PDA

Επιστροφή στο Forum : OP HD 5001 DVB-T AVC/H.264 MPEG-4 HDMI (αποκωδικοποιητής mpeg4) από e-shop



Σελίδες : [1] 2 3

sadako
09-05-10, 14:31
Μου ήρθε σήμερα στο e-mail ενημερωτικό δελτίο του e-shop και ανάμεσα στα άλλα είχε και τον παρακάτω αποκωδικοποιητή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807304

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι επιτακτική η ανάγκη αγοράς, μιας και παρόλο που στο θέμα τηλεόρασης την πάτησα λίγο (την αγοράσαμε λίγο πριν γίνει ο ντόρος με τα mpeg4 και υποστηρίζει μόνο mpeg2), στην περιοχή που είμαι πιάνουμε ακόμα όλα τα κανάλια, απλά τα πιάνουμε αναλογικά και η εικόνα είναι αρκετά καλή..

Απλά το θέμα είναι πως είδα πως το συγκεκριμένο είναι κι ένα πλήρες "media player", μιας και λέει πως υποστηρίζει αναπαραγωγή αρχείων ήχου, εικόνας και βίντεο μέσω usb θύρας. Ακόμα κάνει και εγγραφή από την τηλεόραση. Και εμείς αυτή την στιγμή έχουμε ένα dvd-player που ναι μεν παίζει DivX, αλλά δεν έχει usb, οπότε αναγκάζομαι να γράφω πρώτα σε DVD-RW για να τα βλέπω στην τηλεόραση. Άσε που δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους (όσο κι αν το έψαξα, έπεσα στην περίπτωση στο συγκεκριμένο μοντέλο της εταιρίας άλλαξαν το τσιπ), οπότε κάθε φορά αναγκάζομαι να τα κάνω .xvid. Άρα σκέφτηκα αν το συνδιάσω με την λειτουργία του αποκωδικοποιητή για καλύτερη εικόνα, με την μειωμένη τιμή στα 35 ευρώ, μήπως αξίζει..

Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ή έστω μοντέλα της ίδιας εταιρίας για να παραθέσει εντυπώσεις;

ΥΓ. Η τηλεόραση διαθέτει slot για κάρτα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα παραμένει η ταλαιπωρία με την αναπαραγωγή ταινιών που ανέφερα παραπάνω..

frap
10-05-10, 10:14
Έχω την εντύπωση πως παίζει ότι και το XORO και υποστηρίζει ΚΑΙ NTFS.

Για 36 ευρώ... το σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα...

Μούρη δεν έχει μόνο, μου τη δίνει τσόντα το USB μπροστά...

sadako
10-05-10, 10:21
Και αυτό το OP λέει πως υποστηρίζει και NTFS..

Εμένα το μπροστινό usb με βολεύει, γιατί πολλοί δεν θα'χουν μόνιμο εξωτερικό σκληρό, αλλά παίζουν με φλασάκια..

Απλά περιμένω κάποιος που θα το πάρει να μας πει εντυπώσεις, αν παίζει καλά, αν καθυστερεί στα κανάλια, αν υποστηρίζει srt υπότιτλους κλπ

frap
10-05-10, 10:59
Και αυτό το OP λέει πως υποστηρίζει και NTFS..

Και εγώ για το OP το είπα :)


Απλά περιμένω κάποιος που θα το πάρει να μας πει εντυπώσεις, αν παίζει καλά, αν καθυστερεί στα κανάλια, αν υποστηρίζει srt υπότιτλους κλπ

Βρήκα googlάρωντας το chipset του κάποιο με άλλο όνομα, αλλά ίδια μούρη, στα specs έγραφε ότι παίζει SRT, SUR και κανά δύο ακόμη... να 'το (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Z-Qgn5Pzl_sJ:www.computex.biz/photo/images/company/3976/20103191743729659.pdf+MSTAR+7828&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEESj-NkgBWmt27B5YJkfu2zJLTNSNwq4RUIuTmnAWUXTb1C7ugBKdUONykg4kirk_Iz2AgQSwAOC-jrnmQQCy8YpETm_pfyQY9dARLY7InbZ0TzAzGyfqwPlYBh6jXY4sesyHfIMq&sig=AHIEtbQo3sBrbURTCz7d68jv6HMIKDD3qQ).

sadako
10-05-10, 11:05
Α οκ, έτσι όπως το έγραψες νόμιζα πως αναφέρεσαι στο XORO..

