PDA

Επιστροφή στο Forum : αφαιρεση νυχιού λόγω ονυχροκρύπτωσης



CptBill
13-05-10, 12:25
Ναι ξερω πως το θεμα δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστο :oops:
Τα τελευταια 10 χρονια εχω αφαιρεσει το μεγαλο νυχι του ποδιου μου 3 φορες.
Το προβλημα ηταν ειτε λογο ονυχροκρύπτωσης ειτε λογο ονυχροκρύπτωσης μαζι με μυκητιαση (Χεσε μεσα δηλαδη).
Το τελευταια διαστημα λοιπον και ενω ειχα ησυχασει για κανα 5αρι χρονια, το νεο νυχι εχει βγει παραμορφωμενο (ειναι σαν καρουμπαλο), ειναι αρκετα μαυρο λογο μυκητιασης και αρχισε να πιεζει το δαχτυλο με αποτελεσμα να ποναει αφορητα και να μην μπορω ακομα και να κοιμηθω οταν πιεζεται στο στρωμα.
Η παραπανω κατασταση εγινε εντονοτερη απο τοτε που επισκεφθηκα προσφατα ιδιωτικη κλινικη οπου ενω ο χειρουργος ηταν ετοιμος να το αφαιρεσει (ποναει ποδι, κοψει ποδι) ε ειπε να του ριξει μια ματια και ο δερματλογος. Αυτος με τη σειρα του ειδε πως υπαρχει εντονη μυκητιαση, μου προτεινε (πανακριβη) φαρμακευτικη περιθαλψη για 3 μηνες με τοπικα σκευασματα αλλα απο τοτε που αρχισα τα φαρμακα το νυχι εχει γινει πολυ πιο ευαισθητο σε πονο και χειροτερο.
Επειδη εχω απελπιστει με τους γιατρους, εχετε καποια δικια σας εμπειρια; Υπαρχει τροπος να αφαιρεθει το νυχι και να μην ξαναβγει;

vamvakoolas
13-05-10, 12:34
Νοσοκομειο Α Συγγρος
Ι. Δραγούμη 5 Αθηνα

Απορω πως δε πηγες! Αποσο ξερω θεωρειται απο τα καλυτερα της Ευρωπης στα δερματολογικα ενω προσωπικα μονο τα καλυτερα

prodromosfan
15-05-10, 13:22
Αμεσα κιολας.

επισης μπορεις να ζητησεις να αφαιρεσουν και τη μητρα του νυχιου ωστε να μην βγαινει νυχι καν.

CptBill
16-05-10, 00:06
Στο Συγγρος ειχα παει με τη κοπελα μου πριν κανα χρονο για μια κυστη που ειχε στο κεφαλι. Μετα την εξεταση αρχισαν τα κωμικοτραγικα οπου μας στειλανε στο χειρουργο για αφαιρεση της κυστης και αυτοι με τη σειρα τους μας εστελναν απο εδω και απο εκει. Δεν ξαναπαταω.

Πριν κανα διήμερο πηρα και απαντηση με email απο καποιο ιδιωτη χειρουργο που μου ειπε πως συνήθως γινεται αφαιρεση με φαρμακευτικη αγωγη για 3+ μηνες. Για το θεμα της καταργησης της μητρας φανηκε διστακτικός.

prodromosfan
16-05-10, 00:18
ισως και λογω της μυκητιασης να ειναι διστακτικος.

στο συγγρος ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να πας.
ειναι δημοσιο νοσοκομειο μη το ξεχνας.
η θεραπεια για τα νυχια ειναι μακροχρονια και πρεπει να εισαι συνεπής και πειθαρχημενος.

CptBill
16-05-10, 01:52
το οτι ειναι δημοσιο νοσοκομειο το εκλαμβανω στα θετικα; :p
Δεν καιγομαι για το οικονομικο αφου η ασφαλεια μου θα καλυψει το 80% ολης της διαδικασιας.

Ενα αλλο προβλημα που εχει προκυψει ειναι και η φαρμακευτικη αγωγη. Ο δερματολογος μου ειχε δωσει αγωγη 3+ μηνων με lamisil το οποιο ειναι ιδιαιτερο τοξικο για το συκωτι και απο παρενεργειες ειναι φουλ καργα (με πιο συνηθισμενη την απωλεια γευσης μετα απο εβδομαδες). Απο οσο καταλαβαινω οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα θεωρουν δεδομενη τη θεραπεια με lamisil και για εμενα ειναι no-go αυτο. Επι 30 χρονια το μονο φαρμακο που εχω παρει ειναι ασπιρίνη και ντεπον, και θα καταληξω να παιρνω 4 μηνες μια αντιβιωση για το νυχι του ποδιου μου; :evil:

Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.

DreamAxe
17-05-10, 00:09
Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.

