PDA

Επιστροφή στο Forum : OP HD 5001 DVB-T AVC/H.264 MPEG-4 HDMI (αποκωδικοποιητής mpeg4) από e-shop



Σελίδες : 1 2 [3]

tsetse_44
18-05-10, 22:00
Με το scart πηγα να το κανω ρε καρντασι αλλα τζιφος, δε καταλαβα γιατι..Με coaxial καλωδιο θα γινει δουλεια? Θα συνδεσω την coaxial του δεκτη με την coaxial του home cinema?

KeyMaKeR
19-05-10, 02:55
Γεια και απο εμενα. Πηρα 1 το δοκίμασα και ειναι ΟΚ (παίζει avi εδω και 1 ωρα). Η σύνδεση έγινε με scart (Εχω παλια τηλεοραση). Ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1. Εχω και ενα home cinema του 2003 και θελω να χρησιμοποιώ τα ηχεία του. Πως μπορώ να το κάνω ρε παιδια?

Αν έχει η τηλεόραση σου υποδοχές για rca:
τότε θα πάρεις ένα scrart σε rca όπως αυτόhttp://www.karaokewinkel.be/images/scart2.jpg και θα το βάλεις στο δεκτή σου. Συνδέσεις επάνω στο scart τα καλώδια rca, http://taiwanconnector.com/RCA%203m%20pic.jpgτα audio πάνε στο ενισχυτή και to video στην τηλεόραση.
(σημείωση: 1)αν δεν έχει η τηλεόραση υποδοχές rca χρειάζεσαι ένα ακόμα τέτοιο scart για την τηλεόραση.
2) στο δεκτή πρέπει να είναι σε θέση out και στην τηλεόραση σε θέση in)



2.Αυτο με το Τ στο καλώδιο της κεραίας για να παιζει η Τηλεοραση καλά και με κλειστο το δεκτη ισχύει?

Ευχαριστώ

Αν εννοείς φιλέ την λύση που είχα γράψει μερικά μηνύματα πιο πίσω ναι δουλεύει μια χαρά. Αν θες μπορείς να διακλαδώσεις και το καλώδιο της κεραίας, κερδίζοντας την απώλεια του ταφ + τα έξοδα (ταφ + ενός καλωδίου). Εγώ συστήνω την πρώτη λύση πάντως

αν έχεις καμία απορία μπορείς να ρωτήσεις(συγγνώμη για την διατύπωση απλά είναι και τέτοια η ώρα λίγο λογικό :cool: )

amoyda
19-05-10, 09:16
:rofl: :rofl: :rofl:
καλό φίλε μου μόνο να μην έχει νεύρα αυτός που θα πάρει το δικό μου γιατί βλέπω να το πετάει απο το παράθυρο... :p :p

ανοιχτο να ειναι μην χασουμε και το τζαμι:rofl:
κακιουλες:p απλα δεν ηξερες το how

tsetse_44
19-05-10, 13:06
Αν έχει η τηλεόραση σου υποδοχές για rca:
τότε θα πάρεις ένα scrart σε rca όπως αυτόhttp://www.karaokewinkel.be/images/scart2.jpg και θα το βάλεις στο δεκτή σου. Συνδέσεις επάνω στο scart τα καλώδια rca, http://taiwanconnector.com/RCA%203m%20pic.jpgτα audio πάνε στο ενισχυτή και to video στην τηλεόραση.
(σημείωση: 1)αν δεν έχει η τηλεόραση υποδοχές rca χρειάζεσαι ένα ακόμα τέτοιο scart για την τηλεόραση.
2) στο δεκτή πρέπει να είναι σε θέση out και στην τηλεόραση σε θέση in)




Αν εννοείς φιλέ την λύση που είχα γράψει μερικά μηνύματα πιο πίσω ναι δουλεύει μια χαρά. Αν θες μπορείς να διακλαδώσεις και το καλώδιο της κεραίας, κερδίζοντας την απώλεια του ταφ + τα έξοδα (ταφ + ενός καλωδίου). Εγώ συστήνω την πρώτη λύση πάντως

αν έχεις καμία απορία μπορείς να ρωτήσεις(συγγνώμη για την διατύπωση απλά είναι και τέτοια η ώρα λίγο λογικό :cool: )

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα το προσπαθησω

yiannismark
19-05-10, 14:38
Φίλε KeyMaKeR, να σε ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου. Πολύ χρήσιμες λεπτομέρειες για κάποιον σαν κ μένα που δεν πολυσκαμπάζει από ηχητικά...

