PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

stefp
05-05-10, 11:46
Καλημέρα.
Από πέρυσι το χειμώνα έβαλα ένα καινούργιο ενεργειακό τζάκι όταν έφτιαξα το σπίτι. Είναι και από επώνυμη μάρκα (Palazzeti, τουλάχιστον εμείς ρωτώντας για γνωστή μας την είπαν) και ο μάστορας εδώ που το έβαλε έχει φήμη ως πολύ καλός..
Το θέμα είναι ότι από τις πρώτες χρήσεις του όταν καίγεται για λίγη ώρα και παίρνει μπροστά το ventillater βγαίνει μια κάποια μυρωδιά. Το ζήτημα είναι ΤΙ ακριβώς είναι αυτό που μυρίζει? Αρχικά φωνάξαμε τον τζακά στο σπίτι, μας λέει είναι από τα χρώματα που έχει μέσα, κόλες κτλ ως καινούργιο, κάψτε το 6-7 φορές καλά και θα εξαφανιστεί..Το κάψαμε πέρυσι πάνω από 15 φορές στο φουλ και δε σταμάτησε να μυρίζει και κάποια στιγμή σταματήσαμε τις δοκιμές. Φέτος πάλι τα ίδια.. Το έχουμε κάψει πανω από 20 φορές προσπαθώντας να βρούμε τι γίνεται, ακόμη βγαίνει αυτή η μυρωδιά.. Κανονικά στα ενεργειακά τζάκια υποτίθεται ότι έρχεται κρύος αέρας απέξω, ζεσταίνεται ΧΩΡΙΣ να έρχεται σε επαφή με τον καπνό από την καύση (περνάει σε αεροστεγές τμήμα πίσω από το μαντέμι και ζεσταίνεται εκεί) και μετα διοχετεύεται στο δωμάτιο από τους αεραγωγούς χωρίς να μυρίζει κάτι..
Κάποιες φορές μυρίζει αρκετά έντονα, άλλες ανεπαίσθητα.Και μυρίζει στις γωνίες που φυσάν οι αεραγωγοί, που σημαίνει ότι η μυρωδιά έρχεται στάνταρ από τον αέρα από αυτούς..Δεν μυρίζει ακριβώς σαν ξύλο που καίγεται, αλλά δε μπορούμε να βρούμε ακριβώς σαν τι μυρίζει. Ο τζακάς (τον ξαναφέραμε πριν κανά μήνα) λέει είναι η μυρωδιά επειδή ζεσταίνεται πάρα πολύ ο αέρας οπότε παίρνει και μυρωδιά από το μέταλλο. Το ίδιο μου είπε κι άλλος ένας φίλος που έφερα σπίτι..Άλλος ένας μου είπε ότι μυρίζει σαν κάτι να καίγεται, ενώ άλλοι 2-3 λένε ότι όντως μυρίζει κάτι, σαν να είναι κάπως πιο βαριά η ατμόσφαιρα μετά από ώρα, δεν τους φαίνεται για φύλο άλλα κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν τι μπορεί να είναι. Αν μείνεις μες το δωμάτιο κάμποση ώρα μετά δεν καταλαβαίνεις τη μυρωδιά, αλλά αν έρθεις απέξω καταλαβαίνεις ότι κάτι υπάρχει.
Οπότε στο προκείμενο : τι μπορεί να είναι αυτό? Και το βασικό θέμα είναι μήπως υπάρχει μια ελάχιστη διαρροή από κάπου και σιγά σιγά δηλητηριαζόμαστε εκεί μέσα? (για αυτό και δεν το ανάβουμε πλέον σχεδόν καθόλου..). Ο τζακάς λέει ότι δεν είναι τίποτε και είμαστε υπερβολικά ευαίσθητοι..Και ως μόνη λύση προτείνει το να γκρεμίσουμε την επένδυση του τζακιού κτλ να δούμε αν φαίνεται κάποια διαρροή, αλλά με δικά μας έξοδα αυτό γιατί αυτός δε δέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα, ΣΥΝ το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικό το τζάκι που πάλι δε το δέχεται (εκείνο το αεροστεγές τμήμα που λέγαμε να μην είναι και τόσο αεροστεγές..) και δεν ξέρω πως μπορώ να βρω/αποδείξω κάτι τέτοιο..
Μπορώ να πάρω κάποιο φτηνό μηχάνημα που να κάνω μέτρηση καυσαερίων μες το δωμάτιο? (όχι κανά εξάρτημα με 200 ευρώ!)
Πήγα και σε άλλον ένα γνωστό που έχει ενεργειακό τζάκι, εκεί δε μυρίζει τίποτε απολύτως! Άρα πως σε μένα μυρίζει ο αέρας που ζεσταίνεται κτλ κτλ κι εκεί όχι?
Όλες οι ιδέες-προτάσεις ευπρόσδεκτες, αν βάζετε τζάκια, αν έχετε ενεργειακό τζάκι σπίτι, αν έχει κάποιοσ γνωστός σας και σας είπε κάτι ή σας μύρισε εσάς, ή ότιδήποτε τέλος πάντων γιατί έχω απελπιστεί με το τι θα κάνω.. (το πλήρωσα ΠΟΛΛΑ λεφτά, και το έχω και κάθεται σαν γλάστρα, συν ότι ΑΝ θελήσω να ΔΟΚΙΜΑΣΩ απλά να το γκρεμίσω/ανοίξω, χωρίς να ξέρω αν θα βρούμε τίποτε ή όχι, θα πρέπει να πληρώσω κι άλλα, ζημιά στο σπίτι, κτλ κτλ..)

spirosz
05-05-10, 13:18
Εγω εχω ενα ενεργειακο, οπως και ο αδερφος μου.
Πραγματι τις πρωτες φορες η ατμοσφαιρα ηταν δυσαρεστη, με τον καιρο ομως το φαινομενο εξασθενησε μεχρι τελικης εξαφανισης,
Μονο αν το καψω υπερβολικα δυνατα επανερχεται μια μυρωδια σαν των πρωτων ημερων που την αποδιδω στα χρωματα, κολλες και λοιπα υλικα στην κατασκευη και περιξ αυτης.
Αλλα για μονιμο προβλημα και με χαμηλες φλογες, φιλε μου τι να σου πω.
Δοκιμασε να καψεις καποιο αρωματικο θαμνο (πχ δενδολιβανο) ετσι τουλαχιστον θα αποκλεισεις την περιπτωση να ερχεται η οχι η οσμη απο τον θαλαμο καυσης.
Αυτα...

JERY
05-05-10, 13:33
Και που το ξερει ο "μαστορας" οτι το τζακι δεν εχει προβλημα?

Για μενα επικοινωνισε με την εταιρεια στην ιταλια ή στον επισημο αντιπροσωπο , κατι θα ξερουν, θα εχει ξανατυχει.
Υπαρχει πριπτωση ο μαστορας να εφτιαξε την επενδυση με υλικα που δεν ειναι για αυτη τη δουλεια? και με τη θερμοκρασια βγαζουν τη μυρωδια?
Η επενδυση απο τι ειναι?
Οσο για τα καυσαερια, οι συντηρητες καλοριφερ νομιζω εχουν.

Seitman
05-05-10, 13:36
Ίσως να σου φανεί άσχετο, αλλά μήπως υπάρχει άλλη καμινάδα κοντά σε αυτή του τζακιού? Αν υπάρχει, έχουν υψομετρική διαφορά τουλάχιστον ενός μέτρου?

contravener
05-05-10, 14:53
Ο τζακάς λέει ότι δεν είναι τίποτε και είμαστε υπερβολικά ευαίσθητοι..Και ως μόνη λύση προτείνει το να γκρεμίσουμε την επένδυση του τζακιού κτλ να δούμε αν φαίνεται κάποια διαρροή, αλλά με δικά μας έξοδα αυτό γιατί αυτός δε δέχεται ότι υπάρχει πρόβλημα, ΣΥΝ το ενδεχόμενο να είναι ελαττωματικό το τζάκι που πάλι δε το δέχεται (εκείνο το αεροστεγές τμήμα που λέγαμε να μην είναι και τόσο αεροστεγές..) και δεν ξέρω πως μπορώ να βρω/αποδείξω κάτι τέτοιο..


τι θα πει δεν το δέχεται; Με τι αποδείξεις δεν το δέχεται; Η μυρωδιά είναι γεγονός , δεν μπορεί να το αρνηθεί, τι παπαριά δικαιολογία είναι το "ευαίσθητοι";

Φίλε τσέκαρε μήπως είναι απο εκεί που μπαίνει ο κρύος αέρας, μήπως κάτι απο έξω, παντως ο μαστορας δεν ειναι ανευθυνος. εχει ευθυνη για την υποστηριξη μετα την πωληση(της υπηρεσιας του εν προκειμενω). Το ίδιο και η εταιρεια κατασκευης, γτ μπορει το τζακι να ειναι ελλατωματικο. Επικοινωνησ εκαι μαζι τους
Αν δεν βγαλεις ακρη, βουρ στον ΣτΚ

Xouzouris
05-05-10, 18:04
Αυτο που θα πρεπει να σε προβληματισει ειναι μηπως, απο κακοτεχνια/αστοχια υλικου ή ο,τιδηποτε αλλο, εχεις στο δωματιο μονοξειδιο του ανθρακα. Επειδη την εχω πατησει απο καυστηρα γκαζιου και παραλιγο να παθουμε ζημια σε ενα σπιτι που νοικιαζα ως φοιτητης, η μυρωδια που θυμαμαι εγω ηταν σαν αυτη της βαριας υγρασιας (οπως οταν εχεις βαλει ρουχα να στεγνωσουν πανω στο καλοριφερ).

Υπαρχουν εργαλεια που μετρανε τετοια πραγματα, δεν θα τα αγορασεις φυσικα αλλα θα απευθυνθεις σε καποιον που ασχολειται με φυσικο αεριο κτλ, αυτοι εχουν.

Οσο για τον τζακα και τα τζακια του, ισχυουν αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι. Δεν εχει "δεν δεχομαι οτι υπαρχει προβλημα", ουτε Προ Κρισης δεν τα λεγανε αυτα πες του. :p

sonic
05-05-10, 18:35
Το μονοξείδιο του άνθρακα είναι άοσμο.

