PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκινητο με την φτηνοτερη καταναλωση



AGGANIS
09-05-10, 18:56
Επειδη θα παρω ενα αμαξι που προοριζεται να κανει καθε μερα καπου στα 90-100 χιλιομετρα και επειδη η βενζινη ειναι στα υψη και θα ειναι το τριτο αμαξι στην οικογενεια , θελω γνωμες για να παρω ενα οσο πιο φτηνο αυτοκινητο με την λιγοτερη καταναλωση.
Ακουω γνωμες.....

Νikosanagn
09-05-10, 18:58
Σκέφτεσαι και για υβριδικό?

potis21
09-05-10, 19:10
Πάρε ενα παλιό 1100 να το πάρεις φτηνά, πεταξε τα πάντα, ο'τι ειναι περιττό απο μέσα του, (λ.χ. πίσω καθίσματα, πλαστικουρες, ασε μόνο την ρεζερβα γρυλο, σταυρό και το τρίγωνο) και κάνε του μαι βόλτα να δεις τι καίει.

η ντιζαινάτη πλαστικουρα ειναι η κύρια αιτία που το βάρος στα μικρά απο 800 κιλά εχει πάει στα 1200.

και εχει και την αντίστοιχη κατανάλωση.

ΜΗΝ σταθεις στις εργοστασιακές τιμές κατανάλωσης, γιατι γινονται με ακίνητο όχημα και στατικό φόρτο κινητήρα, και βλέπεις μοτέρ στο π.χ. πόλο να εχει την ιδια κατανάλωση με τον ιδιο κινητήρα τοποθιετημένο στο κατα 200 κιλά βαρύτερο golf!!!

πάντα βάζε το βάρος μέσα.

Για τα τέλη λογω παλαιοτητας ας μην ακουσω, πρώτα βρες ενα χάρχαλο, κάνε το τεστ που σου ειπα για χαβαλέ, και ελα να τα ξαναπουμε.

δεν ειναι τυχαιο οτι σε όλα τα αγωνιστικά rally αυτοκίνητα βγάζουν τα πάντα και αφήνουν μονο τα μπροστινα καθισματα (βάζουν και roll bar λόγω κανονισμών αλλά δεν πιστευω να σκοπευεις να το τρέχεις με τα 80 σε χώμα, ε?

AGGANIS
09-05-10, 19:20
Σκέφτεσαι και για υβριδικό?

Δεν ειναι ακριβοτερα αυτα?

Νikosanagn
09-05-10, 19:22
Δυστυχώς αλλά με τόσα χλμ φάνταζομαι θα κάνεις απόσβεση... μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις?

potis21
09-05-10, 19:23
...δεν ξέρουμε ακόμα πόσο κρατάνε οι μπαταρίες τους. Αν δηλαδή θα προλάβεις να κάνεις απόσβεση.



βεβαιως και ειναι 1.3 - 1,6 φορές ακριβότερα, τόσο που δεν εχω δει ακόμα μικρό υβριδικό.

kostas007
09-05-10, 19:36
η νισσαν εβγαλε ενα καινουριο παμφτηνο που καιει λιγο.
παντως να ξερεις βαση νομων φυσικης η οικονομικοτερη ταχυτητα ειναι απο 70 μεχρι 90.

nikoslikos
09-05-10, 19:42
Επειδη θα παρω ενα αμαξι που προοριζεται να κανει καθε μερα καπου στα 90-100 χιλιομετρα και επειδη η βενζινη ειναι στα υψη και θα ειναι το τριτο αμαξι στην οικογενεια , θελω γνωμες για να παρω ενα οσο πιο φτηνο αυτοκινητο με την λιγοτερη καταναλωση.
Ακουω γνωμες.....

μεταχειρισμένο φτηνό ,μετατροπή σε υγραέριο (1100-1600€)0.65€ με 0,7€ το λίτρο, περίπου +1 λίτρο από την κατανάλωση που ήδη έχει το αυτοκίνητο. ;)


gasprice (http://www.gasprice.gr/main/searchforstations.asp?nomosid=5&gasfirmaid=0&cityid=0&pricestation=&idgas=8&orderid=51&dtimes=6)

AGGANIS
09-05-10, 19:47
η νισσαν εβγαλε ενα καινουριο παμφτηνο που καιει λιγο.
παντως να ξερεις βαση νομων φυσικης η οικονομικοτερη ταχυτητα ειναι απο 70 μεχρι 90.