Έχει λέει και time-shifting. Βασικά, αν δεν έχει κανένα ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα και παίζει και ελληνικούς srt, το'χω πάρει..

frap
10-05-10, 13:32
Είμαι ακόμη ένα θύμα του υπερκαταναλωτισμού. :D

Το παράγγειλα... παρέα με ένα HDMI καλώδιο, 41 ευρώ όλα. Εν αναμονή λοιπόν.

sadako
10-05-10, 13:40
Ωραία.. ΜΟΛΙΣ σου έρθει, πόσταρε εντυπώσεις.. Κυρίως:

1. Αν έχει (σημαντική) καθυστέρηση στην αλλαγή καναλιών
2. Αν παίζει ελληνικούς υπότιτλους srt. Την πάτησα μια φορά με το Silvercrest DVD player, που έπεσα στην αλλαγή chipset στο συγκεκριμένο μοντέλο και δεν παίζει, μην την πατήσω πάλι.
3. Πόσο καλά δουλεύει το time-shifting
4. Αν μπορείς να παρακολουθείς άλλο κανάλι και να γράφεις άλλο, ή έστω προγραμματιζόμενη εγγραφή για όταν λείπεις από το σπίτι..

(για μένα πιο σημαντικά τα πρώτα 2)

furious99
11-05-10, 01:38
DTS που εχουν τα περισσοτερα .mkv δεν αποκωδικοποιει συμφωνα με τα specs, και με 216 MHz RISC cpu (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Z-Qgn5Pzl_sJ:www.computex.biz/photo/images/company/3976/20103191743729659.pdf+MSTAR+7828&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEESj-NkgBWmt27B5YJkfu2zJLTNSNwq4RUIuTmnAWUXTb1C7ugBKdUONykg4kirk_Iz2AgQSwAOC-jrnmQQCy8YpETm_pfyQY9dARLY7InbZ0TzAzGyfqwPlYBh6jXY4sesyHfIMq&sig=AHIEtbQo3sBrbURTCz7d68jv6HMIKDD3qQ) δε θα σηκωνει και τα παντα..


Τεσπα mpeg4 μαραφετι ειναι, δεν περιμενεις και πολλα... Παντως επεσε στα χερια μου ενα περιοδικο νομιζω δορυφορικα νεα ηταν, και ειχε καμια 20αρια δεκτες συγκριτικο και ολοι επαιζαν τουλαχιστον .avi...
Αντιστροφα κυκλοφορουν και mediaplayers στην αγορα που εχουν mpeg4 δεκτη, αλλα ειναι πολυ ακριβοτερα...

frap
11-05-10, 02:39
DTS που εχουν τα περισσοτερα .mkv δεν αποκωδικοποιει συμφωνα με τα specs, και με 216 MHz RISC cpu (http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Z-Qgn5Pzl_sJ:www.computex.biz/photo/images/company/3976/20103191743729659.pdf+MSTAR+7828&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEESj-NkgBWmt27B5YJkfu2zJLTNSNwq4RUIuTmnAWUXTb1C7ugBKdUONykg4kirk_Iz2AgQSwAOC-jrnmQQCy8YpETm_pfyQY9dARLY7InbZ0TzAzGyfqwPlYBh6jXY4sesyHfIMq&sig=AHIEtbQo3sBrbURTCz7d68jv6HMIKDD3qQ) δε θα σηκωνει και τα παντα..