Αν ήταν άλλο δάχτυλο ίσως, αλλά αν χάσεις το μεγάλο δάχτυλο θα πρέπει να μάθεις να περπατάς ουσιαστικά απο την αρχή (με διαφορετικό τρόπο). Το μεγάλο δάχτυλο παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στο βάδισμα :(

uncharted
17-05-10, 00:18
ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο? :hmm:

π.χ. στα αρπακτικα/σαρκοβορα χρησιμευουν για να συλλαμβανουν την λεια τους... αλλα ο ανθρωπος δεν εχει τετοια αναγκη

cranky
17-05-10, 00:22
ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο? :hmm:
Εμείς για να ξυνόμαστε, και οι γυναίκες για να τα βάφουν. :what:

uncharted
17-05-10, 00:25
Εμείς για να ξυνόμαστε, και οι γυναίκες για να τα βάφουν. :what:
βιολογικα λεω αν εχουν καποιο εξελικτικο πλεονεκτημα για τους ανθρωπους :p

prodromosfan
17-05-10, 00:45
το οτι ειναι δημοσιο νοσοκομειο το εκλαμβανω στα θετικα; :p
Δεν καιγομαι για το οικονομικο αφου η ασφαλεια μου θα καλυψει το 80% ολης της διαδικασιας.

Ενα αλλο προβλημα που εχει προκυψει ειναι και η φαρμακευτικη αγωγη. Ο δερματολογος μου ειχε δωσει αγωγη 3+ μηνων με lamisil το οποιο ειναι ιδιαιτερο τοξικο για το συκωτι και απο παρενεργειες ειναι φουλ καργα (με πιο συνηθισμενη την απωλεια γευσης μετα απο εβδομαδες). Απο οσο καταλαβαινω οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα θεωρουν δεδομενη τη θεραπεια με lamisil και για εμενα ειναι no-go αυτο. Επι 30 χρονια το μονο φαρμακο που εχω παρει ειναι ασπιρίνη και ντεπον, και θα καταληξω να παιρνω 4 μηνες μια αντιβιωση για το νυχι του ποδιου μου; :evil:

Στη τελικη κοβω το δαχτυλο και ξενοιαζω αμα ειναι να καταστρεψω συκωτι κτλ.

το οτι ειναι δημόσιο σημαινει οτι η αργοπορια και η αναλγησια ειναι αναμενομενη.
μη γελιεσαι παντως γιατι σε αυτο το νοσοκομειο δουλευουν οι περισσοτεροι γιατροι δερματολογοι του κολωνακιου που καθαρίζουν 10.000 το χρονο και πανε εκει για τα "ενσημα" τους.:p

μαζι με την αντιβιωση θα σου δωσει και ενζυμο για το στομαχι, ασε που θα ηταν καλο να ακολουθησεις και μια σωστη διατροφη με πολλα υγρα για να μην τα παιξουν τα νεφρα σου.

και τελος σορρυ αλλα θα σε ειρωνευτω λιγακι,
επι 10 χρονια (120 μηνες) ταλαιπωρεισαι με 2 διαγνωσμενες ασθενειες "ονυχωκρυπτωση" και "μυκητιαση"
και δεν θελεις να παρεις για 4 μηνες αντιβιωση για να σου περασει οριστικά το προβλημα;


ασχετο, αλλα παντα το ειχα απορια σε τι χρησιμευουν τα νυχια στον ανθρωπο? :hmm:

π.χ. στα αρπακτικα/σαρκοβορα χρησιμευουν για να συλλαμβανουν την λεια τους... αλλα ο ανθρωπος δεν εχει τετοια αναγκη

καταρχας θα δουλευανε οι δημοσιοι υπαλληλοι και μη νομιζεις οτι ειναι καλό :p
κατα δευτερον δεν θα μπορουσες να ξυστεις :down:
και κατα τριτον σκεψου να προσπαθεις να βρεις την ακρη σελοτειπ χωρις νυχι :p

sdikr
17-05-10, 00:48
βιολογικα λεω αν εχουν καποιο εξελικτικο πλεονεκτημα για τους ανθρωπους :p

οι όποιες αλλαγές πάνω στον άνθρωπο πήραν εκ χρόνια.
ακόμα μην ξεχνάς οτι μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς τα νύχια για επίθεση σε κάποιον

CptBill
17-05-10, 06:35
το οτι ειναι δημόσιο σημαινει οτι η αργοπορια και η αναλγησια ειναι αναμενομενη.
μη γελιεσαι παντως γιατι σε αυτο το νοσοκομειο δουλευουν οι περισσοτεροι γιατροι δερματολογοι του κολωνακιου που καθαρίζουν 10.000 το χρονο και πανε εκει για τα "ενσημα" τους.:p

μαζι με την αντιβιωση θα σου δωσει και ενζυμο για το στομαχι, ασε που θα ηταν καλο να ακολουθησεις και μια σωστη διατροφη με πολλα υγρα για να μην τα παιξουν τα νεφρα σου.