Μαλλον το PIXO πρεπει να λες ετσι?

........Auto merged post: AGGANIS πρόσθεσε 3 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μεταχειρισμένο φτηνό ,μετατροπή σε υγραέριο (1100-1600€)0.65€ με 0,7€ το λίτρο, περίπου +1 λίτρο από την κατανάλωση που ήδη έχει το αυτοκίνητο. ;)


gasprice (http://www.gasprice.gr/main/searchforstations.asp?nomosid=5&gasfirmaid=0&cityid=0&pricestation=&idgas=8&orderid=51&dtimes=6)

Μου το εξηγεις λιγακι αυτο περισσοτερο?
Πως γινεται αυτο?
Πρωτη φορα το ακουω.....

nikoslikos
09-05-10, 19:53
Μου το εξηγεις λιγακι αυτο περισσοτερο?
Πως γινεται αυτο?
Πρωτη φορα το ακουω.....


Υγραεριοκίνηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=381025)
καλύτερα δεν θα σου τα πω ,:p και είναι και εντός έδρας:)

chat1978
09-05-10, 21:10
Εγώ θα σου πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από το Yaris που πήρε ένας συνάδερφος.
Εργοστασιακά λέει 5λίτρα/100χλμ και ο φίλος στα τρία πρώτα γεμίσματα σε μικτό κύκλο 5,1.

Raven84
09-05-10, 21:32
Άγγλος συμφοιτητής μου έχει volkswagen polo Bluemotion (http://en.wikipedia.org/wiki/BlueMotion).4 λίτρα/100 χλμ περίπου του καίει σε μικτή κατάσταση.2.5 :respekt: σε αυτοκινητόδρομο.

Πάρε την ελληνική αντιπροσωπεία και ρώτα τους αν μπορούν να το εισάγουν ή μπορείς έστω κ.π.

Περιμένεις ωστόσο να αναγγελθεί η άρση της απαγόρευσης του Diesel στην Αθήνα...(αν μένεις κιόλας εκεί,αλλιώς προχώρα άφοβα)

NT1G
09-05-10, 21:44
Άγγλος συμφοιτητής μου έχει volkswagen polo Bluemotion (http://en.wikipedia.org/wiki/BlueMotion).4 λίτρα/100 χλμ περίπου του καίει σε μικτή κατάσταση.2.5 :respekt: σε αυτοκινητόδρομο.

Πάρε την ελληνική αντιπροσωπεία και ρώτα τους αν μπορούν να το εισάγουν ή μπορείς έστω κ.π.

Περιμένεις ωστόσο να αναγγελθεί η άρση της απαγόρευσης του Diesel στην Αθήνα...(αν μένεις κιόλας εκεί,αλλιώς προχώρα άφοβα)

Για να πάρεις σε κανένα μήνα στο χέρι την αντλία υψηλής πίεσης και τα μπέκ από την άριστη ποιότητα του ελληνικού πετρελαίου. :twisted:

AGGANIS
09-05-10, 22:23
To αυτοκινητο θα κανει καπου στα 80-90 χιλιομετρα καθημερινα σε επαρχιακό οδικό δίκτυο , οχι Αθηνα. Η ταχυτητα που μπορει να αναπτυξει στον συγκεκριμενο δρομο θα ειναι καπου στα 80-120 χιλ max

Για το PIXO τι λετε?

k_koulos
09-05-10, 23:26
επαρχια= πετρελαιο......

η fiat εχει 1,3 πετρελαιοκινητηρα πολυ καλο απο οιτι ξερω.

treli@ris
10-05-10, 00:11
Παρε ενα 1000αρι C1 το οποιο βγαινει με 68 αλογα στα ~10Κ €υρω

JERY
10-05-10, 19:43
daihatsu sirion 5.5 lt/100km metrhmena

kirimis
10-05-10, 21:07
Επειδη θα παρω ενα αμαξι που προοριζεται να κανει καθε μερα καπου στα 90-100 χιλιομετρα και επειδη η βενζινη ειναι στα υψη και θα ειναι το τριτο αμαξι στην οικογενεια , θελω γνωμες για να παρω ενα οσο πιο φτηνο αυτοκινητο με την λιγοτερη καταναλωση.
Ακουω γνωμες.....