Xouzouris
05-05-10, 19:00
Το ξερω, παρ'ολα αυτα στο σπιτι υπηρχε μια βαρια ατμοσφαιρα που, προσωπικα, μου θυμιζει την "υγρασι-ιλα" που προανεφερα. Ο τυπος που ηρθε να ελεγξει τον καυστηρα γκαζιου της αυτονομης θερμανσης που υπηρχε στην κουζινα και να καθαρισει την βουλωμενη καπνοδοχο του ειπε οτι ηταν ευτυχημα που δεν το αφηναμε ανοιχτο τη νυχτα, αλλιως επαιζε και να πεθαιναμε στον υπνο μας.

Πραγματι, οι νεωτερες οδηγιες εγκαταστασης (το σπιτι ηταν παλιο) επεβαλλαν την εγκατασταση σε εξωτερικο χωρο.

stefp
06-05-10, 12:54
Ευχαριστώ όλους καταρχάς! Τώρα, συνοψίζοντας και επιμέρους ερωτήσεις/απαντήσεις :
α) ψάχνω να βρω το συντηρητή μου του καλοριφέρ αν έχει κάτι τέτοιο εξάρτημα για μετρήσεις, ή αλλιώς κάποιον με φυσικό άεριο να έχει κάνει εγκαταστάσεις ή κάτι τέτοιο
β) στέλνω ένα mail στην εταιρία ότι το και το, σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?
γ) spirosz όταν λες ότι "με τον καιρο ομως το φαινομενο εξασθενησε" σε πόσο καιρό δηλαδή σταμάτησε να μυρίζει? Εμάς μυρίζει πάντως και από χαμηλές θερμοκρασίες (όταν ο θερμοστάτης είναι στο 60 π.χ..)
δ) για αυτό που λές seitman ΔΕΝ υπάρχει άλλη καμινάδα στην πολυκατοικία.. (ούτε καν στη διπλανή)
ε)
τσέκαρε μήπως είναι απο εκεί που μπαίνει ο κρύος αέρας, μήπως κάτι απο έξω
Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο που μας πέταξε ο μάστορας, επειδή δεν τραβάμε αέρα από το πλάι όπως γίνεται κανονικά αλλά ανοίξαμε τρύπα στην ταράτσα και κατεβαίνει αέρας από εκεί, οπότε μας είπε ένα (που συνδυάζεται με αυτό που λέει ο seitman περί άλλης καμινάδας) ότι μήπως από τη ΔΙΚΗ μας καμινάδα (αφού δεν υπάρχει άλλη) κατεβαίνει καπνός προς τα κάτω από τον αέρα και τον ξαναρουφάει στην εισαγωγή και τον φέρνει μέσα..Αλλά η εισαγωγή του αέρα είναι σχεδόν στο πάτωμα της ταράτσας, ενώ η καμινάδα σηκώνεται κοντά 2 μέτρα από την ταράτσα..
στ)
Υπαρχει περιπτωση ο μαστορας να εφτιαξε την επενδυση με υλικα που δεν ειναι για αυτη τη δουλεια? και με τη θερμοκρασια βγαζουν τη μυρωδια?
Η επενδυση απο τι ειναι?
Μπροστά έχει μεν μάρμαρο, αλλά γύρω από την καμινάδα έχει γυψοσανίδα..Όμως όπως έλεγα από τους 60 βαθμούς ακόμη μυρίζει και όσο κι αν λέω ότι μπορεί να φταίει ο μάστορας σε κάτι, είναι από τους παλιούς κι έχει κάνει πολλά τζάκια (και κάποια ενεργειακά τώρα), δε νομίζω να μην ήξερε αν θα ζεσταίνονται οι γυψοσανίδες από γύρω..Και φαίνεται η μυρωδιά να έρχεται από τους αεραγωγούς, άρα είναι αέρας που σπρώχνεται από μέσα, δε μυρίζει απλά το χρώμα από γύρω από την επένδυση..
ζ)
Δοκιμασε να καψεις καποιο αρωματικο θαμνο (πχ δενδολιβανο) ετσι τουλαχιστον θα αποκλεισεις την περιπτωση να ερχεται η οχι η οσμη απο τον θαλαμο καυσης.
Έκανα κάτι τέτοιες δοκιμές αλλά σε μικρή κλίμακα είναι η αλήθεια, κι εδώ έχουμε ένα θέμα..ένα κομματάκι λιβάνι που έριξα, η γυναίκα μου το μύριζε στους αεραγωγούς, εγώ όχι! Μια μπριζόλα που καρβούνιασα (πάει τσάμπα το τεμάχιο..) μας μύρισε μεν, αλλά επειδή τραβάει και λίγο αέρα από μέσα από το σπίτι μας είπαν ότι μπορεί η μυρωδιά που βγαίνει στο δωμάτιο όπως ανοιγοκλείναμε την πόρτα του τζακιού να πήγε στην εισαγωγή..Αυτό όντως με το να πετάξω ολόκληρο θάμνο (ή ένα βάζο έστω δεντρολίβανο!) είναι μια καλή ιδέα!

Για να δούμε ρε παιδιά..Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να εξετάσω τα παραπάνω, κι επανέρχομαι με νεώτερα.Γιατί με έχει πιάσει απελπισία, από τη μία τόσο που πάει το πετρέλαιο θα μας γλύτωνε πολλά λεφτά το τζάκι (έχω τσάμπα ξύλα, εχουν κτήματα από γύρω και μας δίνουν όσα θέλουμε..) κι απο την άλλη δεν το ανάβουμε καθόλου γιατί κολλάμε κάπου, και δεν έχουμε και λεφτά να δώσουμε για πέταμα για γκρέμισμα/ΔΟΚΙΜΗ επιδιόρθωσης κτλ!

JERY
07-05-10, 02:27
Η γυψοσανιδα με προβληματισε:hmm: δεν το εχω ξανακουσει σε τζακι,
και αυτο το τζακι ειναι απο μαντεμι ή σιδερο που σημαινει οτι θα ανεβαζει υψηλη θερμοκρασια.

Μετα ειναι και το αλλο που ειπες για την εισοδο του αερα, παρε απο αυτα τα μπουρια που ειναι σαν φισαρμονικες και αλλαξε κατευθυνση η καλυτερα απομακρυνε το απο την καμιναδα

Sebu
07-05-10, 15:12
Χωρις να εχω και εγω ιδεα, η γυψοσανιδα μου ακουγεται περιεργη να περιλαμβανεται σε κατασκευη τζακιου. Μηπως ζεσταινεται παραπανω και η μυρωδια προέρχεται απο την γυψοσανιδα???

jkoukos
07-05-10, 16:08
Τα περισσότερα σύγχρονα ενεργειακά τζάκια εγκαθίστανται με γυψοσανίδες για αρχιτεκτονικούς λόγους, καθώς προσφέρουν πλήθος επιλογών.
Ωστόσο αυτή πρέπει να είναι ειδικού τύπου πυράντοχη, διαφορετικά η εσωτερική πλευρά θα πρέπει να μονώνεται επαρκώς από ειδικό πετροβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου.
Μεγάλη σημασία έχει βεβαίως όλη η εγκατάσταση από τον τεχνίτη να τηρεί τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, όσον αφορά την ελάχιστη απόσταση από τοίχους, τα κατάλληλα υλικά συγκόλλησης κ.λ.π.

JERY
07-05-10, 17:19
Εγω εχω κανονικα τζακι, αυτα τα ενεργειακα κανουν δουλεια?
ζεσταινουν πραγματι το χωρο? εχουν θεροστατη? καινε ξυλα? η αεριο?

stefp
09-05-10, 12:21
Εγω εχω κανονικα τζακι, αυτα τα ενεργειακα κανουν δουλεια?
ζεσταινουν πραγματι το χωρο? εχουν θεροστατη? καινε ξυλα? η αεριο?
Ξύλα καίνει κανονικά, όπως και τα απλά. Έχουν ένα είδος θερμοστάτη που μετράει τη θερμοκρασία στην καμινάδα και ανάβει το βεντιλατέρ όταν ζεστάνει αρκετά, δηλ ως τότε δε δουλεύουν οι αεραγωγοί (για να μη σου φυσάει κρύο αέρα μέσα..) αλλά π.χ. όταν φτάσει τους 50-60 βαθμούς ο αέρας μέσα τότε αρχίζει να στο φυσάει προς το δωμάτιο (από τα πλαϊνά επάνω του τζακιού είναι εμένα οι αεραγωγοί). Και ΝΑΙ,ζεσταίνει πάρα πολύ , για αυτό μου έρχεται και κρίμα που δε μπορώ να το απολαύσω,μιλάμε ότι θα μπορούσαμε να μην ανάβουμε καν καλοριφέρ μες το σπίτι χειμώνα αν άναβε αρκετές ώρες το τζάκι. Σκέψου ότι καταχείμωνο,σε απογεύματα-νύχτες με αέρα έξω, παγωνιά κτλ (μιλάμε για 0-3 βαθμούς) και να είμαι στο σπίτι με το τζάκι αναμμένο, φανέλα-μποξεράκι (:oops:) ΚΑΙ τη μπαλκονόπορτα ανοιχτή λίγο για να αεριζόμαστε!

Για αυτά που λες jkoukos, εγώ να πω την αλήθεια δε θυμάμαι να μου είπαν ούτε για ειδική γυψοσανίδα τίποτε εμένα, ούτε ΕΙΔΙΚΟ πετροβάμβακα! (βάλαν πετροβάμβακα, απλά δε θυμάμαι να μου επισημάναν κάτι ιδιαίτερο). Τώρα μπορεί κι αυτοί απλά να μην καθήσαν να μου αναλύσουν 1-1 τι είναι αυτά.. Και όπως έλεγα νωρίτερα, από τους αεραγωγούς φαίνεται να έρχεται η μυρωδιά, όχι γενικά από το τζάκι ή τα τοιχώματα..Τη δοκιμή με το δεντρολίβανο ακόμη δεν έχω αξιωθεί να την κάνω, να κάψω ένα βαζάκι ολόκηρο που έχω..ή λιβάνι σκέφτομαι. Περιμένω βασικά να φέρω κι άλλα 1-2 άτομα σπίτι για το πείραμα, για να έχω μεγαλύτερο test group, να μην είναι μόνο δική μου άποψη..και δεν καταφέρνω να τους μαζέψω!

