμφωνα με τα χαρτιά εχει πάνω από 70% απόδοση..


αν το πνίξεις από ροή αέρα, θα την πληρώσει το μαντέμι και οι γυψοσανίδες που θα μυρίσει από υπερθέρμανση.
ώωωπαα ώπα!! Τι εννοείς εδώ? Δε θα'πρεπε να έχει αέρα? Τι σημαίνει "αν το πνίξω" , πως να το κουμαντάρω αυτό? Έχει μια εισαγωγή αέρα που παίρνει από έξω, έχει και μια που ρουφάει αέρα μέσα από το δωμάτιο, ΚΑΙ οι 2 αυτές στέλνουν αέρα στο μοτέρ που τον διοχετεύει μετά στις περσίδες. Έχει επιπλέον και ένα "κενό" στα πλαινά η καμινάδα, χωρίς μοτέρ, που μας είχε πει το έχει για να κατεβαίνει με "φυσική ροή" αέρας και να βοηθάει στην καύση.
Έχω δοκιμάσει να κλείσω τη μία από τις δύο εισαγωγές (του δωματίου και την άλλη που παίρνει το μοτέρ από έξω, εναλλάξ εννοείται, όχι και τις 2 ταυτόχρονα), αλλά πάλι μύριζε. Πάντως στις επόμενες μέρες θα κάνω πάλι δοκιμές, με κλειστή την απέξω του μοτέρ, γιατί μου είπε κάποιος να το δοκιμάσω 4-5 φορές σερί έτσι, δεν ξέρω γιατί.. Κατ'εσένα τι θα πρεπε να κάνω δηλαδή?


Αν το τζάκι είναι "τύπου" ενεργειακό, που όλη την θερμότητα την ρουφάει η καμινάδα και μένουν 2-3 χιλιάδες θερμίδες στο μαντέμι, είναι φυσικό να μην καταφέρνει να ζεστάνει αρκετά τα σίδερά του, ούτε την κατασκευή τριγύρω του, ώστε να έχει μυρωδιές...
Τρύπα θέλει στην βάση από μάρμαρο που έχεις. Θες δεν θες. Αλλιώς μάλλον δεν σώζεται η κατάσταση, όλα τα άλλα θα είναι ημίμετρα. Ροή αέρα με μόνο μία τρύπα, την επάνω, δεν γίνεται...
έχει και στο κάτω μέρος μια τρύπα (είπα θα βγάλω φωτό,που θα μου πάει, ελπίζω ως το σ/κ να το κάνω, βασικά δεν έχω μηχανή στο σπίτι στην παρούσα φάση!) που πηγαίνει κι από εκεί αέρας στο μοτέρ. Αλλά εδώ λες ότι θα πρέπει να έχει και 2η εισαγωγή αέρα, ενώ νωρίτερα έλεγες μη το πνίξω στον αέρα.Αυτα τα 2 δεν είναι συγκρουόμενα, ή δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι?


Αν θες βάλε ένα link από την εστία σου, να την τσεκάρω καλύτερα...
http://www.starfire.gr/%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9-termopalex-exagone-p-238.html