Μπορεί όμως να το βγάλει σε ενισχυτή από την coaxial υποθέτω... σωστά;



Τεσπα mpeg4 μαραφετι ειναι, δεν περιμενεις και πολλα... Παντως επεσε στα χερια μου [...]
... των 36 ευρώ...:p

sadako
11-05-10, 19:42
Όταν λες "δεν θα σηκώνει τα πάντα" τι ακριβώς εννοείς; Παίζει να έχει σπασίματα κατά την αναπαραγωγή κάποιου mkv με μεγάλη ανάλυση/bitrate; Ή μιλάμε και για προβληματα σε απλά XviD;

furious99
11-05-10, 21:20
Όταν λες "δεν θα σηκώνει τα πάντα" τι ακριβώς εννοείς; Παίζει να έχει σπασίματα κατά την αναπαραγωγή κάποιου mkv με μεγάλη ανάλυση/bitrate; Ή μιλάμε και για προβληματα σε απλά XviD;

1080p .mkv με υψηλο bitrate ή πολλα reframes... Επισης δε βλεπω και m2ts support στα specs...

hemlock
11-05-10, 21:24
1080p .mkv με υψηλο bitrate ή πολλα reframes...
Πως το οριζεις το Bitrate-τι bitrate θεωρειτε "ακραιο"? Δηλαδη να κατεβασεις mkv αρχειο μεγεθους 4+GBs και οχι κατι σαν απευθειας rip απο blu ray το θεωρω αστειο.....
Btw δεν ειναι μονο το OP που θα εχει τετοιο θεμε με το bitrate ειναι και ενα σωρο ακομα media tanks (ξεκινωντας απο το m34 της egreat).

sadako
12-05-10, 10:38
Τελικά τι έγινε; Το πήρε κανείς στα χέρια του να μας πει συγκεκριμένα εντυπώσεις; Χτες έλεγε πως θα έρχονταν οι παραγγελίες..

DiM
12-05-10, 12:36
Ιδού το κουτί μπρός και πίσω, για testing βαριέμαι :p

sadako
12-05-10, 12:42
Χμμ... Καλά, δεν μιλάμε για κανένα hardcore testing..

Δεν τον συνέδεσες στην τηλεόραση; Δουλεύει καλά; Αργεί χαρακτηριστικά στην αλλαγή καναλιών; Ένα XviD σε στικάκι δεν δοκίμασες να βάλεις; Ελληνικό srt υποστηρίζει; Η εγγραφή γίνεται προγραμματιζόμενη; Ή μόνο με αυτό που βλέπεις εκείνη την στιγμή αν πατήσεις rec;

Αν το έχεις συνδέσει, υπόθεση 3 λεπτών (μάξιμουμ) :)

libair
12-05-10, 14:32
οι εναλλαγές των καναλιών είναι μια χαρά γρήγορες...τον ntfs 2,5 500gb τον είδε με τη μία και επαιξε η έγγραφή όμως είναι μόνο για το κανάλι που παρακολουθείς απότι γρήγορα ειδα..μικρός πολύ σε μέγεθος και διακριτικός!!έχει και hdmi kai coaxial εγώ τον πήρα για να τον συνδέω με τον προτζέκτορα και δεν με ενδιαφέρει η προγραμματιζόμενη εγγραφη έχω το πισί για αυτό το λόγο που μπορει η έγγραφη σε αναλογικό σήμα να είχε παντα ΄΄θόρυβο΄΄ αλλά στο ψηφιακο είναι μιά χαρά!!και είναι και μόλις 35 ευρο!!δείξτε λίγο έλεος...:p

sadako
12-05-10, 14:45
Δοκίμασες κανένα XviD από usb με ελληνικούς υπότιτλους σε εξωτερικό αρχείο srt; Τους δείχνει καλά; Γιατί αν το κάνει αυτό, έχω κάνει παραγγελία..

ΥΓ. EPG σε ελληνικά είναι; 'Η αγγλικά;

libair
12-05-10, 14:59
epg ελληνικό- δοκίμασα mkv μια χαρα- διαστάσεις 20*12,5*3 αρκετά μικρός -τηλεχειριστήριο μικρό και βολικό όχι μεγέθους κάρτας- γρήγορη ανίχνευση και όλα καλα!!

sadako
12-05-10, 15:01
Και ξαναρωτώ..

ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ υπότιτλους σε εξωτερικό SRT αρχείο τους δείχνει κανονικά; 'Η αλαμπουρνέζικα;

ΥΓ. Εκτός αν όταν είπες πως δοκίμασες mkv, εννοούσες με ελληνικούς srt υπότιτλους, εγώ κατάλαβα πως αναφερόσουν μόνο στο βίντεο..

libair
12-05-10, 15:32
η ματροσκα που έπαιξα έδειχνε μια χαρά τους ελληνικούς υπότιτλους!!και μπορείς να άλλαξεις το μέγεθο΄ς τους και το χρώμα τους!!αλλά τώρα είδα ότι συνδέοντας τον στην τιβί με hdmi και πάιζοντας τη ματρόσκα δεν είχα ήχο!!όταν λοιπόν παίζεις απο το usb πρέπει να συνδέσεις και τν coaxial μάλλον με την τιβι!!πράγμα φυσικό!!:)

3lbereth
12-05-10, 15:34
Εγώ πάντως, λέω να τον χτυπήσω.
'Εχουμε 2 τηλεοράσεις στο σπίτι, οπότε θα δοκιμάσω αρχικά αυτόν και για τη δεύτερη βλέπουμε.
Ξεφτίλα! 35 ευρώ μόνο! Και υποστηρίζει και NTFS.
Αν μάθει κανείς για idx/sub, είμαι υπόχρεη - και παραγγέλνω πάραυτα!

libair
12-05-10, 15:50
με εξωτερικό srt δεν δοκίμασα αλλά μάλλον δεν θα παίζει!!αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας μας πει!!

esertas
12-05-10, 15:51
Τον πήρα και εγώ και παίζει μια χαρά. Μόνο το τηλεχειριστήριο για να αλλάξει πρέπει να σημαδεύεις σαν με όπλο. Και πάνω από 3 μέτρα δεν βλέπω να φτάνει. Έβαλα MKV και παίζει μια χαρά με εξωτερικούς υπότιτλους, αλλά στο πιο μεγάλο οι υπότιτλοι πάλι μικροί είναι. Τώρα τον ανέλαβε η γυναίκα και δεν τον αφήνει πριν της 9 η ώρα.

sadako
12-05-10, 15:53
με εξωτερικό srt δεν δοκίμασα αλλά μάλλον δεν θα παίζει!!αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας μας πει!!

Ήμουν έτοιμος να σε μπινελικώσω:p γιατί από την προηγούμενη απάντηση που είχες δώσει κατάλαβα πως παίζει και srt και μόλις τον παρήγγειλα (μαζί με ένα HDMI καλώδιο). Ευτυχώς το'σωσε ο επόμενος που επιβεβαίωσε πως παίζει κανονικά srt..

libair
12-05-10, 16:03
ναι το δοκίμασα μόλις με το σκληρό του αδερφού μου και παίζει μια χαρά!!καλά έκανες και τον παρήγειλες!!το πολύ πολύ να έκανες ενσωμάτωση υποτίτλων ...τόσα προγράμματα υπαρχουν....λολ!!για το τηλεχειριστήριο συμφωνώ πρέπει να το σημαδεύεις!!

sadako
12-05-10, 16:13
Αν είναι να κάνω ενσωμάτωση.. βράστα.. Ένας λόγος που τον παρήγγειλα, είναι για να γλιτώσω την ταλαιπωρία που τραβάω τώρα κάθε φορά που θέλω να δω κάτι. Το μετατρέπω σε xvid, το γράφω σε επανεγγράψιμο DVD και το βλέπω στο DVD..

Αυτό με το τηλεχειριστήριο ελπίζω να μην είναι ΠΟΛΥ ενοχλητικό..