Στην θεση σου θα κοιτουσα καινουργιο η μεταχειρα το Fiat Panda ειτε Βενζινη ειτε Πετρελαιο. Δοκιμασμενο μεχρι αηδιας πλεον, πολυ λογικο σε τιμες, οικονομικο γενικοτερα, και εχει απειρο fun factor! :oneup:

cool11
10-05-10, 21:37
Καλα τα λεμε να εχει φτηνη καταναλωση, αλλα αμα ειναι να πληρωνεις λιγα για βενζινη και να πληρωνεις πολλα σε ζημιες-service, έρχεται μια η αλλη.
Για μενα εκτος απο το να ειναι οικονομικο στην καταναλωση, πρεπει να μπει και ο παραγοντας να ειναι αξιοπιστο αυτοκινητο.

Πχ. για το panda, ως fiat, εχω ακουσει διαφορα...

JERY
10-05-10, 22:13
Καλα τα λεμε να εχει φτηνη καταναλωση, αλλα αμα ειναι να πληρωνεις λιγα για βενζινη και να πληρωνεις πολλα σε ζημιες-service, έρχεται μια η αλλη.
Για μενα εκτος απο το να ειναι οικονομικο στην καταναλωση, πρεπει να μπει και ο παραγοντας να ειναι αξιοπιστο αυτοκινητο.

Πχ. για το panda, ως fiat, εχω ακουσει διαφορα...

οπως τα λες ειναι, στα 40,000 χιλιομετρα θα θες φλατζες,δισκους και ενα καρο αλλα

kirimis
11-05-10, 02:43
Καλα τα λεμε να εχει φτηνη καταναλωση, αλλα αμα ειναι να πληρωνεις λιγα για βενζινη και να πληρωνεις πολλα σε ζημιες-service, έρχεται μια η αλλη.
Για μενα εκτος απο το να ειναι οικονομικο στην καταναλωση, πρεπει να μπει και ο παραγοντας να ειναι αξιοπιστο αυτοκινητο.

Πχ. για το panda, ως fiat, εχω ακουσει διαφορα...

Πραγματικα ζημιαρικα μοντελα στην κατηγορια των μικρων δυσκολα θα βρεις (υπηρχε το Polo αλλα αλλαξε γενια πλεον)... Καποια τυχαια βλαβη δεν λεει τιποτα απολυτως. Τα της αξιοπιστιας σιγουρα ειναι σημαντικος παραγοντας αλλα με δυσδιακριτα πλεον ορια μιας και λιγο πολυ ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν. Την διαφορα την κανει το κοστος της συντηρησης... αλλα και αυτη πλεον εχει μεγαλα διαστηματα και δεν θα πρεπει να απασχολει ιδιαιτερα.
Παντως ο φιλος επειδη θα γραφει πολλα χλμ καλα θα κανει να ξεγραψει απο την λιστα του κατι Sirion, C1, Aygo τα οποια πραγματικα θα τον κουρασουν λογω αναρτησης, καθισματων, ανυπαρκτης ηχομονωσης και γελοιων φρενων. Τα συγκεκριμενα ειναι αυστηρα για εντος πολης. Εκτος θα σε τσακισουν μακροχρονια....

3lbereth
11-05-10, 12:29
agganis, δεν είπες το βασικότερο: μέχρι πόσα δίνεις?
Εφόσον μιλάμε για τρίτο αυτοκίνητο, λογικά θες κάτι οικονομικό που να μη σε ρημάζει το τεκμήριο και τα τέλη κυκλοφορίας.

Εξαιρετικές κριτικές στην κατηγορία του έχει πάρει το ολοκαίνουριο Chevrolet Spark (http://www.chevrolet.gr/spark/spark-index.html). Όμορφο, ευρύχωρο, οικονομικό στη χρήση και πάμφθηνο στην αγορά. Ούτως η άλλως, το αυτοκίνητο τα πρώτα χρόνια δε σου ζητάει σχεδόν τίποτα. Βγαίνει σε 1000άρι και 1200άρι με τιμή απο 9 μέχρι 12.000 ευρώ το ultra φουλ εξτρά.