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυτό το μοντέλο, αλλά και εξάγωνο είναι, και οι διαστάσεις νομίζω είναι αυτές (και ήταν σίγουρα palazzetti..αυτό το θυμάμαι γιατί σκέφτομαι κάθε φορά που το βάζω, πόσο το πλήρωσα και με παίρνουν τα κλαματα.. :( )
Επίσης μου είχε πει ένας να δοκιμάσω να το κάψω κάμποση ώρα με κλειστό το "ταμπερ" (έτσι δε το λενε? ή τάπερ!?) και ότι αν καπνίσει η εστία (ή αν βγάλει στις περσίδες καπνό..?) μέσα θα έδειχνε ότι υπάρχει διαρροή κάπου. Το δοκίμασα, δεν κάπνισε τίποτε (εκτός από μένα που 'κανα σερί τσιγάρα 2 ώρες περιμένοντας να δω τι θα γίνει..)
Επίσης έβγαλα κάποια στιγμή τις περσίδες, ξεσυνέδεσα τους αεραγωγούς εκεί (και τους ξανάβαλα μετά), τσέκαρα στο εσωτερικό με φακούς κτλ, εκτός του ότι είχαν πέσει κάτι κομμάτια γυψοσανίδας (30 πόντοι λέμε!) στο πάνω μέρος του μαντεμιού (που τα βγάλαμε με τσιμπίδα) και καιγόταν τόσο καιρό, δεν είδα κάτι άλλο με το μάτι. Αλλά και μετά που έβγαλα το κομμάτι γυψοσανίδας μύρισε. Εσωτερικά ΔΕΝ υπάρχει πετροβάμβακας τελικά πουθενά, μας το είχε αφήσει χωρίς καμία επένδυση με τη λογική ότι "να βγαίνει θερμότητα και μέσα από τη γυψοσανίδα μες το σπίτι, θα ζεσταίνει ακόμη παραπάνω έτσι, γιατί να τη μονώσετε τη γυψοσανίδα?" (το επιβεβαίωσα ότι όντως δεν έχει τίποτε, πουθενά κανενός είδους μόνωση, μαντέμι-κενό λίγο-γυψοσανίδα "γυμνή" γύρω είναι το σχέδιο, αφού το τσέκαρα από τις τρύπες, κι επιβεβαίωσα μετα τη λογική και το διάλογο μαζί του).

Αυτά. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ιδέα ευπρόσδεκτη (καθότι είμαστε στη φάση της απελπισίας πλέον σε αυτό το θέμα).
Μην πω (δεν ξέρω κι αν θεωρηθεί ενάντιο στους κανόνες του φόρουμ, αφού δεν είναι ακριβώς αγγελία), όποιος καταφέρει να μου βρει λύση, όχι κέρασμα, ΤΑΜΑ θα κάνω, επιταγή στο σπίτι θα του στείλω (και εγγύηση δεν έχετε, αλλά το δηλώνω εδώ ενωπίων όλων!!) και κερί θα του ανάβω και θα λέω και προσευχές υπέρ υμών !!! :bless: :)
Δυστυχώς η κατάσταση είναι πλέον στη φάση του "κωμικοτραγική"!

Lagman
09-12-13, 16:13
Γυψοσανίδα χωρίς μόνωση ; Γουαου!! Δεν έχει μαυρίσει η γυψοσανίδα ;; Τρεις φορες το χαλάσανε το ενεργειακό μια βρώμαγε και κάπνιζε γιατι καίγονταν οι γυψοσανίδες , άλλη μια γιατι οι γυψοσανίδες σκαγανε σε γωνιές κλπ ε τη τελευταία φορα ανοίξανε δυο έξτρα περσίδες για εκτόνωση της θερμοκρασίας . Αυτο που σκέφτομαι για να μην μυρίζει να γίνει κατασκευή χωρίς γυψοσανίδα πχ τούβλο ...

stefp
16-12-13, 11:01
Η γυψοσανίδα που λες δεν έχει μαυρίσει ΚΑΘΟΛΟΥ! (απέξω που βλέπω εγώ τουλάχιστον!) Ούτε έχει τίποτε εμφανή σκασίματα, ούτε κανένα σημάδι εξωτερικά..
Με τα πολλά,το βγάλαμε φωτό το θηρίο! παραθέτω εδώ, αν θέλετε καμία άλλη πιο κοντά ζουμ κάτι ή οτιδήποτε (μπας και κατέβει καμιά ιδέα δηλαδή) πείτε μου !
132827132828
Όπως βλέπετε είναι γυψοσανίδα όλο, εκτός από το μπροστά-κάτω που είναι μάρμαρο και γρανίτης. Κάτω δεξιά είναι η μία εισαγωγή αέρα που έλεγα, που ρουφάει μέσα από το δωμάτιο αέρα και το πάει στο μοτέρ με σωλήνα (μικρή). Επάνω αριστερά και δεξιά είναι οι 2 περσίδες από όπου βγαίνει ο αέρας που φυσάει το μοτέρ, είναι σωλήνες (αυτές οι "φυσαρμόνικες", από μαλακό σαν αλουμίνιο-τσίγκο-δεν ξέρω τι είναι) από όπου έρχεται όλος ο αέρας, το μαύρο πανί που κρέμεται είναι φίλτρα άνθρακα σε ύφασμα, είχαμε αγοράσει ΚΑΙ τέτοια και τα βάζουμε με τη λογική ότι μπας και πιάσουν τίποτε βλαβερές ουσίες. Η μυρωδιά συνεχίζει να βγαίνει, παρά το ύφασμα, αλλά μας μένει η ελπίδα μήπως κάαατι βλαβερό σταματάμε (αν τυχόν βγαίνει). Στο κέντρο επάνω (σχεδόν ταβάνι) είναι η έξτρα περσίδα εκτόνωσης, είναι απλά στον "αέρα" για να μη σκάει η γυψοσανίδα, δεν έχει πίσω της τίποτε.
Αυτά! Ξανα, αν υπάρχει καμία ιδέα, ευπρόσδεκτη!