3lbereth
12-05-10, 16:19
Έβαλα MKV και παίζει μια χαρά με εξωτερικούς υπότιτλους, αλλά στο πιο μεγάλο οι υπότιτλοι πάλι μικροί είναι.
Εσύ είχες πρόβλημα με τον ήχο, όπως ο libair παραπάνω?
Πώς τον σύνδεσες?

libair
12-05-10, 16:24
όχι όχι απλώς τα λεντάκια ΄που βάζουν στους πομπούς των τηλεχειριστηριών δέν ειναι και πρώτης ποιότητας και μερικές φορές λόγω της κατασκευής του τηλε το κρύβουν κιόλας με αποτέλεσμα να έχει μικρό πεδίο ...δράσης!!αλλά και το μέγεθος του είναι μικρό και είναι καλαίσθητο!!+ ότι υποστηρίζει και ntfs που αν δεν κάνω λάθος δεν το είχε ο xoro!!καλορίζικος!!:)

........Auto merged post: libair πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

δεν είναι πρόβλημα με τον ήχο!!απλώς αν το θέλεις ψηφιακό υπαρχει το coaxial πίσω!!υπάρχει πάντως στο μενου η λειτουργία επιλογή ψηφιακό ή μη!!

frap
12-05-10, 19:14
η ματροσκα που έπαιξα έδειχνε μια χαρά τους ελληνικούς υπότιτλους!!και μπορείς να άλλαξεις το μέγεθο΄ς τους και το χρώμα τους!!αλλά τώρα είδα ότι συνδέοντας τον στην τιβί με hdmi και πάιζοντας τη ματρόσκα δεν είχα ήχο!!όταν λοιπόν παίζεις απο το usb πρέπει να συνδέσεις και τν coaxial μάλλον με την τιβι!!πράγμα φυσικό!!:)

Τι ακριβώς mkv του έδωσες, γιατί εγώ 4-5 που βρήκα googlίζοντας για samples, δεν έπαιξε κανένα.

milkyway
12-05-10, 19:36
Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις από το "εργαλείο":

πολύ πλαστικό
ελαφρύ και μικρό
ελληνικό μενού
σύνδεση με scart σε crt τηλεόραση και εύρεση των ψηφιακών της ΕΡΤ (mpeg 2) με καλή ποιότητα
παίζει avi με εξωτερικούς υπότιτλους srt για τους οποίους έχει 3 ρυθμίσεις μεγέθους και αρκετές όσον αφορά το χρώμα τους
σύνδεση με hdmi σε μόνιτορ παίζει mkv που δοκίμασα (720p) αρχείο και υπότιλους σε εξωτερικό αρχείο srt

ο ήχος μεταφέρεται κανονικά από hdmi στο αρχείο που δοκίμασα
το χειριστήριο όντως θέλει να στοχεύσεις καλά!!
αυτά για την ώρα, φαίνεται αξιοπρεπής λύση ...:oneup:

nnn
12-05-10, 19:57
36 € είναι με την προσφορά ?
γιατί εμένα δεν ήρθε ακόμα στο mail και δείχνει πολύ αξιοπρεπής αγορά.

sadako
12-05-10, 20:01
Ναι.. Κωδικός προσφοράς είναι 1019

Βασικά φίλος, αν θέλεις το link με την προσφορά μέσα:
http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=6uv2f75s32z3bque05da

nnn
12-05-10, 20:08
Ωραίος, ευχαριστώ.

KeyMaKeR
12-05-10, 22:29
Εγώ πάντως έχω εντοπίσει κάποια γενικά προβλήματα :
1) συσκευή από πλαστικό
2) ζεσταίνεται εύκολα
3) πρέπει να είναι ανοιχτός ο δέκτης για να παίζει τα αλλά κανάλια η τηλεόραση(δεν ξέρω αυτό αν ισχύει σε όλους σας)
4) έλλειψη οθόνης lcd (πολύ σημαντικό)

μια τέτοια συσκευή θα ήταν καλή αγορά αν έκανε γύρω στα 20-25 ευρώ όχι πάνω από 30.
Για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, αυτή είναι άποψη μου. Ο καθένας μπορεί να έχει την δική του

DiM
13-05-10, 10:24
Για αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω, εγώ συνέδεσα την TV από την δεύτερη υποδοχή που χει ο ενισχυτής της κεραίας και όχι από τον OP HD και έτσι και κλειστός να είναι παίζει μια χαρά η TV. Να πω την αλήθεια φοβήθηκα μην έχω παρεμβολές και χιονακια που συμβαίνει αρκετές φορες οποτε προτίμησα την σίγουρη λύση.