Όσο για τα Fiat, μιά χαρά είναι, αρκεί να τα συντηρείς σωστά. Ο πατέρας μου είχε το Tipo από το '92 μέχρι πέρισυ που το απέσυρε λόγω τελών κυκλοφορίας και τώρα πήρε το Sedici. Ως το μοναδικό οικογενειακό αυτοκίνητο, το Τipo το είχαμε ξεσκίσει κι απο χιλιόμετρα κι απο χρήση και ποτέ δε μας δημιούργησε σοβαρά προβλήματα. Το δε Sedici, απλώς πετάει!.

Έχω οδηγήσει το Panda 4x4 σε νησί. Είναι άνετο κι ευρύχωρο. Βγαίνει και σε diesel αλλά τσιμπάει λίγο στην τιμή.


Disclaimer: Είμαι γυναίκα, οδηγώ ένα Agila πρώτης γενιάς (που δε μου κάνει καρδιά να το αλλάξω), με το οποίο έχω ανέβει σε όρη και βουνά και ξέρω από πρώτο χέρι πόσο εξυπηρετικό είναι ένα μικρό αυτοκίνητο. Oπότε, μην περιμένεις απο μένα να σου συστήσω όχημα τουρμπάτο με 500 άλογα, έτσι? :p

JERY
12-05-10, 02:26
ποια σωστη συντηρηση, εδω τα καινουρια punto βγαζουν βαση μηχανης στον ενα χρονο!!
και δεν ειναι σε ενα η σε δυο αλλα στο 50% τουλαχιστον,
αυτα μου τα λεει ανθρωπος που δουλευει σε εταιρεια με ενοικιαζομενα και παιρνανε απο τα χερια του απειρα αυτοκινητα, μακραν τα καλυτερα σκυλια εχουν βγει τα micra.
Γνωστος αλλαξε δισκο σε αυτοματο aygo στα 40.000 χιλιομετρα!

ETEOKRITIS02
12-05-10, 02:38
εχω ενα honda inside και με νορμαλ οδηγηση μεσα στη πολη μου καιει 5,5/100χλ.εκτοσ πολης γυρω στα 5,0/100 ειναι 1,3 /98 αλογα. η μπαταρια εχει 7 χρονια εγγυηση.

sv2evs
12-05-10, 09:58
+1 Για υβριδικό.

Δες π.χ εδώ (http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?news_data_id=49800&news_category_id=&category_id=72)

nikolas1988
12-05-10, 13:40
σχετικα με το δισκο του αυτοκινητου, το ποσο θα αντεξει εξαρταται απο την χρηση...
εχω μπει σε αυτοκινητα φιλον- γνωστων και εχω παρατηρησει οτι μερικοι σταματουν στο φαναρι και οση ωρα περιμενουν να κρατουν το συμπλεκτη πατημενο... ε ειναι δυνατον να μην φανε το δισκο?
εμπειρια και προσοχη χρειαζεται

didaskalo
12-05-10, 18:14
Πήγα σήμερα στη nissan να ρωτήσω για το pixo.Η σκέψη ήταν να δώσω με την πράσινη απόσυρση ενα παμπάλαιο polo που έχω και να πάρω το οικονομικό(σε κατανάλωση και τιμή) pixo.Δυστυχώς απογοητεύτηκα απο 2 πράγματα.Το ένα το περίμενα.Το πιο φτηνό μοντέλο απο τα 3 είναι διαθέσιμο μόνο κατόπιν ειδικής παραγγελίας και δεν διαθέτει ηλεκτρικά παράθυρα και air-condition (αν δεν απατώμαι βέβαια νομίζω οτι αυτά περιλαμβάνονται και στις 3 εκδόσεις που παρουσιάζονται στην σελίδα της nissan).Το δεύτερο και πιο σημαντικό...η πράσινη απόσυρση αφορά όλα τα άλλα μοντέλα της εκτός απο αυτό...

kostas007
12-05-10, 18:57
εχω ενα honda inside και με νορμαλ οδηγηση μεσα στη πολη μου καιει 5,5/100χλ.εκτοσ πολης γυρω στα 5,0/100 ειναι 1,3 /98 αλογα. η μπαταρια εχει 7 χρονια εγγυηση.

Inside?μηπως εννοεις Insight?:hmm:
ποσο το πηρες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.