- - - Updated - - -

κάτω πίσω τέρμα, όπως βλέπετε στη φωτό έχω μια μικρή τρύπα, από όπου όταν φτιάχναμε το τζάκι εκοψα μια τρυπούλα εγώ (κοντά 5εκ) και πέρασα μέσα μια πλαστική σωλήνα(σκληρό pvc, αυτές για υδραυλικά), μέσα από την οποία περνάω 2-3 καλώδια που παν από το pc στην tv και τους αποκωδικοποιητές, για να μην περνάν μπροστά από το τζάκι. Εκεί κάτω τέρμα που είναι, δε σκέφτηκα μην έχουν καμία σχέση.. Είναι δυνατόν να έχουν...?? Λογικά δεν πρέπει να έχουν επαφή με μαντέμι-μοτέρ κτλ, και τα καλώδια δουλεύουν κανονικότατα (που αν ζεσταινόταν π.χ. τίποτε, οπότε να βγάζαν αυτά μυρωδιές) κάτι δε θα λειτουργούσε.. σωστά? Ή να παίρνει η πλαστική η σωλήνα τίποτε μυρωδιά!? Τώρα μου μπήκε αυτή η ιδέα, αλλά από την άλλη και άλλοι που έχω ακούσει να έχουν παρόμοιο πρόβλημα δεν έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο με μένα (στο θέμα των καλωδίων-σωλήνας)

nyannaco
16-12-13, 11:37
Την ώρα που θα δουλεύει το τζάκι, φύσα με κάτι από τη μία μεριά της σωλήνας, και μύρισε τί βγαίνει από την άλλη.

Lagman
16-12-13, 16:18
Εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι , εσωτερικά μπορεί να καίγεται η γυψοσανίδα εαν δεν εχει καλη μόνωση.

Έχεις προσέξει μήπως αμμα βάλεις πολλα ξύλα μυρίζει ποιο έντονα ;;

stefp
18-12-13, 23:25
Εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι , εσωτερικά μπορεί να καίγεται η γυψοσανίδα εαν δεν εχει καλη μόνωση.
Έχεις προσέξει μήπως αμμα βάλεις πολλα ξύλα μυρίζει ποιο έντονα ;;
όχι, από την αρχή ακόμη που το ανάβω, αν πάρει μπροστά το βεντιλατέρ μυρίζει
Επίσης μια των ημερών που το ανάψαμε,βάλαμε από τη μία γωνία όλα τα ξύλα (όχι από εκεί που είναι ο θερμοστάτης) με αποτέλεσμα να ζεσταθεί μεν το τζάκι και ο χώρος σιγά σιγά, να μην ανάψει όμως το βεντιλατέρ αλλά να υπάρξει μυρωδιά! Αυτό επειδη το πρόσεξα μόνο σε μια τελευταία δοκιμή, κανονικά όπου και να βάλω τη φωτιά το βεντιλατέρ ανάβει, κρατάω επιφύλαξη

Την ώρα που θα δουλεύει το τζάκι, φύσα με κάτι από τη μία μεριά της σωλήνας, και μύρισε τί βγαίνει από την άλλη.
καλή σκέψη,θα το δοκιμάσω στην επόμενη φορά που θα αποφασίσουμε να το κάψουμε (δυστυχώς το αποφεύγουμε λόγω του όλου θέματος...)

teodor_ch
29-12-13, 17:37
Έψαχνα για καταλληλότερο νήμα αλλά δε βρήκα άλλο.