Τα θετικά τα είπανε στα αρνητικά να πω και γω ότι θερμαίνεται αρκετά, πρέπει όντως να σημαδέψεις με το TV control και θα πρόσθετα ότι έχει και σχετικά μικρό καλώδιο για να το σύνδεσεις με το ρεύμα.
Για εμενα δεν είναι αρνητικό το πλαστικό :p επίσης το LCD display να το κανεις τι ? βλέπεις την TV που γραφει τα κανάλια όχι τον αποκωδικοποιητή.

Για τα λεφτά του στα 36 euro και με αυτά που προσφέρετε με ΟΛΑ να είναι στην Ελληνική Γλώσσα τα MENU/EPG/SUB κτλ είναι η καλύτερη αγορά αποκωδικοποιητή MPEG4 αυτη την στιγμη.

esertas
13-05-10, 11:59
Για τα λεφτά του στα 36 euro και με αυτά που προσφέρετε με ΟΛΑ να είναι στην Ελληνική Γλώσσα τα MENU/EPG/SUB κτλ είναι η καλύτερη αγορά αποκωδικοποιητή MPEG4 αυτη την στιγμη.
By Faaaaaaar!!!!!!

........Auto merged post: esertas πρόσθεσε 8 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως χθες που ήταν όλη μέρα ανοικτός το βραδάκι έβγαζε κάπου κάπου χάσιμο σήματος για μερικά δευτερόλεπτα. Και όντως ζεσταίνεται αρκετά πάνω και μπροστά, αν και δεν έχει μέσα μετασχηματιστή. Αν συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα με το τηλεχειριστήριο θα το ανοίξω να δω τι είναι αυτό που ζεσταίνεται εκεί μπροστά και αν φτιάχνει το ledάκι του δέκτη του τηλεχειριστηρίου. Έχω και το fully8 τηλεχειριστήριο, λέτε να μπορέσω να το προγραμματίσω με αυτόν τον δέκτη;

nnn
13-05-10, 12:57
Τον παράγγειλα και εγώ.

sadako
13-05-10, 17:14
Μιας και το πήρα στα χέρια μου, να μεταφέρω και τις δικές μου πρώτες εντυπωσεις..

- Πολύ μικρό και βολικό..
- Καλή ποιότητα εικόνας. Ίσως όχι ΤΟΣΟ καλή όσο περίμενα, αλλά κάτι μάλλον φυσικό, μιας και το μέτρο σύγκρισης που είχα ήταν μια LG LED 40άρα, ενώ η δικιά μας είναι μια Phillips HD Ready 32άρα..
- Παίζει κανονικότατα τα XviD (κανά 2 δηλαδή που δοκίμασα), καθώς και ένα επεισόδιο lost που έβαλα σε mkv 720p (ΜΕ ήχο κανονικότατα). Και με τους ελληνικούς υπότιτλους κανονικά.. Κάτι σχετικό με αυτό, για κάποιο λόγο ένα 4:3 βιντεάκι που έβαλα, δεν το έκανε stretch σε 16:9. Δεν επηρεαζόταν ούτε με τις αλλαγές ρύθμισης της τηλεόρασης..
- Ελληνικότατα τα μενού και όλα..

