PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

ntinter
12-09-14, 12:03
@bluemonkey
Κοιτάω και εγώ να βάλω ενεργειακό και ψάχνοντας έπεσε το μάτι μου στο site που έχεις βάλει. Είσαι ευχαριστημένος; Στείλε μου πληροφορίες σχετικά με την αγορά.

bluemonkey
12-09-14, 12:23
Εγώ δυστυχώς άκρη δεν έχω βρει τελική, απλά το καίμε σχετικά αραιά πλέον και ως υποστηρικτικό μόνο που και που του Aircondition.. Άλλες φορές μας φαίνεται σαν να μυρίζει λιγότερο, άλλες πετυχαίνει όπως παλιά που ενοχλούσε αρκετά. Δυστυχώς δεν είμαστε σε περίοδο για να ανοίξουμε δουλειά με το να ξηλώσουμε γυψοσανίδες κτλ, το A/C μας έχει βολέψει, οπότε.. η ολη επένδυση του τζακιού έχει πάει χαράμι γενικώς..

Ο φίλος σου που λες έχει κι αυτός γυψοσανίδα από γύρω ? έχει μυρωδιές από την αρχή ή μόνο αν αρχίσει να καίει πολύ έντονα και περάσει τους 100 βαθμούς? Πόσα χρόνια το έχει το τζάκι? Και το βασικότερο : αν τυχόν σου πει καμιά στιγμή ότι λύθηκε το πρόβλημά του και βρήκε άκρη, ενημερώστε!! :)


Καλημέρα. Και εκείνος γυψοσανίδα έχει βάλει.Έχει παραπονεθεί ότι του μυρίζει πολύ και κάτι του ανέφερα πρόσφατα και μου είπε ότι βρήκε κάποιον ειδικό και θα τον πήγαινε να το δει. Το έχεις ψάξει κάπου; Δεν μπορεί να μην γνωρίζει κανείς,εκτός και αν είναι όντως θέμα της γυψοσανίδας και δεν σου έκανα καλή δουλειά...:what:
Κάνε ένα κόπο και ρώτα στον Δάβρη μήπως γνωρίζουν ή σε παραπέμψουν αλλού.

stefp
13-09-14, 00:00
Καλημέρα. Και εκείνος γυψοσανίδα έχει βάλει.Έχει παραπονεθεί ότι του μυρίζει πολύ και κάτι του ανέφερα πρόσφατα και μου είπε ότι βρήκε κάποιον ειδικό και θα τον πήγαινε να το δει. Το έχεις ψάξει κάπου; Δεν μπορεί να μην γνωρίζει κανείς,εκτός και αν είναι όντως θέμα της γυψοσανίδας και δεν σου έκανα καλή δουλειά...:what:
Κάνε ένα κόπο και ρώτα στον Δάβρη μήπως γνωρίζουν ή σε παραπέμψουν αλλού.
Δυστυχώς είμαι επαρχία, οπότε είναι πιο περιορισμένες οι επιλογές εδώ.. και ο τζακάς που μου το έβαλε ήρθε μεν 3-4 φορές να το ξαναδεί κτλ, αλλά επέμενε ότι "εε, ελάχιστα μυρίζει, θα φύγει σιγά σιγά όσο το καις.." .. το οποίο βέβαια 5 χρόνια μετά δεν κολλάει, αλλά τέλος πάντων. Αλλά ρώτησα άλλους 2 , ο ένας μια και δεν το'βαλε αυτός, δεν ασχολήθηκε,ο άλλος ως γνωστός ήρθε σπίτι 2 φορές, δε μπόρεσε να βρει κάτι στην κατασκευή κτλ, είπε μάλιστα ότι ως τζάκι είναι όντως από τα κορυφαία και δε δικαιολογείται "αστοχία υλικού" ή κάτι τέτοιο, και είπε κι αυτός ότι να ξηλώσουμε τη γυψοσανίδα και να δούμε.. Αλλά όπως είπα στην παρούσα φάση δεν παίζει αυτό, οπότε AC κι άγιος ο Θεός..

- - - Updated - - -

πάντως αν πάει που λες μάστορας/ειδικός στο φίλο σου και του πει καμιά ιδέα ή (ακόμη περισσότερο) αν βρει λύση, αν γκρεμίσει γυψοσανίδα κτλ και είτε δουλέψει είτε όχι, αν μπορείς κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να το γράψεις κι εδώ, έτσι να έχουμε μια ακόμη ιδέα (που τόσα χρόνια έχει γίνει σήριαλ τύπου Λάμψη..) !

vasilimertzani
14-09-14, 15:51
Δυστυχώς είμαι επαρχία, οπότε είναι πιο περιορισμένες οι επιλογές εδώ.. και ο τζακάς που μου το έβαλε ήρθε μεν 3-4 φορές να το ξαναδεί κτλ, αλλά επέμενε ότι "εε, ελάχιστα μυρίζει, θα φύγει σιγά σιγά όσο το καις.." .. το οποίο βέβαια 5 χρόνια μετά δεν κολλάει, αλλά τέλος πάντων. Αλλά ρώτησα άλλους 2 , ο ένας μια και δεν το'βαλε αυτός, δεν ασχολήθηκε,ο άλλος ως γνωστός ήρθε σπίτι 2 φορές, δε μπόρεσε να βρει κάτι στην κατασκευή κτλ, είπε μάλιστα ότι ως τζάκι είναι όντως από τα κορυφαία και δε δικαιολογείται "αστοχία υλικού" ή κάτι τέτοιο, και είπε κι αυτός ότι να ξηλώσουμε τη γυψοσανίδα και να δούμε.. Αλλά όπως είπα στην παρούσα φάση δεν παίζει αυτό, οπότε AC κι άγιος ο Θεός..

- - - Updated - - -

πάντως αν πάει που λες μάστορας/ειδικός στο φίλο σου και του πει καμιά ιδέα ή (ακόμη περισσότερο) αν βρει λύση, αν γκρεμίσει γυψοσανίδα κτλ και είτε δουλέψει είτε όχι, αν μπορείς κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να το γράψεις κι εδώ, έτσι να έχουμε μια ακόμη ιδέα (που τόσα χρόνια έχει γίνει σήριαλ τύπου Λάμψη..) !