Ψάχνω νέα εστία τζακιού αερόθερμη "μικρή" ακόμα και 10kw θα μου αρκούν για άριστα μονωμένη κατοικία ως δευτερεύουσα θέρμανση μιας και λίγα ξύλα υπάρχουν δωρεάν.

Άλλα χαρακτηριστικά:
1) 1 όψη
2) μικρό κόστος (τα λεφτά πήγαν στη μόνωση) (δεν έχω καθορίσει ακόμα ταβάνι)
3) κατα προτίμηση Ελληνικής κατασκευής
4) αυστηρά να τηρεί τις τεχνικές προδιαγραφές της (εννοείται όλα πιστοποιημένα) και να είναι 1000% ασφαλής


Γνωρίζω ότι πολύ σημαντικό είναι και η εγκατάσταση για την οποία θα έχω μηχανολόγο μηχανικό να βλέπει τις εργασίες.

Μου πρότειναν την εταιρία regal αλλά είμαι χαμένος και ψάχνω γνώμες.

nikeli
03-01-14, 00:13
για αρουκο... ειμαι απο κεφαλονια εχω το ιδιο ακριβως προβλημα με αρουκο.εχω βαλει το aquatondo 29 edil kamin εδω και τρια χρονια εχω κανει διαφορα αλλα το τζαμι συνεχιζει να μαυριζει.καμια σωστη απαντηση??
:hmm:

- - - Updated - - -

γεια αρουκο ειμαι απο κεφαλονια εχω το ιδιο προβλημα με σενα εχω κανει πολλα δεν εχω αποτελεσμα ΚΑΝΕΝΑ το τζαμι συνεχιζει να μαυριζει.το τζακι ειναι acuatondo 29 edil kamin μαλλον πρεπει να το συνιθησουμε!!

- - - Updated - - -

γεια εχεις κανενα νεοτερα σχετικα με το θεμα του τζαμιού?

- - - Updated - - -


εεεεεεεεε

- - - Updated - - -

οποιοσδηποτε εχει απαντηση για το μαυρισμενο τζαμι δεκτη!!! εκτος απο : σηκωσε την καμιναδα πιο ψηλα/ξερα ξυλα κομενα πανω απο ενα χρονο/προσαναματα λευκα οχι χαρτια/ταμπερ ολα ανοιχτα και αεροκουρτινα/παροχη αερα σε θερμοθαλαμο φ130 /παροχη αερα στο χωρο τζακιου φ 300/διαματρος καμιναδας φ 200/υψος της 10 μετρα/1 μετρο πανω απο τα κεραμιδια τησ στεγης/τηλεφωνημα σε αντοιπροσωποια/λαστιχα πορτας/αντιανεμικο καπελο...δεν ξερω μηπως ξεχασα κατι αλλα τα εχω κανει ΟΛΑ κι αποτελεσμα Κ Α Ν Ε Ν Α!!!!ευχαριστω

GeoTaras
09-01-14, 23:31
Έψαχνα για καταλληλότερο νήμα αλλά δε βρήκα άλλο.

Ψάχνω νέα εστία τζακιού αερόθερμη "μικρή" ακόμα και 10kw θα μου αρκούν για άριστα μονωμένη κατοικία ως δευτερεύουσα θέρμανση μιας και λίγα ξύλα υπάρχουν δωρεάν.

Άλλα χαρακτηριστικά:
1) 1 όψη
2) μικρό κόστος (τα λεφτά πήγαν στη μόνωση) (δεν έχω καθορίσει ακόμα ταβάνι)
3) κατα προτίμηση Ελληνικής κατασκευής
4) αυστηρά να τηρεί τις τεχνικές προδιαγραφές της (εννοείται όλα πιστοποιημένα) και να είναι 1000% ασφαλής


Γνωρίζω ότι πολύ σημαντικό είναι και η εγκατάσταση για την οποία θα έχω μηχανολόγο μηχανικό να βλέπει τις εργασίες.