α, και για αυτό με τα καυσαέρια ρώτησα το συντηρητή μας, παπατζής είναι (υδραυλικός που κοιτάζει απλά και το καλοριφέρ),δεν έχει εξαρτήματα παραπάνω και τέτοια, πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο για συντήρηση καυστήρων μου είπε (τον δικό μας τι τον πληρώνουμε δηλαδή!? :hmm:)

pk33
10-05-10, 17:14
Ο πετροβάμβακας μυρίζει όταν ζεσταίνεται. Καλά πως σου έβαλε πετροβάμβακα; Όπου πήγα να ρωτήσω που είπαν κατηγορημάτικά ότι δεν μπαίνει πετροβάμβακας, μόνο γυψοσανίδα και αυτή εννοείται όχι σε επαφή με την καπνοδόχο

Seitman
10-05-10, 17:55
Ο πετροβάμβακας μυρίζει όταν ζεσταίνεται. Καλά πως σου έβαλε πετροβάμβακα; Όπου πήγα να ρωτήσω που είπαν κατηγορημάτικά ότι δεν μπαίνει πετροβάμβακας, μόνο γυψοσανίδα και αυτή εννοείται όχι σε επαφή με την καπνοδόχο :wall::wall::wall::wall::wall::wall:

Πλάκα κάνεις έτσι????
Αν δε βάλεις πετροβάμβακα ξέρεις για πότε θα "λαμπαδιάσει" η γυψοσανίδα και θα γίνει της "MARFIN"???? Αυτός που το είπε είναι τουλάχιστον άσχετος και εγκληματίας.

Απλά θέλει πετροβάμβακα πάχους, τουλάχιστον, 5cm και σίγουρα επενδυμένο με φύλλο αλουμινίου για την πλευρά που ακουμπάει στο μαντέμι της εστίας

orck
10-05-10, 23:20
Η πυριμαχη γυψοσανιδα δεν ειναι τελικα ανθεκτικη στην υψηλη θερμοκρασια; Γιατι να βαλεις πετροβαμβακα; Για ηχομονωση δεν ειναι αυτο;

jkoukos
10-05-10, 23:25
Αν μπει πυρίμαχη γυψοσανίδα δεν χρειάζεται πετροβάμβακας. Εκτός κι αν κάποιος θέλει τέλεια ηχομόνωση ή εντελώς κρύα τη γυψοσανίδα.

Seitman
11-05-10, 07:11
Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό:what:

jkoukos
11-05-10, 11:10
Το ότι δεν έχεις ακούσει ή δει, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
http://www.tafanidis.gr/show.cfm?id=31&obcatid=15
http://www.knauf.gr/3_110_000_004.html
http://www.gypsoihotherm.gr/gypsosanides.html
http://k-insulation.gr/our_services.html
http://www.google.com/cse?cx=002683415331144861350%3Atsq8didf9x0&q=%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B7+%CE%B3%CF%85%CF%88%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1&ie=utf-8&sa=Search

pk33
11-05-10, 14:08
Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό:what:

ε μετά μην μου τη λές..... δες το www.knauf.gr

orck
11-05-10, 14:23
Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό:what:

Δεν εχεις ακουσει για πυριμαχη γυψοσανιδα; Μηπως το γραφουμε λαθος και το λενε πυραντοχη; Τελος παντων υπαρχει γυψοσανιδα που ειναι ειδικα για τζακια. Ολοι οι τζακαδες τρελενονται για αυτο το υλικο γιατι βαριουνται να βαζουν τουβλα. Εαν πας σε καταστημα στυλ Praktiker, Leroy Merlin θα τις βρεις.

Seitman
12-05-10, 01:38
Το ότι δεν έχεις ακούσει ή δει, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
http://www.tafanidis.gr/show.cfm?id=31&obcatid=15
http://www.knauf.gr/3_110_000_004.html
http://www.gypsoihotherm.gr/gypsosanides.html
http://k-insulation.gr/our_services.html
http://www.google.com/cse?cx=002683415331144861350%3Atsq8didf9x0&q=%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B7+%CE%B3%CF%85%CF%88%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B1&ie=utf-8&sa=Search


ε μετά μην μου τη λές..... δες το www.knauf.gr (http://www.knauf.gr)


Δεν εχεις ακουσει για πυριμαχη γυψοσανιδα; Μηπως το γραφουμε λαθος και το λενε πυραντοχη; Τελος παντων υπαρχει γυψοσανιδα που ειναι ειδικα για τζακια. Ολοι οι τζακαδες τρελενονται για αυτο το υλικο γιατι βαριουνται να βαζουν τουβλα. Εαν πας σε καταστημα στυλ Praktiker, Leroy Merlin θα τις βρεις.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Τώρα κατάλαβα. Μιλάνε οι googleάκηδες που το παίζουν μάστορες... Ε τότε ζητάω ταπεινά συγνώμη και καλά να πάθετε. Καλό το net και το goοgle, αλλά δε σας κάνει ούτε ειδήμονες ούτε μάστορες!!! Αλλά μετά μην παραπονιέστε

stefp
12-05-10, 09:56
Οφείλω να ομολογήσω ότι μπερδεύτηκα! Οκ, ΑΝ έβαλε πυρίμαχη γυψοσανίδα σε μας, δε θα μας το τόνιζε και θα μας το χρέωνε παραπάνω? (ή βάζουν εξ ορισμού τέτοιες?) Εγώ θυμάμαι να βάζει πετροβαμβακα..Επίσης δε θυμάμαι να έβαλε ξεχωριστό φύλλο αλουμινίου, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.. Εκτός αν εννοείς απλά το "γύρω" του πετροβάμβακα που είναι σαν αλουμινόχαρτο.. ΑΝ λοιπόν έβαλε πετροβάμβακα σκέτο,τότε αυτό μυρίζει ??
Δε βάζουν στάνταρ στα τζάκια (τα ενεργειακά έστω?) τέτοιο πράγμα ως μόνωση? Και η μυρωδιά πως βγαίνει μέσα από τους αεραγωγούς? Αν μυρίζει ο πετροβάμβακας το λογικό δε θα ήταν να υπάρχει μια γενικότερη μυρωδιά αλλά όχι αυτό το να έρχεται καθαρά από τους αεραγωγούς? (που συμβαίνει σε μένα). Δε θυμάμαι ακριβώς πως είναι το σύστημα πίσω από την επένδυση κι από που τραβάει τον αέρα,γιατί κάπου θυμάμαι και μια "ξεκρέμαστη" σωλήνα που δεν οδηγούνταν κατευθείαν κάπου ενώ έφερνε αέρα απέξω, πέρα από τη μια μεγάλη σωλήνα που φέρνει τον αέρα και τον πάει στο μοτέρ μέσα..(έκανα τη βλακεία κι ενώ είχα βγάλει φωτό τότε στα διάφορα στάδια, κάπου τις έσβησα μετά..ΜΕΓΑ λάθος!)

spirosz που είχες πει ότι έχεις ενεργειακό, μήπως θυμάσαι τίποτε τέτοιο (αν σου είπαν για πυράντοχες γυψοσανίδες κτλ)!? (θα μου πεις εδώ δε θυμάμαι εγώ που το έκανα και πρόσφατα..). Και πάλι, εμένα από τις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμη αρχίζει να μυρίζει, με το που παίρνει μπροστά από το ξεκίνημά του το βεντιλατέρ! Τόσο πολύ ευαισθησία έχει ο πετροβάμβακας?

jkoukos
12-05-10, 12:21
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Τώρα κατάλαβα. Μιλάνε οι googleάκηδες που το παίζουν μάστορες... Ε τότε ζητάω ταπεινά συγνώμη και καλά να πάθετε. Καλό το net και το goοgle, αλλά δε σας κάνει ούτε ειδήμονες ούτε μάστορες!!! Αλλά μετά μην παραπονιέστε
Συγνώμη αλλά προ τι η ειρωνία;
Δεν υπάρχουν;
Υπάρχουν αλλά δεν αξίζουν;
Και καλά εμείς δεν είμαστε ειδήμονες. Οι εταιρείες κατασκευής και οι επαγγελματίες που τις χρησιμοποιούν;
Όταν χτίζω το σπίτι μου, ρωτώ και παίρνω προσφορές για τη δουλειά που θέλω να κάνω. Στη περίπτωση του τζακιού, στο σύνολο σχεδόν, όλοι μου πρότειναν παρόμοια λύση.

pk33
12-05-10, 13:04
εξ ορισμού βάζουν τέτοιες (πυράντοχες), και αποφεύγουν τον πετροβάμβακα γιατί όταν ζεσταίνεται μυρίζει.
Δυστυχώς οι τεχνήτες επειδή είναι λαμόγια δεν βάζουν αυτά που πρέπει να βάλουν. Πολύ πιθανό να σου έβαλαν πετροβάμβακα χωρίς επένδυση αλουμινίου (αυτό είναι έτοιμο, το φύλλο πετροβάμβακα με κολλημένο το αλουμινόχαρτο-δες στο site της FIBRAN) και αυτό μυρίζει.
Για να απαλλαγείς από τη μυρωδιά θα σου πρότεινα δυστυχώς να τα ξηλώσεις και να βάλεις απλά πυράντοχη γυψοσανίδα χωρίς πετροβάμβακα.Θα ζεσταίνεται η γυψοσανίδα, αλλά τι σε πειράζει; Θα ζεσταίνει περισσότερο νομίζω