και τελος σορρυ αλλα θα σε ειρωνευτω λιγακι,
επι 10 χρονια (120 μηνες) ταλαιπωρεισαι με 2 διαγνωσμενες ασθενειες "ονυχωκρυπτωση" και "μυκητιαση"
και δεν θελεις να παρεις για 4 μηνες αντιβιωση για να σου περασει οριστικά το προβλημα;





οχι 2, 3 διαγνωσμενες ονυχοκρυπτωσεις και μυκητιασεις. :lol:
Δεν θυμαμαι λεπτομερεις (εχουν περασει πολλλααα χρονια) αλλα και τοτε ακολουθουσε φαρμακευτικη αγωγη απο το στόμα μετα απο καθε αφαιρεση νυχιου.


Η φαρμακευτικη αγωγη του δερματολογου που το ειδε (ιδιωτικη κλινικη) ηταν 3+ μηνες lamisil. Το περιβοητο lamisil λοιπον δεν ειναι ακριβως ουτε ασπιρίνη αλλα ουτε ενα απλο σιροπακι. Περενεργειες εδω: http://www.askapatient.com/viewrating.asp?drug=20192&name=LAMISIL

H συμβουλη του χειρουργου μεσω email ηταν αφαιρεση και αγωγη απο το στομα (lamisil υποψιαζομαι) για 4 μηνες.

Στη πρωτη περιπτωση ο δερματολογος δικαιολογημενα(...) δινει την αγωγη μηπως σωθει η αφαιρεση του νυχιου. Αυτο δεν εγινε αφου δεν μπορω να το πατησω καν.
Ο χειρουργος ομως γιατι προτεινει και αυτος, αφου αφαιρεθει το νυχι, παλι αντιβιωση επι 4 μηνες;
Α και περι ενζυμου λογο της αντιβιωσης ο δερματολογος μαλλον ξεχασε να μου το αναφερει. Ασχετα εαν μου επαναλαμβανε πως εαν προκυψει προβλημα να το σταματησω αμεσως και πως ενας στους 1 στους δεκα παρουσιαζουν προβλημα στο συκωτι. Στο εξωτερικο η ληψη του lamisil σημαινει αυτοματα πως πρεπει να υποβαλεσαι συχνα σε εξετασεις για να βλεπεις τη κατασταση του συκωτιου σου. Εδω ομως τα δινουν ως φυστικια.

Τελος περασαν 6 χρονια απο τη τελευταια αφαιρεση νυχιου για να παρουσιαστει ξανα προβλημα. Δεν ειναι οτι ταλαιπωρουμαι μια ζωη. Το τελευταιο μηνα με θυμηθηκε το νυχι και προσπαθω να βρω τι δεν παει καλα με τη μεθοδο, ποναει νυχι, βγαλει νυχι, κοκ

Αφαιρεση απο τη μητρα τι μειονεκτήματα εχει;

ermis333
17-05-10, 09:33
Κοίτα ουσιαστηκά το βασικό σου πρόβλημα είναι η Μυκητίαση, η θεραπευτική αγωγή λογικά είναι γι αυτό.

Δεν σου έχουν πάρει καλλιέργια στην περιοχή να δούνε μήπως έχει κάποιο άλλο μικρόβιο εκεί;;

Τέλος πάντων γενικά, συγγρού και τέτοια είχα πάει και εγώ για περίπτωση με νύχια, μου έμπαιναν από χαμηλά στα μεγάλα δάκτυλα και των 2 ποδιών τα νύχια στο κρέας με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια πύων και πόνους στην περιοχή.

Στο συγγρού μου βγάλανε 2 φορές τα νήχια και από τα 2 πόδια (βασανηστίριο) και μετά από 3-4 μήνες επέστρεφε το πρόβλημα....

Ώσπου μετά πήγα σε ιδιώτη ποδολόγο (δεν υπάρχει στην Ελλάδα σαν Ιατρική ιδιότητα) είναι από σπουδές σε Αγγλία. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου έκανε επέμβαση αφαίρεσης μόνο μέρους των άκρων των νυχιών με καψιμο της μήτρας στις άκρες, με αποτέλεσμα απλά να μου μικρύνει λίγο το νύχη στις άκρες (ελάχιστα). Εδώ και ένα χρόνο δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Για την περίπτωση σου τώρα ΟΝΥΧΟΚΡΥΠΤΩΣΗ, έχω την εντύπωση πως υπάρχουν "σιδεράκια" για τα νύχια, πως είναι τα σιδεράκια για τα δόντια, που βοηθούν το νύχι να πάρει τη σωστή πορεία και να απαλλαγείς μια και καλή.

http://www.podiatrist-society.gr/podiatrist.php

ΥΓ. Όλοι οι χειρούργοι και οι δερματολόγοι μου λέγαν με το που με βλέπανε, αφαίρεση νυχιού....ευτυχώς που πήγα σε ποδολόγο και ησύχασα.