Να ρωτήσω κάτι. Συνέδεσα κανονικά τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση με HDMI καλώδιο. Από κει και πέρα, αναγκαστικά όμως κάνεις και διακλάδωση με τα RF καλώδια, έτσι; Έβαλα λοιπόν από την κεραία του τοίχου στο RF in του αποκωδικοποιητή και από το RF out του αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση.. Όταν όμως ο αποκωδικοποιητής είναι standby ή off, τα υπόλοιπα αναλογικά κανάλια εχουν χιόνια.. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Δοκίμασα και την εγγραφή για λίγα δευτερόλεπτα, μια χαρά έγγραψε. Το έσωσε σε .ts format. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει και προγραμματιζόμενη εγγραφή. Ίσως και να έχει, γιατί μπήκα σε ένα μενού με ρυθμίσεις και είχε να επιλέξεις ένα πρόγραμμα, κανάλι και ώρα. Και στις επιλογές της ενέργειας, είχε view και record. Οπότε στην δεύτερη περίπτωση, μπορεί να γράφει κανονικά κι ας μην είσαι σπίτι. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Δεν το έχω ξεψαχνίσει ακόμα όσον αφορά τις ρυθμίσεις, θα επανέλθω..

KeyMaKeR
13-05-10, 17:26
Δοκίμασε το εξής άμα θες: να βάλεις στην πρίζα του τοίχου ένα καλώδιο, να συνδέσεις στο καλώδιο αυτό ένα ταφ και επάνω του να συνδέσεις ένα καλώδιο και για τον δεκτή και ένα για την τηλεόραση.

libair
13-05-10, 17:37
σε ποιο μενού βρήκες την προγραμματιζόμενη εγγραφή γιατί εγώ δεν νομίζω να την υποστηρίζει!!το καλό είναι ότι αν το πάρεις και έχεις ήδη τιβι με Mpeg4 tuner μπορείς να βλέπεις ένα πρόγραμμα στην τιβι και να γράφεις ένα άλλο...:)

sadako
13-05-10, 17:43
Είπα πως δεν είμαι σίγουρος..

Απλά, αν πατήσεις το κουμπί setup, και κάνεις προσθήκη, έχει να βάλεις σε πρόγραμμα ένα τηλεοπτικό γεγονός, με ώρα κλπ.. Και κάτω κάτω στην 'λειτουργία', έχει 'view' (που υποθέτω είναι κάτι σαν υπενθύμιση), αλλά και 'record'.. Τώρα δεν ξέρω αν και στο record λειτουργεί σαν υπενθύμιση ή αν γράφει κιόλας κανονικά.. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω..

libair
13-05-10, 17:49
μεγάλη χαζομάρα και άχρηστη η εξωτερική οθόνη θυμίζει βίντεο!!μια χαρά πλαστικούρα είναι για 35 ευρο!!για εσάς που σας αρέσουν τα μεταλλικά θα το βγάλουν και σε λευκόχρυσο!!λολ!!συμφωνώ το καλύτερο μεχρι στιγμής σε αυτά τα λεφτά και λίγο πιο πανω!!!!

........Auto merged post: libair πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α ωραία θα το δω και εγω!!thnx!!αν το έχει και αυτό είναι διαμαντάκι!!!

........Auto merged post: libair πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το καλή εικόνα και μετρια πρέπει σιγά σιγά να εγκαταλειφθει!!περισσότερο χάσιμο μπορεί να έχεις απο ένα στραβο hdmi παρά απο ένα ψηφιακό tuner!!στην ψηφιακη εικόνα τα πράγματα είναι λιγο πολύ τα ίδια!!είναι η ίδια διαφορά απο το να πάρεις ενα hdmi 2 μετρων 200 ευρο και να λές ότι βλέπεις διαφορά απο ένα αντίστοιχο των 10 ευρο στην ίδια διάσταση!!

sadako
13-05-10, 20:42
Να ρωτήσω εδώ, για να μην ανοίγω κι άλλο θέμα..