μια ερωτηση αν θυμασαι .
ηταν η γυψοσανιδα με κόκκινο-ροζ χρώμα?αυτη ειναι η πυραντοχη γυψοσανιδα και αυτη επρεπε να τοποθετησουν.

stefp
14-09-14, 22:58
μια ερωτηση αν θυμασαι .
ηταν η γυψοσανιδα με κόκκινο-ροζ χρώμα?αυτη ειναι η πυραντοχη γυψοσανιδα και αυτη επρεπε να τοποθετησουν.

κατά 99,9% αν θυμάμαι σωστά, όχι,μια γκρι ήταν (σαν τσιμεντόχρωμα). Αλλά η μυρωδιά όμως στο τζάκι σε μένα βγαίνει μέσα απο τους αεραγωγούς/περσίδες από τα πλαϊνά που φυσάει το μοτέρ, δεν έρχεται γενικά από παντού ή κάτι τέτοιο.. αν πας δίπλα στη γυψοσανίδα,δε σου μυρίζει τίποτε.. (αν θυμάμαι τώρα από περσινές και πιο παλιές δοκιμές..) . Αν η γυψοσανίδα καιγόταν και δημιουργούσε μυρωδιές, δε θα ήταν πιο "γενικευμένο" το θέμα, να μυρίζει όλος ο χώρος , τα ίδια τα τοιχώματα της γυψοσανίδας απέξω, κτλ?

vasilimertzani
15-09-14, 21:51
κατά 99,9% αν θυμάμαι σωστά, όχι,μια γκρι ήταν (σαν τσιμεντόχρωμα). Αλλά η μυρωδιά όμως στο τζάκι σε μένα βγαίνει μέσα απο τους αεραγωγούς/περσίδες από τα πλαϊνά που φυσάει το μοτέρ, δεν έρχεται γενικά από παντού ή κάτι τέτοιο.. αν πας δίπλα στη γυψοσανίδα,δε σου μυρίζει τίποτε.. (αν θυμάμαι τώρα από περσινές και πιο παλιές δοκιμές..) . Αν η γυψοσανίδα καιγόταν και δημιουργούσε μυρωδιές, δε θα ήταν πιο "γενικευμένο" το θέμα, να μυρίζει όλος ο χώρος , τα ίδια τα τοιχώματα της γυψοσανίδας απέξω, κτλ?

Αναλογα με το πως εχει συνδεσει την εισοδο του νωπου αερα και την εξοδο του.Αν ο αερας περναει απο το εσωτερικο τοιχωμα των σανιδων λογικο δεν ειναι να βγαζει την μυρωδια απο την περσιδα?

stefp
15-09-14, 23:28
Αναλογα με το πως εχει συνδεσει την εισοδο του νωπου αερα και την εξοδο του.Αν ο αερας περναει απο το εσωτερικο τοιχωμα των σανιδων λογικο δεν ειναι να βγαζει την μυρωδια απο την περσιδα?
ο αέρας κατεβαίνει από την ταράτσα, μέσα από σωλήνα αλουμινίου (αυτές οι "φυσαρμόνικες" , δεν ξέρω αν είναι αλουμίνιο αυτό), που περνάει (ο σωλήνας) προφανώς από το μέσα μέρος απο τις γυψοσανίδες. Αλλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες δοκιμές κλείναμε την εισαγωγή αέρα από την ταράτσα (βάζοντας μια πλαστική σακούλα επάνω), εμενε να ρουφάει αερα το μοτέρ από το δωμάτιο μέσα (χαμηλά κάτω δεξιά ,στο πάτωμα σχεδόν, που έχει τη 2η εισαγωγή αέρα) και πάλι όμως μυρωδιά υπήρχε..

vasilimertzani
16-09-14, 13:34
ο αέρας κατεβαίνει από την ταράτσα, μέσα από σωλήνα αλουμινίου (αυτές οι "φυσαρμόνικες" , δεν ξέρω αν είναι αλουμίνιο αυτό), που περνάει (ο σωλήνας) προφανώς από το μέσα μέρος απο τις γυψοσανίδες. Αλλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες δοκιμές κλείναμε την εισαγωγή αέρα από την ταράτσα (βάζοντας μια πλαστική σακούλα επάνω), εμενε να ρουφάει αερα το μοτέρ από το δωμάτιο μέσα (χαμηλά κάτω δεξιά ,στο πάτωμα σχεδόν, που έχει τη 2η εισαγωγή αέρα) και πάλι όμως μυρωδιά υπήρχε..
προφανως εχει ταμπερ για εισαγωγη νωπου αερα και ανακυκλοφορια.
Αρα καταληγουμε στο εξης.Η η μυρωδια βγαινει απο το μαντεμι του τζακιου ή απο τις γυψοσανιδες..
διαβασα σχετικα για την απλη γυψοσανιδα οτι:

Θερμική αποικοδόμηση του γύψου :
Σε CaSO 4 και H 2 O περίπου 140 0 C

να θυμισω επισης οτι εχει χαρτι απο μεσα...
http://www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/domikes_plakes/gypsum_boards/gypsum_boards.php?prod_id=5554

kinakias
16-09-14, 14:47
Καλημέρα, έχεις μιλήσει με κάποιον τεχνίτη ειδικό; Πιθανόν να μην ειναι κάτι τραγικό αλλά θα σου πρότεινα να μην κάνεις πειράματα και να απευθηνθείς σε κάποιον. Αν θες κοίτα και εδώ http://www.tzakiadavris.gr/content.asp?catid=16

stefp
17-09-14, 00:22
προφανως εχει ταμπερ για εισαγωγη νωπου αερα και ανακυκλοφορια.
Αρα καταληγουμε στο εξης.Η η μυρωδια βγαινει απο το μαντεμι του τζακιου ή απο τις γυψοσανιδες..
διαβασα σχετικα για την απλη γυψοσανιδα οτι:

Θερμική αποικοδόμηση του γύψου :
Σε CaSO 4 και H 2 O περίπου 140 0 C

να θυμισω επισης οτι εχει χαρτι απο μεσα...
http://www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/domikes_plakes/gypsum_boards/gypsum_boards.php?prod_id=5554
Κοίταξα λίγο μερικές από εδώ που έστειλες, αλλά δε μπορώ να πω ότι βγάζω άκρη. Εγώ βλέπω σε όλες ότι λέει "Μέγιστο όριο αντοχής σε διαρκή θερμοκρασιακή καταπόνηση ≤ 50 (στιγμιαία έως 60)" , και το ίδιο λέει και σε κάποιες που γράφει σκέτο "γυψοσανίδες" στο pdf αλλά και σε κάποιες που λέει "Πυράντοχες Γυψοσανίδες". Επίσης και οι "πυράντοχες" έχουν χρώμα χαρτιού γκρι από ότι λέει, σαν τις άλλες.. Γράφουν "Πυραντοχή EN 13501-1: A2-s1,d0 (B) EN 520" όλες, και οι "απλές" και οι πυράντοχες, το κοίταξα αυτό και σύμφωνα με τα στάνταρ ειναι οι "ασφαλής, άκαυστες" κτλ ως κατηγορία στα δομικά υλικά γενικώς. Δεν ξέρω αν εννοούν απλά ως υλικό στήριξης ή για ταβάνια που γράφαν κάπου, ή τι γίνεται αν το έχεις σε τζάκι που είναι ΟΛΗ την ώρα σε >50 βαθμούς..
Αυτό με τη "Θερμική αποικοδόμηση του γύψου > 140" , θα ήταν ένα θέμα μεν, αλλά όπως έλεγα μυρίζει (πλεον) με το που πιανει και 60 βαθμούς μόνο..Θα μπορούσε απλά να έχει ήδη πάθει το χαρτί/γύψος κτλ ζημιά, να'χει καεί από μεσα και για αυτο να μυρίζει με τη μία πλέον? με το μάτι πάντως δε φαίνεται κάτι (έβγαλα τις περσίδες και κοίταξα με φακό στο μέσα του τζακιού, ως εικόνα δε φαινεται ούτε καμένο κάτι ούτε τίποτε..


Καλημέρα, έχεις μιλήσει με κάποιον τεχνίτη ειδικό; Πιθανόν να μην ειναι κάτι τραγικό αλλά θα σου πρότεινα να μην κάνεις πειράματα και να απευθηνθείς σε κάποιον. Αν θες κοίτα και εδώ http://www.tzakiadavris.gr/content.asp?catid=16
ευχαριστώ, αλλά όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα δεν είμαι Αθηνα, οπότε είναι πιο μετρημένες οι επιλογές εδώ (κι ο συγκεκριμένος που στέλνεις είναι Αθήνα, οπότε δε βολεύει)

vasilimertzani
17-09-14, 15:44
Κοίταξα λίγο μερικές από εδώ που έστειλες, αλλά δε μπορώ να πω ότι βγάζω άκρη. Εγώ βλέπω σε όλες ότι λέει "Μέγιστο όριο αντοχής σε διαρκή θερμοκρασιακή καταπόνηση ≤ 50 (στιγμιαία έως 60)" , και το ίδιο λέει και σε κάποιες που γράφει σκέτο "γυψοσανίδες" στο pdf αλλά και σε κάποιες που λέει "Πυράντοχες Γυψοσανίδες". Επίσης και οι "πυράντοχες" έχουν χρώμα χαρτιού γκρι από ότι λέει, σαν τις άλλες.. Γράφουν "Πυραντοχή EN 13501-1: A2-s1,d0 (B) EN 520" όλες, και οι "απλές" και οι πυράντοχες, το κοίταξα αυτό και σύμφωνα με τα στάνταρ ειναι οι "ασφαλής, άκαυστες" κτλ ως κατηγορία στα δομικά υλικά γενικώς. Δεν ξέρω αν εννοούν απλά ως υλικό στήριξης ή για ταβάνια που γράφαν κάπου, ή τι γίνεται αν το έχεις σε τζάκι που είναι ΟΛΗ την ώρα σε >50 βαθμούς..
Αυτό με τη "Θερμική αποικοδόμηση του γύψου > 140" , θα ήταν ένα θέμα μεν, αλλά όπως έλεγα μυρίζει (πλεον) με το που πιανει και 60 βαθμούς μόνο..Θα μπορούσε απλά να έχει ήδη πάθει το χαρτί/γύψος κτλ ζημιά, να'χει καεί από μεσα και για αυτο να μυρίζει με τη μία πλέον? με το μάτι πάντως δε φαίνεται κάτι (έβγαλα τις περσίδες και κοίταξα με φακό στο μέσα του τζακιού, ως εικόνα δε φαινεται ούτε καμένο κάτι ούτε τίποτε..
)
οντως εχεις δικιο.ειναι για περιβαλλον μεχρι 50 βαθμους.....τα προτυπα πυραντοχης αναφερονται σε περιπτωση πυρκαγιας να μην γινει σκονη αμεσως ...
παντως αν δεν βλεπεις καμμενο χαρτι ινες κλπ δεν νομιζω να ερχεται απο εκει η μυρωδια.το 60 βαθμους που λες εννοεις το τζακι πιανει 60 βαθμους η ο αερας?

stefp
19-09-14, 00:47
οντως εχεις δικιο.ειναι για περιβαλλον μεχρι 50 βαθμους.....τα προτυπα πυραντοχης αναφερονται σε περιπτωση πυρκαγιας να μην γινει σκονη αμεσως ...
παντως αν δεν βλεπεις καμμενο χαρτι ινες κλπ δεν νομιζω να ερχεται απο εκει η μυρωδια.το 60 βαθμους που λες εννοεις το τζακι πιανει 60 βαθμους η ο αερας?
60 εννοώ δείχνει ο θερμοστάτης, που βάζει μπροστά το βεντιλατέρ. Περίπου στα 50 το ξεκινάει αν δεν κάνω λάθος, είναι η θερμοκρασία του αέρα λίγο πάνω από την εστία, αν θυμάμαι καλά που περίπου τον είχαν βάλει,κάπου επάνω δεξιά μισό μέτρο περίπου από την κορυφή της εστίας νομίζω (προς τη μια σωλήνα που πάει αέρα στις περσίδες, κάτι τέτοιο)