ΥΓ2.


Αφαιρεση απο τη μητρα τι μειονεκτήματα εχει;

Ολική αφαίρεση από μήτρα δεν θα πρότεινα, ουσιαστηκά, παύεις να έχεις νύχι, καλύτερα τα "σιδεράκια"

no_logo
17-05-10, 09:59
Στο συγγρού μου βγάλανε 2 φορές τα νήχια και από τα 2 πόδια (βασανηστίριο) και μετά από 3-4 μήνες επέστρεφε το πρόβλημα....


Πρέπει να μάθεις πως να κόβεις τα νύχια σου χωρίς να αφήνεις παρανυχίδες ή το οδηγείς προς το κρέας.
Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ, στο μεγάλο δάκτυλο του δεξιού ποδιού μου, πύον, κοκκίνισμα και τρομερός πόνος. Μία φορά το έβγαλα το νύχι, μου εξήγησε ο γιατρός πως να κόβω τα νύχια και από τότε έχουν περάσει χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα
Και το πεντικιούρ βοηθά επίσης αρκετά. Ενας, δύο γνωστοί μου καταφεύγουν σε τέτοια λύση για αυτό τον λόγο

elise
17-05-10, 10:07
ο ΠΟΔΟΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ η μονη λυση.....

μην ασχολεισαι με ΤΙΠΟΤΕ αλλο....

ermis333
17-05-10, 10:20
Πρέπει να μάθεις πως να κόβεις τα νύχια σου χωρίς να αφήνεις παρανυχίδες ή το οδηγείς προς το κρέας.
Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ, στο μεγάλο δάκτυλο του δεξιού ποδιού μου, πύον, κοκκίνισμα και τρομερός πόνος. Μία φορά το έβγαλα το νύχι, μου εξήγησε ο γιατρός πως να κόβω τα νύχια και από τότε έχουν περάσει χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα
Και το πεντικιούρ βοηθά επίσης αρκετά. Ενας, δύο γνωστοί μου καταφεύγουν σε τέτοια λύση για αυτό τον λόγο

Το πρόβλημα μου δεν οφειλότανε σε λάθος κόψιμο κτλ, και πεντικιούρ (άσε που ήταν σαν βασανηστίριο κάθε φορά) έκανα και τα πάντα, παρόλα αυτά δεν έφευγε, γιατί είχε θέμα στη αρχή του δακτύλου και μόνο με την επέμβαση τη ποδολογική μου πέρασε.

Φαντάσου και τις δύο φορές που μου έβγαλαν τα νήχια, πήγαινα πεντικιούρ κάθε 10 μέρες και παρόλα αυτά το πρόβλημα εκεί, επέμενε. Τώρα πια έχω ησυχάσει.

Το πόσο καλύτεροι είναι οι ποδολόγοι στο θέμα δεν μπορείς να φανταστείς.

CptBill
17-05-10, 14:29
Κοίτα ουσιαστηκά το βασικό σου πρόβλημα είναι η Μυκητίαση, η θεραπευτική αγωγή λογικά είναι γι αυτό.

Δεν σου έχουν πάρει καλλιέργια στην περιοχή να δούνε μήπως έχει κάποιο άλλο μικρόβιο εκεί;;

Τέλος πάντων γενικά, συγγρού και τέτοια είχα πάει και εγώ για περίπτωση με νύχια, μου έμπαιναν από χαμηλά στα μεγάλα δάκτυλα και των 2 ποδιών τα νύχια στο κρέας με αποτέλεσμα να έχω συνέχεια πύων και πόνους στην περιοχή.

Στο συγγρού μου βγάλανε 2 φορές τα νήχια και από τα 2 πόδια (βασανηστίριο) και μετά από 3-4 μήνες επέστρεφε το πρόβλημα....

Ώσπου μετά πήγα σε ιδιώτη ποδολόγο (δεν υπάρχει στην Ελλάδα σαν Ιατρική ιδιότητα) είναι από σπουδές σε Αγγλία. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου έκανε επέμβαση αφαίρεσης μόνο μέρους των άκρων των νυχιών με καψιμο της μήτρας στις άκρες, με αποτέλεσμα απλά να μου μικρύνει λίγο το νύχη στις άκρες (ελάχιστα). Εδώ και ένα χρόνο δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Για την περίπτωση σου τώρα ΟΝΥΧΟΚΡΥΠΤΩΣΗ, έχω την εντύπωση πως υπάρχουν "σιδεράκια" για τα νύχια, πως είναι τα σιδεράκια για τα δόντια, που βοηθούν το νύχι να πάρει τη σωστή πορεία και να απαλλαγείς μια και καλή.

http://www.podiatrist-society.gr/podiatrist.php

ΥΓ. Όλοι οι χειρούργοι και οι δερματολόγοι μου λέγαν με το που με βλέπανε, αφαίρεση νυχιού....ευτυχώς που πήγα σε ποδολόγο και ησύχασα.