Σχετικά με τη διαθεσιμότητα / εξάντληση, σκέφτομαι ότι με τα ευνοϊκά σχόλια που έχουν γραφτεί εδώ, αλλά και στη σελίδα του κίτρινου μαγαζιού, όταν ξανάρθει το μηχανάκι μάλλον θα το δίνουν πολύ πιο ακριβά.
Να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω για το "τσάμπα" που γράφτηκε. Ακόμα και τα 36 ευρώ της προσφοράς (ή, ακόμα περισσότερο, τα 49 της κανονικής τιμής), ένας ανειδίκευτος εργάτης θέλει μία μέρα (ή και παραπάνω) στο κρύο ή στο λιοπύρι για να τα βγάλει. Με άλλα λόγια, τα 50 ε. είναι το 7 τοις εκατό του μισθού της περιβόητης γενιάς των 700...

esertas
19-05-10, 17:42
Εδώ μιά φώτο πως πρέπει να γίνει για το κοντρολ
http://imagerous.com/images/98472186120266051533_thumb.jpg (http://imagerous.com/viewer.php?file=98472186120266051533.jpg)
Σε μένα δούλεψε τέλεια. Ευχαριστώ στον χρήστη nEC για το τιπ.
Και εδώ μια φώτο για το πως είναι από μέσα η πλακέτα γενικώς.
http://imagerous.com/images/83336020171120797830_thumb.jpg (http://imagerous.com/viewer.php?file=83336020171120797830.jpg)

KeyMaKeR
19-05-10, 19:26
Άμα ανοιχτεί όμως ο δέκτης ακυρώνεται η εγγύηση. Αν δεν κάνω λάθος :whistle:

nnn
19-05-10, 19:31
Δεν κάνεις...

nEC
19-05-10, 19:33
Δεν έχει κάποιο warranty label, οπότε υποθέτω πως όχι!

libair
19-05-10, 19:53
παιδιά μήπως λόγω της άνθησης που γνώρισε το συγκεκριμένο μηχανηματάκι στην ελλάδα να στείλουμε ένα ''power mail'' lol όπως λέμε power buy για να βγάλουν κανένα firmware που να υποστηρίζει dts!!για το time shifting με την αναιμική cpu που έχει δεν το νομίζω να γίνεται!!:(

nEC
19-05-10, 20:25
το DTS θέλει license για κάθε συσκευή από την ομώνυμη εταιρία και δεν είναι ένα απλό firmware.

δηλαδή, το ξεχνάς!

furious99
19-05-10, 21:14
Σχετικά με τη διαθεσιμότητα / εξάντληση, σκέφτομαι ότι με τα ευνοϊκά σχόλια που έχουν γραφτεί εδώ, αλλά και στη σελίδα του κίτρινου μαγαζιού, όταν ξανάρθει το μηχανάκι μάλλον θα το δίνουν πολύ πιο ακριβά.


Να γραψουμε λοιπον και μερικα αρνητικα:

-Υποτιτλοι ελεεινοι εως τρισαθλιοι στο "μεγαλο" μεγεθος , που σε κανουν τακτικο πελατη στον οφθαλμιατρο
-DTS downmix γιοκ (10-15 λεπτα για μετατροπες σε pc καθε αρχειο mkv, ποιος καθεται?) αλλα ειπαμε ολοι εχετε ενισχυτες
-Η αναλυση ανεβαινει μεχρι 1080i με οτι αυτο συνεπαγεται (φυσικα το 24p το ξεχνας)
-Χρωματα σαν ξεπλυμενα, γενικα σαν εικονα δεν εχεις την αισθηση οτι βλεπεις HD
-Το PVR δεν αναπαραγει αυτο που ακριβως βλεπεις στην TV, το αρχειο που προκυπτει εχει ratio 4/3 ή 3/3 δηλαδη η εικονα ειναι συμπιεσμενη στα πλαγια (στα mpeg2 καναλια της ΕΡΤ τουλαχιστον).
-Οσα 1080p εχουν encoding πανω απο 5 reframes δεν παιζουν (media not supported)