vasilimertzani
19-09-14, 08:54
60 εννοώ δείχνει ο θερμοστάτης, που βάζει μπροστά το βεντιλατέρ. Περίπου στα 50 το ξεκινάει αν δεν κάνω λάθος, είναι η θερμοκρασία του αέρα λίγο πάνω από την εστία, αν θυμάμαι καλά που περίπου τον είχαν βάλει,κάπου επάνω δεξιά μισό μέτρο περίπου από την κορυφή της εστίας νομίζω (προς τη μια σωλήνα που πάει αέρα στις περσίδες, κάτι τέτοιο)
το μαντεμι δηλαδη ουτε 100 δεν θα ειχε φτασει ,και σου μυριζε?
1.με κλειστη την κυκλοφορια αερα(βεντιλατερ) μυριζει?
2.με το ταμπερ ανοιχτο?να παιρνει δηλαδη αερα φρεσκο απο την ταρατσα.
3.υπαρχει περιπτωση να εχει μπει κατι απο την ταρατσα και να ψοφησε?

xatzari
19-09-14, 12:48
Καλησπέρα και από μένα. Μέσω του Kinakias και το link του ΔΆΒΡΗ,βρήκα αυτό
"Κατά την καύση των ξύλων ο καπνός που φεύγει από την καπνοδόχο δεν αποτελείται αποκλειστικά από άνθρακα αλλά και ένα άλλο συστατικό το κρεοζότο. Αυτή η ουσία είναι που προσκολλάει στην καπνοδόχο και σταδιακά αλλάζει υφή. Στην αρχή κατακάθεται σαν σκόνη, αυτό που ονομάζουμε καπνιά, με την πάροδο της χρήσης κοκκοποιείται και στο τέλος κρυσταλλοσκοπείται και μοιάζει με μαύρο γυαλί ή κόλλα. Όταν φτάσει σε αυτό το σημείο είναι εξαιρετικά εύφλεκτο, αυτό σημαίνει ότι με μια έντονη φωτιά μέσα στην εστία του τζακιού μπορεί το κρεοζοτο να αναφλεγεί με αποτέλεσμα την φωτιά στην έξοδο της καμινάδας και πιθανότατα την ανεπανόρθωτη ζημιά στην καμινάδα
Ελέγξετε λοιπόν την καμινάδα σας για να ξέρετε σε ποιο στάδιο είστε! Μήπως είστε ένα βήμα πριν να πάρει φωτιά;
Αν η καμινάδα σας έχει φτάσει στην κρυσταλλοποίηση του κρεοζότου δύσκολα απομακρύνεται."

θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον τεχνικό που στο εγκατέστησε. Αν είναι γυψοσανίδα λανθασμένη ή ότι και να είναι, καλύτερα να το δεις πριν σου κάνει ζημιά.

stefp
20-09-14, 02:34
αυτό για το κρεοζότο (το όνομα δεν το θυμάμαι, αλλά εχω διαβασει την όλη ιστορία κι έχω δει και κάτι βίντεο) ισχυει για όλα τα τζάκια, ασχέτως προβλήματος. Από ότι λέγαν αποτελεί κι ένα από τα κύρια προβλήματα για εκείνες τις συσκευές σαν "φορητά βεντιλατέρ" που μπαίναν μες την εστία και πωλούνταν πολύ πριν 2 χρόνια. Αλλά δεν έχει να κάνει με μένα, εμένα από τις πρώτες 2-3 φορές μύρισε. Πέραν τούτου, το καθαρίζω κάθε χρόνο, με βούτσες κτλ από πάνω..
Με τον τεχνικο (τζακά) έχω μιλήσει, δέχεται ότι υπάρχει μια αόοοοριστη πολύ λίγο μυρωδιά που δεν του φαινεται τίποτε (ενώ άλλοι επισκέπτες έχουν πει ότι όντως μυρίζει κάπως, χωρίς κανείς να πει "πω πω τι είν' τούτο" ). Με αυτόν που έβαλε τις γυψοσανίδες να πω την αλήθεια δεν έτυχε να μιλήσω ποτέ, ήταν καποιος άσχετος που είχε φέρει ο τζακάς, εγώ δεν τον ήξερα.. μήπως να'ψαχνα το τηλ του θα'ταν μια ιδέα..

vogiatz
25-09-14, 23:09
Καλησπέρα σας! Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου ένα προβληματισμό για το ενεργειακό μου τζάκι.

Τον Ιανουάριο του 2012 αγόρασα από εταιρεία της Θεσσαλονίκης ενεργειακή εστία με 2 αεραγωγούς και αυτόματο χειρισμό του κλαπέ

διαμέσου του ανοίγματος και του κλεισίματος της πόρτας.

Κάνοντας πρόσφατα τον καθαρισμό του τζακιού μου επισημάνθηκε ότι το κλαπέ της εστίας μπορεί να μην είναι ρυθμισμένο σωστά. Χρησιμοποιώντας κάμερα μπόρεσα να δω τις θέσεις που παίρνει το κλαπέ όταν η πόρτα είναι ανοιχτή και όταν είναι κλειστή και σας επισυνάπτω τα αντίστοιχα σχέδια.

Σε συντομία: Όταν η πόρτα είναι σηκωμένη το κλαπέ έχει ελαφριά κλίση και ακουμπά πάνω σε μια μπετονόβεργα(ή χόντρή βίδα), όταν η πόρτα της εστία κατέβει το κλαπέ είναι σχεδόν κατακόρυφο.

Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στη δικιά μου λογική θα έπρεπε το κλαπέ όταν η πόρτα είναι κλειστή να κλείνει προς τα κάτω και όχι να γίνεται κατακόρυφο.
144608
144609

vasilimertzani
26-09-14, 00:10
Στις εστίες της CHEMINÉES PHILIPPE που έχουν κλαπέτο, να θυμάστε:

• Κλειστή πόρτα – Κλειστό κλαπέτο
• Ανοικτή πόρτα – Ανοικτό κλαπέτο

αναποδα τα λεει
εχει και καποιες οδηγιες http://www.oikofire.gr/pages/faqefp.php

ntoremi
27-09-14, 17:52
Καλησπέρα σας! Να θέσω και εγώ με τη σειρά μου ένα προβληματισμό για το ενεργειακό μου τζάκι.