ΥΓ2.


Ολική αφαίρεση από μήτρα δεν θα πρότεινα, ουσιαστηκά, παύεις να έχεις νύχι, καλύτερα τα "σιδεράκια"

my point exactly. To ποστ του ermis με καλυψε απολυτα.
Καλιεργεια; Χαχα. Δεν χρειαζεται, οι εμπειροι γιατροι μας παιρνουν ενα μεγεθυντικο φακο, βλεπουν το δαχτυλο ενω παραλληλα μιλανε στο κινητο τους (ναι ναι ετσι ηταν η εξεταση στη ιδιωτικη κλινικη απο το δερματολογο) και βγαζουν αμεσο συμπερασμα.

Και οχι το προβλημα οπως ανεφερε καποιος φιλος δεν ειναι παντα τοσο απλο και αφορα το σωστο κοψιμο νυχιων. Εμενα πια δεν μπαινει το νυχι μεσα στο κρεας (στα πλαινα) αλλα το νυχι που εχει βγει μοιαζει με τερατομορφο πλασμα(θα εβαζα φωτογραφια αλλα φοβαμαι μην με banaroun οι mods :p )

το προβλημα με τον ποδολογο (που ειχα σκεφθει να επισκεφτω) ειναι πως δεν πρεπει να καλυπτεται απο την ασφαλεια μου :(

no_logo
17-05-10, 14:40
Καλιεργεια; Χαχα. Δεν χρειαζεται, οι εμπειροι γιατροι μας παιρνουν ενα μεγεθυντικο φακο, βλεπουν το δαχτυλο ενω παραλληλα μιλανε στο κινητο τους (ναι ναι ετσι ηταν η εξεταση στη ιδιωτικη κλινικη απο το δερματολογο) και βγαζουν αμεσο συμπερασμα.


Στο Α. Συγγρός κάνουν καλλιέργεια
Αλλά εσύ θες ιδιώτη
Εμ ;)

ermis333
17-05-10, 14:51
Στο Α. Συγγρός κάνουν καλλιέργεια
Αλλά εσύ θες ιδιώτη
Εμ ;)

Κοίτα εκεί που πήγα εγώ, επειδή η κοπέλα συνεργάζεται με το ΛΑϊΚΟ σαν επιστημονικός σύμβουλος, δεν μου πήρε λεφτά για την καλλιέργεια και κάναμε 3 φορές παρακαλώ.

Τα μόνα λεφτά που έδωσα ήταν 300Ε (150Ε το πόδι επέμβαση) και μου έκοψε κανονικότατα απόδειξη.

Ποδολόγος δεν υπάρχει σαν Ιατρική Ιδιότητα ακόμα στην Ελλάδα, μόνο ιδιώτες θα βρείς.

ΥΓ. Ακόμα και αν δεν στο αναγνωρίζει η ασφάλεια, τα έξοδα αυτά μπορείς να τα συμπεριλάβεις στη φορολογική σου δήλωση και θα σου αφαιρεθεί από εκεί ένα ποσο.

no_logo
17-05-10, 14:59
Κοίτα εκεί που πήγα εγώ, επειδή η κοπέλα συνεργάζεται με το ΛΑϊΚΟ σαν επιστημονικός σύμβουλος, δεν μου πήρε λεφτά για την καλλιέργεια και κάναμε 3 φορές παρακαλώ.


Πέρασε την εξέταση δηλαδή στο νοσοκομείο :down: (κόστος)
ενώ ήσουν ιδιωτικός ασθενής της

ermis333
17-05-10, 19:43
Πέρασε την εξέταση δηλαδή στο νοσοκομείο :down: (κόστος)
ενώ ήσουν ιδιωτικός ασθενής της

Κρατήσεις πληρώνω έτσι και αλλιώς για δημόσιο, οπότε ποια η διαφορα;;;

Το χειρότερο είναι αυτό που κάνουν οι κανονικοί γιατροί, που σε χρεώνουν έξτρα για εξετάσεις όταν είσαι στα ιδιωτικά ιατρία τους και πάνε και τις κάνουν δωρεάν στα νοσοκομεία.