stelios2
05-06-10, 00:15
Γεια σας κ απο μενα.. τζακας ειμαι. Πυριμαχη μπαινει, εχει ελαχιστη διαφορα στο κοστος απ την απλη η οποια αντεχει κ εκεινη χωρις επιπλεον μονωση. Ειναι ελαχιστη η ιοκονομικη διαφορα, αν μπηκε απλη θα ηταν επειδη δεν βρηκε πυριμαχη και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ειναι πολυ ανθεκτικη σ σχεση με το τουβλο, το οποιο εκει μονον βαρος (επικυνδυνο πολλες φορες) προσθετει.
Μονωση τοποθετειται σ εργοστασιακες εστιες (περι τετοιας προκειται) μονον οπου το προτεινει ο κατασκευαστης! Μην λετε ο καθ ενας οτι ειδε η ακουσε.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 7 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οφείλω να ομολογήσω ότι μπερδεύτηκα! Οκ, ΑΝ έβαλε πυρίμαχη γυψοσανίδα σε μας, δε θα μας το τόνιζε και θα μας το χρέωνε παραπάνω? (ή βάζουν εξ ορισμού τέτοιες?) Εγώ θυμάμαι να βάζει πετροβαμβακα..Επίσης δε θυμάμαι να έβαλε ξεχωριστό φύλλο αλουμινίου, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.. Εκτός αν εννοείς απλά το "γύρω" του πετροβάμβακα που είναι σαν αλουμινόχαρτο.. ΑΝ λοιπόν έβαλε πετροβάμβακα σκέτο,τότε αυτό μυρίζει ??
Δε βάζουν στάνταρ στα τζάκια (τα ενεργειακά έστω?) τέτοιο πράγμα ως μόνωση? Και η μυρωδιά πως βγαίνει μέσα από τους αεραγωγούς? Αν μυρίζει ο πετροβάμβακας το λογικό δε θα ήταν να υπάρχει μια γενικότερη μυρωδιά αλλά όχι αυτό το να έρχεται καθαρά από τους αεραγωγούς? (που συμβαίνει σε μένα). Δε θυμάμαι ακριβώς πως είναι το σύστημα πίσω από την επένδυση κι από που τραβάει τον αέρα,γιατί κάπου θυμάμαι και μια "ξεκρέμαστη" σωλήνα που δεν οδηγούνταν κατευθείαν κάπου ενώ έφερνε αέρα απέξω, πέρα από τη μια μεγάλη σωλήνα που φέρνει τον αέρα και τον πάει στο μοτέρ μέσα..(έκανα τη βλακεία κι ενώ είχα βγάλει φωτό τότε στα διάφορα στάδια, κάπου τις έσβησα μετά..ΜΕΓΑ λάθος!)

spirosz που είχες πει ότι έχεις ενεργειακό, μήπως θυμάσαι τίποτε τέτοιο (αν σου είπαν για πυράντοχες γυψοσανίδες κτλ)!? (θα μου πεις εδώ δε θυμάμαι εγώ που το έκανα και πρόσφατα..). Και πάλι, εμένα από τις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμη αρχίζει να μυρίζει, με το που παίρνει μπροστά από το ξεκίνημά του το βεντιλατέρ! Τόσο πολύ ευαισθησία έχει ο πετροβάμβακας?


Δεν ειναι απ τον πετροβαμβακα η μυρωδια. Πες μου αν θελεις, περιεγραψε μου. Περσιδες ποσες ειναι που φερνουν αερα με το μοτερ και αν υπαρχουν αλλες-η ελευθερη(που δεν φυσα απ το μοτερ) θυριδα εκτονωσης δηλαδη αν υπαρχει. Νομιζω οτι φταιει η εισαγωγη εξωτερικου αερα απο ψηλα, απο κατω πρεπει να ναι ωποσδηποτε. Αυτο ειναι σιγουρα λαθος! Κλειστην προχειρα και αναψε το με ανοιχτο παραθυρο, αν εισαι τυχερος, ειναι απ αυτο.

stefp
14-06-10, 08:21
Καλημέρα και πάλι!Δεν έχω γράψει νεότερα εδώ και λίγο καιρό γιατί περιμένω να έρθει ο τζακάς (εδώ και κανά μήνα..) να "αλλάξουμε" λίγο την εισαγωή αέρα από πάνω,να βάλει κάποια σωλήνα έτσι ώστε να τραβάει από κάμποση απόσταση μακριά από την καμινάδα. Δοκίμασα να βάλω λιβάνι να καεί μες το τζάκι (χωρίς να ανάψει κανονικά η εστία) και η μυρωδιά βγαίνει στη συνέχεια από τους αεραγωγούς μες το σπίτι, άρα σίγουρα κάτι συμβαίνει (απορρίπτεται εντελώς το "όχι, δε μυρίζω κάτι.."). Το θέμα είναι ότι ανέβηκα στην ταράτσα τότε και είχε ντουμανιάσει από λιβάνι, αρα πιθανώς όντως διαχέεται εκεί η μυρωδιά από την καμινάδα και το ξανατραβά μέσα.
Πάντως, περιμένοντας τη δοκιμή, για αυτά που ρωτάς Stelios2 έχει 2 περσίδες (μιλάμε στο πάνω μέρος του τζακιού, αριστερά και δεξιά) που βγάζουν το αέρα μες το δωμάτιο. Επίσης έχει μια στο κέντρο - ψηλά που είναι αυτή που λες, εκτόνωσης.. Κάπως δοκιμάσαμε να την κλείσουμε την επάνω εισαγωγή (με μια σακούλα νάυλον), μου φαίνεται ότι όντως δε μύριζε τόσο, όμως κάτι μύριζε, αλλά αυτό παίζει να ήταν κι από το λιβάνι που είχε ήδη μυρίσει μες το δωμάτιο.. Ελπίζω να έχω σύντομα κάποιο οριστικό αποτέλεσμα, θα σας νεώτερα μόλις έρθει ο μάστορας!

stelios2
24-06-10, 00:59
Καλημέρα και πάλι!Δεν έχω γράψει νεότερα εδώ και λίγο καιρό γιατί περιμένω να έρθει ο τζακάς (εδώ και κανά μήνα..) να "αλλάξουμε" λίγο την εισαγωή αέρα από πάνω,να βάλει κάποια σωλήνα έτσι ώστε να τραβάει από κάμποση απόσταση μακριά από την καμινάδα. Δοκίμασα να βάλω λιβάνι να καεί μες το τζάκι (χωρίς να ανάψει κανονικά η εστία) και η μυρωδιά βγαίνει στη συνέχεια από τους αεραγωγούς μες το σπίτι, άρα σίγουρα κάτι συμβαίνει (απορρίπτεται εντελώς το "όχι, δε μυρίζω κάτι.."). Το θέμα είναι ότι ανέβηκα στην ταράτσα τότε και είχε ντουμανιάσει από λιβάνι, αρα πιθανώς όντως διαχέεται εκεί η μυρωδιά από την καμινάδα και το ξανατραβά μέσα.
Πάντως, περιμένοντας τη δοκιμή, για αυτά που ρωτάς Stelios2 έχει 2 περσίδες (μιλάμε στο πάνω μέρος του τζακιού, αριστερά και δεξιά) που βγάζουν το αέρα μες το δωμάτιο. Επίσης έχει μια στο κέντρο - ψηλά που είναι αυτή που λες, εκτόνωσης.. Κάπως δοκιμάσαμε να την κλείσουμε την επάνω εισαγωγή (με μια σακούλα νάυλον), μου φαίνεται ότι όντως δε μύριζε τόσο, όμως κάτι μύριζε, αλλά αυτό παίζει να ήταν κι από το λιβάνι που είχε ήδη μυρίσει μες το δωμάτιο.. Ελπίζω να έχω σύντομα κάποιο οριστικό αποτέλεσμα, θα σας νεώτερα μόλις έρθει ο μάστορας!


Αυτες οι εστιες ειναι σοβαρες κατασκευες.Αν καταργησεις την περσιδα εκτονωσης, η θερμοκρασια δεν θα ανεβει εσωτερικα περισσοτερο απ αυτην του θερμου αερα που παιρνεις, 60-140 βαθμους δηλαδη. Αν ειναι απο κει κλειστην αφοβα. Επισης εχουν αεροκουρτινα γ να μην μαυριζει το τζαμι και εισαγωγη κρυου αερα για την καυση. Δεν ξερω πως ειναι συνδεμενα τωρα αλλα καλη λυση θα ηταν.. ο εξωτερικος αερας (απο ψηλα που ειπες οτι εισερχεται) να μην βγαινει στην περσιδα αυτην (τ μεσαια) αλλα να τον αποροφα η εστια γ καυση και γ αεροκουρτινα. Ετσι (εφ οσον πρακτικα γινεται εκει αυτο) θα εκτονωνει ταυτοχρονα και την θερμοκρασια εσωτερικα της γυψοσανιδας. Που οπως ειπα κ παραπανω σιγουρα δεν ειναι ικανη να κανει ζημια εκει μεσα.
Τωρα.. αν ειναι απο διαροες του θαλαμου καυσης (απιθανο) τοτε εχεις προβλημα..

humanious
24-06-10, 01:35
Επειδη εχω αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα με ενεργειακο τζακι θα σου πω τι εφταιγε σ εμενα.Το συγκεκριμενο τζακι δεν ειχε αεραγωγους που να φερνουν ζεστο αερα μεσα στο σπιτι. Αυτο που ειχε ήταν διατρητη προσοψη που ειχα φτιαξει σε μηχανουργειο. Στην ουσια εβλεπες το εσωτερικο απ την γυψοσανιδα. Να διευκρινισω πως ο πετροβαμβακας που μπαινει εννοειται πως πρεπει να ειναι καλυμενος με φυλλο αλουμινιου (υπαρχει φυσικα ετοιμος) και στις ενωσεις υπαρχει ειδικο αυτοκολλητο αλουμινιου. Οσο κ αν το ειχαμε ψαξει ολοι βεβαια τοποθετουσαν πετροβαμβακα, δεν ετυχε κανενας να μας πει οτι δεν ειναι απαραιτητος...
Τωρα σχετικα με την μυρωδια αυτο που εφταιγε ηταν ενα κοματι της καμιναδας το οποιο ηταν σπιραλ. Ηταν σπιραλ για τον λογο οτι για να κουμπρωσει στο σταθερο ανοξειδωτο κομματι της καμιναδας επρεπε να παρει μια κλιση 30 περιπου μοιρων. Τζακαδες μας ειχαν πει πως το συγκεκριμενο σπιραλ δεν θα ειχε κανενα προβλημα....ελα ομως που ειχε... Καθε μα καθε φορα που φουντωνε το τζακι μυριζε...
Οταν αντικαταστησαμε το σπιραλ κομματι με ακαμπτο ανοξειδωτο (ιδιο υλικο με το υπολοιπο της καμιναδας) το προβλημα λυθηκε. Φυσικα το κομματι αυτο εγινε ειδικη παραγγελια σε τεχνιτη και βεβαια ολες οι ενωσεις φραγιστικαν με ειδικε πυριμαχη συλικονη για να μην υπαρξει διαφυγη αεριων.
Το ιδιο ακριβως καναμε και σε δευτερο τζακι στο απο κατω σπιτι (το οποιο ειναι με σωληνες θερμου αερα) και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.
Για τους σωληνες που φερνουν τον θερμο αερα δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα να ειναι σπιραλ μιας και η θερμοκρασια σ αυτους είναι πολύ μικρότερη...