Τον Ιανουάριο του 2012 αγόρασα από εταιρεία της Θεσσαλονίκης ενεργειακή εστία με 2 αεραγωγούς και αυτόματο χειρισμό του κλαπέ

διαμέσου του ανοίγματος και του κλεισίματος της πόρτας.

Κάνοντας πρόσφατα τον καθαρισμό του τζακιού μου επισημάνθηκε ότι το κλαπέ της εστίας μπορεί να μην είναι ρυθμισμένο σωστά. Χρησιμοποιώντας κάμερα μπόρεσα να δω τις θέσεις που παίρνει το κλαπέ όταν η πόρτα είναι ανοιχτή και όταν είναι κλειστή και σας επισυνάπτω τα αντίστοιχα σχέδια.

Σε συντομία: Όταν η πόρτα είναι σηκωμένη το κλαπέ έχει ελαφριά κλίση και ακουμπά πάνω σε μια μπετονόβεργα(ή χόντρή βίδα), όταν η πόρτα της εστία κατέβει το κλαπέ είναι σχεδόν κατακόρυφο.

Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε αν αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στη δικιά μου λογική θα έπρεπε το κλαπέ όταν η πόρτα είναι κλειστή να κλείνει προς τα κάτω και όχι να γίνεται κατακόρυφο.
144608
144609

Οταν γερνεις/κλεινεις το κλαπετο, οι καπνοι φευγουν πιο αργα, η καυση γινεται πιο αργη, κι ετσι το καθε κουτσουρο διαρκει περισσοτερο. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην χανεται πολλη θερμοτητα προς την καμιναδα και ετσι εκμεταλλευομαστε την θερμοτητα στον θαλαμο οσο περισσοτερο μπορουμε για να θερμανουμε τον αερα που κυκλοφορει με το βεντιλατερ γυρω απο τον θαλαμο, κι ετσι εχουμε παραγωγη θερμου αερα που βγανει απο τις γριλιες του αεροθερμου. Σε ολη αυτη τη διαδικασια η πορτα πρεπει να ειναι κλειστη, γιατι, αν εκεινη την ωρα ανοιξουμε την πορτα, τοτε ολοι οι καπνοι που δεν βρισκουν ευκολη διεξοδο προς την καμιναδα, θα μπουν μεσα στο δωματιο και θα βρωμισουμε. Σε αυτο βασιζεται ολη η υψηλη ενεργειακη αποδοση ενος ενεργειακου τζακιου.
Οταν ανοιγουμε την πορτα (πχ για να βαλουμε/σκαλισουμε τα ξυλα), πρεπει πρωτα να ανοιξουμε το κλαπετο. Τοτε οι καπνοι φευγουν ολοι προς την καμιναδα κι ετσι μπορουμε να ανοιξουμε την πορτα χωρις να ντουμανιασουμε. Αν αφηνουμε το κλαπετο ανοιχτο συνεχεια, τοτε δεν εκμεταλλευομαστε την υψηλη αποδοση του τζακιου μας, γιατι πολλη θερμοτητα χανεται προς την καμιναδα, η καυση γινεται πιο γρηγορη και τα κουτσουρα καιγονται πιο γρηγορα, δηλαδη εχουμε απωλειες.
Στο δικο μου τζακι το κλαπετο ανοιγοκλεινει απο μοχλο στο πλαι, ανεξαρτητα απο την πορτα. Απλα φροντιζω να ανοιξω το κλαπετο πριν ανοιξω την πορτα. Και μετα, οταν φτιαξω τα ξυλα μου, κλεινω την πορτα και κλεινω το κλαπετο (η αληθεια ειναι οτι το μισοκλεινω, γιατι αν το κλεισω τελειως ολο και καποιος καπνος θα περασει στο δωματιο και θα βαρυνει η ατμοσφαιρα).

Αρα, το κλαπετο σου φαινεται να μην λειτουργει σωστα.

Dili
30-12-15, 18:16
Καλησπέρα stepf.διάβασα ένα παλιό άρθρο σου και θέλησα να σε ρωτήσω τι έκανες γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα με το ενεργειακό τζάκι μου,επίσης από το pallazeti Και φυσικά τον ίδιο μάστορα, 2 Χρόνια τραβάει αυτήν η βαλίτσα με πολλά λεφτά και βγάζει αυτήν την μυρωδιά συν επίσης και καπνό που μαζεύεται στις γωνίες. ..πέρυσι άνοιγα την εστία και έβγαζε καπνό κατευθείαν. .τον φώναξα το κοίταξε μου ανέβασε την καμινάδα, μου έβαλε άλλο καπέλο, έβαλε ένα αλουμινένιο υλικό στην πόρτα να κρατάει τον καπνό, τίποτα. Τον πληρώνω και για αυτό, να τονίσω ότι έκανα μετατροπή από κανονικό σε ενεργειακό με τον τύπο αυτόν γιατί είχα απώλεια ζέστης αλλά δεν είχα θέματα με καπνό.μου έχει πει παρά πολλά,πάντα με μια νέα δικαιολογία στο στο στόμα αλλά αναπνέω καπνό. Δεν ξέρω τι μου κάνει μάλλον νε δουλεύει, πλήρωσα για την μετατροπή 1700 ευρώ δυστυχώς χωρίς απόδειξη, 100 επιπλέον για την καμινάδα που την ανέβασε χωρίς αποτέλεσμα. .τώρα μου έβαλε ένα μηχάνημα στην καμινάδα με διακόπτη στο σπίτι οπότε είναι να ανοίξω την πόρτα πατάω τον διακόπτη και αυτό τραβάει τον καπνό, μου ζήτησε αλλά 300 ευρώ φιλική τιμή από 430..πάλι μυρίζει και δεν μπορώ ούτε ανοιχτή να κρατάω την εστία. .είναι γυναίκα και νε δουλεύει μάλλον. Τα λεφτά τα 300 δεν του τα έδωσα ακόμα. Μου λέει ότι φταίει ο κατασκευαστής αλλά πριν δεν κάπνιζε, πριν δηλαδή βάλει μέσα το μηχάνημα. Όποιος μπορεί να νε βοηθήσει ας μου πει τι να κάνω, έχω 2 μήνες βραχνιασμενη που εισπνέει αυτό το πράγμα και τώρα τον περιμένω να έρθει για να μου πει και άλλα διάφορα. ..μόνο αυτό νε ζεσταίνει δεν έχω άλλη θέρμανση, φτωχότερα βλέπετε. .ευχαριστώ. .