CptBill
23-05-10, 18:52
Ετσι για την ιστορια
19 του μηνα τελικα αποφασιζω να αφαιρεσω το νυχι σε ιδιωτικη κλινικη αφου δεν παει αλλο λογο πονου.
20 του μηνα τελικα ενημερωνομαι απο μια ποδιατρο πως τελικα το προβλημα μου ειναι η ονυχογρυφωση. Ειναι φως φαναρι, μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ με πείθει. Μαλιστα ενημερωνομαι πως η ονυχρογροφυση μπορει να προκληθει και απο βλαβη στη ριζα του νυχιου που προεκυψε απο τις προοηγουμενες αφαιρεσεις. Τελικα η λυση που προτεινει η ποδιατρος ειναι η καταργηση της ριζας αφου η ονυχογρυφωση θα συνεχιζει να υφισταται οταν βγει το νεο προβληματικο νυχι. Φανταστειτε την εκπληξη μου οταν συνειδητοποιησα πως αδικα το εβγαλα. Οποτε πρεπει να περιμενω μερικους μηνες(η χρονια) για να γινει σωστη δουλεια αυτη τη φορα.

21 του μηνα πρωτη αλλαγη. Οι ατιμες πονανε απιστευτα οπως η κολαση.
23 του μηνα (σημερα δευτερη αλλαγη). Ο χειρουργος που τη κανει παρατηρει πως στα υπολοιπα δαχτυλα εχει μαζευτει κατι υγρο (οχι πυον), και το ποδι εχει κοκκινίσει σε μερικα σημεια οπποτε και παιζει να ειναι αλλεργικη αντιδραση. Μου λεει να επικοινωνησω με το χειρουργο που μου εκανε την αφαιρεση ωστε να το δει συντομα.

Και εδω ερχεται το καλυτερο κομματι. Επικοινωνω τηλεφωνικα στο κινητο του και λαμβανω ως απαντηση " α αυτο ειναι θεμα του δερματολογου"

ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ.

Ηθικο διδαγμα.Επρεπε να με δει ποδιατρος απο την αρχη.

Φανερός Πράκτωρ
23-05-10, 19:00
πω ρε φίλε ταλαιπωρία...

ribo7
13-10-10, 13:20
Έχω ένα προβληματάκι και γω στο μεγάλο δάκτυλο του ποδιού με το νύχι. Το έχω περίπου 2 βδομάδες που με ενοχλεί και βγάζει και πύον. Πήγα σε εφημερεύον νοσοκομείο, μου έδωσε αντιβίωση για 4 μέρες και μου είπε να πάω να αφαιρέσω το νύχι!!
Και δε το θέλω! Και απ' ότι βλέπω και από τις δικές σας περιπέτειες δε το συνιστάτε.
Για ποδολόγο δε το είχα σκεφτεί καν.
Από την παραπάνω λίστα που που linkαρε ο φίλος ermis333, έχει να προτείνει κάποιος κάποιον συγκεκριμένο?
Μένω Αμπελόκηπους (Αθήνα)..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

CptBill
13-10-10, 13:26
http://www.podiatrist-society.gr/podiatrist.php

ribo7
13-10-10, 13:30
Ναι από αυτή τη λίστα, έχουμε να προτείνουμε κάποιον που να είναι καλός?
Thanks!!

ermis333
13-10-10, 14:05
Έχεις PM

Xouzouris
13-10-10, 18:28
Καλα ολα αυτα, αρκει αν μην εχει κανεις σας την ψευδαισθηση επισκεπτομενος τον Χ ποδολογο οτι αυτος ειναι ΓΙΑΤΡΟΣ, ετσι?

Οι ανθρωποι δεν ειναι ιατροι, δεν εχουν τελειωσει ιατρικη (ή οχι απαραιτητα, σε καθε περιπτωση) και φυσικα δεν δικαιουνται να προβαινουν σε ιατρικες πραξεις.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει, απλως επειδη η ορολογια (ποδιατρος, podiatrist) παραπεμπει σε ιατρο, καλο ειναι να επισημανθει.

ΥΓ: Α, και FYI υπαρχουν και γιατροι που ασχολουνται αποκλειστικα με τον ακρα ποδα και τις παθησεις του, οι οποιοι συνηθως ειναι εξειδικευμενοι ορθοπεδικοι. Οσο για τους μυκητες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι η θεραπεια ειναι τα αντιμυκητιασικα και μαλιστα επι μακρον. Οι παρενεργειες που αναφερθηκαν υπαρχουν, αλλα οχι τοσο συχνα οπως θα συμπεραινε κανεις απο τα γραφομενα και δυστυχως ειναι μονοδρομος εαν και εφ'οσον θελει κανεις να αποφυγει στα σιγουρα επιπλοκες (συστηματικες λοιμωξεις, μυκητιασικες ενδοκαρδιτιδες κλπ).

ermis333
14-10-10, 06:51
Καλα ολα αυτα, αρκει αν μην εχει κανεις σας την ψευδαισθηση επισκεπτομενος τον Χ ποδολογο οτι αυτος ειναι ΓΙΑΤΡΟΣ, ετσι?