Μου πρότειναν την εταιρία regal αλλά είμαι χαμένος και ψάχνω γνώμες.

Πηγαινε Leroy merlin και κοιτα το Invicta Minos. Δεν ειναι ελληνικο ειναι γαλλικο, αλά πληρεί τα άλλα που ζητάς. Αυτό βεβαια για το 1000% ασφαλής στα τζακια γενικώς τι να σε πω, δνε το ξερω.

bluemonkey
10-09-14, 13:20
Τελικά ήταν θέμα της γυψοσανίδας; Έχει παρόμοιο θέμα ένας φίλος αλλά δεν γνωρίζω ακόμα τι έχει κάνει.
Εγώ πέρυσι αγόρασα τζάκι pellet νερού, και μέχρι το τέλος του χειμώνα δεν είχα κάποιο θέμα. Το καλό είναι ότι για πολλές απορίες, μιλούσα συχνά με το αρμόδιο κατάστημα, όπου έκανα και την αφορά.
Συγκεκριμένα πήρα το ERGOFLAM IDRO STEEL 15KW http://www.sunfire.gr/product.asp?catid=1807

tkompos
11-09-14, 13:06
Τελικά ήταν θέμα της γυψοσανίδας; Έχει παρόμοιο θέμα ένας φίλος αλλά δεν γνωρίζω ακόμα τι έχει κάνει.
Εγώ πέρυσι αγόρασα τζάκι pellet νερού, και μέχρι το τέλος του χειμώνα δεν είχα κάποιο θέμα. Το καλό είναι ότι για πολλές απορίες, μιλούσα συχνά με το αρμόδιο κατάστημα, όπου έκανα και την αφορά.
Συγκεκριμένα πήρα το ERGOFLAM IDRO STEEL 15KW http://www.sunfire.gr/product.asp?catid=1807

Σε έχει εξυπηρετήσει το συγκεκριμένο; Ψάχνω κάτι να βάλω,αλλά ακόμα δεν το έχω ψάξει αρκετά και δεν γνωρίζω. Το site πάντως φαίνεται χρήσιμο. :oneup:

stefp
11-09-14, 21:57
Τελικά ήταν θέμα της γυψοσανίδας; Έχει παρόμοιο θέμα ένας φίλος αλλά δεν γνωρίζω ακόμα τι έχει κάνει.
Εγώ πέρυσι αγόρασα τζάκι pellet νερού, και μέχρι το τέλος του χειμώνα δεν είχα κάποιο θέμα. Το καλό είναι ότι για πολλές απορίες, μιλούσα συχνά με το αρμόδιο κατάστημα, όπου έκανα και την αφορά.
Συγκεκριμένα πήρα το ERGOFLAM IDRO STEEL 15KW http://www.sunfire.gr/product.asp?catid=1807
Εγώ δυστυχώς άκρη δεν έχω βρει τελική, απλά το καίμε σχετικά αραιά πλέον και ως υποστηρικτικό μόνο που και που του Aircondition.. Άλλες φορές μας φαίνεται σαν να μυρίζει λιγότερο, άλλες πετυχαίνει όπως παλιά που ενοχλούσε αρκετά. Δυστυχώς δεν είμαστε σε περίοδο για να ανοίξουμε δουλειά με το να ξηλώσουμε γυψοσανίδες κτλ, το A/C μας έχει βολέψει, οπότε.. η ολη επένδυση του τζακιού έχει πάει χαράμι γενικώς..

Ο φίλος σου που λες έχει κι αυτός γυψοσανίδα από γύρω ? έχει μυρωδιές από την αρχή ή μόνο αν αρχίσει να καίει πολύ έντονα και περάσει τους 100 βαθμούς? Πόσα χρόνια το έχει το τζάκι? Και το βασικότερο : αν τυχόν σου πει καμιά στιγμή ότι λύθηκε το πρόβλημά του και βρήκε άκρη, ενημερώστε!! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.