stefp
04-01-16, 03:28
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Τι να σου πω, ίδιο μάστορα όταν λες εννοείς ίδιο με αυτόν που είχα εγώ? Δε θυμάμαι αν έχω αναφέρει κάπου ποιός είναι ,γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που το λες, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. Παρένθεση, ένας γνωστός μου που είχε τον ίδιο μάστορα πάντως είχε κι αυτός το ίδιο θέμα, με palazzeti ΚΑΙ αυτός, του πέρασε στα 2 χρόνια νομίζω..
Τέλος πάντων, σαν λίγο διαφορετικό μου φαίνεται το δικό σου θέμα, εμένα έβγαινε μυρωδιά μεν από τις περσίδες, αλλά δεν έβγαζε από την πόρτα μπροστά καθόλου καπνό.. Κι από τις περσίδες ακόμη που λέω ότι είχαμε μυρωδιά, μαυρίλα στον τοίχο δεν έχει δημιουργηθεί άρα ούτε από εκεί έβγαινε καπνός λογικά. Εμείς το μόνο που καταφέραμε να κάνουμε ήταν επειδή είχε βάλει αρχικά το μοτέρ που ρουφάει αέρα απέξω στη βάση της καμινάδας κι έτσι όπως το'χε κάνει (δηλαδή σκ@τ@) ρουφούσε τον καπνό που έβγαζε η ίδια η καμινάδα, τραβήξαμε σωλήνα που να πηγαίνει 7-8 μέτρα παραπέρα και να ρουφάει από εκεί, που όσο να'ναι ήταν πιο καθαρά! Αυτό μας έκοψε τον καπνό που όντως ρουφούσαμε αρχικά...
Μυρωδιά παρέμεινε για κοντά 5 χρόνια, αλλά τώρα χωρίς να έχουμε κάνει κάτι άλλο έχει περιοριστεί πολύ.. Η αλήθεια είναι ότι δεν το καίμε κανονικά, δηλαδή με το βεντιλατέρ όλη την ώρα αναμμένο, αλλά το έχουμε "κλειστό" και παίρνει μόνο του μπροστά όταν φτάσει 100 βαθμούς η θερμοκρασία, οπότε δουλεύει εκείνη την ώρα και βγάζει ζεστό αέρα και μετά από λίγο σταματάει πάλι και πάει λέγοντας. Χάνουμε σίγουρα έτσι από το πως θα μπορούσαμε να ζεσταινόμαστε, αλλά μια κι ετσι δε μας μυρίζει το έχουμε συνηθίσει.. Μπορεί και να το βάζαμε να φυσάει συνεχώς να μην έβγαινε μυρωδιά πια, αλλά έχουμε βαρεθεί με τις δοκιμές οπότε δεν το'χουμε ξαναδοκιμάσει, αν και μου'βαλες ιδέα τώρα. Υπάρχει το περίεργο ότι και πάλι κάποιες στιγμές εμφανίζεται η ίδια μυρωδιά αλλά πολύ σπάνια πλέον και δε μπορώ να καταλάβω ακόμη γιατί, θα'λεγα δηλαδή ότι μετά από 5+ χρόνια μήπως τελικά κάηκε ότι ηταν να καεί και καθαρίσαμε αλλά είναι περίεργο το ότι ακόμη που και που ξαναμυρίζει..
Με λίγα λόγια, το πρόβλημά μας έχει ελαχιστοποιηθεί αλλά κάτι συγκεκριμένο να σου πω ότι κάναμε δυστυχώς δεν έχω εκτός από την απομάκρυνση του σημείου ρουφήγματος από την καμινάδα συν το να το καίμε τόσο καιρό στο "ρελαντί", όταν πιάνει 100 μόνο..
Παντως μια και είσαι η τρίτη (κι εγώ μέσα 4..) που ακούω για πρόβλημα/μυρωδιά με palazzetti, θα'λεγα ότι τελικά ίσως τα χημικά που'χουν αυτοί στις ενώσεις τους ή δεν ξέρω τι κάτι έχουν και βγάζουν μυρωδιά και δεν φεύγουν με λίγα καψίματα, ίσως ο περισσότερος κόσμος δεν είναι τόσο ευαίσθητος όσο εμείς στις μυρωδιές, ίσως πετύχαμε σκάρτες παρτίδες τζακιών, δεν ξέρω, πάντως σίγουρα δε θα ξανάπαιρνα (κι ούτε βέβαια τον ίδιο μάστορα με τίποτε!)

gianni4284
03-09-16, 18:37
Καταρχάς φίλε stefp, γνωρίζοντας ότι το post αυτό είναι παλιό και πιθανό να έχεις βρει λύση ή να μην το διαβάσεις καν, εντούτοις θα παραθέσω τις συμβουλές μου για να τις διαβάσουν οι υπόλοιποι που πιθανόν να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα και να ψάχνουν λύση...
Αρχικά μην εμπιστεύεσται άλλους που σας λένε ότι αυτός ο τεχνίτης ή αυτός που πουλάει πχ ενεργειακά τζάκια είναι ο καλύτερος ή έχει την καλύτερη φήμη.. ο Φίλος σας μπορεί να τον έκρινε θετικά, η δική σας εμπειρία όμως;
Από ότι φαίνεται όταν ένα ενεργειακό τζάκι μετά από πολλές φορές χρήσης βγάζει αυτή την μυρωδιά, πολύ πιθανόν τα υλικά τα οποία έχουν χρησιμοποιήσει για τη κατασκευή του να μην είναι κατάλληλα,,,, ίσως ρε παιδί μου να έτυχε μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι,,, Προσοχή όμως γιατί τα ενεργειακά τζάκια είναι πανάκριβα!
στην θέση σου θα πηγαινα σε αυτόν και θα του την έλεγα χοντρά,,,