Οι ανθρωποι δεν ειναι ιατροι, δεν εχουν τελειωσει ιατρικη (ή οχι απαραιτητα, σε καθε περιπτωση) και φυσικα δεν δικαιουνται να προβαινουν σε ιατρικες πραξεις.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει, απλως επειδη η ορολογια (ποδιατρος, podiatrist) παραπεμπει σε ιατρο, καλο ειναι να επισημανθει.

ΥΓ: Α, και FYI υπαρχουν και γιατροι που ασχολουνται αποκλειστικα με τον ακρα ποδα και τις παθησεις του, οι οποιοι συνηθως ειναι εξειδικευμενοι ορθοπεδικοι. Οσο για τους μυκητες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι η θεραπεια ειναι τα αντιμυκητιασικα και μαλιστα επι μακρον. Οι παρενεργειες που αναφερθηκαν υπαρχουν, αλλα οχι τοσο συχνα οπως θα συμπεραινε κανεις απο τα γραφομενα και δυστυχως ειναι μονοδρομος εαν και εφ'οσον θελει κανεις να αποφυγει στα σιγουρα επιπλοκες (συστηματικες λοιμωξεις, μυκητιασικες ενδοκαρδιτιδες κλπ).

Υπάρχει σύλλογος και στην σελίδα τους αναφέρουν τα πάντα ξεκάθαρα, επίσης οι περισσότεροι εξ' οσον γνωρίζω μετά από ψάξιμο συνεργάζονται με τα νοσοκομεία σαν επιστημονικοί σύμβουλοι και ΕΧΟΥΝ άδεια για εξετάσεις, όσο και για επεμβάσεις. Γιατροί με την νομική έννοια δεν είναι, είναι επάγγελμα υγείας όμως απόλυτα αναγνωρισμένο στο εξωτερικό.

Στην αρχική τους σελίδα τα γράφουν όλα http://www.podiatrist-society.gr/index.php δεν είναι τίποτα κομπογιαννίτες που υπόσχονται θεραπείες με μαζικές προσευχές.

Xouzouris
14-10-10, 09:12
Δεν ειπα οτι ειναι κομπογιαννιτες ή απατεωνες (αν και στην σελιδα που παραθετεις οι ιδιοι γραφουν οτι υπαρχουν αρκετοι που εχουν σπουδασει πεντικιουρ και το παιζουν ποδολογοι).

Ειπα απλα οτι δεν ειναι ιατροι. Ουτε με την νομικη εννοια ουτε με καμια εννοια. Επαγγελμα υγειας ειναι και ο τραυματιοφορεας, δεν κανει επεμβασεις στα ποδια του κοσμου ομως και, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ΙΑΤΡΙΚΕΣ πραξεις δεν εχει αδεια κανεις να διαπραττει εκτος των πτυχιουχων ιατρικης με αδεια ασκησης ιατρικου επαγγελματος.

Οποιος το κανει αφ'ενος παρανομει, αφ'ετερου το κανει με δικο του κινδυνο καθως δεν υπαρχει καμια επαγγελματικη ασφαλιση αστικης ευθυνης που να τον καλυπτει. Ψαξ'το και θα δεις.

ermis333
14-10-10, 13:20
Δεν ειπα οτι ειναι κομπογιαννιτες ή απατεωνες (αν και στην σελιδα που παραθετεις οι ιδιοι γραφουν οτι υπαρχουν αρκετοι που εχουν σπουδασει πεντικιουρ και το παιζουν ποδολογοι).

Ειπα απλα οτι δεν ειναι ιατροι. Ουτε με την νομικη εννοια ουτε με καμια εννοια. Επαγγελμα υγειας ειναι και ο τραυματιοφορεας, δεν κανει επεμβασεις στα ποδια του κοσμου ομως και, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ΙΑΤΡΙΚΕΣ πραξεις δεν εχει αδεια κανεις να διαπραττει εκτος των πτυχιουχων ιατρικης με αδεια ασκησης ιατρικου επαγγελματος.

Οποιος το κανει αφ'ενος παρανομει, αφ'ετερου το κανει με δικο του κινδυνο καθως δεν υπαρχει καμια επαγγελματικη ασφαλιση αστικης ευθυνης που να τον καλυπτει. Ψαξ'το και θα δεις.

Εμένα πάντως σε αυτή που πήγα είχε άδεια για επέμβαση και με έστειλε σε αυτήν ο άλλος ποδολόγος που είχα πάει στην αρχή, γιατί εκείνος δεν είχε άδεια ενώ η ποδολόγος που με έστειλε είχε. Ενώ και η απόδειξη που μου έκοψε αναφέρει ξεκάθαρα και τον όρο επέμβαση μέσα.

Θα συμφωνήσω στο ότι υπάρχουν κομπογιαννίτες αλλά γι αυτό υπάρχει και το site του συλλόγου για να ξέρει ο καθένας που να πάει.