libair
19-05-10, 21:39
βάζοντας την οθόνη στο αυτόματο και 720p αυτό που γράφεις αυτό βλέπεις!!στις 576 γραμμές δεν ειμαστε ακόμη ή κάνω λάθος;;για το dts δεν είναι τπτ 10 λεπτά μπροστά στην αιωνιότητα!!για το 24P ρε παιδιά δεν ξέρω το βλέπω στον προτζέκτορα αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά!!και καλά όπως το γύρισε ο σκηνοθέτης ο-ας είναι καλή η ταινία και ας τη βλέπω και σε 14άρα(χμμ!!αν είναι εξαιρετικα΄ καλή εννοώ):p

nEC
19-05-10, 21:39
Να γραψουμε λοιπον και μερικα αρνητικα:

-Υποτιτλοι ελεεινοι εως τρισαθλιοι στο "μεγαλο" μεγεθος , που σε κανουν τακτικο πελατη στον οφθαλμιατρο
-DTS downmix γιοκ (10-15 λεπτα για μετατροπες σε pc καθε αρχειο mkv, ποιος καθεται?) αλλα ειπαμε ολοι εχετε ενισχυτες
-Η αναλυση ανεβαινει μεχρι 1080i με οτι αυτο συνεπαγεται (φυσικα το 24p το ξεχνας)
-Χρωματα σαν ξεπλυμενα, γενικα σαν εικονα δεν εχεις την αισθηση οτι βλεπεις HD
-Το PVR δεν αναπαραγει αυτο που ακριβως βλεπεις στην TV, το αρχειο που προκυπτει εχει ratio 4/3 ή 3/3 δηλαδη η εικονα ειναι συμπιεσμενη στα πλαγια (στα mpeg2 καναλια της ΕΡΤ τουλαχιστον).
-Οσα 1080p εχουν encoding πανω απο 5 reframes δεν παιζουν (media not supported)

δεν έχω πρόβλημα με το PVR. Γράφει όπως είναι. Σε δοκιμαστική εγγραφή τώρα στο cine+


Video: MPEG2 Video 544x576 (16:9) 25.00fps 10000Kbps [Video]
Audio: MPEG Audio 48000Hz stereo 192Kbps [Audio]
Subtitle [Subtitle]
και φυσικά φαίνεται κανονικα 16:9

1080p έπαιξα και 8ref frames. Στα 16 δεν έπαιξε. Φυσικά οτιδήποτε είναι πάνω απο 5 είναι out of specs και από άσχετο encoder.

στα χρώματα δεν παρατήρησα κάτι ..μια χαρά είναι όπως και η ανάλυση!

http://img80.imageshack.us/img80/657/ss20100519220234.th.jpg (http://img80.imageshack.us/i/ss20100519220234.jpg/)

furious99
20-05-10, 01:37
-Το PVR δεν αναπαραγει αυτο που ακριβως βλεπεις στην TV, το αρχειο που προκυπτει εχει ratio 4/3 ή 3/3 δηλαδη η εικονα ειναι συμπιεσμενη στα πλαγια (στα mpeg2 καναλια της ΕΡΤ τουλαχιστον).


Αυτο δεν ισχυει, ηταν ρυθμιση στις "επιλογες ταινιας" αντι για "διατηρηση" ηθελε "απορριψη". Βεβαια για να δεις μετα ταινια .mkv στο κανονικο aspect ratio (με τις μαυρες μπαρες πανω και κατω) πρεπει να το ξαναγυρισεις σε "διατηρηση"

frap
20-05-10, 12:32
Δεν έχει κάποιο warranty label, οπότε υποθέτω πως όχι!