stelios2
24-06-10, 21:31
Εγω θα μονωνα οπου συστηνε ο Ιταλος. Αλλο θεμα αυτο ομως..
Τα ευκαμπτα θερμου αερα (απ το βεντυλατερ που τροφοδοτουνται) Συνηθως ειναι αλουμινιου και ειναι κακο αυτο. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος υπαρχει παντα ο φοβος (απιθανο αλλα μπορει να συμβει) να ανεβασει μεγαλυτερη θερμοκρασια απ το φυσιολογικο, γ αυτο καλο ειναι σ τετοια περιπτωση (διακοπης) να διατηρησουμε μια μετρια καυση κ οχι να του ριξουμε ξυλα να ζεσταθουμε απ αυτο. Ηρεμα..
Ανοξειδωτα πρεπει να τοποθετουνται κ εκει.
Η μυρωδια παντως δεν ειναι απ τον θερμο αερα, γιατι και να τρυπησουν αυτα, εχουν λογω του ανεμιστηρα μεγαλυτερη πιεση. Θα χασουν αερα δηλαδη δεν θ ανναροφησουν. Αερα ο οποιος θα βγει απ την ελευθερη θυριδα μετα..

odys2008
25-06-10, 00:02
Φίλε μου εδώ τα τζάκια που καίνε (ειδικά αν δεν τοποθετείς τα ξύλα σωστά και βγάζουν καπνο) τα μυρίζω απο το ισόγειο ενώ η καμινάδα τους είναι στον 3το όροφο. Σίγουρα ρουφάς ξανά τα καυσαέρια. Πρέπει να βρεις μέρος για ναπάρεις αέρα απο αλλού και σίγουρα όχι απο την ταράτσα γιατί ο αέρας πάει τα καυσαέρια παντού.

Lagman
25-06-10, 02:05
Δε ξέρω στη συγκεκριμένη περίπτωση τι φταίει αλλά θα γράψω την δικιά μου ταλαιπωρία.
Το Τζάκι το ξηλώσανε 3 φορές ... μια γιατί δεν είχαν βάλει ειδικό πετροβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου σε όλα τα σημεία με αποτέλεσμα να γίνει κάρβουνο από μέσα η γυψοσανίδα και να βρομάει ... επίσης είχαμε σκασίματα που λύθηκαν με δύο έξτρα τρύπες για να βγαίνει η θερμότητα που συμπορευόταν .

1.Έχουν βάλει σε όλα τα σημεία τον ειδικό πετροβάμβακα με επικάλυψη αλουμινίου; Μήπως καίγεται γυψοσανίδα ; Μήπως χρειάζεσαι καλύτερο πετροβάμβακα ; νομίζω υπάρχουν 3cm και 5cm
2.Μήπως χρειάζεσαι έξτρα θυρίδα εκτόνωσης ; Έχει σκασίματα η γυψοσανίδα στις γωνίες ;

firesp
25-06-10, 18:30
Αυτή η μυρωδιά ονομάζεται αιθάλη. Είναι ίδια με αυτή που παράγεται κατά την καύση μιας καινούριας ηλεκτρικής κουζίνας. Στο τζάκι μυρίζει όταν:
Α) Είναι καινούριο και χρειάζεται περίπου 20 ώρες δυνατής καύσης για να ξεμυρίσει τελείως.
Β) Γίνεται υπερθέρμανση του αέρα (πάνω από τους 100-110 βαθμούς κελσίου)
Γ)Χρησιμοποιηθεί μονωτικό υλικό για τη μόνωση της γυψοσανίδας (κατασκευή φούσκας)
που δεν είναι κατάλληλο για οικιακή χρήση και κατά συνέπεια για ενεργειακό τζάκι.
Η μυρωδιά αυτή έρχεται στον χώρο σας από την περσίδα εκτόνωσης, δηλαδή την περσίδα
που εκτονώνει τις θερμοκρασίες που υπάρχουν μεταξύ τζακιού και μόνωσης (μέσα στη φούσκα) προς το σπίτι.
Πιο αναλυτικά:
Σε όλα τα ενεργειακά τζάκια πρέπει να υπάρχει μόνωση που να προφυλάσσει την τοιχοποιία και τις γυψοσανίδες από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται .Όσοι από
τους τζακάδες λένε το αντίθετο, το λένε για να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα σαν το δικό σας. Το πρόβλημα είναι ότι ο πετροβάμβακας για να στερεοποιηθεί και να πάρει μια συμπαγή μορφή χρησιμοποιούνται ρητίνες. Όταν ανέβει η θερμοκρασία αυτές οι ρητίνες βγάζουν αυτή τη μυρωδιά που δε φεύγει με τίποτα. Όλοι οι πετροβάμβακες στο Ελληνικό εμπόριο έχουν αυτές τις ρητίνες εκτός από έναν που για ευνόητους λόγους δε σας αναφέρω. Ο κύριος που σας έβαλε το τζάκι το γνωρίζει αυτό αλλά δε σας λέει τίποτα γιατί θα πρέπει να ξηλώσει τις γυψοσανίδες και να επωμισθεί όλο το κόστος. Αν αναρωτιέστε γιατί δε σας το είπε από την αρχή υπάρχει και σε αυτό εξήγηση. Ο απλός πετροβάμβακας
κοστίζει περίπου 7€/μ με αλουμίνιο, ο καλός 22€/μ με αλουμίνιο. Συνήθως τους είναι δύσκολο να εξηγήσουν τα αυξημένα σε τιμή υλικά και έτσι καταφεύγουν στην εύκολη λύση του οικονομικού πετροβάμβακα για να κλείσουν εύκολα τη δουλειά.
Καπνός του ξύλου δεν είναι σίγουρα γιατί θα είχε μαυρίσει το ταβάνι πάνω από τις περσίδες και εκτός αυτού θα νιώθατε τσούξιμο στα μάτια και θα μύριζε πολύ πιο έντονα. Ο καπνός του ξύλου είναι ανυπόφορος σε σχέση με την αιθάλη.
Όσον αφορά τη λύση της τοποθέτησης χωρίς μόνωση αλλά σκέτη τη γυψοσανίδα αυτό είναι και πάλι λάθος. Αν ένα τέτοιο τζάκι δουλεύει κάθε μέρα τότε μέσα σε 2-3 χρόνια η γυψοσανίδα σαθροποιείται τόσο πολύ που τρυπάει με το δάχτυλο. Επίσης το τσιμέντο της τοιχοποιίας ασβεστοποιείται και υπάρχει και κίνδυνος τυχόν καλώδια ή κουτιά ηλεκτρολόγου που βρίσκονται μέσα στον τοίχο να λιώσουν.
ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΠΕΤΡΟΒΑΜΒΑΚΑΣ

stelios2
26-06-10, 00:38
firesp περα απ τις θεωριες που εμαθες δεν λες κατι για το θεμα του ανθρωπου..
Ολα οσα λες ειναι προχειρες ασχετοσυνες. Ποσο κανει ο <καλος> πετροβαμβακας ποσο κανει ο <κακος> που αντενδυκνειται για <οικιακη χρηση> και ποιος ξερει τι αλλο θ ακουσουμε απ τον καθ ενα που εκανε τζακι σπιτι του και το θεωρει διατριβη..
Λοιπον.. ενεργειακο τζακι δεν σημαινει υψηλες θερμοκρασιες εσωτερικα, το αντιθετο! Σημαινει υψηλη αποδοση! Δηλαδη.. Απαγαγουμε, αποροφουμε, (εκτος των αλλων συμβαινει και αυτο-οχι μονο αυτο) την θερμοτητα που εγκλωβιζεται! Αν ανεβαζει παρ ολ αυτα υψηλες θερμοκρασιες εκει μεσα.. απλα ειναι μαιμου ενεργειακο το τζακι (κ εχει αρκετα τετοια, του φιλου που εβαλε το θεμα δεν ειναι μαιμου) Θυριδα εκτονωσης προληπτικα μπαινει και σε αυτα (οσα εχουν ανεμιστηρα, γιατι εχει κ ενεργειακα χωρις ανεμιστηρα) για την περιπτωση διακοπης ρευματος! ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΜΕΣΑ- ΕΞΩ καθως κ οσα ενεργειακα λειτουργουν με φυσικο ελκυσμο(χωρις βεντυλατερ) ναι χρειαζεται μονωση κυριως για την τοιχοποιια και τα μπετα της οικοδομης κ οχι για την γυψοσανιδα! Μονωση καλη στην πλευρα του τοιχου του σπιτιου δηλαδη.
Τελεια.. απολυτη μονωση δεν υπαρχει!!! Απλα καθυστερει, μια ωρα, δυο ωρες, πεντε, αλλα στο τελος περνα η θερμοτητα! ΚΕΡΑΜΙΚΟ ειναι το μακραν κ απ τον πετροβαμβακα, ανθεκτικοτερο μονωτικο, αλλα ειναι υπερβολη για τζακι..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 14 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προσωπικα τοποθετω εστια δικη μου με δικο μου συστημα νεο πιστοποιημενο, ελεγμενο, εγκεκριμενο απ τον ΟΒΙ (οργανισμος βιομηχανικης ιδιοκτησιας) κατωχυρομενο εως το 2027 που δεν εχει θυριδα εκτονωσης και ο θερμος αερας εξερχεται χαμηλα (στο ενα μετρο απ το πατωμα) αποφευγωντας κ το φαινονομενο της διαστρωματωσης. Ως γνωστον ο θερμος αερας μενει ψηλα. ψηλα δι νουμε το κρυο, οχι την ζεστη. Καμια μονωση πουθενα δεν χρειαζεται.. Θελω να πω οτι υπαρχουν πολλοι τροποι κ ο καθ ενας προυποθετει διαφορετικα στανταρ!! ΟΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ πρεπει να γινεται και μονον αυτο!! Η εστια που ανεφερε ο φιλοςμε το προβλημα ειναι πολυ καλη και επιμενω οτι ειναι θεμα αερα κτλ κ οχι μονωσης!! Αν ηταν απλα μια μαντεμενια εστια με <κουκουλα> γυρω της κ εναν ανεμιστηρα και ΒΑΦΤΙΣΜΕΝΗ ενεργειακη τοτε ναι. Αλλα θα του ελεγα..