CptBill
14-10-10, 20:54
Καλα ολα αυτα, αρκει αν μην εχει κανεις σας την ψευδαισθηση επισκεπτομενος τον Χ ποδολογο οτι αυτος ειναι ΓΙΑΤΡΟΣ, ετσι?

Οι ανθρωποι δεν ειναι ιατροι, δεν εχουν τελειωσει ιατρικη (ή οχι απαραιτητα, σε καθε περιπτωση) και φυσικα δεν δικαιουνται να προβαινουν σε ιατρικες πραξεις.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει ο,τι θελει, απλως επειδη η ορολογια (ποδιατρος, podiatrist) παραπεμπει σε ιατρο, καλο ειναι να επισημανθει.

ΥΓ: Α, και FYI υπαρχουν και γιατροι που ασχολουνται αποκλειστικα με τον ακρα ποδα και τις παθησεις του, οι οποιοι συνηθως ειναι εξειδικευμενοι ορθοπεδικοι. Οσο για τους μυκητες, ειτε σας αρεσει ειτε οχι η θεραπεια ειναι τα αντιμυκητιασικα και μαλιστα επι μακρον. Οι παρενεργειες που αναφερθηκαν υπαρχουν, αλλα οχι τοσο συχνα οπως θα συμπεραινε κανεις απο τα γραφομενα και δυστυχως ειναι μονοδρομος εαν και εφ'οσον θελει κανεις να αποφυγει στα σιγουρα επιπλοκες (συστηματικες λοιμωξεις, μυκητιασικες ενδοκαρδιτιδες κλπ).

ναι ειναι γιατροι οι ποδιατροι. Γιατι μια απο αυτους με εμαιλ εκατσε και μου ανελυσε το προβλημα και οταν της εστειλα μια φωτο πριν γινει η αφαιρεση του νυχιου μου ανεφερε τη παθηση που ειχε το νυχι μου: ονυχρογρυφωση

Δυστυχως ομως 1-2 ημερες πριν οι επιστημονες που θα επρεπε να γνωριζουν καλυτερα (ενας δερματολογος και ενας χειρουργος) αποφασισαν να μου βγαλουν το νυχι. Η ποδιατρος ομως μου ειχε πει ξεκαθαρα πως στη περιπτωση της ονυχογρυφωσης το νυχι θα βγει παλι προβληματικο και θα μου δημιουργησει ξανα ζημια οποτε η μονη λυση θα ειναι η μονιμη αφαιρεση. Οι επιστημονες ομως, ποναει νυχι, βγαλει νυχι.

Μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ επιβαιωσε τα λεγομενα της ποδιατρου.
Αυτη τη στιγμη ειμαι μηνες μετα την αφαιρεση του νυχιου, το νεο νυχι βγαινει σαν τερας και ειναι πλεον σιγουρο πως σε ενα 6μηνο θα αρχισει να κανει ζημια σε ολο το δαχτυλο.

Οποτε εχω δυο επιλογες. Η καποιος ασχετος χειρουργος να μου βγαλει το νυχι αφου πρωτα καποιος δερματολογος με φλομωσει στα ισχυρα αντιβιοτικα γιατι θα νομιζει πως εχω μυκητιαση. Τραγικες καταστασεις.

τα εχω γραψει κ εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3503606&postcount=23)

Xouzouris
18-10-10, 08:21
Καλα ο,τι πεις. Τοσα ξερεις, τοσα λες κι εσυ.

χαρα
01-12-11, 21:37
παιδια συγγνωμη ποσο κοστιζει σε ιδιωτη η αφαιρεση νυχιο?ξερεις κανεις?

ermis333
03-12-11, 02:42
παιδια συγγνωμη ποσο κοστιζει σε ιδιωτη η αφαιρεση νυχιο?ξερεις κανεις?

Η ολική αφαίρεση νυχιού γίνεται πλέον πολύ σπάνια από ιδιώτες ποδολόγους, επισκέπτεσαι ποδολόγο και σου λέει τι πρέπει να κάνεις.

Εγώ για σοβαρή επέμβαση είχα πληρώσει 150Ε.

CptBill
04-12-11, 02:18
παιδια συγγνωμη ποσο κοστιζει σε ιδιωτη η αφαιρεση νυχιο?ξερεις κανεις?

εαν η εγχείρηση γινει σε ιδιωτη χειρουργο (ξερεις, απο αυτους τους καταξιωμένους χειρουργους που απλα βγαζουν το νυχι) το κοστος μπορει να ανελθει απο 300 ευρω εως και 2000 ευρω (πραγματικη εμπειρια πριν 6 μηνες στο metropolitan).
Μην πας σε χειρουργο ομως. Γιατι δεν ξερουν που παν τα 4. Επισκεψου καποιο ποδολογο. Καποιο ποδολογο που θα ξερεις πως κανει αξιολογη δουλεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.