Δεν έχει τίποτε. 4 βίδες είναι. Βέβαια η παρέμβαση που κάνουμε ΦΑΙΝΕΤΑΙ, οπότε γι'αυτό ακριβώς μάλλον bye η εγγύηση... εκτός κι αν όταν χαλάσει το κανπίσουμε πάλι να φαινεται μαύρο :D

Συμπληρωματικά να πω πως μόνο όταν ΠΙΕΣΑ τη μπατονέτα άρχισε να φεύγει η μαύρη μπογιά... όσο προσπαθούσα απαλά δεν έκανα τίποτε... μπορεί να φταίει βέβαια και το ασετόν που είχα (με σιλικόνη και άρωμα, το δανείστηκα από τη γυναίκα μου... :p)

Πάντως το αποτέλεσμα είναι καλύτερο... κι αν ο sensor μπορούσε να έρθει λίιιγο ακόμη πιο μπροστά, θα εκμεταλλευόταν και το πανοραμικό του και θα είχε καλύτερη λήψη και από τα πλάγια. Και έτσι τρώγεται πάντως σε σχέση με το πως ήτανε.

tsavman
20-05-10, 12:42
Άιντε, σιγά-σιγά να βγει και custom firmware :cool:

nEC
20-05-10, 12:45
Δεν έχει τίποτε. 4 βίδες είναι. Βέβαια η παρέμβαση που κάνουμε ΦΑΙΝΕΤΑΙ, οπότε γι'αυτό ακριβώς μάλλον bye η εγγύηση... εκτός κι αν όταν χαλάσει το κανπίσουμε πάλι να φαινεται μαύρο :D

Συμπληρωματικά να πω πως μόνο όταν ΠΙΕΣΑ τη μπατονέτα άρχισε να φεύγει η μαύρη μπογιά... όσο προσπαθούσα απαλά δεν έκανα τίποτε... μπορεί να φταίει βέβαια και το ασετόν που είχα (με σιλικόνη και άρωμα, το δανείστηκα από τη γυναίκα μου... :p)

Πάντως το αποτέλεσμα είναι καλύτερο... κι αν ο sensor μπορούσε να έρθει λίιιγο ακόμη πιο μπροστά, θα εκμεταλλευόταν και το πανοραμικό του και θα είχε καλύτερη λήψη και από τα πλάγια. Και έτσι τρώγεται πάντως σε σχέση με το πως ήτανε.

εγώ τον έφερα αρκετά μπροστά, σχεδόν ακούμπησε το τζαμάκι. Τώρα το τηλεκοντρόλ πιάνει και από αντανάκλαση!

esertas
21-05-10, 16:30
Και εγώ πιο κοντά όσο πήγαινε και λίγο πιό ψηλά για να κεντραριστεί. Καλά άμα θέλω να πω για στην εγγύηση και κάνω μια τρυπούλα να βγει έξω το εμπρόσθιο του σένσορα θα έπιανε και από το μπαλκόνι :lol: Πάντως και έτσι σταμάτησαν οι γκρίνιες της γυναίκας "τι δέκτη πήγες και πήρες δεν αλλάζει από πουθενά"

tsetse_44
22-05-10, 20:32
επειδή που την έσπασε λίγο το τηλεκοντρόλ που θέλει ακρίβεια επαγγελματία παίκτη darts, δοκίμασα το εξής και δουλεύει άψογα...

Ξεβιδώνουμε τις 4 βιδούλες, βγάζουμε τα καπάκια και βλέπουμε στο μπροστινό πάνελ 2 τρυπες, μια για το led λειτουργίας και μια για το IR.

Βάζουμε σε μία μπατονέτα λίγο aceton και με περιστροφικές κινήσεις ξεβάφουμε μέσα στην τρύπα του IR led την φιμέ επίστρωση που έχει μέχρι να γίνει σχεδόν διάφανο.

πριν το κλείσουμε, ρυθμίζουμε και το IR δέκτη να είναι όσο το δυνατόν πιο κεντρο και μπροστά στην τρύπα του panel, το κλείνουμε και είμαστε κομπλε.