firesp
26-06-10, 15:53
Ενεργειακό τζάκι σύμφωνα με τα πλαίσια που ισχύουν σε Γαλλία ,Ιταλία ,Γερμανία και άλλες ευρωπαικές χώρες είναι το τζάκι που έχει βαθμό απόδοσης από 70℅ και πάνω πιστοποιημένο με CE ακολουθώντας τη νόρμα ΕΝ 13229. Οποιαδήποτε άλλη πιστοποίηση (TUV ,ISO) δε γίνεται αποδεκτή για ενεργειακό τζάκι. Μόνο στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο που να καθορίζει τι είναι το ενεργειακό τζάκι και τι standard πρέπει να πληροί. Επίσης σε αυτές τις χώρες απαγορεύεται να πουλιέται οποιαδήποτε συσκευή χωρίς CE. Η Palazzetti φυσικά και καλύπτει όλες αυτές τις προδιαγραφές.
Όσον αφορά τον αέρα από κάτω (αν και ξεφεύγω από το πρόβλημα του τζακιού), Η Piazzetta (Ιταλικό εργοστάσιο) τον στέλνει από κάτω εδώ και πολλά χρόνια. Το σύστημα της το έχει ονομάσει MULTIFUOCΟ SYSTEM. Όλα τα υπόλοιπα μεγάλα εργοστάσια (EDILKAMIN,PALACCETTI,GRILLI CAMINETTI,BERTUCCI,JOLLY-MEC) επιμένουν να στέλνουν τον αέρα από πάνω. Αλλά δε θα μπώ σε ανάλυση για πιο λόγο ο ένας τον στέλνει κάτω και οι άλλοι επάνω .Έχουν πάντως τα επιχειρήματά τους.
Επανέρχομαι στο θέμα του προβλήματος. Όλα αυτά τα εργοστάσια (συμπεριλαμβανομένης και της Palaccetti) δίνουν βαθμό απόδοσης 70 ως 75℅ στα αερόθερμα τζάκια τους. Αυτό σημαίνει ότι αν πχ έχουμε κάποια δεδομένη στιγμή καύση που παράγει 10.000 kcal/h τότε καταλήγουν στο χώρο οι 7.000 kcal (λαμβάνοντας υπ’ όψιν 70℅ βαθμό απόδοσης).Οι υπόλοιπες 3.000 kcal (χιλιοθερμίδες) που πηγαίνουν? Χάνονται στο περιβάλλον διαμέσου της καμινάδας και αποβάλλονται και από τα τοιχώματα του τζακιού. Επίσης όλα αυτά τα εργοστάσια επιβάλλουν τη μόνωση σε τοίχο και γυψοσανίδα ακριβώς για τις απώλειες θερμοκρασίας που καταλήγουν στην εξωτερική πλευρά του τζακιού. Μόνο η JOLLY-MEC δίνει οδηγία για τοποθέτηση με σκέτη γυψοσανίδα επειδή τα τζάκια της τα βγάζει ήδη μονωμένα από το εργοστάσιο. Και αυτοί μονώνουν με πετροβάμβακα αλλά με πετροβάμβακα χωρίς ρητίνες γιατί σε αυτές τις χώρες απαγορεύονται.
Αυτό που λέω είναι απλό. Οι θερμοκρασίες που καταλήγουν έξω από το τζάκι ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον πετροβάμβα (από την εσωτερική του πλευρά) και έτσι βγαίνει αυτή η ανεξήγητη μυρωδιά. Στην Ελλάδα ακόμη δεν ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί παραγωγής πετροβάμβακα που ισχύουν στην Ιταλία και αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται πολύ συχνά. Μέχρι στιγμής εδώ υπάρχει ένας ,εισαγόμενος από Δανία πετροβάμβακας που κάνει για μόνωση ενεργειακών τζακιών.
Υ.Γ.
Σχεδόν όλα αυτά τα εργοστάσια τα έχω επισκεφτεί στην Ιταλία και σε 2 κάναμε τοποθέτηση σε πραγματικούς πελάτες τους ,παρουσία δικών τους συνεργείων και συνεργείων της εταιρείας μου.

JERY
27-06-10, 16:52
Αν και δεν ειμαι γνωστης, στο πρωτο ποστ μου ρωτησα για τα υλικα επενδυσης.
Μου φενονται απολυτα λογικα αυτα που λεει firesp ,
εγω πρωτεινω να επικονωνισει με το κατασκευαστη στην ιταλια, σιγουρα θα ξερουν

stelios2
28-06-10, 21:04
Υπαρχει ενα θεμα αλυτο στο ποιος εχει την ευθυνη σε τετοια τζακια.. Το εργοστασιο χιλιες δυο λεπτομερειες μπορει να βρει δικαιολογια. Πραγματα που δεν επισημαναν οταν πουλουσαν, πως αφηνουν να την τοποθετει οποιοσδηποτε?? Στα αυτοκινητα (που ειναι σοβαρα οργανωμενα εργοστασια) δεν συμβαινουν αυτα! Εγω εφετος εχασα καποιες δουλειες γιατι ΦΟΒΟΜΟΥΝ να τοποθετηση αλλος την εστια μου! Ασε την συννενοηση στ αγγλικα με τους Ιταλους, αγορασα απ ευθειας ανεμιστηρες και καναμε ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ να συννενοηθουμε. Που θα αγοραζα! Ποσο μαλλον σ προβλημα.. Ο μαστορας αν ανελαβε την δουλεια εξ ολοκληρου πρεπει να σου λυσει το προβλημα! Αν πηγες κ ο ιδιος στο μαγαζι που την πουλησε και ειδικα αν την αγορασες εσυ.. εχεις μπερδεμα.
Καθε τζακι μεταλικο, εφ οσον ειναι ολα ενταξει, μυριζει ξανα ΜΟΝΟΝ 1. αν καψει πιο δυνατα απ τις προηγουμενες φορες!! Και 2. οταν περασει μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να ανναψει (καλοκαιρι πχ) γιατι ολο και διαφορες σκονες κτλ θα εγκλωβιστουν μεσα..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 25 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΜΟΝΩΣΗ.. Αυτες οι επωνυμες εστιες, ειναι μονωμενες απο μονες τους!!!
Προτεινεται μονωση στην τοιχοποιια του σπιτιου 1. για ελαχιστοποιηση των απωλειων! Καμια πιστοποιηση δεν θα επαιρναν αν υπηρχε κινδυνος σε φυσιολογικη λειτουργια απ τις εστιες τους!! Επισης 2.για καποια ακραια περιπτωση.. Η φωτια ειναι ελευθερη στο τζακι! Σπιτια εχουν καει απ το καντηλι στο εικονοστασι! Κ αυτην την εγκληματικη ΚΟΤΣΑΝΑ- κλεινουμε την πορτα (του τζακιου) κ απομακρυνομαστε αφοβα απ τον χωρο (μερικοι λενε κ απ το σπιτι!) αν την διαβαζετε και εισαστε σκεπτομενοι ανθρωποι ν αποφευγετε τους ΑΓΥΡΤΕΣ που τα λενε..
Η πυροσβεστικη ξερετε τι θα σας πει? Η μονωση χρειαζεται για να προλαβουμε να φτασουμε ΕΜΕΙΣ!!
ΑΠΟΔΟΣΗ.. ενεργεια ειναι μια λεξη σημερα της μοδας. Αυτο το 70-80% δεν μας λενε σε τι καυση αναφερεται! Σιγανη προφανως εως κ μετρια! Στ αυτοκινητο πχ λενε- τοση ροπη σε αυτες τις στροφες!
Ενα παραδειγμα.. καταλληλοτερο θεωρειται το καυσοξυλο με υγρασια 10-15%, αυτο σημαινει 1200 θερμιδες ανα κιλο απωλεια λογω εξατμισης του νερου του! Δηλαδη ενα ΤΕΛΕΙΟ συτημα (που δεν ειναι δυνατον να υπαρξει ποτε) πεφτει στο 80% λογω αυτης της ιδιαιτεροτητας του καυσιμου! ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΜΗ.. ενας καυστηρας αυτοματα σβηνει κ αναβει οταν πρεπει! Σε κανενα τζακι δεν συμβαινει αυτο. Σε σοβαρες εστιες απλα αν εισαι εκει κ εχεις μανια ν ασχολεισαι με αυτο.. μπορεις να επιβραδυνεις την καυση. Με τις σημερινες τιμες πετρελαιου υπαρχει κερδος, πριν 2-3 χρονια ΚΑΝΕΝΑ.

stefp
29-06-10, 22:59
Κατ'αρχάς να πω ότι τζακάς δεν έχει φανεί ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα κι εγώ κάτι δικά μου (κάτι αλλεργίες και τρέχω σε γιατρούς.. :( ) οπότε δεν τον ξαναπήρα..Ελπίζω από βδομάδα.
Για σκασίματα που λέτε και σημάδια στο τζάκι δεν έχει τίποτε απέξω. firesp για αυτά που λες καταρχάς τα Α και Β απορρίπτονται, καθότι το τζάκι και εχει καεί αρκετά, και μυρίζει με το που ξεκινάει το βεντιλατέρ, από τους 50-60 βαθμούς. Οπότε μας μένει το Γ. Όμως αν και ακούγονται μεν λογικά αυτά που λες (και δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι πετροβάμβακα έχει βάλει, θα πρέπει όταν τον δω να ρωτήσω κι αυτό, καλού κακού, γιατί αυτό θα μπορούσε να είναι ένα πρόσθετο πρόβλημα), όμως δεν είναι η δική μου περίπτωση προβλήματος, για τον εξής λόγο : Όπως ανέφερα σε ένα από τα μηνύματα, έκανα τη δοκιμή να κάψω 2-3 λιβάνια μες το τζάκι, χωρίς να βάλω ούτε ξύλα ούτε άλλη φωτιά. Άναψα το βεντιλατέρ χειροκίνητα, και μύρισε λιβάνι μέσα σε ελάχιστο χρόνο! Που σημαίνει ότι απλά ότι καίγεται μέσα διοχετεύεται προς τα έξω καπως, δε μιλάμε απλά για μυρωδιά κάποιου υλικού ή κάπνα. Άρα από κάπου η μυρωδιά από ότι καίγεται επανεισάγεται μες την εστία και περνάει στο βεντιλατέρ...
Που θα πάει , θα περιμένω να κάνω τη δοκιμή με το να τραβήξω από αλλού τον αέρα και θα δούμε. ΑΝ αποτύχει αυτό (πέρα του ότι θα πέσει κλάμα..) θα επικοινωνήσω και με την εταιρία να δω τι λεν κι αυτοί, και βλέπουμε. Πάντως ο ίδιος το πήρε από την εταιρία το τζάκι (και το πούλησε σε μένα και έκανε και την εγκατάσταση..) οπότε κι εγώ θεωρώ ότι αυτός πρέπει να το ξελασπώσει όλο...
Και πάλι ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφερον και τη βοήθειά σας! :respekt:

mixlis
29-06-10, 23:07
φιλε, η καμιναδα σου ειναι ψηλη(2 οροφους) η .....

george her
24-09-10, 09:18
ρε παιδια το ενεργειακο τζακι φτιαχνεται απο ενα θερμοστατη που ειναι συνδεμενος με το βεντιλατερ και μια δεξαμενη αερα καλα μονομενη με αεραγωγους? αυτο ειναι ολο το ενεργειακο?

giantpow
24-09-10, 10:14
φιλε, η καμιναδα σου ειναι ψηλη(2 οροφους) η .....