εγώ στην αρχή είχα πάρει ένα οικονομικό ενεργειακό τζάκι, από τα φθηνά,,, έλεγα οκ θα έχει αποτέλεσμα, τσάμπα και αυτά όμως,,, μετά αγόρασα αυτό http://www.lithodomin.gr/product/energeiako-tzaki-arte-3rl-1ooh-4s-spartherm-trifatso/, και έμεινα απόλυτα ευχαρηστιμένος..΄Το ξέρω ότι είναι ακριβό, αλλά φίλοι μου το φθηνό κρέας λέει μια παροιμία, τα σκυλιά το τρώνε...

vasilimertzani
05-09-16, 09:49
το ξεθαψες :clap:
Εν μερει συμφωνω μαζι σου,διαφωνω ομως στα λεφτα που εδωσες.Αν σου στοιχισε 13.000€ ολο το πακετο θα εβαζες καλοριφερ(αν ειχες δεν το συζηταμε καν,και θα εχεις και 10 χρονια πετρελαιο με τα ρεστα.

Georgexedos
03-02-17, 21:34
Καλησπέρα σε όλους!!
Μετά από 7 χρόνια λειτουργίας ενεργειακου τζακιού της nordica θα ήθελα να βοηθήσω και εγώ μέσω φωτογραφιων και να πω ότι κάποια πράγματα που αφορούν την καθαριότητα του σπιτιού όσον αφορά τον αέρα και την μείωση του θορύβου από το μοτέρ των 800 κ/h τα έκανα μόνος μου αφού οι κανένας δεν σου δίνει οδηγίες αλλά ούτε η κατασκευάστρια εταιρεία και ο μάστορας που το τοποθετεί... Καταρχήν κάθε ενεργειακό τζάκι και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή , πρέπει να έχει τρεις σωλήνες αερα φ130 . α. Μια για τον πρωτογενή αερα καύσης και δεν έχει καμία σχέση τόσο με το υπόλοιπο τζακι όσο και με το σπίτι.Και β. Δύο σωλήνες συνδεδεμενες στο μοτέρ του αεροθαλαμου. Η μία έξω και η άλλη μέσα τουλάχιστον η nordica αυτό επιτάσσει και αυτό είναι και το σωστό , για εξησωροπηση

- - - Updated - - -

Πίεσης και ιδιαίτερα κατά την παράλληλη λειτουργία απορροφητήρα. Καλύτερη θέρμανση και περιορισμος παγωμένου αέρα μετά την παύση λειτουργίας του τζακιού.
Λειτουργία τζακιού πάνω από 90 β. Είναι συγουρο ότι θα βγάζει μυρωδιά η οποία προέρχεται κατά κύριο λόγο από τα μεταλα όσο και εάν έχεις λειτουργήσει. Οποιοδήποτε μεταλο όταν καίγεται σε μεγάλες θερμοκρασίες συγουρα βγάζει κάποια μυρωδιά... Μην ξεχνάτε την θερμοκρασία καύσης ενός τζακιού, δεν είναι φυσικά αυτή του αεροθαλαμου, είναι πολύ παραπάνω... Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτό...

- - - Updated - - -

Φωτογραφίες

- - - Updated - - -

Φωτογραφίες

- - - Updated - - -

Τέλος να πω ότι αν αγόραζα τώρα τζάκι θ α επερνα με λέβητα και οχι αεροθερμο για πολλούς λόγους: όπως καλύτερη κσι ομοιόμορφη θέρμανση σπιτιού παντου κλπ....
Οι παρακάτω φωτογραφίες αφορούν την περσίδα ιδιοκατασκευη εισαγωγής αέρα απέξω, χωρίς φίλτρο πέρα από μυρωδιές γρήγορα αρχίζει να μαυρίζει το σπίτι. Κανείς δεν λέει τίποτα.. Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα κάτι περισσότερο γιαυτό οποίος αγοράζει τώρα μόνο με λέβητα...

- - - Updated - - -

Στα παραπάνω φίλτρα δείτε τι θα έμπαινε στο σπίτι και τι μπήκε το πρώτο διάστημα μέχρι να δω τι θα έπρεπε να κάνω.

Soupatoras
25-10-18, 23:48
Καλησπερα σε ολους, παλιο θεμα ελπιζω τα παιδια που ειχαν ποσταρει να βοηθησουν και μενα.
Τοποθετησα καλο κ ακριβο ενεργειακο τζακι το καλοκαιρι κ ειπα να το δοκιμασω το προβλημα μου ειναι οτι οτσν σηκωνει θερμοκρασια μυριζει... διαβασα οτι οκ καινουργιο ειναι λογικο θελει πολλες καυσεις.. το θεμα μου ειναι οτι εχω την αισθηση οτι ντουμανιαζει ο χωρος γινονται ολα πιο θαμπα σαννα βγαινει καπνος απο την περσιδα...δεν βλεπω κατι με το ματι, φοβαμαι οτι ειναι μεγαλο θεμα αυτο και θελω τα φωτα σας. Να επισημανω οτι υπαρχει περσιδα πανω απο το τζακι που βγσζει θερμο αερα κ απο κεντρο κ απο πλαι ειναι γωνιακο τζακι, υπαρχει γριλια εξω βεραντα για να περναει νωπος αερας αλλα και κατω απο την εστια. Υπαρχει βεντικατερ.
Να προσθεσω καινουργιο σπιτι μονομενο πολυ καλα και αλουμινια πολυ καλα καινουργια. δλδ κλειστο σφραγιζει πολυ.
Καμια γνωμη;
Ευχαρστω εκ των προτερων.

dfoust
26-10-18, 00:27
το δικό μου τζάκι όταν το τοποθέτησα και πριν το ντύσω με γυψοσανίδα το άναψα 3-4 φορες, το ντουμανιασα με ξύλα για να ελέγξω για διαρροές από καμινάδα εστία κλπ. όταν το έντυσα δεν μου μύρισε καθόλου. εσύ το τσέκαρες πριν;;

Soupatoras
26-10-18, 19:22
Δυστηχως οχι.. ειναι κατι που μετανιωνω να σου πω την αληθεια...