Αυτόν τον αποκωδικοποιητή, μπορώ να τον συνδέσω και με δεύτερη τηλεόραση (εννοείται γνωρίζοντας πως και οι 2 θα δείχνουν ακριβώς το ίδιο). Την μεγάλη τηλεόραση την έχω συνδέσει με hdmi. Υπάρχει και μια μικρή παλιά 14άρα στο μπαλκόνι που έχει θύρα scart. Θα μπορούσα να πάρω ένα 5μετρο scart, φτάνει λογικά.. Εκεί που δεν ξέρω αν γίνεται, είναι με το καλώδιο κεραίας στην δεύτερη τηλεόραση. Δεν χρειάζεται και σε αυτήν να γίνεται διακλάδωση των καλωδίων; Δηλαδή αν βάλω ένα ταύ στο RF out του αποκωδικοποιητή και συνδέσω ταυτόχρονα και τις 2 τηλεοράσεις, θα δουλέψει;

libair
13-05-10, 20:56
λογικά θα δουλέψει και επειδή το σήμα είναι ψηφιακό δεν θα έχεις απώλειες στο σήμα!!γιατί το τ στο rf είναι πικρή ιστορία!!ακόμη και χιρσμαν που βάζαμε κάποτε ακόμα και διακλαδωτήρες ιστού είχε πάντα κάποια μείωση στο σήμα όταν ήταν πολλα τα μέτρα!!δοκίμασέ το!!και πάρε ένα καλό μεταλλικό τ και όχι πλαστικούρα!!το θέμα είναι αν στέλνει το out του σε 2 δέκτες ταυτόχρονα ένα μεσω hdmi και ένα μεσω scrt!!δοκίμασέτο!!

sadako
13-05-10, 21:05
Τώρα πρόσεξα κάτι.. Βλέποντας τηλεόραση, συχνά πυκνά πετάει για 1 δευτερόλεπτο "Απουσία Σήματος" και μαυρίζει η οθόνη.. Μετά απο κανά 2 δευτερόλεπτα βέβαια επανέρχεται.. Το κάνει και σε άλλον αυτό;

libair
13-05-10, 21:15
η περιοχή που εισαι έχει μόνο τα mpeg2 της έρτ?

sadako
13-05-10, 22:18
Όχι, όλα τα έχει.. Και της Digea.. Τέλος πάντων, αυτό με την "Απώλεια σήματος" θα δω πως θα πάει στην πορεία..

Πάντως δοκίμασα να συνδέσω και την δεύτερη τηλεόραση με το scart (επαναλαμβάνω πως την πρώτη την έχω με hdmi) και δουλεύει μια χαρά.. δείχνουν και οι 2 το ίδιο.. Το μόνο κακό είναι αυτό με την εμβέλεια του τηλεκοντρόλ, δηλαδή από το μπαλκόνι δεν πιάνει στον αποκωδικοποιητή, πρέπει με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα να μπαίνεις κανα βήμα μέσα στο σαλόνι.. :rofl:

libair
13-05-10, 23:19
κάνει και προγραμματισμένη εγγραφή!!τελικά είναι πολύ τίμιο μηχανματάκι!!!:)

sadako
14-05-10, 00:43
Αυτό ακριβώς μπήκα κι εγώ να ποστάρω.. Γράφει κανονικά αν το προγραμματίσεις..

Βέβαια δεν μπορείς εκείνη την ώρα να βλέπεις άλλο κανάλι, αλλά στην ανάγκη, εγώ τουλάχιστον μπορώ να γράφω ένα κανάλι ψηφιακά, και να παρακολουθώ ένα άλλο αναλογικά.. ;)

Είδα και ένα mkv, πάρα πολύ καλή ποιότητα.. Έχω την εντύπωση πως τα XviD τα παίζει καλύτερα από το DVD Silvercrest που έχω.. Μοναδικό ίσως μειονέκτημα στους υπότιτλους, ότι δεν έχουν border. Τους βάζω άσπρους και σε άσπρο background δεν είναι ευανάγνωστοι. Η εναλλακτική επιλογή είναι φόντος πίσω από τους υπότιτλους. Αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό πρόβλημα..

nEC
14-05-10, 12:29
τον τσίμπησα για το υπνοδωμάτιο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.