εκτος απο αυτο μην περιμενεις με 30 βαθμους μεσα και 25 μεσα να τραβαει το τσακι....
οσο πιο κρυο κανει τοσο πιο πολυ τραβαει

και αυτο με την καμιναδα ειναι σημαντικο να εχεις ψηλη.
Εδω που εχουμε ειναι σε 2 οροφους
1 ο δικος μου που μενω και 1 του απο πανω,χωρια ποσο βγαινει η καμιναδα πανω απο την σκεπη...
το δικο μου δεν ειναι κλειστο ...

stefp
25-09-10, 04:55
Η καμινάδα ανεβαίνει στην ταράτσα, που είναι ακριβώς από πάνω από το τζάκι, οπότε δεν είναι και πάρα πολύ ψηλή, αλλά βγαίνει πάνω από την ταράτσα περίπου 3 μέτρα πες (και άλλα τόσα είναι από μέσα από το τζάκι ως ταράτσα..).

Τελικά ήρθε αυτή την εβδομάδα ο τζακάς.. Κάναμε την εξής δοκιμή : βάλαμε λιβάνι να καίγεται μες το τζάκι, χωρίς να ανάψουμε την κανονική φωτιά (ξύλα κτλ..) κι ανάψαμε το βεντιλατέρ.. και μέσα σε 2 λεπτά η μυρωδιά από το λιβάνι έβγαινε από τους αεραγωγούς. Αρα επιβεβαιώσαμε κατ'αρχάς ότι μυρίζει.. Μετά δοκιμάσαμε στην ταράτσα, επειδή ΕΚΕΙ είναι και η εισαγωγή του αέρα, να βάλουμε πρόσθετη σωλήνα εκεί που ρουφάει, οπότε να τραβάει από παραπέρα (η εισαγωγή του αέρα για το τζάκι είναι στη βάση της καμινάδας). Και πράγματι έτσι ελαττώνεται η μυρωδιά, που σημαίνει ότι κατά 95% το πρόβλημα είναι πως ΟΤΙ βγαίνει από την καμινάδα, το ξαναρουφάει το μοτέρ και το φέρνει μέσα.. Επίσης, επειδή σε μια φάση ένας μάστορας άναψε τσιγάρο στην ταράτσα και μύρισε ΚΑΙ αυτό (ελάχιστα..) μες το σπίτι, αυτό δείχνει ότι δεν είναι διαρροή εσωτερική του τζακιού, αλλά όντως ότι μυρωδιά υπάρχει στην ταράτσα, τη φέρνει μέσα.. Με όλα αυτά θα μπορούσε να πει κανείς ότι λύθηκε το θέμα.. ΟΜΩΣ βάλαμε μια "προσθήκη" στην εισαγωγή με 5-6 μέτρα μήκος και πάλι μυρίζει μέσα στο σπίτι :cry:

Ως εκ τούτου, είπαμε ότι θα ξανάρθει την επόμενη εβδομάδα, να φέρει άαααλλα 6 μέτρα σωλήνα, να το βάλουμε ουσιαστικά να ρουφάει τελείως από την άλλη άκρη της ταράτσας (και θα κάνουμε και "γωνία" εκεί, να γυρίζει και να κατεβαίνει και προς τα κάτω λίγο..) ελπίζοντας ότι έτσι θα καταφέρει να τελειώσει το θέμα. Βέβαια ο μάστορας παραπονιέται, λέει "αν σας μυρίζει τώρα, ε και που θα καίει το τζάκι της απέναντι πολυκατοικίας πάλι θα σας ενοχλεί", συν ότι λέει αφού τραβάμε τόσο μακριά σωλήνα, δε θα μπορεί να ρουφήξει σωστά αέρα το μοτέρ (και μην καεί λέει..). Παίζει τέτοιο πράμα?
Έχει κι ένα δίκιο όμως.. Είναι δυνατόν να είναι ΤΟΣΟ δυνατό το μοτέρ, που να "πιάνει" τη μυρωδιά/καπνο ενός τσιγάρου στα 5 μέτρα από την είσοδο της εισαγωγής του αέρα και να το φέρνει μες το σπίτι? ή οτιδήποτε καπνό περνάει εκεί γύρω, αντί αυτός να διασκορπίζεται στην ταράτσα, να τον ρουφάει μέσα? Και αν είναι έτσι θα κάνει δουλειά το να πάμε την εισαγωγή του αέρα στα 10 μέτρα από την καμινάδα αντί στα 5 που το δοκιμάσαμε την τελευταία φορά?
Η συνέχεια στο δραματικό μας σήριαλ και απαντήσεις σε όλα αυτά τα καυτά ερωτήματα στο επόμενο επεισόδιο : "Ο τζακάς ξαναχτυπα!" .. με νέα, πιο μεγάλη σωλήνα.. :whistle:

odys2008
25-09-10, 12:51
Έπρεπε την εισαγωγή να την έχετε κάτω στο ισόγειο, και την καμινάδα στον τελευταίο όροφο τώρα όσο μακριά και να το πας πάλι θα ρουφάει. Εδώ όταν καίνε αρκετά τζάκια στην γειτονιά μας μυρίζει ακόμη και κάτω στο έδαφος, στις ταράτσες πολύ περισσότερο

Όσο για το μοτέρ, δίκιο έχει, δεν κάνει να υπερβεί τα ονομαστικά μέτρα γιατί δημιουργεί περισσότερη αντίσταση, ρουφάει λιγότερο αέρα με αποτέλεσμα να μην ψύχεται σωστά το μοτέρ.

mosaic
25-09-10, 13:01
Διαβάζοντας το πρόβλημα του stefp σχετικά με τις μυρωδιές στο post #43
Έχω την εντύπωση ότι δεν φταίει το ύψος της καμινάδας

Η όλη τεχνική στο τζάκι και στην καλή απορρόφηση! είναι μεταξύ εστίας και αρχή καμινάδας, πιστεύω ότι κάπου εκεί είναι το πρόβλημα

Και επειδή είναι δύσκολο σημείο, είναι και μεγάλο μερεμέτι, σχεδόν σα να γκρεμίζεται όλο το τζάκι και να φτιάχνεται από την αρχή.

Το τζάκι κατά τη δημιουργία του, έχει την τεχνική του, θέλει μερακλη μάστορα και έχει τα μυστικά του! Για αυτό και είναι κάπως ακριβό..

Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο είναι οι τεχνικές διαφορές μεταξύ χειροποίητο χτιστό τζάκι με ένα ενεργειακό

Δυστυχώς δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι που αναγκαστηκαν να το γκρεμίσουν και να το ξαναφτιάχνουν από την αρχή


"Τζακάς μου έχει πει …….. μέχρι να μπει στη φιλοσοφία του μάθει καλά την τεχνική του
Είχε προκαλέσει ζημιές στα πρώτα του τζάκια…… και απλά μετά έκανε την πάπια
Στην πορεία βέβαια εξελίχθηκε ένας πολύ καλός μάστορας!
… αλλά στην αρχή υπήρχαν κάποια θύματα, δυστυχώς.."

JERY
25-09-10, 13:07
Πρωτη φορα ακουω τζακι να παιρνει τον αερα απο τη ταρατσα, οσα μαντεμενια εχω δει η εισαγωγη ειναι στο υψος του τζακιου, διπλα στο τζακι σχεδον.
Και στις χειροτερες περιπτωσεις δεν υπαρχει εξωτερικη εισαγωγη, αλλα εισαγωγη κατω απο την εστια, με αποτελεσμα αν το σπιτι ειναι ερμητικα κλειστο να καπνιζει σαν αραπης
Αυτο ειναι ετσι κατασκευασμενο ωστε να πρεπει να παρει αερα απο τη ταρατσα? η ηταν μαγκια του μαστορα για να μην κανει μια τρυπα παραπανω?
Ειναι δυνατον ο κατασκευαστης να μην το ειχε προβλεψει και να εβαζε εισαγωγη με μοτερ διπλα στη καμιναδα?

Επισης τα μαντεμενια τζακια δεν εχουν μοτερ για να τραβαει τον αερα μεσα, επειδη υπαρχει η διαφορα θερμοκρασιας της εστιας με τον αερα στο εξωτερικο χωρο τραβαει απο μονο του.
Το μοτερ εισαγωγης ηταν απο τη μανα του να μπει? η πατεντα του μαστορα επειδη η εισαγωγη ειναι στη ταρατσα?
Αν θες ποσταρε το μοντελο του τζακιου μηπως βρουμε τιποτα οδηγιες
Πολυ περιεργες κατασκευες :hmm:

stefp
25-09-10, 14:38
odys2008 για αυτό που λες να είναι στο ισόγειο η εισαγωγή, και πάλι αν τραβούσαμε σωλήνα ως εκεί θα ήταν 15μετρα και βάλε απόσταση! πάλι δε θα είχε ζόρι το μοτέρ? Αυτό που λες ότι όταν καιν γύρω πολλά μυρίζει , εννοείς ότι σας έρχεται και στους αεραγωγούς μυρωδιά από τέτοια, ή απλά μυρίζει έξω η πόλη? Και αν είναι απλά μυρωδιά, δε μας νοιάζει και τόσο..απλά λες ότι ΑΝ ρουφάει και φέρνει μέσα μυρωδιά, μήπως πρακτικά φέρνει τον καπνό και το μονοξείδιο και σιγά σιγά απλά κάνουμε ζημιά στα πνευμόνια μας?