Στεφος
03-11-18, 14:41
Γράφω εδώ γτι δε ξέρω που να απευθυνθώ.Εγκατεστησα ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ και το θέμα μου είναι το εξής.εχει τα κλαπετα αέρα στη βάση του και παίρνει αέρα από έξω,τα κλαπετα καλύπτονται από 2 παράλληλα "σίδερα" βάσεις,όταν καούν τα πρώτα ξύλα όμως γεμίζει στάχτη κάτω,η στάχτη αυτή δε φράζει τον αέρα? Έχει άλλος τζάκι με κλαπετα στο κάτω μέρος της εστίας?

ZOI TSAKATOURA
24-11-22, 04:00
Καλησπερα σας δυστυχως εχω το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ενα καινουριο ενεργειακο τζακι που δυστυχως δν το αναβουμε γιατι ολο το σπιτι μαε μυρζεισαν να καιγεται πλαστικο.φωναξαμε αυτον που μας το εβαλε το ανοιξαμε δεξια κ ειδε οτι εσωτερικα δν το ειχε επενδυσει με τα σωστα υλικα τα αλλαξε υποτιθεται εχουμε τσακωθει απειρες φορες αλλα τπτ.Δν Αναλαμβανει καμμια ευθυνη αν εσεις ξερετε καποιον που να μπορει να μας λυσει το προβλημα παρακαλω ειδοποιηστεμε

akilleas
24-11-22, 06:31
Καλησπερα σας δυστυχως εχω το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ενα καινουριο ενεργειακο τζακι που δυστυχως δν το αναβουμε γιατι ολο το σπιτι μαε μυρζεισαν να καιγεται πλαστικο.φωναξαμε αυτον που μας το εβαλε το ανοιξαμε δεξια κ ειδε οτι εσωτερικα δν το ειχε επενδυσει με τα σωστα υλικα τα αλλαξε υποτιθεται εχουμε τσακωθει απειρες φορες αλλα τπτ.Δν Αναλαμβανει καμμια ευθυνη αν εσεις ξερετε καποιον που να μπορει να μας λυσει το προβλημα παρακαλω ειδοποιηστεμε

Εάν έχετε αποδείξεις ότι αυτός το έφτιαξε, στείλτε του εξώδικο.
Ξέρω ότι δεν συνηθίζεται στη χώρα μας αυτή η μέθοδος, αλλά μόνο έτσι θα συνετιστεί και 'ισως' το σκεφτεί για τον επόμενο πελάτη.

zaxpapathomas
23-11-23, 21:00
καλή χρονιά... εχω ενεργειακό τζάκι Λαζάρου ελληνικο από θεσσαλονικη. Το δουλευω εδω και ενα χρονο και μου εμφανίζει μυρωδιά οταν καει δυνατά , εκει στους 80 - 90 βαθμούς. η μυρωδιά δεν εμφανίζεται στο χωρο του τζακιού (σαλόνι ) αλλά στις άκρες του σπιτιού (διάδρομο - κουζίνα). Σαν καμμένο πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Η μυρωδιά αυτή πρωτοεμφανίστηκε όταν το έκαψα απότομα με πολλή φλόγα. η γυψοσανιδα εχει μόνωση, τι μόνωση δεν ξέρω. Θα το κάψω και εγω "δυνατά" σύμφωνα με αυτά που διαβασα εδω... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για την εισαγωγή του αέρα θερμανσης. Ο τζακάς εχει βάλει την εισαγωγή αέρα απ'εξω ( 2 σπιραλ φ 125) και επιμένει ότι αν η εισαγωγή αέρα γίνει από μέσα α) δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στην απόδοση β) θα ακούγεται το μοτέρ γ) το τζάκι θα καπνίσει δ) θα αισθάνομαι ρευμα αέρα στα πόδια μου καθώς θα κάθμομαι στον καναπέ.. Με το φτωχό μυαλό μου το α πιστέυω οτι είναι λάθος του μάστορα, καθώς αλλο είναι να θερμαίνεις αέρα 0 και 5 βαθμών κελσίου και άλλο εσωτερικό που εχει 18 και πάνω βαθμούς. για τα αλλα 3 θα ήθελα τη γνώμη σας. Το θεμα δεν με ενδιέφερε πέρσι, γιατί δεν ήθελα να μπω σε μερεμέτια και γιατί γενικά είχα ποσότητα ξύλων. Φέτος όμως με την αιθαλομίχλη παρατήρω οτι ο εξωτερικός βρώμικος αέρας εισέρχεται μέσω του τζακιού στο σπίτι και το κάνει θάλαμο αερίων. Σκέφτομαι να βάλω την μια εισαγωγή από το εσωτερικό του σπιτιου και να το δουλευω σε χαμηλή ταχύτητα το μοτέρ και οταν η ατμόσφαιρα είναι επιβαρημενη να κλείνω την εξωτερική εισαγωγή. αλλωστε δεν εχω βαλει αεραγωγούς στα δωμάτια, με ενδιαφέρει μόνο η σαλονοκουζίνα.
στο ιδιο post θα ήθελα να εκφράσω και μια αλλη σκέψη μου. στο υπάρχων τζάκι σκέφτομαι να βάλω και μια σερπαντίνα νερού που να στέλνει ζεστό νερό στις σωληνώσεις ενος σώματος καλοριφέρ που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι και από ε΄κει στα άλλα σώματα του σπιτιού. Αν εχει δοκιμάσει κάπιος κάτι παρόμοιο ας σχολιάσει.



ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τη μυρωδιά πλαστικού στις άκρες του σαλονιού και στον διάδρομο για τα υπνοδωμάτια. Δεν ξέρω τι είναι. Έχω φέρει τζακά έχουμε ανοίξει το τζάκι αλλά δεν βγάζουμε άκρη. Από αυτά που διαβάζω εδώ πιστεύω ότι ίσως ευθύνεται ο πετροβάμβακας με τον οποίο έχουν καλύψει τη μεταλλική καμινάδα από την πλάκα (μεταξύ ισογείου κ πρώτου - μένουμε σε μεζονέτα) και πάνω. Η μεταλική καμινάδα από το πάτωμα του πρώτου και πάνω είναι χτισμένη πέτρα γύρω γύρω ως την ταράτσα και είναι δύσκολο να ξηλώσω τον πετροβάμβακα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.