Το tip ειναι πολύ χρήσιμο σ'ευχαριστώ, είδα όντως διαφορά

nEC
22-05-10, 22:59
Το tip ειναι πολύ χρήσιμο σ'ευχαριστώ, είδα όντως διαφορά

χαίρομαι που σας δούλεψε!!

furious99
23-05-10, 03:23
Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ μετρια, σε καμια περιπτωση μη δωσετε 50€ για αυτο το δεκτη, και 35 πολλα ειναι. Βαλτε κατι παραπανω και παρτε καποιον με μεταλλικο κουτι και οθονιτσα, με πιο καλη ποιοτητα, γιατι θα παιζει πολλες ωρες... ο δικος μου ηδη βρισκεται στο εξοχικο, για το σπιτι θα παρω αλλο μοντελο...

sadako
17-06-10, 22:53
Επαναφέρω το τόπικ για να ρωτήσω κάτι.. Δεν ξέρω αν είναι η απάντηση η ίδια για όλους τους αποκωδικοποιητές ή διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο.. Μπορώ μέσω του αποκωδικοποιητή να βλέπω ΚΑΙ τα αναλογικά κανάλια; Γιατί τώρα, στην αυτόματη ανίχνευση βρίσκει μόνο τα ψηφιακά..

frap
18-06-10, 12:11
Όχι...
Και ναι, η απάντηση είναι κοινή για όλους.

sadako
15-07-10, 14:11
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Μιας και στην τηλεόρασή μου (Philips 32pfl3404) δεν έχω βρει τρόπο να συνδέσω ακουστικά, μήηηηηηπως γίνεται να χρησιμοποιήσω κάπως την coaxial υποδοχή για να συνδέσω κοινά ακουστικά με 3,5mm jack;

libair
15-07-10, 17:02
όχι έιναι ψηφιακή η έξοδος ....υπαρχουν μετατροπεις απο ψηφιακό coaxial ή οπτική ίνα σε rca αλλά είναι κοντά στα 70 80 ευρό.....κοιταξε το νήμα που άνοιξες ειδικά ...για να δεις την απάντηση πουσου δίνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις....

Samael_667
29-07-10, 22:22
Άσχετη (λίγο) ερώτηση..
έχασα μέσα στο σπαγγέτι των μετασχηματιστών τον δικό του..
Μήπως μπορεί κάποιος να ρίξει μια ματιά στα specs και να μου πει Volt, Ampere κλπ για να μην το συνδέσω πουθενά αλλού κι εκραγεί? :)

tsekouras
30-07-10, 13:15
Output: 12Vdc 1500mA

frap
30-07-10, 15:20
Ρε σεις, τον έχει ψάξει κανείς με remote της Meliconi να βρει κωδικούς; Μη scanάρω τσάμπα...

sadako
30-07-10, 15:23
Αυτό της Meliconi είναι κάτι σε universal remote στυλ;

Εγώ πάντως που έκανα αυτό που πρότειταν παραπάνω κάτι παιδιά με καθαρισμό του φιμέ μπροστά από τον δέκτη δούλεψε ΤΕΛΕΙΑ. Πιάνει από πολλαπλάσια απόσταση και υπο γωνία..

frap
30-07-10, 23:29
Ναι universal. Gumbody Universal το ακριβό, Fully8 το φτηνό.

Και εγώ το έκανα αυτό και δεν έχω πρόβλημα. Αλλά αυτά τα Μελικόνι έχουν τιμή χώμα και (τουλάχιστον σε αυτά) και επίσης βρήκα πως υποστηρίζουν όλους τους κωδικούς της τηλεόρασής μου, ακόμη και αυτούς που δεν είναι στο τηλεκοντρόλ που δίνει η εταιρεία. Πχ. στη Samsung μου λείπει κουμπάκι απ'ευθείας επιλογής HDMI στο r/c της ενώ στην πραγματικότητα υποστηρίζεται. Σε αυτό το μαραφέτι λοιπόν μπορώ να το προγραμματίσω σε κάποιο κουμπάκι και να είμαι αρχηγός. Βάλε και τα macros & learning στο ακριβό μοντέλο... ε, λέει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.