Jery Δυστυχώς έχεις δίκιο ότι κανονικά θα ήταν στο ύψος του τζακιού η εισαγωγή, αυτό μας πρότεινε όντως κι ο μάστορας αρχικά (ΑΝ και δεν ξέρω αν θα γλυτώναμε πάλι, γιατί όπως είπα στον 3ο είμαστε,κάτω από την ταράτσα,και μες τα πειράματα τώρα δοκιμάσαμε να τραβήξουμε τη σωλήνα/εισαγωγή ως σχεδόν το μπαλκόνι μας (εξωτερικά βέβαια πάντα, έφτασε δηλαδή 10μ μήκος η εισαγωγή..) και πάααλι μύριζε!

Όμως το κάναμε να παίρνει την εισαγωγή από την ταράτσα τελικά (κι όχι από εκεί που είμαστε εμείς, διότι
α) από πίσω από το τζάκι αν βγάζαμε τρύπα, θα βγαίναμε σε "κενό" ας το πούμε, και μας λέει για να κλείσουμε μετά εξωτερικά την τρύπα αυτή (δεν υπάρχει δίπλα πολυκατοικία από εκείνη την πλευρά..) μας λέει θα πρέπει να φέρουμε γερανό για να φτάσει μάστορας εκεί πάνω..
β) για να το βγάλει από το πλάι, από τη μπαλκονόπορτα, αυτό θα ήταν η πρώτη σκέψη.. Έχουμε όμως μια ιδιομορφία το σπίτι εκεί (δεν το έκανα εγώ!:() : για να έχει ωραία θέα κι έτσι (είμαστε σε ύψωμα κάπως) δεν υπάρχει τοίχος, είναι ΟΛΟ μπαλκονόπορτα (εκτός από 10 εκατοστά σε κάθε πλευρά, που εκεί είναι τα κουφώματα ουσιαστικά..). Οπότε δεν μπορούσαμε να ανοίξουμε τρύπα για σωλήνα, και σχεδόν αναγκαστήμαμε να το πάμε επάνω. Απλά ο μάστορας (ο οποίος είναι αρκετά παλιός, κι έχω άλλους φίλους που βάλαν ενεργειακό από αυτόν και δεν έχουν πρόβλημα..) μας είπε ο ίδιος ότι "δεν έχω ξαναβάλει εισαγωγή σε ταράτσα..αλλά δε βλέπω γιατί να έχουμε πρόβλημα.." ... Προφανώς δεν είχε ξανακάνει αυτή τη δουλειά, οπότε δεν προέβλεψε ότι μπορεί να συμβεί αυτό..

Εμάς το τζάκι έχει ΚΑΙ εισαγωγή κάτω από την εστία (από το πλάι, που τραβάει μέσα από το δωμάτιο..). Λες να τσιμεντόσουμε τελείως την εισαγωγή επάνω, κι απλά να το αφήσουμε να ρουφάει από το δωμάτιο μέσα αφήνοντας λίγο ανοιχτή μπαλκονόπορτα? Έτσι κι αλλιώς βγάζει τόση ζέστη που λίγο μπαλκονόπορτα ανοίγουμε όταν παίρνουμε απόφαση να το ανάψουμε..

Για το μοτέρ, εμείς έτσι το είδαμε από την αρχή το τζάκι, παντού είχε, δηλαδή για όλα τα ενεργειακά που ρωτήσαμε (και από αλλους 2-3 που βάλαν) μας είπαν ότι με βεντιλατέρ δουλεύουν , που φυσάει τον αέρα στους αεραγωγούς και τέτοια. Αυτό εννοώ εγώ ως μοτέρ για εισαγωγή αέρα. Μήπως δε το έθεσα σωστά απλά? (εγώ το λέω ρουφάει με τη λογική ότι δουλεύει το μοτέρ, έρχεται αέρας από την εισαγωγή που είναι ταράτσα και το φυσάει (αυτό είναι σίγουρο..) στους αεραγωγούς. Εγώ λέω "ρουφάει" γιατί αν πας επάνω στην εισαγωγή και πλησιάσεις χαρτί στις περσίδες εκεί, το ρουφάει και κολάει απευθείας πάνω στις περσίδες με δύναμη..
Για μοντέλο δε θυμάμαι ακριβώς τι είναι, κάπου έχω στην αποθήκη τα manual, αν είναι θα κοιτάξω να τα ξεθάψω..

JERY
26-09-10, 16:14
Τα μαντεμενια τζακια δουλευουν χωρις μοτερ, απλα εχουν μια εισαγωση απο εξω,
αν βουλωσεις την εξωτερικη εισαγωγη το τζακι θα καπνιζει εκτος αν εχει μοτερ η καμιναδα, οποτε μπορεις να το δοκιμασεις και αυτο.
Τωρα μου λεις οτι εχει ενα μοτερ που ρουφαει απο εξω και το ιδιο παλι μοτερ βγαζει το ζεστο αερα μεσα στο δωματιο.Υπαρχει περιπτωση να χαμηλωσεις τη δυναμη του μοτερ? γιατι αν τραβαει με μεγαλη δυναμη τραβαει οπως φενεται και τις μυρωδιες.
Ψαξε αν εχει ξεχωριστο μοτερ για την εισαγωγη του αερα απο εξω, μηπως μπορεις να το κλεισεις και να δοκιμασεις χωρις αυτο

stefp
26-09-10, 21:00
Δεν έχει ξεχωριστό μοτέρ για απέξω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Δυστυχώς δε θυμάμαι πολλά από το πως κάναν την κατασκευή κι έκανα τη βλακεία κι εσβησα κάτι φωτό που είχα πάρει όταν το φτιάχναν. Από την εισαγωγή κατεβαίνει σίγουρα μια σωλήνα προς τα κάτω, φτάνει στα μισά της καμινάδας περίπου κι εκεί κρέμεται ΕΛΕΥΘΕΡΗ. Και κατεβαίνει ΑΛΛΗ μία η οποία ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν φτάνει ως το μοτέρ κάτω από την εστία, θυμάμαι ότι όπως μας έλεγε ο μάστορας ο αέρας που έρχεται απέξω περνάει από ένα "αεροστεγές διαμέρισμα που βρίσκεται πίσω από την εστία, οπότε εκεί ζεσταίνεται ουσιαστικά ο αέρας" . Κάπως ρουφάει αυτόν τον αέρα το μοτέρ και το βγάζει ως έξοδο σε μια σωλήνα (αυτές οι αλουμινένιες-εύκαμπτες) που ανεβαίνει και πάει στους αεραγωγούς και το φυσάει (με τη δύναμη του μοτέρ) στο δωμάτιο.. Έχει ρυθμιζόμενη ένταση το μοτέρ και η αλήθεια είναι ότι σε κάποια φάση που το δοκίμαζα σε χαμηλότερη ενταση όντως δε μύριζε τόσο..

Πάντως ένα μόνο μοτέρ υπάρχει, ΔΕΝ ξέρω αν είναι "απευθείας" συνδεδεμένο με την εισαγωγή επάνω, αλλά σίγουρα το τζάκι ρουφάει με δύναμη τον αέρα από πάνω, όπως έλεγα αν πλησιάσεις χαρτί πάνω στις περσίδες στην ταράτα,το ρουφάν και κολάει κατευθείαν πάνω τους το χαρτί και δεν πέφτει...

stelios2
26-09-10, 22:54
stefp διαβαζω διαβαζω και ζαλιστηκα, μπερδευτηκα, η μεσαια περσιδα απο που παιρνει αερα? Τ βεντυλατερ δινει αερα σ ενα κλειστο κυκλωμα και βγαινει απ τις αλλες δυο δεξια κ αριστερα. Αυτο τ κλειστο κυκλωμα αν ειχε διαροες θα μυριζε μονο οταν δ δουλευε ο ανεμιστηρας, οσο δουλευει εχει μεγαλυτερη πιεση και αποκλειεται να παρει καπνο. Αποκλειεται επισης γ τον ιδιο λογο να παρει μυρωδια απ την μονωση. Μονο απ την μεσαια (εκτονωσης) μπορει να φερει μυρωδια! Αν καταλαβα καλα νομιζω οτι η εστια ειναι τοποθετημενη ανορθοδοξα? Δηλαδη δεν υπηρχε τροπος για εισαγωγη φρεσκου αερα και ο μαστορας τροφοδοτησε το κλειστο κυκλωμα ζεστης με φρεσκο αερα απ εξω και απο ψηλα στ ταρατσα.
Θα σου ξαναπω.. κλεισε την μεσαια προχειρα (καλα ομως). Και. οταν φυσα αρκετα εξω ανναψε το, τοτε δ υπαρχει περιπτωση να απορροφα καπνο το μηχανακι!

Κλασικα θα επρεπε να παιρνει αερα γ την καυση κυριως απ εξω και το μηχανακι να αναθερμαινει τον μεσα. Σε καλυτερα (ακριβοτερα) μοντελα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες πχ επιλεγεις εσυ να ζεσταινει καποια ποσοτητα εσωτερικου κ καποια εξωτερικου αερα. Οπως το καλοριφερ στ αυτοκινητο δηλαδη, εχει τετοιες ρυθμισεις η εστια? Νομιζω την τοποθετησε ανορθοδοξα (εις γνωση του, ισως και δικη σου) και γ αυτο εχεις προβληματα.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 7 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Η εισαγωγη αερα στο μοτερ ειναι μεσα στο κενο χωρο του τζακιου!!??? Αν απορροφα αερα το μοτερ ελευθερα απο κει μεσα αυτο φταιει!! Αν καταλαβα καλα κ ειναι ετσι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 5 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και απ ευθειας συνδεμενο να ειναι (απολυτα κλειστο το κυκλωμα οπως πρεπει) ρουφωντας αερα δημιουργει ενα <μπαι μπας> με την διπλα ελευθερη παροχη (αυτην που κρεμεται) κλεισε αυτην και δες τ κανει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.